WAŻNE! szkolny błąd w filmie. Nie stosuje się ŻADNEGO smaru na prowadniki zacisku tego typu. Prowadniki pracują w gumowych tulejach bez smarowania. Należy je tylko dokładnie wyczyścić. To błąd, który popełniłem po obejrzeniu tego filmu i robotę musiałem powtórzyć. Polecam szkolenia na kanale ATE Hamulce Polska. Poza tym należy luzować odpowietrznik przy cofaniu tłoczków tak żeby upuścić płyn z zanieczyszczeniami i nie przepychać do go układu.
W tym typie zacisku nie stosuje się smaru na prowadniki. Sporo kosztował mnie ten błąd. Polecam filmy z kanału należącego do ATE. Tłumaczą bardzo dokładnie jak ten typ zacisku serwisować.
Zajebiście. Pokazałeś jak pięknie wciskasz tłoczek.Posmarowałeś pastą ,ąle nie sprawdziłłeś czy pod gumką nie ma korozji. Do wciskania w zestawie są odpowiednie końcówki,a ty użyłeś klocka. Co do przewodu. Wiesz co by się działo gdyby przewody pękały od ciężaru zacisków? Działa na nie większa siła podczas hamowania niż podczas kiedy wisi na nim zacisk. Ale oczywiście jeśli dany zacisk spadnie z wysokości jest w stanie uszkodzić spękany i sparciały przewód hamulcowy.
dobra robota ale pozwolę sobie na kilka uwag: po pierwsze zacisk ham. zawiesić - najlepiej na przewodzie (lince) elektrycznym ale tak długim, żeby można było (bez odczepiania plastikowej opaski) wciskać tłoczek. nie obawiając się, że zacisk nam się wyśliźnie. Druga sprawa, mam nadzieję, że do smarowania tulei prowadzących został użyty specjalny smar. Zwykłego smaru nie wolno używać ponieważ doprowadzi do zablokowania tulei, gumowe elementy nie są olejoodporne. Po trzecie prosiłbym o stosowanie klucza dynamometrycznego także do dokręcania tychże tulei. Dokręcanie na oko powoduję, że nie można ich następnym razem odkręcić (śrubę szlag trafia bo VW mógł by swoją drogą zastosować lepsze jakości śruby). Po czwarte - należałoby sprawdzić po skończeniu pracy poziom w zbiorniczku hamulcowym, ew. dolać lub jeżeli za dużo to strzykawką można ściągnąć nieco płynu i zakręcić. należałoby dla kierowcy przekazać informację, że przez około 200km nie należy bez potrzeby używać gwałtownie hamulca bo klocki muszą się dopasować (dotrzeć) do powierzchni tarczy hamulcowej. Do odpowietrznika dałbym trochę płynu hamulcowego i założył kapturek gumowy inaczej przy najbliższym odpowietrzaniu lub wymianie płynu hamulcowego jest duże prawdopodobieństwo, że odpowietrznik się urwie. Poza tym kciuk w górę
Sworzni ktore pracuja w tulejach gumowych jak na filmie, w ogole nie wolno niczym smarowac. To ma pracowac na sucho, masakra ze mechanik takich rzeczy nie wie.
Mój ty panie.Pierwszy raz od trzydziestu pięciu lat uslyszałem jak ktoś prawidłowo nazwał narzędzie - w tym wypadku WKRĘTAK.Myślałem , ze nigdy czegoś takiego nie doczekam.
Wszystko spoko, jedyne co ja sam robię inaczej to przy wciskaniu tłoczka luzuje zaworek spustowy do płynu tak aby cały ten syf spłynął rureczką do słoiczka a nie cofał się do układu ABS. Syn, żona czy kolega zawsze ktoś jest... bo warto aby docisnął pedał hamulca tak aby nie zapowietrzyć układu!. Oczywiście można to zrobić przed samą wymianą klocków na wszystkich kołach a następnie działać jak na filmie :)
tak jest, zawsze przy cofaniu tłoczka warto odkręcić odpowietrznik, raz - że w zbiorniczku się nie przeleje dwa - wyciśnie się ewentualny bąbel powietrza + ten syf jak piszesz ✌
Najlepszy videoporadnik jaki do tej pory widziałem. Pytanie: czy do ponownego montażu prowanic zaciskòw nie powinno używać się kleju do gwintòw? Nowe prowaniki mają na gwincie specjalny plastik przeciw samoodkręcaniu.
Świetny materiał , prosimy o film z wymiany tylnych klocków/tarcz i sposoby na "poradzenie" sobie z elektronicznym hamulcem ręcznym. Pozdrawiam i łapka
Profesjonalnie, neutralna kulturowo. W przeciwieństwie do łomotu techno, metalu, jakiegoś szkockiego folku na kobzach czy przaśnego disco polo, co wielu youtubowych twórców niestety narzuca swym widzom wedle swoich chwilowych upodobań.
Witam. Dobry materiał, ale jedna uwaga, przy wciskaniu tłoczka zawsze odkręcić odpowietrznik i zablokować gumowy przewód hamulcowy celem osunięcia płynu z zacisku aby nie wpychać starego brudnego płynu z powrotem do pompy. Pozdrawiam
"Laik radzi mechanikowi" odpowietrznik od tłoczka zaleje odrobinkę płynu hamulcowego i załóż gumową czapeczkę, bo nikt tego z marszu nie odkręci, przylgnie piasty i felgi oczyść następnym razem przed założeniem koła :D
Ford focus c max 2008r zrobiłem wszystko jak na filmie . Teraz podczas wciskania pedału chamulca wpada do połowy dopiero pozniej chamuje .. strasznie mnie to irytuje . Nie moge go zatrzymac odrazu w miejscu jak wczesniej chamuje dopiero od momentu az pedał wpadnie w dol jakies 4 cm .. jakies rady ?
mala uwaga - w VW stosowane sa zaciski ATE i ta prowadnica nie moze byc smarowana niczym, nawet Bremszylinder Paste, moga byc smarowane nia natomiast miejsca gdzie wsadzane sa gumy. Pozdrawiam
pomocy, Toyota Yaris P1 2004 r Wymieniłem szczęki w tylnych kolach. Po lewej stronie odpowietrzyłem układ bez problemu natomiast po prawej pomimo naciskania pedału hamulca płyn nie chciał wypływać z podłączonego wężyka . Zbiorniczek wyrównawczy pełny. Co to może być? Czyżby to wina cylinderka? Cylinderek bez wycieków ,szczelny suchy.
witam czy w renault clio 4 z 2014 podczas wymiany przednich klocków hamulcowych, można użyć zwykłych narzędzi do cofnięcia tłoczków tak aby można było założyć klocki i zamontować zacisk na tarczy ,nie ryzykując uszkodzenia pompy ABS podczas cofania tłoczków na tzw. wcisk, czy jest już elektryczne cofanie tłoczków z poziomu komputera w przednich zaciskach, przy wymianie ?
Wciskasz (typowo po polsku), brudny płyn hamulcowy na ESP i ABS co później może spowodować złą pracę tych układów a poza tym w tylnym zacisku tłoczek musi się obracać gdyż można uszkodzić gwint śruby, samoregulacji hamulca ręcznego.
@@joker9509 Przecież w zaciskach hamulcowych podczas jazdy pracują bardzo intensywnie tłoczki hamulcowe a przylgnie prowadnic tych tłoczków są z dosyć miękkiego i podatnego na scieranie materiału jakim jest aluminium. Materiał ten w postaci drobnych opiłków przenika do płynu hamulcowego w tych zaciskach. Gdy klocki hamulcowe sa już sporo zużyte to ten powstały z tego faktu dystans rekompensuje co raz bardziej wystajacy tłoczek a w jego miejsce od drugiej strony w to miejsce wpływa co raz wieksza ilosć płynu hamulcowego, który po jakimś czasie staje sie przez ten proces co raz bardziej zabrudzony opilłami aluminium ale i resztkami smarowidełt łoczka tj, pasty hamulcowej czy wazeliny technicznej. Teraz gdy wymieniasz klocki to sa one znów grube, więc aby zamontować zacisk, musisz wepchnąć ponownie tłoczki do zacisku. Jeżeli nie poluzujesz odpowietrznika na zacisku w celu odprowadzenia na zewnątrz tego zanieczyszconego płynu to duża ilość tego zanieczyszczonego płynu przepchana zostanie do dalczej części układu hamulcowego co może powodować nieprzewidziane jego usterki. Jest to prosta czynność, więc po co ryzykować? Poza tym gdy zuzywaja się klocki hamulcowe a przez to tłoczki wychodza co raz bardziej to obniża się poziom płynu w zbiorniczku z tym płynem więc się go uzupełnia i gdy teraz zaczniesz wciskać ponownie tłoczki do zacisków to powsały w ten sposób nadmiar płynu zacznie się wylewać ze zbiorniczka.
😀😀specjalistyczne urządzenie kosztuje 50 zł na allegro, a wciskając tłoczek bez odkręcenia odpowietrznika wciskasz syfiasty płyn do pompy ABS super !! Dobry mechanik 😄😄😄lemingi łykają temat 🤣
Without grease and good rust cleaning is a superficial pads replacement. When you have an repair to the brake sistem is very important to use metalfree grease!
NIe jest chyba dobra praktyka wciskac tloczek, bo plyn hamulcowy z zanieczyszczeniami zostanie wtloczony do pompy hamulocwej. Chyba wczesniej trzeba odpiac przewod elastyczny aby resztki plynu splywaly do butelki a nie z powrotem do pompy ABS. Ale moze sie myle. Jesli chodzi o czyszczenie jarzma - to tym pilnikiem tylko dziury mozna porobic w tarczy. Lepiej zdemontowac jarzmo (to tylko dwie sruby) i porzadnie je oczyscic z korozji a nie dziubac pilnikiem. KOlejna sprawa. Jak mozna dolozyc paste pod gume tloczka, nie czyszczac tego co tam jest. Przeciez brud i resztki rdzy przykleja sie do tej pasty i bedzie efekt odwrotny do zamierzonego. Krawedzi tloczka tez nikt nie oczyscil z rdzy.
Witam, mam do Pana pytanie - mianowicie po wymianie klockow i oczyszczeniu dokladnym rantu korozji na tarczach, lekko slychac jak cos ociera. Po uniesieniu auta na lewarku i zakreceniu kolem, tez jest lekkie ocieranie i hamowanie, co jest tego przyczyna ? Trzeba rozkrecac czyscic smarowac czy nowy klocek na starej tarczy musi sie ulozyc/ dopasowac? Prosze o porade i z gory dziekuje.
Dzieje się tak, jeśli mocowania klocka są minimalnie za duże i za ciasno wchodzą w jarzmo. Trzeba delikatnie oszlifować i posmarować odpowiednim smarem, inaczej o wiele szybciej zużyją się klocki...
@@adrianbronakowski2851 A dlaczego miałaby być to prowizorka? Skoro ma zamiar wyrównać na tokarce, to nie widzę problemu z równością, o ile klocki po takim zabiegu dalej będą miały odpowiednią grubość okładziny...
Takie pytanko mam . Po wymianie prawego tylego zacisku w golfie 4 nie łapie mi ręczny hamulec w lewym jest , a prawy nie trzyma, macie państwo jakiś pomysł dlaczego ?
Zgodze sie z komentatorami. Najwiekszy blad to cofniecie plynu przepalonego, czarnego do obiegu abs, sprzegla i dalej w operacji cofania tloczka. Potem pompa abs sie psuje. Szukam filmu z taka czynnoscia, ten film jest szkodliwy po prostu.
Podstawowy błąd, smarowanie prowadnic zacisku. Kiedy zobaczyłem to na zdjęciach w Motorze, zatkało mnie. A teraz trafiam na to tu. Jest to bardzo poważny błąd popełniany również przez mechaników w ASO. Miałem kiedyś awanturę w ASO, w którym mechanik napsikał jakimś smarowidłem na prowadnice. W tym przypadku mają one być czyste i suche. Kolejną sprawą jest wskazane użycie preparatu zabezpieczającego przed odkręceniem się prowadnic. Nie widzę tego na filmie. Warto go użyć, a prowadnice dokręcić odpowiednim momentem. Ułatwi to kolejną wymianę klocków. Kolejnym błędem jest wciskanie tłoczka bez odkręcenia odpowietrznika. Największa zawartość wody w układzie hamulcowym występuje właśnie w zacisku. Trochę bez sensu jest wtłaczać ten płyn w górę układu. Lepiej jest założyć wężyk ze strzykawką i płyn usunąć z układu, a po wymianie klocków uzupełnić poziom płynu w zbiorniczku. A do czyszczenia jarzma wygodnie jest zdjąć tarczę hamulcową. Chyba muszę się zebrać i zrobić swój film o wymianie klocków hamulcowych... zacznę od tych w motocyklu. ;-)
@@olgiert7550 nic nie mam do smarowania prowadnic. Problem w tym, że prowadnice pokazane na filmie nie wymagają smarowania. Co ciekawe, smarowanie ich wpływa na przyspieszone użycie gumowych tulei, w których te prowadnice pracują i powoduje nierównomierne zużywanie się klocków hamulcowych. Smarowanie jest super tylko trzeba to robić z głową. Najgorsze jest to, że ten film został przygotowany nie przez czołowych polskich vlogerów, którzy mają małe pojęcie o tym o czym mówią, ten film przygotowała redakcja najstarszego polskiego tygodnika motoryzacyjnego. Jeśli w redakcji nikt nie zauważył tak kardynalnego błędu, to... powiedzmy, że to wstyd.
Olgiert ale tu nie chodzi o to czym smarujesz (oczywiście, że smarem silikonowym) tylko o to co smarujesz. W tym konkretnym zacisku, który widać na filmie konstruktorzy nie przewidzieli smarowania. Smarowanie TYCH prowadnic jest błędem w sztuce.
@@damiansmigielski ja też tych prowadnic nie smaruje od czasu kiedy je raz przesmarowałem wg zaleceń co sprawiło, że popuchły na nich gumowe tłumiki drgań i nie dało się później tych prowadnic wyjąć. Tzn. dało się, ale z trudem i gumowe tłumiki nadawały się na śmietnik. Od tamtej pory składam na sucho czyszcząc dokładnie otwory pod prowadnice i polerując same prowadnice.
po co wynajmowac podnosnik skoro druciarz (czytac polski mechanik) zrobi to za 50-100zl.. odpowietrznik odkrecasz podczas wciskania tloczka po to by brudny plyn nie trafil spowrotem do pompy i jej nie uszkodzil. plyn nalezy wymienic co 2 lata. kontakty klockow z zaciskiem nalezy posmarowac smarem ceramicznym wysokotemperaturowym, nie uzywac innych smarow zwlaszcza miedzianych.
Smarowanie jarzma na ślizgach klocków co najwyżej tylko powierzchownie, tak aby nie tworzyły się tam gluty w połączeniu z kurzem z klocków i piaskiem. Ale raczej nie zalecane.
Przed demontaz em najpierw myje wszystko woda pod cisnieniem . Prowadnice klocka mozna smarowac tylko smarem grafitowym . Klocek ktory byl wymieniany , ktorym wciskales tloczek byl jeszcze dobry i nie trzeba bylo go wymieniac . Przy wymianie klockow nalezy przetoczyc tarcze hamulcowa , lub wymienic na nowa . Jezeli tego nie zrobimy , to uplynie troche czasu az klocki sie dopasuja do tarczy , a wiec hamulec nie bedzie w pelni sprawny . T o jest najwazniejsze . reszta O K .
Jak na filmik instruktażowy - to trochę niestaranna to robota. 1. Brak oczyszczenia powierzchni pracujących zacisku , a jarzmo pan redaktor oczyścił....2. Brak oczyszczenia powierzchni pracującej tłoka, a było widać silna korozję. 3. Brak użycia pasty montażowej do hamulcy w miejscach pracujących zacisku i jarzma . To podstawa niezawodnej i dłuższej pracy hamulcy. Czemu tak? Brak doświadczenia? 4. Przed montażem całości obowiązkowo należy sprawdzić jakość pracy tłoka w zacisku - a pan redaktor tego nie zrobił. 5. Brak oczyszczenia z korozji piasty koła przy powtórnym montażu koła po zakończeniu wymiany klocków. To już niechlujstwo. Całość należy ocenić na słabą 3-kę szkolną.
mogl posmarowac chociaz same rogi klockow gdzie sie stykaja z jarzmem, tez byloby okej ale nawet tego nie zrobil. Juz nie wspominajac ze posmarowal prowadniki jak one w tym systemie musza pracowac na sucho.
No to fakt,o wymianie płynu hamulcowego przed ruszeniem układu hamulcowego zapomnieli.Klasyka w Polsce.Juz nie wspomnę, że najlepiej robić tą wymianę pompą vakku.
@@czarymary7651 jeśli cofasz tłok a w zacisku zawsze się zbiera syf to pierwsze idze do pompy abs a potem do zbiornika wymieniam płyn hamulcowy często to wiem co w zaciskach siedzi najlepiej odkręcić odpowietrzanie wciskać i wypuścić płyn stary i nowy dolać żadne to problemy i koszty
no tak ,ale jak sie ma to specjalistyczne urzadzenie do wciskania tloczkow,nalezy wiedziec jak go wykorzystac,napewno warto zadbac o wspolosiowosc tegoz urzadzenia do tloczka, bo w innym wypadku ,dwa mlotki beda bardziej precyzyjne .........
I znowu szkolny błąd, co z odpowietrznikiem gdzie jest kapturek.? Sprawa druga to dlaczego przy wciskaniu tłoczka nie został poluzowany odpowietrznik, teraz cały brud czy osad który zbiera się w zacisku pujdzie w układ i narobi bałaganu, chyb, że płyn był czysty lub nowy. Punkt 3 to prowadniczki, one chodzą w gumowych tulejach i tu się nie smaruje. 😢
Podstawowy błąd niesprawdzenie czy niema nadmiernego rantu na tarczy gdyż może być zużyta kolejny to sprawdzenia czy tarcza niema nadmiernego bicia gdyż klocek jest nierówno zużywany i może być bicię podczas hamowania kolejny błąd to niesprawdzenie czy niedostała się rdza pod osłoną gumową tłoczka a w razie jego regeneracjia kolejny to nie sprawdzenie stanu płynu poprzez specjalny miernik kolejny to nieoczyszczenie tarczy z rdzy które może spowodować bicie koła Wstyd jeśli robić poradnik to dobrze
kolego masz brak doswiadczenia mechanika samochodowego bo wymiana klockow hamulcowych wiaze sie z szlifowaniem tarcz hamulcowych albo ich wymiana zuzyte klocki hamulcowe powoduja nierownimierne zuzycie powierzchni tarcz co objawia sie drganiem albo wibracja pedalu hamulca szczegolnie kiedy klocki hamulcowe sa zalecane tzw metaliki czyli z mieszanina opilkow metalicznych pozatym nalezaloby oczyscic tarcze I uklad z pyly hamulcoweo ktory jest bardzo rakotworczy poniewaz jest to mieszanina azbestu nie wprowadzaj widzow w blad lepiej niech to zrobia fachowcy z doswiadczeniem nie warto ryzykowac zdrowia za pare groszy oszczednosci rak jest jeszcze nie wyleczalny
Ile razy mozna ogladac profesjonalnych mechanikow ktorzy nie wiedzą ze sworzni ktore pracują w tulejach gumowych nie smarujemy. Masakra. To jest system Ate, i jest to powazny blad montazowy.
błedy błedy błedy nie smaruje sie prowadników zacisków w gumkach , brak smarowania płaszczyzn poruszania sie klocków zaraz staną klocki po jednym sezonie
To zwykły klucz inbusowy, błędnie nazywany ampulowym lub imbus, ampułowy... etc. W większości przypadków to siódemka. Trzeba kupować osobno bo w zestawach są 6 i 8. Od biedy torx też styknie, dopasuj metodą prób i błędów.
@@daszbordholoo8292 nie poluzowal odpowietrznika przez co podczas cofania tloczka caly syf poszedl z plynem do ukladu. Posmarowal tloczek pod gumka uszczelniajaca pasta bez wczesniejszego oczyszczenia tamtego miejsca. Wymieniać można długo...
😱😱😱 Tłoczysko nie wyczyszczone, brak smaru miedzianego i pasty ceramicznej na styku klocka z tloczyska A samo psikanie tarczy klinerem nie usunie drudu, scierka w lewym ręku na urlopie.?
Witam. Wciskasz nieuku cały brudny płyn hamulcowy do ABS i reszty. Jak wciskasz tłoczek, nieuku, to odkręć, nieuku odpowietrznik i cały syf z hamulca tego koła trafi do butelki. Z przerażeniem:
WAŻNE! szkolny błąd w filmie. Nie stosuje się ŻADNEGO smaru na prowadniki zacisku tego typu. Prowadniki pracują w gumowych tulejach bez smarowania. Należy je tylko dokładnie wyczyścić. To błąd, który popełniłem po obejrzeniu tego filmu i robotę musiałem powtórzyć. Polecam szkolenia na kanale ATE Hamulce Polska. Poza tym należy luzować odpowietrznik przy cofaniu tłoczków tak żeby upuścić płyn z zanieczyszczeniami i nie przepychać do go układu.
Witam super filmik na temat wymiany klocków ,powoli wyjaśnione krok po kroku jak wymieniac klocki hamulcowe , tera to sam je wymienię -pozdrawiam
Bardzo fajnie krok po kroku omówione i pokazane. Super 👍🏻
W tym typie zacisku nie stosuje się smaru na prowadniki. Sporo kosztował mnie ten błąd. Polecam filmy z kanału należącego do ATE. Tłumaczą bardzo dokładnie jak ten typ zacisku serwisować.
Zajebiście. Pokazałeś jak pięknie wciskasz tłoczek.Posmarowałeś pastą ,ąle nie sprawdziłłeś czy pod gumką nie ma korozji. Do wciskania w zestawie są odpowiednie końcówki,a ty użyłeś klocka. Co do przewodu. Wiesz co by się działo gdyby przewody pękały od ciężaru zacisków? Działa na nie większa siła podczas hamowania niż podczas kiedy wisi na nim zacisk. Ale oczywiście jeśli dany zacisk spadnie z wysokości jest w stanie uszkodzić spękany i sparciały przewód hamulcowy.
dobra robota ale pozwolę sobie na kilka uwag: po pierwsze zacisk ham. zawiesić - najlepiej na przewodzie (lince) elektrycznym ale tak długim, żeby można było (bez odczepiania plastikowej opaski) wciskać tłoczek. nie obawiając się, że zacisk nam się wyśliźnie. Druga sprawa, mam nadzieję, że do smarowania tulei prowadzących został użyty specjalny smar. Zwykłego smaru nie wolno używać ponieważ doprowadzi do zablokowania tulei, gumowe elementy nie są olejoodporne. Po trzecie prosiłbym o stosowanie klucza dynamometrycznego także do dokręcania tychże tulei. Dokręcanie na oko powoduję, że nie można ich następnym razem odkręcić (śrubę szlag trafia bo VW mógł by swoją drogą zastosować lepsze jakości śruby). Po czwarte - należałoby sprawdzić po skończeniu pracy poziom w zbiorniczku hamulcowym, ew. dolać lub jeżeli za dużo to strzykawką można ściągnąć nieco płynu i zakręcić. należałoby dla kierowcy przekazać informację, że przez około 200km nie należy bez potrzeby używać gwałtownie hamulca bo klocki muszą się dopasować (dotrzeć) do powierzchni tarczy hamulcowej. Do odpowietrznika dałbym trochę płynu hamulcowego i założył kapturek gumowy inaczej przy najbliższym odpowietrzaniu lub wymianie płynu hamulcowego jest duże prawdopodobieństwo, że odpowietrznik się urwie. Poza tym kciuk w górę
Sworzni ktore pracuja w tulejach gumowych jak na filmie, w ogole nie wolno niczym smarowac. To ma pracowac na sucho, masakra ze mechanik takich rzeczy nie wie.
@@MultiAdere młodzieńcze masakra to była w czasie drugiej wojny swiatowej
Super filmik :) bardzo ładnie wyjaśnione - super! Pozdrawiam
Mój ty panie.Pierwszy raz od trzydziestu pięciu lat uslyszałem jak ktoś prawidłowo nazwał narzędzie - w tym wypadku WKRĘTAK.Myślałem , ze nigdy czegoś takiego nie doczekam.
DZieki za filmik bardzo mi pomógł.
Wszystko spoko, jedyne co ja sam robię inaczej to przy wciskaniu tłoczka luzuje zaworek spustowy do płynu tak aby cały ten syf spłynął rureczką do słoiczka a nie cofał się do układu ABS. Syn, żona czy kolega zawsze ktoś jest... bo warto aby docisnął pedał hamulca tak aby nie zapowietrzyć układu!. Oczywiście można to zrobić przed samą wymianą klocków na wszystkich kołach a następnie działać jak na filmie :)
tak jest, zawsze przy cofaniu tłoczka warto odkręcić odpowietrznik,
raz - że w zbiorniczku się nie przeleje
dwa - wyciśnie się ewentualny bąbel powietrza + ten syf jak piszesz ✌
Najlepszy videoporadnik jaki do tej pory widziałem.
Pytanie: czy do ponownego montażu prowanic zaciskòw nie powinno używać się kleju do gwintòw? Nowe prowaniki mają na gwincie specjalny plastik przeciw samoodkręcaniu.
Wszystko fachowo i szczegolowo omowione nawet nazwy narzedzi i materialow. Kawal dobrej roboty, szacuneczek.
Świetny materiał , prosimy o film z wymiany tylnych klocków/tarcz i sposoby na "poradzenie" sobie z elektronicznym hamulcem ręcznym. Pozdrawiam i łapka
Wybitnie dobrana muzyka!
Profesjonalnie, neutralna kulturowo. W przeciwieństwie do łomotu techno, metalu, jakiegoś szkockiego folku na kobzach czy przaśnego disco polo, co wielu youtubowych twórców niestety narzuca swym widzom wedle swoich chwilowych upodobań.
@@krzysyek Nie nachalna, gdzieś w tle, nie zagłusza, nie męczy 👍👍
Witam. Dobry materiał, ale jedna uwaga, przy wciskaniu tłoczka zawsze odkręcić odpowietrznik i zablokować gumowy przewód hamulcowy celem osunięcia płynu z zacisku aby nie wpychać starego brudnego płynu z powrotem do pompy. Pozdrawiam
najlepiej jeszcze jak się odpowietrznik upierdoli,nikt tak przecież nie robi płyn się wymienia jak zaleca producent
Ty zawsze wymieniasz płyn razem z klockami?
@@bitaminowiec zawsze
Mój " szczeniak" ma taki sam zacisk dzięki za film cóś dla siebie zabrałem z tey projekcji.
"Laik radzi mechanikowi" odpowietrznik od tłoczka zaleje odrobinkę płynu hamulcowego i załóż gumową czapeczkę, bo nikt tego z marszu nie odkręci, przylgnie piasty i felgi oczyść następnym razem przed założeniem koła :D
Fantastyczny opis bardzo profesjonalny takiemu mechanikowi bez obaw powierzył bym swoje auto
a ja nie
Haha przepraszam ale smieje sie patrząc na ten filmik pff.. niedalbym roweru do naprawy jak mialby tak naprawiac..
przy wiertarce i szczotce drucianej POWINNO SIĘ założyć okulary ochronne Kawałek drutu w oku ślepota murowana.
Weź kolego nie krytykuj co sam byś tak nie zrobił
@@pawepablo2098 tak nie wybił bym sobie oka drutem ze szczotki drucianej 👍🏼
Do tego maskę przeciwpyłową,kask i gumofilce.
Do tego maskę przeciwpyłową,kask i gumofilce.
Dzieki kolego za odpowiedz przyczyna znaleziona tak jak mowiles zuzyte prowadnice były jeszcze raz dzieki bardzoo
Czy cofanie tłoka nie spowoduje automatycznie cofnięcia do pompy hamulcowej zanieczyszczeń z płynu ?
spowoduje,dlatego nie nalezy tego robic.
Ford focus c max 2008r zrobiłem wszystko jak na filmie . Teraz podczas wciskania pedału chamulca wpada do połowy dopiero pozniej chamuje .. strasznie mnie to irytuje . Nie moge go zatrzymac odrazu w miejscu jak wczesniej chamuje dopiero od momentu az pedał wpadnie w dol jakies 4 cm .. jakies rady ?
Co to jest warsztat samoobslugowy?
Co mechanik to inna praktyka, właśnie na innym filmie widziałem jak mechanik przestrzega przed jakim kolwiek smarowaniem śrub i gumek prowadnic.
mala uwaga - w VW stosowane sa zaciski ATE i ta prowadnica nie moze byc smarowana niczym, nawet Bremszylinder Paste, moga byc smarowane nia natomiast miejsca gdzie wsadzane sa gumy. Pozdrawiam
Czyli smarować tylko otwór w który wsadzane są gumy i/lub zewnętrzną powierzchnię tej gumy? Co ile lat zmieniać te gumy?
@@mateuszborkowski7272 co drugi zestaw klockow
Nareszcie ktos kto wie tak podstawową rzecz, bo juz tracilem nadzieje. A i tak za kazdym razem na filmika mechnicy smarują te prowadniki. Masakra.
pomocy, Toyota Yaris P1 2004 r Wymieniłem szczęki w tylnych kolach. Po lewej stronie odpowietrzyłem układ bez problemu natomiast po prawej pomimo naciskania pedału hamulca płyn nie chciał wypływać z podłączonego wężyka . Zbiorniczek wyrównawczy pełny. Co to może być? Czyżby to wina cylinderka? Cylinderek bez wycieków ,szczelny suchy.
Konkretny film, żadnego zbędnego pierdolenia.
Tego typu filmy na yt jest pelno, ale nie ma nic na temat różnic między klockami twardymi i miękkimi. Jak je rozpoznać itp.
Co to jest za klucz który zakłada się na grzechotkę ? Żeby odkręcić śruby od zacisków ?
witam czy w renault clio 4 z 2014 podczas wymiany przednich klocków hamulcowych, można użyć zwykłych narzędzi do cofnięcia tłoczków tak aby można było założyć klocki i zamontować zacisk na tarczy ,nie ryzykując uszkodzenia pompy ABS podczas cofania tłoczków na tzw. wcisk, czy jest już elektryczne cofanie tłoczków z poziomu komputera w przednich zaciskach, przy wymianie ?
Wciskasz (typowo po polsku), brudny płyn hamulcowy na ESP i ABS co później może spowodować złą pracę tych układów a poza tym w tylnym zacisku tłoczek musi się obracać gdyż można uszkodzić gwint śruby, samoregulacji hamulca ręcznego.
W jaki sposób płyn może się zabrudzić, przecież to jest układ zamknięty.
@@joker9509 Przecież w zaciskach hamulcowych podczas jazdy pracują bardzo intensywnie tłoczki hamulcowe a przylgnie prowadnic tych tłoczków są z dosyć miękkiego i podatnego na scieranie materiału jakim jest aluminium. Materiał ten w postaci drobnych opiłków przenika do płynu hamulcowego w tych zaciskach. Gdy klocki hamulcowe sa już sporo zużyte to ten powstały z tego faktu dystans rekompensuje co raz bardziej wystajacy tłoczek a w jego miejsce od drugiej strony w to miejsce wpływa co raz wieksza ilosć płynu hamulcowego, który po jakimś czasie staje sie przez ten proces co raz bardziej zabrudzony opilłami aluminium ale i resztkami smarowidełt łoczka tj, pasty hamulcowej czy wazeliny technicznej. Teraz gdy wymieniasz klocki to sa one znów grube, więc aby zamontować zacisk, musisz wepchnąć ponownie tłoczki do zacisku. Jeżeli nie poluzujesz odpowietrznika na zacisku w celu odprowadzenia na zewnątrz tego zanieczyszconego płynu to duża ilość tego zanieczyszczonego płynu przepchana zostanie do dalczej części układu hamulcowego co może powodować nieprzewidziane jego usterki. Jest to prosta czynność, więc po co ryzykować? Poza tym gdy zuzywaja się klocki hamulcowe a przez to tłoczki wychodza co raz bardziej to obniża się poziom płynu w zbiorniczku z tym płynem więc się go uzupełnia i gdy teraz zaczniesz wciskać ponownie tłoczki do zacisków to powsały w ten sposób nadmiar płynu zacznie się wylewać ze zbiorniczka.
Dzięki za wyjaśnienie.
@@joker9509 Pozdrawiam.
3:18 oooooo... Widze ze srubki juz poluzowane były 😄
NIE byly poluzowane.Przeciez to widac.
A ja mam taką uwagę, że to jest przyrząd, a nie urządzenie. Klucz dynamometryczny obowiązkowo. 😊
😀😀specjalistyczne urządzenie kosztuje 50 zł na allegro, a wciskając tłoczek bez odkręcenia odpowietrznika wciskasz syfiasty płyn do pompy ABS super !! Dobry mechanik 😄😄😄lemingi łykają temat 🤣
Skoro bawimy się kluczem dynamometrycznym przy dokręcaniu kół to z jaką siłą powinny być dokręcone zaciski??
lata lecą, a odpowiedzi? Ni ma :-(
@@stanisawk1385 No nie ma i już chyba nie będzie:-)))))
A jak w 4 kolach wymieniam i cofam tloczki to nie się same uloza tak żeby równo hamowały?
Without grease and good rust cleaning is a superficial pads replacement. When you have an repair to the brake sistem is very important to use metalfree grease!
A jeżeli kabel będzie nie odczepiony to jezeli się będzie otkręcąć to co się stanie
NIe jest chyba dobra praktyka wciskac tloczek, bo plyn hamulcowy z zanieczyszczeniami zostanie wtloczony do pompy hamulocwej. Chyba wczesniej trzeba odpiac przewod elastyczny aby resztki plynu splywaly do butelki a nie z powrotem do pompy ABS. Ale moze sie myle.
Jesli chodzi o czyszczenie jarzma - to tym pilnikiem tylko dziury mozna porobic w tarczy. Lepiej zdemontowac jarzmo (to tylko dwie sruby) i porzadnie je oczyscic z korozji a nie dziubac pilnikiem.
KOlejna sprawa. Jak mozna dolozyc paste pod gume tloczka, nie czyszczac tego co tam jest. Przeciez brud i resztki rdzy przykleja sie do tej pasty i bedzie efekt odwrotny do zamierzonego. Krawedzi tloczka tez nikt nie oczyscil z rdzy.
Zapomniałeś wkręcić korka od zbiorniczka płynu hamulcowego !
Witam, mam do Pana pytanie - mianowicie po wymianie klockow i oczyszczeniu dokladnym rantu korozji na tarczach, lekko slychac jak cos ociera. Po uniesieniu auta na lewarku i zakreceniu kolem, tez jest lekkie ocieranie i hamowanie, co jest tego przyczyna ? Trzeba rozkrecac czyscic smarowac czy nowy klocek na starej tarczy musi sie ulozyc/ dopasowac? Prosze o porade i z gory dziekuje.
Dzieje się tak, jeśli mocowania klocka są minimalnie za duże i za ciasno wchodzą w jarzmo. Trzeba delikatnie oszlifować i posmarować odpowiednim smarem, inaczej o wiele szybciej zużyją się klocki...
tarcie powodować może tylna osłona blaszana jeżeli przygiąłeś ja niechcący do tarczy hamulcowej, należy zobaczyć i ewentualnie delikatnie odgiąć,
czy nierówna powierzchnie lekko zużytych klocków można wyrównać planując ją na tokarce?
Nie bo to tzw prowizorka a powiehsznia klocka musi być jak najbardziej równa bo ona musi się dopasować do tarczy
@@adrianbronakowski2851 A dlaczego miałaby być to prowizorka? Skoro ma zamiar wyrównać na tokarce, to nie widzę problemu z równością, o ile klocki po takim zabiegu dalej będą miały odpowiednią grubość okładziny...
Takie pytanko mam . Po wymianie prawego tylego zacisku w golfie 4 nie łapie mi ręczny hamulec w lewym jest , a prawy nie trzyma, macie państwo jakiś pomysł dlaczego ?
Albo kłania się regulacja (linka?) albo zapiekł się mechanizm ręcznego w zacisku.
Zero fachowej pracy. Gdzie oczyszczenie Jarzma i zacisku a potem oddmuchnie powietrzem, potem ze się zapiekaja,
Wez sam sie oddmuchajj..haha Ni film ,ani ty niepowinny udzielac rad.. potem ludzie sie dziwia ze cos działa nie tak jak trzeba.. żenada
Zgodze sie z komentatorami. Najwiekszy blad to cofniecie plynu przepalonego, czarnego do obiegu abs, sprzegla i dalej w operacji cofania tloczka. Potem pompa abs sie psuje. Szukam filmu z taka czynnoscia, ten film jest szkodliwy po prostu.
Tam sie nic nieprzepala chlopie.Zużyć moze i tak,ale nie pali sie nic tam:).Cofka płynu z syfem owszem uszkodzi pompe:)
Jak Ci się płyn hamulcowy przepala to już nic nie uratuje tego samochodu xD
Co się tam może zanieczyścić, przecież to jest układ zamknięty.
1:20 A gdzie Ty chłopie koło widzisz?
Podstawowy błąd, smarowanie prowadnic zacisku. Kiedy zobaczyłem to na zdjęciach w Motorze, zatkało mnie. A teraz trafiam na to tu. Jest to bardzo poważny błąd popełniany również przez mechaników w ASO. Miałem kiedyś awanturę w ASO, w którym mechanik napsikał jakimś smarowidłem na prowadnice. W tym przypadku mają one być czyste i suche. Kolejną sprawą jest wskazane użycie preparatu zabezpieczającego przed odkręceniem się prowadnic. Nie widzę tego na filmie. Warto go użyć, a prowadnice dokręcić odpowiednim momentem. Ułatwi to kolejną wymianę klocków. Kolejnym błędem jest wciskanie tłoczka bez odkręcenia odpowietrznika. Największa zawartość wody w układzie hamulcowym występuje właśnie w zacisku. Trochę bez sensu jest wtłaczać ten płyn w górę układu. Lepiej jest założyć wężyk ze strzykawką i płyn usunąć z układu, a po wymianie klocków uzupełnić poziom płynu w zbiorniczku. A do czyszczenia jarzma wygodnie jest zdjąć tarczę hamulcową. Chyba muszę się zebrać i zrobić swój film o wymianie klocków hamulcowych... zacznę od tych w motocyklu. ;-)
a co masz do smarowania prowadnic? moim zdaniem dobre zrobił wtedy zacisk łatwiej porusza się w prowadnicach i klocki zużywają się jednakowo
@@olgiert7550 nic nie mam do smarowania prowadnic. Problem w tym, że prowadnice pokazane na filmie nie wymagają smarowania. Co ciekawe, smarowanie ich wpływa na przyspieszone użycie gumowych tulei, w których te prowadnice pracują i powoduje nierównomierne zużywanie się klocków hamulcowych. Smarowanie jest super tylko trzeba to robić z głową. Najgorsze jest to, że ten film został przygotowany nie przez czołowych polskich vlogerów, którzy mają małe pojęcie o tym o czym mówią, ten film przygotowała redakcja najstarszego polskiego tygodnika motoryzacyjnego. Jeśli w redakcji nikt nie zauważył tak kardynalnego błędu, to... powiedzmy, że to wstyd.
@@damiansmigielski ale nie mówie o smarowaniu prowadnic smarem tylko pastą do układów hamulcowych one nie powodują parcienia gumy
Olgiert ale tu nie chodzi o to czym smarujesz (oczywiście, że smarem silikonowym) tylko o to co smarujesz. W tym konkretnym zacisku, który widać na filmie konstruktorzy nie przewidzieli smarowania. Smarowanie TYCH prowadnic jest błędem w sztuce.
@@damiansmigielski ja też tych prowadnic nie smaruje od czasu kiedy je raz przesmarowałem wg zaleceń co sprawiło, że popuchły na nich gumowe tłumiki drgań i nie dało się później tych prowadnic wyjąć. Tzn. dało się, ale z trudem i gumowe tłumiki nadawały się na śmietnik. Od tamtej pory składam na sucho czyszcząc dokładnie otwory pod prowadnice i polerując same prowadnice.
po co wynajmowac podnosnik skoro druciarz (czytac polski mechanik) zrobi to za 50-100zl..
odpowietrznik odkrecasz podczas wciskania tloczka po to by brudny plyn nie trafil spowrotem do pompy i jej nie uszkodzil. plyn nalezy wymienic co 2 lata.
kontakty klockow z zaciskiem nalezy posmarowac smarem ceramicznym wysokotemperaturowym, nie uzywac innych smarow zwlaszcza miedzianych.
Nie wiem skąd to wiesz ale dobrze mówisz 👍🤣😉
A smar taki jak do smarowania kos stihl się nada?
Normalnie jak w bajce - palcami docisnął tłoczek , gorzej jak natrafimy na model co się dokręca to nawet śrubokręt nie pomoże.
smaru na prowadnicach to powinno byc 5x tyle do srodka pod zaslepke sie ładuje ile wejdzie i nie ma pozniej problemu z zapiekaniem sie
Bzdura, w systemie ATE,nie smaruje sie tego niczym. To ma na sucho pracowac.
A jarzma tam gdzie pracują klocki też nie powinno się smarować?
Powinno się to robić, Pastą miedziową. Tak samo jak plecki klocka.
@@kamilgsj21 a nie bedzie korozji, a jak ktoś ma zaciski ameliniowe😂
Smarowanie jarzma na ślizgach klocków co najwyżej tylko powierzchownie, tak aby nie tworzyły się tam gluty w połączeniu z kurzem z klocków i piaskiem. Ale raczej nie zalecane.
Zieeeeew
10:33 nie smarujemy
Smarujemy.
No to smarujemy czy nie?! 🤣
Ten "pręt zabezpieczający" służy temu żeby zacisk nie stukał, a klocki nie piszczały :)
Klocki piszczą bo nie są odpowiednio dobrane do tarczy-chodzi o twardość
Tylko zabezpieczenie musi opierać się chyba na klocku, żeby działało, a tu w filmie nie dotyka klocka albo źle widzę
Przed demontaz em najpierw myje wszystko woda pod cisnieniem . Prowadnice klocka mozna smarowac tylko smarem grafitowym . Klocek ktory byl wymieniany , ktorym wciskales tloczek byl jeszcze dobry i nie trzeba bylo go wymieniac . Przy wymianie klockow nalezy przetoczyc tarcze hamulcowa , lub wymienic na nowa . Jezeli tego nie zrobimy , to uplynie troche czasu az klocki sie dopasuja do tarczy , a wiec hamulec nie bedzie w pelni sprawny . T o jest najwazniejsze . reszta O K .
Smar grafitowy?Przetaczanie tarcz?
Wymiana w bieda wersji.
masz 100% racji pyl hamulcowy jest rakotworczy
Jak na filmik instruktażowy - to trochę niestaranna to robota. 1. Brak oczyszczenia powierzchni pracujących zacisku , a jarzmo pan redaktor oczyścił....2. Brak oczyszczenia powierzchni pracującej tłoka, a było widać silna korozję. 3. Brak użycia pasty montażowej do hamulcy w miejscach pracujących zacisku i jarzma . To podstawa niezawodnej i dłuższej pracy hamulcy. Czemu tak? Brak doświadczenia? 4. Przed montażem całości obowiązkowo należy sprawdzić jakość pracy tłoka w zacisku - a pan redaktor tego nie zrobił. 5. Brak oczyszczenia z korozji piasty koła przy powtórnym montażu koła po zakończeniu wymiany klocków. To już niechlujstwo. Całość należy ocenić na słabą 3-kę szkolną.
A na koniec smarowanie prowadniczek smarem, w typu zacisku w którym te prowadniczki maj chodzić na sucho. Pełna amatorka....
Największy błąd to ta muzyka
Film spoko,tylko zapomniał Pan Mechanik nasmarować jarzmo zacisku smarem,aby klocek mógł się swobodnie poruszać.
👏👏👏
mogl posmarowac chociaz same rogi klockow gdzie sie stykaja z jarzmem, tez byloby okej ale nawet tego nie zrobil. Juz nie wspominajac ze posmarowal prowadniki jak one w tym systemie musza pracowac na sucho.
I cały syf z zacisku w pompie ABS
No to fakt,o wymianie płynu hamulcowego przed ruszeniem układu hamulcowego zapomnieli.Klasyka w Polsce.Juz nie wspomnę, że najlepiej robić tą wymianę pompą vakku.
Którędy ten syf dostał sie do pompy ABS
@@czarymary7651 jeśli cofasz tłok a w zacisku zawsze się zbiera syf to pierwsze idze do pompy abs a potem do zbiornika wymieniam płyn hamulcowy często to wiem co w zaciskach siedzi najlepiej odkręcić odpowietrzanie wciskać i wypuścić płyn stary i nowy dolać żadne to problemy i koszty
Darek Połubiński dodatkowo pod gumką z tłoczka najpierw się czyści a potem smaruje i wsuwa
@@tomaszoslizo9226 to nie ten syf,chodzi o wewnątrz.
no tak ,ale jak sie ma to specjalistyczne urzadzenie do wciskania tloczkow,nalezy wiedziec jak go wykorzystac,napewno warto zadbac o wspolosiowosc tegoz urzadzenia do tloczka, bo w innym wypadku ,dwa mlotki beda bardziej precyzyjne .........
@@Gzehooo Chłopie z przodu się wciska tłoczek A z tyły wkręca więc tak jak to zrobił na filmie jest prawidłowe
I znowu szkolny błąd, co z odpowietrznikiem gdzie jest kapturek.? Sprawa druga to dlaczego przy wciskaniu tłoczka nie został poluzowany odpowietrznik, teraz cały brud czy osad który zbiera się w zacisku pujdzie w układ i narobi bałaganu, chyb, że płyn był czysty lub nowy. Punkt 3 to prowadniczki, one chodzą w gumowych tulejach i tu się nie smaruje. 😢
Podstawowy błąd niesprawdzenie czy niema nadmiernego rantu na tarczy gdyż może być zużyta kolejny to sprawdzenia czy tarcza niema nadmiernego bicia gdyż klocek jest nierówno zużywany i może być bicię podczas hamowania kolejny błąd to niesprawdzenie czy niedostała się rdza pod osłoną gumową tłoczka a w razie jego regeneracjia kolejny to nie sprawdzenie stanu płynu poprzez specjalny miernik kolejny to nieoczyszczenie tarczy z rdzy które może spowodować bicie koła
Wstyd jeśli robić poradnik to dobrze
I moze najwiekszy blad to smarowanie prowadnika ktory pracuje w tulei gumowej. To ma pracowac na sucho w tym systemie (ate).
dobre klocki takie jak trw zawsze pasują, a dziadowskie klocki zawsze są za duze i trzeba je spiłować.
Czy czasami w volkswagenie tiguanie nie występowały jeszcze silnik do elektrycznego hamulca ręcznego ?
Na przedniej osi?????????
Tarcze też do wymiany widzę
kolego masz brak doswiadczenia mechanika samochodowego bo wymiana klockow hamulcowych wiaze sie z szlifowaniem tarcz hamulcowych albo ich wymiana zuzyte klocki hamulcowe powoduja nierownimierne zuzycie powierzchni tarcz co objawia sie drganiem albo wibracja pedalu hamulca szczegolnie kiedy klocki hamulcowe sa zalecane tzw metaliki czyli z mieszanina opilkow metalicznych pozatym nalezaloby oczyscic tarcze I uklad z pyly hamulcoweo ktory jest bardzo rakotworczy poniewaz jest to mieszanina azbestu nie wprowadzaj widzow w blad lepiej niech to zrobia fachowcy z doswiadczeniem nie warto ryzykowac zdrowia za pare groszy oszczednosci rak jest jeszcze nie wyleczalny
frank nalej azbest to ty masz we lbie. Nie pisz bzdetow durniu.
Hahaha kolejny" fahofiec" po pierwsztlym zdanii widac ze *uj wiesz na trmat mechaniki.. prosze nieposz bzdur kolego.
Ile razy mozna ogladac profesjonalnych mechanikow ktorzy nie wiedzą ze sworzni ktore pracują w tulejach gumowych nie smarujemy. Masakra. To jest system Ate, i jest to powazny blad montazowy.
Plus za to,że nie na namawiasz do smarowania jarzma klocków .
Największa głupota jest wpychanie tłoczka bez odkręconego odpowietrznika
Nie smaruje się tulei prowadnic,to chodzi na "sucho"
Hhiyi
Iuuüuuuuuiiiuuiuuiuuuuuuuüüuuuiiuiiriï
Iuuüuuuuuiiiuuiuuiuuuuuuuüüuuuiiuiiriïh iyhhuihiihyyh uhjihhyuhj hhiyiy ig
Hh uhjihhyuhj iyhhuihiihyyh hihihiyygt
A co moze byc przyczyna luznego zacisku hamulcowego
Zuzyte prowadnice kolego
Luzy na korbowodzie i panefki sprawć .. haha uśmiałem sie wchodzac w ten filmik.
błedy błedy błedy nie smaruje sie prowadników zacisków w gumkach , brak smarowania płaszczyzn poruszania sie klocków zaraz staną klocki po jednym sezonie
A który mechanik jest nie dobry?
Łysy
JA
@@kacper8529 AHA
a tarcza jest na zlom
leszek chyba ty.
Suwmiarke chlop ma w oku
Jak się ten klucz nazywa
To zwykły klucz inbusowy, błędnie nazywany ampulowym lub imbus, ampułowy... etc. W większości przypadków to siódemka. Trzeba kupować osobno bo w zestawach są 6 i 8. Od biedy torx też styknie, dopasuj metodą prób i błędów.
nie wiem suche lato jest
Zrobiłem setki tysięcy kilometrów i nigdy ni przykręcałem kół kluczem trgonometrycznym,a co do filmiku to średnio przeciętny
Haha
Wynajęcie podnośnika droższe niż wymiana klocków w warsztacie. Co to za poradnik.
Przecież mówił ,że można to zrobić bez podnośnika.
Nie zakręciłeś korka i płyn poszedł w pizdu, kierowca wyjechał z warsztatu nie wyhamowował przed skrzyżowaniem, zgon na miejscu
Hahaha tak mobloby to wyglądac niby smieszne,lecz prawdziwe. "Fahofcy"
To fakt, że nie pokazane, ale tak podstawowa czynność to już chyba tylko w kierunku upośledzonych.
Współczuje ludziom którzy korzystają z serwisu takiego mechanika !!! Katastrofa!!! 👎👎👎
Amatorka
Czego?
@@daszbordholoo8292 nie poluzowal odpowietrznika przez co podczas cofania tloczka caly syf poszedl z plynem do ukladu. Posmarowal tloczek pod gumka uszczelniajaca pasta bez wczesniejszego oczyszczenia tamtego miejsca. Wymieniać można długo...
Jak nie miał "syfu" pod gumka to nie musiał luzowac odpowietrznika
Czemu ty marudzisz idź i wywal się na plecy
Dobra robota
😱😱😱 Tłoczysko nie wyczyszczone, brak smaru miedzianego i pasty ceramicznej na styku klocka z tloczyska
A samo psikanie tarczy klinerem nie usunie drudu, scierka w lewym ręku na urlopie.?
Smar miedziany to wymysł Volkswagena w starszych modelach, t.j. Golf II. Sami przyznali, że był to zły pomysł...
Moim zdaniem ta robota trochę po partacku zrobiona
Dla mnie super robota... argumentuj?
Fatalnie - błędów jest tyle, źe nie wiadomo od czego zacząć.
nie ma czegoś takiego jak klucz ampulowy. Błąd w sztuce proszę to poprawić.
Oczywiście, że jest. Można go różnie nazywać, ale ta nazwa jest również poprawna.
To do tak trywialnej roboty, jak wymiana klocków i tarcz, trzeba robić filmy? Przecież to nawet orangutan zrobi.
Witam. Wciskasz nieuku cały brudny płyn hamulcowy do ABS i reszty. Jak wciskasz tłoczek, nieuku, to odkręć, nieuku odpowietrznik i cały syf z hamulca tego koła trafi do butelki. Z przerażeniem: