B002 Zrozumieć Elektronikę: Jak (nie) korzystać z multimetru - miernika uniwersalnego

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น •

  • @ewelinakrzyk616
    @ewelinakrzyk616 ปีที่แล้ว +126

    Pan Piotr Legenda EDW , czytało się za młodych lat , Panie Piotrze Wszystkiego najlepszego w nowym 2024 roku

    • @pawenoss9842
      @pawenoss9842 11 หลายเดือนก่อน +6

      Kurcze, to On! Wszystkiego najlepszego dla wszystkich. Leci sub dla Piotra.

    • @pkwpc
      @pkwpc 3 วันที่ผ่านมา

      @@pawenoss9842 Słabe było to EdW ale cóż takie czasy : )

  • @X-RayTeam
    @X-RayTeam ปีที่แล้ว +41

    Brakowało takiego materiału na YT.
    Tak trzymać👍

  • @jarofcode9672
    @jarofcode9672 ปีที่แล้ว +47

    Wspaniałe rozpoczęcie nowego roku z drugim odcinkiem z serii Pana Piotra Góreckiego!

  • @grzegorzkaczmarek9081
    @grzegorzkaczmarek9081 11 หลายเดือนก่อน +11

    Mistrzu! Z niesamowitym uśmiechem odkryłem nowe pismo i kanał na YT największego, jak dla mnie, popularyzatora wiedzy o elektronice w Polsce. Wychowanek EdW, konstruktor, autor i doceniany przez pana Piotra w najważniejszym dla mnie czasie rozwoju - oddany czytelnik Grzegorz Kaczmarek

  • @nomtbg
    @nomtbg ปีที่แล้ว +10

    Mam ten multimetr z funkcją oscyloskopu, zakupiłem w ubiegłym roku na Black Friday, najlepszy mój przyrząd. Mam jeszcze kilka innych cyfrowych i dwa analogowe i wszystkie uwielbiam. Pierwszy był radziecki miernik analogowy z 1988 roku TŁ-4M, bardzo go lubiłem i dużo korzystałem. Tato mi kupił na wycieczce do ZSRR, dokładnie to gdzieś okolice Tarnopola.

  • @rafalrobakowski
    @rafalrobakowski ปีที่แล้ว +13

    Panie Piotrze, bardzo się cieszę ,że trafiłem na Pana kanał i materiały video. Właśnie chciałem zacząć swoją przygodę z elektroniką (jestem zupełnym laikiem, dotychczas tylko software), na innych kanałach nawet jak były jakieś podstawy to same teorie "po łepkach" i już przechodzili do naprawiania sprzętu a ja widząc ich "operacje" miałem miliony pytań bez odpowiedzi. Pana sposób przekazywania wiedzy i tłumaczenia jest najlepszy, właśnie czegoś takiego szukałem, od A do Z i na praktycznych, życiowych przykładach :) Dziękuje bardzo za przekazywaną wiedzą i z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  ปีที่แล้ว +7

      .. to może byłby Pan "testerem" i podpowiadał, które aspekty czy tematy są niezrozumiałe lub szczególnie potrzebne. Bo ja patrzę na elektronikę niejako "od środka", bo "siedzę w niej od zawsze". A może będzie Pan też testował w przyszłości układy omawiane w następnych filmach?

    • @marcinellomarcinello2867
      @marcinellomarcinello2867 ปีที่แล้ว +1

      A może by tak na następnym poziomie wtajemniczenia zacząć z praktyką użytkową, ostatnio próbowałem znaleźć przyczynę zatrzymującego się programu w mojej pralce, próbowałem szukać uszkodzonego elementu na płycie sterownika, nie udało mi się - musiałem kupić nowy sterownik. Może informacje jak sprawdzać lub mierzyć elementy na układach scalonych?

    • @artgor4306
      @artgor4306 ปีที่แล้ว +1

      Ja dodam że swojej strony jako laik, że moment podpinania pod Ledy, przepinanie kolorów mogłoby być inne ujęcie aby "podpatrzeć" co tam się dzieje.
      Tak samo ćwiczenie z akumulatorem już po cięciu a w sumie bardzo ciekawym procesem jest sama konfiguracja z komentarzem.
      Z perspektywy laika takie zabiegi wprowadzające są ciekawe bo jak się nigdy nie miało nic podobnego w rękach to momenty ustawiania konfiguracji pod testy też są interesujące. Mierzenie prądu w obwodzie i sposób w jaki sie to robi, można rozszerzyć właśnie filmikami z konfiguracji przed testem, użył też Pan kabli i jakoś to pospinal jedno w drugie z jakas przejsciowka, a nie było o tym w szczegółach o kablach. Pewno filmik z momentu budowy konfiguracji przed testem sprawiłby że skomentowałby to Pan "przy okazji" jednocześnie laicy jak ja by dostali większą dawkę przydatnych opisowych informacji z tego procesu.
      Bardzo interesująca seria i już po 2 odcinku jestem fanem:)
      Dziękuję za poświęcony czas.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +3

      Dzięki, a ja poprosiłbym o uwagi, gdyby coś było niejasne. Albo gdyby był "przeskok" - bo gdy się od lat "siedzi wewnątrz", to trudno spojrzeć na sprawę okiem tego, który dopiero zaczyna. Pozdrawiam

    • @piokaj9446
      @piokaj9446 8 หลายเดือนก่อน +1

      23:22 przed spaleniem miernika przy pomiarze napięcia na wejsciach prądowych moze nas ustrzec miernik który piszczy jeżeli mamy przewody pomiarowe wpięte do gniazd pradowych a miernik pdzełączony na zakres napięciowy

  • @kikiv1993
    @kikiv1993 ปีที่แล้ว +37

    Fajnie słyszeć, że na jutubach jest ktoś kto poprawnie używa terminu bateria w materiałach do nauki. No i równie fajnie słyszeć, że wspomina o tym, że masa nie musi być na minusie.

    • @michakawka4560
      @michakawka4560 11 หลายเดือนก่อน +6

      Użyj opcji szukaj. Było!

    • @gracjanstanosky9698
      @gracjanstanosky9698 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@michakawka4560 Zamykam.

  • @ukaszolesinski3795
    @ukaszolesinski3795 ปีที่แล้ว +10

    Bardzo interesujący film, mam nadzieje że seria będzie kontynuowana!

    • @artgor4306
      @artgor4306 ปีที่แล้ว +2

      Też mam taką nadzieję. Panie Piotrze warto się zastanowić nad roadmapa czyli Pana planem na ten rok i następne (czego serdecznie zycze) o czym ma być seria. Jeżeli to tylko podstawy to do jakiego momentu, jeżeli seria ma w planach sprawić że laik jak ja naprawi w przyszłości toster lub telefon/laptop moze warto to nam już pokazać. Ułatwi to podjęcie decyzji czy zostać wspierającym długoterminowo. :) Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas.

  • @mariuszw1297
    @mariuszw1297 ปีที่แล้ว +15

    Bardzo przyjemnie słucha się Pana wykładów.

    • @wojwoj2049
      @wojwoj2049 9 หลายเดือนก่อน

      Potwierdzam w pełni. Przypuszczam, że przyjemność słuchania wynika z tego, że Pan Piotr wypowiada się w sposób uporządkowany, precyzyjnie dobiera słowa i pokazuje to, o czym mówi. A jeśli nie da się czegoś pokazać, to mówi obrazowo. :)

  • @adampol1497
    @adampol1497 11 หลายเดือนก่อน +3

    Super kanał, fajnie że pochyla się Pan nad laikami, co służy popularyzacji wiedzy. Wszystkiego najlepszego w 2024!

  • @movecizetodobryfilm
    @movecizetodobryfilm ปีที่แล้ว +6

    Lubię Pana filmy. Mają hipnotyczną dla mnie precyzję i sposób przekazu. Zapominam przy nich o problemach codzienności chociaż na chwilę. Multimetrów różnej maści też mam "stado", a Pana treści kojarzę jeszcze z dawnych lat, gdzie w papierowej wersji EdW sprzed epoki internetu w PL budowałem z oślej łączki pierwsze układy elektroniczne. Pozdrawiam serdecznie!

  • @Hoolgerr24
    @Hoolgerr24 ปีที่แล้ว +7

    Dobra robota. Tak trzymać! Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek

  • @TheMrAtakama
    @TheMrAtakama ปีที่แล้ว +14

    Wspaniale się pana słucha, czuć dydaktyczne podejście do odbiorcy czego brakuje wielu twórcom treści którzy starają się dzielić swoją wiedzą. Pomimo, że od dziecka pasjonuje się elektroniką to słucham z wielkim zaciekawieniem, życzę wszystkiego dobrego w nowym roku i czekam na kolejne materiały! Gorąco Pozdrawiam : )

  • @arturek180
    @arturek180 ปีที่แล้ว +8

    Dziś trafiłem na kanał, obejrzałem pierwszy odcinek serii z bardzo dużym zainteresowaniem:) lecę z kolejnym, bardzo dziękuję za Pana wiedzę;)

    • @reflex04
      @reflex04 ปีที่แล้ว +7

      Ja trafiłem na ten kanał w ubiegłym tygodniu. Zobaczyłem już wszystkie filmy. Dwa razy😁 Rewelacja👍

  • @redve390
    @redve390 11 หลายเดือนก่อน +11

    25:30
    To może być fatalna praktyka, żeby przełączać cokolwiek na multimetrze podczas gdy ten jest włączony, i podpięty do układu.
    Przy większych prądach wypracowałem sobie kolejność:
    -montuję układ
    -odpalam na multimetrze to co chcę mierzyć
    -podpinam multimetr
    -uruchamiam układ
    a po zakończeniu pomiaru odwrotnie:
    -wyłączam układ (żeby niczego nie zepsuć manipulując sondami)
    -odpinam multimetr
    -wyłączam multimetr
    Szczególnie jeżeli przełączamy się między amperomierzem, a woltomierzem
    Ewentualnie z lenistwa odpinam sondy, i dopiero wtedy przełączam tryb pracy multimetru

    • @sierpus
      @sierpus 9 หลายเดือนก่อน

      Różne są multimetry, mój np nie pozwoli na przełączenie się między pomiarem napięcia i prądu

  • @tymek2739
    @tymek2739 ปีที่แล้ว +12

    Tego brakowało mi na Polskim YT. Luźna pogadanka o elektronice połączonej z praktyką. Mamy wprawdzie kanał RS elektronika, ale ten kanał przypomina bardziej suchą czasem trudną teorię. Jest do posłuchania, ale nie do oglądania. A ten kanał to jest to czego szukałem. Sam osobiście nauczyłem się wielu aspektów elektroniki dzięki redakcji Forbot (mega dobra robota), ale nie było tego uzupełniacza w wolnej chwili w postaci filmów. Dziękuję, życzę sukcesów i pozdrawiam.

    • @krystianraszewski
      @krystianraszewski ปีที่แล้ว +2

      RS też oglądam i jest bardzo dobrym kanałem. A pan Piotr pokazuje podstawy i coś jeszcze. Nie można porównywać jednego do drugiego. Jeden i drugi kanał jest na bardzo wysokim i dobrym poziomie pod każdym aspektem informacyjnym i merytorycznym.

    • @LanGista02
      @LanGista02 ปีที่แล้ว +3

      @@krystianraszewski RS i RS Elektronika dużo tłumaczy ale nie typowym laikom, przydatny dla kogoś w szkole elektronicznej kto już większość zagadnień zna i ma te podstawy. Dla mnie jako typowego laika było spoko do kilku odcinków, straciłem się na tranzystorach bo teoria teorią ale zasad zastosowania już nie było, mam nadzieję że tutaj znajdę wytłumaczenie jak ich używać.

    • @krystianraszewski
      @krystianraszewski ปีที่แล้ว +2

      @@LanGista02 wierzę w to. Bo pan Piotr przekazuje wiedzę bardzo dobrze. 25 lat EDW to piękny okres czasu dla elektronika

    • @tymek2739
      @tymek2739 ปีที่แล้ว +2

      @@LanGista02 Dokładnie!

  • @przemyslawmalesa3720
    @przemyslawmalesa3720 ปีที่แล้ว +6

    To jest jeden z najlepszych kanalow o elektronice na you tube.Zycze miliona subskrypcji.

  • @Theoverpaueta150
    @Theoverpaueta150 11 หลายเดือนก่อน +3

    Coś pięknego! Wiedza, przyjemna polszczyzna i pasja! Dzięki Panie Piotrze

  • @nowakd
    @nowakd 11 หลายเดือนก่อน +1

    Niesamowite. Tyle lat minęło, odkąd przeczytałem Pana książki ("Wyprawy w świat elektroniki")! Że nie wspomnę o Pana artykułach w EdW! Zawdzięczam Panu, oprócz oczywiście podstaw wiedzy, złapanie bakcyla, który przerodził się w pasję, a ta w karierę. Dziś projektuję i programuję systemy wbudowane dla sektora kosmicznego, co jest spełnieniem moich marzeń i prawdopodobnie nie robiłbym tego, gdyby nie Pana umiejętność przekazywania wiedzy i zarażania pasją. Bardzo Panu dziękuję i życzę dużo zdrowia i satysfakcji z "zarażania" kolejnych umysłów tą wspaniałą dziedziną :) Forma wideo jeszcze zyskała na mocy. Pozdrawiam

  • @GrandePunto8V
    @GrandePunto8V ปีที่แล้ว +4

    21:07 - tak, a później, szczególnie w samochodach (ale w instalacjach domowych też), napięcie sensowne nawet "jest", a obwód, odbiornik nie działa...cuda. Rezystancja wewnętrzna przyrządu się kłania (oraz inne efekty, jak upływ izolacji w instalacji ~AC, korozja styków). Całkiem początkujący wyłoży się już na napięciach.
    Co do analogii hydraulicznych, to jedyna praktyczna uwaga jest taka, że i napięcie i ciśnienie mierzy się dużo łatwiej niż natężenie/przepływ (stąd np. w przemyśle, wszędzie będzie mowa o ciśnieniu, zmierz ciśnienie!), ale to właśnie przepływ robi robotę (spadki napięć/ciśnień w danym punkcie są wtórne). Na przykład w hydraulice siłowej dochodzi do absurdów jak na wstępie: napięcie (ciśnienie) "jest"...a układ nie działa (i z automatu połowa ludzi już głupieje, nie wiedzą co robić). Albo odwrotnie, ciśnienie (napięcie) zerowe, więc "pompa do wymiany" (najczęstsza błędna "diagnoza").

  • @0dB-pl
    @0dB-pl 11 หลายเดือนก่อน +5

    Tak trzymać Panie Piotrze. Witamy po słusznej stronie Mocy i Przekazu :-)

    • @wojwoj2049
      @wojwoj2049 9 หลายเดือนก่อน

      Biorąc pod uwagę, że Pan Piotr od wielu lat "tak trzyma", to przypuszczam, że zawsze będzie reprezentował wysoki poziom. Ja bym uwagę adresował do odbiorców przekazu Pana Piotra. Brać przykład z Pana Piotra Góreckiego !

  • @Yog3r
    @Yog3r 8 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję bardzo za Pańskie filmy. Czuję, że po latach w końcu moją ostateczną zagrywką nie będzie zrozumienie różnicy w połączeniu szeregowym i równonegłym.

  • @sebastianchain2095
    @sebastianchain2095 10 หลายเดือนก่อน

    Dziękujemy.

  • @bartomiejkos370
    @bartomiejkos370 11 หลายเดือนก่อน +6

    No nareszcie! Ale proszę w tytułach dopisywać nr odcinka serii, to będzie pomocne żeby niczego nie pominąć 😉

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +2

      Na razie numery są tylko w opisie - myślałem, że wystarczy.

    • @Ustawnick01
      @Ustawnick01 11 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@piotrgorecki4274, nie wystarczy Panie Piotrze. Z wielu względów lepiej mieć ten numer w tytule.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +1

      z początku tak właśnie miało być, ale otoczenie przekonywało mnie że na YT "w tytułach nie ma numerków"

    • @Ustawnick01
      @Ustawnick01 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@piotrgorecki4274 Pierwszy z brzegu kanał to "Langusta na palmie" i serie "Wstawaki" lub "CNN", także jest różnie, ale w mojej opinii lepiej jeśli taka numeracja jest.

    • @bartomiejkos370
      @bartomiejkos370 11 หลายเดือนก่อน

      @@piotrgorecki4274 jest pewność że niczego się nie ominęło 😉

  • @TheKorbicz
    @TheKorbicz 11 หลายเดือนก่อน +2

    Jak słyszę na samym początku, że będziemy coś palić to już jest dobrze! ;). Mam przekonanie, że to będzie najlepszy kurs elektroniki na yt.

  • @DomoMoss
    @DomoMoss ปีที่แล้ว +5

    Super materiał :) Czekam na kolejne z niecierpliwością. Życzę Panu energii i sukcesów w Nowym Roku

  • @jakosyjanar5838
    @jakosyjanar5838 11 หลายเดือนก่อน +1

    Komentarz pozytywny oczywiscie dodatkowo dla zasięgu. Duzo Zdrowia Życzę w Nowym Roku.😊

  • @ty42222
    @ty42222 10 หลายเดือนก่อน

    Człowiek legenda! W latach 1996-1999 siedziałem hobbystycznie w elektronice, i oczywiście czytałem EDW! Składało się zestawy Jabele, Nord elektroniki, i najlepsze oczywiście z AVT!, a sam sklep AVT na ul Granicznej 4 był rajem dla elektroników! To były czasy... Pozdrawiam Pana serdecznie!

  • @MikeleKonstantyFiedorowiczIV
    @MikeleKonstantyFiedorowiczIV 4 หลายเดือนก่อน +4

    Do szkoły sie chodzić nie chciało to trzeba sie uczyć z filmików z jutuba. Powiem wam jedno, warto było, lepiej jak w szkole.

  • @MaksS-es2sp
    @MaksS-es2sp 11 หลายเดือนก่อน

    Świetnie się pana słucha. Uczę się jako Technik Informatyk, ale zawsze lubiłem elektronikę i jest to na pewno miłe powtórzenie

  • @Pocztar1996
    @Pocztar1996 7 หลายเดือนก่อน

    Bardzo Dziękuję za takie materiały na TH-cam, w tych szaleńczych czasach influenserow i robienia papki z mózgu . Czekam na nowe materiały i Pozdrawiam

  • @romancichoracki6421
    @romancichoracki6421 11 หลายเดือนก่อน

    Panie Piotrze znam pana z EDW, w tamtych czasach byłem zafascynowany pańskimi projektami. Czekałem na kolejny numer EDW
    aby znów zbudować coś fajnego i przydatnego. We wszystkich pańskich projektach zawsze najbardziej lubiłem czytać o tym jak to działa.
    Bardzo dziękuję że dziś zajął się pan tłumaczeniem od podstaw elektroniki a właściwie zjawisk fizycznych jakie nas otaczają. Mimo mego dorosłego już wieku,
    z ogromną przyjemnością będę słuchał i oglądał pana wykłady. Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2024 Roku.

  • @elektrodatv
    @elektrodatv ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawe! Akumulatory to najgorsze (niebezpieczne) źródło zasilania dla początkującego elektronika, znacznie lepszy jest zasilacz warsztatowy z ograniczeniem prądu, obecnie dostępne są zasilacze ze wskaźnikiem napięcia, prądu i mocy pobieranej przez odbiornik co może być pomocne przy pierwszych eksperymentach.

    • @adrianzakrzewski4235
      @adrianzakrzewski4235 ปีที่แล้ว +1

      Zdecydowanie się zgadzam. Sam kiedyś niechcący zwarłem akumulator typu pouch (na polski to są "woreczkowe"?) i zrobiła się z niej bryła typu kula. Nawet nie zauważyłem kiedy.
      Obecnie takie zasilacze z wyświetlaczami ładnymi są naprawdę stosunkowo tanie i łatwo dostępne, a zakup lepszego cieszy przez lata.

    • @Slawek_EU07
      @Slawek_EU07 ปีที่แล้ว +1

      Zależy jakie, choć generalnie litowo-jonowe oraz kwasowo-ołowiowe o większej pojemności, w tym popularne AGM mają duży prąd zwarcia i mogą być niebezpieczne

  • @KraverekPL
    @KraverekPL 11 หลายเดือนก่อน

    Jezu jakie to jest ciekawe. Dziękuje Panie Piotrze!

  • @rstopsecret007
    @rstopsecret007 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuje za Pana pracę. Pasja rodzi doskonałość :) Super.

  • @TheMsk92
    @TheMsk92 ปีที่แล้ว +4

    Widać, że Pan ma wiedzę i się cieszy tym co robi :D
    Nic nowego się akurat nie dowiedziałem, ale dla początkujących fajny film.

  • @demiurgkoryfeusz2508
    @demiurgkoryfeusz2508 11 หลายเดือนก่อน

    Wiem ale nic nie wiem ! Wspaniałe wykłady dla każdego ! Dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności w 2024 roku. ❤

  • @r4plez
    @r4plez 11 หลายเดือนก่อน +2

    To Pan Piotr Górecki z EDW?! Wow wychowałem sie na tym czasopismie jak i EP. Serdeczne pozdrowienia i niech kanał sie rozrasta :)
    Miło się zaskoczyłem, kiedy algorytm YT zasugerował mi ten film

  • @mietek1847
    @mietek1847 ปีที่แล้ว +10

    Cudowne wykłady, zaciekawią tematem nawet tych najbardziej opornych 😉Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  • @duszekduszekd8371
    @duszekduszekd8371 11 หลายเดือนก่อน

    Super Panie Piotrze, brak mi słów jak okreslic to, co Pan robi

  • @tyrschen
    @tyrschen 11 หลายเดือนก่อน

    Wspaniale się Pana słucha. Gdyby na studiach wszyscy umieli przekazywać wiedzę z taką pasją...

  • @pacholskisebastian9561
    @pacholskisebastian9561 9 หลายเดือนก่อน

    Jak pan mówi o tym że będzie się coś palić to pomyślałem o chwile o czymś innym😂 . A tak poważnie to Dobra Robota! Pozdrawiam.

  • @Tryyyktryk
    @Tryyyktryk 11 หลายเดือนก่อน +1

    Świetny materiał. Wypadkowa Adama Słodowego , czasopisma "Młody technik" i programu w stylu "Telewizyjnego Technikum" na TVP. To takie moje pierwsze wrażenie.
    Miło się ogląda pana materiał.
    Moja przygoda z elektroniką zaczęła się od zestawu "młody elektronik". Diody, fotorezystory, oporniki (prezent od wujka) :)
    Panie Piotrze, super. Proszę nagrywać więcej.

  • @nicehobby6792
    @nicehobby6792 11 หลายเดือนก่อน

    Jest pan świetny nie mogę doczekać się nowych filmów obudził pan we mnie pasję do elektroniki

  • @jacek3212
    @jacek3212 ปีที่แล้ว +3

    Super,czekam na kolejne odcinki :)

  • @michak.5036
    @michak.5036 ปีที่แล้ว +3

    Ma Pan rację. Z punktu widzenia amatora zwarcie jest czymś złym.
    Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję za niego.

  • @techniczny84
    @techniczny84 9 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję Panie Piotrze za wszelką wiedzę będę też korzystać z wiedzy, którą Pan przedstawia 😊.
    Życzę powodzenia w dalszych pracach nad ciekawymi filmami
    Pozdrawiam serdecznie techniczny ☺️

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  9 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję i też serdecznie pozdrawiam!

  • @kukunamobil
    @kukunamobil 10 หลายเดือนก่อน

    Zaprenumerowane czasopismo. Super filmy. Byle tak dalej.

  • @sq9hp137
    @sq9hp137 ปีที่แล้ว +2

    Piękna ta lampka pod paprotką. Aaa i film super czekam na kolejny film.

    • @elektrodatv
      @elektrodatv ปีที่แล้ว +2

      Lampka ładna klimatyczna ciepłe światło, ale jest też tajemnicze urządzenie z pokrętłami pod biurkiem po prawej stronie 😉

    • @Fabi....
      @Fabi.... 11 หลายเดือนก่อน +1

      A Pan to przypadkiem dzisiaj na na 550 nie wołał? Tak patrze na nick i mi się skojarzyło 🤔

    • @gk2202
      @gk2202 11 หลายเดือนก่อน +1

      Ha ha niestety rzadko jestem na radiu ,częściej siedzę przed SDR em i śledzę​ balony meteo i amatorskie. Pozdrawiam SQ9HP @@Fabi....

    • @Fabi....
      @Fabi.... 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@gk2202 Jakiś podobny znak dzisiaj słyszałem 😊
      Pozdrawiam SQ9FIX 👊👊

  • @ArkeKaid
    @ArkeKaid 11 หลายเดือนก่อน

    Nie wiem o co chodzi, ale bardzo się Pana przyjemnie słucha. Pozdrawiam

  • @marcink.7762
    @marcink.7762 11 หลายเดือนก่อน +1

    Mistrz! ❤ Słucham w prędkości x2 bo chcę zagęścić czas 🎉

  • @tesciktestowski3886
    @tesciktestowski3886 11 หลายเดือนก่อน

    Swietny kontent , powiem wiecej - bardzo na czasie w obliczu elektrycznych samochodow i tego na czym "siedzimy" w czasie jazdy i jaki ma to potencjal ! Jezeli zwieranie niewielkiego akumulatora moze byc grozne to co dopiero jesli mowimy o baterii ktora ma 100kWh !!! A takie juz bywaja w autach elektrycznych !

  • @Kukonik
    @Kukonik 11 หลายเดือนก่อน

    Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o elektronikę, zawsze gdy byłem mały widziałem dziadka, który coś majstrował przy gniazdku, przy mikserze itp.. Zawsze mnie to fascynowało, a teraz sam mogę się tego nauczyć. Bardzo panu dziękuję za przekazywanie wiedzy w tak bardzo prosty i przyswajalny sposób. Czekam na następne filmy!

  • @dezerter86
    @dezerter86 11 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za następny wspaniały film! Dużo się nauczyłem i z przyjemnością zapraszam na kawę! Miło, że ktoś jeszcze tworzy tak wartościowe rzeczy na yt w erze królującej patologii. Pozdrawiam!

  • @abc-lr3wv
    @abc-lr3wv 11 หลายเดือนก่อน +2

    Świetny kanał, ależ się tego słucha, wiedza przekazywana wręcz poetycko

  • @hellicon139
    @hellicon139 11 หลายเดือนก่อน

    O jeżu, ale pan pięknie opowiada! Ciekawie i konkretnie. Od jakiegoś miesiąca mam zajawkę na elektronikę i programowanie ESP32. Chętnie się douczę, proszę o następne 1000 materiałów video ;D

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +1

      Będzie, stopniowo. Pozdrawiam

  • @reflex04
    @reflex04 10 หลายเดือนก่อน

    Świetny film, niesamowicie nabity treścią.

  • @Jacencior
    @Jacencior 11 หลายเดือนก่อน

    Świetny materiał, po tym jednym filmie wiem że Pana kanał jest moim odkryciem roku na youtubie i obejrzę starsze filmy 😁 podziękowania i pozdrowienia od studenta energetyki

  • @Dawidov97
    @Dawidov97 11 หลายเดือนก่อน

    Podoba mi się prosty, zwięzły dla zielonych sposób w jaki tłumaczysz poszczególne rzeczy elektroniki. Sam się uczę! Pozdrawiam.

  • @Ambro155
    @Ambro155 9 หลายเดือนก่อน

    dziękuje bardzo wartościowa wiedza:) oglądam i się uczę:)

  • @januszjanusz
    @januszjanusz 11 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za filmik , bardzo fajnie sie pana oglada wszystko bardzo czytelnie wytłumaczone

  • @leszekwalinowicz5795
    @leszekwalinowicz5795 11 หลายเดือนก่อน

    Jestem informatykiem-elektronikiem już "starej daty". Słucham Pana z ciekawością, jak Pan stara się przekazać te "tajemnice" nastepnemu pokoleniu. Podziwiam Pana pracę. Ja bym tak nie umiał. 🤔

  • @dworzec2012
    @dworzec2012 8 หลายเดือนก่อน

    Właśnie odkryłem ten kanał - świetnie się Pana słucha :) Co do potencjometru to wg mnie nie do końca jest regulatorem, a jedynie może być częścią regulatora - regulator to urządzenie wprowadzające jakąś regułę, a potencjometr wprowadza nastawę, bo trudno np. mówić o nóżce meblowej z gwintem ("regulowanej"), że wprowadza regułę :) Oczywiście znaczenie słów się zmienia z czasem, tak jak to stało się właśnie z potencjometrem, czy choćby baterią jak również właśnie regulatorem.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  8 หลายเดือนก่อน +1

      Słusznie, w istocie to my nadajemy znaczenie słowom. Wstępnie planuję film na ten temat. "Uzus w elektronice " m.in. kabel-przewód, bateria-ogniwo, itp. Pozdrawiam

  • @hennenberg88physqm16
    @hennenberg88physqm16 11 หลายเดือนก่อน +1

    Mega ma Pan kolekcję sprzętu pomiarowego...Ja mam tylko trzy multimetry a na stołowy dopiero zbieram...

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +1

      ... kikadziesiąt lat "zbieractwa"...

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 11 หลายเดือนก่อน

    21:30 Pierwsze co zrobiłem, po kupnie miernika (ok. 250 zł), dosyć drogiego, to pomyślałem, że zmierzę napięcie w gniazdku. Źle podłączyłem przewody pomiarowe i przepaliłem bezpiecznik oraz ścieżki do niego prowadzące. Po zakupieniu kolejnego, tańszego miernika już potrafiłem odpowiednio podłączać przewody pomiarowe :)

  • @Arkadiusz_Stec
    @Arkadiusz_Stec 11 หลายเดือนก่อน

    Ja zawsze sobie wyobrazam prąd jako właśnie przepływ cieczy, ale to tylko w pradzie stałym, czyli niskoprądowe zasilanie, prąd przemienny i falownii to już troszkę inaczej wygląda, czyli to takie uproszczenie, na początek... ale milo ze mamy podobne przemyslenia, pozdrawiam i najlepszego życzę w nowym roku 2024

  • @kudaty5535
    @kudaty5535 ปีที่แล้ว +2

    Mimo, że zajmuje się elektroniką parę lat to i tak obejrzę z ciekawości :)

  • @adrianzakrzewski4235
    @adrianzakrzewski4235 ปีที่แล้ว +2

    Miły materiał do oglądania :)
    Zostawię tu troszkę tego co przyszło mi w tej chwili do głowy, może komuś się przyda.
    Multimetr + Oscyloskop = Skopometr
    Jedne z najlepszych w stosunku jakości i możliwości do ceny ma z tego co wiem firma OWON.
    Używałem jakiegoś Hantek-a i ani multimetr ani oscyloskop nie były przyjazne w użyciu już nie mówiąc o możliwościach.
    Pokazany na filmie skopometr jest według mnie średni i osobiście mam mini oscyloskop ET120M - oczywiście 120MHz to nawet nie zauważy, lecz 20+ MHz da się mierzyć a to już wysoko jak na taki sprzęcik. Ma dużo wad, ale można upolować za około 200zł.
    Myślę że jeśli nie bierze się np. takiego lepszego OWONA to skopometr nie ma sensu - szczególnie na początek. Dodatkowo zwykły dobry multimetr jest bardzo wygodny.
    Sam posiadam Aneng AN870 i w tej cenie jest naprawdę dobry i jak dla mnie również atrakcyjny wizualnie.
    Ciekawe też są relatywnie tanie testery elementów elektronicznych, choć trzeba ich z głową używać szczególnie co do pomiarów, których błąd potrafi być czasem kolosalny.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  ปีที่แล้ว +2

      Wszystkie poruszone wątki albo już zostały omówione w moim czasopiśmie, albo wkrótce będą: piotr-gorecki.pl - następny film będzie o oscyloskopach (i skopometrach)

  • @marctap7253
    @marctap7253 11 หลายเดือนก่อน

    Jestem zafascynowany że jest taki kanał. Pozdrawiam Pana Piotra

  • @rkkiler13
    @rkkiler13 11 หลายเดือนก่อน

    #Pan Piotr - zwarcie ograniczone jest rezystancją wewnętrzną źródła, która jest bardzo mała ;)
    bardzo ładnie Pan używa polskich jednostek
    ps. zmienne i przemienne - ludziska maja z tym problem ;)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน

      Dzięki, o rezyst. wewn. i o zmiennych/przemiennych będą inne filmy. Pozdrawiam

  • @marekd2187
    @marekd2187 11 หลายเดือนก่อน +1

    Witam. ja pamiętam pracownie elektrotechniki (1993-1995) z przyrządami wskazówkowymi- amperomierz, watomierz, woltomierz, opornice z regulacja wartości rezystancji, opornice dekadowe . Na studiach pomiar charakterystyk elektrycznych silników za pomocą układów pomiarowych - ale bez szczegółów ( lata 200-2003). A teraz - ludzie po technikach i studiach z multimetrem mierzą napięcie w układzie 3-fazowym, wyniki pomiarów L1-N =L2-N=L3-N = 235V i mówią że nie ma trzech faz !!!- przykre.
    Mimo tego pozdrawiam bo powoli się to poprawia.

    • @GrandePunto8V
      @GrandePunto8V 11 หลายเดือนก่อน +1

      W technice najbardziej lubię właśnie ten podział: Elektrotechnika (dziedzina starsza i nadrzędna) i Elektronika (jej młodsza siostra).
      Fajnie jak się elektronicy wygłupiają na tematy czysto elektryczne (instalacje, bezpieczniki, silniki, transformatory, trzy fazy i tak dalej).

    • @januszbentzwal3946
      @januszbentzwal3946 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@GrandePunto8V Elektrykiem możesz zostać po kilkugodzinnym kursie zakonczonym egzaminem i wydaniem Świadectwa Kwalifikacji E, który zdają wszyscy. Elektronik tego nie potrzebuje, potrzebuje natomiast mieć wiedzę. Elektronicy budują też urządzenia elektroenergetyczne typu falowniki, aktywne PFC itp. o zasadzie działania których zwykły elektryk zasadniczo ma nikłe pojęcie. W dzisiejszych czasach w przemyśle jest mnóstwo elektroniki i takie twierdzenia, że elektronik nie wie co to zasilanie trójfazowe i jego właściwości budzi mój gromki rechot.

  • @Pentelek
    @Pentelek 11 หลายเดือนก่อน

    Panie Piotrze, kiedy kolejna część o oscyloskopie? Nie mogę się już doczekać. Bardzo liczę na to, że będzie to odcinek prezentujący konkretne zastosowania a nie tylko kolejny poradnik do czego służą pokrętła i dostępne funkcje… jakich wiele na stronach. Pozdrawiam

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +1

      Przepraszam, że nie ma jeszcze kolejnego filmu, ale dopadła mnie choroba i niestety "nie mam głosu". Gdy odzyskam głos - pierwszy będzie film z serii o zasilaniu "Nie ma prądu, czy nie ma napięcia?" ze... strzykawkami. Co do oscyloskopów na razie sa tylko surowe, nieobrobione klipy wstępne (th-cam.com/video/MkbqYnUg0Fo/w-d-xo.html oraz th-cam.com/video/qA89LyDXRaE/w-d-xo.html ). Dają ogólnepojęcie, co będzie w filmach o oscyloskopach.

    • @Pentelek
      @Pentelek 11 หลายเดือนก่อน

      @@piotrgorecki4274 Panie Piotrze życzę zatem szybkiego powrotu do zdrowia. P.S. Jest Pan moim mentorem w dziedzinie elektroniki 😄 Jeszcze raz Pozdrawiam

  • @rixiu73
    @rixiu73 11 หลายเดือนก่อน

    Super wielie dzieki Chcemy więcej! 😍😍

  • @specto1
    @specto1 11 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy wykład, dziękuję bardzo

  • @Wojciu100000000000
    @Wojciu100000000000 11 หลายเดือนก่อน

    Panie Piotrze, jak ja zacząłem bardzo doceniać multimetry cyfrowe szczególnie z automatycznymi zakresami po szkolnych pracowniach (w technikum) gdzie wszystko robiło się na piechotę analogowym sprzętem i odczytywało zakresy :) Niestety w szkole dużo się nie nauczyłem dlatego bardzo chętnie wracam do podstaw i uczę się ich już z innym spojrzeniem. Życzył bym sobie takich nauczycieli te kilka lat temu w szkole :)

  • @WooCash555
    @WooCash555 11 หลายเดือนก่อน

    jejku.. elektronika praktyczna, edw... moja młodość. Będę polecał Pana kanał moim uczniom. Proszę dalej publikować :)

  • @BlackKisiel
    @BlackKisiel 11 หลายเดือนก่อน

    obecny dzięki za film ;))

  • @bogusawszymanski838
    @bogusawszymanski838 6 หลายเดือนก่อน +1

    Witam fachowco ! A jeszcze kiedys byly lampy probiercze dobre do szukania zwarc czasami niezastapione kudys mowilo sie ze szkoda dobrego miernika do pomiaru pradu ( zastepowalo sie go czm innym) dobry miernik kidys sporo kasy bardzo sie uszkadzac potrfi na zakresach miliwoltowych przy ustawianiu pradow ! Ale doswiadczenie swoje potrfi ( szczeg na przekaznikach pradowych i tym podobne usterki i szukanie przyczn potrfi zaskoczyc ) dobrej bspicznej pracy dla fachowcows tych od pradow przez d A i nie tylko , uwaga na zakresy i nispodzianki szcz z wyl nadmiarowo/pradowymi te to potrafia ! ! Pozdrowienia dla pomiarowcow i wykladowcow ( co do schematow to kidys byly na dobrym papierze czytelne ! Pozdrawiam tych od V i nie tylko!

  • @darian3945
    @darian3945 11 หลายเดือนก่อน +1

    Super filmy pan robi, ja już dość trochę zajmuję się elektronika i naprawdę jak bym był początkującym to by mi takie filmy mega dużo dały, oby pan trzymał tak dalej i nagrywał więcej takich filmów, czytam też edw i co chwilę widzę pana artykuły, może by pan tak zrobił odcinek z artykułu pana Karola odnośnie fragmętu odkrywamy schematy zasilacze komputerowe, tam jest też napisane jak przerobić taki zasilacz na zasilacz laboratoryjny, sam kiedyś taki zrobiłem z tym artykułem i wielu początkującym elektronikiem też by się przydał taki zasilacz, bo pracując na zasilaczach bez możliwości płynnej regulacji napięcia czy ograniczenia prądowego to jest trudny początek na zaczęczie tej przygody.

  • @Fabi....
    @Fabi.... 11 หลายเดือนก่อน +5

    Witam serdecznie po Nowym Roku 🥳🥳
    Co do oznaczenia na mierniku "OL" to kiedyś też sobie to tłumaczyłem jako overload, ale zostałem uświadomiony że to oznacza overlimit - np. przy pomiarze rezystancji, też się wyświetla "OL" co znowu tłumaczono jako open line, ale podobno dla wszystkich pomiarów ten skrót oznacza overlimit. Ja sam nie wiem co o tym myśleć 😀
    Pozdrawiam Serdecznie.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +2

      Może być różnie tłumaczone - główny sens jest jasny - czegoś jest "za dużo", a inna kwestia, czy to jest w jakiś sposób groźne, czy tylko zwyczajne jest nadmiar

    • @Fabi....
      @Fabi.... 11 หลายเดือนก่อน +2

      @@piotrgorecki4274 👍

    • @jedenzwielu5573
      @jedenzwielu5573 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@piotrgorecki4274 Proszę wybaczyć ale sens OL nie jest za dużo bo może być i za mało. Chodzi o to, że właśnie nie określa tego parametru ale logicznie oznacza "poza zakresem pomiaru" jak napisał przedmówca. Pozdrawiam świetny kanał!

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน

      ... dla "za mało" zwykle stosuje sie "UL", a nie "OL"

    • @jedenzwielu5573
      @jedenzwielu5573 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@piotrgorecki4274 Widzę, że do błędu nie da się przyznać i dalej się brnie. Rozumiesz człowieku polskie słowo "poza zakresem"!? Dlatego nie trzeba za dużo, czy za mało. Jeśli dalej nie zrozumiałeś to ustaw multimetr na pomiar rezystancji nie stykając sond i wyświetla się "OL" czyli według ciebie "za dużo" i owszem za dużo masz ego. Dokształć się bo jak na razie tylko się kompromitujesz ignorancie!

  • @gregskuza7166
    @gregskuza7166 11 หลายเดือนก่อน

    Super! Dziękuję 🙏

  • @kapitaniks3925
    @kapitaniks3925 11 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy i merytoryczny materiał. Sub się należy :)

  • @sebczajna700
    @sebczajna700 ปีที่แล้ว +2

    Wspaniały odcinek jak zawsze. Czy może Pan podać modele polecanych w filmie multimetrów ?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  ปีที่แล้ว +1

      Aneng AN870, ZOYI ZT219, Richmeters RM219 piotr-gorecki.pl/M031

  • @blackIwaterIpark
    @blackIwaterIpark 11 หลายเดือนก่อน +2

    Fajnie byłoby zobaczyć wprowadzenie do tematu zasilaczy laboratoryjnych. 👍 Pozdrawiam - będę tu często zaglądał. 🙂

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +2

      na razie planuję oddzielny cykl filmów "o zasilaniu od zera", czyli do laboratoryjnych jeszcze trochę daleko. Ale może w czasopiśmie coś Pan znajdzie - na stronie piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/ są skrócone wersje wszystkich numerów czasopisma. Warto przejrzeć.

  • @KRZYSIEK_MC
    @KRZYSIEK_MC 7 หลายเดือนก่อน

    W końcu coś dla mnie bo taki nieuk jestem z elektroniki, że aż ręce opadaja

  • @bogusawszymanski838
    @bogusawszymanski838 6 หลายเดือนก่อน +1

    Witam! Stary fachowiec od trakcji i nie tylko kiedys miernik kupic i nie tylko to majatek a prady te male i te duze to potrafią namieszac ze czlowiek ucieka jestem jeszcze wychowankim ( co prdukowala diody polska firma Lamina pozdrawiam starych i mlodych fachowcow ! No i ten katechizm U , I R ! Fajny facet kupowalem jego czasopisma inne od lat 50 tych jak ta technika ucieka a narzedzia dzisiaj to majstersztyk prawie na ?

  • @jonatangaleja5128
    @jonatangaleja5128 ปีที่แล้ว +1

    pozdrawiam i dziękuję 👍

  • @cyklop1977
    @cyklop1977 ปีที่แล้ว +8

    "W RAMACH TEGO FILMU BĘDZIEMY COŚ PALIĆ"

    • @hemi4052
      @hemi4052 4 หลายเดือนก่อน

      No to pasowało by coś odpalić

  • @GM-dx3dq
    @GM-dx3dq ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry odcinek. Na koniec można było dodać przy pomiarach litówek, że są stosowane w jednorazowych e-papierosach zazwyczaj w pojemności 550 mah (przynajmniej wg nadruku) i po zużyciu takiego e-fajka można je też odzyskać i naładować ponownie.
    Chociaż nie wiem czy do bardzo początkujących takie zabawy będą też bezpieczne. Ładowanie takiego ogniwa trzeba przecież sobie wyliczyć wg nominalnego napięcia i pojemności.
    Czekam na kolejne odcinki!

  • @konradklekot
    @konradklekot 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dziś faktycznie M830 to jest typ "powinni tego zabronić". Jednak mój ojciec jeszcze do niedawna posiadał miernik typu 830 zakupiony około roku 1992-1993. To był zupełnie normalny, prosty cyfrowy przyrząd. Do okazjonalnych pomiarów amatorskich to się zupełnie nadawało. Miernik niestety zepsuł się, bo wylał się wyświetlacz, ze starości. Następcą został MY64.

  • @giver666
    @giver666 ปีที่แล้ว +3

    Pierwsze co zrobiłem z pierwszym multimetrem to pomiar prądu w gniazdku 😅Jakież było moje zaskoczenie i całego domostwa 😂

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  ปีที่แล้ว +4

      ... znamy ten ból ...Pozdrawiam!

    • @dejaeprouve
      @dejaeprouve ปีที่แล้ว +3

      Prąd w gniazdku zależy od użytego bezpiecznika.

  • @tomtomgaraz
    @tomtomgaraz 11 หลายเดือนก่อน

    W końco coś łopatologicznego dla mnie😊

  • @RaV_93
    @RaV_93 11 หลายเดือนก่อน

    Nie moge sie doczekac kolejnego odcinka. Bardzo wartosciowe informacje

  • @weryfany_Zamosc
    @weryfany_Zamosc 11 หลายเดือนก่อน

    Ja mam z 4 mierniki typu "830" ale mój zakup ich był dokonany ponad 10 lat temu i pomiar napięcia, natężenia jest bardzo poprawny jak i rezystancja. Jedynie do czego można by się przyczepić to buzer nie jest tak szybki jakiego bym chciał więc kupiłem kolejny miernik (okazał się taki dobry z tym buzerem i spełnił pokladane w nim nadzieje że kupiłem kolejne jeszcze 2 identyczne). Nie mam jednego miernika i nie noszę się z nim... tu i tam tylko mam w każdym miejscu (dom, piwnica, garaż, nawet w samochodzie mam).
    Naprawiając akumulatory Li-Ion w moich narzędziach (większość to wkrętarki) nie ma znaczenia jak dokładnie zmierzy lecz priorytetem jest aby napięcia były dokonane jednym multimetrem na wszystkich ogniwach 🙂
    ps. wstyd się przyznać ale multi-metrów to ja mam sporo za dużo i jestem tego świadomy... "ale kto zabroni bogatemu" kaprysy się spełniają które zaplęgły sie za czasów małolata.

  • @damianszczerba3458
    @damianszczerba3458 11 หลายเดือนก่อน

    Panie Piotrze! Oczywiście, że postawie Panu kawę ❤
    Super robota!
    Mam pytanie dlaczego jak zrobi się zwarcie to płynie większy prąd? Czy zrobienie każdego obwodu czyli bateria żarówka jest w tym podobne do zwarcia że po prostu jest tamten element żarówki który emituje fotony czyli zabiera trochę energii z układu? Czy przy wystarczająco grubych przewodach można by było zrobić zwarcie akumulatora i przewody by tego nie odczuły - nic by się nie spaliło?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  11 หลายเดือนก่อน +1

      Częściowa odpowiedź będzie w następnym filmie S011 - ograniczeniem jest tak zwana rezystancja wewnętrzna. Przy zwarciu "grubym drutem" drutowi nic się nie stanie, ale moc wydzieli się w rezystancji wewnętrznej akumulaotra, co "ugotuje akumulator" (i zapewne spowoduje pożar). Pomału się to wszystko wyjaśni - Pozdrawiam!

  • @kikiv1993
    @kikiv1993 ปีที่แล้ว +6

    Kto nie ma DT-830 ten nie może się nazywać człowiekiem z Godnością. Nie mówię o używaniu

  • @PaulieTheDude
    @PaulieTheDude 11 หลายเดือนก่อน +1

    "W ramach tego filmu będziemy coś palić" - no, taki wykład to ja rozumiem :D

  • @Pulsi79
    @Pulsi79 8 หลายเดือนก่อน +1

    kiedyś miałem nieprzyjemność z prądem , mułem glazurę w kuchni nie zwróciłem uwagi że niżej jest przedłużacz, po glazurze woda cakla i tak dalej a sie kapnąłem jak oparłem si e o rurę z grzejnika, jak mnie trzeplo to aż zasłabłem , do dziś mam respekt do prądu nie ma żartów

    • @jaroslaww7764
      @jaroslaww7764 4 หลายเดือนก่อน

      Czy gniazdko było zabezpieczone bezpiecznikiem różnicowoprądowym (w tablicy rozdzielczej)?

    • @Pulsi79
      @Pulsi79 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@jaroslaww7764 chyba nie , normalne bezpieczniki były te stare ale za szawką był tez stary przedłużacz troche mi wody więcej przy myciu pociekło , to ostrzeżenie dla ludzi bo np . czytałem jak 65 letni mężczyzna w Białymstoku na mokrej podłodze Boso!! przestawiał kuchenkę gazowa pod napięciem , wyszło przebicie i zginął , wystarczą podstawy by takich spraw uniknąć mam teraz respekt do prądu a człowiek uczy sie na błędach , to było x lat temu wszystko stare dziś sprawdzone i wyremontowane

    • @jaroslaww7764
      @jaroslaww7764 4 หลายเดือนก่อน

      @@Pulsi79 Gdyby był bezpiecznik różnicowoprądowy to najprawdopodobniej prąd który by przez Ciebie przepłynął do grzejnika to by było 30mA. To nie oznacza zachęty do lekceważenia prądu, ale zachętę do modernizowania instalacji elektrycznej. BTW W przypadku jak się złapie w rękę odizolowane dwa przewody z gniazdka to niestety nawet taki bezpiecznik nie pomoże.

    • @Pulsi79
      @Pulsi79 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@jaroslaww7764 mam mieszkanie d 3 lat wyremontowane wszystko zmienione, jest ok ale z tymi kablami to też raz eksperymentowałem, leże na łóżku obok mnie włącznik światła, gniazdko trzeba dokręcić odstaje wyciągnąłem i taka sytuacja dotknę plusa nic b lezę na łóżku wyizolowany , a to co będę bezpiecznik wyłączał zrobię pod prądem. i wszystko było fajnie dopóki drugi kabel jakoś podczas roboty sie wygiął i dotkną plusa 😅śmieszne i tragiczne , już tak nie ryzykuje,

  • @albertwisniewski6104
    @albertwisniewski6104 ปีที่แล้ว +2

    Dziekuje👍

  • @jaroslaww7764
    @jaroslaww7764 4 หลายเดือนก่อน

    W trzeciej klasie gimnazjum powiedziałem nauczycielce fizyki, że skonstruuję silnik elektryczny ze złomu, co też wykonałem. Elektromagnesy robiłem sam owijając miedziany kabel, taki jak do gniazdek, na grubym drucie żebrowanym. Podłączałem to do jednego akumulatora 6 V od ciągnika rolniczego. Akumulator ten wówczas pracował na zwarciu zasilając elektromagnesy.
    Tak, było to niebezpieczne. Jak pozwoliłem silnikowi działać zbyt długo to komutator, który zrobiłem z oprawki po żarówce 12V nagrzał się tak, że zapaliła się izolacja do której go przykleiłem. Zabawa była przednia.