Witam polecam pomysł na kolejny film a mianowicie obudowy do prostowników ,jakie z czego wady zalety ,może coś więcej o obudowach firmy ELGIG (bo widzę zasilacz chyba w niej siedzi )
Witam mam prostownik robiony ktory da do 10A bo juz go sprawdzalem.trafo ma 5 odczepow ale na wturnym uzw. ma zalaczniki ktore zlanczaja ruwnolegle uzwojenia tym podnosi sie prad ladowania napiecie jest stale bez regulacji mierzylem napiecie uzwojen jest takie same na kazdym uzwojeniu .Prostownik dostalem gratisowo od znajomego .Co mam myslec o takim rozwiazaniu regulacji nikt tego rozwiazania nie opisuje .Chce zapytac czy to bedzie dobry prostownik.
Pytanko o: ___XL4016___ Czy jak podłącze 2 panele pv równolegle (170Wp 30-35V) pod XL4016 i podłącze pod XL pompkę do oczka wodnego 12V 19W ..bez akumulatora, to w słoneczny dzień będzie to pracować?
Czyli jak mam transformator gdzie na biegu jałowym ma 16V a przy obciążeniu żarówką 100W obniża się do 14V to takia "naturalna" regulacja prądu jest najlepsza? Potrzebuję jedynie proądu 4A więc trafo o którym mówię w zupełności wystarczy, czy tak? Pozdrawiam fajna robot. Czy dobrze rozumiem - najlepsza regulacja prostownika to odpowiedni dobór transformatora?
9:20 Na moim jest zaznaczone IN L i IN N. Czy jak zamienie polaryzacje to bedzie dzialac? Trudno oczekiwac zeby uzytkownik wiedzial gdzie ma faze w gniazdku.
mam prostownik resurs 1 - czy można go jakoś zmodyfikować np dodając na wyjściu ten układ XL i zastosować do ładowania akumulatorów żelowych, jaką konkretnie diodę zastosować schotkiego , o jakich parametrach , jaka nazwa
Witam robię coś podobnego i zastanawia mnie taka sprawa. Bezpośrednio za trafo 27v a po wyprostowaniu za mostkiem 33v Układ na przetwornicy obciążenie 4A 15v. O co tutaj chodzi?
Aby uratować takie trafo można dodatkowo dodać jedną warstwę uzwojeń na wtórnym o ile jest jeszcze miejsce na karkasie ale obawiam się, że ciężko będzie się wcisnąć. Druga rzecz to słyszałem, że transformatory od UPS'ów są przystosowane do krótkich czasów pracy i wykorzystanie ich do kilku czy kilkunastu godzin pracy na większym obciążeniu może skończyć się śmiercią takiego trafa. Swoją drogą możesz poczynisz kolejnego testa i obciążysz takie gołe trafo np. 8-10A i sprawdzisz jak zachowa się ono temperaturowo?
Taki test już był, wprawdzie nie tutaj, ale na blogu www.akumulatory.info.pl/doswiadczenia/pomiar-mocy-transformatora-do-prostownika/ Swoją drogą tego transformatora używam regularnie i po ustaleniu się temperatury rdzenia nic się nie dzieje, aczkolwiek ciekawe jest to że nawet na biegu jałowym ma dość wysoką temperaturę. Pozostałe transformatory - które też występowały - nie grzeją się praktycznie w ogóle. W kwestii transformatorów z UPS - przecież one służą nie tylko do ładowania akumulatorów ale i podczas zaniku napięcia i pracy falownika - a więc jakim sposobem mają się nie nadawać skoro są do tego przeznaczone.
@@TomaszHudy musiałem przegapić ten artykuł :( Czyli takie trafo spoko pociągnie te 8-10A pozostałoby tylko nawinąć dodatkowe uzwojenia aby mieć stosowny zapas napięciowy.
Dzień dobry. Zbudowałem ostatnio prostownik. Trafo z ups, pierwotne z odszczepami, wtórne zależnie od przełączonego odszczepu to 15v 18v 20v. zrobiłem zabezpieczenie na przekaźniku. Problem pojawia sie gdy podłaczę aku (nawet naładowane). Napięcie wzrasta, prąd również(pali bezpiecznik 15a). nie wiem o co chodzi może jakieś rada.
@@rufualdo0384 prawdopodobnie masz zbyt wysokie napięcia na tym transformatorze. Pomiar napięcia bez akumulatora lub kondensatora daje wartość skuteczną przebiegu sinusoidalnego-wyprostowanego. Po podłączeniu akumulatora lub kondensatora miernik pokazuje wartości zbliżone do szczytowych.
Panie Tomaszu. Z niecierpliwością czekam na kolejny film. Między częścią 2 i 3 brakuje mi części o prostowaniu prądu. Czy lepiej zastosować prostownik dwupowłokowy, czy mostek gretza? Podobno na mostku 1000V 50A są duże spadki napięcia. Wydobyłem z piwnicy transformator 10A 2 uzwojenia wtórne 19V i zastanawiam się jak to wykorzystać. Czy spróbować zrobić prostownik z regulacją 1 obwód / 2 obwody połączone równolegle z odpowiednim połączeniem uzwojeń. A może dla każdego uzwojenia zastosować oddzielny prostownik. Oczywiście istnieje problem prądu wyrównawczego itp..
Mam w planach zrobić materiał właśnie o prostownikach jedno i dwu połówkowych - aktualnie zabrałem się za inny temat - dość długodystansowy i od soboty walczę. Co do Pana transformatora - 19V - rozumiem że napięcia przemiennego - to trochę za dużo na prostownik w układzie Graetza i trochę za mało na jedną połówkę. Jeżeli jest możliwość, to można odwinąć kilka zwojów po stronie wtórnej - tak aby uzyskać 14-15V napięcia przemiennego. Natomiast jeżeli na odczepach jest identyczne napięcie - nie przejmowałbym się prądami wyrównawczymi ponieważ ich moc będzie taka sama - poza tym na wyjściu mamy ogromny kondensator - w postaci akumulatora.
@@TomaszHudy Podłączyłem mój transformator. Przy zmierzonym napięciu z sieci = 240V na wtórnym otrzymałem 19,6V. Po podłączeniu mostka 1000V 50A otrzymałem napięcie 17,3V. Po podłączeniu żarówki 5W napięcie spadło do 16,1V. Po podłączeniu 21W napięcie spadło do 15,7V. Chyba trochę za dużo. Zakładam że prostownik 2 połówkowy da podobny wynik więc szukam UPS-a :-(
@@jankowalski-sv2ix dołącz jakiś kondensator za mostkiem i wtedy mierz napięcie "wyprostowane". Podejrzewam że na kondensatorze będziesz miał jakieś 25-26V bez obciążenia.
@@jankowalski-sv2ix Nic nie odwijaj. Zastosuj prostowanie dwupołówkowe z dzielonym uzwojeniem. Zastosuj filtr pojemnościowy, przetwornice DC DC step down z reg. Prądem i napięciem ii będziesz miał idealny prostownik do ładowania akumulatorów.
@@roberttomczak110 Panowie dzięki za wszelkie sugestie. Kupiłem dwa UPS-y. Pierwszy to APC BLACK 300. Są tam dwa uzwojenia wtórne; 16,3V i 19,6V. Użyłem mostka do wyprostowania tego niższego napięcia. Po wyprostowaniu uzyskałem napięcie 16.5V. Po podłączeniu akumulatora 75Ah prostownik podnosi napięcie akumulatora z 12,57V na 15,5V. Prąd ładowania ok. 4A. Akumulator po kilku sekundach zaczyna bardzo intensywnie gazować. Myślę że muszę dodać regulację napięcia ładowania. Tadek Marczuk pokazuje na oscyloskopie, że po podłączeniu akumulatora przebiegi nie wyglądają tak źle. Panowie co zalecacie do regulacji napięcia? Zakładam że gdy zmniejszę napięcie to prąd będzie mniejszy. Może warto założyć grupę na FB :-)
Regulator fazowy przebieg na oscyloskopie, może nie ciekawy, ale za to ładowanie akumulatora jest skuteczne, a oto przecież w tym wszystkim chodzi..Też kiedyś byłem tego zdania jak taki pokraczny przebieg może coś naładować.Szczególnie brzydki przebieg jest jak ten regulator fazowy ustawimy na minimalny zakres pracy.Wszystkie moje obiekcje na ,,nie'' dla tego rozwiązania wytłumaczył mi znawca tematu i już jestem spokojny.Co nas obchodzi, że transformator cierpi on przecież jest do tego stworzony.Regulator go nigdy nie uszkodzi jeśli tylko transformator odpowiednio jest dobrany do stylu i zakresu przewidzianej pracy czyli inaczej pod każdym względem.
Wiesz jak to jest - kogo zapytasz to ma inne zdanie na ten temat - ja osobiście widziałem takie rozwiązania nawet w prostownikach znanych producentów. Co ciekawe - przy jednym moim transformatorze zmodyfikowana sinusoida nie wpływa na jego pracę, w innym czuć ewidentnie jak wpada w rezonans - oba wykonane z kształtek EI. Swoją drogą - wprawdzie na układzie U2008 - zbudowany jest regulator do prostownika firmy Jabel J-275 który jest niczym innym jak regulatorem fazowym - niestety nie widziałem przebiegu z takiego regulatora. Chyba przeprowadzę test pracy transformatora bez regulatora i z regulatorem - ciekaw jestem czy temperatura rdzenia przy tym samym obciążeniu będzie odbiegać od siebie.
@@TomaszHudy Zapamiętaj dobre podstawki to smaczne podstawki i to jest podstawa.W linku zdjęcie regulacji fazowej prostownika Hertz 12/15 www.fotosik.pl/zdjecie/4478b054143e4aaa
@@Tadek-n3g muszę się z Tobą nie zgodzić co do sterowania transformatora reg fazowym po stronie pierwotnej w tego typu konstrukcjach. Po 1. Nadmierne grzanie transformatora, 2. Zakłócenia jakie emitujesz do sieci 3. Hałas, tu transformatory są dobrze wykonane i blachy mają sklejone, więc tego nie słychać. Przy gorzej wykonanym. Buczenie na mniejszych zakresach będzie niemilosierne 😬. Przy obecnej technice można wybrać rozwiązanie bardziej eleganckie i właściwe. Przy tego typu transformatorach idealnie sprawdzają się regulatory tyrystorowe stosowane chociażby w prostownikach produkcji radzieckiej. Pozdrawiam!
Z uszkodzonych UPS'ów 😉 Czasami można trafić okazje, najczęściej w takim zasilaczu padają akumulatory, innym razem falownik - rzadko kiedy trafo. Jeszcze częściej można znaleźć trafa wymontowane z UPS.
Zapomniałeś o regulacji fazowej po stronie wtórnej transformatora za pomocą tyrystorów. Moim zdaniem przy transformatorach z UPS rozwiązanie najlepsze.
@@roberttomczak110 nie mam konkretnego, po prostu chce zrobic sobie prostownik i chce wiedzec czy kazdy regulator fazowy do tego sie nadaje, czy po prostu musi byc jakis specjalny,
@@gmareko Regulatora na triaku nie ma sensu stosować po wtórnej stronie transformatora. Zobacz sobie schemat rosyjskiego prostownika resurs-1 regulacja fazowa na tyrystorach w pełni zabezpieczony przed błędami użytkownika.
Wymieniasz na potencjometry jednoobrotowe na panel i po problemie 😉 Mam ją zamontowaną w moim zasilaczu www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/zasilacz-regulowany-z-miernikiem-pojemnosci/ oraz ładowarce www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/automatyczna-ladowarka-akumulatorow/
@@ironidem1491 w tej przetwornicy są potencjometry 10kohm. Można zrobić tak jak w zasilaczu - jest regulacja zgrubna i dokładna (10kohm + 1kohm) abo można pobawić się jeszcze bardziej i dobrać tak rezystory aby regulacja była w zakresie np. 14-17V
@@TomaszHudy A jeszcze zapytam: czy są takie przetwornice gdzie można elektronicznie regulować napięcie i ograniczać prąc? Bo powiedzmy że chciałbym zrobić sobie regulację przez Arduino, ale nie wyobrażam sobie by Arduino "kręciło" potencjometrami :) No chyba by zamienić taki potencjometr na potencjometr cyfrowy ale to wydaje mi się zbyt przekombinowane. Może są takie regulatory które na przykład działają przez SPI albo I2C ?
Witaj . Chciałby się ciebie spytać co najlepsze będzie do regulacji prądu ładowania w przypadku transformatora 24v. Posiadam taki Trafo ochronny typ tos-160. Jezeli znasz taki trafo i wiesz jak coś takiego się sprawdzi jako prostownik to będę bardzo wdzięczny. Mógłbyś też powiedzieć co możnaby było dodatkowo umieścić w takim prostowniku. Za radę będę bardzo wdzieczny
@@TomaszHudy coś takiego jak w twoim filmiki ?? Prostownik tyrystorowo diodowy - testy skuteczności oraz wydajności Do tego też potrzebny regulator tak jak ty to pokazałeś??
Czesz Tomasz, pozdrawiam cie z Macedonii i na opoczatek przepraszam ze moj Polski nie jest az tak dobry z odminana ale mam nadzieje ze sie dogadamy. CIekawy jestem jakie masz napiecie do tej przetwonici? czy to jest AC czy DC i jaka jest jego wydajnosc bo wiem ze w niektorych z twoich video osiegnales nawet 30V na wejszciu. Prosze cie o odpowiedz bo zamieram budowac cos podobne tylko z troche miejsza moc na wejszciu (U=25V i I=6A)
@@TomaszHudy żeby ograniczyć napięcie bo ciągnie do 17V. Myślę że zastosuje samą przetwornice, tylko wyciągnę regulację na przedni panel prostownika. Dziś testuję moje dzieło które powstało dzięki wiedzy zawartej w Twoich filmach. Dziękuję i pozdrawiam.
Regulator PWM obniża napięcie skuteczne a napięcie szczytowe pozostaje bez zmian w związku z tym napięcie na akumulatorze zawsze będzie dążyć do napięcia szczytowego - czyli 16,2V
Witam. Zbieram materiały na budowę prostownika. Mam trafo z UPS na wyjściu jak zmierzyłem daje jakieś 22V zmiennego, po podłączeniu mostka i regulatora PWM i zmierzeniu daje ponad 30 V stałego. Dlaczego tak się dzieje? Dopiero po podłączeniu żarówki napięcie spada.
Napięcie przemienne mierzone za pomocą multimetru to napięcie średnie a właściwie skuteczne. W regulatorze PWM jest kondensator który ładuje się do napięcia szczytowego - dlatego to wyższe. Natomiast spadek napięcia pod obciążeniem jest naturalnym zjawiskiem w przypadku transformatora.
@@TomaszHudy no właśnie. Zobaczę na drugim odczepie bo na nim jak mierzyłem to było 15V przemiennego ale nie mierzyłem po stronie mostka. Jak bede w niedzielę w domu zobaczę jaie napięcie będzie po stronie mostka
@@TomaszHudyWitam ponownie. Po podłączeniu na odczep który miał 15 v przemiennego po dołożeniu baterii kondensatorów teraz na mostku mam 25 V czy teraz takie napięcie będzie dobre na budowę prostownika? Mam ten regulator pwm i elektroniczny amperomierz i voltomierz, lecz co zauważyłem przekłamuje względem pomiarów multimetrem.
Powiedziałeś , że zastosowana żarówka nie ogranicza napięcia a tylko prąd. Sam sobie zaprzeczasz, bo skoro na zasilaczu było 20v, a do odbiornika(akumulatora) doszło 15v,więc okazuje się że i napięcie zostało ograniczone. Ta twoja cudowna żarówka to poprostu rezystor o dużej (55W)mocy. I tu się kłania prawo Ohma.I=U/R.
Prąd zawsze podąża za napięciem, nie ma prądu bez napięcia a akumulator jak by nie patrzeć też jest pewnym rezystorem który zmienia swoją rezystancję wraz ze stopniem naładowania. Samo prawo Ohma to trochę mało, bo akumulator to również źródło prądu i gdyby ten układ rozłożyć na części pierwsze, to wcale nie takie proste. Tutaj chodzi o prosty przekaz i pokazanie co się stanie po włączeniu dodatkowej rezystancji w układ 😉
Materiał ok, choć serce się kroi jak rysowane są "kółka" wkrętakiem na panelach LCD przyrządów podczas prezentacji. Może lepiej czymś gumowym, albo z nasadką zabezpieczająca ostrze wkrętaka ?!
A NIE LEPIEJ ZROBIĆ REGULACJE PŁYNNĄ PRĄDU I NAPIĘCIA OSOBNO? Nie na chińszczyznie tylko napięcie np na tranztystorach NPN a regulacje prądu na mosfetach do tego kilka elementów i jest regulacja płynna osobna .Prosty sprawdzony układ o wydajności 30A Trafo można zastosować od12 - 30V .Troszkę własnej inicjatywy a nie chiny przetwornice czy pwm Poza tym Tłumaczenie i film ok
Paweł Wojtasik; wiśta wio łatwo powiedzieć, jednak nie każdy jest elektronikiem. A może lepiej było by zamiast co powiedzieć jak zrobić- może jakiś schemacik, myślę że nie tylko ja byłbym wdzięczny. Chyba że sam też tylko gadać umiesz?
@@wadysawpiat2269 Każdy umie gadać Zgromadz takie elementy jak IRFP 250 dwie sztuki , dwa rezystory 47om 1w rezystor 1K 5W stabilizator 12v do obnizenia napięcia dla mosfetu kolejnie tranzystor TIP41 dwa BD 249 lub ich zamienniki do wyboru mostek 50A dwa kondensatory 4700 50V potencjometr 1K drugi 5K diodę lub jak kto woli układ TL431 dwa oporniki 0,1om /20W będzie fajny prostownik z pełną regulacją prądu i napięcia .Widzisz umiem gadać
Transformator napięcie wyjściowe od 12 do 30V Jak zgromadzisz te elementy odasz email w yślę schemat może nawet nr tel by poprowadzić za rączkę jak to wszystko zrobić
Świetny materiał. Esencja wiedzy niezbędnej do zrozumienia działania poszczególnych regulatorów.
Jak zwykle świetny materiał, jak zawsze merytoryczny
Bardzo dobrze opowiedziane. Pozdrawiam
Dziękuję i pozdrawiam
Super filmik👍🥇.inne filmiki twoje tez ogladam!
Pozdrw z niemiec
Dzięki 😉
Witam polecam pomysł na kolejny film a mianowicie obudowy do prostowników ,jakie z czego wady zalety ,może coś więcej o obudowach firmy ELGIG (bo widzę zasilacz chyba w niej siedzi )
Witam mam prostownik robiony ktory da do 10A bo juz go sprawdzalem.trafo ma 5 odczepow ale na wturnym uzw. ma zalaczniki ktore zlanczaja ruwnolegle uzwojenia tym podnosi sie prad ladowania napiecie jest stale bez regulacji mierzylem napiecie uzwojen jest takie same na kazdym uzwojeniu .Prostownik dostalem gratisowo od znajomego .Co mam myslec o takim rozwiazaniu regulacji nikt tego rozwiazania nie opisuje .Chce zapytac czy to bedzie dobry prostownik.
Dziękuję za ceną wiedzę.
Pytanko o:
___XL4016___
Czy jak podłącze 2 panele pv równolegle (170Wp 30-35V) pod XL4016 i podłącze pod XL pompkę do oczka wodnego 12V 19W ..bez akumulatora, to w słoneczny dzień będzie to pracować?
Czyli jak mam transformator gdzie na biegu jałowym ma 16V a przy obciążeniu żarówką 100W obniża się do 14V to takia "naturalna" regulacja prądu jest najlepsza? Potrzebuję jedynie proądu 4A więc trafo o którym mówię w zupełności wystarczy, czy tak? Pozdrawiam fajna robot. Czy dobrze rozumiem - najlepsza regulacja prostownika to odpowiedni dobór transformatora?
9:20 Na moim jest zaznaczone IN L i IN N. Czy jak zamienie polaryzacje to bedzie dzialac? Trudno oczekiwac zeby uzytkownik wiedzial gdzie ma faze w gniazdku.
Nie ma znaczenia jak podłączysz - byle zachować zgodność wejścia i wyjścia 😉
mam prostownik resurs 1 - czy można go jakoś zmodyfikować np dodając na wyjściu ten układ XL i zastosować do ładowania akumulatorów żelowych, jaką konkretnie diodę zastosować schotkiego , o jakich parametrach , jaka nazwa
Można, ale przed przetwornicą należałoby zastosować baterię kondensatorów. Dioda może być dowolna, byle o odpowiedniej obciążalności prądowej.
Witam robię coś podobnego i zastanawia mnie taka sprawa.
Bezpośrednio za trafo 27v a po wyprostowaniu za mostkiem 33v
Układ na przetwornicy obciążenie 4A 15v. O co tutaj chodzi?
Aby uratować takie trafo można dodatkowo dodać jedną warstwę uzwojeń na wtórnym o ile jest jeszcze miejsce na karkasie ale obawiam się, że ciężko będzie się wcisnąć. Druga rzecz to słyszałem, że transformatory od UPS'ów są przystosowane do krótkich czasów pracy i wykorzystanie ich do kilku czy kilkunastu godzin pracy na większym obciążeniu może skończyć się śmiercią takiego trafa.
Swoją drogą możesz poczynisz kolejnego testa i obciążysz takie gołe trafo np. 8-10A i sprawdzisz jak zachowa się ono temperaturowo?
Taki test już był, wprawdzie nie tutaj, ale na blogu www.akumulatory.info.pl/doswiadczenia/pomiar-mocy-transformatora-do-prostownika/
Swoją drogą tego transformatora używam regularnie i po ustaleniu się temperatury rdzenia nic się nie dzieje, aczkolwiek ciekawe jest to że nawet na biegu jałowym ma dość wysoką temperaturę. Pozostałe transformatory - które też występowały - nie grzeją się praktycznie w ogóle.
W kwestii transformatorów z UPS - przecież one służą nie tylko do ładowania akumulatorów ale i podczas zaniku napięcia i pracy falownika - a więc jakim sposobem mają się nie nadawać skoro są do tego przeznaczone.
@@TomaszHudy musiałem przegapić ten artykuł :( Czyli takie trafo spoko pociągnie te 8-10A pozostałoby tylko nawinąć dodatkowe uzwojenia aby mieć stosowny zapas napięciowy.
mam ten sam problem z tym pływanie prądu ale na wejściu przetwornicy mam właśnie 24v i tez plywa
😀😀😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀✔
Dzień dobry. Zbudowałem ostatnio prostownik. Trafo z ups, pierwotne z odszczepami, wtórne zależnie od przełączonego odszczepu to 15v 18v 20v. zrobiłem zabezpieczenie na przekaźniku. Problem pojawia sie gdy podłaczę aku (nawet naładowane). Napięcie wzrasta, prąd również(pali bezpiecznik 15a). nie wiem o co chodzi może jakieś rada.
To napięcia przemienne czy stałe? W jaki sposób mierzone ?
Stałe. zainstalowałem amperomierz i woltomierz.na biegu jałowym jest ok dopiero po podłączeniu aku skacze napiecie i prad.
wskazniki sa podłączone na koncu. przed samym aku.
@@rufualdo0384 prawdopodobnie masz zbyt wysokie napięcia na tym transformatorze. Pomiar napięcia bez akumulatora lub kondensatora daje wartość skuteczną przebiegu sinusoidalnego-wyprostowanego.
Po podłączeniu akumulatora lub kondensatora miernik pokazuje wartości zbliżone do szczytowych.
to zostaje jakis regulator fazowy albo cos w tym stylu.
Panie Tomaszu. Z niecierpliwością czekam na kolejny film. Między częścią 2 i 3 brakuje mi części o prostowaniu prądu. Czy lepiej zastosować prostownik dwupowłokowy, czy mostek gretza? Podobno na mostku 1000V 50A są duże spadki napięcia. Wydobyłem z piwnicy transformator 10A 2 uzwojenia wtórne 19V i zastanawiam się jak to wykorzystać. Czy spróbować zrobić prostownik z regulacją 1 obwód / 2 obwody połączone równolegle z odpowiednim połączeniem uzwojeń. A może dla każdego uzwojenia zastosować oddzielny prostownik. Oczywiście istnieje problem prądu wyrównawczego itp..
Mam w planach zrobić materiał właśnie o prostownikach jedno i dwu połówkowych - aktualnie zabrałem się za inny temat - dość długodystansowy i od soboty walczę.
Co do Pana transformatora - 19V - rozumiem że napięcia przemiennego - to trochę za dużo na prostownik w układzie Graetza i trochę za mało na jedną połówkę. Jeżeli jest możliwość, to można odwinąć kilka zwojów po stronie wtórnej - tak aby uzyskać 14-15V napięcia przemiennego.
Natomiast jeżeli na odczepach jest identyczne napięcie - nie przejmowałbym się prądami wyrównawczymi ponieważ ich moc będzie taka sama - poza tym na wyjściu mamy ogromny kondensator - w postaci akumulatora.
@@TomaszHudy Podłączyłem mój transformator. Przy zmierzonym napięciu z sieci = 240V na wtórnym otrzymałem 19,6V. Po podłączeniu mostka 1000V 50A otrzymałem napięcie 17,3V. Po podłączeniu żarówki 5W napięcie spadło do 16,1V. Po podłączeniu 21W napięcie spadło do 15,7V. Chyba trochę za dużo. Zakładam że prostownik 2 połówkowy da podobny wynik więc szukam UPS-a :-(
@@jankowalski-sv2ix dołącz jakiś kondensator za mostkiem i wtedy mierz napięcie "wyprostowane".
Podejrzewam że na kondensatorze będziesz miał jakieś 25-26V bez obciążenia.
@@jankowalski-sv2ix Nic nie odwijaj. Zastosuj prostowanie dwupołówkowe z dzielonym uzwojeniem. Zastosuj filtr pojemnościowy, przetwornice DC DC step down z reg. Prądem i napięciem ii będziesz miał idealny prostownik do ładowania akumulatorów.
@@roberttomczak110 Panowie dzięki za wszelkie sugestie. Kupiłem dwa UPS-y. Pierwszy to APC BLACK 300. Są tam dwa uzwojenia wtórne; 16,3V i 19,6V. Użyłem mostka do wyprostowania tego niższego napięcia. Po wyprostowaniu uzyskałem napięcie 16.5V. Po podłączeniu akumulatora 75Ah prostownik podnosi napięcie akumulatora z 12,57V na 15,5V. Prąd ładowania ok. 4A. Akumulator po kilku sekundach zaczyna bardzo intensywnie gazować. Myślę że muszę dodać regulację napięcia ładowania. Tadek Marczuk pokazuje na oscyloskopie, że po podłączeniu akumulatora przebiegi nie wyglądają tak źle. Panowie co zalecacie do regulacji napięcia? Zakładam że gdy zmniejszę napięcie to prąd będzie mniejszy. Może warto założyć grupę na FB :-)
Regulator fazowy przebieg na oscyloskopie, może nie ciekawy, ale za to ładowanie akumulatora jest skuteczne, a oto przecież w tym wszystkim chodzi..Też kiedyś byłem tego zdania jak taki pokraczny przebieg może coś naładować.Szczególnie brzydki przebieg jest jak ten regulator fazowy ustawimy na minimalny zakres pracy.Wszystkie moje obiekcje na ,,nie'' dla tego rozwiązania wytłumaczył mi znawca tematu i już jestem spokojny.Co nas obchodzi, że transformator cierpi on przecież jest do tego stworzony.Regulator go nigdy nie uszkodzi jeśli tylko transformator odpowiednio jest dobrany do stylu i zakresu przewidzianej pracy czyli inaczej pod każdym względem.
Wiesz jak to jest - kogo zapytasz to ma inne zdanie na ten temat - ja osobiście widziałem takie rozwiązania nawet w prostownikach znanych producentów. Co ciekawe - przy jednym moim transformatorze zmodyfikowana sinusoida nie wpływa na jego pracę, w innym czuć ewidentnie jak wpada w rezonans - oba wykonane z kształtek EI.
Swoją drogą - wprawdzie na układzie U2008 - zbudowany jest regulator do prostownika firmy Jabel J-275 który jest niczym innym jak regulatorem fazowym - niestety nie widziałem przebiegu z takiego regulatora.
Chyba przeprowadzę test pracy transformatora bez regulatora i z regulatorem - ciekaw jestem czy temperatura rdzenia przy tym samym obciążeniu będzie odbiegać od siebie.
@@TomaszHudy 3 miesiące temu nakręciłem ten filmik.Jak widać po podłączeniu akumulatora ,,pokraka'' ginie.th-cam.com/video/SJHMDOuewq8/w-d-xo.html
@@Tadek-n3g Namówiłeś mnie - w wolnej chwili to sprawdzę.
Swoją drogą - genialne podstawki pod prostownik ;)
@@TomaszHudy Zapamiętaj dobre podstawki to smaczne podstawki i to jest podstawa.W linku zdjęcie regulacji fazowej prostownika Hertz 12/15
www.fotosik.pl/zdjecie/4478b054143e4aaa
@@Tadek-n3g muszę się z Tobą nie zgodzić co do sterowania transformatora reg fazowym po stronie pierwotnej w tego typu konstrukcjach. Po
1. Nadmierne grzanie transformatora,
2. Zakłócenia jakie emitujesz do sieci
3. Hałas, tu transformatory są dobrze wykonane i blachy mają sklejone, więc tego nie słychać. Przy gorzej wykonanym. Buczenie na mniejszych zakresach będzie niemilosierne 😬.
Przy obecnej technice można wybrać rozwiązanie bardziej eleganckie i właściwe. Przy tego typu transformatorach idealnie sprawdzają się regulatory tyrystorowe stosowane chociażby w prostownikach produkcji radzieckiej. Pozdrawiam!
Można wiedzieć skąd pan bierze transformatory?
Z uszkodzonych UPS'ów 😉
Czasami można trafić okazje, najczęściej w takim zasilaczu padają akumulatory, innym razem falownik - rzadko kiedy trafo.
Jeszcze częściej można znaleźć trafa wymontowane z UPS.
Zapomniałeś o regulacji fazowej po stronie wtórnej transformatora za pomocą tyrystorów. Moim zdaniem przy transformatorach z UPS rozwiązanie najlepsze.
taki zwykly regulator co pisze ze ma zasilanie 230v moge dac po stronie wtornej? bedzie dzialal?
@@gmareko Jaki regulator konkretnie napisz?
@@roberttomczak110 nie mam konkretnego, po prostu chce zrobic sobie prostownik i chce wiedzec czy kazdy regulator fazowy do tego sie nadaje, czy po prostu musi byc jakis specjalny,
@@gmareko Regulatora na triaku nie ma sensu stosować po wtórnej stronie transformatora. Zobacz sobie schemat rosyjskiego prostownika resurs-1 regulacja fazowa na tyrystorach w pełni zabezpieczony przed błędami użytkownika.
Fajna przetwornica z regulacją napięcia i prądu ale nie wyobrażam sobie regulowania tych wartości śrubokrętem w gotowym prostowniku :) Pozdrawiam!
Wymieniasz na potencjometry jednoobrotowe na panel i po problemie 😉
Mam ją zamontowaną w moim zasilaczu
www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/zasilacz-regulowany-z-miernikiem-pojemnosci/
oraz ładowarce
www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/automatyczna-ladowarka-akumulatorow/
@@TomaszHudy super :) a jakie potencjometry będą dobre?
@@ironidem1491 w tej przetwornicy są potencjometry 10kohm. Można zrobić tak jak w zasilaczu - jest regulacja zgrubna i dokładna (10kohm + 1kohm) abo można pobawić się jeszcze bardziej i dobrać tak rezystory aby regulacja była w zakresie np. 14-17V
@@TomaszHudy ok, dzięki!
@@TomaszHudy A jeszcze zapytam: czy są takie przetwornice gdzie można elektronicznie regulować napięcie i ograniczać prąc? Bo powiedzmy że chciałbym zrobić sobie regulację przez Arduino, ale nie wyobrażam sobie by Arduino "kręciło" potencjometrami :) No chyba by zamienić taki potencjometr na potencjometr cyfrowy ale to wydaje mi się zbyt przekombinowane. Może są takie regulatory które na przykład działają przez SPI albo I2C ?
Witaj . Chciałby się ciebie spytać co najlepsze będzie do regulacji prądu ładowania w przypadku transformatora 24v. Posiadam taki
Trafo ochronny typ tos-160.
Jezeli znasz taki trafo i wiesz jak coś takiego się sprawdzi jako prostownik to będę bardzo wdzięczny. Mógłbyś też powiedzieć co możnaby było dodatkowo umieścić w takim prostowniku. Za radę będę bardzo wdzieczny
Najlepiej w takim przypadku będzie sprawdzać się regulacja na tyrystorach. Znajdziesz gotowy układ na allegro pod hasłem "mostek diodowo-tyrystorowy".
@@TomaszHudy coś takiego jak w twoim filmiki ?? Prostownik tyrystorowo diodowy - testy skuteczności oraz wydajności
Do tego też potrzebny regulator tak jak ty to pokazałeś??
Tak, tam właśnie pokazywałem ten regulator wraz z mostkiem.
Przy tak wysokim napięciu trafa, taka regulacja będzie najbardziej sensowna.
@@TomaszHudy dzięki piękne za pomoc . Podziwiam jakbym czegoś nie zrozumiał podczas składania to się odezwę 😉
Czesz Tomasz, pozdrawiam cie z Macedonii i na opoczatek przepraszam ze moj Polski nie jest az tak dobry z odminana ale mam nadzieje ze sie dogadamy. CIekawy jestem jakie masz napiecie do tej przetwonici? czy to jest AC czy DC i jaka jest jego wydajnosc bo wiem ze w niektorych z twoich video osiegnales nawet 30V na wejszciu. Prosze cie o odpowiedz bo zamieram budowac cos podobne tylko z troche miejsza moc na wejszciu (U=25V i I=6A)
Cześć! Ta przetwornica 26:32 jest zbudowana w oparciu o układ XL4016 - tu masz jego dane -> www.xlsemi.com/datasheet/xl4016%20datasheet.pdf
Czy można za PWM zastosować jeszcze przetwornice?
Można, tylko po co ?
@@TomaszHudy żeby ograniczyć napięcie bo ciągnie do 17V. Myślę że zastosuje samą przetwornice, tylko wyciągnę regulację na przedni panel prostownika. Dziś testuję moje dzieło które powstało dzięki wiedzy zawartej w Twoich filmach. Dziękuję i pozdrawiam.
@@Madzixx1611 jak masz regulację prądu, to napięciem się nie przejmuj, chyba że chcesz ładować AGM'y 😉
z jakich kondensatorów składa się ta bateria i jak są połączone
Bateria składa się z 3 kondensatorów 4700uF 50V połączonych równolegle
Ładując akumulator przez regulator PWM osiągnie napięcie 16.2 czy 15.4 bo nie rozumiem.
Regulator PWM obniża napięcie skuteczne a napięcie szczytowe pozostaje bez zmian w związku z tym napięcie na akumulatorze zawsze będzie dążyć do napięcia szczytowego - czyli 16,2V
Ta bateria kondensatorów to na jakie napięcie?
O ile dobrze pamiętam to bateria składała się z 3 kondensatorów 4700uF 50V
A który rodzaj regulacji autor najbardziej poleca???
Witam. Zbieram materiały na budowę prostownika. Mam trafo z UPS na wyjściu jak zmierzyłem daje jakieś 22V zmiennego, po podłączeniu mostka i regulatora PWM i zmierzeniu daje ponad 30 V stałego. Dlaczego tak się dzieje? Dopiero po podłączeniu żarówki napięcie spada.
Napięcie przemienne mierzone za pomocą multimetru to napięcie średnie a właściwie skuteczne. W regulatorze PWM jest kondensator który ładuje się do napięcia szczytowego - dlatego to wyższe.
Natomiast spadek napięcia pod obciążeniem jest naturalnym zjawiskiem w przypadku transformatora.
@@TomaszHudy czyli normalnie można robić taki zestaw? I czy musi być bateria kondensatorów włączona między mostkiem a regulatorem pwm?
@@dariuszkina1691 trochę wysokie to napięcie transformatora i trudno mi powiedzieć jak się zachowa cały układ podczas ładowania akumulatora 12V.
@@TomaszHudy no właśnie. Zobaczę na drugim odczepie bo na nim jak mierzyłem to było 15V przemiennego ale nie mierzyłem po stronie mostka. Jak bede w niedzielę w domu zobaczę jaie napięcie będzie po stronie mostka
@@TomaszHudyWitam ponownie.
Po podłączeniu na odczep który miał 15 v przemiennego po dołożeniu baterii kondensatorów teraz na mostku mam 25 V czy teraz takie napięcie będzie dobre na budowę prostownika? Mam ten regulator pwm i elektroniczny amperomierz i voltomierz, lecz co zauważyłem przekłamuje względem pomiarów multimetrem.
Powiedziałeś , że zastosowana żarówka nie ogranicza napięcia a tylko prąd. Sam sobie zaprzeczasz, bo skoro na zasilaczu było 20v, a do odbiornika(akumulatora) doszło 15v,więc okazuje się że i napięcie zostało ograniczone. Ta twoja cudowna żarówka to poprostu rezystor o dużej (55W)mocy. I tu się kłania prawo Ohma.I=U/R.
Prąd zawsze podąża za napięciem, nie ma prądu bez napięcia a akumulator jak by nie patrzeć też jest pewnym rezystorem który zmienia swoją rezystancję wraz ze stopniem naładowania.
Samo prawo Ohma to trochę mało, bo akumulator to również źródło prądu i gdyby ten układ rozłożyć na części pierwsze, to wcale nie takie proste.
Tutaj chodzi o prosty przekaz i pokazanie co się stanie po włączeniu dodatkowej rezystancji w układ 😉
@@TomaszHudy ok , dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
A ta żarówkę to się podłącza szeregowo? Czy równolegle? Jak szeregowo to do plusa? czy minusa? Bo nie widać za bardzo na tym filmie.
W celu ograniczenia prądu ładowania żarówkę podłącza się szeregowo - bez znaczenia czy na plusowej czy minusowej linii.
@@TomaszHudy Ok dzięki za odpowiedź zostawiam suba👍
Czy ta przetwornica omawiana pod koniec jest przed czy po mostku prostowniczym???
To przetwornica napięcia stałego a więc konieczne za mostkiem.
@@TomaszHudy jasne. Dziękuję. A jakiś link będzie?
To będzie ok do trafo 27-28V, które ma być częścią prostownika 12/24V?
O to chodzi:
Przetwornica 20A 1200W step-up 8-60V / 12-80V
(Dałem wcześniej link ale już usunięto).
Lub to:
Regulator tyrystorowy do prostownika 25A 12 / 24V
6'36 "nie ogranicza nam napięcia ogranicza nam tylko prąd" chyba wkradł się błąd bo ogranicza napięcie widać to na różnicy potencjałów
Jaki typ diody schotkiego?
Ja użyłem SBX3040-3G, ale może być dowolna, byle miała dość małe Vf
@@TomaszHudy Dzięki i pozdrawiam.
Uklad wolframowo gazowy 😂 najlepszy. Dla tych co wiedza po co taki 😂 uklad stosować
Materiał ok, choć serce się kroi jak rysowane są "kółka" wkrętakiem na panelach LCD przyrządów podczas prezentacji.
Może lepiej czymś gumowym, albo z nasadką zabezpieczająca ostrze wkrętaka ?!
Przez ten regulator fazowy spaliłem transformator w prostowniku.
A NIE LEPIEJ ZROBIĆ REGULACJE PŁYNNĄ PRĄDU I NAPIĘCIA OSOBNO? Nie na chińszczyznie tylko napięcie np na tranztystorach NPN a regulacje prądu na mosfetach do tego kilka elementów i jest regulacja płynna osobna .Prosty sprawdzony układ o wydajności 30A Trafo można zastosować od12 - 30V .Troszkę własnej inicjatywy a nie chiny przetwornice czy pwm Poza tym Tłumaczenie i film ok
Paweł Wojtasik; wiśta wio łatwo powiedzieć, jednak nie każdy jest elektronikiem. A może lepiej było by zamiast co powiedzieć jak zrobić- może jakiś schemacik, myślę że nie tylko ja byłbym wdzięczny. Chyba że sam też tylko gadać umiesz?
@@wadysawpiat2269 Każdy umie gadać Zgromadz takie elementy jak IRFP 250 dwie sztuki , dwa rezystory 47om 1w rezystor 1K 5W stabilizator 12v do obnizenia napięcia dla mosfetu kolejnie tranzystor TIP41 dwa BD 249 lub ich zamienniki do wyboru mostek 50A dwa kondensatory 4700 50V potencjometr 1K drugi 5K diodę lub jak kto woli układ TL431 dwa oporniki 0,1om /20W będzie fajny prostownik z pełną regulacją prądu i napięcia .Widzisz umiem gadać
Oczywiście jeszcze radiatory dwa
Transformator napięcie wyjściowe od 12 do 30V Jak zgromadzisz te elementy odasz email w yślę schemat może nawet nr tel by poprowadzić za rączkę jak to wszystko zrobić
To ja byłbym zainteresowany schematem takiego właśnie układu z regulacją prądu i napięcia
Szybciej mówić się nie da?
Regulacja pradu ladowania nie polega na regulacji napiecia co za bzdury ludziom opowiadasz
Z całym szacunkiem, ale nie są to żadne bzdury. Prąd ładowania zależy od różnicy potencjałów, jeżeli zmniejszyć różnicę to i prąd spadnie.
@@TomaszHudy dokładnie
Muzykę włączył w tle i mówi słuchajcie xD