Czy "KLAPS" to bicie? Niewygodna Prawda o tym jak leją Polacy.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ส.ค. 2024

ความคิดเห็น • 35

  • @praktycznerodzicielstwo7244
    @praktycznerodzicielstwo7244  4 หลายเดือนก่อน +6

    Jeśli uważasz nasze filmy za WAŻNE - subskrybuj i zostaw kciuk w górę przy filmie - to da znać TH-cam, że film jest wart promowania. Dziękuję!

  • @joannakalinowska3140
    @joannakalinowska3140 4 หลายเดือนก่อน +15

    Dziekuje Ci za ten film. Widze ze niektorzy w komentarzach reaguja w mysl zasady uderz w stol to nozyce sie odezwa. Fajnie ze poruszasz ten temat. Urodzilam sie w 1983r na slasku i bicie bylo powszechne. U mnie inny model, wyksztalceni rodzice, pieniadze w domu, pozory. Za sciana pieklo , bylam bita i wyzywana 20lat , wiekszosc dziecinstwa wymazalam z pamieci. Do dzis nie mam kontaktu z ojcem a minelo 20lat od ucieczki z domu. Z matka mam kontakt ale nie umiem jej wybaczyc, kazdy zwiazek jaki mialam rozwalal sie z powodu mojego braku zaufania i zazdrosci, wiec twoj film pokazal mi w końca dlaczego tak dzialalam. Obwinialam sie wiele lat ze nie umiem zaufac, ale po takiej traumie w domu teraz juz rozumiem. Zaluje ze urodzilam sie w czasach w ktorych to bylo powszechne i nikt z naszego bloku nie zareagowal na krzyki i placz. Zreszta w co 3 domu bylo to samo wiec znieczulica zapewne. Pogorszylam sie w nauce, uciekalam z domu, bralam narkotyki, najgorsze jest to ze moi rodzice po tym co mi robili potem obwiniali mnie za ten bunt i niedostosowanie sie . Wiec zylam w poczuciu winy i b niskiej samoocenie 40lat. Happy end jest taki ze mam 6 letniego syna ktory nie dostal nigdy, kocham go bardzo i jest moja duma i nagroda od losu. Gardze ludzmi ktorzy bija dzieci, uwazam ze nalezy ich zamykac w wiezieniu , separowac. Czytalam artykul ze dziecko bite i szykanowane ma zmiany w mozgu nawet i zanika grasica że stresu. Czlowieku ktory bijesz swoje dziecko wiedz ze Bog to widzi i jest takie zdanie w biblii, cokolwiek zlego uczyniliscie tym moim malym braciom, mniescie uczynili. Dodam ze moj stary byl zawsze w pierwszej lawce w kosciele. Mam odruch wymiotny jak to wspominam. Dziekuje ci za ten material . Uklony.

  • @AleksandraA111
    @AleksandraA111 4 หลายเดือนก่อน +10

    Klaps w zasadzie uczy dokładnie tego, że jak ktoś zrobi coś nie po naszej myśli, to należy go uderzyć. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego dorośli ludzie, którzy stosują klapsy na dzieciach w ramach "dyscypliny" jakoś nie stosują takich metod wobec "niedostosowanych, niegrzecznych" dorosłych? A, no tak - bo dzieci są bezbronne i dzieci "wolno" uderzyć...
    Bardzo dobry materiał! Dziekuję za ten film!

  • @Yaneku
    @Yaneku 2 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję ❤

  • @piotrkurtyka3557
    @piotrkurtyka3557 3 หลายเดือนก่อน +3

    Super, że znów zacząłeś nagrywać. Przyznam, że moją opinie na temat bicia - i w ogóle całego rodzicielstwa zmieniły już twoje poprzednie filmy. Dziękuję Ci za to bo zacząłem je oglądać niedługo po tym jak urodził mi się syn. Wychodziłem z założenia, że w ostateczności dopuszczam klapsy jako metodę "wychowawczą". Oczywiście schemat myślenia podobny - u mnie w domu klapsy były "wyszedłem na ludzi" to może lepiej trzymać się tego co znane, bo co tam będę eksperymentował. Teraz w ogole podejście na zasadzie kar - nagród poszło w śmietnik. Pracuje nad sobą i nad tym żeby być jak najlepszym ojcem dla swojego synka. A powiem Ci, że wyjść ze schematu w którym samemu zostało się wychowanym nie jest łatwo - no bo najlepiej znamy metody "wychowawcze" których sami doświadczyliśmy. Ora Ci to cały system wartości. Pojęcia grzeczny, niegrzeczny. Stereotyp grzecznego dziecka czyli takiego z którym rodzic nie ma problemów. A jak są problemy to znaczy, że sobie rodzic nie radzi. Itd. itp. Jeden pociąga za sobą drugi i tak cała wiązanka.
    Jako, że nagrywasz teraz w dłuższej formule - zastanawiam się czy mógłbyś bardziej szczegółowo wejść w temat konsekwencji - jako alternatywy dla kar - nagród. Ewentualnie polecił byś jakaś książkę poruszającą ten temat?
    Dzięki jeszcze raz za to co robisz bo zmieniasz życie wielu młodych ludzi - których głupi rodzice inaczej poszli by utartą - łatwiejszą ścieżką.

  • @izabelamagierska5457
    @izabelamagierska5457 4 หลายเดือนก่อน +3

    Bardzo wartościowy przekaz 👍
    Dziękuję i pozdrawiam 😘

  • @maciejbuat8365
    @maciejbuat8365 4 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję Leszek 👍. Otwierające już otwartą głowę. Nie mam nic do dodania. Pomijając Twój kurs " pożegnaj prokrastynacje" ( POLECAM) który to kursant przerwał ale wróci 😁. Pozdrawiam z Tychów.

  • @anetadulce5869
    @anetadulce5869 4 หลายเดือนก่อน +2

    Sama dostawalam kiedys "klapsy" od rodzicow i uwazam to za najgorsza metode wychowawcza. Ja moich dzieci nie bije i uwazam ze wszystko da sie rozwiazac rozmowa, oczywiscie wiaodmo ze dzieci potrafia cie wyprowadzic z rownowagi, ja wtedy odchodze (jak moge) kilka wdechow i z cierpliwoscia i spokojem tlumacze. Od zawsze przemoc rodzi przemoc. Ja nie chce aby moje dzieci kiedys komus robily krzywde. Ciesze sie ze poruszacie ten temat, trzeba ludzi uswiadamiac. takze super ze Pan Leszek rowniez wrocil na ten kanal, po przecietnego czlowieka ogladam juz od baaaardzo dawna! Pozdrawiam i dobra robota!

  • @prometeusz1984
    @prometeusz1984 4 หลายเดือนก่อน +3

    Moje dzieci mnie tak czasem wprowadziły z równowagi że zdarzyło mi się dać klapa a nawet i klapsy. Od zawsze wiem że to jest złe postępowanie ale trzeba na prawdę chyba mieć niezłe środki uspokajające żeby będąc przemęczonym i jak dzieci rozrabiają nie dać klapsa. Ewentualnie ekstremalnie spokojną osobą. Bardzo rzadko mi się to zdarzyło i robię to jeszcze rzadziej. Teraz już chyba z rok ale to wymaga dużo pracy nad sobą. Moja żona wymaga żeby dzieci siedziały cicho jak mysz pod miotłą i nie bałaganiły i cały czas krzyczy i nie idzie jej przetłumaczyć że to źle... To jest chyba gorsze jak klapsy które dawałem.

    • @AleksandraA111
      @AleksandraA111 4 หลายเดือนก่อน +3

      Naprawdę jest mnóstwo rodziców, którzy nigdy nie dali klapsa. Jeśli pomyślisz o tym jako o własnym problemie nieradzenia sobie z emocjami, a nie "dziecko mnie wyprowadziło z równowagi " to łatwiej jest nad sobą panować...

  • @Agazabazabaaga
    @Agazabazabaaga 4 หลายเดือนก่อน +4

    Kocham TAK WSPANIAŁY Content. Boze, serce mi się raduje jak widze takie materiały. Gratuluję zdrowego rozsądku. Mam identyczne przemyślenia. Moje marzenie to aby każdy rodzic czy ten mlody czy stary obejrzał ten film. Aby kazdy mógł skłonić siebie do autorefleksji. Ja dzieki dostępnosci tak dobrze uargumentowanej wiedzy wiem, że predzej mi ręka uschnie jeśli kiedykolwiek przyjdzie mi na myśl uderzyć/ dać klapsa mojemy dziecku. Dzięki temu że wiem skąd i czym spowodowane mogą być nasze emocje, zatraciłam się w pozytywnej dyscypinie , pozytywnym wzmacnianiu, rodzicielstwie bliskosci, wyznaczaniu granic i wzajemnym szacunku. To daje tak niesamowite efekty, ze czasami niedowierzam. Dlatego jeśli ktokolwiek próbuje wspierać swoją opinią stwierdzenie - klaps od rodzica nie boli- jest w katastroficznym błędzie. Dziękuje Ci za Twoją świetna pracę. Pozdrawiam

    • @praktycznerodzicielstwo7244
      @praktycznerodzicielstwo7244  4 หลายเดือนก่อน +2

      Dzięki za miłe słowa. Bardzo się staram takie postawy skutecznie argumentować.

    • @Agazabazabaaga
      @Agazabazabaaga 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@praktycznerodzicielstwo7244 oby jak najwięcej takich filmów! :)

  • @gwosc100
    @gwosc100 27 วันที่ผ่านมา +1

    Co to znaczy dać klaps? Czemu on służy? Czy ma zaboleć dziecko czy tylko wytrącić z pewnego stanu? Czy potem można mocniej bić jak dziecko mówi że nie boli?

  • @dupolotek89
    @dupolotek89 4 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję Ci za te materiały, po czasie zrozumiałem skąd się bierze mój strach i brak panowania nad swoim gniewem. Musze pracować nad swoimi zachowaniami bo nie chce tego przenosić na swoje dzieci. Jednak jest to cholernie ciężkie

  • @xdorotkax13
    @xdorotkax13 4 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo fajny film, jako osoba z taka sama pasja jak Ty - psychologia slucham duzo w tej tematyca. Dajny fiml teraz by byl o tym jak reagowac w roznych sytiacjach i jak sobiebradzic jako rodzic :)

  • @sylwiagraczyk8157
    @sylwiagraczyk8157 4 หลายเดือนก่อน

    Jak zawsze super materiał !😊

  • @danielkornak3
    @danielkornak3 4 หลายเดือนก่อน +2

    Rodzice nas lali pasem po kilkadziesiąt razy na goły tyłek. Staliśmy z rodzeństwem w kolejce jak na egzekucji. Do dzisiaj moja 65 letnia mama się śmieje że najlepszy lekarz to paseczek.

    • @danielkornak3
      @danielkornak3 4 หลายเดือนก่อน +4

      Oczywiście rodzice kilka razy w tyg do kościoła, oaza rodzin, wymiana tajemnic różańcowych itp

    • @kalkowscy
      @kalkowscy 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@danielkornak3 I jeszcze kazali chodzić do szkoły a w domu obiady dawali. Czasami nawet do zoo zabierali. Jak można lać a potem iść do zoo...

    • @gwosc100
      @gwosc100 27 วันที่ผ่านมา

      @@danielkornak3i jak się z tym czujesz teraz jako dorosły facet? Myślisz ciepło o rodzicach czy dystansujesz się i nie chcesz angażować emocjonalnie w te relacje? Pytam bo miałem podobną sytuacje

    • @danielkornak3
      @danielkornak3 27 วันที่ผ่านมา

      Powiem Ci że myslalem o nich ciepło dopóki sam się nie dorobiłem swoich dzieci. Teraz wciąż myślę o tym jak oni mogli to robić swoim dzieciom. Obecnie ograniczyłem kontakt z rodzicami. Siostra ma 4 dzieci i jest niestety skazana na życie z nimi pod jednym dachem i kontynuuje metody wychowawcze. Lanie pasem i przymusowa modlitwa cały różaniec co wieczór na klęczkach

  • @tadziu2909
    @tadziu2909 4 หลายเดือนก่อน +2

    Wydaje mi się że przemoc psychiczna może występować bez przemocy fizycznej, natomiast przemocy fizycznej zawsze towarzyszy przemoc psychiczna. Czy tak jest?

    • @lisoak6504
      @lisoak6504 2 หลายเดือนก่อน +1

      Zawsze przemoc fizyczna ma wpływ na psychikę,więc tak masz rację

  • @tadziu2909
    @tadziu2909 4 หลายเดือนก่อน

    Może ludzie którzy leją dzieci robią rozróżnienie na klapsy i takie lanie że trzeba jechać do szpitala.

  • @tadziu2909
    @tadziu2909 4 หลายเดือนก่อน

    Zadziwia mnie jak niektóre statystyki potrafisz pompować i podkreślać, a inne nazywasz dyskryminacją i stereotypami z którymi trzeba walczyć. P.S. Żeby było jasne jestem przeciwnikiem bicia dzieci .

  • @tomaszorszulak9358
    @tomaszorszulak9358 4 หลายเดือนก่อน

    1. Podły i klikbajtowy tytuł filmu jest dla mnie wskazówką że autor nie potrafi stworzyć czegoś sensownego.
    2. „mondry” autor, poopowiada jakie to wszystko szkodliwe, jacy to rodzice są źli. Jak każdy inny tego typu materiał, potrafi tylko wskazać co jest złe, a nie jak to zmienić, jak inaczej reagować na złe zachowania dzieci. Poza hasłem ze możesz zmienić zdanie.

    • @praktycznerodzicielstwo7244
      @praktycznerodzicielstwo7244  4 หลายเดือนก่อน +10

      Jak masz jakąś merytoryczną uwagę, to nie wykorzystałeś szansy. Masz cały kanał poświęcony metodom wychowawczym jakbyś nie zauważył, ponad 50 filmów w różnych tematach. Ale Ty nie przyszedłeś tutaj się niczego nauczyć, tylko wylać swoje jakieś frustracje obrażając mnie z jakiegoś wydumanego powodu.

    • @tomaszorszulak9358
      @tomaszorszulak9358 4 หลายเดือนก่อน

      @@praktycznerodzicielstwo7244 dokładnie, pokazać jak jak łatwo jest wytykać zamiast pomagać. A ten film z grubsza to właśnie robi.

    • @praktycznerodzicielstwo7244
      @praktycznerodzicielstwo7244  4 หลายเดือนก่อน +9

      Rozumiem, że czujesz się wytknięty, skoro taka nerwowa reakcja. To normalne dla ludzi, którzy doświadczyli przemocy i ich metodą komunikacji na "dzień dobry" jest dowalenie i obrażenie kogoś obcego, kto przyniósł niewygodną informację. Rozumiem to, życzę zmiany i odrobiny samokontroli w kontaktach z ludźmi, których się nie zna.

    • @tomaszorszulak9358
      @tomaszorszulak9358 4 หลายเดือนก่อน

      @@praktycznerodzicielstwo7244 w pewnym sensie tak. Moja wypowiedź w dosadny sposób pokazuje że takie materiały są złe. Jak napisałem wytykają nie pomagają. Nie tłumaczą jak radzić sobie z problemem skoro budzą taką reakcję.

    • @praktycznerodzicielstwo7244
      @praktycznerodzicielstwo7244  4 หลายเดือนก่อน +2

      Żebyśmy mieli jasność
      1. Wchodzisz na film, który m.in. argumentuje, że ludzie wychowani w przemocy mają tendencję do rozwiązywania swoich trudności i frustracji przemocą.
      2. Czujesz złość i frustrację bo autor nie powiedział wprost jak reagować inaczej, tylko krytykuje.
      3. Postanawiasz na dzień dobry obrazić autora i mu ubliżać, człowieka którego nie znasz, widzisz pewnie pierwszy raz w życiu.
      4. Po zwroceniu uwagi na zupełny brak kultury Twojego "wejścia" mówisz, że to jest wina złego filmu...
      Czyli Twoja agresja jest wynikiem złego filmu w Internecie.
      Wytłumacz mi proszę ile potrzebujesz więcej dowodów, że problem ze złością leży w Tobie, a nie w dowolnym filmie czy obcej osobie z Internetu? Rozładowując tak swoje frustracje potwierdzasz wszystko co krytykuję w filmie o transferze przemocy. Życzę parę wydechów zanim postanowisz znowu kogoś obrazić online.