U některých dopravců neumějí naprogramovat přímé spoje přejíždějící z linky na linku a tak před změnou čísel vůz žádá cestující, aby vystoupili. Naštěstí jsou místní zvyklí všechna hlášení ignorovat a věřit víc tomu, že vědí, jak to chodí.
Tak to hlášení o změně pásma nabude na důležitosti po změně odbavování na příměstských linkách, kdy se člověk při kontrole nebude moct vymlouvat, že netušil, že ta zastávka je pásmovou platnost. Samozřejmě by bylo fajn hlášení Poslední zastávka v pásmu X.(X variabilní) Ostatně, dnes na Severu je člověk vizuálně upozorněn, jak se platnost mění. To druhé hlášení je spornější, i když jinak o lince 872 vlastně nikdo neví. Bez toho si lidi řeknou WTF? Ale ano, to by být nemuselo, hlášení v metru je spíš pro mimořádnosti v rámci metra, případně návazné sítě.
V Brně dokonce hlásí změnu tarifního pásma i přímo ve městě při přejezdu z centrálního městského pásma 100 do okrajového městského pásma 101. Tam změnu hlásí jak před přijetím do poslední zastávky v daném pásmu, tak (naprosto zbytečně) i po vyjetí z dané zastávky, kdy už se s tím stejně nedá nic dělat. Nejzbytečnější na tom je, že občasní cestující stejně skoro vždycky jezdí na jízdenku pro obě tyto zóny a lidé pro které toto hlášení něco znamená jsou pravděpodobně místní, kteří to moc dobře ví.
Alespoň už při tomto hlášení zrušili znělku, která se jinak v Brně používá při mimořádnostech. To bylo extrémně otravné a matoucí. Změna zóny není žádná mimořádnost, proboha. V regionálních linkách IDS JMK, kde by takové hlášení dávalo mnohem větší smysl, se změna zóny nehlásí vůbec. Tak proč v Brně ano, dvakrát a ještě v rámci města, kde je to tuplem fuk? A obzvlášť chuťovka je toto hlášení u konečných zastávek, třeba u tramvaje v Komárově. V obou směrech! Člověk vyjede z konečné a už poslouchá hlášení o změně tarifní zóny. Ach jo.
Hlášení v metru by mi nevadilo, kdyby někdo už konečně pochopil, že vyšší hlasitost neznamená lepší srozumitelnost, ale přesně naopak. Ta rezonující ozvěna je něco strašlivého.
@@AslanexMetrobus to vím, jen jsem chtěl udělat narážku na to že poslední dobu jsou tu videa o různých smogech :D Jinak se vám to video povedlo, videa tohoto stylu (komentáře) mě asi baví nejvíc.
No já teda již nevím o tom že by se tento gong používal (ten první). Já když jedu příměstským busem tak mi to jenom řeknou. Jinak like a veliký odběr ! :)
Hlášení o změně pásma variuje dopravce od dopravce, a že by byl ten gong tak drsný, jako je ten ve videu, to jsem nezaregistroval. Ale možná to je prostě tím, že když člověk přejíždí z pásma do pásma dnes a denně, otupí. Smysl to má zejména v regionální dopravě, kde kvůli koncepci tarifních pásem mnohdy dochází k tomu, že člověk jede třeba ze třetího do třetího pásma pár zastávek přes pásmo čtvrté. Lepší by to hlášení ovšem bylo v podobě, praktikovaném v MHD Brno: "Prosím pozor, zastávka je poslední v tarifní zóně 100". Po odjezdu z poslední zastávky daného pásma je totiž ta informace cestujícím už dost na nic.
Gong je tuším u linek DPP a Stenbusu, u ostatních dopravců je hlášení bez gongu.
ปีที่แล้ว
Jen pro info, ona hlášení vztahující se k akcím se netýkají jen letňanského výstaviště. Sám jsem namlouval obdobná třeba na koncert Madony a ne jen na ten. Je to tedy o domluvě s organizátorem a předpokládaném zatížení dopravy na dané místo řekl bych.
V tom případě ale nedává hlášení o autobusové lince smysl. Propagované veletrhy často nevykazují žádnou ohromnou návštěvnost. U koncertů dokážu hlášení pochopit, ale velkých koncertů by se asi netýkala linka o jednom autobusu...
Hlášení změny tarifního pásma určitě není z doby prvních integrovaných příměstských linek. V té době se ještě v autobusech zastávky nehlásily. A v době prvních integrovaných linek, do Ořechu a Hovorčovic, ještě ani neexistovala tarifní pásma.
Prvni vyskyt takoveho hlaseni bohuzel datovat nedokazu. Ale prislo by mi to pravdepodobne, kdyz tehdy bylo novinkou, ze existovala dve pasma (do te doby bylo jen jedno).
@@AslanexMetrobus Řekl bych, že to vůbec nesouvisí se zavedením pásem ani s logikou, ale že prostě když se začala v autobusech zavádět hlášení, tak někdo vůbec nepřemýšlel, které údaje se mají hlásit, kdy a proč. To je podobné jako grafické provedení nynějších zastávkových značení: některé údaje jsou malinkaté, jiné větší, některé kontrastní, jiné nekontrastní, ale jisté je jen to, že tvůrce vůbec nepřemýšlel nad tím, kdo a z jaké vzdálenosti má který údaj číst. A když už jsme u toho zvukového smogu, "linky S a jiné vlakové spoje" jsou taky dobré. Možná by bylo lepší hlásit konkrétní přestupy na konkrétní spoje (a nehlásit přestup, když zrovna nic nenavazuje), ale to už by musel někdo vymyslet a to bolí.
@@Fera-gr5mm Mímochodem, zrovna to slovo "přestup" je dost ošidné, protože to vypadá jako rozkazovací způsob a ještě buranské tykání. Slova "nástup" a "výstup" se od rozkazovacího způsobu liší aspoň délkou samohlásky. Hlášení "přestup na vlak" může působit dojmem, že autobus dál nejede a je nutno přestoupit na náhradní vlakovou dopravu. A mimochodem, je zvláštní, že se v autobusech a tramvajích hlásí i celkem nevýznamné "přestupy na vlak" v místech, kde na vlak skoro nikdo nepřestupuje, zatímco na přestupy mezi linkami povrchové MHD to hlášení vůbec neupozorňuje.
@@breznik1197 Tak přestup na linky S a další vlakové spoje to moc nelepší. Jo "možnost přestupu..." asi chápu. A k významu těch stanic... no třeba na papírovém JŘ je u "Nádraží Horní Měcholupy" ikonka vláčku, ale třeba na "Hlavní nádraží" to není. Nebo třeba u noční dopravy se na Hlaváku taky nehlásí možnost přestupu, i když jsem tam právě tím nočním busem jel.
Co třeba zrušit i "ukončete prosím nástup a výstup, dveře se zavírají" v metru? V tramvaji nebo v buse každý ví, že když slyší zvukovou výstrahu, tak se zavírají dveře a stačí to.
Jako naplava bych ocenil kdyby zmena tarifniho pasma byla hlasena o zastavku predem 😀 Napriklad me prekvapila zmena pasma na autobusove zastavce Zlicin, kde je i zastavka metra a necekal jsem tedy ze autobusova zastavka bude mimo pasmo. Pokud jsem tedy neco blbe nepochopil.
Je to matoucí ale prakticky jde o to, že Praha má tři zóny a za každou se platí 10kč - tzn klasická jednorázové je za 30 a pokrývá P+0+B. Pokud bych se rozhodl jet z centra do Kladna tak si musím koupit ještě 1+2+3 tzn 60kč. Pokud bych se ovšem vydal z Kladna na nákupy na Zličín tak si koupím jen tu okrajovou zónu (B) bez zbytku Prahy a ušetřím dvacku. Myslím, že reálně těch případů bude minimum takže pro běžného cestujícího, který si kupuje stejně celou Prahu, je to hlášení spíše matoucí (ceny ber orientačně, jak přesně které zastávky zapadají do zón si nepamatuji). Asi se tam s trochou snahy dá ušetřit nějaký peníz ale nejspolehlivější je stejně mít aplikaci, která ti vyloženě napíše "kupte si jen zóny 1+2 tímto tlačítkem, protože zóny P+B už máte předplacené v celoroční"
Třešničkou na dortu je, že ten gong zazní i při ohlašování Zličína v městských autobusových linkách, kde to neběžného cestujícího dovede domotat už zcela.
Nechápu třeba, proč v příměstských autobusech ODIS v Moravskoslezském kraji hlásí informaci o zastávce na znamení i v momentě průjezdu zastávkou. Samozřejmě, dává naprostý smysl o skutečnosti, že příští zastávka je na znamení, v předstihu jedné zastávky... Ale potom už podruhé (při průjezdu) prostě ne. Například ze znění "Bolatice, Na Výhodě - zastávka na znamení. Příští zastávka: Bolatice, kaple - zastávka na znamení" bych udělal "Bolatice, Na Výhodě. Příští zastávka: Bolatice, kaple - zastávka na znamení", protože o faktu, že je zastávka na znamení, se cestují dozví prostě již při zastávce předešlé.
Podobně v IDZK, kde to zkopírovali. Akorát tam je hlášení na znamení ještě hloupější, protože cílová zastávka se vždy hlásí (a odbavovací zařízení to ví).
K tomu hlášení o změně pásma v meziměstkých bych něco měl, největší zbytečnost je když to ohlásí změnu pásma, dvě zastávky na znamení jdoucí hned po sobě a hned opět změna pásma, to celé v časovém úseku 1 minuty kde je vše umístěno úseku délce 1km, což vede akorát k nasrání lidí co platí tisíce za "lítačky" a musí platit bůhví kolik korun dodatečně.
There is absolutely no reason in announcing next stop before the disembarking even begun. Yet another way to create confusion where it is not needed at all. And - note! - this bug is absent from metro announcements!
Podle mě by to hlášení pásem dávalo smysl hlásit podobně jako v Brně, např. "Příští zastávka Vsetínská, poslední zastávka v tarifní zóně 100" (hlášení "Prosím pozor" by nebylo od věci z toho vypustit). A pak na další zastávce "Krematorium, tarifní zóna 101". Možná by toho hlášení bylo víc, ale aspoň by dávalo smysl, narozdíl od nicneříkajícího hlášení o změně tarifního pásma. Podobně u zastávek na znamení - pokud vůz v zastávce nezastaví, hlásí se pouze příští zastávka, tu aktuální netřeba už hlásit, když už se tak jako tak projíždí.
A lince 303 je Zmena tarifniho pasma hlasena kousek za zastavkou Sestajovice, za stodolami a tesne pred zastavkou Vojicka (ve smeru na Cerny most, v opacnem smeru pochopitelne obracene). Mladej se toho vzdycky lekne;). A pokud se nepletu, hlasi se to tam vic jak 20 let. Totalne nechapu proc.
@@AslanexMetrobusto hlášení Změna tarifního pásma se tuším začalo hlásit 1998/99, ač se hlásí od r. 1996, bohužel nemám nikde ověřeno, jestli se do té doby používalo Začátek a Konec tarifního pásma v provozu nebo ty nahrávky nikdy ''ven'' nešly
Taky hlášení příměstských vlaků jsou zbytečně dlouhá a obsahují zbytečné informace. "Vlak linky S9 ve směru Praha hlavní nádraží přijede na nástupiště číslo 1. Pravedelný odjezd 13 hodin 5 minut" by bylo naprosto dostačující. (U dálkových vlaků samozřejmě davají smysl delší hlášení s více informacemi)
Docela by mě zajímal názor na jakoukoliv absenci hlášení v angličtině pro návštěvníky ze zahraničí. Vždy, když se ze zahraničí vrátím, jsem v šoku, jak jsme my pozadu.
@@AslanexMetrobus Já rád jezdím do Salzburku a tam hlásí anglicky nejenom významné zastávky, jako třeba hlavní nádraží, centrum města apod. Ale dokonce i informace o přestupech. LED panely jsou dobrá věc, ale slyšet to zcela zřetelně je lepší podle mě, protože někdy na LED panely není vidět - spoj je plný apod. A nebo někdo je chabrouz na oči, jako já a nemá jinou možnost, než to slyšet 🙂 Je to jenom myšlenka, protože kamkoliv jedu, tak jsou anglická hlášení rozsáhlá. Dokonce i v maďarské šalině.
Fun fact: Gong pro změnu tarifního pásma pochází z "Utopia" themu pro Windows 98. Akorát je zrychlený. :D
Ano, je to skvělé 😂 je to i na začátku tohoto videa: th-cam.com/video/uUXtZcnso20/w-d-xo.html
1:02
🤣🤣🤣🤣🤣
Já ho slyšel jenom několikrát protože je jenom na několika příměstských linkách co provozuje DPP s vozy s kasou. Ostatní jsou bez gongu.
U některých dopravců neumějí naprogramovat přímé spoje přejíždějící z linky na linku a tak před změnou čísel vůz žádá cestující, aby vystoupili. Naštěstí jsou místní zvyklí všechna hlášení ignorovat a věřit víc tomu, že vědí, jak to chodí.
Přitom by stačilo poslední zastávku posunout bez vyhlášení (předpokládám-li, že výchozí zastávka navazujícího spoje se hlásí zvlášť)
Tak to hlášení o změně pásma nabude na důležitosti po změně odbavování na příměstských linkách, kdy se člověk při kontrole nebude moct vymlouvat, že netušil, že ta zastávka je pásmovou platnost. Samozřejmě by bylo fajn hlášení Poslední zastávka v pásmu X.(X variabilní) Ostatně, dnes na Severu je člověk vizuálně upozorněn, jak se platnost mění.
To druhé hlášení je spornější, i když jinak o lince 872 vlastně nikdo neví. Bez toho si lidi řeknou WTF? Ale ano, to by být nemuselo, hlášení v metru je spíš pro mimořádnosti v rámci metra, případně návazné sítě.
V Brně dokonce hlásí změnu tarifního pásma i přímo ve městě při přejezdu z centrálního městského pásma 100 do okrajového městského pásma 101. Tam změnu hlásí jak před přijetím do poslední zastávky v daném pásmu, tak (naprosto zbytečně) i po vyjetí z dané zastávky, kdy už se s tím stejně nedá nic dělat. Nejzbytečnější na tom je, že občasní cestující stejně skoro vždycky jezdí na jízdenku pro obě tyto zóny a lidé pro které toto hlášení něco znamená jsou pravděpodobně místní, kteří to moc dobře ví.
Alespoň už při tomto hlášení zrušili znělku, která se jinak v Brně používá při mimořádnostech. To bylo extrémně otravné a matoucí. Změna zóny není žádná mimořádnost, proboha. V regionálních linkách IDS JMK, kde by takové hlášení dávalo mnohem větší smysl, se změna zóny nehlásí vůbec. Tak proč v Brně ano, dvakrát a ještě v rámci města, kde je to tuplem fuk? A obzvlášť chuťovka je toto hlášení u konečných zastávek, třeba u tramvaje v Komárově. V obou směrech! Člověk vyjede z konečné a už poslouchá hlášení o změně tarifní zóny. Ach jo.
Pěkný
Doslova jediní, pro které to má význam, jsou dojíždějící. Pro místní v Brně jsou 100+101 z hlediska jízdného stejné zóny.
Hlášení v metru by mi nevadilo, kdyby někdo už konečně pochopil, že vyšší hlasitost neznamená lepší srozumitelnost, ale přesně naopak. Ta rezonující ozvěna je něco strašlivého.
příště ještě čichový smog 😁
Kdyz jakoby, ten je vetsinou produkovan cestujicimi, ne systemem... :D
@@AslanexMetrobus to vím, jen jsem chtěl udělat narážku na to že poslední dobu jsou tu videa o různých smogech :D
Jinak se vám to video povedlo, videa tohoto stylu (komentáře) mě asi baví nejvíc.
Mne by také zajímal chuťový.
@@martinxxcz2919 No jestli mas tip na dalsi smogy, sem s tim :D
Skvělé video 👍🏻
No já teda již nevím o tom že by se tento gong používal (ten první). Já když jedu příměstským busem tak mi to jenom řeknou. Jinak like a veliký odběr ! :)
Používá ho jen DPP.
Na linkách mezi Prahou a Kladnem tento gong před oznámením o změně tarifního pásma není. A je to dobře.
Škoda arriva ho nemá a dpp Jo 😢 ale nejvíce je zbytečný změna z pásma B do 0 pásma
@@maxmilian8_cz Ona jsou ve skutečnosti nesmyslná pásna B a 0, teda hlavně B, které mimo LCD a označení na jízdence vypadá stejně jako 8.
@@maxmilian8_cz Pravda. Ještě že i při této změně na lince 130 na Zličíně je to také bez toho otravného gongu.
Lepsi aspon bez gongu...
@@osamelyvlk8962 Na LED už změnili "B" na malé, čili teď je to spíš šestka bez horního pruhu.
4:38 s tím bych nesouhlasil minule hlásili i o Memoriálu Odstrčila na Dukle ale ne s linkou 782 ale s posílením likny 131
2:23 To je program Text to Speech.
Hlášení o změně pásma variuje dopravce od dopravce, a že by byl ten gong tak drsný, jako je ten ve videu, to jsem nezaregistroval. Ale možná to je prostě tím, že když člověk přejíždí z pásma do pásma dnes a denně, otupí. Smysl to má zejména v regionální dopravě, kde kvůli koncepci tarifních pásem mnohdy dochází k tomu, že člověk jede třeba ze třetího do třetího pásma pár zastávek přes pásmo čtvrté. Lepší by to hlášení ovšem bylo v podobě, praktikovaném v MHD Brno: "Prosím pozor, zastávka je poslední v tarifní zóně 100". Po odjezdu z poslední zastávky daného pásma je totiž ta informace cestujícím už dost na nic.
Gong je tuším u linek DPP a Stenbusu, u ostatních dopravců je hlášení bez gongu.
Jen pro info, ona hlášení vztahující se k akcím se netýkají jen letňanského výstaviště. Sám jsem namlouval obdobná třeba na koncert Madony a ne jen na ten. Je to tedy o domluvě s organizátorem a předpokládaném zatížení dopravy na dané místo řekl bych.
V tom případě ale nedává hlášení o autobusové lince smysl. Propagované veletrhy často nevykazují žádnou ohromnou návštěvnost. U koncertů dokážu hlášení pochopit, ale velkých koncertů by se asi netýkala linka o jednom autobusu...
Svetr 🔥🔥🔥
neasi, cenim, když se někdo hezky obleče :))
to hlášení o těch veletržních osmistovkách, konkrétně 872 zajišťuje plně výpočetní technika
Hlášení změny tarifního pásma určitě není z doby prvních integrovaných příměstských linek. V té době se ještě v autobusech zastávky nehlásily. A v době prvních integrovaných linek, do Ořechu a Hovorčovic, ještě ani neexistovala tarifní pásma.
Prvni vyskyt takoveho hlaseni bohuzel datovat nedokazu. Ale prislo by mi to pravdepodobne, kdyz tehdy bylo novinkou, ze existovala dve pasma (do te doby bylo jen jedno).
@@AslanexMetrobus Řekl bych, že to vůbec nesouvisí se zavedením pásem ani s logikou, ale že prostě když se začala v autobusech zavádět hlášení, tak někdo vůbec nepřemýšlel, které údaje se mají hlásit, kdy a proč. To je podobné jako grafické provedení nynějších zastávkových značení: některé údaje jsou malinkaté, jiné větší, některé kontrastní, jiné nekontrastní, ale jisté je jen to, že tvůrce vůbec nepřemýšlel nad tím, kdo a z jaké vzdálenosti má který údaj číst.
A když už jsme u toho zvukového smogu, "linky S a jiné vlakové spoje" jsou taky dobré. Možná by bylo lepší hlásit konkrétní přestupy na konkrétní spoje (a nehlásit přestup, když zrovna nic nenavazuje), ale to už by musel někdo vymyslet a to bolí.
@@breznik1197 A nebo to zkrátit na dřevácké "Přestup na vlak".
@@Fera-gr5mm Mímochodem, zrovna to slovo "přestup" je dost ošidné, protože to vypadá jako rozkazovací způsob a ještě buranské tykání. Slova "nástup" a "výstup" se od rozkazovacího způsobu liší aspoň délkou samohlásky.
Hlášení "přestup na vlak" může působit dojmem, že autobus dál nejede a je nutno přestoupit na náhradní vlakovou dopravu. A mimochodem, je zvláštní, že se v autobusech a tramvajích hlásí i celkem nevýznamné "přestupy na vlak" v místech, kde na vlak skoro nikdo nepřestupuje, zatímco na přestupy mezi linkami povrchové MHD to hlášení vůbec neupozorňuje.
@@breznik1197 Tak přestup na linky S a další vlakové spoje to moc nelepší. Jo "možnost přestupu..." asi chápu.
A k významu těch stanic... no třeba na papírovém JŘ je u "Nádraží Horní Měcholupy" ikonka vláčku, ale třeba na "Hlavní nádraží" to není.
Nebo třeba u noční dopravy se na Hlaváku taky nehlásí možnost přestupu, i když jsem tam právě tím nočním busem jel.
Co třeba zrušit i "ukončete prosím nástup a výstup, dveře se zavírají" v metru? V tramvaji nebo v buse každý ví, že když slyší zvukovou výstrahu, tak se zavírají dveře a stačí to.
Jako naplava bych ocenil kdyby zmena tarifniho pasma byla hlasena o zastavku predem 😀 Napriklad me prekvapila zmena pasma na autobusove zastavce Zlicin, kde je i zastavka metra a necekal jsem tedy ze autobusova zastavka bude mimo pasmo. Pokud jsem tedy neco blbe nepochopil.
Je to matoucí ale prakticky jde o to, že Praha má tři zóny a za každou se platí 10kč - tzn klasická jednorázové je za 30 a pokrývá P+0+B. Pokud bych se rozhodl jet z centra do Kladna tak si musím koupit ještě 1+2+3 tzn 60kč. Pokud bych se ovšem vydal z Kladna na nákupy na Zličín tak si koupím jen tu okrajovou zónu (B) bez zbytku Prahy a ušetřím dvacku. Myslím, že reálně těch případů bude minimum takže pro běžného cestujícího, který si kupuje stejně celou Prahu, je to hlášení spíše matoucí (ceny ber orientačně, jak přesně které zastávky zapadají do zón si nepamatuji).
Asi se tam s trochou snahy dá ušetřit nějaký peníz ale nejspolehlivější je stejně mít aplikaci, která ti vyloženě napíše "kupte si jen zóny 1+2 tímto tlačítkem, protože zóny P+B už máte předplacené v celoroční"
V Brně máme zóny 100 a 101 .. každý, kdo si koupí lístek má automacky obě..😵 taky nechápu, proč pořád musím poslouchat tohle hlášení 😅
1:55 Nemáte prosím odkaz na mapu? Děkuji.
Zkus přímo stránky PIDu, tam by snad měla být. :)
1:02 windows 98
Třešničkou na dortu je, že ten gong zazní i při ohlašování Zličína v městských autobusových linkách, kde to neběžného cestujícího dovede domotat už zcela.
Tak PB->P je trochu důležité pro některé relace.
Nechápu třeba, proč v příměstských autobusech ODIS v Moravskoslezském kraji hlásí informaci o zastávce na znamení i v momentě průjezdu zastávkou. Samozřejmě, dává naprostý smysl o skutečnosti, že příští zastávka je na znamení, v předstihu jedné zastávky... Ale potom už podruhé (při průjezdu) prostě ne. Například ze znění "Bolatice, Na Výhodě - zastávka na znamení. Příští zastávka: Bolatice, kaple - zastávka na znamení" bych udělal "Bolatice, Na Výhodě. Příští zastávka: Bolatice, kaple - zastávka na znamení", protože o faktu, že je zastávka na znamení, se cestují dozví prostě již při zastávce předešlé.
U zastávek na znamení je situace trochu složitější. Nějaké hlášení totiž vyžaduje současná česká legislativa.
Podobně v IDZK, kde to zkopírovali. Akorát tam je hlášení na znamení ještě hloupější, protože cílová zastávka se vždy hlásí (a odbavovací zařízení to ví).
K tomu hlášení o změně pásma v meziměstkých bych něco měl, největší zbytečnost je když to ohlásí změnu pásma, dvě zastávky na znamení jdoucí hned po sobě a hned opět změna pásma, to celé v časovém úseku 1 minuty kde je vše umístěno úseku délce 1km, což vede akorát k nasrání lidí co platí tisíce za "lítačky" a musí platit bůhví kolik korun dodatečně.
To hlášení kam to pojede to pojede aby člověkvěděl zda může nastoupit zda to pojede na tu zastávka kam má přijet.
There is absolutely no reason in announcing next stop before the disembarking even begun. Yet another way to create confusion where it is not needed at all. And - note! - this bug is absent from metro announcements!
Víte, proč jsou dveřní hlásiče tak nahlas? Protože jsou lidé hluší z toho, jak jsou dveřní hlásiče nahlas.
Jinak u ČSAD SČ ten gong u změny pásma nemá
Podle mě by to hlášení pásem dávalo smysl hlásit podobně jako v Brně, např. "Příští zastávka Vsetínská, poslední zastávka v tarifní zóně 100" (hlášení "Prosím pozor" by nebylo od věci z toho vypustit). A pak na další zastávce "Krematorium, tarifní zóna 101". Možná by toho hlášení bylo víc, ale aspoň by dávalo smysl, narozdíl od nicneříkajícího hlášení o změně tarifního pásma.
Podobně u zastávek na znamení - pokud vůz v zastávce nezastaví, hlásí se pouze příští zastávka, tu aktuální netřeba už hlásit, když už se tak jako tak projíždí.
Myslím si, že i toto je přebytečné. Rozhodně to ale dává větší smysl, pokud už tam informace o tarifní zóně má být.
v některých dopravních je to "změna tarifního pásma" bez toho "prosím pozor" a to podle mě stačí.....
A lince 303 je Zmena tarifniho pasma hlasena kousek za zastavkou Sestajovice, za stodolami a tesne pred zastavkou Vojicka (ve smeru na Cerny most, v opacnem smeru pochopitelne obracene). Mladej se toho vzdycky lekne;). A pokud se nepletu, hlasi se to tam vic jak 20 let. Totalne nechapu proc.
Jako nepodarilo se mi dohledat, kdy presne toto hlaseni zacalo. Byla by to zajimava informace :D
@@AslanexMetrobusto hlášení Změna tarifního pásma se tuším začalo hlásit 1998/99, ač se hlásí od r. 1996, bohužel nemám nikde ověřeno, jestli se do té doby používalo Začátek a Konec tarifního pásma v provozu nebo ty nahrávky nikdy ''ven'' nešly
Nevěděl jsem že jsi ze Slanýho... 🙂1
Hm? :D
Taky hlášení příměstských vlaků jsou zbytečně dlouhá a obsahují zbytečné informace.
"Vlak linky S9 ve směru Praha hlavní nádraží přijede na nástupiště číslo 1. Pravedelný odjezd 13 hodin 5 minut" by bylo naprosto dostačující.
(U dálkových vlaků samozřejmě davají smysl delší hlášení s více informacemi)
Jo, zruseni znelek slibovalo i zjednoduseni hlaseni, ale nikde nic...
Podle mě mají všechna hlášení smysl!
Docela by mě zajímal názor na jakoukoliv absenci hlášení v angličtině pro návštěvníky ze zahraničí. Vždy, když se ze zahraničí vrátím, jsem v šoku, jak jsme my pozadu.
V metru je. V tramvaji je to trochu zbytečně když je vidět seznam zastávek.
Bohužel. Hlavně že máme dabljů dabljů dabljů dat dýpýpý dat sí zet.
Na led panelech už se většina informací píše i v angličtině. Tak je otázka, zda tím prodlužovat i zvuková hlášení...
@@AslanexMetrobus Já rád jezdím do Salzburku a tam hlásí anglicky nejenom významné zastávky, jako třeba hlavní nádraží, centrum města apod. Ale dokonce i informace o přestupech. LED panely jsou dobrá věc, ale slyšet to zcela zřetelně je lepší podle mě, protože někdy na LED panely není vidět - spoj je plný apod. A nebo někdo je chabrouz na oči, jako já a nemá jinou možnost, než to slyšet 🙂
Je to jenom myšlenka, protože kamkoliv jedu, tak jsou anglická hlášení rozsáhlá. Dokonce i v maďarské šalině.
@@douba123456 Je to zajimave tema, zkusime nekdy rozebrat! :)
Druhý . Někdo už stihl dát like.