Coś miałem pomieszane w strefach tętna w Garminie, spokojny bieg robilem w strefie 4. Teraz ustawilem na podstawie progu mleczanowego i wyzerowałem zakresy procentowe, bo były poprzestawiane 😊
Cześć, na jednym z twoich poprzednich (nie tak dawnych filmików) powiedziałeś, że 2 strefa Garmina to ta prawdziwa druga strefa w której należy robić te 90% treningów. U mnie 2 strefa Garmina kończy się na 136 a na podanych kalkulatorach 2 strefa jest przynajmniej o 10 większa :). Mógłbyś trochę rozjaśnić tę kwestię, bo tętno 136 a 146 to trochę niebo a ziemia.
Podpinam się pod to pytanie. Też po obejrzeniu filmów o bazie tlenowej zaczęłam biegać wolno w niebieskiej strefie na garminie. Czyli mniej więcej 120-136. Wychodzi, że to nie jest chyba baza tlenowa? Wychodzi, że powinno się biegać w zielonej ? Daj znać jak się mają strefy garmina do tych z filmu. Ps. Mega ciekawy kanał cieszę się, że go znalazłem: )
Już odpowiadam - tak druga strefa Garmina faktycznie jest tą dobrą - ale prawda jest taka, że musi być dostosowana do dobrze wyznaczonego HRmax lub LTHR. To oznacza, że nieco poprzesuwałbym tam te procenty i skorzystał z wzorów z tych kalkulatorów. Moim zdaniem najskuteczniejszy jest kalkulator 80/20 bazujący na tętnie progowym i kalkulator rezerwy tętna.
Mimo wszystko mam wrażenie że podane przez ciebie kalkulatory nadal pokazują wartości znacznie wyższe niż 70% HR max. Na przykładzie mając HR max 192, 60-70% to będzie 115-134 (2 strefa Garmina). Wg tych kalkulatorów ja mając 25 lat i HRmax 192, chcąc biegać w strefie 2 mogę mieć tętno nawet 155. To daje nawet 20 punktów rozbieżności. Z góry przepraszam za bycie upierdliwym, ale chciałbym trenować jak najbardziej efektywnie. Co będzie najbardziej efektywne pod kątem budowania bazy tlenowej? Niższe, czy wyższe wartości tych widełek?
@@mikiks12 Nie wiem jakiego masz Garmina, ale w moim Forerunner 255 możesz wybrać, czy wyznaczasz strefy z HRmax czy z % rezerwy tętna czy z tętna LT. Ja używam % rezerwy tętna i wychodzi podobnie. Pamiętam że z HRmax też mi wychodziło inaczej
Nie pokręciłeś czegoś z tętnem spoczynkowym? Tętno spoczynkowe najlepiej powinno być mierzone po przebudzeniu, ale może być też zmierzone w ciągu dnia jeśli jest okres braku aktuwności. Z tego co mówisz na filmie zrozumialem, ze do wzoru trzeba wziac najnizsze tętno podczas snu. Mi Huawei Watch wylicza rano lub w ciagu dnia spoczynkowe okolo 58, ale w ciagu nocy tetno spada nawet do około 44.
Ja zawsze slyszalem,że powinno tetno spoczynowe wlasnie po przebudzeniu sie mierzyc bo w nocy w fazie REN ono jest bardzo niskie. W materiale natomiast jest o sredniej wartosci z nocy i z 7 dni minus 2 skrajne wyniki. Weryfikowałes moze jaka duza roznica wyjdzie miedzy tymi dwoma podejsciami? Sam planuje to zeryfikować, bo roznica moze miec diametralny wplyw na strefy.
@@rafalgawlik7814 Nie aż taki diametralny. Gdyby porównać go z obliczeniami HRmax, LTHR i nawet MAF to będzie jakieś 2-3 uderzenia różnicy. Ja spotkałem się właśnie z eliminacją skrajnych pomiarów, a nie braniem wszystkiego jak leci. Mierząc tętno po przebudzeniu - siadają na fotelu po wstaniu z łóżka i dając sobie chwilę też jestem w stanie wyłapać tętno na poziomie 41HR przy użyciu ciśnieniomierza naramiennego - mam taki w domu.
W Huawei jest opcja aby strefy tętna były liczone względem tętna spoczynkowego. W aplikacji zdrowie ustawienia →ustawienia ćwiczeń →ustawienia związane z tętnem →wartość procentowa HRR
Trochę się nie zgodzę z tą II strefą tętna, że jest najważniejsza - to zależy pod co trenujesz. W sportach ultra najważniejsza jest 1 strefa wg. stref garmina, czyli regeneracyjna, ale tak naprawdę trenuje się również strefę II i III dla wytrzymałości mięśniowej i trzymania tempa. Trenuję bieganie od 8-9 lat, ale od 3-4 lat systematycznie trenuję pod ultra z trenerem. Moja aktualna 1 strefa według badań na bieżni (więc badania profesjonalne) kończy się na 143 (tempo na płasko i bez obciążenia z plecakiem ok. 5:40-6:00/km), czyli strefa regeneracyjna. Kolejna tlenowa kończy się na 155 (próg), aerobowa na 163 i dalej do 173. Wszystko powyżej to max. Moje średnie tętno na ultra 100km lub więcej jest od 125 do 135 w zależności od tempa i temperatury oraz predyspozycji na zawody. Strefa II jest zbyt wymagająca, aby ją utrzymywać przez 10h+, stąd trenowanie na niskim tętnie. Im mniej wchodzę w II strefę, tym zmęczenie oddalam w czasie. Tętno spoczynkowe wynosi u mnie 41-43. Tętno podczas snu 38-41. Mam 37 lat, 75kg/177cm. Osoby trenujące ultra zwykle tak mają, dlatego czepiając się tematu odcinka, nie nazwałbym II strefy jako najważniejszej. To zbyt duże uogólnienie.
Dalej uważam, że jest najważniejsza. Bieganie ultra to trochę inny świat. Poza tym z Twojego komentarza wynika mały błąd. Próg mleczanowy to zawsze około 4 strefy tętna i jest dużo wyżej niż aerobowa. Tak działa nasze ciało. Bieganie pod dystanse od 5k do maratonu to zawsze będzie priorytet drugiej strefy z odpowiednim rozłożeniem pracy w strefie progowej i beztlenie. 1 strefa jest bardzo ważna! Zgadzam się z Tobą. Każdy trening zaczynam i kończę w 1 strefie. Rozbiegania zaczynam i kończę na 1,5-2 km 1 strefy. Biegi regeneracyjne ciągiem tylko w 1 strefie. No ale dla osób chcących biegać szybciej krótsze dystanse ta 2 strefa daje większe podwaliny pod wdrożenie mocniejszych jednostek treningowych. W żadnym razie nie ujmuję Twoim osiągnięciom i startom w biegach ultra, bo jak najbardziej rządzą się innymi prawami treningowymi.
Mowisz, ze wyliczenia wg rezerwy tetna Sally Edwards sa najbardziej miarodajne, a nawet na Twoim przykladzie widac, ze sa nic nie warte. Twoj HRmax to 187 a ten kalkulator wylicza Ci 196 i od tego sa podawane strefy tetna. Prog mleczanowy tez sie tam nie zgadza
Hej, cześć. Wiem, ze masz dużą wiedzę na temat biegania i chcialbym się czegos zapytać eksperta. Posiadam problem. Biegam około rok i zawsze mialem problem, że po okolo 2 miesiącach biegu w butach, zaczynała mnie boleć górna stopa (od sznurówek, gdyż ruszala mi sie stopa podczas biefania, więc mocno wiązałem) oraz po kazdym biegu obcierało mi wewnętrzną część stopy. Zmieniłem 3 razy pare butów, lecz problem zawsze wraca. Masz jakiegos tipa co zrobic? Mój nauczyciel od W-F mówil, żebym kupił buty z dropem 0mm (używałem butów 10mm drop i 5mm). Uzywalem butów Nike renew fashion, Questar adidas i Hoka Clifton 9.
oczywiscie. sam pomiar z nadgarstka nigdy nie będzie tak dobry jak ten z pasa. Ze względu na to że własnie zegarekk mierzy tętno z jak nazwa wskazuje tętnicy a pas mierzy puls z uderzeń serca i przekłada to na tętno. Zasadnicza różnica
Cześć, zaczynam biegać ale mam duże problemy z tętnem na początek. Średnie tętno na 3.5km marszo-biegu mam zazwyczaj 165. Przy zwykłym spacerze moje tętno waha sie miedzy 125-150. Dodam, ze ważę 97kg przy 187cm wzrostu. Może to byc spowodowane wagą? Czy robiąc marsz w tętnie miedzy 120-140 jestem w stanie budować baze tlenową pod bieganie w przyszłości? Byłbym wdzięczny za podpowiedzi od osób juz jakoś doświadczonych :)
Nasze serce ma zuepłnie w dupie co robisz, liczy się czas spędzony w strefie tętna. Więc tak, jak będziesz przebywać w odpowiedniej dla siebie strefie to po kilku tygodniach wyniki bedą zauważalnie lepsze. Trzeba cierpliwosci i konsekwencji. Progress zazwyczaj też nie jest liniowy. Może byc tak że miesiąc efektów niemal nie widać i nagle w którym tygodniu zacznie się poprawa z treningu na trening.
Hej, coś pokręciłeś z tymi strefami. Jak policzyć strefy wg myprocoach to 80% czasu powinniśmy biegać na 1 (easy). To jest w tedy zakres 70-75% tętna i to nie mówię ja tylko tak pisze Pan Skarżyński. edit: dobra doczytałem i w myprocoach strefy są dla zaawansowanych (tak jak u Skarżyńskiego), natomiast dla początkujących te strefy są błędne, mógłbyś o tym poinformować, ponieważ zakładam, że oglądają Cię amatorzy ;)
A co z 2 strefą tętna w Garminie? U mnie przy HR max 190 mieści się ona w 114 - 133. Czyli bieganie w tych widełkach nie będzie budować bazy? Pozdrawiam!
Przelicznik procentowy w Garminie jest inny niż te, z których liczone są strefy z tych kalkulatorów. Jest "prostszy". Będzie ok, ale jest szansa, że możesz biegać na wyższym zakresie tętna 2 strefy. Np. Garmin sugeruje mi bieganie w 2 strefie w tętnie 112-131 HR - kalkulatory podają dużo wyższe zakresy, które pokryły się z moimi badaniami wydolnościowymi.
Czy na Garminie ta strefa jest w kolorze niebieskim? W tym przypadku druga strefa to strefa regeneracyjna. Areobowa, to ta trzecia, zielona, i będzie pewnie w okolicach 134-148, i tą wykorzystuj do budowania bazy. Garmin ma 5 stref wyznaczonych, z czego pierwsza jest bez wpływu na poprawę stanu (co najwyzesz szybki spacer), druga jest w wyjątkowych sytuacjach zmęczenia, pochorobowe biegi, lub trening następnego dnia po bardzo mocnym treningu. Potem zielona - baza 70-90% treningu. dwie ostatnie to mocniejsze treningi, które robi się rzadziej.
Ok a strefy jakies sobie sam garmin wylicza? Ja zeby miec tętno okolo 150 to musiałbym chodzic. Biegam wolno. Wolniej nie potrafie niz 6.30 a tętno z czujnika mierzy na jakies 180-185. Co ciekawe gdy mam sam zegarek to pokazuje jakies 150-160. Na innym pasku hr też tętno kosmiczne. Polmaraton biegam w 2 godziny i tez tetno z biegu bardzo wysokie. A przy tym wszystkim normalnie moge rozmawiać. Facet, 93 kg, lat 33.
Niektóre osoby borykają się w wysokim tętnem (możesz być w grupie wysokotętnowców), ale masa ciała też jest spora. Widzisz ja gdy chodzę to nie mam nawet 100HR. Sporo moich podopiecznych całkiem sprawnie łapie się w wyliczane z kalkulatorów widełki tętna 2 strefy - ale nie oznacza to, że każdy będzie tak miał. Na Twoim miejscu skupiłbym się na spokojnych biegach konwersacyjnych, patrzył bardziej na tempo i samopoczucie. Oraz zrobił podstawowe badania krwi oraz EKG.
Ja mężczyzna, 37 lat. Byłem na testach wydolnościowych. Tętno max wyszło 195, strefa tlenowa wyznaczona na 132-166, czyli dużo wyżej niż wszystkie kalkulatory. Strefa progowa 174-183. Jak ktoś chce sensowniej trenować, to jednak trzeba isć na badania.
Kalkulator HRmax - www.myprocoach.net/calculators/hr-zones/
Kalkulator rezerwy tętna - trenujbieg.pl/kalkulator-biegowy/
Kalkulator 80/20 LTHR - www.8020endurance.com/80-20-zone-calculator/
Kalkulator MAF - www.alpinemtbtraining.com/maf-heartrate-calculator
Coś miałem pomieszane w strefach tętna w Garminie, spokojny bieg robilem w strefie 4. Teraz ustawilem na podstawie progu mleczanowego i wyzerowałem zakresy procentowe, bo były poprzestawiane 😊
Świetna robota :) bardzo przydatny film!
Przydatna wiedza;)
Przychodzę z propozycją materiału o butach z zacięciem wyścigowym o dobrej stabilizacji. Ciężko takie rankingi znaleźć w internecie.
Jak na 34 lata to całkiem młodo wyglądasz. Na pewno życie na sportowo się do tego przyczyniło :)
Zabrzmiało jakby miał z 60 😅 jako 35-latka wypraszam sobie my jesteśmy w kwiecie wieku właśnie 😂😂😂😂😂
Cześć, na jednym z twoich poprzednich (nie tak dawnych filmików) powiedziałeś, że 2 strefa Garmina to ta prawdziwa druga strefa w której należy robić te 90% treningów. U mnie 2 strefa Garmina kończy się na 136 a na podanych kalkulatorach 2 strefa jest przynajmniej o 10 większa :). Mógłbyś trochę rozjaśnić tę kwestię, bo tętno 136 a 146 to trochę niebo a ziemia.
Podpinam się pod to pytanie. Też po obejrzeniu filmów o bazie tlenowej zaczęłam biegać wolno w niebieskiej strefie na garminie. Czyli mniej więcej 120-136. Wychodzi, że to nie jest chyba baza tlenowa? Wychodzi, że powinno się biegać w zielonej ? Daj znać jak się mają strefy garmina do tych z filmu. Ps. Mega ciekawy kanał cieszę się, że go znalazłem: )
Już odpowiadam - tak druga strefa Garmina faktycznie jest tą dobrą - ale prawda jest taka, że musi być dostosowana do dobrze wyznaczonego HRmax lub LTHR. To oznacza, że nieco poprzesuwałbym tam te procenty i skorzystał z wzorów z tych kalkulatorów. Moim zdaniem najskuteczniejszy jest kalkulator 80/20 bazujący na tętnie progowym i kalkulator rezerwy tętna.
@@adrianzycienasportowo okej wszystko jasne, najwyżej dokonam zmian. Dziękuję pozdro !
Mimo wszystko mam wrażenie że podane przez ciebie kalkulatory nadal pokazują wartości znacznie wyższe niż 70% HR max. Na przykładzie mając HR max 192, 60-70% to będzie 115-134 (2 strefa Garmina). Wg tych kalkulatorów ja mając 25 lat i HRmax 192, chcąc biegać w strefie 2 mogę mieć tętno nawet 155. To daje nawet 20 punktów rozbieżności. Z góry przepraszam za bycie upierdliwym, ale chciałbym trenować jak najbardziej efektywnie. Co będzie najbardziej efektywne pod kątem budowania bazy tlenowej? Niższe, czy wyższe wartości tych widełek?
@@mikiks12 Nie wiem jakiego masz Garmina, ale w moim Forerunner 255 możesz wybrać, czy wyznaczasz strefy z HRmax czy z % rezerwy tętna czy z tętna LT. Ja używam % rezerwy tętna i wychodzi podobnie. Pamiętam że z HRmax też mi wychodziło inaczej
Nie pokręciłeś czegoś z tętnem spoczynkowym? Tętno spoczynkowe najlepiej powinno być mierzone po przebudzeniu, ale może być też zmierzone w ciągu dnia jeśli jest okres braku aktuwności. Z tego co mówisz na filmie zrozumialem, ze do wzoru trzeba wziac najnizsze tętno podczas snu. Mi Huawei Watch wylicza rano lub w ciagu dnia spoczynkowe okolo 58, ale w ciagu nocy tetno spada nawet do około 44.
To widzę,że nie tylko ja tak mam.
W nocy tętno spada mi nawet do 36-37. Tętno mierzy mi garmin i jego pomiar jest bardzo dokładny. Ja mam niższe tętno niż większość osób.
Ja zawsze slyszalem,że powinno tetno spoczynowe wlasnie po przebudzeniu sie mierzyc bo w nocy w fazie REN ono jest bardzo niskie. W materiale natomiast jest o sredniej wartosci z nocy i z 7 dni minus 2 skrajne wyniki. Weryfikowałes moze jaka duza roznica wyjdzie miedzy tymi dwoma podejsciami? Sam planuje to zeryfikować, bo roznica moze miec diametralny wplyw na strefy.
@@rafalgawlik7814 Nie aż taki diametralny. Gdyby porównać go z obliczeniami HRmax, LTHR i nawet MAF to będzie jakieś 2-3 uderzenia różnicy. Ja spotkałem się właśnie z eliminacją skrajnych pomiarów, a nie braniem wszystkiego jak leci. Mierząc tętno po przebudzeniu - siadają na fotelu po wstaniu z łóżka i dając sobie chwilę też jestem w stanie wyłapać tętno na poziomie 41HR przy użyciu ciśnieniomierza naramiennego - mam taki w domu.
W Huawei jest opcja aby strefy tętna były liczone względem tętna spoczynkowego. W aplikacji zdrowie ustawienia →ustawienia ćwiczeń →ustawienia związane z tętnem →wartość procentowa HRR
Dzień dobry, super te filmiki, czy może ty, albo kogoś możesz polecić, kto zgodnie z twoją filozofią układa treningi?
Siebie :) W opisie filmu masz link do mojej strony polowanienazdrowie.pl prowadzę ludzi od dobrych kilki lat ;)
Trochę się nie zgodzę z tą II strefą tętna, że jest najważniejsza - to zależy pod co trenujesz. W sportach ultra najważniejsza jest 1 strefa wg. stref garmina, czyli regeneracyjna, ale tak naprawdę trenuje się również strefę II i III dla wytrzymałości mięśniowej i trzymania tempa. Trenuję bieganie od 8-9 lat, ale od 3-4 lat systematycznie trenuję pod ultra z trenerem. Moja aktualna 1 strefa według badań na bieżni (więc badania profesjonalne) kończy się na 143 (tempo na płasko i bez obciążenia z plecakiem ok. 5:40-6:00/km), czyli strefa regeneracyjna. Kolejna tlenowa kończy się na 155 (próg), aerobowa na 163 i dalej do 173. Wszystko powyżej to max. Moje średnie tętno na ultra 100km lub więcej jest od 125 do 135 w zależności od tempa i temperatury oraz predyspozycji na zawody. Strefa II jest zbyt wymagająca, aby ją utrzymywać przez 10h+, stąd trenowanie na niskim tętnie. Im mniej wchodzę w II strefę, tym zmęczenie oddalam w czasie. Tętno spoczynkowe wynosi u mnie 41-43. Tętno podczas snu 38-41. Mam 37 lat, 75kg/177cm. Osoby trenujące ultra zwykle tak mają, dlatego czepiając się tematu odcinka, nie nazwałbym II strefy jako najważniejszej. To zbyt duże uogólnienie.
Jesli próg masz na 155 to nie możesz mieć aerobowej strefy na 163 :p
@@MarekBury No coś tutaj się mocno nie zgadza :)
Dalej uważam, że jest najważniejsza. Bieganie ultra to trochę inny świat. Poza tym z Twojego komentarza wynika mały błąd. Próg mleczanowy to zawsze około 4 strefy tętna i jest dużo wyżej niż aerobowa. Tak działa nasze ciało. Bieganie pod dystanse od 5k do maratonu to zawsze będzie priorytet drugiej strefy z odpowiednim rozłożeniem pracy w strefie progowej i beztlenie. 1 strefa jest bardzo ważna! Zgadzam się z Tobą. Każdy trening zaczynam i kończę w 1 strefie. Rozbiegania zaczynam i kończę na 1,5-2 km 1 strefy. Biegi regeneracyjne ciągiem tylko w 1 strefie. No ale dla osób chcących biegać szybciej krótsze dystanse ta 2 strefa daje większe podwaliny pod wdrożenie mocniejszych jednostek treningowych. W żadnym razie nie ujmuję Twoim osiągnięciom i startom w biegach ultra, bo jak najbardziej rządzą się innymi prawami treningowymi.
witam co robic jak po bieganiu w 2 strefie bola nogi
Mowisz, ze wyliczenia wg rezerwy tetna Sally Edwards sa najbardziej miarodajne, a nawet na Twoim przykladzie widac, ze sa nic nie warte.
Twoj HRmax to 187 a ten kalkulator wylicza Ci 196 i od tego sa podawane strefy tetna. Prog mleczanowy tez sie tam nie zgadza
Hej, cześć. Wiem, ze masz dużą wiedzę na temat biegania i chcialbym się czegos zapytać eksperta. Posiadam problem. Biegam około rok i zawsze mialem problem, że po okolo 2 miesiącach biegu w butach, zaczynała mnie boleć górna stopa (od sznurówek, gdyż ruszala mi sie stopa podczas biefania, więc mocno wiązałem) oraz po kazdym biegu obcierało mi wewnętrzną część stopy. Zmieniłem 3 razy pare butów, lecz problem zawsze wraca. Masz jakiegos tipa co zrobic? Mój nauczyciel od W-F mówil, żebym kupił buty z dropem 0mm (używałem butów 10mm drop i 5mm). Uzywalem butów Nike renew fashion, Questar adidas i Hoka Clifton 9.
Hej, proponuje dorzucić linki omawianych kalkulatorów w opisie
Już podaję! Totalnie o tym zapomniałem!
CZemu do wyliczenia tętna jest potrzebny zegarek plus pas? Sam zegarek jakoś źle mierzy tętno?
oczywiscie. sam pomiar z nadgarstka nigdy nie będzie tak dobry jak ten z pasa. Ze względu na to że własnie zegarekk mierzy tętno z jak nazwa wskazuje tętnicy a pas mierzy puls z uderzeń serca i przekłada to na tętno. Zasadnicza różnica
Siemka! Zapodaj proszę link do kalkulatora Sally Edwards, którego używasz na filmie, dzieki😊
Wszystko jest w podpiętym komentarzu na górze :)
Cześć, zaczynam biegać ale mam duże problemy z tętnem na początek. Średnie tętno na 3.5km marszo-biegu mam zazwyczaj 165. Przy zwykłym spacerze moje tętno waha sie miedzy 125-150. Dodam, ze ważę 97kg przy 187cm wzrostu. Może to byc spowodowane wagą? Czy robiąc marsz w tętnie miedzy 120-140 jestem w stanie budować baze tlenową pod bieganie w przyszłości? Byłbym wdzięczny za podpowiedzi od osób juz jakoś doświadczonych :)
Nasze serce ma zuepłnie w dupie co robisz, liczy się czas spędzony w strefie tętna. Więc tak, jak będziesz przebywać w odpowiedniej dla siebie strefie to po kilku tygodniach wyniki bedą zauważalnie lepsze. Trzeba cierpliwosci i konsekwencji. Progress zazwyczaj też nie jest liniowy. Może byc tak że miesiąc efektów niemal nie widać i nagle w którym tygodniu zacznie się poprawa z treningu na trening.
Hej, coś pokręciłeś z tymi strefami. Jak policzyć strefy wg myprocoach to 80% czasu powinniśmy biegać na 1 (easy). To jest w tedy zakres 70-75% tętna i to nie mówię ja tylko tak pisze Pan Skarżyński.
edit: dobra doczytałem i w myprocoach strefy są dla zaawansowanych (tak jak u Skarżyńskiego), natomiast dla początkujących te strefy są błędne, mógłbyś o tym poinformować, ponieważ zakładam, że oglądają Cię amatorzy ;)
A co z 2 strefą tętna w Garminie? U mnie przy HR max 190 mieści się ona w 114 - 133. Czyli bieganie w tych widełkach nie będzie budować bazy? Pozdrawiam!
Przelicznik procentowy w Garminie jest inny niż te, z których liczone są strefy z tych kalkulatorów. Jest "prostszy". Będzie ok, ale jest szansa, że możesz biegać na wyższym zakresie tętna 2 strefy. Np. Garmin sugeruje mi bieganie w 2 strefie w tętnie 112-131 HR - kalkulatory podają dużo wyższe zakresy, które pokryły się z moimi badaniami wydolnościowymi.
Czy na Garminie ta strefa jest w kolorze niebieskim? W tym przypadku druga strefa to strefa regeneracyjna. Areobowa, to ta trzecia, zielona, i będzie pewnie w okolicach 134-148, i tą wykorzystuj do budowania bazy.
Garmin ma 5 stref wyznaczonych, z czego pierwsza jest bez wpływu na poprawę stanu (co najwyzesz szybki spacer), druga jest w wyjątkowych sytuacjach zmęczenia, pochorobowe biegi, lub trening następnego dnia po bardzo mocnym treningu. Potem zielona - baza 70-90% treningu. dwie ostatnie to mocniejsze treningi, które robi się rzadziej.
Dzięki za odpowiedzi! Faktycznie, 2 strefa w Garminie to ta niebieska i biegając w niej od kilku miesięcy zanotowałem znikomy progress...
Stary coś źle wyglądasz, czy byłeś przeziębiony w czasie kręcenia kręcenia materiału?
Yes i niewyspany. No ale czas gonił, więc musiałem nagrywać film żeby się wyrobić.
Ok a strefy jakies sobie sam garmin wylicza?
Ja zeby miec tętno okolo 150 to musiałbym chodzic. Biegam wolno. Wolniej nie potrafie niz 6.30 a tętno z czujnika mierzy na jakies 180-185. Co ciekawe gdy mam sam zegarek to pokazuje jakies 150-160. Na innym pasku hr też tętno kosmiczne. Polmaraton biegam w 2 godziny i tez tetno z biegu bardzo wysokie. A przy tym wszystkim normalnie moge rozmawiać. Facet, 93 kg, lat 33.
Niektóre osoby borykają się w wysokim tętnem (możesz być w grupie wysokotętnowców), ale masa ciała też jest spora. Widzisz ja gdy chodzę to nie mam nawet 100HR. Sporo moich podopiecznych całkiem sprawnie łapie się w wyliczane z kalkulatorów widełki tętna 2 strefy - ale nie oznacza to, że każdy będzie tak miał. Na Twoim miejscu skupiłbym się na spokojnych biegach konwersacyjnych, patrzył bardziej na tempo i samopoczucie. Oraz zrobił podstawowe badania krwi oraz EKG.
Jeszcze tylko bys sie pochwalil jaka Ci wyszla druga strefa w badaniach i czy pokrywa sie z tymi zakresami :D
Pochwaliłem się w poprzednim vlogu :) 134-149 HR wg. badań wydolnościowych.
Ja mężczyzna, 37 lat. Byłem na testach wydolnościowych. Tętno max wyszło 195, strefa tlenowa wyznaczona na 132-166, czyli dużo wyżej niż wszystkie kalkulatory. Strefa progowa 174-183. Jak ktoś chce sensowniej trenować, to jednak trzeba isć na badania.
Zgadzam się.
A gdzie byłeś to sprawdzać?
@@barbarasawik910 w wiśle
@@cytrusek15 ok, dzięki 😊