Zarabiają na Twojej Osobowości: Co Ukrywają Testy MBTI, DISC, BIG5 i podobne?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 137

  •  11 หลายเดือนก่อน +7

    Zapraszam tych, którzy jeszcze nie widzieli, na mój pierwszy dokument o psychologii: th-cam.com/video/lQZaSr9mzGA/w-d-xo.html

  • @martazielinska4884
    @martazielinska4884 10 หลายเดือนก่อน +9

    Jak ja Ci dziękuję za ten materiał. Sama na początku drogi zawodowej uległam modzie na robienie certyfikacji z tego typu narzędzi. Na szczęście (choć wtedy tak nie myślałam), nie było mnie stać, bo procesy certyfikacyjne do najtańszych nie należą. Potem, im więcej czytałam, tym bardziej czułam wdzięczność za tamten finansowy kryzys ;)

  • @sobeszczyn2251
    @sobeszczyn2251 10 หลายเดือนก่อน +12

    Witam. Ja akurat lubię test MBTI. I 6-ciu innym osobom się spodobał i trafnie określił ich cechy. Robiłem go kilkakrotnie na przestrzeni czasu i w większości przypadków pokrywal się z pierwszym wynikiem. Te 16 typów to wg mnie jest spektrum cech zachowań. Jest on jakimś wyznacznikiem, ogólnikowym, czymś co daje nam zarys. Natomiast zdecydowanie nie jest on narzędziem idealnym i bardziej traktuję go jako ciekawostkę i punkt wyjścia do dalszych testów. Żaden test nie jest idealny. Poza tym dużo zależy od szczerości wypełniającego. Dziwi mnie też, że został tak rozpropagowany za taki hajs🤷. Pozdrawiam.

  • @mith1783
    @mith1783 11 หลายเดือนก่อน +12

    Genialny i ważny materiał. Kto by pomyślał, że najpopularniejszy test to kłamstwo.
    Persoin jest rzeczywiście bardzo obszernym i pomocnym testem, aby zrozumieć nad czym możemy podjąć pracę ale też, jakie są nasze słabe i mocne strony. Ale zdecydowanie w interpretacji konieczna jest pomoc mentora, bo czasem coś co wydaje się cechą negatywną, w niektórych przypadkach będzie pozytywne.

    •  11 หลายเดือนก่อน +6

      Ta obecność speca polega głównie na tym, że kompleksowe testy z wielkiej piątki nie są tak "dosłodzone" i bajecznie opisane, przez co można w wielu miejscach odnieść wrażenie, że no moja osobowość jest jakaś zj*bana np. analizując oś neurotyczności :)

    • @mith1783
      @mith1783 11 หลายเดือนก่อน +1

      ​@ Dokładnie to 👍

  • @yuuutsu2209
    @yuuutsu2209 11 หลายเดือนก่อน +8

    Bardzo interesujący materiał i otwierający oczy. Psychologia zwłaszcza w Polsce wciąż się rozwija, a oszustów jak i pseudo-coachów wciąż jest sporo. Teraz wiem by do wymienionych przez Ciebie testów podchodzić z dużym dystansem. Czekam na więcej takich ciekawych filmów. Pozdrawiam!

  • @malesvetielko
    @malesvetielko 14 วันที่ผ่านมา +1

    Dziękuje, tak jest. Żał długo niemyślałam o tym...

  • @evhino
    @evhino 6 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo dobry materiał. Ciągle słyszę o różnych testach, niektórzy nadal je polecają.

  • @89suja
    @89suja 11 หลายเดือนก่อน +5

    Jak zwykle trafiony temat i wysoki poziom 👏👏👏

  • @olaola2861
    @olaola2861 7 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki za otwarcie oczu. Na mój rozumek ;-), wydaje mi się, że to co mówisz jest składne.
    Trzeba również uważać na multi level marketing MLM.

  • @thepro4025
    @thepro4025 10 หลายเดือนก่อน +7

    Wpadłem już chyba od roku w MBTI, dużo czytałem na ten temat. Nie wiem na ile wpadłem w pułapkę horoskopową ale jednak bardzo dużo mi rozjaśnił w kontekście rozróżniania ludzi, zobaczenia przynajmniej na płytszym poziomie skąd wynikają konflikty w zrozumieniu między ludźmi ale też dało mi dużo akceptacji siebie w róznych swoich "specyficznych" cechach. Ludzie w tym kręgu także mówią, że nie warto sugerować się testami a opisem poszczególnych funkcji kognitywnych, które ułożone w kolejności używania ich dają daną osobowość.
    Jakie masz zdanie Leszku na temat enneagramu, który choć jest ponoć mistycyzmem, tak dużo ludzi potwierdza jego precyzyjność? Czy moglibyśmy uznać, że coś działa pomimo badań na ten temat?
    Pozdrawiam serdecznie!

    •  10 หลายเดือนก่อน +4

      Ennagram to jest ezoteryka w najczystszym wydaniu. Oczywiście czasem coś działa choć tego nie rozumiemy, ale w przypadku testów rozumiemy doskonale efekt horoskopowy i on dokładnie gra tutaj podstawową rolę. Drugim są mechanizmy wyparcia, to znaczy, że ciężko ludziom pogodzić się, że ich "wydaje mi się, że" jest oparte na niezrozumieniu mechanizmów jakie leżą u podstaw samooszukiwania się.

  • @KAMARAD1985
    @KAMARAD1985 11 หลายเดือนก่อน +5

    Nieprzeciętny Leszku 😊 świetny odcinek, z takim zaciekawieniem słuchałem że te 40 min zleciało w 15 min 😮 a muzyka w tle zrobiła odpowiedni klimat 👍👍👍 i zapomniałem dodać: ODWAŻNY ODCINEK 😁👍

    •  11 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję :)

  • @dkny2yj204
    @dkny2yj204 6 หลายเดือนก่อน +1

    Rozwiązałem sobie Mayer Briggs w oparciu o prace Carl'a Junga, nim jeszcze były modne. Za darmo. Wszystko się zgadza względem opisów, po wykonaniu owego testu. Psychologią interesowałem się jeszcze przed poznaniem MBTI, w różnych jej formach. Oprócz tego wgłębiałem się w swoją osobę, za pomocą różnorodnej literatury. Myślę, że wiarygodność testu można potwierdzić kilkukrotnym rozwiązywaniem. Np. zrobić 3 podejścia i jeśli 2 z nich powtórzą ten sam wynik, można uznać tą formę za rzetelną. W szczególności porównywałbym znajomość własnej osoby z opisem i objaśnieniem, po wykonaniu testu. Na tej płaszczyźnie rezultat był imponujący, pod kątem zgodności. Jeśli ktoś uważa, że trzy podejścia to mało, niech zrobi pięć i oprze swoje wnioski o 3+ powtórzenia tej samej osobowości.
    Oczywiście odpowiadając z tym samym zaangażowaniem, oraz dojrzałym podejściem.
    Nie liczmy na to, że Ateista będzie zachowywał powagę w tematach teologicznych. Tak samo jak sceptyk, względem tego typu prac.
    Jest szansa, że kiedyś tego posłucham. Chociaż nie odczuwam potrzeby, na weryfikowanie moich doświadczeń. Pomimo tego, że znam sposoby.

  • @Muguet_8
    @Muguet_8 10 หลายเดือนก่อน +2

    Ja byłam na takim szkoleniu odnośnie stresu. Usłyszałam tam " co się stanie jak zawalisz? Jakie będą tego konsekwencje? Umrzesz, no nie" mi to pomogło o tyle że faktycznie przestałam się stresować. Jak mam za dużo, to poprostu uświadamiam przełożonego. Doby nie rozciągnę.

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian 10 หลายเดือนก่อน +3

    Świetny materiał! Dziękuję!!!
    🥰
    😍
    🤩

  • @flowtalks2548
    @flowtalks2548 9 หลายเดือนก่อน +1

    👏Brawo za poruszenie drażliwego tematu! 👏

  • @annaszymanek2198
    @annaszymanek2198 11 หลายเดือนก่อน +9

    Dziękuję, wreszcie mówi pan prawdę.Obecnie panuje moda na oskarzanie każdego o narcyzm.Wrecz nie mozna miec swojego zdania na jakis temat,rozniacego się od ogółu,zeby nie okrzyknieto człowieka narcyzem.Pozdro

  • @margaretegamdzyk7371
    @margaretegamdzyk7371 11 หลายเดือนก่อน +1

    Ogladam ten clip i jestem przy minucie m/w 20, gdzie mówisz o "zgodności", i pytam sie dlaczego to mnie tak bardzo porusza. To właśnie ta (z)-godnosc która przy tego typu testach, jest bezlitośnie deptana, a ludzie traktowani jak - za przeproszeniem - jak bydło. "The brave new world" powiem tylko. Żyjemy w czasach gdzie, jak mówisz, empatia jest rzadkością. Objektywizowanie drugiego i za tym idąca instrumentalizacja jest prawdziwym pieklem.

  • @Marta-b2g
    @Marta-b2g 6 หลายเดือนก่อน +1

    Miesiąc temu na zajęciach z zarządzania projektami unijnymi wykładowca (profesor ze sporym dorobkiem naukowym) omawiał mbti i już mi świtało że to nie ma pokrycia w badaniach bo słyszałam na jednym z wywiadów albo u ciebie albo u Wojciecha Herry. Dzięki za materiał i wyjaśnienie tej kwestii. Na następne zajęcia w czerwcu będę uzbrojona w wiedzę

    •  6 หลายเดือนก่อน +1

      Astrologia dla biznesu ma się dobrze. Swoją drogą pyszałkowatość akademii starej daty bywa przerażająca. Zero aktualizacji wiedzy, zero weryfikacji, uczą jak w latach 90tych

  • @ZenonTorbacz
    @ZenonTorbacz 10 หลายเดือนก่อน +2

    Świetny materiał, muzyka trochę jak wyciągnięta z jakiegoś horroru, no cóż ale z tego co powiedziałeś o tych wszystkich przekłamaniach w branży testowania osobowości, wydaje się adekwatna. Podsuwam temat na odcinek, techniki manipulacyjne stosowane przez Guru rozwoju osobistego. Dzięki i pozdrawiam.

  • @metis100
    @metis100 9 หลายเดือนก่อน +2

    Hej, ciekawy materiał 🙂 przypomniał mi się jeden ogólnie dostępny test, który pamiętam jako bardzo trafny w ocenie osobowości. Mam na myśli enneagram. Wyniki opisywały 9 typów, a każdy z nich mógł mieć jeszcze jedno z dwóch skrzydeł. Teraz patrzę, że strona, na której robiłam test nie jest już aktywna, ale opisy tam cały czas są. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat kilka razy robiłam sobie ten test. W skrajnie różnych sytuacjach życiowych wyniki były zawsze takie same. Wyniki testu uwzględniały w swoim opisie różne drogi, w jakich mogą kształtować się nasze tendencje, mając na uwadze naszą kondycję psychiczną. Wiem, że oficjalnie eksperci psycholodzy nie uznają tego narzędzia, ale oni jednocześnie uznali za wiarygodne MBTI... Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii na ten temat 🙂 i prowadzącego Leszka 🙂 Pozdrawiam!

    •  9 หลายเดือนก่อน +1

      Ennagram to również mało wartościowa zabawka. A co do psychologów traktujacych różne testy poważnie bez żadnej podbudowy badawczej... Szkoda słów czasem, ale wiesz jak to jest - ściągając też zaliczysz niezbyt wymagające studia humanistyczne

  • @mariaturkiewicz2712
    @mariaturkiewicz2712 10 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję i pozdrawiam😊

  • @Kwadratura
    @Kwadratura 4 หลายเดือนก่อน

    Z MBTI mam taki problem, że to w zasadzie jest a=a. W teście zadają ci pytania typu "Czy wolisz planować czy działać spontanicznie?", "Czy wolisz pracować w grupie czy w pojedynkę?" po czym w opisie osobowości dostajesz "Preferujesz spontaniczne/zaplanowane działanie, a przy pracy najlepiej radzisz sobie w grupie/samemu". Plus oczywiście to że cechy osobowości to nie coś co się ma albo nie, tylko jest to spektrum. Niby to lepsze od horoskopów, w których a=losowy wynik, ale nadal, nic specjalnie odkrywczego. Mimo wszystko myślę, że jednak może to być jakiś spodób na skrótowe 'zarysowanie' osobowości

  • @aleksandramakselon2112
    @aleksandramakselon2112 11 หลายเดือนก่อน +1

    Super materiał. Dziękuję.🙂

  • @Adamo3A
    @Adamo3A 10 หลายเดือนก่อน +1

    Ta muzyka kijowa i za głośno straszny chaos robi przy zwiekszonej prędkości

  • @JohnSmith-ft3od
    @JohnSmith-ft3od 10 หลายเดือนก่อน

    Brawo, świetny materiał🎉

  • @alicjakrol3268
    @alicjakrol3268 10 หลายเดือนก่อน

    Niezmiernie potrzebne video! Uważam, że powinno się o tym mówić na głos zdecydowanie częściej. I wcale nie chodzi tutaj o przekonywanie ludzi do swojego zdania, co wielokrotnie już słyszałam, ale o uświadamianie ogromu scamu!
    Tu pojawia się pytanie - czy to nie jest tak, że chcemy wierzyć w wyniki i podpinać się pod pewien schemat działań, bo brakuje nam poczucia przynależności do grup społecznych i chcemy sie w jakiś sposób definiować. Mam tutaj na myśli szczególnie przedział wiekowy 15-40lat. Wszystko do rozważenia.

  • @ChallengedInGame
    @ChallengedInGame 6 หลายเดือนก่อน +2

    Lubię Pana słuchać jak audiobooka, znalazłam wiele wartościowych treści, z których mogłam skorzystać. Jako osoba wykształceniem psychologicznym i jako pasjonat - przykro się słucha deprecjonowania wartości testów. Mam wrażenie, ze informacje o MBTI, big5 i teście gallupa są zbyt pochopnie ocenione lub brakuje świadomości do czego i jak się je wykorzystuje. Monetyzacja monetyzacją, ale mam wrażenie, że research w zakresach wyżej wymienionych testów w przygotowaniu materiału był ograniczony, lub brak wiedzy w zakresie podstaw psychologii. Np MBTI i wykorzystanie testu, profilowanie ludzi w celu dostosowania komunikacji, funkcje kognitywne i przewidywanie zachowań. Generalizacja w psychologii jest uzasadniona i jak w przypadku testów - używana, testy są nakierowane na poszukiwanie wzorców. Nie rozumiem deprecjonowania wartości, które niosą narzędzia, szczególnie, gdy big5 i MBTI jest darmowe. Jeżeli ktoś opiera wiedzę o MBTI na podstawie informacji na stronie 16personalities, to trochę płytkie z perspektywy specjalisty i myślę - dostosowane w odbiorze do przeciętnego odbiorcy. Nie deprecjonujmy narzędzi, które wnoszą więcej, niż zabierają.

    •  6 หลายเดือนก่อน +1

      Pseudonauka w psychologii jest dość powszechna, poziom nauczania na uczelniach Polskich niski, więc i powielane są mity i bzdury przeszłości. Dość przy tym zabawne jest, że zarzucasz brak przygotowania, skoro cały film ma bardzo obszerną psychologiczną bibliografię, a autorzy scenariusza są psychologami z dlugoletnim doświadczeniem w badaniu osobowości. To tylko świadczy o tym jak słaby kładzie się nacisk na rygor naukowy na Polskich uczelniach. Sam doskonale wiem i rozumiem do jakich celów używa się testów i jakie mają spełniać zadania, bo sam się w tym obszarze kształciłem i no nie. Pseudonaukowe narzędzia zawsze więcej psują niż wnoszą, bo zaciemniają obraz dobrej nauki i rzetelnego badania na rzecz horoskopowego bajdurzenia w drogim opakowaniu.

    • @ChallengedInGame
      @ChallengedInGame 6 หลายเดือนก่อน +1

      Dostrzegam wysiłek włożony w film oraz anegdoty historyczne i to jest fajne. Do czego mam zastrzeżenie - kilka razy zostało wypowiedziane słowo "absolutnie", "kręgi", "piekło" i "kłamstwo" - to ostatnie rezonuje tylko z autorem "otoczeni przez idiotów". Merytorycznie słabe jest porównywanie MBTI i gallupa do choinek z oneta. "jaki jesteś tu i teraz w pracy" - jesteś jaki jesteś, co ma się inaczej jeżeli rozłożymy zachowania w czasie z pewną frekwencją i zobaczymy schematy funkcjonowania i style zachowań - właśnie TO mierzą testy. Warto podkreślić, że te drugie są raczej stałymi wzorcami zachowań, a "jaki jesteś tu i teraz" jest otoczone wieloma czynnikami. Problem z wysyłaniem pracowników na szkolenia ze stresu - problemy są holistyczne, i często zdarza się, że osoby nadrzędne nie chcą dostrzec swojej odpowiedzialności i nadużywają mocy sprawczej. Porównywanie astrologii i horoskopów do stylów funkcjonowania ludzi, które są względnie stałe - słabe. Kryzys replikacji w psychologii istnieje nie od dziś, przyczynia się do tego specyfika nauki. Nie rozumiem kompletnie silnej deprecjacji narzędzi i reklamowania swojego pod koniec filmu. Zakładam, że nie studiował Pan psychologii. Faktem jest niski poziom, a raczej odtwarzanie nieaktualnych treści na studiach psychologicznych i to jest katorga np w kontekście diagnostycznym, gdzie psycholog nie potrafi połączyć przysłowiowych kropek, ale kwalifikacje ma - z niską umiejętnością samodzielnego i abstrakcyjnego myślenia. Oczywiście - nie każdy i bardzo doceniam odejście od "uczelnianych" idei.

  • @1happysad1
    @1happysad1 11 หลายเดือนก่อน +3

    Przeczytałam chyba wszystkie książki Ericsona i uważam, że nie są aż tak złe jak mówisz. Ta właśnie podstawowa wiedza psychologiczna o tym, że ludzie są różni, dlaczego inni nas wkurzają może innym otworzyć oczy i pomóc. Poza tym w kolejnych książkach typu otoczeni przez narcyzów czy psychopatów jest mnóstwo wiedzy która może realnie pomóc a jest podana w całkiem przystępnej formie. No i jest jasno powiedziane, że mało kto jest idealnie jednym kolorem, oraz że książka zawiera mnóstwo uproszczeń. Myślę, że wiedza zawarta w jego ksiażkach jest adekwatna do cen więc nie ma co demonizować. Ale wydawanie milionów na testy to już przesada... MBTI pomogło mi bardzo w poszerzeniu samoświadomości jak też empatii i zrozumienia innych osób, i uważam, że nie ma nic złego w rozwiązaniu go szczególnie że jest za darmo. Nie wiedziałam, że firmy rekrutują ludzi na podstawie tego testu a na dodatek jeszcze za to płacą. Gdzieś czytałam, że MBTI nie ma zastosowania u ludzi z zaburzeniami natury psychicznej więc tu może być spore oszustwo. Przecież jak wiele osób jest niezdiagnozowanych i nieświadomych, że pewne ich zachowania wynikają nie z osobowości ale z np. nieprzepracowanych traum. Nie wiedziałam też, że trzeba ludziom tłumaczyć, żeby nie brać darmowych testów z internetu hiperpoważnie, a nawet tych płatnych, których wyniki są podawane przez algorytm zamiast przez człowieka. Przecież na logikę, jak się czyta ten opis w MBTI to nie ma szans żeby 100% pasowało. Nawet ja, mimo że jestem fanką tego testu muszę przyznać, że nie wszystko jest prawdą, choć zaskakująco duża część. No ale cóż dzięki przeczytaniu wszystkich opisów MBTI wiem, że ja jako logik jestem w mniejszości a większość ludzi nie kieruje się logiką, więc mam większą wyrozumiałość. I całe szczęście bo świat z samymi logikami byłby strasznie nudny. Ogólnie fajny film bo zmusił mnie troche do refleksji.

    •  11 หลายเดือนก่อน +4

      Formą oszustwa jest udawanie, że pod modelem Eriksona czy DISC jest podbudowa naukowa i robienie naukowego wrażenia. Przeczytaj sobie choćby opis z tyłu książki, jak byk tam stoi "dowiedziona naukowo metoda", co jest kłamstwem. To poważny problem, bo w tym szumie giną poważne badania.

    • @psvpl
      @psvpl 10 หลายเดือนก่อน

      Zmartwił mnie ten film, bo też od kilku lat jestem fanem MBTI, bo mnie trochę to odkrycie pomogło w życiu. Pomogło w takim sensie, że skoro okazało się, że osób o nim typie jest 1 do 2 procent w społeczeństwie, to już rozumiem dlaczego nie mogę się z większością dogadać, czemu nie rozumiem ich zachowań oraz że moje wynikają (i pasują w bardzo dużym stopniu) z jakiegoś tam "schematu", to po prostu przestanę się zamartwiać, że uważają mnie za dziwaka i oczekują, żebym się zmienił. Lat już mam tyle, że odpuściłem sobie zmienianie się, bo komuś się coś nie podoba we mnie.

    • @Mufina444
      @Mufina444 10 หลายเดือนก่อน +2

      @psvpl Jeżeli ten test mówi tobie, że jesteś jednym spośród 1% w społeczeństwie i sugeruje tobie taką wyjątkową osobowość to po prostu lechce twoje ego i próżność. Teraz wiem dlaczego tyle osób jest uwiedzionych tymi testami MBTI I są gotowi płacić. W sumie podobnie działa wróżka chcąca przypodobać się klientowi.

    • @psvpl
      @psvpl 10 หลายเดือนก่อน +2

      @@Mufina444 Test mi tego nie mówi. Mówią opracowania na ten temat i nie każdemu typowi przypisują 1%, bo żeby policzyć, że coś jest nie tak, wystarczy znajomość matematyki na poziomie podstawówki. Także wstrzymaj się z komentarzami na temat czegoś, o czym zupełnie nie masz pojęcia, jak widać.

    • @Andrrrew87
      @Andrrrew87 10 หลายเดือนก่อน

      @@psvpl A czy ktoś spotkał kogoś komu z tego typu testów wyszło, że jest jak większość ludzi? Musi wychodzić, że jest się wyjątkowym, wśród 1-2% ludzi bo wtedy łykamy wyniki jak pelikany :)

  • @DOMINIK_NOWAK
    @DOMINIK_NOWAK 10 วันที่ผ่านมา +1

    moje córki co niedzielę chodzą do kościoła a po mszy idą na dodatkowe lekcje religii dzięki czemu są uduchowione i ułożone, życie z Bogiem jest łatwiejsze

  • @Anna-qg2gu
    @Anna-qg2gu 10 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo wartosciowy materiał. Mam jednak drobną uwagę odnosnie MMPI-2. Robilam ten test dwukrotnie - bedac w toksycznym związku i po zakonczeniu terapii - wyniki były różne. Choć nazwa brzmi "minesocki test osobowości" to zdaniem psycholog przeprowadzającej test wynik zależeć będzie także od sytuacji w jakiej się znajdujemy czy naszego stanu psychicznego i pokazuje on bardziej trudności z jakimi obecnie się mierzymy. Ale zgadzam się, ze jest wiarygodny i godny polecenia, zdecydowanie to nie horoskop 🙂

    •  10 หลายเดือนก่อน

      To wogóle jest ciekawe, że jak jest się w toksycznym związku z kimś np. z zaburzeniami osobowości, to można "przejąć" część toksycznych zachowań jako element adaptacji/przetrwania i potem i potem faktycznie długo dochodzić do siebie, dosłownie do swojej realnej osobowości, zdejmując te toksyczne skorupy w jakie się opakowaliśmy w zlym związku. Jest to lekko mówiąc - przerąbane. Gratuluję wyjścia z tego.

  • @LeciSobieZycie
    @LeciSobieZycie 10 หลายเดือนก่อน +2

    Ciekawe dziękuję :)

  • @tomaszborowiec6448
    @tomaszborowiec6448 11 หลายเดือนก่อน +8

    Witam, w zupełności rozumiem że Twój kanał jest Twoim źródłem utrzymania, aczkolwiek długi czas śledząc jego rozwój - stał się w mym mniemaniu głównie biznesem. Z każdym kolejnym zagadnieniem przez Ciebie poruszanym znika wręcz obiektywizm wyparty przez usilne przekonanie odbiorcy do Twojej racji, co napędzane jest siłą rzeczy pogłębianiem wiedzy w danej dziedzinie ( lecz mało psychologii się zawiera w tym streszczeniu zdobytej wiedzy o niej ). Pomyślności

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Zupełnie nie rozumiem Twojej uwagi, w szczególności co masz na myśli mówiąc o "obiektywizmie wypartym przez usilne przekonanie odbiorcy do swojej racji, co napędzane jest siłą rzeczy pogłębianiem wiedzy". Brzmi jakbyś chciał się do czegoś przyczepić, a nie wiedział do czego i na kolanie szył jakiś niezrozumiały zarzut.

    • @gregorius790
      @gregorius790 11 หลายเดือนก่อน

      @ "usilne przekonanie odbiorcy do swojej racji"- to jest właśnie powód napisania komentarza przez tomaszborowiec6448. Klasyczny przykład projekcji 😁

    • @tomaszborowiec6448
      @tomaszborowiec6448 11 หลายเดือนก่อน +1

      Intrygujące jak idealnie trafiłeś w punkt, który skłonił mnie do skomentowania - cytując samego siebie "..pisane na kolanie " co było Twoja oceną stworzenia jednego z testów dziś omawianych. Odnośnie jednak Twojego zarzutu do mojej opinii, iż chce się przyczepić nie wiedząc czemu zaraz wyjaśnię. Skoro moje słowa wywołały w Tobie taką reakcję - zapewniam że nie miałem takiej intencji, wręcz przeciwnie. Wracając do meritum - w materiale poza przekazaniem Twojej opinii na temat testów nie dostrzegłem przestrzeni na polemikę (co w mojej ocenie jest kluczowe w psychologii), gdzie ja nie rozwiązując testu na osobowość, zapoznając się tylko z ich "typami" - zauważam wiele poprawnych wniosków.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      "Nie dostrzegłem miejsca do polemiki"... bo nie ma specjalnie wiele przestrzeni do polemiki w świetle przytłaczającej ilości badań? O czym chcesz debatować? O tym, że "zauważasz wiele poprawnych wniosków"? No spoko, dobrze że zauważasz, ale dokładnie takie zauważanie omówiłem w filmie, skąd się bierze i dlaczego. Masz całą galerię badań, które regularnie w ważnych tezach cytuję. Gdzie jest pytanie/wątpliwość?@@tomaszborowiec6448

    • @tomaszborowiec6448
      @tomaszborowiec6448 11 หลายเดือนก่อน

      Ja naprawdę wierzę w Twoje dobre intencje. Domyślam się że Tobie uwierzyć w moje dobre intencje jest niełatwo, bo ja nie jestem osobą publiczną, pierwszy raz w życiu mamy "kontakt" ze sobą i nic o mnie nie wiesz. Ty będąc osobą publiczną, publikacje na yt budujesz w oparciu o dziedzinę nauki zwaną Psychologia - kreujesz opinię w gronie swoich odbiorców (Teza). Zatem powtórnie odtworzyłem sobie fragment Twojego filmu: " akt 5 Matka i córka wszystkich oszustw czyli MBTI" i tu pojawiły się u mnie pewne wątpliwości bo usilnie negujesz tytułowe , jak to mówisz "pseudo testy" i "oszustwo" , po czym w pełni blasku oraz samych superlatywach przedstawiasz inne yyy.. testy na których Ty pracujesz i masz certyfikaty ( ale yyy lokowanie produktu to to nie jest na jakie teoretycznie wygląda). Psychologia powstała by pomagać ludziom i myśleć po ludzku o ludziach, pozostałe odłamy tj. np. psychologia biznesu powstała do manipulowania ludźmi i bogacić się na nich nie myśląc o ludziach. Zadam teraz oczekiwane pytanie skoro udało się jednak znaleźć przestrzeń do polemiki : Czy tak uszyta odpowiedź dalej w/g Ciebie jest nie schludnie napisana niewiadomo o czym, i czy MBTI jest stosowane tylko w psychologii biznesu? - poza tym gdzie teoretycznie wyniki tych testów wykorzystane do tworzenia kultury pracy przez szefa wobec pracowników zamiast "umieszczać ich w konkretnych skalach i przedziałach " - generalizując ich uszeregowanie ??

  • @vieira2007ify
    @vieira2007ify 11 หลายเดือนก่อน +1

    Robilem test 16persinalities w 2016 roku i z ciekawosci zrobilem go tez w zeszlym roku. Po 7 latach wyszedl mi ten sam wynik. Wiec chyba nie jest z nim tak zle.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      Nie na tym polega weryfikacja trafności testu :)

  • @aventuraelpolaco9522
    @aventuraelpolaco9522 11 หลายเดือนก่อน +5

    Fajnie by było jak bys wyciszył muzyke w tle. Materjał świetny jak zawsze

    •  11 หลายเดือนก่อน

      No rozumiem, ale bez muzyki znowu wytraca się efekt napięcia w narracji. A za cicho to znowu ktoś napisze że za cicho :D

    • @aventuraelpolaco9522
      @aventuraelpolaco9522 11 หลายเดือนก่อน +1

      @ odrobine a wydaje mi sie że można by było lepiej skupić się na treści którą przekazujesz. Mnie osobiście troszeczkę rozprasza

  • @bigcyc9896
    @bigcyc9896 7 หลายเดือนก่อน +2

    jak to pokrywa się z tym że mam osobowość architekta intj i dokładnie się to pokrywa ze mną myśle żę w conajmniej w 80 czy 90 procentach się z tym zgadzam bo lubię się uczyć zdobywać wiedze z różnych dziedzin życia jestem samotnikiem ,wole wszystko robić sam lubię architekturę , lubię planować ,no i mam przeświadzenie że twoja praca powinna dawać pozytywną wartość światu a nie kolejna niepotrzebną rzecz takie ikigaj sam test niepokazuje czy ty osiągniesz sukces czy jest w czymś idealny czy będziesz w czymś dobry tylko twój charakter nieznaczy to że będe się spełniał idealnie w tych zawodach czy coś mi jest przeznaczone co mi podają??wiec gdzie tu jest oszustwo? oszustwem jest astrologia w stylu(dnia 14 marca 2027 roku spotkasz miłość życia ,albo za rok wygrasz ogromna sumę pieniędzy xdd?)a według astrologi jestem ryby równie bardzo się z tym zgadzam (testy opisują charakter ale to od ciebie zależy jak potoczy się twoje życie od twoich nawyków i podjętych decyzji a nie od astrologi czy od mbti)

  • @agatafrydrych4335
    @agatafrydrych4335 หลายเดือนก่อน +1

    To że te testy dość łatwo oszukać to się zgodzę. Ale nie rozumiem jednego. Podkreślasz że zarówno DISC jak i MBTI nie mają poparcia w nauce, a na końcu polecasz FRIS który bazuje na tym samym czterokolorowym koncepcie... Mógłbyś wyjaśnić?

    •  หลายเดือนก่อน

      Fris nie bada osobowości, to inna metodologia i w ramach swoich ograniczonych możliwości ma zaskakująco dobrą literaturę wspierającą jej skuteczność. Czyli coś czego zdecydowanie brakuje mbti i pochodnym

  • @villy5727
    @villy5727 10 หลายเดือนก่อน

    Co do efektu horoskopowego i mówię o przykładzie tego testu.
    Czytałam, co oni tam napisali na kartkach, tak, żeby każdy pomyślał, że to o nich.
    To były zdania typu: Masz parę oczu, liczba twoich palcow u rąk i nóg wynosi 20, potrzebujesz pić wodę aby przeżyć.
    "oboze to serio o mnie!!"
    No oczywiście, ale skąd to zdziwienie na reakcję ludzi. Tak wygląda horoskop dosłownie. Astrologia ma ten problem, że pomimo że jest dużo bardziej zagmatwana, to właśnie ten fakt w jakiś sposób chroni ją od zbyt wczesnego obalenia. Jest niekonsekwentna i maksymalnie rozrzedzona.
    Zainteresował mnie temat astro już dawno temu i potwierdzam. Większość z tego to żart i wcale nie tak mało osób się z tym nie zgadza! Tym bardziej ja, widziałam że mogę sobie to lub tamto dodać, ale to nie byłam ja w pełni.
    Z drugiej i tu wychodzi moja ambiwalencja. Dwie najważniejsze rzeczy akurat z tego kosmogramu, wpasowały się podejrzenie zbyt dobrze. Znam opis wszystkich znaków i reszta ma ze mną bardzo niewiele wspólnego lub wcale. Więc całkiem imponujący zbieg okoliczności.

    • @villy5727
      @villy5727 10 หลายเดือนก่อน

      Dodam, że w przypadku astro nie będzie takiego "głaskania po główce" jak w przypadku horoskopu (pomijam w sumie orientowanie się w tych kwestiach w języku polskim, bo często dostaniemy wpisy jak z wróżka.pl, czyli lanie wody, anglojęzyczne można powiedzieć są bardziej "profesjonalne")
      Czytanie o swoich słabościach i wadach było zaskakujące i momentami trochę niezręczne, co jest zabawne.
      To tylko moje przemyślenie, którym chciałam się podzielić.
      Zapomniałam dodać, że mam nadzieję, że ten materiał się wybije, bo powinno go usłyszeć jak najwięcej osób. Bardzo ważny temat.

  • @Nitas_w_trasie
    @Nitas_w_trasie 11 หลายเดือนก่อน +1

    dziękuję

    •  11 หลายเดือนก่อน

      Ależ proszę bardzo :)

  • @ABon02
    @ABon02 6 หลายเดือนก่อน

    A co pan sądzi o teście DIVA-5 na ADHD? Czy jest miarodajny?

  • @nadiaslomczynska721
    @nadiaslomczynska721 11 หลายเดือนก่อน +1

    Cześć, nie mogłam znaleźć info w Internecie o tym, że szwedzkie towarzystwo psychologiczne wybrało Thomasa Eriksona oszustem roku, mógłbyś podrzucić link? Z góry dziękuję!

    •  11 หลายเดือนก่อน

      www.vof.se/how-swedes-were-fooled-by-one-of-the-biggest-scientific-bluffs-of-our-time/ - pomyłka, to szwedzkie towarzystwo sceptyków daje tą nagrodę, zagalopowałem się, głupio by było gdyby towarzystwo psychologiczne miało taki "tytuł".

  • @AliSt621
    @AliSt621 10 หลายเดือนก่อน +1

    Robilam te testy dla zabawy. Czytalam tez horoskopy i tarota. Wiem ,ze to wszystko to jedna wielka bajka ale jakos tak fajnie sie te bajki czytało 😊 problem polega na tym ,ze jak czytalam to jakby opis sie zgadzal tylko jak przchodzilo co do czego to robilam zupelnie na odwrót albo w ogóle sie nie sprawdzało 😒🤔 osobiscie uwazam,ze cala ta psychiatria i psychologia to najbardziej zacofana dziedzina medycyny ( bez urazy i z wyrazami szacunku 😊 )

    • @robertkrasowski9880
      @robertkrasowski9880 10 หลายเดือนก่อน

      To dlatego , że psychologia to horoskopia.

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      Psychiatria jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny i akurat ma niemal zerowy związek z omawianym materiałem (oprócz tego, że przy niektórych zaburzeniach osobowości psychiatrzy przeprowadzają ustandaryzowane testy osobowości i zawsze są to dobrze udokumentowane testy). Psychologia przez ostatnie 4 dekady przeżywa bardzo silne unaukowaienie. W obu przypadkach nie można powiedzieć że to bzdury, choć zgodnie z moim materialem - w psychologii nadal jest dużo problemów.

  • @Paula546564
    @Paula546564 5 หลายเดือนก่อน

    Interesuje się MBTI hobbistycznie, więc opinia jest sformułowana, na podstawie wiedzy książkowej i własnych obserwacjach. Fakt, test łatwo oszukać, więc raczej nie nadaje się do rekrutacji. Jednak, jeśli chodzi o rozwój w mojej opinii jest przydatny. Był pisany na kolanie, to fakt ale przez te wszystkie lata został dopracowany. Funkcja "myślenie" odpowiada, za postrzeganie świata w sposób bardziej obiektywny, biorąc pod uwagę w dużo mniejszym stopniu uczucia, skupiając się zaś na faktach. Funkcja "czucie" jest odwrotna, postrzega rzeczywistość, biorąc pod uwagę aspekt uczuciowy, w ten sposób osoba "myśląca" zmuszona do cięższej pracy za koleżankę, która się rozwiodła i ma znaczy spadek formy, będzie w większym stopniu sfrustrowana, zaś osoba czująca, nie będzie miała koleżance za złe niedyspozycji. Jestem posiadaczką kilku książek o tej tematyce i wszyscy znajomi, którym udało się wytypować faktyczny typ (testy nie są doskonałe, więc warto przeczytać opisy i na tej podstawie stwierdzić stan faktyczny) zgadzają się z opisem, błędnymi kołami, typowymi zachowaniami i je sobą reprezentują. Osobiście, całkiem nieświadomie otoczyłam się wyłącznie ludźmi, z typami według MBTI, które do mnie pasują, nim poznałam to narzędzie. Jeśli zaś chodzi o introwertyzm i ekstrawertyzm w każdej ze znanych mi pozycji, opisywane są, jako źródło uzupełniania energii, więc według książek introwertyk nie ma problemów komunikacyjnych, jednak "szybciej ładuje baterie" na przykładowym spacerze niż imprezie.

  • @Mar2137ci
    @Mar2137ci 6 หลายเดือนก่อน

    Tymczasem mój profesor od zarządzania zasobami ludzkimi (na państwowej uczelni):" Introwertycy zawsze są słabymi pracownikami, nie potrafią się socjalizować, są powolni, nie przyznają się do błędów. Robimy testy, aby ich odsiać"

    •  6 หลายเดือนก่อน +1

      Nie ma to jak ze swoich uprzedzeń robić zajęcia dla studentów... masakra co za idiotyzm.

  • @bladadupa8774
    @bladadupa8774 2 หลายเดือนก่อน +1

    a teraz Diva najnowszy ..?

  • @randomicrandom6669
    @randomicrandom6669 11 หลายเดือนก่อน +1

    Co myśli Pan o teście Gallupa?

    •  11 หลายเดือนก่อน

      Mówię o tym w filmie.

  • @DoctorPirate
    @DoctorPirate 10 หลายเดือนก่อน

    Z tym testem 16p jest tyle problem ze on uzywa faktycznych nazw MBTI, lecz sam bazowany jest na big5 czyli podwojnie wprowadza czlowieka w blad, jesli ktos chce znac swoje mbti i zajmuje sie tym powiedzmy hobbystycznie to poczyta o funkcjach kognitywnych rowniez z przymrużeniem oka

    •  10 หลายเดือนก่อน

      Są 2 testy, 16 Personalities (w skrócie 16ID) ten popularniejszy internetowy i 16PF Cattela. Jest między nimi znaczna różnica na korzyść Cattela, który z tego co widzę operuje w skalach i trochę przestarzałej terminologii, która przypomina Wielką Piątkę, ma też jakąś podbudowę naukową, zdecydowanie wyglada lepiej niż typologia 16ID aczkolwiek muszę przyznać, że nigdy nie wgłębiałem się w Cattela stąd nie uwzględniłem go w filmie. Starałem się wymieniać testy, z którymi miałem do czynienia i które sprawdziłem.

  • @camel2137
    @camel2137 22 วันที่ผ่านมา +2

    Swoje rozważania opierasz na błędnych tezach, w tym na zasadniczym założeniu, jakoby testy MBTI miały przewidywać przyszłość. Przez to wszystkie wywody i wnioski nie mają wartości, a co widać po wielu komentarzach, są wręcz szkodliwe. A szkoda, bo temat testów MBTI ma potencjał na wieloaspektową analizę, lecz do tego trzeba mieć stosowne zasoby, a nie Twoją - z całym szacunkiem - wybiórczą wiedzę psychologiczną. Jednak kilka istotnych wątków dostrzegłeś i udało Ci się je poruszyć, ale... zgubił Cię trud logicznego wyciągania wniosków.
    Pozdro i no offence

    •  22 วันที่ผ่านมา

      Celowo źle interperetujesz? Przecież użyteczność narzędzi do badania osobowości jest dokładnie w przykładaniu ich do pytań dotyczących bieżących działań człowieka np. jak powinno wyglądać optymalne dla mnie środowisko pracy? Wydaje mi się, że coś dziwnie zinterpretowałeś, a uwagi o wybiórczej wiedzy psychologicznej skieruj do profesorów specjalizujących się w psychometrii i osobowości doskonale rozumiejących słabość mbti

  • @malgozzatte2546
    @malgozzatte2546 10 หลายเดือนก่อน

    Hej, dzięki za fajny materiał. Niestety ta muzyka w tle trochę dekoncentruje, utrudnia skupienie, nie pasuje, przeszkadza wręcz momentami. Dzięki i pozdrawiam

  • @DoctorPirate
    @DoctorPirate 10 หลายเดือนก่อน

    dlatego zamiast robic testy nalezy poczytac o jakims temacie najlepiej od autorow, nie wiadomo czy test nie jest zaklamany i cie nie oklamuje. Wszystko dla funu a nie na powaznie

  • @bladadupa8774
    @bladadupa8774 2 หลายเดือนก่อน +1

    a Gallup jeszcze ?

  • @bladadupa8774
    @bladadupa8774 2 หลายเดือนก่อน +1

    proszę PAna , tak toczy się świat , ...robiliśmy lobotomię przez 5 lat , ...w chwale Noblowskiej cały czas jakieś nieprawidłowości i przekręty , błędy .....psychologia była nauką humanistyczną ...wcześniej ...była z fotela rzeczywiście , RZECZYWIŚCIE ta oś ;myslenie czucie - wydaje się wydumana - być mylna

  • @TKxx0xx
    @TKxx0xx 11 หลายเดือนก่อน +2

    pseudopsychologia tiktokowa to jak quiz jakim rodzajem chleba jestem. Bardzo zabawna, ale nie ma wiele związku ani z psychologią ani badaniem osobowości czy diagnozą. Profesjonalne testy osobowości mają być narzędziem w pomocy psychologicznej/terapeutycznej, a nie służyć rozgrywce badanego. I nie, nie ma związku z horoskopami

    •  11 หลายเดือนก่อน +3

      Problem gdy za pseudopsychologią stoi biznes i kilka milionów płatnych testów, które mają "pomóc" biznesowi podejmować decyzje o zatrudnieniu. Astrologia dla biznesu ma się całkiem nieźle.

  • @margaretegamdzyk7371
    @margaretegamdzyk7371 11 หลายเดือนก่อน +16

    Leszku, wielkie dzieci. Nieoplacalnie ważny material.

    •  11 หลายเดือนก่อน +7

      Autokorekta z dzięki na dzieci coś sugeruje :D Dziecko mam, całkiem duże już :D

    • @margaretegamdzyk7371
      @margaretegamdzyk7371 11 หลายเดือนก่อน +1

      Oj, faktycznie😂 Wielkie Dzięki miało być.

  • @alfis2964
    @alfis2964 10 หลายเดือนก่อน

    Słuchając tego materiału pomyślałem że może zrobisz film o NLP.

  • @aberrationknives2116
    @aberrationknives2116 10 หลายเดือนก่อน +1

    Jako fan Lovecrafta muszę poprawić Howard Phillips* Lovecraft. Jego drugie imię to nazwisko panieńskie jego matki. Taka ciekawostka. 🙃

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      :D Dzięki :)

  • @The123Adrian
    @The123Adrian 11 หลายเดือนก่อน

    Dlatego jako nastolatek twierdziłem że psychologia to nie nauka. 10 lat później nadal tak twierdzę, aktualnie bym to określił jako rzemiosło lub sztukę (tak jak się mówi sztuka lekarska).

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      Akurat masz mylny pogląd, a wynika on z Twojej niewiedzy. Psychologia jak najbardziej jest nauką

    • @The123Adrian
      @The123Adrian 10 หลายเดือนก่อน

      Możliwe, może jest na wyrost. Dla mnie za dużo jest tu subiektywności. Jak ogólne zasady się zgadzają, robi się gorzej gdy przechodzi się do szczegółów bo wtedy "to zależy".

    • @Janusz-z-domu-Sram
      @Janusz-z-domu-Sram 10 หลายเดือนก่อน

      Zależy od kryteriów. Nie jest i raczej nigdy nie będzie "twardą" nauką jak neurobiologia albo chemia. Jednak to nie jedynie problem psychologii, choć w psychologii czynna jest najbardziej widoczny

  • @joannakusak6498
    @joannakusak6498 10 หลายเดือนก่อน +1

    Chyba robiłam ten test 16 osobowości 😅

  • @ark7705
    @ark7705 11 หลายเดือนก่อน +1

    O stary ale żeś mi tym filmem zaimponował teraz

  • @rockrobimir7323
    @rockrobimir7323 10 หลายเดือนก่อน +1

    Czytałem tą książkę. Na końcu jest ze jesteśmy połączeniem wszyst­kich kolorów. Więc przeczytalem gówno? Hmm

    •  10 หลายเดือนก่อน

      To jest cały Eriksson i taka horoskopowa pisanina. Najpierw wyraźna typologia, dzielenia na dominujące kolory, wyraźne dualizmy, a potem mglista gadanina, że "jesteśmy wszystkimi kolorami", z której można zrozumieć cokolwiek. Niestety laicy czytają to i nie wyciągają refleksji. Ty wyciągnąłeś, dość brutalną, ale tak - jest to trochę gówno :D

  • @katherinewolak2233
    @katherinewolak2233 11 หลายเดือนก่อน +1

  • @mencheperre3304
    @mencheperre3304 10 หลายเดือนก่อน

    Ojej, po raz pierwszy nie dałam rady odsłuchać materiału, z uwagi na muzykę :( Strasznie mnie rozpraszała. Choć czytam, że innym się podobało.

  • @martak.9438
    @martak.9438 10 หลายเดือนก่อน +1

    Kuuurcze, to jednak nie jestem w 0,5 % zwycięzców wybitnych indywidualistów ;D Tak na poważnie, to robi się niebezpiecznie, jeśli na podstawie tego bajania odsiewa się dobrego specjalistę tylko dlatego, że jego czy jej "osobowość" nie pasuje do klucza, jaki ma mieć zespół.

  • @TomAtm68
    @TomAtm68 11 หลายเดือนก่อน

    Ciekawy materiał, tylko ta muzyka w tle trochę za głośno

  • @JonhAnderson-yh1nw
    @JonhAnderson-yh1nw 10 หลายเดือนก่อน

    Czy robiłeś test osobowości u psychiatry?

    •  10 หลายเดือนก่อน

      Też.

    • @JonhAnderson-yh1nw
      @JonhAnderson-yh1nw 10 หลายเดือนก่อน

      @ I co wyszło?

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      Legitne testy wykonywane czy u psychiatry czy w formie pracy psychologicznej służące do pracy nad sobą nie są rzeczą, którą ktokolwiek powinien się z kimkolwiek dzielić. To jedna z podstawowych zasad dobrze opracowanych testów osobowości, że nie służą do etykietowania i dzielenia się z kimkolwiek wynikami - powiedziałem w filmie dlaczego. Przy okazji to ciekawe, że nie pytasz nawet jaki test robiłem :) @@JonhAnderson-yh1nw

    • @JonhAnderson-yh1nw
      @JonhAnderson-yh1nw 10 หลายเดือนก่อน

      @ Pewnie robiłeś MMPI-2
      Bo to teraz standardowe testy osobowości.

  • @marcinszydowski5563
    @marcinszydowski5563 11 หลายเดือนก่อน +2

    Dobry rozbiór tuszy pseudopsychologicznej na elementy pierwsze. Brawo za ten kanał i rzetelne podejście. Coś mi wewnętrznie nie kleiło się w takich testach, książki poradniki też odstawiłem jakiś czas temu - ilu autorów, tyle teorii i g* z tego wynika. Im bardziej kolorowa książka z krzykliwą okładką, tym większy zbyt - eh... "psycholodzy" zachęcają do kiepskich treści uderzając w pierwotne instynkty i natychmiastowe zadowolenie. Osobiście czekam na urządzenie lub technologię dostępną dla każdego, która będzie w czasie rzeczywistym wspomagać pracę mózgu skanując biochemię ciała. Może dzięki wszechmocnej AI i specom światowej klasy stanie się to faktem tak aby nie stanowiło to zagrożenia biznesowego dla wielkich korporacji. Ktoś kiedyś napisał czy powiedział, że "ludzkość nie pójdzie do przodu gdy skonstruuje większą rakietę czy potężniejszy komputer, tylko gdy przestaniemy myśleć pieniędzmi".

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Rozumiem co czujesz, ale nie wylewaj przysłowiowego dziecka z kąpielą. To, że pewien obszar jest kłopotliwy, nie oznacza, że w psychologii nie dokonuje się naprawdę dużo fajnych odkryć i zmian. A co do urządzenia, na które czekasz, to jedyna kwestia natury egzystencjalno-etycznej - czy człowiek ze sztucznie kontrolowaną biochemią mózgu będzie jeszcze człowiekiem, czy czymś więcej np. sytentycznym androidem, którego klony będzie spotykał na swojej drodze. Nasza różnorodność jest właśnie w naszej unikalności i tych mikro różnicach, które manifestują się w różnych życiach. To fajne gdybanie, ciekaw jestem kiedy się coś takiego pojawi.

    • @marcinszydowski5563
      @marcinszydowski5563 10 หลายเดือนก่อน

      @ Może rzeczywiście zbyt bardzo koncentruję się na negatywnych stronach i nie dostrzegam zalet. To jedna z tych cech, w której postęp idzie mi wolno.

  • @tosiawitt5899
    @tosiawitt5899 9 หลายเดือนก่อน

    Skąd w ogóle stwierdzenie, że testy osobowości są w celu przewidzenia przyszłości? Ja kiedyś jak podchodziłam do jakichkolwiek z nich to z intencją, żeby poznać swoje predyspozycje czyli np że jestem stworzona do pracy z ludźmi, czy w warunkach stałych czy zmiennych (godziny pracy) żeby dobrze wykorzystać potencjał swojego charakteru a nie żeby przewidzieć przyszłość. A horoskopy gazetowe to nie jest astrologia. Choć astrologia to także narzędzie, żeby wykorzystać potencjał danego czasu a nie przewidywanie przyszłości. Wiele ludzi niewłaściwie to rozumie a jak ktoś pyta o znak zodiaku (dzień i miesiac urodzenia czyli znak słoneczny to jeszcze nie jest opis całego człowieka ;) ) to uwazaja go za dziwnego bo nie wiedzą ze w gruncie rzeczy to astrologia jest skarbnicą wiedzy o nas samych i świecie. I opiera sie na racjonalnym mysleniu i obserwacji a nie, ze "bo ktos tak powiedzial kiedys i wszyscy bezmyslnie powtarzaja". Kazdy ma swoj poziom wiedzy i "swoje" branże, jednak gdy ironizujesz na temat horoskopów to uzywaj tego slowa bo astrologia to zupelnie inna "bajka" ;). To tak jakby ktos ironizowal z psychologi bo ma trudną sytuacje i u niego dane kwestie "nie dzialaja" a ty siedzisz w temacie i wiesz ze to jest praktyczne/prawdziwe itp. Pozdrawiam ;)

  • @gregorius790
    @gregorius790 11 หลายเดือนก่อน +1

    👍

  • @kriskris5507
    @kriskris5507 10 หลายเดือนก่อน

    Kult Cargo

  • @irenapaczkowska1047
    @irenapaczkowska1047 11 หลายเดือนก่อน +1

    FRIS nie bada osobowości, więc porownanie tego narzędzia do innych jest moim zdaniem niczym nie uprawnione . Oczywiście tych badajacych osobowość

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Racja, nie powiedziałem, że mindsonar czy fris bada style myślenia. Dla laika to niewielka różnica, ale technicznie są dobrze przygotowani.

    • @irenapaczkowska1047
      @irenapaczkowska1047 11 หลายเดือนก่อน

      @ "laik", czyli kto ?

    •  10 หลายเดือนก่อน

      Laik, czyli znaczna większość osób, które poddają się tym testom. Na wejściu dla laika nie będzie to wielka różnica, na wyjściu po zrobieniu testu i drobnym oczytaniu różnica między osobowością a stylami myślenia może być zrozumiała. @@irenapaczkowska1047

    • @ThymoRK
      @ThymoRK 10 หลายเดือนก่อน

      ​@ Mówisz że laik robi drogi test z konsultacją o którym mało kto słyszał? Jak dla mnie laicy prędzej zrobią MBTI niż FRIS 🤔

    •  10 หลายเดือนก่อน

      Tak, laicy często robią drogie testy z konsultacją za przykładem DISC. MBTI oprócz darmowych wzorów w sieci mają też płatną odsłonę i też parę stówek trzeba wydać. @@ThymoRK

  • @markowyMareczek
    @markowyMareczek 10 หลายเดือนก่อน

    Nie mogę się otrząsnąć że power poses to być może fake...

    •  10 หลายเดือนก่อน

      To JEST fejk

  • @faszystowskinaziol2164
    @faszystowskinaziol2164 6 หลายเดือนก่อน

    OHO, widzę że cenzura jak w Gazecie Wyborczej i równie marksistowskie skłonności.
    Kanał do napiętnowania.

  • @kamilwozniak6894
    @kamilwozniak6894 5 หลายเดือนก่อน

    Ojoj. O ile bardzo lubie Pańskie materiały, to ten jest bardzo słaby. Mówię tutaj o akcie 5 MBTI. Nie rozumie Pan tego systemu, a przynajmniej na moment nagrywania tego filmu. Na 99% nie czytał Pan dzieła Junga, źle Pan rozumie oś T-F i jeszcze wiele wiele innych błędów. Zarzuty o nie naukowosci testu MBTI wiele lat temu odwiodly mnie od koncepcji MBTI i dzisiaj po latach i poznaniu tego systemu na nowo, żałuję straconych lat bez wiedzy na ten temat. I o ile uwazam ze sam test ma wady i rzeczywiscie ciezko prowadzić badania naukowe samym testem to mbti jest bardzo skutecznym narzędziem do zrozumienia samego siebie i innych, a także wykorzystania do np. zarządzania i wielu innych rzeczy. Przepraszam, że to napiszę, ale nie rozumie Pan Junga i swoją pewnością siebie w ignorancji trochę mnie Pan do siebie zraził

  • @bakster011
    @bakster011 5 หลายเดือนก่อน

    No dobra a co z eneagramem.
    th-cam.com/video/SOhzvRxPdHs/w-d-xo.html

    •  5 หลายเดือนก่อน

      Wspominam o nim w filmie. W skrócie: wróżbiarstwo

  • @villy5727
    @villy5727 10 หลายเดือนก่อน

    Ten film to dla mnie trochę trigger, bo przypomina mi czas w którym (możecie nie uwierzyć)
    - psychiatra oceniała moje obecne problemy na podstawie znaku zodiaku... Aż nie wiedziałam co mam powiedzieć. Wszystko leciało pod jej tezę, nie chciała o mnie wiedzieć nic więcej, więc brak jakichś pytań uzupełniających. Oh, zapomniałabym.
    Zapytała o to, JAKI ZNAK ZODIAKU MA MOJA KOLEŻANKA. Żeby się rozeznać w sytuacji, jakie mamy relacje.
    Wygarnęłam jej to wszystko na opinii w Google, aby przestrzec przed tą niespełnioną wróżką. Jej skrajna głupota, nie wiem jak inaczej to nazwać... przypomina mi się do dziś przy takich tematach.

    •  10 หลายเดือนก่อน

      WTF Serio był to lekarz psychiatra? Czy jakaś Grażyna Wiedźma Leśna co wahadełkiem macha? Trzeba publicznie ostrzegać przed tego typu "specjalistami"

  • @bartz4439
    @bartz4439 3 หลายเดือนก่อน

    zgadzam sie, kompletne bzdury dla naiwnych przegrywow
    test wyboru - zawsze wybieraj opcje 1sza niewazne czym ona by nie byla
    test plamek - zawsze odpowiadaj ze widzisz wagine
    itd itd.
    mozna stwierdzic z jednej strony ze to jest plytkie podejscie do testu albo celowa chec uzyskania zlego wyniku.... aaaaaalbooooooooo mozna stwierdzic z tej drugiej strony ze nie wolno uzyc pierwszgo argumentu bo ja mam wlasnie taka osobowosc ze wszedzie chce cos udowodnic dajac wlasnie takie a nie inne odpowiedzi
    jestem przekonany ze zaden autor testu nie przewidzial czegos takiego i nie dal np po seri 300 pytan z odpowiedzia 300x A ze jestes zlosliwy tylko napewno wyjdzie ze jestes wyjatkowy, madry, elokwentny, przywodczy itd