Misiek , dzięki Tobie wkręciłem się w słuchanie nasz Polskiej Historii . Do tego Twój głos potęguje wszystko i nadaje klimat tym " opowieścią " Jesteś Wielki
Dziękuję za materiał! Temat pieniądza w średniowieczu (Kraków) w kontekście jego zdolności nabywczej rozgryzałem kiedyś z bólem bo miałem problem z dotarciem do źródeł. Dziękuję bardzo. Książkę kupię i znajomym polecę.
Bida, panie. I dlatego Rzeczpospolita upadła. Samą solą królestwo nie przeżyje. Już Kazimierz Wlk. poszedł w złą stronę, za jego czasów podwyższenie dochodów "z majątku" załatało budżet, ale na przyszłość to rokowało źle. Zachód ściągał podatki ze szlachty i kupców, z własności i całego obrotu gosp., a na dodatek miał ten obrót znacznie większy. Wschód łupił niemiłosiernie wszystko, co się dało, a ludność mogła być biedna, byle armia rosła, powstania chłopskie krwawo tłumiono - i stąd oba absolutyzmy, żywioł niemiecki i ruski, były od Polski znacznie silniejsze. A dodając demografię i wrzód ukraińsko - kozacki wewnątrz, mieliśmy przewalone. Póki szczupła ilościowo husaria wszystkich biła, trzymało się, potem zaczęło upadać.
@@Raul-pp1uh Stały dochód króla od obrotów w kraju na wojsko (i porządniejsze urzędy) - to jest najważniejsze. Pan Zagłoba by klął, ale by płacił od każdego garnca miodu, a tabakę nie pamiętam czy już wciągał... 😄
A czy będzie jeszcze odcinek o tym, na co król to wydawał? Np. własne luksusy, armia, szkolnictwo, opieka społeczna, drogi i inna infrastruktura etc. Czy mi się wydaje, czy też królewski budżet mógł wyglądać lepiej za Kazimierza niż później przed rozbiorami? Kto więcej inwestował w edukację: jeśli pamiętam, to Kazimierz z wnuczką sfinansowali UJ, jak się to ma np. do wydatków na edukację Sasów i Stanisława Augusta?
Złożony temat. Ale ogółem ze skarbu nie finansowano na większą skale niczego co dzisiaj wydaje nam się oczywiste: dróg, edukacji, ochrony porządku. W czasach Wazów nawet 96 proc. wydatków ściśle państwowych szło na wojsko, reszta głównie na dyplomację.
Nie wiem, czy to tylko ja tak mam: gdy słyszę o tanim państwie od różnych libertarian czy Korwina Mikkego, to staje mi przed oczyma późnofeudalne Państwo Dzikowskie z pamiętników Jana Słomki. Żadnego marnotrawienia pieniędzy na urzędników od edukacji, opieki, etc. Podatki bez porównania niższe niż dziś. Najlepiej to jeszcze gdyby wojsko samo wzięło na utrzymanie od chłopa w formie kontrybucji - zawsze to urzędniczy etat mniej. Tylko PKB specjalnie rosnąć nie chciało. Ale hrabia i tak miał ładny pałac. Ciekawe, czy twarda realizacja programu Korwina doprowadziłaby nas do podobnej idylli?
@@WielkaHistoria Zastanawia mnie to, jak się ma taka koncepcja Wazowego państwa do współczesnych idei libertariańskich. Przecież to tanie państwo i niższe podatki! Choć widzę pewne różnice. Libertarianie są za wolnością gospodarczą, wiec pewnie chłop mógłby się teoretycznie upijać do woli własną gorzałką zamiast być zmuszonym chodzić do karczmy szlachcica. Z drugiej strony, szlachcic mógłby pogrozić chłopu eksmisją ze swojej własności za omijanie przywileju propinacji, więc końcowy efekt mógłby być podobny. Ciekawe, czy w dalszej przyszłości kapitalizm może trochę z powrotem ewoluować w feudalnym kierunku pod wpływem idei libertariańskich. Np. brak możliwości opłacenia przyzwoitej edukacji dla sporej części społeczeństwa może zdecydowanie podnieść szanse autorytarnych pieniaczy na dojście do władzy. Również łatwiej jest pozbawić ludzi biednych i niewykształconych resztek tego co mają, choćby dlatego, że nie mają wielkiego pojęcia o swoich prawach i nie stać ich na procesy sądowe.
Królowa Bona wywiozła ,potem pożyczyła Habsburgom hiszpańskich,do dzisiaj sumy te zabezpieczone na dobrach w królestwie Neapolu nie zostały spłacone.,tzw.sumy neapolitańskie.
Podejrzewam, że wypadłoby tragicznie. XVI wiek, Portugalia i Hiszpania doją złoto i srebro z Ameryki. Anglia, też zaczyna się rozbijać po morzach i oceanach "korszarząc" na Hiszpanach. Do panującego trafiała lwia część złota z tych korsarskich wypraw, a w takim żaglowcu kilkanaście, kilkadziesiąt ton złota. Jednorazowo, ale w porównaniu z Kazimierzem wielkim. Jedna udana wyprawa korsarska, trwająca dwa lata i masz kilkadziesiąt lat przychodu Kazimierza Wielkiego. Co i tak było nikłym strumyczkiem w porównaniu ze złotem które było w rękach iberyjczyków.
STRESZCZENIE Kazimierz Wielki 1333-1370: (4:20-4:51) 3,3-4,5mln groszy praskich czyli 300-400mln PLN rocznie ; Stefan Batory: (7:05-9:10) w latach 70-tych XVIw. 178tys. złotych polskich = 98mln PLN rocznie , (9:15) w latach 80-tych XVIw. 282,5tys. złotych polskich = 141mln PLN , (10:15) podczas wojny z Moskwą 576tys. złotych polskich = 288mln PLN ; Pozdrawiam Piotr Kow.
nie wielkie te dochody ale trudno się dziwić,społeczeństwo było biedne a szlachta i magnaci jak zwykle migali się od płacenia.Dzisiaj jest tak samo ,bogaci się migają a emeryci musza płacić i utrzymywac
Cóż, dosyć ubodzy byli ci nasi Królowie... Bardzo chciałabym posłuchać o zwyczajowych posagach - kwoty/dobra jakich wymagano, by daną księżniczkę/szlachciankę poślubić 😊 Pozdrawiam z dalekiej I gorącej dzisiaj północy Norwegii - Tromsø ❤
Skoro myślisz,że królowie byli ubodzy, to jak się czujesz z dzisiejszym budżetem na poziomie ponad 600mld? Czy wiesz, że płacisz 2x więcej podatku niż średniowieczni chłopi? Kto dzisiaj jest bogaty? Ty czy oni? Wykastrowali was przez ostanie dziesięciolecia, nie macie nawet swojego zdania.
@@pomadren1 Kwoty wydają się małe ponieważ przeliczają ówczesne pieniądze na współczesne względem kosztów żywności. Coś na zasadzie za daną kwotę ówczesnej waluty można było kupić tyle żywności, co dzisiaj odpowiadałoby danej kwocie współczesnej. A że współcześnie koszty produkcji są niższe i dostępność żywności jest wyższa, co przekłada się na jej niższą cenę to kwoty te wydają się skromne. A co do "dostatku" średniowiecznych chłopów to nie rzucałbym takich śmiałych tez. W zasadzie im później w historii tym chłopstwo miało gorzej i o ile może czasy średniowieczne prezentują się dla chłopstwa lepiej niż w czasach nowożytnych tak ciężko stawiać tezy że mieli lepiej niż mamy współcześnie. Co z tego że podobno mieli niższe szeroko pojęte podatki niż mamy współcześnie, skoro byli w zasadzie własnością swego pana i mieli minimalne prawo do decydowania o swoim życiu? Nie podobają ci się warunki życia w Polsce? Od strony prawnej nic nie stoi na przeszkodzie abyś przeniósł się gdzieś gdzie są lepsze. Chłopi nie mieli takiej możliwości, a próby ucieczki były surowo karane.
A jakby tak przerobić szkolne nauczanie historii, żeby była tak ciekawa jak te wykłady na bieżącym kanale? Może wreszcie historia przestałaby być nudna i nielubiana w szkole.
Słyszałam, że Elżbieta Łokietkówna prowadziła za sobą te wozy ze skarbami, by przekupić papierza, który miał wymusić koronację jej syna Andrzeja, na króla Neapolu. Żona Andrzeja Joanna (dziedziczka Neapolu), absolutnie nie chciała koronować męża.
A ile 'podatku' płacił miesięcznie/rocznie przeciętny szlachciura? Mniej czy więcej niż dzisiaj przeciętny Kowalski? Śmiem przypuszczać, że... znacznie mniej (?)
@@WielkaHistoria Ale musieli na każde zawołanie króla stawić się na wyprawę wojenną w pełnym uzbrojeniu pod groźbą konfiskaty majątku. Dopiero, za nieudolnych jagiellonów to pofolgowano i "szlachta" robiła co chciała.
Ojojojoj... ale się narobiło. Kazik zepsuł "złotówkę" swoimi wydatkami, co doprowadziło do popularności "obcej waluty". Stefcio to kiepski przykład, Zamoyski bił go na głowę pomnażaniem własnego majątku. Zdecydowanie zabrakło Bony. Ta to potrafiła zadbać o kasę swoją, rodzinną i królewską. Pozdrawiam.
@@rafamicoko4459Każdy polityk robi interesy, no większość i po lewej i po prawej stronie, niestety 😢 a jeśli ktoś kosztem narodu się bogaci zamiast go bogacić nie ważne jak wygląda nie wolno mu tego wybaczyć
Ale ile Kazimierz III Wielki zamków wybudował, i ogrodził murami miasta. A swój kraj powiększył ponad 2 razy. Znajdź mi jakiegoś drugiego władcę tej wielkości. Miał chłop głowę do interesów. On zarobił i jego poddani. Jak kupcy ze Śląska przyszli na skargę do Kazimierza Wielkiego, że urzędnicy państwowi nie chcą ich przepuszczać przez Ruś czerwoną do intratnego handlu do morza Czarnego, to król powiedział że on zdobył te ziemie dla swoich ludzi. I tylko kupcy z Polski się mogli bogacić na tym szlaku handlowym.
@@rafamicoko4459 być może dlatego książę Morawiecki od lat miał trzy kochanki, jeszcze za czasów pracy w Banku Zachodnim, najpierw Beata Damięcką-Muzyczka, potem Grażyna U. i jednocześnie trzecia, z ktorą ma też dziecko i nad którą ustanowił parasol ochronny ABW. Pierwszą mianował prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, drugą uczynił dyrektorką wydziału w tymże banku a trzeciej załatwił intratną posadę w Wiedniu jednocześnie za pieniądze podatników stworzył jej ochronę służb i poufność danych. A Iwona udaje że o niczym nie wie, taka to siła pieniądza.
Chyba jednak nie... Za czasów Piastów zwłaszcza pierwszych państwo było własnością króla! Podobnie była w Wielkim Księstwie Litewskim. Poza tym żaden król nie zarabiał. Miał co najwyżej jakiś budżet do osobistej dyspozycji, lub raczej odchody z jakichś dóbr do swojej dyspozycji.
BŁĘDNE MYŚLENIE Jak już chcesz porównywać zarobki skarbu koronnego, to porównaj to do zarobku korporacji, a nie poszczególnych ludzi. Te $ nie można było wydawać na co się chcę, ale na armię itp itd.
@@WielkaHistoria A co do wydatków monarchy. Czy są jakieś pozostałości zakupów czynionych przez Jogaiłę? I teraz z innej beczki jeżeli nie wiemy nic o dochodach Jagiełły to skąd wiadomo o zmianie postrzegania własności państwowej (co królewskie to państwowe na oddzielne )? Czy przywileje królewskie (które przecież ograniczały uprawnienia władcy w zamian za poparcie militarne) nie wskazują na stan posiadania ?
Są zachowane np. rachunki dworskie wydatków, ale bardzo wybiórczo. Co do postrzegania państwa i władzy to kwestia bardziej polityczna, jest do niej dużo źródeł. No i wiele analiz naukowych bo pytanie o to jaki status miał Jagiełło jako najpierw mąż Jadwigi i Anny, a potem już król niezwiazany ze spadkobierczyniami dynastii Piastów od stuleci nurtuje historyków :)
@@WielkaHistoria to wychodzi na to że więcej wiemy na temat starożytnego Egiptu niż o początkach mocarstwowości polsko-litewskiej. Co to za naród co własnej przeszłości nie zna 😢
Czyli można powiedzieć że Ludwik Wiellki po 1370 roku był najbogatszym monarchą Europy. Nie wierzę to aby król Francji za czasów Kazimierza zarabiał od niego aż 8 krotnie więcej. Nie mówimy tu o czasach Filipa Pięknego a o największym kryzysie Francji w średniowieczu, epoce wojny stuletniej i czarnej śmierci.
@@WielkaHistoria Porównajmy choćby patową sytuację Francji za czasów Jana Dobrego, która nie potrafiła spłacić okupu za własnego króla, który przegrał pod Poitiers i był w niewoli angielskiej, gdzie również zmarł. W podobnym czasie Elżbieta Łokietkówna jak gdyby nigdy nic podróżuje po Italii z podręcznym bagażem, którym mogłaby spłacić okup za króla Francji i zmazać z niego hańbę. To samo dotyczy Anglii. Panowanie Edwarda III nadwyrężyło skarbiec królewski do tego stopnia, że cały czas musiał prosić Parlament o kolejne podatki. Niezwykle kosztowny charakter wojny stuletniej i przede wszystkim opłakane w skutkach efekty czarnej śmierci doprowadziły do tego, że musiał dorabiać na grabieżczych rajdach w głąb Francji. Nie wiem, z którego okresu zostały wyciągnięte owe wyliczenia, ale każdy, kto choć trochę orientuje się w sytuacji geopolitycznej Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej w XIV wieku, widzi, że jest to porównywanie największego kryzysu w tym pierwszym regionie i "złotego awansu peryferii" w tym drugim przypadku. Jak dobrze pamiętam, jest pan autorem artykułu na temat skali wydobycia złota na Węgrzech za czasów Andegawenów, i po przeczytaniu książki Janusza Kurtyki na pewno dobrze orientuje się pan w dobrej koniunkturze Korony Polskiej. Mam wątpliwości, czy państwa pokroju Francji i Anglii, z kryzysem władzy na karku, na które oddziaływały efekty wojny stuletniej, czarnej śmierci i buntów chłopskich, na pewno radziły sobie tak dobrze w porównaniu z takimi krajami jak Czechy za czasów Karola IV, Węgry Ludwika Wielkiego czy właśnie Korona Polska, która nawet w czasie czarnej śmierci przeżywała prosperity i wzrost populacji, a cały region między pierwszą a drugą połową XIV wieku rozwijał się w względnym spokoju bez hamulców.
Właśnie tego typu ciekawostki z historii są fajne i interesujące!
Misiek , dzięki Tobie wkręciłem się w słuchanie nasz Polskiej Historii . Do tego Twój głos potęguje wszystko i nadaje klimat tym " opowieścią "
Jesteś Wielki
A nawet opowieściom, tępaku.
"Misiek"?
Opowieściom. Dlaczego pozornie odczytani ludzi piszą ludzią, opowieścią? Toż to podstawowe zasady gramatyki i ortografii z poziomu podstawówki.
Ciekawy filmik jak zawsze , super kanal
Fajny pomysł na odcinek i świetne wykonanie! :)
Dziękuję za materiał! Temat pieniądza w średniowieczu (Kraków) w kontekście jego zdolności nabywczej rozgryzałem kiedyś z bólem bo miałem problem z dotarciem do źródeł. Dziękuję bardzo. Książkę kupię i znajomym polecę.
Dziękuję za odcinek. Pozdrawiam wszystkich to oglądających :)
Fajnie się słucha w weekendy.
Zostawiam komentarz:)
-bardzo ciekawy temat i fajny. Historia może być ciekawa ale nie w sposób w jaki się o nie naucza w szkołach.
Bida, panie. I dlatego Rzeczpospolita upadła. Samą solą królestwo nie przeżyje.
Już Kazimierz Wlk. poszedł w złą stronę, za jego czasów podwyższenie dochodów "z majątku" załatało budżet, ale na przyszłość to rokowało źle.
Zachód ściągał podatki ze szlachty i kupców, z własności i całego obrotu gosp., a na dodatek miał ten obrót znacznie większy.
Wschód łupił niemiłosiernie wszystko, co się dało, a ludność mogła być biedna, byle armia rosła, powstania chłopskie krwawo tłumiono - i stąd oba absolutyzmy, żywioł niemiecki i ruski, były od Polski znacznie silniejsze.
A dodając demografię i wrzód ukraińsko - kozacki wewnątrz, mieliśmy przewalone. Póki szczupła ilościowo husaria wszystkich biła, trzymało się, potem zaczęło upadać.
Tak, mogli wprowadzić jeszcze akcyzę na papierosy i alkohol. W tedy by Rzeczpospolita nie upadła;)).
@@Raul-pp1uh Stały dochód króla od obrotów w kraju na wojsko (i porządniejsze urzędy) - to jest najważniejsze.
Pan Zagłoba by klął, ale by płacił od każdego garnca miodu, a tabakę nie pamiętam czy już wciągał... 😄
Jak zawsze ciekawie, dziękuję
jak zwykle dobrze się ogląda dziękuję
Z innego źródła dowiedziałem się że Elżbieta zabrała 6t. złota no i 7t. srebra . Dzięki za film, pozdrawiam
Ciekawy materiał.
No kurde uwielbiam te materiały. puszczam sobie na dobranoc i zawsze sie czegoś ciekawego dowiem. Książki jakoś bym nie mógł tak na dobranoc.
jak zwykle wspaniala robota!
Super audycje 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻😍
Super temat. Jak najwięcej takich ciekawych informacji.
Będąc dzieckiem myślałam, że to król był najbogatszy w kraju.... 😮
Super! Komentarz taktyczny.
Świetny kanał. Pozdrawiam
Wielka Historia jest Wielka ! :)
Wow, powołuje się pan w swym wykładzie min. na Janusza Kurtykę. Szacunek.
To był świetny mediewista. Pomimo upływu lat jego praca o monarchii Kazimierza Wielkiego wciąż jest publikacją absolutnie fundamentalną.
To prawda. Był też najwybitnieszym znawcą tandemu Sieciech - Władysław Herman.
Super film. Bardzo dziękuję. W sumie to Stefan Batory miał bardzo małe dochody.
A czy będzie jeszcze odcinek o tym, na co król to wydawał? Np. własne luksusy, armia, szkolnictwo, opieka społeczna, drogi i inna infrastruktura etc. Czy mi się wydaje, czy też królewski budżet mógł wyglądać lepiej za Kazimierza niż później przed rozbiorami? Kto więcej inwestował w edukację: jeśli pamiętam, to Kazimierz z wnuczką sfinansowali UJ, jak się to ma np. do wydatków na edukację Sasów i Stanisława Augusta?
Złożony temat. Ale ogółem ze skarbu nie finansowano na większą skale niczego co dzisiaj wydaje nam się oczywiste: dróg, edukacji, ochrony porządku. W czasach Wazów nawet 96 proc. wydatków ściśle państwowych szło na wojsko, reszta głównie na dyplomację.
Trzeba uwzględnić że Kazimierz Wielki dużo na kobiety wydawał a miał potrzeby i to nie małe 🤣🤣🤣
Nie wiem, czy to tylko ja tak mam: gdy słyszę o tanim państwie od różnych libertarian czy Korwina Mikkego, to staje mi przed oczyma późnofeudalne Państwo Dzikowskie z pamiętników Jana Słomki. Żadnego marnotrawienia pieniędzy na urzędników od edukacji, opieki, etc. Podatki bez porównania niższe niż dziś. Najlepiej to jeszcze gdyby wojsko samo wzięło na utrzymanie od chłopa w formie kontrybucji - zawsze to urzędniczy etat mniej. Tylko PKB specjalnie rosnąć nie chciało. Ale hrabia i tak miał ładny pałac. Ciekawe, czy twarda realizacja programu Korwina doprowadziłaby nas do podobnej idylli?
@@WielkaHistoria Zastanawia mnie to, jak się ma taka koncepcja Wazowego państwa do współczesnych idei libertariańskich. Przecież to tanie państwo i niższe podatki! Choć widzę pewne różnice. Libertarianie są za wolnością gospodarczą, wiec pewnie chłop mógłby się teoretycznie upijać do woli własną gorzałką zamiast być zmuszonym chodzić do karczmy szlachcica. Z drugiej strony, szlachcic mógłby pogrozić chłopu eksmisją ze swojej własności za omijanie przywileju propinacji, więc końcowy efekt mógłby być podobny. Ciekawe, czy w dalszej przyszłości kapitalizm może trochę z powrotem ewoluować w feudalnym kierunku pod wpływem idei libertariańskich. Np. brak możliwości opłacenia przyzwoitej edukacji dla sporej części społeczeństwa może zdecydowanie podnieść szanse autorytarnych pieniaczy na dojście do władzy. Również łatwiej jest pozbawić ludzi biednych i niewykształconych resztek tego co mają, choćby dlatego, że nie mają wielkiego pojęcia o swoich prawach i nie stać ich na procesy sądowe.
@@crocusscepusiensis3872pomieszałeś różne idee libertarianskie z systemem stanowym który panował w 17 wieku
ciekawe!
Dziekuje bardzo
Uwielbiam pana filmy bardzo dziękuję za ciekawe opowiadania historyczne szkoda że tak mało pan nagrywa pozdrawiam serdecznie🍀😊
Jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D. Ja mam wrażenie że nagrywam o wiele za dużo ;)....
Mega.
Super materiał. Na marginesie, najnowsza książka brzmi ładniej niż ostatnia. No chyba że nie zamierza już Pan publikować ;-)
kolejna będzie już dwudziesta, więc może warto skończyć na równej liczbie? ;)
Fajny odcinek
Dziękuję ❤
Dziękuję za kolejną audycję.
Ciekawe informacje podajesz, chyba kupię książkę...
Pozdrawiam.❤
Dzięki za filmik super dawka nowej wiedzy dla mnie,pozdrawiam
Dzień dobry!
👍🏻
Tylko teraz nasuwa mi się jedno pytanie, gdzie znajduje się to całe zgromadzone złoto i srebro? Jest teraz w skarbcu Polski, czy zostało rozkradzione?
Wiadomo, że rozkradzione.
Królowa Bona wywiozła ,potem pożyczyła Habsburgom hiszpańskich,do dzisiaj sumy te zabezpieczone na dobrach w królestwie Neapolu nie zostały spłacone.,tzw.sumy neapolitańskie.
Zabrakło porównania czasów Batorego do innych państw w Europie.
Podejrzewam, że wypadłoby tragicznie. XVI wiek, Portugalia i Hiszpania doją złoto i srebro z Ameryki. Anglia, też zaczyna się rozbijać po morzach i oceanach "korszarząc" na Hiszpanach. Do panującego trafiała lwia część złota z tych korsarskich wypraw, a w takim żaglowcu kilkanaście, kilkadziesiąt ton złota. Jednorazowo, ale w porównaniu z Kazimierzem wielkim. Jedna udana wyprawa korsarska, trwająca dwa lata i masz kilkadziesiąt lat przychodu Kazimierza Wielkiego. Co i tak było nikłym strumyczkiem w porównaniu ze złotem które było w rękach iberyjczyków.
kiedyś znalazłem grosz praski we wrocławiu.
Powinna się pojawić informacja ile kosztowało w owych czasach utrzymanie wojska i jaka część budżetu była na nie przeznaczana.
Zarabiał mało aleb majątkiem króla było całe państwo
No właśnie już nie. W przypadku Kazimierza Wielkiego "My to państwo" miało rację bytu. W przypadku Batorego i królów elekcyjnych już nie.
Istotnie. Postrzeganie państwa jako własności domu panującego skończyło się wraz ze śmiercią Jadwigi Andegaweńskiej.
STRESZCZENIE
Kazimierz Wielki 1333-1370: (4:20-4:51) 3,3-4,5mln groszy praskich czyli 300-400mln PLN rocznie ;
Stefan Batory: (7:05-9:10) w latach 70-tych XVIw. 178tys. złotych polskich = 98mln PLN rocznie , (9:15) w latach 80-tych XVIw. 282,5tys. złotych polskich = 141mln PLN , (10:15) podczas wojny z Moskwą 576tys. złotych polskich = 288mln PLN ;
Pozdrawiam
Piotr Kow.
Świetny materiał! Pasjonująca opowieśc! Przed obejrzeniem materiału spodziewałem się, że dochody królów były wyższe.
? Czy Pan Janicki ten od filmów to jakaś Pana rodzina?
pozdrawiam
Będę musial sięgnąć po Twoją książkę
Panie, kiedy suchary? 😅
A nawet o tym myślałem, może będą niedługo :). Może :)
nie wielkie te dochody ale trudno się dziwić,społeczeństwo było biedne a szlachta i magnaci jak zwykle migali się od płacenia.Dzisiaj jest tak samo ,bogaci się migają a emeryci musza płacić i utrzymywac
Król Bolesław widzę zdecydowanie w formie! Najlepsza możliwa reklama ksiązki! ;)
Cóż, dosyć ubodzy byli ci nasi Królowie...
Bardzo chciałabym posłuchać o zwyczajowych posagach - kwoty/dobra jakich wymagano, by daną księżniczkę/szlachciankę poślubić 😊
Pozdrawiam z dalekiej I gorącej dzisiaj północy Norwegii - Tromsø ❤
Skoro myślisz,że królowie byli ubodzy, to jak się czujesz z dzisiejszym budżetem na poziomie ponad 600mld? Czy wiesz, że płacisz 2x więcej podatku niż średniowieczni chłopi? Kto dzisiaj jest bogaty? Ty czy oni? Wykastrowali was przez ostanie dziesięciolecia, nie macie nawet swojego zdania.
@@pomadren1 Kwoty wydają się małe ponieważ przeliczają ówczesne pieniądze na współczesne względem kosztów żywności. Coś na zasadzie za daną kwotę ówczesnej waluty można było kupić tyle żywności, co dzisiaj odpowiadałoby danej kwocie współczesnej. A że współcześnie koszty produkcji są niższe i dostępność żywności jest wyższa, co przekłada się na jej niższą cenę to kwoty te wydają się skromne.
A co do "dostatku" średniowiecznych chłopów to nie rzucałbym takich śmiałych tez. W zasadzie im później w historii tym chłopstwo miało gorzej i o ile może czasy średniowieczne prezentują się dla chłopstwa lepiej niż w czasach nowożytnych tak ciężko stawiać tezy że mieli lepiej niż mamy współcześnie. Co z tego że podobno mieli niższe szeroko pojęte podatki niż mamy współcześnie, skoro byli w zasadzie własnością swego pana i mieli minimalne prawo do decydowania o swoim życiu? Nie podobają ci się warunki życia w Polsce? Od strony prawnej nic nie stoi na przeszkodzie abyś przeniósł się gdzieś gdzie są lepsze. Chłopi nie mieli takiej możliwości, a próby ucieczki były surowo karane.
A jakby tak przerobić szkolne nauczanie historii, żeby była tak ciekawa jak te wykłady na bieżącym kanale? Może wreszcie historia przestałaby być nudna i nielubiana w szkole.
Słyszałam, że Elżbieta Łokietkówna prowadziła za sobą te wozy ze skarbami, by przekupić papierza, który miał wymusić koronację jej syna Andrzeja, na króla Neapolu. Żona Andrzeja Joanna (dziedziczka Neapolu), absolutnie nie chciała koronować męża.
A kto to jest papierza? Czy to od papieru?
Efekt coraz większych przywilejów szlacheckich i trochę sąsiedztwa
To może teraz z przymrużeniem oka 😅 Mieszko 1
th-cam.com/video/UZ7Kp9YI0-g/w-d-xo.html
Bolek!
A ile 'podatku' płacił miesięcznie/rocznie przeciętny szlachciura?
Mniej czy więcej niż dzisiaj przeciętny Kowalski?
Śmiem przypuszczać, że... znacznie mniej (?)
Szlachta ogółem nie płaciła podatków. To był jeden z podstawowych przywilejów tego stanu.
@@WielkaHistoriai też jeden z powodów upadku I RP
@@WielkaHistoria Ale musieli na każde zawołanie króla stawić się na wyprawę wojenną w pełnym uzbrojeniu pod groźbą konfiskaty majątku. Dopiero, za nieudolnych jagiellonów to pofolgowano i "szlachta" robiła co chciała.
to te podatki wojenne byly smiesznie male w porownaniu do boactwa szlachty, jak 1/2 szlachty to milionerzy
Ciekawe.
Proszę popracować nad dykcją.
Wyglądasz jakby się nad tobą ostro w szkole znęcali
Ciekawy film
Czy jest lista najbogatszych Polaków w dziejach kraju?
Ojojojoj... ale się narobiło. Kazik zepsuł "złotówkę" swoimi wydatkami, co doprowadziło do popularności "obcej waluty". Stefcio to kiepski przykład, Zamoyski bił go na głowę pomnażaniem własnego majątku. Zdecydowanie zabrakło Bony. Ta to potrafiła zadbać o kasę swoją, rodzinną i królewską. Pozdrawiam.
Królowa Bona miała głowę do interesów a przy tym była ładną laską
@@robertjakubczak9437Teraz Księżniczka Iwona Morawiecka szybko robi ogromny majątek. Ale czy jest piękna?
@@rafamicoko4459Każdy polityk robi interesy, no większość i po lewej i po prawej stronie, niestety 😢 a jeśli ktoś kosztem narodu się bogaci zamiast go bogacić nie ważne jak wygląda nie wolno mu tego wybaczyć
Ale ile Kazimierz III Wielki zamków wybudował, i ogrodził murami miasta. A swój kraj powiększył ponad 2 razy. Znajdź mi jakiegoś drugiego władcę tej wielkości. Miał chłop głowę do interesów. On zarobił i jego poddani. Jak kupcy ze Śląska przyszli na skargę do Kazimierza Wielkiego, że urzędnicy państwowi nie chcą ich przepuszczać przez Ruś czerwoną do intratnego handlu do morza Czarnego, to król powiedział że on zdobył te ziemie dla swoich ludzi. I tylko kupcy z Polski się mogli bogacić na tym szlaku handlowym.
@@rafamicoko4459 być może dlatego książę Morawiecki od lat miał trzy kochanki, jeszcze za czasów pracy w Banku Zachodnim, najpierw Beata Damięcką-Muzyczka, potem Grażyna U. i jednocześnie trzecia, z ktorą ma też dziecko i nad którą ustanowił parasol ochronny ABW. Pierwszą mianował prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, drugą uczynił dyrektorką wydziału w tymże banku a trzeciej załatwił intratną posadę w Wiedniu jednocześnie za pieniądze podatników stworzył jej ochronę służb i poufność danych. A Iwona udaje że o niczym nie wie, taka to siła pieniądza.
Była kasa w Gdańsku czyli PALOWE, nie wykorzystane.
Chyba jednak nie... Za czasów Piastów zwłaszcza pierwszych państwo było własnością króla! Podobnie była w Wielkim Księstwie Litewskim. Poza tym żaden król nie zarabiał. Miał co najwyżej jakiś budżet do osobistej dyspozycji, lub raczej odchody z jakichś dóbr do swojej dyspozycji.
Super
BŁĘDNE MYŚLENIE
Jak już chcesz porównywać zarobki skarbu koronnego, to porównaj to do zarobku korporacji, a nie poszczególnych ludzi. Te $ nie można było wydawać na co się chcę, ale na armię itp itd.
Troche niskie te kwoty mi się wydają.
Za Kazimierza III Wielkiego królestwo polskie liczyło coś około 1700 tys. ludzi. Taka Francja była znacznie większym i ludniejszym krajem.
@@Raul-pp1uh Skad zes wziął to źródło co fakenews liczyło około 650 ty ludzi
@@Raul-pp1uh Sprawdź swoje żrródło bo ile kraków by musiał liczyć co 300 osób?
kalumnie
Dostatku lepiej mowic a nie prosperity troche to hipokryzja jak mowisz o polskiej historii i wciskasz na sile angielskie slowa...
Powinno powstać powiedzenie: biedny jak polski król.
A jakie dochody Jogaiła uzyskiwał w LKW vs dochody z bycia królem polskim?
Według mojej wiedzy nie zachowały się niestety źródła pozwalające odpowiedzieć na to pytanie.
@@WielkaHistoria A co do wydatków monarchy. Czy są jakieś pozostałości zakupów czynionych przez Jogaiłę? I teraz z innej beczki jeżeli nie wiemy nic o dochodach Jagiełły to skąd wiadomo o zmianie postrzegania własności państwowej (co królewskie to państwowe na oddzielne )? Czy przywileje królewskie (które przecież ograniczały uprawnienia władcy w zamian za poparcie militarne) nie wskazują na stan posiadania ?
Są zachowane np. rachunki dworskie wydatków, ale bardzo wybiórczo. Co do postrzegania państwa i władzy to kwestia bardziej polityczna, jest do niej dużo źródeł. No i wiele analiz naukowych bo pytanie o to jaki status miał Jagiełło jako najpierw mąż Jadwigi i Anny, a potem już król niezwiazany ze spadkobierczyniami dynastii Piastów od stuleci nurtuje historyków :)
@@WielkaHistoria to wychodzi na to że więcej wiemy na temat starożytnego Egiptu niż o początkach mocarstwowości polsko-litewskiej. Co to za naród co własnej przeszłości nie zna 😢
Co ty tam możesz eiedzieć ile król miał pieniędzy biedaku ...😂
To dlatego teraz wielu ludzi ustawia sobie na fb status "szlachta baluje, plebs haruje". W końcu odziedziczyli niemały majątek po swoich przodkach
ZARABIALI??😂. W Media markt pracowali i w Biedronce😅😅😅
Czyli można powiedzieć że Ludwik Wiellki po 1370 roku był najbogatszym monarchą Europy. Nie wierzę to aby król Francji za czasów Kazimierza zarabiał od niego aż 8 krotnie więcej. Nie mówimy tu o czasach Filipa Pięknego a o największym kryzysie Francji w średniowieczu, epoce wojny stuletniej i czarnej śmierci.
Prawdę mówiąc też mam pewną wątpliwość do tej francuskiej liczby, ale już nie chciałem rozbijać narracji tym zastrzeżeniem.
@@WielkaHistoria Porównajmy choćby patową sytuację Francji za czasów Jana Dobrego, która nie potrafiła spłacić okupu za własnego króla, który przegrał pod Poitiers i był w niewoli angielskiej, gdzie również zmarł. W podobnym czasie Elżbieta Łokietkówna jak gdyby nigdy nic podróżuje po Italii z podręcznym bagażem, którym mogłaby spłacić okup za króla Francji i zmazać z niego hańbę.
To samo dotyczy Anglii. Panowanie Edwarda III nadwyrężyło skarbiec królewski do tego stopnia, że cały czas musiał prosić Parlament o kolejne podatki. Niezwykle kosztowny charakter wojny stuletniej i przede wszystkim opłakane w skutkach efekty czarnej śmierci doprowadziły do tego, że musiał dorabiać na grabieżczych rajdach w głąb Francji.
Nie wiem, z którego okresu zostały wyciągnięte owe wyliczenia, ale każdy, kto choć trochę orientuje się w sytuacji geopolitycznej Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej w XIV wieku, widzi, że jest to porównywanie największego kryzysu w tym pierwszym regionie i "złotego awansu peryferii" w tym drugim przypadku.
Jak dobrze pamiętam, jest pan autorem artykułu na temat skali wydobycia złota na Węgrzech za czasów Andegawenów, i po przeczytaniu książki Janusza Kurtyki na pewno dobrze orientuje się pan w dobrej koniunkturze Korony Polskiej. Mam wątpliwości, czy państwa pokroju Francji i Anglii, z kryzysem władzy na karku, na które oddziaływały efekty wojny stuletniej, czarnej śmierci i buntów chłopskich, na pewno radziły sobie tak dobrze w porównaniu z takimi krajami jak Czechy za czasów Karola IV, Węgry Ludwika Wielkiego czy właśnie Korona Polska, która nawet w czasie czarnej śmierci przeżywała prosperity i wzrost populacji, a cały region między pierwszą a drugą połową XIV wieku rozwijał się w względnym spokoju bez hamulców.
temat ciekawy ale nie da sie Ciebie słuchać
a patrzec równie cieżko
To nie słuchaj, daruj sobie te żenujące komentarze
...
@@sylwesterb151 nie widze nic zenujacego w tym co pisze najzwyczajniej w świecie mi sie nie podoba i przestałam słuchac:)
Chyba ile zagrabiali z podatkow
ZA DUŻO...
Ciekawy materiał
👍
👍🏻