Idę poszperać w swoich zasobach, gdzieś coś było ccp. Sąsiad elektryk mòwił że zamiast żabek zmień na uchwyt spawalniczy i będziesz mieć spawarkę. Jak to mòwili, jak ruskie to o .....większe.
Świetny sprzęt , ale dla świadomego użytkownika , był zrobiony pod napięcie 220V , teraz przy 230V , bez nadzoru napięcie może "polecieć w kosmos" sam posiadam i radzi sobie z "ciężkimi przypadkami" ale dorobiłem do niego przystawkę z kontrolerem XY-L30A , by pilnowała napięcia). Fajnie było by zobaczyć (oczywiście w miarę dostępności do sprzętu) testy innych starych konstrukcji czy to krajowych jak zza wschodniej i zachodniej granicy z epoki PRL i lat 90-tych . Myślę ,że przydało by się niektórym osobą takie coś , bo często mają ,ale sami nie wiedzą co i jak tego używać ,nie świadomie szukają sprzętu mając u siebie pod nosem .
Ja nadal tak robię i nie narzekam świetnie to się sprawuje bez elektroniki tylko kontroluję napięcie na słupkach akumulatora by nie przekroczyć 16 V (żarówka przygasa gdy akumulator się naładuje co daje sygnał by sprawdzić napięcie).
Mam taki sam prostownik ale z amperomierzem 10A. Super urządzenie ale dla ludzi co nie ustawiają prostownika na maxa i zostawiają go na noc. Do tego prostownika dodalem woltomierz i amperomierz elektroniczny. Ojciec takim sprzętem uwalił komputer w swoim Renault 19 więc ruskie prostowniki typu Kulon czy to ustrojstwo trzeba używać z glową i trzeba wiedzieć cos się robi. Pod koniec ladowania na pewno należy zmniejszyć pokretlem napięcie wyjściowe (a co za tym idzie prąd). I wcale nie trzeba mieć Kulona za 800zl czy Noco by porządnie naładować aku. Trzeba tylko myśleć co i jakim pradem ładujemy w danym momencie. Super filmik przy piątku. A to co prezentujesz to zwykły trafo z przełącznikiem odczepów z prostownikiem i bezpiecznikiem który się przelala przy zwarciu żabek;) Fajny i użyteczny sprzęcik w dobrych rękach...:)
Ciekawa i prosta konstrukcja, regulacja prądu ładowania przez przełączane odczepy transformatora, diody prostownika 10A/100V na radiatorze, bezpiecznik, amperomierz analogowy, wszystko co trzeba. Jedyny problem to brak ochrony przed nadmiernym napięciem na wyjściu w miarę spadku prądu ładowania, pewnie dałoby się przerobić dodając zabezpieczenie aby można było bezpiecznie ładować bez "zagotowania" akumulatora. No i wspomniana zmiana napięcia sieciowego "220" na "230" (w praktyce może występować 207-253V) wpływa w pewnym stopniu na maksymalne napięcie wyjściowe.
Mam ten prostownik i przy ładowaniu na MIN daje 16V, więc go nie używam. Na elektrodzie pytałem, ale tam stwierdzili, że ładują takimi samymi i nie ma problemów - ja się boję.
@@bartekxyz4008 Da się odcinać jedną pętelke na uzwojeniu wtórnym? Tak na oko przy tym przekroju rdzenia to obniżyło by o około 1V napięcie na wyjściu.
Można obniżyć napięcie dodatkowym transformatorkiem w części pierwotnej 12V/1A (dla prostownika 10A) i obniżyć napięcie sieciowe o 12V. Jeśli spadnie napięcie z 17 na 16V to bardzo dobrze.
@@MultiKomentator w jaki sposób obniżyć napięcie na pierwotnym? Co byś nie robił na pierwotnym to będziesz regulował prąd a nie napięcie na wyjściu. Trzeba odwinąć jeden, dwa zwoje na wtórnym.
Na wstępie pozdrawiam autora filmu i z góry dziękuję za masę mega przydatnych informacji (bez zbędnego (...) tylko same konkrety i często z humorem :) ) -Dajecie radę! :D Też mam tego typu prostownik :D Normalnie pancernik! :) W moim zastosowałem prosty układ do wyłączania ładowania który po osiągnięciu przez aku napięcia o wartości ok 14,4V wyłącza ładowanie i delikatnie podładowuje aku do 14V z ogonkiem... Można to zrobić w dwojaki sposób (potencjalnych zainteresowanych w tym autora tego filmu zapraszam do kontaktu) -sposoby przetestowane i na pewno...mogące zabezpieczyć nasz aku przed przeładowaniem. Od razu zaznaczam, że nie bawiłem się w kombinacje z jakimiś mikrokontrolerami bo to nie ma sensu (po co sobie utrudniać życie) ;) skoro tak prosty układ można zrobić na bazie dosłownie kilku elementów i mieć później spokojną głowę, że akumulatora za kilka stówek nie trafi szlag bo nie odłączyliśmy ładowania na czas. Pozdrawiam!
Ten prostownik jest znakomity z jednym zastrzeżeniem brak skutecznej izolacji diod od obudowy, napisałem o tym dokładniej i nie będę się powtarzał być może ten minusujący też to odkrył.
@@bladlogiczny7711Nie mówię, że nie ale wtedy należałoby się, z tym podzielić. Napisać kilka słów o wadach, które zauważył, a tak możemy tylko domniemać o intencjach Pana łapki w dół. Pozdrawiam
łapka w dół/górę nie ma znaczenia najważniejsza jest to ze "zareagował" najgorzej dla systemy YT jest brak reakcji oglądającego na materiał = zero proponowania, promocji
Przerabiałem kiedyś te i podobne prostowniki na zasilacze do radiostacji amatorskich (głównie cb radio)solidne konstrukcje, mocne transformatory i nie sieją tak zakłóceniami w paśmie jak nowe konstrukcje.
Prostownik składa się z: Mostka prostowniczego (pojedyncze diody na radiatorze) Transformator z wyprowadzonymi odczepami Przełącznik odczepów - regulacja ilości zwojów na uzwojeniu pierwotnym - zasilaniu) Bezpiecznik Amperomierz z wbudowanym bocznikiem Na koniec obudowa (retro ;)
hahah pisałem przecież ostatnio że ruski prostownik pobił ceteca ... no i proszę :D jest :) przed połaczeniem go do akumulatora trzeba pomierzyc na którym zakresie ma ok 16.2 V i można ładować :) trafo w nim można obciążać i to barrrrdzoooo.... z mojego dym już ze 3 razy poleciał i nadal żyje :)
Ładowanie zaczynaj od ustawienia przełącznika na 1 . Po pół godz. przełącz prąd na 1/10 wartości pojemności akumulatora. Przykład: akumulator 60 Ah.Prąd ładowania 6 Amp. Podane wielkości (6A) mogą być większe. Lepiej jak są mniejsze. Ładowanie duźym prądem jest szkodliwe.
Ja sam sobie zrobiłem prostownik począwszy od przewinięcia transformatora aż do wytrawienia płytki na której zamontowałem elementy do regulacji.Prostownik działa bez zastrzeżeń. Jestem elektronikiem. Pozdrawiam.
A ja przewinelem stary prostownik ruski z transformatorem dwu cewkowym z kilkoma pinami na pierwotnym uzwojeniu , wtórne uzwojenie nawinięte na max 14,5v na każdej z cewek po jednym mostku prostowniczym na cewkę ,na wyjściu z obydwuch mostków 2 plusy i 2minusy +do + i - do - podliczone razem do kabli z krokodylkami , prostownik obsługiwał całą wieś Prąnd wchodził w akumulatory jak łyżka w ciepły kisiel ,i co Forum na to ? Ps,AMATOR.
A ja przewinelem stary prostownik ruski z transformatorem dwu cewkowym z kilkoma pinami na pierwotnym uzwojeniu , wtórne uzwojenie nawinięte na max 14,5v na każdej z cewek po jednym mostku prostowniczym na cewkę ,na wyjściu z obydwuch mostków 2 plusy i 2minusy +do + i - do - podliczone razem do kabli z krokodylkami , prostownik obsługiwał całą wieś Prąnd wchodził w akumulatory jak łyżka w ciepły kisiel ,i co Forum na to ? Ps,AMATOR.
Sam odratowałem taki ze złomu. Działa jako zwykły prostownik dwupołówkowy na Graetzu diodowym. *******************************Uwaga: regulacja napięcia przez przełączanie uzwojeń pierwotnych! ********************************************* Brak stabilizacji, więc zawsze daje ile może, więc uwaga! Ale podnosi wszystko, przetrwa twarde promieniowanie kosmiczne i inne, myślę, że go wykopią archeolodzy za tysiąc lat i będzie działał. Po prostu cudo. Tat, był na 220V więc pod obecnym 240V ma skłonność do przeładowywania, nie nadaje się do pracy bez nadzoru.
Latem napięcie w sieci elektrycznej morze przekroczyć 250 gdy nasi sąsiedzi mają panele słoneczne na swych domach a nie ma poboru energii gdyż wszyscy są w pracy.
@@kurczakpe nie ma to aż takiego znaczenia. Trafo nie zaczęli inaczej nawijać w Polsce jak też zmieniliśmy z 220 na 230 volt. Sęk w tym że ten prostownik jest na diodach sekeniwych które działają też niejako jak opornik. Wytrąca tym napięcie czyli ogranicza prąd. Jakby w tym prostowniku wymienił diody na dzisiejsze krzemowe to odrazu na wyjściu jest wyższe napięcie o conajmniej jednego volta.
Radzieckie prostowniki to dobre urządzenia. Z reguły budowane nadwymiarowo. Muszę tylko przypomnieć, że te urządzenia pracowały na napięciu sieciowym 220V, tak że osiągi końcowe też były inne. Poza tym bardzo lubię i cenię te ustrojstwa. Pozdrawiam :-)
Witam Posiadam taki prostownik. To co w nim zmieniłem to mostek (diody.) Osadziłem je na aluminiowym radiatorem ze złomowiska za 2 zł i dodałem mały cichy wentylator. zabezpieczony 0,5A bezpiecznikiem. Ta blacha z diodami dobrze sobie radziła ale teraz lepiej oddaje ciepło a wymiary lekko w górę . Wymuszona cyrkulacja powietrza drobna bo drobna fajnie chłodzi też i trafo. Po stronie wyjścia dałem kondensator oraz zwykły warystor plus zwykła cewka taka ze zasilacza komputerowego.. Na wyjściu bezpiecznik topikowy na wszelki wypadek ,rezystor z dioda który informuje o wyjściu napięcia ze prostownika. zanim podłączę do aku wiem czy pracuje ale też auto bezpieczniki bezpiecznik resetowalny bezpiecznik PPTC, Seria MF-R prostokątny Wzrosła efektywność a zarazem stabilność. . Koszt ok 50 zł ze swoją robocizną. Czemu takie zmiany. Po pierwsze. Blacha z diodami słabo oddawała ciepło a po długim czasie pracy jednak się nagrzewa a nagrzany materiał gorzej pracuje. Na szrocie znalazłem aluminiowy radiator z odtwarzacza dvd. Wentylator z innego odtwarzacza dvd też ze szrotu. Przewierciłem za zamontowałem i działa temperatura 20-25%% tego co było wcześniej. Wentylator podpięty pod wyjście trafo zabezpieczony bezpiecznikiem aby w razie czego nic cię nie działo. Za mostkiem dałem warystor filtr z zasilacza komputerowego i kondensator. i do tego dioda informująca o wyjściu napięcia z prostownika pzred podłaczeniem do aku. Dlaczego aż 3 bezpieczniki.? Pierwszy topikowy. Taka izolacja jest jednak najlepsza. Drugi to auto bezpiecznik koszt do 30zł Jest słabszy więc powinien najpierw on wybić wystarczy wcisnąć i działa ponownie. Ostatni to resetowalny bezpiecznik PPTC, Seria MF-R prostokątny. Takie stosuje się w zasilacz ak kamer przemysłowych. Zaleta że odłączy uszkodzony obwód bez cierpienia dla zasilacza a inne obwody mogą pracować. Ładuje nim aku od 40Ah do 155Ah -200Ah bo taki mam w maszynach rolniczych. Nic się nie dzieje. Towar nie do zarżnięcia i nie niszczy akumulatorów. Koszt nowych części to ok 70zl jak doliczymy radiator i wentylator. Ja to miałem ze złomu i starego zasilacza komputerowego. Podłaczy to zupełnie zwykły lejek nie trzeba być elektronikiem. Wystarczy że odróżnie dwa kolory kabli. Praca na max 20 minut. Nowe prostowniki to badziew im więcej elektroniki tym szybciej aku szlak trafia. Nie pamiętam kiedy aku wywalilem dolałem trochę wody i wsio. Sąsiad po 3-4 latach aku śmietnik. Moje pracują już x lat serio 10 lat aku to norma przy tym prostowniku. Sprzęt rolniczy wymaga silnego aku i dóbr ładowanie mu służy. Na byle gównie z marketu to baterie można ładować. Chyba że ktoś sobie kupi prostownik za 2000zł Minus czas ładowania aku 200Ah to nie tak jak 40Ah ale liczy się jakość a nie szybkość a dobrze naładowany aku nie trzeba co chwile doładowywać. Naprawde do auta polecam jaki do aku dużych pojemności.
mój tata ma taki prostownik tylko ,że wykonany przez elektryka-jego kolegę z pracy w latach 80-tych.zestaw składa się z tego co pamiętam :transformator pokrętło zakresowe skokowe,do którego podpięte są odczepy trafa ,które służy to do regulacji wysokości napięcia,następnie układ graetza -4 diody 10A,amperomierz i wszystko chula do dziś,a ile już naładował akumulatorów to trudno by zliczyć.Prostowniki były trudno dostępne w latach 80-tych i drogie,więc sąsiedzi też pożyczali jak były mrozy,a uwierzcie wtedy to były zimy ,wiem coś o tym ,bo mam 51 lat i też ładowałem aku w moim Polonezie jak była potrzeba ,a akumulatory wytrzymywały od 7 nawet do 10 lat.Dzisiaj Chińskie elektroniczne prostowniki nie dorównają tym sprzed lat,nawalone elektroniki wyświetlacze, bajery a ładują tak samo,
Mam prostownik z lat 60/70 z płynną regulacją prądu,z wolnym ładowaniem,po naładowaniu,sam się wyłącza,jest to urządzenie własnej roboty,służy mi rewelacyjnie,przynajmniej ładuje nawet jak przyypadkowo rozładuje się do zera,fajny filmik
Bardzo standardowa konstrukcja z tamtejszych czasów. Transformator z odczepami podłączonymi do przełącznika i cztery diody w układzie Graetz'a jako prostownik. Tyle zauważyłem. Proste, ale skuteczne. Wymaga jednak nadzoru, tu nie ma żadnej automatyki.
Witam Pana ostatnio jakieś Panie opróżniały piwnice i wystawiały na śmietnik wiele fajnych przedmiotów w śród nich był ciekawy prostownik produkcji Rosyjskiej jest w trakcie odnowienia i co ciekawe ma 6 wolt i 12 i nastawy amper posiada wysuwany rdzeń w transformatorze jak to bywa w spawarkach bardzo ciekawe rozwiązanie solidne wykonanie pozdrawiam miłego dnia
Myślę że najwyższe zakresy miały służyć szybkiemu podładowaniu i uruchomieniu akumulatora (bo nie było boosterów itp). Do testu poranka stosuje się niższe nastawy. No i to co już było poruszone: projektowany nie na 230V a 220V (chociaż jeszcze nie tak dawno u mnie (dom "na końcu druta") wieczorami w gniazdku było 200V)
@@BRV-NEET zakładam, że ktoś kto ma dostęp do YT ma również dostęp do Wiki i reszy internetu, więc kto będzie chciał dowiedzieć się coś więcej to sobie tam poszpera ;-)
Właśnie ZNALAZŁEM dokładnie taki sam (jak ten z filmiku) radziecki prostownik z kablami i z oryginalnym opakowaniem i nawet z instrukcją (rosyjskojęzyczną), którą pokolenie użytkowników 50+ powinno jeszcze umieć przeczytać w oryginale... ;-)
Też mam jakiś taki stary Ruski prostownik ale bez regulacji, ale on nie przekracza 15.5v. Ostatnio ożywiłem nim mój akumulator z auta które długo stało, miał trochę ponad 9V i po dwóch dniach ładowania i odczekaniu kilku dni utrzymuje 12.4, odpala diesla bez problemu więc jeszcze trochę pochodzi :D
Hehe dzięki za filmik. Tak się składa, że mam wygrzebany z piwnicy ładowacz made in CCP nie tylko z amperomierzem, ale i woltomierzem :) Wiem tylko tyle, że "nie działa" i że był prawidłowo, po majstrowemu zdrutowany :)
Miałem coś takiego i nadal mam. W moim, a był to stary model i był tam jeden poważny błąd projektu. Diody (dwie) były nieizolowane od obudowy. Wszystko było dobrze do chwili dy nie dotykał jakiejkolwiek blachy ciągnika. Zapewniały to plastikowe nóżki i farba którą pomalowano obudowę. Kiedyś jednak nóżka się uszkodziła i obudowa dotknęła do niepomalowanego miejsca maski ciągnika, nastąpiło silne iskrzenie, bo prąd z plusa akumulatora poszedł przez diody i obudowę na masę. Oczywiście zaraz to przerobiłem izolując diody poprzez zamontowanie radiatorów na specjalnie zamontowanej ebonitowej płytce, (dałem nowe aluminiowe radiatory oddzielne dla każdej pary diod). Po tej przeróbce działa idealnie. Prąd 8-10 amper nawet przez godzinę, to nie jest wielki problem dla tego modelu. Być może w późniejszych wersjach to poprawili, ale dla bezpieczeństwa lepiej sprawdzić i nie stawiać na masce ciągnika lub samochodu.
Mam podobnego ruska z tamtych lat tylko z bardziej rozbudowaną elektroniką i transformatorem toroidalnym. Pięknie potrafi naładować ale tak jak mówisz trzeba go kontrolować. Po prostu podłączyć woltomierz i zmniejszać wartości pokretłem jak przekroczy 16V. Piękny sprzęt.
Cóż, one były projektowane w czasach "słabych" 220V w sieci, dziś mamy 230 a czasami (fotowoltaika) i więcej. Dodatkowo napięcie możesz (trochę) regulować pokrętłem od prądu, bo tu jest inna zasada działania niż w prostownikach z przetwornica, oczywiście to zadziała tylko z podpiętym akumulatorem.
Moj stary bakielitowy NRDowski prostownik 6-12 V automat z lat 60- 70tych zakres skokowy od 12 do 105 Ah. Nastawiałeś na skali pojemność akumulatora i gotowe . Później malusi Radziecki kostka Breżniewa 6 A nie do zajechania użwany przeze mnie do dzisiaj. I jak chcę podładować nie kontrolując procesu , oczywiście wyśmiewany szajs z Lidla za 40 kilka pln . też robi to czego od niego oczekuję (podładowywarka) .Pozdrawiam
Jest środek nocy a ja oglądam materiał o prostownikach :) , ale jest ku temu powód. Dosłownie kilka dni temu skończyłem odnawianie, naprawę i lekką modernizację radzieckiego prostownika którego znajomy chciał oddać na złom. Co prawda prostownik dość starej daty, ale miał przełącznik napięć 6v i 12v, oraz 7 pozycyjny przełącznik zmiany prądu ładowania, amperomierz fabrycznie miał do 10A, ale ktoś go wymienił na 4A, deklarowany prąd na wyjściu prostownika 8A. Prostownik miał zostać zdemontowany na czynniki pierwsze i co by się nadało miało iść do skupu złomu zwłaszcza metale kolorowe. Co prawda był w nim zamontowany sporych rozmiarów prostownik selenowy 4-ro płytowy, które to seleny były uszkodzone, (zwarcie). A że transformator w nim był dość sporych rozmiarów to nie pozwoliłem znajomemu go oddać na złom. Co prawda straciłem na jego odnowienie dość sporo czasu, ale warto było dla samego prostownika, dla znajomego tym bardziej że prostownik był jego niedawno zmarłego ojca. Dobrym trafem się złożyło że akurat właściciel uszkodzonego prostownika posiadał w "rupieciach" rosyjskie diody używane ale w pełni sprawne, co prawda tylko 5-cio amperowe, ale miał ich dość dużo więc postanowiłem w miejsce prostownika selenowego wstawić 2 mostki gretza zmontowane z tych właśnie diod 5-cio amperowych, oczywiście w odpowiedniej "konfiguracji" aby diody były w miarę równo obciążone prądem jak i temperaturą. Roboty trochę było ze zrobieniem radiatorów, mocowaniem mostków, wymianą wszystkich przewodów na nowe, zwłaszcza przewodów niskonapięciowych na sztywne/twarde przewody w izolacji wyjęte z kabla podtynkowego jaki kładzie się w mieszkaniach, jest to trochę, a nawet sporo więcej roboty niż montaż kabla "linki", ale przy odpowiednim "puszczeniu" i ułożeniu sztywnych przewodów nie ma strat na kablach, przewody się nie grzeją, a nawet gdyby już coś mogło się stać to najpierw musiała by się spalić izolacja na kablach, i mimo tego żadnej "zwary" by nie było ponieważ żaden przewód nie dotyka innego, nie dotyka metalowej obudowy prostownika, jest to sztywna konstrukcja ułożonych odpowiednio przewodów, wszystko zamocowane na mosiężnych śrubkach, podkładkach i nakrętkach, nawet w miejscach gdzie przewody miały być przylutowane do diod zostały także zrobione oczka w które zostały włożone "piny" diod i dopiero solidnie przylutowane. Sprzęt działa "jak ta lala". Długo by opisywać, ale chciałem tylko podzielić się tym że niemal każdy kierowca potrzebuje kiedyś prostownika, i dość sporo owych kierowców wymienia, wyrzuca np. zużyty, uszkodzony alternator swojego pojazdu czy kogoś bliskiego, a powiem że w takich alternatorach samochodowych mieści się 6 doskonałych diod nadających się do porządnych prostowników gdzie potrzebujemy tylko 4 diody więc mamy jeszcze 2 w zapasie, diody "wysoko "prądowe jak na wymagania domowego prostownika, a to i lepiej ponieważ uszkodzić, spalić taką diodę nie będzie łatwo. Pomyślcie o tych diodach zanim wyrzucicie stary alternator, jeśli nie dla siebie je chcecie to zaproponujcie komuś kto "majstruje" przy elektryce, elektronice czy komuś kto po prostu zrobi z nich należyty użytek, bo "siedzą" tam konkretne diody nie to co zespolone mostki gretza które nie mają nic wspólnego z tym co na nich jest napisane. Do takich diod skombinować leprze trafo np. z "lampki przenośki" warsztatowej takiej którą zasila się oświetlenie kanałów w warsztatach, lampkę żarówkową gdy włazimy pod auto czy nawet zasila lampę przy szlifierce czy innej maszynie w warsztacie, mówię ty o transformatorze w obudowie przenośnej zasilanym z sieci 230v a na wyjściu ma 24 v, idealne trafo na konkretny prostownik. Nowoczesne produkcje "nie umywają" się do takiego prostownika wydajnością i wytrzymałością, jedynie wyglądem ale to sprawa gustów oraz funkcjonalnością, tylko że ta funkcjonalność kosztuje i przez nią bardzo często sporo kosztujące funkcjonalne urządzenia idą na śmietnik. Ruskie to ruskie, "nie gniotsa, nie łamiotsa", ale nie tylko radzieckie, chodzi mi o starsze produkcje, nie ma to jak duży, toporny i najprostszy prostownik, nie ma w nim zbytnio co się zepsuć, a jak już to kilka sekund roboty i koszta browara czy czteropaka i nadal jest na chodzie przez następne lata a nawet dziesiątki, Wiele lat temu zmarnowałem okazję nabycia za przysłowiową flaszkę konkretnego prostownika radzieckiego, miałem go w domu około miesiąca, a że nie posiadałem samochodu, ani motoru tylko komarka" stwierdziłem że nie potrzebny mi on, do dziś tego żałuję, prostownik radziecki sporych rozmiarów z płynną regulacją napięcia do 80v BCA-111K
Mam podobny prostownik tylko 12/24, 6A/12A. W środku transformator, diody selenowe, amperomierz i pokrętło regulacji prądu, nie wiem jak w tym modelu, w moim jest stos selenowy, ale prostowniki są wytrzymałe i dobrze ładują jedyna wada występująca w takim modelu jak mój z plastikową obudową, to wysoka temperatura pracy stosu i diód co może spowodować wytopienie na górze obudowy, ten twój Robercie jest chyba nowszy trochę. Pozdrawiam z Krakowa ( byłem jednym z gości podczas spotkania z widzami w 2019 ). :)
To urządzenie jest zwyczajnie nie na nasze warunki. Ono z pewnością było projektowane na napięcie 220V. A starych "dobrych" czasów to i poniżej 200V się widziało w sieci. Dziś w sieci 240V to norma... Teraz zwyczajnie jest przeciążone i użytkowanie go na najwyższych nastawach grozi uszkodzeniem akumulatora i samego prostownika. Nie byłbym aż tak sentymentalny względem takich staroci a z pewnością nie rozpatrywałbym pod kątem "kiedyś to było, a teraz to szajs". Pozdrawiam. Bardzo ciekawy materiał!
To jest dobry radziecki prostownik. Prosty i jest skuteczny. Sam posiadam, choć nieco inny model. Działa, ładuje. Nie należy w nim ustawiać tak dużego prądu, bo transformator może ulec przepalaniu. Prąd znamionowy to 6 A i taki maksymalny prąd należy nastawiać. Za wysokie napięcie wynika z tego, bo został nastawiony na maksymalny prąd co jest błędem. Prąd należało ustawić tak, aby prąd wynosił 1/10 pojemności, wtedy prąd końcowy byłby niższy tak samo jak i napięcie było by niższe w okolicach 16 V. Przed rozpoczęciem obsługi należy się zapoznać z instrukcja obsługi. Tam to o czym napisałem jest omówione. Zatem test ten został nieprawidłowo przeprowadzony i zostały przez to wyciągnięte nieprawidłowe wnioski.
Cos Ci sie pieprzy moze poczytaj dlaczego te stare prostowniki mają teraz skok napiecia powyzej 16v a kiedyś powiedz jakie byly normy w gniazdku a ile teraz daje Ci to Cos do myslenia czy nie ??wzrost 10v ?? a nie jakies ustawianie o ktorych piszesz pokretlem sadzisz ze ktoś jest głupi i nie potrafi cofnąć o dwa zakresy do tyłu??
Mam taki podobny prostownik , kupiony na targu u gościa z wschodu nowy w latach 90 -tych . Nie wiem co sie stało że ma duże napięcie na krokodylach ( kopie) . Poprzednio przez lata spisywał mi się bardzo dobrze .
Mam identyczny prostownik. Produkcji ZSSR "gniotsa nie łamiotsa"nie zamienię go na żaden inny. Szkoda że nie można wstawić zdjęcia bo chętnie bym się pochwalił.😉
@@StopTeoriomSpiskowym Możliwe za akumulator miał jakieś wewnętrzne zwarcie,ale na ten temat powinien się wypowiedzieć nasz fachowiec od akumulatorów mrAkumulator
Nie nadaje się do dzisiejszych aku z cienkimi płytami. 10 lat temu miałem podobny i gdy zobaczyłem że napięcie ładowania to prawie 18volt pozbyłem się go.
za czasow gdy produkowano ten prostownik , pojecie "ruskie" to bylo wlasnie synonimem tandety, teraz oznacza cos solidnego :) jak te punkty widzenia sie zmieniaja :)
Mam taki sam od ojca :) (brał też udział w konkursie foto) przerobiłem na ładowanie połówkowe, ładuję na ustawieniach minimalnych i sprawdzam gęstość. Prostownik pierwsza klasa.
Na złomie zdobyłem roztrzaskany ruski prostownik "kaskada" który ponadto jest zasilaczem regulowanym od 3 do 100v (trzeba zrobić dodatkowy przelacznik i diody) a po stronie pierwotnej regulacja AC 200-250v. To jest dopiero sprzęt!!!
mam taki sam tylko inny model i zawsze sie bałem dać max zawsze na połowie lub o jedno położenie od połowy ,dając na maxa miałem wrażenie że wypali elektrolit w akumulatorze ,a mam drugi z regulacja 6v lub 12 v i kabelki cienkie ,i po prostu szrot to się nie nadaje do niczego po 12h łądownia mizerny efekt a po pdłaczniu tego na 2h o wiele wiecej naładowął na połowie mocy jesli macie i działą nie wyrzucajcie tylko trzymajcie do puki działa ,pozdro .
Panie Robercie jaka ładowarkę do aku. Kupić? Akumulatory od70-160 ah 12v używane w maszynach rolniczych często odpalane na krótkich odcinkach. Waham si pomiędzy kulonem 720, 820 lub Noco geniusz g26000 a może jakiś inny będę wdzięczny za pana opinnie
@@tr99k20 U mnie z rana do 250V dobija. Nawet o tym nie wiedziałem, dopóki pewnego ranka chciałem sprawdzić stary miernik, czy działa, a tam 248.8VAC. Pomyślałem, że 15 lat ma, pewnie przekłamuje. Porównałem z 3 innymi miernikami i wynik był zbliżony. W ciągu dnia potrafi już być w okolicy 236-239VAC.
@@marcinp4769 o to dziwne. Ja bym zgłaszał do energetyki. Kto wie czy czasami nie jest jeszcze większe. Niby w 10% się mieści ale różnie - różne sprzęty reagują. Pzdr
Panie Robercie ależ dostałeś piękny prezent. Co tu omawiać prostownik - standardowa budowa i porządne elementy. Prostownik ma duże możliwości amperowe bo musiał być modyfikowany - wymieniony na mocniejszy transf. Robercie czemu ładowałeś takim dużym natężeniem? Wystarczyło przestawić pokrętło w lewo o jeden/dwa kliki i ustawić na początku na 1/10 czyli 6A , a w II fazie ładowania byłoby prawidłowe wartość (powinno być między: 1,2-3A) i nie miałbyś powyżej 4,65, i zmieściłbyś się w 16-20h. A tak czułeś siarkowodór i słyszałeś nadmierne buzowanie i troszkę przeładowałeś aku:) To, że jest to twój aku nie zmienia faktu, że uczysz filmami - przy okazji - innych internautów. Mimo wszystko pozytyw za inicjatywę. Pzdr
Panie Robercie ten prostownik produkuje rosyjsa i ukraina. Dostał Pan w prezencie produkt rosyjski. Sąsiad takim prostownikiem reanimował akumulator, który miał tylko 9V. Reanimacja udana akumulator pochodził jeszcze ponad pół roku. Sam posiadam produkt ukraiński i jestem zadowolony. Pozdrawiam i dzięki za kolejna porcje wiedzy.
@mrAkumulator Dzień dobry. Bardzo proszę o podpowiedź odnośnie prawidłowego użytkowania akumulatora. Od ponad 10 lat prowadzę naukę jazdy. Mam pewien powtarzający się problem. Mianowicie Akumulatory po kilkunastu miesiącach (bez względu na markę akumulatora i markę samochodu) zachowują się dziwnie. Mianowicie: Uruchamianie następuje rano i w czasie dnia normalnie, natomiast po zgaszeniu silnika, gdy sprawdzana jest z kursantem poprawność działania świateł w samochodzie (pozycyjne, wsteczne itd) , co trwa może 3 -5 minut i w samochodzie WYŁĄCZONA jest klima, radio i wentylator. Samochód nie chce odpalić tak jakby AKU był totalnie rozładowany. Wystarczy lekko go popchnąć i z pychu odpala lub z kabli (z drugiego akumulatora lub samochodu) . Po takim dopaleniu działa z reguły normalnie odpala po zgaszeniu itd. do momentu gdy znowu jest przeprowadzane sprawdzanie działania świateł. Niestety akumulatory w większości są bezobsługowe i nie mam możliwości (a teraz i akumulatorów bo oddałem) sprawdzenia gęstości. Aktualnie mam Oryginalny AKU w Hyundai i20 i po pierwszym takim numerze akurat w piątek, naładowany został w sobotę normalnie (CTEK 5) i w niedzielę (CTEK 5 w trybie REPEAR). A w poniedziałek dokładnie taka sama sytuacja. W nauce jazdy jest dość specyficzny tryb pracy. 90% czasu to trym miejski i odpalanie co 2h lub częściej ale na praktycznie gorącym silniku. Czy miałby Pan panie Robercie jakieś specjalne zalecenia odnośnie stosowanych AKU i sposobach eksploatacji w naukach jazdy ? Ponieważ od jakiegoś czasu śledzę Pana kanał i na bieżąco oglądam myślałem nad wymianą obecnego AKU na a-Mega5 lub Banner ale przed zakupem stwierdziłem, że napiszę. Przepraszam za może zbyt długi wpis, ale mam nadzieję że jeżeli znajdzie Pan czas i odpowie to może więcej osób z tego skorzysta jeżeli ma podobny problem.
Proszę sprawdzić ładowanie z alternatora i połączenia kablowe. Może też być jakiś ukryty zjadacz prądu - głupia lampka w bagażniku. Najprawdopodobniej przyczyną non stop rozładowujących się akumulatorów jest nieprawidłowe zasilanie z alternatora:) Z nowym aku będzie ten sam problem. Pzdr
@@tomaszjar541 Akumulatory nie rozładowują się non-stop nowy akumulator jest OK przez ok 1-2 lata a potem przy małym poborze wykazuje oznaki zwarcia np. celi po dopaleniu jest OK przez pewien czas, tak jakby powracał do normalnej pracy a potem nagle znowu odmawia odpalenia jakby był rozładowany lub miał zwarcie w celi. Ładowanie jest OK.
tak jak poprzednik zalecał bym sprawdzić alternator czy Ładuje najlepiej testerem pod zapalniczką w tedy mozna sprawdzic czy napiecie przy wlaczonych urzadzeniach jest poprawne i stałe po drugie sprawdził bym czy nie ma gdzieś złodzieja prądu na necie jest wiele odpowiedzi co robic itp
@@pablox11NEW problem jest właśnie z regulacją. Na najmniejszym nastawie można nim ładować, no do trzeciego. Wynika to ze zmiany napięcia w sieci. Odwijając te zwoje mamy większy (pełny) zakres regulacji na oczekiwanym poziomie.
@@tomekbis5499 Wiem .Tylko nie wiem po co skoro na minimum można lądować w pełnym zakresie! a gdy chcemy szybko reanimować pacjenta w godzinę można walić max .
Najlepiej dla akumulatorów standardowych kwasowych (kwasowo - ołowiowych) ustawiać na początku natężenie 1/10 pojemności akumulatora w stosunku do nap. na słupkach akumulatora ok.12-12,6V. Przy niższych napięciach (do 11,5V i niżej)) i głębokim rozładowaniu trzeba ustawić natężenie mniejsze - wybudzające, np. 1/30 i mniej. Jak tak ustawisz na początek prawidłowe nastawy 1/10 to samo natężenie zejdzie w II fazie ładowania do takiego bezpiecznego na ile pozwoli ładowany aku i jego stan faktyczny. Od II fazy ład. i przy nap. nie większym jak 15,6V natężenie powinno być obowiązkowo między 0,02C (pojemność aku) do 0,05C. Wielkości natężeń i czas ładowania dobieramy w zależności co chcemy zrobić z aku, czy go doładować, naładować na full, odsiarczyć, wyrównać ładunki w celach, itd. Prawidłowa gęstość elektrolitu w temp. otoczenia 25 st.C. powinna wynosić 1,28 gr.cm3. Im niższa temp. stosuje się korekty gęstości zwiększające i odwrotnie. Są do tego tabele. Witam we wspaniałym świecie ładowania zakusów:) Pzdr
@@StopTeoriomSpiskowym Już niedługo akusy będą się różnić tylko naklejkami tak jak już jest to stosowane w olejach silnikowych przy corocznej wymianie:) Nie zmienia to faktu, że ładowanie aku to przefantastyczna sprawa, szczególnie prawidłowe naładowanie:))
Oj dobre filmy się szykują! Co do Stefpola - ja tam ze 3 razy do roku podłączam EST516 w plastikowej obudowie i jestem zadowolony z roboty. Pojemności 70 i 65 Ah sprawiają, że połowę jego potencjału wykorzystuję i nawet się nie zagrzeje. Niestety już oba akumulatory to EFB bez możliwości sprawdzenia gęstości, więc muszę się zdać na algorytm wspomnianej ładowarki. A aku motocyklowe AGM na tak śmieszną pojemność (10Ah), że muszę lidlowym cudem to ładować.
Mam taki prostownik , tata w nim zamontowal wielki ampero woltomierz po przeciwnej sciance co regulacja natezenia. ;) tez sie w nim kable grzaly na max pradzie , super sprzet. musze go zabrac z dzialki i chyba odrestaurowac troche
To napięcie jest takie ponieważ zasilanie w tych czasach wynosiło 220 v, a nie 230v. Jeśli prostownik dostaje zasilanie 230 v lub często więcej, to na uzwojeniu wtórnym też jest proporcjonalnie więcej.
Witam! O dziwo kupując auto około 15 lat temu w bagażniku zostałem własnie taki prostownik lecz bez połowy obudowy od strony diod. Przyznaję, że porządnie ładuje. Pozdrawiam. ...
Mój prostownik! Jedyny który potrafi odratowac akumulator. Jedynie trzeba pilnować napięcia bo potrafi pod koniec ładowanie dojść do 17v😉 Ciężko go uszkodzić a odpalalem nim nie jeden pojazd. Od motocykli po traktory i koparki. 😂 Zdarzyło mi się w nim, upalic kilkanaście razy kable. Raz konektor bocznika ale nic się nie spaliło w nim nigdy. Kumpel ma kopie polską tego prostownika. I dołożył do niego chiński kontrolerz aliexpres. Załatwia sprawę pilnowania go ale w polskiej wersji było w obudowie wystarczająco miejsca. W moim niestety nie ma. Ale to nic. Po 6 godzinach zawsze kontroluje napięcie ładowania. Ale przy nim tak naprawdę wystarczył by układ do rozlaczenia ładowania po osiągnięciu 2a ładowania przez około godzinę bo przynajmniej mój ma taką tendencje że prąd nie spadnie poniżej 2a pomimo naładowane aku. Ale to tylko z jednego powodu. Ten prostownik był zbudowany pod ładowanie w samochodzie😉 łatwo się przekonać. Po na lądowaniu. Wstawiamy aku do auta odpalam silnik. Włączamy światła na chwilę. I podpinamy po tym prostownik. Pół godziny później naladuje się do pełna a natężenie spadnie do zera 😉 PS przez cb teraz w ogule nie kupię drugiego bo każdy sobie je zostawi 😂
Mam nawet schemat od tego prostownika. Trafo ze 100 W, kilka odczepow z uzwojenia pierwotnego wyprowadzone na przelacznik wielopozycyjny - w ten sposob ragulacja pradu, w obwodzie uzwojenia wtornego 4 diody 10 A lub mostek Gretza, amperomierz pradu stalego 0- 6, 0-10A. Ze wzgledu na dawniejsze (i rosyjskie do dzis) parametry zasilania 220 V 50 Hz, dzi moze w ostatnim polozeniu przelacznika wystepowac wyzsze napiecie. Rada jest taka, aby nie korzystac z tego polozenia.. albo odwinac kilka zwojow z uzwojenia wtornego transformatora.
Ja mam akumulator bosch który leżał w piwnicy 2 lata. Napięcie jakieś 2 Volty pokazywał. Ładował się ze 20 godzin i o dziwo działa jeździ w samochodzie od roku
hej witam, tak się składa ze mam podobny prostownik , Radziecki odziedziczony po wujku z 91r prawdopodobnie , i powiem wam ze jego wadą jest to ze nie da się go zajechać , ciągle sąsiedzi pożyczają , ja używam , tylko przewody z zaciskami zmieniam bo się topią co jakiś czas , odpalam na podłączonym prostowniku i nic mu nie jest , mam też marketówkę ale to tylko do skutera się nadaje , ale do samochodu czy ciągnika tylko radziecki prostownik ,pozdrawiam czytających i nie tylko
Mam pewną teorię odnośnie takich mostków 😂. To rozwiązanie jest stosowane przez innych producentów prostowników a odrywa się StefPol-owi 😂. Zauważyłem że przy dużych prądach lut się roztapia . Jak opadną diody to przestaje działać 😁. Jak odpadną dwie z pakietu to mamy gotowy prostownik jednopołówkowy 😉.
Kiedyś na targu kupiłem od Ruska cały pęk takich diod😂, nie są to super elementy elektroniczne ale nie do zabicia, jakieś krótkie zwarcie nic im nie robi, a chińskie mostki wylatują już wtedy w powietrze
ale łąduje :) kupiłem ostatnio jakis syf, nowke sztuka 15A na obudowe :) on nie byl w stanie naladowac aku, napiecie spadlo na 11,8 , co za syf :) zrobilem swoj, właśnie taki agresywny, w szczycie 15,5V 40A :))) ale raczej pracuje w granicach 5-20A :)
Można tym prostownikiem ładować akumulatory AGM? Na co ewentualnie wtedy zwrócić uwagę? Właśnie zacząłem naprawę swojego prostownika bo mam identyczny i chyba lepiej naprawić ten niż kupić jaki tani marketowy.
Bardzo dobry pomysł na sprawdzenie w praktyce jak zmiana 220->230 ma rzeczywisty wpływ na parametry urządzenia. Typowe autotransformatory startują od 2kVA, może ktoś podrzuci do @MrAkumulator taki autotransformator na testy?
Moźna w szereg włączyć opornik. Ja nigdy tego nie robię. Nie sugerujcie się napięciem. Najistotniejszy jest prąd. Przy ładowaniu przestrzegać zasady 1/10.
@@StopTeoriomSpiskowym nie zupełnie. Jak wszystkie elementy składowe osprzętu i silnika są ok to pali jak ma nawet zimą. akulinios jak jest rozładowany te nowe prostowniki nie dają rady długo trzeba czekać aż naładuje natomiast w tym ruskim są prawdziwe ampery i jeśli ekspoatujesz zgodnie z przeznaczeniem nic nie zepsujesz.
Nie reklamuje, ale kulon 820 zrobił mi robotę, zreanimować 6l aku pojemność zwiększyła się o 55mah. Do fabrycznego brakowało jeszcze drugie tyle ale zawsze coś (75Ah) Interesuje mnie, że po ładowaniu sam się nie wyłączy tylko trzeba nacisnąć C, no i pokazał na środku wyświetlacza 14.4ah🤷♂️ sorry ale się uczę 🤪
to się nazywa gęstość, ja stosuję programator i nie ma się co martwić zaprogramować mu godzinne przerwy i na drugi dzień wyłączyć, buzuje na początku, prostownik cccp robi robotę gęstość super 1,3, co ciekawe taki ruski prostownik po 15 minutach pracy postawił mi mały akumulator 35 Ah tak że byłem w stanie normalnie odpalić samochód
To są bardzo dobre prostowniki, ale to, że da się nakręcić więcej niż te 6A to nie oznacza, że to można robić, bo te prostowniki mają to do siebie, że lubią się zapalić - trafo się tak strasznie nagrzewa, że po prostu zapala się papier izolacyjny - a potem już cała reszta. znam 3 takie przypadki w dokładnie takim prostowniku
Mam taki Tylko amperomierz wygląda inaczej. Ale robi robotę. Nie wnikam w parametry ale podłączam na 12-14 godzin. mój akulator Bosch S5 i śmiga 3 rok. Poprzedni "chodził" siedem.... Pozdro
Aż łezka się ciśnie. Temu panu się nie przyda, a Tobie tak. Ale pan ma gratis akumulator i to jest życzliwość.
I nagle Robert pojawia się w pracy i widzi przed sklepem jak kurier układa 120stą paczkę przed sklepem :D z prostownikiem od widza
@@GilbertoDePiento2 Może tak być . Moja paczka była planowana 😂.
Idę poszperać w swoich zasobach, gdzieś coś było ccp. Sąsiad elektryk mòwił że zamiast żabek zmień na uchwyt spawalniczy i będziesz mieć spawarkę. Jak to mòwili, jak ruskie to o .....większe.
@@tomekbis5499 hehe😂
@@piotrekp936 spawarka 6A
Świetny sprzęt , ale dla świadomego użytkownika , był zrobiony pod napięcie 220V , teraz przy 230V , bez nadzoru napięcie może "polecieć w kosmos" sam posiadam i radzi sobie z "ciężkimi przypadkami" ale dorobiłem do niego przystawkę z kontrolerem XY-L30A , by pilnowała napięcia). Fajnie było by zobaczyć (oczywiście w miarę dostępności do sprzętu) testy innych starych konstrukcji czy to krajowych jak zza wschodniej i zachodniej granicy z epoki PRL i lat 90-tych . Myślę ,że przydało by się niektórym osobą takie coś , bo często mają ,ale sami nie wiedzą co i jak tego używać ,nie świadomie szukają sprzętu mając u siebie pod nosem .
Potwierdzam.. 👍
I też założyłem taki moduł ale do samoróbki💪💪 i ładnie pilnuje 😁
Majac sprzęt który nadaje sie pod 220v swiadomie dobrze że go nie używają bez korekty bo zniszczą albo auto albo aku a i sam sprzęt
Kiedyś ładowało się przez żarówkę reflektorową 12v 50 w jak za duży prąd ładowania prostownik dawał i było to skuteczne zabezpieczenie.
Jak już, to najlepiej dać w wersji nie halogen - jeśli ktoś znajdzie, bo dotykanie bańki nie szkodzi.
Ja ładuję przez H4 i też jest ok. Można jeszcze włączyć drugi żarnik i podwoić prąd :)
Ja nadal tak robię i nie narzekam świetnie to się sprawuje bez elektroniki tylko kontroluję napięcie na słupkach akumulatora by nie przekroczyć 16 V (żarówka przygasa gdy akumulator się naładuje co daje sygnał by sprawdzić napięcie).
Mam taki sam prostownik ale z amperomierzem 10A. Super urządzenie ale dla ludzi co nie ustawiają prostownika na maxa i zostawiają go na noc. Do tego prostownika dodalem woltomierz i amperomierz elektroniczny. Ojciec takim sprzętem uwalił komputer w swoim Renault 19 więc ruskie prostowniki typu Kulon czy to ustrojstwo trzeba używać z glową i trzeba wiedzieć cos się robi. Pod koniec ladowania na pewno należy zmniejszyć pokretlem napięcie wyjściowe (a co za tym idzie prąd). I wcale nie trzeba mieć Kulona za 800zl czy Noco by porządnie naładować aku. Trzeba tylko myśleć co i jakim pradem ładujemy w danym momencie. Super filmik przy piątku. A to co prezentujesz to zwykły trafo z przełącznikiem odczepów z prostownikiem i bezpiecznikiem który się przelala przy zwarciu żabek;) Fajny i użyteczny sprzęcik w dobrych rękach...:)
Ciekawa i prosta konstrukcja, regulacja prądu ładowania przez przełączane odczepy transformatora, diody prostownika 10A/100V na radiatorze, bezpiecznik, amperomierz analogowy, wszystko co trzeba.
Jedyny problem to brak ochrony przed nadmiernym napięciem na wyjściu w miarę spadku prądu ładowania, pewnie dałoby się przerobić dodając zabezpieczenie aby można było bezpiecznie ładować bez "zagotowania" akumulatora. No i wspomniana zmiana napięcia sieciowego "220" na "230" (w praktyce może występować 207-253V) wpływa w pewnym stopniu na maksymalne napięcie wyjściowe.
Przegrzewanie słabe materialy to nie jest problem? Zagotuje się prostownik razem albo bez akumulatora
Pewnie zasilanie było 220V teraz mamy 230V i w tym jest problem. Przy niższym zasilaniu było by około 15V.
Mam ten prostownik i przy ładowaniu na MIN daje 16V, więc go nie używam. Na elektrodzie pytałem, ale tam stwierdzili, że ładują takimi samymi i nie ma problemów - ja się boję.
@@bartekxyz4008 Da się odcinać jedną pętelke na uzwojeniu wtórnym? Tak na oko przy tym przekroju rdzenia to obniżyło by o około 1V napięcie na wyjściu.
Można obniżyć napięcie dodatkowym transformatorkiem w części pierwotnej 12V/1A (dla prostownika 10A) i obniżyć napięcie sieciowe o 12V. Jeśli spadnie napięcie z 17 na 16V to bardzo dobrze.
@@wojciechgubaa9132 Realnie często jest 240V, a obniżenie o 12V to wciąż 228V.
@@MultiKomentator w jaki sposób obniżyć napięcie na pierwotnym? Co byś nie robił na pierwotnym to będziesz regulował prąd a nie napięcie na wyjściu. Trzeba odwinąć jeden, dwa zwoje na wtórnym.
Lubię atmosferę i klimat starych prostowników 😃
Tutaj pokazałem prostownik ze wskaźnikiem lampowym.
th-cam.com/video/7d-QiwTgeoQ/w-d-xo.html
To na żywo fajnie wygląda.
Na wstępie pozdrawiam autora filmu i z góry dziękuję za masę mega przydatnych informacji (bez zbędnego (...) tylko same konkrety i często z humorem :) ) -Dajecie radę! :D
Też mam tego typu prostownik :D Normalnie pancernik! :)
W moim zastosowałem prosty układ do wyłączania ładowania który po osiągnięciu przez aku napięcia o wartości ok 14,4V wyłącza ładowanie i delikatnie podładowuje aku do 14V z ogonkiem... Można to zrobić w dwojaki sposób (potencjalnych zainteresowanych w tym autora tego filmu zapraszam do kontaktu) -sposoby przetestowane i na pewno...mogące zabezpieczyć nasz aku przed przeładowaniem. Od razu zaznaczam, że nie bawiłem się w kombinacje z jakimiś mikrokontrolerami bo to nie ma sensu (po co sobie utrudniać życie) ;) skoro tak prosty układ można zrobić na bazie dosłownie kilku elementów i mieć później spokojną głowę, że akumulatora za kilka stówek nie trafi szlag bo nie odłączyliśmy ładowania na czas. Pozdrawiam!
I jakaś ofiara dała łapę w dół, żeby mu "mysz" zdechła. :D Super materiał. Pozdrawiam wszystkich.
A co zwierzę temu winne? Niech żyje długo i szczęśliwie.
@@slawekslawek9152 Koledze pewnie chodziło o "myszę" komputerową ;)
Ten prostownik jest znakomity z jednym zastrzeżeniem brak skutecznej izolacji diod od obudowy, napisałem o tym dokładniej i nie będę się powtarzał być może ten minusujący też to odkrył.
@@bladlogiczny7711Nie mówię, że nie ale wtedy należałoby się, z tym podzielić. Napisać kilka słów o wadach, które zauważył, a tak możemy tylko domniemać o intencjach Pana łapki w dół. Pozdrawiam
łapka w dół/górę nie ma znaczenia najważniejsza jest to ze "zareagował" najgorzej dla systemy YT jest brak reakcji oglądającego na materiał = zero proponowania, promocji
Przerabiałem kiedyś te i podobne prostowniki na zasilacze do radiostacji amatorskich (głównie cb radio)solidne konstrukcje, mocne transformatory i nie sieją tak zakłóceniami w paśmie jak nowe konstrukcje.
Prostownik składa się z:
Mostka prostowniczego (pojedyncze diody na radiatorze)
Transformator z wyprowadzonymi odczepami
Przełącznik odczepów - regulacja ilości zwojów na uzwojeniu pierwotnym - zasilaniu)
Bezpiecznik
Amperomierz z wbudowanym bocznikiem
Na koniec obudowa (retro ;)
Kiedyś (20)lat temu dałem za taki prostownik na 1 winko i jest to najlepszy prostownik, a, jestem elektrykiem
hahah pisałem przecież ostatnio że ruski prostownik pobił ceteca ... no i proszę :D jest :) przed połaczeniem go do akumulatora trzeba pomierzyc na którym zakresie ma ok 16.2 V i można ładować :) trafo w nim można obciążać i to barrrrdzoooo.... z mojego dym już ze 3 razy poleciał i nadal żyje :)
Ładowanie zaczynaj od ustawienia przełącznika na 1 . Po pół godz. przełącz prąd na 1/10 wartości pojemności akumulatora. Przykład: akumulator 60 Ah.Prąd ładowania 6 Amp. Podane wielkości (6A) mogą być większe. Lepiej jak są mniejsze. Ładowanie duźym prądem jest szkodliwe.
Potwierdzam..
Prostownik bandyta 👍👍
To mój zdechł zgaduj gdzie przegrzał ale nie zechciał przepalić bezpiecznika:)
Ja sam sobie zrobiłem prostownik począwszy od przewinięcia transformatora aż do wytrawienia płytki na której zamontowałem elementy do regulacji.Prostownik działa bez zastrzeżeń. Jestem elektronikiem. Pozdrawiam.
A ja przewinelem stary prostownik ruski z transformatorem dwu cewkowym z kilkoma pinami na pierwotnym uzwojeniu , wtórne uzwojenie nawinięte na max 14,5v na każdej z cewek po jednym mostku prostowniczym na cewkę ,na wyjściu z obydwuch mostków 2 plusy i 2minusy +do + i - do - podliczone razem do kabli z krokodylkami , prostownik obsługiwał całą wieś Prąnd wchodził w akumulatory jak łyżka w ciepły kisiel ,i co Forum na to ? Ps,AMATOR.
A ja przewinelem stary prostownik ruski z transformatorem dwu cewkowym z kilkoma pinami na pierwotnym uzwojeniu , wtórne uzwojenie nawinięte na max 14,5v na każdej z cewek po jednym mostku prostowniczym na cewkę ,na wyjściu z obydwuch mostków 2 plusy i 2minusy +do + i - do - podliczone razem do kabli z krokodylkami , prostownik obsługiwał całą wieś Prąnd wchodził w akumulatory jak łyżka w ciepły kisiel ,i co Forum na to ? Ps,AMATOR.
Sam odratowałem taki ze złomu. Działa jako zwykły prostownik dwupołówkowy na Graetzu diodowym.
*******************************Uwaga: regulacja napięcia przez przełączanie uzwojeń pierwotnych! *********************************************
Brak stabilizacji, więc zawsze daje ile może, więc uwaga! Ale podnosi wszystko, przetrwa twarde promieniowanie kosmiczne i inne, myślę, że go wykopią archeolodzy za tysiąc lat i będzie działał. Po prostu cudo. Tat, był na 220V więc pod obecnym 240V ma skłonność do przeładowywania, nie nadaje się do pracy bez nadzoru.
Latem napięcie w sieci elektrycznej morze przekroczyć 250 gdy nasi sąsiedzi mają panele słoneczne na swych domach a nie ma poboru energii gdyż wszyscy są w pracy.
Sztuczne i celowe podniesienie w sieci ze względu na prosumenckich idiotów, warto zaznajomić się z zagrozeniem
@@jebohim Właśnie są nawet tacy co mają podłączony falownik przez autotransformator aby jak najwięcej prądu sprzedać.
Transformator zaprojektowany do napięcia sieciowego 220V. Stąd tak wysokie napięcie ładowania.
Zgadza się i nawet mało kiedy było w sieci 220 na wsiach spadało napięcie nawet do 170 volt
prąd tętniący też daje lepszy rezultat niż 'wygładzony' ...
Trafne spostrzeżenie. Jakby nie było wzrost napięcia na uzwojeniu pierwotnym równa się większe napięcie na wtórnym.
@@kapergory Czy aż tyle ?
@@kurczakpe nie ma to aż takiego znaczenia. Trafo nie zaczęli inaczej nawijać w Polsce jak też zmieniliśmy z 220 na 230 volt. Sęk w tym że ten prostownik jest na diodach sekeniwych które działają też niejako jak opornik. Wytrąca tym napięcie czyli ogranicza prąd. Jakby w tym prostowniku wymienił diody na dzisiejsze krzemowe to odrazu na wyjściu jest wyższe napięcie o conajmniej jednego volta.
Radzieckie prostowniki to dobre urządzenia. Z reguły budowane nadwymiarowo.
Muszę tylko przypomnieć, że te urządzenia pracowały na napięciu sieciowym 220V,
tak że osiągi końcowe też były inne.
Poza tym bardzo lubię i cenię te ustrojstwa.
Pozdrawiam :-)
No raczej wskaźnik nie jest nadmiarowy skoro zmiana napiecia sieci z 220 na 230 i on przetapia się
Witam Posiadam taki prostownik. To co w nim zmieniłem to mostek (diody.) Osadziłem je na aluminiowym radiatorem ze złomowiska za 2 zł i dodałem mały cichy wentylator. zabezpieczony 0,5A bezpiecznikiem. Ta blacha z diodami dobrze sobie radziła ale teraz lepiej oddaje ciepło a wymiary lekko w górę . Wymuszona cyrkulacja powietrza drobna bo drobna fajnie chłodzi też i trafo. Po stronie wyjścia dałem kondensator oraz zwykły warystor plus zwykła cewka taka ze zasilacza komputerowego.. Na wyjściu bezpiecznik topikowy na wszelki wypadek ,rezystor z dioda który informuje o wyjściu napięcia ze prostownika. zanim podłączę do aku wiem czy pracuje ale też auto bezpieczniki bezpiecznik resetowalny bezpiecznik PPTC, Seria MF-R prostokątny
Wzrosła efektywność a zarazem stabilność. . Koszt ok 50 zł ze swoją robocizną. Czemu takie zmiany. Po pierwsze. Blacha z diodami słabo oddawała ciepło a po długim czasie pracy jednak się nagrzewa a nagrzany materiał gorzej pracuje. Na szrocie znalazłem aluminiowy radiator z odtwarzacza dvd. Wentylator z innego odtwarzacza dvd też ze szrotu. Przewierciłem za zamontowałem i działa temperatura 20-25%% tego co było wcześniej. Wentylator podpięty pod wyjście trafo zabezpieczony bezpiecznikiem aby w razie czego nic cię nie działo. Za mostkiem dałem warystor filtr z zasilacza komputerowego i kondensator. i do tego dioda informująca o wyjściu napięcia z prostownika pzred podłaczeniem do aku. Dlaczego aż 3 bezpieczniki.? Pierwszy topikowy. Taka izolacja jest jednak najlepsza. Drugi to auto bezpiecznik koszt do 30zł Jest słabszy więc powinien najpierw on wybić wystarczy wcisnąć i działa ponownie. Ostatni to resetowalny bezpiecznik PPTC, Seria MF-R prostokątny. Takie stosuje się w zasilacz ak kamer przemysłowych. Zaleta że odłączy uszkodzony obwód bez cierpienia dla zasilacza a inne obwody mogą pracować. Ładuje nim aku od 40Ah do 155Ah -200Ah bo taki mam w maszynach rolniczych. Nic się nie dzieje. Towar nie do zarżnięcia i nie niszczy akumulatorów. Koszt nowych części to ok 70zl jak doliczymy radiator i wentylator. Ja to miałem ze złomu i starego zasilacza komputerowego. Podłaczy to zupełnie zwykły lejek nie trzeba być elektronikiem. Wystarczy że odróżnie dwa kolory kabli. Praca na max 20 minut. Nowe prostowniki to badziew im więcej elektroniki tym szybciej aku szlak trafia. Nie pamiętam kiedy aku wywalilem dolałem trochę wody i wsio. Sąsiad po 3-4 latach aku śmietnik. Moje pracują już x lat serio 10 lat aku to norma przy tym prostowniku. Sprzęt rolniczy wymaga silnego aku i dóbr ładowanie mu służy. Na byle gównie z marketu to baterie można ładować. Chyba że ktoś sobie kupi prostownik za 2000zł Minus czas ładowania aku 200Ah to nie tak jak 40Ah ale liczy się jakość a nie szybkość a dobrze naładowany aku nie trzeba co chwile doładowywać. Naprawde do auta polecam jaki do aku dużych pojemności.
Ja jestem z pod Rzeszowa a kupiłem u Was I jestem zadowolony. Stary odebrał kurier I dobra jest.
mój tata ma taki prostownik tylko ,że wykonany przez elektryka-jego kolegę z pracy w latach 80-tych.zestaw składa się z tego co pamiętam :transformator pokrętło zakresowe skokowe,do którego podpięte są odczepy trafa ,które służy to do regulacji wysokości napięcia,następnie układ graetza -4 diody 10A,amperomierz i wszystko chula do dziś,a ile już naładował akumulatorów to trudno by zliczyć.Prostowniki były trudno dostępne w latach 80-tych i drogie,więc sąsiedzi też pożyczali jak były mrozy,a uwierzcie wtedy to były zimy ,wiem coś o tym ,bo mam 51 lat i też ładowałem aku w moim Polonezie jak była potrzeba ,a akumulatory wytrzymywały od 7 nawet do 10 lat.Dzisiaj Chińskie elektroniczne prostowniki nie dorównają tym sprzed lat,nawalone elektroniki wyświetlacze, bajery a ładują tak samo,
Widać było z jakich podzespołów wykonany, to one świadczą o jakości urządzenia.
Mam prostownik z lat 60/70 z płynną regulacją prądu,z wolnym ładowaniem,po naładowaniu,sam się wyłącza,jest to urządzenie własnej roboty,służy mi rewelacyjnie,przynajmniej ładuje nawet jak przyypadkowo rozładuje się do zera,fajny filmik
a nutę z zakończenia przewijałem 3x, żeby posłuchać - genialny utwór!
Dobrzy ludzie stąpają jeszcze po tej planecie 👍
tak po naszej wspaniałej ziemi chodzą jeszcze dobrzy ludzie:)
Jeszcze mam prostownik selenowy 😀
Dobra robota 👍
Ja też. Robi swoje bez problemów.
Bardzo standardowa konstrukcja z tamtejszych czasów. Transformator z odczepami podłączonymi do przełącznika i cztery diody w układzie Graetz'a jako prostownik. Tyle zauważyłem. Proste, ale skuteczne. Wymaga jednak nadzoru, tu nie ma żadnej automatyki.
Końcówka się przegrzeje materialy dupne
Witam Pana ostatnio jakieś Panie opróżniały piwnice i wystawiały na śmietnik wiele fajnych przedmiotów w śród nich był ciekawy prostownik produkcji Rosyjskiej jest w trakcie odnowienia i co ciekawe ma 6 wolt i 12 i nastawy amper posiada wysuwany rdzeń w transformatorze jak to bywa w spawarkach bardzo ciekawe rozwiązanie solidne wykonanie pozdrawiam miłego dnia
Myślę że najwyższe zakresy miały służyć szybkiemu podładowaniu i uruchomieniu akumulatora (bo nie było boosterów itp). Do testu poranka stosuje się niższe nastawy. No i to co już było poruszone: projektowany nie na 230V a 220V (chociaż jeszcze nie tak dawno u mnie (dom "na końcu druta") wieczorami w gniazdku było 200V)
Lata temu z dziadkiem zbudowaliśmy prostownik na selenach, po dziś dzień służy i robi robote.
Napisz ludziom co to seleny ,bo bedą mysleli ,że księzyce
@@BRV-NEET zakładam, że ktoś kto ma dostęp do YT ma również dostęp do Wiki i reszy internetu, więc kto będzie chciał dowiedzieć się coś więcej to sobie tam poszpera ;-)
Właśnie ZNALAZŁEM dokładnie taki sam (jak ten z filmiku) radziecki prostownik z kablami i z oryginalnym opakowaniem i nawet z instrukcją (rosyjskojęzyczną), którą pokolenie użytkowników 50+ powinno jeszcze umieć przeczytać w oryginale...
;-)
Też mam jakiś taki stary Ruski prostownik ale bez regulacji, ale on nie przekracza 15.5v. Ostatnio ożywiłem nim mój akumulator z auta które długo stało, miał trochę ponad 9V i po dwóch dniach ładowania i odczekaniu kilku dni utrzymuje 12.4, odpala diesla bez problemu więc jeszcze trochę pochodzi :D
Już ciepło więc diesle sie odpalają
Ja mam teź rosyjskiego staruszka. Bardzo dobrze się sprawdza. Spełnia wszystkie wymogi. Alleluja.
Hehe dzięki za filmik. Tak się składa, że mam wygrzebany z piwnicy ładowacz made in CCP nie tylko z amperomierzem, ale i woltomierzem :) Wiem tylko tyle, że "nie działa" i że był prawidłowo, po majstrowemu zdrutowany :)
Mam identyczny, u mnie idealnie uzupełnia się z NOCO 7200.
Piona.
Miałem coś takiego i nadal mam. W moim, a był to stary model i był tam jeden poważny błąd projektu. Diody (dwie) były nieizolowane od obudowy. Wszystko było dobrze do chwili dy nie dotykał jakiejkolwiek blachy ciągnika. Zapewniały to plastikowe nóżki i farba którą pomalowano obudowę. Kiedyś jednak nóżka się uszkodziła i obudowa dotknęła do niepomalowanego miejsca maski ciągnika, nastąpiło silne iskrzenie, bo prąd z plusa akumulatora poszedł przez diody i obudowę na masę. Oczywiście zaraz to przerobiłem izolując diody poprzez zamontowanie radiatorów na specjalnie zamontowanej ebonitowej płytce, (dałem nowe aluminiowe radiatory oddzielne dla każdej pary diod). Po tej przeróbce działa idealnie. Prąd 8-10 amper nawet przez godzinę, to nie jest wielki problem dla tego modelu. Być może w późniejszych wersjach to poprawili, ale dla bezpieczeństwa lepiej sprawdzić i nie stawiać na masce ciągnika lub samochodu.
Mam podobnego ruska z tamtych lat tylko z bardziej rozbudowaną elektroniką i transformatorem toroidalnym. Pięknie potrafi naładować ale tak jak mówisz trzeba go kontrolować. Po prostu podłączyć woltomierz i zmniejszać wartości pokretłem jak przekroczy 16V. Piękny sprzęt.
Cóż, one były projektowane w czasach "słabych" 220V w sieci, dziś mamy 230 a czasami (fotowoltaika) i więcej. Dodatkowo napięcie możesz (trochę) regulować pokrętłem od prądu, bo tu jest inna zasada działania niż w prostownikach z przetwornica, oczywiście to zadziała tylko z podpiętym akumulatorem.
Moj stary bakielitowy NRDowski prostownik 6-12 V automat z lat 60- 70tych zakres skokowy od 12 do 105 Ah. Nastawiałeś na skali pojemność akumulatora i gotowe . Później malusi Radziecki kostka Breżniewa 6 A nie do zajechania użwany przeze mnie do dzisiaj. I jak chcę podładować nie kontrolując procesu , oczywiście wyśmiewany szajs z Lidla za 40 kilka pln . też robi to czego od niego oczekuję (podładowywarka) .Pozdrawiam
Jest środek nocy a ja oglądam materiał o prostownikach :) , ale jest ku temu powód. Dosłownie kilka dni temu skończyłem odnawianie, naprawę i lekką modernizację radzieckiego prostownika którego znajomy chciał oddać na złom. Co prawda prostownik dość starej daty, ale miał przełącznik napięć 6v i 12v, oraz 7 pozycyjny przełącznik zmiany prądu ładowania, amperomierz fabrycznie miał do 10A, ale ktoś go wymienił na 4A, deklarowany prąd na wyjściu prostownika 8A. Prostownik miał zostać zdemontowany na czynniki pierwsze i co by się nadało miało iść do skupu złomu zwłaszcza metale kolorowe. Co prawda był w nim zamontowany sporych rozmiarów prostownik selenowy 4-ro płytowy, które to seleny były uszkodzone, (zwarcie). A że transformator w nim był dość sporych rozmiarów to nie pozwoliłem znajomemu go oddać na złom. Co prawda straciłem na jego odnowienie dość sporo czasu, ale warto było dla samego prostownika, dla znajomego tym bardziej że prostownik był jego niedawno zmarłego ojca. Dobrym trafem się złożyło że akurat właściciel uszkodzonego prostownika posiadał w "rupieciach" rosyjskie diody używane ale w pełni sprawne, co prawda tylko 5-cio amperowe, ale miał ich dość dużo więc postanowiłem w miejsce prostownika selenowego wstawić 2 mostki gretza zmontowane z tych właśnie diod 5-cio amperowych, oczywiście w odpowiedniej "konfiguracji" aby diody były w miarę równo obciążone prądem jak i temperaturą. Roboty trochę było ze zrobieniem radiatorów, mocowaniem mostków, wymianą wszystkich przewodów na nowe, zwłaszcza przewodów niskonapięciowych na sztywne/twarde przewody w izolacji wyjęte z kabla podtynkowego jaki kładzie się w mieszkaniach, jest to trochę, a nawet sporo więcej roboty niż montaż kabla "linki", ale przy odpowiednim "puszczeniu" i ułożeniu sztywnych przewodów nie ma strat na kablach, przewody się nie grzeją, a nawet gdyby już coś mogło się stać to najpierw musiała by się spalić izolacja na kablach, i mimo tego żadnej "zwary" by nie było ponieważ żaden przewód nie dotyka innego, nie dotyka metalowej obudowy prostownika, jest to sztywna konstrukcja ułożonych odpowiednio przewodów, wszystko zamocowane na mosiężnych śrubkach, podkładkach i nakrętkach, nawet w miejscach gdzie przewody miały być przylutowane do diod zostały także zrobione oczka w które zostały włożone "piny" diod i dopiero solidnie przylutowane. Sprzęt działa "jak ta lala". Długo by opisywać, ale chciałem tylko podzielić się tym że niemal każdy kierowca potrzebuje kiedyś prostownika, i dość sporo owych kierowców wymienia, wyrzuca np. zużyty, uszkodzony alternator swojego pojazdu czy kogoś bliskiego, a powiem że w takich alternatorach samochodowych mieści się 6 doskonałych diod nadających się do porządnych prostowników gdzie potrzebujemy tylko 4 diody więc mamy jeszcze 2 w zapasie, diody "wysoko "prądowe jak na wymagania domowego prostownika, a to i lepiej ponieważ uszkodzić, spalić taką diodę nie będzie łatwo. Pomyślcie o tych diodach zanim wyrzucicie stary alternator, jeśli nie dla siebie je chcecie to zaproponujcie komuś kto "majstruje" przy elektryce, elektronice czy komuś kto po prostu zrobi z nich należyty użytek, bo "siedzą" tam konkretne diody nie to co zespolone mostki gretza które nie mają nic wspólnego z tym co na nich jest napisane. Do takich diod skombinować leprze trafo np. z "lampki przenośki" warsztatowej takiej którą zasila się oświetlenie kanałów w warsztatach, lampkę żarówkową gdy włazimy pod auto czy nawet zasila lampę przy szlifierce czy innej maszynie w warsztacie, mówię ty o transformatorze w obudowie przenośnej zasilanym z sieci 230v a na wyjściu ma 24 v, idealne trafo na konkretny prostownik. Nowoczesne produkcje "nie umywają" się do takiego prostownika wydajnością i wytrzymałością, jedynie wyglądem ale to sprawa gustów oraz funkcjonalnością, tylko że ta funkcjonalność kosztuje i przez nią bardzo często sporo kosztujące funkcjonalne urządzenia idą na śmietnik. Ruskie to ruskie, "nie gniotsa, nie łamiotsa", ale nie tylko radzieckie, chodzi mi o starsze produkcje, nie ma to jak duży, toporny i najprostszy prostownik, nie ma w nim zbytnio co się zepsuć, a jak już to kilka sekund roboty i koszta browara czy czteropaka i nadal jest na chodzie przez następne lata a nawet dziesiątki, Wiele lat temu zmarnowałem okazję nabycia za przysłowiową flaszkę konkretnego prostownika radzieckiego, miałem go w domu około miesiąca, a że nie posiadałem samochodu, ani motoru tylko komarka" stwierdziłem że nie potrzebny mi on, do dziś tego żałuję, prostownik radziecki sporych rozmiarów z płynną regulacją napięcia do 80v BCA-111K
Mam podobny prostownik tylko 12/24, 6A/12A. W środku transformator, diody selenowe, amperomierz i pokrętło regulacji prądu, nie wiem jak w tym modelu, w moim jest stos selenowy, ale prostowniki są wytrzymałe i dobrze ładują jedyna wada występująca w takim modelu jak mój z plastikową obudową, to wysoka temperatura pracy stosu i diód co może spowodować wytopienie na górze obudowy, ten twój Robercie jest chyba nowszy trochę. Pozdrawiam z Krakowa ( byłem jednym z gości podczas spotkania z widzami w 2019 ). :)
To urządzenie jest zwyczajnie nie na nasze warunki. Ono z pewnością było projektowane na napięcie 220V. A starych "dobrych" czasów to i poniżej 200V się widziało w sieci. Dziś w sieci 240V to norma... Teraz zwyczajnie jest przeciążone i użytkowanie go na najwyższych nastawach grozi uszkodzeniem akumulatora i samego prostownika. Nie byłbym aż tak sentymentalny względem takich staroci a z pewnością nie rozpatrywałbym pod kątem "kiedyś to było, a teraz to szajs". Pozdrawiam. Bardzo ciekawy materiał!
To jest dobry radziecki prostownik. Prosty i jest skuteczny. Sam posiadam, choć nieco inny model. Działa, ładuje.
Nie należy w nim ustawiać tak dużego prądu, bo transformator może ulec przepalaniu. Prąd znamionowy to 6 A i taki maksymalny prąd należy nastawiać. Za wysokie napięcie wynika z tego, bo został nastawiony na maksymalny prąd co jest błędem. Prąd należało ustawić tak, aby prąd wynosił 1/10 pojemności, wtedy prąd końcowy byłby niższy tak samo jak i napięcie było by niższe w okolicach 16 V. Przed rozpoczęciem obsługi należy się zapoznać z instrukcja obsługi. Tam to o czym napisałem jest omówione. Zatem test ten został nieprawidłowo przeprowadzony i zostały przez to wyciągnięte nieprawidłowe wnioski.
Cos Ci sie pieprzy moze poczytaj dlaczego te stare prostowniki mają teraz skok napiecia powyzej 16v a kiedyś powiedz jakie byly normy w gniazdku a ile teraz daje Ci to Cos do myslenia czy nie ??wzrost 10v ?? a nie jakies ustawianie o ktorych piszesz pokretlem sadzisz ze ktoś jest głupi i nie potrafi cofnąć o dwa zakresy do tyłu??
Dobry odcinek stary dobry prostownik !!!!
Mam taki podobny prostownik , kupiony na targu u gościa z wschodu nowy w latach 90 -tych .
Nie wiem co sie stało że ma duże napięcie na krokodylach ( kopie) .
Poprzednio przez lata spisywał mi się bardzo dobrze .
Mój ma tak samo kopie i to porządnie kopie i nie wiem dlaczego tak jest.
Mam identyczny prostownik. Produkcji ZSSR "gniotsa nie łamiotsa"nie zamienię go na żaden inny. Szkoda że nie można wstawić zdjęcia bo chętnie bym się pochwalił.😉
Ja przegrzałem taki widać nie nadawał sie do ładowania akumulatorów tylko czego?
@@StopTeoriomSpiskowym Możliwe za akumulator miał jakieś wewnętrzne zwarcie,ale na ten temat powinien się wypowiedzieć nasz fachowiec od akumulatorów mrAkumulator
Dobry prostownik używam podobnego od 1995 roku i działa do dzisiaj.
Nie mówi się "tam pisze" tylko tam jest napisane. Reszta w porządku, filmik bardzo dobry!!!!
Mam ten sprzęt od prawie 30 lat. Do kwasiaków super. Gęstość robi bez problemu
Brawo dla pana darczyńcy. Pozdrowienia
Ruskie porządnie zrobione 👍 w środku widać konstrukcje a nie badziew. Pozdrawiamy serdecznie ofiarodawcę 💯💯💯
Nie nadaje się do dzisiejszych aku z cienkimi płytami. 10 lat temu miałem podobny i gdy zobaczyłem że napięcie ładowania to prawie 18volt pozbyłem się go.
za czasow gdy produkowano ten prostownik , pojecie "ruskie" to bylo wlasnie synonimem tandety, teraz oznacza cos solidnego :) jak te punkty widzenia sie zmieniaja :)
Co tobie po wygladzie konstrukcji skoro A materiały gów-litowe B. zepsuje się końcóweczka. Dawniej ruskie rzeczy były jak dziś chińskie
Mam taki sam od ojca :) (brał też udział w konkursie foto) przerobiłem na ładowanie połówkowe, ładuję na ustawieniach minimalnych i sprawdzam gęstość. Prostownik pierwsza klasa.
Fajnie że używasz ;)
@@mrAkumulator ja nie poużywam przegrzał się. Widocznie nie do akumulatorów bo sie przegrzeje. Może to było do lepienia dętek tylko?
Jaki tam idzie bezpiecznik
Na złomie zdobyłem roztrzaskany ruski prostownik "kaskada" który ponadto jest zasilaczem regulowanym od 3 do 100v (trzeba zrobić dodatkowy przelacznik i diody) a po stronie pierwotnej regulacja AC 200-250v. To jest dopiero sprzęt!!!
mam taki sam tylko inny model i zawsze sie bałem dać max zawsze na połowie lub o jedno położenie od połowy ,dając na maxa miałem wrażenie że wypali elektrolit w akumulatorze ,a mam drugi z regulacja 6v lub 12 v i kabelki cienkie ,i po prostu szrot to się nie nadaje do niczego po 12h łądownia mizerny efekt a po pdłaczniu tego na 2h o wiele wiecej naładowął na połowie mocy jesli macie i działą nie wyrzucajcie tylko trzymajcie do puki działa ,pozdro .
Panie Robercie jaka ładowarkę do aku. Kupić? Akumulatory od70-160 ah 12v używane w maszynach rolniczych często odpalane na krótkich odcinkach. Waham si pomiędzy kulonem 720, 820 lub Noco geniusz g26000 a może jakiś inny będę wdzięczny za pana opinnie
Te Kulony potrzebują poprawienia w porównaniu do pierwszego modelu co wynika z filmów
Podejrzewam że takie wysokie napięcie spowodowane jest, tym że mamy dziś napięcie 230V a nie jak wtedy gdy było konstruowane 220V
chwilami nawet 240v widziałem w domowym gniazdku
@@tr99k20 U mnie z rana do 250V dobija. Nawet o tym nie wiedziałem, dopóki pewnego ranka chciałem sprawdzić stary miernik, czy działa, a tam 248.8VAC. Pomyślałem, że 15 lat ma, pewnie przekłamuje. Porównałem z 3 innymi miernikami i wynik był zbliżony. W ciągu dnia potrafi już być w okolicy 236-239VAC.
@@marcinp4769 Może blisko ciebie maja sąsiedzi panele słon?
@@tomaszjar541 Nie. To centrum miasta, kamienice.
@@marcinp4769 o to dziwne. Ja bym zgłaszał do energetyki. Kto wie czy czasami nie jest jeszcze większe. Niby w 10% się mieści ale różnie - różne sprzęty reagują. Pzdr
Super radziecki prostownik. Mam taki od ojca, polecam!!!👍
Nie chcesz sprzedać?
Super 👍
Mam teki i działa super polecam
Nie chcesz sprzedać?
nie stety nie kiedys kupiłem na olx@@lolekm950
Panie Robercie ależ dostałeś piękny prezent. Co tu omawiać prostownik - standardowa budowa i porządne elementy. Prostownik ma duże możliwości amperowe bo musiał być modyfikowany - wymieniony na mocniejszy transf. Robercie czemu ładowałeś takim dużym natężeniem? Wystarczyło przestawić pokrętło w lewo o jeden/dwa kliki i ustawić na początku na 1/10 czyli 6A , a w II fazie ładowania byłoby prawidłowe wartość (powinno być między: 1,2-3A) i nie miałbyś powyżej 4,65, i zmieściłbyś się w 16-20h. A tak czułeś siarkowodór i słyszałeś nadmierne buzowanie i troszkę przeładowałeś aku:) To, że jest to twój aku nie zmienia faktu, że uczysz filmami - przy okazji - innych internautów. Mimo wszystko pozytyw za inicjatywę. Pzdr
Już pozmieniany czyli to nie rusek
Panie Robercie ten prostownik produkuje rosyjsa i ukraina. Dostał Pan w prezencie produkt rosyjski. Sąsiad takim prostownikiem reanimował akumulator, który miał tylko 9V. Reanimacja udana akumulator pochodził jeszcze ponad pół roku. Sam posiadam produkt ukraiński i jestem zadowolony. Pozdrawiam i dzięki za kolejna porcje wiedzy.
Mam taki sam prostownik.Można powiedzieć,że jest prawie jak rozruchowy :-)
@mrAkumulator Dzień dobry. Bardzo proszę o podpowiedź odnośnie prawidłowego użytkowania akumulatora. Od ponad 10 lat prowadzę naukę jazdy. Mam pewien powtarzający się problem. Mianowicie Akumulatory po kilkunastu miesiącach (bez względu na markę akumulatora i markę samochodu) zachowują się dziwnie. Mianowicie: Uruchamianie następuje rano i w czasie dnia normalnie, natomiast po zgaszeniu silnika, gdy sprawdzana jest z kursantem poprawność działania świateł w samochodzie (pozycyjne, wsteczne itd) , co trwa może 3 -5 minut i w samochodzie WYŁĄCZONA jest klima, radio i wentylator. Samochód nie chce odpalić tak jakby AKU był totalnie rozładowany. Wystarczy lekko go popchnąć i z pychu odpala lub z kabli (z drugiego akumulatora lub samochodu) . Po takim dopaleniu działa z reguły normalnie odpala po zgaszeniu itd. do momentu gdy znowu jest przeprowadzane sprawdzanie działania świateł. Niestety akumulatory w większości są bezobsługowe i nie mam możliwości (a teraz i akumulatorów bo oddałem) sprawdzenia gęstości. Aktualnie mam Oryginalny AKU w Hyundai i20 i po pierwszym takim numerze akurat w piątek, naładowany został w sobotę normalnie (CTEK 5) i w niedzielę (CTEK 5 w trybie REPEAR). A w poniedziałek dokładnie taka sama sytuacja. W nauce jazdy jest dość specyficzny tryb pracy. 90% czasu to trym miejski i odpalanie co 2h lub częściej ale na praktycznie gorącym silniku. Czy miałby Pan panie Robercie jakieś specjalne zalecenia odnośnie stosowanych AKU i sposobach eksploatacji w naukach jazdy ? Ponieważ od jakiegoś czasu śledzę Pana kanał i na bieżąco oglądam myślałem nad wymianą obecnego AKU na a-Mega5 lub Banner ale przed zakupem stwierdziłem, że napiszę. Przepraszam za może zbyt długi wpis, ale mam nadzieję że jeżeli znajdzie Pan czas i odpowie to może więcej osób z tego skorzysta jeżeli ma podobny problem.
Proszę sprawdzić ładowanie z alternatora i połączenia kablowe. Może też być jakiś ukryty zjadacz prądu - głupia lampka w bagażniku. Najprawdopodobniej przyczyną non stop rozładowujących się akumulatorów jest nieprawidłowe zasilanie z alternatora:) Z nowym aku będzie ten sam problem. Pzdr
@@tomaszjar541 Akumulatory nie rozładowują się non-stop nowy akumulator jest OK przez ok 1-2 lata a potem przy małym poborze wykazuje oznaki zwarcia np. celi po dopaleniu jest OK przez pewien czas, tak jakby powracał do normalnej pracy a potem nagle znowu odmawia odpalenia jakby był rozładowany lub miał zwarcie w celi. Ładowanie jest OK.
tak jak poprzednik zalecał bym sprawdzić alternator czy Ładuje najlepiej testerem pod zapalniczką w tedy mozna sprawdzic czy napiecie przy wlaczonych urzadzeniach jest poprawne i stałe
po drugie sprawdził bym czy nie ma gdzieś złodzieja prądu na necie jest wiele odpowiedzi co robic itp
A jak by mu odwinąć ze dwa zwoje z wtórnego?
To jest najpristsze rozwiązanie, polecam.
Też tak uważam
Po co jak ma regulację
@@pablox11NEW problem jest właśnie z regulacją. Na najmniejszym nastawie można nim ładować, no do trzeciego. Wynika to ze zmiany napięcia w sieci. Odwijając te zwoje mamy większy (pełny) zakres regulacji na oczekiwanym poziomie.
@@tomekbis5499 Wiem .Tylko nie wiem po co skoro na minimum można lądować w pełnym zakresie! a gdy chcemy szybko reanimować pacjenta w godzinę można walić max .
Kiedyś było 220V dziś jest 230V - kiedyś nie było Ca-Ca a teraz jest ... I "gra muzyka" ... POZDROWIENIA !
Lepiej lądować na dużym amperomierza czy malym ? Gęstość robi szybkie mocne ładowanie?
Najlepiej dla akumulatorów standardowych kwasowych (kwasowo - ołowiowych) ustawiać na początku natężenie 1/10 pojemności akumulatora w stosunku do nap. na słupkach akumulatora ok.12-12,6V. Przy niższych napięciach (do 11,5V i niżej)) i głębokim rozładowaniu trzeba ustawić natężenie mniejsze - wybudzające, np. 1/30 i mniej. Jak tak ustawisz na początek prawidłowe nastawy 1/10 to samo natężenie zejdzie w II fazie ładowania do takiego bezpiecznego na ile pozwoli ładowany aku i jego stan faktyczny. Od II fazy ład. i przy nap. nie większym jak 15,6V natężenie powinno być obowiązkowo między 0,02C (pojemność aku) do 0,05C. Wielkości natężeń i czas ładowania dobieramy w zależności co chcemy zrobić z aku, czy go doładować, naładować na full, odsiarczyć, wyrównać ładunki w celach, itd. Prawidłowa gęstość elektrolitu w temp. otoczenia 25 st.C. powinna wynosić 1,28 gr.cm3. Im niższa temp. stosuje się korekty gęstości zwiększające i odwrotnie. Są do tego tabele. Witam we wspaniałym świecie ładowania zakusów:) Pzdr
@@tomaszjar541 czyli w świecie gównianych cienkich akumulatorów
@@StopTeoriomSpiskowym Już niedługo akusy będą się różnić tylko naklejkami tak jak już jest to stosowane w olejach silnikowych przy corocznej wymianie:) Nie zmienia to faktu, że ładowanie aku to przefantastyczna sprawa, szczególnie prawidłowe naładowanie:))
Mam taki sam po lekkim tuningu a mianowicie dodałem regulator ładowania na wyjściu XY-CD60 aby nie musieć pilnować co się dzieje .
Oj dobre filmy się szykują! Co do Stefpola - ja tam ze 3 razy do roku podłączam EST516 w plastikowej obudowie i jestem zadowolony z roboty. Pojemności 70 i 65 Ah sprawiają, że połowę jego potencjału wykorzystuję i nawet się nie zagrzeje. Niestety już oba akumulatory to EFB bez możliwości sprawdzenia gęstości, więc muszę się zdać na algorytm wspomnianej ładowarki. A aku motocyklowe AGM na tak śmieszną pojemność (10Ah), że muszę lidlowym cudem to ładować.
Mam taki prostownik , tata w nim zamontowal wielki ampero woltomierz po przeciwnej sciance co regulacja natezenia. ;)
tez sie w nim kable grzaly na max pradzie , super sprzet. musze go zabrac z dzialki i chyba odrestaurowac troche
To napięcie jest takie ponieważ zasilanie w tych czasach wynosiło 220 v, a nie 230v. Jeśli prostownik dostaje zasilanie 230 v lub często więcej, to na uzwojeniu wtórnym też jest proporcjonalnie więcej.
Mam dokładnie taki sam, mogę nim podładować aku agm? 70Ah 760A
Witam! O dziwo kupując auto około 15 lat temu w bagażniku zostałem własnie taki prostownik lecz bez połowy
obudowy od strony diod. Przyznaję, że porządnie ładuje. Pozdrawiam. ...
Nie chcesz sprzedać?
@@lolekm950 Nie! Oddałem go naprawy - pozdrawiam. ...
Panie Robercie właśnie podłączyłem takim prostownikiem akumulator 95ah w jakim zakresie go najlepiej ładować i ile godzin żeby było bezpiecznie
Mój prostownik! Jedyny który potrafi odratowac akumulator. Jedynie trzeba pilnować napięcia bo potrafi pod koniec ładowanie dojść do 17v😉
Ciężko go uszkodzić a odpalalem nim nie jeden pojazd. Od motocykli po traktory i koparki. 😂
Zdarzyło mi się w nim, upalic kilkanaście razy kable. Raz konektor bocznika ale nic się nie spaliło w nim nigdy.
Kumpel ma kopie polską tego prostownika. I dołożył do niego chiński kontrolerz aliexpres. Załatwia sprawę pilnowania go ale w polskiej wersji było w obudowie wystarczająco miejsca. W moim niestety nie ma. Ale to nic. Po 6 godzinach zawsze kontroluje napięcie ładowania. Ale przy nim tak naprawdę wystarczył by układ do rozlaczenia ładowania po osiągnięciu 2a ładowania przez około godzinę bo przynajmniej mój ma taką tendencje że prąd nie spadnie poniżej 2a pomimo naładowane aku. Ale to tylko z jednego powodu. Ten prostownik był zbudowany pod ładowanie w samochodzie😉 łatwo się przekonać. Po na lądowaniu. Wstawiamy aku do auta odpalam silnik. Włączamy światła na chwilę. I podpinamy po tym prostownik. Pół godziny później naladuje się do pełna a natężenie spadnie do zera 😉
PS przez cb teraz w ogule nie kupię drugiego bo każdy sobie je zostawi 😂
Mam nawet schemat od tego prostownika. Trafo ze 100 W, kilka odczepow z uzwojenia pierwotnego wyprowadzone na przelacznik wielopozycyjny - w ten sposob ragulacja pradu, w obwodzie uzwojenia wtornego 4 diody 10 A lub mostek Gretza, amperomierz pradu stalego 0- 6, 0-10A. Ze wzgledu na dawniejsze (i rosyjskie do dzis) parametry zasilania 220 V 50 Hz, dzi moze w ostatnim polozeniu przelacznika wystepowac wyzsze napiecie. Rada jest taka, aby nie korzystac z tego polozenia.. albo odwinac kilka zwojow z uzwojenia wtornego transformatora.
Witam I pozdrawiam mam taki sam zreperowałem i używam jest mały ale dobry
Ja mam akumulator bosch który leżał w piwnicy 2 lata. Napięcie jakieś 2 Volty pokazywał. Ładował się ze 20 godzin i o dziwo działa jeździ w samochodzie od roku
Ja mam taki z 0,7v i kompletnie nic rusek nie zrobił oprócz przegrzania się
hej witam, tak się składa ze mam podobny prostownik , Radziecki odziedziczony po wujku z 91r prawdopodobnie , i powiem wam ze jego wadą jest to ze nie da się go zajechać , ciągle sąsiedzi pożyczają , ja używam , tylko przewody z zaciskami zmieniam bo się topią co jakiś czas , odpalam na podłączonym prostowniku i nic mu nie jest , mam też marketówkę ale to tylko do skutera się nadaje , ale do samochodu czy ciągnika tylko radziecki prostownik ,pozdrawiam czytających i nie tylko
A może by tak zrobić odcinek z tym urządzeniem i wbudowanym chińskim kontrolerem ładowania o którym był już odcinek?
Ruski 107-87
Poziomy napięć ma troszkę za wysokie z racji że był projektowany na 220V. Raczej należy unikać ostatnich zakresów napięć bez nadzoru.
Dorobić do niego elektronikę, który by rozłączała (lub włączała ograniczenie prądowe) powyżej pewnego napięcia ładowania.
Niechaj StefPol nauczy się jak wygląda solidny mostek prostowniczy :D
STEFPOL TO KRETYNI KTORZY POWINNI IŚC SIEDZIEĆ DO PIERDLA - taka prawda
Mam pewną teorię odnośnie takich mostków 😂. To rozwiązanie jest stosowane przez innych producentów prostowników a odrywa się StefPol-owi 😂.
Zauważyłem że przy dużych prądach lut się roztapia . Jak opadną diody to przestaje działać 😁. Jak odpadną dwie z pakietu to mamy gotowy prostownik jednopołówkowy 😉.
To są diody prostownice z lat 70tych działaj już muzealne, ale nadal działają.
@@tomekbis5499 i w efekcie prostownik z funkcją odsiarczania - no coś pieknego :D
Kiedyś na targu kupiłem od Ruska cały pęk takich diod😂, nie są to super elementy elektroniczne ale nie do zabicia, jakieś krótkie zwarcie nic im nie robi, a chińskie mostki wylatują już wtedy w powietrze
Też mam ten prostownik i tak samo i u mnie ładuje dość agresywnie
ale łąduje :) kupiłem ostatnio jakis syf, nowke sztuka 15A na obudowe :) on nie byl w stanie naladowac aku, napiecie spadlo na 11,8 , co za syf :) zrobilem swoj, właśnie taki agresywny, w szczycie 15,5V 40A :))) ale raczej pracuje w granicach 5-20A :)
Dekompozytor ostatnio zrobił recenzję podobnego.
7:42 Polecam podłączanie do gniazdka przez SMART wtyczkę. Możesz wyłączyć wtedy urządzenie z telefonu i widzisz pobór mocy online
dlaczego ulegasz sugestii, że należy go pilnować? Gość makaron na uszy nawija a nie ma pojęcia o czym mówi - jeszcze tego nie skumałeś?
Witam widze tam-transformator ,amperomierz,przełącznik prądu, 4 szt tyrystorów, bezpiecznik,chyba wszystko,pozdrawiam.
Chłopie tam są 4 diody prostownicze, nie tyrystory.
Można tym prostownikiem ładować akumulatory AGM? Na co ewentualnie wtedy zwrócić uwagę? Właśnie zacząłem naprawę swojego prostownika bo mam identyczny i chyba lepiej naprawić ten niż kupić jaki tani marketowy.
Nie, nie można. Na pierwszym zakresie jest grubo.
Witam.
Mam taki sam i pracuje rzetelnie (ok 25 lat), aczkolwiek trzeba mieć go na oku. 🙂
Jak ktoś ma autotransformator to można obniżyć napięcie do 220V i zobaczyć jak ładuje.
Bardzo dobry pomysł na sprawdzenie w praktyce jak zmiana 220->230 ma rzeczywisty wpływ na parametry urządzenia. Typowe autotransformatory startują od 2kVA, może ktoś podrzuci do @MrAkumulator taki autotransformator na testy?
Moźna w szereg włączyć opornik. Ja nigdy tego nie robię. Nie sugerujcie się napięciem. Najistotniejszy jest prąd. Przy ładowaniu przestrzegać zasady 1/10.
Witam czy dostanę jakiś namiar do p.Tomka, potrzebował bym naprawić prostownik.
Mam też taki,sprawdza się dobrze tylko trzeba pilnować..
To jest przystosowany prostownik (transforamtor) pod 220V a w gniazdku jest 230V, mocniejszy prąd ładowania.
Chętnie bym zobaczył test prostownika z Unitra ZATRA BNS 12/3. Mam taki, ciekaw jestem jak się sprawuje w przypadku ładowania akumulatora :D
Ja mam BNS 12/6 , jest świetny . 12/3 nie znam .
czy w takim już wiekowym prostowniku można by dołożyć jakiś układ który by rozłączył zasilanie w przypadku naładowania akumulatora ?
Mam w domu podobny Ruski z płynną regulacją i z funkcją rozruchu traktor zapalić można to jest coś a nie te zabawki dla małych chłopców....
Traktor na grubych płytach stare aku a podłaczysz nowszy to prostownik przeładuje i sam sie przetopi
@@StopTeoriomSpiskowym nie zupełnie. Jak wszystkie elementy składowe osprzętu i silnika są ok to pali jak ma nawet zimą. akulinios jak jest rozładowany te nowe prostowniki nie dają rady długo trzeba czekać aż naładuje natomiast w tym ruskim są prawdziwe ampery i jeśli ekspoatujesz zgodnie z przeznaczeniem nic nie zepsujesz.
Zawsze oglądam do końca, bo dobry bit leci 😎
Nie reklamuje, ale kulon 820 zrobił mi robotę, zreanimować 6l aku pojemność zwiększyła się o 55mah. Do fabrycznego brakowało jeszcze drugie tyle ale zawsze coś (75Ah) Interesuje mnie, że po ładowaniu sam się nie wyłączy tylko trzeba nacisnąć C, no i pokazał na środku wyświetlacza 14.4ah🤷♂️ sorry ale się uczę 🤪
I normą jest posiadanie w dzisiejszych czasach słabych aku już tylko takie robią
I normą jest posiadanie w dzisiejszych czasach słabych aku już tylko takie robią
to się nazywa gęstość, ja stosuję programator i nie ma się co martwić zaprogramować mu godzinne przerwy i na drugi dzień wyłączyć, buzuje na początku, prostownik cccp robi robotę gęstość super 1,3, co ciekawe taki ruski prostownik po 15 minutach pracy postawił mi mały akumulator 35 Ah tak że byłem w stanie normalnie odpalić samochód
To są bardzo dobre prostowniki, ale to, że da się nakręcić więcej niż te 6A to nie oznacza, że to można robić, bo te prostowniki mają to do siebie, że lubią się zapalić - trafo się tak strasznie nagrzewa, że po prostu zapala się papier izolacyjny - a potem już cała reszta. znam 3 takie przypadki w dokładnie takim prostowniku
Mam taki
Tylko amperomierz wygląda inaczej.
Ale robi robotę. Nie wnikam w parametry ale podłączam na 12-14 godzin. mój akulator Bosch S5 i śmiga 3 rok. Poprzedni "chodził" siedem....
Pozdro
Witaj Robercie, chętnie zobaczę test prostownika Вымпел-55, największy konkurent Kulona w Rosji.