Dopiero teraz zwróciłem uwagę na drobny błąd. W th-cam.com/video/60xZU7sL36M/w-d-xo.html macierze powinny być ustawione odwrotnie - najpierw bramka Hadamarda, a potem wektor qubitu. Mnożenie jest przeprowadzone prawidłowo, dlatego początkowo nie zauważyłem błędu. Po prostu stać powinny odwrotnie, bo mnożenie macierzy nie jest przemienne. Mam nadzieję, że nie popsuje to wrażeń z oglądania filmu.
Sposób prowadzenia "wykładu" oraz tło muzyczne bardzo przypominają mi Mirosława Zelenta i kanał "Pasję Informatyki" :) Moim zdaniem jest to najlepszy komplement jaki wobec wysnuć dla takiego ciekawego materiału i kanału. Czekam na więcej ;)
Kompletnie nic nie zrozumiałem. Ale jest to jeden z bardziej wciągających filmików, jakie ostatnio oglądałem. Ciekawa i wciągająca narracja i fajny język. Naprawdę Takich pozycji brakuje w TV Może obecne pokolenie MTV było by Ciut mądrzejsze... Jedyne co, to o parę procent bym zwolnił. Nie dużo, ale mam lekki wrażenie, że trochę za szybko gonisz do przodu. Choć to oczywiście subiektywne wrażenie. Pozdrawiam i oby tak dalej!
Są ciekawe momenty, ale są pewnie uproszczenia. Zamiast bitow (dwoch rożnych stanow) moglibysmy uzywac np. system z trzema czy dziesiecioma/szesnastoma stanami. Ale łatwiej i taniej uzywac bity., taniej projektowac i produkowac uklady elektroniczne operujące na dwoch stanach.
Odpowiedź na pytanie z końca filmiku: Kubit równy 0 przechodzący przez bramkę Hadamarda przyjmuje 50% szansy na wartość 1 i 0, co powoduje, że istnieje 50% szans, że bramka NOT jest włączona, więc statystycznie odwróci ona dokładnie połowę kubitów przechodzących przez nią.
Matematyka czyt. arytmetyka kończy się tam gdzie zaczynają się duże liczby pierwsze. Ale podobno już jest napisany algorytm mogący oszukać krytoplogię, tylko jest pod ścisłą ochroną. Systemu liczbowe, matrycę, macierze, programy odzwierciedlające graficznie itd. Małe liczby pierwsze to te do 19, można powiedzieć, że resztę można wpakować w tablice matematyczne zwane macierzami. Tą są tylko podstawy, ale bardzo ciekawe. Jeśli oglądam filmy popularno naukowe, wydaje mi się, że w nauce już wszystkiego dokonano. 12 macierzy to system 2024 bitowy itd, co dalej? Co z problemem, że w kwantowym komputerze, możliwości wpakowania do niego liczb wartości rzeczywistej jest skończony, to co z decyzyjnością. I jak można pominąć element szyfrowania RAS, który jest osiągnięty i z pewnością znany przez hackerów to praktycznie wielkie mocarstwa są nagie, bo można praktycznie wynieść dowolną informację zapisaną gdzieś w internecie pod warunkiem że jest podłączona do zasilania. Jakie to będzie miało polityczne i społeczne reperkusje?
Raptor 1348 ponieważ celem uczelni nie jest nauczenie Cie ogólników tylko wszystkie co za tym idzie. Łącznie z tajnikami matemtycznymi i zagwostkami logicznymi
Sorry ale jak jesteś w stanie słuchać tego głosu przez więcej niż 2 minuty to musisz być jakimś super człowiekiem potrafiącym ignorować dochodzące do ciebie bodźce.
Udane połączenie matematyki z "humanistyką" w charakterze sarkazmu... kwanty są przyszłością Ale nie dla mas... odrobina wyobraźni z dodatkiem pojęcia nie dla leniwych... (oczywiście można by to jeszcze bardziej uprościć ( ale po co?) Haaa... dzięx i Pozdro...P.S. ( za każdym razem gdy klikam literki by stworzyć słowo zastanawiam się czy się nie zachowuję jak jeden z "Z" (11)(00)W stosunku do (0-1) i odwrotnie 🤣
Powiedz mi jedną rzecz. Bity w wypadku takich komputerów mogą być mało wymiernym systemem przekazywania danych. W momencie kiedy w jednym pakiecie (załóżmy dla uproszczenia jeden qbit) danych wysyłamy informację w standardowym systemie 0,1 mamy 2 opcje. Lecz za pomocą qbitu w przeciwieństwie do zwykłego bitu można ustawić teoretycznie nieskończenie wiele wektorów ograniczonych przed dokładność sprzętu pomiarowego. Dlatego też bez szaleństw po wysłaniu qbitu możemy ustalić jego 4 może 8 stanów które w jednym pakiecie danych prześle skondensowaną informację. Oczywiście wszystko z prawdopodobieństwem pewnym. Więc skoro tak dlaczego nie jest stosowana możliwość rozszerzenia przesyłanej informacji? Czyżby powodem było wspomniane już prawdopodobieństwo? Że informacja przesyłana przy ustawieniu jej na 7 ma spore szanse zostać odebrana jako 6 lub 0 w systemie ósemkowym?
kubit-jednsotka miary używana w starozytmym Egipcie np podczas budowania piramidy heopsa polecam się zapoznać =) jak to wszystko ładnie się uzupełnia =)
Do autora: po obejrzeniu tego materiału nie czuję różnicy między q-bitem a klasyczną, ale analogową komórką pamięci, która daje możliwość przechowywania dowolnej liczby z zakresu . Może w kolejnym odcinku rozwiniesz trochę analogię, o której napisałem, lub zniszczysz ją w jakiś spektakularny sposób dowodząc, że się mylę :-) No i oczywiście gorąco proszę o następne odcinki
Z tego co ja zrozumiałem to na 2 bitach masz możliwość zapisać JEDNĄ liczbę z przedziału od 0 do 3. A przypadku 2 kubitów możesz zapisać nawet 4 liczby jeżeli oba będą miały ten "stan pomiędzy".
Nie o neuronie myślałem. Dla przykładu: jeśli chcesz przechować liczbę rzeczywistą z zakresu ze skończoną dokładnością, to potrzebujesz skończoną ilość binarnych komórek pamięci, np. potrzebujesz ich osiem, żeby zapisać tą liczbę z rozdzielczością 1/256. Technicznie jest to proste i wykonywane powszechnie. Liczbę rzeczywistą z tego zakresu mógłbyś jednak przechować także w komórce analogowej, która wykorzystując ładunek zgromadzony w kondensatorze mogłaby zmapować liczbę z zakresu na ładunek np. od 0 do 1C zgromadzony w tej komórce. Operacje dodawania lub odejmowania to wtedy odpowiednie sumowanie lub odejmowanie ładunku komórek. Komórka pamięci tego typu jest elementem komputera analogowego -> pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_analogowy Co do neuronu - moim zdaniem nie przechowuje on informacji, lecz jest tylko "przełącznikiem" generującym sygnały w zależności od tego, jakie sygnały trafią do niego z innych neuronów z pośrednictwem synaps. To synapsy i ich topologia przechowują informację w mózgu, a przynajmniej takie założenie przyjmuje się modelując działanie mózgu za pomocą sztucznych sieci neuronowych.
0I----H---·--------------50% I I 0I---------¤-------------50% To chyba działa tak że bramka hadabarda(jakos tak) daje wartość 50% (włączone wyłączone) A potem kontrolowana bramka NOT przenosi wartość niżej i nadal niższa linia jest 0, ale qbity lecą od kółka z krzyżykiem
Niestety, nie udało mi się znaleźć jednej pozycji zbierającej całą wiedzę. Sam szukałem jej po wielu artykułach naukowych. Ale spróbuję zebrać to w całość i coś polecić.
Chyba przydatnym wzorem do tego odcinka( w tym sensie żeby obliczyć ilość kombinacji) był by ten wzór. Jednostka informacji^ilość rejestrów=ilość kombinacji Przykładowo dam ASCII 2^8=2*2*2*2*2*2*2*2=256
Przeczytałem właśnie "Początek" Dana Browna i bardzo zaciekawiła mnie idea programowania kwantowego, a tu nagle w polecanych dostaję ten film :) Wspaniała robota, mam nadzieję, że będziesz kontynuował ten temat. PS. Odpowiedzią do zagadki będzie macierz (1/sqrt(2) 0 0 1/sqrt(2)) ? czyli albo oba kubity są 0 albo oba są 1?
Aaaa... Już widzę ten potencjał informacyjny qBitów. Skoro prawdopodobne jest, że dany elektron ma po trochu jedynki i zera, to na jednym atomie tlenu (8 elektronów) można zapisać (właściwie to odczytać, bez potrzeby wcześniejszego zapisywania;) zawartość całej biblioteki aleksandryjskiej. Trochę gupie to... ;) chodzi przecież o zapis informacji w pojedynczym atomie a nie elektronie, które są wszędobylskie i ciężko będzie je zmusić by siedziały na swoim miejscu, które stanowić będzie komórkę pamięciową.
Materiał jak zwykle ciekawy przyjemnie się ogląda, ale mam jedną prośbę - czy mógłbyś adnotacje zostawiać trochę dłużej na ekranie, tak żeby nie trzeba było pauzować w celu przeczytania? :-)
Nie wiem czy dobrze załapałem ale wg mnie matematycznie wyglądałoby to tak: (załóżmy ze pierwiastek wygląda tu tak ">") kubit1=(1 0) kubit2=(1 0) wtedy działa na kubit1 bramka hadamarda: (1 0) * 1/>2[1 1, 1 -1]=1/>2(1 1)=(1/>2 1/>2) później wykonujemy te działania dla kontrolowanej bramki NOT: najpierw xorujemy te dwa kubity ze sobą (1/>2 1/>2) x (1 0)= (1/>2 0 1/>2 0) i działamy na to kontrolowaną bramką not: (1 0 0 0, 0 1 0 0, 0 0 0 1, 0 0 1 0) * (1/>2 0 1/>2 0) = (1/>2 0 0 1/>2) no i tak ładniej zapisane to było by w ten sposób że : |R=1/>2|00 + 1/>2|11 Jeżeli gdzieś się pomyliłem to fajnie by było jakby mnie ktoś wyprowadził z błędu + sory za możliwość problemów z rozczytaniem tego ale cięzko napisać to tutaj w miarę przejrzyście :)
minimalizacja bledu w komputerze kwantowym no 4 qubity dajemy na prwdopodobienstwo bledu 12 qubitow 12 liczy 2 miliardy a 4 qubity 200 z prawdopodobienstwem 90% wyniku 1 x 90% 2x90% i tak do 2 miliardow wynik z dwoch miliardow 700 milionow jest dobrze
Cieszę się, że odbiór tego filmu jest taki dobry, bo to oznacza że z dużym prawdopodobieństwem zrealizujesz kolejny odcinek tej serii. Nie chciał byś założyć patronite?
Oczywiście, że bym chciał. Mój komputer wyraża się o mnie coraz mniej pochlebnie podczas renderowania filmów, więc przydałaby mu się zasłużona emerytura. Ale czy nie za szybko domagałbym się wsparcia?
Kto będzie chciał się dorzucić to się dorzuci, a komu to będzie przeszkadzać temu będzie przeszkadzać bez względu na to, czy masz 8k subskrypcji czy 800k :)
Teraz czekam na kolejny odcinek. Chociaż brakło mi jednej rzeczy. Jak daleko są postępy przy praktycznym wykorzystaniu komputerów kwantowych i jeżeli są już to gdzie.
Tak naprawdę to jeszcze właściwie nie mamy komputera kwantowego. Według większości szacunków jest to jednak kwestia od pięciu do piętnastu lat. Dlatego wszystkie wielkie firmy stoją już w blokach.
co do zagadki - w tym przykładzie bramka kontrolowana not ustawia taki sam stan na drugiej bramce jaki sama dostanie, czyli stan z bramki Hadamarda, w 50% wyłączony lub włączony. zgadza się?
Qubit przeszedł przez bramkę H (jego prawdopodobieństwo, że jest 0 lub 1 jest równe), a następnie przechodząc przez czarną kropkę decyduje, że drugi qubit ma identyczny stan.
Nie do końca. Pierwszy qubit po wyjściu z bramki hadamarda ma 50% szans na to że zaneguje stan drugiego qubitu, więc statystycznie na drugim qubicie w połowie przypadków dostaniemy 1 a w drugiej połowie 0
Dziękuję. :) Oczywiście, że myślałem. Przydałby mi się nowy komputer, bo ten który mam, przy renderowaniu filmu, wydaje już dźwięki rodem z piekielnej otchłani. Ale nie wiem czy nie za szybko domagałbym się pieniędzy.
Jestem zafascynowany liczbami wiec pytam skoro coś jest troche zerem trochę jeden to tak naprawdę jest niczym bo nie możemy z tego odczytać informacji, przenosząc to do liter jak bym chciał zapisać wyraz marchewka a kazda litera jest troche każdą po trochu to wyglądało by to np. tak kevspvbwq albo tak zpelamvox i jak z czegoś takiego cos odczytać bo skoro m jest troche z to przecie może przybrać wartość z. I jak zapisze liczbe 6 to bedzie (licząc do 15) 0110 ale pierwsza liczba może być jedynką wiec to będzie tak 1110 (14) i mamy błąd?? Jeśli ktoś umie to proszę o wytłumaczenie.
Tak długo jak q-bit nie zostanie odczytany to znajduje się w obydwu stanach. W momencie odczytania wpada w pojedyńczy stan. Z cytatu "skoro coś jest troche zerem trochę jeden" wnioskuję, że wyobrażasz sobie q-bit jako "liczbę rozmytą" co nie jest dobrym skojarzeniem. Mają kilka rzeczy wspólnych ale nie jest to to samo.
to działa mniej więcej tak że gdy coś chcemy odczytać z pamięci kwantowej to zawsze niszczymy część informacji (zasada nieoznaczoności Heisenberga) a takie przykładowe słowo marchewka może wyglądać w komputerze kwantowym (w notacji Diraca a|b> ==> mamy a-tą szansę na to że układ jest w stanie b-tym) o tak: Pierwsza litera [ 0|A>+1|M>+0|N>+...+0|Z> ] i tak dalej, to że qbit może przenosić informację w wielu stanach nie znaczy że faktycznie ich używa, ale faktycznie zazwyczaj po obliczeniach wychodzi coś w stylu: liczba = 0.85|a>+0.10|b>+0.05|c> w takich przypadkach po prostu wykonuje się obliczanie n razy i ma się pewność poprawności wyniku (a).
Obejrzałem dopiero 3 minuty - już dwa błędy zauważyłem :/ : Po pierwsze, to w tabelce z bitami koło 2:30 jest błąd, bo przecież 2^0 ro jest 1. I wszystko do zerowej da jeden. Po drugie w 2:53 adnotacja trwa niecałą sekundę, a szkoda, bo nic nic zasłania, a jest przydatna. Pozadrawiam.
A ja tam powiedziałem, że 2^0 to coś innego niż 1? Bo nie rozumiem w czym tkwi błąd. Co do adnotacji się zgafzam - wyszedł mój brak doświadczenia. Zrobiłem też dwa inne, przypadkowe błędy, o których piszę w komentarzu.
Pomieszało mi się. W 2:30 chodziło o 2^1, a jako wynik podałeś dwa ;). A to w 6:30 jako 2^0 podałeś 0. Błędy ludzka rzecz i nie wpłynęły one nawet o 1% mniejszą ocenę twojej pracy. No, ale nie można ich nie zauważać :)
Nie do końca. |0> to tylko zerowa wartość qubitu. Dopiero zapis 1|0> oznacza, że masz pewność (jedynka oznacza pewność), że twój qubit ma wartość zero. Pełen zapis qubitu wygląda tak 1|0>+0|1>.
|q> jest to oznaczenie ketu. Ket został wprowadzony przez Diraca do oznaczania(zapisywania) układów stanów kwantowych. Q-bit jest to kombinacja liniowa dwóch wektorów a|0> + b|1>. Gdzie a oraz b należą do przestrzeni liczb zespolonych. Kety |0> oraz |1> są do siebie prostopadłe i są znormalizowane (z punktu algebraicznego tworzą bazę tej przestrzeni). Nasz Q-bit a|0> + b|1> możemy zapisac jako wektor [a,b]. Wektor ten musi posiadac długosc 1. Wiedząc jak się liczy długośc wektora możemy wywnioskowac, że układ wpadnie w stan |0> z prawdopodobieństwem a^2 (odpowiednio stan |1> z prawdopodobieństwem b^2). Przerabiałem q bity 7 lat temu widzę, że w głowie mi trochę informacji zostało. Chyba autor trochę się nie przygotował do tego filmu. Sporo pojęc jest tutaj do tłumaczenia, unitarnośc, ciało algbraiczne, przestrzeń Hilberta itp. Dodatkowa ciekawostka istnieje oznaczenie
Autor upraszczał to jak mógł. Wybrał przykłady, dla których wystarcza przestrzeń liczb rzeczywistych, ani pisnął o sprzężeniu hermitowskim i unitarności oraz nie wspomniał o sferze Blocha, bo uważał że na tym etapie to jeszcze za skomplikowane. W kolejnych filmach powoli w to wejdzie, ale to materiał popularnonaukowy, więc założył, że wybierze najprostsze, ale prawdziwe przykłady by nikogo nie wystraszyć. Na wykopie dowiedział się nawet, że w tym materiale nie ma mechaniki kwantowej i potraktował to jako komplement. :) Oczywiście masz prawo oceniać to inaczej.
Opisałeś zasadę działania w miarę prosty sposób, ale po obejrzeniu tego filmu mogę pomyśleć, że to jest jakiś dziwny, trudniejszy i bardziej czasochłonny sposób na obliczanie rzeczy, które zwykły komputer daje sobie rade.
bardzo ciekawe ale na poziomie maturzystow informatyki i kompiuterow lub 2 roku studiow informatyki lub fizyki przecietny adept wyksztalceniowy tego nie ogarnia
Ale jakie programy można napisać ,jak nie jesteśmy pewni jak program zareaguje?Jak dobrze zrozumiałem to za każdym razem może dawać różne wyniki ,bo mówimy o prawdopodobienstwie
Algorytmy kwantowe polegają na tym, że wynik jest jakimś prawdopodobieństwem. Głupi przykład. Chcemy zrobić kwantowego ORa. Na qubicie z wynikiem, wyjdzie wynik 25% że wynik to 0 i 75% że wynik to 1. Jak widać, w wiedźmina na tym nie pograsz, ale jakieś kombinacje molekuł już obliczysz...
spoko spoko czyli jeden 1qB to możliwe 64B do kwadratu? a więc na 1qB mieści się 4096 kombinacji? No powiem że jeśli powstanie taki prawdziwy komputer kwantowy to będzie rewolucja xd
Dopiero teraz zwróciłem uwagę na drobny błąd. W th-cam.com/video/60xZU7sL36M/w-d-xo.html macierze powinny być ustawione odwrotnie - najpierw bramka Hadamarda, a potem wektor qubitu. Mnożenie jest przeprowadzone prawidłowo, dlatego początkowo nie zauważyłem błędu. Po prostu stać powinny odwrotnie, bo mnożenie macierzy nie jest przemienne. Mam nadzieję, że nie popsuje to wrażeń z oglądania filmu.
tak
co w tym złego, że sam zauwazył błąd i go wskazal? bo o ile dobrze widzę nikt mu go w komentarzach nie wytknał
jeżeli jestem na mechatronice mogę się z tym spotkać ?
Jeszcze nie. Ale wiele wskazuje na to, że niedługo trudno będzie tego uniknąć.
Czy przypadkiem nie wyszedł już q#?
Właśnie leżę w krzakach i udaję osobę zaginioną na treningu psów ratowniczych. Świetny film w czasie oczekiwania na uratowanie :)
pozdro.
Pies Ratowniczy
Powiem szczerze, że udało Ci się mnie zaskoczyć. :)
trening przed misją "Ratujmy kota Schroedingera"? :)
Kanał który jest dla mnie totalnym zaskoczeniem pod względem prezentowania zaawansowanej (ale ultra ciekawej) wiedzy. W normalny i ciekawy sposób.
Sposób prowadzenia "wykładu" oraz tło muzyczne bardzo przypominają mi Mirosława Zelenta i kanał "Pasję Informatyki" :) Moim zdaniem jest to najlepszy komplement jaki wobec wysnuć dla takiego ciekawego materiału i kanału. Czekam na więcej ;)
Garry napisałbym to samo gdybyś mnie nie wyprzedził
Dzięki Tobie jestem głodny mechaniki kwantowej 😳
Kompletnie nic nie zrozumiałem. Ale jest to jeden z bardziej wciągających filmików, jakie ostatnio oglądałem. Ciekawa i wciągająca narracja i fajny język.
Naprawdę Takich pozycji brakuje w TV Może obecne pokolenie MTV było by Ciut mądrzejsze...
Jedyne co, to o parę procent bym zwolnił. Nie dużo, ale mam lekki wrażenie, że trochę za szybko gonisz do przodu. Choć to oczywiście subiektywne wrażenie.
Pozdrawiam i oby tak dalej!
Trzeba wyszkolić mózg w radzeniu sobie z dysonansem poznawczym, jednak cała teoria stojąca za informatyką kwantową jest bardzo piękna i elegancka.
Ogarniam i nie ogarniam jednocześnie :)
Dobra robota :D
To chociaż wiesz czym jest qubit 😂
wspanialy Program a wlasciwie to bardzo dobrze wytlumaczone .
Są ciekawe momenty, ale są pewnie uproszczenia. Zamiast bitow (dwoch rożnych stanow) moglibysmy uzywac np. system z trzema czy dziesiecioma/szesnastoma stanami. Ale łatwiej i taniej uzywac bity., taniej projektowac i produkowac uklady elektroniczne operujące na dwoch stanach.
od Twych Lekcji polubilem te Spiny i miechanike Kwantowa…………….Ty masz Taki sposub przekazywania wiedzy ze i Kon by sie tego Nauczyl .
nie nie rozumiem, ale to jest zajebiste
babciu to jest zajebiste, nie mam pojęcia czemu akurat to mi się z tym skojarzyło XD
Odpowiedź na pytanie z końca filmiku:
Kubit równy 0 przechodzący przez bramkę Hadamarda przyjmuje 50% szansy na wartość 1 i 0, co powoduje, że istnieje 50% szans, że bramka NOT jest włączona, więc statystycznie odwróci ona dokładnie połowę kubitów przechodzących przez nią.
Super film, muszę go jeszcze parę razy obejrzeć, ale bardzo się cieszę, że trafiłem na ten kanał. Dobra robota, powodzenia!
Te równania to wciąż magia...
Od razu sub, świetny kanał. Dziękuję za włożoną pracę i podzielenie się nią.
Łapka za dopisek z niewymiernością, chociaż w technikum na elektrotechnice też się zostawiało pierwiastki.
Dobrze i przystępnie wyjaśnione. Zrób więcej takich filmów.
Długo czekaliśmy ^_^ Jak zwykle świetny materiał!
Genialny material!
Super, idealny materiał pod kawkę :D
Dziękuję ci za to, co robisz
widze że nieźle suby rosną, fajnie bo zasługujeszesz, super kanał.
Poprzednie filmy były całkiem łatwe do zrozumienia ale teraz to nie ogarniam xD Świetny materiał !
Matematyka czyt. arytmetyka kończy się tam gdzie zaczynają się duże liczby pierwsze. Ale podobno już jest napisany algorytm mogący oszukać krytoplogię, tylko jest pod ścisłą ochroną. Systemu liczbowe, matrycę, macierze, programy odzwierciedlające graficznie itd. Małe liczby pierwsze to te do 19, można powiedzieć, że resztę można wpakować w tablice matematyczne zwane macierzami. Tą są tylko podstawy, ale bardzo ciekawe. Jeśli oglądam filmy popularno naukowe, wydaje mi się, że w nauce już wszystkiego dokonano. 12 macierzy to system 2024 bitowy itd, co dalej? Co z problemem, że w kwantowym komputerze, możliwości wpakowania do niego liczb wartości rzeczywistej jest skończony, to co z decyzyjnością. I jak można pominąć element szyfrowania RAS, który jest osiągnięty i z pewnością znany przez hackerów to praktycznie wielkie mocarstwa są nagie, bo można praktycznie wynieść dowolną informację zapisaną gdzieś w internecie pod warunkiem że jest podłączona do zasilania. Jakie to będzie miało polityczne i społeczne reperkusje?
Błagam o więcej tego!
Czemu nikt na uczelni nie prowadzi w taki sposób wykładów jak ty !? Będą "drugie kroki" z mechaniki kwantowej ? :)
Oczywiście, że będą. A może i trzecie, jeśli się nie zniechęcicie. :)
Raptor 1348 ponieważ celem uczelni nie jest nauczenie Cie ogólników tylko wszystkie co za tym idzie. Łącznie z tajnikami matemtycznymi i zagwostkami logicznymi
Heibonna Chodziło mi między innymi o sposób w jaki się wysławia :) Nie miał "zmęczonego życiem głosu" jak co niektórzy. :)
Sorry ale jak jesteś w stanie słuchać tego głosu przez więcej niż 2 minuty to musisz być jakimś super człowiekiem potrafiącym ignorować dochodzące do ciebie bodźce.
Nie ma sprawy, jak się dorobię na kanale, zatrudnię Tomasz Knapika. ;)
Ty geniuszu zajebisty film ❤
Jak zwykle świetny materiał :)
Bardzo ciekawy wykład :)
Super, prosimy o więcej :)
Udane połączenie matematyki z "humanistyką" w charakterze sarkazmu... kwanty są przyszłością Ale nie dla mas... odrobina wyobraźni z dodatkiem pojęcia nie dla leniwych... (oczywiście można by to jeszcze bardziej uprościć ( ale po co?) Haaa... dzięx i Pozdro...P.S. ( za każdym razem gdy klikam literki by stworzyć słowo zastanawiam się czy się nie zachowuję jak jeden z "Z" (11)(00)W stosunku do (0-1) i odwrotnie 🤣
Ładnie przejrzyście zrobione, czekam na kolejny
Powiedz mi jedną rzecz. Bity w wypadku takich komputerów mogą być mało wymiernym systemem przekazywania danych. W momencie kiedy w jednym pakiecie (załóżmy dla uproszczenia jeden qbit) danych wysyłamy informację w standardowym systemie 0,1 mamy 2 opcje. Lecz za pomocą qbitu w przeciwieństwie do zwykłego bitu można ustawić teoretycznie nieskończenie wiele wektorów ograniczonych przed dokładność sprzętu pomiarowego. Dlatego też bez szaleństw po wysłaniu qbitu możemy ustalić jego 4 może 8 stanów które w jednym pakiecie danych prześle skondensowaną informację. Oczywiście wszystko z prawdopodobieństwem pewnym. Więc skoro tak dlaczego nie jest stosowana możliwość rozszerzenia przesyłanej informacji? Czyżby powodem było wspomniane już prawdopodobieństwo? Że informacja przesyłana przy ustawieniu jej na 7 ma spore szanse zostać odebrana jako 6 lub 0 w systemie ósemkowym?
Pokochałem Twoje filmy stary ;d, tak trzymaj ;)
kubit-jednsotka miary używana w starozytmym Egipcie np podczas budowania piramidy heopsa polecam się zapoznać =) jak to wszystko ładnie się uzupełnia =)
Do autora: po obejrzeniu tego materiału nie czuję różnicy między q-bitem a klasyczną, ale analogową komórką pamięci, która daje możliwość przechowywania dowolnej liczby z zakresu .
Może w kolejnym odcinku rozwiniesz trochę analogię, o której napisałem, lub zniszczysz ją w jakiś spektakularny sposób dowodząc, że się mylę :-) No i oczywiście gorąco proszę o następne odcinki
Dobrze to określiłeś - nie czujesz. Postaram się byś po kolejnych filmach się z tym oswoił. :)
Z tego co ja zrozumiałem to na 2 bitach masz możliwość zapisać JEDNĄ liczbę z przedziału od 0 do 3. A przypadku 2 kubitów możesz zapisać nawet 4 liczby jeżeli oba będą miały ten "stan pomiędzy".
Nie o neuronie myślałem. Dla przykładu: jeśli chcesz przechować liczbę rzeczywistą z zakresu ze skończoną dokładnością, to potrzebujesz skończoną ilość binarnych komórek pamięci, np. potrzebujesz ich osiem, żeby zapisać tą liczbę z rozdzielczością 1/256. Technicznie jest to proste i wykonywane powszechnie. Liczbę rzeczywistą z tego zakresu mógłbyś jednak przechować także w komórce analogowej, która wykorzystując ładunek zgromadzony w kondensatorze mogłaby zmapować liczbę z zakresu na ładunek np. od 0 do 1C zgromadzony w tej komórce. Operacje dodawania lub odejmowania to wtedy odpowiednie sumowanie lub odejmowanie ładunku komórek. Komórka pamięci tego typu jest elementem komputera analogowego -> pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_analogowy
Co do neuronu - moim zdaniem nie przechowuje on informacji, lecz jest tylko "przełącznikiem" generującym sygnały w zależności od tego, jakie sygnały trafią do niego z innych neuronów z pośrednictwem synaps. To synapsy i ich topologia przechowują informację w mózgu, a przynajmniej takie założenie przyjmuje się modelując działanie mózgu za pomocą sztucznych sieci neuronowych.
Ale to jest rewelacyjne. Mów więcej :D
0I----H---·--------------50%
I
I
0I---------¤-------------50%
To chyba działa tak że bramka hadabarda(jakos tak) daje wartość 50% (włączone wyłączone)
A potem kontrolowana bramka NOT przenosi wartość niżej i nadal niższa linia jest 0, ale qbity lecą od kółka z krzyżykiem
Hadamarda :)
zgubiłem się po 8:23, ale materiał świetny! :)
GENIALNE!!
Ciekawe. Sam chciał bym dowiedzieć się czegoś na własną rękę. Jakaś książka? Strona internetowa? Coś proponujesz?
Niestety, nie udało mi się znaleźć jednej pozycji zbierającej całą wiedzę. Sam szukałem jej po wielu artykułach naukowych. Ale spróbuję zebrać to w całość i coś polecić.
Follow
Możesz wrzucić posta na kanał
Chyba przydatnym wzorem do tego odcinka( w tym sensie żeby obliczyć ilość kombinacji) był by ten wzór.
Jednostka informacji^ilość rejestrów=ilość kombinacji
Przykładowo dam ASCII
2^8=2*2*2*2*2*2*2*2=256
Przeczytałem właśnie "Początek" Dana Browna i bardzo zaciekawiła mnie idea programowania kwantowego, a tu nagle w polecanych dostaję ten film :) Wspaniała robota, mam nadzieję, że będziesz kontynuował ten temat.
PS. Odpowiedzią do zagadki będzie macierz (1/sqrt(2) 0 0 1/sqrt(2)) ? czyli albo oba kubity są 0 albo oba są 1?
Czekamy na następny odcinek :D
doogladalem to rzewnych uwag w stylu "przeciez to natura, ona nie dostosowuje sie do naszych ukladow wspolrzednych" i wymieklem... ;)
Czyli dokładnie w momencie, w którym przechodzę do rzeczy. :) Ale cóż, de gustibus non est disputandum. ;)
Kręć kolejną i od razu w pętli x10 bo nie zliczę ile razy trzeba cofać żeby wszystko zrozumieć :D
Poproszę więcej :)
Czekamy na kolejną część :) a i nauczysz nas używać stronki ibmq experience?
Aaaa... Już widzę ten potencjał informacyjny qBitów. Skoro prawdopodobne jest, że dany elektron ma po trochu jedynki i zera, to na jednym atomie tlenu (8 elektronów) można zapisać (właściwie to odczytać, bez potrzeby wcześniejszego zapisywania;) zawartość całej biblioteki aleksandryjskiej. Trochę gupie to... ;) chodzi przecież o zapis informacji w pojedynczym atomie a nie elektronie, które są wszędobylskie i ciężko będzie je zmusić by siedziały na swoim miejscu, które stanowić będzie komórkę pamięciową.
Dlaczego masz tak mało subow?
Bardzo ciekawy temat.
Normalni ludzie nie oglądają takich wykładów. Normalni ludzie w internecie oglądają PatoStremerow. hehe
subek,like i czekam na więcej
Musisz zrobić. Kolejny film na ten temat. Koniecznie!
dacie rade tym liczby pierwsze walnac ;p ? ja sprawdze wynik czy dobrze to zrobilo ;p
Materiał jak zwykle ciekawy przyjemnie się ogląda, ale mam jedną prośbę - czy mógłbyś adnotacje zostawiać trochę dłużej na ekranie, tak żeby nie trzeba było pauzować w celu przeczytania? :-)
albo zostawiać na chwilkę dłużej aby można było zdążyć z zapauzowaniem xDD
Kolega gracz przekonuje mnie, że gracze mają najlepszy refleks na świecie. Chciałbym by youtuberzy utarli mu nosa. ;)
te marzenia se do dupy wsadź
Co nam po takim komputerze jeśli cały zyskany czas zmarnuje na owe obliczenia.
fajny kanał, dzięki TH-cam za polecenie go :D
Skoro przeszło przez bramkę tego na H to było 50% a przez kropkę to te co były pionowe i poziome to po połowie sie odworcily i to tez 50%
Kiedy kolejna czenść?
Nie wiem czy dobrze załapałem ale wg mnie matematycznie wyglądałoby to tak:
(załóżmy ze pierwiastek wygląda tu tak ">")
kubit1=(1 0)
kubit2=(1 0)
wtedy działa na kubit1 bramka hadamarda:
(1 0) * 1/>2[1 1, 1 -1]=1/>2(1 1)=(1/>2 1/>2)
później wykonujemy te działania dla kontrolowanej bramki NOT:
najpierw xorujemy te dwa kubity ze sobą
(1/>2 1/>2) x (1 0)= (1/>2 0 1/>2 0)
i działamy na to kontrolowaną bramką not:
(1 0 0 0, 0 1 0 0, 0 0 0 1, 0 0 1 0) * (1/>2 0 1/>2 0) = (1/>2 0 0 1/>2)
no i tak ładniej zapisane to było by w ten sposób że :
|R=1/>2|00 + 1/>2|11
Jeżeli gdzieś się pomyliłem to fajnie by było jakby mnie ktoś wyprowadził z błędu + sory za możliwość problemów z rozczytaniem tego ale cięzko napisać to tutaj w miarę przejrzyście :)
minimalizacja bledu w komputerze kwantowym no 4 qubity dajemy na prwdopodobienstwo bledu 12 qubitow 12 liczy 2 miliardy a 4 qubity 200 z prawdopodobienstwem 90% wyniku 1 x 90% 2x90% i tak do 2 miliardow wynik z dwoch miliardow 700 milionow jest dobrze
Cieszę się, że odbiór tego filmu jest taki dobry, bo to oznacza że z dużym prawdopodobieństwem zrealizujesz kolejny odcinek tej serii. Nie chciał byś założyć patronite?
Oczywiście, że bym chciał. Mój komputer wyraża się o mnie coraz mniej pochlebnie podczas renderowania filmów, więc przydałaby mu się zasłużona emerytura. Ale czy nie za szybko domagałbym się wsparcia?
Kto będzie chciał się dorzucić to się dorzuci, a komu to będzie przeszkadzać temu będzie przeszkadzać bez względu na to, czy masz 8k subskrypcji czy 800k :)
Można jeszcze raz tylko wolniej i jakoś dużymi literami czy coś ?
Nie mam pojęcia o czym mówisz ale i tak dobrze się ogląda
jeżeli jestem na mechatronice mogę się z tym spotkać ?
Teraz czekam na kolejny odcinek.
Chociaż brakło mi jednej rzeczy. Jak daleko są postępy przy praktycznym wykorzystaniu komputerów kwantowych i jeżeli są już to gdzie.
Tak naprawdę to jeszcze właściwie nie mamy komputera kwantowego. Według większości szacunków jest to jednak kwestia od pięciu do piętnastu lat. Dlatego wszystkie wielkie firmy stoją już w blokach.
Czyli dzieci które teraz są w podstawówkach zyskają najwięcej jeżeli będą się uczyć kwantowego programowania, ale także fizyki i mechaniki.
nareszcie coś ...
Dobra robota, warto było poczekać : )
Przepraszam, że to tyle trwało. Ale rodzinne sprawy uniemożliwiły mi zrobienie filmu szybciej.
Gościu wyluzuj.
Cześć dziękuję
co do zagadki - w tym przykładzie bramka kontrolowana not ustawia taki sam stan na drugiej bramce jaki sama dostanie, czyli stan z bramki Hadamarda, w 50% wyłączony lub włączony. zgadza się?
7:20 ja to rozumiałam jako jest 0 i 1 .. tylko że ja jestem elektrykiem. Nikim innym.
Qubit przeszedł przez bramkę H (jego prawdopodobieństwo, że jest 0 lub 1 jest równe), a następnie przechodząc przez czarną kropkę decyduje, że drugi qubit ma identyczny stan.
Nie do końca. Pierwszy qubit po wyjściu z bramki hadamarda ma 50% szans na to że zaneguje stan drugiego qubitu, więc statystycznie na drugim qubicie w połowie przypadków dostaniemy 1 a w drugiej połowie 0
e lajzy wydze ze probujescie szyfry lamac a do a.i to tez sie nadaje ?
Czyli qubit znajduje się w każdym możliwym stanie kwantowym!?
Super seria, oglądam na bieżąco wszystkie twoje filmy! Myślałeś o patronite? Uważam że Twój kanał zasługuje na wsparcie.
Dziękuję. :) Oczywiście, że myślałem. Przydałby mi się nowy komputer, bo ten który mam, przy renderowaniu filmu, wydaje już dźwięki rodem z piekielnej otchłani. Ale nie wiem czy nie za szybko domagałbym się pieniędzy.
Co za bzdury wygadujesz na końcu, oczywiście, że musisz zrobić kolejne filmy z tej serii :)
8:23 Literówka przy indeksie drugiego qbita? :)
A jakże. Dwie drobne wpadki mi się przy tym filmie przytrafiły. Festina lente. :)
Jestem zafascynowany liczbami wiec pytam skoro coś jest troche zerem trochę jeden to tak naprawdę jest niczym bo nie możemy z tego odczytać informacji, przenosząc to do liter jak bym chciał zapisać wyraz marchewka a kazda litera jest troche każdą po trochu to wyglądało by to np. tak kevspvbwq albo tak zpelamvox i jak z czegoś takiego cos odczytać bo skoro m jest troche z to przecie może przybrać wartość z. I jak zapisze liczbe 6 to bedzie (licząc do 15) 0110 ale pierwsza liczba może być jedynką wiec to będzie tak 1110 (14) i mamy błąd?? Jeśli ktoś umie to proszę o wytłumaczenie.
Tak długo jak q-bit nie zostanie odczytany to znajduje się w obydwu stanach. W momencie odczytania wpada w pojedyńczy stan. Z cytatu "skoro coś jest troche zerem trochę jeden" wnioskuję, że wyobrażasz sobie q-bit jako "liczbę rozmytą" co nie jest dobrym skojarzeniem. Mają kilka rzeczy wspólnych ale nie jest to to samo.
to działa mniej więcej tak że gdy coś chcemy odczytać z pamięci kwantowej to zawsze niszczymy część informacji (zasada nieoznaczoności Heisenberga) a takie przykładowe słowo marchewka może wyglądać w komputerze kwantowym (w notacji Diraca a|b> ==> mamy a-tą szansę na to że układ jest w stanie b-tym) o tak:
Pierwsza litera [ 0|A>+1|M>+0|N>+...+0|Z> ] i tak dalej,
to że qbit może przenosić informację w wielu stanach nie znaczy że faktycznie ich używa, ale faktycznie zazwyczaj po obliczeniach wychodzi coś w stylu: liczba = 0.85|a>+0.10|b>+0.05|c> w takich przypadkach po prostu wykonuje się obliczanie n razy i ma się pewność poprawności wyniku (a).
A czy to nie daje możliwości prawdziwej losowości w komputerach ?
Ciekawe pytanie. Ale muszę się zastanowić zanim na nie odpowiem.
Kozak
Obejrzałem dopiero 3 minuty - już dwa błędy zauważyłem :/ : Po pierwsze, to w tabelce z bitami koło 2:30 jest błąd, bo przecież 2^0 ro jest 1. I wszystko do zerowej da jeden. Po drugie w 2:53 adnotacja trwa niecałą sekundę, a szkoda, bo nic nic zasłania, a jest przydatna. Pozadrawiam.
A ja tam powiedziałem, że 2^0 to coś innego niż 1? Bo nie rozumiem w czym tkwi błąd. Co do adnotacji się zgafzam - wyszedł mój brak doświadczenia. Zrobiłem też dwa inne, przypadkowe błędy, o których piszę w komentarzu.
Pomieszało mi się. W 2:30 chodziło o 2^1, a jako wynik podałeś dwa ;). A to w 6:30 jako 2^0 podałeś 0. Błędy ludzka rzecz i nie wpłynęły one nawet o 1% mniejszą ocenę twojej pracy. No, ale nie można ich nie zauważać :)
Czy |0> oznacza prawdopodobieństawo wystąpienia wartości 0?
Nie do końca. |0> to tylko zerowa wartość qubitu. Dopiero zapis 1|0> oznacza, że masz pewność (jedynka oznacza pewność), że twój qubit ma wartość zero. Pełen zapis qubitu wygląda tak 1|0>+0|1>.
Gupia Nauka Dziękuję pięknie
|q> jest to oznaczenie ketu. Ket został wprowadzony przez Diraca do oznaczania(zapisywania) układów stanów kwantowych. Q-bit jest to kombinacja liniowa dwóch wektorów a|0> + b|1>. Gdzie a oraz b należą do przestrzeni liczb zespolonych. Kety |0> oraz |1> są do siebie prostopadłe i są znormalizowane (z punktu algebraicznego tworzą bazę tej przestrzeni). Nasz Q-bit a|0> + b|1> możemy zapisac jako wektor [a,b]. Wektor ten musi posiadac długosc 1. Wiedząc jak się liczy długośc wektora możemy wywnioskowac, że układ wpadnie w stan |0> z prawdopodobieństwem a^2 (odpowiednio stan |1> z prawdopodobieństwem b^2).
Przerabiałem q bity 7 lat temu widzę, że w głowie mi trochę informacji zostało. Chyba autor trochę się nie przygotował do tego filmu. Sporo pojęc jest tutaj do tłumaczenia, unitarnośc, ciało algbraiczne, przestrzeń Hilberta itp. Dodatkowa ciekawostka istnieje oznaczenie
Autor upraszczał to jak mógł. Wybrał przykłady, dla których wystarcza przestrzeń liczb rzeczywistych, ani pisnął o sprzężeniu hermitowskim i unitarności oraz nie wspomniał o sferze Blocha, bo uważał że na tym etapie to jeszcze za skomplikowane. W kolejnych filmach powoli w to wejdzie, ale to materiał popularnonaukowy, więc założył, że wybierze najprostsze, ale prawdziwe przykłady by nikogo nie wystraszyć. Na wykopie dowiedział się nawet, że w tym materiale nie ma mechaniki kwantowej i potraktował to jako komplement. :) Oczywiście masz prawo oceniać to inaczej.
Bardzo ciche nagranie.
Opisałeś zasadę działania w miarę prosty sposób, ale po obejrzeniu tego filmu mogę pomyśleć, że to jest jakiś dziwny, trudniejszy i bardziej czasochłonny sposób na obliczanie rzeczy, które zwykły komputer daje sobie rade.
Co ja tu robię? Zamiast do egzaminów się uczyć to programowania kwantowego się uczę xD
Kurcze! Dlaczego mi się nie chciało skonczyć te studia? Teraz bym wiedział o czym mówisz. :/
Jakie studia?
czekam na następpny film
Błagam rób więcej
Czarna magia...
bardzo ciekawe ale na poziomie maturzystow informatyki i kompiuterow lub 2 roku studiow informatyki lub fizyki przecietny adept wyksztalceniowy tego nie ogarnia
Śmieszne
Ale jakie programy można napisać ,jak nie jesteśmy pewni jak program zareaguje?Jak dobrze zrozumiałem to za każdym razem może dawać różne wyniki ,bo mówimy o prawdopodobienstwie
Algorytmy kwantowe polegają na tym, że wynik jest jakimś prawdopodobieństwem. Głupi przykład. Chcemy zrobić kwantowego ORa. Na qubicie z wynikiem, wyjdzie wynik 25% że wynik to 0 i 75% że wynik to 1. Jak widać, w wiedźmina na tym nie pograsz, ale jakieś kombinacje molekuł już obliczysz...
spoko spoko czyli jeden 1qB to możliwe 64B do kwadratu? a więc na 1qB mieści się 4096 kombinacji?
No powiem że jeśli powstanie taki prawdziwy komputer kwantowy to będzie rewolucja xd
TO RAZY TO! A PO CO TO? NIGDY NIE DOJDZIECIE DO MERITUM,CZYLI JAK DO KOŃCA TEN ŚWIAT DZIAŁA!
Takie to madre ale trudne :D
E tam. Najważniejsze to zaufać sobie i nie panikować. :)
Ciekawe
O co tu chodzi??
miało nie być trudne xd
01 a nie 10 (jezeli chcemy zapisac 1)
KOSMOS...
Daj następny odc