Liczymy strefy tętna w bieganiu - kalkulatory, 2 strefa, baza tlenowa

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 54

  • @adrianzycienasportowo
    @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน +6

    Kalkulator HRmax - www.myprocoach.net/calculators/hr-zones/
    Kalkulator rezerwy tętna - trenujbieg.pl/kalkulator-biegowy/
    Kalkulator 80/20 LTHR - www.8020endurance.com/80-20-zone-calculator/
    Kalkulator MAF - www.alpinemtbtraining.com/maf-heartrate-calculator

  • @WojcioTJ
    @WojcioTJ หลายเดือนก่อน +1

    Coś miałem pomieszane w strefach tętna w Garminie, spokojny bieg robilem w strefie 4. Teraz ustawilem na podstawie progu mleczanowego i wyzerowałem zakresy procentowe, bo były poprzestawiane 😊

  • @Yaro_Ultra_Runner
    @Yaro_Ultra_Runner หลายเดือนก่อน

    Świetna robota :) bardzo przydatny film!

  • @Dawciu
    @Dawciu หลายเดือนก่อน +1

    Przydatna wiedza;)

  • @ratajapl2876
    @ratajapl2876 หลายเดือนก่อน +1

    Przychodzę z propozycją materiału o butach z zacięciem wyścigowym o dobrej stabilizacji. Ciężko takie rankingi znaleźć w internecie.

  • @HDR-HDR
    @HDR-HDR หลายเดือนก่อน +2

    Jak na 34 lata to całkiem młodo wyglądasz. Na pewno życie na sportowo się do tego przyczyniło :)

    • @karolinaflis3906
      @karolinaflis3906 หลายเดือนก่อน

      Zabrzmiało jakby miał z 60 😅 jako 35-latka wypraszam sobie my jesteśmy w kwiecie wieku właśnie 😂😂😂😂😂

  • @mikiks12
    @mikiks12 หลายเดือนก่อน +5

    Cześć, na jednym z twoich poprzednich (nie tak dawnych filmików) powiedziałeś, że 2 strefa Garmina to ta prawdziwa druga strefa w której należy robić te 90% treningów. U mnie 2 strefa Garmina kończy się na 136 a na podanych kalkulatorach 2 strefa jest przynajmniej o 10 większa :). Mógłbyś trochę rozjaśnić tę kwestię, bo tętno 136 a 146 to trochę niebo a ziemia.

    • @albertstasko6790
      @albertstasko6790 หลายเดือนก่อน +1

      Podpinam się pod to pytanie. Też po obejrzeniu filmów o bazie tlenowej zaczęłam biegać wolno w niebieskiej strefie na garminie. Czyli mniej więcej 120-136. Wychodzi, że to nie jest chyba baza tlenowa? Wychodzi, że powinno się biegać w zielonej ? Daj znać jak się mają strefy garmina do tych z filmu. Ps. Mega ciekawy kanał cieszę się, że go znalazłem: )

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน +2

      Już odpowiadam - tak druga strefa Garmina faktycznie jest tą dobrą - ale prawda jest taka, że musi być dostosowana do dobrze wyznaczonego HRmax lub LTHR. To oznacza, że nieco poprzesuwałbym tam te procenty i skorzystał z wzorów z tych kalkulatorów. Moim zdaniem najskuteczniejszy jest kalkulator 80/20 bazujący na tętnie progowym i kalkulator rezerwy tętna.

    • @albertstasko6790
      @albertstasko6790 หลายเดือนก่อน

      @@adrianzycienasportowo okej wszystko jasne, najwyżej dokonam zmian. Dziękuję pozdro !

    • @mikiks12
      @mikiks12 หลายเดือนก่อน +1

      Mimo wszystko mam wrażenie że podane przez ciebie kalkulatory nadal pokazują wartości znacznie wyższe niż 70% HR max. Na przykładzie mając HR max 192, 60-70% to będzie 115-134 (2 strefa Garmina). Wg tych kalkulatorów ja mając 25 lat i HRmax 192, chcąc biegać w strefie 2 mogę mieć tętno nawet 155. To daje nawet 20 punktów rozbieżności. Z góry przepraszam za bycie upierdliwym, ale chciałbym trenować jak najbardziej efektywnie. Co będzie najbardziej efektywne pod kątem budowania bazy tlenowej? Niższe, czy wyższe wartości tych widełek?

    • @adnem84
      @adnem84 หลายเดือนก่อน

      @@mikiks12 Nie wiem jakiego masz Garmina, ale w moim Forerunner 255 możesz wybrać, czy wyznaczasz strefy z HRmax czy z % rezerwy tętna czy z tętna LT. Ja używam % rezerwy tętna i wychodzi podobnie. Pamiętam że z HRmax też mi wychodziło inaczej

  • @cytrusek15
    @cytrusek15 หลายเดือนก่อน +3

    Nie pokręciłeś czegoś z tętnem spoczynkowym? Tętno spoczynkowe najlepiej powinno być mierzone po przebudzeniu, ale może być też zmierzone w ciągu dnia jeśli jest okres braku aktuwności. Z tego co mówisz na filmie zrozumialem, ze do wzoru trzeba wziac najnizsze tętno podczas snu. Mi Huawei Watch wylicza rano lub w ciagu dnia spoczynkowe okolo 58, ale w ciagu nocy tetno spada nawet do około 44.

    • @geraltzrivii2083
      @geraltzrivii2083 หลายเดือนก่อน +1

      To widzę,że nie tylko ja tak mam.

    • @polowanienazdrowieadriando7844
      @polowanienazdrowieadriando7844 หลายเดือนก่อน

      W nocy tętno spada mi nawet do 36-37. Tętno mierzy mi garmin i jego pomiar jest bardzo dokładny. Ja mam niższe tętno niż większość osób.

    • @rafalgawlik7814
      @rafalgawlik7814 หลายเดือนก่อน

      Ja zawsze slyszalem,że powinno tetno spoczynowe wlasnie po przebudzeniu sie mierzyc bo w nocy w fazie REN ono jest bardzo niskie. W materiale natomiast jest o sredniej wartosci z nocy i z 7 dni minus 2 skrajne wyniki. Weryfikowałes moze jaka duza roznica wyjdzie miedzy tymi dwoma podejsciami? Sam planuje to zeryfikować, bo roznica moze miec diametralny wplyw na strefy.

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน +1

      @@rafalgawlik7814 Nie aż taki diametralny. Gdyby porównać go z obliczeniami HRmax, LTHR i nawet MAF to będzie jakieś 2-3 uderzenia różnicy. Ja spotkałem się właśnie z eliminacją skrajnych pomiarów, a nie braniem wszystkiego jak leci. Mierząc tętno po przebudzeniu - siadają na fotelu po wstaniu z łóżka i dając sobie chwilę też jestem w stanie wyłapać tętno na poziomie 41HR przy użyciu ciśnieniomierza naramiennego - mam taki w domu.

    • @HellBooY
      @HellBooY หลายเดือนก่อน +1

      W Huawei jest opcja aby strefy tętna były liczone względem tętna spoczynkowego. W aplikacji zdrowie ustawienia →ustawienia ćwiczeń →ustawienia związane z tętnem →wartość procentowa HRR

  • @barbarasawik910
    @barbarasawik910 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry, super te filmiki, czy może ty, albo kogoś możesz polecić, kto zgodnie z twoją filozofią układa treningi?

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน

      Siebie :) W opisie filmu masz link do mojej strony polowanienazdrowie.pl prowadzę ludzi od dobrych kilki lat ;)

  • @Adrian-Górskie-Kilometry
    @Adrian-Górskie-Kilometry หลายเดือนก่อน

    Trochę się nie zgodzę z tą II strefą tętna, że jest najważniejsza - to zależy pod co trenujesz. W sportach ultra najważniejsza jest 1 strefa wg. stref garmina, czyli regeneracyjna, ale tak naprawdę trenuje się również strefę II i III dla wytrzymałości mięśniowej i trzymania tempa. Trenuję bieganie od 8-9 lat, ale od 3-4 lat systematycznie trenuję pod ultra z trenerem. Moja aktualna 1 strefa według badań na bieżni (więc badania profesjonalne) kończy się na 143 (tempo na płasko i bez obciążenia z plecakiem ok. 5:40-6:00/km), czyli strefa regeneracyjna. Kolejna tlenowa kończy się na 155 (próg), aerobowa na 163 i dalej do 173. Wszystko powyżej to max. Moje średnie tętno na ultra 100km lub więcej jest od 125 do 135 w zależności od tempa i temperatury oraz predyspozycji na zawody. Strefa II jest zbyt wymagająca, aby ją utrzymywać przez 10h+, stąd trenowanie na niskim tętnie. Im mniej wchodzę w II strefę, tym zmęczenie oddalam w czasie. Tętno spoczynkowe wynosi u mnie 41-43. Tętno podczas snu 38-41. Mam 37 lat, 75kg/177cm. Osoby trenujące ultra zwykle tak mają, dlatego czepiając się tematu odcinka, nie nazwałbym II strefy jako najważniejszej. To zbyt duże uogólnienie.

    • @MarekBury
      @MarekBury หลายเดือนก่อน +1

      Jesli próg masz na 155 to nie możesz mieć aerobowej strefy na 163 :p

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน

      @@MarekBury No coś tutaj się mocno nie zgadza :)

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน +1

      Dalej uważam, że jest najważniejsza. Bieganie ultra to trochę inny świat. Poza tym z Twojego komentarza wynika mały błąd. Próg mleczanowy to zawsze około 4 strefy tętna i jest dużo wyżej niż aerobowa. Tak działa nasze ciało. Bieganie pod dystanse od 5k do maratonu to zawsze będzie priorytet drugiej strefy z odpowiednim rozłożeniem pracy w strefie progowej i beztlenie. 1 strefa jest bardzo ważna! Zgadzam się z Tobą. Każdy trening zaczynam i kończę w 1 strefie. Rozbiegania zaczynam i kończę na 1,5-2 km 1 strefy. Biegi regeneracyjne ciągiem tylko w 1 strefie. No ale dla osób chcących biegać szybciej krótsze dystanse ta 2 strefa daje większe podwaliny pod wdrożenie mocniejszych jednostek treningowych. W żadnym razie nie ujmuję Twoim osiągnięciom i startom w biegach ultra, bo jak najbardziej rządzą się innymi prawami treningowymi.

  • @rafalwu-g3y
    @rafalwu-g3y 4 วันที่ผ่านมา

    witam co robic jak po bieganiu w 2 strefie bola nogi

  • @kamilsmeja5425
    @kamilsmeja5425 29 วันที่ผ่านมา

    Mowisz, ze wyliczenia wg rezerwy tetna Sally Edwards sa najbardziej miarodajne, a nawet na Twoim przykladzie widac, ze sa nic nie warte.
    Twoj HRmax to 187 a ten kalkulator wylicza Ci 196 i od tego sa podawane strefy tetna. Prog mleczanowy tez sie tam nie zgadza

  • @paweliniod5266
    @paweliniod5266 หลายเดือนก่อน

    Hej, cześć. Wiem, ze masz dużą wiedzę na temat biegania i chcialbym się czegos zapytać eksperta. Posiadam problem. Biegam około rok i zawsze mialem problem, że po okolo 2 miesiącach biegu w butach, zaczynała mnie boleć górna stopa (od sznurówek, gdyż ruszala mi sie stopa podczas biefania, więc mocno wiązałem) oraz po kazdym biegu obcierało mi wewnętrzną część stopy. Zmieniłem 3 razy pare butów, lecz problem zawsze wraca. Masz jakiegos tipa co zrobic? Mój nauczyciel od W-F mówil, żebym kupił buty z dropem 0mm (używałem butów 10mm drop i 5mm). Uzywalem butów Nike renew fashion, Questar adidas i Hoka Clifton 9.

  • @rafagerhand7346
    @rafagerhand7346 หลายเดือนก่อน +1

    Hej, proponuje dorzucić linki omawianych kalkulatorów w opisie

  • @geniogenio179
    @geniogenio179 27 วันที่ผ่านมา

    CZemu do wyliczenia tętna jest potrzebny zegarek plus pas? Sam zegarek jakoś źle mierzy tętno?

    • @znakpokoju
      @znakpokoju 19 วันที่ผ่านมา

      oczywiscie. sam pomiar z nadgarstka nigdy nie będzie tak dobry jak ten z pasa. Ze względu na to że własnie zegarekk mierzy tętno z jak nazwa wskazuje tętnicy a pas mierzy puls z uderzeń serca i przekłada to na tętno. Zasadnicza różnica

  • @maro_94
    @maro_94 หลายเดือนก่อน

    Siemka! Zapodaj proszę link do kalkulatora Sally Edwards, którego używasz na filmie, dzieki😊

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน +2

      Wszystko jest w podpiętym komentarzu na górze :)

  • @jbajerowsky
    @jbajerowsky หลายเดือนก่อน

    Cześć, zaczynam biegać ale mam duże problemy z tętnem na początek. Średnie tętno na 3.5km marszo-biegu mam zazwyczaj 165. Przy zwykłym spacerze moje tętno waha sie miedzy 125-150. Dodam, ze ważę 97kg przy 187cm wzrostu. Może to byc spowodowane wagą? Czy robiąc marsz w tętnie miedzy 120-140 jestem w stanie budować baze tlenową pod bieganie w przyszłości? Byłbym wdzięczny za podpowiedzi od osób juz jakoś doświadczonych :)

    • @znakpokoju
      @znakpokoju 19 วันที่ผ่านมา

      Nasze serce ma zuepłnie w dupie co robisz, liczy się czas spędzony w strefie tętna. Więc tak, jak będziesz przebywać w odpowiedniej dla siebie strefie to po kilku tygodniach wyniki bedą zauważalnie lepsze. Trzeba cierpliwosci i konsekwencji. Progress zazwyczaj też nie jest liniowy. Może byc tak że miesiąc efektów niemal nie widać i nagle w którym tygodniu zacznie się poprawa z treningu na trening.

  • @honestly7
    @honestly7 หลายเดือนก่อน

    Hej, coś pokręciłeś z tymi strefami. Jak policzyć strefy wg myprocoach to 80% czasu powinniśmy biegać na 1 (easy). To jest w tedy zakres 70-75% tętna i to nie mówię ja tylko tak pisze Pan Skarżyński.
    edit: dobra doczytałem i w myprocoach strefy są dla zaawansowanych (tak jak u Skarżyńskiego), natomiast dla początkujących te strefy są błędne, mógłbyś o tym poinformować, ponieważ zakładam, że oglądają Cię amatorzy ;)

  • @marcinbednarek9003
    @marcinbednarek9003 หลายเดือนก่อน

    A co z 2 strefą tętna w Garminie? U mnie przy HR max 190 mieści się ona w 114 - 133. Czyli bieganie w tych widełkach nie będzie budować bazy? Pozdrawiam!

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน +1

      Przelicznik procentowy w Garminie jest inny niż te, z których liczone są strefy z tych kalkulatorów. Jest "prostszy". Będzie ok, ale jest szansa, że możesz biegać na wyższym zakresie tętna 2 strefy. Np. Garmin sugeruje mi bieganie w 2 strefie w tętnie 112-131 HR - kalkulatory podają dużo wyższe zakresy, które pokryły się z moimi badaniami wydolnościowymi.

    • @karolw9466
      @karolw9466 หลายเดือนก่อน +1

      Czy na Garminie ta strefa jest w kolorze niebieskim? W tym przypadku druga strefa to strefa regeneracyjna. Areobowa, to ta trzecia, zielona, i będzie pewnie w okolicach 134-148, i tą wykorzystuj do budowania bazy.
      Garmin ma 5 stref wyznaczonych, z czego pierwsza jest bez wpływu na poprawę stanu (co najwyzesz szybki spacer), druga jest w wyjątkowych sytuacjach zmęczenia, pochorobowe biegi, lub trening następnego dnia po bardzo mocnym treningu. Potem zielona - baza 70-90% treningu. dwie ostatnie to mocniejsze treningi, które robi się rzadziej.

    • @marcinbednarek9003
      @marcinbednarek9003 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za odpowiedzi! Faktycznie, 2 strefa w Garminie to ta niebieska i biegając w niej od kilku miesięcy zanotowałem znikomy progress...

  • @oowiorekoo
    @oowiorekoo หลายเดือนก่อน

    Stary coś źle wyglądasz, czy byłeś przeziębiony w czasie kręcenia kręcenia materiału?

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน

      Yes i niewyspany. No ale czas gonił, więc musiałem nagrywać film żeby się wyrobić.

  • @damkas6359
    @damkas6359 หลายเดือนก่อน

    Ok a strefy jakies sobie sam garmin wylicza?
    Ja zeby miec tętno okolo 150 to musiałbym chodzic. Biegam wolno. Wolniej nie potrafie niz 6.30 a tętno z czujnika mierzy na jakies 180-185. Co ciekawe gdy mam sam zegarek to pokazuje jakies 150-160. Na innym pasku hr też tętno kosmiczne. Polmaraton biegam w 2 godziny i tez tetno z biegu bardzo wysokie. A przy tym wszystkim normalnie moge rozmawiać. Facet, 93 kg, lat 33.

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน

      Niektóre osoby borykają się w wysokim tętnem (możesz być w grupie wysokotętnowców), ale masa ciała też jest spora. Widzisz ja gdy chodzę to nie mam nawet 100HR. Sporo moich podopiecznych całkiem sprawnie łapie się w wyliczane z kalkulatorów widełki tętna 2 strefy - ale nie oznacza to, że każdy będzie tak miał. Na Twoim miejscu skupiłbym się na spokojnych biegach konwersacyjnych, patrzył bardziej na tempo i samopoczucie. Oraz zrobił podstawowe badania krwi oraz EKG.

  • @MarekBury
    @MarekBury หลายเดือนก่อน

    Jeszcze tylko bys sie pochwalil jaka Ci wyszla druga strefa w badaniach i czy pokrywa sie z tymi zakresami :D

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน

      Pochwaliłem się w poprzednim vlogu :) 134-149 HR wg. badań wydolnościowych.

  • @cytrusek15
    @cytrusek15 หลายเดือนก่อน +4

    Ja mężczyzna, 37 lat. Byłem na testach wydolnościowych. Tętno max wyszło 195, strefa tlenowa wyznaczona na 132-166, czyli dużo wyżej niż wszystkie kalkulatory. Strefa progowa 174-183. Jak ktoś chce sensowniej trenować, to jednak trzeba isć na badania.

    • @adrianzycienasportowo
      @adrianzycienasportowo  หลายเดือนก่อน +1

      Zgadzam się.

    • @barbarasawik910
      @barbarasawik910 หลายเดือนก่อน

      A gdzie byłeś to sprawdzać?

    • @cytrusek15
      @cytrusek15 หลายเดือนก่อน

      @@barbarasawik910 w wiśle

    • @barbarasawik910
      @barbarasawik910 หลายเดือนก่อน

      @@cytrusek15 ok, dzięki 😊