Rekuperator LATEM się nie sprawdza? Moja opinia o Rekuperacji PO ROKU od zamieszkania!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 175

  • @krzysztofk7948
    @krzysztofk7948 ปีที่แล้ว +6

    Chłodzenie można zrealizować z gruntowego wymiennika ciepła /przełączyć pobór powietrza z czerpni/ i fajnie chłodzi tylko trzeba to wykonać na etapie budowy ...

  • @pierre11112
    @pierre11112 ปีที่แล้ว +7

    Błąd latem także rekuperator się sprawdza. Mam taki sam reku tylko jeszcze z odzyskiem wilgoci. latem (kiedy budynek ma temp 23stopnie) jak jest na zewnątrz np. 35 stopni powietrze idzie przez wymiennik i odzyskuje chłód z domu nawiewa np 26-27 stopni, Ja robię tak: jak jest gorąco w dzień zmniejszam nawiew i powierze idzie przez wymiennik okna pozamykane (więc wolniej dom się nagrzewa), w nocy powietrze idzie przez baypas i dodatkowo okna pootwierane więc się wychładza (oczywiście jeśli noce są chłodniejsze) Więc latem także jest korzyść!

  • @michamoskaa5367
    @michamoskaa5367 ปีที่แล้ว +35

    Samo założenie, że rekuperator może służyć do chłodzenia w lato jest zwyczajnie błędny. Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Ma zapewniać nam świeże powietrze zarówno latem jak i zimą i robi to bardzo dobrze. W lecie dodatkowym atutem jest to, że można mieć w domu fajne powietrze a jednocześnie nie mieć much i owadów :)

    • @wdrewnowziety5271
      @wdrewnowziety5271 ปีที่แล้ว +4

      Dokładnie.
      Niby jakim cudem rekuperator miałby studzić podawane powietrze? Jeśli ktoś tego oczekuje to nie ma pojęcia jak to działa.Aby mieć taką możliwość potrzebny jest np.gruntowy wymiennik ciepła ✌️

    • @binabalbina107
      @binabalbina107 ปีที่แล้ว +4

      Wydaje mi się, że wyjdzie kilka razy taniej jak sobie założysz siatkę na okna jeśli zależy ci tylko na wywietrzeniu, wtedy też nie ma much i różnych innych no chyba, że wlecą przez drzwi wejściowe.

    • @mareq12
      @mareq12 ปีที่แล้ว +2

      @@binabalbina107 hałas i kurz pozostanie. Zimą siatka w oknie powietrza nie podgrzeje.

    • @binabalbina107
      @binabalbina107 ปีที่แล้ว +2

      @@mareq12 Od tego masz piec przecież . Zapomniałam hałas🤔 jeśli mieszkasz w centrum miasta to masz hałas, ale domy stawia się raczej na obrzeżach, albo na wsi gdzie go nie ma.

    • @mareq12
      @mareq12 ปีที่แล้ว +3

      @@binabalbina107 ja mam rekuperator z gwc i wszystko załatwione.

  • @tadeuszwolf7476
    @tadeuszwolf7476 ปีที่แล้ว +7

    Mam system rekuperacji z wymiennikiem Bartosz w eksploatacji 14 lat. Zimą, wiosną i jesienią nawiew 19 do 22 stC . W lecie wentylację wyłączam całkowicie i schładzam dom wietrząc go nocami gdyż musiałbym dużo energii zużyć na elektryczne schładzanie powietrza. W domu na wiosną i jesienią w ogóle nie włączam podłogówki tylko ogrzewam dom rekuperacją. Wszystko działa bez zarzutu. Trzeba tylko umiejętnie ustawic parametry.

    • @mareq12
      @mareq12 ปีที่แล้ว +1

      Jak działa ogrzewanie rekuperacją?

    • @marcin84m2
      @marcin84m2 10 หลายเดือนก่อน

      Witam, chcę też rekuperację i przez przypadek dowiedziałem się o firmie bartosz i ogólnie jeżeli producent podaję prawdę to jest to najlepszy wymiennik, pytanie mam do pana jak rekuperator zachowuje się w czasie silnych mrozów czy faktycznie nie zamarza? Pozdrawiam

    • @tadeuszwolf7476
      @tadeuszwolf7476 10 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@marcin84m2
      Nie zamarza jeżeli jest umieszczony w ciepłym pomieszczeniu ok 15C min.

    • @marcin84m2
      @marcin84m2 10 หลายเดือนก่อน

      @@tadeuszwolf7476 Dzięki za odpowiedź

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję, realnie i bez ściemy

  • @817446623
    @817446623 ปีที่แล้ว +17

    Nie czepiam się tylko chciałem zapytać. Jak mierzysz temperaturę nawiewanego powietrza zimą? Bo sam udowadniasz że strop nagrzewa ci rury przez co powietrze na nawiewach jest ogrzane przez posadzkę. W zimie jeśli mierzysz tak samo to zachodzi dokładnie to samo zjawisko więc pomiary są mało miarodajne.

    • @CzarnyM
      @CzarnyM 7 หลายเดือนก่อน +3

      Ten chłop uprawia chlopskorozumizm na pełnej i się tym chwali xD

    • @atabeel
      @atabeel 4 หลายเดือนก่อน +2

      Przecież ten pomiar termometrem to sobie można w buty wsadzić. On mierzy temperaturę anemostatu a nie nawiewanego powietrza. Ogólnie nie polecam się wzorować na tym Panu bo on lubi gadać totalne głupoty wynikające z tego że nie rozumie jak pewne rzeczy działają.

  • @MrSzpinak007
    @MrSzpinak007 9 หลายเดือนก่อน +2

    Zastanawiam sie czy na ocieplonym pianą PUR, ale nieogrzewanym strychu (temperatura okolo 14-15 stopni i wilgotnosc 45%) warto miec repuperacje? (mam na mysli nawiew i wyciąg) ..problem w tym, że jak będzie wciągało to chłodniejsze powietrze to odzysk ciepla nie bedzie tak sprawny bo wyrzucane powietrze ogólnie będzie chlodniejsze. jakie ma Pan zdanie?

  • @thomyberbut6014
    @thomyberbut6014 ปีที่แล้ว +3

    W przestrzeniach nieogrzewanych izolacja musi mieć 8cm (λ=0,035), tak mówią przepisy. Nie szalej z 15-20 cm. Minimalna odległość czerpni od wyrzutni na jednej ścianie to 1,5m, wiec tu wszystko jest zgodnie z przepisami. Gorzej jeśli masz wyrzutnię tak jak na grafice, bo tu przepisy mówią o 3m w poziomie i 2m w pionie od okna.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za informację, bo planowałem ocieplać wełną 15 cm, a widocznie nie trzeba aż tak dużo

  • @filipj1053
    @filipj1053 ปีที่แล้ว +11

    Bardzo lubię Cię słuchać. Same konkrety, obiektywnie. Dzięki, że poświęcasz swój czas, żeby dzielić się zdobytym doświadczeniem.

  • @adamnow4179
    @adamnow4179 ปีที่แล้ว +5

    U nas ten sam rekuperator sprawdza sie idealnie latem (2 sezony letnie). Od 21 do 23:30 jest ustawiony na 2 biegu (bypass). Pozniej od 5:30 do 7:00 chodzi na II. Mam dom pasywny, ktory nie nagrzewa sie tak mocno. Maksymalnie przy temperaturze zewn 32-33 C w srodku mamy 23 C wiec moze dlatego rekuperator lepiej sobie radzi. Ps dzieki za filmik o tym jak robic przeglad rekuperatora.

    • @Polak-ho3os
      @Polak-ho3os ปีที่แล้ว +2

      Kurde to mój brat, który ma zwykły dom budowany kilkanaście lat temu w upały miał temperaturę 23,4 stopnia...

    • @adamnow4179
      @adamnow4179 ปีที่แล้ว +1

      @@Polak-ho3os a ma 25 m2 okien po stronie poludniowej? 😀

    • @Polak-ho3os
      @Polak-ho3os ปีที่แล้ว

      Aż tyle nie ma😁ale zakładam, że Twoje okna kosztowały kilkanaście razy tyle co jego😉

  • @marks6809
    @marks6809 10 หลายเดือนก่อน

    fajne przejscia przy montazu filmiku☺

  • @Rafal38
    @Rafal38 ปีที่แล้ว +7

    Coś zamieszałeś z tym bypass w lecie bo sens włączania go jest tylko w przypadku kiedy temperatura jest niższa na zewnątrz niż wewnątrz.

    • @grech66
      @grech66 ปีที่แล้ว +1

      U mnie sam się załącza jak temperatura w domu jest wyższa niż ustawiona jako temperatura komfortu. Ale on wie czy zasysane jest chłodne i zacznie mocniej wychładza jeśli jest wyższa niż w domu to idzie na wymiennik żeby zbijać 30 z zewnątrz tym co w domu 23. Ale PAMIETAJCIE - REKUOERATOR NIGDY NIE WYCHLODZI, Od tego jest AC

    • @Rafal38
      @Rafal38 ปีที่แล้ว +1

      @@grech66 W pewnych warunkach rekuperator z gwc jest wystarczający tj wystarczy mieć tak niskie zyski cieplne aby się bilansowały rekuperacją z gwc. Ale tak jak piszesz w 99.99% przypadków nie będzie to wystarczające.

    • @grech66
      @grech66 ปีที่แล้ว +1

      @@Rafal38 z GWC to jest inna bajka te chciałem zrobić ale rozeszło się tak jak zawsze o pieniądze.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      tak, nie doprecyzowałem, chodziło o schłodzenie domu wieczorem i w nocy

    • @grech66
      @grech66 ปีที่แล้ว +2

      @@kukeszko3534 otwieranie okien jest najskuteczniejsze :)

  • @rogacz962
    @rogacz962 ปีที่แล้ว

    6:20 sprawdzasz temperaturę na anemostacie, za ilomaś metrami nieodizolowanej termicznie rury. Budynek oddał ciepło do nawiewanego powietrza.

  • @czynmydobro4fun
    @czynmydobro4fun ปีที่แล้ว +2

    1. I prawidłowo, że garaż i piwnica są wentylowane grawitacyjnie bo to jedynie słuszne wykonanie. Bez sensu odzyskiwać ciepło z domu w wymienniku aby je następnie mieszać z zimnym powietrzem z piwnicy i garażu. Tym bardziej jak otwierasz zimą bramę garażową i wpuszczasz do garażu powietrze o ujemnej temperaturze.
    2. Wszystkie problemy o których mówisz czyli za zimne powietrze nawiewane zimą i za gorące latem mógłbyś zniwelować poprzez docieplenie rury nawiewnej i wywiewnej na poddaszu.
    3. Bypass nie spełnia zadania z tego samego powodu czyli za mała warstwa wełny i kanały na poddaszu za bardzo się nagrzewają. Zainwestuj ten 1000 zł wełnę a rekuperacja zacznie działać tak jak powinna.
    4. Co do smrodu dymu z liści to polecam filtr węglowy na czerpni. Drogi ale w sezonie gdy wszyscy coś palą bardzo przydatny.
    5. Co do hałasu na trzecim biegu to brak tłumika. Jak ci szkoda kasy to możesz użyć kawałka rury elastycznej tzw. spiro na nawiewie ale tylko w strefie ciepłej bo ona ma cienką warstwę izolacji.

  • @tnosu9413
    @tnosu9413 2 หลายเดือนก่อน

    Mam rekuperator Aeros Next 450 i w upalne lato czasami śmierdzi powietrze tak jakby stęchlizną. Filtry wymieniane regularnie , chodzi na najszybszym biegu. Proszę o wsparcie

  • @marekgrys
    @marekgrys ปีที่แล้ว +7

    Skoro masz niedokończona instalacje to głupio wnioski z niej dawać i polecać niedocieplone kanały powodują że cały sens rekuperacji idzie w gwizdek...bypass ma sens jak jest w automacie np u mnie w nocy mam bypass ale w dzień gdy klima pracuje mam automatycznie odzyskiwanie chłodu bo wówczas bez sensu by bypass pracował

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 ปีที่แล้ว

      Jak niby niedokończoną instalację jak ten dom jest już 2 lata po budowie? Ludzie co jest z wami... ogarnijcie się.

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว +5

      @@okoproroka1561 skoro nieocieplona instalacja to dla mnie niedokończona...i cały sens odzysku idzie w gwizdek

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 ปีที่แล้ว

      @@marekgrys Przecież masz cymbale odzysk ciepła na zewnątrz jest 14 stopni przy rekuperatorze już 17, a na anemostacie już 20°C.
      Na strychu nigdy nie masz 0 tylko temperatury z przedziału 15 - 32°C

    • @czynmydobro4fun
      @czynmydobro4fun ปีที่แล้ว +5

      @@okoproroka1561 jak nie masz o czymś bladego pojęcia to siedź cicho a tym bardziej nie obrażaj ludzi którzy cokolwiek na ten temat wiedzą. Nieocieplone rury na strychu to niedokończona instalacja i tyle. Powietrze zimą ochładza się na strychu, a latem nagrzewa. Wszystkie problemy o których mówi autor można by wyeliminować gdyby ocieplić te rury tak jak powinny być ocieplone. Nawiew zimą powinien mieć 18 stopni a nie 14. Nie po to się kupuje za grube tysie reku, żeby zimnym powietrzem wiało po głowie. Jak uważasz inaczej to wsadź se łeb do lodówki XD

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 ปีที่แล้ว

      @@czynmydobro4fun Przecież te rury są ocieplone 3cm warstwą izolacji baranie, a autor powiedział że mu rekuperacja do tych 14 stopni, bo on jak projektował dom to zakładał że rekuperacja będzie mu chłodziła latem i grzała zimą XD

  • @piotrszymanski2254
    @piotrszymanski2254 2 หลายเดือนก่อน

    Witam,
    Ten rekuperator jest krzyżowo przeciwprądowy?

  • @halfshard
    @halfshard ปีที่แล้ว

    Teperatura nizsza na rejuperatorze pewnie dlatego bo mierzy przy uzadzeniu a na wylocie juz jest po nagrzniu w rurach (oczywiscie zgaduje)

  • @antoniobotticielli8458
    @antoniobotticielli8458 ปีที่แล้ว

    Filtry mozna wymienić samemu. Co do ogniska i dymu to dopóki nie zabuduje sie okolica u ciebie to takie rzeczy beda się zdarzały. Wyrozumialego masz sąsiada.

  • @tomaszziokowski7616
    @tomaszziokowski7616 ปีที่แล้ว +1

    Dokładnie tak samo u mnie. Mam te same odczucia latem.

  • @moronzz
    @moronzz 7 หลายเดือนก่อน

    Mam rekuperacje w mieszkaniu i wiem ze ciezko teraz byloby zyc bez. Brak zaduchu to jest to. W zimie tylko w 2 dni trzeba bylo wlaczyc kaloryfer, zero problemu wilgoci. W lecie, ciezko sie pozbyc ciepla z domu. Dlatego w dzien tryb "poza domem" a w nocy jak spadnie temperatura wietrzenie na wyzszym biegu. Da rade zautomatyzowac.

  • @krzysztofsz6346
    @krzysztofsz6346 ปีที่แล้ว

    Witam , dobrze sprawdź czy by-pass bypasuje w 100% wlot powietrza do budynku , mam reku innej firmy i mimo ze mam opcje by-pass to i tak około 30 % powietrza idzie przez wymiennik , sprawdź u producenta swojego reku czy tez tak masz… po za tym pamiętaj , reku nie służy do schładzania powietrza a do wymiany powietrza ,z pewnością nie nagrzewa się powietrze w rurach …. Otwieranie okien latem w nocy … ma swoje plusy :-)

  • @ukasztuta188
    @ukasztuta188 ปีที่แล้ว +3

    Jak wyłączysz reku to brak cyrkulacji powietrza narobi problemów typu, grzyby wilgoć itp

  • @marcinzaiczek8861
    @marcinzaiczek8861 ปีที่แล้ว +2

    Na jakim ustawieniu (ile metrów na godzinę) ustawiasz rekuperator w sezonie letnim i zimowym?

  • @okoproroka1561
    @okoproroka1561 ปีที่แล้ว +5

    Dobrze by było żebyś pokazał jak to wygląda w dzień i kiedy są największe upały po 32 stopnie.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      Pokażę jak będzie okazja

    • @adamstefan2141
      @adamstefan2141 ปีที่แล้ว +1

      To samo miałem pytać... Wtedy wali pewnie ponad 30 c

  • @adamkluska356
    @adamkluska356 ปีที่แล้ว +4

    Sam mam rekuperator i w lecie wieczorem i w nocy mam otwarte okna i na rekuperatorze jest ustawiona opcja otwartego okna czyli w rekuperatorze działa tylko wywiew. Super się to sprawdza

  • @grzejnikMilosz
    @grzejnikMilosz 4 หลายเดือนก่อน

    Załóżmy scenariusz że na dworzu jest 33 stopnie. W domu masz klimatyzacje która schładza powietrze do 22 stopni. Rekuperator (bez obejścia oczywiście), dawałby ogromne oszczędności, gdyż schładzałby wymiennikiem powietrze dolotowe. Po prostu działałby odwrotnie. I w takim scenariuszu oszczędności są ogromne. Schłodzenie powietrza jest bardziej kosztowne (pompą ciepła standardowego klimatyzatora). W przypadku gdy masz małe różnice temperatur to nie widać sensu w tym. Nawet jeżeli nie masz klimatyzacji schładzającej powietrze to przy dużych upałach wymiennik schładza powietrze dolotowe i tym samym (napewno nie tak jak klimatyzator) ale napewno zmniejsza temperature powietrza dolotowego o ileś tam (zależy od delty). Jedynym sposobem żeby to przetestować to przy silnych upałach spróbować wietrzyć oknami w jeden dzień, a w następny dzień (z takimi samymi temperaturami) używać jedynie rekuperatora z wymiennikiem. Napewno różnica by była. Dochodzi tu jeszcze regulacja wilgotności. Przy tropikalnych dniach (burze deszcze), nie musi być bardzo gorąco ale robi się strasznie duszno. Tutaj rekuperator też pomaga usuwając wilgoć z powietrza (skrapla sie na wymienniku). Znów nie jest to pełny osuszacz powietrza ale też przy dużych różnicach robi robotę.

  • @barbaraskrocka6392
    @barbaraskrocka6392 ปีที่แล้ว

    Poproszę o porady na temat roślin doniczkowych, a ściśle które z nich najlepiej " znoszą " rekuperację-pozdrawiam.

  • @cowidaccosychac4959
    @cowidaccosychac4959 ปีที่แล้ว +18

    Masz to źle zamontowane, czerpnia od półocy, wyrzutnia od południa. Wlot wylot maksymalnie możliwie oddalone od siebie.

    • @mareq12
      @mareq12 ปีที่แล้ว +4

      A na zimę przekładasz czerpię na południe a wyrzutnię na północ?

  • @marcing4735
    @marcing4735 ปีที่แล้ว

    Jakiś czujnik czadu , który wyłączy reku w razie syfu ?

  • @bartekzieba5511
    @bartekzieba5511 4 หลายเดือนก่อน

    Jeżeli latem omija wymiennik, to jak ma się chłodzić ????

  • @witeksza915
    @witeksza915 9 หลายเดือนก่อน

    Zalety są takie że nie ma innego wyjścia bo paliwo kopalnie oraz drewniane będzie wysokoopodatkowane

  • @marcinbaazy1692
    @marcinbaazy1692 ปีที่แล้ว +1

    Przy ociepleniu rur rekuperacji na poddaszu nie użytkowym czy ogólnie w „zimnych” pomieszczeniach nie chodzi stricte o straty ciepła na tych rurach ale o ewentualne wkraplanie się wody. Na takich nie ocieplonych rurach może dojść do pojawienia się wody na punkcie rosy. 15cm wełny to za dużo, pomyśl chociaż o 8-10cm

    • @siwy7551
      @siwy7551 10 หลายเดือนก่อน

      15cm wełny na rury to za dużo a jak mam 75 w styropianie 20 cm czyli 12cm nad nimi to każdy mówi że za mało to jest paradoks

    • @marcinbaazy1692
      @marcinbaazy1692 10 หลายเดือนก่อน

      @@siwy7551 heh, no tak bywa 🙂 a masz tam jakiś dostęp? Wszystko zależy od warunków lokalnie, ale jak się nic nie wykrapla na zewnątrz lub wewnątrz rury od reku to jest dobrze. 12cm to nie jest mało moim zdaniem.

  • @Hartke7
    @Hartke7 ปีที่แล้ว +2

    Nie powinno się czyścić filtrów, odkurzać itp. Wymieniać trochę częściej niż dwa razy w roku, chociaż co trzy, max cztery miesiące. Też zależy to od okolicy w której się mieszka, ale 6 miechów za długo. Widać, że filtr czarny jak smoła. Pozdrawiam

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      Dlaczego nie czyścić? Serwisant zalecał właśnie taki sposób

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL ปีที่แล้ว

      Oczywiście że można czyścix ale 6mies to i tak za długo

  • @marcindawidowicz240
    @marcindawidowicz240 ปีที่แล้ว +3

    Według przepisów i tak w garażu rekuperacja nie mogła by być.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      Dlaczego? Pierwsze słyszę

    • @marcindawidowicz240
      @marcindawidowicz240 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 ​ Przy garażach nieogrzewanych regulują to przepisy z z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Tak samo w kotłowniach gdzie są kotły z otwartą komorą spalania. Nie pamietam czy regulują to przepisy w innym przypadku ale podejrzewam że nie robi się aby do układu nie dostały się spaliny z garażu. W każdym razie firmy projektujące rekuperację pomijają te dwa pomieszczenia i stosuje się tam wentylację grawitacyjną lub oddzielna mechaniczną. Może przez kilka ostatnich lat coś się zmieniło w tej sprawie nie mam pewności.
      Znajomy ma założoną tam (nawiew) sam robił i niestety jak naprawiał w zimę motocykl spaliny dostawaly się do układu jak miał wyłaczoną dla oszczędności.

  • @kacperczak01
    @kacperczak01 ปีที่แล้ว

    A czerpania po której stronie jest zainstalowana?? Filtry powinny być 2 po każdej stronie, i się Nie czyści filtrów!

  • @cleenox
    @cleenox ปีที่แล้ว +2

    Masz takie same wartości jak ja przy grawitacji jesli chodzi o wilgotnosc . Jedyna opcja na ochłodzenie domu bez klimy to rolety. 23C i 52% wilgotności na poddaszu w sypialni. Ale 50cm izolacji dachu jednak robi robotę w lecie.

    • @dang3r160
      @dang3r160 ปีที่แล้ว

      a przez sciany nie idzie ciepło? albo przez nagrzaną roletę? myslisz ze mialoby sens dodatkowo zasadzic jakies drzewka lisciaste albo nawet "żagiel" zamontować? przy okazji co myslisz o sypialniach od zachodniej strony?

    • @cleenox
      @cleenox ปีที่แล้ว

      @@dang3r160
      A. 20cm styropianu swietnie izoluje dom, mi grafitowa elewacja nagrzewa się do 50C i w domu nadal jest 23C.
      B. Roleta jest częsciowo (w 80%) zasłonieta w ciągu dnia. Ona zatrzymuje promienie słoneczne które wszystko nagrzewają. Wieczorem odsłanian rolety, wietrze chatę i na noc uchylam 2 okna na przestrzał aby powietrze się wymieniało, ciepło od rolet nie przechodzi do domu.
      C. Drzewa, są ok, ale długo rosną (szybko rośnie drzewo tlenowe-> paulownia czy coś takiego).
      Potem w rynnie i odpływach robi się syf od liści i innych bzdetów z drzewa. Można kupić siatki na rynne. Trzeba tak przemyśleć drzewo aby latem dawało chłód w zima nie zasłaniało słońca (takie co zimą szybko gubi liście).
      D. Żagiel jest ok, sam mam, robi robotę na dole przy salonie, byle tanio dostać. Po sezonie wrzucasz do pralki i temat z głowy.
      E. Sypialnia od zachodu, latem się nagrzewa, że nie idzie wytrzymać jeśli okna nie przysłonisz. Miałem od zachodu z oknami, teraz mam od zachodu ale okna na południe i jest niebo a ziemia. Folia Uv odbijająca promienie słoneczne też nie jest głupim pomysłem. Ciut drogawo ale finalnie daje rade.

  • @PROinstal
    @PROinstal ปีที่แล้ว +1

    potwierdzam zaduch w domach bez rekuperacji

  • @NoName-qi5hm
    @NoName-qi5hm ปีที่แล้ว +1

    Witam, to jest wersja z odzyskiem wilgoci pytam ponieważ zastanawiam się nad takim samym modelem i nie wiem czy brać z odzyskiem wilgoci czy bez, żeby się nie okazało że rekuperator mi wysuszy powietrze w domu ?

  • @pcx4766
    @pcx4766 ปีที่แล้ว

    Rekuperacja wykonana w prawidłowy sposób, która chłodzi w lato th-cam.com/video/Lv5nZUD8LhQ/w-d-xo.html

  • @tomasz1690
    @tomasz1690 10 หลายเดือนก่อน +1

    Wystarczyło dołożyć gwc i latem byłoby ok.

  • @marcinurbanczyk2817
    @marcinurbanczyk2817 ปีที่แล้ว

    Doszedłem do takich samych wnioskow jeesli chodzi o sezon zima lato

  • @michap5177
    @michap5177 ปีที่แล้ว

    Oglądam ostatnio seriami Twoje filmy. Bardzo dobrze się ich słucha!! Też mam kilka rzeczy w domu, które zrobiłbym inaczej. Co do rekuperacji to też bym ponownie zainstalował. Jak robię grilla czy ognisko na działce to albo wyłączam albo robię gdzieś dalej czerpni. Można też zainstalować skrzynkę antysmogową, jeżeli tak jak u mnie sąsiedzi kopcą węglem. I tak samo uważam, że zimą właśnie najlepiej czuc efekt rekuperacji. W ogóle wtedy nie otwieram okien. Pozdrawiam cieplutko!

  • @YouMarshalTube
    @YouMarshalTube ปีที่แล้ว +3

    Zawsze można chłodnice kanałową dorzucić i będzie chłodne powietrze rozprowadzone na cały dom. Ja u siebie akurat mam GWC w najwieksze upały temp na nawiewie 16 stopni max w ciągu dnia, ale podobnie jak u Ciebie zanim doleci to powietrze do anemostatu to się nagrzeje do 20, 21 stopni ale w domu komfortowo cudownie :)

    • @mariuszbakun2626
      @mariuszbakun2626 ปีที่แล้ว

      Jaki masz GWC?

    • @YouMarshalTube
      @YouMarshalTube ปีที่แล้ว

      @@mariuszbakun2626 provent płytowy

    • @moccaOwca
      @moccaOwca ปีที่แล้ว

      Chłodnica kanałowa nie schłodzisz domu, niestety ale objętość powietrza która przepchnie rekuperator w prownaniu do klimatyzatora jest około 3-4 razy mniejsza

    • @marcinbaazy1692
      @marcinbaazy1692 ปีที่แล้ว

      @@moccaOwcato się robi rekuperacje z recyrkulacją powietrza.

  • @jacekpyjor8861
    @jacekpyjor8861 7 หลายเดือนก่อน +3

    Sam udowodniłeś, że masz niedokońca dobrze zrobione

  • @adampatrzek5209
    @adampatrzek5209 ปีที่แล้ว

    Haj propo filmu o internecie to najwyższy pakiet w t Mobile na internet domowy bezprzewodowy to, 90mbps jest w 5G więc ty możesz liczyć na wysokie prędkości na routerze 5G a ,wiem ze masz tp-link na 4G bez agregacji i dużo tracisz na łączu.Pozdro

  • @marecki74a
    @marecki74a ปีที่แล้ว

    Czy są stosowane dodatkowe filtry eliminujące zadymienie ?? mieszkam na osiedlu gdzie w sezonie grzewczym siekierę można wieszać i szczerze wątpię aby jakiś filtr sobie z tym poradził ale może ktoś ma jakieś doświadczenia…

    • @michalgranitum
      @michalgranitum 6 หลายเดือนก่อน

      Filtr hepa + węglowy

  • @przemysawmichalik2154
    @przemysawmichalik2154 ปีที่แล้ว

    Po co omijać wymiennik w lecie?

  • @dominiklewandowski1339
    @dominiklewandowski1339 ปีที่แล้ว

    Koszty roczne utrzymania rekuperacji: serwis 400 PLN, filtry 360 PLN i energia 240-300 PLN. Łacznie ok. 1000 PLN Sprawność odzysku ciepła 80-90 %. Daje to 1/3 rocznego kosztu ogrzewania mojego domu. Nigdy ten koszt sie nie zwróci a nie liczyłem kosztów samej instalacji i ewentualnych napraw.

    • @pbrylinski7862
      @pbrylinski7862 3 หลายเดือนก่อน

      Serwis? Co ty tam serwisujesz?

  • @andrzejpietrowicz219
    @andrzejpietrowicz219 ปีที่แล้ว

    Musi byc minimum.5 metrów
    Mniej to bład w sztuce

  • @hubertknychaa853
    @hubertknychaa853 10 หลายเดือนก่อน

    A dlaczego miało by nie wpadać, przecież rekuperator to nie klimatyzator.

  • @Tailer13
    @Tailer13 2 หลายเดือนก่อน

    Miałem brać reku, ale ostatecznie jest grawitacyjna, bo nie mam sąsiadów, hałasu i dom w środku lasu, przez co wietrzę cały rok leśnym powietrzem. Reku ma sens, jak ktoś nie moze spać przy otwartym oknie, bo słyszy sąsiada czy drogę za płotem. Wszyscy zwolennicy reku to albo Ci, co mają tylko okna fix - dramat, albo mają sąsiadów, głośno lub słabej jakości powietrze, że trzeba się ratować rekuperacją. Moi rodzice mają dom, ktory stoi 20 lat bez reku, ale na ociepleniu wełną, 3 szybowe okna itd, i przez 20 lat nigdy nie doświadczyłem u nich wilgoci, duszności itd - zwykła grawitacyjna i też na nią postawiłem.

    • @lukaszperski9370
      @lukaszperski9370 2 หลายเดือนก่อน

      Rekuperacja to też oszczędność, bo jednak ciepło ucieka przez wentylacje grawitacyjną

  • @mx-art
    @mx-art ปีที่แล้ว +2

    W obecnych czasach gdzie mamy mega szczelne okna i drzwi wentylacja mechaniczna jest wg mnie niezbędna dla samego komfortu.
    Żałuje, że nie rozbiłem GWC wtedy na czepni mamy średnio rocznie 8/10stopni, wtedy optymalnie wykorzystamy te urządzenie.
    Najlepsze kombo jak ktoś nie planuje klimatyzacji to GWC/rekuperacja i żaluzje fasadowe i mamy pełną kontrolę temp. w pomieszczeniach i co ważne kontroluje ilość światła w pomieszczeniach, rolety działaj zerojedynkowo więc ich nie polecam.
    Ja tak ustawiałem bypass i jednostkę aby nocą gdzie jest chłodniej reku wchodziła na większe obroty (generalnie podzieliłem dobę na 4 strefy czasowe i różne ustawienia % mocy więc i latem da się z tego urządzenia korzystać). Kluczowy jest sterownik jak jest mega podstawowy to jest to zły wybór bo ogranicza to użyteczność.
    Sumarycznie gdzie cały tydzień było po 30 stopni na zewnątrz ja nie przekroczyłem temp. w pom. 22,5/23 stopni w ciągu dnia (czerpnia na północ 100% w ciągu dnia w zacienieniu). Mają GWC można byłoby pewnie zejść do 21.

    • @dobryziom6626
      @dobryziom6626 ปีที่แล้ว

      Co za bzdura kominów wetylacyjnych nic nie zastąpi i działają cały czas

    • @mx-art
      @mx-art ปีที่แล้ว

      @@dobryziom6626 kominy działają ale nie tak wydajnie jak wentylacja z pełną możliwością sterowania.
      Druga sprawa jak masz bardzo dużą kubaturę/wysoki stropy po 3m i budynek 200 m2 i więcej do pełnego komfortu użytkowania musisz tych kominów mieć kilka, jeden nie sprawdzi się gdy od komina do skrajnego pomieszczenia będzie 15-20 metrów odległości.
      Mam dwa budynki jeden z kominem went. drugi z reku i tam gdzie jest reku jest wyraźnie bardziej przyjemnie i choćby dlatego warto mieć taki rodzaj wentylacji z wymuszonym obiegiem.

    • @dobryziom6626
      @dobryziom6626 ปีที่แล้ว

      @@mx-art dalej mnie to nie przekonuje mam dobrze rozplanowana grawitacje u siebie i za nic nie muszę płacić jestem mega zadowolony kilku ludzi co było u mnie sami się dziwili że tak można bez rachunków za prąd itp

    • @mx-art
      @mx-art ปีที่แล้ว +1

      @@dobryziom6626 nie masz punktu odniesie ponieważ nie użytkujesz budynku z rekuperacją. Popadanie w paranoje bo zużyje prądu za 300 czy 400 zł rocznie... to może lepiej zamiast lodówki dziurę w ziemi wykopać, można by tak mnożyć przykłady bez końca.

    • @lidianowak7152
      @lidianowak7152 ปีที่แล้ว

      @@dobryziom6626kominy stawia się raz a rekuperacja niestety jest płatna, filtry, odgrzybianie a i założenie nie jest za darmo, mam grawitacyjne i działa ok.

  • @moccaOwca
    @moccaOwca ปีที่แล้ว +1

    Zgadzam się 100% u mnie działa tak samo. Latem na rekuperatorze ustawiam głównie wywiew a nawiew minimalnie

  • @annakowalska4366
    @annakowalska4366 ปีที่แล้ว +47

    Jak ognisko przeszkadza to trzeba było zostać w bloku. U nas na wsi nasprowadzało się mieszczuchów i teraz wszystko przeszkadza.

    • @freddiemercury2626
      @freddiemercury2626 ปีที่แล้ว +1

      Jakby wieśniak ze wsi nie sprzedawał to nie byłoby problemu .

    • @annakowalska4366
      @annakowalska4366 ปีที่แล้ว +18

      @@freddiemercury2626 to skoro mieszczuch chciał na wieś, to to są uroki wsi, jakoś nie przeszkadzało przy zakupie

    • @marcing4735
      @marcing4735 ปีที่แล้ว +6

      Wieśniaro nie musisz palić śmieci. Wystarczy płacić za wywóz!

    • @marcing4735
      @marcing4735 ปีที่แล้ว +4

      Gałązki suche się spala w beczce lub piecyku rakietowym bez dymu a najlepiej się mieli na trociny. U mnie na wsi pajace palili opony , folie , styro , 10 próśb nie pomogło, żeby nie zrobić krzywdy samemu, interwencja pomogła

    • @kasiopejka6436
      @kasiopejka6436 ปีที่แล้ว

      Mówisz o sobie ?

  • @ukasztuta188
    @ukasztuta188 ปีที่แล้ว

    Masz czujnik zużycia filtrów ?

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 ปีที่แล้ว

      To jest raczej czasowy alarm serwisant wymienia filter i resetuje licznik, a za 6 miesięcy włączy się znowu.

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 ปีที่แล้ว

      @@okoproroka1561 no ja w thesli mam czujnik przepływu

  • @wielblad1344
    @wielblad1344 ปีที่แล้ว +1

    rekuperator to sprawna wentylacja w każdych warunkach czego nie da się powiedzieć o wentylacji grawitacyjnej... mieszkałem z jedną jak i drugą więc wiem co piszę ;) zimą odzyska dodatkowo całkiem sporo energii przy nadal wentylowanym domu i to jest zaleta bo korzystając z wentylacji grawitacyjnej przy uszczelnionym domu na maxa można mieć równie niskie straty na wentylacji uwzględniając energię którą zużywa rekuperator bo po prostu tej wentylacji brak pozostaje co najwyżej czasowe wietrzenie domu czy tylko pomieszczeń... latem nie widzę żadnego powodu by nie korzystać z rekuperacji tak samo jak z wentylacji grawitacyjnej i otwierać okna jak ktoś ma taką potrzebę! zaleta w takim przypadku wentylacji mechanicznej to zawsze wentylowane łazienki i wc! przy grawitacyjnej w lecie nie uzyskamy takiego samego komfortu... wadą otwierania okien przy wentylacji mechanicznej jest nagły skok zakurzenia i robale ale jakby ich mniej i nie tak ochoczo wchodzą do domu ale to może być mylny wniosek... uważam również że tryb letni w rekuperatorze jest zbędny... korzyści z ominięcia wymiennika są pomijalne jak dla mnie... przy włączonej klimatyzacji lepiej korzystać z wymiennika bo wówczas nawiewane powietrze jest chłodniejsze niż na zewnątrz...
    na koniec nie wyobrażam sobie powrotu do wentylacji grawitacyjnej... mechaniczna działa jak ma działać a na dodatek cholernie łatwo nią sterować przy wentylacji grawitacyjnej to niebo do ziemi a dodatkowo powietrze jest filtrowane i zimą spory odzysk energii... ba w okresach przejściowych wentylacja mechaniczna z rekuperatorem znacznie skraca okres grzewczy...
    edit
    wentylacja mechaniczna nie sprawdzi się w schładzaniu domu w lecie... wspomoże klimatyzację ale sama pasywnie nie daje rady... być może komuś to pomaga jak ma pusty dom bez "zysków" bytowych... w normalnych warunkach "pełnej chaty" to tylko pobożne życzenia by to cokolwiek dawało! dużo łatwiej i szybciej po prostu otworzyć okna na noc...

    • @domuradjaroslaw8166
      @domuradjaroslaw8166 ปีที่แล้ว

      Moja rekuperacja schładza mi pomieszczenia wystarczająco wydajnie (przyjemny chłodek latem) , ale ja mam puszczone przez gruntowy wymiennik żwirowy który zrobiłem sobie sam i latem przy + 30 powietrze za gruntowym wymiennikiem ciepła mam od + 14 do +17.

    • @wielblad1344
      @wielblad1344 ปีที่แล้ว

      @@domuradjaroslaw8166 "Moja rekuperacja schładza mi pomieszczenia"
      przemyśl to co napisałeś... nie rekuperacja a wentylacja mechaniczna która zapewne omija rekuperator/wymiennik w nim/
      "ale ja mam puszczone przez gruntowy wymiennik żwirowy który zrobiłem sobie sam i latem przy + 30 powietrze za gruntowym wymiennikiem ciepła mam od + 14 do +17"
      a ja sobie założyłem klimatyzację kanałową i mam znacznie większy przepływ(a co za tym idzie moc) niż ty... koszty porównywalne więc co ty na to???
      rekuperacja to wentylacja mechaniczna z rekuperatorem a co do tego dołożymy to już inna sprawa... masz wymiennik gruntowy a nazywasz go rekuperacją??? naginasz... też zastanawiałem się nad wymiennikiem gruntowym ale ostatecznie z niego zrezygnowałem na rzecz wspomnianej klimatyzacji... koszty porównywalne choć raczej na plus dla klimatyzacji i znacznie znacznie mniej problemów... przy standardowej wymianie ok 200m2 w domu moc chłodzenia poprzez wentylację to ok 600W zakładając że na nawiewie jest ok 10 stopni mniej niż w domu... a to już ekstremalne warunki! przeciętna klimatyzacja to parę kW maksymalnej mocy... jest znacznie więcej problemów jeśli do chłodzenia domu wykorzystuje się wymiennik gruntowy vs klimatyzacja no i idiotoodporność na błędy budowlane które jak się pojawią to i tak są łatwiejsze do ogarnięcia w przypadku klimatyzacji... każda sroka swój ogon chwali ale mimo wszystko uważam wymiennik gruntowy za przerost formy nad treścią... w upalne dni zużycie energii na poziomie paru kWh a tych upalnych dni to jakieś dwa trzy tygodnie na sezon... oczywiście zależnie od roku...
      na sam koniec co ty na to jak moja żona wręcz musi otworzyć okna hehe przychodzi okres letni i dom niejako musi być otwarty na zewnątrz bo ona się rzekomo w nim dusi ;) jest to oczywiście w jej psychice ale nie tylko bo wraz z tym rzekomo powietrzem wpuszcza do domu hałas który jest jakimś dopełnieniem otwartości domu... lepiej się z tym czuje... dlatego w lecie nie ma w moim domu żadnych reżimów zamkniętych okien... jak już to tylko wtedy kiedy używają klimatyzacji... ale sami to rozumieją... z tego powodu średnio bym skorzystał z wymiennika gruntowego gdzie poprzez jego bardzo przeciętną moc chłodzenia otwieranie okien byłoby błędem... a tak żona jest szczęśliwa a jak chce chłodu to zamyka okna i dosłownie po minutach już go ma...

  • @logosborman
    @logosborman ปีที่แล้ว +1

    cena tych filtrów ?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      90zl

    • @logosborman
      @logosborman ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 to trgedii nie ma . ale 200 zl do rocznych kosztow

  • @paul2k77
    @paul2k77 ปีที่แล้ว +1

    Żeby usunąć wilgoć i skropliny z szyb to chyba dobry pomysł no i świeże powietrze cały czas, ale to też może się znudzić

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      Znudzić? Ja wolę mieć tak cały czas:P

    • @paul2k77
      @paul2k77 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 Jak dla mnie to chyba za dłuży automatyzm. .
      PS. I kurze jak wciąga z dworu to można wyłączyć natychmiast? Mówiłeś coś że nie wyłączasz

  • @MrLordpl
    @MrLordpl ปีที่แล้ว

    gwc pewnie poprawiłoby twój komfort latem

  • @MySmakor
    @MySmakor ปีที่แล้ว +1

    Czerpnia absolutnie nie powinna być koło wyrzutni, nie ma szans aby zapachy nie dotarły... Tak się po prostu nie robi i tyle. reszta to teorie montażystów... A wymiennik powinien działać automatycznie i włączać się bądź wyłączać nie na podstawie pory roku albo naszego wydzimisię tylko na podstawie temperatur, tak aby to optymalizować i zimą zatrzymywać w domu ciepłe powietrze a latem zimne i tyle. reszta to "gadki szmatki" :) Ja mam reku, używam 10 rok i nie wyobrażam sobie życia bez niego. W domu jest świeże powietrze przez cały rok, a gęsty filtr F7 zabezpiecza mnie trochę przed sąsiadami z kopciuchami. do chłodzenia używam klimy bo sam reku bez GWC latem niestety żadnego wow nam nie zrobi, tak jak autor tu opowiada, nawet jakby chodził całą noc na maksa nic nie schłodzi ze względu na bezwładność cieplną rur (a raczej ich otoczenia). nie ma to jak przeciąg (jak nie mamy klimy). reasumując klima + reku i okna można zabić gwoździami :) BTW. Reku nie wymaga żadnego serwisu poza filtrami i czasem poodkurzaniem wnętrza, ew. wymyciem wymiennika.

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 ปีที่แล้ว +2

    Zje...li Ci mistrzu te instalacje ba lato powinien ciągnąć powietrze z piwnicy :-)

  • @piotrmakowski8016
    @piotrmakowski8016 8 หลายเดือนก่อน +1

    przeczytaj warunki techniczne dot. lokalizacji czerpni i wyrzutni od siebie oraz od okien - ktoś kto to rob0ł u ciebie i ma zerową wiedzę w temacie... jakaś pseudofirma od wentylacji pewnie...

  • @michadybczak4862
    @michadybczak4862 ปีที่แล้ว

    Musiałem aż spauzować filmik i cofnąć, żeby się upewnić, że się nie przesłyszałem. 33 stopnie w ciągu dnia na strychu???
    Czegoś tu nie rozumiem. To nowy, docieplony dom. Skąd taka temperatura? Mam stary dom (lata 80-te XXw.), który jest lekko izolowany (7-12cm styropianu, a dach trocinami) i na strychu jest może 26 jak jest gorąco, ale zwykle trzyma się ok. 24 stopnie, mimo że przez dzień są otwarte wszystkie okna (na zewnątrz 25-27, a w chłodniejsze dni 23), jednak słońca jest sporo, więc powierzchnie zewnętrzne się mocno nagrzewają. Przy dobrej termoizolacji, strych nie powinien się tak grzać w lecie.

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 ปีที่แล้ว +1

      Ja zrozumiałem że chodzi o strych/poddasze nieużytkowe i nie ocieplone, a rury od rekuperatora są tylko ocieplone 3 cm izolacji.

    • @michadybczak4862
      @michadybczak4862 ปีที่แล้ว

      @@okoproroka1561⁣ Aaa, całkiem możliwe. Nie mamy takiego nieocieplonego poddasza i zakładałem, że nowe domy też takich nie mają, ale najwyraźniej się pomyliłem. Dzięki za wyjaśnienie i najprawdopodobniej masz rację i chodzi o takie poddasze - to by wyjaśniało wszystko.

  • @kzyho
    @kzyho ปีที่แล้ว +1

    Mnie to bardziej w jakiejkolwiek mechanicznej wentylacji interesuje, czy słyszysz szum nawiewanego/wywiewanego powietrza. Bo nie wyobrażam sobie życia z wiecznym, nawet ledwo słyszalnym szumem nad głową. To wbrew pozorom bardzo wpływa na nasze samopoczucie mimo, że człowiek się przyzwyczaja i tak na to nie zwraca uwagi.
    Dopiero zupełne wyłączenie wentylacji pokazuje, jak bardzo potrafi ona generować dodatkowy hałas.
    Jak jest u Ciebie przy normalnych, codziennych trybach wentylacji (pomińmy ten omówiony 3 poziom pracy reku)?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว

      używam "pierwszego biegu" który jest niesłyszalny . słyszę reku tylko w trakcie wentylacji na 3 biegu

    • @kzyho
      @kzyho ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 ale słyszalność reku to jedno, ale szumu powietrza też nie słyszysz?

  • @janonufry8885
    @janonufry8885 8 หลายเดือนก่อน

    ale ,że sąsiad chciał spalić liście i 2 godziny było czuć w domu dym.....no szok! A jakby cygaro zapalił ? Załama normalnie ....

  • @lizamay3703
    @lizamay3703 ปีที่แล้ว +1

    Czemu te rury sa tak widoczne ?? wyglada ohydnie. Pamietam jak jescze w 70tych latach nic takiego nie bylo i ludzie w domach mieli tak samo fajnie. Te wszystkie wymysly to wyrzucone pieniadze i strasza wygladem.

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 ปีที่แล้ว +2

      Te rury na widoku są w garażu, tam obok stoi sprężarka i inne narzędzia, taki sam syf jest w piwnicy.
      Ciężki żeby ludzie w takich pomieszczeniach gospodarczych utrzymywali idealny porządek i projektowali luxusowe wnętrza, że niby dla kogo? pająków.

  • @OK-bp9tr
    @OK-bp9tr ปีที่แล้ว +6

    Nie wysusza zimą? To nie działa! Kłania się wykres Molliera. Nawet te z wymiennikiem entalpicznym wysuszają.
    Rekuperacja to nie zwrot, a oszczędność i komfort.
    Jakieś bzdury opowiadasz pan o trybie letnim. Źle wykonana instalacja skutkuje złym rozkładem temperatur. Pomiar termometrem dousznym można se wsadzić tam gdzie umieszcza się inny rodzaj termometru lekarskiego. Choć w tym przypadku pewno ujdzie - gratuluję inwencji.
    Rekuperacja nie służy do schładzania tylko do wentylacji i odzysku ciepła. Im wyższa różnica temperatur tym efekt bardziej zauważalny.
    Żaden dodatkowy wymiennik w instalacji rekuperatora nie jest w stanie schłodzić chałupy, ale cós tam niewiele bo niewiele pomoże w upalne dni. Lepiej skupić się nad nie wpuszczaniem gorącego powietrza a zwłaszcza słońca do chałupy.
    Taaa, było zmierzone. Czerpnia od strony północnej a wyrzutnia po dowolnej innej a najlepiej po wschodniej (w przeważającej części mamy wiatry zachodnie).
    Może trzeba poprosić sąsiada abyzamiast liści spalił trawkę? Wtedy będzie miło!😀
    Większość (o ile nie wszystko) tego czego pan się tkniesz niestety jest mało udana. A jeszcze gorzej, że wyciągasz pan błędne wnioski i je publikujesz.
    Ludziska czytajta i uczta się, ale nie od Pana Kukeszki bo będzieta mieli lipę jak on.😀

  • @barnabasprawiedliwy
    @barnabasprawiedliwy ปีที่แล้ว +6

    Hej, mnie interesuje jedna sprawa. Jak wyglądają te wszystkie rury i dukty w środku. Patrząc na moje wyciągi z kuchni i łazienki to raz na 5 lat powinienem je wymieniać 😂

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL ปีที่แล้ว +8

      Na wyciągach zakłada się filtry stożkowe żeby syf i kurz nie leciał do rur

    • @maciej009
      @maciej009 ปีที่แล้ว +1

      @@Anonymous-PL Oprócz stożków mam na wlocie czerpni (umieszczona w podbitce) filtr wstępny z maty filtracyjnej G2. Jak ktoś ma możliwość wymieniać ją co 2-4 tygodnie, to polecam. Kosztuje niewiele a chroni filtr reku i rury.

    • @AWW78
      @AWW78 ปีที่แล้ว

      Na zapachy z zewnątrz wystarczy zastosować filtr węglowy na nawiewie.

    • @mabakay
      @mabakay 11 หลายเดือนก่อน

      @@Anonymous-PL Tak, żeby wprowadzać dodatkowe opory. A co Ci ten kurz na wyciągu przeszkadza? 🙂

  • @babelbabel1000
    @babelbabel1000 5 หลายเดือนก่อน +1

    Szanowny Panie do chłodzenia służy klimatyzacja. Pozdrawiam.

  • @bosman990
    @bosman990 11 หลายเดือนก่อน +2

    Zimą ,,wchodzi,, -10, a wychodzi +22,,,,,co dogrzewa różnicę 32 C...?Bo latem wolę zapach łąki pod domem, a nie zapach z zagrzybionych rur.

  • @dodekgniewny4687
    @dodekgniewny4687 ปีที่แล้ว +1

    Nie mam rekuperacji nie ma problemu z wilgocią 4 kominy grawitacyjne plusem są rolety w domu na dole mam 20 na górze 24 wymieniam powietrze nocą zamykam rolety w dzień od południa

    • @krzysjakobson5383
      @krzysjakobson5383 ปีที่แล้ว

      Jakim cudem w upały działa Ci grawitacyjna wentylacja?

    • @pawelstw1
      @pawelstw1 ปีที่แล้ว

      Potwierdzam. Kanały grawitacyjne nie działaja w upalne dni.

  • @maremarsz1283
    @maremarsz1283 ปีที่แล้ว +1

    Proponujesz tanie rekuperatory przez które można się zatruć dwutlenkiem węgla.
    Odradzam kupowania takich śmieci.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      Tani rekuperator? Proponuje rekuperator? Komu proponuję?

  • @goodman1127
    @goodman1127 ปีที่แล้ว

    Jak masz nieocieplone rury to praktycznie to samo miałbyś na grawitacyjnej.

  • @siwy7551
    @siwy7551 10 หลายเดือนก่อน

    Po co gadasz bzdury skoro sam wiesz że masz źle zaizolowane rury na strych a gadasz s sprawności w zimie i w lecie więc chłopie zamiast nagrywać te bzdety zaizoluj rury.
    To tak jak by obwiniać nauczyciela że stawia słabe oceny gdy uczeń nie chce się uczyć.

  • @izagrygiel2146
    @izagrygiel2146 9 หลายเดือนก่อน

    czy mając klime w jednym pomieszczeniu, reku rozprowadzi mi chłod w po reszcie pomieszczen? W sensie czy po przejsciu przez wymiennik ciepla powietrze zaczerpniete z domu sie schlodzi tym whlodnym wypchnietym?

  • @p.-ski9889
    @p.-ski9889 ปีที่แล้ว

    Panie, kto Panu to robił :). Jeden błąd. Wlot o wylot za blisko

  • @piotrsajgon
    @piotrsajgon ปีที่แล้ว

    Ma Pan rację jakby nie patrzył rekuperacja to taka prawie klimatyzacja z funkcją grzania, którą trzeba odgrzybiać osuszać i podgrzewać a latem do klimy dużo jej brakuje.

  • @dastinhofman8888
    @dastinhofman8888 ปีที่แล้ว +4

    masz to bez sensu zrobione więc sie nie dziw rekuperacja bez GWC ni ma sensu , jak ma to chłodzic czym? gwc schładza ci powietrze latem więc wtedy masz efekt ,

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      Chodzi o to ze jak powietrze na zewnątrz sie ochłodzi to teoretycznie przy włączonym bypas powinno chłodzić, ale działa to tao sobie

    • @dastinhofman8888
      @dastinhofman8888 ปีที่แล้ว +1

      @@kukeszko3534 no będzie tak sobie działać bo masz nagrzany strop w nim rury wentylacyjne w których powietrze się nagrzewa ,bo jeśli wchodzi chłodne przez baypass to powinno takie samo chłodne dmuchać na anemostatach ,rekuperacja dobrze działa jeśli jest poprawnie wykonana ,przewody wentylacyjne które biegną od skrzynek rozdzielczych powinny być bardzo dobrze izolowane ,żeby powietrze przechodzące przez nie się nie ogrzewało latem a schladzalo np zimą,to podstawowy błąd wykonawczy ,w ten sposób tracisz cały efekt i zamierzony cel rekuperacji ,u mnie w suficie drewnianym przewody wentylacyjne są zasypane materiałem izolacyjnym , nie wpływa wtedy na powietrze tam płynące temperatura zimny lub ciepły strop,nawet jak dołączysz klimatyzację do tego to będzie słaby efekt

  • @krzysjakobson5383
    @krzysjakobson5383 ปีที่แล้ว +1

    Masz racje :) rekuperator w lecie bez klimatyzacji jest malo wydajny w chlodzeniu.U mnie polaczone systemy rekuperacji i klimatyzacji kanałowej daja radę. I jest przyjemnie w upaly i jest czym oddychać.

    • @proximus323
      @proximus323 ปีที่แล้ว

      napiszesz coś więcej na temat klimatyzacji kanałowej jak to jest podłączone z requ ? jak to wygląda ogólnie ?

    • @krzysjakobson5383
      @krzysjakobson5383 ปีที่แล้ว +3

      @@proximus323 ok tylko u mnie wszystkie rury w strefie ciepłej.Reku ma swoją czerpnie i wyrzutnie czyli klasycznie.Nawiew z reku wpięty jest do jednostki wewnętrznej klimatyzacji przed filtrem siatkowym i wymiennikiem.Wywiew z reku ma własne wyprowadzenia z kuchni i łazienki. trzeba ustawić klimę aby próbowała temperaturę z czujnika sterownika naściennego bo gdybyś próbował zprzed wymiennika to sterownik głupieje.Ja mam tak spięta Thesla Green 300 z CF i klima kanałowa Samsung AC052 z serii MSH, drugi sezon grzewczy i chłodniczy już za mną i problemów nie ma.Pomysl zaczerpnięty z USA , tam często tak robią system HVAC.

    • @tomaszrybak5797
      @tomaszrybak5797 ปีที่แล้ว

      ​@@krzysjakobson5383cześć. Czy masz może jakieś zdjęcie z budowy tego systemu- hvac?

    • @EmPtY414
      @EmPtY414 ปีที่แล้ว +1

      Ale rekuperator jest do odzysku ciepla a nie do chlodzenia latem dlatego ktos jak uwaza ze reku ma mu latem schlodzic pomieszczenia to chyba jest troche przytrzymany umyslowo wedlug mnie :).

    • @mabakay
      @mabakay 11 หลายเดือนก่อน

      Z klimatyzacją to też nie za bardzo będzie chłodzić. Wentylator w reku ma 300-400m3/h, wentylator w jednostce wewnętrznej klimatyzacji 3000m3/h. Przy czym jednostka wewnętrzna klimatyzacji będzie "pyrkać" i schłodzi nawet mocno nagrzane pomieszczenie, a reku będzie zasuwać na 100% - daj żeby tylko za dnia ;-)

  • @dastinhofman8888
    @dastinhofman8888 ปีที่แล้ว +4

    człowieku masz spierdzieloną całą rekuperację , oczywiście ze błąd za blisko wyrzutnia i czerpnia i wogóle nie powinno to być na jednej ścianie , bez gwc to latem wciągasz gorące powietrze a czcesz sobie schłodzić pomieszczenia ?? a zimą wciągasz zimne powietrze i musi chodzić grzałka przy mrozach bo nie ogrejesz tego samym odzyskiem ciepła , kolejny bład zalane kanały wentylacyjne w stropie betonowym ,który ma duż akumulację ciepła i ogrzewa ci powietrze latem choć wchodzi na czerpni chłodne to ogrzewa je beton stropu ,całkowici bez sensu zrobione ,zro efektu a to twoja wina a nie rekuperacji , bo ona działa , aty zamiast schłodzić pomieszcznia to latem w nocy schładzasz posadzkę ,gratuluje braku p

    • @misiagnoj5795
      @misiagnoj5795 ปีที่แล้ว

      Ta jasne masz pojęcie. A co w tym złego? Lepiej sprawdza się zimą bo jest właśnie akumulacja, a latem i tak nie schłodzisz więc najlepiej chłodzi się przez okna. I tak latem okna się otwiera bo jest lato i jest przyjemnie tak po prostu.

  • @tomaszs2426
    @tomaszs2426 ปีที่แล้ว

    Sorry ale cieżko się słucha takich farmazonów,. Po to izolujesz wszelkiego rodzaju rury/kanały żeby nie przekazywały/pobierały temperatury z/do pomieszczenia jak nie ma izolacji to latem grzeje a zimą chłodzi. Rekuperator to nie klimatyzacja to wentylacja mechaniczna z funkcją odzysku ciepła. Otwarcie okna oczywiscie że szybciej przewietrzy dom ale jednocześnie wpuści stado owadów, pyłki roślin i kurz. Jeśli chcesz chłodzić podłączasz chłodnice. Czy ten termometr nadaje się do mierzenia temperatury powietrza czy do mierzenia temperatury powierzchni/ciała? Poza tym skąd pewność że masz poprawnie wykonaną instalację i właściwie wyregulowaną, od groma jest filmoków pokazujących januszowe montaże które jakoś działają...