Wspaniały kanał o F1 od ponad 30 lat oglądam F1 heh widziałem wypadek Senny w TV na żywo ....Dzisiejsza F1 jest o wiele bardziej bezpieczna . Pozdrawiam serdecznie i bardzo Ci dziękuję za Twoją niesamowitą pracę ;)
super materiał :) masakra że przy zwykłych hamulcach jest tyle ustawiania i kalibracji. To pokazuje że bolidy F1 są mega skomplikowane w budowie i wszystko to wyjaśnia dlaczego tylu inżynierów przy nich pracuje
Ciekawie zrealizowany materiał. Zaciekawił mnie głównie brak wspomagania hamowania. Mógł byś zrobić dla takiego amatora jak ja, odcinek, w którym przeanalizujesz wszystkie znane systemy wspomagania dostępne w samochodach osobowych i czy te mają zastosowanie w F1. A jeżeli ich nie ma to dlaczego? Masa, żeby było trudniej? Taki szybki przykład o jakie systemy mi chodzi: ABS, wspomaganie kierownicy, ESP i pewnie jeszcze kilka można by znaleźć. Chętnie bym się tego dowiedział, bo na dzień dzisiejszy oglądam w TV wyścig, ale nie wiem tak naprawdę co robi komputer, a co kierowca.
Dzięki! Dobry pomysł na materiał! W zasadzie część z wymienionych systemów historycznie była kiedyś w F1 ;) ale dlaczego ich już nie ma faktycznie zasługuje na oddzielny materiał.
Obecnie w F1 nie stosuje się żadnych systemów wspomagania prowadzenia za wyjątkiem hydraulicznego wspomagania kierownicy. Wspomaganie kierownicy jest konieczne w obecnej generacji bolidów. Tak ogromny docisk powoduje, że skręcenie kół wymaga ogromnej siły. Układ hydrauliczny zmniejsza ją o około 40%. ABS i kontrola trakcji zostały usunięte z F1 odpowiednio w 1994. Czemu? Aby w wyścigu dużo więcej zależało od kierowcy. W 2001 kontrola trakcji powróciła, ze względu na wiele wypadków. W 2008 roku system został zakazany. Usunięcie tych systemów, pozwoliło na zwiększenie liczby wyprzedzań. Linia w zakręcie w tej chwili zależy w 100% od kierowcy i nie da się przejechać zakrętu tak ciasno, jak w 2007 roku. Podobnie rzecz miała z elektronicznym dyferencjałem. W latach 80 możliwa była zmiana dystrybucji mocy osobno, na każde koło osi napędowej. System został zakazany i ustawienie dyferencjału nie może być zmieniane po ustanowieniu parc ferme.
Nie "lub" (przednią/tylną oś): przednią albo tylną. Każdy z cylindrów odpowiada za jeden obwód, nie może odpowiadać za oba, a więc nie zachodzi tu koniunkcja łączna (lub). 2:25: siła ta trafia _ostatecznie_ do zacisków i na tarczę, nie dzieje się to bezpośrednio, bo cały układ ma swoją bezwładność. Zgadzam się, że jest ona znacząco(!) mniejsza niż ta, w pojazdach drogowych, jednak nie jest to działanie bezpośrednie, i ma wpływ na cały proces hamowania: od momentu podjęcia decyzji, do zadziałania układu. Tylną, nie tylnią oś :)
6:37 samochody osobowe nie mogą mieć jednego tłoczku na zacisk bo wtedy dociskałbyś tylko jeden klocek do tarczy, mają z reguły 2 - te sportowe 4 tłoczki. 7:32 DRS nie wykorzystuje zmagazynowanej energii elektrycznej. DRS to po prostu otwarcie tylnego skrzydła (drag reduction system)
Co do tłoczków to są systemy z jednym. W kwestii DRS, to tutaj mój błąd, za co bardzo przepraszam. Zorientowałem się już po dodaniu materiału i nie mogę edytować, ale wczoraj w opisie filmu umieściłem sprostowanie. Późno nagrywałem i montowałem, ale to nie jest usprawiedliwienie. Chodziło mi o to, że tak jak DRS daje większą prędkość poprzez zmniejszenie oporów na prostej, tak i bateria też pomaga kierowcy poprzez dodatkowego boosta mocy z baterii. Dzięki za czujność!
Tylko proszę pamiętać (nie mówię koniecznie o autorze filmu, ale dla jakichś ciekawskich komentujących), że to nie sama wielkość, siła itp. hamulców ma jakikolwiek wpływ na prędkość i czas hamowania. Tak zaawansowane hamulce jak w F1 mają na celu być jak najbardziej wytrzymałe i wydajne termicznie, żeby mogły ciągle hamować z pełną siłą, natomiast to czy te tarcze miały by 10cm średnicy czy 30cm, lub czy mają 2 czy 100 tłoczków nie ma większego znaczenia dla samego w sobie jednorazowego hamowania. Wiele ludzi myśli, że im większe hamulce, tym szybciej zatrzymają auto np. w awaryjnej sytuacji - absolutnie NIE. Moc seryjnych hamulców jest wystarczająca, żeby zablokować koła w miejscu (inaczej by nie było w samochodach potrzeby systemu ABS), a jakie to ma znaczenie? Takie, że jedynym punktem styku auta z drogą są opony - i jeśli zostanie przekroczony ich punkt uślizgu to po prostu auto zacznie się ślizgać, zamiast hamować, a to co najwyżej wydłuża dystans hamowania. Zatem jeśli kiedykolwiek ktoś z was pomyśli o kupieniu BIG BRAKE kita za kilka tysięcy złotych, to zadajcie sobie pytanie czy potrzebujecie hamulców, które mają być odporne na ogromne ciągłe katowanie przez kilka-kilkanaście minut, jeśli nie, to wydajcie te pieniądze na nowy komplet lepszych seryjnych tarcz i klocków, a resztę na lepsze opony c: Pozdrawiam
Niestety, ale nie masz racji - upraszczasz temat. Dozowalność hamulca płynąca z ilości tłoczków ma znaczenie, podobnie jak powierzchnia tarczy hamulcowej (nie sama średnica). To ze koło możesz zablokować przy dowolnej prędkości nawet maleńka tarczą to fakt, ale przy balansowaniu na granicy blokady - wydajniejsza będzie tarcza większa i wielotloczek. Wiem że bierzesz na "chlopski rozum" ale to tak nie działa. Mogę podać Ci przykład - Seryjny hamulec 350mm + jednotłoczek vs Tarcza 340mm + 4tłoczkowy zacisk. Ten sam samochód, oba zestawy tarcze/klocki tego samego producenta, ta sama nawierzchnia, pora dnia i zbliżona temperatura asfaltu i opony. Hamowanie "awaryjne" z pełną siłą, tym samym samochodem z prędkości 120km/h oraz pomiar drogi hamowania ze 100km/h do pełnego zatrzymania. Na zestawie 340mm+4tloczek samochód zatrzymał się na dystansie krótszym o 4 metry.
@@yezyezozwierz132 Nie biorę tego na chłopski rozum, tylko sporo uprościłem, bo wiele osób naprawdę myśli, że po prostu większe hamulce = o wiele lepsze hamowanie. Oczywiście, że różnica w konstrukcji będzie miała czasem nawet dość znaczące procentowe różnice, dlatego również napisałem, że nie ma "większego" znaczenia, a nie całkowitego znaczenia. Po prostu chodzi mi o to, że ludzie kupując zestaw hamulców za 10000zł oczekują hamowania wartego 10000zł, a będzie co najwyżej doświadczalnie niezauważalnie w porównaniu do stocka i jedynie w rzetelnych kilkukrotnych testach wykazałyby jakąkolwiek przewagę :p (też wiele ludzi powie, że JAK TO, przecież lepiej hamuje po wymianie na większe hamulce, ale nie zauważają, że wymienili zapewne dość zużyty układ hamulcowy, na po prostu kompletnie nowy, a niekoniecznie lepszy) Ale masz rację i faktycznie może być tak jak mówisz, dzięki za dopowiedzenie.
Rewelacyjny materiał, cieszę się że tu trafiłem! A co do samych hamulców - nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro na początku filmu twierdzisz, że kierowcy muszą używać ogromnej siły, bo nie mają serva hamulcowego, to skoro potem pojawia się info, że obecnie w bolidach stosuje się brake-by-wire, to czemu nie mogą sobie tak wysterować komputera, żeby przy małym nacisku na pedał wymuszał wysokie ciśnienie hamowania? Czy to kwestia przepisów?
Ja zrozumiałem to tak, że brake-by-wire dotyczy tylko tylnej osi, gdzie komputer przekazuje odpowiednie informacje również do systemu odzyskiwania energii. W przedniej osi jest system hydrauliczny z odpowietrznikami:)
Jeśli chodzi o utrzymanie przez miesiąc tarcz w temp ponad 1000 stopni to w moim piecu ceramicznym by to kosztowało nie więcej niż 500zl więc nie aż tak drogo ;)
Może i samo trzymanie pieca na 1000° nie jest aż takie drogie, ale sam piec, to że trzeba tyle trzymać a jak coś pójdzie minimalnie źle to wszystko wyciupać i od zera, to wszystko kosztuje nawet samą płacą za ryzyko
Bardzo interesujący materiał. Jedna uwaga formalna - troszkę wolniejsza wymowa i rób trochę przerw pomiędzy zdaniami, bo w pewnym momencie robi się jeden bełkot i słowotok. Przecież film może spokojnie trwać minutę czy dwie dłużej🙂 Pozdrawiam🤗
Zgadza się, ale proces testowania tarcz w F1 jest podobny - w kontrolowanych warunkach i dla telemetrii. Pokazana na filmie produkcja również nie dotyczy tarcz carbon-carbon tylko mieszanki cer. z włóknami.
...nam niemcy odcinają gaz, narzucają chore przepisy bo emitujemy za dużo CO2, każą wymieniać instalacje elektryczne pod pompy ciepła ( które sami produkują i z dotacji nam wciskają ) a klocki hamulcowe wygrzewają się przez miesiąc w 1000'C...rozumiem że produkcja i caaała infrastruktura związana z F1 i tuzinem innych podobnych sportów motorowych nie wywołuje już takich skrajnych cięć jak na nas, Polaków??
ludzie ktorzy sponsoruja te wyscigi snoby golf monaco te sprawy to ci sami ludzie ktorzy tworza przepisy dla ludzi zwyklych jak ja czy ty. Oni i tak beda robic co chca
@@IsderaCommendatore Przepisy...kulinarne? ja nie potrzebuje ich przepisów, Ty też nie - lubię swój kraj i dobrze mi tu i niech się odpieprzą od mojego sytemu ogrzewania..nie przeszkadza Ci, że ktoś trzyma nogę na Twoim (Polsce) karku ?
@@TheMarcinZielony to czy przeszkada czy nie, nie ma znaczenia. Wazniejsze jest czy ja czy ty mozemy cos z tym zrobic. Zawsze byli ci co rzada i ci ktorymi rzadzic trzeba. Nic sie nie zmieniło i nie zmieni nigdy. Jak widzisz co sie dzieje za granica poprawnosc polityczna i karanie ludzie nigdys nazywanymi normalnymi gdzie w tym swiecie obecnym normalnosci juz nie ma
@@ice_kill716 to inna para kaloszy brabus pakował 12 tłoczkowe a gorsze sa niz 4 tloczkowe. Tu chodzi o mase pojazdu. F1 ma co z 600kg a ile ma limuzyna lub auto niby sportowe jak audi tt? z 1300 a duza limuzyna 2200 kg. To co innego wyhamowac cos co wazy z 3 razy mniej
@@VlogMati Cytuję RedBulla (jeden z konstruktorów) "Dla wytrenowanych kierowców jest to „po prostu” męczące, jednak dla amatorów zwykle jest nie do wytrzymania przez więcej niż kilka minut. Ogromne przeciążenia, sięgające 5, a w skrajnych wypadkach nawet 9 g, szybko uniemożliwiłyby mu precyzyjną jazdę" Proponuję też wpisać w wyszukiwarkę frazę "F1 przeciążenia" :) Miłego dnia!
@@F1nawstecznym przeciążenia to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy jaką można doświadczyć . żeby tak jeszcze za to płacili , choć by najniższą krajową ... zanim coś powiesz , i zaczniesz pouczać proponuję najpierw poznać kogoś , bo najwięcej do powiedzenia mają ludzie którzy nic nie wiedza !
@@VlogMati "bo najwięcej do powiedzenia mają ludzie którzy nic nie wiedza" - to czemu pan stara się usilnie udowodnić swoją "racje", jak nie ma pan racji
Kierowcy F1 nie mają wspomagania hamulców, żeby lepiej czuć pedał i precyzyjniej hamować, a nie dlatego, że nie mają luksusów. Podobno nacisk na pedał hamulca wynosi 120 kg. A ten youtuber to jakiś upośledzony chyba.
Fajny film ,spora dawka wiedzy o F1 choć nie jestem jakimś fanem tego sportu ;)
Krotko merytorycznie :> o to chodzi w tych czasach, też się nie interesuje f1 ale film ciekawy
Mega robota, jeden mały błąd tylko z tego co słyszę, energia jest wykorzystywana w kers lub ERS, nie DRS jak było powiedziane w filmie
Zgadza się. Nie mogłem edytować, więc wczoraj wrzuciłem informację w opisie, że jest błąd. Dzięki za czujność!
2:20 zaciski napieraja na tarcze hamulcowa - czy w F1 nie ma tloczkow?
@@swz13 Są jak najbardziej :) Obecnie 6, ale historycznie były to różne liczby.
MEGA! ale to Mega potężnie opowiwiedziałęś o hamulcach w F1 :) Pozdro! MEga Serio!
Ten film nic nie wniósł do mojego życie ale miło sie oglądało. Pozdrawiam
Wspaniały kanał o F1 od ponad 30 lat oglądam F1 heh widziałem wypadek Senny w TV na żywo ....Dzisiejsza F1 jest o wiele bardziej bezpieczna . Pozdrawiam serdecznie i bardzo Ci dziękuję za Twoją niesamowitą pracę ;)
super materiał :)
masakra że przy zwykłych hamulcach jest tyle ustawiania i kalibracji. To pokazuje że bolidy F1 są mega skomplikowane w budowie i wszystko to wyjaśnia dlaczego tylu inżynierów przy nich pracuje
Niesamowite.
Pozdro. 🇵🇱👍
Bardzo fajny materiał jesteś mądry, Pozdrawiam
Zajebisty odcinek.
Nie miałem o tym pojęcia, dziekuję!
Ciekawie zrealizowany materiał. Zaciekawił mnie głównie brak wspomagania hamowania. Mógł byś zrobić dla takiego amatora jak ja, odcinek, w którym przeanalizujesz wszystkie znane systemy wspomagania dostępne w samochodach osobowych i czy te mają zastosowanie w F1. A jeżeli ich nie ma to dlaczego? Masa, żeby było trudniej? Taki szybki przykład o jakie systemy mi chodzi: ABS, wspomaganie kierownicy, ESP i pewnie jeszcze kilka można by znaleźć. Chętnie bym się tego dowiedział, bo na dzień dzisiejszy oglądam w TV wyścig, ale nie wiem tak naprawdę co robi komputer, a co kierowca.
Dzięki! Dobry pomysł na materiał! W zasadzie część z wymienionych systemów historycznie była kiedyś w F1 ;) ale dlaczego ich już nie ma faktycznie zasługuje na oddzielny materiał.
Obecnie w F1 nie stosuje się żadnych systemów wspomagania prowadzenia za wyjątkiem hydraulicznego wspomagania kierownicy.
Wspomaganie kierownicy jest konieczne w obecnej generacji bolidów. Tak ogromny docisk powoduje, że skręcenie kół wymaga ogromnej siły. Układ hydrauliczny zmniejsza ją o około 40%.
ABS i kontrola trakcji zostały usunięte z F1 odpowiednio w 1994. Czemu? Aby w wyścigu dużo więcej zależało od kierowcy. W 2001 kontrola trakcji powróciła, ze względu na wiele wypadków. W 2008 roku system został zakazany. Usunięcie tych systemów, pozwoliło na zwiększenie liczby wyprzedzań. Linia w zakręcie w tej chwili zależy w 100% od kierowcy i nie da się przejechać zakrętu tak ciasno, jak w 2007 roku.
Podobnie rzecz miała z elektronicznym dyferencjałem. W latach 80 możliwa była zmiana dystrybucji mocy osobno, na każde koło osi napędowej. System został zakazany i ustawienie dyferencjału nie może być zmieniane po ustanowieniu parc ferme.
Super materiał. Prosimy o więcej :)
Dzięki! Tak będzie więcej materiałów technicznych, a jak zaczną się wyścigi to także recenzje wyścigów z przymrużeniem oka ;)
Świerny materiał. Planujesz zrobić tego więcej?
Dzięki! Tak będzie więcej materiałów technicznych, a jak zaczną się wyścigi to także recenzje wyścigów z przymrużeniem oka ;)
Genialny materiał :) dzięki!
Genialny film leci sub
i to jest konkret panie :)
Sztos robota
Algorytm robi robote, pozdro
Nie "lub" (przednią/tylną oś): przednią albo tylną. Każdy z cylindrów odpowiada za jeden obwód, nie może odpowiadać za oba, a więc nie zachodzi tu koniunkcja łączna (lub).
2:25: siła ta trafia _ostatecznie_ do zacisków i na tarczę, nie dzieje się to bezpośrednio, bo cały układ ma swoją bezwładność. Zgadzam się, że jest ona znacząco(!) mniejsza niż ta, w pojazdach drogowych, jednak nie jest to działanie bezpośrednie, i ma wpływ na cały proces hamowania: od momentu podjęcia decyzji, do zadziałania układu.
Tylną, nie tylnią oś :)
6:37 samochody osobowe nie mogą mieć jednego tłoczku na zacisk bo wtedy dociskałbyś tylko jeden klocek do tarczy, mają z reguły 2 - te sportowe 4 tłoczki.
7:32 DRS nie wykorzystuje zmagazynowanej energii elektrycznej. DRS to po prostu otwarcie tylnego skrzydła (drag reduction system)
Mają po jednym tłoczku na zacisk i to prawię wszystkie auta, nazywa się to zaciskiem pływającym (wiem bo jestem mechanikiem)
@@stanisawkaczmarczyk5312 rzeczywiście masz tutaj rację, w zacisku pływającym stosuje się jeden tłoczek. Mój błąd.
Co do tłoczków to są systemy z jednym. W kwestii DRS, to tutaj mój błąd, za co bardzo przepraszam. Zorientowałem się już po dodaniu materiału i nie mogę edytować, ale wczoraj w opisie filmu umieściłem sprostowanie.
Późno nagrywałem i montowałem, ale to nie jest usprawiedliwienie. Chodziło mi o to, że tak jak DRS daje większą prędkość poprzez zmniejszenie oporów na prostej, tak i bateria też pomaga kierowcy poprzez dodatkowego boosta mocy z baterii. Dzięki za czujność!
@@F1nawstecznym jedna mała wpadka na tak dużą ilość wartościowych informacji to i tak bardzo dobra robota. Czekam na więcej filmików.
@@F1nawstecznymchodzi ci o ERS, podobne nazwy więc mogło się pomylić. A tak w ogóle to świetny materiał.
Tylko proszę pamiętać (nie mówię koniecznie o autorze filmu, ale dla jakichś ciekawskich komentujących), że to nie sama wielkość, siła itp. hamulców ma jakikolwiek wpływ na prędkość i czas hamowania. Tak zaawansowane hamulce jak w F1 mają na celu być jak najbardziej wytrzymałe i wydajne termicznie, żeby mogły ciągle hamować z pełną siłą, natomiast to czy te tarcze miały by 10cm średnicy czy 30cm, lub czy mają 2 czy 100 tłoczków nie ma większego znaczenia dla samego w sobie jednorazowego hamowania. Wiele ludzi myśli, że im większe hamulce, tym szybciej zatrzymają auto np. w awaryjnej sytuacji - absolutnie NIE. Moc seryjnych hamulców jest wystarczająca, żeby zablokować koła w miejscu (inaczej by nie było w samochodach potrzeby systemu ABS), a jakie to ma znaczenie? Takie, że jedynym punktem styku auta z drogą są opony - i jeśli zostanie przekroczony ich punkt uślizgu to po prostu auto zacznie się ślizgać, zamiast hamować, a to co najwyżej wydłuża dystans hamowania. Zatem jeśli kiedykolwiek ktoś z was pomyśli o kupieniu BIG BRAKE kita za kilka tysięcy złotych, to zadajcie sobie pytanie czy potrzebujecie hamulców, które mają być odporne na ogromne ciągłe katowanie przez kilka-kilkanaście minut, jeśli nie, to wydajcie te pieniądze na nowy komplet lepszych seryjnych tarcz i klocków, a resztę na lepsze opony c: Pozdrawiam
Niestety, ale nie masz racji - upraszczasz temat. Dozowalność hamulca płynąca z ilości tłoczków ma znaczenie, podobnie jak powierzchnia tarczy hamulcowej (nie sama średnica). To ze koło możesz zablokować przy dowolnej prędkości nawet maleńka tarczą to fakt, ale przy balansowaniu na granicy blokady - wydajniejsza będzie tarcza większa i wielotloczek. Wiem że bierzesz na "chlopski rozum" ale to tak nie działa. Mogę podać Ci przykład - Seryjny hamulec 350mm + jednotłoczek vs Tarcza 340mm + 4tłoczkowy zacisk. Ten sam samochód, oba zestawy tarcze/klocki tego samego producenta, ta sama nawierzchnia, pora dnia i zbliżona temperatura asfaltu i opony. Hamowanie "awaryjne" z pełną siłą, tym samym samochodem z prędkości 120km/h oraz pomiar drogi hamowania ze 100km/h do pełnego zatrzymania. Na zestawie 340mm+4tloczek samochód zatrzymał się na dystansie krótszym o 4 metry.
@@yezyezozwierz132 Nie biorę tego na chłopski rozum, tylko sporo uprościłem, bo wiele osób naprawdę myśli, że po prostu większe hamulce = o wiele lepsze hamowanie. Oczywiście, że różnica w konstrukcji będzie miała czasem nawet dość znaczące procentowe różnice, dlatego również napisałem, że nie ma "większego" znaczenia, a nie całkowitego znaczenia. Po prostu chodzi mi o to, że ludzie kupując zestaw hamulców za 10000zł oczekują hamowania wartego 10000zł, a będzie co najwyżej doświadczalnie niezauważalnie w porównaniu do stocka i jedynie w rzetelnych kilkukrotnych testach wykazałyby jakąkolwiek przewagę :p (też wiele ludzi powie, że JAK TO, przecież lepiej hamuje po wymianie na większe hamulce, ale nie zauważają, że wymienili zapewne dość zużyty układ hamulcowy, na po prostu kompletnie nowy, a niekoniecznie lepszy) Ale masz rację i faktycznie może być tak jak mówisz, dzięki za dopowiedzenie.
Rewelacyjny materiał, cieszę się że tu trafiłem! A co do samych hamulców - nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro na początku filmu twierdzisz, że kierowcy muszą używać ogromnej siły, bo nie mają serva hamulcowego, to skoro potem pojawia się info, że obecnie w bolidach stosuje się brake-by-wire, to czemu nie mogą sobie tak wysterować komputera, żeby przy małym nacisku na pedał wymuszał wysokie ciśnienie hamowania? Czy to kwestia przepisów?
Ja zrozumiałem to tak, że brake-by-wire dotyczy tylko tylnej osi, gdzie komputer przekazuje odpowiednie informacje również do systemu odzyskiwania energii. W przedniej osi jest system hydrauliczny z odpowietrznikami:)
Przecież w F1 nie chodzi o to by hamować tylko by zakurwiac jak najszybciej 😂
Krótko i zwięzłowato
Hamulce airbusa a380 są niesamowite 😊
Bardzo dobra robota
Dobre to👍
Super filmik :)
Fajnie fajnie chopok
Jeśli chodzi o utrzymanie przez miesiąc tarcz w temp ponad 1000 stopni to w moim piecu ceramicznym by to kosztowało nie więcej niż 500zl więc nie aż tak drogo ;)
Może i samo trzymanie pieca na 1000° nie jest aż takie drogie, ale sam piec, to że trzeba tyle trzymać a jak coś pójdzie minimalnie źle to wszystko wyciupać i od zera, to wszystko kosztuje nawet samą płacą za ryzyko
Dobry film
Takich filmów więcej
Super film
Jakby ktoś nie zrozumiał tej trudnej wykładni to już tłumacze.
Hamulce mają hamować gdy trzeba zwolnić. 😂😂😂
Bardzo interesujący materiał.
Jedna uwaga formalna - troszkę wolniejsza wymowa i rób trochę przerw pomiędzy zdaniami, bo w pewnym momencie robi się jeden bełkot i słowotok. Przecież film może spokojnie trwać minutę czy dwie dłużej🙂
Pozdrawiam🤗
Dzięki za wskazówkę! :)
Super materiał
👍👍
Z tego co wiem to w Polonezie caro stosowano hamulce od F1.
8:11 w polskim słowniku nie istnieje takie słowo jak "tylnią", natomiast istnieje słowo "tylną", zachęcam do korzystania 😉
Miesiąc w 1000°C??? Czy to nie błąd??
Ciekawe, chociaz nie interesuje sie f1 😂 bardzo tresciwe bez zbednego pier 😄 same konkrety. Lubie to 😄
Dzięki :) Zapraszam do pozostałych filmów technicznych :)
wstawki z tarczami z Bugatti w filmie o F1 :)
Zgadza się, ale proces testowania tarcz w F1 jest podobny - w kontrolowanych warunkach i dla telemetrii. Pokazana na filmie produkcja również nie dotyczy tarcz carbon-carbon tylko mieszanki cer. z włóknami.
...nam niemcy odcinają gaz, narzucają chore przepisy bo emitujemy za dużo CO2, każą wymieniać instalacje elektryczne pod pompy ciepła ( które sami produkują i z dotacji nam wciskają ) a klocki hamulcowe wygrzewają się przez miesiąc w 1000'C...rozumiem że produkcja i caaała infrastruktura związana z F1 i tuzinem innych podobnych sportów motorowych nie wywołuje już takich skrajnych cięć jak na nas, Polaków??
ludzie ktorzy sponsoruja te wyscigi snoby golf monaco te sprawy to ci sami ludzie ktorzy tworza przepisy dla ludzi zwyklych jak ja czy ty. Oni i tak beda robic co chca
@@IsderaCommendatore Przepisy...kulinarne? ja nie potrzebuje ich przepisów, Ty też nie - lubię swój kraj i dobrze mi tu i niech się odpieprzą od mojego sytemu ogrzewania..nie przeszkadza Ci, że ktoś trzyma nogę na Twoim (Polsce) karku ?
@@TheMarcinZielony to czy przeszkada czy nie, nie ma znaczenia. Wazniejsze jest czy ja czy ty mozemy cos z tym zrobic. Zawsze byli ci co rzada i ci ktorymi rzadzic trzeba. Nic sie nie zmieniło i nie zmieni nigdy. Jak widzisz co sie dzieje za granica poprawnosc polityczna i karanie ludzie nigdys nazywanymi normalnymi gdzie w tym swiecie obecnym normalnosci juz nie ma
@@IsderaCommendatore👍
Może czas zrobić exit
Jak... 6tłoczków? u mnie w aucie seryjnym (Audi TT) jest 8 :D
W rsq8 i kilku innych jest 10 tłoczkowe akebono. Co z tego jak na torze i tak nie wytrzymują
@@ice_kill716 to inna para kaloszy brabus pakował 12 tłoczkowe a gorsze sa niz 4 tloczkowe. Tu chodzi o mase pojazdu. F1 ma co z 600kg a ile ma limuzyna lub auto niby sportowe jak audi tt? z 1300 a duza limuzyna 2200 kg. To co innego wyhamowac cos co wazy z 3 razy mniej
@@IsderaCommendatore na myśli miałem to, że nie tylko liczba tłoczków decyduje o skuteczności hamowania danego pojazdu
@@ice_kill716 tak racja. Zalezy od opon, wagi auta, i przede wszystkim nastawow zawiechy
😊
😂😂 mam takie w gokardzie
no w ferrari na pewno coś inaczej działa od jakiegoś czasu
Master cylinder- głòwny cylinder
Niech wrócą dawne silniki do F1.
😅 "Promo sm"
kupione wyswietlenia i kom? XD
a może nawet suby ?
czy tak jest czy nie, to tak to wyglada,
niezaleznie od materialu to slabe dzialanie
F1 nie ma już nic wspólnego z wyścigami, rywalizacją
2:45 gdzie chłopie masz 5G , może jest 2G o ile nie 1,5 !!! skąd te bzdury bierzesz ?
Ale co jest bzdurą? W bolidzie przeciążenia 3-5G nie są niczym niezwykłym.
@@F1nawstecznym no niestety nie ma tam takich przeciążeń , a więc jest to bzdura żeby nie powiedzieć o kłamstwie ...
@@VlogMati Cytuję RedBulla (jeden z konstruktorów)
"Dla wytrenowanych kierowców jest to „po prostu” męczące, jednak dla amatorów zwykle jest nie do wytrzymania przez więcej niż kilka minut. Ogromne przeciążenia, sięgające 5, a w skrajnych wypadkach nawet 9 g, szybko uniemożliwiłyby mu precyzyjną jazdę"
Proponuję też wpisać w wyszukiwarkę frazę "F1 przeciążenia" :) Miłego dnia!
@@F1nawstecznym przeciążenia to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy jaką można doświadczyć .
żeby tak jeszcze za to płacili , choć by najniższą krajową ...
zanim coś powiesz , i zaczniesz pouczać proponuję najpierw poznać kogoś , bo najwięcej do powiedzenia mają ludzie którzy nic nie wiedza !
@@VlogMati "bo najwięcej do powiedzenia mają ludzie którzy nic nie wiedza" - to czemu pan stara się usilnie udowodnić swoją "racje", jak nie ma pan racji
Ekologia 😂
good job bro
🍻
A czy rozgrzane opony ktore dobrze kleja, nie ograniczaja osiagow?
Kierowcy F1 nie mają wspomagania hamulców, żeby lepiej czuć pedał i precyzyjniej hamować, a nie dlatego, że nie mają luksusów. Podobno nacisk na pedał hamulca wynosi 120 kg. A ten youtuber to jakiś upośledzony chyba.
I nie "tylnie" hamulce, "tylnia" oś jak to mówisz, tylko "tylne", "tylna".
Ta? To zajebiscie a teraz wypierdalaj
świetny materiał
Świetny materiał