gosc jest niemożliwy,bardzo duża wiedza z zakresu audio i radiotechniki,jak i elektroniki powszechnego użytku,sam prowadzę zakład elektroniki we wrocławiu z napraw sprzętu audio domowego i estradowego,tez bym mógł dużo powiedzieć z zakresu elektroniki audio.pozdrawiam.
Jakich głośników powinno się używać żeby był dobry wokal chodzi o granie na weselach .i czy aktywne kolumny są do tego grania dobre .Co Pan myśli o takim komplecie firmy np subbasa jest Elektro vois o mocy 1800wat na głośniku. 18coll a góry też tej firmy tyle że 1200 na głośniku 15 coll. Ja gram i śpiewam z org i szukam żeby była i moc bo nie raz trzeba zagrać na zewnątrz.Co Pan myśli że te gór czyli dwa głośniki lepiej żeby były na 12 calowym głośniku czy raczej na 15 calowym . Chciałbym zmienić sprzęt i dla tego pytam czy ten zestaw wytrzyma mi n takie grania .Gramy na weselach do 300,350nie raz osób i dla tego myślę o Suubasie Etx 1800wat. Z góry dziękuję jak by pan mógł mi doradzić
Na prawdę podobał mi sie ten odcinek. Jestem po nim swiadomy czym są decybele. Do tej pory byłem przekonany, że decybel to miara głośności. Aż mi wstyd takiej niewiedzy. Dziękuję za zdobytą wiedzę.
"Mega"...no , cóż przypominam rodowitym Polakom , że w języku słowiańskim istnieją zastępcze słowa, np. ULTRA, GIGA . Ogólnie sztosik, łapeczka, i subik, i pozdro dla fszyskich anal-fabetuf fturnych w PL. Nara debile...tłumaczac na wasze.
Moc muzyczna dawniej była traktowana poważnie była norma sygnału powtarzalna na wejściu wzmacniacza sinusoida był podany poziom napięcia jednakowy ,częstotliwość również ustalona o ile pamiętam 1 kHz mierzyło się odpowiedz ile na wyjsciu jest mocy .Była norma określania mocy głośników sygnał testowy ustalony.Ustalenie międzynarodowe DIN symbol Diagnostic Identification Norm .Juszczyk ,,Wzmaciacze akustyczne”czytałem coś takiego książkę.Mówiło się moc sinousoidalna czyli muzyczna.Szumy wzmacniacza nie mogły przekroczyć normy.Była norma parametry Hi Fi określała dokładnie.DIN Niemiecki Instytut nazwa miejscowości niemieckie miasto.Norma ISO.Norma PN Państwowa Norma .Głośnik testowany jest szeroko pasmowy średniotonowy z membraną wysokotonową można go przeznaczyć z głośnikiem niskotonowym 150W.Ma cienką membranę.
Rok 2003 czyta się poprawnie - dwa tysiące trzeci, nie dwutysięczny trzeci. Rok 2000 czytało/ mówiło się dwutysięczny. No i oczywiście 5 watów, nie 5 wat. No chyba, że cukrowych. Poza tym super! :)
Może napiszę jeszcze z czego to się bierze. Szum różowy ma spadek mocy 10dB na dekadę czyli ok. 3dB/oktawę. Co to jest oktawa? To podwojona wartość częstotliwości. Np. przedział 100-200Hz jest oktawą. Tak samo jak przedział 200-400Hz jest oktawą. W obu przedziałach mamy tyle samo mocy. Mimo, że jeden przedział mieści zakres o szerokości pasma 100Hz, a drugi o szerokości 200Hz. Tu właśnie jest ten spadek mocy szumu różowego ku wysokim częstotliwością.
Jak jesteśmy w temacie głośników i kolumn, może warto wspomnieć o ich podłączeniu np. ze względu na "zgodność fazową", o ich optymalnym rozstawieniu (czy warto postawić kolumny na podłodze, czy...) Następny temat to mikrofony-wiele osób kupując słuchawki, swój wybór warunkuje, by miały one mikrofon, ze swojego doświadczenia wiem, że lepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie tych urządzeń, mikrofon "wolno stojący", lub dopinany, daje nam większy wybór słuchawek, o których warto coś też powiedzieć.
dla głośników które uczestniczyły w teście te samochodowe - ja zazwyczaj dzielę moc podawaną przez 10 i wychodzi około tego co faktycznie mają, ale nie jest to regułą, jeśli ktoś uwierzy że taki głośniczek ma 150W do winszuje bujnej wyobraźni
Moc AES, to również moc RMS w Watach, ale zmierzona według normy AES, w Europie również mamy moc RMS, ale zmierzoną według normy ANSI, DIN IEC itp.. AES to tylko sposób pomiaru mocy RMS jaką możemy dostarczyć do głośnika.
Załóżmy że budujemy kolumnę dwudrożną z podziałem na 1250Hz. Głośnik niskotonowy będzie przetwarzał 5 oktaw od 39 do 1250Hz. Głośnik wysokotonowy 4 oktawy od 1250 do 20kHz. Gdyby oba głośniki miały jednakową sprawność, podział mocy wynosiłby właśnie 5:4. Załóżmy jednak że głośnik wysokotonowy (jak to zwykle bywa) ma większą sprawność o 6dB. Z związku z tym, wydzielona na nim moc będzie 4krotnie mniejsza (po tłumiku) niż obliczone 4/9 mocy wejściowej. Dziewiąte bo odtwarzamy 9 oktaw.
witam czy pomoglby by mi pan dobrac odpowiedni wzmaczniacz ? mam 2xtonsil zeus 300 w rms 4 ohm oraz 2xtonsil altus 150 rms 8 ohm . czy moge je polaczyl jednym wzmacniaczem czy do kazdych musze miec osobny wzmacniacz.i jakiej mocy przepraszam za niewielką wiedze w temacie a dziekuje za konstruktywną odpowiedz
Zapomniał dodać, że często producenci np. kina domowego podają wartość mocy głośnika np 50W na kanał, natomiast wzmacniacz daje tylko 10W. I później wychodzą cuda, że wzmacniacz który pobiera maksymalny prąd z sieci 90W daje na wyjściu 5X100W RMS
Ja mam subwoofer aktywny tevion dds-300 90W i podłączone do niego pięć głośników LG FE3620TE 70W i jakość jak i głośność jak na stare głośniki jest dobra, zastanawiam jak w porównaniu do nich wypadnie zestaw 5.1 LOGITECH Z906 gdzie subwoofer aktywny ma 165W a głośnik 67W.
Zastanawiam się nad tonsil altus 300. Jaki wzmaczniacz lub amplituner, by to głośno grało( bluetooth i aux to obowiązek - myśle na yamaha lub pioneer) ? Do 5k za zestaw.
boschmann alx-102sp może mieć max 600w a rms 350 ? Dokładniej : SPECYFIKACJA Średnica głośnika : 25cm ( 10 cali ) System : 1 drożny Ilość głośników w zestawie : 1 Moc max : 600W Moc rms : 350W Pasmo akustyczne : 25Hz - 1KHz Dynamika audio : 89db Impedancja cewki : 4ohm Membrana : wzmacniana karbonem Zawieszenie membrany : gumowe Kosz głośnika : alumioniowy, lakierowany proszkowo Magnes : strontium Głębokość montażowa : 170mm Bo ostatnio ciężko kupić coś dobrego tak kłamią z tymi w i mocami kolumn i wzmacniaczami ... Według mnie moc maksymalna to dodanie 2 głośników w jedeni jeszcze nie którzy producenci mnożą to x2 gzie wychodzi więcej to
Moc o której mowa to 350 Watt w RMSie i tyle przyjmie dzielnie twój głośnik (oczywiście czystego sygnału bez przesterowań i szumów). Gdyby się jednak zdarzyło, że Heniek odkręci muzę na full to chwilowo głośnik przeżyje i 600 Watt (różna zaś bywa ta chwila bo zwykle po takim przesterze głośnik zaczyna charczeć i jest do wyrzucenia).
te rms czy ams tez nic nie mowi bo nie wiadomo nic o warunkach chlodzenia. Jaka obudowa, typ, objetosc, temperatura chlodziwa itd., a moze testuja glosnik zanuzony w cieklym azocie?
Wiem że może nie w temacie, ale poradźcie proszę jak ustawić amplituner Pioneer vsx 933 i zestaw głośników Eltax Exposure 5.0. Chodzi mi o ustawienia amplitunera do poszczególnych głośników (frontiwych, centralnej i surround), aby ich nie spalić i żeby nie pobierały niepotrzebnie dużo mocy. Z góry dziękuję i wszystkich serdecznie pozdrawiam
Mam pytanie na temat monitorów aktywnych, np. krk rokit 5 g3 ma "Power Output: 50W" Czy to jest jego maksymalny pobór prądu czy nawet jak w mieszkaniu po ciuchu by sobie grały te monitory to by ssały razem 100W? Po kilkanaście godzin dziennie to by się strasznie dużo nazbierało. Zastanawiam się nad tymi monitorami zamiast słuchawek pocących mi uszy, ale nie chce żeby mi rachunki za prąd drastycznie wzrosły.
-panie, a te głośniki to ile watuf majo -no wie pan co, to te, tak gdzieś ze pieńćset -a jakżesz pan to wyliczył? -tego no, się nie liczy, to widać -aaaa, to biere
taki test troche drażni lepszy by był na jakieś muzyczce od razu można by było poznać jakość do kiedy gra głośno i czysto, kiedy wiadomo ile watów dajesz podkręcając radio czy tam wzmacniacz.....
Nie do końca się zgodzę z autorem powyższego filmu. 1. Jednak moc chwilowa/szczytowa czy muzyczna mają pewien sens. O ile moc znamionowa mówi nam o konstrukcji elektryczno-termicznej głośnika, czyli o średniej mocy sygnału jaką ten głośnik jest w stanie przyjąć, to owe moce chwilowe, szczytowe, muzyczne powinny nam mówić o konstrukcji elektryczno-mechanicznej głośnika. Bo głośnik może się uszkodzić nie tylko przez uszkodzenie termiczne (spalenie) ale też mechanicznie. Może się urwać za słaba membrana, albo zawieszenie lub może odkształceniu ulec karkas, który dobił do dna magnesu. Dźwięk który odtwarzamy, zwykle nie ma równomiernej mocy w czasie i moc chwilowa dostarczanego do głośnika sygnału może nawet kilkukrotnie odbiegać od mocy średniej. I głośnik może wytrzymać termicznie, ale uszkodzić się mechanicznie pod wpływem mocy chwilowej. Dlatego warto aby głośnik miał przynajmniej dwukrotnie większą moc chwilową/muzyczną od mocy znamionowej. Bo tylko wtedy jesteśmy w stanie wykorzystać moc znamionową głośnika (o ile używamy go do innego sygnału niż czysty sinus). Tak samo jest z mocą znamionową i chwilową wzmacniaczy. Tylko, że tam moc chwilowa zależy głównie od napięcia zasilania i pojemności kondensatorów filtrujących. Ale korzystnie dla nas jest aby moc muzyczna była większa od znamionowej. Ale przyznaję, że tani producenci głośników/zestawów nadmiernie wykorzystują pojęcie mocy chwilowej/muzycznej do wywołania efektu "wow". 2. Przy porównywaniu głośności z jaką zagra głośnik, oczywiście oprócz mocy należy patrzeć też na efektywność. Ale często większa efektywność jest kosztem gorszej jakości dźwięku, bo to znaczy, że zwrotnica i konstrukcja mechaniczna obudowy nie niwelują nierównomierności charakterystyki głośników. Czyli właśnie różnej efektywności dla różnych częstotliwości. Aby charakterystykę zestawu wyrównać, trzeba właśnie obniżyć efektywność dla tego pasma, dla którego głośnik ma ją większą. Inaczej chociaż głośnik będzie efektywniejszy i głośniej grający, to będzie wprowadzał zniekształcenia w odtwarzanym dźwięku. No chyba, że znów postanowimy odtwarzać czystą sinusoidę, albo zależy nam tylko na głośności i niczym więcej. 3. Autor sam mówi, że głośniki o większej mocy często mają mniejszą efektywność, a później twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak zbyt mocne kolumny/głośniki do słabego wzmacniacza. Oczywiście że wzmacniacz ani kolumna głośnikowa nie ulegną uszkodzeniu od zbyt dużej mocy głośników, ale czy zagrają i jak, to już może być różnie. A przecież przy doborze odpowiednich elementów sprzętu grającego do siebie bierzemy pod uwagę nie tylko, czy się to nie uszkodzi, ale jeszcze jak nam to zagra.
Miałem kiedyś mini wieżę Sony gdzie każdy głośnik miał osobną końcówkę mocy ( 6szt) i wyjście na subwufer - jak fajnie to cholerstwo grało ( niestety padło).
Jednostki miary odmieniamy przez przypadki. 1 Wat ale 3 Waty lub 300 Watow a nie 300 Wat. Tak samo jak 1 centymetr lub 3 centymetry lub 300 centymetrow.
Bo czułość ludzkiego ucha jest dużo mniejsza przy niskich tonach, więc można tak głośnik testować bez obawy o słuch, a 1 khz jest częstotliwością na którą ucho jest dość wrażliwe
Dlaczego Autor filmu mówi, że nie można wyznaczyć mocy głośnika? A nie można by zasilić jakąś określoną częstotliwością i ustawić na niego mikrofon i sprawdzić kiedy zacznie zniekształcać lub po prostu kiedy membrana osiągnie maksymalne wychylenie? Ja tylko pytam, nie jestem specem od głośników.
Mam pytanie . Podłączenie rownolegle i szeregowe 2 glosniki tej samej impedencji i watt wiem ktore podłączenie zwieksza lub zmniejsza impedencje a nie mam wiedzy ktore zwieksza watt lub zmniejsza
Witam, planuję zakup kina domowego SONY BDV-N7200WB, w opisie moc wyjściowa widnieje 1200W chciałbym wiedzieć jaka jest maksymalna głośność w decybelach? Czy to nie kolejna ściema marketingowa? Sprzęt co prawda kosztuje więcej niż przeciętne kino domowe ale chciałbym wiedzieć jakie jest Pana zdanie na jego temat, być może miał Pan styczność z tym produktem i podzieli się spostrzeżeniami. Dziękuję i pozdrawiam.
Aleksander Gawlas widnieje 1200 Watt bo są policzone wszystkie głośniki jakie są w zestawie (kolumny mają po 3 głośniki), tylne po 2 głośniki, centralny 2 głośniki i jeszcze subwoofer i jak wszystko posumujesz w kupę to wyjdzie 1200Watt, jak będzie miał 5x40 Watt mocy to będzie sukces :) Zainwestuj w porządny amplituner Sony żeby miał końcówkę 5x100 Watt, dobierz dwie kolumny podłogowe np. JAMO, dobierz tylne i centralny i aktywny subwoofer i będzie to jakoś grało (co prawda wyjdzie jakieś 2,5 x ceny jaką chciałeś dać ale przynajmniej oprócz filmów w 5.1 będzie się dało porządnie muzyki w stereo posłuchać.
Przy 250Hz i chińskim pierdziku, w którym poszła cewka, pełna zgoda - wpływ obudowy-żaden. Natomiast dla 'kompletności' pogadanki brakowało mi zwrócenia uwagi, że poza spaleniem cewki, częstą przyczyną awarii głośnika jest wyplucie membrany. Należy zatem uważać z testowaniem głośnika 'luzem' poza obudową. Oczywiście tyczy to niskotonowców, żeby się pan nie czepiał :) A co do PMPO -> Przesadzona Moc Pierdzików Orientalnych.
Aktywny jest zasilany wbudowanym wzmacniaczem otrzymującym sygnał albo z głównego wzmacniacza, albo przedwzmacniacza. Pasywny otrzymuje sygnał bezpośrednio z wzmacniacza .
Witma mam nadzieje ze przeczyta Pan moją wiadmość :) Chciałbym sie dowiedzieć czegoś na temat pasma przenoszenia w głosnikach, słuchawkach jakieś porównania jak np moje słuchawki Technics RP-DH 1200 które mają pasmo przenoszenia: 5 Hz - 30 kHz a Sennheiser HD 25-C II których pasmo przenoszenia jest: 16 Hz - 22 kHz w technicsach bass jest delikatnie lepszy ale ogolna jakośc dźwieku senheiserów jest bardziej realistyczna i jak mam patrzeć na te dane Dane: * Membrany: 50 mm (diameter) * Pasmo przenoszenia: 5 Hz - 30 kHz * Siła wejścia: 3500 mW * Impedancja 50 Ohm * Skuteczność 107 dB
***** Nie mam pojęcia nawet nie wiem co to znaczy dane wziołem z tej strony www.djshop.pl/i856,technics-rp-dh1200-.html zazwyczaj gdy wybieram głośniki czy słuchawki kieruje sie wąłsnie tym aby mialy jak najnizsząą wartość Hz i jak najwyższą wartość kHz i skuteczność dB ale to są moje bardzo powierzchowne wiadomości które wziąłem na podstawie logiki związanej z: niższy parametr - wyższa cena - lepsza jakością ale patrząc na senheisery obalają ten tok myślenia. Jednym słowem czym sie kierwoąc przy wyboże słuchawek i głosników patrząc na te parametry, o czym mówi mi wartość Ohm?
Nie nie nie ,takiego typu głośniki nie nadają sie tyko do kosza na śmieci ,bierzesz go na warsztat rozpierdalasz wyciągasz magnes stały i te uzwojenie miedziane ,poźniej robisz z magnesem to co ci dusza podpowie ,no brelok do kluczy xd
P.M.P.O- Podziel Moc Przez Osiemdziesiąt
Mocne :D
Maniek racja 👌 :))
A raczej pomnuż
😂
Pan Mirek Popierdolił Obliczenia
Nareszcie dobrze zrobione materiały przez Kogoś, kto ma pojęcie.
Autorowi podziękowania serdeczne ślę .. świetny materiał edukacyjny. POLECAM.
Witam. JEST Pan wspaniałym nauczcielem.dzieki za ten kanał. WIELKI FAN Z KRAKOWSKIEHO
gosc jest niemożliwy,bardzo duża wiedza z zakresu audio i radiotechniki,jak i elektroniki
powszechnego użytku,sam prowadzę zakład elektroniki we wrocławiu z napraw sprzętu audio domowego i estradowego,tez bym mógł dużo powiedzieć z zakresu elektroniki audio.pozdrawiam.
pracuje jako inżynier nagłośnienia.
można znalesc jego zdjęcie z dyplomem.
Ludzie twojego kroju faktycznie dużo mówią o tym sprzęcie, zwłaszcza jak trzeba zapłacić za naprawę gdy nie jest zrobione :D
Skoro jest to jest możliwy.
no to mów a mów że morzesz mówić
Dziekuje bardzo za nakrecenie i umieszczenie tego filmu. Znalazlem w nim sporo odpowiedzi na nurtujace mnie pytania!
Jakich głośników powinno się używać żeby był dobry wokal chodzi o granie na weselach .i czy aktywne kolumny są do tego grania dobre .Co Pan myśli o takim komplecie firmy np subbasa jest Elektro vois o mocy 1800wat na głośniku. 18coll a góry też tej firmy tyle że 1200 na głośniku 15 coll. Ja gram i śpiewam z org i szukam żeby była i moc bo nie raz trzeba zagrać na zewnątrz.Co Pan myśli że te gór czyli dwa głośniki lepiej żeby były na 12 calowym głośniku czy raczej na 15 calowym . Chciałbym zmienić sprzęt i dla tego pytam czy ten zestaw wytrzyma mi n takie grania .Gramy na weselach do 300,350nie raz osób i dla tego myślę o Suubasie Etx 1800wat. Z góry dziękuję jak by pan mógł mi doradzić
Na prawdę podobał mi sie ten odcinek. Jestem po nim swiadomy czym są decybele. Do tej pory byłem przekonany, że decybel to miara głośności. Aż mi wstyd takiej niewiedzy. Dziękuję za zdobytą wiedzę.
Wszystko zrozumiałe. Bardzo dobry film edukacyjny. Rozjaśnił mi wiele spraw.
wspaniały rzeczowy program :)
Doskonała robota!!! Kanał MEGA!!!!!!!!!!!
"Mega"...no , cóż przypominam rodowitym Polakom , że w języku słowiańskim istnieją zastępcze słowa, np. ULTRA, GIGA . Ogólnie sztosik, łapeczka, i subik, i pozdro dla fszyskich anal-fabetuf fturnych w PL. Nara debile...tłumaczac na wasze.
pełen profesjonalizm. oby takich materiałów jak najwięcej ;)
Moc muzyczna dawniej była traktowana poważnie była norma sygnału powtarzalna na wejściu wzmacniacza sinusoida był podany poziom napięcia jednakowy ,częstotliwość również ustalona o ile pamiętam 1 kHz mierzyło się odpowiedz ile na wyjsciu jest mocy .Była norma określania mocy głośników sygnał testowy ustalony.Ustalenie międzynarodowe DIN symbol Diagnostic Identification Norm .Juszczyk ,,Wzmaciacze akustyczne”czytałem coś takiego książkę.Mówiło się moc sinousoidalna czyli muzyczna.Szumy wzmacniacza nie mogły przekroczyć normy.Była norma parametry Hi Fi określała dokładnie.DIN Niemiecki Instytut nazwa miejscowości niemieckie miasto.Norma ISO.Norma PN Państwowa Norma .Głośnik testowany jest szeroko pasmowy średniotonowy z membraną wysokotonową można go przeznaczyć z głośnikiem niskotonowym 150W.Ma cienką membranę.
Jak zwykle wspaniały materiał,bardzo dziękuje.
tyle wiedzy w kazdym odcinku Super
" ...i tak sobie siedzę,siedzę, aha, aha super, super, aha, super , super..." " Dzień świra" M.Koterski .
dzieki za prosy sposob przekazu tak pożytecznych informacij.Pozdrawiam
Twoje filmy to kopalnia wiedzy , dzieki
Kocham was bardzo! Ale czasem nic nie rozumiem i musze powtarzac. Tak czy siak super !!!
Zajebiscie objaśnione. Super 👍
Tutaj wypowiedział się uczeń prof. Bralczyka lub Miodka w sposób wybitnie elokwentny . Siła w narodzie !
Jak zwykle super materiał.
Rok 2003 czyta się poprawnie - dwa tysiące trzeci, nie dwutysięczny trzeci. Rok 2000 czytało/ mówiło się dwutysięczny.
No i oczywiście 5 watów, nie 5 wat. No chyba, że cukrowych.
Poza tym super! :)
Witaj w roku dwutysięcznym dwadzieścioro trzech.
Pozdrawiam.
Dużo ciekawych informacji. Dzięki bardzo.
Czy wróci odcinek nr 3? Bo dopiero dzisiaj znalazłem Reduktor Szumu i z chęcią bym ten test - jak mniemam - Radmora 5102 zobaczył.
bardzo ciekawy kanał, z niecierpliwością czekam na następne odcinki:)
jest lepsze tłumaczenie PMPO - Pozorna Moc Przed Odlotem
xD PMPO - Podziel Moc Przez Osiemdziesiąt
Dziekuję, wreszcie pojęcie o głośnikach będę mieć (!).
Może napiszę jeszcze z czego to się bierze. Szum różowy ma spadek mocy 10dB na dekadę czyli ok. 3dB/oktawę. Co to jest oktawa? To podwojona wartość częstotliwości. Np. przedział 100-200Hz jest oktawą. Tak samo jak przedział 200-400Hz jest oktawą. W obu przedziałach mamy tyle samo mocy. Mimo, że jeden przedział mieści zakres o szerokości pasma 100Hz, a drugi o szerokości 200Hz. Tu właśnie jest ten spadek mocy szumu różowego ku wysokim częstotliwością.
Wiecej filmow :) 100+ % wiedzy Pozdrawiam
13:05 znam te trzaski, u mnie na głośnikach są co jakiś czas, nawet na przyciszonych i bez podanego sygnału
Całkiem możliwe bo zajeżdża tandetą
Mega dobry odcinek, tyle wiedzy, że szok , sub poleciał i czekam na następne odcinki. pzdr
Świetny materiał! ☺️
Aż poczułem spaleniznę :D
Jak jesteśmy w temacie głośników i kolumn, może warto wspomnieć o ich podłączeniu np. ze względu na "zgodność fazową", o ich optymalnym rozstawieniu (czy warto postawić kolumny na podłodze, czy...) Następny temat to mikrofony-wiele osób kupując słuchawki, swój wybór warunkuje, by miały one mikrofon, ze swojego doświadczenia wiem, że lepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie tych urządzeń, mikrofon "wolno stojący", lub dopinany, daje nam większy wybór słuchawek, o których warto coś też powiedzieć.
Dobry material !
dla głośników które uczestniczyły w teście te samochodowe - ja zazwyczaj dzielę moc podawaną przez 10 i wychodzi około tego co faktycznie mają, ale nie jest to regułą, jeśli ktoś uwierzy że taki głośniczek ma 150W do winszuje bujnej wyobraźni
6:29 PMPO-Podziel Moc Przez Osiemdziesiąt :D
+TheMajster007 Przewidywana Moc Przed Odlotem :D
Hahahhaha leże :D
skopiowane
super dla kanału
SUPER CIEKAWY PROGRAM!!!!
Moc AES, to również moc RMS w Watach, ale zmierzona według normy AES, w Europie również mamy moc RMS, ale zmierzoną według normy ANSI, DIN IEC itp..
AES to tylko sposób pomiaru mocy RMS jaką możemy dostarczyć do głośnika.
Koniec. Magiczny dymek poszedł. Dopóki nie wtłoczymy tego dymku z powrotem - głośnik działał nie będzie.
Załóżmy że budujemy kolumnę dwudrożną z podziałem na 1250Hz. Głośnik niskotonowy będzie przetwarzał 5 oktaw od 39 do 1250Hz. Głośnik wysokotonowy 4 oktawy od 1250 do 20kHz. Gdyby oba głośniki miały jednakową sprawność, podział mocy wynosiłby właśnie 5:4. Załóżmy jednak że głośnik wysokotonowy (jak to zwykle bywa) ma większą sprawność o 6dB. Z związku z tym, wydzielona na nim moc będzie 4krotnie mniejsza (po tłumiku) niż obliczone 4/9 mocy wejściowej. Dziewiąte bo odtwarzamy 9 oktaw.
witam czy pomoglby by mi pan dobrac odpowiedni wzmaczniacz ? mam 2xtonsil zeus 300 w rms 4 ohm oraz 2xtonsil altus 150 rms 8 ohm . czy moge je polaczyl jednym wzmacniaczem czy do kazdych musze miec osobny wzmacniacz.i jakiej mocy przepraszam za niewielką wiedze w temacie a dziekuje za konstruktywną odpowiedz
Zapomniał dodać, że często producenci np. kina domowego podają wartość mocy głośnika np 50W na kanał, natomiast wzmacniacz daje tylko 10W. I później wychodzą cuda, że wzmacniacz który pobiera maksymalny prąd z sieci 90W daje na wyjściu 5X100W RMS
Dzięki. Przesłucham.
Ja mam subwoofer aktywny tevion dds-300 90W i podłączone do niego pięć głośników LG FE3620TE 70W i jakość jak i głośność jak na stare głośniki jest dobra, zastanawiam jak w porównaniu do nich wypadnie zestaw 5.1 LOGITECH Z906 gdzie subwoofer aktywny ma 165W a głośnik 67W.
Zastanawiam się nad tonsil altus 300. Jaki wzmaczniacz lub amplituner, by to głośno grało( bluetooth i aux to obowiązek - myśle na yamaha lub pioneer) ? Do 5k za zestaw.
boschmann alx-102sp może mieć max 600w a rms 350 ?
Dokładniej :
SPECYFIKACJA
Średnica głośnika : 25cm ( 10 cali )
System : 1 drożny
Ilość głośników w zestawie : 1
Moc max : 600W
Moc rms : 350W
Pasmo akustyczne : 25Hz - 1KHz
Dynamika audio : 89db
Impedancja cewki : 4ohm
Membrana : wzmacniana karbonem
Zawieszenie membrany : gumowe
Kosz głośnika : alumioniowy, lakierowany proszkowo
Magnes : strontium
Głębokość montażowa : 170mm
Bo ostatnio ciężko kupić coś dobrego tak kłamią z tymi w i mocami kolumn i wzmacniaczami ...
Według mnie moc maksymalna to dodanie 2 głośników w jedeni jeszcze nie którzy producenci mnożą to x2 gzie wychodzi więcej to
Moc o której mowa to 350 Watt w RMSie i tyle przyjmie dzielnie twój głośnik (oczywiście czystego sygnału bez przesterowań i szumów). Gdyby się jednak zdarzyło, że Heniek odkręci muzę na full to chwilowo głośnik przeżyje i 600 Watt (różna zaś bywa ta chwila bo zwykle po takim przesterze głośnik zaczyna charczeć i jest do wyrzucenia).
Dlaczego nie użył pan częstotliwości 432Hz ? :-)
Pozdrawiam serdecznie!!!
ReduktorSzumu może zrobisz film jak działają słuchawki i jak dobrać słuchawki według Impedancji czyli OHM albo jak działa powerbank
te rms czy ams tez nic nie mowi bo nie wiadomo nic o warunkach chlodzenia. Jaka obudowa, typ, objetosc, temperatura chlodziwa itd., a moze testuja glosnik zanuzony w cieklym azocie?
Fajny materiał!
Wiem że może nie w temacie, ale poradźcie proszę jak ustawić amplituner Pioneer vsx 933 i zestaw głośników Eltax Exposure 5.0. Chodzi mi o ustawienia amplitunera do poszczególnych głośników (frontiwych, centralnej i surround), aby ich nie spalić i żeby nie pobierały niepotrzebnie dużo mocy. Z góry dziękuję i wszystkich serdecznie pozdrawiam
Unia powinna nakazać producentom podawanie mocy niszczącej głośnik i byłoby po problemie.
Mam pytanie na temat monitorów aktywnych, np. krk rokit 5 g3 ma "Power Output: 50W" Czy to jest jego maksymalny pobór prądu czy nawet jak w mieszkaniu po ciuchu by sobie grały te monitory to by ssały razem 100W? Po kilkanaście godzin dziennie to by się strasznie dużo nazbierało. Zastanawiam się nad tymi monitorami zamiast słuchawek pocących mi uszy, ale nie chce żeby mi rachunki za prąd drastycznie wzrosły.
-panie, a te głośniki to ile watuf majo
-no wie pan co, to te, tak gdzieś ze pieńćset
-a jakżesz pan to wyliczył?
-tego no, się nie liczy, to widać
-aaaa, to biere
Super
nie dwutysięcznym trzecim tylko dwa tysiące trzecim ;) btw świetne filmy, pozdrawiam :)
***** No i oczywiście nie 100 wat, tylko 100 watów. Ja np. w tej chwili nie mam żadnej waty w domu. ;-)
To nie jest felieton polonistyczny.
Z takimi uwagami zapraszam gdzie indziej.
taki test troche drażni lepszy by był na jakieś muzyczce od razu można by było poznać jakość do kiedy gra głośno i czysto, kiedy wiadomo ile watów dajesz podkręcając radio czy tam wzmacniacz.....
Wzmacniacz 140w 8 ohm podłączony do monitorów 80w 6 ohm stanie się coś? proszę o odp
gratest automobile commercial i watched
Nie do końca się zgodzę z autorem powyższego filmu.
1. Jednak moc chwilowa/szczytowa czy muzyczna mają pewien sens. O ile moc znamionowa mówi nam o konstrukcji elektryczno-termicznej głośnika, czyli o średniej mocy sygnału jaką ten głośnik jest w stanie przyjąć, to owe moce chwilowe, szczytowe, muzyczne powinny nam mówić o konstrukcji elektryczno-mechanicznej głośnika. Bo głośnik może się uszkodzić nie tylko przez uszkodzenie termiczne (spalenie) ale też mechanicznie. Może się urwać za słaba membrana, albo zawieszenie lub może odkształceniu ulec karkas, który dobił do dna magnesu. Dźwięk który odtwarzamy, zwykle nie ma równomiernej mocy w czasie i moc chwilowa dostarczanego do głośnika sygnału może nawet kilkukrotnie odbiegać od mocy średniej. I głośnik może wytrzymać termicznie, ale uszkodzić się mechanicznie pod wpływem mocy chwilowej. Dlatego warto aby głośnik miał przynajmniej dwukrotnie większą moc chwilową/muzyczną od mocy znamionowej. Bo tylko wtedy jesteśmy w stanie wykorzystać moc znamionową głośnika (o ile używamy go do innego sygnału niż czysty sinus). Tak samo jest z mocą znamionową i chwilową wzmacniaczy. Tylko, że tam moc chwilowa zależy głównie od napięcia zasilania i pojemności kondensatorów filtrujących. Ale korzystnie dla nas jest aby moc muzyczna była większa od znamionowej. Ale przyznaję, że tani producenci głośników/zestawów nadmiernie wykorzystują pojęcie mocy chwilowej/muzycznej do wywołania efektu "wow".
2. Przy porównywaniu głośności z jaką zagra głośnik, oczywiście oprócz mocy należy patrzeć też na efektywność. Ale często większa efektywność jest kosztem gorszej jakości dźwięku, bo to znaczy, że zwrotnica i konstrukcja mechaniczna obudowy nie niwelują nierównomierności charakterystyki głośników. Czyli właśnie różnej efektywności dla różnych częstotliwości. Aby charakterystykę zestawu wyrównać, trzeba właśnie obniżyć efektywność dla tego pasma, dla którego głośnik ma ją większą. Inaczej chociaż głośnik będzie efektywniejszy i głośniej grający, to będzie wprowadzał zniekształcenia w odtwarzanym dźwięku. No chyba, że znów postanowimy odtwarzać czystą sinusoidę, albo zależy nam tylko na głośności i niczym więcej.
3. Autor sam mówi, że głośniki o większej mocy często mają mniejszą efektywność, a później twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak zbyt mocne kolumny/głośniki do słabego wzmacniacza. Oczywiście że wzmacniacz ani kolumna głośnikowa nie ulegną uszkodzeniu od zbyt dużej mocy głośników, ale czy zagrają i jak, to już może być różnie. A przecież przy doborze odpowiednich elementów sprzętu grającego do siebie bierzemy pod uwagę nie tylko, czy się to nie uszkodzi, ale jeszcze jak nam to zagra.
Moc P.M.P.O to jak kiedyś gdzieś czytałem moc jaką generuje głośnik gdy trafi w niego piorun.
Boże ale genialne, będzie coś o car audio, albo akustyce w skrzyni głośników? I kiedy następny odcinek ?
fajny ten link, z pominięciem intro :)
Prośba o podpowiedź. Jaki zestaw 5.1 do Denon AVR-X2000. Muza nieco ważniejsza od filmów, od 3 do 4 tyś. złociszy.
jest jakiś sposób na usunięcie szumu z głosników genesis 700BT ? jeden gra dobrze drugi niestety ale juz nie daje rady szum ze szok
To samo jest z subwooferami?
Miałem kiedyś mini wieżę Sony gdzie każdy głośnik miał osobną końcówkę mocy ( 6szt) i wyjście na subwufer - jak fajnie to cholerstwo grało ( niestety padło).
Ludzie pytaja ile wat ma kolumna. Jakaś wata w środku jest ale ile?
jeszcze gdybyście nakręcili film o słuchawkach,tych drogich i tych niskobudżetowych,jakieś testy itp. to już była by pełnia szczęścia :)
A co z głośnikami strunowymi czy kierunkowymi???
P.M.P.O - moc jaką odda głośnik kiedy uderzy w niego piorun
Jednostki miary odmieniamy przez przypadki. 1 Wat ale 3 Waty lub 300 Watow a nie 300 Wat. Tak samo jak 1 centymetr lub 3 centymetry lub 300 centymetrow.
A co jeśli producent nie podaje efektywności głośników np Panasonic SC-UA7
Jak liczysz te dB w 3:49? Jest na to jakiś wzór albo coś? Dodawanie tych watów ani mnożenie nie daje mi takiego wyniku
Każde podwojrnie mocy zwiększa głośność o 3 decybele za każdym razem
Wszystko dobrze wytłumaczone, ale mógłbym prosić o wyjaśnienie czemu przy 1Hz ogłuchniesz (11:28) a przy innej częstotliwości nie?
Bo czułość ludzkiego ucha jest dużo mniejsza przy niskich tonach, więc można tak głośnik testować bez obawy o słuch, a 1 khz jest częstotliwością na którą ucho jest dość wrażliwe
Co to za sprzęt z którego wysyłasz te dźwięki do głośników?
To mnie Pan utwierdził w wyborze. Dobrze robię będzie fajnie to grało
Pewnie ze sie spodobał
Czy jeśli do comba gitarowego o mocy 300W podłączę kolumnę pasywną o mocy 200W to uzyskam zestaw kolumn o efektywnej mocy 500W?
Nie uzyszkasz troche mniej niż 200
🤣kosz robi robotę
Dlaczego Autor filmu mówi, że nie można wyznaczyć mocy głośnika? A nie można by zasilić jakąś określoną częstotliwością i ustawić na niego mikrofon i sprawdzić kiedy zacznie zniekształcać lub po prostu kiedy membrana osiągnie maksymalne wychylenie? Ja tylko pytam, nie jestem specem od głośników.
Ale się fajnie zjarał :-)
A ciągla i szczytowa?
Mam pytanie . Podłączenie rownolegle i szeregowe 2 glosniki tej samej impedencji i watt wiem ktore podłączenie zwieksza lub zmniejsza impedencje a nie mam wiedzy ktore zwieksza watt lub zmniejsza
Moc głośników najdokładniej określają ruchy firanek . To jest pomiar szybki i dokładny ze starej szkoły audiofilskiej .
Moja pomyłka chodziło mi o 1kHz. Jest powiedziane że moc głośnika jest sprawdzana przez doprowadzenie szumu do niego, więc czemu on dostaje sinusoidę?
Bo sygnał jest sinusem inaczej głośnik by sie nie poruszał
Witam, planuję zakup kina domowego SONY BDV-N7200WB, w opisie moc wyjściowa widnieje 1200W chciałbym wiedzieć jaka jest maksymalna głośność w decybelach? Czy to nie kolejna ściema marketingowa? Sprzęt co prawda kosztuje więcej niż przeciętne kino domowe ale chciałbym wiedzieć jakie jest Pana zdanie na jego temat, być może miał Pan styczność z tym produktem i podzieli się spostrzeżeniami. Dziękuję i pozdrawiam.
+Aleksander Gawlas Waty, nie równają się głośności, musisz wiedzieć ile dany głośnik wytrwarza przy 1w/1m czyli ile ma DB... 1200 to raczej ściema
Aleksander Gawlas widnieje 1200 Watt bo są policzone wszystkie głośniki jakie są w zestawie (kolumny mają po 3 głośniki), tylne po 2 głośniki, centralny 2 głośniki i jeszcze subwoofer i jak wszystko posumujesz w kupę to wyjdzie 1200Watt, jak będzie miał 5x40 Watt mocy to będzie sukces :) Zainwestuj w porządny amplituner Sony żeby miał końcówkę 5x100 Watt, dobierz dwie kolumny podłogowe np. JAMO, dobierz tylne i centralny i aktywny subwoofer i będzie to jakoś grało (co prawda wyjdzie jakieś 2,5 x ceny jaką chciałeś dać ale przynajmniej oprócz filmów w 5.1 będzie się dało porządnie muzyki w stereo posłuchać.
Przy 250Hz i chińskim pierdziku, w którym poszła cewka, pełna zgoda - wpływ obudowy-żaden. Natomiast dla 'kompletności' pogadanki brakowało mi zwrócenia uwagi, że poza spaleniem cewki, częstą przyczyną awarii głośnika jest wyplucie membrany. Należy zatem uważać z testowaniem głośnika 'luzem' poza obudową. Oczywiście tyczy to niskotonowców, żeby się pan nie czepiał :) A co do PMPO -> Przesadzona Moc Pierdzików Orientalnych.
czy moge podłączyć głośniki równolegle 2x25w 8ohm do wzmacniacza 1x50w 4ohm?
mr.sds możesz, ale będziesz miał dwa głośniki grające mono.
Czym się różni subwoofer aktywny od pasywnego?
Aktywny jest zasilany wbudowanym wzmacniaczem otrzymującym sygnał albo z głównego wzmacniacza, albo przedwzmacniacza. Pasywny otrzymuje sygnał bezpośrednio z wzmacniacza .
14:31 To jak to jest z tym koszem na śmieci? Polecam do nagłośnienia testowane głośniki, właśnie tam trafiły i dobrze się sprawują :D
"40-20000Hz UHUUU!!!" Świetne
Witma mam nadzieje ze przeczyta Pan moją wiadmość :)
Chciałbym sie dowiedzieć czegoś na temat pasma przenoszenia w głosnikach, słuchawkach jakieś porównania jak np moje słuchawki Technics RP-DH 1200 które mają pasmo przenoszenia: 5 Hz - 30 kHz a Sennheiser HD 25-C II których pasmo przenoszenia jest: 16 Hz - 22 kHz w technicsach bass jest delikatnie lepszy ale ogolna jakośc dźwieku senheiserów jest bardziej realistyczna i jak mam patrzeć na te dane Dane:
* Membrany: 50 mm (diameter)
* Pasmo przenoszenia: 5 Hz - 30 kHz
* Siła wejścia: 3500 mW
* Impedancja 50 Ohm
* Skuteczność 107 dB
A przy jakich wartościach tolerancji podane są te pasma?
*****
Nie mam pojęcia nawet nie wiem co to znaczy dane wziołem z tej strony www.djshop.pl/i856,technics-rp-dh1200-.html zazwyczaj gdy wybieram głośniki czy słuchawki kieruje sie wąłsnie tym aby mialy jak najnizsząą wartość Hz i jak najwyższą wartość kHz i skuteczność dB ale to są moje bardzo powierzchowne wiadomości które wziąłem na podstawie logiki związanej z: niższy parametr - wyższa cena - lepsza jakością ale patrząc na senheisery obalają ten tok myślenia. Jednym słowem czym sie kierwoąc przy wyboże słuchawek i głosników patrząc na te parametry, o czym mówi mi wartość Ohm?
Przemek Przemek Nie zauwazyłem materiału o słuchawkach :P
Jest może sposób żeby mocniejsze głośniki grały odrobinę głośniej na słabej wieży?
Lepsze grube miedziane kable głośnikowe.
Nagra Pan coś o głosnikach wysokotonowych tak zwanych ELEKTROSTATYCZNYCH GWIZDKACH ? :) Bardzo dobry temat
Ja mam bt2500 blow, i też ma 15W
mam pytanie
Co słychać
Ja mówię - że potrzebuję 1200 lm - odkąd wymyślono ledy nie zwracam uwagi na moc.
Nie nie nie ,takiego typu głośniki nie nadają sie tyko do kosza na śmieci ,bierzesz go na warsztat rozpierdalasz wyciągasz magnes stały i te uzwojenie miedziane ,poźniej robisz z magnesem to co ci dusza podpowie ,no brelok do kluczy xd