Tomku, na Twoich filmach niezaprzeczalnie jawisz się jako bardzo madry człowiek. Bardzo szanuję takich jak Ty! Miło się słucha, nie wszystko rozumiem ale jest super!🙂
Bardzo ciekawy wykład, jako absolwent technikum elektronicznego napiszę Ci że nawet w szkole kilkanaście lat temu tego tematu tak dobrze nam nie omówiono. Dobra robota.
Bardzo ciekawy materiał i z pewnością pouczający dla wielu konsumentów YT, nie obyło się też bez drobnych błędów ale wolę nie wymieniać bo jeszcze mnie znienawidzisz Tomaszu. Nie mniej jako całość świetny materiał, i chyba nikt przed Tobą niczego takiego nie zaprezentował. W porównaniu to marketingowych testów mrakumulator to jest przepaść, lecz na korzyść Twoich materiałów.
Intrygujący i inspirujący materiał. Odbiegając jednak nieco od tematu chciałbym złożyć reklamację ;) We wstępie dotyczącym budowy automatycznej ładowarki pod jego koniec mowa była o module czasowym. Czekam, czekam, a tu nic...
Brawo. Doskonały materiał. A co sądzisz o jednoczesnym ładowaniu i rozładowywaniu akumulatora. W przypadku prostownika jednopołówkowego można to osiągnąć podłączając do zacisków aku żarówkę, która rozładowuje w przebiegu zerowym czyli obciętej sinusoidy. Podobno jest bardzo skuteczne choć dłuższe (to ładowanie)
Masz na myśli ładowanie asymetryczne th-cam.com/video/KLNqvc21VsM/w-d-xo.html Przeprowadziłem kilka takich testów, nie udało mi się udowodnić przewagi ładowania asymetrycznego nad impulsowym, natomiast ładowanie impulsowe na pewno ma dużo większą efektywność od ładowania stałym prądem.
@@TomaszHudy Może w metodzie asymetrycznej chodzi o to, że akumulator jest dłużej traktowany impulsami prądu o dużej wartości szczytowej, bo jest wciąż trochę rozładowywany w trakcie ładowania.
Możesz wykorzystać jedno uzwojenie wykorzystać do prostownika jednopołówego. Jaka jest moc tego transformatora ? Rozumiem że to napięcie 15V to napięcie przemienne ?
@@TomaszHudy Tak, te 15v to napięcie przemienne. Moc trudno powiedzieć, jest to transformator z ups, ale grubość przewodów wskazuje na sporą moc.Zasugerowałem się układem z 13:40. Dzięki za szybką reakcje.
Mając z tego samego trafa przełączane wyjście na mostek gretza oraz diodę, przy przełączeniu na diodę będzie niższe napięcie skuteczne. Czy w takim razie dobrym pomysłem jest dołączanie od razu dodatkowego uzwojenia?
Do wyfiltrowania napięcia nie musi być jakiś ogromny kondensator wystarczy ok 10.000 dodatkowo Tranzystor np KD 503 LUB TIP35C MOŻNA PRZEPUŚCIĆ PRĄD Z RZĘDU 25A dodając jakiś ic operacyjny np lm317 lub tl431 i kilka elementów mamy piękną regulację
Świetny film, genialne tłumaczenie 👌. Spotkałeś się może z podłączaniem żarówki do zacisków akumulatora podczas ładowania w celu odsiarczenia przez zmiany kierunku płynięcia prądu ?
Cześć, a co powiesz na temat ładowarki marpol 20A po podkręceniu końcowego napięcia w okolice 16V. Taki model testował Andrzej jakieś półtorej roku temu.
Niestety nie miałem jej w ręce więc trudno mi się wypowiadać. Ja jestem zwolennikiem prostowników - to właśnie prostowniki robią robotę, poza tym są tańsze niż wszelkiej maści ładowarki.
@@TomaszHudy 120 zł za 18A realnego prądu. Byłbyś chętny do przetestowania? Głównie chodzi mi o te szpilki prądu i napięcia bo ładuję nią aku w pojeździe. Pisałeś, że jesteś z południa Polski, może świętokrzyskie?
@@hobbysta3376 no niestety nie jest tak dobrze. Za 160 zł można kupić prostownik który ma ok. 12A realnego prądu. Producenci mocno zauważają swoje produkty - niebawem będzie coś na ten temat na kanale mrAkumulator. P.S. Ja jestem ze Śląskiego.
Kondensator który jest na wyjściu układu prostowniczego służy do tłumienia tętnienia,czyli składowej zmiennej napięcia i kiedy napięcie za prostownikiem jest niższe obciążenie jest zasilane z kondensatora.
Posiadam transformator model RT-7000BH z małego UPSa.Wartość napiecia przemiennego bez obciażenia to 14,7 V. Przy zastosowaniu jednej diody prostowniczej ladowanie przekracza 17,2 V i 2 A. Jak moge obniżyć te wartości?
Całkiem nieźle, ale jego wskazania należy traktować orientacyjnie. Do dokładnych pomiarów raczej się nie nadaje, ale sam przebieg rysuje całkiem nieźle.
A przedtem pokazywałes ze impulsowe ładowanie lepiej sie spisuje i odsiarcza aku to jak to jest odpisz do mnie jak ładowarke zrobic jedno połuwkowe to by było prawie 50hz czy pełne prostowanie napięcia
Так с одним диодом лучше использовать трансформатор? А если использовать в такой схеме ещё и транзистор для регулирования напряжения, как будет выглядеть осциллограмма?
Pozwoliłem sobie ustawić w swoim oscyloskopie Twoje ustawienia z 25:04 porównać np. wypełnienie itp.Wiem, że miałeś pewnie inny prąd i stąd różnica w oscylografie. www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/22b66ce3770a5c03 www.fotosik.pl/zdjecie/6df5616d909061d9
Prawda jest taka że oscyloskop z którego korzystam, to taka trochę zabawka, aczkolwiek biorąc pod uwagę jego cenę - dość sprawna. Największą jego zaletą jest prostota, mam też Hanteka ale strasznie mnie wqurza bo zanim ustawię na nim przedział czasowy i zakres napięć to mnie już krew zalewa - a funkcja auto średnio się sprawdza.
@@TomaszHudyJak będziesz miał chęci i czas to nakręć filmik jak mierzyć prąd od A do Z oscyloskopem za pomocą rezystora .Ponieważ pomiary prądu przystawką cęgową VC-511 , a raczej jej dopasowanie, skalibrowanie do oscyloskopu nie mogę ogarnąć z multimetrem jakoś wychodzi.
Chcesz Waść powiedzieć, że budując swoją ładowarkę przeinwestowałem w przetwornicę i gretz'a a trza mi było zostawić samo trafo z jedną góra dwoma diodami ;o) Pewnie coś w tym jest bo ostatnio MrAkumulator takim małym bąkiem (prostownik samo trafo z dwoma diodami) ładował duży akumulator i o dziwo ten bąk rozłożył na łopatki kosmicznego Kulona jeśli chodzi o prąd rozruchu :o)
Śmiem twierdzić że tak - ale na pocieszenie powiem że nie będziesz w tym sam - ja też zbudowałem ładowarkę automatyczną na XL4016, a częściej używam prostownika - bo ciągle mam wrażenie że "lepiej" ładuje. Ale poczekajmy na końcowy werdykt do kolejnego filmu.
Jak to mówią łatwiej kijaszek zacieńkowić niż go później wygrubasić. W razie co wybebeszę co trzeba :o) Te piki na wykresie oscyloskopu doskonale wpisują się w funkcję odsiarczania akumulatora, może w tym tkwi sukces tej metody...
Jak można opowiadać takie niedorzeczność że mierzony opór na diodzie to jest napięcie działania diody. Nie można tak nieodpowiedzialnie się zachowywać i wprowadzać w błąd mało zorientowanych ludzi w temacie. Radzę przed podjęciem tematu które mniemam są interesujące dla początkujących, się odpowiednio przygotować.
@@TomaszHudy Obejrzyj dokładnie początek filmu i popatrz co robisz a co mówisz . Nie można mierzyć oporności diody i na wskazanie tej wartości na mierniku mówić ,że to nie omy tylko mili volty !
@@TomaszHudy obejrzę to jeszcze raz ale widziałem omy,jeżeli się pomyliłem to sory Vinetau! Tak poza tym to robisz dobrą robotę tylko wszystko zbyt chaotyczne. Więcej przejrzystością w tym co przedstawiasz i popieraj to rysunkami nawet odręcznie wykonanymi ale z opisem tego co używasz
@@tedi7782 masz rację - zdaję sobie z tego sprawę. Pracuję nad tym choć wbrew pozorom łatwo nie jest. To były moje pierwsze materiały i od razu zacząłem od technicznych zagadnień w których nie ukrywam, orłem nie jestem. Jestem amatorem i chętnie przyjmę konstruktywną krytykę, także dzięki za komentarz 😉
@@TomaszHudy Robiąc film używajmy poprawnego nazewnictwa !!! I nie jest to z mojej strony złośliwość tylko niestety YT odmużdża młodych ludzi co to oglądają, a później słyszy się np. w szkole większa lub mniejsza połowa.
@Mirek K moją wiedzę też czerpię z różnych źródeł. Staram się przed każdym materiałem przygotować a nie gadać bez sensu - jak widzisz z różnym skutkiem. W tym przypadku sądziłem że źródło jest dość pewne ea.elportal.pl/zasilacze.html
@@TomaszHudy Rozumiem to ale podam Ci przykład. Instalacje klimatyzacji napełnia się czynnikiem chłodniczym kolokwialnie i błędnie zwanym freonem. Freon jest czynnikiem chlodniczym jednorodnym i zakazanym, czynnik chłodniczy to mieszanina wielofrakcyjna. Znaczy prawie to samo ale wielka różnica tak jak u Ciebie. Gra słów: prostownik pełnookresowu = czynnik chlodniczy prostownik dwupołówkowy = freon
@@mirekk1775 W technikum jak i politechnice uczono ze oba nazewnictwa sa poprawne. Co do przykladu z freonem to troche Cie ponioslo. Technologia sie zmienia. Ale podstawowa zasada dzialania prostownika, jak i klimatyzacji pozostaje taka sama. W klimatyzacji zminil sie czynnik, ale prad w gniazdku czy za transformatorem nie.
Właśnie na taki film czekałem. Wyjaśniłeś wiele intrygujących mnie kwestii.
Tomku, na Twoich filmach niezaprzeczalnie jawisz się jako bardzo madry człowiek. Bardzo szanuję takich jak Ty! Miło się słucha, nie wszystko rozumiem ale jest super!🙂
Bardzo ciekawy i przydatny film. Widać że to Twoja pasja.
Dzięki 😉
Bardzo ciekawy wykład, jako absolwent technikum elektronicznego napiszę Ci że nawet w szkole kilkanaście lat temu tego tematu tak dobrze nam nie omówiono. Dobra robota.
Dzięki 😉
MATERIAŁ SUPER !!!-BARDZO DOBRY !!!-DZIĘKI.
Dzięki 👍
Bardzo ciekawy materiał i z pewnością pouczający dla wielu konsumentów YT, nie obyło się też bez drobnych błędów ale wolę nie wymieniać bo jeszcze mnie znienawidzisz Tomaszu. Nie mniej jako całość świetny materiał, i chyba nikt przed Tobą niczego takiego nie zaprezentował.
W porównaniu to marketingowych testów mrakumulator to jest przepaść, lecz na korzyść Twoich materiałów.
Intrygujący i inspirujący materiał. Odbiegając jednak nieco od tematu chciałbym złożyć reklamację ;) We wstępie dotyczącym budowy automatycznej ładowarki pod jego koniec mowa była o module czasowym. Czekam, czekam, a tu nic...
Reklamacja zostanie rozpatrzona w terminie do 14 dni ;)
Brawo. Doskonały materiał. A co sądzisz o jednoczesnym ładowaniu i rozładowywaniu akumulatora. W przypadku prostownika jednopołówkowego można to osiągnąć podłączając do zacisków aku żarówkę, która rozładowuje w przebiegu zerowym czyli obciętej sinusoidy. Podobno jest bardzo skuteczne choć dłuższe (to ładowanie)
Masz na myśli ładowanie asymetryczne th-cam.com/video/KLNqvc21VsM/w-d-xo.html
Przeprowadziłem kilka takich testów, nie udało mi się udowodnić przewagi ładowania asymetrycznego nad impulsowym, natomiast ładowanie impulsowe na pewno ma dużo większą efektywność od ładowania stałym prądem.
@@TomaszHudy Może w metodzie asymetrycznej chodzi o to, że akumulator jest dłużej traktowany impulsami prądu o dużej wartości szczytowej, bo jest wciąż trochę rozładowywany w trakcie ładowania.
Czyli dla laika, robotę tu robi zwykły prostownik oraz puszczenie natężenia prądu przez ten mały rezystor?
Mój transformator na uzwojeniu wtórnym mam 15-0-15 V. Czy do relacji mocy mogę wykorzystać odłączanie jednej z połówek?
Możesz wykorzystać jedno uzwojenie wykorzystać do prostownika jednopołówego. Jaka jest moc tego transformatora ? Rozumiem że to napięcie 15V to napięcie przemienne ?
@@TomaszHudy Tak, te 15v to napięcie przemienne. Moc trudno powiedzieć, jest to transformator z ups, ale grubość przewodów wskazuje na sporą moc.Zasugerowałem się układem z 13:40. Dzięki za szybką reakcje.
Mając z tego samego trafa przełączane wyjście na mostek gretza oraz diodę, przy przełączeniu na diodę będzie niższe napięcie skuteczne. Czy w takim razie dobrym pomysłem jest dołączanie od razu dodatkowego uzwojenia?
Do wyfiltrowania napięcia nie musi być jakiś ogromny kondensator wystarczy ok 10.000 dodatkowo Tranzystor np KD 503 LUB TIP35C MOŻNA PRZEPUŚCIĆ PRĄD Z RZĘDU 25A dodając jakiś ic operacyjny np lm317 lub tl431 i kilka elementów mamy piękną regulację
Świetny film, genialne tłumaczenie 👌. Spotkałeś się może z podłączaniem żarówki do zacisków akumulatora podczas ładowania w celu odsiarczenia przez zmiany kierunku płynięcia prądu ?
👍👍👍👍👍
To do odsiarczania lepiej jest z mostkiem gretza czy bez?
Cześć, a co powiesz na temat ładowarki marpol 20A po podkręceniu końcowego napięcia w okolice 16V. Taki model testował Andrzej jakieś półtorej roku temu.
Niestety nie miałem jej w ręce więc trudno mi się wypowiadać.
Ja jestem zwolennikiem prostowników - to właśnie prostowniki robią robotę, poza tym są tańsze niż wszelkiej maści ładowarki.
@@TomaszHudy 120 zł za 18A realnego prądu. Byłbyś chętny do przetestowania? Głównie chodzi mi o te szpilki prądu i napięcia bo ładuję nią aku w pojeździe. Pisałeś, że jesteś z południa Polski, może świętokrzyskie?
@@hobbysta3376 no niestety nie jest tak dobrze. Za 160 zł można kupić prostownik który ma ok. 12A realnego prądu. Producenci mocno zauważają swoje produkty - niebawem będzie coś na ten temat na kanale mrAkumulator.
P.S. Ja jestem ze Śląskiego.
@@TomaszHudy jednak odsyłam do testu ze I 2019 ile takie maleństwo potrafi. Sam Andrzej był zdziwiony, a zaskoczyć go to sztuka.
@@TomaszHudy niestety widzę, że Andrzej już się nie udziela i wszystkie jego filmy usunięte z mrakumulotara.
6:17 pewnie sie czepiam ale czestotliwośc wzrosła dwukrotnie a nie o połowe
Nie koniecznie, tym bardziej że masz rację - mój błąd 😉
Kondensator który jest na wyjściu układu prostowniczego służy do tłumienia tętnienia,czyli składowej zmiennej napięcia i kiedy
napięcie za prostownikiem jest niższe obciążenie jest zasilane z kondensatora.
Posiadam transformator model RT-7000BH z małego UPSa.Wartość napiecia przemiennego bez obciażenia to 14,7 V. Przy zastosowaniu jednej diody prostowniczej ladowanie przekracza 17,2 V i 2 A. Jak moge obniżyć te wartości?
Sposobów jest wiele 😉 th-cam.com/video/KxFkNS2XD00/w-d-xo.html
@@TomaszHudy dzięki bardzo, chyba spróbuję z regulatorem PWM. Pozdrawiam
@@apbruski2136dołóż w szeregu następną diodę na niej spadnie napięcie za czym i też prąd ładowania
A ja mam pytanie co do tego maleńkiego oscyloskopu, jak on się sprawuje ??
Całkiem nieźle, ale jego wskazania należy traktować orientacyjnie. Do dokładnych pomiarów raczej się nie nadaje, ale sam przebieg rysuje całkiem nieźle.
A przedtem pokazywałes ze impulsowe ładowanie lepiej sie spisuje i odsiarcza aku to jak to jest odpisz do mnie jak ładowarke zrobic jedno połuwkowe to by było prawie 50hz czy pełne prostowanie napięcia
Zgadza się - ale czy w tym materiale temu zaprzeczałem ?
Так с одним диодом лучше использовать трансформатор? А если использовать в такой схеме ещё и транзистор для регулирования напряжения, как будет выглядеть осциллограмма?
Czyli proste rozwiązania są najlepsze 😊
Pozwoliłem sobie ustawić w swoim oscyloskopie Twoje ustawienia z 25:04 porównać np. wypełnienie itp.Wiem, że miałeś pewnie inny prąd i stąd różnica w oscylografie.
www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/22b66ce3770a5c03
www.fotosik.pl/zdjecie/6df5616d909061d9
Prawda jest taka że oscyloskop z którego korzystam, to taka trochę zabawka, aczkolwiek biorąc pod uwagę jego cenę - dość sprawna.
Największą jego zaletą jest prostota, mam też Hanteka ale strasznie mnie wqurza bo zanim ustawię na nim przedział czasowy i zakres napięć to mnie już krew zalewa - a funkcja auto średnio się sprawdza.
@@TomaszHudyJak będziesz miał chęci i czas to nakręć filmik jak mierzyć prąd od A do Z oscyloskopem za pomocą rezystora .Ponieważ pomiary prądu przystawką cęgową VC-511 , a raczej jej dopasowanie, skalibrowanie do oscyloskopu nie mogę ogarnąć z multimetrem jakoś wychodzi.
Chcesz Waść powiedzieć, że budując swoją ładowarkę przeinwestowałem w przetwornicę i gretz'a a trza mi było zostawić samo trafo z jedną góra dwoma diodami ;o) Pewnie coś w tym jest bo ostatnio MrAkumulator takim małym bąkiem (prostownik samo trafo z dwoma diodami) ładował duży akumulator i o dziwo ten bąk rozłożył na łopatki kosmicznego Kulona jeśli chodzi o prąd rozruchu :o)
Śmiem twierdzić że tak - ale na pocieszenie powiem że nie będziesz w tym sam - ja też zbudowałem ładowarkę automatyczną na XL4016, a częściej używam prostownika - bo ciągle mam wrażenie że "lepiej" ładuje.
Ale poczekajmy na końcowy werdykt do kolejnego filmu.
Jak to mówią łatwiej kijaszek zacieńkowić niż go później wygrubasić. W razie co wybebeszę co trzeba :o) Te piki na wykresie oscyloskopu doskonale wpisują się w funkcję odsiarczania akumulatora, może w tym tkwi sukces tej metody...
@@darekk9312 dokładnie tak - dlatego prostowniki jednopołówkowe świetnie się do tego nadają.
To chyba nie miałes do czynienia z nową wersją softu wdrywaną teraz do kulona 720 i 912 po wrraniu aktualizacji.
@@mirekk1775 Co zmienia ta aktualizacja?
Witam Fajny oscyloskop . Można link ?
Szukaj pod nazwą DSO150 - najtaniej na Alliexpress 😉
fajne
Ile kosztuje taki oscyloskop?
Już nie pamiętam, kupiłem go dawno temu na Aliexpress, ale cena nie przekroczyła 70zł
to czyli lepiej ładować dwu połówkowym 100 HR czy jedno połówkowym 50 HR
No to pojechałeś z wiadomościami w tym odcinku.... to mostek gorszy od diody? Bo jeszcze w głowie się kreci👍
Coś nie pykło z filmem brak obrazu szkoda bo fajny. Pozdrawiam
Jak można opowiadać takie niedorzeczność że mierzony opór na diodzie to jest napięcie działania diody. Nie można tak nieodpowiedzialnie się zachowywać i wprowadzać w błąd mało zorientowanych ludzi w temacie. Radzę przed podjęciem tematu które mniemam są interesujące dla początkujących, się odpowiednio przygotować.
Czy mógłbyś sprecyzować ?
@@TomaszHudy Obejrzyj dokładnie początek filmu i popatrz co robisz a co mówisz . Nie można mierzyć oporności diody i na wskazanie tej wartości na mierniku mówić ,że to nie omy tylko mili volty !
@@tedi7782 nie wiem jak Ty, ale ja tam widzę V - 3:22
Multimetr był ustawiony na pomiar diody a nie pomiar rezystancji.
@@TomaszHudy obejrzę to jeszcze raz ale widziałem omy,jeżeli się pomyliłem to sory Vinetau! Tak poza tym to robisz dobrą robotę tylko wszystko zbyt chaotyczne. Więcej przejrzystością w tym co przedstawiasz i popieraj to rysunkami nawet odręcznie wykonanymi ale z opisem tego co używasz
@@tedi7782 masz rację - zdaję sobie z tego sprawę.
Pracuję nad tym choć wbrew pozorom łatwo nie jest.
To były moje pierwsze materiały i od razu zacząłem od technicznych zagadnień w których nie ukrywam, orłem nie jestem.
Jestem amatorem i chętnie przyjmę konstruktywną krytykę, także dzięki za komentarz 😉
Nie ma prostownika dwupołówkowego tylko pełnookresowy.
A czy pełen okres nie składa się z dwóch połówek sinusoidy - dodatniej i ujemnej. Myślę że to kwestia nazewnictwa.
@@TomaszHudy Robiąc film używajmy poprawnego nazewnictwa !!!
I nie jest to z mojej strony złośliwość tylko niestety YT odmużdża młodych ludzi co to oglądają, a później słyszy się np. w szkole większa lub mniejsza połowa.
@Mirek K moją wiedzę też czerpię z różnych źródeł. Staram się przed każdym materiałem przygotować a nie gadać bez sensu - jak widzisz z różnym skutkiem. W tym przypadku sądziłem że źródło jest dość pewne ea.elportal.pl/zasilacze.html
@@TomaszHudy Rozumiem to ale podam Ci przykład.
Instalacje klimatyzacji napełnia się czynnikiem chłodniczym kolokwialnie i błędnie zwanym freonem.
Freon jest czynnikiem chlodniczym jednorodnym i zakazanym, czynnik chłodniczy to mieszanina wielofrakcyjna.
Znaczy prawie to samo ale wielka różnica tak jak u Ciebie.
Gra słów:
prostownik pełnookresowu = czynnik chlodniczy
prostownik dwupołówkowy = freon
@@mirekk1775
W technikum jak i politechnice uczono ze oba nazewnictwa sa poprawne.
Co do przykladu z freonem to troche Cie ponioslo. Technologia sie zmienia. Ale podstawowa zasada dzialania prostownika, jak i klimatyzacji pozostaje taka sama. W klimatyzacji zminil sie czynnik, ale prad w gniazdku czy za transformatorem nie.