Ohh nie kochac Ogniem i Mieczem ...ja uwielbiam Sienkiewicza ❤ jeden z najlepszych filmow Polskich ❤ ja ogladalam Bitwe Warszawa 1920 w liceum na wycieczce szkolenej do kina i wlasnie tak sie dowiedzialam ze taka byla ! 😮 Wielka zasluga 😊 Teraz znam lepiej historie i wiem ze zawdzieczamy to Matce Bozej i tego bylo brak w tym troche przy dlugim filmie.
Bardzo brakuje mi serialu historycznego opowiadającego dwóch ważnych wydarzeniach w naszej historii. Okres Wielkiej Smuty i to co się działo w Moskwie między 1610 a 1612 rokiem oraz o rozbiorach 1772-1795.
Pomysły baaardzo ciekawe, ale chyba nikt by się nie podjął. Jedna i druga akcja mało wdzięczna. Poza tym w kontekście 1610-1612 zniszczonoby pewien wspaniały, ale abstrakcyjny mit "Polaków na Kremlu".
Teraz jest modny temat problematyki chłopskiej. I może przydałby się trudny temat odnośnie np. rabacji galicyjskiej, film o Antonim Bryku albo pracy u podstaw wśród chłopstwa. Wiem, ciężkie tematy ale dałyby pole do ogólnonarodowej dyskusji.
Brakuje też zupełnie filmów kostiumowych osadzonych w okresie rzeczywistej wielkości państwa polskiego. Dlaczego nie mamy filmu o czasach Kazimierza Jagiellończyka? Gdzie jest film o Janie Zamoyskim? Pełna zgoda że film o zaborach, królu Poniatowskim jest bardzo potrzebny
Co do filmu Hoffmanna "Do krwi oatatniej" to sam reżyser tłumaczył, że podjął się realizacji niejako w hołdzie swojemu ojcu, który wyrwał się z Syberii i służył w armii Berlinga jako lekarz wojskowy. Jeśli chodzi o sensacyjne tematy, które mogą być kanwą arcyciekawych filmów, to polecam wojenne dzieje takich asów jak Krystyna Skarbek, Roman Czerniawski, Kazimierz Leski, Władysław Boczoń, Halina Szymańska. Można też pokusić się o pokazanie arcykanalii i zdrajcy Kalksteina. Zaczynał jaki bohater, as wywiadu AK który przeszedł na stronę niemiecką i stworzyć siatkę zdrajców, która wydała w ręce gestapo prawie tysiąc konspiratorów w tym Grota-Roweckiego.
Istnieją pogłoski że Kalkstein mógł być współautorem scenariusza serialu ''Czarne chmury'' o swoim przodku z XVII wieku, pułkowniku Ludwiku von Kallksteinie. Oczywiście historia Krzysztofa Dowgirda jest podkolorowana, z happy endem.
Dziekuje za rozmowe 😊 Wiem już że muszę obejrzeć ten film o Obronie Częstochowy bo to są właśnie fakty i cieszę się że taki jest ❤ 😊 My tu wszyscy chyba ,, łapiemy ,, nazwy filmow których jeszcze nie widzieliśmy. Polsce brak moim zdaniem porządnego kina katolickiego ❤ Włosi maja wspaniale ! 😊
23:50 nie dziwi mnie, że wolnomularz zainteresował się kinem i możliwością kontroli kultury. Widać skutki ich działań. 28:35 jak ten złoczyńca, mógł być traktowany jak Bóg? 31:05 niestety, strata masy filmów to niepożałowana strata jest i będzie. 43:00 Marks bardzo mądrze? Jego myśli powinny trafić, ale na śmietnik. 57:00 nie dość, że pacyfista to jeszcze resortu człowiek. 1:08:10 Bo żadna transformacja nie nastąpiła. Komuchy rękami solidaruchów, wzięły i sobie przejęły na własny majątek wszystko. 1:12:50 BO TYLKO SERBY DOKONYWALI ZBRODNI xD
Ale jakie są właściwie zarzuty wobec Ogniem i mieczem??? Konsyliacyjna proba ekranizacji Siwnkiewicza, pieknie zekranizowana (chodzi mi o zdjęcia), cudowna muzyka, gwiazdy filmowe. Że co, że nie Bohun nie miał dokładnie odwzorowanego guzika z mundurów kozackich znad południowego Dniepru z 1648 wzór numer 67?
Nie, film ma ten sam problem co książka - pokazuje czas wewnętrznego chaosu, walki tak po prawdzie o nic. Potop, Krzyżacy, Pan Wołodyjowski - jest tam zewnętrzny wróg pustoszący kraj, jest konsolidacją społeczeństwa itd. A Ogniem i Mieczem? Ciekawe przygody w kraju ogarniętym wojną domową.
W ''Ogniem i mieczem'' ponoć konie husarskie były prawdziwsze, bo większe, niż w ''Potopie'' ale co z tego ? Ani Wołodyjowski nie umywał się do Łomnickiego ani nie było klimatu wielkiego kina, jak w ''Krzyżakach'' Forda czy w ''Walecznym sercu'' Gibsona. Całkiem niezły Bohun ratował film Hoffmana ale nie mógł zamaskować wszystkiego.
@@krzysztofizdebski1223 to jest Pana subiektywna ocena. Ja na przyklad uwazam, ze filmy krecone w okresie p. Łomnickiego są "drewniane". Pomijam już kuriozalne sceny bitewne ale sama sztywnośc niektórych scen razi po oczach tak ze nie da sie tego ogladac.
Oczywiście że subiektywna, tak jak i Pana czy Profesora. Ale jakie konkretnie sceny batalistyczne ma Pan na myśli ? W jakich filmach ? A co do ''drewna'', to tylko w tamtej epoce mogło powstać kostiumowe arcydzieło Hasa ''Rękopis znaleziony w Saragossie''. Dziś wyszłaby z tego kaszana. Nic dziwnego że Martin Scorsese zakochany jest w klasycznym kinie polskim a nie tym współczesnym. Bo współczesne polskie kino jest kopią amerykańskiego (robioną w dodatku po taniości) a te kino Scorsese to ma akurat na miejscu 😃
Jak to wszystko się miesza. Mnie uczono, że Ford nie zakładał szkoły, a raczej ją zwalczał. Nigdy wcześniej nie słyszałem też, aby był wybitnym reżyserem.
Jeśli faktycznie "Pan Tadeusz" z 1928 r. był kręcony nad Jeziorem Świteź, to pan profesor powinien wiedzieć, że jezioro to nie leży na Litwie, lecz Białorusi, u zbiegu granic z Polską i Ukrainą.
Nie, no na Litwie! Tyle, że Litwa (czyli Wielkie Księstwo Litewskie) to dzisiejsza Białoruś i trochę Lietuwa - mimo, że ta ostatnia próbuje zagarnąć sobie na wyłączność spuściznę historyczną WKL (a więc jak w sowieckich podręcznikach: Białoruś była pod okupacją "litewskich" i polskich feudałów".). Piłsudski, który sam był Litwinem (ale nie Lietuwisem) dobrze to nazwał "byłe Wielkie Księstwo Litewskie". Długo, ale za to jednoznacznie... 😉
Troszke nie na temat bo o serialach. Moje typy to: dom, pogranicze w ogniu, krolewskie sny, crimen, czas honoru, blisko coraz bliżej i najbardziej genialny najdłuższa wojna noweczesnej europy. Jeszcze teatry telewizji
Brakuje filmów pokroju Królowa Bona czy Kazimierz Wielki - Jacek Komuda robi dobre rzeczy ale.... jakoś nikt nie chce wrzucić kasy lepiej robić kinowe odpowiedniki disco polo.
Wspaniałym serialem była ''Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy''. Ale dziś w epoce budowy federalnej dyktatury europejskiej, taki serial byłby mocno niepolityczny. Dlatego po raz 30-sty leci ''Janosik'' a nie ten serial ;)
Pan Korycki musi jednak nauczyć się trochę przerywać swojemu gościowi, bo znów - temat ciekawy, ale 1,5 h, które można by zmieścić w czasie trwania innych odcinków tej serii.
Jest dziś najbardziej szanowanym i znanym mieszkańcem miejscowości. Właśnie tak ma się „Pokłosie” do rzeczywistości. Ten film to nie ilustracja prawdy, ale ekranizacja publicystycznych tez Jana Tomasza Grossa, tyle, że zwulgaryzowanych i sprymitywizowanych przez Pasikowskiego.22 paź 2012
Wiemy po co Rydz powrócił do kraju = chciał stworzyć konkurencyjny wobec Sikorskiego ośrodek władzy (''sprawa majora Steifera''). Szkoda tylko że po zajęciu Zaolzia, wraz z Beckiem, marszałek nie kontynuował polityki taktycznej współpracy z Adim, do czasu odwrócenia sojuszy... p.s. Polska w 39 walczyła 5 tygodni a Francja o jeden tydzień dłużej. Zachodnie filmy dokumentalne skracają nam kampanię wrześniową do 4 tygodni. Bitwy pod Kockiem jakoś nie odnotowują.
Polska walczyła 17 dni, po rozkazie ewakuacji to już tylko wygaszanie ognisk oporu z powodu braku aktu polskiej kapitulacji. Te 5 tygodni to mit. Zgodne z planami przeniesienie władzy przez Rzym zostało zablokowane przez Francuzów, którzy to do władzy wynieśli elity sprzed puczu '26 i nie powinna dziwić próba przywrócenia władzy w Kraju w oparciu o poprzednie stosunki z III Rzeszą. Powodzenie tej "akcji" wyraźnie już pokazuje jakie były perspektywy do: "marszałek nie kontynuował polityki taktycznej współpracy z Adim, do czasu odwrócenia sojuszy... " ;) Racja okazała swoja łaskę na stronę Beck'a :)))) Zdrowia.
Niestety ale najlepsze kino historyczne zniknęło wraz z komuną: "Popiół i diament" "Kanał" "Potop" - to były prawdziwe filmy. Po 1989 roku nawet filmy tych samych reżyserów jak Hoffman czy Wajda straciły na jakości.
Widziałem najnowsze dzieło polskiej kinematografii Grodno 1939. Okrutny chłam! Lepiej nic nie kręcić zamiast wyrzucać pieniądze w błoto na coś takiego.
Mało osób czyta książki i większość ludzi czerpie wiedzę, wyobrażenie z filmów, seriali historycznych: Przygody Pana Michała, Polskie drogi, Ja Klaudiusz, Królowa Bona... przecież nikt nie będzie oglądać przedwojennego Pana Tadeusza. Prof. powinien opowiadać tak jakby odbiorcą był szary obywatel, nie-historyk, a nie doktorant historii. Ostatnio oglądałem filmy, o których wcześniej nie miałem pojęcia: Szwadron, Wierna rzeka, Śmierć prezydenta Narutowicza, Sprawa Gorgonowej. W Dreźnie w każdym sklepie jest Hrabina Cosel i na okładce jest J.Baranska. Napoleon i Marysieńka. Jest mnóstwo świetnych filmów historycznych z całej Europy: Cesarzowa Sisi z Romy Schneider, Wojna i pokój (wersja radziecka). Mało zekranizowano powieści I.Kraszewskiego. Teatr Telewizji - Herbatka u Stalina, Sensacje XXw. Nie każdy ma taki gust, żeby oglądać filozoficzne przemyślenia pani Holland. Bitwa warszawska była potrzebna tylko nie podoba mi się takie ordynarne przedstawianie Rosjan (bolszewików) - w Potopie Szwedzi są tłem. Możemy patrzeć na historię z perspektywy. Na pewno cennym źródłem inspiracji jest Rzeczpospolita szlachecka (sejmy, sarmatyzm, oświecenie), II pół 19 w. i II RP.
Wiesz masz rację ale te filmy co wymieniasz też są za stare dla nastolatków czy nawet 30 latków. Ja uwielbiam filmy o Sissi te austriackie ale to nie tak że maz obejrzy mogąc obejrzeć coś starsze niż 2000r 😊 to prawda , ale są też tacy ( jak ja) co nie są historykiem tylko mama i zona i lubią czarno białe klasyko szczególnie pokazujące jak swiat wtedy wyglądał . To serio ciekawe
Zasadniczo się zgadzam - ale właśnie w tem jest problem, że jeśli ktoś sobie wyrabia mniemanie o historii - zwłaszcza jej stronie estetycznej - to właśnie na podstawie filmów, a nie prac doktorskich. Dlatego nie raz chciało by się by film historyczny(?) stał na lepszym poziomie faktograficznym - a nie jak np. knoty pana Szkotta...
"Żyd polskiego pochodzenia"... 🤔 Na Litwie - czyli na BIAŁORUSI! Tę Świteź (bo Świteź jest rodzaju żeńskiego i jest zdecydowanie na Białorusi - nie w Lietuwie). Rewolucjoniści w Rewolucji Francuskiej, sami byli burżujami - a walczyli przeciw arystokracji i dynastii... W 934 roku do wynalezienia filmu zostawało jeszcze prawie 900 lat - panie historyku(?). Generalnie wielkie rozczarowanie...
POKŁOSIE film całkowicie migający sie z prawda, dotego antypolsli.niezgodny z historią .aktor sprzyjajacy pewnej nacji ktora chce zmienic przeinaczyc historię polski
Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję obu Panom❤
Ohh nie kochac Ogniem i Mieczem ...ja uwielbiam Sienkiewicza ❤ jeden z najlepszych filmow Polskich ❤ ja ogladalam Bitwe Warszawa 1920 w liceum na wycieczce szkolenej do kina i wlasnie tak sie dowiedzialam ze taka byla ! 😮 Wielka zasluga 😊 Teraz znam lepiej historie i wiem ze zawdzieczamy to Matce Bozej i tego bylo brak w tym troche przy dlugim filmie.
Dzisiejsze kino historyczne jest bardzo nudne. Nie kojarzę dobrego filmu z ostatnich lat. Ale podcast ciekawy. Dobrze się słucha prof. Cegielskiego
Może jednak da się wymienić chociaż jeden dobry film historyczny, który powstał w ostatnich latach?
@@MuzeumHistoriiPolskimyślę że w tym roku obrodzi. Do kin trafiają aż cztery filmy historyczne.
@@historiajakiejnieznacie co konkretnie?
@@przeperescu "Kos" może być ciekawy, ale najbardziej czekam na "Czerwone Maki" . Za "Białą Odwagą" jest jakieś podwójne dno :-)
@@historiajakiejnieznacie Kos to tylko jakas wariacja na temat historii. Ale wejdzie do kin, to pogadamy
Rewelacja!
Bardzo brakuje mi serialu historycznego opowiadającego dwóch ważnych wydarzeniach w naszej historii. Okres Wielkiej Smuty i to co się działo w Moskwie między 1610 a 1612 rokiem oraz o rozbiorach 1772-1795.
Pomysły baaardzo ciekawe, ale chyba nikt by się nie podjął. Jedna i druga akcja mało wdzięczna. Poza tym w kontekście 1610-1612 zniszczonoby pewien wspaniały, ale abstrakcyjny mit "Polaków na Kremlu".
Teraz jest modny temat problematyki chłopskiej. I może przydałby się trudny temat odnośnie np. rabacji galicyjskiej, film o Antonim Bryku albo pracy u podstaw wśród chłopstwa. Wiem, ciężkie tematy ale dałyby pole do ogólnonarodowej dyskusji.
Brakuje też zupełnie filmów kostiumowych osadzonych w okresie rzeczywistej wielkości państwa polskiego. Dlaczego nie mamy filmu o czasach Kazimierza Jagiellończyka? Gdzie jest film o Janie Zamoyskim? Pełna zgoda że film o zaborach, królu Poniatowskim jest bardzo potrzebny
Rosjanie nakręcili ''Rok 1612'' z udziałem Michała Żebrowskiego. Zaznaczam że filmu nie oglądałem.
Świetne zakończenie !!
Ahhh myślałem że jednak będzie pytanie o komediowy serial 1670 😅 ale i tak super się słuchało!
Co do filmu Hoffmanna "Do krwi oatatniej" to sam reżyser tłumaczył, że podjął się realizacji niejako w hołdzie swojemu ojcu, który wyrwał się z Syberii i służył w armii Berlinga jako lekarz wojskowy. Jeśli chodzi o sensacyjne tematy, które mogą być kanwą arcyciekawych filmów, to polecam wojenne dzieje takich asów jak Krystyna Skarbek, Roman Czerniawski, Kazimierz Leski, Władysław Boczoń, Halina Szymańska. Można też pokusić się o pokazanie arcykanalii i zdrajcy Kalksteina. Zaczynał jaki bohater, as wywiadu AK który przeszedł na stronę niemiecką i stworzyć siatkę zdrajców, która wydała w ręce gestapo prawie tysiąc konspiratorów w tym Grota-Roweckiego.
Istnieją pogłoski że Kalkstein mógł być współautorem scenariusza serialu ''Czarne chmury'' o swoim przodku z XVII wieku, pułkowniku Ludwiku von Kallksteinie. Oczywiście historia Krzysztofa Dowgirda jest podkolorowana, z happy endem.
A Jan Zumbach?
Konkret!
Ja tam bym posłuchał odcinka o Rudym 102
Dziekuje za rozmowe 😊 Wiem już że muszę obejrzeć ten film o Obronie Częstochowy bo to są właśnie fakty i cieszę się że taki jest ❤ 😊 My tu wszyscy chyba ,, łapiemy ,, nazwy filmow których jeszcze nie widzieliśmy. Polsce brak moim zdaniem porządnego kina katolickiego ❤ Włosi maja wspaniale ! 😊
23:50 nie dziwi mnie, że wolnomularz zainteresował się kinem i możliwością kontroli kultury. Widać skutki ich działań.
28:35 jak ten złoczyńca, mógł być traktowany jak Bóg?
31:05 niestety, strata masy filmów to niepożałowana strata jest i będzie.
43:00 Marks bardzo mądrze? Jego myśli powinny trafić, ale na śmietnik.
57:00 nie dość, że pacyfista to jeszcze resortu człowiek.
1:08:10 Bo żadna transformacja nie nastąpiła. Komuchy rękami solidaruchów, wzięły i sobie przejęły na własny majątek wszystko.
1:12:50 BO TYLKO SERBY DOKONYWALI ZBRODNI xD
Ty tak na serio czy tylko głupka robisz z siebie?
Ale jakie są właściwie zarzuty wobec Ogniem i mieczem??? Konsyliacyjna proba ekranizacji Siwnkiewicza, pieknie zekranizowana (chodzi mi o zdjęcia), cudowna muzyka, gwiazdy filmowe. Że co, że nie Bohun nie miał dokładnie odwzorowanego guzika z mundurów kozackich znad południowego Dniepru z 1648 wzór numer 67?
Nie, film ma ten sam problem co książka - pokazuje czas wewnętrznego chaosu, walki tak po prawdzie o nic. Potop, Krzyżacy, Pan Wołodyjowski - jest tam zewnętrzny wróg pustoszący kraj, jest konsolidacją społeczeństwa itd. A Ogniem i Mieczem? Ciekawe przygody w kraju ogarniętym wojną domową.
W ''Ogniem i mieczem'' ponoć konie husarskie były prawdziwsze, bo większe, niż w ''Potopie'' ale co z tego ? Ani Wołodyjowski nie umywał się do Łomnickiego ani nie było klimatu wielkiego kina, jak w ''Krzyżakach'' Forda czy w ''Walecznym sercu'' Gibsona. Całkiem niezły Bohun ratował film Hoffmana ale nie mógł zamaskować wszystkiego.
@@krzysztofizdebski1223 to jest Pana subiektywna ocena. Ja na przyklad uwazam, ze filmy krecone w okresie p. Łomnickiego są "drewniane". Pomijam już kuriozalne sceny bitewne ale sama sztywnośc niektórych scen razi po oczach tak ze nie da sie tego ogladac.
Oczywiście że subiektywna, tak jak i Pana czy Profesora. Ale jakie konkretnie sceny batalistyczne ma Pan na myśli ? W jakich filmach ? A co do ''drewna'', to tylko w tamtej epoce mogło powstać kostiumowe arcydzieło Hasa ''Rękopis znaleziony w Saragossie''. Dziś wyszłaby z tego kaszana. Nic dziwnego że Martin Scorsese zakochany jest w klasycznym kinie polskim a nie tym współczesnym. Bo współczesne polskie kino jest kopią amerykańskiego (robioną w dodatku po taniości) a te kino Scorsese to ma akurat na miejscu 😃
Jak to wszystko się miesza. Mnie uczono, że Ford nie zakładał szkoły, a raczej ją zwalczał. Nigdy wcześniej nie słyszałem też, aby był wybitnym reżyserem.
Jeśli faktycznie "Pan Tadeusz" z 1928 r. był kręcony nad Jeziorem Świteź, to pan profesor powinien wiedzieć, że jezioro to nie leży na Litwie, lecz Białorusi, u zbiegu granic z Polską i Ukrainą.
Nie, no na Litwie! Tyle, że Litwa (czyli Wielkie Księstwo Litewskie) to dzisiejsza Białoruś i trochę Lietuwa - mimo, że ta ostatnia próbuje zagarnąć sobie na wyłączność spuściznę historyczną WKL (a więc jak w sowieckich podręcznikach: Białoruś była pod okupacją "litewskich" i polskich feudałów".).
Piłsudski, który sam był Litwinem (ale nie Lietuwisem) dobrze to nazwał "byłe Wielkie Księstwo Litewskie". Długo, ale za to jednoznacznie... 😉
Powiedział, że "Ogniem i Mieczem" fatalny, ale nie powiedział dlaczego.
On, mam wrażenie, że rozmawia sam ze sobą.
Panie Profesorze, tylko Świteź to leży na terenie obecnej Białorusi:))
Nie jestem ekspertem od kina, ale w tej rozmowie nie padł tytuł Westerplatte Różewicza.
Jest taki film - Jack Strong!
telefon z grafiki już też mocno historyczny
Kolejne źródło historyczne!
Dzwoniło się
@@ZygmuntMaj chyba na 0-700 xD
@@jerzyurbanski1954 ty to chyba na 997
I o to chodzi!
Jaki film był nakręcony w roku 922? O czym on mówi?
Czy istniałaby możliwość by podcast pojawiał się też na aplikacji Pocket Casts?
popieram!
Troszke nie na temat bo o serialach. Moje typy to: dom, pogranicze w ogniu, krolewskie sny, crimen, czas honoru, blisko coraz bliżej i najbardziej genialny najdłuższa wojna noweczesnej europy. Jeszcze teatry telewizji
Brakuje filmów pokroju Królowa Bona czy Kazimierz Wielki - Jacek Komuda robi dobre rzeczy ale.... jakoś nikt nie chce wrzucić kasy lepiej robić kinowe odpowiedniki disco polo.
Wspaniałym serialem była ''Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy''. Ale dziś w epoce budowy federalnej dyktatury europejskiej, taki serial byłby mocno niepolityczny. Dlatego po raz 30-sty leci ''Janosik'' a nie ten serial ;)
jest Cegielski, to musi być o wolnomularstwie, rotfl
Dlaczego musi? Ta rozmowa dotyczy czegoś innego
Musi czy nie musi, ale ten wątek też sie pojawia
A to już podchodzi pod ''zakazane historie'' ? :)
Pan Korycki musi jednak nauczyć się trochę przerywać swojemu gościowi, bo znów - temat ciekawy, ale 1,5 h, które można by zmieścić w czasie trwania innych odcinków tej serii.
Jest dziś najbardziej szanowanym i znanym mieszkańcem miejscowości. Właśnie tak ma się „Pokłosie” do rzeczywistości. Ten film to nie ilustracja prawdy, ale ekranizacja publicystycznych tez Jana Tomasza Grossa, tyle, że zwulgaryzowanych i sprymitywizowanych przez Pasikowskiego.22 paź 2012
Wiemy po co Rydz powrócił do kraju = chciał stworzyć konkurencyjny wobec Sikorskiego ośrodek władzy (''sprawa majora Steifera''). Szkoda tylko że po zajęciu Zaolzia, wraz z Beckiem, marszałek nie kontynuował polityki taktycznej współpracy z Adim, do czasu odwrócenia sojuszy... p.s. Polska w 39 walczyła 5 tygodni a Francja o jeden tydzień dłużej. Zachodnie filmy dokumentalne skracają nam kampanię wrześniową do 4 tygodni. Bitwy pod Kockiem jakoś nie odnotowują.
Polska walczyła 17 dni, po rozkazie ewakuacji to już tylko wygaszanie ognisk oporu z powodu braku aktu polskiej kapitulacji. Te 5 tygodni to mit. Zgodne z planami przeniesienie władzy przez Rzym zostało zablokowane przez Francuzów, którzy to do władzy wynieśli elity sprzed puczu '26 i nie powinna dziwić próba przywrócenia władzy w Kraju w oparciu o poprzednie stosunki z III Rzeszą. Powodzenie tej "akcji" wyraźnie już pokazuje jakie były perspektywy do: "marszałek nie kontynuował polityki taktycznej współpracy z Adim, do czasu odwrócenia sojuszy... " ;) Racja okazała swoja łaskę na stronę Beck'a :)))) Zdrowia.
Lotna, to jest film o romantycznej kawalerii i koniach, a nie dokument historyczny. W podobnym duchu do Cwału Zanussiego
Niestety ale najlepsze kino historyczne zniknęło wraz z komuną: "Popiół i diament" "Kanał" "Potop" - to były prawdziwe filmy. Po 1989 roku nawet filmy tych samych reżyserów jak Hoffman czy Wajda straciły na jakości.
Widziałem najnowsze dzieło polskiej kinematografii Grodno 1939. Okrutny chłam! Lepiej nic nie kręcić zamiast wyrzucać pieniądze w błoto na coś takiego.
Film wartościowy bo opowiada o często pomijanym rozdziale września 1939!
A ,,Jack Strong" ?
O tej szmirze mówisz?😂😂😂😂😂😂😂
Mało osób czyta książki i większość ludzi czerpie wiedzę, wyobrażenie z filmów, seriali historycznych: Przygody Pana Michała, Polskie drogi, Ja Klaudiusz, Królowa Bona... przecież nikt nie będzie oglądać przedwojennego Pana Tadeusza. Prof. powinien opowiadać tak jakby odbiorcą był szary obywatel, nie-historyk, a nie doktorant historii. Ostatnio oglądałem filmy, o których wcześniej nie miałem pojęcia: Szwadron, Wierna rzeka, Śmierć prezydenta Narutowicza, Sprawa Gorgonowej. W Dreźnie w każdym sklepie jest Hrabina Cosel i na okładce jest J.Baranska. Napoleon i Marysieńka. Jest mnóstwo świetnych filmów historycznych z całej Europy: Cesarzowa Sisi z Romy Schneider, Wojna i pokój (wersja radziecka). Mało zekranizowano powieści I.Kraszewskiego. Teatr Telewizji - Herbatka u Stalina, Sensacje XXw. Nie każdy ma taki gust, żeby oglądać filozoficzne przemyślenia pani Holland. Bitwa warszawska była potrzebna tylko nie podoba mi się takie ordynarne przedstawianie Rosjan (bolszewików) - w Potopie Szwedzi są tłem. Możemy patrzeć na historię z perspektywy. Na pewno cennym źródłem inspiracji jest Rzeczpospolita szlachecka (sejmy, sarmatyzm, oświecenie), II pół 19 w. i II RP.
Wiesz masz rację ale te filmy co wymieniasz też są za stare dla nastolatków czy nawet 30 latków. Ja uwielbiam filmy o Sissi te austriackie ale to nie tak że maz obejrzy mogąc obejrzeć coś starsze niż 2000r 😊 to prawda , ale są też tacy ( jak ja) co nie są historykiem tylko mama i zona i lubią czarno białe klasyko szczególnie pokazujące jak swiat wtedy wyglądał . To serio ciekawe
Zasadniczo się zgadzam - ale właśnie w tem jest problem, że jeśli ktoś sobie wyrabia mniemanie o historii - zwłaszcza jej stronie estetycznej - to właśnie na podstawie filmów, a nie prac doktorskich. Dlatego nie raz chciało by się by film historyczny(?) stał na lepszym poziomie faktograficznym - a nie jak np. knoty pana Szkotta...
"Żyd polskiego pochodzenia"... 🤔
Na Litwie - czyli na BIAŁORUSI! Tę Świteź (bo Świteź jest rodzaju żeńskiego i jest zdecydowanie na Białorusi - nie w Lietuwie).
Rewolucjoniści w Rewolucji Francuskiej, sami byli burżujami - a walczyli przeciw arystokracji i dynastii...
W 934 roku do wynalezienia filmu zostawało jeszcze prawie 900 lat - panie historyku(?).
Generalnie wielkie rozczarowanie...
Jeszcze Zanussi byl bezpartyjny
"Krzyżacy" - dobrze skonstruowana fabuła?!. Litości mości psorze
Najsłabszy odcinek podcastu. Nie podobało mi się.
Profesor Cegielski zawsze ciekawie mówi
W czym problem?
Zaskakujący finał
Kurcze Cezary is back in da house 🏠 a właściwie in da museum xdd
Z pozdrowieniami dla słuchacza @miloszjagoda1699
glupszych od siebie pod siebie > do posluchu enuchu ?
POKŁOSIE film całkowicie migający sie z prawda, dotego antypolsli.niezgodny z historią .aktor sprzyjajacy pewnej nacji ktora chce zmienic przeinaczyc historię polski