@@kuba126el3 Super, czyli zadbane. Jak przestrojone to dobrze (mam nadzieję że poprawnie) no a podświetlenie. Może wygląda fajnie? Ja staram się zachować oryginalność.
Niestety musze się wycofać z tego bo facet nie raczył nawet wysłać tyle dobrze że zamawialem przez przesyłkę olx to przynajmniej odzyskałem pieniądze ale nie poddaje się i będę polował na inne radyjka a na plus mogę dodać że mam w pełni sprawnego choć prawdopodobnie nie do końca poprawnie przestrojonego kasprzaka rb3200
Super i gratuluję Kasprzaka. Proszę uważać na OLX, Allegro i sprzedajemy. Masakra co tam się wyrabia. To nie jest tak że zawsze, ale sporo to ściema i pewna forma oszukania.
@@ZPDU czekam z niecierpliwością :). A czy schemat można otrzymać na e-mail? Na "stop klatce" nie widać wszystkich wartości elementów a internet na ten temat milczy :/. Pozdrawiam serdecznie.
Cześć na początek Szczęśliwego Nowego Roku ... o i już mogę zaczynać ... radyjko fajne i fajne te wstawki z amelinium co się nie pomaluje :) Widywałem na allegro te generatorki ale zastanawiałem sie do czego to służy a tu proszę takie proste a fajne przydatne. Pozdrawiam i czekam na kolejny filmik :)
Witaj. Bardzo dziękuję za komentarz. No pomaluje się przecież ale farbą amelinową :) Ten generator mam od nowości. Cóż ja już nim nie naprawiałem. Nadaje się nawet do starego TV. Przydatne, bo proste i szybkie. Nie nadaje się do regulacji i strojenia, ale do znalezienia stałego uszkodzenia jak najbardziej. Będzie w tym roku jeszcze jeden. Pozdrawiam bardzo serdecznie i niech będzie następny rok bardzo dobrym rokiem.
Też mam Juniora, a raczej obudowe po nim, chaiss i kilka drobiazgów. Postanowiłem nie marnować obudowy w nawet dobrm stanie, i z resztek Mk232 wsadziłem płytkę główną, robi obecnie za wzmacniacz mocy :) Brakuje płytki z tunerem radiowym, może wyjme z jakiegoś innego radia, i będzie gotowe do użytku :)
Junior dokladnie taki sam jak prezentowany w komentarzu W 1973 r w lipcu kupilem go chyba za 1500 zlale juz po 49 latach dokladnie nie pamietam Mial u gory i u dolu aluminiowe listwy ozdobne Pozniej ale chyba po kilku latach kupilem radio Giewont dla mego ojca Pozdrawiam
@@andrzejandpia833 Świetny komentarz bo wskazuje kwotę za jaką można go było kupić. Oczywiście wówczas zarobki były inne. Bardzo dziękuję i zdrowia życzę.
Świetna robota! Sam bawię się w przestrajanie Juniora, mam pytanie czy w końcu te kondensatory C5 oraz C13 wylutować całkiem, gdy dodajemy trymerki C77 oraz C76 czy też zmniejszyć ich wartość tak, jak podano w tabelce?
Bardzo dziękuję za komentarz. Aż musiałem zerknąć do filmu jeszcze raz. W tym przypadku trzeba zrobić dokładnie tak jak w opisie. W razie kłopotów proszę napisać maila do mnie. Adres jest w sekcji informacje (widać na komputerze). Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Zajmuję się właśnie starym Akordem. Jeżeli jest taka możliwość, to bardzo proszę o film instruktażowy, o którym wspomniał Pan na końcu tego materiału. Pański kanał śledzę od niedawna, więc jeżeli taki instruktaż był już publikowany to ew. proszę o linka. Pozdrawiam i dziękuję bardzo za podzielenie się cenną wiedzą. Dzięki temu nasza myśl techniczna z ubiegłej epoki może być zachowana.
Witam serdecznie. Zapraszam do zobaczenia pozostałych odcinków. Mam nadzieję będą pomocne. Na każdym filmie staram się pokazać coś innego. Razem to wszystko poskłada się w całość. Życzę powodzenia.
Proszę zerknąć na tą tabelkę. Wszystko jest poprawnie opisane. Ma być sumarycznie 12 pF, więc skoro wstawiamy trymer 3-5pF należy dodać równolegle 6,8pF. Mam nadzieję że poprawnie wyjaśniłem.
Kolejne bardzo ładne radio - taka mini Kleopatra - przez te wstawki aluminiowe i gałki. Widać po zaciekach na tylnej ściance, że radio już swoje przeżyło i chyba jakiś kwiat na nim stał bo został okrągły ślad po doniczce na górnej płycie obudowy. A jak to, ze przedostatni film w tym roku? Planujesz jakiś odcinek specjalny? Bo jakby nie patrzeć w przyszłą środę będzie już rok 2022 😁 Ogólnie mam "radochę" bo jutro zostanie wysłana paczka zawierająca moje A-17 - może dojdą do piątku to będę mógl ocenić jak bardzo są zniszczone i ile pracy będą wymagały - okrągła liczba się nazbierała bo to będzie już dziesiąta para kolumn spod znaku Unitry (nie licząc tych małych z głośnikiem szerokopasmowym które były bodajże do Pioniera).
Bardzo dziękuję za miły komentarz i gratuluję spostrzegawczości. Ślady po doniczkach to historia, a to że w środę pojawiają się odcinki to fakt, choć dzisiaj wtorek. Tak, będzie jeszcze jeden, na koniec roku. Czy specjalny? No będzie aby spuentować rok. Cieszę się że masz również pasję do TONSIL i UNITRY, no i gratuluję A-17. Pozdrawiam gorąco i do usłyszenia.
Na pewno 1972? Strona p. Kaszty podaje, że "Juniora" produkowano w latach 1974-1977. Chyba, że masz egzemplarz z płytą "Jubilata", to może mieć datę wcześniejszą.
Naprawdę solidnie wykonany odbiornik. Gałki rewelacja. Co do generatora to brakowało mi w filmie prezentacji jego działania. Także z niecierpliwością czekam na film z poszukiwań usterek z wykorzystaniem w/w generatora. Chętnie bym nabył taki generator, ale podejrzewam ze będzie ciężko znaleźć taki egzemplarz.
Ponoć bywały na Alleg... Zrobię w takim razie film z prezentacją jak go używać. Cieszę się że odbiornik się podoba, jest w dobrym stanie a teraz nawet w stanie użytkowym :)
Interesuje się Unitra od kilku lat i niestety nigdy nie miałem przyjemności obcować z tym Radioodbiornikiem... I żałuję bo pokazałeś że jeet ciekawie zbudowany. Dodam że tydzień temu miałem przyjemność przywrócenia do żywych radia Dominik DMP-203 i widzę dokładnie to samo. Też na UL 1402 oraz też posiada dodatkowe gniazdo na głosnik. U mnie brakowało rdzenia w cewce heterodyny, po przestrojeniu łapie całe Pasmo od 87.5. Jak oni te radia kiedyś składali w tym Dzierżoniowie😉😆🤗 PS. Po przestrojeniu naprawdę jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jak ten odbiornik odbiera 👍 Łapka w górę dla Ciebie za kolejny ŚWIETNY film👍
Dziękuję za skomentowanie i życzę aby się takie trafiło do zrobienia. U mnie DOMINIK-a nie było, co nie oznacza że nie będzie :). Ten duży włącznik jest ciekawy. Co do rdzeni. No tak to już jest że nie zawsze musi być najważniejsze aby zestroić jak należy 87,5-108 MHz - takie jest obowiązujące pasmo. Też się czasami zastanawiam jak to robili, ale przy produkcji taśmowej istnieje spora powtarzalność. "trudne" egzemplarze szły penie do innego wydziału, a reszta taśmowo. Bardzo dziękuję za łapkę i miłe skomentowanie. Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU Wg mnie jest na ten brak rdzenia w cewce heterodyny dość proste wyjaśnienie. Zakładam że ktoś nawinął mniej zwojów na karkas cewki podczas jej produkcji, w związku z czym indukcyjność była mniejsza niż przewidywała specyfikacja. Do cewek poprawnie nawiniętych wkładano rdzeń, bodajże mosiężny, aby nieznacznie zmniejszyć otrzymywaną indukcyjność, a przy okazji otrzymać możliwość jej regulacji.
@@gordongecko9405 Tak mogło być, byłem zaskoczony do do przestrajania potrzebny jest właśnie aluminiowy. Widzę że Pan się orientuje. Tym bardziej miło mi i dziękuję za odwiedziny i komentarz.
Wczoraj pisałem komentarze tutaj ale poznikały i musiałem zalozyc nowy kanal (wcześniejszy mój kanał nazywał się Małgosia z Krainy Grzybów). Fajny odbiornik i filmik jak zawsze :)
TY nie rozpieszcza. Zauważyłem że znikają komentarze. Mam maila z treścią komentarza, natomiast nie mogę na niego odpowiedzieć bo go nie ma pod filmem. Nie mam pojęcia z czym jest to związane. Nigdy nie usunąłem komentarza, odpowiadam na wszystkie. Bardzo dziękuję za komentarz. Staram się aby były jak najlepsze.
@@miroslaw9634 Proszę teraz nie dziękować. Jak będzie odcinek z tym generatorem w roli głównej zapraszam do komentowania, dyskutowania no i wówczas ja będzie godnie dziękowania :)
No to w takim razie nasza polska Diora ma wielu kochanków :) Ja też się do nich zaliczam. Mimo mankamentów, wad, siermiężności lubię sprzęt UNITRY. Patrząc na tema szerzej wszystko można zrozumieć dlaczego tak było i dlaczego taki był. Pozdrawiam bardzo serdecznie
Dzień dobry. Świetne pytanie, natomiast nie jestem stwórcą i magiem. Z podanego opisu nic szczególnego nie wynika. Osobiście sprawdziłbym tak jak to zwyczajowo robię od tyłu. Wiadomo że wzmacniacz m.cz działa. Więc teraz przełączniki (isostat), detektor, pośrednia i głowica. Da się to naprawić.
Mam takie radio do przestrojenia. Z wymianą kondensatorów sobie poradzę. Drewno zabezpieczyłem i odnowiłem. Natomiast mam problem z panelem przednim i potencjometrami... są ufajdane i nie wiem czym to wyczyścić. Probowalem spirytusem i nie dało rady... jakieś pomysły?
Potencjometry czy nasadki na potencjomentry. Proszę precyzyjniej określić w czym można pomóc. Normalnie nasadki aluniniowe się szlifuje - ja to robię ścierniwem, wychodzą takie ładne ryski bardzo podobne do orygunalnycz. Części aluminowe można tak zrobić. Spirytus jest agresywny. Proponuję użyć środka do odtłuszczania lub izopropanol. Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU miałem na myśli gałki. Dzięki za podpowiedź że szlifowaniem. Bałem się, że zniszczę w ten sposób materiał. Teraz już spróbuję. Mam dodatkowe dwa pytania. Potencjometr od głośności przy włączeniu trzeszczy. Pewnie wymaga wymiany? Jaki najlepiej kupić? Drugie pytanie już nie związane z tym radiem. Jak wybielać pożółkły biały plastik obudowy? Dziękuję za odpowiedź.
@@ElectronBuilder Wydaje mie się że kupić się nie da, więc trzeba go wyczyścić, lub znaleźć dawcę. A co do wybielania, wypróbowałem skutecznie metodę z 12% perhydrolem (woda utleniona w żelu) i słońcem. Zamiast słońca może być inne UV. Żelem smarujemy obudowę i na słońce. Parę godzin i jest dużo lepiej. W necie jest sporo o tym. Pozdrawiam
Ja właśnie wczoraj przyniosłem kilka sprzętów z elektrośmieci, wśród nich właśnie Juniora. Niestety ma ucięty kabel, więc jeszcze nie sprawdzałem czy działa, pozdrawiam.
Bardzo dziękuję Arturze. Odpręża mnie to i dlatego to lubię. Na dokładkę okazuje się że nie jestem sam. Jest bardzo dużo osób pozytywnie zakręconych, wspierających się i chętnych do wymiany doświadczeń. Jest moc - tak myślę.
@@ZPDU Widać, że masz pasję. Powiem ci szczerze, że większość z tego co pokazujesz i objaśniasz to dla mnie jak suahili - kompletnie nie wiem o co chodzi ha ha. Ale obejrzałem do końca, bo bardzo ciekawie prowadzisz te filmy. To komplement :) Bywaj i Dosiego Roku!
Panie Jacku oczywiście. Jeżeli w środku nie było obcej duszy, to zadanie nie jest zbyt skomplikowane, co pokazałem już wielokrotnie. Proszę napisać maila. Mój adres jest w zakładce informacje
Ładny egzemplarz, super robota. Zauważyłem, że radio strasznie nisko stoi, aż listwa aluminiowa dolna, dotyka podłoża. Czy to tylko dlatego, że stoi na miękkim materiale. Pytam, bo nie miałem tego egzemplarzu. Też posiadam ten generatorek. Taki sam. Proszę o pokazanie jak go dokładnie użyć. Bo jak sobie przypominam, to tak za bardzo nie naprawiłem żadnego radia za jego pomocą, a bardzo chętnie bym zobaczył jak go użyć. Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo dziękuję. Takie słowa to docenienie pracy jakie w nie włożyłem. Odległość dolnej listwy od podłoża jest typowa. Na stanowisku mam gąbkę, dlatego że mniej się całość rysuje i mniej pukających dźwięków wpada do mikrofonu. O proszę, nie jestem jedyny. Nie napiszę że to skarb, ale to fajne urządzenie, które ułatwia życie. Nie zawsze można go użyć, ale generalnie jest OK. Będzie film, jak trafi się dość duże radio z dokumentacją abym mógł pokazać jak to robić.
@@zawodowyamator5033 Zrobię go przy okazji naprawy jakiegoś urządzenie. Warunek, musi być konstrukcyjnie prosty, aby łatwo to pokazać. Może przy jakimś Juniorze, Jubilacie :)
Moim zdaniem radio jest wesoł2e hihi. Za uwarzyłem z boku obudowy jakiś numer ewidencyjny, czyli radyjko służyło w jakimś biurze. Co do generatorka to jestem za żeby był o tym filmik. Tak na marginesie to filmik super, w tym odcinku szczególnie podoba mi się muzyka. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję. Mi też się wydaje że jest wesołe. Numery ewidencyjne staram się likwidować, pod warunkiem że nie niszczy się obudowy. One mi generalnie nie przeszkadzają, świadczą o tym że dla kogoś były ważne bo w ewidencji :). Film z naprawy tym generatorem zrobię, To już postanowione :) Jeszcze raz dziękuję.
ahahha ten sam przypadek mialem przy wymianie konda tez rozwarłem te sciezke i niemialem ukf , patrze sprawdzam no nie działa az wkonicu doszedłem do tego hihi , tak plytka zywcem contessa
Dlatego na to zwróciłem uwagę. Działał przed wymianą kondensatorów, po wymianie nie. Aby zbytnio nie szukać użyłem starej metody i pomogła. A swoją drogą, takie zworki na płytce drukowanej, robione tylko cyną to słaby pomysł moim zdaniem.
Witam serdecznie. Moim zdaniem Estrella jest brzydsza zdecydowanie. Ale czy o gustach można rozmawiać. Kiedyś nosiło się wielkie okulary z grubymi oprawkami - okropne, a były modne i twarzowe. Style się zmieniają więc jak najbardziej może się nie podobać, choć mam w tym przypadku odmienne zdanie.
Tak to wszystko wykopaliska, ale są starsze eksponaty. Dla mnie niesamowite jest to że działa nadal. Jako ludzie potrafimy projektować i wytwarzać trwałe rzeczy, natomiast EKO zabija to wszystko. Mam tu na myśli głównie EKOnomię. Dziękuję za odwiedziny i komentarz. To miłe.
@@ZPDU Przyglądam się czasami urządzeniom wytwarzanym jeszcze w technice lampowej, i przyznaję też jest w nich jakiś czar, doceniam sympatyków, niemniej wolę te z epoki krzemu. Też lubię pogrzebać, i coś przywrócić do życia, a nawet poprawić w tych urządzeniach. A przy okazji pomyśleć o naszych rodzicach, dziadkach, którzy w określonych realiach, często niełatwych, zajmowali się ich wytwarzaniem. O ile to możliwe staram się też tą pasją zarażać kolejne pokolenia.
@@gordongecko9405 W takim razie witam w klubie zakręconych na UNITRĘ. Czy mam podobnie nie trzeba odpowiadać, wystarczy zerknąć na filmy. Patrzę na ta urządzenia przez pryzmat czasów, możliwości i z właściwym kontekstem. Na dodatek sporo z tego pamietam :)
@@ZPDU jest z tym trochę pracy, głównie z zerwaniem starego forniru, ale efekt pierwsza klasa. Proszę tylko zastosować olej (Loba, Osmo) bo po lakierowaniu i kilku latach fornir dębowy zrobi się taki... brzydki z żółtym zabarwieniem. Chyba, że ma być jak oryginał to nie ma wyjścia ;).
@@Marek_Bogdanowicz Panie Marku, dziękuję za rady i sugestie. Niestety obróbka obudów nie jest moją najmocniejszą stroną. Nie jestem elektronikiem, a co dopiero specem od fornirów. Znam za to kogoś kto chce mi pomóc. Tu przychodzi kolej na pozdrowienia - @chudytech pozdrawiam bardzo serdecznie
Zgadza się i będzie CONTESSA zaprezentowana. Zastanawiam się czy takie zestawienie Jubilato podobnych odbiorników zrobić? Wyłowić różnice. Dało by to pogląd jak wiele/niewiele się różniły.
Świetna robota👍Pozdrawiam
Bardzo dziękuję.
Zapraszam na kolejne i poprzednie odcinki
Swego czasu sporo jeździłem służbowo po Polsce, a więc mieszkałem w hotelach, takie radyjka były najczęściej w wyposażeniu pokoi hotelowych.
Ciekawa informacja. Na pownao następcą był TARABAN :)
Kupiłem dziś takie radio!
Fantastycznie. A w jakim jest stanie?
Wizualnie jak na pańskim filmie, przestrojone, podświetlenie skali jedynie na minus bo przerobione na led
@@kuba126el3 Super, czyli zadbane. Jak przestrojone to dobrze (mam nadzieję że poprawnie) no a podświetlenie. Może wygląda fajnie? Ja staram się zachować oryginalność.
Niestety musze się wycofać z tego bo facet nie raczył nawet wysłać tyle dobrze że zamawialem przez przesyłkę olx to przynajmniej odzyskałem pieniądze ale nie poddaje się i będę polował na inne radyjka a na plus mogę dodać że mam w pełni sprawnego choć prawdopodobnie nie do końca poprawnie przestrojonego kasprzaka rb3200
Super i gratuluję Kasprzaka. Proszę uważać na OLX, Allegro i sprzedajemy. Masakra co tam się wyrabia.
To nie jest tak że zawsze, ale sporo to ściema i pewna forma oszukania.
Piękny egzemplarz, szczęśliwego nowego roku!
Bardzo dziękuję. Trafił się taki kompletny i fajny. Udało się go zrobić, naprawić, przestroić. Teraz cieszy.
Dziękuję bardzo serdecznie.
Z chęcią zobaczył bym ten generator w akcji :) pomocne urządzenie.
Pozdrawiam.
Postaram się w takim razie pokazać jak to "cudo" używać. Może niekoniecznie na czyś popsutym, ale symulację awarii można przeprowadzić. :)
@@ZPDU czekam z niecierpliwością :). A czy schemat można otrzymać na e-mail? Na "stop klatce" nie widać wszystkich wartości elementów a internet na ten temat milczy :/. Pozdrawiam serdecznie.
@@Marek_Bogdanowicz No jasne że mogę skan, zdjęcie zrobić. Proszę tylko o adres na który wysłać.
Panie Marku, mam już dla Pana dokładnie zdjęcie, ale nie wiem gdzie jest mail do Pana. Proszę najlepiej do mnie napisać. Adres w zakładce informacje
Bardzo proszę jeszcze raz ten adres podać. Gdzieś go YT chowa. Nie mogę go znaleźć, a najlepiej proszę do mnie napisać.
Jak zwykle profeska 👍
Bardzo dziękuję. Staram się, no ale profesjonalistą bym się nie nazwał. Jak już to zaawansowanym amatorem :)
Dziękuję za skomentowanie.
Witam.
Jak zawsze filmik na wysokim poziomie. Radio pierwsza klasa.
Oby takich więcej.
Szczęśliwego Nowego Roku
Bardzo dziękuję. No czas chyba na coś poważniejszego (FAUST, KLEOPATRA) :)
Również wszystkiego najlepszego i niech nadchodzący rok będzie wspaniały.
Co by nie mówić te radia były po prostu ładne
Dziękuję. Mi również się wydaje że były ładne. Było nawet porównanie do Kleopatry. Oczywiście wyglądem, bo elektroniką nie da się porównać.
Cześć na początek Szczęśliwego Nowego Roku ... o i już mogę zaczynać ... radyjko fajne i fajne te wstawki z amelinium co się nie pomaluje :)
Widywałem na allegro te generatorki ale zastanawiałem sie do czego to służy a tu proszę takie proste a fajne przydatne.
Pozdrawiam i czekam na kolejny filmik :)
Witaj. Bardzo dziękuję za komentarz. No pomaluje się przecież ale farbą amelinową :)
Ten generator mam od nowości. Cóż ja już nim nie naprawiałem. Nadaje się nawet do starego TV.
Przydatne, bo proste i szybkie. Nie nadaje się do regulacji i strojenia, ale do znalezienia stałego uszkodzenia jak najbardziej.
Będzie w tym roku jeszcze jeden.
Pozdrawiam bardzo serdecznie i niech będzie następny rok bardzo dobrym rokiem.
Też mam Juniora, a raczej obudowe po nim, chaiss i kilka drobiazgów.
Postanowiłem nie marnować obudowy w nawet dobrm stanie, i z resztek Mk232 wsadziłem płytkę główną, robi obecnie za wzmacniacz mocy :)
Brakuje płytki z tunerem radiowym, może wyjme z jakiegoś innego radia, i będzie gotowe do użytku :)
Czyli taka hybryda lub Junior made in Adam Studio :)
Ten odbiornik kupilem latem 1973 r i bardzo ladnie gralo Mial uklad scalony ul 1402
Dziękuję za komentarz. UL1402 w obudowie TO3? Tej metalowe?
Pozdrawiam serdecznie
Junior dokladnie taki sam jak prezentowany w komentarzu W 1973 r w lipcu kupilem go chyba za 1500 zlale juz po 49 latach dokladnie nie pamietam Mial u gory i u dolu aluminiowe listwy ozdobne Pozniej ale chyba po kilku latach kupilem radio Giewont dla mego ojca Pozdrawiam
@@andrzejandpia833 Świetny komentarz bo wskazuje kwotę za jaką można go było kupić.
Oczywiście wówczas zarobki były inne.
Bardzo dziękuję i zdrowia życzę.
Dobre radio miałem je kiedyś i dobrze się sprawowało 😀
Miło to czytać. A gdzie jest teraz?
@@ZPDU nie pamiętam co się z nim stało 🤔
Świetna robota! Sam bawię się w przestrajanie Juniora, mam pytanie czy w końcu te kondensatory C5 oraz C13 wylutować całkiem, gdy dodajemy trymerki C77 oraz C76 czy też zmniejszyć ich wartość tak, jak podano w tabelce?
Bardzo dziękuję za komentarz. Aż musiałem zerknąć do filmu jeszcze raz.
W tym przypadku trzeba zrobić dokładnie tak jak w opisie.
W razie kłopotów proszę napisać maila do mnie. Adres jest w sekcji informacje (widać na komputerze).
Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU Bardzo dziękuję za odpowiedź, w wolnej chwili napiszę do Pana :) Pozdrawiam.
@@Arti128 Zapraszam do komunikacji. Odpowiadam na wszystkie maile.
Witam. Zajmuję się właśnie starym Akordem. Jeżeli jest taka możliwość, to bardzo proszę o film instruktażowy, o którym wspomniał Pan na końcu tego materiału. Pański kanał śledzę od niedawna, więc jeżeli taki instruktaż był już publikowany to ew. proszę o linka. Pozdrawiam i dziękuję bardzo za podzielenie się cenną wiedzą. Dzięki temu nasza myśl techniczna z ubiegłej epoki może być zachowana.
Witam serdecznie. Zapraszam do zobaczenia pozostałych odcinków.
Mam nadzieję będą pomocne. Na każdym filmie staram się pokazać coś innego.
Razem to wszystko poskłada się w całość. Życzę powodzenia.
Kondensatory C5 i C13 całkiem usunąć czy założyć mniejsze wg tabeli przy Rys.3? Pozdrawiam.
Proszę zerknąć na tą tabelkę. Wszystko jest poprawnie opisane.
Ma być sumarycznie 12 pF, więc skoro wstawiamy trymer 3-5pF należy dodać równolegle 6,8pF.
Mam nadzieję że poprawnie wyjaśniłem.
Kolejne bardzo ładne radio - taka mini Kleopatra - przez te wstawki aluminiowe i gałki. Widać po zaciekach na tylnej ściance, że radio już swoje przeżyło i chyba jakiś kwiat na nim stał bo został okrągły ślad po doniczce na górnej płycie obudowy. A jak to, ze przedostatni film w tym roku? Planujesz jakiś odcinek specjalny? Bo jakby nie patrzeć w przyszłą środę będzie już rok 2022 😁 Ogólnie mam "radochę" bo jutro zostanie wysłana paczka zawierająca moje A-17 - może dojdą do piątku to będę mógl ocenić jak bardzo są zniszczone i ile pracy będą wymagały - okrągła liczba się nazbierała bo to będzie już dziesiąta para kolumn spod znaku Unitry (nie licząc tych małych z głośnikiem szerokopasmowym które były bodajże do Pioniera).
Bardzo dziękuję za miły komentarz i gratuluję spostrzegawczości. Ślady po doniczkach to historia, a to że w środę pojawiają się odcinki to fakt, choć dzisiaj wtorek. Tak, będzie jeszcze jeden, na koniec roku. Czy specjalny? No będzie aby spuentować rok.
Cieszę się że masz również pasję do TONSIL i UNITRY, no i gratuluję A-17.
Pozdrawiam gorąco i do usłyszenia.
Na pewno 1972? Strona p. Kaszty podaje, że "Juniora" produkowano w latach 1974-1977. Chyba, że masz egzemplarz z płytą "Jubilata", to może mieć datę wcześniejszą.
Tak, przynajmniej skrzyneczka. Jest to na filmie pokazane.
No taka ciekawostka.
Naprawdę solidnie wykonany odbiornik. Gałki rewelacja. Co do generatora to brakowało mi w filmie prezentacji jego działania. Także z niecierpliwością czekam na film z poszukiwań usterek z wykorzystaniem w/w generatora. Chętnie bym nabył taki generator, ale podejrzewam ze będzie ciężko znaleźć taki egzemplarz.
Ponoć bywały na Alleg... Zrobię w takim razie film z prezentacją jak go używać.
Cieszę się że odbiornik się podoba, jest w dobrym stanie a teraz nawet w stanie użytkowym :)
@@ZPDU Super, wielkie dzięki
Aż się uśmiechnąłem jak pokazałeś ten przyrząd z Gdyni służy mi po dziś dzień
:) No ja również mam go do dzisiaj. :)
Pozdrawiam serdecznie.
Interesuje się Unitra od kilku lat i niestety nigdy nie miałem przyjemności obcować z tym Radioodbiornikiem... I żałuję bo pokazałeś że jeet ciekawie zbudowany. Dodam że tydzień temu miałem przyjemność przywrócenia do żywych radia Dominik DMP-203 i widzę dokładnie to samo. Też na UL 1402 oraz też posiada dodatkowe gniazdo na głosnik. U mnie brakowało rdzenia w cewce heterodyny, po przestrojeniu łapie całe Pasmo od 87.5.
Jak oni te radia kiedyś składali w tym Dzierżoniowie😉😆🤗
PS. Po przestrojeniu naprawdę jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jak ten odbiornik odbiera 👍
Łapka w górę dla Ciebie za kolejny ŚWIETNY film👍
Dziękuję za skomentowanie i życzę aby się takie trafiło do zrobienia. U mnie DOMINIK-a nie było, co nie oznacza że nie będzie :).
Ten duży włącznik jest ciekawy.
Co do rdzeni. No tak to już jest że nie zawsze musi być najważniejsze aby zestroić jak należy 87,5-108 MHz - takie jest obowiązujące pasmo.
Też się czasami zastanawiam jak to robili, ale przy produkcji taśmowej istnieje spora powtarzalność. "trudne" egzemplarze szły penie do innego wydziału, a reszta taśmowo.
Bardzo dziękuję za łapkę i miłe skomentowanie. Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU Wg mnie jest na ten brak rdzenia w cewce heterodyny dość proste wyjaśnienie. Zakładam że ktoś nawinął mniej zwojów na karkas cewki podczas jej produkcji, w związku z czym indukcyjność była mniejsza niż przewidywała specyfikacja.
Do cewek poprawnie nawiniętych wkładano rdzeń, bodajże mosiężny, aby nieznacznie zmniejszyć otrzymywaną indukcyjność, a przy okazji otrzymać możliwość jej regulacji.
@@gordongecko9405 Tak mogło być, byłem zaskoczony do do przestrajania potrzebny jest właśnie aluminiowy.
Widzę że Pan się orientuje. Tym bardziej miło mi i dziękuję za odwiedziny i komentarz.
Wczoraj pisałem komentarze tutaj ale poznikały i musiałem zalozyc nowy kanal (wcześniejszy mój kanał nazywał się Małgosia z Krainy Grzybów). Fajny odbiornik i filmik jak zawsze :)
TY nie rozpieszcza. Zauważyłem że znikają komentarze. Mam maila z treścią komentarza, natomiast nie mogę na niego odpowiedzieć bo go nie ma pod filmem. Nie mam pojęcia z czym jest to związane. Nigdy nie usunąłem komentarza, odpowiadam na wszystkie.
Bardzo dziękuję za komentarz. Staram się aby były jak najlepsze.
@@ZPDU Tak to jest z tymi komputerowymi systemami
@@pasjonatunitry3943 Są totalnie poza naszą kontrolą. Za to pod kontrolą są w 100% :)
@@ZPDU jeszcze jak :)
generator tak chętnie bym zobaczył
Dobrze, przygotuję odcinek gdzie zaprezentuję jak szukać nim uszkodzeń.
dziękuje
@@miroslaw9634 Proszę teraz nie dziękować. Jak będzie odcinek z tym generatorem w roli głównej zapraszam do komentowania, dyskutowania no i wówczas ja będzie godnie dziękowania :)
Kocham starą polską Diorę.
No to w takim razie nasza polska Diora ma wielu kochanków :)
Ja też się do nich zaliczam. Mimo mankamentów, wad, siermiężności lubię sprzęt UNITRY. Patrząc na tema szerzej wszystko można zrozumieć dlaczego tak było i dlaczego taki był.
Pozdrawiam bardzo serdecznie
Dostałem OR Dominik ale nie odbiera żadnej stacji na wszystkich zakresach buczy lecz odtwarza muzykę podaną przez gniazdo din co może być nie tak ?
Dzień dobry. Świetne pytanie, natomiast nie jestem stwórcą i magiem. Z podanego opisu nic szczególnego nie wynika.
Osobiście sprawdziłbym tak jak to zwyczajowo robię od tyłu. Wiadomo że wzmacniacz m.cz działa.
Więc teraz przełączniki (isostat), detektor, pośrednia i głowica.
Da się to naprawić.
Mam takie radio do przestrojenia. Z wymianą kondensatorów sobie poradzę. Drewno zabezpieczyłem i odnowiłem. Natomiast mam problem z panelem przednim i potencjometrami... są ufajdane i nie wiem czym to wyczyścić. Probowalem spirytusem i nie dało rady... jakieś pomysły?
Potencjometry czy nasadki na potencjomentry. Proszę precyzyjniej określić w czym można pomóc. Normalnie nasadki aluniniowe się szlifuje - ja to robię ścierniwem, wychodzą takie ładne ryski bardzo podobne do orygunalnycz. Części aluminowe można tak zrobić. Spirytus jest agresywny. Proponuję użyć środka do odtłuszczania lub izopropanol. Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU miałem na myśli gałki. Dzięki za podpowiedź że szlifowaniem. Bałem się, że zniszczę w ten sposób materiał. Teraz już spróbuję.
Mam dodatkowe dwa pytania. Potencjometr od głośności przy włączeniu trzeszczy. Pewnie wymaga wymiany? Jaki najlepiej kupić?
Drugie pytanie już nie związane z tym radiem. Jak wybielać pożółkły biały plastik obudowy?
Dziękuję za odpowiedź.
@@ElectronBuilder Wydaje mie się że kupić się nie da, więc trzeba go wyczyścić, lub znaleźć dawcę.
A co do wybielania, wypróbowałem skutecznie metodę z 12% perhydrolem (woda utleniona w żelu) i słońcem.
Zamiast słońca może być inne UV.
Żelem smarujemy obudowę i na słońce. Parę godzin i jest dużo lepiej.
W necie jest sporo o tym.
Pozdrawiam
Fajne radio
dziękuję
Ja właśnie wczoraj przyniosłem kilka sprzętów z elektrośmieci, wśród nich właśnie Juniora. Niestety ma ucięty kabel, więc jeszcze nie sprawdzałem czy działa, pozdrawiam.
No właśnie - są wyrzucane. Szkoda
Miło mi że jest kolejny pasjonat ratujący te urządznia.
@@ZPDU Dzięki
@@kolekcjoner6054 A mi miło poznać. Trzymam kciuki
To jest pasja! Gratuluję!
Bardzo dziękuję Arturze. Odpręża mnie to i dlatego to lubię. Na dokładkę okazuje się że nie jestem sam. Jest bardzo dużo osób pozytywnie zakręconych, wspierających się i chętnych do wymiany doświadczeń.
Jest moc - tak myślę.
@@ZPDU Widać, że masz pasję. Powiem ci szczerze, że większość z tego co pokazujesz i objaśniasz to dla mnie jak suahili - kompletnie nie wiem o co chodzi ha ha. Ale obejrzałem do końca, bo bardzo ciekawie prowadzisz te filmy. To komplement :) Bywaj i Dosiego Roku!
@@ArthurBezner Arturze również życzę bardzo dobrego roku.
A komentarz wspaniały, bardzo pozytywny i miły. Dziękuję.
Witam podejmnie się pan przestrojenia mojej contessy
Panie Jacku oczywiście.
Jeżeli w środku nie było obcej duszy, to zadanie nie jest zbyt skomplikowane, co pokazałem już wielokrotnie.
Proszę napisać maila. Mój adres jest w zakładce informacje
Ładny egzemplarz, super robota. Zauważyłem, że radio strasznie nisko stoi, aż listwa aluminiowa dolna, dotyka podłoża. Czy to tylko dlatego, że stoi na miękkim materiale. Pytam, bo nie miałem tego egzemplarzu. Też posiadam ten generatorek. Taki sam. Proszę o pokazanie jak go dokładnie użyć. Bo jak sobie przypominam, to tak za bardzo nie naprawiłem żadnego radia za jego pomocą, a bardzo chętnie bym zobaczył jak go użyć. Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo dziękuję. Takie słowa to docenienie pracy jakie w nie włożyłem. Odległość dolnej listwy od podłoża jest typowa. Na stanowisku mam gąbkę, dlatego że mniej się całość rysuje i mniej pukających dźwięków wpada do mikrofonu.
O proszę, nie jestem jedyny. Nie napiszę że to skarb, ale to fajne urządzenie, które ułatwia życie. Nie zawsze można go użyć, ale generalnie jest OK. Będzie film, jak trafi się dość duże radio z dokumentacją abym mógł pokazać jak to robić.
Super, więc z niecierpliwością czekam na filmik z udziałem generatora.😀
@@zawodowyamator5033 Zrobię go przy okazji naprawy jakiegoś urządzenie. Warunek, musi być konstrukcyjnie prosty, aby łatwo to pokazać. Może przy jakimś Juniorze, Jubilacie :)
Moim zdaniem radio jest wesoł2e hihi. Za uwarzyłem z boku obudowy jakiś numer ewidencyjny, czyli radyjko
służyło w jakimś biurze. Co do generatorka to jestem za żeby był o tym filmik.
Tak na marginesie to filmik super, w tym odcinku szczególnie podoba mi się muzyka.
Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję. Mi też się wydaje że jest wesołe. Numery ewidencyjne staram się likwidować, pod warunkiem że nie niszczy się obudowy. One mi generalnie nie przeszkadzają, świadczą o tym że dla kogoś były ważne bo w ewidencji :).
Film z naprawy tym generatorem zrobię, To już postanowione :)
Jeszcze raz dziękuję.
ajak potecjometr siły głosu przy włonczeniu i wyłonczeniu nie charczy ?
przy włączeniu i wyłączeniu nie trzeszczy i nie charczy.
Są wyczyszczone i przemyte
ahahha ten sam przypadek mialem przy wymianie konda tez rozwarłem te sciezke i niemialem ukf , patrze sprawdzam no nie działa az wkonicu doszedłem do tego hihi , tak plytka zywcem contessa
Dlatego na to zwróciłem uwagę. Działał przed wymianą kondensatorów, po wymianie nie. Aby zbytnio nie szukać użyłem starej metody i pomogła.
A swoją drogą, takie zworki na płytce drukowanej, robione tylko cyną to słaby pomysł moim zdaniem.
Chyba najbrzydsze radio stołowe Diory.
Witam serdecznie. Moim zdaniem Estrella jest brzydsza zdecydowanie. Ale czy o gustach można rozmawiać. Kiedyś nosiło się wielkie okulary z grubymi oprawkami - okropne, a były modne i twarzowe.
Style się zmieniają więc jak najbardziej może się nie podobać, choć mam w tym przypadku odmienne zdanie.
Taka trochę niemal archeologia elektroniczna
Tak to wszystko wykopaliska, ale są starsze eksponaty. Dla mnie niesamowite jest to że działa nadal.
Jako ludzie potrafimy projektować i wytwarzać trwałe rzeczy, natomiast EKO zabija to wszystko. Mam tu na myśli głównie EKOnomię.
Dziękuję za odwiedziny i komentarz. To miłe.
@@ZPDU Przyglądam się czasami urządzeniom wytwarzanym jeszcze w technice lampowej, i przyznaję też jest w nich jakiś czar, doceniam sympatyków, niemniej wolę te z epoki krzemu.
Też lubię pogrzebać, i coś przywrócić do życia, a nawet poprawić w tych urządzeniach. A przy okazji pomyśleć o naszych rodzicach, dziadkach, którzy w określonych realiach, często niełatwych, zajmowali się ich wytwarzaniem.
O ile to możliwe staram się też tą pasją zarażać kolejne pokolenia.
@@gordongecko9405 W takim razie witam w klubie zakręconych na UNITRĘ. Czy mam podobnie nie trzeba odpowiadać, wystarczy zerknąć na filmy.
Patrzę na ta urządzenia przez pryzmat czasów, możliwości i z właściwym kontekstem.
Na dodatek sporo z tego pamietam :)
Osobiście zerwałbym stary fornir, nakleił nowy i całość pokryłbym dobrym olejem lub ostatecznie lakierem. Wyglądałoby jak nówka :).
Sugestia cenna. Znam już kogoś kto mi w tej materii pomoże. Lada moment Jubilat stereo dostanie nowy fornir. :)
@@ZPDU jest z tym trochę pracy, głównie z zerwaniem starego forniru, ale efekt pierwsza klasa. Proszę tylko zastosować olej (Loba, Osmo) bo po lakierowaniu i kilku latach fornir dębowy zrobi się taki... brzydki z żółtym zabarwieniem. Chyba, że ma być jak oryginał to nie ma wyjścia ;).
@@Marek_Bogdanowicz Panie Marku, dziękuję za rady i sugestie. Niestety obróbka obudów nie jest moją najmocniejszą stroną. Nie jestem elektronikiem, a co dopiero specem od fornirów.
Znam za to kogoś kto chce mi pomóc. Tu przychodzi kolej na pozdrowienia - @chudytech pozdrawiam bardzo serdecznie
@@ZPDU trochę dłubię zawodowo w fornirach, stąd porady żeby za pierwszym razem zrobić dobrze :) i się nie rozczarować ;).
do contessy podobny
Zgadza się i będzie CONTESSA zaprezentowana.
Zastanawiam się czy takie zestawienie Jubilato podobnych odbiorników zrobić? Wyłowić różnice.
Dało by to pogląd jak wiele/niewiele się różniły.