Dziękuję Panu Profesorowi za to "patologiczne gadulstwo", które niejednemu z nas pomogło zrozumieć historię naszego kraju i wyjaśnić, że wiele bzdurnych teorii nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Słucham wszystkich podcastów, w których Pan występuje, co pozwala mi na dystansowanie się od potoku często zmanipulowanych informacji. Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na spotkanie z Panem w Katowicach.
Dziękuję Panie Profesorze za całą Pańską pracę. Arystotelesowski złoty środek i republikańska cnota opanowania to coś, czego możemy się od Pana uczyć. Pytanie z tak zwanej innej beczki: jakie są Pańskie inspiracje kulturalne? Jakie są Pana ulubione pozycje z polskiej literatury, kina, teatru?
Brawo Panie profesorze, potrzebujemy Pana, jestem ur w 1990 i my 30 latkowie pamietamy te czasy lat 90tych jak przez mgłe... a teraz możemy sobie to wszystko przypomnieć dzięki Pana kanałowi
No właśnie może jakiś materiał o Panu Nawrockim czego on tam dokonał w IPN przez tyle lat, myślę że świadomość tej działalności jest prawie zerowa. Ja staram się być z polityką na bieżąco a nic nie wiem co on w tym IPN robił. Pewnie nic dobrego to tym bardziej warto o tym mówić
Panie Profesorze może zrobić program jednej z lokalnej historii. Zachęcam do zapoznania się z jedną z lokalnych historii postacią, która nazywał się Arka Bożek. W moim pięknym mieście Raciborzu (może pan kojarzy z wypowiedzi Cimoszewicza onegdaj i skandali podczas powodzi z 97 roku) pomnik Arka Bożka zawsze stał z flaszką w jednym ręku na nowy rok. Bawię się amatorsko w odkrywaniu historii lokalnej historii czytając co nieco z literatury nawiązującej do lokalnych wspomnień i zachęcam do przyjrzenia się bliżej. Komuchy w czasie PRL wychwalając przez to go strasznie zniesławiły tą postać i stąd poważanie pomnika. Panie Profesorze jeśli pan nic o tej postaci nie słyszał to zamieszczam linka do Wikipedii i zachęcam do przyglądnięcia się w profesjonały sposób tej postaci. Pozdrawiam serdecznie. pl.wikipedia.org/wiki/Arka_Bo%C5%BCek
Super wywiad. Jednakże pomniejszanie wizyty jaruzelskiego u Rockefellera jest niesmaczne. Pana zdaniem jak "upadł" komunizm w europie? Tym że wałesa skoczył przez płot? Pana zdaniem od czego to się konkretnie zaczęło i kto za tym stał?
Zaczęło się od niewydolności gospodarczej demoludów. A stał za tym idiotyczny system ekonomiczny. No i saudowie którzy zaczęli wydobywać i sprzedawać ropę. Ceny spadły a ZSRR który wisiał już tylko na tym padł na mordę
No nie będziemy bo tak zbudowany jest świat i to się nie tyczy tylko i wyłącznie Polski. Tak samo jak nigdy nie będę ponad dwu metrowym murzynem grającym w NBA, zarabiającym miliony dolarów. No nie będę i nic z tym nie zrobię. Tak po prostu jest.
Jest szansa że kiedyś Pan odwiedzi Tarnów? Bardzo chętnie bym się wybrał na spotkanie z Panem. Nie wiem na jakich zasadach organizuję się spotkania Pana z publicznością, ale w razie czego chętnie pomogę w zorganizowaniu eventu.
Nigdy nie lubiłam historii. Uważam,że ważna jest tylko teraźniejszość i troska o przyszłość. Pomimo wieloletniej bytności na globie nie uczymy się na błędach. Profesor Dudek sprawił, że z przyjemnością słucham o przeszłości, ale to zasługa Jego charyzmy, polszczyzny i pasji.
na jednym z poprzednich spotkań profesora (choć bardziej z młodzieżą) dało sie zauważyć pytania od publiczności czytane z karteczek, bywały chyba nawet wpadki z powtórzeniami :)
Tego argumentu, że reform Balcerowicza to sie nie dało lepiej zrobić, bo w innych krajach w regionie to nie wyszło lepiej to nie kupuje. Dało się nie sprzedawać za bezcen firm itp w bardzo prosty sposób, na aukcji. A najlepiej to byłoby jak najwięcej majątku oddać polskim obywatelom, bo jednak zachód miał tę przewagę, ze majatek to budowali latami i mogli sobie przekupywać polskich polityków, żeby kupować firmy za bezcen.
Pomyśl przez chwilę, co zrobiłoby kilkanaście tysięcy robotników obdarowanych na własność hutą, albo fabryką traktorów w rodzaju Ursusa. Zwołali by wiec i wybrali sobie nowego dyrektora?
@@dudekohistorii Nie wiem i nikt tego nie wie. Dlatego trzeba było to sprawdzić. Wymyślić np. 10 sposobów sprzedaży fabryki. Wybrać 30 fabryk rozsianych po Polsce i sprzedać i pół roku później zobaczyć co się stało. Wybrać 2-3 najlepsze sposoby i sprzedać większa ilość fabryk. Poczekać kolejne pół roku i znowu zobaczyć co się stało i może coś pozmieniać. Ale niezbędne minimum jak nie chcemy tak robić to powinno być sprzedaż na aukcji zamiast przetargów, na których można oszukiwać.
I za co niby ci robotnicy mieli te fabryki kupić. Owszem po latach gdy widzimy efekty jakichś działań zawsze jesteśmy w stanie wskazać co dało się zrobić lepiej. Niestety balcerowicz nie miał deloriana z powrotu do przyszłości i podejmował decyzje nie wiedząc co wydarzy się jutro. Nie mówiąc o dłuższej perspektywie. Łatwo nam teraz to oceniać
Nie zgadzam się, że obawy Michnika co do prezydentury Wałęsy były kompletnie od czapy. Vide falandyzacja prawa, nie poparte twardymi dowodami oskarżanie premiera RP o agenturalność itp. Pisze to z całym szacunkiem dla legendarnego przywódcy Solidarności. W tym rzecz - za bardzo chyba wczuł się on w rolę przywódcy i nie znalazł się w butach najwyższego, ale jednak urzędnika państwowego, z całym gorsetem konstytucyjnym, który mu najwyraźniej uwierał i próbował go zrzucić z siebie.
Nie potrafiłem odgadnąć kogo miał Pan profesor na Myśli mówiąc o tych mitomanach . Teraz już wiem , że chodzi o prof Pietrzaka. 😂 sympatyzującego z resztą bardzo z Pisem
Jaruzelski nie mógł nas sprzedać, mógł tylko zrobić to na polecenie z Moskwy, a Balcerowicz dokończył dzieła i tak narodziła się III RP pod patronatem. Pamiętam jak ta III RP sponiewierała polskie społeczeństwo, sam boleśnie to odczułem i nie zapomnę. Teraz możemy się cieszyć niby dobrobytem i niby pokojem, pod troskliwym patronatem, na nasz koszt oczywiście, jak zawsze
@@fonsiakmac9796 Jak polskie rządy będą tak dalej podskakiwać to i tak wejdą, a wasi ukochani "zbawcy" z USA pierwsi będą uciekać. Chronienie Izraela i rywalizacja z Chinami są dla słabnącego amerykańskiego imperializmu znacznie bardziej istotne.
Tym programem Pan Profesor wzbudził kilka moich zastrzeżeń/obruszeń, choć zwykle z nim się zgadzam. Oto trzecie z nich. Zdecydowanie wybory z 23 roku zaliczyłbym do jednych z trzech najważniejszych w dziejach III RP. Tak, w pewnym sensie związane były z konfliktem zainicjowanym w 2005, ale ich waga jednak była o niebo wyższa niż pokolenie temu. Trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach obserwujemy ofensywę coraz agresywniejszej formy populizmu. Ostatnio nurt ten zwyciężył w Stanach. U nas był przy władzy przez dwie kadencji i wielu ludzi się obawiało, że rzeczywiście będziemy mieli Budapeszt w Warszawie, czyli zabetonowane na wiele lat rządy populistów. Jednak 15 października stało się coś bezprecedensowego. Do urn poszło blisko 75% wyborców. Coś co dotychczas było nie do pomyślenia przez cały okres III RP, włączając w to historyczny 4 czerwca, nad czym Profesor słusznie ubolewał. A tymczasem rok temu taka mega-mobilizacja się wydarzyła i populiści zostali odsunięci od władzy, choć ciągle trzymają się kurczowo wielu instytucji. Stało się to, choć stać się nie musiało, a więc jest co docenić!
Wybory 4 czerwca, 15 października i ostatnie w USA wygrały opcje PRZECIW a nie ZA. W przypadku 4 czerwca było to zdecydowanie na plus. A co do dwóch pozostałych to dopiero czas pokaże.
@@mikimisz Tak to już jest, że negatywne emocje są bardziej mobilizujące niż emocje pozytywne. Chciałbym, że wybory były bardziej ZA niż przeciw. Na przykład ZA projektem przebudowy konstytucyjnej proponowanej przez Inkubator Umowy Społecznej - środowisku, w którym aktywny jest także Autor tego podcastu :-)
O, wjechał libek moment i fetyszyzowanie zastąpienia jednych konserw drugimi kołtuńskimi konserwami, różniącymi się estetyką. Za 10-20 lat traktowanie wyborów 2023 jako przełomowych będzie jedynie ciekawostką tandetnej liberalnej propagandy.
Poza tym wybory 2023 wniosły coś nowego poza wojną POPiSu - wzmocnienie segmentu centrum. 3 miliony głosów na TD to nie był przypadek (i łaskawa zasługa Tuska). Coraz więcej ludzi ma dość duopolu.
Nie można wszystkiego sprowadzać do „wojny POPiSu”, to jest bardzo niebezpieczne uproszczenie. W polskiej polityce odbijają się globalne procesy starcia dwóch nurtów. W uproszczeniu: nacjonalistycznego populizmu i obrońców liberalnej demokracji. To nie jest jakaś wyimaginowana wojenka wymyślona przez Tuska i Kaczyńskiego, Ci dwaj są po prostu najważniejszymi przedstawicielami owych dwóch nurtów. Podobne starcie ma miejsce w wielu krajach Zachodu, w tym USA. Czy tamte konflikty też zostały wymyślone przez tych dwóch panów??? Chyba aż takiej mocy oni nie mają. I może nam się to nie podobać, możemy być zmęczeni tym konfliktem, ale nie zmienia to powyższych faktów. Z calym szacunkiem dla TD, sama by nie dokonała tego co osiągnęła cała koalicja, na czele której stoi, tak, tak, ten obrzydliwy dziad Tusk. Ale to bez niego agresywni i aroganccy populiści, którzy myśleli że państwo to oni i że mogą je bezkarnie doić nie zostaliby odsunięci od władzy.
Panie Profesorze, uwielbiam Pana słuchać, ale przegiął pan pałę ( też pan lubi te młodzieżowe skróty), Jestem Pana równolatkami. Wszystko, co pan mówi o historii jest dla mnie dogamtem ale jak Pan wchodzi na analizy ekonomiczne, to proszę, wiec, błagam, niech Pan wiecej tego nie robi. Ja wiem co to Balcerowicz. Pan nie ma pojęcia, ja wtedy zaczełem prowadzić działalność, ale ok. To proszę posłuchać tego całego podcastu, całego https: //th-cam.com/video/C0FVrVvVb3s/w-d-xo.html Jest Pan wyjątkowy tak jak pan Bronowicki ale za każdym razem jak On mówi o polityce to milczy, ale z tego milczenia wszystko wiadomo, kto zabił naszą gospodarkę? wg Pana my sami. Pan, przekracza swoją wiedzę w tym tym temacie a i po co pan zatakował Pana Profesora Nowaka, masakra. Jak pan chce zmienić swoje zdanie na temat fobii: Niemieckiej, to zapraszam Pana do Kędzierzyna-Koźla, zobaczy pan naocznie jak się Pan myli, co do fobi na temat Niemców. Pozdrawiam Pana i czekam na każdy Pana podcast hirtoryczny o naszych najnowszych czasach. Z wyrazami szacunku, Krzysztof Patecki
Panie Krzysztofie, ciężko mówić o obiektywizmie w Pańskim komentarzu, gdy odnosi się on cały czas do błędu poznawczego - "ja prowadziłem działalność gospodarczą", "zapraszam do małej miejscowości" itd. dowody anegdotyczne niekoniecznie lubią się z nauką. Nie wiem o co chodzi w aferze z Prof. Nowakiem, ale reforma Balcerowicza była w kraju w dużym stopniu potrzebna. Czy z perspektywy czasu znamy lepsze rozwiązania? Oczywiście. Czy na tamten moment było to najlepsze możliwe rozwiązanie? Na pewno jedno z lepszych, patrząc na wyniki gospodarcze "sąsiadów" i z jakiego pułapu startowaliśmy. W całym tym elemencie systemowym najbardziej tematu nie dowiózł aparat państwowy, który nie potrafił na terenie swojego państwa ochronić swoich przedsiębiorców przed zachłannością obcego kapitału.
@@kubika6 Trudno wykazać się obiektywizm w tak krótkim komentarzu, co do Pana stwierdzenia w kwestii mojego błędu poznawczego to na pewno nie błąd tylko najbardziej krótka informacja, że wiem jak to wyglądało w tamtym czasie. W kwestii zaproszenia do KK, to nie mała miejscowość tylko 12 powierzchniowo miasto w Polsce. A jesteśmy miastem które dla Niemiec było jednym z najważniejszych w tamtym czasie i nic się nie zmieniło na co są dowody a nie anegdoty tylko wystarczy się nad tym pochyli. dla pierwszego z brzegu przykładu: Port Koźle, Kanał Gliwicki. Co do Pana Profesora Nowaka to nie afera tylko sugestia bo najmniejsze umniejszenie jemu wiedzy wyrażone przez taką osobę jak Pan, może zostać wykorzystane przez tych którzy nie są w stanie dorównać wiedzy ani Panu ani Panu Nowakowi. Co do perspektywy, tak mamy: Chiny, Szwajcarię czy Norwegię. Co do elementu systemowego w pełni się zgadzam z Panem ale dlatego nie wolno umniejszać panu Balcerowiczowi jego wręcz nikczemnych działań w gospodarce. Co jednoznacznie, Pan sam potwierdził w jednym ze swoich podcastów, czyli jak wyglądała polityka SLD po przejęciu ponownie przez nich władzy od Panów nadanych z ramienia Solidarności
U mnie byly dwa PGRry i trzy zaklady pracy. Solisaruchy wszystko rozkradli I zlikwidowali tako prowda niestety. W miasteczku z 10 tys ludzi zostalo 5 tys.
@@fonsiakmac9796 Przestań być ignorantem indywidualizującym patologie systemowe. W czym jest problem? Kapitaliści nikomu pracy nie dają, tylko ją kupują po zaniżonej cenie dzięki protekcji państwa.
Serdeczne dzięki panie profesorze za logiczne i zrównoważone analizy politycznej sceny w Polsce . Pozdrowienia z Niemiec .
Panie Profesorze, dziękuję za kanał.
Dziękuję Panie Profesorze za ciekawe spotkanie nie tylko na temat nowej publikacji.
Dziękuję Panu Profesorowi za to "patologiczne gadulstwo", które niejednemu z nas pomogło zrozumieć historię naszego kraju i wyjaśnić, że wiele bzdurnych teorii nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Słucham wszystkich podcastów, w których Pan występuje, co pozwala mi na dystansowanie się od potoku często zmanipulowanych informacji. Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na spotkanie z Panem w Katowicach.
uwielbiam Pana, jeden z najlepszych komentatorów sceny politycznej w Polsce i nie tylko. Oby więcej takich ludzi! pozdrawiam serdecznie Pana Profesora
Byłem niesamowite spotkanie, dziękuje Panie Profesorze. Prosząc o więcej przyjazdów do Wrocławia! ☺️
Dziękuję Panie Profesorze za całą Pańską pracę. Arystotelesowski złoty środek i republikańska cnota opanowania to coś, czego możemy się od Pana uczyć.
Pytanie z tak zwanej innej beczki: jakie są Pańskie inspiracje kulturalne? Jakie są Pana ulubione pozycje z polskiej literatury, kina, teatru?
Prus, Leone, Iredyński.
21:00. Ja też uważam, że komunizm po prostu zbankrutował.
Jak zawsze Top 😅
"W przedziale 30-45 lat"
To ja. :[
Ja też i jestem z tego dumny 😊
Super rozmowa jak zawsze. Pozdrowienia dla całego kanału!
Dziękuję.
Pax et Bonum! ☀️🌿
Brawo Panie profesorze, potrzebujemy Pana, jestem ur w 1990 i my 30 latkowie pamietamy te czasy lat 90tych jak przez mgłe... a teraz możemy sobie to wszystko przypomnieć dzięki Pana kanałowi
swietne wystapienie i zdecydowanie zacheca do kupna tej ksiazki, jelsi jest w formie ebooka (jestem z Kanady) - widze, ze jest
11:50. Cholera, jestem dużo starszy.
🎉
1:04:50 😂❤
Dzisiaj dopiero zrozumiałem dlaczego Pan Profesor wystąpił z IPN-u: pewnie aby uniknąć jakiegoś lewego sierpowego (a może prawego raczej) 😅
Nie "wystąpiłem", tylko w 2016 pisowska większość w Sejmie zlikwidowała Radę IPN, której wówczas przewodniczyłem.
@dudekohistorii dziękuję za sprostowanie.
No właśnie może jakiś materiał o Panu Nawrockim czego on tam dokonał w IPN przez tyle lat, myślę że świadomość tej działalności jest prawie zerowa. Ja staram się być z polityką na bieżąco a nic nie wiem co on w tym IPN robił. Pewnie nic dobrego to tym bardziej warto o tym mówić
Panie Profesorze może zrobić program jednej z lokalnej historii. Zachęcam do zapoznania się z jedną z lokalnych historii postacią, która nazywał się Arka Bożek. W moim pięknym mieście Raciborzu (może pan kojarzy z wypowiedzi Cimoszewicza onegdaj i skandali podczas powodzi z 97 roku) pomnik Arka Bożka zawsze stał z flaszką w jednym ręku na nowy rok. Bawię się amatorsko w odkrywaniu historii lokalnej historii czytając co nieco z literatury nawiązującej do lokalnych wspomnień i zachęcam do przyjrzenia się bliżej. Komuchy w czasie PRL wychwalając przez to go strasznie zniesławiły tą postać i stąd poważanie pomnika. Panie Profesorze jeśli pan nic o tej postaci nie słyszał to zamieszczam linka do Wikipedii i zachęcam do przyglądnięcia się w profesjonały sposób tej postaci. Pozdrawiam serdecznie. pl.wikipedia.org/wiki/Arka_Bo%C5%BCek
Słyszałem, ale nie robię programów o każdym o kim zdarzyło mi się przeczytać.
👍🥇
Prośba na przyszłość o dołożenie napisów do tych pytań bo generalnie nic nie słychać z tych zadawanych z publiczności 🙏
W zajezdni? To gdzie barney i piotrek wsw?
Nie wiedziałem, że trzecia RP narodziła się we Wrocławiu:)
Świetne wystąpienie.
Super wywiad. Jednakże pomniejszanie wizyty jaruzelskiego u Rockefellera jest niesmaczne. Pana zdaniem jak "upadł" komunizm w europie? Tym że wałesa skoczył przez płot? Pana zdaniem od czego to się konkretnie zaczęło i kto za tym stał?
Jak wierzysz w bajeczki o układzie Jaruzelski-Rockefeller to proponuje się skoncentrować na oglądaniu bajkowych kanałów.
Zaczęło się od niewydolności gospodarczej demoludów. A stał za tym idiotyczny system ekonomiczny. No i saudowie którzy zaczęli wydobywać i sprzedawać ropę. Ceny spadły a ZSRR który wisiał już tylko na tym padł na mordę
Jakie książki planuje pan wznowić wydanie lub wydać nowe w najbliższym roku?
Czas pokaże.
1:00:45 z takim podejściem to na pewno nigdy nie będziemy niezależni
No nie będziemy bo tak zbudowany jest świat i to się nie tyczy tylko i wyłącznie Polski. Tak samo jak nigdy nie będę ponad dwu metrowym murzynem grającym w NBA, zarabiającym miliony dolarów. No nie będę i nic z tym nie zrobię. Tak po prostu jest.
Nie będziemy, bo to niemożliwe.
Jest szansa że kiedyś Pan odwiedzi Tarnów? Bardzo chętnie bym się wybrał na spotkanie z Panem. Nie wiem na jakich zasadach organizuję się spotkania Pana z publicznością, ale w razie czego chętnie pomogę w zorganizowaniu eventu.
Jakoś mi się do tego tematu nie spieszy. Mam złe osobiste wspomnienia z 10 IV 2010. Piszę o nich we wstępie do książki "Instytut".
Nigdy nie lubiłam historii. Uważam,że ważna jest tylko teraźniejszość i troska o przyszłość. Pomimo wieloletniej bytności na globie nie uczymy się na błędach. Profesor Dudek sprawił, że z przyjemnością słucham o przeszłości, ale to zasługa Jego charyzmy, polszczyzny i pasji.
Czy nowa książka jest zupełnie czym innym od książki " Początki III Rzeczypospolitej" z 2001 roku? Pozdrawiam
Tak.
Nie wiedziałem, że III RP urodziła się we Wrocławiu
Cieszę, że aż tyle zrozumiałeś z tytułu. Ale dalej już nie męcz oczu i uszu.
@ Jedynie żart z mojego własnego odbioru tytułu. Wykład dobry, oglądam od dwóch lat - oczy i uszy niestrudzone
Za dużo pytań ze strony prowadzących a za mało ze strony publiczności.
na jednym z poprzednich spotkań profesora (choć bardziej z młodzieżą) dało sie zauważyć pytania od publiczności czytane z karteczek, bywały chyba nawet wpadki z powtórzeniami :)
Tego argumentu, że reform Balcerowicza to sie nie dało lepiej zrobić, bo w innych krajach w regionie to nie wyszło lepiej to nie kupuje. Dało się nie sprzedawać za bezcen firm itp w bardzo prosty sposób, na aukcji. A najlepiej to byłoby jak najwięcej majątku oddać polskim obywatelom, bo jednak zachód miał tę przewagę, ze majatek to budowali latami i mogli sobie przekupywać polskich polityków, żeby kupować firmy za bezcen.
Pomyśl przez chwilę, co zrobiłoby kilkanaście tysięcy robotników obdarowanych na własność hutą, albo fabryką traktorów w rodzaju Ursusa. Zwołali by wiec i wybrali sobie nowego dyrektora?
@@dudekohistorii Nie wiem i nikt tego nie wie. Dlatego trzeba było to sprawdzić. Wymyślić np. 10 sposobów sprzedaży fabryki. Wybrać 30 fabryk rozsianych po Polsce i sprzedać i pół roku później zobaczyć co się stało. Wybrać 2-3 najlepsze sposoby i sprzedać większa ilość fabryk. Poczekać kolejne pół roku i znowu zobaczyć co się stało i może coś pozmieniać. Ale niezbędne minimum jak nie chcemy tak robić to powinno być sprzedaż na aukcji zamiast przetargów, na których można oszukiwać.
I za co niby ci robotnicy mieli te fabryki kupić. Owszem po latach gdy widzimy efekty jakichś działań zawsze jesteśmy w stanie wskazać co dało się zrobić lepiej. Niestety balcerowicz nie miał deloriana z powrotu do przyszłości i podejmował decyzje nie wiedząc co wydarzy się jutro. Nie mówiąc o dłuższej perspektywie. Łatwo nam teraz to oceniać
Jest autograf dobrze poszukaj.
Nie zgadzam się, że obawy Michnika co do prezydentury Wałęsy były kompletnie od czapy. Vide falandyzacja prawa, nie poparte twardymi dowodami oskarżanie premiera RP o agenturalność itp. Pisze to z całym szacunkiem dla legendarnego przywódcy Solidarności. W tym rzecz - za bardzo chyba wczuł się on w rolę przywódcy i nie znalazł się w butach najwyższego, ale jednak urzędnika państwowego, z całym gorsetem konstytucyjnym, który mu najwyraźniej uwierał i próbował go zrzucić z siebie.
ja mam inne poglady niz profesor Dudek, wiec te audycje to dla mnie kubel zimnej wody, ale to bardzo dobrze. Jak sie nie zgadzam z czyms to pisze
Dlaczego po 13 grudnia nie był możliwy program ekonomicznego NEPu. Dlaczego był zablokowana i utrącona Fundacja Rolnicza Episkopatu Polski?
Jaruzelski obawiał się restauracji kapitalizmu.
Panie Profesorze, zamówiłem Pana książkę "Dzieje III RP 1989-2023", była promocja że będzie z Pańskim autografem, ale niestety przyszła bez niego 😢
W Łodzi Pan będzie?
W przyszłym roku - na pewno.
Nie potrafiłem odgadnąć kogo miał Pan profesor na Myśli mówiąc o tych mitomanach . Teraz już wiem , że chodzi o prof Pietrzaka. 😂 sympatyzującego z resztą bardzo z Pisem
A to Pietrzak został już profesorem?
@ wszyscy mu w komentarzach słodzą Panie Profesorze 😅😂
panie profesorze czy beda kolejne wydania ksiazki dudek o historii w ramach iii rp.
Jeszcze nie wiem.
znakomite spotkanie. pana profesora zawsze się świetnie słucha.
Był Sutryk?
Nie. Odbierał wtedy dyplom w Collegium Humanum.
Całe szczęście, że zaraz po narodzinach III RP nie została oddana do sierocińca.
Do sierocińca nus, tylko między kleszcze, a wszystko jak zawsze dzięki kowbojom 😅
Nie rozumiem, możesz wyjaśnić o co chodzi w tym komentarzu, oprócz tego że nawiązuje do tytułu? 😊
Jezu weź już wypierdalaj i się usuń z internetu i życia
Poetyckie i trafne
Została u tych samych rodziców, co jej starsza siostra
Co tak krotko? Wroclaw jakis gorszy?
Później przez dwie godziny rozmawiałem z ludźmi i podpisywałem ksiązki
Jaruzelski nie mógł nas sprzedać, mógł tylko zrobić to na polecenie z Moskwy, a Balcerowicz dokończył dzieła i tak narodziła się III RP pod patronatem. Pamiętam jak ta III RP sponiewierała polskie społeczeństwo, sam boleśnie to odczułem i nie zapomnę. Teraz możemy się cieszyć niby dobrobytem i niby pokojem, pod troskliwym patronatem, na nasz koszt oczywiście, jak zawsze
Macie tak nasrane we łbach od tych teorii spiskowych...
Nie mając patrona w postaci USA, Ruscy wejdą w nas jak nóż w masło.
Kurwa następna sierota po PRLu.
@@fonsiakmac9796 Jak polskie rządy będą tak dalej podskakiwać to i tak wejdą, a wasi ukochani "zbawcy" z USA pierwsi będą uciekać.
Chronienie Izraela i rywalizacja z Chinami są dla słabnącego amerykańskiego imperializmu znacznie bardziej istotne.
Wracaj pod ramiona ruskich jak cii źle
Tym programem Pan Profesor wzbudził kilka moich zastrzeżeń/obruszeń, choć zwykle z nim się zgadzam. Oto trzecie z nich. Zdecydowanie wybory z 23 roku zaliczyłbym do jednych z trzech najważniejszych w dziejach III RP. Tak, w pewnym sensie związane były z konfliktem zainicjowanym w 2005, ale ich waga jednak była o niebo wyższa niż pokolenie temu. Trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach obserwujemy ofensywę coraz agresywniejszej formy populizmu. Ostatnio nurt ten zwyciężył w Stanach. U nas był przy władzy przez dwie kadencji i wielu ludzi się obawiało, że rzeczywiście będziemy mieli Budapeszt w Warszawie, czyli zabetonowane na wiele lat rządy populistów. Jednak 15 października stało się coś bezprecedensowego. Do urn poszło blisko 75% wyborców. Coś co dotychczas było nie do pomyślenia przez cały okres III RP, włączając w to historyczny 4 czerwca, nad czym Profesor słusznie ubolewał. A tymczasem rok temu taka mega-mobilizacja się wydarzyła i populiści zostali odsunięci od władzy, choć ciągle trzymają się kurczowo wielu instytucji. Stało się to, choć stać się nie musiało, a więc jest co docenić!
Wybory 4 czerwca, 15 października i ostatnie w USA wygrały opcje PRZECIW a nie ZA. W przypadku 4 czerwca było to zdecydowanie na plus. A co do dwóch pozostałych to dopiero czas pokaże.
@@mikimisz Tak to już jest, że negatywne emocje są bardziej mobilizujące niż emocje pozytywne. Chciałbym, że wybory były bardziej ZA niż przeciw. Na przykład ZA projektem przebudowy konstytucyjnej proponowanej przez Inkubator Umowy Społecznej - środowisku, w którym aktywny jest także Autor tego podcastu :-)
O, wjechał libek moment i fetyszyzowanie zastąpienia jednych konserw drugimi kołtuńskimi konserwami, różniącymi się estetyką.
Za 10-20 lat traktowanie wyborów 2023 jako przełomowych będzie jedynie ciekawostką tandetnej liberalnej propagandy.
Poza tym wybory 2023 wniosły coś nowego poza wojną POPiSu - wzmocnienie segmentu centrum. 3 miliony głosów na TD to nie był przypadek (i łaskawa zasługa Tuska). Coraz więcej ludzi ma dość duopolu.
Nie można wszystkiego sprowadzać do „wojny POPiSu”, to jest bardzo niebezpieczne uproszczenie. W polskiej polityce odbijają się globalne procesy starcia dwóch nurtów. W uproszczeniu: nacjonalistycznego populizmu i obrońców liberalnej demokracji. To nie jest jakaś wyimaginowana wojenka wymyślona przez Tuska i Kaczyńskiego, Ci dwaj są po prostu najważniejszymi przedstawicielami owych dwóch nurtów. Podobne starcie ma miejsce w wielu krajach Zachodu, w tym USA. Czy tamte konflikty też zostały wymyślone przez tych dwóch panów??? Chyba aż takiej mocy oni nie mają. I może nam się to nie podobać, możemy być zmęczeni tym konfliktem, ale nie zmienia to powyższych faktów. Z calym szacunkiem dla TD, sama by nie dokonała tego co osiągnęła cała koalicja, na czele której stoi, tak, tak, ten obrzydliwy dziad Tusk. Ale to bez niego agresywni i aroganccy populiści, którzy myśleli że państwo to oni i że mogą je bezkarnie doić nie zostaliby odsunięci od władzy.
Panie Profesorze, uwielbiam Pana słuchać, ale przegiął pan pałę ( też pan lubi te młodzieżowe skróty), Jestem Pana równolatkami. Wszystko, co pan mówi o historii jest dla mnie dogamtem ale jak Pan wchodzi na analizy ekonomiczne, to proszę, wiec, błagam, niech Pan wiecej tego nie robi. Ja wiem co to Balcerowicz. Pan nie ma pojęcia, ja wtedy zaczełem prowadzić działalność, ale ok. To proszę posłuchać tego całego podcastu, całego https: //th-cam.com/video/C0FVrVvVb3s/w-d-xo.html
Jest Pan wyjątkowy tak jak pan Bronowicki ale za każdym razem jak On mówi o polityce to milczy, ale z tego milczenia wszystko wiadomo, kto zabił naszą gospodarkę? wg Pana my sami. Pan, przekracza swoją wiedzę w tym tym temacie a i po co pan zatakował Pana Profesora Nowaka, masakra. Jak pan chce zmienić swoje zdanie na temat fobii: Niemieckiej, to zapraszam Pana do Kędzierzyna-Koźla, zobaczy pan naocznie jak się Pan myli, co do fobi na temat Niemców. Pozdrawiam Pana i czekam na każdy Pana podcast hirtoryczny o naszych najnowszych czasach. Z wyrazami szacunku, Krzysztof Patecki
Panie Krzysztofie, ciężko mówić o obiektywizmie w Pańskim komentarzu, gdy odnosi się on cały czas do błędu poznawczego - "ja prowadziłem działalność gospodarczą", "zapraszam do małej miejscowości" itd. dowody anegdotyczne niekoniecznie lubią się z nauką. Nie wiem o co chodzi w aferze z Prof. Nowakiem, ale reforma Balcerowicza była w kraju w dużym stopniu potrzebna. Czy z perspektywy czasu znamy lepsze rozwiązania? Oczywiście. Czy na tamten moment było to najlepsze możliwe rozwiązanie? Na pewno jedno z lepszych, patrząc na wyniki gospodarcze "sąsiadów" i z jakiego pułapu startowaliśmy. W całym tym elemencie systemowym najbardziej tematu nie dowiózł aparat państwowy, który nie potrafił na terenie swojego państwa ochronić swoich przedsiębiorców przed zachłannością obcego kapitału.
@@kubika6 Trudno wykazać się obiektywizm w tak krótkim komentarzu, co do Pana stwierdzenia w kwestii mojego błędu poznawczego to na pewno nie błąd tylko najbardziej krótka informacja, że wiem jak to wyglądało w tamtym czasie. W kwestii zaproszenia do KK, to nie mała miejscowość tylko 12 powierzchniowo miasto w Polsce. A jesteśmy miastem które dla Niemiec było jednym z najważniejszych w tamtym czasie i nic się nie zmieniło na co są dowody a nie anegdoty tylko wystarczy się nad tym pochyli. dla pierwszego z brzegu przykładu: Port Koźle, Kanał Gliwicki. Co do Pana Profesora Nowaka to nie afera tylko sugestia bo najmniejsze umniejszenie jemu wiedzy wyrażone przez taką osobę jak Pan, może zostać wykorzystane przez tych którzy nie są w stanie dorównać wiedzy ani Panu ani Panu Nowakowi. Co do perspektywy, tak mamy: Chiny, Szwajcarię czy Norwegię. Co do elementu systemowego w pełni się zgadzam z Panem ale dlatego nie wolno umniejszać panu Balcerowiczowi jego wręcz nikczemnych działań w gospodarce. Co jednoznacznie, Pan sam potwierdził w jednym ze swoich podcastów, czyli jak wyglądała polityka SLD po przejęciu ponownie przez nich władzy od Panów nadanych z ramienia Solidarności
No i oczywiście przypominanie historii z przed wojny, PRL, ma Pan racje tego w szkole nie było... tylko pobieżnie wszystko
U mnie byly dwa PGRry i trzy zaklady pracy.
Solisaruchy wszystko rozkradli I zlikwidowali tako prowda niestety.
W miasteczku z 10 tys ludzi zostalo 5 tys.
No to zmień to. Załóż biznes, daj ludziom pracę. W czym jest problem?
@@fonsiakmac9796 Przestań być ignorantem indywidualizującym patologie systemowe. W czym jest problem?
Kapitaliści nikomu pracy nie dają, tylko ją kupują po zaniżonej cenie dzięki protekcji państwa.
@@fonsiakmac9796 Szkoda dyskutować z sierotą po PRLu. On chce żeby ktoś mu doł.
@@Underwaterstories Szkoda dyskutować z sierotą po Balcerowiczu wierzącym, że trzeba sprywatyzować i urynkowić wszystko, co się da.
@@msb4000 A kto miał to utrzymywać wszystko? Dalej kredyty byśmy brali?
Pan Profesor jak zwykle…ZA a nawet PRZECIW!