Zadziwia mnie jak Stilgar do recenzji robi jakiś mały test który trwa 6 sekund i casualowo ma do tego jakieś specjalistyczne urządzenie. Nie ważne czy testuje monitor, patelnię, kamień, grilla czy materiał radioaktywny.
Bardzo mi się podoba Twoje zdroworozsądkowe podejście do tematu. Chodzi mi o polecanie tanich kamieni. Nie wciskasz ludziom kitu, że muszą sobie kupić drogi sprzęt, ale jasno mówisz, że te tanie są całkowicie OK na początek. Jeśli ktoś jest bardziej zaawansowany to sam wyciągnie wnioski czy mu wystarczą czy musi zainwestować w droższe - początkujący ma bardzo jasny komunikat "nigdy się w to nie bawiłeś ale chcesz spróbować to kupuj tanie - zrobią robotę".
Znaczy się w ogóle do tanich, miękkich noży używanie kamienia... Jak ten nóż i tak po pierwszym, drugim użyciu będzie równie tępy jak po użyciu ostrzałki "przeciąganej". A różnica taka, że ostrzałką przeciąganą ostrzę w 15 sekund lub krócej, a tutaj na zegarku prawie 2 minuty. Kamieniem naostrzy się lepiej niż prymitywną ostrzałką zdzierającą wzdłuż, ale na kiepskie noże szkoda zachodu.
Na 100% chciałbym kiedyś zrobić jakiś odcinek jak odnawiam jakiś stary i porzucony japoński nóż od początku do końca, ale w sumie ratowanie noży widzów też mogłoby być ciekawe, tylko musiałby to być jakiś naprawdę zaniedbany i porzucony nóż, aby wyszedł z tego fajny materiał, bo jeśli byłby tylko tępy czy leciutko wyszczerbiony i wymagał ostrzenia to byłoby to troszkę zbyt proste / nudne .
Wszystkim obrażonym na mierniki Stilgara - dzięki tym miernikom jego testy są obiektywne i nie są tylko handlową paplaniną, której mamy tony na YT i nic nie wnoszą do decyzji zakupowej. Przeczytać przed kamerą parametry z instrukcji może każdy, zmierzyć rzeczywistą wartość danego parametru tylko nieliczni.
Może film, jak zrobić sobie spray diamentowy do stropa. Gdzie kupić proszek diamentowy, czym zalać i jakiego atomizera użyć, żeby to nie zapychało dyszy.
Stilgar, super odcinek ;) zrób kiedyś materiał jak ostrzysz nóż, tak step by step. Widać że masz turbo wiedzę, wiem że Twoje porady się już przewijały w innych nagraniach, ale przydałoby się takie podsumowanie :) Pozdrawiam
O! I tu się z Panem zgodzę. Np. chcesz zostać majsterkowiczem-stolarzem - kup siekierę i poznaj drewno. Jak złapiesz dryg do drewna to pewnie skończysz na jakiś festólach i CNC, ale zacznij od rzeczy i narzędzi prostych. " Hebluj, synu hebluj, przyjdzie ojciec z siekierą to poprawi.." Zdrowia i powodzenia życzę. (Aha, z tymi oznaczeniami gradacji to pewnie jak w papierach ściernych. Np P-800 firmy X zostawia rysę jak papier P-400 droższej firmy Y)
Co za człowiek z tego Stilgara potrafi zrobić materiał nawet o kamieniu, prawie piećdziesiąt lat kręcę się po tym świecie i dowiedziałem się właśnie o Szaptonie.
Ja też dopiero u Stilgara usłyszałem o Schaptonie, ale trochę wcześniej. Jeszcze wcześniej na kanałach surwiwalowych, bushkraftowych usłyszałem o Lansky'im i innych markach wyspecjalizowanych w ostrzeniu. A my takie stare dziady ( też 50 dych na karku) to pamiętamy te maleńskie szare osełki. Do dziś takową mam i działa. Jednak chyba wymienię na jakiś kamień. Tylko chciał bym splash and go, nie namaczany. No i w domu mam 2 noże i nożyczki które to są moimi rówieśnikami.
@Stilgar Przetestuj proszę "ostrzenie" noży za pomocą papieru ściernego na rzep i na dysk (np. fi 50mm) zamocowanej na wkretarce. Ja swoje noże kuchenne, i w sumie wszystko tym ostrzę ponieważ dostępne są aż "P3000" co uważam organoleptycznie za drobne ziarno. - A dlaczego myślę że warto zrobić taki filmik? Dlatego że ta metoda jest dość szybka, i przy wielu nożach można zaoszczędzić dużo czasu. A wiadomo że czasu co raz to mniej mamy, i to nie tylko moje spostrzeżenie.
Super, że nagrałeś materiał o tych ostrzałkach z Lidla, bo zastanawiałem się czy nie pisać do Ciebie czy byś nie chciał przetestować. Świetny filmik, dzięki!
Czekam na film, w którym przedstawisz jak stworzyć pastę polerską i homemade stropa. Prosty tutorial skąd kupowałeś elementy. Filmik bardzo fajny. Jak zawsze merytoryczny i ciekawy. Jesteś świetny. Pozdrawiam :)
bardzo ciesze sie z takich odcinków i pytanie mam czy pojawi sie odcinek w którym opowiesz wszystko o ostrzeniu noży na kamieniach, jakie kamienie wybrać na sam początek, jak prawidłowo ostrzyc noże itp. bardzo bym chciała zacząć przygode z ostrzeniem noży na kamieniach i taki film to był by cud
W temacie ostrzałki diamentowej to zgadzam się, że te pośrednie gradacje są niezbyt przydatne. Kupiłem taką ostrzałkę w Castoramie i w moim przypadku jakość wykonania była ok. Nic nie odpadało tak jak u Ciebie. Natomiast jeśli ktoś chce ostrzałkę, której nie musi namaczać, nie robi bałaganu, nie wymaga planowania jak się wyżłobi to uważam że to jest całkiem niezły wybór.
godzina 23.20, wróciłem po weekendzie pełnym pracy - sesji. Odpoczywam i oglądam Twój kolejny pełen naprawdę świetnej produkcji :) Stilgar, jesteś naprawdę jednym z nielicznych TH-camrow, których z przyjemnością się słucha. Można stworzyć kontent kontkretny? Bez przekleństw? Z mega wiedzą? Można! STILGAR!
Kupiłem sobie właśnie ten kamień o mniejszej gradacji i super działa do ostrzenia damascusa z lidla, który jest dosłownie idealnym nożem z Twojego polecenia
No Stilgar jak ty mi zaimponowałeś w tej chwili.... w zasadzie ciężko przypomnieć sobie jakiś detal który mógłbyś pominąć odnośnie tańszych kamienii i shaptonów. Może jedynie to że większe gradacje mają więcej sensu przy bardzo twardych stalach rzędu 63-67 bo takie stale często już bardzo lubią wlaśnie wysokie gradacje rzędu 5000-8000. Ja bym dodał że takimi kamieniami można naostrzyć nie tylko noże w domu ale inne przydatne rzeczy które z czasem nam się tępią, jak choćby nożyczki do włosów, czy sitko wraz ostrzem od maszynki do mięsa. Jak sobie przypomne ile bylo narzekania na maszynke że kiepsko mieli i tnie że na sitku sporo mięsa wręcz gniecionego. Tymczasem po użyciu kamienia, robota na maszynce do mięsa poszła o wiele szybciej, ba! nawet stwierdzono że nówka ze sklepu tak szybko nie mieliła jak po kamieniach. Więc taka rzecz jak kamienie do ostrzenia powinny być w każdej kuchni bo ma szersze zastosowanie niż może się pierwotnie wydawać.
Do nożyczek ostrzenie na płaskiej powierzchni trzeba mieć już bardzo duże umiejętności i znajomości kątów. Takie do włosów to próbować, albo oddać specjaliście. Lecz każde inne wystarczy na grocie śrubokręta, gwoździu itp rzeczy okrągłej wykonać kilka, kilkanaście ruchów jak przy cięciu. Włosów może nie utną, ale jakąś ostrość da się przywrócić. Inny trik to folia aluminiowa złożona na 2-4 razy i tniemy na kawałeczki. Nożyczki będą ostrzejsze. A kamienie, czy inne systemy ostrzące, naostrzą praktycznie wszystko co ma ostrą krawędź i.lub czubek. Siekiera, nóż monterski, ostrza w kosiarce, szpikulec. Nie tylko rzeczy w kuchni.
@@iowa406 Wystaczy że mialem nożyczki tak tępe że nic nie byly w stanie przeciąć, po wizycie na kamieniu wchodzą jak w masło, bez wysilku. Podeszlem bez żadnych oczekiwań co do efektu, zobacze co mi szkodzi, finalnie absolutnie zaskoczony, było warto próbować.
Bardzo fajna i obiektywna ocena tych ostrzałek. A poza tym mnóstwo ciekawych informacji: np. nie miałem pojęcia że gradacja kamieni jest podawana w różnych skalach /normach. Myślałem że to uniwersalna jednostka, np. ilość ziaren na 1cm 2 :)
Super film. I motywacja dla mnie, żeby zainwestować w lepszy mikroskop. 😅 Zastanawiałem się czy nie zrobiłem źle nie testują 1000/6000, ale w zasadzie potwierdziłeś to co trochę zaocznie zakładałem. Ciekawe z tym 800 vs 1000 i ziarnistością.
Te podkładki drewniane mają silikon nierówno położony. Swoje zjechałem (ten silikon na dole) na papierze, żeby po postawieniu na stole cała powierzchnia miała pełną powierzchnię styku, podciśnienie wytwarzane przy poruszaniu działa super i nic się nie przesuwa :)
Ja dzięki tobie kupiłem kamienia shapton 320, 1000, 2000, 5000 i jestem z nich bardzo zadowolony. A zacząłem od tych kamieni z allegro co je reczenzowałeś. Dzięki tobie odkryłem nowe hobby.
Hehe mam tak samo, ale narazie 1 shaptona sprawilem, chinczykami tylko tworzylem ostrze, shaptonem juz tylko podostrzam. Ten strop skorzany + pasta diamentowa, to jeszcze warto sobie sprawic.
Używam "połówkę" kamienia elewacyjnego (piaskowca) Mały strumień wody a następnie powolne ruchy żeby w miarę zachować kąt ostrzenia. 20 razy z jednej 20 z drugiej strony i gitarka. Robię to regularnie dlatego zajmuje mi to 2-3-4 minuty. Pod ciężarem noża trzymając w dwóch palcach pomidor przecięty. Gdybym miał dię rozkładać i moczyć te kamienie itd to bym z głodu umarł. 😂😅REGULARNIE "OSTRZYĆ" panowie. Kąt ostrzenia wyczujesz...żeby nie drapał po kamieniu i odwrotnie...żeby się nie ślizgał. Da się wyczuć ten moment, bo każdy nóż do czegoś innego posiada jak wiadomo inny kąt, grubość itd. Powoli nie naciskać za bardzo i robić to CZĘSTO. Pozdrawiam.
Oooo słynna kostka z Lidla. Polowałem na nią kilka lat. W końcu jakieś 4 lata temu upolowałem, ale w Casto nie Lidlu. Jest identyczna, chyba nawet kolory gradacji ma te same. Sprawdza się świetnie. Tym bardziej że mam jeszcze musaka stalowego, starą PRL-owską osełkę , oraz kieszonkowy zdzierak typu "V" od Lanskyego. No i stary pasek skórzany, tyle że bez pasty i nie na drewnie. Po kamienie chyba się wybiorę. Sprawdzą się lepiej niż osełka ze względu na większą powierzchnię. Bo maluteńka powierzchnia jest największą wadą tych starych osełek. Szkoda tylko, że nie są flash ang go, tylko namaczane. Osełki dawne są jednak splash ang go.
Jakiś czas temu zaczęły wyskakiwać mi twoje filmiki z ostrzenia noży i pomimo tego że jestem zielony w tym temacie to oglądam z ogromnym zaciekawieniem
To jest bardzo rozsądne podejście. Co niektórzy sugerują na start kamień za dwie stówy, płytka diamentowa, strop skórzany i zestaw "aby nie zbankrutować" 700 zł. Żeby naostrzyć noże warte kilkadziesiąt złotych. A dla początkującego kąt będzie się bujał między 10 a 50 stopni.
dzieki za film, wlasnie kupilem obydwa kamienie kilka dni temu, nawet nie najgorzej wyszlo mi naostrzenie noza ktory byl naprawde tepy, no to dalej bede walczyl
Jeżeli często patrzysz noze albo je robisz to polecam kupić sobie pył diamentowy w dowolnej wybranej gradacji i zrobić sobie kamienie. Najlepsze co w życiu zrobiłem do ostrzenia noży na szybko to ostrzałkę o długości 200mm i szerokości 80mm naniesione na blok aluminiowy, podklejone gumą. Genialna sprawa. Zbiera jak każda inna kupna o tej gradacji. Ale ta długość robi robotę. Wykańcza jak mój kamień 5000, ale agresywność o wiele większą, machnąc wystarczy 4 razy z każdej strony potem na skórze wykończyć i koniec. A co do pasty do skóry to używam finiszowej pasty do nierdzewki. Ps gdyby ktoś chciał zrobić sobie taką osełkę to blok aluminiowy wyrównać na frezarce, przepiaskowac, nałożyć warstwę epoksydowego kleju, nasypać rowną warstwę i docisnąc plytą granitową lub czymkolwiek innym równym, ja używam płyty traserskiej.
Fajnie by było zobaczyc u ciebie recenzje ostrzalek work sharp, w mojej opinii są dużo prostsze od klasycznych kamieni a fajnie byłoby zobaczyć skuteczność tych ostrzałek w bardziej profesjonalnym i naukowym świetle.
Z całym szacunkiem, ale gwoli ścisłości, należało by nadmienić, że tanie kamienie korundowe, nadają się do natychmiastowego użytku, bez namaczania, wystarczy użyć oleju, jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że takiego kamienia, po użyciu oleju, nie można już namaczać w wodzie.
Fajny filmik, teraz już wiem że potrzebuję jeszcze kamienia o gradacji 1000. Ja zawsze trenuję na byle jakich nożach kuchennych zmasakrowanych przez żonę 😁 potem ostrze swoje. Btw żonka już się przyzwyczaiła do ostrych noży i nie potrafi u kogoś gotować z tępymi.
5:10 - takie ostrzenie na ostrzałkach diamentowych może prowadzić do ich zniszczenia. Proszę zauważyć, iż są to ostrzałki jednowarstwowe - jest tylko jedna, cienka warstwa pyłu diamentowego w powłoce metalowej. To całkowicie wystarcza by taka ostrzałka była nieprzeciętnie trwała i będzie służyć dłużej niż kamienne, ale przy odpowiednim jej użytkowaniu. Diamenty (choć syntetyczne) zedrą każdy rodzaj stali, ale można je wyrwać z tej osłony. Dlatego gorąco polecam lekki docisk (taki sam lub niewiele większy niż ciężaru samego noża) na tego typu ostrzałkach ;) 6:49 - "..te wartości praktycznie nic nie znaczą, ponieważ nie ma takiego ogólnoświatowego standardu" - i tak i nie. Standardów co prawda jest kilkanaście (mówimy o ostrzałkach diamentowych), ale najczęściej wykorzystywanym jest japoński, tzw. JIC, który wystarczająco precyzyjnie określa relację gradacja-wielkość ziarna. Natomiast w przypadku kamiennych rzeczywiście sytuacja jest bardziej skomplikowana i tu można się zgodzić ze Stilgarem.
A możemy poprosić film o tych skórach, pastach i tych diamentowych płynach, nie mogę znaleźć nigdzie filmu który by pokazał wszystko pięknie krok po kroku jak to działa i jak to robić, na odcinek z kamieniami z lidla czekałem długo i jest super teraz będę czekał na odcinek o wykańczaniu noży. Pozdrawiam
no i namówił, zamówione. panie Stilgar, masz Pan jakiś namiar gdzie kupić dobrą skórę do wykańczania ostrza? :D czy start pasek to wszystko czego trzeba?
Jest taki patent na kuchni, że jak tniesz coś na desce do krojenia, to podkładasz pod to zwilżony ręcznik papierowy żeby uniknąc ślizgania po blacie. możesz spróbować jak to działa przy ostrzeniu noży
Ostrzenie noży a kamieniu, to dla mnie pewien rodzaj medytacji. mogę się tak skupić, iż wydaje mi się, że czuję dokładnie jak wciera się krawędź tak jakbym się łączył z tą stalą.... nie wiem czy dobrze to wyraziłem, może ty też masz takich podobne to... miałeś wrażenie
Przyznam, że zaciekawiłeś mnie ostrzeżeniem noża w taki sposób. Szukałem filmiku na którym pokazujesz w jaki sposób to robić, ale nic znalazłem. Dlatego, że nic takiego nie nagrałeś czy dlatego że słabo szukałam? 😂 Jeśli nie ma jeszcze takiego filmu, to czy możesz polecić coś z TH-cam co pozwoli wystartować laikowi z tematem? Dzięki!
już kilka filmów o kamieniach i ostrzałkach było, a może teraz coś więcej o tej skórze? xD ją też się namacza? stary pasek z wyrobu skóropodobnego też zadziała czy musi być naturalna? technika ta sama? trzeba robić 30 czy 300 powtórzeń zanim zobaczy się pierwsze wyniki? jak wykańczać ostrza? xD
Wydaje mi się że gradacja u parkside'a i innych "chińskich" producentów kamieni może być podawana w liczbie punktów ściernych na CAL^2 a nie cm^2, 1 cal to 2,54cm co w kwadracie daje nam 6,45 cm^2 co by mniej więcej się zgadzało
Do tej pory po ostrzeniu noży stropowałem na jakiejś taniej skórze z jakiegos zestawu na allegro. Stąd mam pytanie czy typ/jakość skóry ma duże znaczenie? Czy kupno stropu za 40zł w zestawie z jakąś midrange pastą będzie wystarczające czy lepiej zainwestować w jakiś lepszy strop??
Ma teoretycznie znaczenie, ale sam mam za mało z tym tematem doświadczenia i muszę odesłać na jakieś fora o tym temacie, gdyż ludzie pracujący ze skórą będą wiedzieć znacznie więcej. Na forach "nożowych" nierzadko pojawiają się dyskusję na temat tego która skóra (Czy też jak niektórzy chcą wykończyć nóż na całkowite lustro to który rodzaj drewna, gdyż wtedy nóż kończy się przykładowo na desce z ogorzałki) jest najlepsza do X czy Y. Przynajmniej bazując na moim doświadczeniu znacznie lepiej jest zainwestować w przykładowo dobry spray diamentowy do noży (lub zrobić swój własny) i użyć go na jakimkolwiek stropie, niż zainwestować w rzadki droższy strop (Bo są takie robione na danej skórze, ale jak się pewnie można domyślać ceny są szalone, bo to już produkt dla niszy) i używać na nim zwykłych past na tlenkach. Sobie sam robiłem stropy z różnych dostępnych skór garbowanych roślinnie, testowałem zarówno opcje na części z licem jak i na cześci z mizdrą czystą i mizdrą pokrytą sprayem czy pastą i największy skok w różnicy wykończenia zobaczyłem jak zrobiłem swoje własne spraye diamentowe, a między prostymi skórami różnice były marginalne.
Czekam aż weźmiesz palnik nakladany na puszkę z gazem oraz olej i wodę i zaczniesz hartować tanie noże sprawdzając jaką ostrość po hartowaniu można uzyskać i jaką uzyskasz twardość stali:) sam hartowałem kilka noży ale jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć jaki plus i trzeba uważać na plastikowe rączki bo się odkształcają.
Jakie masz imadło od shaptona? Od kilku lat ostrze na kamieniu podobnym do tych z lidla i postanowiłem w końcu zrobić krok w przód i zamówiłem shaptona 1000, ale przydałoby się w coś go wsadzić. Polecasz jakieś imadełko?
Stilgar.. zrób o płytce diamentowej z sharpal 400/1000 dwustronna. Podobno kolos. Ja uzywam najtanszej z ali 400/1000. Troche mała ale poostrzyc można wszychno z kuchni. Dla mnie żadne kamienie. Po co moczyc 15 minut? Po co splashować wodą? Bierzesz płytke diamentową 400 i ona nigdy nie zmieni kształtu, nigdy nie wklęśnie. Mało tego, zaostrzy każdą stal, bo diament dużo twardszy od 60+ hrc na stali nożowej. Długotrwałe to jest zanim te diamenty powypadają. Tanie płytki maja wyższe gradacje jak 1000 zanieczyszczone dużymi krzystałkami. Ale taki szarpal praktycznie nie ma zanieczyszczen na 1000 grad. Zero wody, wyciągasz i goł. Tempe noże na 400 i pasku, noże pół-ostre (doostrzanie) 1000 i pasek. Pefrekcja, 300 zeta do konca życia bedzie.
Pytanie mam czy zrobisz lub zrobiłeś kiedyś odcinek o ostrzeniu noży domowymi sposobami? Takie fakty i mity czy coś. Ja np. używam spodu ceramicznego kubka do ostrzenia i wiem, że efekt jakiś jest, pewnie nie wybitny, ale kroić nóż kroi lepiej. Pozdro
Zostając w temacie Lidla, może zrób recenzję patelni z kutego aluminium za 44zł która również jest do kupienia w Lidlu? Jestem bardzo ciekawy jak wypadnie w porównaniu z innymi tanimi teflonami.
Jak wyrobisz sobie rękę, to i na krawężniku, cegle itd też naostrzysz. Jedynie co , to jaką gradacje ma materiał zastępczy. Nie emaliowana ceramika, czy cegła bardziej do wykańczania, a jakiś beton do wstępnego. Ba da się nawet na kamieniu znalezionym np w polu naostrzyć.
Byłbym bardzo ciekawy testu takiej ostrzałki elektrycznej z Lidla. Jak to się w ogóle ma do ostrzenia. Można znaleźć na ich stronie pod nazwą: Ostrzałka elektryczna PSS 65 D1. Nie musisz ostrzyć wierteł ale ciekaw jestem jak by sobie poradziła z nożami.
Jaki kąt stara się pan utrzymać przy ostrzeniu, tzn. między nożem a kamieniem? Albo, inaczej mówiąc, jaki kąt ostrza stara się pan osiągnąć, tzn. między krawędziami ostrza? Dziękuję.
Mam zestaw noży Gerlach DECO BLACK stal X50CrMoV15 z dodatkiem chromu, molibdenu, wanadu jak pisze producent- czy do tego nada się tylko jeden kamień ten o niższych gradacjach czy jednak trzeba pójść jeszcze w skórę, żeby było chociaż podobnie z ostrością jak po wyjęciu z pudełka pare miesięcy temu? Zakładamy, że nauczę się na innych starych nożach i będę miał już jakieś doświadczenie. Albo czy Stilgar dałby radę wycisnąć ostrość lepszą niż z pudełka tylko na tym jednym kamieniu?
Stilgar nagrasz odcinek z recenzją systemów do ostrzenia, o których wspomniałeś na początku materiału ? Jest kilka dostępnych opcji do wyboru, ale mają różne opinie
Takie recenzje czy to Lansky'ego, czy Ruixina są na różnych kanałach surwiwalowych, buschkraftowych, nożowych. I nie tylko takich, są też inne systemy. Nawet nasz polski Work Sharp takie już ma. Z nimi jest tylko jeden problem. Dość szybko zużywające się kamienie.
A czy rozwiązaniem niewygody pochodzącej z czekania 15 min na namoczenie nie będzie po prostu trzymanie ich w wodzie? Chyba że za długo też ma konsekwencje
Nigdy nie czytałem o tym, aby ktoś ciągle takie kamienie trzymał w wodzie, ale nie wyobrażam sobie, że takie coś miałoby pozytywny wpływ na taki kamień z dłuższej perspektywy :D Boję się, że coś mogłoby wyrosnąć w takich warunkach i pewnie trzeba, by było taką wodę co jakiś czas wymieniać, lub dodać do takiej wody jakieś chemikalia, a z drugiej strony też nie chciałbym jakiś dodatkowych rzeczy potem mieć na ostrzonym ostrzu. Z trzeciej zaś strony to kamienie za 30zł, więc nawet jeśli zrobi się coś złego to będzie można kupić nowy, ale szczerze nie wiem, może ktoś w komentarzach trzymał ciągle kamienie w wodzie to się wypowie lepiej. Na 100% wiem, że producent chyba Shaptona, albo Naniwy nie poleca trzymać noży w wodzie, ale to też jednak inne kamienie. O, chwila - Znalazłem na internecie kamienie firmy Norton i tam jest część o tym, że jeśli ktoś często używa kamieni i preferuje trzymać je ciągle w wodzie to jest to możliwe, ale polecają dodać do wody wybielacza, aby nie rosły tam bakterie (cytat). Ale, jeśli kamieni nie używa się często to odradzają takie coś.
Czy wiesz może jak się ma gradacja kamieni Shapton do gradacji papierów ściernych ? Chciałbym to jakoś porównać. Materiały ścierne są ustandaryzowane więc jak potrzebuję np. 600 to używam jakiegokolwiek uznanego producenta i wiem jaki efekt uzyskam.
normalny człowiek: nakładka się ślizga
Stilgar: dej miernik bo na oko to se możesz
dokładnie :) tak właśnie myśli mama i tata frosty'ego :)
stilgar juz nas przyzwyczail ze ma sprzet do mierzenia WSZYSTKIEGO
@@pulkowskipiotr2886 ale nie pomyślałem że nawet do tego 😂
@@michajanicki6860cvvel
Stilgar ma nawet miernik do mierzenia innych mierników
Zadziwia mnie jak Stilgar do recenzji robi jakiś mały test który trwa 6 sekund i casualowo ma do tego jakieś specjalistyczne urządzenie. Nie ważne czy testuje monitor, patelnię, kamień, grilla czy materiał radioaktywny.
stilgar ma narzedzia do mierzenia wszystkiego
@@pulkowskipiotr2886Do twojego małego wacka nie ma.
@@marcin-_ o co ci chodzi? wszystko w porzadku? przeciez ty mnie nawet nie znasz czlowieku XD
@@pulkowskipiotr2886 ale jak widać marzy o twoim wacku xD
to po prostu fetyszysta i takich grubasków z autyzmem nam trzeba a nie tandeciarzy
Bardzo mi się podoba Twoje zdroworozsądkowe podejście do tematu. Chodzi mi o polecanie tanich kamieni. Nie wciskasz ludziom kitu, że muszą sobie kupić drogi sprzęt, ale jasno mówisz, że te tanie są całkowicie OK na początek. Jeśli ktoś jest bardziej zaawansowany to sam wyciągnie wnioski czy mu wystarczą czy musi zainwestować w droższe - początkujący ma bardzo jasny komunikat "nigdy się w to nie bawiłeś ale chcesz spróbować to kupuj tanie - zrobią robotę".
Znaczy się w ogóle do tanich, miękkich noży używanie kamienia... Jak ten nóż i tak po pierwszym, drugim użyciu będzie równie tępy jak po użyciu ostrzałki "przeciąganej". A różnica taka, że ostrzałką przeciąganą ostrzę w 15 sekund lub krócej, a tutaj na zegarku prawie 2 minuty. Kamieniem naostrzy się lepiej niż prymitywną ostrzałką zdzierającą wzdłuż, ale na kiepskie noże szkoda zachodu.
Stilgar posiada sprzęty do mierzenia wszystkiego, nawet przesuwalności podstawki do kamieni 😅
Na Biotad Plus lecimy?💪
XD
Może zrób serię, w której ratujesz poniszczone i tępe noże widzów :D
Na 100% chciałbym kiedyś zrobić jakiś odcinek jak odnawiam jakiś stary i porzucony japoński nóż od początku do końca, ale w sumie ratowanie noży widzów też mogłoby być ciekawe, tylko musiałby to być jakiś naprawdę zaniedbany i porzucony nóż, aby wyszedł z tego fajny materiał, bo jeśli byłby tylko tępy czy leciutko wyszczerbiony i wymagał ostrzenia to byłoby to troszkę zbyt proste / nudne .
@Stilgarius ja mam push dagger, któremu się ukruszył czubek i go zrobiłem dremmelem i wyszło tak średnio. Nic dziwniejszego dzisiaj nie znajdziesz XD
@@Stilgarius może odcinek z nożami masarskimi - trybownikami?
Mam podrdzewiałą wystawkę noży, mieczy, sztyletów z różnych epok i części świata. Może by się przydało do "renowacji" pod filmik :)
Albo loterię na nóż japoński 😂😂😂😂
Wszystkim obrażonym na mierniki Stilgara - dzięki tym miernikom jego testy są obiektywne i nie są tylko handlową paplaniną, której mamy tony na YT i nic nie wnoszą do decyzji zakupowej. Przeczytać przed kamerą parametry z instrukcji może każdy, zmierzyć rzeczywistą wartość danego parametru tylko nieliczni.
Może film, jak zrobić sobie spray diamentowy do stropa. Gdzie kupić proszek diamentowy, czym zalać i jakiego atomizera użyć, żeby to nie zapychało dyszy.
dobry pomysl, bump
@@pulkowskipiotr2886 Dobry, bo kupno gotowca to duże koszta i ciężko znaleźć na necie.
Stilgar, super odcinek ;) zrób kiedyś materiał jak ostrzysz nóż, tak step by step. Widać że masz turbo wiedzę, wiem że Twoje porady się już przewijały w innych nagraniach, ale przydałoby się takie podsumowanie :) Pozdrawiam
Super pomysł! Podbijam.
O! I tu się z Panem zgodzę. Np. chcesz zostać majsterkowiczem-stolarzem - kup siekierę i poznaj drewno. Jak złapiesz dryg do drewna to pewnie skończysz na jakiś festólach i CNC, ale zacznij od rzeczy i narzędzi prostych.
" Hebluj, synu hebluj, przyjdzie ojciec z siekierą to poprawi.."
Zdrowia i powodzenia życzę.
(Aha, z tymi oznaczeniami gradacji to pewnie jak w papierach ściernych. Np P-800 firmy X zostawia rysę jak papier P-400 droższej firmy Y)
Co za człowiek z tego Stilgara potrafi zrobić materiał nawet o kamieniu, prawie piećdziesiąt lat kręcę się po tym świecie i dowiedziałem się właśnie o Szaptonie.
Ja też dopiero u Stilgara usłyszałem o Schaptonie, ale trochę wcześniej. Jeszcze wcześniej na kanałach surwiwalowych, bushkraftowych usłyszałem o Lansky'im i innych markach wyspecjalizowanych w ostrzeniu.
A my takie stare dziady ( też 50 dych na karku) to pamiętamy te maleńskie szare osełki. Do dziś takową mam i działa. Jednak chyba wymienię na jakiś kamień. Tylko chciał bym splash and go, nie namaczany.
No i w domu mam 2 noże i nożyczki które to są moimi rówieśnikami.
@Stilgar
Przetestuj proszę "ostrzenie" noży za pomocą papieru ściernego na rzep i na dysk (np. fi 50mm) zamocowanej na wkretarce.
Ja swoje noże kuchenne, i w sumie wszystko tym ostrzę ponieważ dostępne są aż "P3000" co uważam organoleptycznie za drobne ziarno.
- A dlaczego myślę że warto zrobić taki filmik?
Dlatego że ta metoda jest dość szybka, i przy wielu nożach można zaoszczędzić dużo czasu. A wiadomo że czasu co raz to mniej mamy, i to nie tylko moje spostrzeżenie.
Super, że nagrałeś materiał o tych ostrzałkach z Lidla, bo zastanawiałem się czy nie pisać do Ciebie czy byś nie chciał przetestować. Świetny filmik, dzięki!
Czekam na film, w którym przedstawisz jak stworzyć pastę polerską i homemade stropa. Prosty tutorial skąd kupowałeś elementy. Filmik bardzo fajny. Jak zawsze merytoryczny i ciekawy. Jesteś świetny. Pozdrawiam :)
bardzo ciesze sie z takich odcinków i pytanie mam czy pojawi sie odcinek w którym opowiesz wszystko o ostrzeniu noży na kamieniach, jakie kamienie wybrać na sam początek, jak prawidłowo ostrzyc noże itp. bardzo bym chciała zacząć przygode z ostrzeniem noży na kamieniach i taki film to był by cud
W temacie ostrzałki diamentowej to zgadzam się, że te pośrednie gradacje są niezbyt przydatne. Kupiłem taką ostrzałkę w Castoramie i w moim przypadku jakość wykonania była ok. Nic nie odpadało tak jak u Ciebie. Natomiast jeśli ktoś chce ostrzałkę, której nie musi namaczać, nie robi bałaganu, nie wymaga planowania jak się wyżłobi to uważam że to jest całkiem niezły wybór.
Właśnie wczoraj w Lidlu w UK trzymałem te kamienie w ręce i się zastanawiałem czy aby nie śmieć. Jutro kupię. Dzięki za filmik.
1:56 uuu tego urządzenia jeszcze u Stilgara chyba nie widziałem, wiecznie coś nowego 😃👍
Podoba mi się że robisz rzetelne recenzje, a to rzadko spotykane w dzisiejszych sprzedajnych czasach
Kolejny rewelacyjny program 🙂 świetnie się słucha, dużo rzetelnych informacji. Pozdrawiam
dziękuj Panu za film jest świetny, nie widziałem że robię tyle błędów przy ostrzeniu noży,
godzina 23.20, wróciłem po weekendzie pełnym pracy - sesji. Odpoczywam i oglądam Twój kolejny pełen naprawdę świetnej produkcji :) Stilgar, jesteś naprawdę jednym z nielicznych TH-camrow, których z przyjemnością się słucha. Można stworzyć kontent kontkretny? Bez przekleństw? Z mega wiedzą? Można! STILGAR!
Dzięki. Potrzebowałem takiego materiału 🎉
Kupiłem sobie właśnie ten kamień o mniejszej gradacji i super działa do ostrzenia damascusa z lidla, który jest dosłownie idealnym nożem z Twojego polecenia
Dzięki kolego 🤝 świetna robota pozdrawiam serdecznie 🤗
Ta podstawka drewniana jest świetna do podawania sushi. Polać sosem sojowym i można namaczać, łatwo się myje.
XDDD
No Stilgar jak ty mi zaimponowałeś w tej chwili.... w zasadzie ciężko przypomnieć sobie jakiś detal który mógłbyś pominąć odnośnie tańszych kamienii i shaptonów. Może jedynie to że większe gradacje mają więcej sensu przy bardzo twardych stalach rzędu 63-67 bo takie stale często już bardzo lubią wlaśnie wysokie gradacje rzędu 5000-8000.
Ja bym dodał że takimi kamieniami można naostrzyć nie tylko noże w domu ale inne przydatne rzeczy które z czasem nam się tępią, jak choćby nożyczki do włosów, czy sitko wraz ostrzem od maszynki do mięsa. Jak sobie przypomne ile bylo narzekania na maszynke że kiepsko mieli i tnie że na sitku sporo mięsa wręcz gniecionego.
Tymczasem po użyciu kamienia, robota na maszynce do mięsa poszła o wiele szybciej, ba! nawet stwierdzono że nówka ze sklepu tak szybko nie mieliła jak po kamieniach.
Więc taka rzecz jak kamienie do ostrzenia powinny być w każdej kuchni bo ma szersze zastosowanie niż może się pierwotnie wydawać.
Do nożyczek ostrzenie na płaskiej powierzchni trzeba mieć już bardzo duże umiejętności i znajomości kątów. Takie do włosów to próbować, albo oddać specjaliście. Lecz każde inne wystarczy na grocie śrubokręta, gwoździu itp rzeczy okrągłej wykonać kilka, kilkanaście ruchów jak przy cięciu. Włosów może nie utną, ale jakąś ostrość da się przywrócić. Inny trik to folia aluminiowa złożona na 2-4 razy i tniemy na kawałeczki. Nożyczki będą ostrzejsze.
A kamienie, czy inne systemy ostrzące, naostrzą praktycznie wszystko co ma ostrą krawędź i.lub czubek. Siekiera, nóż monterski, ostrza w kosiarce, szpikulec. Nie tylko rzeczy w kuchni.
@@iowa406 Wystaczy że mialem nożyczki tak tępe że nic nie byly w stanie przeciąć, po wizycie na kamieniu wchodzą jak w masło, bez wysilku. Podeszlem bez żadnych oczekiwań co do efektu, zobacze co mi szkodzi, finalnie absolutnie zaskoczony, było warto próbować.
Bardzo fajna i obiektywna ocena tych ostrzałek. A poza tym mnóstwo ciekawych informacji: np. nie miałem pojęcia że gradacja kamieni jest podawana w różnych skalach /normach.
Myślałem że to uniwersalna jednostka, np. ilość ziaren na 1cm 2 :)
Super film. I motywacja dla mnie, żeby zainwestować w lepszy mikroskop. 😅 Zastanawiałem się czy nie zrobiłem źle nie testują 1000/6000, ale w zasadzie potwierdziłeś to co trochę zaocznie zakładałem. Ciekawe z tym 800 vs 1000 i ziarnistością.
I to jest film który realnie tłumaczy to chcemy wiedzieć. Brawo !
Te podkładki drewniane mają silikon nierówno położony. Swoje zjechałem (ten silikon na dole) na papierze, żeby po postawieniu na stole cała powierzchnia miała pełną powierzchnię styku, podciśnienie wytwarzane przy poruszaniu działa super i nic się nie przesuwa :)
Ja dzięki tobie kupiłem kamienia shapton 320, 1000, 2000, 5000 i jestem z nich bardzo zadowolony. A zacząłem od tych kamieni z allegro co je reczenzowałeś. Dzięki tobie odkryłem nowe hobby.
Hehe mam tak samo, ale narazie 1 shaptona sprawilem, chinczykami tylko tworzylem ostrze, shaptonem juz tylko podostrzam. Ten strop skorzany + pasta diamentowa, to jeszcze warto sobie sprawic.
Używam "połówkę" kamienia elewacyjnego (piaskowca) Mały strumień wody a następnie powolne ruchy żeby w miarę zachować kąt ostrzenia. 20 razy z jednej 20 z drugiej strony i gitarka. Robię to regularnie dlatego zajmuje mi to 2-3-4 minuty. Pod ciężarem noża trzymając w dwóch palcach pomidor przecięty. Gdybym miał dię rozkładać i moczyć te kamienie itd to bym z głodu umarł. 😂😅REGULARNIE "OSTRZYĆ" panowie. Kąt ostrzenia wyczujesz...żeby nie drapał po kamieniu i odwrotnie...żeby się nie ślizgał. Da się wyczuć ten moment, bo każdy nóż do czegoś innego posiada jak wiadomo inny kąt, grubość itd. Powoli nie naciskać za bardzo i robić to CZĘSTO. Pozdrawiam.
Wiesz o czym mówisz. Dodatkowo dbasz o polski język, bardzo dobra dykcja. SUBSCRIBED! Szacun.
Świetny test! Serio dawno nie widziałem tak profesjonalnie przeprowadzonego testu!
... kolejna dobra prezentacja ... krótko, zwięźle i na temat ... 👍 ...
Oczywiście po obejrzeniu tego filmu nie mam innego wyjścia -jak tylko zasubskrybować kanał!
Mnóstwo wartościowej treści, to coś co lubię :)
Stilgar prosimy o zestawienie najlepszych monitorów! Bo podobno pojawiły się fajne nowe sprzęty
11:45 --- ja używam pasty polerskiej bolla b1000 --- kilka przeciągnięć i mam lustro (chodź używam jej do dłut)
Oooo słynna kostka z Lidla. Polowałem na nią kilka lat. W końcu jakieś 4 lata temu upolowałem, ale w Casto nie Lidlu. Jest identyczna, chyba nawet kolory gradacji ma te same. Sprawdza się świetnie. Tym bardziej że mam jeszcze musaka stalowego, starą PRL-owską osełkę , oraz kieszonkowy zdzierak typu "V" od Lanskyego. No i stary pasek skórzany, tyle że bez pasty i nie na drewnie.
Po kamienie chyba się wybiorę. Sprawdzą się lepiej niż osełka ze względu na większą powierzchnię. Bo maluteńka powierzchnia jest największą wadą tych starych osełek. Szkoda tylko, że nie są flash ang go, tylko namaczane. Osełki dawne są jednak splash ang go.
Jakiś czas temu zaczęły wyskakiwać mi twoje filmiki z ostrzenia noży i pomimo tego że jestem zielony w tym temacie to oglądam z ogromnym zaciekawieniem
To jest bardzo rozsądne podejście. Co niektórzy sugerują na start kamień za dwie stówy, płytka diamentowa, strop skórzany i zestaw "aby nie zbankrutować" 700 zł. Żeby naostrzyć noże warte kilkadziesiąt złotych. A dla początkującego kąt będzie się bujał między 10 a 50 stopni.
dzieki za film, wlasnie kupilem obydwa kamienie kilka dni temu, nawet nie najgorzej wyszlo mi naostrzenie noza ktory byl naprawde tepy, no to dalej bede walczyl
Zaczynam się bawić w ostrzenie noży na kamieniach. Nagrasz coś o tym jak się za to zabrać dla kompletnego laika?
Stilgar ma taki film na kanale.
bierzesz nóż i szorujesz w te i nazad, pozdro
Właśnie stałem przed wyborem który kamień z Parkside bedzie lepszy na początek, dzięki Tobie już wiem:) Super materiał :)
Jeżeli często patrzysz noze albo je robisz to polecam kupić sobie pył diamentowy w dowolnej wybranej gradacji i zrobić sobie kamienie. Najlepsze co w życiu zrobiłem do ostrzenia noży na szybko to ostrzałkę o długości 200mm i szerokości 80mm naniesione na blok aluminiowy, podklejone gumą. Genialna sprawa. Zbiera jak każda inna kupna o tej gradacji. Ale ta długość robi robotę. Wykańcza jak mój kamień 5000, ale agresywność o wiele większą, machnąc wystarczy 4 razy z każdej strony potem na skórze wykończyć i koniec. A co do pasty do skóry to używam finiszowej pasty do nierdzewki.
Ps gdyby ktoś chciał zrobić sobie taką osełkę to blok aluminiowy wyrównać na frezarce, przepiaskowac, nałożyć warstwę epoksydowego kleju, nasypać rowną warstwę i docisnąc plytą granitową lub czymkolwiek innym równym, ja używam płyty traserskiej.
Super ! materiał 😉 prawdziwy ,rzetelny👌👌👌 z normalnym przekazem dla normalnych ludzi....
Jak zobaczyłem te kamienie w Lidlu, to tylko czekałem aż pojawi się na ich temat odcinek :D
Fajnie by było zobaczyc u ciebie recenzje ostrzalek work sharp, w mojej opinii są dużo prostsze od klasycznych kamieni a fajnie byłoby zobaczyć skuteczność tych ostrzałek w bardziej profesjonalnym i naukowym świetle.
Z całym szacunkiem, ale gwoli ścisłości, należało by nadmienić, że tanie kamienie korundowe, nadają się do natychmiastowego użytku, bez namaczania, wystarczy użyć oleju, jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że takiego kamienia, po użyciu oleju, nie można już namaczać w wodzie.
Dokładnie
A jakie pasty polerskie możesz polecić?
Fajna rzetelna i merytoryczna recenzja. Pozdrawiam.
I cyk po odcinki Stilgara, jutro w lidlu bedzie szturm na kamienie ;) Lidl powinien Ci prowizje jakąś odpalić;)
Fajny filmik, teraz już wiem że potrzebuję jeszcze kamienia o gradacji 1000. Ja zawsze trenuję na byle jakich nożach kuchennych zmasakrowanych przez żonę 😁 potem ostrze swoje. Btw żonka już się przyzwyczaiła do ostrych noży i nie potrafi u kogoś gotować z tępymi.
o własnie wczoraj je widziałem i ciekawy byłem czy będzie coś o nich, a tu prosze jak akuratnie sie pojawiło heh
rzeczowo i ciekawie:) Zdrówka zyczę:)
Stilgar ma więcej noży niż Dexter. Polski Butcher z zatoki gdańskiej !
5:10 - takie ostrzenie na ostrzałkach diamentowych może prowadzić do ich zniszczenia. Proszę zauważyć, iż są to ostrzałki jednowarstwowe - jest tylko jedna, cienka warstwa pyłu diamentowego w powłoce metalowej. To całkowicie wystarcza by taka ostrzałka była nieprzeciętnie trwała i będzie służyć dłużej niż kamienne, ale przy odpowiednim jej użytkowaniu. Diamenty (choć syntetyczne) zedrą każdy rodzaj stali, ale można je wyrwać z tej osłony. Dlatego gorąco polecam lekki docisk (taki sam lub niewiele większy niż ciężaru samego noża) na tego typu ostrzałkach ;)
6:49 - "..te wartości praktycznie nic nie znaczą, ponieważ nie ma takiego ogólnoświatowego standardu" - i tak i nie. Standardów co prawda jest kilkanaście (mówimy o ostrzałkach diamentowych), ale najczęściej wykorzystywanym jest japoński, tzw. JIC, który wystarczająco precyzyjnie określa relację gradacja-wielkość ziarna. Natomiast w przypadku kamiennych rzeczywiście sytuacja jest bardziej skomplikowana i tu można się zgodzić ze Stilgarem.
A możemy poprosić film o tych skórach, pastach i tych diamentowych płynach, nie mogę znaleźć nigdzie filmu który by pokazał wszystko pięknie krok po kroku jak to działa i jak to robić, na odcinek z kamieniami z lidla czekałem długo i jest super teraz będę czekał na odcinek o wykańczaniu noży. Pozdrawiam
A ja używam do ostrzenia noży ceramicznego talerza i do zastosowan kuchennych efekt jest więcej niż zadowalający.
Mięso obrabiam jak żyletką :)
no i namówił, zamówione. panie Stilgar, masz Pan jakiś namiar gdzie kupić dobrą skórę do wykańczania ostrza? :D czy start pasek to wszystko czego trzeba?
Świetnie zrobiony materiał!!!
Jest taki patent na kuchni, że jak tniesz coś na desce do krojenia, to podkładasz pod to zwilżony ręcznik papierowy żeby uniknąc ślizgania po blacie. możesz spróbować jak to działa przy ostrzeniu noży
Zrobisz odcinek w którym powiesz o swoim ostrzeniu noży i zglebisz temat młusaku i stropu skórzanego?
Super konkretny materiał! Opowiedz coś więcej o skórze i tych nasiąkaczach 😉
Bardzo ciekawie przedstawiony temat.
Ostrzenie noży a kamieniu, to dla mnie pewien rodzaj medytacji. mogę się tak skupić, iż wydaje mi się, że czuję dokładnie jak wciera się krawędź tak jakbym się łączył z tą stalą.... nie wiem czy dobrze to wyraziłem, może ty też masz takich podobne to... miałeś wrażenie
Przyznam, że zaciekawiłeś mnie ostrzeżeniem noża w taki sposób. Szukałem filmiku na którym pokazujesz w jaki sposób to robić, ale nic znalazłem. Dlatego, że nic takiego nie nagrałeś czy dlatego że słabo szukałam? 😂
Jeśli nie ma jeszcze takiego filmu, to czy możesz polecić coś z TH-cam co pozwoli wystartować laikowi z tematem? Dzięki!
Super film!
Kiedy tutorial jak ostrzyć noże z użyciem kamienia i skóry dla początkujących ⁉⁉
Ostatnio jestem na etapie sezonowania mojej nowej patelni żeliwnej. Mógłbyś zrobić materiał w jaki sposób dbać kuchenne narzędzia?
już kilka filmów o kamieniach i ostrzałkach było, a może teraz coś więcej o tej skórze? xD
ją też się namacza? stary pasek z wyrobu skóropodobnego też zadziała czy musi być naturalna? technika ta sama? trzeba robić 30 czy 300 powtórzeń zanim zobaczy się pierwsze wyniki?
jak wykańczać ostrza? xD
Wydaje mi się że gradacja u parkside'a i innych "chińskich" producentów kamieni może być podawana w liczbie punktów ściernych na CAL^2 a nie cm^2, 1 cal to 2,54cm co w kwadracie daje nam 6,45 cm^2 co by mniej więcej się zgadzało
@Stilgar co polecasz do ostrzenia maczety?
Jedna uwaga- gradacja to u owadów. Ziarno ścienre ma granulację - bo to granulat ;)
Mówi się gratować a nie gradować :D.
Świetny film.
Polecisz jakieś pasty diamentowe?
Chętnie zobaczyłbym jakiś test i porównanie różnych stalek do noży oraz efektów ich działania widzianych pod mikroskopem.
Do tej pory po ostrzeniu noży stropowałem na jakiejś taniej skórze z jakiegos zestawu na allegro. Stąd mam pytanie czy typ/jakość skóry ma duże znaczenie? Czy kupno stropu za 40zł w zestawie z jakąś midrange pastą będzie wystarczające czy lepiej zainwestować w jakiś lepszy strop??
Ma teoretycznie znaczenie, ale sam mam za mało z tym tematem doświadczenia i muszę odesłać na jakieś fora o tym temacie, gdyż ludzie pracujący ze skórą będą wiedzieć znacznie więcej. Na forach "nożowych" nierzadko pojawiają się dyskusję na temat tego która skóra (Czy też jak niektórzy chcą wykończyć nóż na całkowite lustro to który rodzaj drewna, gdyż wtedy nóż kończy się przykładowo na desce z ogorzałki) jest najlepsza do X czy Y. Przynajmniej bazując na moim doświadczeniu znacznie lepiej jest zainwestować w przykładowo dobry spray diamentowy do noży (lub zrobić swój własny) i użyć go na jakimkolwiek stropie, niż zainwestować w rzadki droższy strop (Bo są takie robione na danej skórze, ale jak się pewnie można domyślać ceny są szalone, bo to już produkt dla niszy) i używać na nim zwykłych past na tlenkach. Sobie sam robiłem stropy z różnych dostępnych skór garbowanych roślinnie, testowałem zarówno opcje na części z licem jak i na cześci z mizdrą czystą i mizdrą pokrytą sprayem czy pastą i największy skok w różnicy wykończenia zobaczyłem jak zrobiłem swoje własne spraye diamentowe, a między prostymi skórami różnice były marginalne.
Witaj, a co z kamieniami ceramicznymi? Mają sens? Do czego? Jaki kamień do noża surwiwalowego?
Czekam aż weźmiesz palnik nakladany na puszkę z gazem oraz olej i wodę i zaczniesz hartować tanie noże sprawdzając jaką ostrość po hartowaniu można uzyskać i jaką uzyskasz twardość stali:) sam hartowałem kilka noży ale jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć jaki plus i trzeba uważać na plastikowe rączki bo się odkształcają.
Jakie masz imadło od shaptona? Od kilku lat ostrze na kamieniu podobnym do tych z lidla i postanowiłem w końcu zrobić krok w przód i zamówiłem shaptona 1000, ale przydałoby się w coś go wsadzić. Polecasz jakieś imadełko?
Można prosić o jakiś film nt systemów ostrzenia? Niestety kamienie mi się nie sprawdzają. Np o takim Work Sharp precision adjust?
Stilgar.. zrób o płytce diamentowej z sharpal 400/1000 dwustronna. Podobno kolos. Ja uzywam najtanszej z ali 400/1000. Troche mała ale poostrzyc można wszychno z kuchni. Dla mnie żadne kamienie. Po co moczyc 15 minut? Po co splashować wodą? Bierzesz płytke diamentową 400 i ona nigdy nie zmieni kształtu, nigdy nie wklęśnie. Mało tego, zaostrzy każdą stal, bo diament dużo twardszy od 60+ hrc na stali nożowej. Długotrwałe to jest zanim te diamenty powypadają. Tanie płytki maja wyższe gradacje jak 1000 zanieczyszczone dużymi krzystałkami. Ale taki szarpal praktycznie nie ma zanieczyszczen na 1000 grad. Zero wody, wyciągasz i goł. Tempe noże na 400 i pasku, noże pół-ostre (doostrzanie) 1000 i pasek. Pefrekcja, 300 zeta do konca życia bedzie.
Chciało by Ci się zrobić test spyderco triangle
Pytanie mam czy zrobisz lub zrobiłeś kiedyś odcinek o ostrzeniu noży domowymi sposobami? Takie fakty i mity czy coś. Ja np. używam spodu ceramicznego kubka do ostrzenia i wiem, że efekt jakiś jest, pewnie nie wybitny, ale kroić nóż kroi lepiej. Pozdro
Stillgar Twoja recenzja powinna sie kończyć słowami - "ten kamień....będzie ostrzył" 😂
Zostając w temacie Lidla, może zrób recenzję patelni z kutego aluminium za 44zł która również jest do kupienia w Lidlu? Jestem bardzo ciekawy jak wypadnie w porównaniu z innymi tanimi teflonami.
Nagrasz film jak zaczac hobby z ostrzeniem? Takie all-in-one jak zaczac.
można ostrzyć też na spodzie kubka talerza czy miski ceramicznej ,takie finiszowe ostrzenie ale zawsze coś
Jak wyrobisz sobie rękę, to i na krawężniku, cegle itd też naostrzysz. Jedynie co , to jaką gradacje ma materiał zastępczy. Nie emaliowana ceramika, czy cegła bardziej do wykańczania, a jakiś beton do wstępnego.
Ba da się nawet na kamieniu znalezionym np w polu naostrzyć.
Byłbym bardzo ciekawy testu takiej ostrzałki elektrycznej z Lidla. Jak to się w ogóle ma do ostrzenia. Można znaleźć na ich stronie pod nazwą: Ostrzałka elektryczna PSS 65 D1. Nie musisz ostrzyć wierteł ale ciekaw jestem jak by sobie poradziła z nożami.
Właśnie obejrzałem twój filmik "Dieta studenta- Śniadanie za 85 groszy"
Wiele sie zmieniło widze
Jaki kąt stara się pan utrzymać przy ostrzeniu, tzn. między nożem a kamieniem? Albo, inaczej mówiąc, jaki kąt ostrza stara się pan osiągnąć, tzn. między krawędziami ostrza?
Dziękuję.
Czy myslales nad testem systemow do ostrzenia?
Stilgar używałeś moze ostrzałki Fallkniven D4 ? Jezeli tak to warto kupic do nauki ostrzenia z ręki?
Mam zestaw noży Gerlach DECO BLACK stal X50CrMoV15 z dodatkiem chromu, molibdenu, wanadu jak pisze producent- czy do tego nada się tylko jeden kamień ten o niższych gradacjach czy jednak trzeba pójść jeszcze w skórę, żeby było chociaż podobnie z ostrością jak po wyjęciu z pudełka pare miesięcy temu? Zakładamy, że nauczę się na innych starych nożach i będę miał już jakieś doświadczenie. Albo czy Stilgar dałby radę wycisnąć ostrość lepszą niż z pudełka tylko na tym jednym kamieniu?
Bardzo ciekawe i interesujace, o wiele lepiej by sie tego sluchalo, gdyby autor filmiku nie mowil tak szybko.
Stilgar nagrasz odcinek z recenzją systemów do ostrzenia, o których wspomniałeś na początku materiału ? Jest kilka dostępnych opcji do wyboru, ale mają różne opinie
Takie recenzje czy to Lansky'ego, czy Ruixina są na różnych kanałach surwiwalowych, buschkraftowych, nożowych. I nie tylko takich, są też inne systemy. Nawet nasz polski Work Sharp takie już ma. Z nimi jest tylko jeden problem. Dość szybko zużywające się kamienie.
@@iowa406 Dzięki za informacje
A czy rozwiązaniem niewygody pochodzącej z czekania 15 min na namoczenie nie będzie po prostu trzymanie ich w wodzie? Chyba że za długo też ma konsekwencje
Nigdy nie czytałem o tym, aby ktoś ciągle takie kamienie trzymał w wodzie, ale nie wyobrażam sobie, że takie coś miałoby pozytywny wpływ na taki kamień z dłuższej perspektywy :D Boję się, że coś mogłoby wyrosnąć w takich warunkach i pewnie trzeba, by było taką wodę co jakiś czas wymieniać, lub dodać do takiej wody jakieś chemikalia, a z drugiej strony też nie chciałbym jakiś dodatkowych rzeczy potem mieć na ostrzonym ostrzu. Z trzeciej zaś strony to kamienie za 30zł, więc nawet jeśli zrobi się coś złego to będzie można kupić nowy, ale szczerze nie wiem, może ktoś w komentarzach trzymał ciągle kamienie w wodzie to się wypowie lepiej. Na 100% wiem, że producent chyba Shaptona, albo Naniwy nie poleca trzymać noży w wodzie, ale to też jednak inne kamienie.
O, chwila - Znalazłem na internecie kamienie firmy Norton i tam jest część o tym, że jeśli ktoś często używa kamieni i preferuje trzymać je ciągle w wodzie to jest to możliwe, ale polecają dodać do wody wybielacza, aby nie rosły tam bakterie (cytat). Ale, jeśli kamieni nie używa się często to odradzają takie coś.
Czy wiesz może jak się ma gradacja kamieni Shapton do gradacji papierów ściernych ? Chciałbym to jakoś porównać. Materiały ścierne są ustandaryzowane więc jak potrzebuję np. 600 to używam jakiegokolwiek uznanego producenta i wiem jaki efekt uzyskam.
Więcej gadania o ostrzałkach niż ja przez całe życie przeznaczyłem czasu na ostrzenie :D
Witam, będzie może jakiś test noży Fiskars?
Planowanie dnia ostrzenia noży , a to dobre :)