28:10 @Profesor Chris 👋, przy połączeniu szeregowym nie wzrasta pojemność baterii tylko napięcie. Więc jeśli cela nominalnie ma 8.1V i 6.5Ah to cały pakiet w szeregu będzie miał 324V i pojemność 6.5Ah - jednak nie tak dużo 😉 (ponad 2kWh). Biorąc pod uwagę jaką funkcję pełni taki pakiet to pewnie prąd ładowania (jak i rozładowania) jest duży, więc wystarczy kilka minut do jej pełnego naładowania. Z silnikiem 150kW (pomijając już ten inwerter itp.), podczas takiej jazdy co prezentowałeś (zakładając małe obciążenie, np. ok 80A, przy takim napięciu to będzie jakieś 26kW) to czas pracy będzie wynosił ok 5min. To pokrywało by się z opinią @Norbert Kudla, który wspomina, że ten Lex przejedzie na aku max 1.5km. W hybrydzie bateria raczej ma służyć do wspomagania w postoju/ruszania i dawania "kopa" 😈, a nie do jazdy. Jeśli jest tak jak wspomniałem, wychodziło by na to, że "zregenerowałeś" baterię w 80, a nie w 20% 😏 Druga sprawa to jak przetestować taki pakiet - wydaje się, że zrobiłeś to OK 👍 Wyeliminowałeś cele z dużą rezystancją wewnętrzną, czyli te zużyte ( duży spadek napięcia po przyłożeniu obciążenia ). Jeśli pozostałe miały podobny spadek, to powinno być ok. Po jakimś czasie można by znów sprawdzić czy poszczególne cele się nie rozjechały. Przy połączeniu szeregowym, wydajność całego pakietu ogranicza się do wydajności najsłabszej celi (jeśli dobrze pamiętam:) Pozdro 💪
W hybrydzie bateria jest do małych prędkości parkingowych oraz podtrzymania jazdy. Tryb EV jest dla gadzeciaży. Żeby sprawnie jeździć hybrydą trzeba mieć o tym pojęcie.
@@iamweasel_ Podałem dostatecznie dużo parametrów, a czasu nie potrzebujemy brać pod uwagę. 250W silnik w rowerze elektrycznym rozpędza mnie do podobnej prędkości. Z rowerem jest nas trochę ponad 100kg.
i guess Im asking randomly but does someone know of a trick to log back into an instagram account?? I somehow forgot the account password. I love any help you can give me.
Odcinek sztos. Widać że nie boisz wypłynąć na nieznane wody i co najważniejsze nie boisz się przyznać że nie jesteś alfa i omega w temacie. Gr8 work Kris.
21:17 i ma Profesor rację! Przesiadłem się z Toyoty na Lexusa, prowadzenie identyczne ale komfort - nieziemski. Większość glebi, rozpórki, wuje muje a ja płynę na stocku i nic nie zmieniam, kocham tym jeździć :3
Ja juz 5ty lexus is200 is220 is250 gs300 gs450h. Nie stac mnie na bmw czy audi bo nie stac mnie na naprawy. Nie wiem jak wyglada warsztat dzieki marce Lexus
@@bossingtonhillforever4267 Lexus ma czasem problemy z częściami (np. dostępne tylko w ASO jak u mnie poduszka skrzyni) ale jeśli ktoś dba to te auto nie psuje się :) Ja zaczynam swoją przygodę z ISem 200, najwolniejszym sedanem świata xD
Po wielu przygodach z niemieckimi wynalazkami od jakiegoś czasu GS450h. Ale powoli przymierzam się do LS600h. Tylko GS zostaje. Właściwie nie ma konkurencji.
Witam profesorze, od 10ciu lat użytkuje hybrydy , począwszy od Prius gen2 , różne Lexusy i Toyoty. Z instrukcji i z moich doświadczeń mogę powiedzieć że na baterii można przejechać maksymalnie 2 km , z tym ze w Lexus gs 450h jest to maksymalnie 1.5km . Teraz użytkuje takiego, tylko ze z 2013 roku .
2013, czyli już Mk4. Powiedz, prawda to, że dają radę przejechać 4-5km na prądzie? :) Podobno zauważalnie mniej palą od Mk3. Niektórzy wspominają o 6-7 litra h (średnie). Jakie są Twoje doświadczenia? Byłbym wdzięczny za odpowiedź :)
Maksymalnie na baterii przejade ok 1.5 km ,tak zresztą oodaje instrukcja ,dwa razy więcej przejechałem Toyota Prius 2006 . Spalanie taktycznie jest zauważalnie mniejsze w mk4 ,ale nie 6-7 l. Przy spokojnej jeździe ok 8 l. Poza miastem ok 7l . Więcej jak 9 l raczej nie wypije ,chyba że w trybie Sport+
@@biglightball w aucie po 200 tys km trzeba zainwestować w naprawę żeby była sensowna 16 tys pln, to trochę dużo, dobry diesel przejdzie więcej niż 200 tys km bez poważnych napraw
@@biglightball miałem kiedyś 1,4 hdi i on zrobił 190tys km ( w tym 143 tys za mojej kadencji) bez żadnych napraw, to teraz jak w aucie super premium trzeba po tych 190 tys km wywalić na naprę 16 tysi to jest kpina
4 ปีที่แล้ว +2
@@thinktankpolskathinktankpo9883 Owszem w dieslu musisz po 200tys.km coraz więcej inwestować. W hybrydzie nie. Te 16tys.zł. to coś dużo. Może dlatego, że Lexus. W Priusie/Aurisie/C-HR koszt nowej to 8tys.zł. i nie słyszłaeem, żeby ktokolwiek wymieniał na nową. Kupuje się za góra 2tys.zł. z 2-3 letniego rozbitka albo jak ktoś mało jeździ to się regeneruje, czyli masz koszt dwumasy w diselu :)
Szanowny Panie, mi osobiście udało się naprawić dwie baterie do prius 2. Metodą którą Pan wyśmiewa. Trwało to bardzo długo, każdą baterię musiałem traktować ładowarką po kilka cykli żeby odzyskały swoje pojemności zbliżone do 7,5ah. Obydwa priusy jeżdżą już ponad rok i nadal wszystko działa jak powinno.
Bardzo fajny film, ważne w eksploatacji samochodów hybrydowych jest utrzymywanie w czystości układu chłodzenia baterji. Przegrzana bateria szybko traci swoją sprawność. Eksploatuje priusa 3 mam już 330 tys przebiegu bateria oryginalna.
@@darekjaskulski3375 no dobra, doczytałem i jednak nie ma dożywotniej gwarancji. Jeśli chodzi o jednostki hybrydowe to gwarancja jest na 5 lat lub 100tys km, przy czym okres ten może być wydłużony chyba do 10 lat serwisując samochód w aso. W przypadku elektryków grawancja jest na 10 lat lub milion km. Tak że to co słyszałem o dożywotniej gwarancji jest nie prawdą.
Pół roku temu kupiłem sobie właśnie takie cudo. Cichy jest niesamowicie komfort na najwyższym poziomie. Na długie trasy jest bez porównania z A6 która jeździłem. Podobnie z BMW którymi miałem okazję jeździć. Na samym początku jej tylko wsiadłem miałem wrażenie że nie będzie tak wygodnie, miałem wrażenie że trochę twardo itd. Ale po długiej trasie wysiadam i nie ma uczucia zesztywnienia itd. Na dobrych oponach 5.2 do 100. Po prostu super autko
Chris kupiłem sobie 2tyg. temu Lexus RX400h 2008 ze względu na wielki bagażnik, nie jest piękny, ale zakochałem sie!! w ciszy, w tym jak delikatnie aksamitnie i cicho pracuje :)
Tak, w ciągu dwóch lat zrobiłem 40tys. km i wszystko śmiga, nadal go lubię i dużo jeżdzę, miałem okazje przejechać sie nowym Rx300 2020 - fajny, ale wolę hybrydę, jezdziłem też Rx450h z 2021r (na czas serwisu dostałem) i jest genialny taki bym chciał, ale oglądam również gs450h nadal :) oraz jeździłem UX250 (dostałem na weekend) fajny, ale to nie to samo, nie ten segment, czułem ulgę jak po weekendzie odebrałem Rx400h :) i co mogę dodać jeśli chodzi o serwis, wymieniłem opony w tym roku, a tak to oleje i raz cewki zapłonowe przy pierwszym serwisie większym i jedyna w ciagu dwóch lat usterka? jeśli to mogę tak nazwać, to rozszczelniła mi sie chłodnica (pamietajmy 14letni samochód? zdarza sie) na szczęście byłem dzień po serwisie i zabrali auto z kopnięcia, auto zastępcze itp do domu, i zrobili na już w ciagu 2 dni roboczych, a koszt nie przeraził. Pozdrawiam. Najniższe spalanie zrobiłem na wycieczce do Szwajcarii (ograniczenia do 120) na dystansie 1200km zrobiłem 8.2L. Pozdrawiam
Bo "człowieki nie chodziły" do podstawówki - dlatego w internecie jest sporo merytorycznie beznadziejnych materiałów na temat "naprawy" pakietów akumulatorów trakcyjnych. To co zrobiłeś (a w szczególności balansowanie - metoda jak w fabryce, tyle że na mniejszą skalę oczywiście) jest jak najbardziej okej. Ja ostatnio zadziałałem w temacie akumulatora trakcyjnego w Renault Fluence Z.E. - podobne doświadczenia, po miesiącu jazdy stan się poprawia (ECU "uczy się" jej właściwej pojemności). Im bardziej będziesz wykorzystywał hybrydowe możliwości (a w szczególności średnie mocowo przyspieszania aby nie katować jej udarowym poborem prądu przy maxbucie) i w miarę możliwości "cyklował" - tym szybciej będzie rosła jej użyteczna pojemność. Filmu ode mnie tym razem nie będzie ze względu na stan zdrowia (oczy), ale Twój tłumaczy wszystko. Najlepiej nowy cały pakiet i tyle w temacie, ale reanimacja umarlaka daje ciekawe doświadczenia. Pozdrawiam Cię jak zwykle!
misiakstaszic. Takie małe pytanko. Myślisz, że poprawnym jest NIE pozostawianie baterii niemal całkiem rozładowanej na noc. Staram się tak nie robić, żeby wydłużyć jej żywotność. Ma to jakieś uzasadnienie? :) Będę wdzięczny za podpowiedź, nie posiadam merytorycznej wiedzy na ten temat :).
@@admstn8505 Jaki rodzaj chemii (Niklowo-Wodorkowa? Litowo-Jonowa? Litowo-Polimerowa?) Podstawowa bateria trakcyjna (auto elektryczne) czy pomocnicza (hybryda)? I o jakim rozładowaniu mówimy ("pusty wskaźnik" czy napięcie na celach odczytane na żywca)?
@@misiekstaszic Wow, pytanie do właściwego człowieka :). Nie jestem do końca pewny. Te znajdujące się w Gs 450h Mk3. Czyli egzplarz z filmu. Z danych technicznych NiMH. Bateria rozładowana. Powiedzmy moment, kiedy zaczyna uruchamiać się silnik spalinowy. Ostatnie dwie kreski na wyświetlaczu w samochodzie.
@@admstn8505 Skoro Niklowo-Wodorkowe - im bardziej naładowane tym dla nich zdrowiej i (w przeciwieństwie np. do Li-Po) mogą być w takim stanie przechowywane dowolnie długo. Dodatkowo mają niski współczynnik samorozładowania (w przeciwieństwie do Ni-Cd). Aczkolwiek różnica w "starzeniu się" cel w pełni naładowanych a naładowanych w 20% jest marginalna. Poniżej 10% naładowania niekorzystne procesy chemiczne drastycznie przyspieszają. Inna sprawa że BMS akumulatora hybrydowego w Toyocie (a w "Luxusie" pracuje dokładnie ten sam BMS) zachowuje minimum 15% naładowania nawet gdy "bateria ma zero kresek na ekraniku". To takie troszkę oszukiwanie użytkownika, na korzyść zdrowia akumulatora. Jest to generalnie wymyślone w taki sposób aby w każdym momencie można było "wyłączyć samochód" i aby w takim stanie mógł on stać cztery tygodnie nieużytkowany bez szkody dla akumulatora trakcyjnego. Bo auto nigdy "nie wie" kiedy go "zgasisz" i kiedy użyjesz ponownie, więc jest zabezpieczone na taką ewentualność w każdym momencie zachowując owe 15% naładowania i nie pozwalając rozładować się baterii bardziej. Tojota zrobiła to z głową, a i też warto pamiętać że to samochód jest dla Nas a nie my dla samochodu więc... Użytkować i cieszyć się :) Jeżeli jeździsz samochodem co najmniej raz w miesiącu, nie musisz przejmować się "kreseczkami baterii".
Niech V8 będzie z Tobą Prof. Chris 😁👍 ps. mój GS450h z 2008 w trasie pali 8.1 a przy mieszanej jezdzie 9.2 a jak już go cisnę na "niemieckiej autostradzie" to 10.3-10.8 i ni hu hu żeby chciał więcej palić .. na samej baterii do 50 km/h po prostej muskając gaz, bez żadnych wzniesień, udało mi się przejechać jakieś 3,5 km więc chyba jest całkiem ok, no i jak na wolnossący silnik (wspomagany elektrykiem) jest naprawdę zaskakująco elastyczny podczas wyprzedzania. Jeśli chcesz czuć się jak u siebie w salonie siedząc w wygodnym fotelu w ciszy i spokoju odpoczywając, bierz w ciemno GS'a jak lubisz szybką jazdę w zakrętach i chcesz czuć każdą zmianę biegów szukaj BMW 😁 wybór należy do Ciebie 😁 nie ma aut idealnych, są optymalnie dobre pod nasze gusta 😃 pozdrawiam, Konrad.
Jakoś wcześniej omijałem Lexusa, tylko BMW i Audi ale strasznie mi się znudziły. A może to z wiekiem przychodzi 😅, GS450h to jest mój typ. Możesz podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie. Rocznik 2007-2008
Ile razy widzę te nieprzeszpachlowane łączenia na suficie podczas filmów, to kusi mnie, żeby tam wpaść i to zrobić :D A film jak zwykle super, pozdrawiam:D
Chrisie trochę Cie muszę skrytykować, ale nie ze złości tylko że może Ci się kiedyś moje rady przydadzą. Jako że w "bateriach" pracuje już wiele lat to swoje wiem. 1. NIGDY NIE BALANSUJ PRZEZ KABLE TAK JAK NA FILMIE !. Dobrze, że miałeś stare i zużyte ogniwa NIMH a nie nówki Li-ion, bo w takim przypadku połączenie rozładowanego pakietu z naładowanym wygenerowałoby setki amper prądu. To wyobraź sobie co np. 500 A zrobi z takim cieniutkim kabelkiem jakie ty miałeś. Baterie też się nieźle grzeją przy takim obciążeniu. Możesz sobie warsztat spalić. No i takie coś negatywnie wpływa na baterie. Jak chcesz podłączyć "po taniości" to rób to przez rezystor np. 20 omów 2W (wyrównanie zajmie dłużej ale będzie bezpiecznie) 2. Jak chcesz mieć szybki wgląd w to czy pakiet jest sprawny to kup ładowarkę modelarską z opcją pomiaru oporu wewnętrznego. Opór wewnętrzny powoduje spadek napięcia w czasie pobierania prądu z baterii. Zasadniczo aby cała bateria pracowała dobrze to wszystkie pakiety muszą mieć podobny opór wewnętrzny, powiedzmy +-20%. Z tej wartości możesz też oszacować jaki maksymalny amperaż jest w stanie dać pakiet. Oczywiście jest to pomiar w pewnym stopniu "oszukany" bo mierzy się podając na baterię prąd zmienny (AC), typowo chyba 1000 Hz i w czasie rzeczywistej pracy spadek napięcia jest trochę większy niż wynikałoby to z pomiaru oporu wewnętrznego metodą AC. Niemniej jest to bardzo przydatna metoda do porównania wszystkich pakietów. 3. Nieprawdę mówisz, że balansowanie nie może pomóc baterii. To zależy od sytuacji. Jak jest rozbalansowana to pomoże dużo, a jak jest uszkodzona to nie pomoże wcale. Analogia: Jak wtryskiwacze nie podają równo to ich wyrównanie naprawi silnik, a jak silnik jest "kaplica" to zabawa w wyrównywanie nie ma sensu... Jak sam zauważyłeś to w jednym pakiecie siedzi 6 pojedynczych ogniw 1.2V (pewnie NiMH). I tu może być pies pogrzebany bo trzeba było balansować pojedyncze ogniwa a nie całe pakiety, bo jak w pakiecie jedno ogniwo się "rozjechało" to próba zbalansowania pakietu jako całość nigdy się nie uda. (Dobra, rozbieranie pakietu jest trudne, czasochłonne, i może czasem uszkodzić ogniwa a w tedy może być niebezpiecznie więc po części rozumiem czemu tego nie robiłeś) Po prostu miej świadomość, że być może pakiet był w 100% sprawny tylko pojedyncze ogniwa się rozjechały. 4. Dla ogniw NiMH spadek napięcia po odłączeniu ładowania jest normalny, ok 0.1-0.15 V na ogniwo czyli 0.6-0.9 V na pakiet. Nie powinny natomiast gubić pojemności. tzn. powinny oddać niewiele mniej niż pobrały w czasie ładowania. Jakby co to chętnie służę radą w tematach bateryjnych.
Ad 2 ciężko o pomiar oporu wew w nimh zwykle mierzy się mAh rozładowania i uznaje za pojemność. Lądując zwykle 66% ladunku zostaje w NiMh reszta idzie w ciepło.
Mam pytanie: jaki akumulator pomocniczy 12V użyć, jako akumulator pomocniczy w elektrycznym MBW i3? Jest 12V 20Ah, AGM. Bateria ma zbyt łatwe życie, bo prawie NIGDY nie jest rozładowywana i dlatego szybciej "pada'. W Hondzie Accord jest genialny, asymetryczny układ ładowania i dzięki temu, bateria przeżywa ponad 8 lat! Miałem ją 8,5 roku i nadal była dobra. Będę wdzięczny za odpowiedź.
4 ปีที่แล้ว +1
To prawda. W Ni-MH używanych zazwyczaj w hybrydach Toyoty (w plug-inach jest li-ion a w nowych zwykłych hybrydach nie wiem jak jest, więc niech ktoś tu napisze jak wie) występuje efekt leniwej katody i zwykle zużycie wynikające między innymi z głębokiego rozładowania. Nowoczesne hybrydy oparte o akumulatory Li-ion mają znacznie dłuższy czas życia baterii :)
@@KennyMcKornick to to wiem ale jak Kris robił dokładne pomiary przyspieszenia w Volvo TDI tak samo fajnie byłoby zobaczyć jakie wyniki mają pozostałe auta, zarówno w formie draga jak ewentualnie poprostu pomiarów przyspieszenia. Jestem ciekaw jakie mają faktyczne osiągi auta o których mówi że idą dobrze :p
Ale co z tego ze lanos by wygral skoro A lanos nie przejedzie tyle co ten lexus. bo doladowany silnik rozleci sie pewnie przed przeejechaniem 10 tysiecy km, Lanos to puszka bez czegokolwiek. Wiec co z tego ze jest szybszy ?
Czwarta hybryde mam w tym nowego ISa 300h miałem rok, Lexusy mają to do siebie że nie jadą zbyt długo na baterii, więc nie musisz się tym martwić. Jeżeli tylko odzyskuje energię z hamowania, to spełnia swoją rolę. Hybryda jest genialna na miasto, na trasę nie jest zbyt efektywna mówiąc obiektywnie.
@@imnotaplayer957 tylko czy w stoperach będziesz tak czuł auto, że się tak wyrażę. Zdarzyło mi się ostatnio zrobić 6k km osobówką w miesiąc. Niestety nie taką furą
Samochód w którym się odpoczywa. Wracając z pracy, czy jadąc nawet do niej.. czysta przyjemność. Do tego genialny Mark Levinson i nic więcej do szczęścia nie potrzeba :)
Hybrydy Toyoty i lexusa były od początku na NiMh bateriach dopiero od 4 gen Priusa przeszli na Lion dlatego że ta technologia jest już na tyle dojrzała ze miało sens ich zastosowanie aby pakiet baterii hybrydowej był mniejszy i lżejszy co pozwala na więcej miejsca w aucie i niższe spalanie. Prius zawsze dostaje nowe elementy jako pierwszy dopiero później trafia to do reszty modeli. Ja mam toyotę estime z 2013 z napędem hybrydowym, niestety od wielu lat temu model nie jest oferowany w Europie a szkoda, bo wygodą i osiągami bije wszystkie sharany galaxy smaxy itd, i jest 4 buto pędny :)
Chris, tak do 2km to normalny zasięg, ale to już raczej max. Można i przejechać z 5-10km, tylko ukształtowanie terenu musi sprzyjać (technika jazdy nie jest bez znaczenia) :). A ładowanie baterii w kilka sekund, jak ktoś napisał, musiałoby to być chyba jakieś Perpetuum mobile :D. Potrzeba kilka km, żeby doszło do zielonych kresek, a maksimum to już sztukę z większej górki trzeba dusić :). Spalanie poniżej 8litrow bez większego problemu do osiągnięcia w trasie, w mieście raczej nie osiągalne. Acha, podczas jazdy autostradowej utrzymuje naładowanie baterii do poziomu zielonych :)
Mogę się podpisać obiema rękami pod Twoimi wrażeniami z jazdy. Kupiłem sobie takiego z myślą, że będzie to samochód na lata. Wytrzymałem 1,5 roku. Samochód genialny, cichy, z dobrymi osiągami, bardzo komfortowy ale bezgranicznie nudny. Człowiek czuje się w środku jakby siedział w jakiejś szklanej bańce doskonale odizolowanej od rzeczywistości. Samochód bardzo dobrze przyśpiesza ale kompletnie, ale to kompletnie tego nie czuć - żadnego masowania pleców przez oparcie fotela jedynie wskazówka prędkościomierza pokazuje co jest grane i ostro rwie do przodu. Może po prostu trzeba do niego dorosnąć, a niektórzy myślę, że nigdy nie dorosną ;)
34:16 ustrojstwa do ładowania typu iCharger jak najbardziej pokazują prawdę - ale należy przyjmować procent uzyskany jedynie podczas ROZŁADOWANIA / DISCHARGING; zajmuje się zawodowo testowaniem różnego rodzaju ogniw - także, jeżeli ktoś ma jakieś pytania - zapraszam do zadawania pod tym komentarzem :) PS: ciekawą opcją do takiego samochodu, jeżeli zgrać by progi napięciowe ilością ogniw - byłyby ogniwa LiFePO4 - super żywotność, trochę niższą pojemność niż Li-ION, za to duża wyższe upakowanie energetyczne niż akumulatory Ni-MH - więc być może na takim pakiecie samochód posiadał by pojemność jeszcze większą niż fabrycznie :)
... oraz na tył: mały żagiel wspomagający i turbina wiatrowa dla trybu turbo. ;)
4 ปีที่แล้ว +1
@@chybanie3712 Ja właśnie będę montował. Masz rację, na wentylator ewentualnie radio ale jak się jeździ np. na taxi i sporo czasu stoi to chyba warto. W hybrydzie jest mały akumulator 12V 35ah i szybko z niego ciągnie a potem energia jest uzupełniana z baterii hybrydowej, która dość szybko spada do 2 kresek i musi się włączyć spalinówka, żeby to uzupełnić a jak trzeba ruszyć w tym czasie to samochód słabo jedzie, bo tak jakby mu turbo odcięli, więc dla komfortu i trochę spalania robię taki projekt. Kasy nie dużo 500zł.. Powinno się po kilku latach co najmniej zwrócić
No ja mam rx 400h z 2006... 240tkm Mam go prawie rok.... wysiadłem z Mercedesa po 17 latach....i szczerze mówiąc oprócz paru przyzwyczajeń z Mietka jestem bardzo zadowolony z Lexusa.... Chris jesteś super... kiedyś muszę cię odwiedź....tak trzymaj. Pozdrawiam. Seba.
Bateria pracuje w zakresie 20%-80%. W zasadzie rozladowanie nie jest mozliwe podczas normalnej ekspolatacji, naladowanie do 100% w zasadzie tylko jadac na hamowaniu jadac z gorki. Co do baterii to 450h - 4 gen, (50k przebiegu, wiec wzglednie nowy) przejedzie w trybie EV realnie przejedzie ok 2-2.5km. Duzo zalezy od predkosci, temperatury i uksztaltowania terenu (nawet delikatne wzniesienie masakruje baterie).
Też bardzo zaciekawił mnie ten napęd. Ale po jakimś czasie miałem wrażenie że ta bateria nie wiele zmienia, przynajmniej w Rav4 od nowości zasięg na baterii byl znikomy. A spalaniem i tak było duże.
Mozna bylo zrobic dla dokladnosci test pojemnosci calej baterii po naprawie jak juz byla na zewnatrz auta i porownac z teoretyczna, ale ogolnie super robota i wreszcie bylo jak te uprawnienia SEPowskie wykorzystac ;)
W moim 450h nowszej generacji ale to jest ten sam silnik to na prądzie robie 2 mile czyli 3 km. Tam chyba jest guzik EV po wciśnięciu nie przełącza się na silnik spalinowy tylko jedzie do wyczerpania baterii z tym że silnik musi mieć optymalną temperaturę. Bateria nigdy nie naladowuje się do końca zawsze 1 kreska brakuje chyba że masz prawie całą naładowaną i jedziesz z górki to dobija do Full no i przełącza się automatycznie na spalinowy jak wskoczy na 2 kreski. U mnie przy sprawnej baterii (Tak wychodzi przy diagnostyce na serwisie u Lexusa) przy szybkiej jeździe dynamicznej bateria potrafi naładować się od pustej do pełnej w moment czasami jest to dłuższa prosta ale przy wolniejszej jeździe to trwa dłużej i on nigdy nie czeka aż zmagazynuje energie tylko sobie ja pobiera w zależności od sposobu jazdy,terenu,sposobu operowania gazem itp. Mi pali w lato w mieście 7.5 Max 8 l przy normalnej jeździe na krotkich dystansach 10,20 km ale kiedyś przy jeździe Eko po Londynie zrobiłem 5.6 l na odcinku ok 100 km ale to fkurwia tych za Tobą bo ludziom zawsze się spieszy. W zimę w mieście 8 nawet 10l na krótkich dystansach na dłuższym spała w mieście 8,5l. Trasa rekord na dystansie 126km 5,6l ale tam średnia była ok 100km/h normalnie 6.4 6,7 A ostatnio trasa Londyn Świnoujście 3 osoby na pokładzie i pełnym załadunku nawet wolnego miejsca pasażera spalił 6.9 l .
Jak założysz druga to w teorii masz nastepne 50 procent oszczędności... ale z powstawlych wcześniej 50ciu.. czyli ostatecznie jeździsz za 25 procent ceny wyjściowej 😜
7:10, profesorze bo ta ładowarka podająca procenty ona mierzy napięcie na baterii, a nie faktyczna pojemnośc, jak pojemnośc spadnie o polowe to napięcie nadal tak samo będzie rosło ale to nie oznacza że zgroadzono taką sama ilośc energii 9ładunek), gdyby mierzyła prąd w funkcji czasu i podawała ile amperogodzin poszlo to by była wiarygodniejsza, najlepiej się zaopatrzyc w profesjonalny sprzęt kótry ładuje i dozładowywuje zadanym pradem, mierzący energie zuzyta do ladowania oraz ilośc odzyskanej energii, ewentualnie można samemu zrobić taki zestaw z "klocków" które łatwo kupić w internetach.
Chrisie, czyli po prostu mogą, ale nie muszą kupować takiego samochodu bo dokładnie to samo dadzą im inne samochody marki premium, ludzie którzy chcą w ciszy i komforcie podróżować i to mnie jara, lubię się zrelaksować za kierownica 👌
@@spiler86 Też nie miałem nigdy seicento ale prowadziłem, chodziło mi o to że Twój argument nic nie wnosi, w większości aut jak nie we wszystkich przy dużych prędkościach będziesz słyszał bieżnik i powiew wiatru wokół karoserii więc... po co to krakać?
Powiem tak, juz jakis czas uzytkuje auta hybrydowe od Tyotoy, Lexus tez ma takie same napedy i baterie. Regeneracja baterii jest mozliwa jak najbardziej, ale mozna to chyab tylko raz zrobic, zywotnosc jest ogrmona, km w setkach tys. Jest szansa ze ktos tym lexem zrobil ogromny przebieg i juz raz je regenerowal lub sa bardzo ale bardzo monco zuuzyte. Co do 7Km to prawda jest tak i nie. Maks 6km to tak optymalnie, wszystko tez zalezy co jest wlaczone w aucie i czy w korku predkosc, realnie w nowym aucie przy uzytkowniu ktory nigdy wczesniej nie jezdzil hybryda wyjdzie z 4-5km. Uzywany prius 7 letni robi 3km. Wszystko i tak jest zalezne od stylu jazdy i warunkow, wiec stad bierzie jest tylko 1km. Lexus tez jest nieco ciezzszy wiec moze mu mniej wyjsc. Wszystko jest sprawne, oby tylko bateria nie adowala sie do pelna po jednym hamowaniu. :)
Balansowanie raz na rok, może pół roku wystarczy zrobić. Ewentualnie co ileś cyklów ładowania/rozładowania więc w wypadku samochodu może się zdarzyć częściej. Ładowarki mikroprocesorowe takie problemy usunie sprawnie. Trochę z tym miałem do czynienia w RC i ASG.
Jak tam jest 1.2V na cele to to jest ni-cd albo ni-mh więc szajs podatny na efekt pamięciowy. Nic dziwnego, że to się zjebało. Tam powinno być li-pol tylko i wyłącznie.
Oni zajmuja sie akumulatorami ołowiowymi, baterie zastosowane w Lexusie to albo ni-mh albo ni-cd wiec Mr. Akumulator raczej nie bedzie wiedziec jak z tymi ogniwami sie obchodzić
Obliczenia: 1.2V x 6 cel = 7.2V na moduł Zgromadzona energia w nowej baterii: 40 modulow x 6.5Ah x 7.2V = 1.872 kWh Skądinnąd wiadomo ze Tesla model S zjada 200 Wh/km (watogodzin na kilometr, czyli 5 km na 1 kWh). Mysle ze tu mozna zalozyc podobne zuzycie energii, zatem na nowej baterii mozna teoretycznie zrobic okolo 9.36km. Dla porownania rowel elektryczny na takiej baterii robi okolo 200km :) Co do "reanimacji" baterii... mysle ze te cudowne ozdrowienia baterii pokazywane w internecie, to zwykly efekt wlasnie zbalansowania cel + ewentualne lekkie "ozwyienie" baterii jak nie byla totalnym trupem. Ale to zawsze zalezy od tego w jakiej technologii jest taka bateria wykonana. Doskonaly filmik, pozdrawiam Chrisie, Profesorze Nadzwyczajny :)
@@tyramisiu Jedno ogniwo samsunga 18650 ma prąd chwilowy ponad 20A. Kilkoma równolegle połączonymi można spawać. NiMH mają zalety, ale są nimi tylko łatwość ładowania, bezpieczeństwo przy uszkodzeniu i są tańsze w produkcji. Wszystkie inne parametry są lepsze w litowych ogniwach. Między innymi brak samorozładowania i większa pojemność ładunku elektrycznego pod względem wielkości baterii. To co Chris mówi o cyklu ładowania i rozładowania, w bateriach starego typu mam za zadanie przywrócenie reakcji chemicznej wewnątrz ogniwa. Baterie "zastane" głęboko rozładowane ulegają permanentnemu uszkodzeniu i żadne ładowanie nic nie da. Pomoże to tylko na krótką chwilę i w lekko rozładowanych ogniwach.
@@stanisaw8100 ale po co mi to piszesz? Ja wiem jakie co ma parametry. Li-Po nie stosuje się w samochodach bo są droższe w produkcji. Li-Po aż tak bardzo nie odstają parametrami od Li-Ion, więc nie opłaca się jeszcze bardziej podnosić kosztu i tak nietanich baterii do samochodów. Pisałem o Ni-MH ponieważ w tym samochodzie są takie.
Powiem Ci profesorze Chris oglądam Cię dopiero od 3 dni i.... jesteś dla mnie dużym źródłem inspiracji i fajnie że są takie pozytywne " porąbańce " jak ty, bo myślałem że to tylko ze mną coś nie tak :).Też uczę się na swoim sprzęcie, właśnie kończę projekt Hdi i chyba....otworzę swój warsztat ( myślę o tym już od paru miesięcy ), i filmiki może też będą :), na razie kręcę w zupełnie innej branży
Zastanawiając się jaki następny po Toyocie Avensis T22 samochód kupić bracki mówi: "Spróbuj może hybrydy! Ludziska ponoć to chwalą!" Przeczytałem dziesiątki artykułów, obejrzałem setki filmów i kupiłem Toyotę (a jakże!) Auris II Hybrid poliftowego kombiaka (jak można kupić samochód z mniejszym bagażnikiem?) i przez 10 miesięcy użytkowania mam kilka spostrzeżeń na temat napędu hybrydowego. Najważniejszy-nigdy więcej nie kupię samochodu niehybrydowego. Mi charakterystyka tego napędu bardzo pasuje. Samochodu używam jako rodzinnego dupowozu na dojazdy do roboty, na zakupy, na wakacje. Czasem trzeba załadować 4 walizy, przewieźć coś większego więc kombi jest fajne do tych celów. Następny będzie taki Lexus jak wyjdzie w nadwoziu kombi. Ale do rzeczy. Bateria hybrydowa Aurisa składa się z takich samych pakietów ogniw z tym, że jest ich 28 sztuk. Auris ma możliwość wymuszenia trybu elektrycznego przyciskiem. Umożliwia on dość dynamiczne ruszanie na samym napędzie elektrycznym jednak jedynie do prędkości ok 45km/h. Umożliwia przejechanie ok 3km-odwoziłem córkę do szkoły i wracałem do domu na samym prądzie. Dystans jest silnie zależny od dynamiki ruszania i włączonych odbiorników prądu typu klimatyzacja, światła, radio-wszystko jest przecież zasilane z akumulatora 12V ładowanego z akumulatora trakcyjnego. Normalny tryb elektryczny jest dostępny do prędkości ok 70km/h ale przyspieszanie jest dość ślimacze bo inaczej odpala się silnik spalinowy. Jednak nocne patrole po mieście tak by nie denerwować innych użytkowników drogi żółwim rozpędzaniem umożliwiają osiągnięcie spalania 3,3l/100km. Bardzo zatłoczona trasa Białystok-Augustów-Białystok 3,8l/100km. Trasa Białystok-Wrocław z prędkościami 120-130km/h 5,3l/100km. Samochód ma 3 lata i przejechane 70 000km więc bateria jest w miarę świeża. Czytałem, że robią nawet 500 tys km. Na pewno wszystko zależy od sposobu jazdy samochodem. Na pewno tyle nie da rady zrobić po mieście rozładowując co rusz baterię do zera i ładując na maksa. W miarę użytkowania w poszczególnych ogniwach rośnie oporność wewnętrzna-główny parametr wpływający na wydajność. Bardzo mnie ciekawi, czy pakiety mają układy balansujące napięcia poszczególnych cel. Przy braku takich układów różna oporność wewnętrzna każdego ogniwa powoduje nierównomierne ładowanie poszczególnych ogniw, w skrajnych przypadkach ich przeładowywanie i nadmierne rozładowywanie co prowadzi do przedwczesnego zużycia pakietów. Muszę dorwać taki uszkodzony pakiet, wybebeszyć i pomierzyć. Tak-jestem modelarzem, tak-mam ładowarkę modelarską z wyświetlaczem i różnymi programami do ładowania a do tego laboratoryjny zasilacz o mocy 1kW;-) Może "majfrendy" opracują baterie litowe do tych samochodów-to by był czad! Po zmianie oprogramowania ( inne charakterystyki ładowania i rozładowania) samochody miałyby całkiem inne parametry-obecnie elektronika kastruje osiągi do takich dziwnie niskich poziomów by nie wykończyć akumulatorów zbyt szybko. Na porządnych ogniwach litowo-polimerowych parametry mogą być fajne.
Na brak wrażeń jest kilka rozwiązań np. wiercimy tłumik, ściągamy ciężarki z felg, hard-korowcy mogą do anteny przywiązać puszkę po żubrze. Takie combo nawet z matiza zrobi bolid pełen wrażeń.
Chrisie a nie myślałeś przypadkiem o dodaniu Paneli fotovoltaicznych na dach lexusa? Ciekawi mnie o ile by to zwiększyło zasięg lexusa i czy w ogóle jest coś takiego możliwe do zrobienia
sa iteligenti kudzie na tym swiecie jest nadzieja dla ludzkosci. dobrze ze jestes fajnie , ze istniejesz zajefajny kuna jestes szczere pozdrowienia mordo
Akumulatory zasadowe (nimh, nicd) prędzej lub później same się "dobalansują" (bo pokazaną metodą idealne wybalansowanie mogłoby trwać nawet dwa tygodnie). Gdyby chodziło o akumulatory litowe, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby połączenie baterii z ogniw w stanie rozładowanym. Pozdrawiam wszystkich empirystów.
Hybrydy... Lexus GS 450h, RX 400h to nie za dobry temat do pokazania w czym rzecz, ponieważ maja juz swoje lata i swoja wagę... Mój kolega z USA ma warsztat i tylko robi Toyoty Hybrydowe + Lexusy. Lexus tak jak mówisz: Hybryda tylko po to aby była, coś tam pomaga ...1 km na pradzie.Prawdziwa Hybryda to Toyota Prius z 1.8L lub Auris ,Corolla ,CHR - maxymalna oszczędność tylko z silnikiem 1.8L !!! Moj kolega z NYC zakupil rozbita Toyote Prius Hybryda 1.8 z przebiegiem 528000mil !!! Oryginalny silnik + skrzynia + Bateria , jedyne co było wymienione to hamulce i pompa wody przy 250000mil . Dodam ze Prius z NYC taxi .Ten zespol napedowy jest bezawaryjny. Serwis pompy wody 250k, i hamulce co okolo 100000 km . W USA olej wymienia sie okolo 5-8 tys mil czyli okolo 10000km srednio . I tyle .Toyota 1.8 Hybryda spala srednio okolo 5 L /100 km .Wracajac do odcinka Lexus z 2007 roku to jeszcze przepasc co do Priusa z 2013 roku ktory ma 7 lat ...Reasumując: Toyota/Lexus w Hybrydzie to najlepszy zestaw do jazdy dla spokojnego człowieka, który lubi spokuj i bezawaryjne auto. Toyota nie generuje żadnych kosztów oprócz wymiany oleju co 10-15 K . Hamulców co 100k i pompy wody co 250k . Zestaw ten nie ma żadnego paska !!! Warto wymienić plyn Hamulcowy co 6 lat i tyle .Według sprawdzonych danych .Toyota Prius 1.8L Hybryda z 2013roku po przejechaniu ponad 500000mil co daje okolo 750000km nie wykazuje większego zużycia...Czekam na odcinek z Priusem 1.8 L aby potwierdzić moje dane 🙂🙂🙂 Ja nie mieszkam w Polsce , ale na pewno są tu jacyś fani technologii Hybrydowej aby pokazać swoje Toyoty w najlepszym kanale motoryzacyjnym TH-cam Profesora Chrisa. Pozdrawiam
Albo ja jestem głupi albo za mało innowacyjny ale zupełnie nie widzę tych setek ha lasów, czystych jezior i rzek uratowanych przez te km przejechane "ekologiczne".
Realne spalanie w granicy 40mpg w cyklu mieszanym (biorac pod uwage 3.5L v6) to wynik bardzo dobry i to byl cel. Moj rekord (trasa) to ok 52 mpg. To ma byc ekonomiczne auto, nie bezemisyjne. Naped ten ma jeszcze kilka innych zalet, ekologia nie jest tu priorytetem jak by sie moglo wydawac.
@@frems4494 Tylko na obecnym poziomie technologicznym sama produkcja pojazdów napędzanych wodorem czy bezpośrednio prądem z akumulatorów jest znacznie droższa niż '' zwykły'' pojazd spalinowy. Nie wspominając już o "ekologii" ich produkcji i utylizacji odpadów z ich produkcji czy eksploatacji. Ten cały "hajp" na "zielone" produkty to zwykła bańka finansowa. Aczkolwiek nie jestem przeciwny działaniom proekologicznym ale tylko racjonalnym.
@@edwardbe1851 Może i tak ale według mnie ogólnie jest "profit" dla środowiska
4 ปีที่แล้ว
Hybrydy palą ok 1/3 mniej w mieście niż zwykły samochód. Czy to nie ekologia ? Psuje się o wiele mniej niż zwykły. Czy to nie ekologia ? Zużywa o połowę mniej klocki hamulcowe. Czy to nie ekologia ?
13:18 sterownik ładowania zauważył że bateria ma większą pojemność i zrestartował zapisane parametry służące do bezpiecznego ładowania. To coś takiego jak ilość cykli ładowania w baterii od laptopa, gdzie że trzeba resetować jej EPROM jak się wymieni ogniwa.
Praw fizyki się nie oszuka.Łopatologicznie to wyjaśnię. Pakiet -to jest zespół części grających razem.Ale jeśli pojedyńcze części są słabsze to pozostałe pracują na ich wyrównanie.To co pozostanie z tego procesu jest realną oceną całego zespołu.Pozdrawiam Chrisie.
profesor masz rację, to auto jest stworzone do komfortowego przemieszczania się. z A do B płyniesz w ciszy i komforcie. w pewnym wieku po prostu chcesz na chwilę uciec od hałasu i ciągłej szarpaniny i chociaz w samochodzie mieć chwilę spokoju. miałem okazję pojeździć trochę właśnie 450h i zakochałem się w ciszy i w tym, że rycerzom ortalionu szczęki spadają na dywaniki jak próbują przyciskać mnie na tylnym zderzaku i po chwili zmieniają się w maleńki punkcik w lusterku wstecznym. ten kolos wystrzeliwuje jak z procy.
Nowa bateria w ASO Lexus 10 tys zl. Mozna zamowic i samemu wymienic. 16 to moze z wymiana. A e-cvt jest pancerne. Zeby to zepsuc trzeba chyba byc magikiem.
@@diodaq to była przenośnia ;). Jak nie e-cvt ,to konwerter, silnik el, elektronika itd itp. dodawać na siłę jakieś pierdoły, które po 5latach (bo po 13latach sprawność tych ogniw wynosiła 7%, więc do wymiany kwalifikowały się już lata temu) nadają się do wywalenia to czyste chamstwo producentów.
Naprawialem baterie w Tojocie auris hybrid 2013 rok, moduly sa identyczne jak w tym leksusie gs ; wymienilem pojedyncze ogniwa identycznie tak jak ty i radze pojezdzic; nie cieszyc sie przedwczesnie bo mi 2 miesiace pojezdzila po naprawie bezproblemowo i padla. Potem kupilem uzywana cala z rozbitka prawie nowego i smiga juz 4 lata bezproblemowo.
28:10 @Profesor Chris 👋, przy połączeniu szeregowym nie wzrasta pojemność baterii tylko napięcie.
Więc jeśli cela nominalnie ma 8.1V i 6.5Ah to cały pakiet w szeregu będzie miał 324V i pojemność 6.5Ah - jednak nie tak dużo 😉 (ponad 2kWh).
Biorąc pod uwagę jaką funkcję pełni taki pakiet to pewnie prąd ładowania (jak i rozładowania) jest duży, więc wystarczy kilka minut do jej pełnego naładowania.
Z silnikiem 150kW (pomijając już ten inwerter itp.), podczas takiej jazdy co prezentowałeś (zakładając małe obciążenie, np. ok 80A, przy takim napięciu to będzie jakieś 26kW) to czas pracy będzie wynosił ok 5min.
To pokrywało by się z opinią @Norbert Kudla, który wspomina, że ten Lex przejedzie na aku max 1.5km.
W hybrydzie bateria raczej ma służyć do wspomagania w postoju/ruszania i dawania "kopa" 😈, a nie do jazdy.
Jeśli jest tak jak wspomniałem, wychodziło by na to, że "zregenerowałeś" baterię w 80, a nie w 20% 😏
Druga sprawa to jak przetestować taki pakiet - wydaje się, że zrobiłeś to OK 👍
Wyeliminowałeś cele z dużą rezystancją wewnętrzną, czyli te zużyte ( duży spadek napięcia po przyłożeniu obciążenia ).
Jeśli pozostałe miały podobny spadek, to powinno być ok. Po jakimś czasie można by znów sprawdzić czy poszczególne cele się nie rozjechały.
Przy połączeniu szeregowym, wydajność całego pakietu ogranicza się do wydajności najsłabszej celi (jeśli dobrze pamiętam:)
Pozdro 💪
W hybrydzie bateria jest do małych prędkości parkingowych oraz podtrzymania jazdy. Tryb EV jest dla gadzeciaży. Żeby sprawnie jeździć hybrydą trzeba mieć o tym pojęcie.
Rozpędzenie dwóch ton do 30km/h to ~6kW, nie 26kW. Dziwi mnie, że Profesor w ogóle podniósł temat baterii NiMh.
@@pablopicasso6173 To zależy chyba w jakim czasie. Bez czasu podawanie takiej czy innej mocy jest bez sensu!
@@iamweasel_ Podałem dostatecznie dużo parametrów, a czasu nie potrzebujemy brać pod uwagę. 250W silnik w rowerze elektrycznym rozpędza mnie do podobnej prędkości. Z rowerem jest nas trochę ponad 100kg.
@@aj4336 spróbuj ty wyjaśnić te twoje ,lokomotywy i motorówki
Masz dobry i uczciwy sposób na naukę kupujesz i uczysz się na swoim sprzęcie, szacun 👍
i guess Im asking randomly but does someone know of a trick to log back into an instagram account??
I somehow forgot the account password. I love any help you can give me.
@Genesis Paxton instablaster =)
Sprawne moduły są sprawne, niesprawne są nie sprawne. Tyle w temacie. Dziękuję i do widzenia!
Odcinek sztos. Widać że nie boisz wypłynąć na nieznane wody i co najważniejsze nie boisz się przyznać że nie jesteś alfa i omega w temacie. Gr8 work Kris.
Chyba gr8?
@@pj5674 racja, moja literówka
21:17 i ma Profesor rację! Przesiadłem się z Toyoty na Lexusa, prowadzenie identyczne ale komfort - nieziemski. Większość glebi, rozpórki, wuje muje a ja płynę na stocku i nic nie zmieniam, kocham tym jeździć :3
Ja juz 5ty lexus is200 is220 is250 gs300 gs450h. Nie stac mnie na bmw czy audi bo nie stac mnie na naprawy. Nie wiem jak wyglada warsztat dzieki marce Lexus
@@bossingtonhillforever4267 Lexus ma czasem problemy z częściami (np. dostępne tylko w ASO jak u mnie poduszka skrzyni) ale jeśli ktoś dba to te auto nie psuje się :)
Ja zaczynam swoją przygodę z ISem 200, najwolniejszym sedanem świata xD
@@franciszekkokatny2935 pomyliłeś z v6 2.0 e36 150 😂
@@furieux6742 jak to rzędowa w BMW jest xD
Klexus też R6 2.0 155 koni xD
Po wielu przygodach z niemieckimi wynalazkami od jakiegoś czasu GS450h. Ale powoli przymierzam się do LS600h. Tylko GS zostaje. Właściwie nie ma konkurencji.
Mordo w hybrydzie bateria która waży 50kg to zbędna rzecz 😁 daj ją do Staśka na dotarcie 😚 Wazzup zrobi z niej dożywotnią baterię do pilota 👍
Witam profesorze, od 10ciu lat użytkuje hybrydy , począwszy od Prius gen2 , różne Lexusy i Toyoty. Z instrukcji i z moich doświadczeń mogę powiedzieć że na baterii można przejechać maksymalnie 2 km , z tym ze w Lexus gs 450h jest to maksymalnie 1.5km . Teraz użytkuje takiego, tylko ze z 2013 roku .
Priusem + udalo mi sie niecale 4 km max, oczywiscie po rozpedzeniu
@@w.hor6000 Tak ale zupełnie inne baterie . Niezły wynik
2013, czyli już Mk4. Powiedz, prawda to, że dają radę przejechać 4-5km na prądzie? :) Podobno zauważalnie mniej palą od Mk3. Niektórzy wspominają o 6-7 litra h (średnie). Jakie są Twoje doświadczenia? Byłbym wdzięczny za odpowiedź :)
Maksymalnie na baterii przejade ok 1.5 km ,tak zresztą oodaje instrukcja ,dwa razy więcej przejechałem Toyota Prius 2006 . Spalanie taktycznie jest zauważalnie mniejsze w mk4 ,ale nie 6-7 l. Przy spokojnej jeździe ok 8 l. Poza miastem ok 7l . Więcej jak 9 l raczej nie wypije ,chyba że w trybie Sport+
Podzielam obserwację z Priusa 3, Auris, Yaris i C-HR. Około 2 km w trybie EV oraz czasem 1-2 km ekstra przy głaskaniu gazu.
No i Chris odczarował sprawę i powiedział jak jest na prawdę. Szacuno!
W Białymstoku ludzie mają do tego tendencję niejaki Major Suchodolski całą swoją karierę youtubowa oparł o mówienie prawdy nam 🤣🤣🤣😁😁
mój wniosek jest taki, ale może się mylę że koszty i trudność w tej hybrydzie są absurdalne w stosunku do tego co daje ten system
@@biglightball w aucie po 200 tys km trzeba zainwestować w naprawę żeby była sensowna 16 tys pln, to trochę dużo, dobry diesel przejdzie więcej niż 200 tys km bez poważnych napraw
@@biglightball miałem kiedyś 1,4 hdi i on zrobił 190tys km ( w tym 143 tys za mojej kadencji) bez żadnych napraw, to teraz jak w aucie super premium trzeba po tych 190 tys km wywalić na naprę 16 tysi to jest kpina
@@thinktankpolskathinktankpo9883 Owszem w dieslu musisz po 200tys.km coraz więcej inwestować. W hybrydzie nie. Te 16tys.zł. to coś dużo. Może dlatego, że Lexus. W Priusie/Aurisie/C-HR koszt nowej to 8tys.zł. i nie słyszłaeem, żeby ktokolwiek wymieniał na nową. Kupuje się za góra 2tys.zł. z 2-3 letniego rozbitka albo jak ktoś mało jeździ to się regeneruje, czyli masz koszt dwumasy w diselu :)
Szanowny Panie, mi osobiście udało się naprawić dwie baterie do prius 2. Metodą którą Pan wyśmiewa. Trwało to bardzo długo, każdą baterię musiałem traktować ładowarką po kilka cykli żeby odzyskały swoje pojemności zbliżone do 7,5ah. Obydwa priusy jeżdżą już ponad rok i nadal wszystko działa jak powinno.
Bardzo fajny film, ważne w eksploatacji samochodów hybrydowych jest utrzymywanie w czystości układu chłodzenia baterji.
Przegrzana bateria szybko traci swoją sprawność.
Eksploatuje priusa 3 mam już 330 tys przebiegu bateria oryginalna.
Idealna Dobranocka ♥️
ponoć Lexus daje dożywotnią gwarancję na baterię. Ktoś coś?
@@piotrekpoznanski8422
Jak moNa dawać gwarancję dożywotni skoro bateria się zużywa hehehe
@@darekjaskulski3375 no dobra, doczytałem i jednak nie ma dożywotniej gwarancji. Jeśli chodzi o jednostki hybrydowe to gwarancja jest na 5 lat lub 100tys km, przy czym okres ten może być wydłużony chyba do 10 lat serwisując samochód w aso. W przypadku elektryków grawancja jest na 10 lat lub milion km. Tak że to co słyszałem o dożywotniej gwarancji jest nie prawdą.
Pół roku temu kupiłem sobie właśnie takie cudo. Cichy jest niesamowicie komfort na najwyższym poziomie. Na długie trasy jest bez porównania z A6 która jeździłem. Podobnie z BMW którymi miałem okazję jeździć. Na samym początku jej tylko wsiadłem miałem wrażenie że nie będzie tak wygodnie, miałem wrażenie że trochę twardo itd. Ale po długiej trasie wysiadam i nie ma uczucia zesztywnienia itd. Na dobrych oponach 5.2 do 100.
Po prostu super autko
Chris kupiłem sobie 2tyg. temu Lexus RX400h 2008 ze względu na wielki bagażnik, nie jest piękny, ale zakochałem sie!! w ciszy, w tym jak delikatnie aksamitnie i cicho pracuje :)
Dalej jesteś zachwycony tym autem? Bo też mam chęć na nie...
Tak, w ciągu dwóch lat zrobiłem 40tys. km i wszystko śmiga, nadal go lubię i dużo jeżdzę, miałem okazje przejechać sie nowym Rx300 2020 - fajny, ale wolę hybrydę, jezdziłem też Rx450h z 2021r (na czas serwisu dostałem) i jest genialny taki bym chciał, ale oglądam również gs450h nadal :) oraz jeździłem UX250 (dostałem na weekend) fajny, ale to nie to samo, nie ten segment, czułem ulgę jak po weekendzie odebrałem Rx400h :) i co mogę dodać jeśli chodzi o serwis, wymieniłem opony w tym roku, a tak to oleje i raz cewki zapłonowe przy pierwszym serwisie większym i jedyna w ciagu dwóch lat usterka? jeśli to mogę tak nazwać, to rozszczelniła mi sie chłodnica (pamietajmy 14letni samochód? zdarza sie) na szczęście byłem dzień po serwisie i zabrali auto z kopnięcia, auto zastępcze itp do domu, i zrobili na już w ciagu 2 dni roboczych, a koszt nie przeraził. Pozdrawiam. Najniższe spalanie zrobiłem na wycieczce do Szwajcarii (ograniczenia do 120) na dystansie 1200km zrobiłem 8.2L. Pozdrawiam
Bo "człowieki nie chodziły" do podstawówki - dlatego w internecie jest sporo merytorycznie beznadziejnych materiałów na temat "naprawy" pakietów akumulatorów trakcyjnych. To co zrobiłeś (a w szczególności balansowanie - metoda jak w fabryce, tyle że na mniejszą skalę oczywiście) jest jak najbardziej okej. Ja ostatnio zadziałałem w temacie akumulatora trakcyjnego w Renault Fluence Z.E. - podobne doświadczenia, po miesiącu jazdy stan się poprawia (ECU "uczy się" jej właściwej pojemności). Im bardziej będziesz wykorzystywał hybrydowe możliwości (a w szczególności średnie mocowo przyspieszania aby nie katować jej udarowym poborem prądu przy maxbucie) i w miarę możliwości "cyklował" - tym szybciej będzie rosła jej użyteczna pojemność. Filmu ode mnie tym razem nie będzie ze względu na stan zdrowia (oczy), ale Twój tłumaczy wszystko. Najlepiej nowy cały pakiet i tyle w temacie, ale reanimacja umarlaka daje ciekawe doświadczenia. Pozdrawiam Cię jak zwykle!
Pozdro!
misiakstaszic. Takie małe pytanko. Myślisz, że poprawnym jest NIE pozostawianie baterii niemal całkiem rozładowanej na noc. Staram się tak nie robić, żeby wydłużyć jej żywotność. Ma to jakieś uzasadnienie? :) Będę wdzięczny za podpowiedź, nie posiadam merytorycznej wiedzy na ten temat :).
@@admstn8505 Jaki rodzaj chemii (Niklowo-Wodorkowa? Litowo-Jonowa? Litowo-Polimerowa?) Podstawowa bateria trakcyjna (auto elektryczne) czy pomocnicza (hybryda)? I o jakim rozładowaniu mówimy ("pusty wskaźnik" czy napięcie na celach odczytane na żywca)?
@@misiekstaszic Wow, pytanie do właściwego człowieka :). Nie jestem do końca pewny. Te znajdujące się w Gs 450h Mk3. Czyli egzplarz z filmu. Z danych technicznych NiMH. Bateria rozładowana. Powiedzmy moment, kiedy zaczyna uruchamiać się silnik spalinowy. Ostatnie dwie kreski na wyświetlaczu w samochodzie.
@@admstn8505 Skoro Niklowo-Wodorkowe - im bardziej naładowane tym dla nich zdrowiej i (w przeciwieństwie np. do Li-Po) mogą być w takim stanie przechowywane dowolnie długo. Dodatkowo mają niski współczynnik samorozładowania (w przeciwieństwie do Ni-Cd). Aczkolwiek różnica w "starzeniu się" cel w pełni naładowanych a naładowanych w 20% jest marginalna. Poniżej 10% naładowania niekorzystne procesy chemiczne drastycznie przyspieszają. Inna sprawa że BMS akumulatora hybrydowego w Toyocie (a w "Luxusie" pracuje dokładnie ten sam BMS) zachowuje minimum 15% naładowania nawet gdy "bateria ma zero kresek na ekraniku". To takie troszkę oszukiwanie użytkownika, na korzyść zdrowia akumulatora. Jest to generalnie wymyślone w taki sposób aby w każdym momencie można było "wyłączyć samochód" i aby w takim stanie mógł on stać cztery tygodnie nieużytkowany bez szkody dla akumulatora trakcyjnego. Bo auto nigdy "nie wie" kiedy go "zgasisz" i kiedy użyjesz ponownie, więc jest zabezpieczone na taką ewentualność w każdym momencie zachowując owe 15% naładowania i nie pozwalając rozładować się baterii bardziej. Tojota zrobiła to z głową, a i też warto pamiętać że to samochód jest dla Nas a nie my dla samochodu więc... Użytkować i cieszyć się :) Jeżeli jeździsz samochodem co najmniej raz w miesiącu, nie musisz przejmować się "kreseczkami baterii".
Niech V8 będzie z Tobą Prof. Chris 😁👍 ps. mój GS450h z 2008 w trasie pali 8.1 a przy mieszanej jezdzie 9.2 a jak już go cisnę na "niemieckiej autostradzie" to 10.3-10.8 i ni hu hu żeby chciał więcej palić .. na samej baterii do 50 km/h po prostej muskając gaz, bez żadnych wzniesień, udało mi się przejechać jakieś 3,5 km więc chyba jest całkiem ok, no i jak na wolnossący silnik (wspomagany elektrykiem) jest naprawdę zaskakująco elastyczny podczas wyprzedzania. Jeśli chcesz czuć się jak u siebie w salonie siedząc w wygodnym fotelu w ciszy i spokoju odpoczywając, bierz w ciemno GS'a jak lubisz szybką jazdę w zakrętach i chcesz czuć każdą zmianę biegów szukaj BMW 😁 wybór należy do Ciebie 😁 nie ma aut idealnych, są optymalnie dobre pod nasze gusta 😃 pozdrawiam, Konrad.
Dobrze napisane.. Nie ma auta idealnego dla wszystkich. Trzeba szukać idealnego dla siebie.
Co prawda to prawda! Dlatego jest tyle aut żeby każdy znalazł coś dla siebie 😀
Jakoś wcześniej omijałem Lexusa, tylko BMW i Audi ale strasznie mi się znudziły. A może to z wiekiem przychodzi 😅, GS450h to jest mój typ. Możesz podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie. Rocznik 2007-2008
Ile razy widzę te nieprzeszpachlowane łączenia na suficie podczas filmów, to kusi mnie, żeby tam wpaść i to zrobić :D
A film jak zwykle super, pozdrawiam:D
Chrisie trochę Cie muszę skrytykować, ale nie ze złości tylko że może Ci się kiedyś moje rady przydadzą. Jako że w "bateriach" pracuje już wiele lat to swoje wiem.
1. NIGDY NIE BALANSUJ PRZEZ KABLE TAK JAK NA FILMIE !. Dobrze, że miałeś stare i zużyte ogniwa NIMH a nie nówki Li-ion, bo w takim przypadku połączenie rozładowanego pakietu z naładowanym wygenerowałoby setki amper prądu. To wyobraź sobie co np. 500 A zrobi z takim cieniutkim kabelkiem jakie ty miałeś. Baterie też się nieźle grzeją przy takim obciążeniu. Możesz sobie warsztat spalić. No i takie coś negatywnie wpływa na baterie. Jak chcesz podłączyć "po taniości" to rób to przez rezystor np. 20 omów 2W (wyrównanie zajmie dłużej ale będzie bezpiecznie)
2. Jak chcesz mieć szybki wgląd w to czy pakiet jest sprawny to kup ładowarkę modelarską z opcją pomiaru oporu wewnętrznego. Opór wewnętrzny powoduje spadek napięcia w czasie pobierania prądu z baterii. Zasadniczo aby cała bateria pracowała dobrze to wszystkie pakiety muszą mieć podobny opór wewnętrzny, powiedzmy +-20%. Z tej wartości możesz też oszacować jaki maksymalny amperaż jest w stanie dać pakiet. Oczywiście jest to pomiar w pewnym stopniu "oszukany" bo mierzy się podając na baterię prąd zmienny (AC), typowo chyba 1000 Hz i w czasie rzeczywistej pracy spadek napięcia jest trochę większy niż wynikałoby to z pomiaru oporu wewnętrznego metodą AC. Niemniej jest to bardzo przydatna metoda do porównania wszystkich pakietów.
3. Nieprawdę mówisz, że balansowanie nie może pomóc baterii. To zależy od sytuacji. Jak jest rozbalansowana to pomoże dużo, a jak jest uszkodzona to nie pomoże wcale. Analogia: Jak wtryskiwacze nie podają równo to ich wyrównanie naprawi silnik, a jak silnik jest "kaplica" to zabawa w wyrównywanie nie ma sensu...
Jak sam zauważyłeś to w jednym pakiecie siedzi 6 pojedynczych ogniw 1.2V (pewnie NiMH). I tu może być pies pogrzebany bo trzeba było balansować pojedyncze ogniwa a nie całe pakiety, bo jak w pakiecie jedno ogniwo się "rozjechało" to próba zbalansowania pakietu jako całość nigdy się nie uda. (Dobra, rozbieranie pakietu jest trudne, czasochłonne, i może czasem uszkodzić ogniwa a w tedy może być niebezpiecznie więc po części rozumiem czemu tego nie robiłeś) Po prostu miej świadomość, że być może pakiet był w 100% sprawny tylko pojedyncze ogniwa się rozjechały.
4. Dla ogniw NiMH spadek napięcia po odłączeniu ładowania jest normalny, ok 0.1-0.15 V na ogniwo czyli 0.6-0.9 V na pakiet. Nie powinny natomiast gubić pojemności. tzn. powinny oddać niewiele mniej niż pobrały w czasie ładowania.
Jakby co to chętnie służę radą w tematach bateryjnych.
Ad 2 ciężko o pomiar oporu wew w nimh zwykle mierzy się mAh rozładowania i uznaje za pojemność. Lądując zwykle 66% ladunku zostaje w NiMh reszta idzie w ciepło.
Mam pytanie: jaki akumulator pomocniczy 12V użyć, jako akumulator pomocniczy w elektrycznym MBW i3? Jest 12V 20Ah, AGM. Bateria ma zbyt łatwe życie, bo prawie NIGDY nie jest rozładowywana i dlatego szybciej "pada'. W Hondzie Accord jest genialny, asymetryczny układ ładowania i dzięki temu, bateria przeżywa ponad 8 lat! Miałem ją 8,5 roku i nadal była dobra. Będę wdzięczny za odpowiedź.
To prawda. W Ni-MH używanych zazwyczaj w hybrydach Toyoty (w plug-inach jest li-ion a w nowych zwykłych hybrydach nie wiem jak jest, więc niech ktoś tu napisze jak wie) występuje efekt leniwej katody i zwykle zużycie wynikające między innymi z głębokiego rozładowania. Nowoczesne hybrydy oparte o akumulatory Li-ion mają znacznie dłuższy czas życia baterii :)
Piękna sprawa. Wchodzisz na YT a tu odcineczek od profesora. Pozdrawiam "naprawiaczu"
Z poziomu zero awansowałem na pół na temat hybryd. Dziękuje.
Drag race Lexus vs Lanos! kto za łapa w górę! :)
Można by też od razu porównać do chargera
@@macieksz2829 charger bylby ostatni:D
@@KennyMcKornick to to wiem ale jak Kris robił dokładne pomiary przyspieszenia w Volvo TDI tak samo fajnie byłoby zobaczyć jakie wyniki mają pozostałe auta, zarówno w formie draga jak ewentualnie poprostu pomiarów przyspieszenia. Jestem ciekaw jakie mają faktyczne osiągi auta o których mówi że idą dobrze :p
@@macieksz2829 tez bym sie chcial przekonać
Ale co z tego ze lanos by wygral skoro A lanos nie przejedzie tyle co ten lexus. bo doladowany silnik rozleci sie pewnie przed przeejechaniem 10 tysiecy km, Lanos to puszka bez czegokolwiek. Wiec co z tego ze jest szybszy ?
Czwarta hybryde mam w tym nowego ISa 300h miałem rok, Lexusy mają to do siebie że nie jadą zbyt długo na baterii, więc nie musisz się tym martwić. Jeżeli tylko odzyskuje energię z hamowania, to spełnia swoją rolę. Hybryda jest genialna na miasto, na trasę nie jest zbyt efektywna mówiąc obiektywnie.
Kocham ciszę, dla mnie ten brak dźwięku silnika byłby największym plusem.
Można stopery zastosować
@@imnotaplayer957 tylko czy w stoperach będziesz tak czuł auto, że się tak wyrażę. Zdarzyło mi się ostatnio zrobić 6k km osobówką w miesiąc. Niestety nie taką furą
Samochód w którym się odpoczywa. Wracając z pracy, czy jadąc nawet do niej.. czysta przyjemność. Do tego genialny Mark Levinson i nic więcej do szczęścia nie potrzeba :)
Hybrydy Toyoty i lexusa były od początku na NiMh bateriach dopiero od 4 gen Priusa przeszli na Lion dlatego że ta technologia jest już na tyle dojrzała ze miało sens ich zastosowanie aby pakiet baterii hybrydowej był mniejszy i lżejszy co pozwala na więcej miejsca w aucie i niższe spalanie. Prius zawsze dostaje nowe elementy jako pierwszy dopiero później trafia to do reszty modeli. Ja mam toyotę estime z 2013 z napędem hybrydowym, niestety od wielu lat temu model nie jest oferowany w Europie a szkoda, bo wygodą i osiągami bije wszystkie sharany galaxy smaxy itd, i jest 4 buto pędny :)
Chris, tak do 2km to normalny zasięg, ale to już raczej max. Można i przejechać z 5-10km, tylko ukształtowanie terenu musi sprzyjać (technika jazdy nie jest bez znaczenia) :). A ładowanie baterii w kilka sekund, jak ktoś napisał, musiałoby to być chyba jakieś Perpetuum mobile :D. Potrzeba kilka km, żeby doszło do zielonych kresek, a maksimum to już sztukę z większej górki trzeba dusić :). Spalanie poniżej 8litrow bez większego problemu do osiągnięcia w trasie, w mieście raczej nie osiągalne.
Acha, podczas jazdy autostradowej utrzymuje naładowanie baterii do poziomu zielonych :)
A ja swoją Toyotą Highlander w mieście 8,5 bez większego wysiłku, ale w trasie nawet 10. Pewnie kwestia tego, że silnik jednak ma 3.3 litra.
Mogę się podpisać obiema rękami pod Twoimi wrażeniami z jazdy. Kupiłem sobie takiego z myślą, że będzie to samochód na lata.
Wytrzymałem 1,5 roku. Samochód genialny, cichy, z dobrymi osiągami, bardzo komfortowy ale bezgranicznie nudny. Człowiek czuje się w środku jakby siedział w jakiejś szklanej bańce
doskonale odizolowanej od rzeczywistości. Samochód bardzo dobrze przyśpiesza ale kompletnie, ale to kompletnie tego nie czuć - żadnego masowania pleców przez oparcie fotela jedynie wskazówka
prędkościomierza pokazuje co jest grane i ostro rwie do przodu.
Może po prostu trzeba do niego dorosnąć, a niektórzy myślę, że nigdy nie dorosną ;)
Greta jest w końcu z ciebie dumna :)
34:16 ustrojstwa do ładowania typu iCharger jak najbardziej pokazują prawdę - ale należy przyjmować procent uzyskany jedynie podczas ROZŁADOWANIA / DISCHARGING; zajmuje się zawodowo testowaniem różnego rodzaju ogniw - także, jeżeli ktoś ma jakieś pytania - zapraszam do zadawania pod tym komentarzem :)
PS: ciekawą opcją do takiego samochodu, jeżeli zgrać by progi napięciowe ilością ogniw - byłyby ogniwa LiFePO4 - super żywotność, trochę niższą pojemność niż Li-ION, za to duża wyższe upakowanie energetyczne niż akumulatory Ni-MH - więc być może na takim pakiecie samochód posiadał by pojemność jeszcze większą niż fabrycznie :)
Jaki by był koszt takich ogniw?
Panele słoneczne na dach :D INFINIT ENERDZY.
Na cały dach to może z 200w/300w by było może na wentylator by starczyło xf
@@chybanie3712 Nie każdy jeździ od rana do wieczora bez przerw.
@@NtA.. żarty żartami ale to nie zadziała :)
... oraz na tył: mały żagiel wspomagający i turbina wiatrowa dla trybu turbo. ;)
@@chybanie3712 Ja właśnie będę montował. Masz rację, na wentylator ewentualnie radio ale jak się jeździ np. na taxi i sporo czasu stoi to chyba warto. W hybrydzie jest mały akumulator 12V 35ah i szybko z niego ciągnie a potem energia jest uzupełniana z baterii hybrydowej, która dość szybko spada do 2 kresek i musi się włączyć spalinówka, żeby to uzupełnić a jak trzeba ruszyć w tym czasie to samochód słabo jedzie, bo tak jakby mu turbo odcięli, więc dla komfortu i trochę spalania robię taki projekt. Kasy nie dużo 500zł.. Powinno się po kilku latach co najmniej zwrócić
6:16 "Sprawne moduły są sprawne, niesprawne są niesprawne" :D epokowe odkrycie :)
Super, wreszcie miarodajne naprawianie i opinia o bateriach. Super robota ;)
No ja mam rx 400h z 2006... 240tkm
Mam go prawie rok.... wysiadłem z Mercedesa po 17 latach....i szczerze mówiąc oprócz paru przyzwyczajeń z Mietka jestem bardzo zadowolony z Lexusa.... Chris jesteś super... kiedyś muszę cię odwiedź....tak trzymaj. Pozdrawiam. Seba.
Przyznawanie się do swojej niewiedzy jest bardzo niemodne dzisiaj. 🤝
ale świadczy o bardzo wysokim poziomie wiedzy oraz o charakterze
Bateria pracuje w zakresie 20%-80%. W zasadzie rozladowanie nie jest mozliwe podczas normalnej ekspolatacji, naladowanie do 100% w zasadzie tylko jadac na hamowaniu jadac z gorki. Co do baterii to 450h - 4 gen, (50k przebiegu, wiec wzglednie nowy) przejedzie w trybie EV realnie przejedzie ok 2-2.5km. Duzo zalezy od predkosci, temperatury i uksztaltowania terenu (nawet delikatne wzniesienie masakruje baterie).
Podoba się dla mnie Twoje podejście do aut :)
Lexus tak v6 lub v8 bez hybrydy oj tak jak najbardziej! Wogole fury z silnikiem V6 i wiecej.
GS430?
Właśnie narodziła się nowa profesja mechanik-filozof
Też bardzo zaciekawił mnie ten napęd. Ale po jakimś czasie miałem wrażenie że ta bateria nie wiele zmienia, przynajmniej w Rav4 od nowości zasięg na baterii byl znikomy. A spalaniem i tak było duże.
10:08 Chris myslal, ze jak skasuje blad to sie naprawi :)
Bardzo dobra robota :D
Bo nie kasował odłączając akumulator
@@chinasilnik jakby odlaczyl akumulator to nie miałby z czego tych bledow kasowac:D
Nie pyklo :p
Mozna bylo zrobic dla dokladnosci test pojemnosci calej baterii po naprawie jak juz byla na zewnatrz auta i porownac z teoretyczna, ale ogolnie super robota i wreszcie bylo jak te uprawnienia SEPowskie wykorzystac ;)
Jak zawsze mnóstwo ciekawych informacji i wiedzy. I dużo walki z wiatrakami. ;) MISTRZ!
Podobnie jak u Ciebie :) tzn kiedyś było wincyj... Zanim musiałeś te filmiki usunąć na skutek życzliwych osób z konkurencji... Niestety..
W moim 450h nowszej generacji ale to jest ten sam silnik to na prądzie robie 2 mile czyli 3 km.
Tam chyba jest guzik EV po wciśnięciu nie przełącza się na silnik spalinowy tylko jedzie do wyczerpania baterii z tym że silnik musi mieć optymalną temperaturę.
Bateria nigdy nie naladowuje się do końca zawsze 1 kreska brakuje chyba że masz prawie całą naładowaną i jedziesz z górki to dobija do Full no i przełącza się automatycznie na spalinowy jak wskoczy na 2 kreski.
U mnie przy sprawnej baterii (Tak wychodzi przy diagnostyce na serwisie u Lexusa) przy szybkiej jeździe dynamicznej bateria potrafi naładować się od pustej do pełnej w moment czasami jest to dłuższa prosta ale przy wolniejszej jeździe to trwa dłużej i on nigdy nie czeka aż zmagazynuje energie tylko sobie ja pobiera w zależności od sposobu jazdy,terenu,sposobu operowania gazem itp.
Mi pali w lato w mieście 7.5 Max 8 l przy normalnej jeździe na krotkich dystansach 10,20 km ale kiedyś przy jeździe Eko po Londynie zrobiłem 5.6 l na odcinku ok 100 km ale to fkurwia tych za Tobą bo ludziom zawsze się spieszy.
W zimę w mieście 8 nawet 10l na krótkich dystansach na dłuższym spała w mieście 8,5l.
Trasa rekord na dystansie 126km 5,6l ale tam średnia była ok 100km/h normalnie 6.4 6,7 A ostatnio trasa Londyn Świnoujście 3 osoby na pokładzie i pełnym załadunku nawet wolnego miejsca pasażera spalił 6.9 l .
Te wyliczenia procentowe tak jak z LPG, jedna instalacja to 50% oszczędności, montujesz drugą i teoretycznie jeździsz za darmo 😀
Jak założysz druga to w teorii masz nastepne 50 procent oszczędności... ale z powstawlych wcześniej 50ciu.. czyli ostatecznie jeździsz za 25 procent ceny wyjściowej 😜
7:10, profesorze bo ta ładowarka podająca procenty ona mierzy napięcie na baterii, a nie faktyczna pojemnośc, jak pojemnośc spadnie o polowe to napięcie nadal tak samo będzie rosło ale to nie oznacza że zgroadzono taką sama ilośc energii 9ładunek), gdyby mierzyła prąd w funkcji czasu i podawała ile amperogodzin poszlo to by była wiarygodniejsza, najlepiej się zaopatrzyc w profesjonalny sprzęt kótry ładuje i dozładowywuje zadanym pradem, mierzący energie zuzyta do ladowania oraz ilośc odzyskanej energii, ewentualnie można samemu zrobić taki zestaw z "klocków" które łatwo kupić w internetach.
Chrisie, czyli po prostu mogą, ale nie muszą kupować takiego samochodu bo dokładnie to samo dadzą im inne samochody marki premium, ludzie którzy chcą w ciszy i komforcie podróżować i to mnie jara, lubię się zrelaksować za kierownica 👌
Do tego genialne nagłośnienie ML i nic więcej do szczęścia nie potrzeba :)
Chyba tylko po mieście, dopóki hałas od kół i oporu powietrza nie zdominuje tego od silnika.
@@spiler86 Racja, seicento się lepiej leci 160 👌
@@Tommi348 nie wiem, nigdy nie miałem Seicento, zaczynałem od Vectry GT w benzynce
@@spiler86 Też nie miałem nigdy seicento ale prowadziłem, chodziło mi o to że Twój argument nic nie wnosi, w większości aut jak nie we wszystkich przy dużych prędkościach będziesz słyszał bieżnik i powiew wiatru wokół karoserii więc... po co to krakać?
.....Herr Professor.....jest pan inteligentnym i zdolnym Chrissem.....szacun
W nadchodzącej epoce Chris zamiast klientom spuszczać paliwo będzie "rozbalansowywał" ich hybrydy do własnego gniazdka.
I wymieniał akumulatory. W zależności od ich kondycji
Powiem tak, juz jakis czas uzytkuje auta hybrydowe od Tyotoy, Lexus tez ma takie same napedy i baterie. Regeneracja baterii jest mozliwa jak najbardziej, ale mozna to chyab tylko raz zrobic, zywotnosc jest ogrmona, km w setkach tys. Jest szansa ze ktos tym lexem zrobil ogromny przebieg i juz raz je regenerowal lub sa bardzo ale bardzo monco zuuzyte. Co do 7Km to prawda jest tak i nie. Maks 6km to tak optymalnie, wszystko tez zalezy co jest wlaczone w aucie i czy w korku predkosc, realnie w nowym aucie przy uzytkowniu ktory nigdy wczesniej nie jezdzil hybryda wyjdzie z 4-5km. Uzywany prius 7 letni robi 3km. Wszystko i tak jest zalezne od stylu jazdy i warunkow, wiec stad bierzie jest tylko 1km. Lexus tez jest nieco ciezzszy wiec moze mu mniej wyjsc. Wszystko jest sprawne, oby tylko bateria nie adowala sie do pelna po jednym hamowaniu. :)
" Z gówna bicza nie ukrecisz" - Konkluzja odcinka...
Obejrzałem film i chciałem to napisać...ale już napisane zostało, wiec pozostało komentarz polubić.
ten prosty związek frazeologiczny mówi więcej niż tysiąc słów
ha ha ha
@@profesorchris profesor z Podlasia a uczony... 😏
Dokladnie z gówna piany nie ubijesz
Tak to jest... Sprawny akumulator to sprawny a niesprawny to niesprawny .... 👍👍👍 Do wymiany i tyle 🙂
Profesorze do połowy odcinka bałem się że przesiądziesz się na stałe na Tesle.....
Na szczęście Profesor wrócił i zaczął mówić o V ósemce
Pozdro Chris
Balansowanie raz na rok, może pół roku wystarczy zrobić. Ewentualnie co ileś cyklów ładowania/rozładowania więc w wypadku samochodu może się zdarzyć częściej. Ładowarki mikroprocesorowe takie problemy usunie sprawnie. Trochę z tym miałem do czynienia w RC i ASG.
Jak tam jest 1.2V na cele to to jest ni-cd albo ni-mh więc szajs podatny na efekt pamięciowy. Nic dziwnego, że to się zjebało. Tam powinno być li-pol tylko i wyłącznie.
Jazda do 90km/h najnizsze spalanie. Mam mniejszego IS300h i przy takiej jezdzie 5.2 litra na 100km autostrada przy 160km/h 8,5 litra
Profesorze, może te stare moduły oddasz do Mr. Akumulatora?;> Albo może jakiś wspólny odcinek ogarniecie?:D
To mógł od razu to zrobić bo samochód kupił w Szczecinie a mrakumulator też jest ze Szczecina
Chciał spróbować sam. Ja też proponował bym wysłać je do Roberta, może nakręci o tym filmik z takich testów... Chrisowi i tak już niepotrzebne...
oni się ołowiowymi bawią . a odstwaianie jakiś modlitw nad zużytym modułem to szkoda czasu i pieniędzy
Oni zajmuja sie akumulatorami ołowiowymi, baterie zastosowane w Lexusie to albo ni-mh albo ni-cd wiec Mr. Akumulator raczej nie bedzie wiedziec jak z tymi ogniwami sie obchodzić
Mr. akumulator nastawiony moim zdaniem tylko na zysk. Wejdźcie na ich strone to zobaczycie cennik ile jaka reklama kosztuje.
Obliczenia:
1.2V x 6 cel = 7.2V na moduł
Zgromadzona energia w nowej baterii: 40 modulow x 6.5Ah x 7.2V = 1.872 kWh
Skądinnąd wiadomo ze Tesla model S zjada 200 Wh/km (watogodzin na kilometr, czyli 5 km na 1 kWh). Mysle ze tu mozna zalozyc podobne zuzycie energii, zatem na nowej baterii mozna teoretycznie zrobic okolo 9.36km. Dla porownania rowel elektryczny na takiej baterii robi okolo 200km :)
Co do "reanimacji" baterii... mysle ze te cudowne ozdrowienia baterii pokazywane w internecie, to zwykly efekt wlasnie zbalansowania cel + ewentualne lekkie "ozwyienie" baterii jak nie byla totalnym trupem. Ale to zawsze zalezy od tego w jakiej technologii jest taka bateria wykonana.
Doskonaly filmik, pozdrawiam Chrisie, Profesorze Nadzwyczajny :)
Jezeli spedza sie w samochodzie 8-10 godzin dziennie przez 5-6 dni w tygodniu to cichy samochod w automacie az tak nie przeszkadza.
Chyba ze jesteś świrem który co 10km musi przycisnąć do 5-6k obrotów żeby wiedzieć czy silnik jeszcze tam jest
👍 i żeby na zakrętach poczuć że mamy tylny napęd.
Jest Pan idealnym wykładowcą Profesorze
Profesorze! Na fali ostatnich wydarzeń chciałem zapytać czy te pary baterii są pary homo czy heteroseksualne??
Z tym pytaniem to do horoszcz gejt entertejment
Hahah
XD
Białystok stolicą LGBT więc odpowiedź nasuwa się sama
No niby taa ale trzeba pamiętać że auto sprowadzone z Niemiec a marka japońska tak więc nie jest do końca oczywiste
No proszę, profesor Chris to naprawdę bystry facet.
Czekamy na sekcję pojedynczego modułu baterii :)
Bardzo dobrze zrobiles że zostawiłeś rozpiete baterie i testowałeś.
Cela do prosektorium na sekcję! Jak to NiMh to nie ma strachu, gorzej LiPo ;-)
Ni-MH. Li-Ion (nie Li-Po, mają mniejszy prąd chwilowy) stosuje się od niedawna.
@@tyramisiu Jedno ogniwo samsunga 18650 ma prąd chwilowy ponad 20A. Kilkoma równolegle połączonymi można spawać. NiMH mają zalety, ale są nimi tylko łatwość ładowania, bezpieczeństwo przy uszkodzeniu i są tańsze w produkcji. Wszystkie inne parametry są lepsze w litowych ogniwach. Między innymi brak samorozładowania i większa pojemność ładunku elektrycznego pod względem wielkości baterii.
To co Chris mówi o cyklu ładowania i rozładowania, w bateriach starego typu mam za zadanie przywrócenie reakcji chemicznej wewnątrz ogniwa. Baterie "zastane" głęboko rozładowane ulegają permanentnemu uszkodzeniu i żadne ładowanie nic nie da.
Pomoże to tylko na krótką chwilę i w lekko rozładowanych ogniwach.
@@stanisaw8100 ale po co mi to piszesz? Ja wiem jakie co ma parametry. Li-Po nie stosuje się w samochodach bo są droższe w produkcji. Li-Po aż tak bardzo nie odstają parametrami od Li-Ion, więc nie opłaca się jeszcze bardziej podnosić kosztu i tak nietanich baterii do samochodów. Pisałem o Ni-MH ponieważ w tym samochodzie są takie.
Powiem Ci profesorze Chris oglądam Cię dopiero od 3 dni i.... jesteś dla mnie dużym źródłem inspiracji i fajnie że są takie pozytywne " porąbańce " jak ty, bo myślałem że to tylko ze mną coś nie tak :).Też uczę się na swoim sprzęcie, właśnie kończę projekt Hdi i chyba....otworzę swój warsztat ( myślę o tym już od paru miesięcy ), i filmiki może też będą :), na razie kręcę w zupełnie innej branży
Trzeba LPG dołożyć do tego🙂
w Warszawie, na taxi - podobno normalna praktyka :)
takie rzeczy to w Aurisach/Corollach 1.8HSD xd
Ten motur nie lubi lpg
Tu jest posredni i bezposredni wtrysk paliwa. Czy do podwojnych wtryskow robia LPG?
@@dantfc7681 w 2.5L i 2.0. Ale 1.8 HSD ma tylko pośredni (Lexus CT, Auris, Corolla, Prius)
HSD vs HDF
Zastanawiając się jaki następny po Toyocie Avensis T22 samochód kupić bracki mówi: "Spróbuj może hybrydy! Ludziska ponoć to chwalą!" Przeczytałem dziesiątki artykułów, obejrzałem setki filmów i kupiłem Toyotę (a jakże!) Auris II Hybrid poliftowego kombiaka (jak można kupić samochód z mniejszym bagażnikiem?) i przez 10 miesięcy użytkowania mam kilka spostrzeżeń na temat napędu hybrydowego. Najważniejszy-nigdy więcej nie kupię samochodu niehybrydowego. Mi charakterystyka tego napędu bardzo pasuje. Samochodu używam jako rodzinnego dupowozu na dojazdy do roboty, na zakupy, na wakacje. Czasem trzeba załadować 4 walizy, przewieźć coś większego więc kombi jest fajne do tych celów. Następny będzie taki Lexus jak wyjdzie w nadwoziu kombi. Ale do rzeczy.
Bateria hybrydowa Aurisa składa się z takich samych pakietów ogniw z tym, że jest ich 28 sztuk. Auris ma możliwość wymuszenia trybu elektrycznego przyciskiem. Umożliwia on dość dynamiczne ruszanie na samym napędzie elektrycznym jednak jedynie do prędkości ok 45km/h. Umożliwia przejechanie ok 3km-odwoziłem córkę do szkoły i wracałem do domu na samym prądzie. Dystans jest silnie zależny od dynamiki ruszania i włączonych odbiorników prądu typu klimatyzacja, światła, radio-wszystko jest przecież zasilane z akumulatora 12V ładowanego z akumulatora trakcyjnego. Normalny tryb elektryczny jest dostępny do prędkości ok 70km/h ale przyspieszanie jest dość ślimacze bo inaczej odpala się silnik spalinowy. Jednak nocne patrole po mieście tak by nie denerwować innych użytkowników drogi żółwim rozpędzaniem umożliwiają osiągnięcie spalania 3,3l/100km. Bardzo zatłoczona trasa Białystok-Augustów-Białystok 3,8l/100km. Trasa Białystok-Wrocław z prędkościami 120-130km/h 5,3l/100km. Samochód ma 3 lata i przejechane 70 000km więc bateria jest w miarę świeża. Czytałem, że robią nawet 500 tys km. Na pewno wszystko zależy od sposobu jazdy samochodem. Na pewno tyle nie da rady zrobić po mieście rozładowując co rusz baterię do zera i ładując na maksa. W miarę użytkowania w poszczególnych ogniwach rośnie oporność wewnętrzna-główny parametr wpływający na wydajność. Bardzo mnie ciekawi, czy pakiety mają układy balansujące napięcia poszczególnych cel. Przy braku takich układów różna oporność wewnętrzna każdego ogniwa powoduje nierównomierne ładowanie poszczególnych ogniw, w skrajnych przypadkach ich przeładowywanie i nadmierne rozładowywanie co prowadzi do przedwczesnego zużycia pakietów. Muszę dorwać taki uszkodzony pakiet, wybebeszyć i pomierzyć. Tak-jestem modelarzem, tak-mam ładowarkę modelarską z wyświetlaczem i różnymi programami do ładowania a do tego laboratoryjny zasilacz o mocy 1kW;-)
Może "majfrendy" opracują baterie litowe do tych samochodów-to by był czad! Po zmianie oprogramowania ( inne charakterystyki ładowania i rozładowania) samochody miałyby całkiem inne parametry-obecnie elektronika kastruje osiągi do takich dziwnie niskich poziomów by nie wykończyć akumulatorów zbyt szybko. Na porządnych ogniwach litowo-polimerowych parametry mogą być fajne.
Ja to bym wstawił baterie Duracell i zobaczył czy są faktycznie takie dobre
Nie są, jest test na YT. Są co najwyżej przeciętne
Na brak wrażeń jest kilka rozwiązań np. wiercimy tłumik, ściągamy ciężarki z felg, hard-korowcy mogą do anteny przywiązać puszkę po żubrze. Takie combo nawet z matiza zrobi bolid pełen wrażeń.
Jeździć obserwować xd
Nic dodać nic ująć o lexusie, auto bajka, tak dopracowane i jakościowe ze aż nudne, ale nie chce już innego
Pamiętam jak moja matka mówiła do ciotki że kupiłem sobie lanosa is 200 :D
Bateria u nas 1750 USD z przebiegiem 40 tys mil. Trafiłeś w punkt z tym komentarzem kto powinien być odbiorcą tego auta
Chrisie a nie myślałeś przypadkiem o dodaniu Paneli fotovoltaicznych na dach lexusa? Ciekawi mnie o ile by to zwiększyło zasięg lexusa i czy w ogóle jest coś takiego możliwe do zrobienia
To nie jest plug-in czy elektryk. Nic to nie da poza lepszym samopoczuciem i wydaniem kasy
Jak zwykle łopatologicznie i to lubię ! Brnij do celu !powodzonka!
26:27
Chmura wygląda jak oglądający się przez ramię zając. Czyżby Chris stosował przekaz podprogowy? 😀
sa iteligenti kudzie na tym swiecie jest nadzieja dla ludzkosci. dobrze ze jestes fajnie , ze istniejesz zajefajny kuna jestes szczere pozdrowienia mordo
a jednak jakąś wiedzę z tych youtubowych filmików wyciągnąłeś :-)
Kapitalnie, bardzo się podobało. Pozdrawiam Krzysztof M.
Profesor jak się śmieje, to wygląda jak taki cwany, przebiegły bandzior, który ma zaraz kogoś odstrzelić. Am I right?
Miałem kupić takiego Lexusa, ale jak zobaczyłem na filmiku że wózek do bagażnika nie wchodzi, to odpuszczam temat zakupu. Dzięki Profesorze Chris.😅👍👍
Jednak wchodzi
Profesorze Twoje filmiki są lepsze niż pornhub!!!
Kwestia opinii :)
Akumulatory zasadowe (nimh, nicd) prędzej lub później same się "dobalansują" (bo pokazaną metodą idealne wybalansowanie mogłoby trwać nawet dwa tygodnie). Gdyby chodziło o akumulatory litowe, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby połączenie baterii z ogniw w stanie rozładowanym. Pozdrawiam wszystkich empirystów.
Tak samo jak masz stary akumulator typu ,,kwasiok,, to idziesz do sklepu kupujesz nowy i bajlando. Wszelkie czary pomogą jak umarłemu kadzidło.
@@biglightball można jeszcze dbać o wentylator baterii i jeździć dłuuuuuugo bezawaryjnie.
Tak coś czułem że będzie dziś lexus i popsuta bateria. Super, ogladamy
Hybrydy... Lexus GS 450h, RX 400h to nie za dobry temat do pokazania w czym rzecz, ponieważ maja juz swoje lata i swoja wagę... Mój kolega z USA ma warsztat i tylko robi Toyoty Hybrydowe + Lexusy. Lexus tak jak mówisz: Hybryda tylko po to aby była, coś tam pomaga ...1 km na pradzie.Prawdziwa Hybryda to Toyota Prius z 1.8L lub Auris ,Corolla ,CHR - maxymalna oszczędność tylko z silnikiem 1.8L !!! Moj kolega z NYC zakupil rozbita Toyote Prius Hybryda 1.8 z przebiegiem 528000mil !!! Oryginalny silnik + skrzynia + Bateria , jedyne co było wymienione to hamulce i pompa wody przy 250000mil . Dodam ze Prius z NYC taxi .Ten zespol napedowy jest bezawaryjny. Serwis pompy wody 250k, i hamulce co okolo 100000 km . W USA olej wymienia sie okolo 5-8 tys mil czyli okolo 10000km srednio . I tyle .Toyota 1.8 Hybryda spala srednio okolo 5 L /100 km .Wracajac do odcinka Lexus z 2007 roku to jeszcze przepasc co do Priusa z 2013 roku ktory ma 7 lat ...Reasumując: Toyota/Lexus w Hybrydzie to najlepszy zestaw do jazdy dla spokojnego człowieka, który lubi spokuj i bezawaryjne auto. Toyota nie generuje żadnych kosztów oprócz wymiany oleju co 10-15 K . Hamulców co 100k i pompy wody co 250k . Zestaw ten nie ma żadnego paska !!! Warto wymienić plyn Hamulcowy co 6 lat i tyle .Według sprawdzonych danych .Toyota Prius 1.8L Hybryda z 2013roku po przejechaniu ponad 500000mil co daje okolo 750000km nie wykazuje większego zużycia...Czekam na odcinek z Priusem 1.8 L aby potwierdzić moje dane 🙂🙂🙂 Ja nie mieszkam w Polsce , ale na pewno są tu jacyś fani technologii Hybrydowej aby pokazać swoje Toyoty w najlepszym kanale motoryzacyjnym TH-cam Profesora Chrisa. Pozdrawiam
Panie psorze, bardzo ciekawy i edukacyjny materiał. Dziękować :)
Albo ja jestem głupi albo za mało innowacyjny ale zupełnie nie widzę tych setek ha lasów, czystych jezior i rzek uratowanych przez te km przejechane "ekologiczne".
Realne spalanie w granicy 40mpg w cyklu mieszanym (biorac pod uwage 3.5L v6) to wynik bardzo dobry i to byl cel. Moj rekord (trasa) to ok 52 mpg. To ma byc ekonomiczne auto, nie bezemisyjne. Naped ten ma jeszcze kilka innych zalet, ekologia nie jest tu priorytetem jak by sie moglo wydawac.
Uratowanie "lasów i rzek" to bardziej wodór albo elektryk pod warunkiem że prąd nie będzie z paliw kopalnianych i tak samo przy produkcji wodoru.
@@frems4494 Tylko na obecnym poziomie technologicznym sama produkcja pojazdów napędzanych wodorem czy bezpośrednio prądem z akumulatorów jest znacznie droższa niż '' zwykły'' pojazd spalinowy. Nie wspominając już o "ekologii" ich produkcji i utylizacji odpadów z ich produkcji czy eksploatacji. Ten cały "hajp" na "zielone" produkty to zwykła bańka finansowa. Aczkolwiek nie jestem przeciwny działaniom proekologicznym ale tylko racjonalnym.
@@edwardbe1851 Może i tak ale według mnie ogólnie jest "profit" dla środowiska
Hybrydy palą ok 1/3 mniej w mieście niż zwykły samochód. Czy to nie ekologia ? Psuje się o wiele mniej niż zwykły. Czy to nie ekologia ? Zużywa o połowę mniej klocki hamulcowe. Czy to nie ekologia ?
13:18 sterownik ładowania zauważył że bateria ma większą pojemność i zrestartował zapisane parametry służące do bezpiecznego ładowania.
To coś takiego jak ilość cykli ładowania w baterii od laptopa, gdzie że trzeba resetować jej EPROM jak się wymieni ogniwa.
Szafa z MocnyVlog miał taki filmik jak "regenerował" "naprawiał" nie wiem jak to nazwać baterię w prusaku
Szafa to jest taki partacz w wielu aspektach i krętacz że słów brakuje... Im dłużej go oglądam tym bardziej mnie wkurwia.
@@hondacbr116 Mam dokładnie to samo :D
Hehe dlatego wyłączył u siebie opcje oceniania filmów :E
@@imnotaplayer957 Im dalej w las tym gorzej...
Dzieki za kolejne info
Ja na ogół jezdze spokojnie do momentu kiedy pojawi sie cwaniak jakims tfsi czy 530 itd hehe
Pozdro mistrzu
No i Profesor zdemaskował Szafę :))))
A kto powiedział że u Szafy zadział to na dłużej. Wolał pogrzebać sam niź zapłacić 2500 zł. Też bym tak zrobił.
Szafa ma stary typ baterii więc mogło zadziałać na jakiś czas.....
Praw fizyki się nie oszuka.Łopatologicznie to wyjaśnię. Pakiet -to jest zespół części grających razem.Ale jeśli pojedyńcze części są słabsze to pozostałe pracują na ich wyrównanie.To co pozostanie z tego procesu jest realną oceną całego zespołu.Pozdrawiam Chrisie.
Doskonale Cię Profesorze rozumiem, też nie mógłbym jeździć w totalnej ciszy, silnik musi być słychać!
Silnik musi być słychać? No chyba że robisz trasy PL-UK to wtedy im ciszej tym lepiej.
Profesorze! Ukłony do ziemi 👍 Jesteś DeBeściak 💪 Oby tak dalej 👍😀
Witam w laptopie na 6 ogniw zawsze padają 2 sztuki.Pozdrawiam
W większości przypadków pada elektronika
Mnie padly w kazdej bateri laptopowej wszystkie. Spadla pojemnosc o 80%
profesor masz rację, to auto jest stworzone do komfortowego przemieszczania się. z A do B płyniesz w ciszy i komforcie. w pewnym wieku po prostu chcesz na chwilę uciec od hałasu i ciągłej szarpaniny i chociaz w samochodzie mieć chwilę spokoju. miałem okazję pojeździć trochę właśnie 450h i zakochałem się w ciszy i w tym, że rycerzom ortalionu szczęki spadają na dywaniki jak próbują przyciskać mnie na tylnym zderzaku i po chwili zmieniają się w maleńki punkcik w lusterku wstecznym. ten kolos wystrzeliwuje jak z procy.
16 tyś zł nowa bateria...jak na 13 lat w sumie nie dużo...to jak za remont skrzyni automatycznej jakiejś bardziej skomplikowanej 😂
Spoko. Tylko dolicz sobie do tego jeszcze za remont e-cvt xD
kamilstryjek ecvt się nie psuje
Toyota sie nie psuje xd
Nowa bateria w ASO Lexus 10 tys zl. Mozna zamowic i samemu wymienic. 16 to moze z wymiana. A e-cvt jest pancerne. Zeby to zepsuc trzeba chyba byc magikiem.
@@diodaq to była przenośnia ;). Jak nie e-cvt ,to konwerter, silnik el, elektronika itd itp. dodawać na siłę jakieś pierdoły, które po 5latach (bo po 13latach sprawność tych ogniw wynosiła 7%, więc do wymiany kwalifikowały się już lata temu) nadają się do wywalenia to czyste chamstwo producentów.
Naprawialem baterie w Tojocie auris hybrid 2013 rok, moduly sa identyczne jak w tym leksusie gs ; wymienilem pojedyncze ogniwa identycznie tak jak ty i radze pojezdzic; nie cieszyc sie przedwczesnie bo mi 2 miesiace pojezdzila po naprawie bezproblemowo i padla. Potem kupilem uzywana cala z rozbitka prawie nowego i smiga juz 4 lata bezproblemowo.
ech wolę rower, pojadę dalej i ciszej :)
Super Krzychu! Niesamowity jesteś!