Ja jeżdzę Unibike Freeway z napędem Gatesa i Shimano Alfine 8, świetny rower i niezawodny napęd - tak jak to w filmie jest powiedziane. Unibike w porównaniu z np. Cube był znacznie tańszy chociaż nie tak dostępny jak ten rower z filmu.
Fajny materiał! Od dwóch miesięcy używam składaka Dahon z napędem na pasek. Zakup wcześniej przemyślany, z konkretnymi wymaganiami. Miał to być rower do transportu w samochodzie, zajmować mało miejsca, zawsze czysty i bezobsługowy. Sprawdza się w stu procentach! "Zawsze czysto, zawsze sucho, zawsze pewnie!" :) Teraz po głowie chodzi już turystyczny gravel z napędem na pasek. Wybór spory, nawet wśrod polskich producentów. Pozdrawiam i życzę ciekawych wypraw! :)
Mam z tyłu tiagre, a z przodu fsa gossamer 50/34. Przejechałem 22 tysiące na tym napędzie i jeszcze działa. Na początku używałem zielonej oliwki i trzech łańcuchów. Później przeszedłem na wosk. Wymiana napędu na taki sam to koszt około 1000zł. Dużo czasu spędziłem na regulację przerzutki i czyszczeniu napędu. Dwa razy zerwałem hak i wymieniałem tylną przerzutkę. Na wosk wydałem, chyba z 6 buteleczek po 40-60zł. Jeszcze z 2 razy na odtłuszczacz po 60zł. Po tym wszystkim myślę że pasek to bardzo dobry wybór jak i sam rower trekingowy na wyprawy zamiast gravela, gdzie wszystko trzeba dokupić jak błotniki, światełka, bagażnik. Oczywiście błotniki ciężko dostosować do roweru. W sumie mam dość swojego gravela. Wszystko jest nie przemyślane pod względem wypraw.
Ciekawy punkt widzenia, ale to prawda, dostosowanie i wyposażenie gravela czy szosy na długie jazdy wymaga kupienia wielu akcesoriów, a w rowerze wszystko (może poza licznikiem czy sakwami) mamy już fabrycznie założone, więc summa summarum wychodzi dużo taniej... Dzięki za ten komentarz! trafna uwaga :)
Mam 3 rowery na pasku trekkinga Breezer Beltway 8, zimówkę Octane One Kode (rama przerabiana w Beat Bike) z piastą Alfine 8 i stalowego grawela Hultaj z pastą Rohloffa. Napięcie paska ustawiam na oko, ma być dość luźno. 1 raz pasek przecięło mi szkło, na szczęście dało się wrócić do domu. Najstarszy pasek na w tej chwili około 27000 km i dalej jeździ. Mam też szosę na łańcuchu😢.
O kurde, ale zestaw! Ja Breezera Beltwaya mega lubiłem bo był naprawdę fajnie dopracowany... to jestem ciekaw ile Ci się uda wykręcić na tym jednym pasku! Jak masz już 27 tys. to naprawdę nieźle!
Jakiś czas temu kupiłem rower z paskiem córce. Gdybym kupował teraz nowy rower dla siebie, to też już kupiłbym z paskiem. W połączeniu z dobrą piastą z biegami używanie takiego roweru jest nieporównanie mniej upierdliwe od klasycznego rozwiązania, którego mam już dość przez jego ciągłą upierdliwą obsługę, a zwłaszcza czyszczenie.
Dobra ilość wiedzy w jednym miejscu. Mój następny rower będzie na pasku. Ale będzie to raczej rower elektryczny. Przy obsłudze napędu na łańcuchu zawsze wszystko było usyfione. Ja, rower i wszystko dookoła. Jak ktoś lubi się tak bawić to ok, dla mnie to strata czasu, bolące plecy i kolana. I kupa sprzątania po wszystkim. Tak więc pasek to chyba rozwiązanie dla mnie. Poza tym jestem zafascynowany przekładnią enviolo z systemem automatiq.
Skoro syfiłeś to coś źle robiłeś. Kupujesz piankę do czyszczenia łańcucha, nakładasz, kręcisz, wycierasz. Smarujesz kropelka na złączenie ogniwa. Da się to ogarnąć. Nie jest to sposób idealny, ale działa. Albo "smarowaniem" płynnym woskiem Rower elektryczny - to co ta za rower? Ja bym się bał roweru elektrycznego - bo jak mi się zapali bateria to spalę chatę. No i elektryki są znakomicie przedrożone - to ceny dla frajerów. Silnik elektryczny to nie jest nowy wynalazek, bateria też tyle nie kosztuje, a ceny cześci zamienny to koszmar. Silnik 2000zl? Bateria drugie tyle. Poj***ło kogoś. I co ? 2 lata gwarancji, silnik pada i znowu 2 tysiaki? A myślisz, że piast się nie serwisuje? W dodatku piasty przenoszą ograniczony moment.
Moja żona jeździ eKogą na enviolo automatyk, Fajne wrażenia z jazdy, ale denerwujące jest redukowanie przełożenia po chwilowym zaprzestaniu kręcenia korbami w trakcie jazdy. Ja w Kalkhoffie Integrale EVO RS na pasku mam przejechane 14,5kkm, czasami w baaardzo ciężkich warunkach (bagna, pustynie, ostre wspinaczki) i na razie nic się nie dzieje - z przekładnią Shimano Alfine 11 także. Zobaczymy jak będzie dalej.
@@infeltk właśnie sobie popatrzyłem co to takiego ta pianka bo pomyślałem sobie że może to jakieś wartościowe rozwiązanie i moje pierwsze wrażenie było "o ja pier....". Ta pianka robi dziesięć razy większy syf niż ja, na który narzekam. Mieszkam w bloku i jakbym taki syf pianką zrobił przed blokiem albo w piwnicy to by mnie wspólnota eksmitowała. Poza tym dłubanie przy rowerze przed blokiem było dobre gdy miałem czternaście lat. A serwisowanie piasty, ściągam koło zabieram do domu i robię na biurku. Jak trzeba to wcześniej myję w łazience i reszta roboty jest bardzo czysta. Syf ograniczony do minimum. Baterie, no cóż każda może się zapalić. Ta w telefonie również. Rozmiarami dużo mniejsza, ale jak się zapali w samolocie to skutki kogą być jeszcze bardziej katastrofalne niż spalenie chaty. A w przeciętnym locie jest ich zazwyczaj tyle ilu pasażerów. Nie wydaje mi się że mieć baterię rowerową w domu znacząco zwiększa ryzyko pożaru. No i można ją trzymać na przykład w piwnicy.
Z własnego doświadczenia: serwis (poprawny) piasty planetarnej Nexus czy Alfine 1x/rok to super przezorność, uzasadnione przy naprawdę ujeżdżaniu roweru cały rok w trudnych warunkach: śniegu i brei z solą. 1x/2 lata to już BHP wzorowego ucznia. Ja żony i swoją piasty serwisuję co 3 lata i w środku nie ma śladu rudej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dopiero nowsze generacje Nexusa/Alfine mają dobre uszczelnienia. Starsze rzeczywiście przezornie można serwisować co 2 lata.
Twój film poruszył większość aspektów dot. paska, i to w natuarlny, bezpretensjonalny sposób 👌🍻. Dodałbym jeszcze, że jest kilka serii paskówGatesa: CDN do zastosowań miejskich, CDX do wyprawowych. Jeszacze niedawno była dostępna najmocniejsza seria CDX.EXP. Seria CDN nie jest tak wytrzymała jak CDX. 2 klientów informowało mnie o szybszym zużyciu - wytarciu zębów. Obiło mi się gdzieś o uszy, że ostatnio Gates poprawiał tę serię. Niedawno zauważyłem podczas jazdy mojej żonki pod górkę, że pasek CDN rozciągał sie lekko, w momentach, gdy na korbę był wywierany największy nacisk.
Dzięki że o tym wspominasz! To fakt są różne wersje chociaż ja mam obecnie właśnie tego CDNa w rowerze do sakw i nie zauważyłem, żeby się jakoś bardziej rozciągał, ale wiem że zewnętrzna powłoka jest słabsza więc pewnie rzeczywiście wytrzyma trochę mniej niż te najmocniejsze. Wydaje mi się, że producenci też mają świadomość różnych wersji i do rowerów mtb czy wyprawówek montują bardziej wytrzymałe wersje.
@@wojnarowski11 przykra sprawa... może był wadliwie założony już w fabryce? ja mam z tyły stalową zębatkę, a z przodu kompozytową i jak na razie bez problemów
Bardzo fajny materiał. Nie ma za bardzo, polskich info na ten temat. Jeszcze o tych piastach wielobiegowych i systemach przełączania. Bo oglądam niemieckie filmy np Riese Muler i są już rozwiązania elektroniczne. A o systemie pinion (też bardzo ciekawym, to polskich filmów nie ma wcale.
Dzięki, Piniona też mam w planach, ale nie jest łatwo załatwić taki rower do testu :) a elektronika w tych przekładniach to moim zdaniem przyszłość, o ile np taki Alfine na linkę chodzi bardzo lekko i elektronika nie jest tam specjalnie potrzebna to już np w Pinionie, Rohloffie czy NuVinci biegi zmieniają się zdecydowanie z większym oporem, więc przy dużej ilości zmian taki elektroniczny wspomagacz ma dużo sensu.
Cześć, bardzo fajny materiał. Dla mnie teraz bardzo przydatny. Jestem przed zakupem roweru elektrycznego i zastanawiam się właśnie nad paskiem. Jeżdżę rowerem cały rok i właśnie dlatego dzisiaj Pan ze sklepu rowerowego odradził mi pasek ze względu na to że w okresie zimowym przy trudnych warunkach na drodze (błoto, sól, śnieg) to raczej się nie nadaje tylko bardziej standardowy łańcuch. Raczej był szczery bo rowery na pasek też mają i to droższe. Możesz podpowiedzieć co wybrać?
Cześć, dzięki! Wiesz co to Pan ze sklepu z całym szacunkiem, chyba nie jeździ na takim rowerze. Pasek jest właśnie idealnym rozwiązaniem na cięższe warunki, a już wgl w elektryku, gdzie są duże obciążenia. Nie rdzewieje, nie traci efektywności w trudnych warunkach, sam się oczyszcza z błota (wypycha je, zamiast je zbierać jak łańcuch). Słyszałem już niestety wiele mitów o paskach, które szerzą głównie osoby, które nie miały z nimi do czynienia. M.in. że pasek się wyciąga, że się zerwie, że błotem się zapcha, że piszczy itp. Używam tego systemu od 10 lat i naprawdę w rowerze użytkowym gdzie nie liczy się każdy gram i każdy watt, nie ma lepszej opcji. Oczywiście trzeba pamiętać o paru rzeczach jak np właściwa instalacja paska (np. nie wolno wsadzać go na siłę śrobokrętem na zębatki) jeżeli wybierzesz piastę wielobiegową i będziesz jeździł w ciężkich warunkach to dobrze jest zrobić min. raz w roku serwis piasty. Trzeba też pamiętać żeby nie zmieniać biegów pod obciążeniem. Ale są to wszystko rzeczy do których można się przyzwyczaić, a trwałość i wygoda w porównaniu do łańcucha są zupełnie nieporówynywalne. Bliska mi osoba ma elektryka z paskiem i piastą Enviolo i mimo, że silnik Boscha ma tam sporą moc z paskiem również nie ma żadnych problemów. Podsumowując, zdecydowanie polecam, a Pan ze sklepu prawdopodobnie nawet mając dobre chęci boi się po prostu polecić coś na czym się nie zna :)
@@rowerowysztos dzięki serdeczne za merytoryczną i szybką odpowiedź. Bardzo mi pomogłeś, a więc zostaję przy pasku. Tylko utwierdziłeś mnie w moich przypuszczeniach. Dzięki serdeczne raz jeszcze. Pozdrawiam 👍
Ja mam akurat starego Corratec'a B-Drive 8 z napędem paskowym firmy Bridgestone. Support jest troszkę według mnie dziwaczny - plastikowe zębatki gdzie większa ciągnąca pasek nie ma własnej stałej osi tylko wisi na mniejszej zębatce osadzonej bezpośrednio na łożyskowaniu suportu. Nexus 8. Rower idzie bardzo ociężale - być może właśnie przez support, być może przez Nexusa a może i opory się sumują. Ale rama rozpinana więc jeśli zajadę kiedyś napęd to może wymienię na Gates'a.
@@rowerowysztos Pasek firmy Bridgestone daje radę. Zrobiłem nim z 1500 kilometrów (i nie wiem ile poprzedni właściciel). Ale śladów zużycia na razie nie ma praktycznie żadnych. Mam też pytanie o napęd Gates który pan prezentował. Czy wymienia się sam pasek po zużyciu czy trzeba wymieniać każdorazowo po zużyciu paska cały napęd ? I jeśli wymienia się tylko pasek to ile takich wymian pasków przyjmą zębatki ?
to już zależy od indywidualnego przypadku, jeśli zębatki nie mają jakichś poważnych śladów zużycia to myślę, że można jeździć dalej. Są też zębatki z kompozytu, które mogą się zużyć wcześniej. Myślę, że znaczenie może miec też to czy rama jest prosta i pasek pracuje w linii, czy lekko pod kątem.
Witam, przydałoby się jeszcze info na temat jak poznać kiedy należy wymienić pasek czyli jak poznać że ten stary jest już zużyty. Byłbym wdzięczny za jakieś zdjęcie może? Pozdrawiam
Witam, nie mam jak tutaj przesłać zdjęcia, ale widać to po śladach zużycia zewnętrznej powłoki, może być wytarta i uszkodzona, a zębatki podobnie jak zębatki do łańcucha mogą nieznacznie zmieniac kształt/wycierać się.
Przerzutki w piaście istnieją już bardzo dlugo mają tylko dwa minusy są delikatniesze od zewnętrznych i przy zmianie trzeba na chwilkę przestać pedałować plusy można zmienić przełożenie na postoju no i obrotowa manetka pasek ma wytrzymałość bardzo dużą ale daje większe opory od łańcucha do elektrycznych rowerów jak najbardziej taki układ się nadaje.
Fajny film. Na razie nie wiem co mam o tym rozwiązaniu myśleć, ale kiedy słyszę słowo serwis to już mi się odechciewa. Po to mam rower, żeby nie jeździć do serwisu (którego nigdzie blisko nie ma) jak z samochodem. Ja wiem, że są ludzie, którzy z wymianą dętki idą do serwisu, ale dla mnie urok posiadania roweru to możliwość serwisowania go samemu.
W pełni Cię rozumiem... Rozkładania piasty można się też nauczyć i robić to samemu, jest chyba trochę takich poradników :) albo wybrać singlespeeda i wtedy mieć rower w pełni bezobsługowy!
@@jakwit10 jest trochę takich rowerów np. Bombtrack Outlaw, pytanie jaki budżet i czy mieszkasz w płaskiej okolicy bo jak są jakieś górki to taki jednobiegowiec gorzej się sprawdzi...
Lepszą wiedze mam kolego niz Ty bo te rowery sa popularne na zachodzie i tam jest w kazdym sklepie rowerowym i dadzą sie przejechac.W Holandi mialem okazje z tymi rowerami i od nich mam wiedze i sam wiem jak pasek sie zachowuje w lecie,w zimie i na mrozie.
Cześć, jeżeli mówimy o jeździe po płaskim np. nad morzem to pewnie wystarczy (dość mały zakres przełożeń), wiem, że kiedyś Nexus 7 miała nawet lepsze opinie od Alfina ze względu na lepszą trwałość, ale czy nadal tak jest to ciężko mi powiedzieć :)
Cena komponentów napędów pasowych do rowerów jest zabijająca. Biorąc pod uwagę wymianę całego napędu po 30 tys km i porównując to np z 4 krotną wymianą całego napędu łańcuchowego średniej klasy to nadal wygrywa łańcuch. Poza tym zakres napędu łańcuchowego 3 blatowego jest dużo większy od shimano alfine. Natomiast piasta Rolhoffa która ma dobry zakres przełożeń zabija ceną. Do tego dochodzi jeszcze po jakimś czasie wymiana piasty która też nie jest wieczna.
częściowo się zgodzę, ale dużo zależy jakie przyjmiesz założenia. Obecnie zdecydiwana większość sprzedawanych rowerów ze średniej i górnej półki mają system z jedną zębatką z przodu, co w wielu modelach zmniejsza zakres przełożeń. Nie mówiąc już o kosztach kasety np Eagla, Shimano SLXa czy Garbaruka 10-51T, które sa kosmiczne drogie. Poza tym smarownie/woskowanie i czyszczenie i łańcuchy. Pasek nawet przez 30 tysięcy nie wymaga żadnych wydatków. A co do piast to rzeczywiście Shimano może nie wytrzymać takiego przebiegu, ale koszt Alfina 8 jest podobny jak kasety 10-51 np. do Srama.. W przypadku Rohloffa sa piasty, które zrobiły ponad 100 tys. km, więc prędzej zmienisz rower niż ją zajedziesz :)
łańcuch starczy na 7.5kkm? W przerzutce wątpię bardzo. No i to tak sie ne liczy, bo co jak jezdzisz w blocie, deszczu? Tak, piaste trzeba wymienic. A wiesz ile kosztuje kaseta, łańcuch, przerzutki dobrek klasy? Krocie.
@@infeltk Jak jezdzisz w błocie i deszczu na zawodach to wątpię abyś dał radę dotrzymać tempa na pasku i przerzutce wewnętrznej gościom na rowerach z napędem łańcuchowym Nawet biorąc pod uwagę 10 krotną wymianę łańcucha średniej klasy i 4 razy resztę napędu to i tak wychodzi cały napęd na pasek drożej
Hej, Fajny film....też mam Cuba Hyda Race :) rewelacyjnie nadaje się jako cammuter...........pytanko widzę, że bagażnik to chyba dedykowany do Cuba - Acid? a ta torba na bagażnik - co to?
Fajnie! tak, to jest oryginalny Acid, który był fabrycznie, z tym modelem, więc jest mocowany częściowo do błotnika Acida. Torba to Topeak MTX Trunk Bag DXP, mocowana do akcesoryjnej szyny Topeaka, którą można założyć prawie do każdego bagażnika :)
Świetny materiał. Zastanawiam się właśnie nad rowerem z paskiem, ponieważ jeżdżę przez cały rok i zimą to jest katorga, żeby zadbać o klasyczny napęd. Jaki rower możecie polecić ? Jaki model Cube przedstawiony jest na filmie ? Pozdrawiam.
Dzięki! To jest Cube Travel EXC, jego test znajdziesz tutaj: th-cam.com/video/Jv4D1AqBsP8/w-d-xo.html Miałem kiedyś też Cuba Hyde'a z paskiem i też spoko rower. Generalnie jesli miałbym polecać to pewnie wlaśnie jakiegoś Cuba, Priority albo Tenwaysa jeśli myślisz o lekkim elektryku. Wszystkie mają niezły stosunek jakość/cena 😊
@@rowerowysztos Dzięki za odpowiedź. Tego Cubea Travel ciężko widzę, dostać w wersji na pasek w odpowiednim rozmiarze w rozsądnych pieniądzach. Z Twojej recenzji wynika, że do piasty tył dostała się, woda i teraz się zastanawiam, czy taka piasta przetrwa zimowe warunki. Sprawdzę inne marki, które poleciłeś. Wszystkiego dobrego życzę i pozdrawiam.
@@SlepyTV nie ma wodoodpornych piast, ale ja na swoich rowerach z paskiem (a mam 3) jeżdżę cały rok, najniższe temperatury przy jakich jeździłem z piastą Alfine to -17⁰C i nic się nie dzieje, jeździ nadal. Pasek też wytrzymuje bez problemu takie warunki.
świetny materiał! Mam pytanie czy jeśli slyszę od jakiegoś czasu głośniej moje alfine 8 (tak mi sie przynajmniej wydaje) to znaczy że smar trzeba by wymienić/uzupełnić? Dodam że mam go już od kilku lat i traktowałem jako bezobsługowy. Nie robię nim dużych przebiegów, może jakieś max 1000 km rocznie.
Dzięki! Wiesz co być może masz ten sam problem co w moim przypadku, tzn. mogła Ci się tam dostać woda do jednego z łożysk przez źle dokręconą w fabryce uszczelkę. Także może to nawet nie jest kwestia wymiany smaru w całej piaście, a raczej wyczyszczenia i nasmarowania lub wymiany łożyska.. Myślę, że warto wybrać się do serwisu :)
Zdejmi koło, wyjmij piastę. Umyj piastę , woda + detergentem, wytrzyj do szucha można też zanurzyć w ON aby pozbyć się wody, zamocz w oleju do skrzyń automatycznych, jak wyjmiesz z oleju odczekaj aż olej przestanie ściekać z piasty , nałóż smar EP-1 lub EP-0 na łożyska, złóż piastę.
@@roko3692 tylko widzisz to nie jest zwykła piasta. Jak otwierasz piastę wielobiegową to na dzień dobry wysypuje ci się wszystko co jest w jej wnętrzu, masz przegląd wszystkich jej elementów i wiem z doświadczenia że złożenie tego do kupy po wysuszeniu to wcale nie jest prosta czynność.
Dzięki za przydatne informacje. Od tego roku jeżdżę paskową Cortiną Mozzo N8. Czym się różni Nexus 8 od Alfine 8? I jeszcze jedna rzecz, którą zauważyłem, na 4. biegu piasta chodzi niezbyt cicho, takie jakby tarcie słychać. To normalne?
Wiesz co z tego co wiem, to Alfine ma inne łożyskowanie niż Nexus. Miałem do czynienia z Nexusem 8 i Alfinem 8 i Alfine wyraźnie ciszej pracował. Czy przekłada się to na mniejsze opory to ciężko powiedzieć, ale jest to możliwe. Piasty generalnie wydają różne biegi w zależności od biegu. Często jest tak że jedna połowa biegów jest uzyskiwana poprzez zastosowanie ,,reduktora". Natomiast 5 bieg w Alfinie i Nexusie jest przełożeniem 1:1 więc powinien być najcichszy i najbardziej wydajny. Ale, aż tak sie na tym nie znam, nie pracowałem przy konatrukcji takich piast nigdy 🙈
@@rowerowysztosSerwisuję sporo Nexusów i Alfine. Było juz ich kilka generacji, więc samo zestawienie Alfine - Nexus to zbyt duże uproszczenie. Z mojego doświadczenia serwisowego widzę, że ostatanie Nexusy różnią się bardzo niewiele od Alfine. Potwierdzją to z resztą mechanicy anglojęzyczni. Alfine ma nieco mniej mięsa w korpusie i niektórych zębatkach, przez jest nieco lżejsze, ale droższe - wymaga dodatkowych operacji obróbki. Dla zainteresowanych mogę podesłać zdjęcie z różnicami. Ostatnia generacja Nexusów poprawiły się na tyle, że część producentów wstawia je do modeli, do których do niedawno wsadzali Alfine. Jeśli chodzi o informacje dot. tych przekładni polecam Sheldona Browna, Matta Signorini czy BikeShed. Zapraszam też na naszą stronę rowerowekujawy.pl, oferujemy używane, sprawdzone rowery na pasku. Twój film poruszył większość aspektów dot. paska, i to w natuarlny, bezpretensjonalny sposób 👌🍻. Dodąłbym jeszcze, że jest kilka serii paskówGatesa: CDN do zastosowań miejskich, CDX do wyprawowych. Jeszacze niedawno była dostępna najmocniejsza seria CDX.EXP. Seria CDN nie jest tak wytrzymała jak CDX, 2 klientów informowało mnie o szybszym zużyciu - wytarciu zębów. Obiło mi się gdzieś o uszy, że ostatnio Gates poprawiał tę serię. Niedawno zauważyłem podczas jazdy mojej żonki pod górkę, że pasek CDN rozciągał sie lekko, w momentach, gdy na korbę był wywierany największy nacisk.
@@radekkuszykmam pytanie, czym może być spowodowane tzw"piszczenie" Chyba w pasku, często w momencie wywierania większego nacisku np podjezdzanie pod górę. Dodam, że rower nówka, 2 tyg uzytkowania
Hej, wracam tutaj po pół roku ponieważ sam stałem się posiadaczem Cube Travel SL. Napisz mi proszę, gdzie najłatwiej kupować części do tego napędu typu zębatka przednia czy pasek napędowy. Szukam w internecie przedniej zębatki 46t na długość korby 170mm i widzę, że nie jest to takie łatwe. Może znasz jakieś zagraniczne sklepy z pełbym asortymentem ? Pozdrawiam.
Cześć, to gratuluję zakupu :) ja dosłownie raz kupowałem pasek i to wiele lat temu. Wtedy chyba kupiłem go na niemieckim ebayu. Z tego co wiem świetny asortyment ma ten sklep i serwis z Warszawy który specjalizuje się w rowerach z paskiem - BeatBike, ale nie wiem jakie mają ceny. Pozdrawiam
Dzięki za info. BeatBike faktycznie ma w swojej ofercie cześci Gates. Okazało się, że u mnie w mieście jest autoryzowany serwis Shimano i to u nich w serwisie będę miał zamówione części i wymienione. Pozdrawiam.
@@krzysztofdabrowski3052 A rzeczywiście, dzięki, za sprostowanie. Jednak zwykle ten przegub towarzyszy wałkowi, choć nie musi tak być np. kiedy nie występuje wachacz, wtedy połączenie może być sztywne. Czemu zatem nie stosuje się tego rozwiązania w rowerach? Taki napęd byłby jeszcze trwalszy od paska.
Są takie rowery! Minusem jest duża waga i chyba średnia efektywność. Jeździłem kiedyś rowerem z wałem napędowym chyba firmy Biomega! Był baaardzo solidny ale wał i cały ten system miał dosyć duży luz. Ta firma już tego nie produkuje ale jest inna, może mają to lepiej dopracowane: brikbikes.com/about-us/shaft-drive/
@@zbyszekf walek jest ciężki, wymaga specjalnej ramy, odpowiedniej piasty, musi być zrobiony prawie na wymiar więc drogi. Tego typu konstrukcje sa nisza i chyba prędzej przybedzie nam elektrykow niz takich konstrukcji. Łańcuch rządzi i to się prędko nie zmieni, jest tani, powszechnie dostępny, pasuje prawie do każdego typu roweru. Pasek jest ciekawy ale ma swoje ograniczenia.
@@krzysztofdabrowski3052 To prawda, że właściwie jedynym standardem napędu jest obecnie napęd łańcuchowy, mimo, że w serwisowaniu dość uciążliwy. Prawdą jest też, że zastosowanie napędu paskiem wymaga mniej przeróbek. Jednak nie podzielam zdania, że wałek musi być ciężki. Mógłby być zrobiony z lekkiego stopu, jak np. rury amortyzatora, które są magnezowe. Łańcuch waży ok 300 g., nie wydaje mi się, by taka rurka z dwoma trybikami na końcach była istotnie cięższa. Ale największą zaletą zamkniętego napędu jest trwałość i bezobsługowość. Myślę nawet, że jeśli w samochodach skrzynie biegów wytrzymują bez remontu setki tys. km., to w rowerze takie przeniesienie napędu byłoby równie długowieczne. Fakt, że w ramie producenci rowerów musieliby coś zmienić, jednak z pewnością nie byłby to duży problem i zależy to tylko od ich chęci. Bo kiedy trzeba było dołożyć mocowania pod hamulce tarczowe, to dołożono, kiedy trzeba było zmienić całkowicie ramę, by zamontować centralnie silnik elektryczny - zrobiono to. Ale w bezobsługowym wałku napędowym chyba jednak ci producenci interesu nie widzą.
@@rowerowysztos C1.12 wystarczy do wszystkiego. Wymieniłem jeszcze tylna zębatkę bo było dla mnie za miękko ;) z przodu jest 32 z tyłu teraz 22 było 28 . 12 biegu jeszcze nie było okazji tak na całego sprawdzić 11 starcza tak samo z miękkimi na 3 wszytko podjadę co jest w okolicy. Rower to Comuter AL 02 jakiś niemiec ale jest w porządku teraz całość waży 11,5kg. Oczywiście na pasku :) ale laser poszedł do wymiany przy zmianie zębatki.Wsiadasz i jedziesz cisza nic nie trzeba regulować smarować czyścić. To taki szybki rower do pojeżdżenia po asfaltach.
@@cezaro2336 ooo to niezła waga! Też planuję kiedyś kupić dla siebie rower z pinionem, bo to super sprzęt! A jak oceniasz zmianę przełożeń? Nie chodzi zbyt ciężko?
@@rowerowysztos Można sobie wyregulować naciąg linek także każdy znajdzie swoje ustawienie no i wiadomo trzeba odpuścić pedałowanie na moment przed zmianą biegu, ale jak się pojeździ dłużej to żaden problem. Teraz pinion wypuścił nowość silnik razem w przekładnią z automatyczną zmianą biegów to dopiero sztos :D
@@rowerowysztos Ja mam od ponad trzech lat rower KALKHOFF Pinion C 1.2. Dzisiaj po przebiegu 4240km zrobiłem pierwszą wymianę oleju. Tak, był szarobrudny :) Rower z takim napędem to wół roboczy. Nie interesuje mnie to czy jego eksploatacja wyjdzie taniej czy drożej od łańcucha i przerzutek. Dla mnie najistotniejsza jest bezobsługowość i brak smaru na napędzie. Ponad 4000km bez cackania się ze smarowaniem, brak zgrzytania czy jęczenia brudnego czy suchego łańcucha itd. Zakresy przełożeń niskie/wysokie - rewelacja. Możliwość zmiany biegów na postoju, łatwa zmiana biegów w ciężkim terenie, piach nie piach idzie jak czołg a po przejeździe nic się nie lepi jak w łańcuchu. Jedyna wada jaka mi doskwiera to przejście z 9 na 10 przełożenie na płaskim. Jest zbyt duża dziura i często na 9 mam już zbyt dużą kadencję a po zmianie na 10 jest jednak zbyt ciężko. Przy tym mówimy tu już o dość ambitnej jeździe, do której ten napęd a właściwie rower (15-16kg trekking) nie był projektowany. Dlatego myślę, że topowy P 1.8 z 18 biegową przekładnią musi mieć idealne stopniowanie bo zakres górny i dolny ma dokładnie ten sam co w 12 biegowej przekładni a dodatkowo 6 biegów pośrednich. Cena zaporowa ale myślę, że warto.
Dochodzi jeszcze jedna kwestia: masz napęd na pasku i piastę, jedziesz w świat na zadupie/do biednego kraju i pasek/piasta padają. I co teraz? Bo mając nawet średniej klasy przerzutkę duzo szybciej i łatwiej i taniej kupisz części, łatwiej wymienisz. Łatwiej jest zmienić kasetę, łańcuch ew. blat niż kupić nową piastę, przepleść, wycentrować czy kupić nowy pasek.
Jeżeli jedziesz do krajów 3 świata to rzeczywiście racja, ale jeżeli mówimy o Europie, Stanach, Nowej Zelandii, Kanadzie, czy Australii to nie będzie problemu. Wiem też, że Rohlof czy Pinion na tyle dbają o swoich klientów, że potrafią wysłać zepsuty element na drugi koniec świata w razie czego :)
Ja mam treka l500 na Gates Cdx z nexusem 8 przejchalem 37tys i piasta nadal dziala teraz zmieniam na Alfine 11 zobaczymy jak to bedzie jechalo na rohloffa mnie nie stac
@ozieeizo a co Ty tam chcesz serwisować piasta prosta jak Cep myślisz że te wszystkie kradzione wynalazki z Holandii gdzie Polacy je chętnie kupują z różnych portali jakis serwis widziały? Zapomnij.te piasty są nie do zajechania.jakis czas temu sprzedałem całe koło z nexusem i dalej jeździ i typ zadowolony
Jak przerobiłes przez 10 lat tyle rowerów to nie dziwię się że nic nie nie działo. Jakbyś na jednym rowerze przejechał 10 lat to byłaby to przydatna recenzja
ale dzięki temu przerobiłem już różne przekładnie i rowery i mam trochę szerszy pogląd na sprawę :) poniżej w komentarzach ktoś pisał, że ma to w swoim rowerze od 10 lat, także możesz go dopytać, jeśli masz pytania jak to wygląda przy takiej długiej eksploatacji ;)
Fajny materiał. Duzo informacji. Bardzo mysle o takim gravelu z paskiem jaki robi np Loca z Wrocławia. Tylko kiedys słyszałem, ze pasek przenosi wibracje na pedały czy to prawda?
Dzięki! a do jakiego modelu Loci można wybrać pasek? bo nie widzę na ich stronie... Co do wibracji to szczerze mówiąc nie zauważyłem nic takiego, może przy jakimś szczególnym obciążeniu czy warunkach zewnętrznych może się to zdarzyć, ale raczej wibracje z napędu odczuwam np. na szybkich biegach w rowerze z łańcuchem niż, w tym z paskiem. Pasek podczas jazdy sprawia raczej takie miękkie wrażenie i pedałowanie jest dużo łagodniejsze niż w przypadku łańcucha mimo, że dzięki temu carbonowemu rdzeniowi nic się nie rozciąga. Ciężko to opisać, jedzie się inaczej, ale raczej na plus i bez drgań, przynajmniej w moim przypadku :)
w jakim sensie? myślisz o wolnobiegu, czy ostrym kole? Pasek jest jak łańcuch można go używać do piasty wielobiegowej, skrzyni biegów, ostrego koła, czy wolnobiegu, dowolnie.
niestety nie... do takich gdzie nie ma poziomych haków albo mimośrodowego suportu albo nie da się załozyć napinacza to niestety nie ma takiej możliwości
@@rowerowysztos są adaptery do czegoś takiego najgorszy jest problem ze trzeba ciąć rame i wstawiać specjalna śrubę do odkręcania ramy bo nie przełożysz paska
@@rowerowysztos z jednej strony tak mam taki rower kolarzówka przerobiona na jeden bieg bo koła są lżejsze niż typowe w singlu ale nawet eksploatacyjne jak widzę taniej mi chyba zostać ze zwykłym łańcuchem
Od kiedy mam tzw. maszynówki to nie robię serwisu piasty. Kiedyś babrałem się w tym co pół roku. Te luzy, te smary te kulki. Bzdet i przeżytek. W obecnym 15 tysięcy i nie wiem co to piasta. W poprzednim wymieniłem łożyska po 40 tysiącach. Łańcuchy się zużywają niestety. Kupuję 3 i rotację co tysiąc robię. Ale żeby tak to demonizować? A korba na kwadrat? O jezu. Chłopie, jak ty regulujesz napięcie tego paska? W jaki sposób? Po co ci ten przymiar, skoro jest to nieregurowalne? Czy coś przeoczyłem?
Wszystko zależy od budżetu i tego czy ma to być full, rower enduro, trailowy czy rekreacyjny? Zaczynając od najtańszych to fajną ofertę ma Poison Bikes, miałem kiedyś ich rower, ale tu zwróć uwagę na geometrię bo w moim modelu był bardzo wysoki suport i trochę mi to przeszkadzało: www.poison-bikes.de/shopart/99210000260/Fahrraeder/MTB/Zyankali-Alu/Zyankali-275-IGH.html#vrg708c Nicolai ma fajne aluminiowe fulle z paskiem: www.nicolai-bicycles.com/saturn-11-gpi-en A jeżeli pieniądze nie grają roli to polecam węglowego fulla z paskiem od Zerode'a, który ma dystrybutora w Polsce i można taki rower wypróbować przed zakupem: zerodebikes.com/katipo-trail Są też dwa rowery o takiej zbliżonej do mtb geometrii, gdzie można wstawić amortyzator, grubsze opony i wyjdzie to pewnie dość atrakcyjnie cenowo, ale to raczej będzie wtedy taki rekreacyjny mtb/cross: www.cube.eu/pl/cube-editor-metalblue-n-black/647400 www.bombtrack.com/complete-bikes/outlaw
Dla tych, co chcą pozostać przy łancuchach rowerowych polecam woskowanie łańcucha. Łańcuch najcichszy z mozliwych, czyszczenie trwa poniżej 1 minuty i rece sa czyste. Rozpuszczasz wosk ze świeczki w nieuzywanym garnku lub patelni, dodajesz olej parafinowy 60/40 wosk, olej. Wytrzymuje 30-50km zaleznie od stylu jazdy, twardej nogi. „Waxing chain” -pelno filmow na yt…
@@jakubpietracho7856 Też się zawiodłem. Skończyło się na kąpieli w benzynie co kilkaset km (albo po solidnym błocie) a potem olej Rohloff. Nie wiem, czy ten olej jest "mokry" czy "suchy", ale zbiera mniej brudu niż "suchy" Shimano PTFE i jest przy tym zdecydowanie cichszy. Myjką ultradźwiękową też myłem - ale za dużo zachodu i płyn też kosztuje. Pytanie do Autora: zastanawiam się nad zestawem z paskiem: "Gates CDX Carbon Timing Belt System 174t" do tandemu. Obecnie robimy ok. 6000km rocznie (w tym w zimie). Jeśli pasek miałby wytrzymać 10000 mil (jak piszą), to nie wiem, czy warto, ale jeśli faktycznie dałby radę 20000 mil, to biorę z miejsca. Teoretycznie, im dłuższy pasek, tym powinien wolniej się zużywać? Jest szansa na taki duży przebieg? I czy potem wystarczy zmienić pasek, czy również koła zębate?
Nie odpada, ale to już na pewno nie będą tanie rzeczy. Zobacz sobie rowery Riese Muller, np taki: allegro.pl/oferta/riese-muller-delite-gt-touring-11754528784?# Tam jest wszystko, czyli, pasek, pałne zawieszenie, silnik i wewnętrzne biegi 😊 Pozdrowienia
no to zależy gdzie mieszkasz, ale wydaje mi się, że w każdym większym mieście powinien być taki serwis. Ja w samym Poznaniu znam 3 które znają się na piastach wielobiegowych :)
@@rowerowysztos znam temat. Mówią że się znają a jak co do czego finalnie dostaje się informacje ze piasta jest nie do odratowania i konieczna będzie jej wymiana i że nic nie mogą poradzić:-)
@@jakubpietracho7856 no to już inna sprawa 😅 zawsze można wysłać koło z taką piastą do naprawy. Mi akurat tutaj pomógł rybczyński bikes i skołowani, w obu przypadkach rozebrali, naprawili i nie mówili, że jest do wyrzucenia mimo poważnej awarii. No ale nie każdy jest taki uczciwy to prawda...
Po co linke ściagasz?,nie odkrecasz śrub to bzdura kto to Tobie takpokazał? odkrecasz tylko śruby od mufy aby mimośrud był luźny i potem wkladasz imbus do otworu i naciągasz pasek
Linkę sciągam, gdy chcę zdjąć koło. O jakich śrubach mówisz? Mówiłem o odkręcaniu śrub mocujących żeby zdjąć koło. Wiadomo, że chcąc naciągnąć pasek nie ma sensu ich odkręcać.
@@rowerowysztos to co pokazałeś to więcej roboty jest,masz łatwiejszy sposób na statywie ściągasz,a w terenie obracasz rower kołami do góry a tak to wszystko lata i jest nie wygodnie.Tak linkę się ściaga ale na pierwszym biegu ją luzujesz,a naciąg to dwie śruby u dołu trzeba poluzować .Nic o czyszczeniu paska nie powiedziałeś,do sprawdzania naciągu masz jeszcze tester Eco UT i tester Krikit on też jest do pasków w autach.Aplikacja mi się nie sprawdza .
chcesz poowiedziec ze zwyklego lancucaa czzepia sie brud a tego nie :) ludzie ... mam dosc tego srania smary itd a jak rozwalisz kolo 50zl? dziiadostwo czemu nie jest stosowane np w motocyklu jak takie super
tak dokładnie chce to powiedzieć :) pasek jest z zewnątrz po prostu suchym kawałkiem gumy/plastiku więc może się co najwyżej zakurzyć, a łańcuch jest oblepiony smarem/ woskiem więc brud się do niego dużo łatwiej przykleja. W motocyklach też stosuje się paski napędowe! :) swiatmotocykli.pl/motocykle/elastyczna-transmisja/
ale stosowane są w rozrządzie spalinówiek, w przeniesieniu napędu w elektrycznych maszynach. W motocyklu masz prostą linię łańcucha i szeroki łańcuch, do tego - podejrzewam - w motocyklu byłoby gorzej z rozpinaniem ramy.
Po tym wstepnym opisie przez prowadzącego już wiem, ze wolę czyścić łańcuch niż płacić za rower z paskiem tyle, ile za używane auto miejskie! 👎 😂 Temat dla wąskiego grona pasjonatów. 😅
Bardzo przydatny dla mnie film bo mało informacji jest na ten temat. Fajnie przedstawione. Dziękuję!
To bardzo się cieszę! 😊 myślisz o rowerze z paskiem?
Ja jeżdzę Unibike Freeway z napędem Gatesa i Shimano Alfine 8, świetny rower i niezawodny napęd - tak jak to w filmie jest powiedziane.
Unibike w porównaniu z np. Cube był znacznie tańszy chociaż nie tak dostępny jak ten rower z filmu.
to super! fajnie, że udało Ci się takiego trafić :)
Fajny materiał! Od dwóch miesięcy używam składaka Dahon z napędem na pasek. Zakup wcześniej przemyślany, z konkretnymi wymaganiami. Miał to być rower do transportu w samochodzie, zajmować mało miejsca, zawsze czysty i bezobsługowy. Sprawdza się w stu procentach!
"Zawsze czysto, zawsze sucho, zawsze pewnie!" :)
Teraz po głowie chodzi już turystyczny gravel z napędem na pasek. Wybór spory, nawet wśrod polskich producentów.
Pozdrawiam i życzę ciekawych wypraw! :)
Fajnie, że spodobał Ci się film i tego typu rowery! Również życzę ciekawych wypraw :) Pozdrowienia!
Jaki model Dahona ma pan?
Mam z tyłu tiagre, a z przodu fsa gossamer 50/34. Przejechałem 22 tysiące na tym napędzie i jeszcze działa. Na początku używałem zielonej oliwki i trzech łańcuchów. Później przeszedłem na wosk. Wymiana napędu na taki sam to koszt około 1000zł. Dużo czasu spędziłem na regulację przerzutki i czyszczeniu napędu. Dwa razy zerwałem hak i wymieniałem tylną przerzutkę. Na wosk wydałem, chyba z 6 buteleczek po 40-60zł. Jeszcze z 2 razy na odtłuszczacz po 60zł. Po tym wszystkim myślę że pasek to bardzo dobry wybór jak i sam rower trekingowy na wyprawy zamiast gravela, gdzie wszystko trzeba dokupić jak błotniki, światełka, bagażnik. Oczywiście błotniki ciężko dostosować do roweru. W sumie mam dość swojego gravela. Wszystko jest nie przemyślane pod względem wypraw.
Ciekawy punkt widzenia, ale to prawda, dostosowanie i wyposażenie gravela czy szosy na długie jazdy wymaga kupienia wielu akcesoriów, a w rowerze wszystko (może poza licznikiem czy sakwami) mamy już fabrycznie założone, więc summa summarum wychodzi dużo taniej... Dzięki za ten komentarz! trafna uwaga :)
mam dokladnie ten sam rowerek i jestem zachwycony
jazda tym bajkiem to czysta przyjemnosc :)
O to super! 😊 czyli rozumiem, że piasta Ci się nie zalała wodą tak jak mi? 😅
@@rowerowysztos nie on ma pro
Super. Dzięki za tak dużo informacji na temat tego napędu.
Czyszczenie wystaeczy woda i szczoteczka do zębów,ewentualnie raz na jakis czas spray gates.Wodavz mydlem tez moze być
Mam 3 rowery na pasku trekkinga Breezer Beltway 8, zimówkę Octane One Kode (rama przerabiana w Beat Bike) z piastą Alfine 8 i stalowego grawela Hultaj z pastą Rohloffa.
Napięcie paska ustawiam na oko, ma być dość luźno.
1 raz pasek przecięło mi szkło, na szczęście dało się wrócić do domu.
Najstarszy pasek na w tej chwili około 27000 km i dalej jeździ.
Mam też szosę na łańcuchu😢.
O kurde, ale zestaw! Ja Breezera Beltwaya mega lubiłem bo był naprawdę fajnie dopracowany... to jestem ciekaw ile Ci się uda wykręcić na tym jednym pasku! Jak masz już 27 tys. to naprawdę nieźle!
Mam już trzy lata cube travel pro cdx na wyprawy idealny dużo pozmieniane mam do swoich potrzeb
Mam od roku Cube Hyde Race i potwierdzam co mówisz jest super
Jakiś czas temu kupiłem rower z paskiem córce. Gdybym kupował teraz nowy rower dla siebie, to też już kupiłbym z paskiem. W połączeniu z dobrą piastą z biegami używanie takiego roweru jest nieporównanie mniej upierdliwe od klasycznego rozwiązania, którego mam już dość przez jego ciągłą upierdliwą obsługę, a zwłaszcza czyszczenie.
Pełna zgoda, obsługa konwencjonalnego napędu to iście syzyfowa praca...
Dobra ilość wiedzy w jednym miejscu. Mój następny rower będzie na pasku. Ale będzie to raczej rower elektryczny. Przy obsłudze napędu na łańcuchu zawsze wszystko było usyfione. Ja, rower i wszystko dookoła. Jak ktoś lubi się tak bawić to ok, dla mnie to strata czasu, bolące plecy i kolana. I kupa sprzątania po wszystkim. Tak więc pasek to chyba rozwiązanie dla mnie. Poza tym jestem zafascynowany przekładnią enviolo z systemem automatiq.
Pełna zgoda! Automatycznego Enviolo jeszcze nie używałem, ale chyba niedługo będę miał okazję!
Skoro syfiłeś to coś źle robiłeś. Kupujesz piankę do czyszczenia łańcucha, nakładasz, kręcisz, wycierasz. Smarujesz kropelka na złączenie ogniwa. Da się to ogarnąć. Nie jest to sposób idealny, ale działa. Albo "smarowaniem" płynnym woskiem
Rower elektryczny - to co ta za rower? Ja bym się bał roweru elektrycznego - bo jak mi się zapali bateria to spalę chatę. No i elektryki są znakomicie przedrożone - to ceny dla frajerów.
Silnik elektryczny to nie jest nowy wynalazek, bateria też tyle nie kosztuje, a ceny cześci zamienny to koszmar. Silnik 2000zl? Bateria drugie tyle. Poj***ło kogoś. I co ? 2 lata gwarancji, silnik pada i znowu 2 tysiaki?
A myślisz, że piast się nie serwisuje? W dodatku piasty przenoszą ograniczony moment.
Moja żona jeździ eKogą na enviolo automatyk, Fajne wrażenia z jazdy, ale denerwujące jest redukowanie przełożenia po chwilowym zaprzestaniu kręcenia korbami w trakcie jazdy. Ja w Kalkhoffie Integrale EVO RS na pasku mam przejechane 14,5kkm, czasami w baaardzo ciężkich warunkach (bagna, pustynie, ostre wspinaczki) i na razie nic się nie dzieje - z przekładnią Shimano Alfine 11 także. Zobaczymy jak będzie dalej.
@@infeltk właśnie sobie popatrzyłem co to takiego ta pianka bo pomyślałem sobie że może to jakieś wartościowe rozwiązanie i moje pierwsze wrażenie było "o ja pier....". Ta pianka robi dziesięć razy większy syf niż ja, na który narzekam. Mieszkam w bloku i jakbym taki syf pianką zrobił przed blokiem albo w piwnicy to by mnie wspólnota eksmitowała. Poza tym dłubanie przy rowerze przed blokiem było dobre gdy miałem czternaście lat. A serwisowanie piasty, ściągam koło zabieram do domu i robię na biurku. Jak trzeba to wcześniej myję w łazience i reszta roboty jest bardzo czysta. Syf ograniczony do minimum.
Baterie, no cóż każda może się zapalić. Ta w telefonie również. Rozmiarami dużo mniejsza, ale jak się zapali w samolocie to skutki kogą być jeszcze bardziej katastrofalne niż spalenie chaty. A w przeciętnym locie jest ich zazwyczaj tyle ilu pasażerów. Nie wydaje mi się że mieć baterię rowerową w domu znacząco zwiększa ryzyko pożaru. No i można ją trzymać na przykład w piwnicy.
Rowery z przeżutkami wewnętrznymi plus pasek są super do miasta. Ta zmiana biegòw na postoju robi robotę. W trasie wolę już zewnętrzne przeżutki
a dlaczego takie rozróżnienie? kwestia bardziej skomplikowanej budowy, czy efektywności?
Z własnego doświadczenia: serwis (poprawny) piasty planetarnej Nexus czy Alfine 1x/rok to super przezorność, uzasadnione przy naprawdę ujeżdżaniu roweru cały rok w trudnych warunkach: śniegu i brei z solą. 1x/2 lata to już BHP wzorowego ucznia. Ja żony i swoją piasty serwisuję co 3 lata i w środku nie ma śladu rudej.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dopiero nowsze generacje Nexusa/Alfine mają dobre uszczelnienia. Starsze rzeczywiście przezornie można serwisować co 2 lata.
dzięki za podzielenie się doświadczeniami! :) ja serwisuje podobnie jak Wy :)
Twój film poruszył większość aspektów dot. paska, i to w natuarlny, bezpretensjonalny sposób 👌🍻. Dodałbym jeszcze, że jest kilka serii paskówGatesa: CDN do zastosowań miejskich, CDX do wyprawowych. Jeszacze niedawno była dostępna najmocniejsza seria CDX.EXP.
Seria CDN nie jest tak wytrzymała jak CDX. 2 klientów informowało mnie o szybszym zużyciu - wytarciu zębów. Obiło mi się gdzieś o uszy, że ostatnio Gates poprawiał tę serię.
Niedawno zauważyłem podczas jazdy mojej żonki pod górkę, że pasek CDN rozciągał sie lekko, w momentach, gdy na korbę był wywierany największy nacisk.
Dzięki że o tym wspominasz! To fakt są różne wersje chociaż ja mam obecnie właśnie tego CDNa w rowerze do sakw i nie zauważyłem, żeby się jakoś bardziej rozciągał, ale wiem że zewnętrzna powłoka jest słabsza więc pewnie rzeczywiście wytrzyma trochę mniej niż te najmocniejsze. Wydaje mi się, że producenci też mają świadomość różnych wersji i do rowerów mtb czy wyprawówek montują bardziej wytrzymałe wersje.
Mój cdn wytrzymał Ok 5000 km i zerwał się :(
Tylna zębatka z kompozytu? też rozleciała się po tygodniu
Rower to cube
@@wojnarowski11 przykra sprawa... może był wadliwie założony już w fabryce? ja mam z tyły stalową zębatkę, a z przodu kompozytową i jak na razie bez problemów
@@rowerowysztos tylna wymieniona na metal, CDX założony
Mnie tam do passka :) przekonywać nie trzeba
@@wojnarowski11po pierwsze nie metal a stal nierdzewna
Bardzo fajny materiał. Nie ma za bardzo, polskich info na ten temat. Jeszcze o tych piastach wielobiegowych i systemach przełączania. Bo oglądam niemieckie filmy np Riese Muler i są już rozwiązania elektroniczne. A o systemie pinion (też bardzo ciekawym, to polskich filmów nie ma wcale.
Dzięki, Piniona też mam w planach, ale nie jest łatwo załatwić taki rower do testu :) a elektronika w tych przekładniach to moim zdaniem przyszłość, o ile np taki Alfine na linkę chodzi bardzo lekko i elektronika nie jest tam specjalnie potrzebna to już np w Pinionie, Rohloffie czy NuVinci biegi zmieniają się zdecydowanie z większym oporem, więc przy dużej ilości zmian taki elektroniczny wspomagacz ma dużo sensu.
Cześć, bardzo fajny materiał. Dla mnie teraz bardzo przydatny. Jestem przed zakupem roweru elektrycznego i zastanawiam się właśnie nad paskiem. Jeżdżę rowerem cały rok i właśnie dlatego dzisiaj Pan ze sklepu rowerowego odradził mi pasek ze względu na to że w okresie zimowym przy trudnych warunkach na drodze (błoto, sól, śnieg) to raczej się nie nadaje tylko bardziej standardowy łańcuch. Raczej był szczery bo rowery na pasek też mają i to droższe. Możesz podpowiedzieć co wybrać?
Cześć, dzięki! Wiesz co to Pan ze sklepu z całym szacunkiem, chyba nie jeździ na takim rowerze. Pasek jest właśnie idealnym rozwiązaniem na cięższe warunki, a już wgl w elektryku, gdzie są duże obciążenia. Nie rdzewieje, nie traci efektywności w trudnych warunkach, sam się oczyszcza z błota (wypycha je, zamiast je zbierać jak łańcuch). Słyszałem już niestety wiele mitów o paskach, które szerzą głównie osoby, które nie miały z nimi do czynienia. M.in. że pasek się wyciąga, że się zerwie, że błotem się zapcha, że piszczy itp. Używam tego systemu od 10 lat i naprawdę w rowerze użytkowym gdzie nie liczy się każdy gram i każdy watt, nie ma lepszej opcji. Oczywiście trzeba pamiętać o paru rzeczach jak np właściwa instalacja paska (np. nie wolno wsadzać go na siłę śrobokrętem na zębatki) jeżeli wybierzesz piastę wielobiegową i będziesz jeździł w ciężkich warunkach to dobrze jest zrobić min. raz w roku serwis piasty. Trzeba też pamiętać żeby nie zmieniać biegów pod obciążeniem. Ale są to wszystko rzeczy do których można się przyzwyczaić, a trwałość i wygoda w porównaniu do łańcucha są zupełnie nieporówynywalne. Bliska mi osoba ma elektryka z paskiem i piastą Enviolo i mimo, że silnik Boscha ma tam sporą moc z paskiem również nie ma żadnych problemów. Podsumowując, zdecydowanie polecam, a Pan ze sklepu prawdopodobnie nawet mając dobre chęci boi się po prostu polecić coś na czym się nie zna :)
@@rowerowysztos dzięki serdeczne za merytoryczną i szybką odpowiedź. Bardzo mi pomogłeś, a więc zostaję przy pasku. Tylko utwierdziłeś mnie w moich przypuszczeniach. Dzięki serdeczne raz jeszcze. Pozdrawiam 👍
Ja mam akurat starego Corratec'a B-Drive 8 z napędem paskowym firmy Bridgestone. Support jest troszkę według mnie dziwaczny - plastikowe zębatki gdzie większa ciągnąca pasek nie ma własnej stałej osi tylko wisi na mniejszej zębatce osadzonej bezpośrednio na łożyskowaniu suportu. Nexus 8. Rower idzie bardzo ociężale - być może właśnie przez support, być może przez Nexusa a może i opory się sumują. Ale rama rozpinana więc jeśli zajadę kiedyś napęd to może wymienię na Gates'a.
a jak sam pasek? daje radę?
@@rowerowysztos Pasek firmy Bridgestone daje radę. Zrobiłem nim z 1500 kilometrów (i nie wiem ile poprzedni właściciel). Ale śladów zużycia na razie nie ma praktycznie żadnych. Mam też pytanie o napęd Gates który pan prezentował. Czy wymienia się sam pasek po zużyciu czy trzeba wymieniać każdorazowo po zużyciu paska cały napęd ? I jeśli wymienia się tylko pasek to ile takich wymian pasków przyjmą zębatki ?
to już zależy od indywidualnego przypadku, jeśli zębatki nie mają jakichś poważnych śladów zużycia to myślę, że można jeździć dalej. Są też zębatki z kompozytu, które mogą się zużyć wcześniej. Myślę, że znaczenie może miec też to czy rama jest prosta i pasek pracuje w linii, czy lekko pod kątem.
Witam, przydałoby się jeszcze info na temat jak poznać kiedy należy wymienić pasek czyli jak poznać że ten stary jest już zużyty. Byłbym wdzięczny za jakieś zdjęcie może? Pozdrawiam
Witam, nie mam jak tutaj przesłać zdjęcia, ale widać to po śladach zużycia zewnętrznej powłoki, może być wytarta i uszkodzona, a zębatki podobnie jak zębatki do łańcucha mogą nieznacznie zmieniac kształt/wycierać się.
Przerzutki w piaście istnieją już bardzo dlugo mają tylko dwa minusy są delikatniesze od zewnętrznych i przy zmianie trzeba na chwilkę przestać pedałować plusy można zmienić przełożenie na postoju no i obrotowa manetka pasek ma wytrzymałość bardzo dużą ale daje większe opory od łańcucha do elektrycznych rowerów jak najbardziej taki układ się nadaje.
Dzięki za komentarz, słuszne uwagi :)
A czy miał pan do czynienia z przerzutkami Sram Dual Drive ,to są moje ulubione przerzutki . Pozdrawiam.
@@pit4512 nie, nie miałem niestety, a ilo-biegowej wersji Pan używa i z jaką kasetą?
@@rowerowysztos trzy w piescie osiem zewnętrzne,kaseta PG 820 oczywiście manetka obrotowa .
Fajny film. Na razie nie wiem co mam o tym rozwiązaniu myśleć, ale kiedy słyszę słowo serwis to już mi się odechciewa. Po to mam rower, żeby nie jeździć do serwisu (którego nigdzie blisko nie ma) jak z samochodem. Ja wiem, że są ludzie, którzy z wymianą dętki idą do serwisu, ale dla mnie urok posiadania roweru to możliwość serwisowania go samemu.
W pełni Cię rozumiem... Rozkładania piasty można się też nauczyć i robić to samemu, jest chyba trochę takich poradników :) albo wybrać singlespeeda i wtedy mieć rower w pełni bezobsługowy!
@@rowerowysztos na to nie wpadłem. A znajdę coś takiego co będzie na tyle użyteczne żeby jeździć sobie do pracy?
@@jakwit10 jest trochę takich rowerów np. Bombtrack Outlaw, pytanie jaki budżet i czy mieszkasz w płaskiej okolicy bo jak są jakieś górki to taki jednobiegowiec gorzej się sprawdzi...
Lepszą wiedze mam kolego niz Ty bo te rowery sa popularne na zachodzie i tam jest w kazdym sklepie rowerowym i dadzą sie przejechac.W Holandi mialem okazje z tymi rowerami i od nich mam wiedze i sam wiem jak pasek sie zachowuje w lecie,w zimie i na mrozie.
Cześć. Przekladnia nexus 7 do jazdy turystycznej ? Jakie masz zdanie na ten temat ? Pozdrawiam.
Cześć, jeżeli mówimy o jeździe po płaskim np. nad morzem to pewnie wystarczy (dość mały zakres przełożeń), wiem, że kiedyś Nexus 7 miała nawet lepsze opinie od Alfina ze względu na lepszą trwałość, ale czy nadal tak jest to ciężko mi powiedzieć :)
Cena komponentów napędów pasowych do rowerów jest zabijająca. Biorąc pod uwagę wymianę całego napędu po 30 tys km i porównując to np z 4 krotną wymianą całego napędu łańcuchowego średniej klasy to nadal wygrywa łańcuch. Poza tym zakres napędu łańcuchowego 3 blatowego jest dużo większy od shimano alfine. Natomiast piasta Rolhoffa która ma dobry zakres przełożeń zabija ceną. Do tego dochodzi jeszcze po jakimś czasie wymiana piasty która też nie jest wieczna.
częściowo się zgodzę, ale dużo zależy jakie przyjmiesz założenia. Obecnie zdecydiwana większość sprzedawanych rowerów ze średniej i górnej półki mają system z jedną zębatką z przodu, co w wielu modelach zmniejsza zakres przełożeń. Nie mówiąc już o kosztach kasety np Eagla, Shimano SLXa czy Garbaruka 10-51T, które sa kosmiczne drogie. Poza tym smarownie/woskowanie i czyszczenie i łańcuchy. Pasek nawet przez 30 tysięcy nie wymaga żadnych wydatków. A co do piast to rzeczywiście Shimano może nie wytrzymać takiego przebiegu, ale koszt Alfina 8 jest podobny jak kasety 10-51 np. do Srama.. W przypadku Rohloffa sa piasty, które zrobiły ponad 100 tys. km, więc prędzej zmienisz rower niż ją zajedziesz :)
łańcuch starczy na 7.5kkm? W przerzutce wątpię bardzo. No i to tak sie ne liczy, bo co jak jezdzisz w blocie, deszczu? Tak, piaste trzeba wymienic. A wiesz ile kosztuje kaseta, łańcuch, przerzutki dobrek klasy? Krocie.
@@infeltk Jak jezdzisz w błocie i deszczu na zawodach to wątpię abyś dał radę dotrzymać tempa na pasku i przerzutce wewnętrznej gościom na rowerach z napędem łańcuchowym Nawet biorąc pod uwagę 10 krotną wymianę łańcucha średniej klasy i 4 razy resztę napędu to i tak wychodzi cały napęd na pasek drożej
Hej, Fajny film....też mam Cuba Hyda Race :) rewelacyjnie nadaje się jako cammuter...........pytanko widzę, że bagażnik to chyba dedykowany do Cuba - Acid? a ta torba na bagażnik - co to?
Fajnie! tak, to jest oryginalny Acid, który był fabrycznie, z tym modelem, więc jest mocowany częściowo do błotnika Acida. Torba to Topeak MTX Trunk Bag DXP, mocowana do akcesoryjnej szyny Topeaka, którą można założyć prawie do każdego bagażnika :)
Świetny materiał. Zastanawiam się właśnie nad rowerem z paskiem, ponieważ jeżdżę przez cały rok i zimą to jest katorga, żeby zadbać o klasyczny napęd. Jaki rower możecie polecić ? Jaki model Cube przedstawiony jest na filmie ? Pozdrawiam.
Dzięki! To jest Cube Travel EXC, jego test znajdziesz tutaj: th-cam.com/video/Jv4D1AqBsP8/w-d-xo.html
Miałem kiedyś też Cuba Hyde'a z paskiem i też spoko rower. Generalnie jesli miałbym polecać to pewnie wlaśnie jakiegoś Cuba, Priority albo Tenwaysa jeśli myślisz o lekkim elektryku. Wszystkie mają niezły stosunek jakość/cena 😊
@@rowerowysztos Dzięki za odpowiedź. Tego Cubea Travel ciężko widzę, dostać w wersji na pasek w odpowiednim rozmiarze w rozsądnych pieniądzach. Z Twojej recenzji wynika, że do piasty tył dostała się, woda i teraz się zastanawiam, czy taka piasta przetrwa zimowe warunki. Sprawdzę inne marki, które poleciłeś. Wszystkiego dobrego życzę i pozdrawiam.
@@SlepyTV nie ma wodoodpornych piast, ale ja na swoich rowerach z paskiem (a mam 3) jeżdżę cały rok, najniższe temperatury przy jakich jeździłem z piastą Alfine to -17⁰C i nic się nie dzieje, jeździ nadal. Pasek też wytrzymuje bez problemu takie warunki.
@@dariuszsterczewski4249 Zdradzisz mi jakie masz modele rowerów z paskiem ? Może coś podpowiesz. Dzięki.
@@SlepyTV Breezer Beltway 8 z Alfine 8, Octane One Kode (rama przerobiona w BeatBike) z Alfine 8 i gravela Hultaja z Rohloffem.
świetny materiał! Mam pytanie czy jeśli slyszę od jakiegoś czasu głośniej moje alfine 8 (tak mi sie przynajmniej wydaje) to znaczy że smar trzeba by wymienić/uzupełnić? Dodam że mam go już od kilku lat i traktowałem jako bezobsługowy. Nie robię nim dużych przebiegów, może jakieś max 1000 km rocznie.
Dzięki! Wiesz co być może masz ten sam problem co w moim przypadku, tzn. mogła Ci się tam dostać woda do jednego z łożysk przez źle dokręconą w fabryce uszczelkę. Także może to nawet nie jest kwestia wymiany smaru w całej piaście, a raczej wyczyszczenia i nasmarowania lub wymiany łożyska.. Myślę, że warto wybrać się do serwisu :)
Zdejmi koło, wyjmij piastę. Umyj piastę , woda + detergentem, wytrzyj do szucha można też zanurzyć w ON aby pozbyć się wody, zamocz w oleju do skrzyń automatycznych, jak wyjmiesz z oleju odczekaj aż olej przestanie ściekać z piasty , nałóż smar EP-1 lub EP-0 na łożyska, złóż piastę.
@@roko3692 tylko widzisz to nie jest zwykła piasta. Jak otwierasz piastę wielobiegową to na dzień dobry wysypuje ci się wszystko co jest w jej wnętrzu, masz przegląd wszystkich jej elementów i wiem z doświadczenia że złożenie tego do kupy po wysuszeniu to wcale nie jest prosta czynność.
Pasek sie czysci co jakis czas,a prędzej sie zużywa zębatka tylna a potem przednia.
Dzięki za przydatne informacje. Od tego roku jeżdżę paskową Cortiną Mozzo N8. Czym się różni Nexus 8 od Alfine 8? I jeszcze jedna rzecz, którą zauważyłem, na 4. biegu piasta chodzi niezbyt cicho, takie jakby tarcie słychać. To normalne?
Wiesz co z tego co wiem, to Alfine ma inne łożyskowanie niż Nexus. Miałem do czynienia z Nexusem 8 i Alfinem 8 i Alfine wyraźnie ciszej pracował. Czy przekłada się to na mniejsze opory to ciężko powiedzieć, ale jest to możliwe. Piasty generalnie wydają różne biegi w zależności od biegu. Często jest tak że jedna połowa biegów jest uzyskiwana poprzez zastosowanie ,,reduktora". Natomiast 5 bieg w Alfinie i Nexusie jest przełożeniem 1:1 więc powinien być najcichszy i najbardziej wydajny. Ale, aż tak sie na tym nie znam, nie pracowałem przy konatrukcji takich piast nigdy 🙈
@@rowerowysztosSerwisuję sporo Nexusów i Alfine. Było juz ich kilka generacji, więc samo zestawienie Alfine - Nexus to zbyt duże uproszczenie. Z mojego doświadczenia serwisowego widzę, że ostatanie Nexusy różnią się bardzo niewiele od Alfine. Potwierdzją to z resztą mechanicy anglojęzyczni. Alfine ma nieco mniej mięsa w korpusie i niektórych zębatkach, przez jest nieco lżejsze, ale droższe - wymaga dodatkowych operacji obróbki.
Dla zainteresowanych mogę podesłać zdjęcie z różnicami.
Ostatnia generacja Nexusów poprawiły się na tyle, że część producentów wstawia je do modeli, do których do niedawno wsadzali Alfine.
Jeśli chodzi o informacje dot. tych przekładni polecam Sheldona Browna, Matta Signorini czy BikeShed.
Zapraszam też na naszą stronę rowerowekujawy.pl, oferujemy używane, sprawdzone rowery na pasku.
Twój film poruszył większość aspektów dot. paska, i to w natuarlny, bezpretensjonalny sposób 👌🍻. Dodąłbym jeszcze, że jest kilka serii paskówGatesa: CDN do zastosowań miejskich, CDX do wyprawowych. Jeszacze niedawno była dostępna najmocniejsza seria CDX.EXP.
Seria CDN nie jest tak wytrzymała jak CDX, 2 klientów informowało mnie o szybszym zużyciu - wytarciu zębów. Obiło mi się gdzieś o uszy, że ostatnio Gates poprawiał tę serię. Niedawno zauważyłem podczas jazdy mojej żonki pod górkę, że pasek CDN rozciągał sie lekko, w momentach, gdy na korbę był wywierany największy nacisk.
super! dzięki za dużo przydatnych informacji :)
@@radekkuszykmam pytanie, czym może być spowodowane tzw"piszczenie" Chyba w pasku, często w momencie wywierania większego nacisku np podjezdzanie pod górę. Dodam, że rower nówka, 2 tyg uzytkowania
Hej, wracam tutaj po pół roku ponieważ sam stałem się posiadaczem Cube Travel SL. Napisz mi proszę, gdzie najłatwiej kupować części do tego napędu typu zębatka przednia czy pasek napędowy. Szukam w internecie przedniej zębatki 46t na długość korby 170mm i widzę, że nie jest to takie łatwe. Może znasz jakieś zagraniczne sklepy z pełbym asortymentem ? Pozdrawiam.
Cześć, to gratuluję zakupu :) ja dosłownie raz kupowałem pasek i to wiele lat temu. Wtedy chyba kupiłem go na niemieckim ebayu. Z tego co wiem świetny asortyment ma ten sklep i serwis z Warszawy który specjalizuje się w rowerach z paskiem - BeatBike, ale nie wiem jakie mają ceny. Pozdrawiam
Dzięki za info. BeatBike faktycznie ma w swojej ofercie cześci Gates. Okazało się, że u mnie w mieście jest autoryzowany serwis Shimano i to u nich w serwisie będę miał zamówione części i wymienione. Pozdrawiam.
W motocyklach alternatywą dla łańcucha jest wałek kardana. Są rowery z takim napędem?
Kardana to jest przegub. Walek jest napedowy 🙂
@@krzysztofdabrowski3052 A rzeczywiście, dzięki, za sprostowanie. Jednak zwykle ten przegub towarzyszy wałkowi, choć nie musi tak być np. kiedy nie występuje wachacz, wtedy połączenie może być sztywne.
Czemu zatem nie stosuje się tego rozwiązania w rowerach? Taki napęd byłby jeszcze trwalszy od paska.
Są takie rowery! Minusem jest duża waga i chyba średnia efektywność. Jeździłem kiedyś rowerem z wałem napędowym chyba firmy Biomega! Był baaardzo solidny ale wał i cały ten system miał dosyć duży luz. Ta firma już tego nie produkuje ale jest inna, może mają to lepiej dopracowane: brikbikes.com/about-us/shaft-drive/
@@zbyszekf walek jest ciężki, wymaga specjalnej ramy, odpowiedniej piasty, musi być zrobiony prawie na wymiar więc drogi.
Tego typu konstrukcje sa nisza i chyba prędzej przybedzie nam elektrykow niz takich konstrukcji. Łańcuch rządzi i to się prędko nie zmieni, jest tani, powszechnie dostępny, pasuje prawie do każdego typu roweru. Pasek jest ciekawy ale ma swoje ograniczenia.
@@krzysztofdabrowski3052 To prawda, że właściwie jedynym standardem napędu jest obecnie napęd łańcuchowy, mimo, że w serwisowaniu dość uciążliwy. Prawdą jest też, że zastosowanie napędu paskiem wymaga mniej przeróbek. Jednak nie podzielam zdania, że wałek musi być ciężki. Mógłby być zrobiony z lekkiego stopu, jak np. rury amortyzatora, które są magnezowe. Łańcuch waży ok 300 g., nie wydaje mi się, by taka rurka z dwoma trybikami na końcach była istotnie cięższa. Ale największą zaletą zamkniętego napędu jest trwałość i bezobsługowość. Myślę nawet, że jeśli w samochodach skrzynie biegów wytrzymują bez remontu setki tys. km., to w rowerze takie przeniesienie napędu byłoby równie długowieczne.
Fakt, że w ramie producenci rowerów musieliby coś zmienić, jednak z pewnością nie byłby to duży problem i zależy to tylko od ich chęci. Bo kiedy trzeba było dołożyć mocowania pod hamulce tarczowe, to dołożono, kiedy trzeba było zmienić całkowicie ramę, by zamontować centralnie silnik elektryczny - zrobiono to. Ale w bezobsługowym wałku napędowym chyba jednak ci producenci interesu nie widzą.
Nie na czwartym biegu a na pierwszym linke się luzuje
Szukam roweru na pasku, ale z ramom od fitness .Tragicznie mało takich rowerów .
no niestety..
przekonałeś mnie, zamówiłem rower z paskiem
Teraz czas na rower z przekładnia pinion mam i polecam
Miło to slyszeć! A jaką masz wersję? Ile biegów?
@@rowerowysztos C1.12 wystarczy do wszystkiego. Wymieniłem jeszcze tylna zębatkę bo było dla mnie za miękko ;) z przodu jest 32 z tyłu teraz 22 było 28 . 12 biegu jeszcze nie było okazji tak na całego sprawdzić 11 starcza tak samo z miękkimi na 3 wszytko podjadę co jest w okolicy. Rower to Comuter AL 02 jakiś niemiec ale jest w porządku teraz całość waży 11,5kg. Oczywiście na pasku :) ale laser poszedł do wymiany przy zmianie zębatki.Wsiadasz i jedziesz cisza nic nie trzeba regulować smarować czyścić. To taki szybki rower do pojeżdżenia po asfaltach.
@@cezaro2336 ooo to niezła waga! Też planuję kiedyś kupić dla siebie rower z pinionem, bo to super sprzęt! A jak oceniasz zmianę przełożeń? Nie chodzi zbyt ciężko?
@@rowerowysztos Można sobie wyregulować naciąg linek także każdy znajdzie swoje ustawienie no i wiadomo trzeba odpuścić pedałowanie na moment przed zmianą biegu, ale jak się pojeździ dłużej to żaden problem. Teraz pinion wypuścił nowość silnik razem w przekładnią z automatyczną zmianą biegów to dopiero sztos :D
@@rowerowysztos Ja mam od ponad trzech lat rower KALKHOFF Pinion C 1.2. Dzisiaj po przebiegu 4240km zrobiłem pierwszą wymianę oleju. Tak, był szarobrudny :) Rower z takim napędem to wół roboczy. Nie interesuje mnie to czy jego eksploatacja wyjdzie taniej czy drożej od łańcucha i przerzutek. Dla mnie najistotniejsza jest bezobsługowość i brak smaru na napędzie. Ponad 4000km bez cackania się ze smarowaniem, brak zgrzytania czy jęczenia brudnego czy suchego łańcucha itd. Zakresy przełożeń niskie/wysokie - rewelacja. Możliwość zmiany biegów na postoju, łatwa zmiana biegów w ciężkim terenie, piach nie piach idzie jak czołg a po przejeździe nic się nie lepi jak w łańcuchu. Jedyna wada jaka mi doskwiera to przejście z 9 na 10 przełożenie na płaskim. Jest zbyt duża dziura i często na 9 mam już zbyt dużą kadencję a po zmianie na 10 jest jednak zbyt ciężko. Przy tym mówimy tu już o dość ambitnej jeździe, do której ten napęd a właściwie rower (15-16kg trekking) nie był projektowany. Dlatego myślę, że topowy P 1.8 z 18 biegową przekładnią musi mieć idealne stopniowanie bo zakres górny i dolny ma dokładnie ten sam co w 12 biegowej przekładni a dodatkowo 6 biegów pośrednich. Cena zaporowa ale myślę, że warto.
Dochodzi jeszcze jedna kwestia: masz napęd na pasku i piastę, jedziesz w świat na zadupie/do biednego kraju i pasek/piasta padają. I co teraz? Bo mając nawet średniej klasy przerzutkę duzo szybciej i łatwiej i taniej kupisz części, łatwiej wymienisz. Łatwiej jest zmienić kasetę, łańcuch ew. blat niż kupić nową piastę, przepleść, wycentrować czy kupić nowy pasek.
Z takim nastawieniem i zacofaniem mentalnym proponuję kupić konia i jechać na nim w świat. Owies i cukier na każdym zakątku świata się znajdzie
Jeżeli jedziesz do krajów 3 świata to rzeczywiście racja, ale jeżeli mówimy o Europie, Stanach, Nowej Zelandii, Kanadzie, czy Australii to nie będzie problemu. Wiem też, że Rohlof czy Pinion na tyle dbają o swoich klientów, że potrafią wysłać zepsuty element na drugi koniec świata w razie czego :)
Moze napisz jakie zębatki tzn. jakie przełożenie stosujesz. Chodzo liczbe zębów.
46T z przodu i 22 T z tyłu :)
@@rowerowysztosZ przodu 50 T a tył 22 T pasek cdx 122 T
Ja mam treka l500 na Gates Cdx z nexusem 8 przejchalem 37tys i piasta nadal dziala teraz zmieniam na Alfine 11 zobaczymy jak to bedzie jechalo na rohloffa mnie nie stac
Żadnego serwisu piasty? Ile lat to trwało?
@ozieeizo a co Ty tam chcesz serwisować piasta prosta jak Cep myślisz że te wszystkie kradzione wynalazki z Holandii gdzie Polacy je chętnie kupują z różnych portali jakis serwis widziały? Zapomnij.te piasty są nie do zajechania.jakis czas temu sprzedałem całe koło z nexusem i dalej jeździ i typ zadowolony
Jak przerobiłes przez 10 lat tyle rowerów to nie dziwię się że nic nie nie działo. Jakbyś na jednym rowerze przejechał 10 lat to byłaby to przydatna recenzja
ale dzięki temu przerobiłem już różne przekładnie i rowery i mam trochę szerszy pogląd na sprawę :) poniżej w komentarzach ktoś pisał, że ma to w swoim rowerze od 10 lat, także możesz go dopytać, jeśli masz pytania jak to wygląda przy takiej długiej eksploatacji ;)
Fajny materiał. Duzo informacji. Bardzo mysle o takim gravelu z paskiem jaki robi np Loca z Wrocławia. Tylko kiedys słyszałem, ze pasek przenosi wibracje na pedały czy to prawda?
Dzięki! a do jakiego modelu Loci można wybrać pasek? bo nie widzę na ich stronie... Co do wibracji to szczerze mówiąc nie zauważyłem nic takiego, może przy jakimś szczególnym obciążeniu czy warunkach zewnętrznych może się to zdarzyć, ale raczej wibracje z napędu odczuwam np. na szybkich biegach w rowerze z łańcuchem niż, w tym z paskiem. Pasek podczas jazdy sprawia raczej takie miękkie wrażenie i pedałowanie jest dużo łagodniejsze niż w przypadku łańcucha mimo, że dzięki temu carbonowemu rdzeniowi nic się nie rozciąga. Ciężko to opisać, jedzie się inaczej, ale raczej na plus i bez drgań, przynajmniej w moim przypadku :)
@@rowerowysztos loca patrz na miejskie wersje bo według mnie można zrobić z niego niezłego gravela czy to z barankiem czy prostą kierownicą.
@@smyksmyk Hej, chciałem zapytać czy zdecydowałeś się na gravela na pasku? Jakieś szersze wnioski opinie masz o nim?
@@Lazar15 nie zdecydowałem się na ten model loca, ma zbyt agresywną pozycję jak dla mnie, czekam na nowe eskery
czy da sie zamontowac na freewhel zestaw?
w jakim sensie? myślisz o wolnobiegu, czy ostrym kole? Pasek jest jak łańcuch można go używać do piasty wielobiegowej, skrzyni biegów, ostrego koła, czy wolnobiegu, dowolnie.
Nie zostałem przekonany. Może do roweru miejskiego lub ciężkiego turystyka?
To zależy, co jest Twoim priorytetem :)
Czy do każdego roweru można założyć taki pasek?
niestety nie... do takich gdzie nie ma poziomych haków albo mimośrodowego suportu albo nie da się załozyć napinacza to niestety nie ma takiej możliwości
@@rowerowysztos są adaptery do czegoś takiego najgorszy jest problem ze trzeba ciąć rame i wstawiać specjalna śrubę do odkręcania ramy bo nie przełożysz paska
Szkoda ze nie mogę znaleźć tego rozpisanego chętnie w swoim rowerze bym go użył tylko chciałbym znaleźć również zębatkę na zwykły bębenek
Czyli chciałbyś złożyć taki rower z jednym biegiem?
@@rowerowysztos z jednej strony tak mam taki rower kolarzówka przerobiona na jeden bieg bo koła są lżejsze niż typowe w singlu ale nawet eksploatacyjne jak widzę taniej mi chyba zostać ze zwykłym łańcuchem
Od kiedy mam tzw. maszynówki to nie robię serwisu piasty. Kiedyś babrałem się w tym co pół roku. Te luzy, te smary te kulki. Bzdet i przeżytek. W obecnym 15 tysięcy i nie wiem co to piasta. W poprzednim wymieniłem łożyska po 40 tysiącach. Łańcuchy się zużywają niestety. Kupuję 3 i rotację co tysiąc robię. Ale żeby tak to demonizować? A korba na kwadrat? O jezu. Chłopie, jak ty regulujesz napięcie tego paska? W jaki sposób? Po co ci ten przymiar, skoro jest to nieregurowalne? Czy coś przeoczyłem?
przecież regulujesz naciąg
@@infeltk muszę dopatrzeć
Nie demonizuję, ale większości ludzi nie chce się bawić w przekładanie łańcucha co 1000 km, jeżdżą, aż zajadą napęd i potem trzeba wynieniać...
Jaki mtb na pasku polecasz?
Wszystko zależy od budżetu i tego czy ma to być full, rower enduro, trailowy czy rekreacyjny? Zaczynając od najtańszych to fajną ofertę ma Poison Bikes, miałem kiedyś ich rower, ale tu zwróć uwagę na geometrię bo w moim modelu był bardzo wysoki suport i trochę mi to przeszkadzało: www.poison-bikes.de/shopart/99210000260/Fahrraeder/MTB/Zyankali-Alu/Zyankali-275-IGH.html#vrg708c Nicolai ma fajne aluminiowe fulle z paskiem: www.nicolai-bicycles.com/saturn-11-gpi-en A jeżeli pieniądze nie grają roli to polecam węglowego fulla z paskiem od Zerode'a, który ma dystrybutora w Polsce i można taki rower wypróbować przed zakupem: zerodebikes.com/katipo-trail
Są też dwa rowery o takiej zbliżonej do mtb geometrii, gdzie można wstawić amortyzator, grubsze opony i wyjdzie to pewnie dość atrakcyjnie cenowo, ale to raczej będzie wtedy taki rekreacyjny mtb/cross: www.cube.eu/pl/cube-editor-metalblue-n-black/647400
www.bombtrack.com/complete-bikes/outlaw
mam rower 17 lat nie smaruje nic nie wymieniam i jezdzi cud nie poprosu jezdzi i tyle
a zdradzisz co to za rower? bo to faktycznie cud :)
@@rowerowysztos AUTCHOR MODELU NIE PAMĘTAM raz wymienione gumki na hamulcach i wio kolejne 20 lat
Dla tych, co chcą pozostać przy łancuchach rowerowych polecam woskowanie łańcucha. Łańcuch najcichszy z mozliwych, czyszczenie trwa poniżej 1 minuty i rece sa czyste. Rozpuszczasz wosk ze świeczki w nieuzywanym garnku lub patelni, dodajesz olej parafinowy 60/40 wosk, olej. Wytrzymuje 30-50km zaleznie od stylu jazdy, twardej nogi. „Waxing chain” -pelno filmow na yt…
Dzięki za ten komentarz, też chce właśnie niedługo wypróbować woskowanie w szosówce, podobno rzeczywiście, aż tak szybko się nie brudzi.
50km to ledwo człowiek się rozpędzi...
@@rowerowysztostestowałem kilka wosków. Niestety porażka. Napędy są bardzo głośne.
@@jakubpietracho7856 Też się zawiodłem. Skończyło się na kąpieli w benzynie co kilkaset km (albo po solidnym błocie) a potem olej Rohloff.
Nie wiem, czy ten olej jest "mokry" czy "suchy", ale zbiera mniej brudu niż "suchy" Shimano PTFE i jest przy tym zdecydowanie cichszy.
Myjką ultradźwiękową też myłem - ale za dużo zachodu i płyn też kosztuje.
Pytanie do Autora: zastanawiam się nad zestawem z paskiem: "Gates CDX Carbon Timing Belt System 174t" do tandemu. Obecnie robimy ok. 6000km rocznie (w tym w zimie). Jeśli pasek miałby wytrzymać 10000 mil (jak piszą), to nie wiem, czy warto, ale jeśli faktycznie dałby radę 20000 mil, to biorę z miejsca. Teoretycznie, im dłuższy pasek, tym powinien wolniej się zużywać?
Jest szansa na taki duży przebieg? I czy potem wystarczy zmienić pasek, czy również koła zębate?
50 km ?Dla mnie to z i do pracy .Za dużo z tym ceregieli.
Mam już 10lat dwa podobne rowery z paskiem. Zero problemu.
Super! A jakich przekladni używasz?
@@rowerowysztos Nexus 8 w obu. Cykajace zwykle piasty to teraz udręka. Cisza w kombinacji Nexus + Gates jest mega odprężająca.
A amortyzacja tyłu odpada? Bo myślę o elektryku (silnik cyc) i przekładnia w paście, czy by to zagrało razem?. Pozdrawiam.
Nie odpada, ale to już na pewno nie będą tanie rzeczy. Zobacz sobie rowery Riese Muller, np taki: allegro.pl/oferta/riese-muller-delite-gt-touring-11754528784?#
Tam jest wszystko, czyli, pasek, pałne zawieszenie, silnik i wewnętrzne biegi 😊 Pozdrowienia
@@rowerowysztos dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
Jedyny minus dla mnie to własne tylna piasta pod katem serwisu. Malo kto sie tym zajmuje.
no to zależy gdzie mieszkasz, ale wydaje mi się, że w każdym większym mieście powinien być taki serwis. Ja w samym Poznaniu znam 3 które znają się na piastach wielobiegowych :)
@@rowerowysztos znam temat. Mówią że się znają a jak co do czego finalnie dostaje się informacje ze piasta jest nie do odratowania i konieczna będzie jej wymiana i że nic nie mogą poradzić:-)
@@jakubpietracho7856 no to już inna sprawa 😅 zawsze można wysłać koło z taką piastą do naprawy. Mi akurat tutaj pomógł rybczyński bikes i skołowani, w obu przypadkach rozebrali, naprawili i nie mówili, że jest do wyrzucenia mimo poważnej awarii. No ale nie każdy jest taki uczciwy to prawda...
Można kupić z przekładnia piniona zero obslugowa tylko wymiana oleju w przekładni raz na rok albo co 10tys
@@cezaro2336 a jaka cena i ile biegów?
Ciężarek z miarką za kilka stów, obłęd :D A już w ogóle bzdura z tą aplikacją i mikrofonem w telefonie...
ciężarek można sobie zrobić samemu, ale fakt jest to za drogie...
Po co linke ściagasz?,nie odkrecasz śrub to bzdura kto to Tobie takpokazał? odkrecasz tylko śruby od mufy aby mimośrud był luźny i potem wkladasz imbus do otworu i naciągasz pasek
Linkę sciągam, gdy chcę zdjąć koło. O jakich śrubach mówisz? Mówiłem o odkręcaniu śrub mocujących żeby zdjąć koło. Wiadomo, że chcąc naciągnąć pasek nie ma sensu ich odkręcać.
@@rowerowysztos to co pokazałeś to więcej roboty jest,masz łatwiejszy sposób na statywie ściągasz,a w terenie obracasz rower kołami do góry a tak to wszystko lata i jest nie wygodnie.Tak linkę się ściaga ale na pierwszym biegu ją luzujesz,a naciąg to dwie śruby u dołu trzeba poluzować .Nic o czyszczeniu paska nie powiedziałeś,do sprawdzania naciągu masz jeszcze tester Eco UT i tester Krikit on też jest do pasków w autach.Aplikacja mi się nie sprawdza .
Eeeee...eee...eeeeeeeee...eeeee
chcesz poowiedziec ze zwyklego lancucaa czzepia sie brud a tego nie :) ludzie ... mam dosc tego srania smary itd a jak rozwalisz kolo 50zl? dziiadostwo czemu nie jest stosowane np w motocyklu jak takie super
tak dokładnie chce to powiedzieć :) pasek jest z zewnątrz po prostu suchym kawałkiem gumy/plastiku więc może się co najwyżej zakurzyć, a łańcuch jest oblepiony smarem/ woskiem więc brud się do niego dużo łatwiej przykleja. W motocyklach też stosuje się paski napędowe! :) swiatmotocykli.pl/motocykle/elastyczna-transmisja/
Paski jak najbardziej są stosowane w motocyklach. Np. Harley-Davidson standardowo używa pasków zamiast łańcuchów.
@@AdamAdamski69 dobrze, że mamy tu jakiegoś motocyklistę! :)
ale stosowane są w rozrządzie spalinówiek, w przeniesieniu napędu w elektrycznych maszynach. W motocyklu masz prostą linię łańcucha i szeroki łańcuch, do tego - podejrzewam - w motocyklu byłoby gorzej z rozpinaniem ramy.
@@rowerowysztosjak się jeździ w terenie po błocie to błoto masz na górnej części paska więc i tak trzeba zmyć
Masakra dziwnie to pokazałeś
Szmelc i tyle
Dlaczego?
On nie ma pojęcia dlaczego bo nigdy nie używał roweru z paskiem
Idiota musi dać znać że jest :D tobie kury szczać prowadzac
Masz rację. Do twojego rowerka z bocznymi kółkami jest bezużyteczny
😂😂
Po tym wstepnym opisie przez prowadzącego już wiem, ze wolę czyścić łańcuch niż płacić za rower z paskiem tyle, ile za używane auto miejskie! 👎 😂 Temat dla wąskiego grona pasjonatów. 😅
W filmie mówiłem też o rowerach używanych, można kupić niezły używany rower z paskiem np. za 2 tysiące ;)