Człowieku, posiadasz ogromną wiedzę - wielkie dzięki za to, że dzielisz się z nią z innymi ludźmi. Bardzo fajnie ogląda się te Twoje filmy, są bardzo klarowne i przystępne nawet dla zwykłych dyletantów. Dzięki! :-)
Jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o rowery(górskie itp) siedziałem sobie bardziej w zwykłych rowerach ale gdy bedę remontował mojego starego górala albo nowego którego mam zamiar kiedyś tam w przyszłości remontować to na pewno bedę sie wzorował na twoich filmach ;)
Świetne filmy Dominiku, tłumaczysz to w sposób zrozumiały, przejrzysty, bez zbędnego filozofowania, co sprawia, że nawet największy laik powinien sobie poradzić z serwisem! Pozdrawiam serdecznie
onthebike to powinien być adres sklepu internetowego z częściami i narzędziami rowerowymi. bardzo duża wiedza, szczegółowo wytłumaczone, demonstrujesz jakich narzędzi użyć do demontażu których części - aż się prosi, żeby kliknąć, zamówić i mieć z głowy.
Właśnie wymieniłem dzięki Twojemu filmowi suport Shimano SM-BB52. Stary taki sam zatarł się ledwo po ponad 2k km. Fakt rower to typowe MTB, jeżdżone w maratonach, często mocno błotnych, ale chyba powinno to trochę dłużej działać. Dodam tylko, że w nowym zestawie SM-BB52 miałem 4 podkładki, 2 normalne, 1 cieńszą i 1 najcieńszą. W sumie to mi pasowało, dwie normalne dałem od strony napędowej, a tą średni od strony nienapędowej. Wcześniej lewe ramię dotykało po skręceniu obudowy łożyska, teraz jest ok. Najcieńsza podkładka została w pudełku. Jeszcze raz dzięki za poradnik! ;)
+uve444 Zgodnie z filmikiem - zrobiłeś chyba kolego mały błąd! Ja zmierzyłem suwmiarką... w SM-BB51 też są takie 4 podkładki: 2szt mają po 2,5mm a następne dwie mają: 0,7mm (cieniutka jak żyletka) i 1,8mm - to razem daje (gdy je złożymy) 2,5mm.. Zatem gdy mamy (dla Shimano) szerokość mufy ramy równą 68mm, to powinniśmy założyć 2x2,5mm od strony napędowej.. i dwie przekładki dystansowe 0,7 + 1,8 od strony przeciwnapędowej. Jednej podkładki 1,8mm pan Dominik - (specjalista z filmu) nie przewiduje w żadnej konfiguracji i dla żadnego napędu.. (16:30). Tak ja to widzę! Ponieważ porady tego faceta wyglądają na bardzo rzeczowe i konkretne - doradzam dodanie tej cieniutkiej (0,7mm) podkładeczki! Ona nie może zostać sobie luzem! To tak, jakby po złożeniu zegarka - zostało ci kilka drobnych części ;)
+Sylwester Bieńkowski Panowie, kiedy robiłem ten filmik w kompletach znajdowały się jedynie dwie podkładki 2,5mm i żadne inne. Zawsze polecam zaglądanie do manuala (wiem, typowy Polak najpierw robi a instrukcję traktuje jak zło) - akurat Shimano do każdego swojego produktu udostępnia instrukcję (w tym przypadku do wkładu i ew. do korby).
Panie Dominiku - w filmie mówi pan, że podkładki są 3.. I że trzeba założyć dwie po stronie napędowej i jedną po stronie przeciwnapędowej.. (16:50) dla mufy 68mm. Zaczynam się gubić... A niebawem czeka mnie wymiana suportu wewnętrznego na Hollowtech II ..Liczę, że będzie przy łożyskach instrukcja.
+Sylwester Bieńkowski Prostuję bo powyżej wkradła się moja pomyłka - podkładki oczywiście były 3. Podkładki cienkie (1,8mm i 0,7mm) mają zastosowanie kiedy zakładamy napinacz łańcucha mocowany na wkładzie suportu. W przypadku normalnego montażu obie podkładki zastępują podkładkę 2,5mm (czyli zakładamy dla mufy 68mm po stronie napędowej podkładki 2,5+1,8+0,7mm i jedną podkładkę 2,5mm po przeciwnej stronie). Co do instrukcji to wszystkie są bez problemu dostępne w sieci (mówię o Shimano) a przy produktach oryginalnych w wersjach "box" też takowa powinna być.
Super! Przedstawione extra dla każdego! Miałem nawet ochotę przejść na system łożysk zewnętrznych, ale info o planowaniu mufy mnie trochę powstrzymało... nie mam czasu :) ale następnym razem .... może... :) dziękuję!
Ciężko ocenić wyłącznie po kolorze ale np. ŁT43 jest zielony i nadaje się znakomicie. Tak naprawdę przy wkładzie i korbie można użyć praktycznie każdego.
Teoretycznie powinna pasować bez problemu. O ramię do swojej korby proponuję zapytać u dystrybutora Shimano i ewentualnie na allegro u użytkownika "speedygo" - ma dużo różnych części do korb.
Rudy Czeczen Tu może być problem bo takiego systemu nie miałem w ręku od kilku lat ;-) mslonik.pl/rowery/technika/110-zabijanie-klina - tu masz nieco o klinach natomiast wnętrze suportu to już indywidualna sprawa bo producenci różnie rozwiązywali ten element.
Z gwarancjami to jest zazwyczaj tak, że jak coś da się podciągnąć pod "zużycie" lub "uszkodzenie z winy użytkownika" to bankowo tak będzie. Oczywiście trafiają się odstępstwa od reguły. Być może wystarczy dokręcić korbę lub suport - pojedziesz na serwis i wszystko będzie jasne. Mufę planuje się tylko raz, chyba że nastąpi jakieś uszkodzenie powierzchni wtedy można poprawić. Czy miałeś to zrobione przy pierwszym montażu nie jest wcale takie oczywiste.
Rower nowy a więc jest gwarancja a ona jest od tego aby serwis zrobił za Ciebie brudną robotę. Suport to temat rzeka i pewnie należy mu się przegląd, może dokręcenie itp. Jedź do serwisu i niech mechanicy się bawią.
Witam, świetny kanał. Dałem suba. Mam pytanie... czy planowanie tuby jest konieczne każdorazowo przy wymianie wkładu czy też starcza planowanie które jak sądzę było zrobione przy pierwszym montażu. Korba w moim rowerze dostała luzu i dziś pojedzie do serwisu jednak może się okazać że już jej nie obejmuje gwarancja i będę musiał radzić sobie sam. Rower ma 14 miesięcy a gwarancja 24 . Obawiam się jednak że może to zostać uznane jako naturalne zużycie. Co Wy o tym sądzicie? Pozdro
Dobrze zrobione. Pojaśniało mi parę spraw. Nie ma sensu wg mnie omawiać 5 innych rozwiązań "przy okazji". Całość mogła by wtedy trwać 10 min zamiast 27. Przecież i tak dla innych rozwiązań żeby wszystko było jasne - trzeba zrobić inny filmik.. Wg mnie - lepiej zrobić 3 filmiki, które mają po 10 min, niż 1 co ma pół godziny ..a i tak nie pokazuje niuansów dla innych rozwiązań tylko je sygnalizuje. Generalnie duże dzięki.
Dominiku czy jest jakaś zasada przy stosowaniu dystansów (podkaładek czarnych) w procesie wymiany korby na zintegrowaną? Widzę, że u Ciebie masz dwie po stronie prawej (od strony zębatek) a jedną po lewej. chcę przejść na zewnętrzne łożyska z octalinca w rowerze Unibike EVO 2015. Byłbym wdzięczny za odpowiedź zanim przystąpię do przeszczepu - pozdrawiam i gratuluję znakomitego kanału.
Sam znalazłeś więc nie ma co wyjaśniać. Dodam tylko, że po stronie napędowej jedną z podkładek zastępuje nieraz uchwyt od przedniej przerzutki jeśli jest ona mocowana pod suport.
Może to nie tak ująłem ,skręcenie imbusem nakrętki w korbie do wyczuwalnego oporu powoduje wyczuwalny opór gdy zaczynam przekręcać korbę.Skorzystam z okazji i podjadę do serwisu Meridy.
Cześć, właśnie zakupiłem korbe ze zintegrowaną osią i ... jestem w kropce. pytanie brzmi czy należy frezowac krawędzie mufy suportu przed montażem? czy jest to jednak zbędne? spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat, jest grupa zatwardzialych zwolenników i grupa zawodowa ( serwisy i sklepy rowerowe), którzy twierdzą że nie ma to aż takiego znaczenia. co ty o tym sądzisz Dominiku??
+Bartek B. Jeśli nie masz pod ręką serwisu, który wykona taką usługę ( a pewnie nie masz) to montuj bez planowania mufy - tak robi to obecnie większość serwisów ( nie dlatego, że to zbędne ale dlatego, że brak im odpowiednich narzędzi i umiejętności a mufy w obecnych rowerach są na tyle dokładnie wykonane, że można sobie pozwolić na pominięcie tej czynności).
Witam. Mój rower to Cannondale Jekyll 2015 carbon 2. Chce się dostac do środka napędu za pomocą imbusa 10mm. Korba SRAM. Jest strzalka aby kręcić w prawo (czyli lewy gwint) staram się to odkręcić używając całej siły, ale to naprawde ani drgnie. Jakieś sugestie?
Hej, po pierwsze wielkie dzięki za poradnik, świetna robota! Mam mały problem, po dokręceniu nakrętki korby (Shimano FC-M552) 21:05, suport (Shimano SM-BB52) zaczyna pracować ciężko, coś jakby ociera. Mam wrażenie, że lewa korba trze o tą zewnętrzną szarą osłonę łożyska, ponieważ wygląda to jakby nie było tam żadnej przestrzeni. Kiedy ów nakrętkę dokręcę leciutko jest ok, ale boję się, że podczas jazdy w końcu ją zgubię. Dokręcam to z wyczuciem i wcale nie mocno, mam klucz dwustronny. Czy to normalne, że po ciut mocniejszym skręceniu tej nakrętki korba może znaleźć się tak blisko osłony, że występuje tarcie?
uve444 Problem polega zapewne na zbyt mocnym dokręceniu nakrętki. Jej zadanie to dosunięcie ramienia korby do korpusu łożyska i o ile mnie pamięć nie myli zalecany moment to 2Nm. W praktyce robi się to palcami i dokręca do momentu aż ramię korby oprze się o korpus łożyska. Nakrętki nie zgubisz bo po dokręceniu ramienia śrubami imbusowymi zaciśnie się ono na osi oraz na samej nakrętce.
Cześć!Mam rower z mechanizmem korbowym alivio na kwadrat czy w miejsce tego mechanizmu mogę zamontować mechanizm zintegrowany z osią.Dokładnie chodzi o to czy do ramy spasuje nowy suport.
Oki.... pytanie. Co daja nam te podkładki. Bo Dominik mowisz ile podkladek tu czy tam ale konkretnie w jakim celu. Z gory dzieki. Ja majac mufe 68 dalem po jednej na stronę. Tak po prostu.
Przekopałem trochę internetu i nic, może pomożecie. Korba 2 blatowa Shimano Deore FC-M617 (pod 10rz napęd) i reszta SRAM NX (łańcuch, kaseta, przerzutka tył). Jak to będzie współpracowało? Czy inny kształt zębów HG-X10 nie będzie wyciągał/gniótł/czy coś łańcucha w technologii X-SYNC?
Witam dominiku proszę o podpowiedz! mam suport AEROZINE BB-05-XC-73/68mm BSA 1,37x24TPI korba deore mufa suportowa 73mm jakie będzie najlepsze ustawienie suportu są trzy podkładki 2.5mm plus 1 podkładka 1mm i 3 podkładki 0.3mm
Mam pytanie zakupiłem nowy rower (kands 1300) jeżdżę nim tak od marca po miesiącu rower zaczął skrzypieć i strzelać w okolicach suportu.Moje pytanie jest takie czy muszę rozbierać suport i wymienić na nowy czy to wogóle nie suport czy też wizyta w serwisie.Suport to NECO na łożyskach maszynowych rower jest nowy więc trochę się go boje rozbierać i nie wiem co mam zrboić
mam pytanko a czy może mi ktoś doradzić jak to wygląda jeśli orginalny suport który miałem miał 126-127 mm i chce go teraz wymienić czyli powinienem kupić taki sam ? I czy te korby na hollowtech 2 maja też różne rzmiary ? czy jak to wygląda ?
Witam serdecznie. Posiadam korbę na Hollowtech II. Niestety nakrętka została urwana i część jej utknęła w środku. Co zrobić, by się jej pozbyć bez uszkodzenia korby?
Aleks Jovičić Domyślam się, że chodzi Ci o nakrętkę która dociska lewe ramię. Po poluzowaniu śrub mocujących ramię w zasadzie powinno dać się ją wykręcić palcami ale skoro ją zerwałeś to zapewne mocno przesadziłeś z dokręceniem więc ratuje Cię dopasowanie np. wkrętaka do wewnętrznej średnicy nakrętki tak by ciasno go wbić i wykręcić nakrętkę. Ostatecznie można próbować ją naciąć lub potraktować temperaturą - jest plastikowa więc podda się zdecydowanie łatwiej niż oś korby.
Witam! Zmieniłem kwadrat na wkład Shimano SM-BB52 i korbę FC-M4060. Po montażu tarcza zębatki jest odsunięta od suportu o ok. 3 mm w stosunku do oryginalnej wcześniej założone zębatki na kwadracie. Założyłem od strony napędowej 2 podkładki. Czy tak powinno być? Z góry za odpowiedź dzięki.
Mufa 68mm - dwie podkładki 2,5mm po stronie napędu i jedna po przeciwnej stronie, mufa 73mm jedna podkładka 2,5mm po stronie napędu a po drugiej nic. Warunek jest taki, że poza podkładkami nie wkręcasz na suport nic więcej (przerzutka, napinacz) - wtedy taki układ podkładek jest prawidłowy. To że wcześniej zębatka była ułożona inaczej nie oznacza, że teraz jest nieprawidłowo (możliwe, że wcześniej korba była osadzona zbyt głęboko). Wrzuć łańcuch na środkową tarczę z przodu i z tyłu na środek kasety - powinien nie mieć przekosu i biec zupełnie prosto.
Domin, Panie doktorze rowerowy. Czysta wiedzą, szacun, ale do rzeczy. Mówisz, że rozkręcenie hollowtech kończy się ponownym planowanie jak dobrze zrozumiałem. Na 99,9% skończył się smar fabryczny w supporcie i całość skrzypi niemiłosiernie. Łożyska są sprawne. Podobno można to rozkręcić kluczem i dołożyć smaru i skręcić bez planowania.
Źle zrozumiałeś - planuje się raz i starczy. Rozkręcić można ale skoro skrzypi to łożyskom daleko do sprawności co nie zmienia faktu, że smaru napchać możesz i kręcić się będzie.
@@dominikzonthebike Rozkrecilem, nalozylem smaru na gwint kielicha suportu i będę testował. Rower ma dopiero 10tkm nalotu, więc liczę w duchu na w miarę dobry stan łożysk bo nie dają żadnych objawów zużycia. Dzięki za zainteresowanie i pomoc w temacie! Do zobaczenia na trasie
Dominik ja mam tą samą korbę co TY czyli XT FC-M760 , ale co dziwne nie mam dziurki na wielowpuście i nie mam gdzie włożyć tej plastikowej zapatki . Obstawiam błąd w fabryce. Czy ten plastik jest niezbędny do montażu, czy jest on tylko po to żeby nie zerwać gwintu na lewym ramieniu korby?
Okazuje się, że są wykonania z otworkiem i bez a są i korby, gdzie wcale tej plastikowej zapadki nie ma. Zasadniczo nie jest ona tam do niczego potrzebna a zastosowana była chyba tylko po to, aby ramię nie zsunęło się z osi zanim go nie dokręcimy plastikową nakrętką - innego uzasadnienia nie znajduję. Nie przejmuj się tym detalem, ważne jest dobre osadzenie na wielowpuście osi i dokręcenie śrub. Swoją drogą to bardzo dobra korba ;)))
Cześć! Dziękuję za rzeczowe nakreslenie tematu korb. Mam pewien problem i proszę i pomoc. Pękła mi tuleja (oś) zintegrowana z ramieniem napędowym. Model to FSA Gossamer 48/34. Spowodowało to również zniszczenie suportu. Obawiam się, że nowa korba nie przyjmie mi już starego łańcucha, a więc i byłaby też wtedy konieczność wymiany kasety. Czy jeśli kupiłbym inną korbę i suport np. shimano, to czy jest możliwość przełożyć do niej tych starych zębatek? Na co wtedy zwrócić uwagę? Rozstaw śrub? Czy coś jeszcze? Mam problem z dostępnością korby FSA. Czy duże znaczenie ma długość ramion? Z góry dzięki za pomoc!
Koronki spokojnie można przełożyć do innej korby. Zwróć uwagę na ilość śrub mocujących zębatki oraz ich rozstaw. Dodatkowo sugeruję baczną uwagę na kształt zębatek w miejscu mocowanie do korby - nie zawsze zębatki jednych producentów pasują do korb innych firm pomimo tego samego rozstawu śrub. Generalnie szukałbym jednak korby FSA a Gossamer jest dostępny na rodzimym portalu aukcyjnym w ilości przynajmniej kilku sztuk. Długość ramion korby to indywidualna sprawa i kwestia przyzwyczajenia - jeśli kilka lat używa się jednego wymiaru i przesiada na inny na początku może być dość dziwnie. Im dłuższe ramiona tym większa dźwignia a więc i mniej siły potrzeba do obrotu.
Udało mi się zamienić te koronki i niby wszystko gra, jednak mam problem z suportem: ten, który zakupiłem, ma inną długość tulei uszczelniającej (łączącej miski wewnątrz mufy). Mam mufę 68 mm i dystans pomiędzy miskami jest za duży. Do mufy mogę go dopasować za pomocą podkładek, jednak oś korby jest wtedy za krótka i niewystarczająco wystaje poza miskę po stronie przeciwnapędowej. Mozna prosić jeszcze o pomoc / wyjaśnienie co robię nie tak?
Nie wiem jaki masz tam suport ale jeśli mufa ma 68mm to standardowo kładziesz 2 podkładki 2,5mm po stronie napedu i jedną po przeciwnej (suporty Shimano, FSA MegaExo), przy Truvativ GXP po jednej z każdej strony.
Własnie dziwię się, bo przy starym suporcie nie miałem żadnych podkładek. Przy tym nowym, gdybym dał podkładki jak mówisz, to zabrakłoby mi osi korby do zamontowania ramienia korby po stronie bez zębatek (za duży dystans pomiędzy miskami). Gdy zamontuję miski bez żadnych podkładek (ale też bez plastikowej tulei uszczelniającej, która determinuje mi zbyt dużą odległość między miskami), to wtedy wszystko wygląda OK. Czy jest możliwość, że mam jakąś niestandardową długość zintegrowanej osi korby, czy po prostu robię coś źle...
+Mariusz Brudniak Nie podpowiem żadnych konkretnych modeli bo na rynku jest tego zatrzęsienie. Wylosuj taki na jaki cię stać, z wygodnym uchwytem i omijaj wszelkie miniaturki
Witam, Mam mały problem z suportem TRUVATIV GXP.Ponieważ mam mufe 68mm założyłem podkładki dystansowe 2,5 mm po jednej i drugiej stronie .Niestety jak dokręcę do maxa to nie mogę przekręcić korbą a jak nie dokręcę do maxa to w czasie jazdy dochodzą odgłosy tzw."pyknięcia".Próbowałem dokręcić na tzw.złoty środek ale po paru kilometrach jazdy odzywa się pykanie.Po zatrzymaniu stwierdzam poluzowanie nakrętki imbusowej 8 -mki w korbie. Co robic?
Ryszard Tomas Co najmniej dziwny jest brak możliwości obrotu korbą po prawidłowym skręceniu choć akurat skręcanie na "maxa" nie uznałbym za prawidłowe. Na odległość ciężko coś podpowiedzieć nie widząc "pacjenta" więc sugerowałbym wizytę w jakimś serwisie.
Witam, postanowiłem wymienić układ napędowy w moim rowerze, ostatnio przyszły mi korby z przednimi zębatkami no i tutaj nie jestem pewny. Większość ząbków ma w najwęższym miejscu około 3mm szerokości, ale część jest w zasadzie zaostrzona (zakończona "w szpic"). Czy jest to normalne? Czy ma to negatywny wpływ na układ?
Dominiku może mi poradzisz w jednej kwestii, chodzi o to że miałem krzywo założoną oponę i stała trochę aluminium, ramę mam aluminiowa, boję się żeby nie peklo to mi kiedyś, jak to uzupełnić?
Witam, Mam korbę FSA MegaExo i support FSA MegaExo taki sam. Mój problem jest taki że całość mają luz wzdłużny około 0,5 cm. Mogę obie korby poprostu lekko przesuwać o te 0,5. Niestety rower kupiłem i nie wiem czy ktoś coś źle zmontował (za mało podkładek?) Czy da się taki luż wyregulować? dokręcić?
Dominik z onthebikecom Sprawdziłem. Jest 73mm. Jedna podkładka jest od strony napędu (blatów) - czyli ok, od drugiej strony nie ma. Dziwi mnie tylko jak ktoś mógł przez 5 mc tak jeździć.... Niestety nie mam jeszcze kupionego klucza... wiec jeżeli to brak podkładki od strony zdejmowanej korby to lipa :(
Łukasz Milejski Suport ok wiec problemem jest korba. Odkrec ramie po stronie przeciwnapedowej, zerknij na stan wielowpustu - jeśli jest ok to zakładaj, dobrze dociśnij zewnetrzną nakretką i skrec - powinno byc ok.
Gdyby napisał Pan książkę na temat serwisowania rowerów brał bym w ciemno . Gdyby mógł pan zrobić poradnik na temat ustawiania hamulców v-breik sprawa niby prosta a bywa że klocki się nierówno zużywają
Witam mam taki mały problem otóż od dłuższego czasu jak zaczynam sie rozpędzać to coś mi pyka w okolicy korby wydaje mi się że to własnie z suportu co to może być ponieważ nie bardzo się na tym znam. suport mam nowszy identyczny co na filmiku proszę o odp.
Dominik z onthebikecom Cześć. Wymieniłem sobie właśnie suport tego typu na nowy (w serwisie), wszystko było ok do pierwszej wycieczki w lesie. Teraz kiedy jadę po asfalcie na blacie słyszę jak cała rama "gra", pomimo że nie ma zacięć na samej korbie. Jednak czuć że już kręci się trochę gorzej. Mógłbyś zrobić filmik jak to czyścić, bo szczerze mówiąc nie chcę zmieniać suportów co 3 kkm, a ten wcześniejszy mi właśnie tak padł. Pozdrawiam
terminatriks W tych suportach w zasadzie nie ma co czyścić. Niby można odkryć łożyska i je wymyć a następnie nasmarować ale wykonanie tego poprawnie i bez uszkodzeń nie jest proste. Proponuję dobrze zerknąć na napęd bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że suport pada po jednej wycieczce do lasu. Ja swój męczę już 5 czy 6 lat i jeszcze się kręci.
Na odległość nic nie podpowiem bo nie wiem jaką masz korbę. Podeślij jakieś foto na maila - znajdziesz na mojej stronie pod napisem Kontakt. A może masz w korbie jakieś zaślepki i zwyczajnie nie widać śrub ???
Dominik z onthebikecom To mam do Ciebie jeszcze jedno pytanko jak łapie za ramię i czuję luzy, gdzie dokręcałem korbę do oporu, to są to luzy na korbie która jest osadzona na suporcie czy na suporcie który jest w mostku ?
V Zka Suport to w mufie suportowej a nie w mostku ;)))) jeśli korba osadzona dobrze, to luzy są na suporcie. Zerknij dobrze ruszając korbą, na oko będzie widać gdzie jest luz. Jeśli na korbie to zdejmij, posmaruj i załóż od nowa. Jeśli na suporcie to nie zostaje nic innego jak przegląd tego elementu.
Dominik z onthebikecom ciężko wyczuć, ale jak ruszając jedną stroną korby druga strona też się rusza, potwierdzi mi się to niedługo bo czekam na przesyłkę w tym klucza do korb. Mam nadzieje ze będzie tylko do wymiany korba ale chyba moja nadzieje się skończy fiaskiem. Filmiki bardzo fajne choć niektóre zbyt szczegółowe.
V Zka To co dla Ciebie jest zbyt szczegółowe może być pomocne akurat dla innych. Korba jest najczęściej ostatnim elementem, który ulega destrukcji więc najpierw zerkaj na suport bo to tam najczęściej generują się problemy.
Człowieku, posiadasz ogromną wiedzę - wielkie dzięki za to, że dzielisz się z nią z innymi ludźmi. Bardzo fajnie ogląda się te Twoje filmy, są bardzo klarowne i przystępne nawet dla zwykłych dyletantów. Dzięki! :-)
Z bardziej dokładnymi i szczegółowymi opisami serwisowania rowerów nie spotkałem się w internecieWielkie dzięki Dominiku.
Jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o rowery(górskie itp) siedziałem sobie bardziej w zwykłych rowerach ale gdy bedę remontował mojego starego górala albo nowego którego mam zamiar kiedyś tam w przyszłości remontować to na pewno bedę sie wzorował na twoich filmach ;)
Świetne filmy Dominiku, tłumaczysz to w sposób zrozumiały, przejrzysty, bez zbędnego filozofowania, co sprawia, że nawet największy laik powinien sobie poradzić z serwisem! Pozdrawiam serdecznie
onthebike to powinien być adres sklepu internetowego z częściami i narzędziami rowerowymi. bardzo duża wiedza, szczegółowo wytłumaczone, demonstrujesz jakich narzędzi użyć do demontażu których części - aż się prosi, żeby kliknąć, zamówić i mieć z głowy.
Właśnie wymieniłem dzięki Twojemu filmowi suport Shimano SM-BB52. Stary taki sam zatarł się ledwo po ponad 2k km. Fakt rower to typowe MTB, jeżdżone w maratonach, często mocno błotnych, ale chyba powinno to trochę dłużej działać.
Dodam tylko, że w nowym zestawie SM-BB52 miałem 4 podkładki, 2 normalne, 1 cieńszą i 1 najcieńszą. W sumie to mi pasowało, dwie normalne dałem od strony napędowej, a tą średni od strony nienapędowej. Wcześniej lewe ramię dotykało po skręceniu obudowy łożyska, teraz jest ok. Najcieńsza podkładka została w pudełku. Jeszcze raz dzięki za poradnik! ;)
+uve444 Zgodnie z filmikiem - zrobiłeś chyba kolego mały błąd! Ja zmierzyłem suwmiarką... w SM-BB51 też są takie 4 podkładki: 2szt mają po 2,5mm a następne dwie mają: 0,7mm (cieniutka jak żyletka) i 1,8mm - to razem daje (gdy je złożymy) 2,5mm.. Zatem gdy mamy (dla Shimano) szerokość mufy ramy równą 68mm, to powinniśmy założyć 2x2,5mm od strony napędowej.. i dwie przekładki dystansowe 0,7 + 1,8 od strony przeciwnapędowej. Jednej podkładki 1,8mm pan Dominik - (specjalista z filmu) nie przewiduje w żadnej konfiguracji i dla żadnego napędu.. (16:30). Tak ja to widzę! Ponieważ porady tego faceta wyglądają na bardzo rzeczowe i konkretne - doradzam dodanie tej cieniutkiej (0,7mm) podkładeczki! Ona nie może zostać sobie luzem! To tak, jakby po złożeniu zegarka - zostało ci kilka drobnych części ;)
+Sylwester Bieńkowski Panowie, kiedy robiłem ten filmik w kompletach znajdowały się jedynie dwie podkładki 2,5mm i żadne inne. Zawsze polecam zaglądanie do manuala (wiem, typowy Polak najpierw robi a instrukcję traktuje jak zło) - akurat Shimano do każdego swojego produktu udostępnia instrukcję (w tym przypadku do wkładu i ew. do korby).
Panie Dominiku - w filmie mówi pan, że podkładki są 3.. I że trzeba założyć dwie po stronie napędowej i jedną po stronie przeciwnapędowej.. (16:50) dla mufy 68mm. Zaczynam się gubić... A niebawem czeka mnie wymiana suportu wewnętrznego na Hollowtech II ..Liczę, że będzie przy łożyskach instrukcja.
+Sylwester Bieńkowski Prostuję bo powyżej wkradła się moja pomyłka - podkładki oczywiście były 3. Podkładki cienkie (1,8mm i 0,7mm) mają zastosowanie kiedy zakładamy napinacz łańcucha mocowany na wkładzie suportu. W przypadku normalnego montażu obie podkładki zastępują podkładkę 2,5mm (czyli zakładamy dla mufy 68mm po stronie napędowej podkładki 2,5+1,8+0,7mm i jedną podkładkę 2,5mm po przeciwnej stronie). Co do instrukcji to wszystkie są bez problemu dostępne w sieci (mówię o Shimano) a przy produktach oryginalnych w wersjach "box" też takowa powinna być.
Dominik jesteś gość- dzięki za wsparcie i pomoc !!!
Ogromna wiedza, aż miło się ogląda.
Ratujesz mi zycie
Dzieki !!!
Dzięki za pokazanie ściągania korby typu truvativ gxp. Mam właśnie taki typ i dopiero tu znalazłem sposób ściągania.
Dziękuję za te filmiki. Dla niezorientowanych (takich jak ja :-) ) Bezcenne !!!
wszystko pieknie tlumaczysz dzieki tobie prowadze serwis rowerowy i duzo mnie nauczyles
dzieki
Super! Przedstawione extra dla każdego! Miałem nawet ochotę przejść na system łożysk zewnętrznych, ale info o planowaniu mufy mnie trochę powstrzymało... nie mam czasu :) ale następnym razem .... może... :) dziękuję!
Bardzo Dobry Fachowiec .
Rewelka, gratuluję super fachowej porady.
Ciężko ocenić wyłącznie po kolorze ale np. ŁT43 jest zielony i nadaje się znakomicie. Tak naprawdę przy wkładzie i korbie można użyć praktycznie każdego.
super film w tym roku przechodze na hollowtech przyda sie bardzo
Dzięki, chociaż za taką podpowiedź
Teoretycznie powinna pasować bez problemu. O ramię do swojej korby proponuję zapytać u dystrybutora Shimano i ewentualnie na allegro u użytkownika "speedygo" - ma dużo różnych części do korb.
Super film. Bardzo pomocny, dzięki.
Kawał dobrej roboty, dzięki! :)
ogromna prośba .Proszę o film o demontażu i montażu wkładu suportu na klin stosowanego np. wrowerze Wigry 3 firmy Romet
Super filmik- czy dałbyś radę kiedyś zrobić jeszcze trzecią część o suportach Press Fit?
Jasiek F. Pewnie bym dał ale póki co nie mam na składzie żadnego roweru z tego typu suportem.
Mógłbyś nakręcić albo polecić film o serwisie staromodnych korb suportu ,,na klin", takich jakie były montowane np. w starym Jaguarze? Z góry dzięki!
Rudy Czeczen Tu może być problem bo takiego systemu nie miałem w ręku od kilku lat ;-) mslonik.pl/rowery/technika/110-zabijanie-klina - tu masz nieco o klinach natomiast wnętrze suportu to już indywidualna sprawa bo producenci różnie rozwiązywali ten element.
JPJacoP - sprawdź dokręcenie zębatek do ramienia korby a jeśli to nie to wyjmij korbę i sprawdź łożyska wkładu.
Można jeśli tylko w ramie mamy gwint angielski. Proponuję wizytę w jakimś dobrym sklepie rowerowym - sprawdzą typ gwintu i po sprawie.
Z gwarancjami to jest zazwyczaj tak, że jak coś da się podciągnąć pod "zużycie" lub "uszkodzenie z winy użytkownika" to bankowo tak będzie. Oczywiście trafiają się odstępstwa od reguły. Być może wystarczy dokręcić korbę lub suport - pojedziesz na serwis i wszystko będzie jasne. Mufę planuje się tylko raz, chyba że nastąpi jakieś uszkodzenie powierzchni wtedy można poprawić. Czy miałeś to zrobione przy pierwszym montażu nie jest wcale takie oczywiste.
Rower nowy a więc jest gwarancja a ona jest od tego aby serwis zrobił za Ciebie brudną robotę. Suport to temat rzeka i pewnie należy mu się przegląd, może dokręcenie itp. Jedź do serwisu i niech mechanicy się bawią.
Witam, świetny kanał. Dałem suba. Mam pytanie... czy planowanie tuby jest konieczne każdorazowo przy wymianie wkładu czy też starcza planowanie które jak sądzę było zrobione przy pierwszym montażu. Korba w moim rowerze dostała luzu i dziś pojedzie do serwisu jednak może się okazać że już jej nie obejmuje gwarancja i będę musiał radzić sobie sam. Rower ma 14 miesięcy a gwarancja 24 . Obawiam się jednak że może to zostać uznane jako naturalne zużycie. Co Wy o tym sądzicie? Pozdro
Uwielbiam Cie oglądać jak się zjaram, powinneneś być profesorem rowerowym na rowerowym uniwersytecie, tfu powinieneś być tam lektorem
Dobrze zrobione. Pojaśniało mi parę spraw. Nie ma sensu wg mnie omawiać 5 innych rozwiązań "przy okazji". Całość mogła by wtedy trwać 10 min zamiast 27. Przecież i tak dla innych rozwiązań żeby wszystko było jasne - trzeba zrobić inny filmik.. Wg mnie - lepiej zrobić 3 filmiki, które mają po 10 min, niż 1 co ma pół godziny ..a i tak nie pokazuje niuansów dla innych rozwiązań tylko je sygnalizuje. Generalnie duże dzięki.
Przydało by się:
- centrowanie kół
- regulacja przerzutek
- ustawianie zawieszenia
:-)
Toż to plan na następne pięciolecie ;-)) Przyjęte do wiadomości, zanotowane, może coś się wymyśli.
Centrowanie Kół to raczej jest wyższa szkoła jazdy.
super filmik
dzieki za filmik
bardzo ciekawy filmik, i przydatny, dzieki :)
Dominiku czy jest jakaś zasada przy stosowaniu dystansów (podkaładek czarnych) w procesie wymiany korby na zintegrowaną? Widzę, że u Ciebie masz dwie po stronie prawej (od strony zębatek) a jedną po lewej. chcę przejść na zewnętrzne łożyska z octalinca w rowerze Unibike EVO 2015. Byłbym wdzięczny za odpowiedź zanim przystąpię do przeszczepu - pozdrawiam i gratuluję znakomitego kanału.
Wszystko jasne - 16:56 ;-) - Wielki Plus za twoje filmy !!!
Sam znalazłeś więc nie ma co wyjaśniać. Dodam tylko, że po stronie napędowej jedną z podkładek zastępuje nieraz uchwyt od przedniej przerzutki jeśli jest ona mocowana pod suport.
Ok Dominik - dziękuję za wyczerpującą informację - kopalnia wiedzy na twoim kanale. Dużo zdrowia.
A kiedyś będzie na temat łożysk wciskanych zewnętrznych ?
Może to nie tak ująłem ,skręcenie imbusem nakrętki w korbie do wyczuwalnego oporu powoduje wyczuwalny opór gdy zaczynam przekręcać korbę.Skorzystam z okazji i podjadę do serwisu Meridy.
Jaki smar najlepiej uzywac do gwintów i nasmarowania łozysk suportu?
+9Menor9 Wystarczy zwykły smar do łożysk np. ŁT43
Cześć, właśnie zakupiłem korbe ze zintegrowaną osią i ... jestem w kropce. pytanie brzmi czy należy frezowac krawędzie mufy suportu przed montażem? czy jest to jednak zbędne? spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat, jest grupa zatwardzialych zwolenników i grupa zawodowa ( serwisy i sklepy rowerowe), którzy twierdzą że nie ma to aż takiego znaczenia. co ty o tym sądzisz Dominiku??
+Bartek B. Jeśli nie masz pod ręką serwisu, który wykona taką usługę ( a pewnie nie masz) to montuj bez planowania mufy - tak robi to obecnie większość serwisów ( nie dlatego, że to zbędne ale dlatego, że brak im odpowiednich narzędzi i umiejętności a mufy w obecnych rowerach są na tyle dokładnie wykonane, że można sobie pozwolić na pominięcie tej czynności).
Witam. Mój rower to Cannondale Jekyll 2015 carbon 2. Chce się dostac do środka napędu za pomocą imbusa 10mm. Korba SRAM. Jest strzalka aby kręcić w prawo (czyli lewy gwint) staram się to odkręcić używając całej siły, ale to naprawde ani drgnie. Jakieś sugestie?
Tylko jedna - zakręć w lewo
Hej, po pierwsze wielkie dzięki za poradnik, świetna robota!
Mam mały problem, po dokręceniu nakrętki korby (Shimano FC-M552) 21:05, suport (Shimano SM-BB52) zaczyna pracować ciężko, coś jakby ociera. Mam wrażenie, że lewa korba trze o tą zewnętrzną szarą osłonę łożyska, ponieważ wygląda to jakby nie było tam żadnej przestrzeni. Kiedy ów nakrętkę dokręcę leciutko jest ok, ale boję się, że podczas jazdy w końcu ją zgubię. Dokręcam to z wyczuciem i wcale nie mocno, mam klucz dwustronny. Czy to normalne, że po ciut mocniejszym skręceniu tej nakrętki korba może znaleźć się tak blisko osłony, że występuje tarcie?
uve444 Problem polega zapewne na zbyt mocnym dokręceniu nakrętki. Jej zadanie to dosunięcie ramienia korby do korpusu łożyska i o ile mnie pamięć nie myli zalecany moment to 2Nm. W praktyce robi się to palcami i dokręca do momentu aż ramię korby oprze się o korpus łożyska. Nakrętki nie zgubisz bo po dokręceniu ramienia śrubami imbusowymi zaciśnie się ono na osi oraz na samej nakrętce.
Cześć!Mam rower z mechanizmem korbowym alivio na kwadrat czy w miejsce tego mechanizmu mogę zamontować mechanizm zintegrowany z osią.Dokładnie chodzi o to czy do ramy spasuje nowy suport.
Sebastian Mazur Suport z zewnętrznymi łożyskami bez problemu będzie pasował.
Dominik z onthebikecom Dzięki!Będe zamawiał.
Jak zmieniłem napęd z 3x9 na 1x10 mufa 68mm to też dwie podkładki od strony napędowej i jedna od drugiej?
Oki.... pytanie. Co daja nam te podkładki. Bo Dominik mowisz ile podkladek tu czy tam ale konkretnie w jakim celu. Z gory dzieki. Ja majac mufe 68 dalem po jednej na stronę. Tak po prostu.
Ustalają prawidłową linię łańcucha, oczywiście czysto teoretycznie.
Jasne - w każdym szanującym się sklepie rowerowym.
Przekopałem trochę internetu i nic, może pomożecie.
Korba 2 blatowa Shimano Deore FC-M617 (pod 10rz napęd) i reszta SRAM NX (łańcuch, kaseta, przerzutka tył).
Jak to będzie współpracowało?
Czy inny kształt zębów HG-X10 nie będzie wyciągał/gniótł/czy coś łańcucha w technologii X-SYNC?
umnie mufa ma 68mm i sa dwie podkladki pojednej z kazdej strony 2,5 mm
Witam dominiku proszę o podpowiedz! mam suport AEROZINE BB-05-XC-73/68mm BSA 1,37x24TPI korba deore mufa suportowa 73mm jakie będzie najlepsze ustawienie suportu są trzy podkładki 2.5mm plus 1 podkładka 1mm i 3 podkładki 0.3mm
+Sylwek Bierzynski Jedna podkładka 2,5mm na prawą stronę a reszta do pudełka na lepsze czasy.
Nie znma się na rodzajach smarów a mam kilka. Zielony biały i grafitowy. Którego mam użyć?
Mam pytanie zakupiłem nowy rower (kands 1300) jeżdżę nim tak od marca po miesiącu rower zaczął skrzypieć i strzelać w okolicach suportu.Moje pytanie jest takie czy muszę rozbierać suport i wymienić na nowy czy to wogóle nie suport czy też wizyta w serwisie.Suport to NECO na łożyskach maszynowych rower jest nowy więc trochę się go boje rozbierać i nie wiem co mam zrboić
mam pytanko a czy może mi ktoś doradzić jak to wygląda jeśli orginalny suport który miałem miał 126-127 mm i chce go teraz wymienić czyli powinienem kupić taki sam ? I czy te korby na hollowtech 2 maja też różne rzmiary ? czy jak to wygląda ?
Mietek Jasiński Powinieneś wymienić na suport z taką samą długością osi. Hollowtech 2 jest w jednym rozmiarze.
Witam serdecznie. Posiadam korbę na Hollowtech II. Niestety nakrętka została urwana i część jej utknęła w środku. Co zrobić, by się jej pozbyć bez uszkodzenia korby?
Aleks Jovičić Domyślam się, że chodzi Ci o nakrętkę która dociska lewe ramię. Po poluzowaniu śrub mocujących ramię w zasadzie powinno dać się ją wykręcić palcami ale skoro ją zerwałeś to zapewne mocno przesadziłeś z dokręceniem więc ratuje Cię dopasowanie np. wkrętaka do wewnętrznej średnicy nakrętki tak by ciasno go wbić i wykręcić nakrętkę. Ostatecznie można próbować ją naciąć lub potraktować temperaturą - jest plastikowa więc podda się zdecydowanie łatwiej niż oś korby.
Witam! Zmieniłem kwadrat na wkład Shimano SM-BB52 i korbę FC-M4060. Po montażu tarcza zębatki jest odsunięta od suportu o ok. 3 mm w stosunku do oryginalnej wcześniej założone zębatki na kwadracie. Założyłem od strony napędowej 2 podkładki. Czy tak powinno być? Z góry za odpowiedź dzięki.
Mufa 68mm - dwie podkładki 2,5mm po stronie napędu i jedna po przeciwnej stronie, mufa 73mm jedna podkładka 2,5mm po stronie napędu a po drugiej nic. Warunek jest taki, że poza podkładkami nie wkręcasz na suport nic więcej (przerzutka, napinacz) - wtedy taki układ podkładek jest prawidłowy. To że wcześniej zębatka była ułożona inaczej nie oznacza, że teraz jest nieprawidłowo (możliwe, że wcześniej korba była osadzona zbyt głęboko). Wrzuć łańcuch na środkową tarczę z przodu i z tyłu na środek kasety - powinien nie mieć przekosu i biec zupełnie prosto.
No dobra, ale jakiego smaru użyć do składania tego wszystkiego?
W zasadzie każdy się nada, choćby najprostszy ŁT43
Domin, Panie doktorze rowerowy. Czysta wiedzą, szacun, ale do rzeczy. Mówisz, że rozkręcenie hollowtech kończy się ponownym planowanie jak dobrze zrozumiałem. Na 99,9% skończył się smar fabryczny w supporcie i całość skrzypi niemiłosiernie. Łożyska są sprawne. Podobno można to rozkręcić kluczem i dołożyć smaru i skręcić bez planowania.
Źle zrozumiałeś - planuje się raz i starczy. Rozkręcić można ale skoro skrzypi to łożyskom daleko do sprawności co nie zmienia faktu, że smaru napchać możesz i kręcić się będzie.
@@dominikzonthebike Rozkrecilem, nalozylem smaru na gwint kielicha suportu i będę testował. Rower ma dopiero 10tkm nalotu, więc liczę w duchu na w miarę dobry stan łożysk bo nie dają żadnych objawów zużycia. Dzięki za zainteresowanie i pomoc w temacie! Do zobaczenia na trasie
Dominik ja mam tą samą korbę co TY czyli XT FC-M760 , ale co dziwne nie mam dziurki na wielowpuście i nie mam gdzie włożyć tej plastikowej zapatki . Obstawiam
błąd w fabryce. Czy ten plastik jest niezbędny do montażu, czy jest on tylko po to żeby nie zerwać gwintu na lewym ramieniu korby?
Okazuje się, że są wykonania z otworkiem i bez a są i korby, gdzie wcale tej plastikowej zapadki nie ma. Zasadniczo nie jest ona tam do niczego potrzebna a zastosowana była chyba tylko po to, aby ramię nie zsunęło się z osi zanim go nie dokręcimy plastikową nakrętką - innego uzasadnienia nie znajduję. Nie przejmuj się tym detalem, ważne jest dobre osadzenie na wielowpuście osi i dokręcenie śrub. Swoją drogą to bardzo dobra korba ;)))
Cześć! Dziękuję za rzeczowe nakreslenie tematu korb. Mam pewien problem i proszę i pomoc. Pękła mi tuleja (oś) zintegrowana z ramieniem napędowym. Model to FSA Gossamer 48/34. Spowodowało to również zniszczenie suportu. Obawiam się, że nowa korba nie przyjmie mi już starego łańcucha, a więc i byłaby też wtedy konieczność wymiany kasety.
Czy jeśli kupiłbym inną korbę i suport np. shimano, to czy jest możliwość przełożyć do niej tych starych zębatek? Na co wtedy zwrócić uwagę? Rozstaw śrub? Czy coś jeszcze?
Mam problem z dostępnością korby FSA.
Czy duże znaczenie ma długość ramion?
Z góry dzięki za pomoc!
Koronki spokojnie można przełożyć do innej korby. Zwróć uwagę na ilość śrub mocujących zębatki oraz ich rozstaw. Dodatkowo sugeruję baczną uwagę na kształt zębatek w miejscu mocowanie do korby - nie zawsze zębatki jednych producentów pasują do korb innych firm pomimo tego samego rozstawu śrub. Generalnie szukałbym jednak korby FSA a Gossamer jest dostępny na rodzimym portalu aukcyjnym w ilości przynajmniej kilku sztuk.
Długość ramion korby to indywidualna sprawa i kwestia przyzwyczajenia - jeśli kilka lat używa się jednego wymiaru i przesiada na inny na początku może być dość dziwnie. Im dłuższe ramiona tym większa dźwignia a więc i mniej siły potrzeba do obrotu.
Udało mi się zamienić te koronki i niby wszystko gra, jednak mam problem z suportem: ten, który zakupiłem, ma inną długość tulei uszczelniającej (łączącej miski wewnątrz mufy). Mam mufę 68 mm i dystans pomiędzy miskami jest za duży. Do mufy mogę go dopasować za pomocą podkładek, jednak oś korby jest wtedy za krótka i niewystarczająco wystaje poza miskę po stronie przeciwnapędowej.
Mozna prosić jeszcze o pomoc / wyjaśnienie co robię nie tak?
Nie wiem jaki masz tam suport ale jeśli mufa ma 68mm to standardowo kładziesz 2 podkładki 2,5mm po stronie napedu i jedną po przeciwnej (suporty Shimano, FSA MegaExo), przy Truvativ GXP po jednej z każdej strony.
Własnie dziwię się, bo przy starym suporcie nie miałem żadnych podkładek. Przy tym nowym, gdybym dał podkładki jak mówisz, to zabrakłoby mi osi korby do zamontowania ramienia korby po stronie bez zębatek (za duży dystans pomiędzy miskami).
Gdy zamontuję miski bez żadnych podkładek (ale też bez plastikowej tulei uszczelniającej, która determinuje mi zbyt dużą odległość między miskami), to wtedy wszystko wygląda OK.
Czy jest możliwość, że mam jakąś niestandardową długość zintegrowanej osi korby, czy po prostu robię coś źle...
Jesteś w stanie podać dokładne symbole korby i wkładu ??? Mufa to napewno 68mm a nie 73mm?
Witam ,mam pytanie wyciskacz i skuwacz do lancucha to znaczy to samo ? czy jednym mozna tylko wyciskac a drugim skuwac?
+Mariusz Brudniak Nazwy zamienne dla tego samego narzędzia - do skuwania i rozkuwania łańcucha
Jaki skuwacz, byś mi polecił:-)
+Mariusz Brudniak Nie podpowiem żadnych konkretnych modeli bo na rynku jest tego zatrzęsienie. Wylosuj taki na jaki cię stać, z wygodnym uchwytem i omijaj wszelkie miniaturki
starte sa tylnie widelki tak okolo 2,3 mm moze to jednak zostawic ?
+Mariusz Brudniak 2mm to już sporo ale jesli nic się nie dzieje ... Decyzja jest Twoja ale ja bym bacznie obserwował to miejsce.
Jaki jest gwint w suporcie bo wykręcić nie mogę
Witam,
Mam mały problem z suportem TRUVATIV GXP.Ponieważ mam mufe 68mm założyłem podkładki dystansowe 2,5 mm po jednej i drugiej stronie .Niestety jak dokręcę do maxa to nie mogę przekręcić korbą a jak nie dokręcę do maxa to w czasie jazdy dochodzą odgłosy tzw."pyknięcia".Próbowałem dokręcić na tzw.złoty środek ale po paru kilometrach jazdy odzywa się pykanie.Po zatrzymaniu stwierdzam poluzowanie nakrętki imbusowej 8 -mki w korbie. Co robic?
Ryszard Tomas Co najmniej dziwny jest brak możliwości obrotu korbą po prawidłowym skręceniu choć akurat skręcanie na "maxa" nie uznałbym za prawidłowe. Na odległość ciężko coś podpowiedzieć nie widząc "pacjenta" więc sugerowałbym wizytę w jakimś serwisie.
Usunąłem jedną z podkładek po stronie korby bez tarcz,dokręciłem mocno na czucie i problem zniknął.Nie ma luzów ,wszystko chodzi jak w zegarku.
Witam, postanowiłem wymienić układ napędowy w moim rowerze, ostatnio przyszły mi korby z przednimi zębatkami no i tutaj nie jestem pewny. Większość ząbków ma w najwęższym miejscu około 3mm szerokości, ale część jest w zasadzie zaostrzona (zakończona "w szpic"). Czy jest to normalne? Czy ma to negatywny wpływ na układ?
+Dawlish89 Tak ma być. Kształt zębów jest optymalizowany do jak najlepszej zmiany biegów co powoduje, że na zębatkach nie wszystkie są identyczne.
gdzie nastepne filmy? :)
W planach ??? ;-)
Witam. Czy moge gdzies dostac ta zapadkę?
Model shimano deore, z suportem hollwtech2
+Mariusz Brudniak Powinny być trzy podkładki więc chyba jednak przypadek.
Dominiku może mi poradzisz w jednej kwestii, chodzi o to że miałem krzywo założoną oponę i stała trochę aluminium, ramę mam aluminiowa, boję się żeby nie peklo to mi kiedyś, jak to uzupełnić?
Starla
+Mariusz Brudniak Spawanie, szlifowanie, lakier - innej opcji nie widzę.
Witam,
Mam korbę FSA MegaExo i support FSA MegaExo taki sam. Mój problem jest taki że całość mają luz wzdłużny około 0,5 cm. Mogę obie korby poprostu lekko przesuwać o te 0,5. Niestety rower kupiłem i nie wiem czy ktoś coś źle zmontował (za mało podkładek?) Czy da się taki luż wyregulować? dokręcić?
Coś tam jest źle zmontowane - innej opcji nie ma. Mufa 68mm szerokości - trzy podkładki, 73mm - jedna. Rozłóż i poskładaj od nowa - musi byc ok.
Dominik z onthebikecom Sprawdziłem. Jest 73mm. Jedna podkładka jest od strony napędu (blatów) - czyli ok, od drugiej strony nie ma. Dziwi mnie tylko jak ktoś mógł przez 5 mc tak jeździć.... Niestety nie mam jeszcze kupionego klucza... wiec jeżeli to brak podkładki od strony zdejmowanej korby to lipa :(
Łukasz Milejski Suport ok wiec problemem jest korba. Odkrec ramie po stronie przeciwnapedowej, zerknij na stan wielowpustu - jeśli jest ok to zakładaj, dobrze dociśnij zewnetrzną nakretką i skrec - powinno byc ok.
Dominik z onthebikecom Dziękuje za szybką odpowiedź.
Ile kosztuje dokładniej taki support?
+Dominator xd Zerknij w sklepach internetowych lub choćby na allegro
No i tu jest problem bo w większości znajduję nie te suporty na zintegrowaną oś tylko te nowmalne
+Dominator xd Szukaj suportów Hollowtech
Gdyby napisał Pan książkę na temat serwisowania rowerów brał bym w ciemno .
Gdyby mógł pan zrobić poradnik na temat ustawiania hamulców v-breik sprawa niby prosta a bywa że klocki się nierówno zużywają
Witam mam taki mały problem otóż od dłuższego czasu jak zaczynam sie rozpędzać to coś mi pyka w okolicy korby wydaje mi się że to własnie z suportu co to może być ponieważ nie bardzo się na tym znam. suport mam nowszy identyczny co na filmiku proszę o odp.
Zdejmij korby i zobacz czy suport kręci się gładko i bez zacięć - jeśli coś mu dolega da się to wyczuć.
Z jednej strony chodzą bardzo gładko ,a z drugiej czuć delikatne przycięcia
No i to może być przyczyną problemu choć ręki sobie uciąć za to nie dam nie widząc roweru.
Dominik z onthebikecom Cześć. Wymieniłem sobie właśnie suport tego typu na nowy (w serwisie), wszystko było ok do pierwszej wycieczki w lesie. Teraz kiedy jadę po asfalcie na blacie słyszę jak cała rama "gra", pomimo że nie ma zacięć na samej korbie. Jednak czuć że już kręci się trochę gorzej. Mógłbyś zrobić filmik jak to czyścić, bo szczerze mówiąc nie chcę zmieniać suportów co 3 kkm, a ten wcześniejszy mi właśnie tak padł. Pozdrawiam
terminatriks W tych suportach w zasadzie nie ma co czyścić. Niby można odkryć łożyska i je wymyć a następnie nasmarować ale wykonanie tego poprawnie i bez uszkodzeń nie jest proste. Proponuję dobrze zerknąć na napęd bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że suport pada po jednej wycieczce do lasu. Ja swój męczę już 5 czy 6 lat i jeszcze się kręci.
A co jak nie mam tych 2 śrubek ? i nie wiem jak odkręcić korbę :[
Na odległość nic nie podpowiem bo nie wiem jaką masz korbę. Podeślij jakieś foto na maila - znajdziesz na mojej stronie pod napisem Kontakt. A może masz w korbie jakieś zaślepki i zwyczajnie nie widać śrub ???
Witam mam korbę na kwadrat i moje pytanie to. Założoną mam korbę 44-32-22 czy mogę kupić 42-34-24
Jasne, wszystko będzie działać.
Dominik z onthebikecom To mam do Ciebie jeszcze jedno pytanko jak łapie za ramię i czuję luzy, gdzie dokręcałem korbę do oporu, to są to luzy na korbie która jest osadzona na suporcie czy na suporcie który jest w mostku ?
V Zka Suport to w mufie suportowej a nie w mostku ;)))) jeśli korba osadzona dobrze, to luzy są na suporcie. Zerknij dobrze ruszając korbą, na oko będzie widać gdzie jest luz. Jeśli na korbie to zdejmij, posmaruj i załóż od nowa. Jeśli na suporcie to nie zostaje nic innego jak przegląd tego elementu.
Dominik z onthebikecom ciężko wyczuć, ale jak ruszając jedną stroną korby druga strona też się rusza, potwierdzi mi się to niedługo bo czekam na przesyłkę w tym klucza do korb. Mam nadzieje ze będzie tylko do wymiany korba ale chyba moja nadzieje się skończy fiaskiem. Filmiki bardzo fajne choć niektóre zbyt szczegółowe.
V Zka To co dla Ciebie jest zbyt szczegółowe może być pomocne akurat dla innych. Korba jest najczęściej ostatnim elementem, który ulega destrukcji więc najpierw zerkaj na suport bo to tam najczęściej generują się problemy.
mi dali cztery podkladki ,jedna na zapas?
+Mariusz Brudniak Wszystkie jednakowej grubości czy dwie węższe zastępujące jedną grubszą ??
Wszystkie tej samej grubości, to może się pomylili?
+Mariusz Brudniak Model suportu ?? Może mnie coś ominęło ...