@😂 Hodně pobavilo! Jak znám Vojtu, tak velmi cení, že to nemusí stříhat on 😃❤ Za mě je ten váš společný formát super 🙂 Ale chápu, že je po Vojtovi poptávka 😋
Počítám že bude velká poptávka po lidech kteří dokáží odhalit takový problém s akumulátorem ještě před koupí. Je fajn že o to máte zájem a že vás to baví jinak jsem pro daší kanál který se tomu bude věnovat 👍
Co jsem opravoval packy na kola a koloběžky, tak přesně tohle je první příznak rychlé smrti. Docela za krátkou dobu může dojit k padnutí napětí na článku pod spodní mez a BMS pack odpojí. Průser paralelních článku je, že jeden článek vezme sebou všechny, tak pokud se někdo odváží na výměnu, tak bych se pripravil na 48ks válečků... Difúzní svareckou bych to nedělal, jakýkoliv rozdíl v přechoďáku bude problém, protože nové články budou mit menší odpor a dochazelo by k lokálnímu přehřívání. Ono je docela sebevražda dělat malé packy a opravovat blok, který má kolem 130kg je jak svařování s kabely bez izolace. Nedivím se ze to u nas nikdo nedělá, ale kdo bude prvni, tak bude za vodou.
Zajímalo by mě jestli jde nějak stanovit jestli se jedná o výrobní vadu, nebo jestli to vzniklo specifickým provozem (např. dlouhé stání na 100%, případně co?). Podle toho by se to pak sem mohlo dovážet...
@MrRadmirek články se vyrábějí doslova jak rohlíky. Pak se dělá série testů a EOL vyřídí vhodné pro automotive, ale i tak se tam slabší článek dostane. Pak nevydrží provozní zátěž. Výroba článků je celkem jednoduchý proces, ale děsně citlivý na nedokonalosti. Prakticky se jedná o dvě vodivé folie na kterých je speciální povrch a mezi ně se roluje směs lithia, grafitu, železa, cobaltu nebo manganu, prostě to co drží energii a vytváří naboj na elektrodách. Slabina je právě v substrátu, sile navinutí, kvalitě povrchu a uložení v pouzdře. Prostě tu roladu když blbě nemotá, tak důsledkem je článek s horsimi parametry, následně se začne vic zahřívat, protože ma vyssi vnitřní odpor, to způsobí plynování a oreznutí elektrod. Proto je dobře poznat vadné články podle oreznutí, nafouknutí a termokamerou pod zátěží. Zátěž na články bloku s dobrou konstrukcí je rovnomerná, tak vada akumulatoru je zpusobena čistě kvalitou selekce článků EOL (end of line je finální proces kontroly, kde výstupem jsou pouze 100% OK kusy, ale i za EOL dělají lidi a občas NOK díly zamotají mezi OK)
@@petrjiricek8547 dodam, ze ne vzdy se vyrobni vada projeví. Muze se zacit projevovat po roce treba. Idealni je serie clanku rozmichavat cik cak, zde se mohly setkat v jednom blolu vlanky navazujici serie kdy ve vyrobe deset clanku melo nedetwkovatelnou vadu a uz to je. Pravdepodobne narusena elektroda.
Ahoj, opět super video. Ale chtěl bych se vrátit k tomu předešlému jak jste si koupily ty plastové kryty na tlumiče aby to zamezilo padání bordelu do auta. Mohl bych poprosit o odkaz kde se to dá pořídit? Má teda higlanda. Děkuji předem Martin
Moc fajn video, po pravdě zatím Tesla 3 tak nesmrtelně nevypadá :-) Více mě ale zaráží, že Tesla servis neumí opravit modul, ale musíte si koupit novou nebo repasovanou celou baterii :-)
Mě utěšuje ten faktor množství. Těch aut je v oběhu tolik, že bude poptávka po neautorizovaných opravách a tak ty věci dřív nebo později někdo vyřeší. Typicky ta EVclinic to má dost rozjeté a pokud to chápu správně, budou rozjíždět už i pobočku v Německu.
Já chci taky Tesla taxi....🤣😅😆. Je moc dobré a důležité točit takovéto videa. Nevěřící Tomášové z Čech a hlavně širší veřejnost vidí, že to není problém si pořídit takto ojetá EV. Jen tak dál, za palec.
@@Martin333-r5g funguji bohuzel az moc dobře... ze znamosti mi neodpusti nic, protoze se bojej, ze je zavřou. No ale na ty pitomce s umyslne poskozenyma autama to nezabere, ti vi co delaj a vi jak to obejit a maji radost, kdyz ti svym vyfukem mohou nicit zdraví.
Není problém? Tahle konkrétní má přece baterku ve značně pochybném stavu a drahá výměna bloku článků nezaručí, že se problém nebude opakovat za pár měsíců u bloku jiného.
Bohužel není tak uplně pravda že uživatelsky ten vadný článek je jedno, članky v té paralelní sekci mnohem více trpí proto je nich i pokles napětí při výkonu a velký vnitřní odpory, to jde ruku v ruce s tím že je buď jedna sekce celá ko myslím tím všecky články, nebo se některe vadné članky odpojily , přehořela jejich pojistka a teď má baterie na tom článku nižší výkon a tím i vyšší odpor. Každopádně majitele čeká buď najít a vyměnit vadné články , nebo vyměnit jeden blok baterie. Mimochodem čim nižší teplota a vyšší výkon tím bude problém markantnější. Je taky možné že auto na vyšší výkon přestane jezdit, neboť zátěží spadne napětí článku pod stanovenou minimální mez.
Bylo by krásný vidět, jestli ta baterka ožije když se výmění ten vadný článek/blok. Podle mě je ten blok hodně v háji a tím že ho zbylé články přetlačují ta baterka dost trpí. Takže jestli to někde někdo umí za 1500 Eur vyměnit, tak je to asi jasná volba 🤔 A ten blok s větším vnitřním odporem také vytváří výrazně více tepla 🤔
A ještě krásnější by bylo vidět, co se bude dít dál. Pokud bude baterka sloužit dalších X let bez problémů tak super. Jestli za rok bude nutné transplantaci bloku opakovat, pak špaténka.
Docela mě překvapilo, že BMS raději nesnížila výkon a nechala poklesnout napětí článku až k 2,5V (většina BMS baterku odpojí už při poklesu ke 3V, aby bránila rychlé degradaci). U této tesly ještě můžete vyměnit nebo opravit bateriový modul, s tzv. strukturálním battery packem, kde je vše napevno zalité tmelem, by to zřejmě bylo na kompletní výměnu celého packu.
Proč jste v závěru úplně zapomněli na to, že long range s 4x4 jela úplně v pohodě až do chvíle, než jste tam dali ten chill mode? Závěr by měl být, že na nových gumách je jedno jaký je náhon, ale u ojetých je 4x4 sakra znát. Nebo?
zdroi: AI Ano, Tesla používá sériová čísla pro své díly, která obsahují informace o datu výroby. Sériové číslo má obvykle formát, který umožňuje dekódovat měsíc a rok výroby. Příklad sériového čísla: T12J000683 Dekódování: První znak (T): Označuje výrobce, v tomto případě Tesla. Druhý a třetí znak (12): Poskytují další informace o výrobci nebo produktu. Čtvrtý znak (J): Označuje měsíc výroby. Písmena A až L představují měsíce leden až prosinec (A = leden, B = únor, ..., J = říjen). Pátý až jedenáctý znak (000683): Jedinečné pořadové číslo dílu. V uvedeném příkladu bylo sériové číslo T12J000683 vyrobeno společností Tesla v říjnu 2012 a bylo 683. dílem s tímto číslem dílu. TESLA SERVICE Pokud máte sériové číslo dílu, můžete pomocí tohoto formátu určit datum výroby. Je však důležité poznamenat, že ne všechny díly mohou mít sériová čísla ve stejném formátu, a proto může být někdy obtížné přesně určit datum výroby pouze ze sériového čísla. Pro přesné informace o konkrétním dílu doporučuji kontaktovat autorizovaného zástupce společnosti Tesla nebo servisní středisko, které vám může poskytnout podrobnější údaje.
Když jsem v předchozím videu viděl ty obří zaslepky prahu tak by to možná šlo i zevnitř. Jinak pokud se mění celý modul dává se nový nebo přibližně stejně ojetý co jsou ostatní?
kdybyste udělali christmas update, který vám tam svítí, tak byste do menu dostali novou položku ohledně informací s kompletním servisem. Nemusí to být nutně to samé co je v service mode.
@@Luky8260 Viděl jsem pár videí, dalo se s tím dost vyhrát, takže trabant, tank, Porsche nebo remorkér. Nicméně dle zkušeností kamarádů, kteří tohle mají v EV (nějaké Porsche), tak to po chvíli vypnuli, bo je to otravovalo. Když tak dejte hledat na YT "Tesla model 3 with speaker engine sound"
Len pre upresnenie, hodnoty V min, V max a podobne, ziskavane z BMS tesly, nie su pre konkretny clanok, ale pre blok (brick) 46 paralelne zapojenych clankov, tesla nemonitoruje kazdy jeden clanok, ktorych je napriklad len v long range verzii 4416.
Hele... kdyz to nabijete na 100% ma článek stejne napeti, jako ostatní? Sice se pokouseli o balancing, ale povedl se? Pokud ma ta baterka 30% a ta horsi je vybitejsi tak i vice padne. Doporucil bych netrapit to pod 30%
Paklize balancovani funguje, jak ma, a neni duvod si myslet, ze nefunguje, pak po nabiti na 100% a relativne kratke relaxaci bude napeti clanku shodne. Rozjedou se vzdy behem vybijeni nebo delsi relaxaci. Mam zakusenosti jen BMS jinych vyrobcu nez Tesla, ale pochybuju, ze se balancuje i pri vybijeni, nebo ze by Tesla mela aktivni balancovani.
@@ondrascz1 tesla balancuje i pri vybíjení a balancuje treba týden v kuse. Zkusenost z Ska stareho. Ale pouziva velmi maly proud, honi to pomoci SW. Alw vzdy na takovy test je treba vedet, ze skutecne vsechny clanky, hlavne ten nejslabsi je plne nabitý.
@@amperak Je mozne ty informace o balancovani pri vybijeni a "honeni pomoci SW" nejak rozvinout prip. ozdrojovat? Jak fyzicky balancuji? Prepinanymi kondenzatory? Jakozto pro vyvojare automotive BMS by tyto informace byly zajimave. Ale prekvapuje me, ze by zamerne zvysovali komplexitu HW BMS s takrka mizivou ucinnosti.
@@ondrascz1prwpinani kondenzatoru je nesmysl. U HV baterie navic skoro nerealne. No bms si nacte charakteristiku chovani batwrie a o kolik ujede nejnabitwjsi clanek a twn dovybije za delsi casovy interval. Takto mi to přišlo pri pozorovani bms Tesly. Na balancovani tam je jeden malinkej odpurek, bezny top balancing neni možný. Pravdepodobne vedi kolik procent je kolik V nebo nevim, ale ten vybijeci odpor je aktivni treba týden.
@@amperak ok, to uz vypada realisticteji a balancovani rezistory je reseni normalni. Jen mi unikaji benefity stahovani silnejsich clanku dolu pri vybijeni / stani. Popira to totiz finalni cil balancovani. A tim neni balancovana baterie. To je totiz jen dilci cil...
Ked som predaval moju LR 2019 model 3 s acceleration boost, najazd 220 000km, nameral som tieto udaje - nominal full pack 64 kWh, energy buffer 5 kWh, pouzitelna energia v rozsahu 0-100% 59 kWh.
@@tomasabraham5651je to citelny rozdiel. Vykonovo sa dostanes na pol cestu medzi LR a performance. Navyse mas moznost si to skusit na 48 hodin s moznostou vratenia.
Vojta je dobrej taky bych chtel aby si zalozil kanal, ale asi by ho to moc nebavilo a ta kombinace vas dvou je fakt uzasna krasne se mi na to kouka a to ja v posledni dobe fakt se na nic netesim ale na vase videa jo
Pokud bude na této Tesle baterie degradovat rychle, tedy dle vašeho druhého scénáře, jak velký problém to je pro běžného uživatele - kolik ho zhruba vyjde náprava? Tady jsem nepochopil, zda se ta degradace týká jen těch dvou nebo tří bloků, nebo celé? Pokud by se dělala dílčí výměna těch bloků, umí to někdo v Česku? Díky za odpověď a ať se vám daří.
Pokud jde o modul, tak tam si myslím, že by to vyšlo třeba na 70 tisíc korun. Spíš bych to viděl ale na cestu s jedním modulem na výměnu konkrétních článků do Chorvatska na EV Clinic, kde by to vyšlo levněji. V ČR to imho nikdo zatím nedělá (ne na teslách, jiná EV už jo). Degradace se zde týká nejspíš jen jednoho bloku. Proto ten vysoký rozdíl napětí.
@@jirkazima1126 Ale nevyplatí se koupit už repas od Tesly?Já mám takové tušení,že repas stojí kolem 140-150 tis bez dph a nová kolem 190-200 tis kč?Musel bych se podívat do katalogu náhradních dílů...Občas pomůže vybít baterii do nuly,chvilku jí nechat a pak jí nějakým menším výkonem nabýt do 100%.Ono pokud někdo jezdil několik let v režimu třeba 40-80% a nikdy BMSce neukázal spodní limit,nebo i horní,tak ty články nebudou uplně dobře balancované...alespon takovou zkušenost mám u své LFP baterie na TMY SR.Začne se mě objevovat menší degradace,třeba 0,08% až 0.5% a když jí vybiju a pak jí nabiju znovu (0-100%),tak se mě zase ukazuje dlouhou dobu 0% degradace a zase za pár měsíců to začne se objevovat.Prostě občas to chce vybít/nabít na limity.Ono možná u LFP baterie to bude ještě trošku jinak,ale princip bude asi stejný.Já tedy pozoruji degradaci pouze podle Tessie,popř.udaje přes SEXY knob,ale pořád to vyčítá ze stejného zdroje přes OBD.
Ten princip problému, když člověk nejde nikdy s SoC na krajní hodnoty, je stejný pro NMC i LFP. Je pravda, že u LFP je to výraznější. Nicméně právě proto jsem zde měřil i vnitřní odpory sériových bloků - jakmile je tam jiný vnitřní odpor, ukazuje to už na jiný problém než jen špatné balancování napětí a rozkalibrování měřáků.
@@jirkazima1126 To ano,tam už počínající problem nejspíš bude a už se to bude časem zhoršovat...ale prapůvodní příčina klidně může být to nabíjení v režimu např. 40-80% atd.Všichni se bojí to auto vybít do nuly,nebo alespon do 10%.Obzvlášt taxikář,ten byl nejspíš na nabíječce pořád,takže to auto nezažilo ty spodní hodnoty a balancovalo to články z vyšších hodnot pouze.By možná stálo za uvahu,koupit starší použitelnou baterii z bourané Tesly na díly:)On si vždy někdo koupí modul,bude se hodit do této druhé Tesly a ještě zbyde na díly:)a zbytek na domácí uložiště a hlavně kontent na rok dopředu:))Čekámkdo se těm bateriím v Česku začně věnovat...pořád to nikdo nechce nějak uchopit...jako třeba začínal Tesla Dave...a má pořád plno...Já kdybych měl znalosti ohledně baterií,tak bych do toho šel...mám 2 obrovské dílny (bývalé JZD dílnyú,zvedáky a vše a dobrou pozici na mapě:)Jen chybí ty znalosti nooo...a nejen kolem baterií,dnes si lidi už doma neumí připojit ani např.SEXY knob a nechají si to dělat 200km u někoho šikovnějšího...je tu nebo bude strašně příležitostí kolem EV.Jen hloupé výměny skel sehnat na Teslu...dokonce i přezutí pneu na Teslu se někteří bojí dělat v pneuservisech,nebo naopak lidi si myslí,že je to něco rozdílného atd atd.A baterie budou dobrý job od ted...složit baterii z článků přímo na zakázku pro konkrétní model,opravy na urovni článků,modulů...
To rozkalibrování měřáků vlivem používání v 40-80% nikdy nemůže způsobit tu závadu, která článku zvýší vnitřní odpor. Maximálně auto neví, jak moc je nabité, a nepoužívá tedy plný kapacitní rozsah. Jinak to ovšem baterce nevadí. Tady bude příčina zcela jistě jinde.
On od toho asi nechce nějaké snadné zpracování dat dále v počítači, takže je mu to jedno. V tom ostatním ta app funguje pěkně. Uvědomuju si, že jsem v tomto nestandardní uživatel, protože UI app mě skoro nezajímá, ale potřebuju jen jednoduché a rychlé logování v nějakém formátu, který rychle proženu svými skripty, anebo načtu v spreadsheetu.
Zdravím, když jste se dívali na tu teslu v bazaru v Německj,tak jste říkali ,že má brzdy púvodní od výroby . Že by brzdy vydržely 250000 km ,to nemyslìte VÁŽNÉ.
Ešte by som skúsil, tú baterku vybiť, čo najviac a nabiť na pomalej nabýjačke a nechal nabýjať cez noc. Aspoň trikrát. BMS- niekedy dokáže ten článok nabiť naspäť(oživiť). Stáva sa to vtedy keď sa pravidelne nabýja rýchlo a do 80%.
@@tomasabraham5651 Obidve sa berú ako pomalé. Aj MNC baterka by sa mala aspoň raz za čas (niektorý odporúčaju aj raz za mesiac, ale keď veľa nejazdíš napr. ako taxík tak netreba )čo najviac vybiť a nabiť na 100% a nechať na nabíjačke do rána. Aby si batetka opravila rozbalancovanie článkov a vedela akú má presnejšie kapacitu
@@janvarga6622 toto by som aj ja chcel vedieť ako na tom batéria je. Viem že sa robí aj test, viem že aj auto má v servise menu aj som to spustil ale začalo to robiť hluk, vybilo sa to na 2% a dlho to tam ostávalo tak som sa zľakol a prerušil som ten test. Nechcel som riskovať
@@tomasabraham5651 Tesla by sa mala sama vybit a potom zase sama nabit. Akurat zdravie akumulatoru vyhodnoti podla dodanej energie ale asi je vhodnejsie akumulator nabit na max a jazdou ho uplne vybit bez prestavky tak sa ukaze kolko kWh sa z nej dokaze odobrat, ale nie som expert len mi to pride ze to bude mat vacsiu vypovedajucu hodnotu ako to co som do nej "natlacil".
Bylo by pecka kluci, kdyby jste tu baterku zmerili 100-0%, horni a spodni napeti, kolik z ni vylezlo, rozdily bunek dole a srovnani se spotrebou palubaku. Jako jsem to udelal u Nira. Chystam se to udelat i u jinych aut at mame nejake referencni srovnani. Samozrejme je s tim docela drbacka, tak by bodlo, kdyby se nekdo pridal 👍
U našeho kusu jsme to takhle měřili. Proto taky ten ukazatel ještě vylezl (původně bylo 69 a teď už jsme postupně na 71,4 kWh). Odpovídá tomu i měření. Majitel té druhé taky dělal pomalé nabíjení/vybíjení v celém rozsahu. Myslím, že půodně mu to taky ukazovalo méně.
Lapace necistot na niektorych autach boli, na niektorych nie. Napriklad na mojom z 2019 neboli ale pocas mobilneho servisu mi ich technik doinstaloval. Mal plny kufor modelu S s lapacmi, takze asi kazdemu komu zistil ze chybaju dodatocne doinstaloval pocas servisu. Na novej 2024 zatial nemam ziadne z vyroby.
To bylo první,co jsem si tam dal když jsem si přivezl novou TMY:)Jelikož jsem viděl milion videí,jak ty kamínky to dokážou za ty roky ošlehat ty předky i zadky.Koupil jsem si na Ali sadu lapačů za pár korun a dal je na zadek jak zepředu,tak zezadu.A ještě jsem dolepil těsnění kolem všech dveří a kufru,nebot tam šíleně lítá bordel ted v zimě.To není vychytané od Tesly vůbec.Ale moc to těsnění také nepomáhá,je to lepší,ale žádný zázrak.Prahy jsou od bordelu zevnitř.To samé hrana zadního kufru.Na přední kufr jsem koupil také těsnění od předního skla a zepředu,tam to funguje dokonale.Jinak tam normálně teče voda do frunku bez těch těsnění.
Este som nepocul o nikom kto by robil opravu na urovni clanku, vacsinou sa meni cely pack alebo modul. Inak pokial mi je zname, neexistuje ani monitoring na jednotlivy clanok, cize ak to nie je fyzicky vidno, neviem ako chcete zistovat v ktorom clanku je problem.
V Evropě to dělá třeba právě EV Clinic. Špatný blok v sérii se dá identifikovat přes konektory BMS, vadný článek pak je obvykle poznatelný vizuálně (koroze - to čekám i zde po delším zvážení), anebo se musí sledovat termokamerou při umělé zátěži. V Česku to ale zatím asi nikdo nedělá. Divil bych se, kdyby jo. Kdyby to byla naše tesla, tak se asi hecneme, byť na poměry battery packů je tohle spíš komplikovanější.
@@jirkazima1126 keďže tých 46 fyzických článkov je zapojených paralelne, elektricky sa vlastne jedná o jeden článok - je úplne samozrejmé že je na všetkých rovnaké napätie. Kapacitu budú mať podľa mňa všetky rovnakú, keďže sa celý čas vzájomne vyrovnávajú. Ak má v paralelnej kombinácii jeden článok väčší vnútorný odpor, pri záťaži ním bude pretekať menší prúd. Tento článok sa tým pádom vybije menej ako zvyšné. Následne ak záťaž pominie, sa tento článok postupne vybije do tých zvyšných, lebo mu zostane (kvôli menšiemu vybitiu) trochu vyššie napätie - takýmto spôsobom sa všetky paralelne zapojené články samovoľne balancujú. Ale aj tak by ma zaujímalo ako niekto vie určiť ktorý fyzický článok v paralelnej konfigurácii je akože vadný, na to by bolo treba všetkých 46 článkov rozpojiť a odmerať vnútorný odpor na každom z nich samostatne. A to je tak pracná záležitosť, že ani nemá zmysel o tom uvažovať.
Já při identifikaci špatné sériové sekci nabíjím celý blok, nebo jen část a sleduji jak stoupá napětí v daných sekcí. Většinou jeden vadný článek odvari i zbylé články v sérii.
@@jirkazima1126 Jirko nechcete vyhlasit zbierku ze by sme sa zlozili a vy by ste urobili pokus opravy? Chapem ze to nie je len o financiach ale ja sa kludne nejakym podielom pripojim. Moja aku je asi zatial ok, ziadnu podobnu analyzu som teda este nerobil, resp. pri 15% to kopne furt stejne ako pri 80. Kazdopadne vam fnadim ;-).
Zkusil bych tu Teslu párkrát dobít pomalým nabíjením na 100%, nejspíš se ta baterka trochu srovná, články se totiž začínají balancovat až při nabíjení nad 80%, což nejspíš pan taxikář moc nedělal.
Tady už to nepomůže (ono už se to navíc před měřením stalo). Je tam moc velký rozdíl vnitřního odporu vybraných článků. To už nejde dobalancovat - buď je chyba v měření a je potřeba opravit to (protože by to pak balancovalo na nesmysl), anebo spíše je tam problém konkrétního bloku článků a musely by se vyměnit.
U Hyundaie specificky to vyčtené SoH nezbytně nutně neznamená to co u jiných výrobců. Typicky máme Ioniq 28kWh s nájezdem 280000km (taky bývalé taxi) a reportované SoH se pohybuje mezi 95-100% podle toho jak to zrovna je vybalancované. Nicméně z hlediska reálného dojezdu to auto ujede pořád prakticky stejně, jako kus s nájezdem 80000km. Někdy se k tomu určitě ještě vrátíme a něco o tom natočíme.
Panove dava smysl koupit jeden z prvnich modelu S 85 s nabijenim zdarma rekneme kolem 500k? Tesla jako takova me nejak moc nezajima a nekonvenuje co me zajima je nabijeni a jezdeni zdarma. Jsem zvykli na auta jako A6 a A8. U Tesly chapu ze pujdu dolu ale predpokladam ze model S ma vzduchovy podvozek. Ma smysl takove auto kupovat? Supercharer mam blizko a barak kde muzu dobijet taky...
Jaky ma proboha smysl kupovat stary odjety Sko jen kvuli nabijeni kdyz muzu v klidu pohodlne nabijet doma? Uz jen ten zbytecny cas na SuC. Vzdyt se da ted fixnout ele na 5Kc a jestli projezdim rocne 15tis, nebo nasypu 150tis za opravy do elektroveterana snad umi spocitat kazdy ne?
Nemám na to zatím moc názor. Některé generace S mají různé problémy (např. s motory), takže bych si musel pořádně nastudovat nástrahy. Je to samozřejmě prémiovější a komplikovanější vůz. Ohledně free nabíjení mám ale pochybnosti nad užitečností. Ony některé ty staré TMS nabíjejí dost pomalu (40-70 kW), takže tam člověk bude ztrácet strašně času jenom aby ušetřil. Mě by to asi nebavilo. Druhá věc je, že pokud ten blízký supercharger je třeba vestec, tak tam už je fronta takových free-SC aut i v noci. Někomu za ty ušetřené peníze stojí i čekání ve frontě...
Já osobně si to nemyslím,podle toho co vše jsem viděl o starší Tesle S:(To asi bude dobrá kasička na peníze....jako na druhou stranu ty baterie vcelku drží u těch aut,není to nic šíleného,ale odchází tam poloosy,motory a jsou dost drahé opravy.To už je lepší postavit si svojí FVE dobíjecí bod,např. místo plotu (pokud hledáte dobíjení zdarma),kdy dnes panely stojí kolem 1000-1500 za kus,takže tam hodit 10-15 panelů,k tomu střídač za 10-20 tis a pár kabelů a celková cena je do 50 tis kč.To si zvládne postavit zručný člověk sám.A máte nabíjení na 3/4 roku zdarma a přes zimu SPOT za 1.50-2.50 kč silová,,,Pokud tedy jezdíte max do 400 km od baráku jako já a stačí mu nabíjet doma a má auto k dispozici doma přes den(např.home office,nebo práce na směny atd.)Já FVE mám tedy na střeše10kwp a díky tomu šetřím cca 80-100 tis kč ročně jen za palivo a plánuju si postavit ten nabíjecí bod na jaře místo plotu (vyjde mě to levněji než klasický plot).Ale chce to specifické podmínky samozřejmě...jako svůj barák,pozemek,plot,místo,práce.návyky atd.U mě to fuguje dokonale,ale každý to má jinak.Pak se vyplatí koupit novou např.Teslu Y SR za mega než ojetou S za nevím 800 tis třeba.Já jí koupil z čistě ekonomických důvodů,kdy mám nájezd 30-35 tis km ročně a už mě nebavilo neustále měnit oleje,opravovat vše možné kolem motorů,převodovky atd.Moje poslední oprava na Mercedesu ML420 byla vstřikování,kdy oprav vyšla přes 100 tis,k tomu už to má DPF filtry na 90% a prostě se to sype...to samé BMW745 a jiná auta co ještě mám a budu se jich raději už zbavovat.Měl jsem na výběr,pokud jsem si chtěl koupit konečně v 50 letech nové auto...bud Octaviu v naftě,automatem,nějaké slušné výbavě,kombi atd.,za cenu přes milion,nebo Teslu Y SR za milion.Jelikož už jsme měl 3 roky FVE,tak volba padla na Teslu Y a zatím spokojenost.Přecházel jsem jak píšu z Mercedes ML,BMW 7,Mercedes E320,která jsem kupoval před 10-15 lety jako mírně jetá a když jsem si spočetl,co jsem dal za servis,oleje a naftu,tak je to šílenost za několik milionů za ty roky.Tak to zkouším touto cestou EV.A zatím jezdím za cca 0.25 kč na 1km,v servisu ještě ani jednou a jen jezdím.Až na pojištění HAV+POV za 30 tisíc,jsou ostatní náklady nula.kromě pár kč za elektřinu v zimě.(Spot).A ano,dojezd omezený,beru to tak,že každý den vyjíždím s "plnou",ujedu 350km,pak natankuju 25 min zase na 300 km,takže mám za 25 min času k dispozici cca 600-700km denně,pokud potřebuji.Ale to se stane vyjímečně.V 95% mě stačí dojezd do 350-400km a méně denně.Výlet po evropě 3x ročně mě zase ty dvě hodky za cestu 1000km nezabije.A co se týče baterie,tak záruka 8 let/160 tis km,a když náhodou vysere po záruce,tak si koupím za 150-200 tis kč novou z těch ušetřených peněz za palivo.V podstatě by to mohlo díky FVE vycházet tak,že za 10 let ujedu cca 350 tis km a ušetřím jakoby cenu toho auta ten milion co stála.Jaká bude realita to uvidím,zatím je to na dobré cestě a jsem fakt spokojený.A to jsem vcelku velký petrolhead,mám doma veterány,rád se hrabu v motorech atd.,ale ono už to začalo být neunosné jak finančně,tak časově ty opravy,čekání na servis,pokud jsem to sám nezvládnul atd.Tak snad to bude správná cesta pro mě:)Jsem se trochu rozepsal...ještě že píšu fakt rychle:)
staré S má smysl jedině neperformance v dual motoru, takže 75D, 85D, 90D. Nic jiného. Obecně se to chce orientovat na auta od konce roku 2015 a novější. Ušetříš si spoustu mrzení.
Skvělý video. Odradila mě koupě ojetý Tesly z důvodu, že se okolo 200 000km mění u každé motor. Při mém štěstí bych si to koupil a do měsíce bych musel hledat servis co mi to bude dělat
@@jirkazima1126 psali to na internetu servisáci co dělají diesely... Taky psali, že výměna baterie stojí víc 0,5 mega a v zimě to nedojede do supermarketu pro rohlíky... 😉😉🤣🤣
@@jirkazima1126 protoze do nekterych motoru zatekalo, tak automaticky zateka do všech. Psali to na autoforu, protoze novinare sere, ze jim tesla nic nepujci zadarmo a nezaplati za clanek prachy
Nedavno som skusal pozerat data z bms na kamaratovej lfp a ziaden horny buffer tam nebol zobrazeny. Ano lfp umoznuje relativne rychlo rekuperaciu, ale urcite ste musel najprv aspon zlomok energie pouzit bud stacionarne alebo jazdou aby bola mozna rekuperacia. Kupte si diagnostiku a pozrite sam.
Na to bacha. Začiatkom tohto roka poslala Tesla OTA update, ktorý práve toto umožňuje. A aj keď to vyzerá ako rekuperácia, tak auto používa klasické brzdy. Práve LFPčko hore zrovna buffer nepotrebuje 😉
Bolo dopriate baterii pred meranim vybalancovanie ? Bola nabita na 100% vybita a opätovne nabita na napr na 60 percent ? Mal som na model S rozvalancovane clanky cca 40-50mV. Tiez nabijane max do 80%. Moje auto nepoznalo 100% asi 2-3 mesiace. Po nabiti na 100% + dolezite je pripojene na nabijacke nechat dlhsie v mojom pripade asi 6 hodin kedy udrzovalo max stav nabitia tak pokleslo balancovanie na 4-6mV a to si drzi aj pri naslednych nabitiach aj na 60% .. Prosim nestraste ludi s niecim co nemate uplne overene a neurobili ste maximum pre riadnu diagnostiku baterie.
Celkem mě uráží, když někdo přijde a vyčte nám, že jsme neudělali něco, co jsme přitom přesně udělali. Obě auta prošla dokonce několika cykly (jedno wallbox 11kW, druhé zásuvka). Nicméně, rozbalancování vychází zde z rozdílu vnitřních odporů těch bloků. To už vybalancovat nejde - to už jde leda rozebrat a opravit. Kdo rozumí problematice, ten tohle ví.
Ja vas neurazam. Bola to normalna otazka. Vo videu nebolo spomenute to na co sa urazate . 😉 Rad by som ale vedel ake zaruky davaju firmy co vymenia len jeden batery pack... to moze byt nekonecny servisny kolotoc.
@@agent848 To se asi obraťte s dotazem na tu firmu ne, co to mění? Tady jen pán provedl adekvátní měření a diagnostikoval problém. Není to jeho Tesla, tak to asi řešit nebude. Ale doporučil to majiteli a s tím, že v Chorvatsku je již firma, co to umí řešit. Protože až napětí v tom bloku klesne pod určitou mez, tak už auto nepůjde provozovat. A nikdo teď neví, zda to odejde za měsíc a nebo za 2 roky. Teď se provedlo měření. Za měsíc až 3 se provede další a podle změn se teprve bude dát odhadnout, zda degradace toho bloku dál pokračuje a nebo se stabilizovala. Pokud to teď EV clinic umí kolem 40 tis (při ceně auta cca 430 tis pořád ok) a pravděpodobně se SOH zvedne někam k 90 %, tak to smysl má. Pořád je to levnější opravda než třeba rozvody na většině nových aut nebo výměna DPF.
@@michaelsnow242 Jasne ja som rád ze je moznost opravit bateriu za rozumnu cenu. Aj ked asi by som radsej volil cestu od Tesly a mal zaruku na repasovanu 4roky alebo novu 8 rokov v pripade modelu S . Ono v podstate co bezny clovek usetri na palive tak to potom da do baterie. Na spalovaku ked sa pokazi nieco drahe tak to auto neusetrilo na servis nic a je to vydaj naviac. Preto by ma zaujimala nejaka skusenost s takouto lacnou opravou. Preroze predpokladam ze záruka bude len na vymeneny pack. A tiez je otazne ako sa bateria bude spravat s inac opotrebovaným packom. Tiez predpokladam ze cisto novy modul tam nedávajú. Ale bol by som rad ak by taketo vymeny boli bezne a trvacne. Cas ale ukaze.
@@michaelsnow242 potom co uděláte dieslový trojboj (vstřiky, turbo, dpf) pak máte nemalou jistotu, že máte pár let pokoj. Tady když necháte vyměnit vadné články, nebo dokonce blok máte naopak nemalou nejistotu. Situace se může za pár měsíců opakovat v jiném bloku.
@@hokej9442 asi nevíš že se kvůly el.autum se bude měnit váha na osobáky u tesly 3 je vaha motoru 1836kg přri 208kw verze ,pročti si ůpravy které jsou navržené do změny zákona o váze ve skupině B
elektro blbost, je to těžké dlouho se to nabíjí až jednou se budou vozidla nabíjet samy ze slunce tak budu o takové kravině na entou uvažovat jinak slušný nesmysl. lepší je pohon na lpg doplním a jedu
Tahle série s taxi Teslou 🚙⚡ je skvělá kluci 😉👍👌
Hoši jste super! tyhle videa miluju!!
Jojojoooo noveeee videooooo😂❤ Díky! Skoro se na vaše videa začínám těšit jako na Martinovi
Pěkný, myslím si, že ten kanál sledovanosti se brzo velice rozroste.
Konečně technickej kanál o Teslach 🎉
Tady můžete hlasovat aby si Vojta udělal vlastní kanál.
To znamená, že už se s tím nebudu muset stříhat? 😍
@@jirkazima1126třeba někdo ocení one take video 😂 které bude mít x hodin. Jinak mě ty videa fakt baví hoši keep going.👍👍
@😂 Hodně pobavilo! Jak znám Vojtu, tak velmi cení, že to nemusí stříhat on 😃❤ Za mě je ten váš společný formát super 🙂 Ale chápu, že je po Vojtovi poptávka 😋
@@jirkazima1126 nechces tocit se mnou a strihat? Nebavi mne to 😂
@@amperak Žádný takový! Nedám, doma bude! Už se narajzoval dost.
Typek vypada jak Steve Jobs kdyz byl Apple jeste garazova firma 😂
český elektromobil work in progress (ale zatím je to tajemství a jen zkoumají konkurenci) ... :D
Mě zas připomíná Vojta jednoho člena z třech tygrů.😂
Počítám že bude velká poptávka po lidech kteří dokáží odhalit takový problém s akumulátorem ještě před koupí. Je fajn že o to máte zájem a že vás to baví jinak jsem pro daší kanál který se tomu bude věnovat 👍
Ano je, napriklad nejrychlejší tesla...
Co jsem opravoval packy na kola a koloběžky, tak přesně tohle je první příznak rychlé smrti. Docela za krátkou dobu může dojit k padnutí napětí na článku pod spodní mez a BMS pack odpojí.
Průser paralelních článku je, že jeden článek vezme sebou všechny, tak pokud se někdo odváží na výměnu, tak bych se pripravil na 48ks válečků...
Difúzní svareckou bych to nedělal, jakýkoliv rozdíl v přechoďáku bude problém, protože nové články budou mit menší odpor a dochazelo by k lokálnímu přehřívání.
Ono je docela sebevražda dělat malé packy a opravovat blok, který má kolem 130kg je jak svařování s kabely bez izolace. Nedivím se ze to u nas nikdo nedělá, ale kdo bude prvni, tak bude za vodou.
Zajímalo by mě jestli jde nějak stanovit jestli se jedná o výrobní vadu, nebo jestli to vzniklo specifickým provozem (např. dlouhé stání na 100%, případně co?). Podle toho by se to pak sem mohlo dovážet...
@MrRadmirek články se vyrábějí doslova jak rohlíky. Pak se dělá série testů a EOL vyřídí vhodné pro automotive, ale i tak se tam slabší článek dostane. Pak nevydrží provozní zátěž.
Výroba článků je celkem jednoduchý proces, ale děsně citlivý na nedokonalosti. Prakticky se jedná o dvě vodivé folie na kterých je speciální povrch a mezi ně se roluje směs lithia, grafitu, železa, cobaltu nebo manganu, prostě to co drží energii a vytváří naboj na elektrodách.
Slabina je právě v substrátu, sile navinutí, kvalitě povrchu a uložení v pouzdře. Prostě tu roladu když blbě nemotá, tak důsledkem je článek s horsimi parametry, následně se začne vic zahřívat, protože ma vyssi vnitřní odpor, to způsobí plynování a oreznutí elektrod.
Proto je dobře poznat vadné články podle oreznutí, nafouknutí a termokamerou pod zátěží.
Zátěž na články bloku s dobrou konstrukcí je rovnomerná, tak vada akumulatoru je zpusobena čistě kvalitou selekce článků EOL (end of line je finální proces kontroly, kde výstupem jsou pouze 100% OK kusy, ale i za EOL dělají lidi a občas NOK díly zamotají mezi OK)
@@petrjiricek8547 dodam, ze ne vzdy se vyrobni vada projeví. Muze se zacit projevovat po roce treba.
Idealni je serie clanku rozmichavat cik cak, zde se mohly setkat v jednom blolu vlanky navazujici serie kdy ve vyrobe deset clanku melo nedetwkovatelnou vadu a uz to je. Pravdepodobne narusena elektroda.
Nejvíc se mi líbí, jak ve videu hejtujete komentáře.😅
Mě pan Vojta připomíná Marka Dobrodinského :D a pořad s Izerem Recepis :D
Ahoj, opět super video. Ale chtěl bych se vrátit k tomu předešlému jak jste si koupily ty plastové kryty na tlumiče aby to zamezilo padání bordelu do auta. Mohl bych poprosit o odkaz kde se to dá pořídit? Má teda higlanda. Děkuji předem Martin
Vojta to hovoril v minulom videu ze link na kryty da az potom co mu pridu a on je odskusa ci fakt funguju. Cakam tiez.
@@pavolurbanik453 Ano, hlásím že už to přišlo a je to v řešení, že to zkusíme namontovat, jak bude čas. Dám pak echo. Kupoval jsem to z Norska.
Super, budem čekat a dal sledovat vaši tvorbu. Dik
Moc fajn video, po pravdě zatím Tesla 3 tak nesmrtelně nevypadá :-) Více mě ale zaráží, že Tesla servis neumí opravit modul, ale musíte si koupit novou nebo repasovanou celou baterii :-)
Mě utěšuje ten faktor množství. Těch aut je v oběhu tolik, že bude poptávka po neautorizovaných opravách a tak ty věci dřív nebo později někdo vyřeší. Typicky ta EVclinic to má dost rozjeté a pokud to chápu správně, budou rozjíždět už i pobočku v Německu.
zajímavé video
Já chci taky Tesla taxi....🤣😅😆. Je moc dobré a důležité točit takovéto videa. Nevěřící Tomášové z Čech a hlavně širší veřejnost vidí, že to není problém si pořídit takto ojetá EV. Jen tak dál, za palec.
Budou nadavat na servis i tak, protoze jejich tdi ma najeto mene a uz treti velky servis.
@@amperak ....no píši nevěřící Tomášové. Ono je to časem dožene. Až budou fungovat technické kontroly jak by měli fungovat....
@@Martin333-r5g funguji bohuzel az moc dobře... ze znamosti mi neodpusti nic, protoze se bojej, ze je zavřou.
No ale na ty pitomce s umyslne poskozenyma autama to nezabere, ti vi co delaj a vi jak to obejit a maji radost, kdyz ti svym vyfukem mohou nicit zdraví.
Není problém? Tahle konkrétní má přece baterku ve značně pochybném stavu a drahá výměna bloku článků nezaručí, že se problém nebude opakovat za pár měsíců u bloku jiného.
Paráda
Bohužel není tak uplně pravda že uživatelsky ten vadný článek je jedno, članky v té paralelní sekci mnohem více trpí proto je nich i pokles napětí při výkonu a velký vnitřní odpory, to jde ruku v ruce s tím že je buď jedna sekce celá ko myslím tím všecky články, nebo se některe vadné članky odpojily , přehořela jejich pojistka a teď má baterie na tom článku nižší výkon a tím i vyšší odpor. Každopádně majitele čeká buď najít a vyměnit vadné články , nebo vyměnit jeden blok baterie. Mimochodem čim nižší teplota a vyšší výkon tím bude problém markantnější. Je taky možné že auto na vyšší výkon přestane jezdit, neboť zátěží spadne napětí článku pod stanovenou minimální mez.
Bylo by krásný vidět, jestli ta baterka ožije když se výmění ten vadný článek/blok.
Podle mě je ten blok hodně v háji a tím že ho zbylé články přetlačují ta baterka dost trpí.
Takže jestli to někde někdo umí za 1500 Eur vyměnit, tak je to asi jasná volba 🤔
A ten blok s větším vnitřním odporem také vytváří výrazně více tepla 🤔
A ještě krásnější by bylo vidět, co se bude dít dál. Pokud bude baterka sloužit dalších X let bez problémů tak super. Jestli za rok bude nutné transplantaci bloku opakovat, pak špaténka.
Docela mě překvapilo, že BMS raději nesnížila výkon a nechala poklesnout napětí článku až k 2,5V (většina BMS baterku odpojí už při poklesu ke 3V, aby bránila rychlé degradaci). U této tesly ještě můžete vyměnit nebo opravit bateriový modul, s tzv. strukturálním battery packem, kde je vše napevno zalité tmelem, by to zřejmě bylo na kompletní výměnu celého packu.
Evclinic v Chorvatsku už umí vyměnit i ty lepené články. Teď o tom psali na X.
Těch 2,5V mě překvapilo zprvu taky, tak jsem se poptal lidí, co dělají tesly, a ono 2,5V nechá tesla jít článek i na zdravé baterce.
Zdravím! Před půl rokem jsem pořídil S P85D 2015 z Norska. Najeto cca 212tis. Neměli byste zájem se na ni mrknout?
Proč jste v závěru úplně zapomněli na to, že long range s 4x4 jela úplně v pohodě až do chvíle, než jste tam dali ten chill mode?
Závěr by měl být, že na nových gumách je jedno jaký je náhon, ale u ojetých je 4x4 sakra znát. Nebo?
Da sa zverejnit napr web kde sa daju pozriet/kupit taketo taxi tesly? 😊 dakujem
Skvělé video,bylo by možné se domluvit na koupi Tesly, také následné kontroly? Petr
To my bohužel neděláme - nemáme na to kapacity. Všichni se živíme něčím jiným a tohle je jen občasná zábava.
Ty zablácené kapsy u kol, nevymyslel někdo nějaké preventivní řešení? Na první dobrou bych asi vytisknul na své 3D tiskárně nějakou záslepku.
th-cam.com/video/wo8fhjrKsko/w-d-xo.html&si=eJxanrqluG1D6xVW
Kluci a no nůžkový zvedák? Nedávno jsem si pořídil SF - K2800V2 a musím říct že super :)
zdroi: AI
Ano, Tesla používá sériová čísla pro své díly, která obsahují informace o datu výroby. Sériové číslo má obvykle formát, který umožňuje dekódovat měsíc a rok výroby.
Příklad sériového čísla:
T12J000683
Dekódování:
První znak (T): Označuje výrobce, v tomto případě Tesla.
Druhý a třetí znak (12): Poskytují další informace o výrobci nebo produktu.
Čtvrtý znak (J): Označuje měsíc výroby. Písmena A až L představují měsíce leden až prosinec (A = leden, B = únor, ..., J = říjen).
Pátý až jedenáctý znak (000683): Jedinečné pořadové číslo dílu.
V uvedeném příkladu bylo sériové číslo T12J000683 vyrobeno společností Tesla v říjnu 2012 a bylo 683. dílem s tímto číslem dílu.
TESLA SERVICE
Pokud máte sériové číslo dílu, můžete pomocí tohoto formátu určit datum výroby. Je však důležité poznamenat, že ne všechny díly mohou mít sériová čísla ve stejném formátu, a proto může být někdy obtížné přesně určit datum výroby pouze ze sériového čísla.
Pro přesné informace o konkrétním dílu doporučuji kontaktovat autorizovaného zástupce společnosti Tesla nebo servisní středisko, které vám může poskytnout podrobnější údaje.
Když jsem v předchozím videu viděl ty obří zaslepky prahu tak by to možná šlo i zevnitř. Jinak pokud se mění celý modul dává se nový nebo přibližně stejně ojetý co jsou ostatní?
Ideálně co nejpodobnější opotřebení.
kdybyste udělali christmas update, který vám tam svítí, tak byste do menu dostali novou položku ohledně informací s kompletním servisem. Nemusí to být nutně to samé co je v service mode.
Super video.
Jen by mě zajímalo jak to ze má běžný formát spz 😳
Jeste aby zustalo koupe auta na baterky svobodnou volbou (zachovani vyroby klasickych spalovaku) a mozna zase na tom svete bude krasne 🍀
ještě máš 15 let svobodnou volbu, pak si budeš ťukat na hlavu, co jsi to sem psal...
Druhou teslu jsem potkal v brne na sc :)
Já tu první kousek od baráku kde bydlím v Černovicích 😁
@@MilanObrtlik Kdovíkde všude jezdí. Nicméně častým domovem je jedna obec na Praze - Východ
@@PavelŠiroký-u3e Jojo, zrovna nedávno u ní na ulici zastavila bílá Y a pán si ji dlouze prohlížel. Asi ji poznal z YT.
Super video pánové!!!Mě se na Tesle líběj takový ty hovadinky jako zapuštěný kliky,design kol atak.Jen mě u elektroaut mrzí ta absence zvuku motoru :(
Zvuk se dá dodělat. A pokud ponoříš aroma stromeček do benzínu / nafty, tak to máš komplet.
@@xPaRi 😂😂😂 tak s tím stromečkem jako úplně nevím,ale ten zvuk,že se dá dodělat to se mi moc líbí
@@Luky8260 Viděl jsem pár videí, dalo se s tím dost vyhrát, takže trabant, tank, Porsche nebo remorkér.
Nicméně dle zkušeností kamarádů, kteří tohle mají v EV (nějaké Porsche), tak to po chvíli vypnuli, bo je to otravovalo.
Když tak dejte hledat na YT "Tesla model 3 with speaker engine sound"
Jaká je prosím aplikace pro iOS co používáte? Děkuji
je to vidět na telefonu tes-LAX
Len pre upresnenie, hodnoty V min, V max a podobne, ziskavane z BMS tesly, nie su pre konkretny clanok, ale pre blok (brick) 46 paralelne zapojenych clankov, tesla nemonitoruje kazdy jeden clanok, ktorych je napriklad len v long range verzii 4416.
Jo jo, je to tam ve videu zmíněné. Pak tam říkám, že mluvím fakticky o celém bloku (proto je tam i text, že jde o konfiguraci 96S46P).
Hele... kdyz to nabijete na 100% ma článek stejne napeti, jako ostatní?
Sice se pokouseli o balancing, ale povedl se?
Pokud ma ta baterka 30% a ta horsi je vybitejsi tak i vice padne.
Doporucil bych netrapit to pod 30%
Paklize balancovani funguje, jak ma, a neni duvod si myslet, ze nefunguje, pak po nabiti na 100% a relativne kratke relaxaci bude napeti clanku shodne. Rozjedou se vzdy behem vybijeni nebo delsi relaxaci. Mam zakusenosti jen BMS jinych vyrobcu nez Tesla, ale pochybuju, ze se balancuje i pri vybijeni, nebo ze by Tesla mela aktivni balancovani.
@@ondrascz1 tesla balancuje i pri vybíjení a balancuje treba týden v kuse. Zkusenost z Ska stareho. Ale pouziva velmi maly proud, honi to pomoci SW. Alw vzdy na takovy test je treba vedet, ze skutecne vsechny clanky, hlavne ten nejslabsi je plne nabitý.
@@amperak Je mozne ty informace o balancovani pri vybijeni a "honeni pomoci SW" nejak rozvinout prip. ozdrojovat? Jak fyzicky balancuji? Prepinanymi kondenzatory? Jakozto pro vyvojare automotive BMS by tyto informace byly zajimave. Ale prekvapuje me, ze by zamerne zvysovali komplexitu HW BMS s takrka mizivou ucinnosti.
@@ondrascz1prwpinani kondenzatoru je nesmysl. U HV baterie navic skoro nerealne.
No bms si nacte charakteristiku chovani batwrie a o kolik ujede nejnabitwjsi clanek a twn dovybije za delsi casovy interval. Takto mi to přišlo pri pozorovani bms Tesly. Na balancovani tam je jeden malinkej odpurek, bezny top balancing neni možný. Pravdepodobne vedi kolik procent je kolik V nebo nevim, ale ten vybijeci odpor je aktivni treba týden.
@@amperak ok, to uz vypada realisticteji a balancovani rezistory je reseni normalni. Jen mi unikaji benefity stahovani silnejsich clanku dolu pri vybijeni / stani. Popira to totiz finalni cil balancovani. A tim neni balancovana baterie. To je totiz jen dilci cil...
Ked som predaval moju LR 2019 model 3 s acceleration boost, najazd 220 000km, nameral som tieto udaje - nominal full pack 64 kWh, energy buffer 5 kWh, pouzitelna energia v rozsahu 0-100% 59 kWh.
Čili degradace 24%
@nextride-cz a ako ste to vypocital na % ked nepoznate povodnu hodnotu energie baterky?
@@klikar1982ja mám momentálne 188000km, auto jazdí parádne. Ten boost je veľký rozdiel? Trochu nad ním uvažujem lebo veď klasická LR je pomalá 😂
@@tomasabraham5651je to citelny rozdiel. Vykonovo sa dostanes na pol cestu medzi LR a performance. Navyse mas moznost si to skusit na 48 hodin s moznostou vratenia.
@@klikar1982 Pokud to byla 2019LR tak tam byly 82kWh Panasonic, nebo ne?
Vojta je dobrej taky bych chtel aby si zalozil kanal, ale asi by ho to moc nebavilo a ta kombinace vas dvou je fakt uzasna krasne se mi na to kouka a to ja v posledni dobe fakt se na nic netesim ale na vase videa jo
Info chyby BMS_bms a066_SOC_ imbalance warning v service mode vás netrápi ? Alebo je to O.K ?
A sorry pozerám video ďalej a že ste zistili , že tá baterka nebude o.k a to bol asi dôvod, prečo sa tej Zesly zbavili....
Pokud bude na této Tesle baterie degradovat rychle, tedy dle vašeho druhého scénáře, jak velký problém to je pro běžného uživatele - kolik ho zhruba vyjde náprava? Tady jsem nepochopil, zda se ta degradace týká jen těch dvou nebo tří bloků, nebo celé? Pokud by se dělala dílčí výměna těch bloků, umí to někdo v Česku? Díky za odpověď a ať se vám daří.
Pokud jde o modul, tak tam si myslím, že by to vyšlo třeba na 70 tisíc korun. Spíš bych to viděl ale na cestu s jedním modulem na výměnu konkrétních článků do Chorvatska na EV Clinic, kde by to vyšlo levněji.
V ČR to imho nikdo zatím nedělá (ne na teslách, jiná EV už jo).
Degradace se zde týká nejspíš jen jednoho bloku. Proto ten vysoký rozdíl napětí.
@@jirkazima1126 Ale nevyplatí se koupit už repas od Tesly?Já mám takové tušení,že repas stojí kolem 140-150 tis bez dph a nová kolem 190-200 tis kč?Musel bych se podívat do katalogu náhradních dílů...Občas pomůže vybít baterii do nuly,chvilku jí nechat a pak jí nějakým menším výkonem nabýt do 100%.Ono pokud někdo jezdil několik let v režimu třeba 40-80% a nikdy BMSce neukázal spodní limit,nebo i horní,tak ty články nebudou uplně dobře balancované...alespon takovou zkušenost mám u své LFP baterie na TMY SR.Začne se mě objevovat menší degradace,třeba 0,08% až 0.5% a když jí vybiju a pak jí nabiju znovu (0-100%),tak se mě zase ukazuje dlouhou dobu 0% degradace a zase za pár měsíců to začne se objevovat.Prostě občas to chce vybít/nabít na limity.Ono možná u LFP baterie to bude ještě trošku jinak,ale princip bude asi stejný.Já tedy pozoruji degradaci pouze podle Tessie,popř.udaje přes SEXY knob,ale pořád to vyčítá ze stejného zdroje přes OBD.
Ten princip problému, když člověk nejde nikdy s SoC na krajní hodnoty, je stejný pro NMC i LFP. Je pravda, že u LFP je to výraznější. Nicméně právě proto jsem zde měřil i vnitřní odpory sériových bloků - jakmile je tam jiný vnitřní odpor, ukazuje to už na jiný problém než jen špatné balancování napětí a rozkalibrování měřáků.
@@jirkazima1126 To ano,tam už počínající problem nejspíš bude a už se to bude časem zhoršovat...ale prapůvodní příčina klidně může být to nabíjení v režimu např. 40-80% atd.Všichni se bojí to auto vybít do nuly,nebo alespon do 10%.Obzvlášt taxikář,ten byl nejspíš na nabíječce pořád,takže to auto nezažilo ty spodní hodnoty a balancovalo to články z vyšších hodnot pouze.By možná stálo za uvahu,koupit starší použitelnou baterii z bourané Tesly na díly:)On si vždy někdo koupí modul,bude se hodit do této druhé Tesly a ještě zbyde na díly:)a zbytek na domácí uložiště a hlavně kontent na rok dopředu:))Čekámkdo se těm bateriím v Česku začně věnovat...pořád to nikdo nechce nějak uchopit...jako třeba začínal Tesla Dave...a má pořád plno...Já kdybych měl znalosti ohledně baterií,tak bych do toho šel...mám 2 obrovské dílny (bývalé JZD dílnyú,zvedáky a vše a dobrou pozici na mapě:)Jen chybí ty znalosti nooo...a nejen kolem baterií,dnes si lidi už doma neumí připojit ani např.SEXY knob a nechají si to dělat 200km u někoho šikovnějšího...je tu nebo bude strašně příležitostí kolem EV.Jen hloupé výměny skel sehnat na Teslu...dokonce i přezutí pneu na Teslu se někteří bojí dělat v pneuservisech,nebo naopak lidi si myslí,že je to něco rozdílného atd atd.A baterie budou dobrý job od ted...složit baterii z článků přímo na zakázku pro konkrétní model,opravy na urovni článků,modulů...
To rozkalibrování měřáků vlivem používání v 40-80% nikdy nemůže způsobit tu závadu, která článku zvýší vnitřní odpor. Maximálně auto neví, jak moc je nabité, a nepoužívá tedy plný kapacitní rozsah. Jinak to ovšem baterce nevadí.
Tady bude příčina zcela jistě jinde.
Čo je to za appka s ktorou ste to merali?
TeslaX. Ale nepřijde mi zas tak dobrá. Jen v tu chvíli byla jediná, na kterou jsme měli po ruce hardware.
@@jirkazima1126 Legendarny Bjorn ju pozuiva tiez nie?
On od toho asi nechce nějaké snadné zpracování dat dále v počítači, takže je mu to jedno. V tom ostatním ta app funguje pěkně.
Uvědomuju si, že jsem v tomto nestandardní uživatel, protože UI app mě skoro nezajímá, ale potřebuju jen jednoduché a rychlé logování v nějakém formátu, který rychle proženu svými skripty, anebo načtu v spreadsheetu.
Jak se pozná nejštastnější chlap na světě ? Má velkou garáž ve které je svým pánem.
Dneska jsem viděl jejich taxi Teslu v Hradci Králové..😃
Zdravím, když jste se dívali na tu teslu v bazaru v Německj,tak jste říkali ,že má brzdy púvodní od výroby . Že by brzdy vydržely 250000 km ,to nemyslìte VÁŽNÉ.
Proč by nemohly vydržet brzdy 2,5 roku v autě, které je používá 10x méně než spalovací?
mel bych tip na poradnou podlahu ale ne na zvedak :-)
😂💪
Ešte by som skúsil, tú baterku vybiť, čo najviac a nabiť na pomalej nabýjačke a nechal nabýjať cez noc. Aspoň trikrát. BMS- niekedy dokáže ten článok nabiť naspäť(oživiť). Stáva sa to vtedy keď sa pravidelne nabýja rýchlo a do 80%.
Bohužel tím se dají balancovat jen napětí. Tady už je problém, že daný blok článků má jiný odpor.. a to už srovnat nejde.
Čo znamená pomala nabíjačka? Klasika doma 400V 11kw alebo úplne základ 230V?
@@tomasabraham5651 Obidve sa berú ako pomalé. Aj MNC baterka by sa mala aspoň raz za čas (niektorý odporúčaju aj raz za mesiac, ale keď veľa nejazdíš napr. ako taxík tak netreba )čo najviac vybiť a nabiť na 100% a nechať na nabíjačke do rána. Aby si batetka opravila rozbalancovanie článkov a vedela akú má presnejšie kapacitu
@@janvarga6622 toto by som aj ja chcel vedieť ako na tom batéria je. Viem že sa robí aj test, viem že aj auto má v servise menu aj som to spustil ale začalo to robiť hluk, vybilo sa to na 2% a dlho to tam ostávalo tak som sa zľakol a prerušil som ten test. Nechcel som riskovať
@@tomasabraham5651 Tesla by sa mala sama vybit a potom zase sama nabit. Akurat zdravie akumulatoru vyhodnoti podla dodanej energie ale asi je vhodnejsie akumulator nabit na max a jazdou ho uplne vybit bez prestavky tak sa ukaze kolko kWh sa z nej dokaze odobrat, ale nie som expert len mi to pride ze to bude mat vacsiu vypovedajucu hodnotu ako to co som do nej "natlacil".
Bylo by pecka kluci, kdyby jste tu baterku zmerili 100-0%, horni a spodni napeti, kolik z ni vylezlo, rozdily bunek dole a srovnani se spotrebou palubaku. Jako jsem to udelal u Nira. Chystam se to udelat i u jinych aut at mame nejake referencni srovnani. Samozrejme je s tim docela drbacka, tak by bodlo, kdyby se nekdo pridal 👍
U našeho kusu jsme to takhle měřili. Proto taky ten ukazatel ještě vylezl (původně bylo 69 a teď už jsme postupně na 71,4 kWh). Odpovídá tomu i měření.
Majitel té druhé taky dělal pomalé nabíjení/vybíjení v celém rozsahu. Myslím, že půodně mu to taky ukazovalo méně.
Prvé video od vás, hneď odber. Díky
Lapace necistot na niektorych autach boli, na niektorych nie. Napriklad na mojom z 2019 neboli ale pocas mobilneho servisu mi ich technik doinstaloval. Mal plny kufor modelu S s lapacmi, takze asi kazdemu komu zistil ze chybaju dodatocne doinstaloval pocas servisu. Na novej 2024 zatial nemam ziadne z vyroby.
To bylo první,co jsem si tam dal když jsem si přivezl novou TMY:)Jelikož jsem viděl milion videí,jak ty kamínky to dokážou za ty roky ošlehat ty předky i zadky.Koupil jsem si na Ali sadu lapačů za pár korun a dal je na zadek jak zepředu,tak zezadu.A ještě jsem dolepil těsnění kolem všech dveří a kufru,nebot tam šíleně lítá bordel ted v zimě.To není vychytané od Tesly vůbec.Ale moc to těsnění také nepomáhá,je to lepší,ale žádný zázrak.Prahy jsou od bordelu zevnitř.To samé hrana zadního kufru.Na přední kufr jsem koupil také těsnění od předního skla a zepředu,tam to funguje dokonale.Jinak tam normálně teče voda do frunku bez těch těsnění.
@johnnysurikata1854 nemozem potvrdit zatekanie do frunku z vlastnej skusenosti, nikdy som nic take nepozoroval.
fyi buffer uz zaratany v celkovej kapacite,
Este som nepocul o nikom kto by robil opravu na urovni clanku, vacsinou sa meni cely pack alebo modul. Inak pokial mi je zname, neexistuje ani monitoring na jednotlivy clanok, cize ak to nie je fyzicky vidno, neviem ako chcete zistovat v ktorom clanku je problem.
V Evropě to dělá třeba právě EV Clinic. Špatný blok v sérii se dá identifikovat přes konektory BMS, vadný článek pak je obvykle poznatelný vizuálně (koroze - to čekám i zde po delším zvážení), anebo se musí sledovat termokamerou při umělé zátěži.
V Česku to ale zatím asi nikdo nedělá. Divil bych se, kdyby jo. Kdyby to byla naše tesla, tak se asi hecneme, byť na poměry battery packů je tohle spíš komplikovanější.
@@jirkazima1126 keďže tých 46 fyzických článkov je zapojených paralelne, elektricky sa vlastne jedná o jeden článok - je úplne samozrejmé že je na všetkých rovnaké napätie. Kapacitu budú mať podľa mňa všetky rovnakú, keďže sa celý čas vzájomne vyrovnávajú.
Ak má v paralelnej kombinácii jeden článok väčší vnútorný odpor, pri záťaži ním bude pretekať menší prúd. Tento článok sa tým pádom vybije menej ako zvyšné. Následne ak záťaž pominie, sa tento článok postupne vybije do tých zvyšných, lebo mu zostane (kvôli menšiemu vybitiu) trochu vyššie napätie - takýmto spôsobom sa všetky paralelne zapojené články samovoľne balancujú.
Ale aj tak by ma zaujímalo ako niekto vie určiť ktorý fyzický článok v paralelnej konfigurácii je akože vadný, na to by bolo treba všetkých 46 článkov rozpojiť a odmerať vnútorný odpor na každom z nich samostatne. A to je tak pracná záležitosť, že ani nemá zmysel o tom uvažovať.
Šel bych na to přes umělou zátěž a termokameru.
Já při identifikaci špatné sériové sekci nabíjím celý blok, nebo jen část a sleduji jak stoupá napětí v daných sekcí. Většinou jeden vadný článek odvari i zbylé články v sérii.
@@jirkazima1126 Jirko nechcete vyhlasit zbierku ze by sme sa zlozili a vy by ste urobili pokus opravy? Chapem ze to nie je len o financiach ale ja sa kludne nejakym podielom pripojim. Moja aku je asi zatial ok, ziadnu podobnu analyzu som teda este nerobil, resp. pri 15% to kopne furt stejne ako pri 80. Kazdopadne vam fnadim ;-).
není něco do těch nosníků? nějaká záslepka? aby se tam nedrželo a nedostalo to bláto
PUR Pena :)
@@ondrejgrussmann5248 Ta ale bude drzat vhlkost nie?
Zkusil bych tu Teslu párkrát dobít pomalým nabíjením na 100%, nejspíš se ta baterka trochu srovná, články se totiž začínají balancovat až při nabíjení nad 80%, což nejspíš pan taxikář moc nedělal.
Tady už to nepomůže (ono už se to navíc před měřením stalo). Je tam moc velký rozdíl vnitřního odporu vybraných článků. To už nejde dobalancovat - buď je chyba v měření a je potřeba opravit to (protože by to pak balancovalo na nesmysl), anebo spíše je tam problém konkrétního bloku článků a musely by se vyměnit.
Podle servisní historie s tím někdo najel za 2 roky 250 000 km, to se mi teda nezdá, to je průměrně denně 277 km...
Je to taxík, na kterém se střídalo více řidičů. Náš má za necelé tři roky 320 tisíc km.
skoda ze neviete sa spytat predchadzajucich majitelov ako nabijali auta
V Áčkách prodávají 5 let starý Hyundai Ioniq se 100% zdraví baterie SOH a 80000 km. Jak je toto možné když u vás degraduje batt nejvíc ze začátku?
U Hyundaie specificky to vyčtené SoH nezbytně nutně neznamená to co u jiných výrobců. Typicky máme Ioniq 28kWh s nájezdem 280000km (taky bývalé taxi) a reportované SoH se pohybuje mezi 95-100% podle toho jak to zrovna je vybalancované. Nicméně z hlediska reálného dojezdu to auto ujede pořád prakticky stejně, jako kus s nájezdem 80000km. Někdy se k tomu určitě ještě vrátíme a něco o tom natočíme.
hele máte jistotu, že vaše Tesla neměla baterku třeba před 100k km měněnou? ta 93% degradace je jak u mě na Citigo po 100k...
Jo jo, má 100% jistotu, že tahle baterie je s autem celý jeho život.
Citigo nema termomanagement a ma nejhorsi baterie ktere se dělají.
@@amperak čekal bych tohle tvrzení spíš od Houžvičky :) ale nepotěšil jste mě..
já mám 100% původní baterii, TMS 250k km najeto, degradace cirka 8%. A to je tomu 9, resp. za chvíli 10 let.
@@jirizyka v teslach selzou hlavne vyrobni vady, zbytek drží
som zvedavy kto bude platit skody ked vyhoria cele garaze po neautorizovanej oprave baterii!🤣😂🤣
pojišťovna, stejně jako u neautorizovaných oprav spalováků
Do predniho podbehu do te kapsy vlozit po osetreni presne narezany kus polystyrenu je to Dodo -dodelej si doma😂
Panove dava smysl koupit jeden z prvnich modelu S 85 s nabijenim zdarma rekneme kolem 500k? Tesla jako takova me nejak moc nezajima a nekonvenuje co me zajima je nabijeni a jezdeni zdarma. Jsem zvykli na auta jako A6 a A8. U Tesly chapu ze pujdu dolu ale predpokladam ze model S ma vzduchovy podvozek. Ma smysl takove auto kupovat? Supercharer mam blizko a barak kde muzu dobijet taky...
Jaky ma proboha smysl kupovat stary odjety Sko jen kvuli nabijeni kdyz muzu v klidu pohodlne nabijet doma? Uz jen ten zbytecny cas na SuC. Vzdyt se da ted fixnout ele na 5Kc a jestli projezdim rocne 15tis, nebo nasypu 150tis za opravy do elektroveterana snad umi spocitat kazdy ne?
Nemám na to zatím moc názor. Některé generace S mají různé problémy (např. s motory), takže bych si musel pořádně nastudovat nástrahy. Je to samozřejmě prémiovější a komplikovanější vůz.
Ohledně free nabíjení mám ale pochybnosti nad užitečností. Ony některé ty staré TMS nabíjejí dost pomalu (40-70 kW), takže tam člověk bude ztrácet strašně času jenom aby ušetřil. Mě by to asi nebavilo. Druhá věc je, že pokud ten blízký supercharger je třeba vestec, tak tam už je fronta takových free-SC aut i v noci. Někomu za ty ušetřené peníze stojí i čekání ve frontě...
Já osobně si to nemyslím,podle toho co vše jsem viděl o starší Tesle S:(To asi bude dobrá kasička na peníze....jako na druhou stranu ty baterie vcelku drží u těch aut,není to nic šíleného,ale odchází tam poloosy,motory a jsou dost drahé opravy.To už je lepší postavit si svojí FVE dobíjecí bod,např. místo plotu (pokud hledáte dobíjení zdarma),kdy dnes panely stojí kolem 1000-1500 za kus,takže tam hodit 10-15 panelů,k tomu střídač za 10-20 tis a pár kabelů a celková cena je do 50 tis kč.To si zvládne postavit zručný člověk sám.A máte nabíjení na 3/4 roku zdarma a přes zimu SPOT za 1.50-2.50 kč silová,,,Pokud tedy jezdíte max do 400 km od baráku jako já a stačí mu nabíjet doma a má auto k dispozici doma přes den(např.home office,nebo práce na směny atd.)Já FVE mám tedy na střeše10kwp a díky tomu šetřím cca 80-100 tis kč ročně jen za palivo a plánuju si postavit ten nabíjecí bod na jaře místo plotu (vyjde mě to levněji než klasický plot).Ale chce to specifické podmínky samozřejmě...jako svůj barák,pozemek,plot,místo,práce.návyky atd.U mě to fuguje dokonale,ale každý to má jinak.Pak se vyplatí koupit novou např.Teslu Y SR za mega než ojetou S za nevím 800 tis třeba.Já jí koupil z čistě ekonomických důvodů,kdy mám nájezd 30-35 tis km ročně a už mě nebavilo neustále měnit oleje,opravovat vše možné kolem motorů,převodovky atd.Moje poslední oprava na Mercedesu ML420 byla vstřikování,kdy oprav vyšla přes 100 tis,k tomu už to má DPF filtry na 90% a prostě se to sype...to samé BMW745 a jiná auta co ještě mám a budu se jich raději už zbavovat.Měl jsem na výběr,pokud jsem si chtěl koupit konečně v 50 letech nové auto...bud Octaviu v naftě,automatem,nějaké slušné výbavě,kombi atd.,za cenu přes milion,nebo Teslu Y SR za milion.Jelikož už jsme měl 3 roky FVE,tak volba padla na Teslu Y a zatím spokojenost.Přecházel jsem jak píšu z Mercedes ML,BMW 7,Mercedes E320,která jsem kupoval před 10-15 lety jako mírně jetá a když jsem si spočetl,co jsem dal za servis,oleje a naftu,tak je to šílenost za několik milionů za ty roky.Tak to zkouším touto cestou EV.A zatím jezdím za cca 0.25 kč na 1km,v servisu ještě ani jednou a jen jezdím.Až na pojištění HAV+POV za 30 tisíc,jsou ostatní náklady nula.kromě pár kč za elektřinu v zimě.(Spot).A ano,dojezd omezený,beru to tak,že každý den vyjíždím s "plnou",ujedu 350km,pak natankuju 25 min zase na 300 km,takže mám za 25 min času k dispozici cca 600-700km denně,pokud potřebuji.Ale to se stane vyjímečně.V 95% mě stačí dojezd do 350-400km a méně denně.Výlet po evropě 3x ročně mě zase ty dvě hodky za cestu 1000km nezabije.A co se týče baterie,tak záruka 8 let/160 tis km,a když náhodou vysere po záruce,tak si koupím za 150-200 tis kč novou z těch ušetřených peněz za palivo.V podstatě by to mohlo díky FVE vycházet tak,že za 10 let ujedu cca 350 tis km a ušetřím jakoby cenu toho auta ten milion co stála.Jaká bude realita to uvidím,zatím je to na dobré cestě a jsem fakt spokojený.A to jsem vcelku velký petrolhead,mám doma veterány,rád se hrabu v motorech atd.,ale ono už to začalo být neunosné jak finančně,tak časově ty opravy,čekání na servis,pokud jsem to sám nezvládnul atd.Tak snad to bude správná cesta pro mě:)Jsem se trochu rozepsal...ještě že píšu fakt rychle:)
staré S má smysl jedině neperformance v dual motoru, takže 75D, 85D, 90D. Nic jiného. Obecně se to chce orientovat na auta od konce roku 2015 a novější. Ušetříš si spoustu mrzení.
protože mi tu YT maže komentáře, tak se víc rozepisovat nebudu. Ale zkus fejsbůk Tesla klub CZ/SK, tam jsem se o tom rozepisoval.
Moj volant z modelu 3 2019 prezil 220 000km bez vad v dobrom stave.
To věřím. Volant na pre-refresh měl jiný materiál a na tohle netrpěl. To až u refreshových modelů byl problém. Holt ne všechny změny byly k lepšímu.
@@jirkazima1126uvidim ako na tom bude volant z modelu 3 2024 po takom najazde.
Skvělý video. Odradila mě koupě ojetý Tesly z důvodu, že se okolo 200 000km mění u každé motor. Při mém štěstí bych si to koupil a do měsíce bych musel hledat servis co mi to bude dělat
@@wwaawweee moja TM3 LR 2020 ma 302.054km a má stále ten istý motor, baterky a aj brzdy
Odporuje to informacím a zkušenostem, které mám. Jak jste přišel na to, že se u každé mění po 200 tisících km motor?
@@jirkazima1126 psali to na internetu servisáci co dělají diesely... Taky psali, že výměna baterie stojí víc 0,5 mega a v zimě to nedojede do supermarketu pro rohlíky... 😉😉🤣🤣
@@jirkazima1126 protoze do nekterych motoru zatekalo, tak automaticky zateka do všech. Psali to na autoforu, protoze novinare sere, ze jim tesla nic nepujci zadarmo a nezaplati za clanek prachy
tak si nekupujte TMS a TMX ve verzích Performance, nebo RWD. Pak ty motory vydrží nesmysl.
Ano zobrazovany buffer je spodny, horny buffer tesla nema. Pri nabiti na 100% SOC maju clanky 4,2V max.
Odkial mate tuto podla mna mylnu informaciu? Definujte velky cislom.
Nedavno som skusal pozerat data z bms na kamaratovej lfp a ziaden horny buffer tam nebol zobrazeny. Ano lfp umoznuje relativne rychlo rekuperaciu, ale urcite ste musel najprv aspon zlomok energie pouzit bud stacionarne alebo jazdou aby bola mozna rekuperacia. Kupte si diagnostiku a pozrite sam.
Na to bacha. Začiatkom tohto roka poslala Tesla OTA update, ktorý práve toto umožňuje. A aj keď to vyzerá ako rekuperácia, tak auto používa klasické brzdy. Práve LFPčko hore zrovna buffer nepotrebuje 😉
Bolo dopriate baterii pred meranim vybalancovanie ? Bola nabita na 100% vybita a opätovne nabita na napr na 60 percent ? Mal som na model S rozvalancovane clanky cca 40-50mV. Tiez nabijane max do 80%. Moje auto nepoznalo 100% asi 2-3 mesiace. Po nabiti na 100% + dolezite je pripojene na nabijacke nechat dlhsie v mojom pripade asi 6 hodin kedy udrzovalo max stav nabitia tak pokleslo balancovanie na 4-6mV a to si drzi aj pri naslednych nabitiach aj na 60% .. Prosim nestraste ludi s niecim co nemate uplne overene a neurobili ste maximum pre riadnu diagnostiku baterie.
Celkem mě uráží, když někdo přijde a vyčte nám, že jsme neudělali něco, co jsme přitom přesně udělali. Obě auta prošla dokonce několika cykly (jedno wallbox 11kW, druhé zásuvka).
Nicméně, rozbalancování vychází zde z rozdílu vnitřních odporů těch bloků. To už vybalancovat nejde - to už jde leda rozebrat a opravit. Kdo rozumí problematice, ten tohle ví.
Ja vas neurazam. Bola to normalna otazka. Vo videu nebolo spomenute to na co sa urazate . 😉 Rad by som ale vedel ake zaruky davaju firmy co vymenia len jeden batery pack... to moze byt nekonecny servisny kolotoc.
@@agent848 To se asi obraťte s dotazem na tu firmu ne, co to mění? Tady jen pán provedl adekvátní měření a diagnostikoval problém. Není to jeho Tesla, tak to asi řešit nebude. Ale doporučil to majiteli a s tím, že v Chorvatsku je již firma, co to umí řešit. Protože až napětí v tom bloku klesne pod určitou mez, tak už auto nepůjde provozovat. A nikdo teď neví, zda to odejde za měsíc a nebo za 2 roky. Teď se provedlo měření. Za měsíc až 3 se provede další a podle změn se teprve bude dát odhadnout, zda degradace toho bloku dál pokračuje a nebo se stabilizovala. Pokud to teď EV clinic umí kolem 40 tis (při ceně auta cca 430 tis pořád ok) a pravděpodobně se SOH zvedne někam k 90 %, tak to smysl má. Pořád je to levnější opravda než třeba rozvody na většině nových aut nebo výměna DPF.
@@michaelsnow242 Jasne ja som rád ze je moznost opravit bateriu za rozumnu cenu. Aj ked asi by som radsej volil cestu od Tesly a mal zaruku na repasovanu 4roky alebo novu 8 rokov v pripade modelu S . Ono v podstate co bezny clovek usetri na palive tak to potom da do baterie. Na spalovaku ked sa pokazi nieco drahe tak to auto neusetrilo na servis nic a je to vydaj naviac. Preto by ma zaujimala nejaka skusenost s takouto lacnou opravou. Preroze predpokladam ze záruka bude len na vymeneny pack. A tiez je otazne ako sa bateria bude spravat s inac opotrebovaným packom. Tiez predpokladam ze cisto novy modul tam nedávajú. Ale bol by som rad ak by taketo vymeny boli bezne a trvacne. Cas ale ukaze.
@@michaelsnow242 potom co uděláte dieslový trojboj (vstřiky, turbo, dpf) pak máte nemalou jistotu, že máte pár let pokoj. Tady když necháte vyměnit vadné články, nebo dokonce blok máte naopak nemalou nejistotu. Situace se může za pár měsíců opakovat v jiném bloku.
Sorry chlapi, ale jednotky se skloňují. Tři Volty, pět Voltů, tři Ampéry, pět Ampérů, tři Watty, pět Wattů, tři Ohmy, pět Ohmů
tesla má přes 3500kg a zvedák na 2500kg asi bych měl strach pod to vlézt
Cože? Jakože je Tesla náklaďák nebo co??? Vždyť má podle modelu kolem 2t...
@@hokej9442 asi nevíš že se kvůly el.autum se bude měnit váha na osobáky u tesly 3 je vaha motoru 1836kg přri 208kw verze ,pročti si ůpravy které jsou navržené do změny zákona o váze ve skupině B
A na to jste přišel kde?
@@milanrudolf2955TVL, tak tohle je už fakt moc😂😂
@@milanrudolf2955 Zkus psát ve své rodné klingonštině, možná ti budeme spíš rozumět :D
elektro blbost, je to těžké dlouho se to nabíjí až jednou se budou vozidla nabíjet samy ze slunce tak budu o takové kravině na entou uvažovat jinak slušný nesmysl. lepší je pohon na lpg doplním a jedu
Stejná blbost jako interrupce a diakurkura, žejo!
vždycky pobaví lidi, co problematice vůbec nerozumí a stanoví si nesmyslné požadavky s tím, "že by si to koupili až ... ".
takhle zvedat teslu a to si hraje na odborníka
A jak bys ji zvedal ty?
a ty jsi odborník na co?Na hloupé keci vid...zvedá jí uplně normálně tvl.A ty zvedáš jen pul litry Bráníčka doma na gauči a hloupě žvaníš co...
@@jirivaler7933 na to jsou přesně určený podložky
@johnnysurikata1854 i takový mentál jako ty určitě ví že je dole baterie
Přesně, každý odborník zvedá Teslu ještěrkou.