Nooo to u mnie podobnie 42 wskakuje na motocyklu siedziałem i jeździlem będąc nastolatkiem . Teraz zapaliło mi się w dupie po jeździe na daytonie kolegi tylko u mnie będzie maleństwo 125
@@zenonzenon434 U mnie 38, odkurzyłem właśnie motorynkę i podbijam wioskę😂, a w następnym sezonie mam nadzieję, że kupie 125cc. Jakiś cruiser/chopper. A co dalej to się zobaczy 😊
Hej. Ja mam pytanie podobne do kolegi odnośnie zrzucania biegów podczas dojeżdżania np. do skrzyżowania, albo łatwiej - przy awaryjnym hamowaniu. Masz wrzucony 5 bieg i musisz nagle hamować, albo masz blisko skrzyżowanie. W aucie mogłeś wrzucić na luz i wywalone ale tutaj jak optymalnie zredukować do 1 biegu? Mam Keewaya X Light 125 i w sytuacji szybkiej zmiany przy małej prędkości, bądź na postoju to potrafi mi zniknąć aktualny bieg z licznika. Zdażyło mi się to również w trakcie jazdy, ale że miałem 3 i wbiłem na 2 to musiało tylko "zaskoczyć". Co do twojego zdania, że nie da się przeskoczyć biegu, zawsze wbija o jeden, to mylisz się. Jak mocniej wcisnąłem bieg do góry to z dwójki wskoczyłem na 4 i zauważalnie spadły obroty, więc się dało 😉
Cześć - odnośnie awaryjnego hamowania to nie przejmuj się, że zostaniesz na 5 biegu :) Natomiast zbicie na postoju jest możliwe, ale musisz zmieniać po kolei, puszczając sprzęgło delikatnie i ponownie wciskając przed kolejną zrzutką (skrzynia się zazębi przy delikatnych ruchach motocykla i będziesz mógł zbijać dalej w dół kolejne biegi) Znikanie biegów z licznika to objaw nie prawidłowej zmiany biegu - czujnik widzi położenie "pomiędzy" kolejnymi przełożeniami - tzn bęben wybieraka w skrzyni nie został prawidłowo przesunięty. Co do przerzucania więcej niż jednego biegu jednym ruchem, będę stał przy swoim :) Tak jest skonstruowana skrzynia sekwencyjna i takie są jej założenia, że ma zmienić jednym ruchem jedno przełożenie. Zwróć uwagę na to w jaki sposób zmieniasz biegi - być może zaczynasz od wciskania sprzęgła, zamiast wywrzeć delikatny nacisk na dźwignię biegów zanim zejdziesz z obrotów - być może nagram na ten temat film :)
@@Motocyklista-f6v mógłbyś nagrać film dedykowany zmianą biegów. Jak zrzucać biegi wiedząc, że dojeżdżamy do skrzyżowania i jak zachować się w sytuacji, gdy musimy szybko reagować i zredukować na ten bieg, króry jest nam potrzebny, albo właśnie w sytuacji awaryjnego hamowania. Przejechałem może z 10 km na motocyklu, miałem raz wywrotkę i uczę się jazdy, każda wskazówka jest na wagę złota, również dla innych świeżaków za kierownicą 😃 Ja mam właśnie problem z biegami i panowaniem nad jazdą, skręcaniem, czy zawracaniem. Co do przeskakiwania to mówię sytuację z życia, udało mi się przeskoczyć z dwójki na czwórkę jednym wbiciem biegu i też się zdziwiłem, bo wiem jak działa sekwencyjna niezsynchronizowana skrzynia biegów 😉 To co piszesz na temat sprzęgła to tak, najpierw wciskam sprzęgło i dopiero później biegi, jak w samochodzie. Nie uczę się zmieniać biegów bez sprzęgła, nie ten czas 😉
Kolego, jak hamujesz awaryjnie to nigdy na luzie. Przy odrobinie NIEszczęścia sparciałe przewody hamulcowe pękną od ogromnej różnicy ciśnień i zostajesz bez hebli. Mając zapięty bieg (najlepiej jakiś niski) możesz puścić sprzęgło i wyhamować silnikiem.
@@dpfdestroyer8177 jak jeżdżę 10 lat różnymi samochodami, to nigdy nic się nie stało, tylko trzeba dbać i serwisować. Nie wiem, czy zdrowe dla skrzyni i silnika jest wbijanie niskiego biegu i puszczanie sprzęgła. Nie uważam na pewno, że wygodniejsze jest szukanie biegu podczas awaryjnego hamowania. Jak nie wrzucam na luz, to hamuję ze sprzęgłem i potem wybieram odpowiedni bieg, zależy. W motocyklu jest zupełnie inaczej, dlatego pytam.
Warto spróbować, jak już opanujemy podstawowe rzeczy to staje się to tak naturalne, jak operowanie gazem i hamulcem :) Choć szczerze przyznam, że chętnie bym się przejechał np Afryką w automacie ;)
Cześć Przedni jest hamulcem głównym - ma największą skuteczność hamowania Dzieje się tak dlatego, że podczas hamowania, masa motocykla przesuwa się do przodu, dociskając przednią oponę do asfaltu co wpływa na bardzo dużą przyczepność - większy docisk to większe tarcie Tylny hamulec sprawdza się w raczej delikatnym zwalnianiu bądź w kontrolowaniu motocykla przy niskich prędkościach - przy wolnym manewrowaniu i dużym kącie skrętu kierownicy, przednim hamulcem (bez doświadczenia) możemy sobie zrobić psikusa Można się łatwo odnieść do roweru - dobrze wiemy, że hamując tyłem bardzo łatwo zablokować tylne koło - a hamując przednim, prędzej przelecimy przez kierownicę niż wprowadzimy przednie koło w poślizg (przy kierownicy ustawionej na wprost). Być może zrobię film na ten temat bo jest ciekawy Mam nadzieje, że przynajmniej odrobinę wyjaśniłem temat :) Dzięki za komentarz !
Motocyklista właściwie wszystko wytłumaczył. Geometria zawieszenia w motocyklu jest taka, że skręt kierownicy powoduje naturalną tendencję motocykla do pochylenia się w stronę skrętu (mówimy o stojącym/bardzo wolno jadącym motocyklu, przy większej prędkości pojawiają się siły stabilizujące które zmieniają reakcje maszyny). Przyhamowanie przedniego koła w połączeniu ze zjawiskiem kąta wyprzedzenia (odchylenie kolumny kierowniczej od przodu) powoduje powstanie siły, która próbuje skręcić kierownicę w stronę w którą jest już wychylona, np. jeśli mamy kierownicę lekko wychyloną w lewo i przyhamujemy to wynikająca z tego siła będzie chciała skręcić kierownicę bardziej w lewo - im mocniej kierownica jest skręcona i im mocniej hamujemy tym większa ta siła. Jeśli nie jesteśmy gotowi zareagować na ten efekt to zazwyczaj kończy się to tym, że motocykl zatrzymuje się na skręconej kierownicy, a my nieprzygotowani na to nie zdążymy go wyprostować, ani podeprzeć nogą wystarczająco mocno i maszyna nam przeważa w stronę w którą kierownica jest skręcona.
@@-seth-6268 allegro.pl/oferta/motocyklowa-poduszka-pneumatyczna-na-siedzenie-motocyklowe-amortyzacja-13840404549 Powietrze jest pompowane i wypuszczane wedle uznania :)
Co by się stało podczas zrzucania biegów, gdyby na wciśniętym sprzęgle próbował zrzucać wielobiegi? Licznik załączonego biegu zatrzyma się na pierwszym zrzuconym? Nie można wrzucić na bieg neutralny podczas dojeżdżania do świateł?
"Co by się stało podczas zrzucania biegów, gdyby na wciśniętym sprzęgle próbował zrzucać wielobiegi? Licznik załączonego biegu zatrzyma się na pierwszym zrzuconym?" - na postoju czasami nie jest możliwe zrzucanie kilku biegów na raz - podczas jazdy nie jest to zdrowe dla skrzyni - Wyświetlacz załączonego biegu pokazuje zawsze aktualny bieg Nie można wrzucić na bieg neutralny podczas dojeżdżania do świateł? -można, bezpośrednio z dwójki, lub jedynki. Nie można np z trójki - musisz zredukować po kolei, najpierw 3 później 2, następnie N
@@Motocyklista-f6v czyli po prostu zrzuci lub podniesie biegi na jaki ustawimy ale oberwie skrzynia biegów? Zaden mechanizm nie blokuje zrzucania za duzej ilosci biegów? Ogolnie pytam się bardziej czy to technicznie jest mozliwe. Planuje zakup 125cm 6 biegowej i nie chcialbym się zaskoczyć gdy przypadkiem zrzucę z 6 na 4 lub 3 co mi przy wolnych prędkościach zdarza się robic w samochodzie w celu hamowania silnikiem :)
@@adamaugustyniak1175 dobra już rozumiem o co Ci chodzi - nie zrzucisz z 6 na 3. Dźwignia zmiany biegów działa w ten sposób, że umożliwi Ci zmianę tylko jednego przełożenia za jednym ruchem. Nie ważne jak mocno ją pociągniesz / naciśniesz - zmieni tylko jeden bieg. Z wyjątkiem układu jedynka, luz i dwójka :) No i możesz też szybko zredukować przed światłami (hamowanie silnikiem) ale musi to być zmiana każdego biegu z osobna - Wciskasz sprzęgło, bieg w dół, (podbijasz obroty, żeby nie szarpało) puszczasz sprzęgło, wciskasz sprzęgło, kolejny bieg w dół itd. Mam nadzieje, że Ci wyjaśniłem coś :)
Zapraszam wszystkich do subskrybowania i rozprzestrzeniania naszej wspólnej wspaniałej pasji!
Pięknie pokazane, wytłumaczone.
W przyszłym tygodniu zaczynam.
8 lat marzeń i zastanawiania się, teraz 45 na karku i albo teraz albo nigdy 🏍️🏍️
Hehe mam tak samo :)) Powodzenia!
Nooo to u mnie podobnie 42 wskakuje na motocyklu siedziałem i jeździlem będąc nastolatkiem . Teraz zapaliło mi się w dupie po jeździe na daytonie kolegi tylko u mnie będzie maleństwo 125
U mnie +12 i też zaczynam z nadzieją, że nie jest za późno. Powodzenia;-)
Ja też zaczynam w przyszłym tygodniu :) Powodzenia!
@@zenonzenon434 U mnie 38, odkurzyłem właśnie motorynkę i podbijam wioskę😂, a w następnym sezonie mam nadzieję, że kupie 125cc. Jakiś cruiser/chopper. A co dalej to się zobaczy 😊
Super film!
Dziękuję za pomoc w nauce jazdy
Dzięki! Przydatna wiedza :)
jestes swietny, super film :)
Konkretnie wyjaśnione 😊
Fajny kurs.
Fajny materiał, dzięki!
Film naprawdę super, w jasny i przejrzysty sposób wytłumaczone. Czekam na więcej 🙂 mam pytanie trochę nie na temat, jaki model kurtki masz na sobie ?
Hej, Rebelhorn Cubby V, całkiem fajna, choć trochę waży :)
Hej. Ja mam pytanie podobne do kolegi odnośnie zrzucania biegów podczas dojeżdżania np. do skrzyżowania, albo łatwiej - przy awaryjnym hamowaniu.
Masz wrzucony 5 bieg i musisz nagle hamować, albo masz blisko skrzyżowanie. W aucie mogłeś wrzucić na luz i wywalone ale tutaj jak optymalnie zredukować do 1 biegu?
Mam Keewaya X Light 125 i w sytuacji szybkiej zmiany przy małej prędkości, bądź na postoju to potrafi mi zniknąć aktualny bieg z licznika.
Zdażyło mi się to również w trakcie jazdy, ale że miałem 3 i wbiłem na 2 to musiało tylko "zaskoczyć".
Co do twojego zdania, że nie da się przeskoczyć biegu, zawsze wbija o jeden, to mylisz się. Jak mocniej wcisnąłem bieg do góry to z dwójki wskoczyłem na 4 i zauważalnie spadły obroty, więc się dało 😉
Cześć - odnośnie awaryjnego hamowania to nie przejmuj się, że zostaniesz na 5 biegu :) Natomiast zbicie na postoju jest możliwe, ale musisz zmieniać po kolei, puszczając sprzęgło delikatnie i ponownie wciskając przed kolejną zrzutką (skrzynia się zazębi przy delikatnych ruchach motocykla i będziesz mógł zbijać dalej w dół kolejne biegi)
Znikanie biegów z licznika to objaw nie prawidłowej zmiany biegu - czujnik widzi położenie "pomiędzy" kolejnymi przełożeniami - tzn bęben wybieraka w skrzyni nie został prawidłowo przesunięty.
Co do przerzucania więcej niż jednego biegu jednym ruchem, będę stał przy swoim :) Tak jest skonstruowana skrzynia sekwencyjna i takie są jej założenia, że ma zmienić jednym ruchem jedno przełożenie.
Zwróć uwagę na to w jaki sposób zmieniasz biegi - być może zaczynasz od wciskania sprzęgła, zamiast wywrzeć delikatny nacisk na dźwignię biegów zanim zejdziesz z obrotów - być może nagram na ten temat film :)
@@Motocyklista-f6v mógłbyś nagrać film dedykowany zmianą biegów. Jak zrzucać biegi wiedząc, że dojeżdżamy do skrzyżowania i jak zachować się w sytuacji, gdy musimy szybko reagować i zredukować na ten bieg, króry jest nam potrzebny, albo właśnie w sytuacji awaryjnego hamowania.
Przejechałem może z 10 km na motocyklu, miałem raz wywrotkę i uczę się jazdy, każda wskazówka jest na wagę złota, również dla innych świeżaków za kierownicą 😃 Ja mam właśnie problem z biegami i panowaniem nad jazdą, skręcaniem, czy zawracaniem.
Co do przeskakiwania to mówię sytuację z życia, udało mi się przeskoczyć z dwójki na czwórkę jednym wbiciem biegu i też się zdziwiłem, bo wiem jak działa sekwencyjna niezsynchronizowana skrzynia biegów 😉
To co piszesz na temat sprzęgła to tak, najpierw wciskam sprzęgło i dopiero później biegi, jak w samochodzie. Nie uczę się zmieniać biegów bez sprzęgła, nie ten czas 😉
Kolego, jak hamujesz awaryjnie to nigdy na luzie. Przy odrobinie NIEszczęścia sparciałe przewody hamulcowe pękną od ogromnej różnicy ciśnień i zostajesz bez hebli. Mając zapięty bieg (najlepiej jakiś niski) możesz puścić sprzęgło i wyhamować silnikiem.
@@dpfdestroyer8177 jak jeżdżę 10 lat różnymi samochodami, to nigdy nic się nie stało, tylko trzeba dbać i serwisować. Nie wiem, czy zdrowe dla skrzyni i silnika jest wbijanie niskiego biegu i puszczanie sprzęgła. Nie uważam na pewno, że wygodniejsze jest szukanie biegu podczas awaryjnego hamowania. Jak nie wrzucam na luz, to hamuję ze sprzęgłem i potem wybieram odpowiedni bieg, zależy. W motocyklu jest zupełnie inaczej, dlatego pytam.
Nie jestem ekspertem od bezpieczeństwa, ale zdaje mi się że uniknięcie kolizji jest ważniejsze niż zdrowie skrzyni i sprzęgła.
To ja jednak zostane przy automacie :) za duzo niepotrzebnych rzeczy trzeba robić w manualu, zamiast cieszyć sie jazdą
Warto spróbować, jak już opanujemy podstawowe rzeczy to staje się to tak naturalne, jak operowanie gazem i hamulcem :) Choć szczerze przyznam, że chętnie bym się przejechał np Afryką w automacie ;)
Nie jest to nic skomplikowanego i lepiej cieszy się jazdą jak faktycznie czujesz co robisz z motocyklem
Manual to jest pełna kontrola i w motocyklu i samochodzie
Takie pytanie od laika. Mamy hamulec przedni i tylni. Czym sie różnią, i kiedy który używać
Cześć
Przedni jest hamulcem głównym - ma największą skuteczność hamowania
Dzieje się tak dlatego, że podczas hamowania, masa motocykla przesuwa się do przodu, dociskając przednią oponę do asfaltu co wpływa na bardzo dużą przyczepność - większy docisk to większe tarcie
Tylny hamulec sprawdza się w raczej delikatnym zwalnianiu bądź w kontrolowaniu motocykla przy niskich prędkościach - przy wolnym manewrowaniu i dużym kącie skrętu kierownicy, przednim hamulcem (bez doświadczenia) możemy sobie zrobić psikusa
Można się łatwo odnieść do roweru - dobrze wiemy, że hamując tyłem bardzo łatwo zablokować tylne koło - a hamując przednim, prędzej przelecimy przez kierownicę niż wprowadzimy przednie koło w poślizg (przy kierownicy ustawionej na wprost).
Być może zrobię film na ten temat bo jest ciekawy
Mam nadzieje, że przynajmniej odrobinę wyjaśniłem temat :)
Dzięki za komentarz !
Motocyklista właściwie wszystko wytłumaczył.
Geometria zawieszenia w motocyklu jest taka, że skręt kierownicy powoduje naturalną tendencję motocykla do pochylenia się w stronę skrętu (mówimy o stojącym/bardzo wolno jadącym motocyklu, przy większej prędkości pojawiają się siły stabilizujące które zmieniają reakcje maszyny).
Przyhamowanie przedniego koła w połączeniu ze zjawiskiem kąta wyprzedzenia (odchylenie kolumny kierowniczej od przodu) powoduje powstanie siły, która próbuje skręcić kierownicę w stronę w którą jest już wychylona, np. jeśli mamy kierownicę lekko wychyloną w lewo i przyhamujemy to wynikająca z tego siła będzie chciała skręcić kierownicę bardziej w lewo - im mocniej kierownica jest skręcona i im mocniej hamujemy tym większa ta siła. Jeśli nie jesteśmy gotowi zareagować na ten efekt to zazwyczaj kończy się to tym, że motocykl zatrzymuje się na skręconej kierownicy, a my nieprzygotowani na to nie zdążymy go wyprostować, ani podeprzeć nogą wystarczająco mocno i maszyna nam przeważa w stronę w którą kierownica jest skręcona.
Powiedz gdzie taka poduszkę dostanę ale nie żeby była wypełniona powietrzem tylko żelem, bo podejrzewam że powietrze szybko zejdzie z niej.
@@-seth-6268 allegro.pl/oferta/motocyklowa-poduszka-pneumatyczna-na-siedzenie-motocyklowe-amortyzacja-13840404549
Powietrze jest pompowane i wypuszczane wedle uznania :)
Co by się stało podczas zrzucania biegów, gdyby na wciśniętym sprzęgle próbował zrzucać wielobiegi? Licznik załączonego biegu zatrzyma się na pierwszym zrzuconym? Nie można wrzucić na bieg neutralny podczas dojeżdżania do świateł?
"Co by się stało podczas zrzucania biegów, gdyby na wciśniętym sprzęgle próbował zrzucać wielobiegi? Licznik załączonego biegu zatrzyma się na pierwszym zrzuconym?" - na postoju czasami nie jest możliwe zrzucanie kilku biegów na raz
- podczas jazdy nie jest to zdrowe dla skrzyni
- Wyświetlacz załączonego biegu pokazuje zawsze aktualny bieg
Nie można wrzucić na bieg neutralny podczas dojeżdżania do świateł?
-można, bezpośrednio z dwójki, lub jedynki. Nie można np z trójki - musisz zredukować po kolei, najpierw 3 później 2, następnie N
@@Motocyklista-f6v czyli po prostu zrzuci lub podniesie biegi na jaki ustawimy ale oberwie skrzynia biegów? Zaden mechanizm nie blokuje zrzucania za duzej ilosci biegów? Ogolnie pytam się bardziej czy to technicznie jest mozliwe. Planuje zakup 125cm 6 biegowej i nie chcialbym się zaskoczyć gdy przypadkiem zrzucę z 6 na 4 lub 3 co mi przy wolnych prędkościach zdarza się robic w samochodzie w celu hamowania silnikiem :)
@@adamaugustyniak1175 dobra już rozumiem o co Ci chodzi - nie zrzucisz z 6 na 3. Dźwignia zmiany biegów działa w ten sposób, że umożliwi Ci zmianę tylko jednego przełożenia za jednym ruchem. Nie ważne jak mocno ją pociągniesz / naciśniesz - zmieni tylko jeden bieg.
Z wyjątkiem układu jedynka, luz i dwójka :)
No i możesz też szybko zredukować przed światłami (hamowanie silnikiem) ale musi to być zmiana każdego biegu z osobna - Wciskasz sprzęgło, bieg w dół, (podbijasz obroty, żeby nie szarpało) puszczasz sprzęgło, wciskasz sprzęgło, kolejny bieg w dół itd.
Mam nadzieje, że Ci wyjaśniłem coś :)
moja sv jak jej nie dasz gazu przy ruszaniu i puszczaniu sprzegla to zgasnie Xdd
heh, albo to suzuki tak ma (bo i w mojej sv i gsxf jest tak samo) albo to gaźniki ;D
@@Motocyklista-f6v no gaznik, nie wiem jak na wtryskach :D