Fotografia natury. ISO Auto kiedy (nie)używać? Oraz dlaczego odwiedzam stałe miejscówki?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 88

  • @ManePL
    @ManePL 2 ปีที่แล้ว +1

    A co z ustawieniami "Auto P", "Auto ISO", i czasem którego aparat ma nie przekraczać?

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +4

      Temat "ISO Auto", kieruję głównie do początkujących, dlatego w filmie nie omawiam wszystkich możliwości, żeby nie wrzucać za dużo informacji na jeden raz i nie komplikować sprawy.Jeśli sprzęt pozwala to przy fotografii zwierząt najlepiej zastosować tryb "M-manualny" w połączeniu z "ISO auto". Ustawić maksymalne ISO jakie chcemy, żeby aparat wybierał i minimalną prędkość migawki,(tego parametru nie ustawia się na stałe, jeśli np. często zmieniamy obiektywy) po przekroczeniu której aparat będzie zaczynał podnosić wartość ISO. W niektórych aparatach można minimalną prędkość migawki ustawić na Auto, (np. Nikon d500, Nikon D780 i wyższe modele) wtedy aparat dostosowuje szybkość migawki w zależności od podpiętego obiektywu. Np. przy szkle 500mm aparat Nikon D780 sam ustawi prędkość migawki na 1/500s.
      Przy ustawieniach trybów pół automatycznych aparat zawsze będzie próbował utrzymać wartości ISO możliwie najbliżej ISO bazowego tak długo jak będzie mógł utrzymać nastawioną minimalną prędkość migawki.
      Czyli np. przy ustawieniu migawki na minimum 1/500 i trybu "P-program", aparat będzie starał się utrzymać jak najbliżej ISO bazowego i regulować przysłonę do momentu kiedy warunki oświetleniowe nie pozwolą mu już utrzymać czasu 1/500s i prawidłowej ekspozycji.
      Gdy jest jasno to aparat ustawiony w tryb "P" z ISO auto będzie przysłaniał obiektyw mocniej, żeby utrzymać te 1/500s.
      Gdy jest ciemniej i aparat nie może już bardziej otworzyć przysłony w obiektywie i dotrze do czasu 1/500s, wtedy zaczyna podbijać wartość ISO.
      Gdy dojdzie już do maksymalnego ustawienia ISO, wtedy zaczyna obniżać prędkość migawki poniżej minimalnego ustawienia (w tym przypadku 1/500s) tak, żeby utrzymać prawidłowe naświetlenie bez przekraczania ustawionego przez nas maksymalnego ISO.
      I może się często zdarzyć, że w trybie "P" z ISO auto, aparat już dotarł do całkowitego otwarcia obiektywu i nie pozwoli Ci na żadne regulacje przysłony, bo już masz te ISO max 4000.
      Tak działa to ustawienie w większości aparatów Nikona, o innych markach się nie wypowiadam.
      Dlatego ja preferuję ustawienie M-manualne z ISO auto, ponieważ wtedy ja decyduję o wszystkich parametrach z wyjątkiem wartości ISO. I nawet kiedy dotrę już w moim Nikonie D500 do wartości ISO 4000 to nadal mogę "zmusić" aparat do ustawienia większej przysłony czy krótszego czasu naświetlania niż wynikałoby to z pomiaru, których dokonał światłomierz. W Trybie "P" aparat nie pozwoli mi np. zmienić przysłony, czy czasu otwarcia migawki, bo już dotarł do max ISO. Dlatego ten tryb w połączeniu z trybem auto ISO raczej się nie sprawdza. Jeśli już chcesz go używać, to bez ISO auto, wtedy masz większą kontrolę nad parametrami.
      Jak widzisz to sporo tłumaczenia i najlepiej samemu się przekonać i wypróbować. Podepnij obiektyw i sprawdź, jak działa każdy z trybów bez ISO Auto i z włączonym ISO auto, żeby zapamiętać co i jak.🙂

  • @limba3
    @limba3 6 หลายเดือนก่อน +1

    Pięknie opowiadasz.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  6 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję bardzo za miłe słowa. 😊

  • @kupol887
    @kupol887 5 หลายเดือนก่อน +1

    Mega kanał i wszystko super i przystępnie wytłumaczone 🙂 Sam odszedłem w pewnym momencie od auto iso, bardzo często np.Auto ISO ustawiało na 3200 czy 6400, gdzie spokojnie 1600 czy 2000 wystarczało. Nawet jak zdjęcie było trochę niedoświetlone to znacznie mniejsze szumy, lekka korekta ekspozycji i wyglądało dużo lepiej.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  5 หลายเดือนก่อน

      Dzięki. Bywają też sytuacje, gdzie lepiej jest ustawić wszystkie parametry manualnie.🙂

  • @robertzurek9647
    @robertzurek9647 2 ปีที่แล้ว +6

    Znakomity film, świetne zdjęcia, piękne plenery... i dużo wiedzy. Gratuluję i dzięki, że się tym dzielisz. :)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję. Czasami zapominam o tym w jak pięknych miejscach mogę fotografować.🙂 Zapominam też, że wiele z rzeczy dotyczących fotografii, teraz dla mnie bardzo oczywistych, kiedyś takimi nie były...

  • @michelbialek7567
    @michelbialek7567 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ładne wyjaśnienia dla Iso auto.
    Bardzo podobają mi się zdjęcia, na których widać ruch skrzydeł ptaków.
    Dziękuję za powiew świeżego powietrza i dzielenie się.
    Amicalement Michel

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję. Akurat tego dnia, przez większość czasu, światło było trochę słabe, więc musiałem się dostosować. Kosztowało mnie to mnóstwo kompletnie nieostrych ujęć, ale dla tych kilku udanych warto było.🙂

  • @piotrbabkiewicz3812
    @piotrbabkiewicz3812 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo mądrze powiedziane:)
    Moja puszka ma cały czas włączone ISO auto, my ludzie po prostu nie potrafimy tak szybko reagować na zmieniające się warunki oświetlenie. Korekta expozycji też jest bardzo pomocna.
    Przykład ciemnica ISO auto podbił ISO do granicy a mimo to mamy czasy 1/60 i wtedy aby skrócić czas korekta expozycji na minus i czasy skracają się. Potem po prostu wyciągamy z RAWa. Ten sposób jest bardzo pomocny dla ludzi z ciemnymi obiektywami i puszkami z niskim użytecznym ISO.
    Warto więc zrobić parę zdjęć z korektą ekspozycji - 1 EV ,
    - 1,5 EV oraz - 2 EV wrócić do domu i przed komputerem sprawdzić czy to co otrzymaliśmy podoba nam się. Wtedy w terenie będziemy wiedzieli ile potrafimy wyciągnąć z RAWa i bez strachu o szum śmiało zmienimy korektę ekspozycji w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych:) Wiele z tych zdjęć trafi do kosza ale wśród nich będzie jeden rodzynek z którego będziemy dumni. Oczywiście tryb zdjęć seryjnych:)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Z tą korektą na minus to trzeba być ostrożnym 🙂 Bo i owszem zdjęcie zrobimy, ale może się do niczego nie nadawać... Wszystko zależy od warunków oświetleniowych. Ja czasem mam korektę na dużym minusie i zdjęcia są właściwie ciemne a czasem naświetlam w prawo na granicy prześwietlenia. Kiedy i jaką robię korektę, to też opowiem przy okazji jakiegoś filmu.
      Korekta ekspozycji może czasem uratować sytuację, ale jasnego obiektywu nam nie zastąpi. Zwłaszcza kiedy czasy są już 1/50 czy 1/30 a ISO w aparacie już nam się "kończy"... 🙂 Bo często ktoś kto kupił ciemniejszy obiektyw, ma też jakiś starszy aparat gdzie zakres ISO kończy się np na 1600... Sam też przerabiałem ten temat, jak fotografowałem z czatowni orły i jastrzębie. Nawet miałem szkło f/2,8 tylko, że ISO już brakowało w body. Co można zrobić? Też opowiem przy okazji 🙂

    • @piotrbabkiewicz3812
      @piotrbabkiewicz3812 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotozwiad3566 Dlatego już kiedyś napisałem że ciemny obiektyw to męczarnia. Ten sposób można zastosować wtedy gdy gdy bez korekty ekspozycji na minus już byśmy sobie odpuścili zrobienia zdjęcia. Zaczynałem z Nikon D 3000 i obiektywem 55 300 f 6.3. Użyteczne ISO było 200 a na 800 sam szum.
      EPWA Warszawa Okęcie pochmurny dzień i tryb auto:)))
      Wiadomo co wyszło:) Ten sprzęt mnie bardzo dużo nauczył bo trzeba było myśleć co się robi. W dodatku taki sprzęt jest lekki i łatwiej nauczymy się panoramować.
      Dla spootera to najważniejsza umiejętność bo aby śmigła nie stały w miejscu czasy 1/320 a śmigłowiec 1/160 lub jeszcze dłuższe. Ta umiejętność bardzo przydaje się gdy fotografujemy ptaki w locie:)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się z Tobą. Jeszcze gorszą męczarnią było fotografowanie w czasach analogowych 🙂 Ja na poważnie zacząłem naukę fotografowania po zakupie aparatu prakticka, potem był Nikon F 80. Ile to nerwów człowiek stracił i pieniędzy na zmarnowane klisze 🤣 Ale nauczyłem się wiele. Potem były Nikon D200, D300s. A teraz D500 i D780. Zaczynanie z gorszym sprzętem jest frustrujące ale uczy kombinowania. Niestety często też trzeba się pogodzić z tym, że jakbyśmy nie kombinowali, to nie zrobimy zdjęcia. Potem z lepszym aparatem czy obiektywem, jest już lżej. Chociaż, tu też trzeba uważać, bo łatwo jest się rozleniwić i zacząć zapominać o podstawach... A bo to się wyciągnie z RAW itd... No i można się na tym przejechać 🙂 Jest też druga rzecz jeśli chodzi o sprzęt. Człowiek chce więcej i więcej... Jaśniejszy obiektyw, szybsze body z lepszym ISO itd. Ja nieraz narzekam, że ciemno itd. a zapominam, że często fotografuję w warunkach, gdzie kiedyś mógłbym tylko popatrzeć na zwierzaki 🙂

    • @piotrbabkiewicz3812
      @piotrbabkiewicz3812 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotozwiad3566 Skąd ja to znam😀 Tak słaby sprzęt znacznie skraca okno czasowe w którym możemy robić zdjęcia. Rano ciemnica a chwilę później słońce robi swoją robotę i mamy piękną galaretę:( Właśnie w fotografii przyrodniczej jasny obiektyw bardzo nam ułatwia życie. Z doświadczenia powiem łatwiej zrobić dobre zdjęcie F16 na pełnym dopalaniu jak pustułki w odległości 20 metrów od nas.
      Dziś piękna pogada a mi nie udało się rano wstać na ptaki i pluję sobie w brodę że łóżko było takie wygodne. Żurawie lecą na północ ale są na takiej wysokości że nie ma sensu im robić zdjęć:(

  • @motorola1v210
    @motorola1v210 2 ปีที่แล้ว +2

    Jak zawsze esencja, a nie lanie wody:) szczerze zazdrosze Ci takich widoków ale wszystkiego mieć nie można:) czekam na kejny film. Pozdrawiam z Wielkopolski:)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Widoki są ale nie zawsze je widać... Od około dwóch tygodni właściwie nie byłem w terenie, bo albo sztormy albo ulewy lub śnieżyce 😔

  • @rafapajestka-nalesnychscie8167
    @rafapajestka-nalesnychscie8167 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle cudnie Janie. Widoki, ptaki i wszystko w filmie Super. Pozdrawiam serdecznie Rafał 🌳👍🌲

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. W trakcie filmowania, tylko światło troszeczkę zawiodło. Na szczęście jeszcze są techniki typu panoramowanie i coś tam się udało ustrzelić. Pozdrawiam serdecznie!🙂

    • @rafapajestka-nalesnychscie8167
      @rafapajestka-nalesnychscie8167 2 ปีที่แล้ว

      @@fotozwiad3566 Poradź przyjacielu co kupić d750 czy z6(jak się uda znaleźć)?

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      @Rafał Pajestka - na leśnych ścieżkach Sam miałem ten dylemat, czy siedzieć w lustrzankach czy już wskoczyć na bezlusterkowca. Skończyło się na tym, że mam coś pośredniego i kupiłem Nikona D780... Dlaczego. Ano dlatego, że jedynym bezlusterkowcem nikona który mnie obecnie interesuje, jest Nikon Z9, który kosztuje "nerkę"😂 Pozostałe aparaty z systemu "Z" mi osobiście nie odpowiadają,. Za słabe baterie, efekt rolling shutter, i problemy z AF w gorszych warunkach świetlnych w porównaniu z lustrzankami. Plus konieczność zastosowania adaptera FTZ (dodatkowy koszt i waga), żeby podłączyć moje obiektywy "starego typu". Lub wymiana szklarni na system "Z" , na co mnie nie stać. No i brak możliwości używania z systemem "Z" obiektywów na tzw "śrubokręt", chyba, że manualnie. Niewątpliwą zaletą Z6 jest stabilizacja matrycy i elektroniczna ( zupełnie cicha) migawka.
      Ale jeśli miałbym koniecznie wybierać pomiędzy D750 i Z6, to do zdjęć i filmowania zwierząt, chyba jednak wygrałby Z6.
      Z6 ma więcej klatek na sekundę, stabilizację matrycy, cichą migawkę i o wiele lepszy tryb filmowania. I podobno w nowej wersji oprogramowania 3.0 dodali wykrywanie oka u zwierząt, ale nie wiem czy i jak to działa. Więc dużo przemawia za tym, że w tym zestawiemiu lepszym wyborem będzie Z6 niż D750. Nawet z tym nieszczęsnym adapterem FTZ.
      A jeśli jeszcze wiesz, że częściej będziesz fotografował płochliwe zwierzaki typu jelenie i to jeszcze z dość bliska, to cicha migawka dopełnia sprawy- Z6 wygrywa...🙂 A baterie zawsze można kupić dodatkowe.

    • @rafapajestka-nalesnychscie8167
      @rafapajestka-nalesnychscie8167 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotozwiad3566 No to zbieram kasę.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      A może lepiej jaśniejszy obiektyw...? 🤔Tak tylko podpuszczam 😂

  • @justynaphotography9778
    @justynaphotography9778 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za rady dotyczące ISO które przyznaje traktuje po macoszemu. Może dlatego że głównie fotografuję kwiaty i obiekty stałe typu budynki. Gdy trafię motyle lub ważkę ustawie ISO w auto. Fotki cudne 🥰 te kropelki na biegusie 👌. Pozdrawiam ciepło 😉

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Przy krajobrazach stosowanie ISO Auto nie jest potrzebne. To jest funkcja dobra do stosowania przy szybkich akcjach w zmiennych warunkach oświetlenia.

  • @andrzejmay2279
    @andrzejmay2279 2 ปีที่แล้ว +1

    Witaj Janie. Miło Cię znowu widzieć i słyszeć. Jak zwykle super film. Zazdroszczę Bielików. Pozdrawiam ze Szkocji.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Zimą jest często słabo z pogodą ale za to bieliki są bardziej widoczne. Ostatnio sporo ich obserwuję, niestety nie da się fotografować, bo pogoda paskudna. 😔 Pozdrawiam!

    • @andrzejmay2279
      @andrzejmay2279 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotozwiad3566 Ja korzystam z braku liści i tropię Zimorodki. Chociaż światło nie rozpieszcza i wszystko na ISO 6400.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja bym chętnie wyszedł na pluszcza czy nawet na biegusy morskie, ale tak zacina śniegiem i deszczem, że nie ma szans. Jak znam życie, to pogoda się poprawi, jak będę w pracy 🤣

  • @babikowie
    @babikowie 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo potrzebowałam takich wiadomości i porad. Też fotografuję ptaki i ciągle się uczę. Świetnie pan tłumaczy problemy i przy okazji podziwiam piękno Norwegii .Dziękuję .Czekam na następne filmy i opowieści oraz porady. Pozdrawiam .

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję. Teraz trochę gorsza pogoda na jakieś wypady. Ale coś tam się może zmontuje 🙂 Pozdrawiam!

  • @dariuszradajewski1577
    @dariuszradajewski1577 2 ปีที่แล้ว +2

    Jeśli coś mogę dodać do tych dobrych rad na plus; to uczcie się czytać na szybko histogram, na szybko macie dużo informacji o zrobionym zdjęciu natychmiast ,zawsze możecie jak nie jesteście pewni a czekacie na ptaki zrobić zdjęcie testowe odczytać histogram i zrobić korektę na miejscu .Potrzeba trochę czasu aby przekonać się do tego ale jak już zaczniecie dobrze odczytywać te dane o zdjęciu to naprawdę zawsze będziecie go używać bo właściwie po to on jest aby zminimalizować błędy w naświetleniu zdjęcia na szybko i wykonywać szybkie korekty a tym samym wykonać jak najmniej przepalonych zdjęć z którymi nic już dobrego nie da się zrobić ...

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      Umiejętność odczytywania histogramu jest bardzo ważna i przydatna. Jednak przy zdjęciach takich akcji jak tu, niewiele nam pomoże... Warunki oświetleniowe i tło zmienia się tak szybko, że podążając obiektywem za lecącymi ptakami z każdym kolejnym ujęciem będzie potrzebne inne ustawienie ISO. Można zrobić zdjęcie testowe, tylko co nam to da? W takim przypadku jak tu, już w pierwszym przelocie ptaków każda klatka będzie się różniła naświetlaniem.🙂 I tu właśnie pomaga tryb auto ISO. W tak zmiennych warunkach, ten tryb pomaga uniknąć potrzeby ciągłej korekty ekspozycji. Mówię o tym w filmie 10:53 🙂 Poza tym, nawet stosowanie funkcji auto ISO, nie uchroni nas przed tym, że któreś z ujęć w takiej serii, będzie wymagało w postprodukcji dodatkowej korekty. 🙂 Jeśli istnieje zagrożenie, że wypali nam światła, to dobrym rozwiązaniem jest mocna korekta na minus, a potem ustawiamy prawidłową ekspozycję już podczas obrabiania zdjęć. Tu fotografowanie w formacie RAW, jest niezbędne.

    • @dariuszradajewski1577
      @dariuszradajewski1577 2 ปีที่แล้ว +2

      @@fotozwiad3566 rozumiem odpowiedź ale 40 czy 30 lat temu nikt nawet nie marzył o auto iso w aparatach ,a klisze można było właściwie kupić max iso 800 i też ludzie fotografowali ptaki , byli zafascynowani udanym zdjęciem a postprodukcja była bardzo ograniczona .Nie jestem zawodowym fotografem ale tak właśnie zaczynałem i sam się uczyłem metodą prób i błędów kombinacji ,uważam że teraz jest o wiele łatwiej zrobić naprawdę dobre zdjęcia bo właśnie sprzęt jaki teraz mamy bardzo w tym pomaga, a czytając na forach często tylko widzę kłótnie na temat wyższości FF nad APSC czy znawców od fotografowania ptaków że obiektywem np 300 nie zrobi ptaków , a nie o to chodzi .Pasja oczywiście zdobywanie wiedzy próby i doświadczenia na własnym sprzęcie, czym lepszy tym łatwiej jest coś zrobić. Z czasem można się naprawdę zdziwić.Cały czas fotografując i oczywiście w miarę możliwości kupując lepsze body i podstawa obiektywy, w zależności od zainteresowań czy to ptaki czy portret czy makro zaowocuje z czasem fajnymi zdjęciami. Piszę o tym aby ludzie którzy na dzień dzisiejszy fotografując np nikonem d90 bo na to ich stać, czy innym podobnym sprzętem, mogą robić dobre zdjęcia i nie zniechęcać się, tylko fotografować . Z czasem dojdą do lepszego sprzętu a pasja zostanie .Żeby nie pomylić pasji fotografowania tylko z pasją sprzętową.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja też zaczynałem od kliszy. 🙂 Pamiętam, jak biegałem z aparatem Praktica i manualnym zoomem 28-200mm i też coś działałem. Tylko wiedzy brakowało... A jeszcze całkiem niedawno, nie używałem ISO auto, np. fotografując Nikonem D200 czy D300s. A obiektyw 300 mm nadal mam i używam. Jest doskonały do zdjęć z zasiadki, czy jakiejś czatowni i nie tylko. Nawet wspominam o takiej ogniskowej w moim filmie " Jak fotografować ptaki w locie?" Zgadzam się z tym, że jest teraz straszna gonitwa za sprzętem. Oprócz dyskusji czy DX, czy FX dochodzi jeszcze temat bezlusterkowców... Producenci prześcigają się w udowadnianiu, że to właśnie ich sprzęt jest niezbędny, żeby osiągnąć fotograficzny sukces. Problem pojawia się wtedy, gdy ktoś kupuje kolejny nowy aparat, ale ten zakup nie wnosi nic do jego fotografii, bo np. nie wykorzystał jeszcze wszystkich możliwości swojego starego sprzętu. Albo, mając do dyspozycji mnogość ustawień, jedzie na automacie... Czy też nie wie, gdzie, jak i kiedy szukać i podchodzić zwierza. Pewnie, że pasja jest najważniejsza. Choć trzeba też jednak pamiętać, że to dzięki rozwojowi technologi, dziś robimy zdjęcia,o których zrobieniu kiedyś mogliśmy tylko marzyć. Jednak ja nikomu nie wmawiam, ani nie próbuję przekonywać, że tylko zakup najnowszego body z najdroższym, najdłuższym i najjaśniejszym szkłem, zrobi z niego mistrza fotografii. 🙂 Nie tędy droga... Jeśli już robię materiał "techniczny", to dlatego, że wiele osób prosi o to żebym pokazał i opowiedział, tym którzy dopiero zaczynają, co można zrobić i jak. Dla mnie największą radością, jest możliwość wyjścia w teren i obcowania z naturą. A zdjęcia robię czasem nawet aparatem w telefonie i też mnie cieszą. 🙂 Czy posiadanie np. Nikona Z9 by mnie cieszyło? Pewnie, że tak! Ale to nie spowoduje, że np. borsuki na które czatuję od dłuższego czasu, wyjdą nagle z nory, żeby zobaczyć jakim wspaniałym aparatem będą fotografowane. 🙂 Kiedy człowiek czeka po 16 godzin w lesie bez rezultatów, kilka weekendów z rzędu, a mimo to powraca, to myślę, że to chyba jest pasja...🙂 Dla mnie, najważniejsze są te emocje oczekiwania w terenie, doświadczanie dźwięków nocnego życia w lesie, obserwacja zwierząt w ich środowisku. To się liczy najbardziej. Sprzet to tylko dodatek,ktory pomaga mi uwiecznić te momenty i czasem pokazać je innym. 🙂

  • @czuchrowski
    @czuchrowski 2 ปีที่แล้ว +1

    Będę się powtarzał ale jak zwykle super 👌

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Staram się i robię co mogę, chociaż kaprysy sprzętu i pogoda często nie pomaga 🙂

  • @czestergepart1795
    @czestergepart1795 2 ปีที่แล้ว +1

    Pięknie, dzięki za film.Powodzenia,dobrego światła!!!

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      Bardzo proszę. 🙂 O tego światła i trochę lepszej pogody, to bardzo poproszę 🙂 Pozdrawiam!

  • @jacekjarosik7716
    @jacekjarosik7716 ปีที่แล้ว +1

    dzięki za inf..

  • @wojciechpiktel
    @wojciechpiktel 2 ปีที่แล้ว +1

    Sortland? super miejsce

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      Rezerwat Fokstumyra jest położony w Dovre. maps.app.goo.gl/ZXh7QL4kVKYsiYPR7
      Jadąc tu można po drodze odwiedzić Hjerkinn i zobaczyć piżmowoły. dovrefjell-sunndalsfjella.no/innfallsporter/hjerkinn/

  • @181kostek
    @181kostek 2 ปีที่แล้ว +1

    "Są lekko tyłem więc nic specjalnego" 😆 Od tyłu nie ma nic lepszego 🤣🤣🤣Pozdro Janku i dzięki za świetny kolejny materiał ;)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja wiem ze Ty lubisz zwierzęta od tyłu... Fotografować oczywiście 🤣🤣🤣 Pozdrawiam.

    • @181kostek
      @181kostek 2 ปีที่แล้ว +1

      ​@@fotozwiad3566 😆😆😆

    • @czuchrowski
      @czuchrowski 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotozwiad3566 co do zdjęć od d..py strony Konrad jest wybitnym specjalistom , rzekłbym , że to jego konik 🤣🤣🤣

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Oj tam oj tam. Każdy ma jakieś swoje dziwactwa. Zresztą już z nim uzgodniłem, że to taki jego znak rozpoznawczy 😂

    • @czuchrowski
      @czuchrowski 2 ปีที่แล้ว

      @@fotozwiad3566 🤣🤣

  • @vortexrazor6629
    @vortexrazor6629 2 ปีที่แล้ว +1

    Cudowne klimaty żeby tak można było zatrzymać czas

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      O tak! Zatrzymać czas, to by mi się marzyło 🙂

  • @DanekR
    @DanekR 2 ปีที่แล้ว +1

    "Zielony domek" jak zielony domek, ale nie krytykowałbym funkcji "P", gdyż jest to bardzo fajna opcja, mamy spore pole manewru, łącznie z korekcją naświetlania.

    • @DanekR
      @DanekR 2 ปีที่แล้ว +1

      PS "Krytykować" to może niewłaściwe słowo,bo poddać krytyce można i należy, chodziło mi o negatywną opinię ;)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Oczywiście, że w odpowiednich okolicznościach funkcja "P" też jest przydatna. Korekcja naświetlania, jest również dostępna w każdym z ustawień półautomatycznych. Wybór konkretnego ustawienia, zależy od tego co zamierzamy fotografować, jak również od preferencji fotografa. Oraz oczywiście od możliwości, jakie oferuje nam nasz sprzęt oraz wiedzy fotografującego, dotyczącej sposobu działania każdego z ustawień i zależności z tego wynikających.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Rozumiem. 🙂 Z filmu można wyciągnąć wniosek, że ja nigdy nie używam funkcji program czy półautomatycznych. Nie do końca tak jest. Czasem stosuję takie ustawienia. A np. fotografując zwierzęta moim Nikonem D300s, najczęściej używałem priorytetu przysłony.

  • @mariuszkrol674
    @mariuszkrol674 2 ปีที่แล้ว +1

    A czemu ustawiać maxymalne auto ISO? Moim zdaniem można ustawić na 51200, jeżeli jest ciemno to musimy zjechać z czasem, a po co. Najwyzej będzie do wyrzucenia, ale za to prawidłowo doświetlone:) d500 potrafi zrobić dobre zdjęcia z 7200(prawidłowo naświetlone)co jest lepsze niż nie mieć wogle możliwości wykonania np. zamrożenia ruchu bo schodzimy z czasem(albo aparat niedoświetla). Kompensacja ekspozycji również kolejna czynność na co nie ma czasu jak ptak wylatuje zza krzaków. Czasem lepszy pomiar punktowy. Wtedy mamy tylko czas i głębie ostrości do zmiany:) W połączeniu z AF tracking ustawionym na 5(long) przyjemnie się strzela. P.S Filmiki jak i cały kanał. SUPER!!!

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      Nie ma obowiązku ustawiania max. ISO. Pewnie, że można zostawić i w całym zakresie 🙂 Wszystko jest kwestią tego jakie szumy są dla nas akceptowalne, to jest sprawa subiektywna 🙂 Faktycznie powinienem o tym wspomnieć w filmie 🙂 Ja mam ISO 4000 na moim D500 i kiedy dochodzę do tej wartości, to mogę zdecydować co robić. Czy mogę i chcę obniżyć prędkość migawki, czy też zrobić zdjęcie niedoświetlone i wyciągnąć wszystko w postprodukcji. Akurat w przypadku Nikona D500 (i nie tylko) zachodzi zjawisko które nazywa się z angielskiego "ISO invariance". W skrócie oznacza to tyle, że przy wyższych wartościach ISO (jakich to zależy od modelu aparatu), nie ma znaczenia czy zrobię zdjęcie na wysokim ISO ustawionym już w aparacie, czy też zrobię niedoświetlone zdjęcie i wyciągnę wszystko w postprodukcji. Szumy będą teoretycznie takie same. Ponieważ wyższe wartości ISO są tylko "symulowane". Nie będę się tu o tym rozpisywał, bo po pierwsze za długo, a po drugie, na pewno coś pomieszam🙂 Ale jeśli znasz angielski i zainteresuje Cię bardziej ten temat to tu jest przykładowy link do wyjaśnienia tego ciekawego zjawiska: photographylife.com/iso-invariance-explained
      Oczywiście, że D500 zrobi zdjęcia na ISO 7200 czy nawet 10 000, co pokazałem na filmie, ale mi już ta jakość się tak nie podoba. 🙂
      Co do kompensacji to właśnie mówiłem w filmie, że przy takich akcjach, gdzie są ptaki w locie, a tło i światło nieustannie się zmienia, to nie ma na to czasu ani możliwości jej dokonania.🙂 Tu RAWy ratują tyłek. Tak pomiar punktowy, to też czasem dobry wybór. Co do ustawienia śledzenia ostrości, to zależy od sytuacji. W tym filmie mam ustawione na wydłużone trzymanie ostrości i tu w tej sytuacji, to świetnie się sprawdza. Tak samo gdy czekam aż ptaki wystartują z konkretnego miejsca. Z kolei w sytuacjach gdy oczekiwałem na ptaki które mają mi wlecieć w konkretny punkt w kadrze, (np. maskonury dolatujące do norek gniazdowych) tu ustawiam krótszą reakcję AF.
      Każdy po pewnym czasie wybiera swoje własne metody, które jemu najbardziej odpowiadają.
      Wracając do ISO i kiepskich warunków oświetleniowych, to bardzo często gdy już wiem, że jest za ciemno na fotografowanie, to filmuję. To też jakiś sposób na uchwycenie ciekawych momentów czy gatunków.
      Miło mi, że mój kanał i filmy Ci się spodobały. Czasami przydała by się możliwość dyskusji na żywo na pewne tematy, taka wymiana poglądów i pytań między różnymi ludźmi, z różnym doświadczeniem i podejściem do fotografowania. To by mogło być bardzo ciekawe. 🙂

    • @mariuszkrol674
      @mariuszkrol674 2 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się. Zawsze można się dużo nauczyć. Tak dokładnie, chyba nawet ktoś pokazywał ze można zrobić zdjęcie czarne a szumy wyjdą takie same, bo szumy na matrycy są pozorne. Też boje się nie namieszać. Często są to niuanse np. nikt chyba nie poruszał ustawień aparatu jak np. AF tracking a3 w ustawieniach(śledzenie z blokadą). Znacznie lepiej jest z ustawionym na 5 long co może kłócić się że AF będzie działał z opóźnieniem. Tymczasem, moim zdaniem działa lepiej z dynamicznym i grupowym AF niż pojedynczy AF i tracking na 2(jest też ustawienie erratic i stady- wydaje się że stady uspokaja AF, jest bardziej lepki:) Inaczej też działa dynamiczny AF w d500 a inaczej w d750 o czym nie wiedziałem. Jakiś czas temu ustawiłem AF dynamiczny w d500 na 153 pkt(lub wybór grupy), AF tracking na long 5 i stady. I byłem pod wrażeniem jak d500 trzyma się tematu nawet między drzewami. Nie odlatuje też na tło co dla mnie było strasznie frustrujące, wystarczy strzelać, a praktycznie każdy strzał jest ostry:) A kanał moim zdaniem jeden z lepszych o tej tematyce:)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว

      No właśnie. Diabeł tkwi w szczegółach. I każdy model aparatu działa nieco inaczej. Ja np. osobiście nigdy nie ustawiam 153 pola, bo to paradoksalnie spowalnia AF... Jeśli muszę, to wybieram zawsze jak najmniej punktów AF 🙂 Może kiedyś więcej o tym opowiem, co, jak i dlaczego ustawiam. Co jakiś czas mogę zrobić taki bardziej techniczny, czy sprzętowy odcinek. Nie chcę jednak zmieniać kanału w miejsce gdzie będę tylko gadał o technikaliach itp. Chociaż wiem, że wielu widzów chciałoby tylko takie filmy. 🙂 Nawet ktoś prosił o takie techniczne odcinki z "pozycji kanapy" 🙂 Tylko, że ja zamiast na kanapie, to znacznie bardziej wolę być w terenie z aparatem i po prostu fotografować i relaksować się. A różnymi uwagami, mogę się podzielić przy okazji, że tak powiem w pięknych okolicznościach przyrody 🙂

    • @mariuszkrol674
      @mariuszkrol674 2 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się jest nieco wolniejszy, ale w moim odczuciu daje lepsze wyniki ostrego zdjęcia zwłaszcza jak ptaki są blisko i nagle pojawiają się znikąd wystarczy trzymać AF On. To również zalezy od techniki. To co dla jednej osoby działa, dla innej może być niewygodne:) AF w d500 to i tak mistrzostwo(szkoda że nie jest Fx):) Forma kanału jest super. Technologia to najmniej ważny element tej pasji:) P.S. Takie filmy powinny mieć tysiące wyświetleń:) Szacunek za chęci i poświęcony czas, kupa dobrej roboty:)

  • @marin253
    @marin253 2 ปีที่แล้ว +1

    Cześć
    Świetny materiał, zresztą jak wszystkie Twoje filmy, brawo Ty :)
    Jedno pytanie techniczne jeśli można?
    Jaki tryb pracy afc najlepiej Ci się sprawdza w fotografii ptaków w locie?
    Posiadam również d500 i uważam te body za genialną puszkę, próbuję łapać gęgawy czy żurawie podczas lotu, używam 72pkt afc lub auto afc i bardzo rzadko coś złapię na ostro :)
    Możesz słówko na ten temat?
    Dzieki :)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć. Dzięki za dobre słowo 🙂 Ja do ptaków w locie, mam na myśli stado, używam głównie trybu grupowego. Tryb dynamiczny zbyt często łapał gdzieś tło itp. Jeśli już używam dynamicznego, to jak najmniej punktów(25). Im więcej punktów używałem, tym częściej AF łapał coś w tle. Natomiast WADĄ trybu grupowego jest to, że łapie ostrość na najbliższy obiekt. I potrafi złapać brzeg skrzydła najbliższego ptaka, zamiast głowy. Do ptaków typu żuraw, który jest dość wolno latającym ptakiem, to użyłbym jednopolowego AF. Bo te ptaki jest dość łatwo precyzyjnie trafić. Sprawdź też jak masz ustawione w menu priorytet w AF-C, powinno być na "spust migawki" , a nie na "ostrość". I punkt a3 "Blokada śledzenia ostrości ", spróbuj ustawić na opóźnioną np" 4".
      Mam nadzieję, że to coś pomoże. 🙂

    • @marin253
      @marin253 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotozwiad3566 Dzięki piękne :) Ustawy zmieniłem za Twoją radą, miałem priorytet ostrości w trybie afc a w blokadzie śledzenia na 2 :) Przetestuję przy najbliższej okazji :)

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo proszę. Priorytet ostrości jest dobry przy zdjęciach z pojedynczym AF. Przy ciągłym aparat nie nadąża potwierdzić ostrości i po prostu nie robi zdjęć, bo uznaje, że wszystko jest nieostre... Powodzenia w polowaniu podczas wiosennych migracji! 🙂

  • @Lemon-ny4bo
    @Lemon-ny4bo 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak wy tam możecie spać gdy występują białe noce?

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja zwykle nie mam problemów ze spaniem nawet w dzień. 🙂 Chociaż łatwo się zapomnieć i zasiedzieć gdzieś za długo, a np.trzeba iść do pracy na drugi dzień. A na białe noce pomagają też porządne żaluzje i grube zasłony. Niektórzy wspomagają się tabletkami z melatoniną itp. Ale ogólnie idzie się przyzwyczaić. 🙂

  • @mieczyslaw.zachas
    @mieczyslaw.zachas 2 ปีที่แล้ว +1

    Super film. Mam pytanie, czy dla trybu manualnego jest możliwość kompensacji ekspozycji i jak tego dokonać? Pozdrawiam serdecznie.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. W każdym z trybów można dokonać ( a często trzeba) kompensacji ekspozycji. Trzeba nacisnąć przycisk "+/-" po prawej stronie tuż obok przycisku migawki i kręcąc kółkiem nastawczym ustawić żądaną wartość "EV". Przynajmniej tak jest w wielu lustrzankach firmy Nikon. Pokazuję to tu 21:02 . Kompensację ustawia się w zależności od tego czy w scenie przeważają tony jaśniejsze, czy ciemniejsze. Jeśli przeważają tony jasne, typu śnieg, jasny piasek plaży, jasne ptaki na jasnym tle itp. Wtedy ustawiamy kompensację na "+". Jeśli przeważają tony ciemne typu zwierzę na ciemnym tle, b.ciemna ściana lasu to ustawiamy kompensację na "-". Wynika to z faktu, że światłomierz aparatu działa w ten sposób, że "widzi" wszystko w odcieniach średniej (18-procentowej) szarości , a nie tak jak my ludzie w kolorze. Średnia szarość reprezentuje wartość tonalną znajdującą się dokładnie w połowie pomiędzy czystym czarnym a czystym białym. Najłatwiej jest więc uzyskać poprawną ekspozycję ze scen zawierających równą mieszankę jasnych i ciemnych wartości tonalnych. Sceny o dużych różnicach jasności mylą światłomierz. To tyle teorii... W praktyce jest tak, że najlepiej jest nauczyć się rozpoznawać sceny ze średnią szarością, wtedy wiadomo, że nie potrzeba kompensacji ekspozycji. Lub gdy wiemy, że różnice jasności są spore, to musimy zdecydować, który z elementów obrazu jest dla nas ważniejszy (ten jasny czy ten ciemny) i to według niego ustawić pomiar światła i ewentualną kompensację ekspozycji. Umiejętność prawidłowej oceny sytuacji przychodzi z czasem i nie od razu jest sprawą prostą. Do tego jeszcze dochodzą niuanse typu czy lepiej niedoświetlić, żeby nie wypalić bieli czy też pójść w prawą stronę histogramu i naświetlać na granicy prześwietlenia, tak żeby mieć więcej szczegółów w cieniu. To wszystko zależy od sytuacji zdjęciowej i charakteru oświetlenia. Dlatego tak bardzo przydatne jest fotografowanie w formacie RAW. Dzięki temu wiele z rzeczy możemy skorygować już w domu na komputerze. Oczywiście zawsze staramy się naświetlić zdjęcie jak najbardziej prawidłowo, przy czym w fotografii cyfrowej często lepiej jest zdjęcie niedoświetlić niż przepalić światła. Wypalonych świateł już nie odzyskamy w żadnym programie graficznym. Z cieni jeszcze dużo wyciągniemy, ale kosztem wzrostu szumów. Dlatego z niedoświetleniem też nie można przesadzać. Postaram się poruszyć temat kompensacji i tego, kiedy ustawiamy ją nieco inaczej niż teoretycznie powinniśmy przy okazji jakiegoś kolejnego filmu.

    • @mieczyslaw.zachas
      @mieczyslaw.zachas 2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję bardzo za wyczerpującą informację. Pozdrawiam serdecznie i życzę kolejnych pięknych kadrów@@fotozwiad3566

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo proszę. Pozdrawiam! 🙂

    • @mieczyslaw.zachas
      @mieczyslaw.zachas 2 ปีที่แล้ว +1

      @@fotozwiad3566 Dziękuję bardzo

  • @AdamAdam-zo9vn
    @AdamAdam-zo9vn 2 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam inne pytanie, jaki wybierasz tryb AF w fotografowaniu w locie ptaków?! Punktowy?, ciągły śledzący?

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Tryb AF ciągły (AF-C) w tym przypadku grupowy. Punktowy AF przy takiej ilości i tak szybko przelatujących ptaków nie bardzo by się sprawdzał. AF dynamiczny z kolei czasami łapie tło np. gdy ptaki przelatują tuż nad wodą lub pomiędzy falami.

    • @AdamAdam-zo9vn
      @AdamAdam-zo9vn 2 ปีที่แล้ว

      @@fotozwiad3566 dzięki, ja też fotografuję Nikonem, miałem dylemat który jest lepszy, używam w takich przypadkach też AF-C - auto lub 3D to dobrze czy jednak wybrać maksymalnie ilość pół?

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja do ptaków w ogóle nie używam 3D. Na zawody sportowe to już prędzej bym zastosował. Ale niektórzy używają. Jeśli chodzi o pola, to staram się używać ich jak najmniejszą ilość. Stosowanie dużej ilość pól AF nieco spowalnia jego działanie. Trzeba też ustawić priorytet migawki w trybie AF-C, a nie priorytet ostrości. Priorytet ostrości jest dobry do zdjęć z zastosowaniem AF-S. Ale jednym z ważniejszych parametrów jest odpowiednie ustawienie czasu reakcji AF, tzn. jak długo ma on trzymać ostrość zanim przeskoczy na inny obiekt(punkt a3 blokada ustawienia ostrisci). Ja w tym przypadku mam ustawione wydłużony czas reakcji (na4). Dzięki temu AF lepiej trzyma ostrość na edredonach. Co nie znaczy, że zawsze trzeba tak ustawiać. Bo to zależy od sytuacji zdjęciowej. Będę jeszcze pewnie o tym mówił przy jakiejś okazji 🙂

  • @lukasz0101
    @lukasz0101 9 หลายเดือนก่อน +1

    Cześć. Czy polecasz używanie filtrów do fotografowania zwierząt ? mam obiektyw nikona 200-500mm i zastanawiam się czy warto dokupić. Pozdrawiam.

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  9 หลายเดือนก่อน

      Witam. W większości przypadków, do fotografowania zwierząt żadne filtry nie są konieczne. Ale czasami może się przydać filtr polaryzacyjny. Ja mam taki filtr wysuwany do mojego obiektywu 500mm oraz filtr CPL nakręcany do mojej Sigmy 120 - 300. Te filtry stosuję czasami, kiedy fotografuję nad wodą. Polara używam tam gdzie jest dużo odbić światła oraz gdy tego światła jest dużo i jest ono bardzo mocne. Filtr CPL pozwala usunąć nieco niekorzystnych odblasków. Polar redukuje też przepalenia, które powstają np. w miejscach gdzie światło odbija się od mokrego upierzenia, dziobów ptaków, itp. Taki filtr podbija też kolorystykę, redukuje odblaski w nieostrych partiach kadru i podbija trochę kontrast zdjęcia. Ale są też minusy. W maksymalnym ustawieniu polaryzacji, taki filtr redukuje światło około 2 EV. To może być korzystne podczas filmowania ale podczas fotografowania to często nie jest korzystne, bo może nam tego światła brakować.. Druga wada filtrów CPL, to bardzo duży koszt zakupu takiego filtra. Filtr polaryzacyjny może być więc przydatny, ale nie jest niezbędny. Drugim filtrem, który może się przydać może być filtr ND regulowany. Ale tu bardziej myślę o zastosowaniu takiego filtra podczas filmowania zwierząt, a nie podczas ich fotografowania. Tu niestety koszta zakupu dobrego dużej średnicy filtra regulowanego również będą bardzo duże. Wracając do fotografi. W celu dodatkowej ochrony przedniej soczewki obiektywu takiego jak Twój, można użyć filtra UV. Warunkiem jest to, żeby był to filtr z dobrą jakością powłok antyrefleksyjnych. Czyli nie jakiś najtańszy filtr. Pozostałe filtry takie jak np. filtry połówkowe nie mają zastosowania w typowej fotografii zwierząt. Używania ich można by jedynie rozważać, podczas fotografowania, gdzie zwierzę, czy zwierzęta stanowią tylko drugorzędny element krajobrazu. Ale w takim wypadku efekt filtra połówkowego można znacznie łatwiej i taniej osiągnąć w programach typu Lightroom, PS itp. Podsumowując, w fotografi zwierząt właściwie nie musisz kupować żadnych filtrów. . 🙂Pozdrawiam.

  • @wiesawsomski541
    @wiesawsomski541 8 หลายเดือนก่อน +1

    Fotografujesz nadal w Norwegii?

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  8 หลายเดือนก่อน +1

      Tak, nadal tu mieszkam i fotografuję. Teraz ze względów zdrowotnych miałem dość długą przerwę, ale już powoli częściej wychodzę w teren.

    • @wiesawsomski541
      @wiesawsomski541 8 หลายเดือนก่อน +1

      Także meszkam , pracuję i forografuję w NO. Zaczynam dopiero w temacie fotografi zwierząt ale u mnie masa lasów ( Hallingdal )więc jest gdzie szukać zwierzaków .

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  8 หลายเดือนก่อน +1

      O to świetnie. Piękne rejony. Można szukać jeleni. W twoim rejonie jest też więcej gatunków ptaków drapieżnych niż u mnie. Też używasz Nikona?

    • @wiesawsomski541
      @wiesawsomski541 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@fotozwiad3566 jelenie i łosie nawet nie trzeba szukać zbyt długo ale właśnie ptaki to mój cel .

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  8 หลายเดือนก่อน

      U mnie z jeleniami tak łatwo nie jest. Łosie się trafiają. Ale też preferuję ptactwo. Fotografowanie latających, jakoś bardziej mnie ekscytuje. 🙂

  • @mreyk314ak4
    @mreyk314ak4 2 ปีที่แล้ว +1

    Stosujesz AF czy MF?

    • @fotozwiad3566
      @fotozwiad3566  2 ปีที่แล้ว +2

      Głównie AF , jeśli są jakieś b.trudne warunki oświetleniowe lub dużo przeszkód w kadrze i aparat ma problem z ustawieniem ostrości, wtedy ostrzę ręcznie.