Wykonywałam test MBTI kilka razy i za każdym miałam INTP. Po jakimś czasie zainteresowałam się bardziej tym temat i doszłam do wniosku, że niekoniecznie tak jest. Nie wiedziałam czy dominuje u mnie T czy może F. Dopiero jedna sytuacja w moim życiu uświadomiła mi jak bardzo się pomyliłam. Z całą pewnością jestem INFP. Gdy byłam tego pewna ponowiłam test. Ten sam. Pierwszy raz wyszło mi INFP. Sądzę, że testy są super jeżeli chodzi o nakierowanie nas na odkrycie dominujących cech, nawet dla czystej przyjemności. Nie należy, jednak traktować ich jako jedynego źródła wiedzy i gorąco polecam wszystkim poszerzyć wiedze na ten temat!
Wielu ludzi, którzy zgłębiają temat MBTI, poddaje w wątpliwość skuteczność testów osobowości opartych na tym zagadnieniu. Są dwa główne czynniki fałszujące wynik testu: słaba samoświadomość oraz wynikająca niejako z tego chęć postrzegania siebie takim, jakim chcielibyśmy być. Znacznie bardziej dokładny obraz nas samych daje znajomość funkcji poznawczych, o których niestety Człowiek Absurdalny nie wspomniał(są one bezpośrednio związane z "czterema wymiarami strategii działania", które zostały wymienione w materiale wideo, przy czym pierwszy wymiar I - E jest niejako multiplikatorem pozostałych wymiarów, dając 8 funkcji poznawczych oraz ustalając ich strukturę). Pozdrawiam, INFP 😉
Robiąc test MBTI wielokrotnie nie miałem pojęcia, co odpowiedzieć, gdyż pytania dotyczyły rodzajów zdarzeń, działania lub sfer życia, które albo u mnie nie występowały, albo były znikome lub na tyle sporadyczne, że trudno było ocenić, czy zgadzam się z określonym zdaniem na dany temat, czy nie, czy występuje jakaś prawidłowość, czy nie, szczególnie, że niektóre pytania (a może większość?) są, o ile pamiętam, dość ogólne i zwyczajnie nie wiedziałem, czy dane stwierdzenie to reguła w moim życiu, czy chwilowy trend, nawyk, lub wynik jakiegoś uwarunkowania, po którego odjęciu lub modyfikacji okazałoby się, że zdanie przeciwne jest tym prawdziwym. Test robiłem z 5 razy, wyszły mi w sumie 3 różne typy osobowości.
najgorzej z najgorszych jak dla mnie jest zrobienie testu z 16personalities i kierowac sie tym typem, jesli chcemy znac swoj typ mbti na podstawie funkcji kognitywnych (czyli pierwotny zamysl mbti) to sama strona deklaruje ze sie nimi nie posluguje, najlepiej jest czytac o fukcjach lub samych typach
Dokładnie. Funkcje kognitywne powstały na bazie koncepcji Junga i wnoszą do całej typologii o wiele więcej głębi niż prosty i płytki podział na kilka dychotomii. Posługiwanie się MBTI bez teorii funkcji kognitywnych, to jak granie w piłkę nożną bez znajomości reguł - niby potrafisz kopać piłkę, ale jaki to ma sens, jak kopiesz do złej bramki?
Trzeba wziąć też pod uwagę, że testy osobowości nie pytają o to, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawartykiem. Pytania dotyczą raczej życiowych spraw, np. Czy książka lub film są lepsze niż spotkanie towarzyskie. Tu oceniasz swoje życie, a nie osobowość. No a to, że ludzie dają odpowiedzi, które chcą dać, a nie które do nich pasują, to nie jest problem testu, tylko człowieka. Oczywiście, test powinien wziąć to pod uwagę, ale nie jest to stricte jego problem.
"No a to, że ludzie dają odpowiedzi, które chcą dać, a nie które do nich pasują, to nie jest problem testu, tylko człowieka. " W ten sposób odpowiadają sobie, że są ekstrawertykami, ponieważ wpływ otoczenia jest tu niepodważalny ;-) I warto mieć tu na uwadze, że Jung miał w zamyśle nieco inne zastosowanie tych terminów niż ma to miejsce obecnie.
Lot nad kukułczym gniazdem albo Eksperyment Rosenhama. (...) Socjolog amerykański, Erving Hoffman prześledził kolejne etapy etycznej i psychiatrycznej kariery " umysłowo chorego". Wedle niego podlega ona ściśle rozplanowane ostracyzmowi. Rosenham, profesor psychologii i prawa na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii, symulował szaleństwo (Początek lat 70tych). Zadał sobie kilka podstawowych, a prostych pytań: "schizofrenia", "zdrowie psychiczne" ? , a także o wartość stawianych diagnoz i pożytek ze szpitali psychiatrycznych. Aby rozwinąć dyskusję, przyjął osiem "normalnych" osób do różnych instytucji psychiatrycznych. Ci pseudo - pacjenci podczas badań wstępnych skarżyli się na słyszenia głosów: owe głosów. Skarżyli się na objawy egzystencjalne, mówiąc ich życie jest puste, bezcelowe, próżne. Co się tyczy reszty, pseudo-pacjenci starali się nic nie zmieniać w opowieści o swoim życiu. Dzięki swej prawdomownosci umacniali zdecydowanie szanse na diagnozę "zdrowia psychicznego": ich biografia i zachowanie nie miały w dobie rzeczywistoście nic patologicznego. Dodajmy, że natychmiast po przyjęciu przestawali utrzymywać, że słyszeli głosy. Hospitalizacja była dla nich tak męcząca, iż wszyscy z jednym wyjątkiem pragnęli opuścić szpital. Mieli wiec w tym swój interes, by zachowywać się jak najnormanbiej i być wzorem dobrego sprawowania. Mimo to owi pseudo - pacjenci nie zostali nigdy za takich uznani. Wszyscy poza jednym, zostali przyjęci z rozpoznaniem schizofrenii i zwolnieni jako "ustępujący schizofrenicy". Ich hospitalizacja trwała od tygodnia do dwóch miesięcy. Wg. Rosenhama diagnoza psychiatryczna jest fałszowana nie tylko przez dążenie do wykrycia chorób tam, gdzie ich nie ma, lecz również przez nałożenie etykiety - np. schizofrenika - która raz przylgnawszy do pacjenta wpływa dogłębnie na psychiatryczne interpretacje związanych z nim faktów i gestów. Pseudo pacjenci często robili notatki. Nikt nie pytał co pacjent pisze. Uznawano je za nawyk obsesyjnie zachowania, które często idzie w parze ze schizofrenia. W szpitalu wszyscy pacjenci odczuwają przejawy depersonalizacji. Przepisywano im niezwykle zróżnicowaną gamę lekarstw psychotropowych, co nie omieszkało wprawić ich w zakłopotanie, zważywszy identycznych występujących u nich objawów. Rosenham pisze, że diagnozy psychiatryczne nie były najczęściej ani pożyteczne dla pacjenta ani pewne (...) th-cam.com/video/duz4Oh07NA8/w-d-xo.html Odpowiedz
Nigdy nie lubiłam tych testów, ponieważ nie byłam w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na większość pytań. Sprawiało to, że źle się ze sobą czułam - jakbym dobrze nie znała samej siebie. Dzięki, że wspomniałeś o normalnym rozkładzie cech i np. o ambiwertyźmie.
jak bys dobrze znala siebie to byś latwo określiła swoją osobowość. jak poznasz teorie, ktorej nie znasz bo musialas robic jakies testy to byś nam mogła powiedziec kim jestes w 4 literkach
Skrócone opisy typów są bardzo enigmatyczne i rzeczywiście pasują do każdego. Rozwinięte opisy są znacznie bardziej konkretne. Nie jestem fanatykiem MBTI, ale dwa razy byłam świadkiem, jak bliskie mi osoby były całkowicie przekonane, że otrzymany wynik w ich przypadku jest fałszywy. Być może jest to wbrew zasadom, ale jako dociekliwa INTP zrobiłam test jeszcze raz, razem z nim, albo raczej "za nich" (osoby te znam BARDZO dobrze). Efekt był niezwykły - wyniki były całkowicie inne i w dodatku pasowały bardzo dobrze. Z mojej perspektywy więc jak najbardziej zdarza się, że testujący nie zgadza się ze swoim wynikiem.
W teorii można być dwoma typami Jeśli stypujesz się wedle 16p i jeśli stypujesz się wedle cognitive functions Jedno jest po prostu prostsze a drugie stosowalne jak literki są niekompatybilne INFJ
Też jestem INTP, już wiem czemu tak do mnie docierają Twoje filmiki i czemu pasuje mi forma przekazywania treści, którą stosujesz :). Swoją drogą przechlapane jest być nami :)
Wydaje mi się, że samo mbti jest super ciekawe. Testy, które są pod to tworzone są nie najlepsze, do tego ludzie naprawdę nie znają samych siebie. Gdy wejdzie się w to głębiej i pozna funkcje kognitywne wszystko staje się bardziej zrozumiałe. Ja tam uwielbiam mbti, dużo się o sobie naprawdę dowiedziałam, wiem też że wielu ludzi o moim typie osobowości może borykać się z tymi samymi problemami co ja i to jest normalne! Mbti pomaga lepiej zrozumieć ludzi - dlaczego się tak zachowują, jak się z kimś dogadać, jak tej osobie pomóc. Ale super film i bardzo cieszę się, że powstał!
Samo w sobie MBTI jako typowanie po literkach nie jest miarodajne ale funkcje kognitywne Junga już mają większy sens. Dochodzi jeszcze wpływ enneagramu i wiele innych składowych bo według Junga mamy chociażby cień osobowości (funkcje o przeciwnych zwrotach). Temat, który jest jak rzeka 😄🌊 Jestem INFJ chociaż często odczuwam w sobie energię ENFP mam wrażenie 😄 Pozdrawionka dla każdego 😁
Zgadzam się. Testy na funkcje kognitywne są bardziej trafne, niż te bazująca na samym systemie literowym. Najlepiej samemu o nich poczytać, żeby jak najbardziej rzetelnie poznać swój typ i na jego podstawie badać swoje mocne i słabsze strony. :) wtedy można też zapoznać się z tzw.loop'ami w które można wpaść nie będąc wcześniej świadomym.
Największą wadą przy wykonywaniu takiego testu jest nieraz fakt, że nasz obraz siebie ma mniejszy lub większy konflikt z rzeczywistością. Druga rzecz jest taka, że przykładowo różnica między ENFP a INFP jest diametralna, a już nawet stosunek 51% do 49% cechy w pierwszej literce będzie cię kwalifikować do jednej z grup. Ludzie są jednak bardziej skomplikowani i ciężko ich zakwalifikować do jednego z 16 typów. Zamiast szukać swojego typu moim zdaniem lepiej jest siebie wykreować i potraktować jako indywidualną jednostkę.
Cześć, długo już interesuję się i badam MBTI na własnych doświadczeniach. Chciałbym poruszyć dwie kwestie: 1. Jeśli ktoś robi tylko test ze strony 16 osobowości, to nie jest to pewniak wyniku. Jak wspomniałeś - ludzie częściej wybierają to, jak myślą że z nimi jest, a nie to jak naprawdę jest. Dobrze jeśli obok siedzi ktoś bliski i konsultuje się z badanym, czy na pewno tak jest, czy częściej jednak nie dostrzega się u tej osoby innych czynów. Poza tym wynik faktycznie pokazuje darmowy, ogólny opis osobowości, który niewiele tłumaczy szczegółów. 2. Wiedziałem jednak, że coś w tym jest, ponieważ po przeczytaniu wszystkich opisów, pasował do mnie głównie ten jeden, z mojego wyniku, więc zacząłem to badać. Zagłębiłem się w temat w życiu prywatnym, zacząłem wysyłać znajomym te testy i Ci, którzy otrzymali ten sam wynik, byli pod moją obserwacją (oczywiście nie robiłem na nich analiz, a po prostu doświadczałem ich i szukałem podobieństw). Okazało się, że pośród moich znajomych są głównie osoby z działu „zielonych idealistów” tak jak i ja do nich należę, czyli od początku nieświadomie ciągnęło mnie do podobnych typów osobowości. 3 moje dobre przyjaciółki mają dokładnie ten sam typ osobowości i każda z nich działa na mnie w podobny sposób. Wspominasz o tym, że testy bazują głównie na „pozytywnych opisach” - ja opisałem wszystko co widziałem w całej trójce i szczerze mówiąc, to wyszło nawet więcej negatywnego w tym opisie - ale każda z nich zgodziła się z tym opisem. Następnie wstawiłem ten opis na jedną z grup MBTI i z 23 osób, które jakoś na to zareagowały - wszystkie zgodziły się z opisem, szczególnie potwierdziły to te osoby, które miały właśnie ten typ osobowości. Pisałem o takich szczegółach jak: nieumiejętność mówienia „nie”, chaotyczność, nieuporządkowanie, tendencja do wierzenia w cokolwiek (jesli nie boga, to chociaż w znaki zodiaku, gwiazdy lub coś innego - mocno w to wchodzą), bardzo dużo mówią o sobie, przerywają wypowiedzi, ich podstawową zasadą jest „NIE RANIĆ”, ale ostatecznie zawsze ranią, a potem czują się źle… nawet to, że mają słabość do sitcomów typu „the office” z powodu abstrakcyjno-chaotycznego humoru. Oczywiście pozytywne opisy też się tam znalazły, jednak sam fakt, że w kilkunastu podpunktach opisałem jeden z typów, bo akurat mnie otacza - i nie było ani trochę wspierane, czy pokrywające się z opisem na stronie z testem - wskazuje na to, że 16 typów jest realne i działa w praktyce. Tylko nie warto wierzyć ogólnym opisom, a naprawdę zagłębić się w temat i doświadczać tego na własnej skórze. PS. Zrobiłem taki sam test na innym typie osobowości, tym razem na logikach, bo nie idą oni za emocjami tak mocno jak uczuciowcy, więc liczyłem na jakąś krytykę z ich strony, gdy będę ich opisywał, ale Ci też zgodzili się z opisem, nie mając żadnych zastrzeżeń ✌🏻
INFJ (NiFe) Sporo osób, które weszły w MBTI głębiej twierdzi, że z samymi testami jest pewien kłopot, bo ich próba estymacji funkcji kognitywnych modelu nie zawsze się sprawdza. A MBTI głównie rozbija się o funkcje kognitywne, a nie literki w nazwach typu. A jak już się wejdzie w funkcje kognitywne, to trochę inaczej to wygląda. Popularnym jest, że niektóre osoby oferują pomoc w typowaniu, chociaż nie wiem, jak to w praktyce wygląda. I też słyszałam, że przy testach osobowości czasami warto je spróbować rozwiązać z bliską osobą, żeby poznać jej punkt widzenia na jakieś nasze zachowanie. Tak czy siak, trochę szkoda, że nie ma solidnego naukowego sprawdzenia tego modelu, bo generalnie widzę potencjał w archetypach. Ale na obecnym etapie to rzeczywiście jest bardzo whishy-washy. Natomiast z kolei z perspektywy doświadczania ludzi o tym samym typie, to robi się bardzo ciekawie. Ja jestem INFJ, czyli innymi słowy kosmita ^^ Całe życie czułam się niesamowicie wyalienowana i nierozumiana przez otoczenie. Pierwszy raz z MBTI miałam styczność w moich wczesnych latach 20. Sam opis rzeczywiście mnie zaskoczył, bo nic tak silnie nie pasowało do tej pory (a w dzieciństwie dużo bawiłam się w horoskopy i dość szybko przestały mi pasować). Jednak to nie opis zrobił największe wrażenie. Na facebooku trafiłam na społeczność INFJ. I zaczęłam czytać doświadczenia życiowe innych ludzi, którym ten typ wyszedł. Jakbym czytała o sobie. Wrażenie było tym większe, że nigdy nie doświadczyłam z nikim takiej zgodności. Posłuchanie historii innych INFJ było wręcz surrealistyczne. W sumie ciekawa jestem, czy osobom innych typów kiedykolwiek się coś takiego przytrafiło. A i też mam taką myśl, że INFJ mogą potencjalnie coś takiego odczuć najsilniej, ponieważ po pierwsze z racji bycia jednym z najrzadszych typów, wielu INFJ może doświadczać wyalienowania. Do tego jeszcze na szczycie funkcji kognitywnych INFJ jest Ni (introwertyczna intuicja), która wskazuje na ogromną skłonność do introspekcji i maglowania wszystkich schematów i zależności w środku. Myślę, więc że jakiś potencjał w tym modelu drzemie, chociaż wydaje się mieć sporo wad metodologicznych. P.S. Jeśli ktoś poznał swój typ przez stronę 16personalities, to niestety, nie jest to MBTI, ponieważ strona 16personalities nie ma praw do używania tego modelu. Więc zrobili taką sztuczkę, że używają testu do Wielkiej Piątki i mapują wyniki na model MBTI. I tutaj już nie ma cienia gwarancji, że to mapowanie ma sens. P.S2 Ten opis z eksperymentu do mnie nie przemawia. Wiele stwierdzeń to rzeczywiście generyki, jednak pod koniec pojawił mi się zgrzyt, bo nie potrafię nie być szczera - albo jestem szczera albo co najwyżej się nie odezwę... ale i tak będzie mnie to gryźć i będę szukać opcji, żeby powiedzieć i nie oberwać. A w ogóle to nie mam problemu obcej osobie opowiedzieć historii mojego życia ze szczegółami i jakoś życiu nie udało się jeszcze nauczyć mnie, żeby tego nie robić, a trochę już żyję. Co do otwartości, to jestem otwarta bardziej na koncepcje niż na ludzi jako takich i jakkolwiek potrafię ekstrawertyzować całkiem skutecznie, to jednak fizycznie zdecydowanie wolę stronić od ludzi i zadawać się jedynie z zaufaną garstką. Obecnie odczuwam pewne braki w kwestii zaufanej garstki, ale już zadawanie się z ludźmi z pracy wydaje się mnie skutecznie przebodźcowywać... najchętniej bym ich doświadczałam góra raz na tydzień - i nie że z nimi jest coś nie tak... po prostu za dużo. Mnie interesują głównie takie osoby, które chcą sobie ze mną pogadać. Jak ktoś jest skupiony na innych sferach niż moje zainteresowania jest mi obojętny. Plus mam bardzo duży problem z brakiem harmonii w otoczeniu a ludziom zawsze brakuje harmonii... i ja czuję, że powinnam ich naprawiać, chociaż doskonalę sobie zdaję sprawę z tego, że nikogo poza sobą nie jestem w stanie naprawić. Innymi słowy, ludzie to fascynujące zjawisko do obserwacji, ale są niesamowicie męczący.
Haha, dobrze to opisałaś :D Odnajduję siebie w twoich "słowach" ;) Miałaś kiedyś przemyślenie, że jako INFJ możesz być na tyle szczera, że gdybyś obdarzyła tą szczerością drugiego człowieka, to ten co najmniej by się zasmucił? :D Co myślisz na temat relacji, związków damsko/męskich osób określających się jako INFJ? Z mojej perspektywy odczuwam to jako dosyć skomplikowana kwestia, ze względu na potrzebę częstego przebywania z samym sobą, bądź "z dupy" braku ochoty na konwersację/zainteresowaniem się drugim człowiekiem w danej chwili, która może nie być tylko chwilowa :D
@@RunningVandal. Ale akurat cechy INTJ są takie, że jest spora szansa ze osoba o tym typie będzie chciała się rozwijać, więc może być takimi materiałami i treściami bardziej zainteresowana niż inne typy. Więc to akurat nie dziwne, że różne miejsca/idee mogą przyciągać podobnych ludzi.
@@Angie-nm4ft Ma to duży sens, ale nie mówię tylko o komentarzach tutaj, a ogólnie mojej przestrzeni w internecie i ludziach z którymi się spotykam. Może to być zawsze kwestia mojej bańki informacyjnej, albo po prostu coś jest na rzeczy.
@@RunningVandal. No takie testy są deklaratywne, co oznacza że część ludzi zaznaczy tak, jak chciałaby się zachować albo jaka chciałaby być a nie jak naprawdę to wygląda, więc jest szansa, że jest to przekłamane. Poza tym w jednym teście który robiłam było pytanie "czuję niepokój kiedy się stresuję" i miałam takie wtf xd Kto nie czuje niepokoju gdy się stresuje xd Te testy nie są dobrze skonstruowane zazwyczaj. Dlatego też lepiej brać je trochę z przymrużeniem oka.
niestety nie zawsze się można zgodzić z tymi opisami ;/ mimo iż masz trochę racji, funkcje te mogą źle nam dobierać cechy. co gorsza - niektorzy ludzie są mieszanką obu skrajności, co dodatkowo utrudnia osąd
@@przyjacielswistakow6301 a może entp? Lub któryś z typów mający Ne jako pomocniczą? Ogólnie jeśli chodzi o funkcje to je też trzeba dobrze zrozumieć, bo nawet testy na funkcje często się mylą
testy są bardzo niedokładne, bo różnie interpretujemy pytania, a co najważniejsze - często nie uwzględniają funkcji kognitywnych, dlatego najlepsza metodą jest poczytanie o owych funkcjach, autorefleksja i zdecydowanie, które z nich najbardziej do nas pasują i są najbardziej naturalne
Jestem INFJ Prawdziwość MBTI - Od kilku miesięcy szukania i łączenia faktów w internecie doszedłem do wniosków że te informacje MBTI są raczej trafne. Jak szczerzę się odpowie na pytania to wynik wyjdzie prawidłowy. Każdy typ ma funkcje kognitywne i pomocnicze. Moje (Ni) jest bardzo celne. Często siedzę w swojej głowie i "rzygam pomysłami". (Fe) zauważyłem że ludzie z tą funkcją lubią ekspresyjnie okazywać uczucia, chociaż nie zawsze. Ja tak ^_^. Nie zgodzę się po części z (Ti).Tak, bardzo często myślę w sposób emmm.... jakby dramatyczny. Mimo to zauważyłem że czasami myślę jakbym miał (Te) więc.... (Se) lubię sport ^_^
Też jestem INTP i podobnie jak wyżej, też zainteresowałem się publikowanymi treściami Człowieka Absurdalnego, pasuje mi forma przekazu: otwartość koncepcyjna, szersze spojrzenie na problemy z uwzględnieniem oddalonych zależności, a przede wszystkim żywość umysłu z pochodną poczucia humoru - tak, to nie błąd w opisie, chodzi mi o może być nazwane perspektywicznością (MBTI) a odnośnie wykładów - to pierwiastek umiejętności zabawy intelektualnej, nazwałbym to mordowaniem kłębuszka wełny, to taka zabawa koncepcjami, potem zestawianie ich z czymś zupełnie przeciwnym, co podważa wcześniej przedstawione twierdzenia, a na końcu wygładzające, że pierwsze spojrzenie też coś miało z racji. To taka zabawa, tym kłębuszkiem jest koncept problemu sprowadzony do zabawki, którą w pewien sposób można zniszczyć, jednak na końcu nadal jest zabawką, nie naruszoną, jednak z nowym spojrzeniem na koncept. Oczywiście wiadomo kto jest bawiącym się kotem 🙂
Można liczyć na podobny materiał o enneargamie? Test MBTI u mnie niemal 100% trafny, z enneagramem również sporo cech się zgadza. Jednak enneagram jest o tyle ciekawszy, że jest opisanych więcej zależności pomiędzy poszczególnymi typami osobowości.
Wszystkie testy, czy to osobowości, czy psychologiczne, mają za zadanie jedynie pomóc w diagnozie. Tak samo z MBTI, nie powinno być wyrocznią, a co najwyżej wskazówką, pamiętając o wszystkich wadach jakie niosą uogólnienia w nich zawarte.
No, musiało się w końcu wydać: testy osobowości mają w sobie sporo z horoskopów, a same horoskopy są takim rodzajem łatki, dzięki której łatwiej powrzucać ludzi do "odpowiednich" szufladek (lub ich w nich zatrzymać, gdyby próbowali się wydostać i żyć po swojemu 😜)
Ja już chyba wiem o jakim teście mówisz. Robilam z rok temu taki test. I wyszło mi, że jestem introwertykiem kierującym się intuicją i logiką. A także planujący i czujny. Czyli inaczej INTJ-T. Nawet nie wiedziałam, że to się tak nazywa.
Osobiście z MBTI miałem taki problem, że w dwóch osiach wynik był bardzo blisko 50%, co oznacza, że najpewniej zmiana 1-2 odpowiedzi dałaby inny typ osobowości, łącznie dając 4 różne typy, które powinny mnie trafnie opisywać.
polecam Socjonikę - bardzo podobna do MBTI, ale moim zdaniem znacznie bardziej rozbudowana, opisuje głębiej relację poszczególnych cech u każdego typu itd. moim zdaniem jest mniej powierzchowna ;)
Jestem zdania, że MBTI jest spoko jak się je dobrze zrozumie i polecam do tego kanał type hype naprawdę dobrze się z nimi zgłębia siebie. Moim zdaniem złe w mbti jest takie jakby założenie, że każdy człowiek jest dobry jeszcze nie trafiłem na tym osobowości w którego opisie by było, że np. osoby z tym typem częściej ubliżają innym dla własnej przyjemności.
Ja się ostatnio wkręciłam w tą tematykę, ogólnie też uważam, że ten ogólny opis wyniku coś tam wnosi, ale niewiele, dla mnie odkryciem było rozłożenie wyniku na poszczególne funkcje kognitywne, jak tak to sobie rozpracowałam, to naprawdę coś mi kliknęło, po prostu poczułam duże zrozumienie na wielu płaszczyznach, bo zrozumiałam jak mój mózg pracuje, jak zbiera, przetwarza, internalizuje informacje, uczucia, jak działa proces podejmowania decyzji itd. Ja w tym osobiście widzę duża wartość, znalazłam też więcej informacji z różnych źródeł, w tym kobietę, która dogłębnie przeanalizowała i opisała mój typ w różnych odcieniach i wariantach i tak też polecam, żeby znając swój wynik poszukać głębiej, dowiedzieć się o tych poszczególnych funkcjach i jak one konkretnie się przejawiają 😉. No i jeszcze taka mała ciekawostka, co do kompatybilności z innymi, ja u siebie zauważyłam, że najlepiej się dogaduje z dyplomatami(sama jestem z tej kategorii) i to jest ponoć najbardziej kompatybilny ze mną typ, u mnie to akurat rzeczywiście tak jest, więc może warto to brać trochę pod uwagę np. szukając partnera 🙃. Pozdrawiam 🙂
Dzień dobry. Doczekałem się wkońcu od Pana odcinka o MBTI. Często staram się diagnozować różne osoby w internecie pod ich typ osobowości. Powiedział Pan, że jest INTP, przynajmniej tak wyszło z testu. Ja sądzę, że jest Pan INFP. Sugeruję, by jeszcze raz się zdiagnozować pod tym kątem. Pozdrawiam
jestem INFP i studiuję farmację i chcę być farmaceutą czyli pracować w zawodzie teoretycznie wcale nie pasującym w żadnym wypadku do mojej osobowości. I zgadzam się z tym, że wiele rzeczy może mi w tym zawodzie przeszkadzać - praca w zespole (wolę być sama, skrupulatność - ciężko mi być baaaardzo dokładną osobą, raczej działam instynktownie) - ale mimo wszystko farmacja była moim marzeniem i z tego nie rezygnuję :-)
No właśnie jak stosować ? Podejść z dystansem. Jaka szkoda, że tego dystansu albo rozumu - jak zwał tak zwał - często nie ma sformalizowany do bólu i sztywny HR, który wydaje wyrok na kandydata często na podstawie jednego testu. Problem pojawia się również kiedy przełożeni decydują o udziale swoich pracowników w testach osobowości, którego wyniki stają się potem gwoździem do trumny z tabliczką "Dalszą Kariera"
Po raz pierwszy zetknęłam się z tym testem rok temu i wyszło mi INFP. Później po roku, czyli na początku tych wakacji bardziej zagłębiłam temat wykonałam testy na różnych stronkach i po kilka razy. Raz wychodziło mi znów INFP, niekiedy INFJ, a raz nawet ENFP, jednak sama utożsamiać się najbardziej z INFP, ewentualnie INFJ. Według mnie MBTI ma sens, o ile nie bierze się wszystkiego zbyt poważnie. Każdy INFP będzie w sobie miał różne podobne cechy, może podobnie podejmował decyzję, jednak każdy człowiek jest inny i na pewno nie raz gdyby zestawić obok siebie osoby mające ten sam typ osobowości mogą się mocno różnic. Wydaje mi się też że efekt horoskopowy tutaj nie do końca by zadziałał, bo opisy tych typów jak i funkcji kognitywnych nie są tak bardzo ogólnikowe jak ten opis przygotowany do badania. Jednak mbti na pewno zwiększa samoświadomość. Po tych wszystkich pytaniach, testach i opisach zaczęłam się zastanawiać nad rzeczami dotyczącymi mnie na które wcześniej w ogóle nie zwracałam uwagi
Miałam podobnie i takie same typy mi wychodziły też bym siebie wstawiła między INFP a INFJ ( mimo że inne fukncje) ale to problem INFP, czują się wyobcowane i nigdy nie mają pewności czy są właśnie tam gdzie powinny. Co do wiarygodności wiedzy o MBTI też traktowałabym to z dystansem, gdyż ludzie są bardzo indywidualni, i jeśli człowiek X ma dane cechy, nie oznacza że człowiek Y będzie miał identyczne. Pozdrawiam ^^
Zazdroszczę :D Ja jestem INFJ, która bardzo by chciała być INTJ głównie ze względu na umięjetność mówienia tego, co się myśli. W sumie INFJ i INTJ są bardzo zbliżone, również w funkcjach kognitywnych. Ale mimo wszystko u mnie Fe jest dominujące, bo uczucia innych i ogólna harmonia zbyt mocno kierują moim procesem decyzyjnym. Ale czasami mam taką ochotę komuś coś powiedzieć... oj taką ochotę. Ale fakt, że mogę kogoś zranić jest bardzo blokujący.
Robiłam ten test 1szy raz na studiach, potem po wielu latach przypomniała mi o nim koleżanka i znów go wykonałam z ciekawości, wynik ten sam, co na studiach. Sprawdzałam inne opisy i faktycznie niewiele się zgadza ze mną, więc uznaję, że coś jest na rzeczy :)
Robiłam mbti wielokrotnie w różnych odstępach czasu przez około rok w ramach testu i faktycznie mocno zwątpiłam w ich miarodajność bo wyszły mi już 4 różne typy osobowości (INTP, INTJ, INFJ, ostatnio kilkukrotnie ENTP). Nie sądzę żeby czyjaś osobowość była tak "płynna" i zmienna w czasie w zależności o nastroju i aktualnej postawy wobec świata, zwłaszcza wobec innych ludzi. No chyba, że duża zmienność wyników niesie jakąś informację o niestabilności i zaburzeniach osoby wykonującej test, więc to czyni zawsze taki test usefull 😂 fajny materiał, pozdrawiam!
To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P. Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej.
@@martaw90 z INFJ jest też chyba tak ,że najtrudniej ich poznać i dopiero po dłuższym czasie znajomości jesteś w stanie ocenić czy to faktycznie ktoś o tym typie osobowości
@@martaw90 bo za dobrze się wtapiamy z chęci utrzymania harmonii w otoczeniu... ale płacimy za to dużą cenę. No i jakby nie patrzeć... jest nas mało i raczej wolimy się chować w internecie.
@@z9elka testy nie pokażą zawsze miarodajnych wyników, ponieważ wiele z nas różnie interpretuje pytania i bardzo dużo testów bazuje na dychotomii, a nie funkcjach kognitywnych. najlepszą metodą na wytyowanie siebie jest autorefleksja, poczytanie o funkcjach i zdecydowanie, które z nich do nas najbardziej pasują i są najbardziej naturalne
08:30 To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P. Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej. Z drugiej strony znam osoby które mają ponad 90 procent na każdą funkcję - oznacza to że prawdopodobnie w przyszłości nigdy ich osobowość wg testu się nie zmieni.
Spieszę z komentarzem 😁 do mnie ten opis (horoskopowy) nie bardzo pasuje... Za to mój typ MBTI pasuje idealnie i powiem więcej... lepiej mnie opisuje niż kryteria diagnostyczne z DSM czy ICD zaburzeń osobowości, którymi niektórzy psychiatrzy czy psycholodzy usiłują mnie diagnozować... Co do samego testu MBTI to zgadzam się, że nie jest on precyzyjny (może tylko nakierować ale swój prawdziwy typ trzeba odkryć samemu!) mi np. Wyszło z testu INFP a jestem INFJ skąd to wiem? Ano po opisie osobowości, po zgłębieniu się w funkcje kognitywne i ogólnie w ten temat, przesłuchaniu różnych filmików również amerykańskich, przeczytaniu różnych źródeł dostępnych w internecie... Wtedy naprawde nie tak trudno się dopasować ;) Żaden inny opis nie wyjaśnia tak mojej osobowości i zachowań jak opis INFJ (nawet przy podejrzeniu choroby dwubiegunowej, co do której psychiatrzy mają wątpliwości jakobym jej nie miała a niewątpliwie występują u mnie górki i dołki charakterystyczne dla INFJtów) jedynym testem, który również dobrze opisał moje zachowania było MMPI2 jednakże wynik tego testu niczego nie zmienił (dał podejrzenie zaburzeń osobowości jednak nic precyzyjnego - nadal nie zostały określone jednoznacznie). Natomiast MBTI fajnie tłumaczy nawet te górki-dołki rozumiem już skąd bierze się ta cyklotymia w tym typie INFJ, rozumiem swoje zachowania, które kiedyś wydawały się mi i wszystkim innym dookoła dziwne i mega skrajne a dzięki funkcjom kognitywnym rozumiem skąd ta skrajność bierze się w moim typie - pomogło mi to zrozumieć i zaakceptować siebie bo po prostu "ten typ tak ma" ponieważ wynika to z właśnie funkcji kognitywnych (introwertyczna intuicja kontra ekstrawertyczna uczuciowość to bardzo skrajna mieszanka raz potrzebująca wyciszenia w samotności a innym razem pchająca do ludzi) wg mnie to bardzo niedoceniane opisy osobowości (w polsce nie używają ich w diagnostyce psychologicznej... a szkoda bo może przestali by sie doszukiwać zaburzeń czy chorób w takich zachowaniach) powinno się wykorzystywać te wiedzę nie tylko w rekrutacji do pracy bo pomoga zrozumieć ogólnie czemu czasem ludzie nie mogą się dogadać i mają inne priorytety (funkcje kognitywne) zrozumienie ich pomaga nam zrozumieć innych ludzi w ogólnych relacjach i interakcjach ;) ps. No i to, że nie jestem typem, który wyszedł mi w teście czyli pierwszym opisie jaki przeczytałam też obala tą teorię horoskopu jakoby opis zawsze pasował... Fakt, że dużo z infp też mi się zgadzało ale jednak jestem infj więc wybacz, że obaliłam Ci teorię 😂
Jedna ze stron oferująca test MBTI pokazywała oprócz wyniku typu INTJ pokazywała cztery paski , wypełnione w określonej części, zależnie od ilości zdobytych "punktów". Wtedy zrozumiałam czemu raz wychodzi mi INTJ , raz ISTJ , kiedy indziej INFJ albo ISFJ. PO prostu na osiach N-S i T-F waham się zależnie od okresu w życiu i ostatnich doświadczeń na 40-50% w dwóch środkowych skalach. Pokazuje to raczej to, co akurat w tym momnecie życia jest dla mnie wazniejsze ;)
Ja też rozwiązywałem na tej samej stronie co ty ale zawsze wychodziło jedno I- 86% N-64% T-64% J-64%. Zawsze odstawałem i to mocno od rówieśników od podstawówki i tak aż do dzisiaj nic się nie zmieniłem ciągle mam te same cechy interpretacja zgadzał się w 100%. Nawet robiłem drugi raz ten test tak wyszło to samo.
Wyczekiwany przeze mnie materiał! Co do samego testu MBTI, robiłem go już 5razy w różnych odstępach czasu i wychodziło mi kolejno INFJ INFP INTJ INTJ INFJ. Zrobiłem też parę innych testów jak CliftonStrengths Gallupa, test ze strony Principles You czy polskie badanie FRIS (dwa z nich są płatne). Zrobienie wszystkich dało mi bardzo dużą dawke informacji o sobie i nad czym powinienem pracować. W moim przypadku wyniki testów znakomicie się uzupełniały. Jedną sprawą jest zrobić test i olać wyniki a drugą jak z tych danych można skorzystać :) I tak, pod filmem zbierze się ogrom ludzi z najrzadszymi typami, ponieważ właśnie takie tematy Nas najbardziej interesują :D Miłego wieczorku wszystkim oglądającym
to samo-ma wartość horoskopu i niezbyt pomaga o ile w ogóle pomaga w czymkolwiek.Jeżeli masz wydruk to możesz się kartką osłonić od deszczu lub podetrzeć po wypróżnieniu i to na pewno pomaga na ten problem.
Często robię sobie testy osobowości - właśnie trochę dla zabicia czasu, trochę dla autorefleksji. Jednak jeszcze nigdy chyba nie wyszedł mi taki sam wynik. To nic, bo nie mają one dla mnie znaczenia - wręcz przeciwnie - nie chciałabym być dodana do jakiejś szufladki, kategorii. Sama chcę o sobie decydować czy chcę być taka, czy taka :)
Nie popełnisz błędu jeśli założysz,że każdy cię oszuka i że ty sam siebie oszukujesz z przerwą na spanie przez niemal cały czas.Wgląd w osobowość i własną i cudzą jest bardzo trudny i bardzo ale to bardzo rzadki,wymaga zwłaszcza pokory.Zakładaj że jesteś idiotą to wtedy wzrasta szansa,że chociaż raz się nim nie okażesz..ja żyję w stanie kogoś kto nic nie rozumie i to paradoksalnie ułatwia przyjmowanie rzeczy ze świata zewnętrznego takimi jakimi się mi jawią.Nie rób założeń to i rozczarowań nie będzie.Dotyczy to też cech ludzi w twoim otoczeniu-wszyscy to idioci,bez wyjątku.Oczywiście także ja sam.Jesteśmy współrozbitkami w katastrofie życia i musimy współpracować mimo tego.
Problem z tymi testami polega właśnie na tym, że pytania są sformułowanie w sposób bardzo niejednoznaczny. Interpretując pytania inaczej, za każdym razem można otrzymać inny wynik.
Po stylu wypowiadania się, sam typowałbym Pana prowadzącego na ENFJ. INTP to osobowości w stylu Einsteina - introwertyczny "Logik" mógłby posiadać dużą wiedzę o psychologii, ale jego ułomność w interakcjach międzyludzkich średnio pasuje do roli terapeuty. Niestety, żaden test nie jest odporny na kreowanie się przez osobę testowaną.
Można być INTP i nie być "ułomnym" w interakcjach międzyludzkich; co więcej, każdy INTP powinien do tego dążyć. Opisy pasują w pełni tylko do osób które nic nie robią żeby poprawić swoje słabości;)
@@pmj_studio4065 zgadzam się. powinienem był napisać, że INTP z reguły są zainteresowani teorią bardziej niż wykorzystywaniem jej, żeby komuś pomóc. ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tak było ;)
Jestem INTP i od czasu gdy poznałem swoje możliwości jest PIĘKNIE ! Problemem większości jest zakłamywanie odpowiedzi , odpowiadanie z poziomu EGO , niestety 90% populacji to osobniki nieświadome , może stąd tyle kontrowersji i podważania tego rodzaju testów ? Ah i najbardziej bawi mnie gdy Mondralińscy mówią że te testy są niemiarodajne i nie właściwe ! Jeżeli nie Jesteś typem IN to nie ,, wypowiadaj się na takie tematy ,, bo po prostu nie rozumiesz , nie widzisz zależności i nie ogarniasz całego schematu ;)
Jak dla mnie MBTI jest wyłącznie zabawą, aczkolwiek może też być wstępem do myślenia o swoich wadach i zaletach. Według 16 personalities jestem INFP (robilam ten test 3 razy w 3 etapach swojego życia i zawsze wychodziło INFP). Czytałam również o funkcjach kognitywnych, z tym, że testy na funkcje kognitywne zazwyczaj klasyfikowały mnie jako ENFP z domieszką INFP oraz ENTP. Jestem introwertykiem, więc wolę myśleć o sobie jako o INFP (rozumiem skąd się wzięło ENTP, ale opis do mnie nie przemawia), czyli wychodzi na to że jestem Fi Ne z wyjątkowo silnym Ne. Co do enneagramu, wydaje mi się on mniej miarodajny, nie wiem czy jestem 4w5 czy 9w1, więc fajnie by było zobaczyć kolejny odcinek dotyczący tego testu i jak się ma do rzeczywistości.
Jakie testy dla ludzi spoza środowisk naukowych uznajesz za najrzetelniejsze w swojej dziedzinie (inne niż MBTI)? Kategorie pomocnicze: -łatwo dostępne darmowe, -łatwo dostępne ale płatne, -dostęp utrudniony/ograniczony (np. dostępne do wypełnienia u specjalistów) Z góry przepraszam za laicki charakter pytania.
Typ osobowości, który mi wyszedł to INFJ. Spotkałam się z wieloma opiniami typu: "Nie, to niemożliwe", "Uważam, że ten typ osobowości nie istnieje", co jest dość.. przykre? Wykonałam parę różnych testów, do których z resztą regularnie wracam i wynik jest zawsze ten sam. Pozostaje pytanie - skoro rzekomo mój typ osobowości nie istnieje, to jaki niby pasuje do mnie lepiej?
Też jestem infj, a opis z oficjalnej strony mbti bardzo się zgadza z moim charakterem. Odkąd go przeczytałam, znajduję w swoich działaniach i myśleniu pewne schematy i lepiej rozumiem siebie 🤯
Cóż, gdy po raz pierwszy wykonywałam test MBTI wyszło mi INFP. Potem długo olewałam temat 16 osobowości, aż w końcu jakoś w kwietniu znowu pokusiłam się na wypełnienie kwestionariusza. Wyszło mi ISTP. Spojrzałam na to mega sceptycznie, ale mówię "dobra, niech będzie,". Potem jakiś czas znowu nie robiłam, aż do przedwczoraj i wczoraj. Jako pierwsze wyszło mi INFJ, jednak nie byłam przekonana. Na następny dzień ponownie sięgnęłam po test MBTI, ale tym razem robiłam go na trzech różnych stronach. Za każdym razem wynik pokazywał ISTJ (jeden z testów badał funkcje kognitywne i miałam zaznaczone, że jeśli nie zgadzam się z wynikiem, proponują bym poczytała o typach ISFP i ESTJ. Ostatecznie zostałam przy ISTJ, ale nadal mam pewne obiekcje. Plus samo to, że w tak krótkim czasie wychodziły mi zupełnie różne wyniki wcale w mojej opinii nie stawiały MBTI w pozytywnym świetle, chociaż nie ukrywam, że momentami zbyt zaciekawiona potrafiłam spędzić dwie godziny zaznajamiając się z różnymi typami "żeby tylko siebie wytypować".
To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P. Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej.
I twój cały opis wykazuje dokładnie, dlaczego wypełnianie testów i uznawanie tego za MBTI jest całkowicie bez sensu i może do systemu zniechęcić. Poznaj funkcje kognitywne.
@@Oxnation to po prostu oznacza, że typujesz po literkach i wyniku procentowym na 16p, a nie funkcjach kognitywnych, co wynika z powyższego opisu. I przez ten brak precyzji dochodzisz do błędnego wniosku, że nie każdego da się wytypować przez MBTI. No i nie mylić "literek" z funkcjami. Funkcje to nie np. F, tylko Fi lub Fe oraz ich pozycja w function stacku (dominant, auxiliary, tertiary, inferior + 4 shadow functions). J i P to tylko wskaźnik, nie funkcja. Już nie wspominając o A (assertive) i T (turbulent) na 16p oznaczające poziom neurotyczności (wzięte z big 5) - to w MBTI nie występuje, nie jest żadną funkcją, ani wskaźnikiem niczego w osobowości (ponieważ poziom neurotyczności jest cechą potencjalnie zmienną w naszym życiu, a nie stałą, tak jak funkcje kognitywne, których zmienić nie możemy).
Świetna robota! Brakuje filmików o MBTI w polsce! Ja osobiście kiedy pierwszy raz wykonałam test wyszlo entp, potem enfp a jeszcze potem przy analizie z kazdego typu stwierdzilam że mam duzo cech takze esfp i estp :P
Krajowy Instytut Rozwoju Gospodarki w Szczecinie. To tam na praktykach z kolegami byliśmy przydzielani do różnych grup i zadań na podstawie wyników testu osobowości opartego o datę urodzin. Zwykły horoskop. Ja byłem "generatorem" a koledzy "projektorami". Jeżeli lubicie się opierdalać to gorąco polecam. Jeśli jednak jako programista chcecie się czegoś nauczyć to omijajcie szerokim łukiem, bo nic tam się nie robi
ale mbti nigdy nie przypisuje skrajnych cech, zawsze jesteś gdzieś pomiędzy w różnych warunkach możesz też zachować się odwrotnie do swoich dominujących cech, opisują to funkcje cienia osobowości jest 32, ponieważ każda z 16 ma dwie formy A/T dodatkowo dochodzi wiele innych składowych, które pomagają precyzyjniej zinterpretować osobowość, jak temperament lub enneagram od siebie jeszcze tylko dodam, że mbti nabiera sensu, kiedy używa się go w praktyce, a nie tylko dla ciekawości
@@deadprincesss Ja uważałam że bliżej mu do ENFJ. Widać że w jakiś sposób zależy mu na estetyce, wizerunku zewnętrznym. ENFJ mają Se na 3 miejscu (wewnętrznym dziecku), więc dość łatwa się do tego odwołują i korzystanie z tej funkcji sprawia im frajdę.
Pierwszy raz test MBTI robiliśmy z klasą w 3 gimnazjum. Teraz skończyłam liceum, a test wykonywałam już 4 razy i za każdym razem wychodził mi ten sam typ osobowości.
@@paulinamoscicka2704 Ja również, kilkukrotnie robiłem test na kilku stronach i zawsze wychodziło INTJ. Co dziwne, bo zawsze opisują INTJ jako pewnego siebie, nie przejmującego się zbytnio uczuciami, mającego z góry plan na wszystko i to brzmi fajnie, ale to trochę nie ja haha
@@erazm3073 u mnie jest tak, że mam zaplanowene parę wariantów lata do przodu (serio sporo planów, na wypadek kiedy w którymś miejscu się wydupcy), a to o pewności siebie... Jestem raczej introwertykiem więc to zależy od ludzi z którymi jestem. A emocje... To mam wrażenie, że ludzie uznają, że ten typ jest jak wyprane z emocji roboty, a ja nwm jak u cb ja po prostu nie afiszuję się przed osobami którym nie ufam. Także niby pasuje, ale każda osoba ma swoją historię więc osobowość to nie wszystko jest jeszcze doświadczenie życiowe i jakaś nwm autosugestia? Ale to teoria napisana na kolanie haha więc jak brzmi absurdalnie to sr
3 razy robiłam test z kilkumiesięcznymi odstępami czasu, nie wybielałam się... nie pamiętałam też poprzednich odpowiedzi, zawsze wychodził ten sam wynik i po przeczytaniu opisu, był bardzo trafny... INFJ/Rzecznik. Opisy mają po kilka stron i przedstawiają pozytywne jak i negatywne cechy charakteru.
Wg mnie MBTI to trochę tępa matematyka: 4x4=16. Poza tym ten system zakłada skrajności - lekko poniżej 50% w jakimś wymiarze i już może nas sklasyfikować jako jeden biegun zamiast drugiego, podczas gdy nie jest się żadnym tak do końca... Sama wiele razy robiłam test na przestrzeni czasu i w zależności od momentu życia wychodziło mi INTP albo INFP. Lepszy jest Enneagram, bo wyróżnia mechanizmy obronne psychiki, które mocno definiują człowieka. Swoją drogą chętnie bym obejrzała film od na temat tej klasyfikacji osobowości.
ENFJ ludzie mowia ze pasuje (ze nawet jak nie jestem liderem to i tak nim jestem, albo ze mam talent przemawiania i trafiania do innych itd) z drugiej strony jest nad czym pracowac ale to w sumie mnie cieszy jak dobry feedback
MBTI to marketing. Spojrzenie tylko ze strony rynku pracy. Za wąska perspektywa, jeżeli chce się zbudować zrozumiałą siatkę powiązań wobec relacji międzyludzkich. Niestety, testy osobowości nie wliczają zaburzeń i zniekształceń, a samotypowanie z testu wydaje się łatwe, ale to długa droga która może trwać nawet z 10 lat.
Witam serdecznie, robię te testy MBTI i czasami wychodzą mi inne wyniki. Najczęściej mam ENFP lub INFP a może tylko sobie to wmówiłem. Ciężko mi zinterpretować siebie. Nie wiem w którą stronę rozwijać się. Doświadczyłem wielu zajęć, prac itd. Nadal nie jestem zdecydowany na jedno. Nie wiem co robić,mam 30 lat i brak obranego kierunku.
Nie jest to rzetelny filmik, temat został poznany przez prowadzącego powierzchownie, być może ze strony 16personalities, widać, że prowadzący nie ma wystarczającej znajomości MBTI
Rozwiązałam ten test ze 2 razy w odstępie kilku lat. Nie pamiętam, co wyszło mi za pierwszym razem, ale wynik mi nie odpowiadał. Drugi - INFP - także do mnie nie pasuje, zresztą nie wiem, do jakiego innego podtypu miałabym się przypisać. Albo jestem zbyt nieufna co do tego MBTI, albo to po prostu bujda na resorach. Bardziej podoba mi się Enneagram albo MMPI2.
nie polecam typować się za pomocą testów bo często nie bazują na funkcjach i są niedokładne, zamiast tego warto zagłębić się w funkcje kognitywne i zdecydować ktore z nich najbardziej pasują
To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P. Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej.
Prośba o naukowe rozminięcie w jakimś odcinku tematu osobowości Sigma, czy ma ona jakieś naukowe podstawy i czy moze to byc faktyczne określenie dla takiego typu osobowości jeżeli komuś w 100% opis tej osobowości sie zgadza ?
Mi zawsze wychodzi INTP. I, co ciekawe, bardzo mocno odnajduje się w opisie tzw "słabych stron". Przerobiłam parę stanowisk pracy i faktyczne, to co mówi opis typu INTP, pasuje bardzo mocno do mojego podejścia do wielu kwestii. Swoją drogą, czy jako INTP też masz poczucie, że jesteś "disconnected from the world"? To jedno zdanie doskonale opisuje moje najbardziej dominujące odczucie, które z wiekiem się tylko nasila.
Mi w gimnazjum wychodziło INFJ. Potem wychodziło INTP. A tak od 5 lat wychodzi INFP. Ciągle sobie obiecuje poczytać o tych funkcjach kognitywnych ale jakoś się nie mogę za to zabrać. Chyba już mnie to nie kręci i nie mam zapału.
Moim typem osobowości mbti jest albo INTJ albo ENTJ albo ENTP albo INTP albo ENFP albo ENFJ albo INFP albo INFJ i zaebiście. Bo jak mam odpowiedzieć na pytanie tak czy nie jak to zawsze jest tak ALE albo nie ALE?
Testy osobowości wypełnia się, żeby człowiekiem można było łatwiej manipulować. Jeśli jesteś ubezwłasnowolniony, zamykają cię do psychiatryka i każą te testy wypełniać to zazwycZaj po to żeby Tobą manipulować, ubezwłasnowolnić itp.
Do testów MBTI podchodziłam kilkukrotnie i od dobrych dwóch lat cały czas wychodzi mi INTJ-T. No i nie powiem, czytając opis, w głowie cały czas towarzyły mi myśli o treści: tak, to wszystko się zgadza. Ale myślę też, że znajdzie się dość spore grono osób, które nie będą w stanie racjonalnie dobrać odpowiedzi na dane pytanie i/lub będą w grupie pośredniej, a co za tym idzie, uznają wynik za nietrafny. Generalnie uważam, że tego typu testy są jakąś formą samopoznania, ale żaden wynik nie jest w stanie opisać danej jednostki w 100%.
Moim zdaniem najbardziej miarodajne testy osobowości konstruowało czasopismo "Bravo".
🤣🤣🤣
🤠
A było było.....🤔🙂
Tam przynajmniej dowiedziałem się jakim rodzajem deseru jestem
🤣🤣🤣
Wykonywałam test MBTI kilka razy i za każdym miałam INTP. Po jakimś czasie zainteresowałam się bardziej tym temat i doszłam do wniosku, że niekoniecznie tak jest. Nie wiedziałam czy dominuje u mnie T czy może F. Dopiero jedna sytuacja w moim życiu uświadomiła mi jak bardzo się pomyliłam. Z całą pewnością jestem INFP. Gdy byłam tego pewna ponowiłam test. Ten sam. Pierwszy raz wyszło mi INFP. Sądzę, że testy są super jeżeli chodzi o nakierowanie nas na odkrycie dominujących cech, nawet dla czystej przyjemności. Nie należy, jednak traktować ich jako jedynego źródła wiedzy i gorąco polecam wszystkim poszerzyć wiedze na ten temat!
Wielu ludzi, którzy zgłębiają temat MBTI, poddaje w wątpliwość skuteczność testów osobowości opartych na tym zagadnieniu. Są dwa główne czynniki fałszujące wynik testu: słaba samoświadomość oraz wynikająca niejako z tego chęć postrzegania siebie takim, jakim chcielibyśmy być. Znacznie bardziej dokładny obraz nas samych daje znajomość funkcji poznawczych, o których niestety Człowiek Absurdalny nie wspomniał(są one bezpośrednio związane z "czterema wymiarami strategii działania", które zostały wymienione w materiale wideo, przy czym pierwszy wymiar I - E jest niejako multiplikatorem pozostałych wymiarów, dając 8 funkcji poznawczych oraz ustalając ich strukturę). Pozdrawiam, INFP 😉
Robiąc test MBTI wielokrotnie nie miałem pojęcia, co odpowiedzieć, gdyż pytania dotyczyły rodzajów zdarzeń, działania lub sfer życia, które albo u mnie nie występowały, albo były znikome lub na tyle sporadyczne, że trudno było ocenić, czy zgadzam się z określonym zdaniem na dany temat, czy nie, czy występuje jakaś prawidłowość, czy nie, szczególnie, że niektóre pytania (a może większość?) są, o ile pamiętam, dość ogólne i zwyczajnie nie wiedziałem, czy dane stwierdzenie to reguła w moim życiu, czy chwilowy trend, nawyk, lub wynik jakiegoś uwarunkowania, po którego odjęciu lub modyfikacji okazałoby się, że zdanie przeciwne jest tym prawdziwym. Test robiłem z 5 razy, wyszły mi w sumie 3 różne typy osobowości.
najgorzej z najgorszych jak dla mnie jest zrobienie testu z 16personalities i kierowac sie tym typem, jesli chcemy znac swoj typ mbti na podstawie funkcji kognitywnych (czyli pierwotny zamysl mbti) to sama strona deklaruje ze sie nimi nie posluguje, najlepiej jest czytac o fukcjach lub samych typach
otoz to
this
Dokładnie. Funkcje kognitywne powstały na bazie koncepcji Junga i wnoszą do całej typologii o wiele więcej głębi niż prosty i płytki podział na kilka dychotomii. Posługiwanie się MBTI bez teorii funkcji kognitywnych, to jak granie w piłkę nożną bez znajomości reguł - niby potrafisz kopać piłkę, ale jaki to ma sens, jak kopiesz do złej bramki?
dokładnie to samo chciałem napisać. Wiedza o funkcjach kognitywnych jest konieczna w badaniu osobowości.
Trzeba wziąć też pod uwagę, że testy osobowości nie pytają o to, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawartykiem. Pytania dotyczą raczej życiowych spraw, np. Czy książka lub film są lepsze niż spotkanie towarzyskie. Tu oceniasz swoje życie, a nie osobowość. No a to, że ludzie dają odpowiedzi, które chcą dać, a nie które do nich pasują, to nie jest problem testu, tylko człowieka. Oczywiście, test powinien wziąć to pod uwagę, ale nie jest to stricte jego problem.
"No a to, że ludzie dają odpowiedzi, które chcą dać, a nie które do nich pasują, to nie jest problem testu, tylko człowieka. "
W ten sposób odpowiadają sobie, że są ekstrawertykami, ponieważ wpływ otoczenia jest tu niepodważalny ;-)
I warto mieć tu na uwadze, że Jung miał w zamyśle nieco inne zastosowanie tych terminów niż ma to miejsce obecnie.
Test mbtu co prawda kliniczny - zawiera poprawki na takie zachowania i koryguje wynik w powien sposób co do tych kwestii
Lot nad kukułczym gniazdem albo Eksperyment Rosenhama.
(...) Socjolog amerykański, Erving Hoffman prześledził kolejne etapy etycznej i psychiatrycznej kariery " umysłowo chorego". Wedle niego podlega ona ściśle rozplanowane ostracyzmowi. Rosenham, profesor
psychologii i prawa na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii, symulował szaleństwo (Początek lat 70tych). Zadał sobie kilka podstawowych, a prostych pytań: "schizofrenia", "zdrowie psychiczne" ? , a także o wartość stawianych diagnoz i pożytek ze szpitali psychiatrycznych.
Aby rozwinąć dyskusję, przyjął osiem "normalnych" osób do różnych instytucji psychiatrycznych. Ci pseudo - pacjenci podczas badań wstępnych skarżyli się na słyszenia głosów: owe głosów. Skarżyli się na objawy egzystencjalne, mówiąc ich życie jest puste, bezcelowe, próżne.
Co się tyczy reszty, pseudo-pacjenci starali się nic nie zmieniać w opowieści o swoim życiu. Dzięki swej prawdomownosci umacniali zdecydowanie szanse na diagnozę "zdrowia psychicznego": ich biografia i zachowanie nie miały w dobie rzeczywistoście nic patologicznego. Dodajmy, że natychmiast po przyjęciu przestawali utrzymywać, że słyszeli głosy.
Hospitalizacja była dla nich tak męcząca, iż wszyscy z jednym wyjątkiem pragnęli opuścić szpital.
Mieli wiec w tym swój interes, by zachowywać się jak najnormanbiej
i być wzorem dobrego sprawowania.
Mimo to owi pseudo - pacjenci nie zostali nigdy za takich uznani. Wszyscy poza jednym, zostali przyjęci z rozpoznaniem schizofrenii i zwolnieni jako "ustępujący schizofrenicy".
Ich hospitalizacja trwała od tygodnia do dwóch miesięcy.
Wg. Rosenhama diagnoza psychiatryczna jest fałszowana nie tylko przez dążenie do wykrycia chorób tam, gdzie ich nie ma,
lecz również przez nałożenie etykiety - np. schizofrenika - która raz przylgnawszy do pacjenta wpływa dogłębnie na psychiatryczne interpretacje związanych z nim faktów i gestów.
Pseudo pacjenci często robili notatki. Nikt nie pytał co pacjent pisze. Uznawano je za nawyk obsesyjnie zachowania, które często idzie w parze ze schizofrenia. W szpitalu wszyscy pacjenci odczuwają przejawy depersonalizacji. Przepisywano im niezwykle zróżnicowaną gamę lekarstw psychotropowych, co nie
omieszkało wprawić ich w zakłopotanie, zważywszy identycznych występujących u nich objawów.
Rosenham pisze, że diagnozy psychiatryczne nie były najczęściej ani pożyteczne dla pacjenta ani
pewne (...)
th-cam.com/video/duz4Oh07NA8/w-d-xo.html
Odpowiedz
Moim zdaniem najskuteczniejsze testy to BDSM.
Bzdura, BDSM to nie są zadne testy, tylko spotkania Bible discussion/study meeting
Bondage, discipline, submission,Masochizm 😅
@@pidzamapornoo 🤣🤣🤣
Nie prawda bo to z Walaszka "JP BDSM, jebac policję bardzo dobrze straży miejskiej" xd
To skrót od Bardzo Dobry Schabowy Mamo
Nigdy nie lubiłam tych testów, ponieważ nie byłam w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na większość pytań. Sprawiało to, że źle się ze sobą czułam - jakbym dobrze nie znała samej siebie. Dzięki, że wspomniałeś o normalnym rozkładzie cech i np. o ambiwertyźmie.
jak bys dobrze znala siebie to byś latwo określiła swoją osobowość. jak poznasz teorie, ktorej nie znasz bo musialas robic jakies testy to byś nam mogła powiedziec kim jestes w 4 literkach
Skrócone opisy typów są bardzo enigmatyczne i rzeczywiście pasują do każdego. Rozwinięte opisy są znacznie bardziej konkretne. Nie jestem fanatykiem MBTI, ale dwa razy byłam świadkiem, jak bliskie mi osoby były całkowicie przekonane, że otrzymany wynik w ich przypadku jest fałszywy. Być może jest to wbrew zasadom, ale jako dociekliwa INTP zrobiłam test jeszcze raz, razem z nim, albo raczej "za nich" (osoby te znam BARDZO dobrze). Efekt był niezwykły - wyniki były całkowicie inne i w dodatku pasowały bardzo dobrze. Z mojej perspektywy więc jak najbardziej zdarza się, że testujący nie zgadza się ze swoim wynikiem.
Team ENFP! Cieszę się, że podjął się Pan tego tematu :) Jak zwykle merytorycznie!
Enfp ikony pozdrawiam
ENFP Gittt
@@soczewkafiltrujacarzeczywi8123 Team infj :D
Mam wrażenie że sporo ludzi o naszym typie okazuje duże zainteresowanie MBTI 😅
Pozdrawiam wszystkich ENFP 🙂
test sakirova jest najbardziej akuratny, ale wedlug mnie, najelpiej poczytac o cognitive functions :) #teamintj
myślę że najlepszym sposobem jest otypowanie sie samemu; trzeba tylko przestudiowac funkcje kognitywne
@@neptun-4138 no, napisalam tak - w drugiej czesci zdania
#teamintj
#teamintj
W teorii można być dwoma typami
Jeśli stypujesz się wedle 16p i jeśli stypujesz się wedle cognitive functions
Jedno jest po prostu prostsze a drugie stosowalne jak literki są niekompatybilne
INFJ
Też jestem INTP, już wiem czemu tak do mnie docierają Twoje filmiki i czemu pasuje mi forma przekazywania treści, którą stosujesz :). Swoją drogą przechlapane jest być nami :)
czemu przechlapane?
@@nienoco świat nas nie kuma :)
@@GauchoC Prawda.
Może bo szkoła to dla takich jak my udręka xD
większosć ludzi nie kuma typów INXX :), na szczęście teraz mamy internet i możemy się trzymać razem :D
Wydaje mi się, że samo mbti jest super ciekawe. Testy, które są pod to tworzone są nie najlepsze, do tego ludzie naprawdę nie znają samych siebie. Gdy wejdzie się w to głębiej i pozna funkcje kognitywne wszystko staje się bardziej zrozumiałe.
Ja tam uwielbiam mbti, dużo się o sobie naprawdę dowiedziałam, wiem też że wielu ludzi o moim typie osobowości może borykać się z tymi samymi problemami co ja i to jest normalne! Mbti pomaga lepiej zrozumieć ludzi - dlaczego się tak zachowują, jak się z kimś dogadać, jak tej osobie pomóc.
Ale super film i bardzo cieszę się, że powstał!
Mi zawsze wychodzi INFJ i w moim przypadku to chyba bardzo trafne. Chociaż oczywiście do różnych testów mam dystans.
Mi zawsze wychodzi ENTJ, ale jak sprawdzałem enneagram to dostaję 5w6, który jest bardziej typowy dla INTJ i INTP
Samo w sobie MBTI jako typowanie po literkach nie jest miarodajne ale funkcje kognitywne Junga już mają większy sens. Dochodzi jeszcze wpływ enneagramu i wiele innych składowych bo według Junga mamy chociażby cień osobowości (funkcje o przeciwnych zwrotach). Temat, który jest jak rzeka 😄🌊 Jestem INFJ chociaż często odczuwam w sobie energię ENFP mam wrażenie 😄 Pozdrawionka dla każdego 😁
Zgadzam się. Testy na funkcje kognitywne są bardziej trafne, niż te bazująca na samym systemie literowym. Najlepiej samemu o nich poczytać, żeby jak najbardziej rzetelnie poznać swój typ i na jego podstawie badać swoje mocne i słabsze strony. :) wtedy można też zapoznać się z tzw.loop'ami w które można wpaść nie będąc wcześniej świadomym.
Widać że pani Justyna ogarnia temat 😁pozdrowionka od każdego 😉
Największą wadą przy wykonywaniu takiego testu jest nieraz fakt, że nasz obraz siebie ma mniejszy lub większy konflikt z rzeczywistością. Druga rzecz jest taka, że przykładowo różnica między ENFP a INFP jest diametralna, a już nawet stosunek 51% do 49% cechy w pierwszej literce będzie cię kwalifikować do jednej z grup. Ludzie są jednak bardziej skomplikowani i ciężko ich zakwalifikować do jednego z 16 typów. Zamiast szukać swojego typu moim zdaniem lepiej jest siebie wykreować i potraktować jako indywidualną jednostkę.
Cześć, długo już interesuję się i badam MBTI na własnych doświadczeniach. Chciałbym poruszyć dwie kwestie:
1. Jeśli ktoś robi tylko test ze strony 16 osobowości, to nie jest to pewniak wyniku. Jak wspomniałeś - ludzie częściej wybierają to, jak myślą że z nimi jest, a nie to jak naprawdę jest. Dobrze jeśli obok siedzi ktoś bliski i konsultuje się z badanym, czy na pewno tak jest, czy częściej jednak nie dostrzega się u tej osoby innych czynów. Poza tym wynik faktycznie pokazuje darmowy, ogólny opis osobowości, który niewiele tłumaczy szczegółów.
2. Wiedziałem jednak, że coś w tym jest, ponieważ po przeczytaniu wszystkich opisów, pasował do mnie głównie ten jeden, z mojego wyniku, więc zacząłem to badać. Zagłębiłem się w temat w życiu prywatnym, zacząłem wysyłać znajomym te testy i Ci, którzy otrzymali ten sam wynik, byli pod moją obserwacją (oczywiście nie robiłem na nich analiz, a po prostu doświadczałem ich i szukałem podobieństw). Okazało się, że pośród moich znajomych są głównie osoby z działu „zielonych idealistów” tak jak i ja do nich należę, czyli od początku nieświadomie ciągnęło mnie do podobnych typów osobowości. 3 moje dobre przyjaciółki mają dokładnie ten sam typ osobowości i każda z nich działa na mnie w podobny sposób. Wspominasz o tym, że testy bazują głównie na „pozytywnych opisach” - ja opisałem wszystko co widziałem w całej trójce i szczerze mówiąc, to wyszło nawet więcej negatywnego w tym opisie - ale każda z nich zgodziła się z tym opisem. Następnie wstawiłem ten opis na jedną z grup MBTI i z 23 osób, które jakoś na to zareagowały - wszystkie zgodziły się z opisem, szczególnie potwierdziły to te osoby, które miały właśnie ten typ osobowości. Pisałem o takich szczegółach jak: nieumiejętność mówienia „nie”, chaotyczność, nieuporządkowanie, tendencja do wierzenia w cokolwiek (jesli nie boga, to chociaż w znaki zodiaku, gwiazdy lub coś innego - mocno w to wchodzą), bardzo dużo mówią o sobie, przerywają wypowiedzi, ich podstawową zasadą jest „NIE RANIĆ”, ale ostatecznie zawsze ranią, a potem czują się źle… nawet to, że mają słabość do sitcomów typu „the office” z powodu abstrakcyjno-chaotycznego humoru. Oczywiście pozytywne opisy też się tam znalazły, jednak sam fakt, że w kilkunastu podpunktach opisałem jeden z typów, bo akurat mnie otacza - i nie było ani trochę wspierane, czy pokrywające się z opisem na stronie z testem - wskazuje na to, że 16 typów jest realne i działa w praktyce. Tylko nie warto wierzyć ogólnym opisom, a naprawdę zagłębić się w temat i doświadczać tego na własnej skórze.
PS. Zrobiłem taki sam test na innym typie osobowości, tym razem na logikach, bo nie idą oni za emocjami tak mocno jak uczuciowcy, więc liczyłem na jakąś krytykę z ich strony, gdy będę ich opisywał, ale Ci też zgodzili się z opisem, nie mając żadnych zastrzeżeń ✌🏻
INFJ (NiFe)
Sporo osób, które weszły w MBTI głębiej twierdzi, że z samymi testami jest pewien kłopot, bo ich próba estymacji funkcji kognitywnych modelu nie zawsze się sprawdza. A MBTI głównie rozbija się o funkcje kognitywne, a nie literki w nazwach typu. A jak już się wejdzie w funkcje kognitywne, to trochę inaczej to wygląda. Popularnym jest, że niektóre osoby oferują pomoc w typowaniu, chociaż nie wiem, jak to w praktyce wygląda. I też słyszałam, że przy testach osobowości czasami warto je spróbować rozwiązać z bliską osobą, żeby poznać jej punkt widzenia na jakieś nasze zachowanie.
Tak czy siak, trochę szkoda, że nie ma solidnego naukowego sprawdzenia tego modelu, bo generalnie widzę potencjał w archetypach. Ale na obecnym etapie to rzeczywiście jest bardzo whishy-washy.
Natomiast z kolei z perspektywy doświadczania ludzi o tym samym typie, to robi się bardzo ciekawie. Ja jestem INFJ, czyli innymi słowy kosmita ^^ Całe życie czułam się niesamowicie wyalienowana i nierozumiana przez otoczenie. Pierwszy raz z MBTI miałam styczność w moich wczesnych latach 20. Sam opis rzeczywiście mnie zaskoczył, bo nic tak silnie nie pasowało do tej pory (a w dzieciństwie dużo bawiłam się w horoskopy i dość szybko przestały mi pasować). Jednak to nie opis zrobił największe wrażenie. Na facebooku trafiłam na społeczność INFJ. I zaczęłam czytać doświadczenia życiowe innych ludzi, którym ten typ wyszedł. Jakbym czytała o sobie. Wrażenie było tym większe, że nigdy nie doświadczyłam z nikim takiej zgodności. Posłuchanie historii innych INFJ było wręcz surrealistyczne.
W sumie ciekawa jestem, czy osobom innych typów kiedykolwiek się coś takiego przytrafiło. A i też mam taką myśl, że INFJ mogą potencjalnie coś takiego odczuć najsilniej, ponieważ po pierwsze z racji bycia jednym z najrzadszych typów, wielu INFJ może doświadczać wyalienowania. Do tego jeszcze na szczycie funkcji kognitywnych INFJ jest Ni (introwertyczna intuicja), która wskazuje na ogromną skłonność do introspekcji i maglowania wszystkich schematów i zależności w środku.
Myślę, więc że jakiś potencjał w tym modelu drzemie, chociaż wydaje się mieć sporo wad metodologicznych.
P.S. Jeśli ktoś poznał swój typ przez stronę 16personalities, to niestety, nie jest to MBTI, ponieważ strona 16personalities nie ma praw do używania tego modelu. Więc zrobili taką sztuczkę, że używają testu do Wielkiej Piątki i mapują wyniki na model MBTI. I tutaj już nie ma cienia gwarancji, że to mapowanie ma sens.
P.S2 Ten opis z eksperymentu do mnie nie przemawia. Wiele stwierdzeń to rzeczywiście generyki, jednak pod koniec pojawił mi się zgrzyt, bo nie potrafię nie być szczera - albo jestem szczera albo co najwyżej się nie odezwę... ale i tak będzie mnie to gryźć i będę szukać opcji, żeby powiedzieć i nie oberwać. A w ogóle to nie mam problemu obcej osobie opowiedzieć historii mojego życia ze szczegółami i jakoś życiu nie udało się jeszcze nauczyć mnie, żeby tego nie robić, a trochę już żyję. Co do otwartości, to jestem otwarta bardziej na koncepcje niż na ludzi jako takich i jakkolwiek potrafię ekstrawertyzować całkiem skutecznie, to jednak fizycznie zdecydowanie wolę stronić od ludzi i zadawać się jedynie z zaufaną garstką. Obecnie odczuwam pewne braki w kwestii zaufanej garstki, ale już zadawanie się z ludźmi z pracy wydaje się mnie skutecznie przebodźcowywać... najchętniej bym ich doświadczałam góra raz na tydzień - i nie że z nimi jest coś nie tak... po prostu za dużo. Mnie interesują głównie takie osoby, które chcą sobie ze mną pogadać. Jak ktoś jest skupiony na innych sferach niż moje zainteresowania jest mi obojętny. Plus mam bardzo duży problem z brakiem harmonii w otoczeniu a ludziom zawsze brakuje harmonii... i ja czuję, że powinnam ich naprawiać, chociaż doskonalę sobie zdaję sprawę z tego, że nikogo poza sobą nie jestem w stanie naprawić. Innymi słowy, ludzie to fascynujące zjawisko do obserwacji, ale są niesamowicie męczący.
Haha, dobrze to opisałaś :D Odnajduję siebie w twoich "słowach" ;) Miałaś kiedyś przemyślenie, że jako INFJ możesz być na tyle szczera, że gdybyś obdarzyła tą szczerością drugiego człowieka, to ten co najmniej by się zasmucił? :D Co myślisz na temat relacji, związków damsko/męskich osób określających się jako INFJ? Z mojej perspektywy odczuwam to jako dosyć skomplikowana kwestia, ze względu na potrzebę częstego przebywania z samym sobą, bądź "z dupy" braku ochoty na konwersację/zainteresowaniem się drugim człowiekiem w danej chwili, która może nie być tylko chwilowa :D
INTJ się zgłasza
głównie dla memów się pod tym podpisuję
Jak mi wyszło INTJ to przrzeczytałem, że do tej grupy należy 1% populacji. Widząc, ile ludzi ma podobny wynik stwierdzam, że jest to bardzo duży 1%
@@RunningVandal. ziom jest 8miliardów ludzi 🙃
@@RunningVandal. Ale akurat cechy INTJ są takie, że jest spora szansa ze osoba o tym typie będzie chciała się rozwijać, więc może być takimi materiałami i treściami bardziej zainteresowana niż inne typy. Więc to akurat nie dziwne, że różne miejsca/idee mogą przyciągać podobnych ludzi.
@@Angie-nm4ft Ma to duży sens, ale nie mówię tylko o komentarzach tutaj, a ogólnie mojej przestrzeni w internecie i ludziach z którymi się spotykam. Może to być zawsze kwestia mojej bańki informacyjnej, albo po prostu coś jest na rzeczy.
@@RunningVandal. No takie testy są deklaratywne, co oznacza że część ludzi zaznaczy tak, jak chciałaby się zachować albo jaka chciałaby być a nie jak naprawdę to wygląda, więc jest szansa, że jest to przekłamane. Poza tym w jednym teście który robiłam było pytanie "czuję niepokój kiedy się stresuję" i miałam takie wtf xd Kto nie czuje niepokoju gdy się stresuje xd Te testy nie są dobrze skonstruowane zazwyczaj. Dlatego też lepiej brać je trochę z przymrużeniem oka.
testy MBTI, to najgorsze co można sobie zrobić wchodząc w ten temat, lepiej czytac o funkcjach kognitywnych.
Mi kognitywna wychodzi ekstrawertczna intuicja a w ogóle się nie zgadzam z opisem ENFP
niestety nie zawsze się można zgodzić z tymi opisami ;/ mimo iż masz trochę racji, funkcje te mogą źle nam dobierać cechy. co gorsza - niektorzy ludzie są mieszanką obu skrajności, co dodatkowo utrudnia osąd
@@przyjacielswistakow6301 a może entp? Lub któryś z typów mający Ne jako pomocniczą? Ogólnie jeśli chodzi o funkcje to je też trzeba dobrze zrozumieć, bo nawet testy na funkcje często się mylą
@@wiktoriarychlewicz3932 entp już bliżej
Dokladnie to
Według MBTI mogę zostać austriacką akwarelistką. Never give up )
dużo wątpliwości dotyczących mbti w tym filmie rozwiązują funkcje kognitywne, o których nie wspomniałeś, a jest to bardzo ważne w procesie typowania;)
+1
INTJ, robiłam kilka razy test w odstępach czasu i zawsze to samo
A liczyłam na inny wynik.
testy są bardzo niedokładne, bo różnie interpretujemy pytania, a co najważniejsze - często nie uwzględniają funkcji kognitywnych, dlatego najlepsza metodą jest poczytanie o owych funkcjach, autorefleksja i zdecydowanie, które z nich najbardziej do nas pasują i są najbardziej naturalne
Spoko, to że jesteś INTJ nie oznacza, że jesteś antyspołecznym złoczyńcą xd
Również INTJ, robione kilka razy
@@masprintpl5043 zdziwilbys się...
Jestem INFJ
Prawdziwość MBTI - Od kilku miesięcy szukania i łączenia faktów w internecie doszedłem do wniosków że te informacje MBTI są raczej trafne. Jak szczerzę się odpowie na pytania to wynik wyjdzie prawidłowy.
Każdy typ ma funkcje kognitywne i pomocnicze. Moje (Ni) jest bardzo celne. Często siedzę w swojej głowie i "rzygam pomysłami". (Fe) zauważyłem że ludzie z tą funkcją lubią ekspresyjnie okazywać uczucia, chociaż nie zawsze. Ja tak ^_^.
Nie zgodzę się po części z (Ti).Tak, bardzo często myślę w sposób emmm.... jakby dramatyczny. Mimo to zauważyłem że czasami myślę jakbym miał (Te) więc....
(Se) lubię sport ^_^
w końcu wiem co te literki w opisach na tinderze oznaczają xd
Też jestem INTP i podobnie jak wyżej, też zainteresowałem się publikowanymi treściami Człowieka Absurdalnego, pasuje mi forma przekazu: otwartość koncepcyjna, szersze spojrzenie na problemy z uwzględnieniem oddalonych zależności, a przede wszystkim żywość umysłu z pochodną poczucia humoru - tak, to nie błąd w opisie, chodzi mi o może być nazwane perspektywicznością (MBTI) a odnośnie wykładów - to pierwiastek umiejętności zabawy intelektualnej, nazwałbym to mordowaniem kłębuszka wełny, to taka zabawa koncepcjami, potem zestawianie ich z czymś zupełnie przeciwnym, co podważa wcześniej przedstawione twierdzenia, a na końcu wygładzające, że pierwsze spojrzenie też coś miało z racji. To taka zabawa, tym kłębuszkiem jest koncept problemu sprowadzony do zabawki, którą w pewien sposób można zniszczyć, jednak na końcu nadal jest zabawką, nie naruszoną, jednak z nowym spojrzeniem na koncept. Oczywiście wiadomo kto jest bawiącym się kotem 🙂
Testy nigdy nie są dobrym wskaźnikiem. Najlepiej poznać funkcje kognitywne i z nich wyciągnąć swój typ
~NiTi
Infj?
@@Nadia-sw9oe INFJ jumper
@@cylian8422 a co to takiego :D
@@michaelhighlights1614 google?
@@cylian8422 nie chce misie xd
Można liczyć na podobny materiał o enneargamie? Test MBTI u mnie niemal 100% trafny, z enneagramem również sporo cech się zgadza. Jednak enneagram jest o tyle ciekawszy, że jest opisanych więcej zależności pomiędzy poszczególnymi typami osobowości.
INFJ WWO - czy może być gorzej🤣? Ten opis z eksperymentu natychmiast skojarzył mi się z horoskopami.
Wszystkie testy, czy to osobowości, czy psychologiczne, mają za zadanie jedynie pomóc w diagnozie. Tak samo z MBTI, nie powinno być wyrocznią, a co najwyżej wskazówką, pamiętając o wszystkich wadach jakie niosą uogólnienia w nich zawarte.
No, musiało się w końcu wydać: testy osobowości mają w sobie sporo z horoskopów, a same horoskopy są takim rodzajem łatki, dzięki której łatwiej powrzucać ludzi do "odpowiednich" szufladek (lub ich w nich zatrzymać, gdyby próbowali się wydostać i żyć po swojemu 😜)
Ja już chyba wiem o jakim teście mówisz. Robilam z rok temu taki test. I wyszło mi, że jestem introwertykiem kierującym się intuicją i logiką. A także planujący i czujny. Czyli inaczej INTJ-T. Nawet nie wiedziałam, że to się tak nazywa.
Ja robiłam test osobowości wiele razy w dość dużych odstępach czasowych i zawsze wychodzi mi INFJ. Wynik ten jest bardzo wiarygodny w moim przypadku.
Osobiście z MBTI miałem taki problem, że w dwóch osiach wynik był bardzo blisko 50%, co oznacza, że najpewniej zmiana 1-2 odpowiedzi dałaby inny typ osobowości, łącznie dając 4 różne typy, które powinny mnie trafnie opisywać.
polecam Socjonikę - bardzo podobna do MBTI, ale moim zdaniem znacznie bardziej rozbudowana, opisuje głębiej relację poszczególnych cech u każdego typu itd. moim zdaniem jest mniej powierzchowna ;)
Jestem zdania, że MBTI jest spoko jak się je dobrze zrozumie i polecam do tego kanał type hype naprawdę dobrze się z nimi zgłębia siebie. Moim zdaniem złe w mbti jest takie jakby założenie, że każdy człowiek jest dobry jeszcze nie trafiłem na tym osobowości w którego opisie by było, że np. osoby z tym typem częściej ubliżają innym dla własnej przyjemności.
Ja się ostatnio wkręciłam w tą tematykę, ogólnie też uważam, że ten ogólny opis wyniku coś tam wnosi, ale niewiele, dla mnie odkryciem było rozłożenie wyniku na poszczególne funkcje kognitywne, jak tak to sobie rozpracowałam, to naprawdę coś mi kliknęło, po prostu poczułam duże zrozumienie na wielu płaszczyznach, bo zrozumiałam jak mój mózg pracuje, jak zbiera, przetwarza, internalizuje informacje, uczucia, jak działa proces podejmowania decyzji itd. Ja w tym osobiście widzę duża wartość, znalazłam też więcej informacji z różnych źródeł, w tym kobietę, która dogłębnie przeanalizowała i opisała mój typ w różnych odcieniach i wariantach i tak też polecam, żeby znając swój wynik poszukać głębiej, dowiedzieć się o tych poszczególnych funkcjach i jak one konkretnie się przejawiają 😉. No i jeszcze taka mała ciekawostka, co do kompatybilności z innymi, ja u siebie zauważyłam, że najlepiej się dogaduje z dyplomatami(sama jestem z tej kategorii) i to jest ponoć najbardziej kompatybilny ze mną typ, u mnie to akurat rzeczywiście tak jest, więc może warto to brać trochę pod uwagę np. szukając partnera 🙃. Pozdrawiam 🙂
ESTJ, chociaż wolę po funkcjach kognitywnych: TeSi, extraverted thinking, introverted sensing.
Dzień dobry. Doczekałem się wkońcu od Pana odcinka o MBTI. Często staram się diagnozować różne osoby w internecie pod ich typ osobowości. Powiedział Pan, że jest INTP, przynajmniej tak wyszło z testu. Ja sądzę, że jest Pan INFP. Sugeruję, by jeszcze raz się zdiagnozować pod tym kątem. Pozdrawiam
jestem INFP i studiuję farmację i chcę być farmaceutą czyli pracować w zawodzie teoretycznie wcale nie pasującym w żadnym wypadku do mojej osobowości. I zgadzam się z tym, że wiele rzeczy może mi w tym zawodzie przeszkadzać - praca w zespole (wolę być sama, skrupulatność - ciężko mi być baaaardzo dokładną osobą, raczej działam instynktownie) - ale mimo wszystko farmacja była moim marzeniem i z tego nie rezygnuję :-)
No właśnie jak stosować ? Podejść z dystansem. Jaka szkoda, że tego dystansu albo rozumu - jak zwał tak zwał - często nie ma sformalizowany do bólu i sztywny HR, który wydaje wyrok na kandydata często na podstawie jednego testu. Problem pojawia się również kiedy przełożeni decydują o udziale swoich pracowników w testach osobowości, którego wyniki stają się potem gwoździem do trumny z tabliczką "Dalszą Kariera"
Nie zgodziłbym się badać osobowości w pracy i za samą sugestię bym wyśmiał.
Po raz pierwszy zetknęłam się z tym testem rok temu i wyszło mi INFP. Później po roku, czyli na początku tych wakacji bardziej zagłębiłam temat wykonałam testy na różnych stronkach i po kilka razy. Raz wychodziło mi znów INFP, niekiedy INFJ, a raz nawet ENFP, jednak sama utożsamiać się najbardziej z INFP, ewentualnie INFJ. Według mnie MBTI ma sens, o ile nie bierze się wszystkiego zbyt poważnie. Każdy INFP będzie w sobie miał różne podobne cechy, może podobnie podejmował decyzję, jednak każdy człowiek jest inny i na pewno nie raz gdyby zestawić obok siebie osoby mające ten sam typ osobowości mogą się mocno różnic. Wydaje mi się też że efekt horoskopowy tutaj nie do końca by zadziałał, bo opisy tych typów jak i funkcji kognitywnych nie są tak bardzo ogólnikowe jak ten opis przygotowany do badania. Jednak mbti na pewno zwiększa samoświadomość. Po tych wszystkich pytaniach, testach i opisach zaczęłam się zastanawiać nad rzeczami dotyczącymi mnie na które wcześniej w ogóle nie zwracałam uwagi
Miałam podobnie i takie same typy mi wychodziły też bym siebie wstawiła między INFP a INFJ ( mimo że inne fukncje) ale to problem INFP, czują się wyobcowane i nigdy nie mają pewności czy są właśnie tam gdzie powinny. Co do wiarygodności wiedzy o MBTI też traktowałabym to z dystansem, gdyż ludzie są bardzo indywidualni, i jeśli człowiek X ma dane cechy, nie oznacza że człowiek Y będzie miał identyczne. Pozdrawiam ^^
Jestem dumnym INTJ i nie dam sobie wmówić że to się nie liczy xdd
Zazdroszczę :D Ja jestem INFJ, która bardzo by chciała być INTJ głównie ze względu na umięjetność mówienia tego, co się myśli. W sumie INFJ i INTJ są bardzo zbliżone, również w funkcjach kognitywnych. Ale mimo wszystko u mnie Fe jest dominujące, bo uczucia innych i ogólna harmonia zbyt mocno kierują moim procesem decyzyjnym. Ale czasami mam taką ochotę komuś coś powiedzieć... oj taką ochotę. Ale fakt, że mogę kogoś zranić jest bardzo blokujący.
Kocham intj-tów. Pozdro, człowiek jednorożec ;]
@@Chomik_Anastazji enfp?
@@acornthegr8m893 oczywiście!
Robiłam ten test 1szy raz na studiach, potem po wielu latach przypomniała mi o nim koleżanka i znów go wykonałam z ciekawości, wynik ten sam, co na studiach. Sprawdzałam inne opisy i faktycznie niewiele się zgadza ze mną, więc uznaję, że coś jest na rzeczy :)
Robiłam mbti wielokrotnie w różnych odstępach czasu przez około rok w ramach testu i faktycznie mocno zwątpiłam w ich miarodajność bo wyszły mi już 4 różne typy osobowości (INTP, INTJ, INFJ, ostatnio kilkukrotnie ENTP). Nie sądzę żeby czyjaś osobowość była tak "płynna" i zmienna w czasie w zależności o nastroju i aktualnej postawy wobec świata, zwłaszcza wobec innych ludzi. No chyba, że duża zmienność wyników niesie jakąś informację o niestabilności i zaburzeniach osoby wykonującej test, więc to czyni zawsze taki test usefull 😂 fajny materiał, pozdrawiam!
To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P.
Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej.
Pozdrawiam wszystkich Infj . nie jesteście sami xD
Ja mam architekta, za każdym razem mi to wychodzi mimo odstępu kilku miesięcznego pomiedzy testami.
Ja myślałem że już zostałem zupełnie sam na tej planecie xD
Gdzie jesteście infj??? Czemu nigdy Was nie spotykam na swej drodze ciekawi mnie czy byśmy się fajnie dogadali 😂 pozdrawiam infj ;)
@@martaw90 z INFJ jest też chyba tak ,że najtrudniej ich poznać i dopiero po dłuższym czasie znajomości jesteś w stanie ocenić czy to faktycznie ktoś o tym typie osobowości
@@martaw90 bo za dobrze się wtapiamy z chęci utrzymania harmonii w otoczeniu... ale płacimy za to dużą cenę. No i jakby nie patrzeć... jest nas mało i raczej wolimy się chować w internecie.
To może teraz coś o enneagramie?:)
Zawsze wychodzi mi to samo INFP, pasuje.👌
Podobno INFP najczęściej robią test ponownie, żeby się upewnić, czy dobrze wyszło ;)
@@z9elka Coś w tym jest 😂
@@z9elka testy nie pokażą zawsze miarodajnych wyników, ponieważ wiele z nas różnie interpretuje pytania i bardzo dużo testów bazuje na dychotomii, a nie funkcjach kognitywnych. najlepszą metodą na wytyowanie siebie jest autorefleksja, poczytanie o funkcjach i zdecydowanie, które z nich do nas najbardziej pasują i są najbardziej naturalne
każdemu wychodzi infp na 16p
@@neptun-4138 TAK
Ja od 5 lat co roku robię ten test i zawsze wychodzi mi ta sama osobowość ISFJ z tą różnicą, że na początku miałem Intro na 92%, a teraz już 65%
Jako INTP uważam test MBTI za bardzo przydatny i wartościowy 🙂
08:30 To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P.
Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej.
Z drugiej strony znam osoby które mają ponad 90 procent na każdą funkcję - oznacza to że prawdopodobnie w przyszłości nigdy ich osobowość wg testu się nie zmieni.
Spieszę z komentarzem 😁 do mnie ten opis (horoskopowy) nie bardzo pasuje... Za to mój typ MBTI pasuje idealnie i powiem więcej... lepiej mnie opisuje niż kryteria diagnostyczne z DSM czy ICD zaburzeń osobowości, którymi niektórzy psychiatrzy czy psycholodzy usiłują mnie diagnozować... Co do samego testu MBTI to zgadzam się, że nie jest on precyzyjny (może tylko nakierować ale swój prawdziwy typ trzeba odkryć samemu!) mi np. Wyszło z testu INFP a jestem INFJ skąd to wiem? Ano po opisie osobowości, po zgłębieniu się w funkcje kognitywne i ogólnie w ten temat, przesłuchaniu różnych filmików również amerykańskich, przeczytaniu różnych źródeł dostępnych w internecie... Wtedy naprawde nie tak trudno się dopasować ;) Żaden inny opis nie wyjaśnia tak mojej osobowości i zachowań jak opis INFJ (nawet przy podejrzeniu choroby dwubiegunowej, co do której psychiatrzy mają wątpliwości jakobym jej nie miała a niewątpliwie występują u mnie górki i dołki charakterystyczne dla INFJtów) jedynym testem, który również dobrze opisał moje zachowania było MMPI2 jednakże wynik tego testu niczego nie zmienił (dał podejrzenie zaburzeń osobowości jednak nic precyzyjnego - nadal nie zostały określone jednoznacznie). Natomiast MBTI fajnie tłumaczy nawet te górki-dołki rozumiem już skąd bierze się ta cyklotymia w tym typie INFJ, rozumiem swoje zachowania, które kiedyś wydawały się mi i wszystkim innym dookoła dziwne i mega skrajne a dzięki funkcjom kognitywnym rozumiem skąd ta skrajność bierze się w moim typie - pomogło mi to zrozumieć i zaakceptować siebie bo po prostu "ten typ tak ma" ponieważ wynika to z właśnie funkcji kognitywnych (introwertyczna intuicja kontra ekstrawertyczna uczuciowość to bardzo skrajna mieszanka raz potrzebująca wyciszenia w samotności a innym razem pchająca do ludzi) wg mnie to bardzo niedoceniane opisy osobowości (w polsce nie używają ich w diagnostyce psychologicznej... a szkoda bo może przestali by sie doszukiwać zaburzeń czy chorób w takich zachowaniach) powinno się wykorzystywać te wiedzę nie tylko w rekrutacji do pracy bo pomoga zrozumieć ogólnie czemu czasem ludzie nie mogą się dogadać i mają inne priorytety (funkcje kognitywne) zrozumienie ich pomaga nam zrozumieć innych ludzi w ogólnych relacjach i interakcjach ;) ps. No i to, że nie jestem typem, który wyszedł mi w teście czyli pierwszym opisie jaki przeczytałam też obala tą teorię horoskopu jakoby opis zawsze pasował... Fakt, że dużo z infp też mi się zgadzało ale jednak jestem infj więc wybacz, że obaliłam Ci teorię 😂
Miałem tak samo że z testów za każdym razem wychodziło mi infp, a później odkryłem że jednak jestem infj
Jedna ze stron oferująca test MBTI pokazywała oprócz wyniku typu INTJ pokazywała cztery paski , wypełnione w określonej części, zależnie od ilości zdobytych "punktów". Wtedy zrozumiałam czemu raz wychodzi mi INTJ , raz ISTJ , kiedy indziej INFJ albo ISFJ. PO prostu na osiach N-S i T-F waham się zależnie od okresu w życiu i ostatnich doświadczeń na 40-50% w dwóch środkowych skalach.
Pokazuje to raczej to, co akurat w tym momnecie życia jest dla mnie wazniejsze ;)
Ja też rozwiązywałem na tej samej stronie co ty ale zawsze wychodziło jedno I- 86% N-64% T-64% J-64%. Zawsze odstawałem i to mocno od rówieśników od podstawówki i tak aż do dzisiaj nic się nie zmieniłem ciągle mam te same cechy interpretacja zgadzał się w 100%. Nawet robiłem drugi raz ten test tak wyszło to samo.
Wszystko w interpretacji pokrywało się z tym co ja robię
Wyczekiwany przeze mnie materiał! Co do samego testu MBTI, robiłem go już 5razy w różnych odstępach czasu i wychodziło mi kolejno INFJ INFP INTJ INTJ INFJ.
Zrobiłem też parę innych testów jak CliftonStrengths Gallupa, test ze strony Principles You czy polskie badanie FRIS (dwa z nich są płatne). Zrobienie wszystkich dało mi bardzo dużą dawke informacji o sobie i nad czym powinienem pracować. W moim przypadku wyniki testów znakomicie się uzupełniały. Jedną sprawą jest zrobić test i olać wyniki a drugą jak z tych danych można skorzystać :)
I tak, pod filmem zbierze się ogrom ludzi z najrzadszymi typami, ponieważ właśnie takie tematy Nas najbardziej interesują :D Miłego wieczorku wszystkim oglądającym
Enneagram dopełni wiedzę o sobie samym. Pozdrawiam
A co powiesz o teście talentów Gallupa? O ile ten test 16 osobowości jest raczej dość nieszkodliwy, o tyle za Gallupa sobie słono liczą. 😅
Podpnian się!
Też jestem ciekawa!
to samo-ma wartość horoskopu i niezbyt pomaga o ile w ogóle pomaga w czymkolwiek.Jeżeli masz wydruk to możesz się kartką osłonić od deszczu lub podetrzeć po wypróżnieniu i to na pewno pomaga na ten problem.
Często robię sobie testy osobowości - właśnie trochę dla zabicia czasu, trochę dla autorefleksji. Jednak jeszcze nigdy chyba nie wyszedł mi taki sam wynik. To nic, bo nie mają one dla mnie znaczenia - wręcz przeciwnie - nie chciałabym być dodana do jakiejś szufladki, kategorii. Sama chcę o sobie decydować czy chcę być taka, czy taka :)
INFP się zgłasza;)
Same
Nie popełnisz błędu jeśli założysz,że każdy cię oszuka i że ty sam siebie oszukujesz z przerwą na spanie przez niemal cały czas.Wgląd w osobowość i własną i cudzą jest bardzo trudny i bardzo ale to bardzo rzadki,wymaga zwłaszcza pokory.Zakładaj że jesteś idiotą to wtedy wzrasta szansa,że chociaż raz się nim nie okażesz..ja żyję w stanie kogoś kto nic nie rozumie i to paradoksalnie ułatwia przyjmowanie rzeczy ze świata zewnętrznego takimi jakimi się mi jawią.Nie rób założeń to i rozczarowań nie będzie.Dotyczy to też cech ludzi w twoim otoczeniu-wszyscy to idioci,bez wyjątku.Oczywiście także ja sam.Jesteśmy współrozbitkami w katastrofie życia i musimy współpracować mimo tego.
Bardzo się cieszę że spojrzałeś na mbti również od strony krytycznej. Żałuję jedynie że nie poruszyłeś tutaj również kwestii funkcji kognitywnych.
Problem z tymi testami polega właśnie na tym, że pytania są sformułowanie w sposób bardzo niejednoznaczny. Interpretując pytania inaczej, za każdym razem można otrzymać inny wynik.
Problem z testami jest taki, że ludzie je wypełniają
jeszcze dużo do odkrycia w tym temacie przed tobą :) samo MBTI to tylko ułamek zagadnienia, pozdrawiam
To co pan powiedział o MBTI to szczyt góry lodowej. Bardzo zniechęcająco pan przygotował materiał.
Po stylu wypowiadania się, sam typowałbym Pana prowadzącego na ENFJ. INTP to osobowości w stylu Einsteina - introwertyczny "Logik" mógłby posiadać dużą wiedzę o psychologii, ale jego ułomność w interakcjach międzyludzkich średnio pasuje do roli terapeuty. Niestety, żaden test nie jest odporny na kreowanie się przez osobę testowaną.
Można być INTP i nie być "ułomnym" w interakcjach międzyludzkich; co więcej, każdy INTP powinien do tego dążyć. Opisy pasują w pełni tylko do osób które nic nie robią żeby poprawić swoje słabości;)
@@pmj_studio4065 zgadzam się. powinienem był napisać, że INTP z reguły są zainteresowani teorią bardziej niż wykorzystywaniem jej, żeby komuś pomóc. ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tak było ;)
3 krotnie robiłam ten test w przeciągu kilku lat, raz w języku angielskim. Nie pamiętając pytań, za każdym razem wychodzi mi ENTP.
Jestem INTP i od czasu gdy poznałem swoje możliwości jest PIĘKNIE ! Problemem większości jest zakłamywanie odpowiedzi , odpowiadanie z poziomu EGO , niestety 90% populacji to osobniki nieświadome , może stąd tyle kontrowersji i podważania tego rodzaju testów ? Ah i najbardziej bawi mnie gdy Mondralińscy mówią że te testy są niemiarodajne i nie właściwe ! Jeżeli nie Jesteś typem IN to nie ,, wypowiadaj się na takie tematy ,, bo po prostu nie rozumiesz , nie widzisz zależności i nie ogarniasz całego schematu ;)
Jak dla mnie MBTI jest wyłącznie zabawą, aczkolwiek może też być wstępem do myślenia o swoich wadach i zaletach. Według 16 personalities jestem INFP (robilam ten test 3 razy w 3 etapach swojego życia i zawsze wychodziło INFP). Czytałam również o funkcjach kognitywnych, z tym, że testy na funkcje kognitywne zazwyczaj klasyfikowały mnie jako ENFP z domieszką INFP oraz ENTP. Jestem introwertykiem, więc wolę myśleć o sobie jako o INFP (rozumiem skąd się wzięło ENTP, ale opis do mnie nie przemawia), czyli wychodzi na to że jestem Fi Ne z wyjątkowo silnym Ne. Co do enneagramu, wydaje mi się on mniej miarodajny, nie wiem czy jestem 4w5 czy 9w1, więc fajnie by było zobaczyć kolejny odcinek dotyczący tego testu i jak się ma do rzeczywistości.
Akurat wczoraj robiłam ten test. Czuje się przerażona
Czy mógł byś zrobić odcibek o tym gdzie opowiadasz/streszczasz poszczegołnie osobowości?
oj oglądałbym
już tego dużo powstało na yt, polecam poszukać, bo można się dowiedzieć ciekawych rzeczy
Jakie testy dla ludzi spoza środowisk naukowych uznajesz za najrzetelniejsze w swojej dziedzinie (inne niż MBTI)? Kategorie pomocnicze:
-łatwo dostępne darmowe,
-łatwo dostępne ale płatne,
-dostęp utrudniony/ograniczony (np. dostępne do wypełnienia u specjalistów)
Z góry przepraszam za laicki charakter pytania.
Typ osobowości, który mi wyszedł to INFJ. Spotkałam się z wieloma opiniami typu: "Nie, to niemożliwe", "Uważam, że ten typ osobowości nie istnieje", co jest dość.. przykre? Wykonałam parę różnych testów, do których z resztą regularnie wracam i wynik jest zawsze ten sam. Pozostaje pytanie - skoro rzekomo mój typ osobowości nie istnieje, to jaki niby pasuje do mnie lepiej?
Że co? Nie istnieje? To niewątpliwie najrzadszy typ, ale nie oznacza jego nieistnienia, skąd u tych ludzi taki pomysł?
Obawiam się, że nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.
Też jestem infj, a opis z oficjalnej strony mbti bardzo się zgadza z moim charakterem. Odkąd go przeczytałam, znajduję w swoich działaniach i myśleniu pewne schematy i lepiej rozumiem siebie 🤯
Mam akurat bardzo podobnie
Też to mam I jak przeczytałam opis to byłam w szoku...bo to o mnie :)
Cóż, gdy po raz pierwszy wykonywałam test MBTI wyszło mi INFP. Potem długo olewałam temat 16 osobowości, aż w końcu jakoś w kwietniu znowu pokusiłam się na wypełnienie kwestionariusza. Wyszło mi ISTP. Spojrzałam na to mega sceptycznie, ale mówię "dobra, niech będzie,". Potem jakiś czas znowu nie robiłam, aż do przedwczoraj i wczoraj. Jako pierwsze wyszło mi INFJ, jednak nie byłam przekonana. Na następny dzień ponownie sięgnęłam po test MBTI, ale tym razem robiłam go na trzech różnych stronach. Za każdym razem wynik pokazywał ISTJ (jeden z testów badał funkcje kognitywne i miałam zaznaczone, że jeśli nie zgadzam się z wynikiem, proponują bym poczytała o typach ISFP i ESTJ. Ostatecznie zostałam przy ISTJ, ale nadal mam pewne obiekcje. Plus samo to, że w tak krótkim czasie wychodziły mi zupełnie różne wyniki wcale w mojej opinii nie stawiały MBTI w pozytywnym świetle, chociaż nie ukrywam, że momentami zbyt zaciekawiona potrafiłam spędzić dwie godziny zaznajamiając się z różnymi typami "żeby tylko siebie wytypować".
To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P.
Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej.
Sprawdź funkcje kognitywne
I twój cały opis wykazuje dokładnie, dlaczego wypełnianie testów i uznawanie tego za MBTI jest całkowicie bez sensu i może do systemu zniechęcić. Poznaj funkcje kognitywne.
@@Oxnation to po prostu oznacza, że typujesz po literkach i wyniku procentowym na 16p, a nie funkcjach kognitywnych, co wynika z powyższego opisu. I przez ten brak precyzji dochodzisz do błędnego wniosku, że nie każdego da się wytypować przez MBTI. No i nie mylić "literek" z funkcjami. Funkcje to nie np. F, tylko Fi lub Fe oraz ich pozycja w function stacku (dominant, auxiliary, tertiary, inferior + 4 shadow functions). J i P to tylko wskaźnik, nie funkcja. Już nie wspominając o A (assertive) i T (turbulent) na 16p oznaczające poziom neurotyczności (wzięte z big 5) - to w MBTI nie występuje, nie jest żadną funkcją, ani wskaźnikiem niczego w osobowości (ponieważ poziom neurotyczności jest cechą potencjalnie zmienną w naszym życiu, a nie stałą, tak jak funkcje kognitywne, których zmienić nie możemy).
Zrobiłam ten test kilkukrotnie w odstępie roku / 2 lat. Zawsze to samo. Wiem, że to anegdota
Świetna robota! Brakuje filmików o MBTI w polsce!
Ja osobiście kiedy pierwszy raz wykonałam test wyszlo entp, potem enfp a jeszcze potem przy analizie z kazdego typu stwierdzilam że mam duzo cech takze esfp i estp :P
Jest polski kanał o tym. Nazywa się Type Hype.
@@ukaszzbrozek6470 wiem subskrybuje go
Krajowy Instytut Rozwoju Gospodarki w Szczecinie. To tam na praktykach z kolegami byliśmy przydzielani do różnych grup i zadań na podstawie wyników testu osobowości opartego o datę urodzin. Zwykły horoskop. Ja byłem "generatorem" a koledzy "projektorami". Jeżeli lubicie się opierdalać to gorąco polecam. Jeśli jednak jako programista chcecie się czegoś nauczyć to omijajcie szerokim łukiem, bo nic tam się nie robi
ale mbti nigdy nie przypisuje skrajnych cech, zawsze jesteś gdzieś pomiędzy
w różnych warunkach możesz też zachować się odwrotnie do swoich dominujących cech, opisują to funkcje cienia
osobowości jest 32, ponieważ każda z 16 ma dwie formy A/T
dodatkowo dochodzi wiele innych składowych, które pomagają precyzyjniej zinterpretować osobowość, jak temperament lub enneagram
od siebie jeszcze tylko dodam, że mbti nabiera sensu, kiedy używa się go w praktyce, a nie tylko dla ciekawości
INFP tutaj, życzę miłej nocy
Wzajemnie -INFP
pozdrawiam i wzajemnie
Na tyle na ile znam funkcje kognitywne to uważałam, że jesteś xNFJ ;) Czuć mocne Fe oraz Ni
@@mariuszhergesel7984 Podałam tylko moją sugestię jakim może być typem ;) Osobiście wole typować po funkcjach niż korzystać z testu
@@mariuszhergesel7984 jasne że bada, przeciez na tym polega cały system mbti xd
właśnie też czuje mocne Fe i myślę że może być infj
Też miałabym wątpliwości w określeniu prowadzącego bo jest ta uczuciowość ale logika też więc hmmm musiałabym chyba bliżej go poznać 😂😂😂
@@deadprincesss Ja uważałam że bliżej mu do ENFJ. Widać że w jakiś sposób zależy mu na estetyce, wizerunku zewnętrznym. ENFJ mają Se na 3 miejscu (wewnętrznym dziecku), więc dość łatwa się do tego odwołują i korzystanie z tej funkcji sprawia im frajdę.
A tak w ogóle to jak siebie poznać bez jakiś testów z efektem horoskopowym?
W końcu się doczekałam!😄
Pierwszy raz test MBTI robiliśmy z klasą w 3 gimnazjum. Teraz skończyłam liceum, a test wykonywałam już 4 razy i za każdym razem wychodził mi ten sam typ osobowości.
Same
Ja zawsze entp - dyskutant, czyli nie zmieniasz się
Pora na wysyp INFJotów (:
pewnie z 50% widzów kanału to INFJ xD
@@muammar-alkadafi1334 Pewnie, każdy chce być INFJ więc pełno ich wszędzie xd a podobno najrzadszy typ
Ja jestem INTJ więc niby blisko
@@paulinamoscicka2704 Ja również, kilkukrotnie robiłem test na kilku stronach i zawsze wychodziło INTJ. Co dziwne, bo zawsze opisują INTJ jako pewnego siebie, nie przejmującego się zbytnio uczuciami, mającego z góry plan na wszystko i to brzmi fajnie, ale to trochę nie ja haha
@@erazm3073 u mnie jest tak, że mam zaplanowene parę wariantów lata do przodu (serio sporo planów, na wypadek kiedy w którymś miejscu się wydupcy), a to o pewności siebie... Jestem raczej introwertykiem więc to zależy od ludzi z którymi jestem. A emocje... To mam wrażenie, że ludzie uznają, że ten typ jest jak wyprane z emocji roboty, a ja nwm jak u cb ja po prostu nie afiszuję się przed osobami którym nie ufam. Także niby pasuje, ale każda osoba ma swoją historię więc osobowość to nie wszystko jest jeszcze doświadczenie życiowe i jakaś nwm autosugestia? Ale to teoria napisana na kolanie haha więc jak brzmi absurdalnie to sr
tutaj INTJ!
intj króluje w internetach, w realu mniej ;]
A może odcinek o Enneagramie ?
Nie wiem czy to od tego zależne, ale mam borderline i zawsze mi wychodzi inny typ osobowości jak robię te testy 🤣
Również. To dla tego że pytania interpretujesz, testy mtbi nie są miarodajne.
3 razy robiłam test z kilkumiesięcznymi odstępami czasu, nie wybielałam się... nie pamiętałam też poprzednich odpowiedzi, zawsze wychodził ten sam wynik i po przeczytaniu opisu, był bardzo trafny... INFJ/Rzecznik. Opisy mają po kilka stron i przedstawiają pozytywne jak i negatywne cechy charakteru.
Ahoj! ;)
@@Ogr83no proszę... mały ten internet :D . Misiaczki!
Misiaczki to Baligrodzkie, polecam (serio, serio)
th-cam.com/video/i8_1wwtQBpw/w-d-xo.html
@@Ogr83 Dziś to już duże misie są :)
Szczęśliwie mamy jeszcze Ciebie Maleńka :D Buzka
13:22 też to zauważyłam ale tez w tesćie można zobaczyć wady
Wg mnie MBTI to trochę tępa matematyka: 4x4=16. Poza tym ten system zakłada skrajności - lekko poniżej 50% w jakimś wymiarze i już może nas sklasyfikować jako jeden biegun zamiast drugiego, podczas gdy nie jest się żadnym tak do końca... Sama wiele razy robiłam test na przestrzeni czasu i w zależności od momentu życia wychodziło mi INTP albo INFP. Lepszy jest Enneagram, bo wyróżnia mechanizmy obronne psychiki, które mocno definiują człowieka. Swoją drogą chętnie bym obejrzała film od na temat tej klasyfikacji osobowości.
ENFJ ludzie mowia ze pasuje (ze nawet jak nie jestem liderem to i tak nim jestem, albo ze mam talent przemawiania i trafiania do innych itd) z drugiej strony jest nad czym pracowac ale to w sumie mnie cieszy jak dobry feedback
MBTI to marketing. Spojrzenie tylko ze strony rynku pracy. Za wąska perspektywa, jeżeli chce się zbudować zrozumiałą siatkę powiązań wobec relacji międzyludzkich.
Niestety, testy osobowości nie wliczają zaburzeń i zniekształceń, a samotypowanie z testu wydaje się łatwe, ale to długa droga która może trwać nawet z 10 lat.
Witam serdecznie, robię te testy MBTI i czasami wychodzą mi inne wyniki. Najczęściej mam ENFP lub INFP a może tylko sobie to wmówiłem. Ciężko mi zinterpretować siebie. Nie wiem w którą stronę rozwijać się. Doświadczyłem wielu zajęć, prac itd. Nadal nie jestem zdecydowany na jedno. Nie wiem co robić,mam 30 lat i brak obranego kierunku.
Jestem entp. Kto też?
Pozdrawiam
@@piwniczak2989 pozdrawiam. Jesteśmy najlepszym typem osobowości
Ja też ENTP. Wcześniej turbulentny, teraz po popracowaniu nad sobą, asetywny.
@@ilonaszymanowska5133 ja mam coś z tego i tego. Ciężko stwierdzić jednoznacznie
Ja również.
Nie jest to rzetelny filmik, temat został poznany przez prowadzącego powierzchownie, być może ze strony 16personalities, widać, że prowadzący nie ma wystarczającej znajomości MBTI
Zgadzam się z panią
Popieram!
Rozwiązałam ten test ze 2 razy w odstępie kilku lat. Nie pamiętam, co wyszło mi za pierwszym razem, ale wynik mi nie odpowiadał. Drugi - INFP - także do mnie nie pasuje, zresztą nie wiem, do jakiego innego podtypu miałabym się przypisać. Albo jestem zbyt nieufna co do tego MBTI, albo to po prostu bujda na resorach. Bardziej podoba mi się Enneagram albo MMPI2.
nie polecam typować się za pomocą testów bo często nie bazują na funkcjach i są niedokładne, zamiast tego warto zagłębić się w funkcje kognitywne i zdecydować ktore z nich najbardziej pasują
To prawda ze są osoby które jak będą wykonywać test tydzień po tygodniu bedą mieć zawsze inną osobowość [ale tylko z pewnego zakresu]. A dlaczego? Bo mają oni funkcje/wyniki po środku. Często 50 % na 50 %, jednego dnia osoba jest INFJ a innego jest INTJ. Gdyż dla F lub T są to wartości w połowie. I nie da się dla takich osób określić jednej osobowości. Znam mężczyznę który tylko pierwszą funkcję ma stałą [Extraverted] i wychodzi mu jedna z 8 osobowości za każdym razem gdyż jest w połowie pomiędzy N oraz S, F oraz T a także pomiędzy J i P.
Takich osób nie da się sklasyfikować poprawnie. Oznacza to że MBTI nie jest dla wszystkich. Warto zrobić test i zobaczyć ile ma się procentów na daną funkcje - będziemy wiedzieć czy w przyszłości będzie wahanie osobowości i tranzycja do innej.
Czy test Gallupa również zalicza się do ww. kategorii testów? Co o nim sądzisz?
Prośba o naukowe rozminięcie w jakimś odcinku tematu osobowości Sigma, czy ma ona jakieś naukowe podstawy i czy moze to byc faktyczne określenie dla takiego typu osobowości jeżeli komuś w 100% opis tej osobowości sie zgadza ?
OMG tak się, cieszę, że ten film wyszedł. Mam nadzieję, że dzięki temu dużo więcej ludzi będzie świadoma swojej osobowości.
Pozdrawiam,
INTP
INTP here
Same INTP-t
INTP same 💖
Same, intp-a
+1 😂
Mi zawsze wychodzi INTP. I, co ciekawe, bardzo mocno odnajduje się w opisie tzw "słabych stron". Przerobiłam parę stanowisk pracy i faktyczne, to co mówi opis typu INTP, pasuje bardzo mocno do mojego podejścia do wielu kwestii. Swoją drogą, czy jako INTP też masz poczucie, że jesteś "disconnected from the world"? To jedno zdanie doskonale opisuje moje najbardziej dominujące odczucie, które z wiekiem się tylko nasila.
Mi w gimnazjum wychodziło INFJ. Potem wychodziło INTP. A tak od 5 lat wychodzi INFP. Ciągle sobie obiecuje poczytać o tych funkcjach kognitywnych ale jakoś się nie mogę za to zabrać. Chyba już mnie to nie kręci i nie mam zapału.
Moim typem osobowości mbti jest albo INTJ albo ENTJ albo ENTP albo INTP albo ENFP albo ENFJ albo INFP albo INFJ i zaebiście. Bo jak mam odpowiedzieć na pytanie tak czy nie jak to zawsze jest tak ALE albo nie ALE?
Testy osobowości wypełnia się, żeby człowiekiem można było łatwiej manipulować. Jeśli jesteś ubezwłasnowolniony, zamykają cię do psychiatryka i każą te testy wypełniać to zazwycZaj po to żeby Tobą manipulować, ubezwłasnowolnić itp.
Do testów MBTI podchodziłam kilkukrotnie i od dobrych dwóch lat cały czas wychodzi mi INTJ-T. No i nie powiem, czytając opis, w głowie cały czas towarzyły mi myśli o treści: tak, to wszystko się zgadza. Ale myślę też, że znajdzie się dość spore grono osób, które nie będą w stanie racjonalnie dobrać odpowiedzi na dane pytanie i/lub będą w grupie pośredniej, a co za tym idzie, uznają wynik za nietrafny. Generalnie uważam, że tego typu testy są jakąś formą samopoznania, ale żaden wynik nie jest w stanie opisać danej jednostki w 100%.