A lassú töltés kapcsán szeretném még jelezni, hogy: Akármelyik gyártó, bármit is állít, azért józan ésszel gondolkodva próbáljuk meg elhinni azt az alapigazságot, hogy: "az idő pénz" ! Tehát a gyors, villám és még a villámnál is gyorsabb ultra töltési folyamatoknak mindig meglesz az ára! Ez pedig az akkumulátorok celláinak korai degradálódása. A lassú töltésnek valóban egy hátránya van a szükséges időn kívül: a töltési folyamatban résztvevő elektromos alkatrészek saját vesztesége. Azonban ez valószínűleg nem nagy ár egy akkumulátor korai cseréjének, vagy részleges cellacserékkel járó felújításának költségeihez képest. A lassú töltés további előnye a cellák egyenletesebb töltődése (balanszírozás), ami az egyenletesebb cellafeszültséghez járul hozzá. Ez alapján ítéli meg a villanyautók kompjútere az akkumulátor egészségügyi állapotát (SoH), Ami alapján jósolja nekünk a kijelző a még megtehető kilométereket. A lassú töltés további előnye, hogy nem melegíti fel annyira a folyamat során az akkumulátort, mint a gyors, villám, ultra töltések. Ez különösen nyári nagy melegben lehet még károsabb. Tehát otthon, éjszaka érdemes (szükség szerint akár naponta), 20-80% szintek között olyan lassan tölteni, amennyit csak megenged az inaktív időszak. Ez arra is jó, hogy a téli időszakban akár időzített előfűtést állítsunk be, ami nem csak otthoni hálózatról veszi a fűtéshez az áramot, hanem sok esetben az akkumulátorokat is segít kicsit temperálni, hogy ne lefagyott kapacitással induljunk útnak. Nincs egyszerű ökölszabály, mert mindenkinél más és más az igény, az autó és akkumulátorának erőssége, gyengesége, de van lehetőség olvasni róla, kérdéseket feltenni és ésszerűen használni a tartós fogyasztási cikkeinket, mert ezzel lehetünk a legkisebb káros hatással a környezetünkre.
Ac oldalról 11kw.. nálam 10,2 -t vesz fel. A vége felé lassít, ahogy a BMS vezérli a procedúrát. Az enyém LFP 82,5 kwh, szerintem teljesen rendben van. DC-ről kb 5-ször töltöttem 15.000 km alatt, nem is szándékozom többet, télen néha muszáj, de akkor se mentem 50kw-osnál nagyobb töltőhöz, és 10-15 kw-ot toltam bele, 30% körüli szintnél, hogy para nélkül haza érjek. Az SOH-ja most is 100%, és szerintem egy darabig így is marad. A téli töltés lesz érdekes, elvileg a kocsi ráfűt, mert hidegben rombol a töltés.
Tök logikus amit írsz, de Teslánáál nem okoz gondot a Tesla SC. ki van ez jól találva. Olvass utána Teslamasternél, pontosan leírja, és sokan mások is.
persze hogy jó, hogy a nagy cégek követik a 3-4-5 éves megoldásokat a piacon :D Sajnos a nagy cégek irtó lassan mozdulnak meg az újdonságok irányába. pl terhelés megosztó. Jó példa rá az OBO amihez mi intéztük a töltésvezérlőt 2022-ben az angol partnerünk által, és képtelenek voltak legalább egy fokozatkapcsolót beletenni, nekünk meg van hozzá komplex terhelés megosztó is. Lehet majd az OBO 2026-ra eljut oda hogy rendszeresíti azt a verziót.
Ha beüzemelted egy rövid videót csinálj róla. Köszönöm a részletes bemutatót. A szakmaisáhgal meg ne törődj, mert avillanyszerdlők is meg a laikusok is megértik.
addig jo ez a villany autozas amig csak keveseknek van. Itt a UK ban 80A-100A biztositekok vannak default, nem ez a gond hanem hogy a legkozelebbi transformator nem auto toltesekre lett tervezve, azaz hogy mindenki este 6-kor radugja, bekapcsolja sutot ,meg a villany hosugarzokat. Ex-kollegam olyan cegnel foagy akik olyan villany-kazanokat terveznek amik kitalajak mi a szokasod mikor legolcsobb az aram mikorra kell melegviz es nem olvasztjak le a trafo allomast. egymassal megbeszelik az egysegek ki mikor fogyaszt . Summa-summarum a jelenlegi villany halozat nem kepes jelentosebb villanyauto allomanyt kezelni, vagy halozat fejlesztes lesz vagy pillanatnyi aram arazas lesz azaz este 5x ara lesz , hajnali 3 kor meg ingyenes.
Szia! Gratulálok az ajándékhoz! Sajnos a videóból nem derült ki, hogy a fi-relé milyen típusú, A, F, B stb... Ez fontos lehet, ha valaki hasonlót szeretne összereakni. Távolról F-nek nézem.
Sajnos sok esetben ezek a tévesen fali töltőknek nevezett berendezések parasztvakító okos funkciókat kínálnak ugyan, de a legfontosabb védelmi funkciókat nem tartalmazzák, ezeket ezért külön kell megvásárolni, telepíteni. Ilyen például a hibaáram (életvédelmi) kapcsoló (külön kell AC és DC áramra). Nem tudom mi az oka, hogy a Schneider például külön adta?!
Szabvány írja elő hogy kell külön ÁVK, és kismegszakító. A túlfesz védelem csak ajánlott. A normálisabb töltők természetesen tartalmazzák a kötelező magas frekvenciás, lüktető egyenáram, és DC hibaáram védelmet is, de ezt érdemes ellenőrizni, mert külön vásárolva extrém drága. Schneiderből egy ilyen B típusú ÁVK pl. 110ezer forint környékén van, míg a sima A tipusú csak 12ezer körül.
Szia! Ha jó veszem ki a szavadból otthon 3 x 20 A -től érdemes normálisabb idővel tölteni. " kis " töltővel örökké valóság a töltés. A napelemmel hány amperrel lehet tölteni? És kinek van meg ez a lehetőség?
3*20Amper felesleges, mert a legtöbb autó csak 3*16A (11kW) vagy 1*32A (7,3kW)-al tud tölteni. Aztán energia megosztó esetén a biztosítékot sem csapja le soha, akármekkora a villanyórád. Másik félreértés hogy otthon gyorsan kell tölteni. Ez a gyakorlatban nem szükséges. Nem gyakori az az élethelyzet amikor 12óránál kevesebb időd van a töltésre otthon. Nekem 3*16Amperről 5 óra alatt feltölt a kocsi, és azzal eljutok Budapesttől - Zágrábig autópályán, nem spórolósan. Ott amíg megiszom a kávét a kocsi feltölt és elérek vele a tengerpartig. Ez nekem már elég jó, de úgy látszik a szegény emberek akiknek napelemre sem telik jobban kell sietniük nyaralás alatt 😉 Persze előfordult hogy 20% volt az akkumban és hirtelen kellett apósomhoz elmenni vidékre mert rosszul lett, 220km-re autópályán. Megnéztem, és elértem volna vele Gödöllőig ahol van egy villámtöltő. De míg asszony pakolt, beleszaladt a kocsiba 50%-ig a töltés, 3*16Amperről, így ráértünk Geleji pihenőnél tölteni. Mivel kapkodtunk nem volt időnk enni sem. Mire a Shell kúton kiadták a hotdogot, a kocsi kész volt. Vagyis nem nekünk kellett a kocsi töltésére várni...most sem. Pedig ez tipikusan az a helyzet amivel riogatják az embereket, hogy erre bizony nem alkalmas a villanyautó. 😉 Valóság meg az, hogy egy évig megtartottam a benzines autómat a Tesla mellé, mert hát hosszú utakra jobb az. A vége az lett hogy 1 évig állt és nem használtam, ezért végül eladtam. Semmilyen szinten nem hiányzik a bajlódás a berregős autókkal.
@@SzakiEllenor Jó, de ha nincs több, akkor muszáj lassabban tölteni. Meg az 5perc 1000km dízelhez képest minden villanyautó lassan tölt :) csak azt ecseteltem, hogy otthon nem is szükséges hogy 15perc alatt feltöltsön, mert reggelig szinte bármivel van elég töltési sebesség.
Azért egy 75kWh-os akkumulátort 11kW-tal töltve közel 7 óra. Az 1 fázisú, 13A-es (3kW) pedig több mint 1 nap. Ugyan nem gyakori, hogy 1-2%-ról 100%-ra töltik, de néha előfordul.
Az a 1 fázisú azért van hogy akárhol tudd tölteni ahol van 230V és eljuss normális töltőre . Vagy pl este rádugod és reggelre az aznapi elhasznált 10kWh utána tölti amig alszol.
Nem merül nullára, és nem töltök 100%-ra, így kb 5 óra a töltés otthon. De kit érdekel? Ha messzire megyek, akkor telirakom, és reggel 100%-ról indulok. Ha későn is érek haza, éjfélre teli van.
@@zsoltsebo3158 azért ez nagyon használat függő. Aki például 50 km ingázik a főváros és mondjuk Gyöngyös között, az biztos többet tölt ennél, aki pedig csak egy kisvároson belül használja az még 10kWh-t se használ jó eséllyel.
céges elektromos autót töltöttem otthon, ki kell számolni mit bir az otthoni hálózat, sem sütő se mosógép már nem mehet a töltés mellett. persze akinek 3 fátis van annak könnyű de az nekem luxus.
Arra van az a Peak Controller meg többi alkatrész. A kis fekete bilincsek amiket majd rárak a 3 fázis drótra indukciósan mérik a fogyasztást és szól a töltőnek hogy csak annyi áramot vegyen amennyi fölösleg van. Ha sütő/mosógép bekapcsol autómatikusan visszaveszi vagy le is kapcsolja a töltést.
@@SzakiEllenor Szeretem, mindig mosolyog. :) Mivle Zoét töltök így a Fi relét kellett cserélni, de tudja osztani a rendelkezésre álló "áramot" a ház és a kocsi között. Tudja kezelni a napelemes termelés. Nagyon jó APPja.
A kis dobozka amiből 3 is van... Áramváltó. Azt kell a mért betáp kábelre rácsíptetni (átvezetni rajta), es az alapján engedi a szabad ampereket a kocsinak. Most volt Siófokon a Mentavill-nél Schneider autóstöltő gyorstalpaló. 😉 Még ugyan nincs EV-m, de ezzel a vezérlővel egész jó áron van a 22kW-os töltő. Mondjuk a 22kW (3*32A) nem tudom hogy megy át a 20A-es fejen..... Vagy a Tesla csak 11kW-el tölthető?
@@SzakiEllenor Fehérváron könnyű, ott már van SC. A Tesla szavazáson ugyan nyert Siófok, de 2 éve semmi nem történt Supercharger ügyben. Nekem villanyszerelőként mondjunk a Tesla amúgy sem annyira játszik, nagyon billegne rajta a létra. 🤣
Gyakorlatilag egy két ritka és jellemzően kihaló kivételtől eltekintve minden autó maximum 11kW-al tölthető, mert az is bőségesen elegendő. Általában két féle megoldás van. Van a 3*16Amperes, meg az 1*32Amperes. A Tesla képes mindkettő használni, mert 1*32Ampernél összekapcsol két 16Amperes invertert egy fázisra. Más autóknál nem tudom hogy van, de előfordulhat hogy egy 3*16Amperes töltővel rendelkező autó 1 fázisról csak 16Amperrel tölthető. Tehát ha 1*32Amperről akarsz tölteni akkor olyan kábel és csatlakozót kell rátenni. Jobb cégeknél nem variálnak 3*32Amperest tesznek rá, aztán már csak a betápon meg a kocsin múlik hogy mennyivel tölt.
A resi9 fi relé AC osztályú, ezért csak ohmos terhelésekhez jó. Egyes nyugati országokban nem is szabad már ezt használni a háztartásokban, hanem helyette az A osztályú megengedett (amely induktív terhelésekhez is jó). Úgy tudom a Schneidernek nincs háztartási használatú A osztályú fi reléje. Úgyhogy a Schneidert EL KELL FELEJTENI!
De van. Linkelném, de akkor kidob a YT. De a Schneider saját katalógusát nézd meg. Boltokban azért nem ritka hogy bekamuznak valamit ha nincs nekik készleten, mert úgy rád tudják sózni azt ami van.
Ez a "FI" relé 100% hogy Á - típusú. Rá van nyomtatva a jele. A teglalapban a színusz jel és a szabálytalan vonal jelöli. Ha AC típusú lenne akkor csak szinusz jel lenne. Szomorú hogy páran hozzászlónak félre vezetve másokat. Sajnos olykor a szerelők sem tudják az alapokat!
@@SzakiEllenor A kutyát nem zavarja ha Feszültség alatt van. Áram az elektronok áramlása, csak akkor van ha van felvétel is. Feszültség van mindig, jó esetben.
Miért rágná meg? Ez kutya, nem hörcsög. Egy rendes kutya nem rág meg akármit. De egy kölyökkutya is inkább csak a gazdi szagát árasztó dolgokat szereti rágcsálni.
Szerintem vegyünk egy bitang Dízelt. Az nem kéri a 3x16A-t. Ha ezt a teljesítményt leveszed egy háztartásból ,akkor azért ahhoz kell egy komoly hálózat fejlesztés. Ha van 3x16-od akkor szólsz az asszonynak,hogy ma hideget eszünk,mert ótó tőttés van..... Valljuk be,a legtöbb háztartásban nem áll rendelkezésre a teljesítmény. Értem én hogy inövéjsön,de annak forintos alapja is van.
Nem értem ezt az egész elektromos hülyeséget amikor rengeteg kisautó csak 4-5 liter benzint vagy dìzelt eszik.Inkàbb az alacsony fogyasztàsù kocsikat reklàmoznàm vagy a hibrideket.Plussz az embereket ràszoktatni ,hogy nem halnak bele ha naponta 5-10 kilométert kell kerékpàrozni rendes és nem elektromos kerékpàrral.
@@attilazoltanslezakvlog Teljes mindegy, hogy mennyit fogyaszt, mert annak a kipufogógázát az ember, gyerek belélegzi. Ráadásul ezek a benzines, dízel megoldások miatt az autók egyre drágábbak, és rövidebb életűek lettek. Mennyivel jobb az embereknek, ha kerékpárral mennek az autók mellett és szívják be a kipufogógázt? A 10 km egy picit szeles időben több mint egy óra, vagyis oda vissza már közel 2 óra plusz az autóval szemben. Napi 2 ilyen az 4 óra mínusz, ennyi szabadideje az emberek nagy többségének nincs. Persze jó lenne, viszont akkor már inkább tömegközlekedés.
Egy harckocsi (tank) 200 liter üzemanyagot fogyaszt és 50 - 80 km/h sebességre képes kb 50 km-t tud megtenni egy tankolàssal. 4 fö fér el. A lövedék több tonna szennyezö anyagot bocsàt ki. Emberéletek stb...naponta percenként puffogtatnak el annyit amennyit egy ember egész élete soràn szennyez. Érdekes hogy a hàborúskodàs kapcsàn senkiben nem merülnek fel klímavédelmi szempontok. Egészségvédelmi akciòk meg kötelezö orvosi vizsgàlatok meg maszk és védöoltàs sincsenek... A klímàt csak azoknak kell védeni akik autòval viszik a két gyereket meg a bevàsàrlàst? A kamionok sorban mennek egymàs utàn az autopàlyàkon szennyezve. Vasúton is mehetnének àrammal hajtott vonatokon. Ki van építve a rendszer. Mégis gàzolajjal mennek. Ez rendben van ugye? Senkit nem làtok kampànyolni. De a levàgott birkagyapjú veszélyes hulladéknak minösül. 😮
Ez magyarisztán. Itt az autóvásárlás legfontosabb szempontja az, hogy a szomszéd felhajtóján állónál 4 centivel hosszabb, és min. 3 centivel magasabb legyen, valamint a gyerek oviba és isibe hordásához feltétel anyu a 2 és fél tonnás SUV-ban. Kisebb autóval nem lehet 20 kilós gyereket szállítani, még megszólják.
A lassú töltés kapcsán szeretném még jelezni, hogy:
Akármelyik gyártó, bármit is állít, azért józan ésszel gondolkodva próbáljuk meg elhinni azt az alapigazságot, hogy: "az idő pénz" ! Tehát a gyors, villám és még a villámnál is gyorsabb ultra töltési folyamatoknak mindig meglesz az ára! Ez pedig az akkumulátorok celláinak korai degradálódása.
A lassú töltésnek valóban egy hátránya van a szükséges időn kívül: a töltési folyamatban résztvevő elektromos alkatrészek saját vesztesége.
Azonban ez valószínűleg nem nagy ár egy akkumulátor korai cseréjének, vagy részleges cellacserékkel járó felújításának költségeihez képest.
A lassú töltés további előnye a cellák egyenletesebb töltődése (balanszírozás), ami az egyenletesebb cellafeszültséghez járul hozzá. Ez alapján ítéli meg a villanyautók kompjútere az akkumulátor egészségügyi állapotát (SoH), Ami alapján jósolja nekünk a kijelző a még megtehető kilométereket.
A lassú töltés további előnye, hogy nem melegíti fel annyira a folyamat során az akkumulátort, mint a gyors, villám, ultra töltések. Ez különösen nyári nagy melegben lehet még károsabb.
Tehát otthon, éjszaka érdemes (szükség szerint akár naponta), 20-80% szintek között olyan lassan tölteni, amennyit csak megenged az inaktív időszak.
Ez arra is jó, hogy a téli időszakban akár időzített előfűtést állítsunk be, ami nem csak otthoni hálózatról veszi a fűtéshez az áramot, hanem sok esetben az akkumulátorokat is segít kicsit temperálni, hogy ne lefagyott kapacitással induljunk útnak.
Nincs egyszerű ökölszabály, mert mindenkinél más és más az igény, az autó és akkumulátorának erőssége, gyengesége, de van lehetőség olvasni róla, kérdéseket feltenni és ésszerűen használni a tartós fogyasztási cikkeinket, mert ezzel lehetünk a legkisebb káros hatással a környezetünkre.
Ac oldalról 11kw.. nálam 10,2 -t vesz fel. A vége felé lassít, ahogy a BMS vezérli a procedúrát. Az enyém LFP 82,5 kwh, szerintem teljesen rendben van. DC-ről kb 5-ször töltöttem 15.000 km alatt, nem is szándékozom többet, télen néha muszáj, de akkor se mentem 50kw-osnál nagyobb töltőhöz, és 10-15 kw-ot toltam bele, 30% körüli szintnél, hogy para nélkül haza érjek. Az SOH-ja most is 100%, és szerintem egy darabig így is marad. A téli töltés lesz érdekes, elvileg a kocsi ráfűt, mert hidegben rombol a töltés.
Tesla M3 előfűt, és ha nem optimális az akkuhűfok, lassabban tölt. Gyorstöltőre menet már készíti fel az akkut.
Tök logikus amit írsz, de Teslánáál nem okoz gondot a Tesla SC. ki van ez jól találva. Olvass utána Teslamasternél, pontosan leírja, és sokan mások is.
Köszönöm, te vagy az egyetlen aki végre elmondja hogy ez nem töltő, hisz az az autoban van 🎉🎉🎉
Az emberek nagyobb része csóró! Örül, ha normális étele megvan hó végén!
Jó, hogy egyre több nagyobb cég foglalkozik a tőltési megoldásokkal.
persze hogy jó, hogy a nagy cégek követik a 3-4-5 éves megoldásokat a piacon :D Sajnos a nagy cégek irtó lassan mozdulnak meg az újdonságok irányába. pl terhelés megosztó. Jó példa rá az OBO amihez mi intéztük a töltésvezérlőt 2022-ben az angol partnerünk által, és képtelenek voltak legalább egy fokozatkapcsolót beletenni, nekünk meg van hozzá komplex terhelés megosztó is. Lehet majd az OBO 2026-ra eljut oda hogy rendszeresíti azt a verziót.
Ha beüzemelted egy rövid videót csinálj róla. Köszönöm a részletes bemutatót. A szakmaisáhgal meg ne törődj, mert avillanyszerdlők is meg a laikusok is megértik.
addig jo ez a villany autozas amig csak keveseknek van. Itt a UK ban 80A-100A biztositekok vannak default, nem ez a gond hanem hogy a legkozelebbi transformator nem auto toltesekre lett tervezve, azaz hogy mindenki este 6-kor radugja, bekapcsolja sutot ,meg a villany hosugarzokat. Ex-kollegam olyan cegnel foagy akik olyan villany-kazanokat terveznek amik kitalajak mi a szokasod mikor legolcsobb az aram mikorra kell melegviz es nem olvasztjak le a trafo allomast. egymassal megbeszelik az egysegek ki mikor fogyaszt . Summa-summarum a jelenlegi villany halozat nem kepes jelentosebb villanyauto allomanyt kezelni, vagy halozat fejlesztes lesz vagy pillanatnyi aram arazas lesz azaz este 5x ara lesz , hajnali 3 kor meg ingyenes.
@@otigreengit9773 látod, máris meg van a megoldás!
Pedig engem érdekelne egy női fehérnemű bemutató. Csak előtte szőrteleníts egyet alaposan.
Szakállas nővel tényleg durva lenne...
Nővel? Akkor félreértettem valamit.... 😅
Szia! Gratulálok az ajándékhoz!
Sajnos a videóból nem derült ki, hogy a fi-relé milyen típusú, A, F, B stb... Ez fontos lehet, ha valaki hasonlót szeretne összereakni.
Távolról F-nek nézem.
A
A típusú. És ide B típusú kell. Ami lehet már be van építve. @@akosbalog4363
Nekem egy Voltie töltöm van, tökéletesen jó, mindent tud, ráadásul magyar termék!
Ezeket a töltőket minden bizonnyal elektromos áram működteti.
Tökéletesen igazad van 😁
@@lacikeri3102 köszönöm! Nem ma kezdtem! 😁
Sajnos sok esetben ezek a tévesen fali töltőknek nevezett berendezések parasztvakító okos funkciókat kínálnak ugyan, de a legfontosabb védelmi funkciókat nem tartalmazzák, ezeket ezért külön kell megvásárolni, telepíteni. Ilyen például a hibaáram (életvédelmi) kapcsoló (külön kell AC és DC áramra). Nem tudom mi az oka, hogy a Schneider például külön adta?!
Szabvány írja elő hogy kell külön ÁVK, és kismegszakító. A túlfesz védelem csak ajánlott. A normálisabb töltők természetesen tartalmazzák a kötelező magas frekvenciás, lüktető egyenáram, és DC hibaáram védelmet is, de ezt érdemes ellenőrizni, mert külön vásárolva extrém drága. Schneiderből egy ilyen B típusú ÁVK pl. 110ezer forint környékén van, míg a sima A tipusú csak 12ezer körül.
Szia! Ha jó veszem ki a szavadból otthon 3 x 20 A -től érdemes normálisabb idővel tölteni. " kis " töltővel örökké valóság a töltés. A napelemmel hány amperrel lehet tölteni?
És kinek van meg ez a lehetőség?
3*20Amper felesleges, mert a legtöbb autó csak 3*16A (11kW) vagy 1*32A (7,3kW)-al tud tölteni. Aztán energia megosztó esetén a biztosítékot sem csapja le soha, akármekkora a villanyórád.
Másik félreértés hogy otthon gyorsan kell tölteni. Ez a gyakorlatban nem szükséges. Nem gyakori az az élethelyzet amikor 12óránál kevesebb időd van a töltésre otthon. Nekem 3*16Amperről 5 óra alatt feltölt a kocsi, és azzal eljutok Budapesttől - Zágrábig autópályán, nem spórolósan. Ott amíg megiszom a kávét a kocsi feltölt és elérek vele a tengerpartig. Ez nekem már elég jó, de úgy látszik a szegény emberek akiknek napelemre sem telik jobban kell sietniük nyaralás alatt 😉
Persze előfordult hogy 20% volt az akkumban és hirtelen kellett apósomhoz elmenni vidékre mert rosszul lett, 220km-re autópályán. Megnéztem, és elértem volna vele Gödöllőig ahol van egy villámtöltő. De míg asszony pakolt, beleszaladt a kocsiba 50%-ig a töltés, 3*16Amperről, így ráértünk Geleji pihenőnél tölteni. Mivel kapkodtunk nem volt időnk enni sem. Mire a Shell kúton kiadták a hotdogot, a kocsi kész volt. Vagyis nem nekünk kellett a kocsi töltésére várni...most sem. Pedig ez tipikusan az a helyzet amivel riogatják az embereket, hogy erre bizony nem alkalmas a villanyautó. 😉
Valóság meg az, hogy egy évig megtartottam a benzines autómat a Tesla mellé, mert hát hosszú utakra jobb az. A vége az lett hogy 1 évig állt és nem használtam, ezért végül eladtam. Semmilyen szinten nem hiányzik a bajlódás a berregős autókkal.
nem érdemes lassan tölteni, mert nagyobb a veszteség. Én 3x16A-ral nyomom neki otthon. Az 11kW.
@@SzakiEllenor Jó, de ha nincs több, akkor muszáj lassabban tölteni. Meg az 5perc 1000km dízelhez képest minden villanyautó lassan tölt :) csak azt ecseteltem, hogy otthon nem is szükséges hogy 15perc alatt feltöltsön, mert reggelig szinte bármivel van elég töltési sebesség.
Ez a lényeg!
Azért egy 75kWh-os akkumulátort 11kW-tal töltve közel 7 óra. Az 1 fázisú, 13A-es (3kW) pedig több mint 1 nap. Ugyan nem gyakori, hogy 1-2%-ról 100%-ra töltik, de néha előfordul.
Az a 1 fázisú azért van hogy akárhol tudd tölteni ahol van 230V és eljuss normális töltőre . Vagy pl este rádugod és reggelre az aznapi elhasznált 10kWh utána tölti amig alszol.
Nem merül nullára, és nem töltök 100%-ra, így kb 5 óra a töltés otthon. De kit érdekel? Ha messzire megyek, akkor telirakom, és reggel 100%-ról indulok. Ha későn is érek haza, éjfélre teli van.
@@zsoltsebo3158 azért ez nagyon használat függő. Aki például 50 km ingázik a főváros és mondjuk Gyöngyös között, az biztos többet tölt ennél, aki pedig csak egy kisvároson belül használja az még 10kWh-t se használ jó eséllyel.
@@kaz42 egy példa volt az a fogyasztás
@@SzakiEllenor jogos. Az hogy nem tesszük 100% ra az azért mert az akkunak árt vagy csak azért mert minek?
céges elektromos autót töltöttem otthon, ki kell számolni mit bir az otthoni hálózat, sem sütő se mosógép már nem mehet a töltés mellett. persze akinek 3 fátis van annak könnyű de az nekem luxus.
Arra van az a Peak Controller meg többi alkatrész. A kis fekete bilincsek amiket majd rárak a 3 fázis drótra indukciósan mérik a fogyasztást és szól a töltőnek hogy csak annyi áramot vegyen amennyi fölösleg van. Ha sütő/mosógép bekapcsol autómatikusan visszaveszi vagy le is kapcsolja a töltést.
Használd egészséggel! Én voltie-t vettem.
És milyen?
@@SzakiEllenor Szeretem, mindig mosolyog. :) Mivle Zoét töltök így a Fi relét kellett cserélni, de tudja osztani a rendelkezésre álló "áramot" a ház és a kocsi között. Tudja kezelni a napelemes termelés. Nagyon jó APPja.
@@SzakiEllenor Gratulálok hozzá! Sok elektromos km-t! Viszont ezek után nagyon érik a videó a megszakítók karakterisztikájáról.
Majd ahhoz keresünk "szagértőt"!
Kérhetek telefonszámot??
A kis dobozka amiből 3 is van... Áramváltó. Azt kell a mért betáp kábelre rácsíptetni (átvezetni rajta), es az alapján engedi a szabad ampereket a kocsinak. Most volt Siófokon a Mentavill-nél Schneider autóstöltő gyorstalpaló. 😉 Még ugyan nincs EV-m, de ezzel a vezérlővel egész jó áron van a 22kW-os töltő. Mondjuk a 22kW (3*32A) nem tudom hogy megy át a 20A-es fejen..... Vagy a Tesla csak 11kW-el tölthető?
A Tesla otthon csak 11kW-tal. De superchargeren akár 240-el, de az más téma.
Igen, lesz majd a következő videóban róla szó, ahogyan rakjuk össze. Illetve a szerelő srác rakja össze!
@@SzakiEllenor Fehérváron könnyű, ott már van SC. A Tesla szavazáson ugyan nyert Siófok, de 2 éve semmi nem történt Supercharger ügyben. Nekem villanyszerelőként mondjunk a Tesla amúgy sem annyira játszik, nagyon billegne rajta a létra. 🤣
A Model 3 3x16A , a Model X / S 3x24A-t tud AC-n.
Gyakorlatilag egy két ritka és jellemzően kihaló kivételtől eltekintve minden autó maximum 11kW-al tölthető, mert az is bőségesen elegendő. Általában két féle megoldás van. Van a 3*16Amperes, meg az 1*32Amperes. A Tesla képes mindkettő használni, mert 1*32Ampernél összekapcsol két 16Amperes invertert egy fázisra. Más autóknál nem tudom hogy van, de előfordulhat hogy egy 3*16Amperes töltővel rendelkező autó 1 fázisról csak 16Amperrel tölthető.
Tehát ha 1*32Amperről akarsz tölteni akkor olyan kábel és csatlakozót kell rátenni. Jobb cégeknél nem variálnak 3*32Amperest tesznek rá, aztán már csak a betápon meg a kocsin múlik hogy mennyivel tölt.
Ha jól tudom a töltő a kocsiban van.
Így van. Az összes külső eszköz csak töltés vezérlő. Áramkorlát, védelem, stb. Kommunikál a töltővel.
A resi9 fi relé AC osztályú, ezért csak ohmos terhelésekhez jó. Egyes nyugati országokban nem is szabad már ezt használni a háztartásokban, hanem helyette az A osztályú megengedett (amely induktív terhelésekhez is jó). Úgy tudom a Schneidernek nincs háztartási használatú A osztályú fi reléje. Úgyhogy a Schneidert EL KELL FELEJTENI!
Írja hogy "A" a kommentekben.
Ígérem, lesz szakértő válasz! De amit írsz, túlzottan leegyszerűsítő!
De van. Linkelném, de akkor kidob a YT. De a Schneider saját katalógusát nézd meg. Boltokban azért nem ritka hogy bekamuznak valamit ha nincs nekik készleten, mert úgy rád tudják sózni azt ami van.
De van.
Ez a "FI" relé 100% hogy Á - típusú. Rá van nyomtatva a jele. A teglalapban a színusz jel és a szabálytalan vonal jelöli.
Ha AC típusú lenne akkor csak szinusz jel lenne.
Szomorú hogy páran hozzászlónak félre vezetve másokat.
Sajnos olykor a szerelők sem tudják az alapokat!
Hát ! Mely gépjármű volt az első ? Te dudod? 4 kerekű ! Első 18 tonnás , hatalmas cégeknél alkalmazták 19 .század végén .
A kutyus a kábelt nem rágja meg? A fali töltőnél használaton kívül is felér odáig?
Fel lehet tekerni, és ő már felnőtt. Kutya, e szerencsére nem rág! De ez egy fontos szempont. A kábel egyébként csak töltés közben van áram alatt.
@@SzakiEllenor A kutyát nem zavarja ha Feszültség alatt van. Áram az elektronok áramlása, csak akkor van ha van felvétel is. Feszültség van mindig, jó esetben.
Miért rágná meg? Ez kutya, nem hörcsög. Egy rendes kutya nem rág meg akármit. De egy kölyökkutya is inkább csak a gazdi szagát árasztó dolgokat szereti rágcsálni.
Nincs feszültség alatt sem, csak akkor, ha megindul a töltés. Relék húznak be, hallhatóan kattan.
Szerintem vegyünk egy bitang Dízelt. Az nem kéri a 3x16A-t. Ha ezt a teljesítményt leveszed egy háztartásból ,akkor azért ahhoz kell egy komoly hálózat fejlesztés. Ha van 3x16-od akkor szólsz az asszonynak,hogy ma hideget eszünk,mert ótó tőttés van..... Valljuk be,a legtöbb háztartásban nem áll rendelkezésre a teljesítmény. Értem én hogy inövéjsön,de annak forintos alapja is van.
Kiderül a videóból, miért nem kell feltétlenül hálózatot fejleszteni! A töltésszabályozó a kulcs!
De akinek van az általában úgyis este tölti amikor alszik.
@@attilanagy1524 ez meg a másik!
A dízel mondeod jobb volt!
Nagyon szerettem, de nem tudtam újat venni 2 éve , már nem volt normális Diesel motorral. De nem bántam meg!
Nem értem ezt az egész elektromos hülyeséget amikor rengeteg kisautó csak 4-5 liter benzint vagy dìzelt eszik.Inkàbb az alacsony fogyasztàsù kocsikat reklàmoznàm vagy a hibrideket.Plussz az embereket ràszoktatni ,hogy nem halnak bele ha naponta 5-10 kilométert kell kerékpàrozni rendes és nem elektromos kerékpàrral.
@@attilazoltanslezakvlog Teljes mindegy, hogy mennyit fogyaszt, mert annak a kipufogógázát az ember, gyerek belélegzi.
Ráadásul ezek a benzines, dízel megoldások miatt az autók egyre drágábbak, és rövidebb életűek lettek.
Mennyivel jobb az embereknek, ha kerékpárral mennek az autók mellett és szívják be a kipufogógázt?
A 10 km egy picit szeles időben több mint egy óra, vagyis oda vissza már közel 2 óra plusz az autóval szemben. Napi 2 ilyen az 4 óra mínusz, ennyi szabadideje az emberek nagy többségének nincs. Persze jó lenne, viszont akkor már inkább tömegközlekedés.
1,5-2 liter üzemanyagnyit fogyasztanak a villanyautók!
Egy harckocsi (tank) 200 liter üzemanyagot fogyaszt és 50 - 80 km/h sebességre képes kb 50 km-t tud megtenni egy tankolàssal. 4 fö fér el. A lövedék több tonna szennyezö anyagot bocsàt ki. Emberéletek stb...naponta percenként puffogtatnak el annyit amennyit egy ember egész élete soràn szennyez. Érdekes hogy a hàborúskodàs kapcsàn senkiben nem merülnek fel klímavédelmi szempontok. Egészségvédelmi akciòk meg kötelezö orvosi vizsgàlatok meg maszk és védöoltàs sincsenek...
A klímàt csak azoknak kell védeni akik autòval viszik a két gyereket meg a bevàsàrlàst?
A kamionok sorban mennek egymàs utàn az autopàlyàkon szennyezve. Vasúton is mehetnének àrammal hajtott vonatokon. Ki van építve a rendszer. Mégis gàzolajjal mennek. Ez rendben van ugye? Senkit nem làtok kampànyolni.
De a levàgott birkagyapjú veszélyes hulladéknak minösül. 😮
Ha menne a matek meg a fizika értenéd...
Ez magyarisztán. Itt az autóvásárlás legfontosabb szempontja az, hogy a szomszéd felhajtóján állónál 4 centivel hosszabb, és min. 3 centivel magasabb legyen, valamint a gyerek oviba és isibe hordásához feltétel anyu a 2 és fél tonnás SUV-ban. Kisebb autóval nem lehet 20 kilós gyereket szállítani, még megszólják.