czy i jak odmieniamy nazwiska w języku polskim?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ม.ค. 2025
  • Сегодня мы поговорим о том, какие фамилии в польском склоняются, о том, какие окончания традиционно получают фамилии замужних и незамужних женщин, а также о том, почему в польском ЗАГСе не хотели согласиться записать мою фамилию Охотникова :-)
    #językpolski #польскийязык #łopatądogłowy

ความคิดเห็น • 11

  • @alextakoj1807
    @alextakoj1807 2 ปีที่แล้ว

    Только если улица названа в честь пана Nowakowski, то тогда можно сказать, что улица например Jana Nowakowskiego. 😉

    • @polish_native
      @polish_native  2 ปีที่แล้ว

      да, потому что мужские фамилии в принципе практически всегда склоняются. А если бы это была улица в части Merkel, то это была бы улица Angeli Merkel. Имя мы бы просклоняли, а фамилию - нет. Если в частьженщины по имени Teresa Nowakowska, то тогда просклоняли бы, как прилагательное: ulica Teresy Nowakowskiej. :-)

  • @МамаМама-ы6о6э
    @МамаМама-ы6о6э 2 ปีที่แล้ว

    В украинском языке тоже так склоняются фамилии

  • @ЛюдмилаЯковенко-я7х
    @ЛюдмилаЯковенко-я7х 2 ปีที่แล้ว

    Szanowna Pani, nazwiska żeńskie na -o są nieodmienne (zarówno ukraińskie, jak i włoskie i inne): Widzę panią Agatę Fredro, panią Ludmiłę Jakowenko. W języku polskim odmieniamy tylko nazwiska kobiet zakończone na -a.

    • @polish_native
      @polish_native  2 ปีที่แล้ว

      Szanowna Pani, czy zdradzi mi Pani, z jakiego źródła czerpie Pani wiedzę? W słowniku nazw własnych jest podane, że "Słowiańskie nazwiska zakończone na -o odmieniamy jak nazwiska zakończone na -a". Owszem, ludzie coraz częściej pozostawiają te nazwiska jak nieodmienne (czy to ze swoistego strachu, czy to z niewiedzy), ale ja mówię o zasadach, a nie o tym, na ile niepoprawnie Polacy używają swojego języka😉

    • @ЛюдмилаЯковенко-я7х
      @ЛюдмилаЯковенко-я7х 2 ปีที่แล้ว

      @@polish_native Owszem, z przyjemnością odsyłam Panią do Wielkiego Słownika ortograficznego PWN pod red. Edwarda Polańskiego, s. 95 (63. Odmiana i pisownia nazwisk żeńskich). Może Pani znaleźć wersję elektroniczną na stronach PWN oraz skorzystać z poradni językowej. Fakt nieodmieniania nazwisk żeńskich zakończonych na -o jest niepodważalny. Chyba że użytkownicy tego nie znają.

    • @polish_native
      @polish_native  2 ปีที่แล้ว

      @@ЛюдмилаЯковенко-я7х no właśnie Poradnia Językowa twierdzi, że się odmieniają: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/odmiana-nazwisk-zakonczonych-na-o;8709.html
      I to samo mówili wszyscy wykładowcy na studiach kiedy dziewczyny z nazwiskami zakończonymi na -o twierdziły, że ich nazwiska się nie odmieniają. Ciekawe, że różne źródła podają różnie. Pamiętam, że kiedy przygotowywałam się do nagrywania tego odcinka, to trafiłam na informację, że dopuszcza się nie odmienianie żeńskich nazwisk na -o, ale wtedy OBOWIĄZKOWO trzeba dodać słowo "pani", imię lub tytuł tej osoby.

  • @ЛюдмилаЯковенко-я7х
    @ЛюдмилаЯковенко-я7х 2 ปีที่แล้ว

    Szanowna Pani, proszę poprawić błąd! Nazwiska żeńskie na -o są nieodmienne. Zdradzam Pani źródło:
    sjp.pwn.pl/zasady/Odmiana-i-pisownia-nazwisk-zenskich;629613.html
    Polecam również uważnie przeczytać początek paragrafu 64 tego słownika: jest tam napisane, że w następnych paragrafach zostaną scharakteryzowane zasady odmiany nazwisk MĘSKICH.
    W przytoczonym przez Panią dialogu z Poradni również chodzi o nazwiska męskie (Rechniowi, Puziowi - przecież to o mężczyznach).

    • @polish_native
      @polish_native  2 ปีที่แล้ว

      Szanowna Pani, bardzo proszę przestać na mnie krzyczeć. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Przyznaję, popełniłam błąd, który wynikał głównie z zasad, które wpoili mi filolodzy w czasie mojej nauki i kształcenia. Nie wiem natomiast, kto Pani wpoił zasady dobrego tonu. Dziękuję za wskazanie błędu i pozdrawiam.

    • @ЛюдмилаЯковенко-я7х
      @ЛюдмилаЯковенко-я7х 2 ปีที่แล้ว

      @@polish_native Szanowna Pani, nie wiem, z czego Pani wnioskuje, że krzyczę. Jedynym moim celem było i jest poprawa błędu i promocja POPRAWNEJ polszczyzny. Przecież Pani słuchacze będą odsyłać tych, którzy im zaprzeczą, do tego wideo.
      Zgadzam się z Panią, że oznaką dobrego wychowania jest umiejętność przyznania się do błędu. Pozdrawiam serdecznie!

    • @polish_native
      @polish_native  2 ปีที่แล้ว

      @@ЛюдмилаЯковенко-я7х jeżeli Pani tego nie wie, to powiem, że wykrzyknik jest - no właśnie - sygnałem wykrzyknienia, czyli krzyku. Myślę, że doskonale Pani zrozumiała, o co mi chodziło.