Kilka ciekawych informacji dziś się dowiedziałem. Najbardziej przydatną była o wyciąganiu kogoś bądź wyjazdu z zaspy, żeby wrzucić 1 a nie pozostawić na D.
Wow, dla mnie mega ciekawostka, że skrzynia rozłącza bieg na D, stojąc na hamulcu. Od teraz chcąc ostro ruszyć będę startował z „1”, dobrze wiedzieć. Robicie świetną robotę, edukując w ten sposób kierowców automatów. Chętnie bym się czegoś dowiedział jak skrzynia realizuje tryb żeglowania. Pozdrawiam ✋
Jeżdżę praktycznie tylko automatami (USA) ale mało jest to dla mnie zrozumiałe… jak wiem, ze będę stał długo przełączam na „N”. Jak stoję krótko zostaje na „D”.
Witam, Świetny materiał!! Mam Volvo XC90 3.2 2014 rok i zawsze wrzucałem N na .... Nawet nie wiedziałem że macie firmę 40 km od mojej miejscowości 😉. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu
Super że pokazałeś jeszcze z zapiętym na manual .Podczas startu z pod świateł zauważyłem ten sam efekt szybszej reakcji skrzyni .TOUAREG 7L TR-60SN AISIN bardzo dobry test , pozdrawiam .
No i jasne, opowiedziałeś o w miarę nowych skrzyniach, starsze 4-5 biegowe przeważnie nie rozpinają biegu podczas postoju na "D". Jasne jest że po przełączeniu należy skrzyni dać czasu na spięcie sprzęgieł.
Dzieki za ciekawe i przydatne informacje. Teraz taka sytuacja: Dojezdzam do korka, zatrzymuje sie, moge trzymac na D i na hamulcu noznym, ale czy bedzie roznica jak zalacze hamulec postojowy aby nie deptac noznego caly czas bo np noga dretwieje :) Czy w noznym jest jakis czujnik, ktory np rozlacza naped/ bieg itd, czy tez nie ma roznicy ktorego hamulca uzyje na postoju przy wlaczonym D?
Coś mi tu nie gra. Mam najnowszą mazdę 3 - skrzynia hydrokinetyczna. Jeśli na D jest rozłączany bieg na postoju, to dlaczego muszę ciągle trzymać hamulec (nie używając auto-hold)? Nawet lekkie poluzowanie hamulca samochód jedzie (bez dotykania gazu - nawet bez całkowitego odpuszczenia hamulca). Jakby bieg był rozpięty nie byłoby takiego efektu.
Nie znam się, ale się wypowiem xd Wydaje mi się, że tutaj to nie ma znaczenia. W hydrokinetycznej skrzyni, silnik napędza pompę oleju, a sprzęgło to turbina napędzana tym olejem. Jak mamy wciśnięty hamulec, to ten olej opływa łopatki tej zatrzymanej hamulcem turbiny i w zasadzie nic się nie dzieje, no może drobnymi poza drganiami (tak mam np. w mojej Kii). Z kolei jak wciśniemy na N, to coś tam się przestawia i już coś eksploatujemy - hgw co i czy to rzeczywiście może być problem dla skrzyni xd W innych skrzyniach, gdzie są sprzęgła cierne czy jakieś inne może to jest większa korzyść, żeby wrzucać na N, ale w hydro chyba nie :P
W a3 dq250, próbowałem kilka razy na dłuższych swiatlach wrzucić na neutral, to tak jakby odciążyło silnik i komputer pokazuje mniejsze spalanie, ale jakiś strach i ciarki po plecach chodzą.
A jeżeli zatrzymuję się na światłach i mam aktywny AutoHold, to mogę puścić pedał hamulca i działa to tak, jakbym stał z wciśniętym hamulcem? Czy jest to bezpieczne? DSG w TRoc 1.5
Racja jeżeli chodzi o klasyczne automaty. Nieprawda jeżeli chodzi o dwusprzęgłówki. Nie dość że na postoju szlifuje sprzegła to jeszcze popychacz do sprzęgła jest cały czas pod obciązeniem. VAG podaje ze jego sprzęgła ślizgają się "tylko" z 7 Nm. Faktycznie jest pod 20Nm. Poza tym jest tryb ''żeglowania" gdzie sterownik wysprzęga skrzynię.
Fajnie, ale cieżko mi się z tym zgodzić. Posiadam 3 auta każde ma inny tym skrzyni. Na cvt na postoju słychać opór silnika na drive a wrzucanie N powoduje, że silnik podnosi obroty i działa luźno. Nie przenoszone są żadne odczucia z działania silnika
Skrzynia 7g tronic Mercedesa tak nie działa. Po zatrzymaniu się, sterownik nie rozłącza biegu a silnik pcha do przodu cały czas z taką samą siłą. Słychać to również na ucho, że silnik ma ciężej i po włączeniu N obroty na chwilkę lekko wzrastają i wracają do obrotów jałowych, układ napędowy się rozluźnia (przód samochodu opada) a silnik pracuje ciszej.
A jak skrzynia ma tryb Sport S to zachowuje sie to wtedy jak na D czy bardziej tak jakby byla wrzucona 1ka? I do tego co sie stanie jak trzymajac Skrzynie na D albo na S wcisniemy gaz i hamulec jednoczenie (obroty podkocza do gory, ale skrzynia widzi ze jest wcisniety hamulec takze nie zapina biegu rozumiem?)? Skrzynia 6HP26
Sprawa wyjaśniona, koniec i kropka. Poproszę o informację jak jest w przypadku ręcznego, czy można na zapiętym D zapiąć hamulec postojowy i np otworzyć bramę? Czy hamulec pomocniczy wysyła do PCM, ECU czy co tam kto ma, podobne komunikaty jak hamulec główny?
Ja tak robię żeby nie musieć trzymać nogi na hamulcu. Myślę że nawet producent to przewidział bo jak tylko nacisnę gaz to on automatycznie odpuszcza postojowy.
Ja już tak organoleptycznie wyczułem o co chodzi z tym trybem „D” podczas ruszania. Wrzucam z „P” na „D” to musi minąć tak dobra sekunda-dwie, żebym poczuł (trzymając jeszcze nogę na hamulcu!), że skrzynia inaczej pracuje + zaczynam czuć, że auto zaczyna „rwać” do przodu. Mam Forda Focusa z konwerterem i zauważyłem jakiś czas temu, że gdy jadę z niewielką prędkością (mając już jakiś bieg, powiedzmy dojeżdżam do czerwonych świateł) to gdy obroty spadną tak do 1000 to nagle obroty spadają do tak do 850-900. Tak zacząłem podejrzewać, że bieg został rozłączony, bo w momencie gdy naciskam delikatnie gaz to w ogóle obroty nie rosną przez jakieś następne dwie sekundy tylko po to, żeby zaczęły rosnąć - domyśliłem się, że skrzynia dostała sygnał, by znowu zapiąć bieg, ale rzecz jasna to chwile trwa - dlatego jak wcisnę mocniej pedał gazu to jest chwila bezwładności i nagle wystrzał obrotów z tych 900 na 1300-1400 i szarpnięcie. Fajnie, że poruszyłeś ten temat z technicznego punktu widzenia, że ruszając z „D” skrzynia jeszcze przez chwilę nie ma zapiętego biegu. Ja to wypraktykowałem samemu, że trzeba ruszać delikatnie mając konwerter, ale nigdzie na internecie nie spotkałem się ani z wytłumaczeniem tego zjawiska, a tym bardziej z podaniem technikaliów.
Ja rozumiem że się mówi to flow wpada i się człowiek zapędzi, więc poniższy komentarz proszę nie traktować jako złośliwy :) Proszę się przejść a raczej przebiec w prędkością 20 km/h a potem spróbować doprowadzić auto do takiem prędkości przy pomocy nóg - jak się uda to zazdroszczę kondycji :) Wykład o niutonometrach całkiem niepotrzebny.
No dobra ale tym tokiem rozumowania wiedząc że należy myśleć w przyszłość kiedy zmienić z N na D w korku i dawać skrzyni czas na to, to za każdym razem zaoszczędzamy te 20 niutów, więc robiąc to któryś tysięczny raz przełożymy to na długowieczność naszej skrzyni, szczególnie jak nie musimy szybko ruszyć..
Mieszkam przy ruchliwej ulicy, miejsce dla auta jest ciasne i pod bardzo dużym kontem przy samej ścianie domu, auto mieści się na styk. Skrzynią manualną nie ma problemu ale automatem ? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ? Powinienem przed wjazdem zatrzymać auto i włożyć manualnie jedynkę, ale czy ma jakieś znaczenie w tej sytuacji Sport czy Eco ustawienie. Naprawdę jest bardzo strono i mam 1 metr do wychamowania inaczej uderzę w ścianę albo oberwę z tyłu od uczestnika w ruchu na jezdni. Manewr musi być zdecydowany i pewny.😂
Bardzo dobry materiał z jednym zastrzeżeniem: nie generalizujmy. Są sytuacje, np kiedy stoimy na tzw długich światłach, przed przejazdem itp, kiedy musimy stać relatywnie długo, wtedy wrzucenie neutrala ma sens. Przepraszam autora za tą dygresję, ale z doświadczenia wiem że sporo ludzi stosuje pewne zalecenia bezrefleksyjnie, to co napisałem powyżej zdaje się być oczywiste i logiczne, ale, niestety, nie dla wszystkich.
Super filmik, możesz jeszcze poruszyć temat jak wygląda sytuacja w skrzyniach 8hp w bmw np F10 gdzie w trybie ECO mamy opcję aby skrzynia nie hamowała silnikiem tylko wrzucała "luz", jak to jest technicznie rozwiązane?
@@parowozy nieszkodliwe, bo 8hp 2gen ma osobny akumulator ciśnienia (zdaje się ok 100 ml zbiorniczek oleju) i to ciśnienie jest wykorzystywane do smarowania skrzyni w trybie żeglowania kiedy pompa nie pracuje jak skrzynia wykryje spadek ciśnienia smarowania to tryb żeglowania wyłączy
8hp75 - jaguar xjr x351 ciut ponad 600 koni i dużo Nm, nigdy nie daje na czerwonym na luz tylko wtedy jak parkuje auto stoi - daje na N zaciągam ręczny i potem na P. Olej wymieniłem przy 80 tkm jazda autostradowa tylko.
Fajny i pomocny odcinek, który ponownie utwierdza mnie w słuszności postępowania na światłach, a także dorzuca kilka "newsów", np. ruszanie z 1 biegu gdy stoi się jako pierwszy, ruszając w zaspie itp. Gdy wiem, że postój będzie dłuższy, np. zamknięty przejazd kolejowy, wtedy P i gaszę silnik. Dziękuję za odcinek.
Chyba nie po to kupuje się auto z automatyczną skrzynią biegów, żeby stojąc na światłach przerzucać na tryb manualny? Przy zwykłym użytkowaniu to bez znaczenia, chyba, że każdy Twój start to piłowanie pod czerwone pole, żeby utrzymać pole position :D
Nie nie, raczej nie piłuje do odcinki spod świateł ale tak do 3-3,5 tys obr i zmiana na wyższy. To w zupełności wystarczą by sprawnie odjechać. Stojąc jako któryś z kolei stoję zwyczajnie na D gdyż nie ma potrzeby i możliwości by startować dynamicznie.
A co z wrzucaniem na N podczas jazdy? Nie wolno tego robić ale tryb żeglowania to własnie robi. Żeglowanie to dodatkowa praca sprzęgła w dsg.Może coś o tym ? Szkodliwe to żeglowanie czy nie?
Jak miałem pierwsze auto z automatem. Jetta a2, 88 chyba rok produkcji. To miałem wrażenie że trzeba wyrzucać na neutral bo auto chciało jechać, hamulce były słabe trzeba było deptać ten pedał mocno. Szybko się nauczyłem żeby tak nie robić. Słyszałem, że skrzynia nie ma ciśnienia oleju na neutralu tak wysokiego jak na drive. Straciłem wsteczny w tej skrzyni. Tak swoją drogą auto miało prawie 30 lat wywaliło upg i skrzynie, włożyłem inny silnik i manual auto jeździ do dzisiaj w innych rękach.
A jak to jest z gaszenie auta? Ja zawsze załączam N, zapinam ręczny, puszczam nogę z hamulca, ponownie naciskam i dopiero daje na P i gaszę auto. Mam wrażenie, że przy takiej procedurze o wiele plynniej wbija się D przy ponownym odpalaniu auta.
no to słuchaj , wszystko sprowadza się do tego że po postoju np w korku na N i ponownym przebiciu na D trzeba tylko uważać aby od razu nie cisnąć gaz tylko dać skrzyni te 2-3 sekundy aż sobie dopnie bieg i ustabilizuje ciśnienie oleju i wtedy normalnie ruszyć
W korku tak nie robię, bo nie wiadomo kiedy trzeba będzie ruszyć. Ale jak mam czerwone przez 5 minut to według mnie ma sens. Lubię tych chłopaków, bo są dobrymi fachowcami, ale w jednym filmiku chyba Maciej trochę przesadził. Ten filmik to chyba dla mnie nagrany, bo z Nimi trochę wojowałem, ale o coś innego mi chodziło.
Zapraszam do wybicia na neutral podczas jazdy w cytrynie by sobie dojechać do świateł na luzie . I masz z automatu błąd a nie jazdę :) . Przez przypadek wybiłem bieg jak zwyczajnie w mauanej skrzyni z przyzwyczajenia. Zrobiłem to raz potem musiałem kasować błąd bo skrzynia się jebała. Nigdy nie włączam "neutral" mówiono mi że tak nie wolno i tyle . Wsteczny jedynka czy wsteczny podczas jazdy się nawet nie załączy bez zatrzymania. Jak bym miał wybijać biegi , żonglować i bawić się gałką - to jadę manualem a nie automatem. Więc szkolenie zaliczyłem , jeżdżę poprawnie :)
w manualu dojeżdżasz na luzie do świateł? Ty nie jesteś kierowca. Nie dałbym ci auta nawet do umycia wieśniaku. Ty jesteś co najwyżej furman i to kiepski.
@@rozgniatacz_mend Jeśli masz z górki i wleczesz się 30 km/h to jedziesz na luzie. Jeśli znasz drogę do roboty którą jeździsz 30 lat i wiesz co i jak się zapala ze świateł czy jazdę wzniesienie itp, robisz tak by to się człowiekowi jechało fajnie a maszynę masz w dupie .
@@therednask nigdy nie jeździ się na luzie ( bezwładnie z odczepionym napędem) nawet przez chwilę. Z wielu powodów zresztą. W ciężarówkach bezwzględnie ale w osobówkach też jest to dużym błędem.
@@rozgniatacz_mend Bo tak ci tłumaczono, wysnuto wnioski dla tego powodu i zasady którą promują. Ale zamiast się wymądrzać i utwierdzać w tej tezie to zacznij ją maltretować i zastanowić się w tym pustym łbie dlaczego. I pierwsza już podstawowa rzecz, to przy rozłączonym napędzie się toczysz a nie jedziesz. Więc o czym bredzisz ? Prawdą jest że przy rozłączonym napędzie się nie jeździ bo nie można z głupiego powodu , bo jest rozłączony. Jeśli jest rozłączony to można się toczyć ? można.... więc to się robi. Dlaczego się to robi ? bo zna się drogę i potrafi się określić ile zajmie czasu dotoczyć się do danego punktu. Jedynym słabym punktem toczenia się jest śliska droga. A ciężarówki ??? to poznaj zasadę jazdy i budowy to się dowiesz dlaczego lepiej mieć zapięty napęd i wyższe obroty podczas hamowania. Tyle tempaku :)
Mam pytanie: skrzynia hydrokinetyczna,jeżeli stoję np.przed zamkniętym szlabanem itp.np. 15 min i nie chcę wyłączyć silnika (klima),to lepiej zostać na D plus hamulec,czy wł. na P?
7:15 czyli stojąc na biegu marnujesz tyle mocy i paliwa że wystarczyłoby do napędzania 1,5 tony żelastwa z prędkością sprintu. I to tylko po to żeby grzać samochód i męczyć nogę trzymaniem hamulca 14:33 te problemy jak się pojawią to raczej dwóch właścicieli później, więc obecnemu właścicielowi to nie robi
Nie rozumiem jak można stać na światłach na Drive przecież wtedy trzeba trzymać hamulec cały czas, a gdy da się na N no auto nie pojedzie samo jak ktoś się zagapi. No pomijając ze gdy jest z górki to się może stoczyć, ale wtedy od tego jest hamulec albo ręczny.
Witam, swietny poradnik skrzyń automatycznych. Mam prośbę,moze by kiedyś kilka słów o skrzyni CVT Hondy HRV 2016 1.5 bezyna Czy są trwałe jakie mają bolączki i co to jest i do czego służy tryb S ? Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź. Mirosław
Witam serdecznie. Od pewnego czasu nurtuje mnie jedna myśl, która nasuwa mi pewną zagwostkę. Posiadam samochód ze skrzynią 6HP26 (BMW x3 e83 3.0d) ale do sedna.. problemów ze skrzynią nie ma aczkolwiek zastanawia mnie jedna rzecz. Po zmianie biegu od pierwszego do bodajże trzeciego przełożenia zapinając bieg obroty spadają do około 1500 obrotów na minutę co jest w moim odczuciu w porządku, lecz kiedy skrzynia wbija wyższe biegi początkowe obroty po zmianie biegu oscylują w granicach 1250 obrotów, a co za tym idzie silnik pracuje przy większym obciążeniu co może skutkować szybszym jego zużyciem bądź podzespołów silnika lub skrzyni. Moje pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje, czy nie lepsze byłoby przeprogramowanie skrzyni tak, aby po każdej zmianie biegów wstawała od tych powiedzmy 1500 obrotów? Bardzo dziękuje z góry za odpowiedź, pozdrawiam fachowców.
W ten sposób tylko zniszczysz automatyczną skrzynię biegów, ponieważ kiedy na światłach przełączasz na Drive i trzymasz hamulec, cały ciężar samochodu spada na hamulce i na całą skrzynię biegów. W krótkim czasie możesz zniszczyć całą skrzynię i uszkodzić hamulce. Konstruktor nie bez powodu zaprojektował to w ten sposób. W ten sposób jedynie możesz zmusić ludzi do szybszego zniszczenia skrzyni biegów i hamulców, robiąc z nich potencjalnych klientów w serwisie.
Niestety nie każda skrzynia tak reaguje. Skrzynie A6F24/A6MF1 A6F22/A6GF1 (Hyundai/KIA) i zapewne inne z tej rodziny, nawet po wrzuceniu biegu na manualu, nie zapinają go w pełni. Najlepiej widać to w momencie, gdy chciałoby się wykonać hamowanie silnikiem - przykładowo zapięty bieg 2 daje ok 55km/h przy 4tys obrotach przy przyśpieszaniu, w przypadku hamowania silnikiem daje to jedynie ok. 3tys. Cała pozostała energia idzie w gotowanie oleju skrzyni jak mi się wydaje. Podobnie ma się ruszanie z D a z jedynki. Skrzynia nigdy nie odpina biegu, nawet przy wciśniętym hamulcu. Dlaczego? nie wiem. W każdym razie, co samochód to obyczaj. Pozdrawiam!
13:38 "sprzęgło cały czas klepie" - sprzęgło i tak klepie bo sterownik w ostatnich hydrokinetykach je rozłącza ale nie całkowicie. Wrzucenie neutralu ma zaletę taką że nie nagrzewa się olej, ponadto w zależności od skrzyni reakcja tzn ruszenie wydaje się szybsze przy wrzucaniu D z N niż puszczenie hamulca przy zapiętym D gdzie np w tf80 czuć wyraźna zwłokę. Można się natomiast zastanowić czy wrzucenie neutrala nie powoduje jednego cyklu pracy więcej tj fachowo nazwanego w filmie "klepania" ale nie sprzegła tarczkowego a sprzęgła jednokierunkowego w statorze w konwerterze, które lubi wysiadać w konwerterach. Film trochę pomieszany, przede wszystkim należało zaznaczyć że odnosi się jedynie do klasycznych hydrokinetyków. Instrukcje mówią różne rzeczy z różnych powodów dlatego fachowy materiał nie powinien podpierać stawianej tezy instrukcją.
Hej! A jak to wygląda z parkowaniem? Jak powinna wygladac procedura? Konkretnie z PowerShift 2gen? Z trybu D na N, potem zaciągnięcie hamulca recznego i na koniec wrzucić na P?
1) Trzymając nogę na hamulcu, wrzucasz N 2) zaciągasz ręczny 3) zdejmujesz nogę z hamulca,auto się stabilizuje na ręcznym 4) noga znowu na hamulec i wrzucasz P 5) noga z hamulca,wyłączasz silinik
Krótko i na temat 👍. Mam pytanie o skrzynię S-tronic 0B5 w Audi. Czy jadąc na S można w trakcie zmienić na D? W sensie, czy jest to nieszkodliwe dla skrzyni?
D i S to jest cały czas ten sam tryb pracy skrzyni, jedynie soft przy innych obrotach zmienia biegi, ewentualnie sterownik silnika szybciej reaguje na wciśnięcie gazu, itp.
@@tskrzypczak8 Ale w instrukcji skrzyni biegów ZF już jest napisane, żeby ten olej wymieniać. Nie polegam tylko na instrukcjach pojazdów, ale i producentów 🙂 Jak ktoś nie wie jak obsługiwać automat, to już dawno powinien poszukać poradników na internecie, a nie czekać na AD 2023 i film z tego kanału. Ja przed kupnem pierwszego auta z asb byłem już oczytany po pachy i od razu wiedziałem, że nie przerzuca się skrzyni na N w trakcie postoju na światłach.
Te informacje dotyczą tej skrzyni nie wiadomo jakiej i tego sterownika, a nie wszystkich, algorytmy sterowania są różne. Przygoda z Chorwacji dwa tygodnie temu, Makarska 40 stopni potężny korek w 6HP 26 w E65 4,4 w przeciągu 30 albo 40 minut przegrzał się olej w skrzyni. Nie wszystkie skrzynie rozpinają D, N lub P nie grzeje oleju w konwerterze który na styku łopatek podnosi temperaturę ATF, konwerter ciągnie i grzeje olej na D na neutralu pracuje tylko pompa i wymiennik (chłodnica) obniżając temperaturę ATF. Nie generalizujcie każda skrzynia jest inna. Z diagnozy Launch wynika jednoznacznie ze w tym przypadku tak to działa, w innych nie koniecznie.
Ciekawy film ale mam pytanie, miałem przyjemność spędzić kilka godzin w korku spowodowanym przez wypadek, przy temperaturze minusowej, z uwagi na to nie gasiłem silnika, co jest "zdrowsze" dla automatu czy w takim wypadku kilku godzinnego postoju z włączonym silnikiem lepiej jest użyć P czy N, skrzynia Z 6hp?
Nie wiem dlaczego nie masz odpowiedzi, więc ja napiszę słówko. Tego co ja wiem, w Lexusach skrzynie są GENIALNE! Żadnego porównania z niemieckimi. Chris miał o tym odcinek.
A po co ciśnienie oleju w skrzyni jak auto stoi ? Dalej wiem że nic nie wiem w tym temacie. Na chłopski rozum, dajesz na N to odciążasz konwerter i co za tym idzie zmniejszasz temperaturę oleju w skrzyni biegów, czy nie ? Piszę o starym hydrokinetyku ZF 4HP20.
A jaka to różnica czy włączę na neutral czy nie i tak ruszam pierwszy ze świateł :), a na poważnie z tym obciążeniem to ja bym tego nie generalizował bo każdy rodzaj skrzyni ma inaczej, inaczej reagują stare hydrauliki inaczej nowe a dsg reaguje jeszcze inaczej.
Podsumowując Twój film. Można przełączać na N na światłach pod warunkiem, że się wie co się robi. Czyli ma się świadomość tego opóźnienia na starcie. Ja pozwalam sobie na wyrzucanie na luz na światłach bo mnie denerwuje to, że auto chce samo się stoczyć na następny pojazd. Tak jak mówisz w filmie da się poczuć po pracy samochodu, że jest zdrowo dać automatowi chwilkę na zapięcie biegu. Inaczej można poczuć szarpnięcie lub nawet lekki stuk. Nawiasem mówiąc, niema żadnej blokady pomiędzy N i D przynajmniej w maździe 6. Pozdrawiam.
Dokładnie tak robię i sie zgadzam, ale powiedz proszę - spotkałem kolegę przy drodze, zatrzymałem sie na chwilę na D, ale chwila potrwała dłużej, może z 10 min i usłyszałem jakieś inne niepokojące dźwięki ze skrzyni podczas ruszania, jakoś głośniej chodziła. Nic sie nie stało, ale ciekawy jestem co by było jakbym tak 30 min stał na D z hamulcem? coś by się przegrzało? urwało?
No tak, ale jak wygląda sytuacja w przypadku skrzyni starszej konstrukcji? Np taka skrzynia GM 4T60. Tam D zapina bieg na postoju i trzymam na hamulcu. Domyślam się ze przy N , kosze sa rozłączone a jak wpinam D cała procedura musi sid wykonać. Milion wpięć D i pół kilo mułu na dnie miski z tarczek i przekładek. Dobrze rozumuję?😃😃😃
No ale skrzynie CVT w Nissanie bezstopniowa to musze zrzucić na N w korku bo auto che jechać , a po co trzymać na hamulcu i niszczyć pas oraz wariatory. Prawda?
Ten film powinien zacząć się od podsumowania i mam wrażenie, że był zaadresowany do konkretnych osób, które wiedzą o co chodzi i o co się kłócą. A co jeśli auto ma start&stop i oczywiście pomimo tej samej zasady (daj działać systemowi i nie kombinuj), wyłączamy ten start&stop? Normalnie auto by gasło po zatrzymaniu, a teraz jest trzymane 5 minut na światłach w D. Przy tych wszystkich zasadach, "automaty" wydają się niepraktyczne, bo później okazuje się że wygodne funkcje skracają ich żywotność.
Co myslicie o automtycznym gasnieciu silnika przy oczekiwaniu na zielone swiatlo. Teraz w nowych samochodach jest to instalowane jak sie zatrzymujesz na swiatlach to samochod gasnie..
2001 Honda Accord - przejechałem ponad 100 tysięcy km z wyrzucaniem na N na czerwonym (nie w korku!) -żadnych problemów. Samochód ma teraz prawie 200 tysięcy- żadnych problemów. Toyota RAV-4 1997 około 80 tysięcy km, tak samo, wyrzucałem na N tylko na czerwonym. Samochód sprzedalem kilka lat temu przy przebiegu 300 tysięcy- zero problemów. 2011 Kia Soul - przejechałem ponad 100 tysięcy wyrzucając ZAWSZE na N tylko na czerwonym świetle, NIGDY w korku- żadnych problemów ze skrzynią. Samochód ma w tym momencie prawie 200 tysięcy km - żadnych problemów, nawet check engine NIGDY się nie zaświecił. Być może gdybym miał BMW, czy wspaniałego Mercedesa to już bym musiał regenerować skrzynię przy takim użytkowaniu. Tyle.
@@UnknownUnrecognized niebywały szczęściarz? Naprawdę? Gdyby to było w jednym samochodzie to można by tak stwierdzić. Jak się wie, co się robi to nic się nie stanie. Paweł tu kiedyś uczył jeździć "jak Kubica" przy użyciu dwóch nóg w automacie! To jest prawdziwa ZBRODNIA, zwłaszcza, że tego uczył człowiek, który ma OGROMNĄ WIEDZĘ na temat skrzyń automatycznych. Prawdopodobnie taka jazda może zniszczyć skrzynię lub znacząco skrócić jej życie. Poza tym, wydaje mi się, że gdyby ktoś użył obu nóg w automacie zdając egzamin na prawo jazdy to pewnie by oblał. Nie mam pewności, ale tak przypuszczam. Gdybym to ja był egzaminatorem to bym takiego delikwenta oblał. Chcesz jeździć jak Kubica? Kup sobie samochód sportowy ze skrzynią manualną, wynajmij tor wyścigowy i szalej do woli! Tyle w temacie.
@@paolo4285 Paweł uczył prawidłowo, jak się wie co się robi to ... Raczej szczęściarz, ja jeżdzę japońcami tylko, serwis skrzyni biegów co 50k km, robiłem tak jak Ty z N, 4 auta poszly sie ... z przebiegami ponizej 200k, w tym 2 nowe z salonu, teraz mam rav 280k km i nie robie N, i jeżdzi, mało, serwis co ok 75k km.... Tyle w temacie.
@@UnknownUnrecognized weź już się odczep, bo nie masz pojęcia o czym piszesz, zwłaszcza, jak uważasz, że nauka "jazdy jak Kubica" automatem była prawidłowa. Bez odbioru.
@@paolo4285 nikt nie uczył jeździć jak kubica, poprostu pokazał co można zrobić , czego nie robić, wyraził swoja opinię, a ty odbierasz to zero jedynkowo... Masz jakiś problem chłopie... goście mówią o swoim doświadczeniu, co robią, co nie , jak często czy wogóle, a ty bierzesz to jako 100% wykładnik, jak to że akurat ty mialeś szczeście że skrzycie ci ie nie wysypały, a mi z taka jazda jak twoja poszły w mak... moze zrozumiesz , ze nie ma jednej zasady.... mozesz miec starego merca z 500k km bez serwisu skrzyni i katowac i działa, albo jak ja rav nowy co padla po xx tys...
Moglibyście skomentować co dzieje się ze skrzynią kiedy chcąc wystartować ze świateł jednocześnie wciśniemy hamulec i gaz nie posiadając funkcji launch control? Bo widzę, że jest to ostatnio bardzo popularne, a moim zdaniem bardzo szkodliwe dla skrzyni.
@mkpl2006no ale jak widzisz że rozpina to po co wachlować biegałką.. ? Ja posiadałem b.stare graty i tam było czuć napiecie i obciazenie podczas stania np na swiatłach.. gdy wiadomo ze zmiana potrwa ponad pół minuty, luzowałem na N, (nigdy P). Ale to jak pan mechanik mówi kilka setnych litra oszczędności .. moze ..
@mkpl2006 ahh zmęczenie nogi ?? Na takie coś polecam dobre auto, najlepiej hybrydowe albo w pełni elektryczne z w pełni aktywnym tempomatem.. wtedy nie bedziesz się męczyć a autko bedzie samo podjeżdżać w korku trzymajac dystans 🤩
Pytanie do autora. Jak sytuacja wygląda w przypadku skrzyni ze sprzęgłem wielopłytkowy? W moim przypadku 01j na D rośnie spalanie o 0,5l/h, po zapięciu D czuć że auto chce ciągnać. Wiadomo że w CVT przełożenie zapięte jest na stałe. Zastanawiam się, czy nie grzeje to sprzęgła nadmiernie przy długim postoju?
Kwestia postoju na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną wyjaśniona. A co można sensownie zrobić jak stoi się przed zamkniętym ponad 10 minut przejazdem kolejowym a temperatura na zewnątrz + 33 st. C; klima działa na uruchomionym silniku. Z wywodu wywnioskowałem, że najistotniejszym jest by po przełączeniu na D lub na R z dowolnej innej pozycji odczekać około 1 sekundę przed dodaniem gazu.
@@karolzabielski A wiadomo może jaka jest różnica ciśnień na tłokach sprzęgieł między pozycją P a N ? Tak na logikę to żadna ? Dochodzi jedynie załączenie blokady żeby pojazd się nie stoczył, ale to nie jest sterowane hydraulicznie. Pytam, bo jak się chwilę zastanowić nad wywodem z filmu to problematyczne wydaje się jakiekolwiek dotykanie drążka biegów a nawet wyłączanie silnika bo skraca żywotność skrzyni.
Ruszam ze świateł na D zatrzymuje się na D, potem noga z hamulca na zelonym na gaz ruszam i cały czas na D jadę...coż więcej kopać w automacie.. Parkuje zaciągam ręczny wyciągam na P puszczam hamulec noga i gaszę silnik.. z Parkingu wciaskam hamulec odpalam daję w R zwalniam ręczny i cofam..
Nowe automaty mają zawory ktore steruje elektronika ,w starych automatach blok to zawory z kolek i caloscią zadzi hydraulika .w starych skrzyniach jak stoisz na d hamulcem trzymasz skrzynie slizgka sie na koszach sprzeglowych bo opadlo cisnienie . Tak ze na starych mechanicznych skrzyniach jak stoisz to daj n zaoszczedzisz na paliwie i na zuzyciu tarczek. W nowch skrzyniach nawet jak sie toczysz to komputer moze rozlaczyc skrzynie ,w opcji zagiel naprzyklad ! Pozdro
Trochę głupio zapytam, bo nie wyłapałem konkretu - chodzi o to, że jak podczas ruszania nie damy skrzyni czasu na wrzucenie biegu, to ją uszkodzimy? To jest przecież oczywiste. Tak jak w manualu - podczas ruszania, najpierw zapinamy bieg, a potem puszczamy sprzęgło. Czy to znaczy, że w manualu też mam stać na światłach 5 min. na biegu?
Prosze o wybaczenie,ale dla mnie za dlugo i zbyt skomplikowane to wszystko.Nie dalem rady do konca obejrzec.Poprosze o podpowiedz co mam robic stojac a korku na nowej skrzyni DSG?Pozycja na D i noga na hamulcu?
W mojej Omedze jest skrzynia AR35 (4L30E) trzymając ją na D spalanie jest 1.6L/h a na N 1.3L/h. Wybierając D tył samochodu mocno nurkuje a luzując z powrotem wraca do swojego "poziomu spoczynku" ja. Jakie siły powodują takie efekty?
Miałem kiedyś Scorpio z automatem. W zimie na lodzie nie dało się zahamować bez zmiany na N nawet na dobrych oponach, bo tył pchał, a przód hamował. (-;
Film nie dotyczy starych skrzyń bez funkcji neutral control. Może to niedopowiedzenie, ale ile można wałkować jakieś 5hp jak niektórzy by chcieli. Ps. funkcja działa zazwyczaj po osiągnięciu przez skrzynie temperatury pracy.
Dlatego stary automat jak puścisz hamulec to toczy się z taką siłą do przodu, a nowszy dużo mniej? I skoro stare skrzynie tego nie mają to lepiej dawać N na dłuższym postoju?
Jedyny problem jaki widzę przy staniu w korku z włączonym trybem D jest to że noga trochę boli bo musi cały czas naciskać na hamulec aby samochód stał w miejscu.
Nowe automaty w ciężarówkach same przeżucają na Neutralnym nawet podczas jazdy, ja jak widzę że postoje powyżej 3 minut też zmieniam na N -po co tarczki mają się niepotrzebnie ścierać.
No ok trzymać D. Ale gdzie sens automatu jak w miescie co skrzyżowanie mam po 180s trzymac pedał i walić swiatlami z tylu innym kierowcom. Oczywiscie nie interesuje mnie N. Ale stoję na P i ręczny. Auto stoi. Odpowoednio wczesniej zapinam P by skrzynia się zapięla i spokojnie ruszam. Czy to bedzie bezpieczne? Czy jednak trzymac ciagle hamulec na światłach? A co jak muszę na chwilę wyskoczyć z auta by np zamknąc bramę? Gasić auto czy P i ręczny?
Szkoda że nie weźmiesz w ten sam sposób na test skrzynie 4L60E czy TH125, albo 4T40. Postój sobie w korkach i zobacz co się dzieje z temperaturą kiedy jest na D jaka jest na N. Stety albo neistety NIE sterowane slektroniką skrzynie mają niestety inaczej.
Niestety masz rację , mam 4T60, miałem 3T40 czyli TH125. I tak źle i tak niedobrze. Temperatura degraduje Dextron a stanie na hamulcu przez np 40sec mnie denerwuje. Na długich światłach zrzucam na N , niestety. Najwyżej sobie ją naprawie i tyle 😢
Tylko w starszych autach i skrzyniach np ZF 5hp niema żadnego rozpinania na D, więc jak się wie że będzie się stało 5 minut albo czekało na kogoś gdzieś pod sklepem, czy gdziekolwiek to warto zapiąć N
Kilka ciekawych informacji dziś się dowiedziałem. Najbardziej przydatną była o wyciąganiu kogoś bądź wyjazdu z zaspy, żeby wrzucić 1 a nie pozostawić na D.
Wow, dla mnie mega ciekawostka, że skrzynia rozłącza bieg na D, stojąc na hamulcu. Od teraz chcąc ostro ruszyć będę startował z „1”, dobrze wiedzieć. Robicie świetną robotę, edukując w ten sposób kierowców automatów. Chętnie bym się czegoś dowiedział jak skrzynia realizuje tryb żeglowania. Pozdrawiam ✋
a masz taka sama skrzynie? przeciez to nie rozpina tak w kazdej skrzyni, nie sluchaj tych oszolomow
Jeżdżę praktycznie tylko automatami (USA) ale mało jest to dla mnie zrozumiałe… jak wiem, ze będę stał długo przełączam na „N”. Jak stoję krótko zostaje na „D”.
@@DanielKaplarny dokładnie tak, jak ma się długo stać to na N na D jest większe spalanie i obciążenie silnika konwertera itp.
@@NaziemieSprowadzacz Właśnie myślałem że takie argumenty da a nie że prędkość załączania i "ruszania z piskiem na automacie".
u mnie nie rozłącza. aisin tf80sc.
To dobrze że jest tak jak mówisz bo nie po to jeżdżę automatem żeby biegami machać jak w manuału, czego nie chciało mi się robić.
Lubisz w korku trzymać nogę na hamulcu? Sobie trzymaj. Ja nie po to kupiłem z automatem, żeby żarówki STOP wypalać :P
@@ravdobrzynski Lepsze to niż mieszanie biegami i sprzęgłem do zarżnięcia w manualu
@@ravdobrzynski słyszałeś o hamulcu ręcznym, osiołku?
@@rozgniatacz_mend bez sensu pomysł, żeby na skrzyżowaniu ręczny zaciągać. Jak zawracam to ręcznego używam.
Masz ręczny normalny jak w normalnym aucie czy elektroniczny? Napęd na przód nie?
czysto jasno i klarownie , a i krótko.
Takich rzeczy powinni uczyć w szkołach technicznych 👍👍👍
Fajny odcinek. Nikt tego nigdy na TH-cam nie wyjaśnił
Witam,
Świetny materiał!! Mam Volvo XC90 3.2 2014 rok i zawsze wrzucałem N na ....
Nawet nie wiedziałem że macie firmę 40 km od mojej miejscowości 😉. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu
Dziękuje że dzielicie się wiedzą i doświadczeniem!
Wielka łapa w górę! (Szkoda ze można tylko jedną)
Pozdrawiam
Zrób proszę materiał o dsg 😁
Super że pokazałeś jeszcze z zapiętym na manual .Podczas startu z pod świateł zauważyłem ten sam efekt szybszej reakcji skrzyni .TOUAREG 7L TR-60SN AISIN bardzo dobry test , pozdrawiam .
I tym razem wszystko perfekcyjnie wyjaśnione dziękuje nie mam więcej pytań 😃
Witam ,mam pytanie czy hamulec ręczny auto z automatyczną skrzynią traktuje tak samo jak normalny hamulec ? pozdrawiam.
No i jasne, opowiedziałeś o w miarę nowych skrzyniach, starsze 4-5 biegowe przeważnie nie rozpinają biegu podczas postoju na "D". Jasne jest że po przełączeniu należy skrzyni dać czasu na spięcie sprzęgieł.
Dzieki za ciekawe i przydatne informacje. Teraz taka sytuacja: Dojezdzam do korka, zatrzymuje sie, moge trzymac na D i na hamulcu noznym, ale czy bedzie roznica jak zalacze hamulec postojowy aby nie deptac noznego caly czas bo np noga dretwieje :) Czy w noznym jest jakis czujnik, ktory np rozlacza naped/ bieg itd, czy tez nie ma roznicy ktorego hamulca uzyje na postoju przy wlaczonym D?
Dzień dobry, świetny odcinek, cieszę się że podjęliście temat który wcześniej zaakcentowałem.
Coś mi tu nie gra. Mam najnowszą mazdę 3 - skrzynia hydrokinetyczna. Jeśli na D jest rozłączany bieg na postoju, to dlaczego muszę ciągle trzymać hamulec (nie używając auto-hold)? Nawet lekkie poluzowanie hamulca samochód jedzie (bez dotykania gazu - nawet bez całkowitego odpuszczenia hamulca). Jakby bieg był rozpięty nie byłoby takiego efektu.
No właśnie też mnie to zastanawia jak to działa. Pewnie jest to pytanie z podstaw działania skrzyni automatycznej 😅😅
Nie znam się, ale się wypowiem xd Wydaje mi się, że tutaj to nie ma znaczenia. W hydrokinetycznej skrzyni, silnik napędza pompę oleju, a sprzęgło to turbina napędzana tym olejem. Jak mamy wciśnięty hamulec, to ten olej opływa łopatki tej zatrzymanej hamulcem turbiny i w zasadzie nic się nie dzieje, no może drobnymi poza drganiami (tak mam np. w mojej Kii). Z kolei jak wciśniemy na N, to coś tam się przestawia i już coś eksploatujemy - hgw co i czy to rzeczywiście może być problem dla skrzyni xd W innych skrzyniach, gdzie są sprzęgła cierne czy jakieś inne może to jest większa korzyść, żeby wrzucać na N, ale w hydro chyba nie :P
W a3 dq250, próbowałem kilka razy na dłuższych swiatlach wrzucić na neutral, to tak jakby odciążyło silnik i komputer pokazuje mniejsze spalanie, ale jakiś strach i ciarki po plecach chodzą.
A jeżeli zatrzymuję się na światłach i mam aktywny AutoHold, to mogę puścić pedał hamulca i działa to tak, jakbym stał z wciśniętym hamulcem? Czy jest to bezpieczne? DSG w TRoc 1.5
Racja jeżeli chodzi o klasyczne automaty.
Nieprawda jeżeli chodzi o dwusprzęgłówki. Nie dość że na postoju szlifuje sprzegła to jeszcze popychacz do sprzęgła jest cały czas pod obciązeniem.
VAG podaje ze jego sprzęgła ślizgają się "tylko" z 7 Nm. Faktycznie jest pod 20Nm. Poza tym jest tryb ''żeglowania" gdzie sterownik wysprzęga skrzynię.
Ale zes namieszal z tymi niutami kilometrami drajwem 😂😂
Dobry odcinek😊
Wreszcie zdecydowałem się kupić samochód z ASB. Pod maską jest grubo, ale nie wykorzystuję tego. Nie muszę niczego udowadniać.
Fajnie, ale cieżko mi się z tym zgodzić. Posiadam 3 auta każde ma inny tym skrzyni. Na cvt na postoju słychać opór silnika na drive a wrzucanie N powoduje, że silnik podnosi obroty i działa luźno. Nie przenoszone są żadne odczucia z działania silnika
Skrzynia 7g tronic Mercedesa tak nie działa. Po zatrzymaniu się, sterownik nie rozłącza biegu a silnik pcha do przodu cały czas z taką samą siłą. Słychać to również na ucho, że silnik ma ciężej i po włączeniu N obroty na chwilkę lekko wzrastają i wracają do obrotów jałowych, układ napędowy się rozluźnia (przód samochodu opada) a silnik pracuje ciszej.
A jak skrzynia ma tryb Sport S to zachowuje sie to wtedy jak na D czy bardziej tak jakby byla wrzucona 1ka? I do tego co sie stanie jak trzymajac Skrzynie na D albo na S wcisniemy gaz i hamulec jednoczenie (obroty podkocza do gory, ale skrzynia widzi ze jest wcisniety hamulec takze nie zapina biegu rozumiem?)? Skrzynia 6HP26
Sprawa wyjaśniona, koniec i kropka. Poproszę o informację jak jest w przypadku ręcznego, czy można na zapiętym D zapiąć hamulec postojowy i np otworzyć bramę? Czy hamulec pomocniczy wysyła do PCM, ECU czy co tam kto ma, podobne komunikaty jak hamulec główny?
Długo już szukam odpowiedzi na takie pytanie i ciągle jej nie znalazłem...
Zadziałajcie czujnik ręcznego bez jego zaciągania a się dowiecie, proste
Ja tak robię żeby nie musieć trzymać nogi na hamulcu. Myślę że nawet producent to przewidział bo jak tylko nacisnę gaz to on automatycznie odpuszcza postojowy.
Wielkie dzięki za ten film. Od niedawna mam automat i właśnie taki błąd popełniałem.
Wrzucałes p czy n ?
@@klejnos94 n, jak wiedziałem, że dłuższy postój będzie.
@@AmiciMortipo co przecież po to masz automat żeby nie machać tymi biegami
@@AdrianBratos-q4lto jak stoję na światłach to hamulec i D nic nie robić ?
Ja już tak organoleptycznie wyczułem o co chodzi z tym trybem „D” podczas ruszania. Wrzucam z „P” na „D” to musi minąć tak dobra sekunda-dwie, żebym poczuł (trzymając jeszcze nogę na hamulcu!), że skrzynia inaczej pracuje + zaczynam czuć, że auto zaczyna „rwać” do przodu. Mam Forda Focusa z konwerterem i zauważyłem jakiś czas temu, że gdy jadę z niewielką prędkością (mając już jakiś bieg, powiedzmy dojeżdżam do czerwonych świateł) to gdy obroty spadną tak do 1000 to nagle obroty spadają do tak do 850-900. Tak zacząłem podejrzewać, że bieg został rozłączony, bo w momencie gdy naciskam delikatnie gaz to w ogóle obroty nie rosną przez jakieś następne dwie sekundy tylko po to, żeby zaczęły rosnąć - domyśliłem się, że skrzynia dostała sygnał, by znowu zapiąć bieg, ale rzecz jasna to chwile trwa - dlatego jak wcisnę mocniej pedał gazu to jest chwila bezwładności i nagle wystrzał obrotów z tych 900 na 1300-1400 i szarpnięcie. Fajnie, że poruszyłeś ten temat z technicznego punktu widzenia, że ruszając z „D” skrzynia jeszcze przez chwilę nie ma zapiętego biegu. Ja to wypraktykowałem samemu, że trzeba ruszać delikatnie mając konwerter, ale nigdzie na internecie nie spotkałem się ani z wytłumaczeniem tego zjawiska, a tym bardziej z podaniem technikaliów.
a jak wrzucasz z N na D to po co trzymać hamulec? Chyba łatwiej skrzyni zapiąć bieg bez hamulca.
@@ravdobrzynski mam elektroniczną blokadę zmiany trybu skrzyni bez wciśniętego hamulca.
Ja rozumiem że się mówi to flow wpada i się człowiek zapędzi, więc poniższy komentarz proszę nie traktować jako złośliwy :)
Proszę się przejść a raczej przebiec w prędkością 20 km/h a potem spróbować doprowadzić auto do takiem prędkości przy pomocy nóg - jak się uda to zazdroszczę kondycji :)
Wykład o niutonometrach całkiem niepotrzebny.
No dobra ale tym tokiem rozumowania wiedząc że należy myśleć w przyszłość kiedy zmienić z N na D w korku i dawać skrzyni czas na to, to za każdym razem zaoszczędzamy te 20 niutów, więc robiąc to któryś tysięczny raz przełożymy to na długowieczność naszej skrzyni, szczególnie jak nie musimy szybko ruszyć..
Mieszkam przy ruchliwej ulicy, miejsce dla auta jest ciasne i pod bardzo dużym kontem przy samej ścianie domu, auto mieści się na styk. Skrzynią manualną nie ma problemu ale automatem ? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ? Powinienem przed wjazdem zatrzymać auto i włożyć manualnie jedynkę, ale czy ma jakieś znaczenie w tej sytuacji Sport czy Eco ustawienie. Naprawdę jest bardzo strono i mam 1 metr do wychamowania inaczej uderzę w ścianę albo oberwę z tyłu od uczestnika w ruchu na jezdni. Manewr musi być zdecydowany i pewny.😂
Jak zawsze super odcinek. Pozdrawiam
Bardzo dobry materiał z jednym zastrzeżeniem: nie generalizujmy. Są sytuacje, np kiedy stoimy na tzw długich światłach, przed przejazdem itp, kiedy musimy stać relatywnie długo, wtedy wrzucenie neutrala ma sens. Przepraszam autora za tą dygresję, ale z doświadczenia wiem że sporo ludzi stosuje pewne zalecenia bezrefleksyjnie, to co napisałem powyżej zdaje się być oczywiste i logiczne, ale, niestety, nie dla wszystkich.
Super filmik, możesz jeszcze poruszyć temat jak wygląda sytuacja w skrzyniach 8hp w bmw np F10 gdzie w trybie ECO mamy opcję aby skrzynia nie hamowała silnikiem tylko wrzucała "luz", jak to jest technicznie rozwiązane?
też proszę o film na temat wrzucania na N podczas jazdy. Nie wolno tego robić ale tryb żeglowania własnie to robi. Szkodliwe czy nie to żeglowanie?
@@parowozy nieszkodliwe, bo 8hp 2gen ma osobny akumulator ciśnienia (zdaje się ok 100 ml zbiorniczek oleju) i to ciśnienie jest wykorzystywane do smarowania skrzyni w trybie żeglowania kiedy pompa nie pracuje
jak skrzynia wykryje spadek ciśnienia smarowania to tryb żeglowania wyłączy
@@xard4spl nie tylko 8hp są na rynku. Chodzi mi o inne skrzynie.
@@xard4spl niby jak pompa nie pracuje jak napędzana jest od koła zamachowego które obraca się kiedy pracuje silnik? Co to za bzdura?
Proszę napisać jak jest w przypadku skrzyni CVT stoimy na D czy można stać w korku na N ?
Bardzo treściwy film. Czekam na więcej. Pozdrawiam
będzie więcej :)
@@AUTOmatyczni coś o cvt w nowych toyotach poproszę.
8hp75 - jaguar xjr x351 ciut ponad 600 koni i dużo Nm, nigdy nie daje na czerwonym na luz tylko wtedy jak parkuje auto stoi - daje na N zaciągam ręczny i potem na P. Olej wymieniłem przy 80 tkm jazda autostradowa tylko.
Fajny i pomocny odcinek, który ponownie utwierdza mnie w słuszności postępowania na światłach, a także dorzuca kilka "newsów", np. ruszanie z 1 biegu gdy stoi się jako pierwszy, ruszając w zaspie itp. Gdy wiem, że postój będzie dłuższy, np. zamknięty przejazd kolejowy, wtedy P i gaszę silnik. Dziękuję za odcinek.
Chyba nie po to kupuje się auto z automatyczną skrzynią biegów, żeby stojąc na światłach przerzucać na tryb manualny? Przy zwykłym użytkowaniu to bez znaczenia, chyba, że każdy Twój start to piłowanie pod czerwone pole, żeby utrzymać pole position :D
Nie nie, raczej nie piłuje do odcinki spod świateł ale tak do 3-3,5 tys obr i zmiana na wyższy. To w zupełności wystarczą by sprawnie odjechać. Stojąc jako któryś z kolei stoję zwyczajnie na D gdyż nie ma potrzeby i możliwości by startować dynamicznie.
A co z wrzucaniem na N podczas jazdy? Nie wolno tego robić ale tryb żeglowania to własnie robi. Żeglowanie to dodatkowa praca sprzęgła w dsg.Może coś o tym ? Szkodliwe to żeglowanie czy nie?
Ja mam taki tryb w automacie klasycznym, nazywa sie to eco, volvo v40
Tryb ''żeglowania" mają vag owe dsg gdzieś od 2008.
Pytanie.
Jaki typ skrzyni biegów jest prezentowany na wykresie?
Klasyczny automat?
Tiptronic?
Multitonic?
DSG?
Hydrokinetyk. Chyba to fiat z aisinem Pawła
@@karolzabielski Do trwałych to ta skrzynia biegów nie należy.
@@robsson7516 to skrzynia 6 biegowa, sprzed 10 lat.
Jak miałem pierwsze auto z automatem. Jetta a2, 88 chyba rok produkcji. To miałem wrażenie że trzeba wyrzucać na neutral bo auto chciało jechać, hamulce były słabe trzeba było deptać ten pedał mocno. Szybko się nauczyłem żeby tak nie robić. Słyszałem, że skrzynia nie ma ciśnienia oleju na neutralu tak wysokiego jak na drive. Straciłem wsteczny w tej skrzyni. Tak swoją drogą auto miało prawie 30 lat wywaliło upg i skrzynie, włożyłem inny silnik i manual auto jeździ do dzisiaj w innych rękach.
A jak to jest z gaszenie auta? Ja zawsze załączam N, zapinam ręczny, puszczam nogę z hamulca, ponownie naciskam i dopiero daje na P i gaszę auto. Mam wrażenie, że przy takiej procedurze o wiele plynniej wbija się D przy ponownym odpalaniu auta.
Prawidłowo. Też tak parkuję.
no to słuchaj , wszystko sprowadza się do tego że po postoju np w korku na N i ponownym przebiciu na D trzeba tylko uważać aby od razu nie cisnąć gaz tylko dać skrzyni te 2-3 sekundy aż sobie dopnie bieg i ustabilizuje ciśnienie oleju i wtedy normalnie ruszyć
Tylko po co ? 😉
W korku tak nie robię, bo nie wiadomo kiedy trzeba będzie ruszyć. Ale jak mam czerwone przez 5 minut to według mnie ma sens. Lubię tych chłopaków, bo są dobrymi fachowcami, ale w jednym filmiku chyba Maciej trochę przesadził. Ten filmik to chyba dla mnie nagrany, bo z Nimi trochę wojowałem, ale o coś innego mi chodziło.
Czyli wychodzi na to że w normalnej jeździe po mieście niema znaczenia ale jak będziemy długo czekać w miejscu to lepiej włączyć N
@@JacekCichosz bo trzymanie pedału hamulca przez minutę czy nawet pół jest do bani ....
@@jakubstanko2211 to włącz autohold jak masz
Jaka jest sytuacja w przypadku skrzyni CVT?
Też się zastanawiam. Wałki spięte są przecież na stałe. 🤔
Zapraszam do wybicia na neutral podczas jazdy w cytrynie by sobie dojechać do świateł na luzie . I masz z automatu błąd a nie jazdę :) . Przez przypadek wybiłem bieg jak zwyczajnie w mauanej skrzyni z przyzwyczajenia. Zrobiłem to raz potem musiałem kasować błąd bo skrzynia się jebała. Nigdy nie włączam "neutral" mówiono mi że tak nie wolno i tyle . Wsteczny jedynka czy wsteczny podczas jazdy się nawet nie załączy bez zatrzymania. Jak bym miał wybijać biegi , żonglować i bawić się gałką - to jadę manualem a nie automatem. Więc szkolenie zaliczyłem , jeżdżę poprawnie :)
A ja sobie w swoim wyrzucałem i błędu nigdy nie było. Nawet przy 70. Więc ...
w manualu dojeżdżasz na luzie do świateł? Ty nie jesteś kierowca. Nie dałbym ci auta nawet do umycia wieśniaku. Ty jesteś co najwyżej furman i to kiepski.
@@rozgniatacz_mend Jeśli masz z górki i wleczesz się 30 km/h to jedziesz na luzie. Jeśli znasz drogę do roboty którą jeździsz 30 lat i wiesz co i jak się zapala ze świateł czy jazdę wzniesienie itp, robisz tak by to się człowiekowi jechało fajnie a maszynę masz w dupie .
@@therednask nigdy nie jeździ się na luzie ( bezwładnie z odczepionym napędem) nawet przez chwilę. Z wielu powodów zresztą. W ciężarówkach bezwzględnie ale w osobówkach też jest to dużym błędem.
@@rozgniatacz_mend Bo tak ci tłumaczono, wysnuto wnioski dla tego powodu i zasady którą promują. Ale zamiast się wymądrzać i utwierdzać w tej tezie to zacznij ją maltretować i zastanowić się w tym pustym łbie dlaczego. I pierwsza już podstawowa rzecz, to przy rozłączonym napędzie się toczysz a nie jedziesz. Więc o czym bredzisz ? Prawdą jest że przy rozłączonym napędzie się nie jeździ bo nie można z głupiego powodu , bo jest rozłączony. Jeśli jest rozłączony to można się toczyć ? można.... więc to się robi. Dlaczego się to robi ? bo zna się drogę i potrafi się określić ile zajmie czasu dotoczyć się do danego punktu. Jedynym słabym punktem toczenia się jest śliska droga. A ciężarówki ??? to poznaj zasadę jazdy i budowy to się dowiesz dlaczego lepiej mieć zapięty napęd i wyższe obroty podczas hamowania. Tyle tempaku :)
Mam pytanie: skrzynia hydrokinetyczna,jeżeli stoję np.przed zamkniętym szlabanem itp.np. 15 min i nie chcę wyłączyć silnika (klima),to lepiej zostać na D plus hamulec,czy wł. na P?
Wychodzi na to, że P nie jest złe, jeśli pamięta się o tym ile trzeba dać skrzyni czasu przed wciśnięciem pedału gazu po przełączeniu na pozycję D.
7:15 czyli stojąc na biegu marnujesz tyle mocy i paliwa że wystarczyłoby do napędzania 1,5 tony żelastwa z prędkością sprintu. I to tylko po to żeby grzać samochód i męczyć nogę trzymaniem hamulca
14:33 te problemy jak się pojawią to raczej dwóch właścicieli później, więc obecnemu właścicielowi to nie robi
Nie rozumiem jak można stać na światłach na Drive przecież wtedy trzeba trzymać hamulec cały czas, a gdy da się na N no auto nie pojedzie samo jak ktoś się zagapi. No pomijając ze gdy jest z górki to się może stoczyć, ale wtedy od tego jest hamulec albo ręczny.
Witam,
swietny poradnik skrzyń automatycznych.
Mam prośbę,moze by kiedyś kilka słów o skrzyni CVT Hondy HRV 2016 1.5 bezyna
Czy są trwałe jakie mają bolączki i co to jest i do czego służy tryb S ?
Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź. Mirosław
Dziękuję za film kawał wiedzy której każdy użytkownik automatycznej skrzyni biegów powinien zdawać sobie sprawę.
polecamy się na przyszłość
Witam serdecznie. Od pewnego czasu nurtuje mnie jedna myśl, która nasuwa mi pewną zagwostkę.
Posiadam samochód ze skrzynią 6HP26 (BMW x3 e83 3.0d) ale do sedna.. problemów ze skrzynią nie ma aczkolwiek zastanawia mnie jedna rzecz.
Po zmianie biegu od pierwszego do bodajże trzeciego przełożenia zapinając bieg obroty spadają do około 1500 obrotów na minutę co jest w moim odczuciu w porządku, lecz kiedy skrzynia wbija wyższe biegi początkowe obroty po zmianie biegu oscylują w granicach 1250 obrotów, a co za tym idzie silnik pracuje przy większym obciążeniu co może skutkować szybszym jego zużyciem bądź podzespołów silnika lub skrzyni. Moje pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje, czy nie lepsze byłoby przeprogramowanie skrzyni tak, aby po każdej zmianie biegów wstawała od tych powiedzmy 1500 obrotów?
Bardzo dziękuje z góry za odpowiedź, pozdrawiam fachowców.
Dobry Material pozdrawiam
W ten sposób tylko zniszczysz automatyczną skrzynię biegów, ponieważ kiedy na światłach przełączasz na Drive i trzymasz hamulec, cały ciężar samochodu spada na hamulce i na całą skrzynię biegów. W krótkim czasie możesz zniszczyć całą skrzynię i uszkodzić hamulce. Konstruktor nie bez powodu zaprojektował to w ten sposób. W ten sposób jedynie możesz zmusić ludzi do szybszego zniszczenia skrzyni biegów i hamulców, robiąc z nich potencjalnych klientów w serwisie.
Bardzo fajnie wytłumaczone!
Niestety nie każda skrzynia tak reaguje. Skrzynie A6F24/A6MF1 A6F22/A6GF1 (Hyundai/KIA) i zapewne inne z tej rodziny, nawet po wrzuceniu biegu na manualu, nie zapinają go w pełni. Najlepiej widać to w momencie, gdy chciałoby się wykonać hamowanie silnikiem - przykładowo zapięty bieg 2 daje ok 55km/h przy 4tys obrotach przy przyśpieszaniu, w przypadku hamowania silnikiem daje to jedynie ok. 3tys. Cała pozostała energia idzie w gotowanie oleju skrzyni jak mi się wydaje. Podobnie ma się ruszanie z D a z jedynki. Skrzynia nigdy nie odpina biegu, nawet przy wciśniętym hamulcu. Dlaczego? nie wiem. W każdym razie, co samochód to obyczaj. Pozdrawiam!
13:38 "sprzęgło cały czas klepie" - sprzęgło i tak klepie bo sterownik w ostatnich hydrokinetykach je rozłącza ale nie całkowicie. Wrzucenie neutralu ma zaletę taką że nie nagrzewa się olej, ponadto w zależności od skrzyni reakcja tzn ruszenie wydaje się szybsze przy wrzucaniu D z N niż puszczenie hamulca przy zapiętym D gdzie np w tf80 czuć wyraźna zwłokę. Można się natomiast zastanowić czy wrzucenie neutrala nie powoduje jednego cyklu pracy więcej tj fachowo nazwanego w filmie "klepania" ale nie sprzegła tarczkowego a sprzęgła jednokierunkowego w statorze w konwerterze, które lubi wysiadać w konwerterach.
Film trochę pomieszany, przede wszystkim należało zaznaczyć że odnosi się jedynie do klasycznych hydrokinetyków.
Instrukcje mówią różne rzeczy z różnych powodów dlatego fachowy materiał nie powinien podpierać stawianej tezy instrukcją.
Hej!
A jak to wygląda z parkowaniem?
Jak powinna wygladac procedura?
Konkretnie z PowerShift 2gen?
Z trybu D na N, potem zaciągnięcie hamulca recznego i na koniec wrzucić na P?
1) Trzymając nogę na hamulcu, wrzucasz N
2) zaciągasz ręczny
3) zdejmujesz nogę z hamulca,auto się stabilizuje na ręcznym
4) noga znowu na hamulec i wrzucasz P
5) noga z hamulca,wyłączasz silinik
@@papiexno i nie muszę już opisywać całej procedury 😂😂
Krótko i na temat 👍.
Mam pytanie o skrzynię S-tronic 0B5 w Audi. Czy jadąc na S można w trakcie zmienić na D? W sensie, czy jest to nieszkodliwe dla skrzyni?
Też się chętnie dowiem
D i S to jest cały czas ten sam tryb pracy skrzyni, jedynie soft przy innych obrotach zmienia biegi, ewentualnie sterownik silnika szybciej reaguje na wciśnięcie gazu, itp.
Zawsze stojąc w korku zastanawiałem się właśnie nad tym, dziękuję .
Nad czym masz się zastanawiać jak informacja o niewrzucaniu N na światłach znajduje się w zdecydowanej większości instrukcji samochdów?
@@lukaszCRWNo bo kierowca może nie czytał, potem odkrywają Amerykę jak widzą na YT filmik „sekrety, o których nikt nie wie w aucie x” 😂
@@lukaszCRW W instrukcji obsługi Bmw napisane jest że nie wymienia się oleju w skrzyni biegów, i co jeśli oglądasz ten kanał to wymienia się czy nie?
@@tskrzypczak8 Ale w instrukcji skrzyni biegów ZF już jest napisane, żeby ten olej wymieniać. Nie polegam tylko na instrukcjach pojazdów, ale i producentów 🙂 Jak ktoś nie wie jak obsługiwać automat, to już dawno powinien poszukać poradników na internecie, a nie czekać na AD 2023 i film z tego kanału. Ja przed kupnem pierwszego auta z asb byłem już oczytany po pachy i od razu wiedziałem, że nie przerzuca się skrzyni na N w trakcie postoju na światłach.
@@lukaszCRW Ty jak taki wszechwiedzący teraz możesz wykłady robić na uczelniach . Gratulacje
Chyba nie dotyczy starych automatów jak u mnie 5HP19. Nie wyrzuca biegu na postoju. Czuć to po pracy silnika.
Te informacje dotyczą tej skrzyni nie wiadomo jakiej i tego sterownika, a nie wszystkich, algorytmy sterowania są różne. Przygoda z Chorwacji dwa tygodnie temu, Makarska 40 stopni potężny korek w 6HP 26 w E65 4,4 w przeciągu 30 albo 40 minut przegrzał się olej w skrzyni. Nie wszystkie skrzynie rozpinają D, N lub P nie grzeje oleju w konwerterze który na styku łopatek podnosi temperaturę ATF, konwerter ciągnie i grzeje olej na D na neutralu pracuje tylko pompa i wymiennik (chłodnica) obniżając temperaturę ATF. Nie generalizujcie każda skrzynia jest inna. Z diagnozy Launch wynika jednoznacznie ze w tym przypadku tak to działa, w innych nie koniecznie.
Ciekawe wiadomości od jutra stosuje, dzięki 🤜🤛
Cieszymy się, że przydał się nasz film.
@@AUTOmatycznimam pytanko czy dobrze robię jak stoję na światłach daje na manual 1, zaciągam automatyczny ręczny skrzynia 6hp19 ,a6 c6 ?
Jak to wyglada w multitroniki? Start na D , S lub na M1?
Ciekawy film ale mam pytanie, miałem przyjemność spędzić kilka godzin w korku spowodowanym przez wypadek, przy temperaturze minusowej, z uwagi na to nie gasiłem silnika, co jest "zdrowsze" dla automatu czy w takim wypadku kilku godzinnego postoju z włączonym silnikiem lepiej jest użyć P czy N, skrzynia Z 6hp?
Tylko P.
Proszę o materiał o cvt w lexysie nx300h czy te automaty są wytrzymałe i ewentualne porównanie do multitronica od audi po 2015
Nie wiem dlaczego nie masz odpowiedzi, więc ja napiszę słówko. Tego co ja wiem, w Lexusach skrzynie są GENIALNE! Żadnego porównania z niemieckimi. Chris miał o tym odcinek.
@@paolo4285 dzięki, poszukam
A po co ciśnienie oleju w skrzyni jak auto stoi ? Dalej wiem że nic nie wiem w tym temacie. Na chłopski rozum, dajesz na N to odciążasz konwerter i co za tym idzie zmniejszasz temperaturę oleju w skrzyni biegów, czy nie ? Piszę o starym hydrokinetyku ZF 4HP20.
A jaka to różnica czy włączę na neutral czy nie i tak ruszam pierwszy ze świateł :), a na poważnie z tym obciążeniem to ja bym tego nie generalizował bo każdy rodzaj skrzyni ma inaczej, inaczej reagują stare hydrauliki inaczej nowe a dsg reaguje jeszcze inaczej.
Podsumowując Twój film. Można przełączać na N na światłach pod warunkiem, że się wie co się robi. Czyli ma się świadomość tego opóźnienia na starcie. Ja pozwalam sobie na wyrzucanie na luz na światłach bo mnie denerwuje to, że auto chce samo się stoczyć na następny pojazd. Tak jak mówisz w filmie da się poczuć po pracy samochodu, że jest zdrowo dać automatowi chwilkę na zapięcie biegu. Inaczej można poczuć szarpnięcie lub nawet lekki stuk. Nawiasem mówiąc, niema żadnej blokady pomiędzy N i D przynajmniej w maździe 6. Pozdrawiam.
A jak jest w stronicu? Bo one na postoju na D mają stosunkowo mocny ciąg do przodu.
Dokładnie tak robię i sie zgadzam, ale powiedz proszę - spotkałem kolegę przy drodze, zatrzymałem sie na chwilę na D, ale chwila potrwała dłużej, może z 10 min i usłyszałem jakieś inne niepokojące dźwięki ze skrzyni podczas ruszania, jakoś głośniej chodziła. Nic sie nie stało, ale ciekawy jestem co by było jakbym tak 30 min stał na D z hamulcem? coś by się przegrzało? urwało?
No tak, ale jak wygląda sytuacja w przypadku skrzyni starszej konstrukcji? Np taka skrzynia GM 4T60. Tam D zapina bieg na postoju i trzymam na hamulcu. Domyślam się ze przy N , kosze sa rozłączone a jak wpinam D cała procedura musi sid wykonać. Milion wpięć D i pół kilo mułu na dnie miski z tarczek i przekładek. Dobrze rozumuję?😃😃😃
No ale skrzynie CVT w Nissanie bezstopniowa to musze zrzucić na N w korku bo auto che jechać , a po co trzymać na hamulcu i niszczyć pas oraz wariatory. Prawda?
Super profesjonalne szkolenie, dzieki ❤
polecamy się
Ten film powinien zacząć się od podsumowania i mam wrażenie, że był zaadresowany do konkretnych osób, które wiedzą o co chodzi i o co się kłócą.
A co jeśli auto ma start&stop i oczywiście pomimo tej samej zasady (daj działać systemowi i nie kombinuj), wyłączamy ten start&stop? Normalnie auto by gasło po zatrzymaniu, a teraz jest trzymane 5 minut na światłach w D.
Przy tych wszystkich zasadach, "automaty" wydają się niepraktyczne, bo później okazuje się że wygodne funkcje skracają ich żywotność.
Co myslicie o automtycznym gasnieciu silnika przy oczekiwaniu na zielone swiatlo. Teraz w nowych samochodach jest to instalowane jak sie zatrzymujesz na swiatlach to samochod gasnie..
Spójrz na wpisy do któregoś z poprzednich odcinków.
2001 Honda Accord - przejechałem ponad 100 tysięcy km z wyrzucaniem na N na czerwonym (nie w korku!) -żadnych problemów. Samochód ma teraz prawie 200 tysięcy- żadnych problemów. Toyota RAV-4 1997 około 80 tysięcy km, tak samo, wyrzucałem na N tylko na czerwonym. Samochód sprzedalem kilka lat temu przy przebiegu 300 tysięcy- zero problemów. 2011 Kia Soul - przejechałem ponad 100 tysięcy wyrzucając ZAWSZE na N tylko na czerwonym świetle, NIGDY w korku- żadnych problemów ze skrzynią. Samochód ma w tym momencie prawie 200 tysięcy km - żadnych problemów, nawet check engine NIGDY się nie zaświecił. Być może gdybym miał BMW, czy wspaniałego Mercedesa to już bym musiał regenerować skrzynię przy takim użytkowaniu. Tyle.
Niebywaly szczęściarz..
@@UnknownUnrecognized niebywały szczęściarz? Naprawdę? Gdyby to było w jednym samochodzie to można by tak stwierdzić. Jak się wie, co się robi to nic się nie stanie. Paweł tu kiedyś uczył jeździć "jak Kubica" przy użyciu dwóch nóg w automacie! To jest prawdziwa ZBRODNIA, zwłaszcza, że tego uczył człowiek, który ma OGROMNĄ WIEDZĘ na temat skrzyń automatycznych. Prawdopodobnie taka jazda może zniszczyć skrzynię lub znacząco skrócić jej życie. Poza tym, wydaje mi się, że gdyby ktoś użył obu nóg w automacie zdając egzamin na prawo jazdy to pewnie by oblał. Nie mam pewności, ale tak przypuszczam. Gdybym to ja był egzaminatorem to bym takiego delikwenta oblał. Chcesz jeździć jak Kubica? Kup sobie samochód sportowy ze skrzynią manualną, wynajmij tor wyścigowy i szalej do woli! Tyle w temacie.
@@paolo4285 Paweł uczył prawidłowo, jak się wie co się robi to ... Raczej szczęściarz, ja jeżdzę japońcami tylko, serwis skrzyni biegów co 50k km, robiłem tak jak Ty z N, 4 auta poszly sie ... z przebiegami ponizej 200k, w tym 2 nowe z salonu, teraz mam rav 280k km i nie robie N, i jeżdzi, mało, serwis co ok 75k km.... Tyle w temacie.
@@UnknownUnrecognized weź już się odczep, bo nie masz pojęcia o czym piszesz, zwłaszcza, jak uważasz, że nauka "jazdy jak Kubica" automatem była prawidłowa. Bez odbioru.
@@paolo4285 nikt nie uczył jeździć jak kubica, poprostu pokazał co można zrobić , czego nie robić, wyraził swoja opinię, a ty odbierasz to zero jedynkowo... Masz jakiś problem chłopie... goście mówią o swoim doświadczeniu, co robią, co nie , jak często czy wogóle, a ty bierzesz to jako 100% wykładnik, jak to że akurat ty mialeś szczeście że skrzycie ci ie nie wysypały, a mi z taka jazda jak twoja poszły w mak... moze zrozumiesz , ze nie ma jednej zasady.... mozesz miec starego merca z 500k km bez serwisu skrzyni i katowac i działa, albo jak ja rav nowy co padla po xx tys...
Moglibyście skomentować co dzieje się ze skrzynią kiedy chcąc wystartować ze świateł jednocześnie wciśniemy hamulec i gaz nie posiadając funkcji launch control? Bo widzę, że jest to ostatnio bardzo popularne, a moim zdaniem bardzo szkodliwe dla skrzyni.
palą sie tarcze i przekladki
w dsg 250 też nie wolno dawać na P stojąc na czerwonym?
Wszystko można robić póki obowiązuje gwarancja ;)
Ciekawy materiał,.ale najfajniejsze jest to, że dzialacie 50km ode mnie, i pewnie sie do Was zgłoszę. Chociażby na diagnostykę 😊
zapraszamy
Dzięki za info!
Film dotyczy skrzyń wspolczesnie produkowanych? Starsze skrzynki nie rozpinały biegu podczas stania na D i wcisnietym hamulcu, zgadza się?
Podpinam się pod to pytanie.
@mkpl2006no ale jak widzisz że rozpina to po co wachlować biegałką.. ? Ja posiadałem b.stare graty i tam było czuć napiecie i obciazenie podczas stania np na swiatłach.. gdy wiadomo ze zmiana potrwa ponad pół minuty, luzowałem na N, (nigdy P). Ale to jak pan mechanik mówi kilka setnych litra oszczędności .. moze ..
@mkpl2006 ahh zmęczenie nogi ??
Na takie coś polecam dobre auto, najlepiej hybrydowe albo w pełni elektryczne z w pełni aktywnym tempomatem.. wtedy nie bedziesz się męczyć a autko bedzie samo podjeżdżać w korku trzymajac dystans 🤩
A co z hamowaniem silnikiem w górach w automacie w 4x4 w busie mercedes vito 5 stopniowa czy zalecasz hamowanie bigami ręcznie zamiast hamulcem?
Podpinam się
Jak to się ma do funkcji Auto Hold?
Np s tronic ?
Pytanie do autora. Jak sytuacja wygląda w przypadku skrzyni ze sprzęgłem wielopłytkowy? W moim przypadku 01j na D rośnie spalanie o 0,5l/h, po zapięciu D czuć że auto chce ciągnać. Wiadomo że w CVT przełożenie zapięte jest na stałe. Zastanawiam się, czy nie grzeje to sprzęgła nadmiernie przy długim postoju?
Kwestia postoju na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną wyjaśniona. A co można sensownie zrobić jak stoi się przed zamkniętym ponad 10 minut przejazdem kolejowym a temperatura na zewnątrz + 33 st. C; klima działa na uruchomionym silniku. Z wywodu wywnioskowałem, że najistotniejszym jest by po przełączeniu na D lub na R z dowolnej innej pozycji odczekać około 1 sekundę przed dodaniem gazu.
10min w miejscu to albo P albo silnik off i szybki w dół.
@@karolzabielski A wiadomo może jaka jest różnica ciśnień na tłokach sprzęgieł między pozycją P a N ? Tak na logikę to żadna ? Dochodzi jedynie załączenie blokady żeby pojazd się nie stoczył, ale to nie jest sterowane hydraulicznie. Pytam, bo jak się chwilę zastanowić nad wywodem z filmu to problematyczne wydaje się jakiekolwiek dotykanie drążka biegów a nawet wyłączanie silnika bo skraca żywotność skrzyni.
@@karolzabielski A nie może być N ? Między N, a P chyba nie ma różnicy oprócz mechanicznego zablokowania na P ?
Ruszam ze świateł na D zatrzymuje się na D, potem noga z hamulca na zelonym na gaz ruszam i cały czas na D jadę...coż więcej kopać w automacie.. Parkuje zaciągam ręczny wyciągam na P puszczam hamulec noga i gaszę silnik.. z Parkingu wciaskam hamulec odpalam daję w R zwalniam ręczny i cofam..
A żarówki stopu świecą i świecą. A noga naciska i naciska.
Nowe automaty mają zawory ktore steruje elektronika ,w starych automatach blok to zawory z kolek i caloscią zadzi hydraulika .w starych skrzyniach jak stoisz na d hamulcem trzymasz skrzynie slizgka sie na koszach sprzeglowych bo opadlo cisnienie . Tak ze na starych mechanicznych skrzyniach jak stoisz to daj n zaoszczedzisz na paliwie i na zuzyciu tarczek. W nowch skrzyniach nawet jak sie toczysz to komputer moze rozlaczyc skrzynie ,w opcji zagiel naprzyklad ! Pozdro
Trochę głupio zapytam, bo nie wyłapałem konkretu - chodzi o to, że jak podczas ruszania nie damy skrzyni czasu na wrzucenie biegu, to ją uszkodzimy? To jest przecież oczywiste. Tak jak w manualu - podczas ruszania, najpierw zapinamy bieg, a potem puszczamy sprzęgło. Czy to znaczy, że w manualu też mam stać na światłach 5 min. na biegu?
Prosze o wybaczenie,ale dla mnie za dlugo i zbyt skomplikowane to wszystko.Nie dalem rady do konca obejrzec.Poprosze o podpowiedz co mam robic stojac a korku na nowej skrzyni DSG?Pozycja na D i noga na hamulcu?
Bardzo fajnie pokazane, dzięki.
Zamierzam kupic samochod uzywany z automatyczną skrzynią biegów. Niby głupie pytanie, wyjeżdzam z garażu i musze wyjsc zeby go zamknać, co robię?
W mojej Omedze jest skrzynia AR35 (4L30E) trzymając ją na D spalanie jest 1.6L/h a na N 1.3L/h. Wybierając D tył samochodu mocno nurkuje a luzując z powrotem wraca do swojego "poziomu spoczynku" ja. Jakie siły powodują takie efekty?
Miałem kiedyś Scorpio z automatem. W zimie na lodzie nie dało się zahamować bez zmiany na N nawet na dobrych oponach, bo tył pchał, a przód hamował. (-;
@@GuitarMan85 No tak... Przód przecież mocniej hamuje
Na luzie konwerter na minimalnych obrotach próbuję pchać auto do przodu Co w tym dziwnego
Film nie dotyczy starych skrzyń bez funkcji neutral control. Może to niedopowiedzenie, ale ile można wałkować jakieś 5hp jak niektórzy by chcieli. Ps. funkcja działa zazwyczaj po osiągnięciu przez skrzynie temperatury pracy.
Dlatego stary automat jak puścisz hamulec to toczy się z taką siłą do przodu, a nowszy dużo mniej? I skoro stare skrzynie tego nie mają to lepiej dawać N na dłuższym postoju?
Czy stając w korku lepiej dać na P czy trzymać nogę na hamulcu i niech zostanie na D?
Jedyny problem jaki widzę przy staniu w korku z włączonym trybem D jest to że noga trochę boli bo musi cały czas naciskać na hamulec aby samochód stał w miejscu.
Nowe automaty w ciężarówkach same przeżucają na Neutralnym nawet podczas jazdy, ja jak widzę że postoje powyżej 3 minut też zmieniam na N -po co tarczki mają się niepotrzebnie ścierać.
No ok trzymać D. Ale gdzie sens automatu jak w miescie co skrzyżowanie mam po 180s trzymac pedał i walić swiatlami z tylu innym kierowcom. Oczywiscie nie interesuje mnie N. Ale stoję na P i ręczny. Auto stoi. Odpowoednio wczesniej zapinam P by skrzynia się zapięla i spokojnie ruszam. Czy to bedzie bezpieczne? Czy jednak trzymac ciagle hamulec na światłach? A co jak muszę na chwilę wyskoczyć z auta by np zamknąc bramę? Gasić auto czy P i ręczny?
A gdy jedziemy w korku toczymy się i zatrzymujemy ciągle to czy lepiej jak jedziemy na D czy lepiej wbić JEDYNKĘ i się tak toczyć?
Szkoda że nie weźmiesz w ten sam sposób na test skrzynie 4L60E czy TH125, albo 4T40. Postój sobie w korkach i zobacz co się dzieje z temperaturą kiedy jest na D jaka jest na N. Stety albo neistety NIE sterowane slektroniką skrzynie mają niestety inaczej.
Niestety masz rację , mam 4T60, miałem 3T40 czyli TH125. I tak źle i tak niedobrze. Temperatura degraduje Dextron a stanie na hamulcu przez np 40sec mnie denerwuje. Na długich światłach zrzucam na N , niestety. Najwyżej sobie ją naprawie i tyle 😢
Tylko w starszych autach i skrzyniach np ZF 5hp niema żadnego rozpinania na D, więc jak się wie że będzie się stało 5 minut albo czekało na kogoś gdzieś pod sklepem, czy gdziekolwiek to warto zapiąć N
skrzynia jest zapieta jesli puscimy hamulec a auto samo rusza
AL4/DP0 z Citroena C5 2.0B 2004-2008 - możecie coś powiedzieć o tej skrzyni? Problematyczna, przeciętna?