Super odcinek jak co tydzień :) Szanowny Panie Tomku może orientuje się Pan czy Pioneer scalak PD1001 montował jeszcze w jakimś innym sprzęcie po za gramofonami? Wiem że to pytanie jest dziwne a scalakow powstały setki ale nie mogę znaleźć informacji na ten temat i może jednak potrafi Pan mi pomóc albo jakiś widz który również zagląda w sekcje komentarzy. Serdecznie Pozdrawiam :)
Druga Yamaha - jejciu, jakie mnóstwo kurzu... W pierwszej kolejności funduję takiemu zabieg oczyszczający z pomocą kompresora i odkurzacza :) Zgadzam się co do wtyków - preferuję widełki. Czasem sama robię z końcówek oczkowych.
Po pracy nad stykami odkurzyłem urządzenie. Na pewno będzie miało lepszą wymianę ciepła z otoczeniem :) Nie lubię odizolowanych, niezakutych końcówek przewodów. Mam to z elektrotechniki (automatyki przemysłowej), gdzie rutynowa kontrola szafy sterującej to dokręcanie przewodów. Zawsze niezakute były luźne. Podczas rutynowego przeglądu wszystkie końcówki były zakuwane i jeśli trzeba, adresowane. Te moje warsztatowe głośniki mają niezakute przewody, bo często zmieniam im końcówki.
11:30 Przywodzi na mysl elektromagnetyczne gasiki luku stosowane w bezpiecznikach i przekaznikach duzej mocy. Byc moze inzynierowie Yamahy uznali, ze umieszczenie stykow w polu magnetycznym przedluzy zycie stykow rozlaczanych pod obciazeniem ? Praktyka na to nie wskazuje.
No właśnie. Praktyka nie wskazuje bo i przełączane moce mniejsze. A i pole magnetyczne powinno być silniejsze, żeby wyeliminować iskrzenie. Poza tym jest pewna niekonsekwencja, nie wszystkie przekaźniki mają taki rodzaj "zabezpieczenia".
@@tomekkruger No i wygrzebalem fotke kilku takich made by Yamaha DEG relays i wyglada na to, ze bardzo sie lubia, wiec domeny magnetyczne ustawione sa N-S|styki|N-S. Moze zatem chodzic o wspomozenie wygaszenia luku i rozlaczenia stykow w przypadku pojawienia sie katastrofalnie wysokiego DC na wyjsciu. Czyzby zatem az tak bardzo nie ufali swoim wzmacniaczom mocy ? 🤣 Widze tez, ze takie rozwiazanie stosuje sie w elektrykach i hybrydach, gdzie zachodzi koniecznosc pewnego rozlaczania wysokich napiec i pradow stalych. Sam mam podobny amplituner i z auto-diagnostyki wynika, ze mam problem z zasilaniem +5VDC gdzies gleboko na jednej z dolnych plytek, takze widzac plytke na plytce podzielam calkowicie Panska gleboka niechec do tego typu aranzacji. Nie musze chyba dodawac, ze od roku zbiera kurz.
Nawet ładowarka akumulatora samochodowego potrafi zaiskrzyć na klemach przy podłączaniu. Mimo to myślę, że te kawałki magnesów tworzą zbyt słabe pole do tego zadania.
@@tomekkruger Alez Panie Tomaszu, to nie ma najmniejszego znaczenia - wazne, ze R&D department ma cos rzucajacego sie w oczy do zaprezentowania, a BOM na tym nie ucierpi ... 🙃
@@paulb4661 To mi trochę przypomina pracę informatyków zajmujących się konserwacją dajmy na to Firefoxa. Przeglądarka działa i jest stabilna więc wprowadzają poprawkę pod pretekstem łatania dziur "wirusowych", która zakłóca jej i ją destabilizuje. Wtedy cały dział rusza do boju żeby naprawić program i intensywnie pracuje nawet w weekend. Potem koleś, który wprowadził kod destabilizacji przeglądarki usuwa go i cała ekipa zgarnia kasę za nadgodziny. Nie może się zdarzyć, żeby ktoś pomyślał, że jakiś dział jest niepotrzebny i zwolnił ludzi (choć w istocie może tak być). I tak jak w tym wzmacniaczu A1 magnesiki były potrzebne to już w AX1 nie. Wytłumaczenie? Księgowy, który pogroził palcem za wprowadzenie miedzi do ekranowania.
Dokładnie rok temu też czyściłem w swoim kinie domowym przekaźniki, miesiąc temu problem powrócił (w innym kanale), wymieniłem na "hermetyczne", zobaczymy jak długo wytrzymają. Współczuję serwisantowi wymiany kondensatorów, prawdopodobnie jest ich ponad setka, pewnie większość będzie do wymiany.
Ja smaruję je wazeliną techniczną. Środek ten używałem w przemyśle i był skuteczny. Zapewnia ochronę przed dostępem powietrza. Wazelina pod naciskiem przesuwa się, więc kontakt elektryczny jest OK. Po ustąpieniu siły wraca na miejsce i pokrywa styk, bo nie jest on idealnie płaski tylko ma mnóstwo wgłębień. Oczywiście nie smaruję tego jak kromkę chleba masłem, tylko bardzo cienki film. Dlaczego tutaj nie wymieniłem przekaźników? Czyszczenie okazało się proste, styki nie były wypalone a Yamaha zastosował patent z gaszeniem łuku za pomocą magnesików. Wolałem zachować oryginały. Nigdy nie rozbierane więc myślę, że moje czyszczenie wystarczy na następne 10 lat. Jak na razie właściciel jest zachwycony, że za małe pieniądze naprawił to, co poznański serwis nie mógł zrobić w trzech podejściach.
@@tomekkruger Ja niestety musiałem wymienić na nowe, jeden z przekaźników miał delikatne zadziory na wszystkich stykach i to był ten co sprawiał problemy (P=R). Oryginalnych Panasonica już nie ma w produkcji.
Mam DSP A2 i kilka rzeczy jest w niej do obejrzenia, przekaźniki głośników, selektor wejść, isostat od " TONE BYPASS" i selektor nagrywania (ten mały pod klapką). Niestety ma to swoje lata i mimo "nadmiarowej" konstrukcji, trzeba dłubnąć tu i ówdzie...ale jak mam perspektywę rozkręcenia jej całej z wagą ~25 kg odpinając wszystkie kable to mi się odechciewa...aaaaaa i czasem szwankują zwory wejścia/wyjścia przedwzmacniacza...Jestem wielkim fanem tych modeli bo z ich wydajnością prądową, potrafią napędzić każdy głośnik i przy oglądaniu filmów wgnieść w fotel
@@tomekkruger nie wiem w którym mieście mieszkasz , przydałby się serwis we Wrocławiu:) chyba problem z lutami mam , delikatne stukniecie i działa wszystko:)
@@tomek30001 Mieszkam w Wielkopolsce. Ale jak widać na kanale, od 2 miesięcy nie było żadnego nowego filmu. Nie mam czasu na elektronikę, na prowadzenie kanału itd. Praca zawodowa pochłania mi cały czas. Niedawno wróciłem z 4 tury na łąkach, gdzie zbieraliśmy trawy na sianokiszonki (pracuje w rolnictwie, hodowla zwierząt). Praktycznie nie ma mnie w domu.
Mam ten numer Audio i pamiętam jak czytałem ten test. Budowa urządzenia zrobiła na mnie spore wrażenie. Te procesory YSS i 10 szt. Burr - Brownów PCM 1704. Cena powalała. Jak na kino domowe. Sam mam Denona AVR 1507 i do kina wystarcza. W stereo i tak słucham innych wzmacniaczy. Preferuję lampy i hybrydy. Mimo wszystko ten niemłody już Denon miło mnie zaskoczył czystością wysokich tonów i obrazem stereo. Nie ma tutaj typowego dla starszych wzmacniaczy tranzystorowych "nalotu" wynikającego prawdopodobnie ze zniekształceń TIM. Co do basu to jak ta Yamaha, jest skromnie ale w kinie wystarczy. Jeśli jeszcze podpięty jest subwoofer aktywny dobrej klasy i średnicy głośnika -;) to nie ma problemu. Właśnie sobie uświadomiłem, że nie próbowałem go słuchać w stereo z subwooferem. Muszę wypróbować. Yamahę to bym chciał kiedyś kupić ze względu na Cinema DSP. Taki wyższy model. W tym numerze Audio jest ciekawy materiał o tych procesorach. Denon czy Onkyo też mają fajne ale nie ma symulacji tylu sal odsłuchowych. Oczywiście wiem, że to tylko symulacja. Mimo wszystko chciałbym się z tym zapoznać nie licząc się z czasem. Bardzo fajny film. Dzięki. Powoli, w miarę możliwości oglądam Twoje filmy, których jeszcze nie widziałem. Pozdrowienia. Acha. Ja tam się nie nudzę jak oglądam przebiegi na oscyloskopie.
Witam Panie Tomaszu. Mnie kiedyś w szkole energetycznej uczyli, że magnesy przy stykach służą do wyeliminowania bądź zminimalizowania łuku elektrycznego na stykach podczas rozłaczania. Mniej więcej o to chodziło.
Witam. Ja to pamiętam. Tylko że pracując w zakładzie przemysłowym widziałem takie wygaszacze z dużo większym polem magnetycznym. Te magnesiki nie są zbyt silne. Stąd moje wątpliwości. W szkole pokazywano nam takie doświadczenia, ale tam magnes był większy niż od GDN 30/60.
Dziękuję, ale miałoby to sens, gdyby wszystkie przekaźniki to miały, a nie tylko kanał Front i Main. W AX1 nie ma już tego pomysłu, widocznie się nie sprawdził, co zresztą widać po zanieczyszczeniach styków. Większy łuk jest na przekaźniku włączającym trafo sieciowy, a tam patentu nie ma.
@@piotrstwora7607 Nie sądzę, żeby tak było w produktach prestiżowych. W budżetówce owszem. Poza tym to sprzęt 20 letni, Yamaha dbała wtenczas o wizerunek, widać to po konstrukcji. Dziś jest nieco inaczej. Tak zbudowany sprzęt jest bardzo drogi.
Pierwsze słyszę, żeby przy odpowiednio dobranej impedancji kolumn ( i przełączeniu fizycznym przełącznikiem z tyłu obudowy na właściwą wartość) się coś wyłączało 🤣. Mam dsp-a1 od wielu lat i w tym czasie przewinęło się kilka par kolumn (frontowych) m. in. Elac, GLD, Infinity, Quadral, i Yamaha zawsze dawała radę. Fakt, że słucham najczęściej z ustawieniami bass/treble 0 i bez podbicia bass, bo jest go w zupełności wystarczająco, ale nawet grubsze tematy niż te głazy we władcy pierścieni idą i nic się nigdy nie wyłączyło.
Nie dbam o wymowę języka angielskiego. Bardziej mi zależy na poprawnej polszczyźnie, choć wtrącam dużo regionalizmów. Ważniejsze od poprawnych nazw jest pokazanie co można tanio i szybko naprawić, mimo iż wiele osób ma inne metody. Przekaźniki działają do dziś, właściciel nie zgłosił reklamacji więc naprawa udana. I to jest ważne.
Ma Jab Pięknie grającego i wyglądającego antyka to masz np tutaj th-cam.com/video/72P_bnycJ5g/w-d-xo.html ta Yamaha mimo dwudziestu lat faktycznie wygląda jak urządzenia współcześnie produkowane, grające kiepsko.
Super odcinek jak co tydzień :) Szanowny Panie Tomku może orientuje się Pan czy Pioneer scalak PD1001 montował jeszcze w jakimś innym sprzęcie po za gramofonami? Wiem że to pytanie jest dziwne a scalakow powstały setki ale nie mogę znaleźć informacji na ten temat i może jednak potrafi Pan mi pomóc albo jakiś widz który również zagląda w sekcje komentarzy. Serdecznie Pozdrawiam :)
Witam i dziękuję. Niestety, Pioneerów się za dużo nie na naprawiałem, wiec nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Ale może inny widz pomoże.
Druga Yamaha - jejciu, jakie mnóstwo kurzu... W pierwszej kolejności funduję takiemu zabieg oczyszczający z pomocą kompresora i odkurzacza :)
Zgadzam się co do wtyków - preferuję widełki. Czasem sama robię z końcówek oczkowych.
Po pracy nad stykami odkurzyłem urządzenie. Na pewno będzie miało lepszą wymianę ciepła z otoczeniem :)
Nie lubię odizolowanych, niezakutych końcówek przewodów. Mam to z elektrotechniki (automatyki przemysłowej), gdzie rutynowa kontrola szafy sterującej to dokręcanie przewodów. Zawsze niezakute były luźne. Podczas rutynowego przeglądu wszystkie końcówki były zakuwane i jeśli trzeba, adresowane. Te moje warsztatowe głośniki mają niezakute przewody, bo często zmieniam im końcówki.
Odcinki pana Tomasza, to miód na moje oczy. Mogę oglądać w nieskończoność.
Dziękuję. Podchodziłem bezstresowo do wzmacniaczy dopóki nie zobaczyłem ile kosztowały :)Tak więc ocena brzmienia była bez znajomości ceny.
zappa zawsze na propsie
Można numer telefonu do Pana Tomka. Mam ten sam problem z yamaha ax1.
11:30 Przywodzi na mysl elektromagnetyczne gasiki luku stosowane w bezpiecznikach i przekaznikach duzej mocy. Byc moze inzynierowie Yamahy uznali, ze umieszczenie stykow w polu magnetycznym przedluzy zycie stykow rozlaczanych pod obciazeniem ? Praktyka na to nie wskazuje.
No właśnie. Praktyka nie wskazuje bo i przełączane moce mniejsze. A i pole magnetyczne powinno być silniejsze, żeby wyeliminować iskrzenie. Poza tym jest pewna niekonsekwencja, nie wszystkie przekaźniki mają taki rodzaj "zabezpieczenia".
@@tomekkruger No i wygrzebalem fotke kilku takich made by Yamaha DEG relays i wyglada na to, ze bardzo sie lubia, wiec domeny magnetyczne ustawione sa
N-S|styki|N-S. Moze zatem chodzic o wspomozenie wygaszenia luku i rozlaczenia stykow w przypadku pojawienia sie katastrofalnie wysokiego DC na wyjsciu. Czyzby zatem az tak bardzo nie ufali swoim wzmacniaczom mocy ? 🤣 Widze tez, ze takie rozwiazanie stosuje sie w elektrykach i hybrydach, gdzie zachodzi koniecznosc pewnego rozlaczania wysokich napiec i pradow stalych. Sam mam podobny amplituner i z auto-diagnostyki wynika, ze mam problem z zasilaniem +5VDC gdzies gleboko na jednej z dolnych plytek, takze widzac plytke na plytce podzielam calkowicie Panska gleboka niechec do tego typu aranzacji. Nie musze chyba dodawac, ze od roku zbiera kurz.
Nawet ładowarka akumulatora samochodowego potrafi zaiskrzyć na klemach przy podłączaniu. Mimo to myślę, że te kawałki magnesów tworzą zbyt słabe pole do tego zadania.
@@tomekkruger Alez Panie Tomaszu, to nie ma najmniejszego znaczenia - wazne, ze R&D department ma cos rzucajacego sie w oczy do zaprezentowania, a BOM na tym nie ucierpi ... 🙃
@@paulb4661 To mi trochę przypomina pracę informatyków zajmujących się konserwacją dajmy na to Firefoxa. Przeglądarka działa i jest stabilna więc wprowadzają poprawkę pod pretekstem łatania dziur "wirusowych", która zakłóca jej i ją destabilizuje. Wtedy cały dział rusza do boju żeby naprawić program i intensywnie pracuje nawet w weekend. Potem koleś, który wprowadził kod destabilizacji przeglądarki usuwa go i cała ekipa zgarnia kasę za nadgodziny. Nie może się zdarzyć, żeby ktoś pomyślał, że jakiś dział jest niepotrzebny i zwolnił ludzi (choć w istocie może tak być).
I tak jak w tym wzmacniaczu A1 magnesiki były potrzebne to już w AX1 nie. Wytłumaczenie? Księgowy, który pogroził palcem za wprowadzenie miedzi do ekranowania.
Dokładnie rok temu też czyściłem w swoim kinie domowym przekaźniki, miesiąc temu problem powrócił (w innym kanale), wymieniłem na "hermetyczne", zobaczymy jak długo wytrzymają.
Współczuję serwisantowi wymiany kondensatorów, prawdopodobnie jest ich ponad setka, pewnie większość będzie do wymiany.
Ja smaruję je wazeliną techniczną. Środek ten używałem w przemyśle i był skuteczny. Zapewnia ochronę przed dostępem powietrza. Wazelina pod naciskiem przesuwa się, więc kontakt elektryczny jest OK. Po ustąpieniu siły wraca na miejsce i pokrywa styk, bo nie jest on idealnie płaski tylko ma mnóstwo wgłębień. Oczywiście nie smaruję tego jak kromkę chleba masłem, tylko bardzo cienki film. Dlaczego tutaj nie wymieniłem przekaźników? Czyszczenie okazało się proste, styki nie były wypalone a Yamaha zastosował patent z gaszeniem łuku za pomocą magnesików. Wolałem zachować oryginały. Nigdy nie rozbierane więc myślę, że moje czyszczenie wystarczy na następne 10 lat. Jak na razie właściciel jest zachwycony, że za małe pieniądze naprawił to, co poznański serwis nie mógł zrobić w trzech podejściach.
@@tomekkruger Ja niestety musiałem wymienić na nowe, jeden z przekaźników miał delikatne zadziory na wszystkich stykach i to był ten co sprawiał problemy (P=R).
Oryginalnych Panasonica już nie ma w produkcji.
@@pitorbital3113 To zmienia postać rzeczy, tutaj była gładka powierzchnia.
Witam. Nie miał pan może kiedyś w naprawie Yamaha DSP-100 borykam sie z błędem EE czyli bateryjka od pamieci.
Niestety, nie miałem. Była 1000, ale raczej prosta konserwacja.
Mam DSP A2 i kilka rzeczy jest w niej do obejrzenia, przekaźniki głośników, selektor wejść, isostat od " TONE BYPASS" i selektor nagrywania (ten mały pod klapką). Niestety ma to swoje lata i mimo "nadmiarowej" konstrukcji, trzeba dłubnąć tu i ówdzie...ale jak mam perspektywę rozkręcenia jej całej z wagą ~25 kg odpinając wszystkie kable to mi się odechciewa...aaaaaa i czasem szwankują zwory wejścia/wyjścia przedwzmacniacza...Jestem wielkim fanem tych modeli bo z ich wydajnością prądową, potrafią napędzić każdy głośnik i przy oglądaniu filmów wgnieść w fotel
Wynik naprawy może jednak uprzyjemnić obcowanie ze wzmacniaczem.
Przepiekne brzmienie ma Yamaha DSP AZ2 , mam sentyment ale się zepsuł . Czy polecisz kogoś jezeli juz sam nie naprawiasz ?
W moim mieście nie. Z youtuberów to może Hi-Fi Surgery lub Retro Audio, mają oryginalne części. Widziałem też, że systemix sobie nieźle radzi.
@@tomekkruger nie wiem w którym mieście mieszkasz , przydałby się serwis we Wrocławiu:) chyba problem z lutami mam , delikatne stukniecie i działa wszystko:)
@@tomek30001 Mieszkam w Wielkopolsce. Ale jak widać na kanale, od 2 miesięcy nie było żadnego nowego filmu. Nie mam czasu na elektronikę, na prowadzenie kanału itd. Praca zawodowa pochłania mi cały czas. Niedawno wróciłem z 4 tury na łąkach, gdzie zbieraliśmy trawy na sianokiszonki (pracuje w rolnictwie, hodowla zwierząt). Praktycznie nie ma mnie w domu.
Mam ten numer Audio i pamiętam jak czytałem ten test. Budowa urządzenia zrobiła na mnie spore wrażenie. Te procesory YSS i 10 szt. Burr - Brownów PCM 1704. Cena powalała. Jak na kino domowe. Sam mam Denona AVR 1507 i do kina wystarcza. W stereo i tak słucham innych wzmacniaczy. Preferuję lampy i hybrydy. Mimo wszystko ten niemłody już Denon miło mnie zaskoczył czystością wysokich tonów i obrazem stereo. Nie ma tutaj typowego dla starszych wzmacniaczy tranzystorowych "nalotu" wynikającego prawdopodobnie ze zniekształceń TIM. Co do basu to jak ta Yamaha, jest skromnie ale w kinie wystarczy. Jeśli jeszcze podpięty jest subwoofer aktywny dobrej klasy i średnicy głośnika -;) to nie ma problemu. Właśnie sobie uświadomiłem, że nie próbowałem go słuchać w stereo z subwooferem. Muszę wypróbować. Yamahę to bym chciał kiedyś kupić ze względu na Cinema DSP. Taki wyższy model. W tym numerze Audio jest ciekawy materiał o tych procesorach. Denon czy Onkyo też mają fajne ale nie ma symulacji tylu sal odsłuchowych. Oczywiście wiem, że to tylko symulacja. Mimo wszystko chciałbym się z tym zapoznać nie licząc się z czasem. Bardzo fajny film. Dzięki. Powoli, w miarę możliwości oglądam Twoje filmy, których jeszcze nie widziałem. Pozdrowienia. Acha. Ja tam się nie nudzę jak oglądam przebiegi na oscyloskopie.
Witam. Mam na warsztacie piątą już Yamahę DSP A1, Ta jest po zwarciu polskimi ZG od Tonsila :) Ale krzywda tranzystorom się nie stała.
Witam Panie Tomaszu. Mnie kiedyś w szkole energetycznej uczyli, że magnesy przy stykach służą do wyeliminowania bądź zminimalizowania łuku elektrycznego na stykach podczas rozłaczania. Mniej więcej o to chodziło.
Witam. Ja to pamiętam. Tylko że pracując w zakładzie przemysłowym widziałem takie wygaszacze z dużo większym polem magnetycznym. Te magnesiki nie są zbyt silne. Stąd moje wątpliwości. W szkole pokazywano nam takie doświadczenia, ale tam magnes był większy niż od GDN 30/60.
Tak jest gaszenie łuku przez rozciągnięcie
Dziękuję, ale miałoby to sens, gdyby wszystkie przekaźniki to miały, a nie tylko kanał Front i Main. W AX1 nie ma już tego pomysłu, widocznie się nie sprawdził, co zresztą widać po zanieczyszczeniach styków. Większy łuk jest na przekaźniku włączającym trafo sieciowy, a tam patentu nie ma.
@@tomekkruger albo cięcie kosztów albo ktoś specjalnie chciał zeby kiedyś się zepsuło...
@@piotrstwora7607 Nie sądzę, żeby tak było w produktach prestiżowych. W budżetówce owszem. Poza tym to sprzęt 20 letni, Yamaha dbała wtenczas o wizerunek, widać to po konstrukcji. Dziś jest nieco inaczej. Tak zbudowany sprzęt jest bardzo drogi.
Kilka razy motyw z MY DYING BRIDE... dobrze trafiłem?
Mogło tak być, bo w discmanie od 2 miesięcy tkwi ta płyta.
Tak, jest to My Dying Bride, mam tę płytę w której znajduje się ta piosenka.
@@piotrminda9019 Turn Loose The Swans, a utwór to Sear Me in 1993, pojawiał się też inny.
@@tomekkruger Tak dokładnie, dawno nie słuchałem ich.
Pierwsze słyszę, żeby przy odpowiednio dobranej impedancji kolumn ( i przełączeniu fizycznym przełącznikiem z tyłu obudowy na właściwą wartość) się coś wyłączało 🤣. Mam dsp-a1 od wielu lat i w tym czasie przewinęło się kilka par kolumn (frontowych) m. in. Elac, GLD, Infinity, Quadral, i Yamaha zawsze dawała radę. Fakt, że słucham najczęściej z ustawieniami bass/treble 0 i bez podbicia bass, bo jest go w zupełności wystarczająco, ale nawet grubsze tematy niż te głazy we władcy pierścieni idą i nic się nigdy nie wyłączyło.
Widać kolumny labiryntowe Quadrala czy Ispohon są trudniejsze w obciążeniu niż bass reflex.
Co do tego przekaźnika to wymawia się rilej 😉
Nie dbam o wymowę języka angielskiego. Bardziej mi zależy na poprawnej polszczyźnie, choć wtrącam dużo regionalizmów. Ważniejsze od poprawnych nazw jest pokazanie co można tanio i szybko naprawić, mimo iż wiele osób ma inne metody. Przekaźniki działają do dziś, właściciel nie zgłosił reklamacji więc naprawa udana. I to jest ważne.
Oj antyki, 20-25 lat.
Dla mnie 20 letni wzmacniacz to świeżynka. Antyk to lata 50te :)
Ma Jab Pięknie grającego i wyglądającego antyka to masz np tutaj th-cam.com/video/72P_bnycJ5g/w-d-xo.html ta Yamaha mimo dwudziestu lat faktycznie wygląda jak urządzenia współcześnie produkowane, grające kiepsko.
Yamaha.... !