Wady i zalety - Rekuperacja! czy warto mieć rekuperację w domu, Ile kosztuje utrzymanie rekuperacji?

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 248

  • @siwyzurt
    @siwyzurt ปีที่แล้ว +20

    Panie Łukaszu ! w tym wspaniałym rekuperatorze ustawia się harmonogram dobowy/ tygodniowy !!! , i wtedy rekuperator sam Panu przewietrzy mieszkanie przed spaniem , załączy tryb nieobecności jak Pan jest w pracy , zwiększy wentylację rano lub po powrocie z pracy jak Państwo np.gotujecie itp. To powinien Panu ustawić instalator z konsultacji z Panem ! a zwiększanie wydajności manualnie np. na 3 bieg włącza Pan tylko w sytuacjach takich jak np. impreza itp. Posiada Pan jeden z najlepszych rekuperatorów na rynku , ale chyba instalator nie pokazał Panu wszystkich jego zalet !
    Można otwierać okna jak ma się na to ochotę , ale dobrze wykonana i ustawiona instalacja powinna zapewnić Państwu komfort bez potrzeby otwierania okien .
    Pozdrawiam Grzegorz Zdybel F.H.U ZURT Krasnystaw.

  • @grzegorzpietrzak6234
    @grzegorzpietrzak6234 ปีที่แล้ว +34

    Masakra ile tu błędów.
    Po pierwsze czerpnia i wyrzutnia powietrza powinny być od siebie oddalone min 5m jak są na tej samej ścianie. A z tego co widać odległość jest mniejsza raczej. Poza tym nawet jak by było to 5m. Dobry instalator zrobi wszystko aby oba elementy były na 2 różnych ścianach. Brak możliwości zasysania zużytego powietrza.
    Kolejna kwestia czerpnię i wyrzutnię bez względu przez jakie pomieszczenie jest prowadzone izoluje się min 50mm wełny. Tu raczej jest 20mm.
    Poddasze nie ocieplane i rury w izolacji 20mm? Serio w zimie będzie grubo (tzn zapewne jest). Temperatura nawiewu spadnie radykalnie (w skrajności do 8 stopni). Poza tym sprawność rekuperatora też będzie na niskim poziomie i co chwila będzie się włączać grzałka elektryczna. Temperatura wyciągu też ma znaczenie. Przy krótkich odcinkach 1-2m można zaryzykować i dać 50mm wełny na nieocieplonym poddaszu. Ale standard to wełna 100mm.
    Spory hałas na ostatnim nawiewniku czyli najbardziej oddalonym od centrali to że coś może być normalnego to już ktoś coś tu komuś kit ostry wsadził. Im dalej od rekuperatora tym ciszej powinno być. Powód banalny. Na każde 10mb rury spada poziom hałasu o ok 1 dB każde kolano to podobny efekt. Czyli im dalej tym powinno być ciszej. Przyczyna hałasu na ostatnim anemostacie jest zła regulacja zapewne. Czyli ktoś to zrobił na oko lub w ogóle. Anemostaty nie służą do regulacji na rurach stalowych tak jak u Pana powinny być przepustnice i to na każdym odgałęzieniu. Jak tego nie ma to efekt jest taki że cały nadmiar powietrza jest pchany do jednego anemostatu przez co jest duża prędkość tzn duży hałas. Dodatkowo rury stlone powinny być montowane w taki sposób aby drgania się nie przenosiły.
    Kolejna kwestia co do hałasu to tłumiki mam nadzieję że tu nie poszedł ktoś na skróty czyli nie ograniczył się do przewodów elastycznych które widać za reperatorem i nie powiedział że to tłumik. Tak te elementy tłumią hałas ale nie tak efektywnie jak tłumiki. Poza tym wprowadzają spore opory przepływu. Więc jak rekuperator dobiera sobie moc wentylatora tak aby uzyskać daną wartość przepływu na danym biegu. Cały układ pracuje głośniej. A jak nie ma takiej opcji to pracuje z mniejszymi wydatkami, przez co wentylacja jest albo słaba albo trzeba włączać ją na wyższe biegi aby mieć zadowalający efekt.
    Decyzja który wybrać rekuperator to może dla innych o ile do tego miejsca dojdą. Warto sprawdzić kilku najlepiej wszystkich producentów i porównać karty katalogowe pod kątem hałasu. Gdyż tu różnice są ogromne oraz spręże przy danej wydajności. Każde 3 dB to hałas 2 krotnie większy dla nas. A małe spręże to mała efektywność central, ale tu to już rzadkość. Sprawności każde podane ponad 90% na to nie ma co patrzeć.
    Fajna wilgotność w lecie to nic nadzwyczajnego. Rekuperator warto sprawdzać w zimie. Kiedy to właśnie zawartość wilgoci w powietrzu na zewnątrz jest bardzo niska. I temperatury też są niskie. Wtedy warto zobaczyć jaka jest realna sprawność oraz jak często musi się włączyć grzałka lub co gorsza wyłączyć wentylator nawiewny gdyż co chwila rekuperator wchodzi w tryb przeciw zamrożeniowy.

    • @tomaszcz.6949
      @tomaszcz.6949 ปีที่แล้ว

      Ja się zgodzę z tymi uwagami. Jaki wymiennik polecasz i jakiego producenta?

    • @grzegorzpietrzak6234
      @grzegorzpietrzak6234 ปีที่แล้ว +3

      @@tomaszcz.6949 wymiennik obrotowy. Realnie największą sprawność jednak jest dość często trochę głośniejszy. Jak jest budżet to entalpiczny z firmy thessla green. Odradzam celulozowe wymienniki entalpiczne po roku raczej do wyrzucenia wymiennik. A standard to wymiennik krzyżowy przeciwprądowy. Też może być thessla green, klimor itp. Najlepiej sprawdzić parametry kilku i na tej podstawie wybrać, cena też może tu miec dużo do powiedzenia. Też warto sprawdzić co jest w cenie czy np jest sterowanie po WiFi itp.

  • @TwinkiWinki
    @TwinkiWinki 2 ปีที่แล้ว +41

    Ceny centralek to jakiś kosmos - generalnie rekuperator to nic innego jak skrzynka + 2 wentylatory + wymiennik i filtry a kosztują tyle co używany samochód.

    • @kapitanpanda
      @kapitanpanda 3 หลายเดือนก่อน

      30 letni polonez to tez samochod tak jak ten nowy z tego roku ale,mimo to wolalbym ten nowy🤷‍♂️
      Niby to takie glupie urzadzenie ale działa

  • @TheSebek27074
    @TheSebek27074 8 หลายเดือนก่อน +1

    tłumiki należy zamontować najbliżej źródła hałasu, czyli kawałek za rekuperatorem. Taki tłumik o długości około 1m powinien skutecznie wygłuszyć pracę rekuperatora. Tłumiki przy rozprężnikach tłumią drobne hałasy spowodowane przepływem powietrza przez kanały.

  • @MegaSeeboo
    @MegaSeeboo ปีที่แล้ว +7

    Wyrzutnia na zewatrz 1,5 metra od czerpni powietrza ... Bardzo madre rozwiazanie.. Gratuluje geniuszu!

  • @abbyrocker3189
    @abbyrocker3189 2 ปีที่แล้ว +4

    rury muszą mieć temp. powyżej punktu rosy. w przeciwnym razie w rurach bedzie mikro świat. woda z rur będzie płynąć strumykiem.

  • @MhUser
    @MhUser 2 ปีที่แล้ว +8

    aktualnie upały 30+ stopni od 2 tygodni; w domu mam 22 stopnie bez klimatyzacji; mogę zamknąć okna, odzyskuję 'chłód' z powietrza wywiewanego; mam duże przeszklenia na S i nie mam okapów dachu; używam rolet jeśli mogę, wietrzę intensywnie w nocy w godzinach gdy temp na zewnątrz jest niższa niż w domu; w domu jest bardzo przyjemnie, nie ma wilgoci, ani upału;

    • @Ban_gladesz
      @Ban_gladesz 2 ปีที่แล้ว +1

      A jaki ma Pan wymiennik. Ja słyszałem że entalpiczny jest dobry, bo nie wysusza tak powietrza, ale mógł to być chwyt reklamowy w filmie (niestety nie można mieć pewności czy filmy nie są sponsorowane)

    • @MhUser
      @MhUser 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Ban_gladeszentalpiczny jest chyba mniej sprawny więc to minus; ja reguluje wilgoć w domu pasywnie tynkami glinianymi oraz drewnianymi materiałami wykończeniowymi; wilgoć oscyluje koło 50% mimo zwykłego wymiennika przeciwprądowego

    • @Ban_gladesz
      @Ban_gladesz 2 ปีที่แล้ว +1

      @@MhUser dzięki za odpowiedź, będę musiał w takim razie poczytać. Wiadomo że producenci będą wpisywać sprawności które były uzyskane w warunkach laboratoryjnych.
      Dom z tynkami glinianymi, fajna sprawa. Gdyby nie słaby dostęp do materiałów i trudności w samodzielnej budowie to sam bym się zdecydował na strawbale

    • @MhUser
      @MhUser 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Ban_gladesz tynki robiłem sam; materiały z grosze, piasek, glina, woda mieszane na budowie; gotowe mieszanki 5 x droższe a w środku piasek i glina i i tak trzeba mieszać po dodaniu wody

    • @graffit01
      @graffit01 2 ปีที่แล้ว +3

      Szanowny Panie, coś Pan tutaj naciąga fakty na moje oko lub nie mówi całej prawdy. Albo ma Pan ekstremalnie niską ekspozycję na słońce, dom bardzo zacieniony lub inne źródła chłodu, o których Pan nie wspomina lub wynik podany o poranku po nocy 13 C, nie mniej reku nie ma na to większego wpływu. Nie uwierzę, że 22 stopnie utrzymuja się CIĄGIEM przez wspomniane 2 tygodnie, w środku dnia, w całym domu, szczególnie, że ostatnie noce mieliśmy 18-20 stopni. Nikt tam nie mieszka, sprzęty nie chodzą? Tyle to ludzie z klimatyzacją osiągają. Ja również mam dom z dużymi przeszkleniami na południe, rolety w dni słoneczne zasuniete minimum do połowy bo zyski ze słońca są gigantyczne. Gdyby nie chłodzenie pompa ciepła to miałbym w domu ponad 28 stopni, a bez rolet to grubo ponad 30. Duże przeszklenia są dobre w zimie, w lecie to przekleństwo.

  • @Ad4x4W
    @Ad4x4W 2 ปีที่แล้ว +12

    Szczerze, to dałeś się wmanewrować w instalacje na rurach ocynkowanych. W zasadzie to od kiedy powstały systemy rozdzielaczowe to taka magistralowa jest montowana głównie w przemysłówce. Jest głośniejsza, zajmuje więcej miejsca i nie jest bakteriobójcza/grzybobójcza jak przewody w rozdzielaczowej.

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 2 ปีที่แล้ว

      Jak jest głośna to znaczy że została nieprawidłowo wykonana.
      Nawet rury ocynkowane da się wyciszyć na długości 0.5-1[m], używając odpowiednich materiałów i zmniejszając predkość przepływu do 2.5m/s lub niżej.
      Oczywiście to dodatkowy koszt materialów i trochę więcej pracy, a każdy chce dobrze i tanio(=niemożliwe do spełnienia).

    • @Konrad162
      @Konrad162 ปีที่แล้ว

      U mnie jest na tych samych rurach 3 rok bardzo zadowolony bez głośny system chyba że damy na 400m³/h

  • @wetoization
    @wetoization 9 หลายเดือนก่อน

    Tego mi było trzeba

  • @adela5662
    @adela5662 ปีที่แล้ว +2

    Świetny film 👍

  • @michalk6082
    @michalk6082 11 หลายเดือนก่อน +4

    Cześć Łukasz. A w domu masz okap z wyciągiem na zewnątrz czy tylko z funkcją pochłaniacza? Wszędzie są sprzeczne informacje, zę okap z wyciągiem zakłuca pracę rekuperacji?! Pozdrawiam

    • @Yamol_87
      @Yamol_87 5 หลายเดือนก่อน

      Bo zakluca, ale nie zakluca on pracy przez 24h.

  • @mateuszbienkowski2365
    @mateuszbienkowski2365 6 หลายเดือนก่อน +1

    Co w przypadku awarii prądu? czy jest mozliwość integracji rekuperacji z grawitacyjnym systemem? własnie na wypadek przerw w dostępie do prądu?

  • @renault3443
    @renault3443 11 หลายเดือนก่อน +13

    Mieszkam przy lesie I pole mam od 2 stron...otwieram okna jak chce I wiesz co...Ptakow spiew slysze!

    • @patrickmuszynski8313
      @patrickmuszynski8313 3 หลายเดือนก่อน

      I pelno much w domu 😂

    • @kapitanpanda
      @kapitanpanda 3 หลายเดือนก่อน

      Superrrr❤ brawo ty😅

    • @marzenaszubart2249
      @marzenaszubart2249 2 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@patrickmuszynski8313
      Siatki na okna założyć i nie będzie nic proste

  • @miroslawjesko9079
    @miroslawjesko9079 3 หลายเดือนก่อน

    Witam panie Łukaszu pytanko: co dzieje w sytuacji kiedy w jesienny wieczór na dworze mżawka prawie 100% wilgotności jak sobie radzi wtedy rekuperator i jaką wilgotność jest w stanie zniwelować wprowadzając systemu i co się dzieje z wilgocią gdzie ta woda jest odkładana? Dziękuję za interesujący materiał. Pozdrawiam

    • @bartoszstatkiewicz8576
      @bartoszstatkiewicz8576 21 วันที่ผ่านมา

      rekuperator poprzez wymiennik podbija temperaturę powietrza wdmuchiwanego do wnętrza. C za tym idzie spada jego wilgotność. (ta sama ilość pary wodnej w cieplejszym powietrzu daje niższą wilgotność powietrza, stąd w zimie suchość - ciepłe powietrze ma zdolność do przenoszenia większej ilości pary wodnej). Dla przykładu 90% wilgotność powietrza w temperaturze +0C ta tylko 25% wilgotności przy +20C

  • @90maniek901
    @90maniek901 11 หลายเดือนก่อน +5

    Wlot i wylot powietrza moim zdaniem lepiej jakby były na osobnych ścianach budynku bo jak patrzę to zależy od wiatru jakie powietrze będzie w domu z racji tego że może zassać powietrze wydmuchiwane ale nie znam się tylko taka sugestia mnie naszła

  • @renault3443
    @renault3443 11 หลายเดือนก่อน +1

    Stop.! Kolego sprostowanie...wentylacje grawitacyjna rowniez regulujesz mechanicznie manualnie ....przyslaniajac lub uchylajac kratki wentylacyjne w kominach oraz oknach 3 szybowych

    • @JohnSmith-g3i
      @JohnSmith-g3i 4 วันที่ผ่านมา

      Niewazne! Montuj rekuperator bo na salonach nikt ci ręki nie poda...

  • @arturkaminski1141
    @arturkaminski1141 ปีที่แล้ว +4

    Obejrzałem do czasu gdy pokazałeś gdzie usytuowany jest nawiew i wywiew na ścianie zewnętrznej. Popełniłem również ten błąd. Nie dość, że czerpnia i wyrzutnia obok siebie to jeszcze na tej samej ścianie. Przy niesprzyjającym wietrze zapachy (smród) wywiewany z domu oraz spaliny z kotła gazowago zasysane były ponownie do domu przez czerpnię. Było tragicznie zanim do tego doszedłem. Rekuperacja pracuje już 8 lat po poprawkach. Pozdrawiam

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      U mnie nie ma problemu z zapachami - na szczęście,

    • @Heart0rHead
      @Heart0rHead ปีที่แล้ว

      Jeśli ktoś ma przypadkiem nieużywany komin warto wyrzutnię w nim zrobić

  • @tomaszcz.6949
    @tomaszcz.6949 ปีที่แล้ว +2

    Dlaczego zdecydowałeś się na rury stalowe? Wymieniłeś same ich wady.
    Dlaczego polecasz tylko i wyłącznie wymiennik przeciwprądowy?

  • @marekdzur2673
    @marekdzur2673 2 ปีที่แล้ว +4

    Cześć!! Jakiej średnicy masz rury? Od rekuperatora do wyrzutni i do puszek rozdzielczych? I przy przejściu przez ścianę czy masz zwiększoną średnicę? Pozdrawiam serdecznie Marek

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +4

      do wyrzutni idzie 25 cm a do puszek rozdzielczych 22

    • @marekdzur2673
      @marekdzur2673 2 ปีที่แล้ว +1

      @@kukeszko3534 Dziękuję za informację. Pozdrawiam serdecznie

  • @bartasss87
    @bartasss87 2 ปีที่แล้ว +4

    Nie czekaj na zime tylko ocieplaj te rury na strychu. 2cm to jest żart. Woda Ci się będzie kondensować a do pomieszczeń będzie nawiewać zimne powietrze. Wełna wg zamoczona już traci część swoich włąściwości izolacyjnych. Dawaj na to 15cm, szkoda żę sam musisz to teraz robić a ktoś za te robotę już kasę wziął.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +3

      mam plan zrobić to zaraz po tarasie, niestety na budowie trzeba wiedzieć o wszystkim bo Cię nikt w trakcie robót nie poinformuje

    • @bartasss87
      @bartasss87 2 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 niestety to prawda.

  • @aGentleUser
    @aGentleUser ปีที่แล้ว

    No ja bym to mieszal z pompa i gwc zeby w lecie chlodzilo, ale jeszcze nie jestem zdecydowany.
    Szwagier ma i mi sie u niego nie nejlepiej spi, przy otwartym oknie mi lepiej. Pylki moze z pola nie wchodza, ale alergeny kotow chyba sa niezle mieszane :)
    Grzyb i wilgoc w lazience itd chyba najcenniejszy atut tego, ale koszty ... 800 zloty rocznie i to jeszcze bez pradu to jednak sporo.

    • @michaelscofield1578
      @michaelscofield1578 ปีที่แล้ว

      Rekuperacja to raczej oszczędność a nie koszty.
      Nie mówię o samym zakupie urządzenia.

  • @adamdrozdek
    @adamdrozdek 2 ปีที่แล้ว +1

    Super materiał

  • @IndyPoint
    @IndyPoint 2 ปีที่แล้ว +7

    Zapomniałeś wspomnieć by przy rekuperacji mieć "podcięte" wszystkie drzwi. Nawiew musi mieć ujście w wywiewie, inaczej nie ma wymiany!

    • @tusaeu1714
      @tusaeu1714 ปีที่แล้ว +1

      niekoniecznie, można mieć nawiewy i wywiewy w pokojach wówczas nie trzeba nic podcinać, ja z kolei niestety nie mam nawiewów i wywiewów to niestety nie mogę drzwi zamykać :) jak zamknę to wyraźnie czuć dyskomfort

    • @IndyPoint
      @IndyPoint ปีที่แล้ว +1

      @@tusaeu1714 Nie wiem czy w Polsce znalazłby się ktoś kto by to wyregulował! Wymieniać powietrze trzeba w całym domu, a nie tylko jeden pokój - a tak będzie w tym przypadku. Wentylowane będzie tylko jedno pomieszczenie które będzie miało najmniejsze opory przepływu powietrza. Nie widziałem jeszcze tak zbudowanej rekuperacji!

    • @janosik3120
      @janosik3120 3 หลายเดือนก่อน

      Ta cała rekuperacja to potrzebna jak rybie ręcznik. W ciul szmalu a tylko hałas dodatkowy.

  • @intelusenergy
    @intelusenergy 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry materiał! :) Mega profesjonalny. Pozdrawiamy.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      Czy mega profesjonalny to nie wiem, ale dziękuję😉

  • @malmooze
    @malmooze ปีที่แล้ว +2

    Ale Cię Pan instalujący rekuperację zrobił w balona... Czy instalacja na spiro, czy na "plastiku", to nie może być jej słychać. 2 i 3 bieg są po to żeby z nich korzystać, więc jest to problem :)

  • @Arcziwwy
    @Arcziwwy 5 หลายเดือนก่อน +1

    Rekuperator jest dobry tylko dla alergików - uważam, że jest to niepotrzebny wydatek - chyba, że faktycznie mieszka się w smogowym mieście i absolutnie nie można otwierać okien - bo wtedy rekuperacja traci sens.

  • @dawideo1985
    @dawideo1985 10 หลายเดือนก่อน +1

    Witam. A jak wygląda u Pana poziom wilgotności powietrza zimą? Mam ten sam model rekuperatora. I jestem mega zadowolony, jedyny problem to poziom wilgotności zimą, kiedy czasem potrafi spaść do 20% przy dużych mrozach....tak poza tym same plusy

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  10 หลายเดือนก่อน +2

      34% nigdy nie spadło mi niżej

    • @dawideo1985
      @dawideo1985 10 หลายเดือนก่อน

      @@kukeszko3534 dziękuję za odpowiedź. A na jakim biegu chodzi u Pana reku?. U mnie ciągle 1 bieg + 2 razy na dobę 3 bieg po 20 minut na przewietrzenie. Ma może Pan dodatkowo jakieś nawilżacze?

  • @tomanio009
    @tomanio009 ปีที่แล้ว

    Co Pan by powiedział o poloczeniu rekuperacji z rozprowadzeniem ciepłego powietrza dpg

  • @Yamol_87
    @Yamol_87 5 หลายเดือนก่อน

    Te kratki co sa na zewnatrz moglyby okapniki w eazie w jakby woda sie skraplala

  • @janbak1486
    @janbak1486 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak podłączyć jeden rekupulator ? Lub nawiewnik z grzałką pod panel słoneczny pomieszczenie 20m2 powiedzmy nawiewnik z cyrkulacją powietrza te co oglądałem pobierają 60 do 200wat i chciałbym podłączyć pod panel słoneczny i się zastanawiam jak to zrobić pewnie potrzebny będzie akumulator jako magazyn energii ,z panela prąd do akumulatora i później z akumulatora prąd do nawiewnika byłby pobierany ktoś coś wie jak to ogarnąć ? Panele 2x po 300, 350wat powinny wystarczyć

    • @marekkonopka8210
      @marekkonopka8210 2 ปีที่แล้ว +2

      Szukaj informacji na forach fotowoltaika na fb

    • @janbak1486
      @janbak1486 2 ปีที่แล้ว +1

      @@marekkonopka8210 👍

  • @krzysiekb.3439
    @krzysiekb.3439 2 ปีที่แล้ว +2

    Ktoś Ci fatalnie doradził z tymi rurami na nieizolowanym strychu, przy rekuperatorze na parterze. Zrozumiałbym to, jakbyś tam na strychu miał rekuperator.
    Ja mam izolowany strych wełna skalną rockwool 20cm 0.035 na skosach. W stropie między poddaszem, a strychem 40cm takiej samej wełny. Na strychu zimą jest w najzimniejsze dni pare stopni na plusie (nie pamiętam ile).W lecie, w tamtym roku, maksymalnie 30 stopni było w ostatni dzień upałów. Dach jest pokryty dachówką koloru czarnego.
    Rekuperator masz podłączony do instalacji poprzez tłumiki elastyczne/sztywne wygłuszające? Metalowa rura elastyczna lub sztywna, perforowana i otoczoną wełną mineralną. Na przykład Alnor Acudec. To jest podstawa.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +2

      Tak mam tłumik łączący reku z rurami, widzisz jak jest, jak się człowiek sam nie nauczy to zawsze firma czy ekipa wciśnie cośbyle by kupić

    • @krzysiekb.3439
      @krzysiekb.3439 2 ปีที่แล้ว +1

      @@kukeszko3534 Niestey też się przekonałem, że tak jest.
      No to jak masz juz tłumik to jedynie można dołożyć drugi. Dwa wytracą więcej decybeli ułożone jeden za drugim, ale może to nie ten problem jest.

  • @ZigiBrown
    @ZigiBrown ปีที่แล้ว +1

    dzięki

  • @adamlo5274
    @adamlo5274 2 ปีที่แล้ว +2

    Jakie wydajności jest rekuperator oraz jaka jest powierzchnia domu ?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +2

      powierzchnia użytkowa 140m2 a wydajność to 350m3/h

  • @ukaszmierzejewski1916
    @ukaszmierzejewski1916 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy ta tzw zabudowa iglo pomogła w uzyskaniu wyższej sprawności temperaturowej?

  • @tepicielGlupoty
    @tepicielGlupoty ปีที่แล้ว +1

    A w domu z poddaszem użytkowym jest możliwa rekupuracja? No bo rury którędy mogą być poprowadzone ?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      Jest. Albo na strychu- ja tak mam, albo w warstwie ocieplenia

  • @kampol18
    @kampol18 9 หลายเดือนก่อน

    to urządzenie nie jest takie drogie, w szczególności jak kupujesz z chin

  • @JohnSmith-g3i
    @JohnSmith-g3i 4 วันที่ผ่านมา

    A ja tak wymieniam powietrze ze uchylam z rana okna.

  • @sneakyluqas7325
    @sneakyluqas7325 4 หลายเดือนก่อน

    Rekuperator w domach to moim zdaniem obowiązek. Super rozwiązanie

  • @46788j
    @46788j 9 หลายเดือนก่อน

    Jesli rzad narzuca montaz czegokolwiek oznacza to ze będziesz mial wydatki.. wedlug szybkich obliczeń utrzyamnie roczne rekuperatora prad + filtry + serwis to 1000zl plus koszt zakupu i nie wspomniales o odgrzybieniu bo chyba nie sadzicie ze w tych rurach nie zaczna rosnąć wąsy... ja tam po prostu otwieram okno jak moi rodzice i moi dziadkowie... koszt 0 zl. Grzyba nie widać..

    • @joannarossa8272
      @joannarossa8272 7 หลายเดือนก่อน

      ...i ta podpowiedź najbardziej mi ,65- o letniej babci ,się podoba.....

  • @perdurabopasan
    @perdurabopasan 2 ปีที่แล้ว +1

    Myslalem ze w rekuperacji jest gruntowy wymiennik ciepla a nie tak kolo siebie na science in and out🤔?

    • @gwis100
      @gwis100 2 ปีที่แล้ว

      Sa tez i gruntowe GWC ale jest to dodatkowy koszt (czasem pod plyta fundamentowa domu) a czasem sie zdarza problem z wilgocia w rurach w gruncie i nieprzyjemny zapach. Ale moze to tylko takie opowiesci.

  • @prospara
    @prospara ปีที่แล้ว

    dzieki

  • @grzegorzkwiatkowski2921
    @grzegorzkwiatkowski2921 2 ปีที่แล้ว +1

    hej czy reku pracuje u ciebie non stop? dzieki za odpowiedz
    pozdrawiam

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      Tak, zaprojektowana jest by pracować non stop, właściwie wg producenta nie powinno się jej wyłączać zbyt często

  • @annastepniak2911
    @annastepniak2911 4 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry, a czy ma Pan rekuperację w piwnicy?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  4 หลายเดือนก่อน +1

      Nie- w piwnicy mam wentylację grawitacyjną

    • @annastepniak2911
      @annastepniak2911 4 หลายเดือนก่อน

      I jak to działa? Nam goście od reku mówią, że tak jest źle, że w piwnicy też powinna być rekuperacja.

  • @piotreknikodem9296
    @piotreknikodem9296 10 หลายเดือนก่อน +1

    A jaka cena tego urządzenia z montażem?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  10 หลายเดือนก่อน

      nie orientuje się jakie są obecnie ceny

  • @Szczepan-v8t
    @Szczepan-v8t หลายเดือนก่อน

    Ja wyliczyłem że całkowity koszt rekuperacji to 8 tysi dom 160m skąd biorą monterzy ceny

  • @prawdydawca13
    @prawdydawca13 2 ปีที่แล้ว

    Dla domu około 130 m2 mamy wyliczone zapotrzebowanie około 320 m3/h. U ciebie przy 140 m2 masz pewnie zapotrzebowanie podobne. I to jest zapotrzebowanie nominalne, a nie maksymalne. Więc reku powinien działać na wyższej mocy, co zresztą sam zauważyłeś, że jest lepszej jakości powietrze w domu. U nas planuję około 500 m3/h reku żeby właśnie nominalnie chodził na niższym biegu w okolicach 350 m3/h, a jak zajdzie potrzeba to przewietrzyć na wyższym

    • @graffit01
      @graffit01 2 ปีที่แล้ว +3

      Brać większy, nawet się nie zastanawiac. Wyliczone mamy 330, reku od 2 lat zamontowany 450 m3/h. Są dni, że żałuję, że nie mamy ponad 600 w zapasie. Szum w kanałach byłby większy, ale są sytuacje, że taka wydajność by się przydała. W sezonie letnim i tak chodzi non stop na 100 proc. (połączony z chłodnicą). W zimie tylko na 20% bo okrutnie wysusza powietrze w domu i.. zaciąga smog jeśli podkręcimy obroty.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      Kurcze, u mnie już za późno, ale fakt przydałby się mocniejszy

    • @Fahrenthide
      @Fahrenthide 2 ปีที่แล้ว +1

      @@graffit01 Hej, dlaczego w lecie działa na 100%? nie działa on przecież jak klimatyzacja, a okna zawsze można uchylić. Możesz się do tego odnieść dlaczego używasz w lecie rekuperator?

    • @andrzejmartyniuk8409
      @andrzejmartyniuk8409 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 A jaki był całkowity koszt tej instalacji?

  • @matsu9709
    @matsu9709 ปีที่แล้ว +1

    W piwnicy też Pan posiada rozprowadzoną reku? Czy grawitacyjnie?
    Pozdrawiam

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      W piwnicy grawitacyjnie

    • @matsu9709
      @matsu9709 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 Dziękuję za odpowiedź. Jestem na etapie poszukiwania wykonawcy/wycen i również posiadam piwnice i zamierzam na poddaszu(lane skosy) umieścić Reku(oczywiście tworząc warunki do tego czyli umieszczenie maszyny w zabudowie typu iglo i ocieplenie rur wełną). Realizacjia reku w piwnicy to kolejny poziom i 1/3 wartości do góry..

    • @matsu9709
      @matsu9709 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 I jeszcze jedno. W piwnicy grawitacyjnie jak zostalo zrealizowane? Kratki w scianach/Nawiewniki w oknach/ wpuszczczone w komin i wyprowadzenie przez "grzyba" wentylacyjnego?

  • @mirotsw2932
    @mirotsw2932 ปีที่แล้ว

    Pytanie do znawców, jeżeli skrapla mi się na oknach i codziennie rano muszę dymać ze szmatką i wycierać to czy rekuperacja mi pomoże zlikwidować ten problem ?

    • @sylwek217335
      @sylwek217335 8 หลายเดือนก่อน

      Zbyt słaba wymiana powietrza, musisz częściej wietrzyć dom a rekuperacja na 95% rozwiaze problem.

  • @radroz6003
    @radroz6003 ปีที่แล้ว

    wywaliłem z domu typa, który radził puścić , a raczej proponował puścić rury po poddaszu ,, które nie było ani ogrzewane , ani ocieplone..., i twierdził ,że tak moze być..., całe szczęście skonsultowałem z trzema innymi, i każdy jednym głosem odradził takie rozwiazanie, rury , muszą isć w ciepłym, najlepiej w wełnie albo wpuścić je w pianę pur

  • @Dzamal1989
    @Dzamal1989 ปีที่แล้ว +3

    Czy możecie polecić jakiś rekuperator do domu o pow.120m2 ?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +3

      Aeris next 350 będzie dobry, tyle że kosztuje trochę

    • @Dzamal1989
      @Dzamal1989 ปีที่แล้ว +1

      @@kukeszko3534 cena waha sie od 12.500 do 17000 tys zł tanie nie jest ale pewnie cena idzie z jakością😉

  • @andrzej7106
    @andrzej7106 3 หลายเดือนก่อน

    Chciałbym żeby ktoś zrobił test takiego wymiennika. Wielu z was by się zdziwiło 😂😂

    • @darroz3146
      @darroz3146 หลายเดือนก่อน

      co masz na myśli?

    • @andrzej7106
      @andrzej7106 หลายเดือนก่อน

      @@darroz3146 test, to znaczy, ustawić wymiennik tuż przy ścianie zewnętrznej, bez żadnych długich rur, przy temperaturze 0 lub - 10 i sprawdzić czy do pomieszczenia będzie wpadać 18° 😂
      Ja widziałem taki test i widziałem wydajność takiego wymiennika

  • @slawekostrzycki7231
    @slawekostrzycki7231 2 ปีที่แล้ว

    Super pozdrawiam

  • @Pacek90
    @Pacek90 ปีที่แล้ว

    Nigdy w rzyciu nie założę reku,zbedna inwestycja dla kogos kto lubi otwierac okna wiekszosc dnia,dla mnie dom ma byc swiatynia przyjemnosci a nie zamknietym pudelkiem.

    • @Speedkam
      @Speedkam ปีที่แล้ว +1

      Jak pisać nie potrafisz to nigdy nie zrozumiesz po co rekuleracja

    • @Pacek90
      @Pacek90 ปีที่แล้ว

      @@Speedkam ciekawe czy realu taki cwany.

  • @lechkrekoten761
    @lechkrekoten761 ปีที่แล้ว

    Dziękuję

  • @egoistaX
    @egoistaX ปีที่แล้ว +1

    czy filtry można myć? co robi serwisant tak na prawdę? sprawdza coś czy tylko bierze 400zł?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      jest film na kanale jak serwisować rekuperator, jam jest wszystko pokazane co robi serwisant

  • @dnamovies3976
    @dnamovies3976 2 ปีที่แล้ว +1

    W którym miejscu instalacji masz te tłumiki zrobione??

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      Przy samej rekuperacji

    • @dnamovies3976
      @dnamovies3976 2 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 aha... Zastosuj taką rurę elastyczną z miśkiem (ze 2-3m) tuż przed anemostatem.
      Są takie akustyczne z dziurkami w aluminium w środku.
      Zamiast ciąć spiro lepiej odkręcić ostatni kanał, żeby w razie co można było wrócić

  • @KatarzynaG1505
    @KatarzynaG1505 2 ปีที่แล้ว +2

    A ja chciałabym zobaczyć test, jak wygląda dom, gdy np przez miesiąc nie używa sie rekuperacji. Robi się wilgoć? Grzyb? Czy domownicy odczują różnicę?

    • @krzysiekb.3439
      @krzysiekb.3439 2 ปีที่แล้ว +6

      To nie chodzi o wilgoć i grzyb. Tu chodzi o stężenie CO2, czyli przyjemne, świeże powietrze bez pilnowania wietrzenia, bo grawitacyjna wentylacja działa jak chce. Na poddaszu z reguły w ogóle, bo za krótkie są kominy.

    • @graffit01
      @graffit01 2 ปีที่แล้ว +9

      Robiłem test. Reku wyłączone na kilka godzin da się już odczuć po powrocie do domu. Atmosfera jest cięższa, od razu wiadomo, że coś jest nie tak jak trzeba, że jest gorzej niż było. Nagle okazuje się, że czuć coś pozostawionego w zlewie, jakas ścierkę, która powinna pójść do prania czy wodę we flakonie, która trzeba wymienic. Pojawiają się dziwne zapachy, których nie było. To nie jest tez tak że rekuperator daje nam odczuwalnie świeże powietrze, nie jest nagle rześko jak po burzy albo po otwarciu okna w mroźny dzień. Jest neutralnie zapachowo, nie ma wilgoci, a do tego szybko się przyzwyczajamy, jednocześnie z miejsca czujemy jak system przestaje działać.

    • @miloszenko
      @miloszenko 2 ปีที่แล้ว +3

      Odczują. W zapachu i w bólu głowy

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว

      Potwierdzam

    • @ukaszszut8065
      @ukaszszut8065 2 ปีที่แล้ว +2

      Mialem znajomych, ktorzy wyłączali eksperymentalnie na 2 tyg w zime, jadac na narty... Grzyb sie nie robi, ale ppm leca w górę... Tak jakbyś chaty nie wietrzył dluzszy czas. Wiec nie ma takiej potrzeby. Jak sie cos zepsuje tez chata nie zgnije, ile mieszkan blokach ma zaprojektowany systemowy kanal grawitacyjny i kiepski "cug "??? I żyją... Nie ma komfortu, boli Cie glowa ale żyją

  • @empozorod
    @empozorod 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy mógłbyś napisać który model Aerisa to jest ? Dlaczego pytam? Bo mój wykonawca twierdzi, że nie mogę mieć takiego sterowania jak u Ciebie. Poza tym bardzo fajny materiał.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      Aeris next 350, dzięki😉

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 2 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 Firma matka ma 3 wersje: ERV, Premium i Quality.
      Premium ma wszystko (komunikacyjnie) oprócz płytki sterującej z anteną do RFZ. Qulity to "golas" (brak KNX, nagrzewnicy, możliwości łączenia kilku metod sterowania) ale ma płytkę z anteną do sterowania bezprzewodowego. Tak z grubsza.....

  • @Photo-Ninja
    @Photo-Ninja ปีที่แล้ว +1

    Czyli żeby zagazować rodzinę wystarczy w kratkę zasysającą podać gaz? Wiem extrema, ale jednak niebezpieczeństwo jest. Co do zapachów z zewnątrz np kiedy sąsiad to farmer i właśnie zalał pole gnojówką? Mamy to wówczas w każdym pokoju? Masz może do tego sterowanie z poziomu poszczególnych pokoi czy tylko z centralki?

    • @krzysztofkok2440
      @krzysztofkok2440 9 หลายเดือนก่อน

      Pan chyba zazdrości, pewnie Pana nie stać na to

    • @Photo-Ninja
      @Photo-Ninja 9 หลายเดือนก่อน

      @tofkok2440 Przejrzałeś mnie! To się jeszcze nikomu dotąd nie zdarzyło! A tak na poważnie przecież zadałem proste pytania, bo te problemy mnie nurtowały przed podjęciem decyzji odnośnie rekuperacji, gdzie tutaj zazdrość? Będę w niedługim czasie budował swój dom więc co złego w wrażanych dla mnie pytaniach?

    • @marekmarek4160
      @marekmarek4160 6 หลายเดือนก่อน

      @@krzysztofkok2440 co za dziwny komentarz

  • @jarodudka4232
    @jarodudka4232 8 หลายเดือนก่อน

    Joł jest oki.

  • @renault3443
    @renault3443 11 หลายเดือนก่อน +1

    Na moim ocieplonym strychu temperature to 18.w plusie!caly rok!

  • @michaburzynski5210
    @michaburzynski5210 ปีที่แล้ว

    Cena serwisu obowiązkowa....bo tracisz gwarancję?

  • @stanczos6833
    @stanczos6833 ปีที่แล้ว +1

    Działaj mordo

  • @chojnb
    @chojnb 2 ปีที่แล้ว +1

    Czemu ten aeris wygląda jak dokładnie mój zehender ?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว

      Być może jeden i ten sam producent a marki inne, tak jak to jest np z skoda i vw

    • @chojnb
      @chojnb 2 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 pytanie tylko kto przepłacil za logo 😉 żeby oszczędzać drogie oryginalne filtry to mam na rurze od czerpni dodatkowy filtry ze zwykłej włókniny i świetnie sobie radzi z komarami itd. Polecam

    • @gwis100
      @gwis100 2 ปีที่แล้ว +1

      Aeris tansza wersja Zehendera.

  • @magdalenakondraciuk7126
    @magdalenakondraciuk7126 2 ปีที่แล้ว +2

    Jaki koszt rekuperatora z montażem ?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      całość 23 tys,

    • @SebastianSzajner
      @SebastianSzajner 2 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 23 tys to koszt wszystkiego od zera wraz z orurowaniem i montażem od zera w nowym domu?

  • @epolpier
    @epolpier 2 ปีที่แล้ว +2

    Czerpnia tuz obok wyrzutni i do tego nie od polnocnej strony ? Masakra...

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว

      Tak zamontowali, działa, nie czuję jakiś negatywnych skutków

    • @epolpier
      @epolpier 2 ปีที่แล้ว +2

      @@kukeszko3534 Działać będzie tylko nie optymalnie.

  • @barnabasprawiedliwy
    @barnabasprawiedliwy 2 ปีที่แล้ว

    Witam. A co z czyszczeniem rur?

    • @jakubqbuncio1759
      @jakubqbuncio1759 2 ปีที่แล้ว

      A czyścisz kanały wentylacyjne w kominie?

    • @barnabasprawiedliwy
      @barnabasprawiedliwy 2 ปีที่แล้ว +1

      @@jakubqbuncio1759 hmmm patrząc na moje rury z wyciągu z kuchni i łazienki (są z takiej foli w drucianym oplocie) to przynajmniej raz na kilka lat powinno się to wymieniać 😊. Wiem to jest wyciąg ale w rurach z nawiewu na pewno też się coś będzie odkładało.

    • @jakubqbuncio1759
      @jakubqbuncio1759 2 ปีที่แล้ว +1

      @@barnabasprawiedliwy bo te rury to lipa jest, nadają się najwyżej do połączenia odpowietrzania kibla z kominkiem dachowym. Rury z instalacji mechanicznych są zupełnie inne, mają w składzie jony srebra i miedzi co czyni je bakteriobójczymi i jeśli instalacja pracuje niemal bez przerwy, czyli tak jak powinno być, to nie ma co się martwić o czyszczenie przewodów

    • @awoj51
      @awoj51 ปีที่แล้ว

      @@jakubqbuncio1759 przez 60 lat nie mialem potrzeby, dlatego wentylacja grawitacyna jest od setek lat bezobslugowa. Kontrole kominiarskie to potwierdzajá.

    • @jakubqbuncio1759
      @jakubqbuncio1759 ปีที่แล้ว

      @@awoj51 tak ja już widziałem ile jest syfu w takim kominie wentylacyjnym po powiedzmy 20 latach… W kominie murowanym nie ma warunków na higieniczny kanał, gdyż jest w nim miliony ostrych krawędzi, resztki zaprawy i czepia się do tego wszystko, kurz i pajęczyny to standard, nikt tego nie czyści wystarczy ż przyjdzie mocny wiatr zrobi tzw cofkę i w domu jest to wszystko, każdy oddycha i wciąga to w siebie ale jak coś to sprawdzona konstrukcja setki lat… 🤣🤣🤣

  • @nicknikt
    @nicknikt 2 ปีที่แล้ว +4

    Jak się kurzy na dworze to filtry zawala w moment. Zaczyna wtedy wyć jak stara suka. Czemu rekuperator nie w kotłowni? Czemu czerpnia i wyrzutnia tak blisko siebie? Serwisant się ceni bo świetnie bajki opowiada...

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +2

      reku nie w kotłowni, bo nie było którędy puścić rur , fakt ,że jak się kurzy to mocno się brudzi reku

    • @Ad4x4W
      @Ad4x4W 2 ปีที่แล้ว

      Czerpnia i wyrzutnia wg. wytycznych ma być min 2m od siebie jeśli są na tej samej ścianie.

  • @izabelamar5337
    @izabelamar5337 ปีที่แล้ว

    Jak czytam te komentarze to strach zainwestować tyle kasy w ten dobrobyt bo każda firma robi inaczej. Masakra.

  • @tomaszplewko4080
    @tomaszplewko4080 3 หลายเดือนก่อน +2

    Te wszytkie wynalazki są, t.j. rekuperacja, nowoczesne co na pięciu pompach obiegowych itd., są dla ludzi którzy budują nowe domy. Zwłaszcza dla tych co nigdy nie mieszkali w domach. Łykają wszystko jak leci. Słowo klucz "komfort", chcesz komfortu płać. Do czego zmierzam? Korzytania z domu uczy mieszkanie w nim kilka lat i dopiero wtedy można coś powiedzieć. A ci wszyscy wykonawcy to marketing i naciągacze. Proste rozwiązania są najlepsze mimo, ze czasem wymagają od nas innego podejścia, a nie guziczek. Proste są niezawodne i nie przynoszą zysku kolejnym właścicielom firm, niestety. Reku za 15 tyś! 🤣🤣🤣🤣

    • @rafalkur4770
      @rafalkur4770 3 หลายเดือนก่อน

      Mega trafny komentarz.Zgadzam się w 100 procentach

  • @homemade73
    @homemade73 9 หลายเดือนก่อน

    Nie wiem jak u ciebie ale rekuperacja przy budowie swojego domu, to zbędny wydatek, który zamiast zminimalizować koszty, to tylko je podwyższa. Dlaczego? chociażby dlatego, że koszty tej instalacji nigdy się nie zwrócą a odzysk ciepła jest na poziomie światła "latarki".

    • @asuss28122
      @asuss28122 7 หลายเดือนก่อน

      ktoś serio mysli, że to jest oszczedność? Chodzi o komfort zapewnienia wentylacji w pomieszczeniach

  • @MatteoMusicStudio
    @MatteoMusicStudio 11 หลายเดือนก่อน

    Ciekawe jak z zywotnoscia takiego urzadzenia bo nie widze tego aby co 5 lat kupowac nową centralke xD

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  11 หลายเดือนก่อน

      ponad 20 - 25 lat bez problemu

  • @marekmarek4160
    @marekmarek4160 6 หลายเดือนก่อน

    więc co to jest ta rekuperacja? w filmie tylko reklama a nie wyjaśnienie zjawiska

  • @radroz6003
    @radroz6003 ปีที่แล้ว

    git

  • @kbriv1
    @kbriv1 ปีที่แล้ว

    lipa rekuperacja/ wielkie rury w każdym pomieszczeniu ,. elektryczne ogrzewanie plus kominek to najbardziej uniwersalne rozwiązanie

  • @jakubzuradzki4364
    @jakubzuradzki4364 ปีที่แล้ว +1

    Na ile lat ogrzewania tradycyjnego wystarczyłoby pieniędzy zamiast wydawać je na rekuperator/instalację i jego serwis? To chyba podstawowa wada, bo gwarancja 2 lata nie wróży trwałości urządzenia. Uszczelniamy na maksa dom, żeby potem wydawać ciężkie pieniądze na jego przewietrzanie, gdzie tu sens? Jeszcze w dużym mieście, gdzie jakość powietrza jest mierna można się by nad tym pochylić, ale na wsi? Cyk i nie ma prądu, cyk i nie ma obiegu powietrza (co rzadkie na wsi nie jest). I jak rekuperacja ma się do ogrzewania/dogrzewania np. kominkiem?

    • @wojtas-4
      @wojtas-4 ปีที่แล้ว +2

      Prawie nikt o tym nie mewi że; TE ROZWIĄZANIE NIE MA NAJMNIEJSZEGO SENSU EKONOMICZNEGO, NIGDY SIĘ NIE ZWRÓCI !!!.

    • @Speedkam
      @Speedkam ปีที่แล้ว

      Jeśli ogrzewasz kominkiem to nigdy nie zrozumiesz po co jest rekuperacja

    • @jakubzuradzki4364
      @jakubzuradzki4364 ปีที่แล้ว +1

      Na pewno ja, jak i komentujący tutaj chętnie poznają Twoją "wiedzę tajemną" w tym zakresie ;)@@Speedkam

    • @hansik1987
      @hansik1987 10 หลายเดือนก่อน +2

      od kiedy inwestowanie jakiejkolwiek złotówki w dom ma się zwrócić? Gdybym chciał zwrot inwestycji kupił bym obligacje a nie budował dom. Masz podejście wujka Mietka co w latach 70-tych dostał za darmo mieszkanie spółdzielcze...@@wojtas-4

    • @wojtas-4
      @wojtas-4 10 หลายเดือนก่อน

      @@hansik1987 - WENTYLACJA GRAWITACYJNA, kolega o czymś takim słyszał ?. Dobrze wykonana służy wiecznie, nie wymaga obsługi, ponoszenia kosztów eksploatacyjnych i żadnych napraw. Nie zabiera żądnej przestrzeni. MAŁO?.

  • @marcinstankiewicz6192
    @marcinstankiewicz6192 2 ปีที่แล้ว

    Cześć. Twój reku ma wydajność 350m3. Powierzchnia domu to 140m2. Liczyłeś kubaturę? Tzn ile m3 wtłaczasz a ile m3 wyciągasz? Próbuje dobrać wydajność reku do domu który buduję. Po obliczeniach będę wtłaczać 250m3 i wyciągać 250m3 (bilans ponoć musi być zachowany) więc muszę mieć reku o wydajności co najmniej 500m3??

    • @reddreadd-red4681
      @reddreadd-red4681 2 ปีที่แล้ว

      250 potrzebujesz przy takim założeniu,że max 250m3 wymiany powietrza w domu

    • @marcinstankiewicz6192
      @marcinstankiewicz6192 2 ปีที่แล้ว

      @@reddreadd-red4681 dziękuję. Warto brać mocniejszy reku aby chodził na niższych obrotach? Tzn żeby miał duży zapas mocy. I jakiej masz średnicy rury między rozdzielaczami a anemostatami?

    • @Ad4x4W
      @Ad4x4W 2 ปีที่แล้ว

      Centrali nie dobiera się od kubatury domu a wylicza się w oparciu o wielkość i przeznaczenie pomieszczeń. Są na to normy. Tak wyliczone zapotrzebowanie powinno obciążać centralę na ok 50-60% max wydajności urządzenia, aby nie pracowało nominalnie na 100% i nie było głośno. To tak w skrócie. Oczywiście robi się bilans ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. W sumie instalacja jest nieskomplikowana ale można popełnić parę błędów nie mając o tym zielonego pojęcia. No i później ludzie narzekają że głośno itd.

    • @marcinstankiewicz6192
      @marcinstankiewicz6192 2 ปีที่แล้ว

      @@Ad4x4W Mówisz o wielkości pomieszczeń czyli o ich kubaturze liczoną m2 x wysokość oraz ich przeznaczeniu. Wyliczyłem wszystko na podstawie normy PN83. Wyszło mi że wyciągu muszę mieć 250m3 (łazienki, kuchnia, garderoby itp czyli brudne pomieszczenia). Zbilansowalem to nawiewem 250m3 czyli pokoje itp. Aby reku nie pracowało na pełnej mocy a np na 40% musiałbym zainstalować jednostkę o wydajności 400 m3. Dobrze kombinuję?

    • @reddreadd-red4681
      @reddreadd-red4681 2 ปีที่แล้ว +1

      @@marcinstankiewicz6192
      Ja ogólnie to sprawe rozwiązałem z rekuperacja tak, że kupiłem projekt za 250zl od peflexa na allegro z wycena części. Rury rozprowadziłem sam według projektu. Nic skomplikowanego przy podstawowych zdolnościach manualnych. Kubatura budynku to około 300m3, arekuperator 400m3. Zamówiłem sam Rekuperator z montażem i regulacja wentylacji. 8%VAT za usługę z montazem wyszło i tak taniej niż sam rekuperator na 23% VAT. Kubatura budynku to około 300m3, rekuperator 400m3 z czujnikiem co2 i wilgotności sam dopasuje wydajność do aktualnego stanu powietrza w budynku.

  • @typiaratypujemordka8833
    @typiaratypujemordka8833 2 ปีที่แล้ว +1

    Jakikolwiek komentarz 😉

  • @naszeczterykaty4387
    @naszeczterykaty4387 ปีที่แล้ว

    Do anemostatów można zrobić samemu filtry stożkowe. Ja robiłem je tak th-cam.com/video/MJSrRKIUkRM/w-d-xo.html

  • @henrykzajac4129
    @henrykzajac4129 2 ปีที่แล้ว +3

    Niezła ściema z tym przeglądem co roku.
    Co ten servisant robi?
    Cokolwiek się dzieje system sam wyświetli komunikat, trzeba postępować według instrukcji wyswietlanych na ekranie (np procedura wymiany filtrów).
    To jest Zehnder na rynek polski, pewnie najtańsza wersja, znajac praktyki firm zachodnich...

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      To nie jest ściema z serwisem, serwis jest warunkiem gwarancji, dlatego robiłem w pierwszym roku

  • @pl-kx6fs
    @pl-kx6fs 2 ปีที่แล้ว +1

    grzyb nie powstaje z braku wentylacji a z wilgoci która może być generowana przez np mostki termiczne. poza tym bardzo fajny materiał.

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 2 ปีที่แล้ว +1

      A kiedy dochodzi do za wysokich poziomów wilgotności?

    • @reconquista1911
      @reconquista1911 8 หลายเดือนก่อน

      Mostki termiczne nie generują wilgoci, tylko powodują jej wykraplanie na przemarzniętej ścianie czy oknie. Wentylacja pozwala usunąć tą wilgoć, dzięki czemu ta się nie wykropli.

  • @MiddletonHulda-h4o
    @MiddletonHulda-h4o 2 หลายเดือนก่อน

    Ebert Plains

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 ปีที่แล้ว

    Potrzeba matką wynalazków, ekonoma jest ojcem wynalazków, w tym przypadku mamy do czynienia z pół sierotą, matka dała dupy w Brukseli pewnym lobbystom.
    Prawa autorskie zastrzeżone 8-)

  • @Jedrek-Urwis
    @Jedrek-Urwis 2 ปีที่แล้ว +1

    Będą zacieki na elewacji. Zadzwoń do Malmo Rekuperacja

  • @karste7151
    @karste7151 2 ปีที่แล้ว +2

    #swieże

  • @grzegorzgrabowski6821
    @grzegorzgrabowski6821 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy można założyć rekuperację na gotowy dom , parterowka, sufit z płyt gk?

    • @marekgrys
      @marekgrys 2 ปีที่แล้ว +1

      Można kwestia położenia na poddaszu i dobrego zaizolowania + otwory na anemostaty ale więcej jest z tym zabawy ze tak powiem

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +1

      można, kwestia montażu i miejsc ,którędy pójdą rury

  • @kyojohny
    @kyojohny 2 ปีที่แล้ว +2

    popelnione chyba wszelkie mozliwe bledy ;//

  • @pisulmaximus
    @pisulmaximus ปีที่แล้ว

    W Angli nie ma ani takich cudownych kosztownych i zajmujácych miejsce ustroistw a i typowo Polskich kominów wentyladyjnych. Mają okna z higrosterowalnymi dsiurami. Jest wilgoć klapka się otwiera i przez dziurki wpada świeże powietrze. Tanio prosto i działa!

    • @almostprofessionalrecords6651
      @almostprofessionalrecords6651 ปีที่แล้ว

      w Polsce chyba nikt nie stosuje d-siura

    • @Speedkam
      @Speedkam ปีที่แล้ว

      Jakto nie ma? Ja mam. Maszyna angielska. Tylko rurki dostarczyli polskie 🤣

    • @reconquista1911
      @reconquista1911 8 หลายเดือนก่อน

      I połowa domów ma grzyba ;-)

  • @piotrekturko
    @piotrekturko ปีที่แล้ว

    Rekuperator wysusza powietrze W ZIMIE.

  • @tomwar4564
    @tomwar4564 2 ปีที่แล้ว +6

    bzdury gada ten Twój serwisant.
    Najczęstsze usterki to elektronika panelu i czujniki. Mam od 7 lat rekuperator i stan filtrów nie wpływa w żadnym stopniu na rekuperator. Filtry wpływają na stan zdrowia (najczulej dotknie to osoby z astmą)
    Przy domowej elektrowni (pv lub eind)przy wyższym napięciu często padają elektryczne elementy rekuperatora jak muchy :)
    Rekuperator nie jest zalecany dla osób z uczuleniami na pyłki (filtry nie wyłapują tego dziadostwa) a żadna firma nie gwarantuje niezawodności dla osób z ww dolegliwością.
    btw rekuperator świetna sprawa a co najważniejsze warto czasem otworzyć okno przy wyłączonym rekuperatorze :)
    Jedyne filtry (specjalne) profesjonalne to stosowane są w laboratoriach i zakładach medycznych (kilka tyś. zł)-koszt nowej rekuperacji.
    Dodatkowo wymagają specjalnej instalacji ciągu)
    W warunkach domowych niestosowane (chyba, że ktoś podciera się dolcami)

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz, widocznie nie ma co ufać także serwisantom

    • @Ad4x4W
      @Ad4x4W 2 ปีที่แล้ว +2

      Bzdura. Jak najbardziej są filtry, które wyłapują pyłki. Podejrzewam że EU7 daje rade (wyłapuje ok 40% PM2,5) ale musiałbym sprawdzić. A są też dokładniejsze filtry. Oczywiście mają większe opory przepływu, więc centrala musi mieć odpowiedni spręż dyspozycyjny.

    • @graffit01
      @graffit01 2 ปีที่แล้ว +2

      Pisząc, że nie jest zalecany dla alergików sugerujesz, że źle na nich dziala. Jestem alergikiem, mam rekuperator w nowym domu od dwóch lat. Przeprowadziłem się ze wsi do miasta, a potem znów na wieś, znam temat na wylot. W sezonie rekuperator to zbawienie, w domu zero kichania, więc proszę nie pisać bzdur. Dla alergików tylko reku i to nawet z podstawowymi filtrami. Dla porównania można wyjść na taras w środku dnia w sezonie na trawy, itp. Gwarantuje, że szybko wróci się do domu z filtrowanym powietrzem.

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 2 ปีที่แล้ว +1

      @@graffit01 Filtry maja wpyw na rekuperator(dokładnie za gęste lub zablokowane):
      1. Wzrasta obciążenie silników w wentylatorach (wiecej [Pa] oporów instalacji, w związku z tym będą działać krócej).
      2. Wzrasta zużycie prądu, bo obciążone silniki (szt 2) mają dostarczyć zadaną ilść m3/h.

  • @jerzyzajdel8450
    @jerzyzajdel8450 11 หลายเดือนก่อน

    😎😎😎😎🌲🌲🌲🌲👍👍👍👍

  • @mim2561
    @mim2561 2 ปีที่แล้ว +6

    Rekuperacja to tak samo jak odkurzacz z rurą-w rurach jest syf i też jest filter i za nic tego nie chcemy u siebie.Zbędny wydatek.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  2 ปีที่แล้ว +2

      nieprawda, w domu brak wilgoci i smrodu, fakt kosztuje sporo, ale warto zrobić nawet najtańszym kosztem, pozdrawiam

    • @krzysiek4933
      @krzysiek4933 2 ปีที่แล้ว +3

      Nikt, kto ma reku, nie żałuję, wprost przecienie. Może sam kiedyś kupisz, i zrozumiesz.

    • @jacek.b44
      @jacek.b44 2 ปีที่แล้ว +1

      Pochwal się swoją czystą wentylacją domu. Tu masz filtry, u siebie nie masz filtrów, a i nie wiadomo czy masz sprawną wentylację powietrza w domu. Przychodzi kominiarz do domu z rekuperacją i wychodzi, bo czuje na nos, że jest wymiana powietrza.

    • @rafalrr7812
      @rafalrr7812 2 ปีที่แล้ว +3

      Powietrze na dworze jest bardziej czyste niz zadeptany dywan, do tego dochodza filtry wiec jest bardziej czyste niż to wpadające przez uchylone okna. Kilka dni temu 4 stopnie na dworze, 19 stopni wtlaczane do pomieszczen - imo, są bardziej zbędne wydatki niż rekuperacja.

    • @mim2561
      @mim2561 2 ปีที่แล้ว +1

      Kiedyś ludzie nie znali rekuperacji i domy pobudowali i nic nikomu się nie stało.Nikt nie umarł od jej braku.A teraz to jest zwykłe naciągane na kasę tak jak te PC i tyle w temacie.

  • @tomilitomili7992
    @tomilitomili7992 10 หลายเดือนก่อน

    Czysta reklama

  • @digidandan
    @digidandan 4 หลายเดือนก่อน +2

    W jakim celu sie to wogole montuje? Zeby nie wietrzyc domu i nie otwierac wogole okien? Przeciez to jakas paranoja. Na owady montuje sie moskitiere. Tyle rur, polaczen, instalacji, po to zeby dmuchac przez rury, w ktorych zbiera sie brud, plesn, bo sie komus nie chce otworzyc okien raz w czas? Nie rozumiem wogole sensu tego rozwiazania. I jeszcze sluchac szumu we wlasnym domu i placic za tyle pieniedzy? To jest jakis zart?

  • @tusaeu1714
    @tusaeu1714 ปีที่แล้ว

    Jedna uwaga :) Nie zgodzę się z powszechną opinią, że po instalacji rekuperacji będzie odzysk ciepła i będzie mniej strat energii, będzie taniej, to jest tylko półprawda - teoria, w praktyce, Ci co nie mają rekuperacji nie mają też prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej przez co jest duszno, nieprzyjemnie, nawet nie zdając sobie często sprawy, że winą jest brak wentylacji, nie wymieniają odpowiedniej ilośćc powietrza, nie dostarczają do domu odpowiedniej ilości tlenu. Dlatego bez rekuperacji będzie taniej, ale za to z rekuperacją będzie zupełnie inny standard życia szczególnie zimą, rekuperacja w mojej ocenie to najlepsza inwestycja w dom i w życie, sam mieszkałem w nowym domu 7lat bez rekuperacji, wystarczyła wizyta u znajomego zimą, który miał rekuperację, decyzja była szybka, niestety dużo bardziej kosztowna a i tak nie wykonana tak jak bym chciał.

    • @awoj51
      @awoj51 ปีที่แล้ว +1

      Wiara przenosi góry... podobno.

  • @renault3443
    @renault3443 11 หลายเดือนก่อน

    😅😅😅😅😂😂😂😂😂

  • @renault3443
    @renault3443 11 หลายเดือนก่อน

    Buchacha...sorry kolego ale to sa brednie! ....dla porownania....dobrze ocieplony dom latem nie ma problemow z goraczka we wnatrz! Elewacja 20cm wełna! Strop20cm wełna I poddasze 30cm wełna