Interesuję się koleją wiele lat .ale o tej lokomotywie ET24 nigdy nie słyszałem ,bardzo fajnie ,że Mirek mogę nadal coś nowego dowiedzieć się z twoich filmów kolejowych .Jednak szkoda ,że nigdy ET24 nie wyjechała na polskie szlaki kolejowe .Pozdrawiam Ciebie Mirku serdecznie miłego wekendu życzę i odpoczynku .😊👍
Widzisz jaki u nas dobrobyt i jak kończą prototypy EM10 miała wózki praktycznie takie jak EP09 i ta ET24 i zamiast przerobić do badań na hybrydy np akumulutory/diesel, diesel/sieć, wodór/akumulatory,gaz/diesel poszły na żyletki.
ET43 polskiej produkcji właśnie wchodzą do eksploatacji w PKP Cargo, ale nie jest to lokomotywa dwuczłonowa, a dwusystemowa. To już zupełnie inna rodzina lokomotyw.
Jest chyba jedyna zaleta tego, że nie wprowadzono tego typu lokomotywy do seryjnej produkcji. Bardzo ciężko byłoby zrobić model. Miałby chyba bardzo duży promień skrętu jak w warunkach modelarskich. Albo środkowy wózek musiałby wychodzić poza obrys pudła :)
Ciekawy materiał. Czy na kanale pojawi się film o niezrealizowanym projekcie dwuczłonowej ET43, oraz o trójczłonowym Regiovanie i elektrycznym zespole trakcyjnym (nie pamiętam nazwy), który został opracowany w ZNTK Mińsk Mazowiecki w latach 2000-nych?
ET43 z rozruchem oporowym była niepotrzebna, mieliśmy przecież ET40, 41 i 42. Lepiej jest wykorzystać dwie lokomotywy kiedy potrzeba zamiast utrzymywać dwuczłonową.
Dzięki za świetny materiał. Nawet nie wiedziałem, że pracowano nad takimi projektami. Szkoda, że nie powstały, byłaby większa różnorodność na szlaku i odrobine mniejsza szansa na trafienie Bykozy. Zwłaszcza ET43 to byłoby cudo. PS. Jazzik w tle wymiata 👍
Przełom lat '80 i '90 to okres różnych ciekawych poszukiwań (w warunkach bardzo ograniczonych możliwości, zwłaszcza finansowych). Trzywózkowa dziewiątka, EP40 (której 1 człon się spalił i wróciła do służby jako ET40), EM10...
Wiyam. Ciekawy materiał. Widziałem w Niemczech, modele H-0, lokomotyw, które nie weszły do produkcji czyli podwójne wersję EU07 1×BoBoBo (to ponoc niby ET23), EU07 2xBoBoBo, EU9 przemianowana na ET 24 6-osiowa, EU09 2x6-osiowa - wszystkie w malowaniu zielonkawym i pomarańczowatym. Robiło wrażenie i była to robota pasjonata polskiego pochodzenia, modelarstwa kolejowego w skali 1:87 z fantazją i wyobraźnią - to było jakieś 16 lat temu w Essen. Trudno o tym nie zapomnieć i pomyśleć iz teraz jest po części w temacie w tym odcinku. Aha, gdzieś to widziałem z dekadę temu na yt, choć to nie było najlepszej jakości nagrane kamerą w ówczesnym czasie. Pozdrawiam.
Wspomina pan o gorszych włssnosciach trakcyjnych na łukach lokomotyw z wózkami co co, ale pamiętam ,ze jeszcze w latach 70 tych na liniach lokalnych kursowały wagony osobowe z trzema osiami, przy czym jedna z nich zamintowana była po środku wagonu. To dopiero musial byc kłopot na łukach. Byc może stosowano jakied specjalisyyczne rozwiązania , ale nie przyglądałem się temu.
Trzeba zaznaczyć że eksploatacja Epoki nie była i do dziś niestety nie jest usłana różami oj Chłopaki z Krakowskiej Lokomotywowni się nakleli ale też mają największe zasługi w jej usprawnieniu. EP 09 nie spełniła nadziei PKP która zakładała zakup 200 szt pierwszej serii. Wyprodukowano tylko 1/4 a resztę uzupełniano EU 07 drugiej serii z Cegielskiego. Co do silników trakcyjnych z EP 09 to budowa ich jako sześciobiegunowe też nie jest szczęśliwym rozwiązaniem bo bardzo trudno osiągnąć w nich powtarzalność charakterystyki co skutkuje że szarpią bo nie równo 'ciągną' skutkowało to zrywaniem cięgien w EP09 . Spadek przewozów oraz piętrzące się problemy techniczne i eksploatacyjne spowodowały że nie powstała nowa rodzina modułowych lokomotyw 4,6 i 8 osiowych. Co do lokomotywy sześcioosiowych układ Be zero Be zero Be zero to była jedna wielka niewiadoma chciano podjąć wyzwanie stosując sprawdzoną aparaturę trakcyjną z ET 22 ale to też się nie udało.
Takie pytanie do dyskusji. Jak myślicie gdyby udało się, powiedzmy rok czy dwa, po EP09 wprowadzić ET24/EP24 i zrobić jej przynajmniej 10 sztuk. To czy taka lokomotywa podzieliłaby losy Epoki czy raczej ED73 lub Acatusa?
W pedalskiej (a w zasadzie hamerykanskiej) Class 66 osie trzyosiowych wózków są skrętne, zatem cały wózek wpisuje się w łuk. Nie wiemy jaki układ biegowy zastosował Newag. Być może Pan Mirosław zrobi o tym materiał.
Panie Mirku, temat tuneli kolejowych byłby dobrym materiałem na odcinek? Bo jako mieszkańca Górnego Śląska od dawna fascynują mnie tunele min. w Rydułtowach i w Bielsku-Białej, a co dopiero ten nowo powstający w Łodzi. Zdrówko! 😎 P.s. fajny jazzik w tle. 😉
Jeśli w ET24 przenieśli, by opory i system wentylacji z EP09, to ET24 padła, by już przy rozruchu, bo spaliły, by się opory. Pomijając fakt, że EP09 jest delikatnie mówiąc szkodliwa dla zdrowia, bo jakiś kretyn konstruktor umieścił boczniki indukcyjne za ścianą kabiny, co powoduje niekorzystne oddziaływanie pola magnetycznego na prowadzącego pojazd.
@Kurt Rolson Gambetti cię wydymała potem koledzy z celi a teraz jak cię wypuścili i dali dostęp do internetu to szukasz dzieci ? nie do przeskoczenia to jest twoja głupota i zadufanie w sobie.
Ciekawe w jakich okolicznościach właściciel spółki udostępniającej wzorce dla kalibracji wagonów celem kontroli przepływu towarów w kraju stał się jej kontrolerem?
Dla mnie jazda pociągiem to przede wszystkim możliwość otwierania okna niestety powoli brak składów z takimi wagonami jeszcze jak się trafi za lokomotywą to ja mogę stać całą trasę a nie Klima i monitory już o przedziałach nie wspomnę co to za frajda cisza tylko się krajobraz zmienia a tak otwierasz i wiesz że jedziesz uniwersalna na przodzie i wiem że jadę i wysiadam z satysfakcją że to pociąg mistrzostwo
@@KOLEJmirmur2 Na taką odpowiedź liczyłem, oby tak dalej! :D Swego czasu w internecie krążyły wspomnienia maszynisty który brał udział w jej testach, poległa na trasie do Siedlec bodajże.
@@Sebastian-wz1xy Widzisz jak sie bardzo bulwersujesz ale Ci umkeło że w 1996 PKP zamówiło dwusystemowe 112 E a w 1997 113E . Co zrobiła pookrągłostowa hołota u koryta w 2000 doprowadziła do upadku PKP rozbijając ją na zwalczające się spółecki. Nie poręczono nawet kredytu dla PKP na te lokomotywy który był podpisany z ramienia firmy rządowej .żeby było śmieszniej lokomotywy pasażerskie w tym EP09 przekazano do Cargo spółki przewozów towarowych.Oczywiście na kary za zerwanie kontraktu były pieniądze i były też pieniądze kilka lat później na zakup przez intercity EU44 bez przetargu.
@@listonoszpat233 Wow super wcale nie wiedziałem o EU11 i EU43. Ale dobrze, przynajmniej przeczytałem jeszcze większe wywody zbulwersowanego ode mnie, z których nic nowego i tak się nie dowiedziałem.
@@Sebastian-wz1xy Jak się nie chce wyciągać wniosków i wiązać faktów to tak jest. bo niby po co Jaruzelski był z rodziną i inżynierami w Japoni żeby przejechać się Sinkansenem ? do tego dodaj sobie że na początku lat 80 na świecie praktycznie tylko Toshiba i Hitachi miały tyrystory GTO na 3 kV do tego dodaj sobie że już na początku lat 80 polscy inżynierzy myśleli o przekształtnikach bezpośrednich najwpierw w statycznych przetwornicach wagonowych a potem do zasilania indukcyjnych silników trakcyjnych w lokomotywach .Choć rozmowy były obiecujące to stawka była tak wysoka że prawdopodobnie zadziałał nasz najukochańszy hamerykański sojusznik aby do współprzcy polsko-japońskiej nie doszło. Tak że jakby powstała 110E albo druga wersja EP09 na asynchronach i przekształtnikach bezpośrednich ze stałego na 3 fazowy to czeska Rada 169 byłaby popierdułką a Rada 162 w ogóle by się nie umywała bo nasza maszyna miałaby bezobsługowe silniki bezkomutatorowe i wytrzymałą ergoelektronike.
A, B i C to ilość osi w wózku, odpowiednio 1, 2 i 3. Literka "o" oznacza, że każda z osi wózka ma osobny napęd. A, B lub C bez "o" to osie lub wózki z napędem centralnym, np cięgłowym.
Za komuny wszystko produkowaliśmy, tylko nie było potrzeby żeby ich dużo produkować bo mało szlaków było dopuszczonych do prędkości 160kn/h, eu 07 były wystarczająco szybkie
@@listonoszpat233 wszystkie ciężkie jeżdżą na Co Co ,to dlaczego nie Su46 w prądzie...a ile trwało zanim stonka dostała dwa silniki ,bo znalazł się ktoś kto wiedział że jeden duży silnik do manewrów jest nieefektywny i kosztowny w użytkowaniu!
@@gravelpit6459 Ja stwierdziłem fakty bo tak się dzieje w tej patologii spółeckowej. Ja widziałbym 46 jako baze na SEU albo ESU czyli diesel/sieć wyszłaby maszyna że głowa mała na 3000 KM. Hiszpanie budują Eurodual to mają tyle zamówień że wyrobić nie mogą.
@Kurt Rolson No ale jak można merytorycznie z tobą dyskutować o technice jeszcze kolejowej . Zapewne wiesz filozofie że lokomotywy na przekształtnikach mają większy zakres regulacji a tu okazuje się że EP09 której moc ciągła kończy się przy 144km/h przy 3 kV ma więcej siły przy 160 km/h niż teoretycznie mocniejsza belgijska serii 21. Co do ET 22 potem dostała tłumiki hydrauliczne po dwa na wózek i opcjonalnie sprzęg miedzywózkowy mechaniczny miał być też hydrauliczny z akumulatorem ciśnienia i regulacją ciśnienia ale go nie wprowadzono.
@Kurt Rolson Jabyś liznął jeszcze troche praktyki to byś wiedział o czym pisałem tak że możesz wziąć sobie belga z ciężkim składem na magistrale i dotrzymać czasów jazdy sukcesów życze. Co do Byka mi nie wadził wstawiłbym fotele pneumatyczne i na pohybel onanizatorom od siódemek :-) przynajmniej siłe i hamulce miał jak Pan Bóg przykazał .
Ciekawe omówienia ale dla laika takiego jak ja jest to stek jakichś dziwnych fraz, bez odniesien w rysunkach omówien itd. Kanal chyba tylko dla mocno zagorzalych sympatykow kolei. Chyba zle trafilem.
@@marcinmarx z tego co kiedys czytałem - w jakiejs mądrej ksiązce na temat transportu kolejowego własnie nazwa BE O jest niepoprawna. BE ZERO czy tam CE ZERO - była poprawna.
@@hienasmietnikowa7795 Rozumiem. Po prostu język jest dość rozwojowy. Poza tym - szybciej i proście jest powiedzieć BE-O niż BE-ZERO. USAńczycy czy Brytole też często mówią "o" zamiast "zero", kiedy w ciągu cyfr jest "0". Po prostu ze zwykłego lingwistycznego spojrzenia, takie oznaczenie można odczytać w obydwa sposoby.
Interesuję się koleją wiele lat .ale o tej lokomotywie ET24 nigdy nie słyszałem ,bardzo fajnie ,że Mirek mogę nadal coś nowego dowiedzieć się z twoich filmów kolejowych .Jednak szkoda ,że nigdy ET24 nie wyjechała na polskie szlaki kolejowe .Pozdrawiam Ciebie Mirku serdecznie miłego wekendu życzę i odpoczynku .😊👍
Witam dziękuje bardzo nawzajem miłego weekendu pozdrawiam
Panie Mirku, zdecydowanie za mocne tło muzyczne. Trudno się skupić. Czułem się jakbym słuchał wykładu w kawiarni. Pozdrawiam
O tym prototypie nie wiedziałem, ale lepiej być mile zaskoczonym. Ciekawie omówiona konstrukcja 👍
Widzisz jaki u nas dobrobyt i jak kończą prototypy EM10 miała wózki praktycznie takie jak EP09 i ta ET24 i zamiast przerobić do badań na hybrydy np akumulutory/diesel, diesel/sieć, wodór/akumulatory,gaz/diesel poszły na żyletki.
Bardzo ciekawy odcinek pod względem technicznym, dużo szczegółowych informacji.Podziękowania i pozdrowienia Panie Mirku.
Jak zwykle...czyli zajebiście się ogląda i słucha. Pozdrawiam i miłości życzę.
Właśnie ciekawiła mnie historia tej lokomotywy. Dziękuje za szczegółowe informacje i "dżezik" w tle:)
Witam🙋♂️Świetny film o mojej ulubionej 104E i jej siostrach. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia🙋
Dziendoberek! Kolejny swietny material,dzięki!
Świetny materiał pozdrawiam wlasnie sklejam model kartonowy EP09
Jak zawsze material bardzo dobry. Prosimy o wiecej.
05:25 Widać jak mech wyjeżdżając na szlak składa pierwszy pantograf 🙂
Dzięki, pzdr
ET43 polskiej produkcji właśnie wchodzą do eksploatacji w PKP Cargo, ale nie jest to lokomotywa dwuczłonowa, a dwusystemowa. To już zupełnie inna rodzina lokomotyw.
Oczywiście nie miałem pojęcia o takim projekcie i wielka szkoda, że nie doczekał się realizacji. Pozdrawiam serdecznie.
Super materiał. Pojęcia nie miałem o takim projekcie. Dobrze, że jest Twój kanał.
ciekawy odcinek
Solidna dawka wiedzy 😊
Uwielbiam te filmy❤️
Mega dobry materiał 🙂
Oczywiście leci subik i Like 👍
Jest chyba jedyna zaleta tego, że nie wprowadzono tego typu lokomotywy do seryjnej produkcji. Bardzo ciężko byłoby zrobić model. Miałby chyba bardzo duży promień skrętu jak w warunkach modelarskich. Albo środkowy wózek musiałby wychodzić poza obrys pudła :)
A jednak model powstanie :>
EP09 testowano dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dobrze to pamiętam bo w tym uczestniczyłem w Żmigrodzie.
To poszła te 205 km/h czy nie ? :-)
Jak zwykle arcyciekawe...👍
Świetny film, 👍
Zdjęcie z budowy niebieskiego wiaduktu 👍
Super😍
Super materiał 😀👌👍🙂
Ciekawy materiał. Czy na kanale pojawi się film o niezrealizowanym projekcie dwuczłonowej ET43, oraz o trójczłonowym Regiovanie i elektrycznym zespole trakcyjnym (nie pamiętam nazwy), który został opracowany w ZNTK Mińsk Mazowiecki w latach 2000-nych?
Dziękuje myśle ze tak
Dziękuję za kolejny film :)
Fascynujący odcinek. Szacun dla autora!
Klasa👍
Świetny materiał
EP09 początkowo była zaprojektowana na 140km/h. Ze względu na zapotrzebowanie na szybsze lokomotywy podnieśli jej prędkość
3:23
„Nawet”?
Fajny historycznie materiał. I muzyka!
Tak o dziwo za PRL były tak śmieje projekty
ET43 z rozruchem oporowym była niepotrzebna, mieliśmy przecież ET40, 41 i 42. Lepiej jest wykorzystać dwie lokomotywy kiedy potrzeba zamiast utrzymywać dwuczłonową.
Witam lux materiał
Dzięki za świetny materiał. Nawet nie wiedziałem, że pracowano nad takimi projektami. Szkoda, że nie powstały, byłaby większa różnorodność na szlaku i odrobine mniejsza szansa na trafienie Bykozy. Zwłaszcza ET43 to byłoby cudo. PS. Jazzik w tle wymiata 👍
Przełom lat '80 i '90 to okres różnych ciekawych poszukiwań (w warunkach bardzo ograniczonych możliwości, zwłaszcza finansowych). Trzywózkowa dziewiątka, EP40 (której 1 człon się spalił i wróciła do służby jako ET40), EM10...
Dobranoc
Dobranoc skoro przynudzam😉😉
@@KOLEJmirmur2 wcale nie! Bardzo lubię Pana filmy 🎥 i zawsze czekam na kolejne premiery. Ale czasem zdarza mi się przysnąć.. Ot
nie wiedziałem ze były takie plany, pozdrawiam
Super film
Wiyam. Ciekawy materiał. Widziałem w Niemczech, modele H-0, lokomotyw, które nie weszły do produkcji czyli podwójne wersję EU07 1×BoBoBo (to ponoc niby ET23), EU07 2xBoBoBo, EU9 przemianowana na ET 24 6-osiowa, EU09 2x6-osiowa - wszystkie w malowaniu zielonkawym i pomarańczowatym. Robiło wrażenie i była to robota pasjonata polskiego pochodzenia, modelarstwa kolejowego w skali 1:87 z fantazją i wyobraźnią - to było jakieś 16 lat temu w Essen. Trudno o tym nie zapomnieć i pomyśleć iz teraz jest po części w temacie w tym odcinku. Aha, gdzieś to widziałem z dekadę temu na yt, choć to nie było najlepszej jakości nagrane kamerą w ówczesnym czasie. Pozdrawiam.
Coś podobnego jeździ we Włoszech. Tam nazywają je Tygrysami bo boczne ściany mają masę pionowych kratek
Wspomina pan o gorszych włssnosciach trakcyjnych na łukach lokomotyw z wózkami co co, ale pamiętam ,ze jeszcze w latach 70 tych na liniach lokalnych kursowały wagony osobowe z trzema osiami, przy czym jedna z nich zamintowana była po środku wagonu. To dopiero musial byc kłopot na łukach. Byc może stosowano jakied specjalisyyczne rozwiązania , ale nie przyglądałem się temu.
Panie Mirku dziękuję za informację !!!;)
A może teraz o węzła kolejowego w Tarnowskich Górach;]
Coś pomyślimy
Ciekawostka. NIe wiedziałem, że nad czymś takim pracowano.
Trzeba zaznaczyć że eksploatacja Epoki nie była i do dziś niestety nie jest usłana różami oj Chłopaki z Krakowskiej Lokomotywowni się nakleli ale też mają największe zasługi w jej usprawnieniu. EP 09 nie spełniła nadziei PKP która zakładała zakup 200 szt pierwszej serii. Wyprodukowano tylko 1/4 a resztę uzupełniano EU 07 drugiej serii z Cegielskiego. Co do silników trakcyjnych z EP 09 to budowa ich jako sześciobiegunowe też nie jest szczęśliwym rozwiązaniem bo bardzo trudno osiągnąć w nich powtarzalność charakterystyki co skutkuje że szarpią bo nie równo 'ciągną' skutkowało to zrywaniem cięgien w EP09 . Spadek przewozów oraz piętrzące się problemy techniczne i eksploatacyjne spowodowały że nie powstała nowa rodzina modułowych lokomotyw 4,6 i 8 osiowych. Co do lokomotywy sześcioosiowych układ Be zero Be zero Be zero to była jedna wielka niewiadoma chciano podjąć wyzwanie stosując sprawdzoną aparaturę trakcyjną z ET 22 ale to też się nie udało.
Przecież nak świecie jeździły tokie loki i się dprawdzały.
@@jacekserkies5506 Często teoria nie idzie w parze z praktyką..Epoka powinna być zbudowana już w latach 70 aby na spokojnie ją sprawdzić i poprawić.
Witam poprosimy filmik o oznaczeniach ukladu osi.
Może kiedyś ktoś odświeży projekt i powstanie nowa wersja lokomotywy towarowej :-D
Dzięki za materiały. Da radę zrobić następne odcinki w większej głośności? Pomimo ustawienia głośności na full wszystkie materiały są dość cicho.
Takie pytanie do dyskusji. Jak myślicie gdyby udało się, powiedzmy rok czy dwa, po EP09 wprowadzić ET24/EP24 i zrobić jej przynajmniej 10 sztuk. To czy taka lokomotywa podzieliłaby losy Epoki czy raczej ED73 lub Acatusa?
Hejka 👋👍
Witam 👋👋👍👍
Witam i pozdrawiam
prosimy o odcinek o sprzęgach ! bo chyba nie ma takiego
Świetny materiał. Zastanawia mnie jedno: skoro układ BoBoBo ma przewagę nad CoCo, to czemu Newag wypuścił Dragona właśnie w tym ostatnim?
W pedalskiej (a w zasadzie hamerykanskiej) Class 66 osie trzyosiowych wózków są skrętne, zatem cały wózek wpisuje się w łuk. Nie wiemy jaki układ biegowy zastosował Newag. Być może Pan Mirosław zrobi o tym materiał.
0:38 Do tych dwóch przyczyn dołożyłbym jeszcze jeden - polityczny.
W jaki sposób środkowy wózek był mocowany do ostoi?
na tak jak 1 i 3 na wieszakach tyle że przesuw poprzeczny miał większy siły pociągowe do ostojnicy były przenoszone cięgnami masz na rys w 7:22
I jeszcze niezrealizowany pomysł na połączenie dwóch ep09 pod nazwą ET43
6:06 masz tutaj
Panie Mirku, temat tuneli kolejowych byłby dobrym materiałem na odcinek? Bo jako mieszkańca Górnego Śląska od dawna fascynują mnie tunele min. w Rydułtowach i w Bielsku-Białej, a co dopiero ten nowo powstający w Łodzi. Zdrówko! 😎 P.s. fajny jazzik w tle. 😉
Witam tunele na Dolnym Śląsku mam na uwadze coś pomyśle dzięki za obejrzenie pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Super, również pozdrawiam. 😎
Jeśli w ET24 przenieśli, by opory i system wentylacji z EP09, to ET24 padła, by już przy rozruchu, bo spaliły, by się opory. Pomijając fakt, że EP09 jest delikatnie mówiąc szkodliwa dla zdrowia, bo jakiś kretyn konstruktor umieścił boczniki indukcyjne za ścianą kabiny, co powoduje niekorzystne oddziaływanie pola magnetycznego na prowadzącego pojazd.
Ponoć klucze od drzwi przy ostrym rozruchu lubi wyrwać z pulpitu na ściane .
Polecam zrobi materiał o jedynym EP23 który znajduje się w Jaworznie śląskiej
Był chyba.
Szkoda że tak szybko się poddali bo mogła powstać mocna i niezawodna lokomotywa na 160 km/h do ciężkich ekspresów.
@Kurt Rolson Gambetti cię wydymała potem koledzy z celi a teraz jak cię wypuścili i dali dostęp do internetu to szukasz dzieci ? nie do przeskoczenia to jest twoja głupota i zadufanie w sobie.
Rzeczywiście szkoda, że projektu nie skończono. Udało się coś zbudować do niego? Ostoję chociaż?
Ciekawe w jakich okolicznościach właściciel spółki udostępniającej wzorce dla kalibracji wagonów celem kontroli przepływu towarów w kraju stał się jej kontrolerem?
Momentami mówi Pan w taki sposób jakby prototyp powstał przynajmniej w jakiejś części. Bylo tak? Jeżeli tak, to co się stało z rozpoczętą konstrukcją?
Szkoda, byłby godny następca Byka, Jamnika, czy Czapajewa...
Będzie odcinek o słynnym prototypie z Politechniki Krakowskiej czyli dwóch złączonych Żukach?
Chodzi zapewne o Mitor coś pomyśle
@@KOLEJmirmur2 tak jest, chętnie dowiedziałbym się o tej ciekawostce kolejowo-motoryzacyjnej.
A może udałoby by się panu stworzyć materiał o chyba nieudanej lokomotywie ST 45?
Coś pomyśle dobry pomysł
Dla mnie jazda pociągiem to przede wszystkim możliwość otwierania okna niestety powoli brak składów z takimi wagonami jeszcze jak się trafi za lokomotywą to ja mogę stać całą trasę a nie Klima i monitory już o przedziałach nie wspomnę co to za frajda cisza tylko się krajobraz zmienia a tak otwierasz i wiesz że jedziesz uniwersalna na przodzie i wiem że jadę i wysiadam z satysfakcją że to pociąg mistrzostwo
Choć zacne to coraz ciszej te filmy...
Świetny materiał. Będzie coś o prototypie akumulatorowej EPA42 którą testowano w latach 80-tych?
Dzięki myśle ze tak
@@KOLEJmirmur2 Na taką odpowiedź liczyłem, oby tak dalej! :D Swego czasu w internecie krążyły wspomnienia maszynisty który brał udział w jej testach, poległa na trasie do Siedlec bodajże.
Potencjał Polskich konstruktorów był jest oraz będzie solą w oku osób nam wrogich. Niestety nie wyciągamy wniosków....
Pewnie że robić odcinek z EP 09 ZDECYDOWANIE
Czym się różni wózek Bo od B?
Zero oznacza że każda oś w wózku jest napędzana osobnym silnikiem a samo B lub C to wózki z jednym silnikiem popularne np w lokomotywach francuskich .
@@listonoszpat233 aaaa, teraz wszystko jasne, dzięki za wyjaśnienie
Z takimi oporami rozruchowymi jak w zacofanej 40 lat na starcie EP09, ta ET24 poległaby na pierwszym rozruchu z ciężkim.
@kurtrolson8094 EP09 to jest wstyd na skalę świata, nie wiem kto jeszcze klepał w 1997 roku lokomotywy na oporach.
@@Sebastian-wz1xy Widzisz jak sie bardzo bulwersujesz ale Ci umkeło że w 1996 PKP zamówiło dwusystemowe 112 E a w 1997 113E . Co zrobiła pookrągłostowa hołota u koryta w 2000 doprowadziła do upadku PKP rozbijając ją na zwalczające się spółecki. Nie poręczono nawet kredytu dla PKP na te lokomotywy który był podpisany z ramienia firmy rządowej .żeby było śmieszniej lokomotywy pasażerskie w tym EP09 przekazano do Cargo spółki przewozów towarowych.Oczywiście na kary za zerwanie kontraktu były pieniądze i były też pieniądze kilka lat później na zakup przez intercity EU44 bez przetargu.
@@listonoszpat233 Wow super wcale nie wiedziałem o EU11 i EU43. Ale dobrze, przynajmniej przeczytałem jeszcze większe wywody zbulwersowanego ode mnie, z których nic nowego i tak się nie dowiedziałem.
@Kurt Rolson No ta E499.5 się najeździła jako doczep takie zajebiste były te czeskie tyrystory ! :-)
@@Sebastian-wz1xy Jak się nie chce wyciągać wniosków i wiązać faktów to tak jest. bo niby po co Jaruzelski był z rodziną i inżynierami w Japoni żeby przejechać się Sinkansenem ? do tego dodaj sobie że na początku lat 80 na świecie praktycznie tylko Toshiba i Hitachi miały tyrystory GTO na 3 kV do tego dodaj sobie że już na początku lat 80 polscy inżynierzy myśleli o przekształtnikach bezpośrednich najwpierw w statycznych przetwornicach wagonowych a potem do zasilania indukcyjnych silników trakcyjnych w lokomotywach .Choć rozmowy były obiecujące to stawka była tak wysoka że prawdopodobnie zadziałał nasz najukochańszy hamerykański sojusznik aby do współprzcy polsko-japońskiej nie doszło. Tak że jakby powstała 110E albo druga wersja EP09 na asynchronach i przekształtnikach bezpośrednich ze stałego na 3 fazowy to czeska Rada 169 byłaby popierdułką a Rada 162 w ogóle by się nie umywała bo nasza maszyna miałaby bezobsługowe silniki bezkomutatorowe i wytrzymałą ergoelektronike.
prosze podać co znaczy rodzaj wózków BOBO itp
2 wózki dwuosiowe, C0 trójosiowe
A, B i C to ilość osi w wózku, odpowiednio 1, 2 i 3. Literka "o" oznacza, że każda z osi wózka ma osobny napęd. A, B lub C bez "o" to osie lub wózki z napędem centralnym, np cięgłowym.
Ludziska subskrybować ten kanał nie na krzywy ryj bo warto dziękuję i pozdrawiam 🤜🤛
Czemu w dzisiejszych czasach dalej spotyka się nowe lokomotywy Co-Co, natomiast żadnej (a przynajmniej mi o takiej nie wiadomo) w układzie osi Bo-Bo ?
Beo beo, ceo ceo- B zero,B zero C zero, C zero. 🥶🤦♂️
Obie formy są poprawne
@@KOLEJmirmur2 a może by tak o co chodzi z tym beo, ceo itp?
@@mariuszkosiorowski3926 niżej w komentarzach ktoś ładnie wyjaśnił
No dobra jeżeli zestawy 3 wózków ,, bo bo bo" jest takie korzystne to dlaczego nowe polskie lokomotywy typu Dragon mają wózki - co co?
Komuny brakło tak by pewnie produkowali takie.
Raczej nie. Komuna wtedy była w agonii.
To komuna blokowała takie projekty.
Gdyby nie komuna, to byśmy robili w tym czasie towarowe lokomotywy klasy Vectrona, a nie dziesiątkę towarową.
Za komuny wszystko produkowaliśmy, tylko nie było potrzeby żeby ich dużo produkować bo mało szlaków było dopuszczonych do prędkości 160kn/h, eu 07 były wystarczająco szybkie
@@malibusl13nd właściwe tylko CMK była na 160 km/h
A moze cos o parowozach?...
Coś pomyślimy
Fajny by był
nie lepiej bylo przerobić SU46 na pantograf?
Nie lepiej pociąć bo kto głupiemu zabroni.
@@listonoszpat233 wszystkie ciężkie jeżdżą na Co Co ,to dlaczego nie Su46 w prądzie...a ile trwało zanim stonka dostała dwa silniki ,bo znalazł się ktoś kto wiedział że jeden duży silnik do manewrów jest nieefektywny i kosztowny w użytkowaniu!
@@gravelpit6459 Ja stwierdziłem fakty bo tak się dzieje w tej patologii spółeckowej. Ja widziałbym 46 jako baze na SEU albo ESU czyli diesel/sieć wyszłaby maszyna że głowa mała na 3000 KM. Hiszpanie budują Eurodual to mają tyle zamówień że wyrobić nie mogą.
Silnik LKa740 73:38 2920 kW mocy i wszystko jasne :)
żeby było śmieszniej ma większy uciąg przy 160 jak teoretycznie mocniejsza belgijska seri 21 na tyrystorach ! :-)
@Kurt Rolson No ale jak można merytorycznie z tobą dyskutować o technice jeszcze kolejowej . Zapewne wiesz filozofie że lokomotywy na przekształtnikach mają większy zakres regulacji a tu okazuje się że EP09 której moc ciągła kończy się przy 144km/h przy 3 kV ma więcej siły przy 160 km/h niż teoretycznie mocniejsza belgijska serii 21. Co do ET 22 potem dostała tłumiki hydrauliczne po dwa na wózek i opcjonalnie sprzęg miedzywózkowy mechaniczny miał być też hydrauliczny z akumulatorem ciśnienia i regulacją ciśnienia ale go nie wprowadzono.
@Kurt Rolson Jabyś liznął jeszcze troche praktyki to byś wiedział o czym pisałem tak że możesz wziąć sobie belga z ciężkim składem na magistrale i dotrzymać czasów jazdy sukcesów życze. Co do Byka mi nie wadził wstawiłbym fotele pneumatyczne i na pohybel onanizatorom od siódemek :-) przynajmniej siłe i hamulce miał jak Pan Bóg przykazał .
Prototyp prototypa.
B-zero B-zero, a nie BoBo. Bobo to były rowerki dla dzieci.
100 km/h..... słabo coś. Minimum 120 km/h powinno być
Ciekawe omówienia ale dla laika takiego jak ja jest to stek jakichś dziwnych fraz, bez odniesien w rysunkach omówien itd. Kanal chyba tylko dla mocno zagorzalych sympatykow kolei. Chyba zle trafilem.
Nie podobają mi się te nowocześnie pudełka na szynach to ja wolę TLK lub EN 57 niż pandolino morze i szybciej ale niema ciuchci
pendolino morze?
Morze? Bałtyckie czy Śródziemne?🤦
kuźw BE ZERO BE ZERO a nie żadne BE O BE O...
Bo' a nie B0' w oznaczeniu jest.... Więc BE-O jest poprawne tak jak i BE-ZERO, to może jeszcze apostrof zaznaczać przy oznaczaniu układu osi?...
@@marcinmarx z tego co kiedys czytałem - w jakiejs mądrej ksiązce na temat transportu kolejowego własnie nazwa BE O jest niepoprawna. BE ZERO czy tam CE ZERO - była poprawna.
@@hienasmietnikowa7795 Rozumiem. Po prostu język jest dość rozwojowy. Poza tym - szybciej i proście jest powiedzieć BE-O niż BE-ZERO. USAńczycy czy Brytole też często mówią "o" zamiast "zero", kiedy w ciągu cyfr jest "0".
Po prostu ze zwykłego lingwistycznego spojrzenia, takie oznaczenie można odczytać w obydwa sposoby.