Malinowy dziś w berecie Nową serię rozpoczyna Nie wiem ludzie czy wy wiecie Będą tu nie tylko wina. Luźno będzie w tych odcinkach Ja uważam, że bez spiny Zrobi nam tu degustacje I jak robi się wędliny. Będzie dużo ciekawostek Będzie dużo też humoru Malinowy rób odcinek Choćby codzien, co wieczoru.
Witaj Malinowy Nosie, z wielkim zainteresowaniem ogladam Twoje filmiki , w tym roku obrodzily u mnie na dzialce jablka, zrobilam cydr, wino . Obrodzily tez winogrona, mam ciemne, zrobilam tez nalewke z pigwowca i aronii. Zamierzam jeszcze sprobowac zrobic pestkowke. Korzystam z Twoich przepisow, sa bardzo dobre. W przyszlym roku musze sprobowac zrobic cydr z jablek i dodatkow , tak zeby byl kolor tak jak w tym filmiku. Pozdrawiam, zycze zdrowka i gratuluje sukcesow.
13:59 (...i niech się hibiskus starzeje jeszcze kolejne 5 lat...) Przypomniał mi się stary artykuł (już z 30 lat minęło - od dawna GW nie czytam) o starych winach, który może ktoś zweryfikuje pod kątem wiarygodności. Podobno odbyło się wtedy spotkanie najzacniejszych winiarzy i jednego dziennikarza. Każdy z winiarzy przyniósł swoją najlepszą flaszkę. Próbowali po kolei. Jedno wino było z czasów Napoleona, drugie kilkusetletnie z piwnic Watykanu, itp. itd. - wszystkie zalatywały i smakowały 'kobylim potem'. Ostatni z winiarzy rozlał swoja flaszkę i zdziwienie: ładnie pachnie, kolor śliczny i cudowny smak. Winiarz wyjaśnił: To z mojego zeszłorocznego zbioru. Może to było z przed dwóch lat - nie pamiętam niestety.
Panie Marecki, zawsze rozcinaj bagi z sokiem nad fermentatorem, a dokładniej w jego wnętrzu. Wystarczy uciąć dolny róg, a grawitacja zrobi całą resztę.
A ja się nadal dopytuję o kawałek w niektórych filmikach, który towarzyszy szybkim akcjom np.przelewania, (którego tu nie słyszę), ale jest zarąbisty. Będę mega wdzięczna za podpowiedź jakąkolwiek. Pozdrawiam serdecznie 🤗 Dziękuję za inspiracje i objaśnienia "na chłopski rozum". Szacunek i udanych nastawów 🍷🍾🍀👍
Cześć mam 2 pytania. Oglądam wszystkie filmiki, ucze się, ale nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi na te pytania, prosze o pomoc. 1. Czy jeżeli przykładowo mam drożdże wytrzymałe do 16 %, ale przykładowo postanowię jednak, że chce żeby było już takie jakie jest powiedzmy 13% a cukier jest już cały zjedzony i fermentacja stoi, to czy ja muszę teraz je jakoś zabijać, aby później opadły na dół do osadu i póxniej oczywiście zlewać nad osadu, czy po prostu mogę to tak zostawić i na przykład po 3 miesiącach wypić z tymi drożdżami ? Czy drożdże, jak jakiś czas nie bedą miały cukru to jednak też padną i spadną na dół, czy będą sobie tak "wegetować" non stop" i czy tak można je wypić ? 2. Ocet z wina robią bakterie tlenowe, a z tego co widzę na samym początku natlenienie wywaru nie powinno szkodzić. Czy jest jednak możliwe, że podczas burzliwej fermentacji już np. po paru dniach może się robić ocet, czy raczej jest to niemożliwe i dopiero w czasie cichej fermentacji później zbytnie natlenie może dopiero zaszkodzić. Pytam, gdyż moje parodniowe wino tak pachnie dziwnie (zrobiłem złe totalnie proporce wody do owoców), ale w sumie nie wiem czy zapach jest bardziej kwaskowaty, czy wchodzi leeeciutko w ocet, dlatego się zastanawiam czy to możliwe w ogóle, żeby już np. po 3 dniach robił się ocet? Ps. Pojawi sie jeszcze zestaw do winka z hibiskusu, bo dziś chciałem zakupić, a już koniec :((( ?
Witam.Zrobiłem wino gronowe żółte wedłóg Twojego przepisu.Po miesiącu wino jeszcze pracowało ale dolałem do 10 litrowego gąsiora 0,5 l syropu malinowego i przestało fermentować.Co z tym dalej robić?Pomożesz?
Witam, mam pytanie. Nastawiłem wino 2 tyg temu, jest aktualnie proces burzliwej fermentacji. Można teraz dodać wode z cukrem? Czy to dopiero po wyciągnięciu owoców zrobić? Pozdrawiam.
Mam jedno pytanie : Czy podczas robienia wina z czerwonych slodkich winogron (20lbg) można dodawać podczas fermentacji co jakiś czas dodatkowo tych samych winogron zamiast cukru i jak to wpłynie na samo wino?
Witam. Worki otwiera się przez wypchnięcie plastikowego korka, możesz je wykorzystać na wino i umieścić w kartonach po winopaku, te kartony są przystosowane do właśnie takich worków , pozdrawiam
Te beczki są lakierowane albo tylko tak się wydaje bo światło tak się odbija? :D Btw, mi też pigwa obrodziła bardzo, zrobiłem nalewkę z samogonu z moich jabłek, bardzo dobrze się zapowiada.
Witam. Mam pytanie odnośnie wina. Jest już zlane, klaruje się, oczywiście jeszcze od czasu do czasu pracuje. Ale od wczoraj zauważyłem że zaczęło mi zasysać powietrze. Czy coś się dzieje, coś zrobić?
Ja się wybieram w nadchodzącym tygodniu na głóg. Jestem ciekawa co mi wyjdzie, bo wina robię od zeszłego roku. Zrobiłam wiśniowe i z ciemnych winogron. Do winogron nie dawałam drożdży bo czytałam że wystarczą te które są naturalne na skórkach (owoców nie myłam) W tym roku nastawiłam znów z wiśni i kwiatów czarnego bzu. A teraz jeszcze głóg i winogrono ale w tym roku dodam drożdże bo zeszłoroczne jakieś słabe... Pozdrawiam
Malinowy, a mam pytanie rolnicze 😀 Da radę zrobić wino z kukurydzy ? Może by mauser z kuku ? Tani składnik, łatwo dostępny, a nie znalazłem na yt, żeby ktoś zrobił :)
juz kilka razy robiłem cydr i za każdym razem gdy już sobie postoi w piwniczce, przy odtworzeniu butelki i nalaniu do szklanki niestety ale zaczyna się odklejać od denka ten osad po refermentacji a u ciebie jest piękny kryształ a nie jak umnie zmętnienie czy ja coś źle robie?? Wszystko robię tak jak Ty, przed butelkowaniem zlanie z nad osadu jest piekny kryształ a po staniu w butelce już nie :( chyba że przyczyną jest za dużo cukru dodanego do refermentacji 4g na 0,5 bodajże, w każdym bądź razie tyle samo jak podawałeś na filmach, bo 2 partie mi chciały przy otwieraniu uciec z buteli może to jest przyczyną mętnienia
Pewnie można i nie ruszy ale ciekawe czy smaku nie zmieni. Teoretycznie jak jest wysokie blg to fermentacja nie powinna ruszyć z powodu zbyt wysokiego ciśnienia osmotycznego. Cukier to konserwant i osobiście bym nie dał piro dopóki nic się nie zacznie dziać niepożądanego. Jedynie obracaj słój co dziennie żeby owoce z góry słoja były na dnie zalane syropem.
Panie Malinowy pierwszy raz robiłem wino z owoców dzikiej róży i żeby je dokwasić użyłem kwasek cytrynowy. Znów planuje zrobić to winko tylko tym razem zamiast kwasku planuje dodać soku z kwaśnych jabłek... czy ma to sens? czy nie zabiję tym jabłkiem smaku róży? Pozdrawiam
Nie dokwaszam wina z dzikiej róży a i tak jest bardzo kwaśne. Najlepiej robić je z suszonej róży. Nie ma porównania do surowej. Całkiem inny smak i kolor.
@@didek_b213 jak na mój gust to wolę troszkę kwaśniejsze więc jak pierwszy raz robiłem to po zalaniu trochę kwasku dałem bo dla mnie było za mdłe. Dodam że owoce zbieram sam więc mam tylko surowe a suszyć ich raczej mi się nie chce, dzięki za odpowiedź być może w zimie kupię gdzieś suszonej róży i zrobię nastaw;) jak robisz z suszonych owoców?
@@konrad2419 Na 10l wina dałem 3 kg róży. Tylko ważyłem ja przed suszeniem. Ile było suszonej trudno powiedzieć. Potem z tych owoców nastawiłem jeszcze raz ale na 5l i jak dla mnie lepsze niż pierwsze . Mniej kwaśne. W tym roku spróbuję rozgnieść i zasypać cukrem wg przepisu pana Marka K
Jaki czas można użytkować taką beczkę? Chodzi mi o to czy po którymś roku drewno odda do trunków wszystko co ma do zaoferowania? I nie będzie już wtedy wpływać na to co w nim jest?
Lubiłem oglądać filmiki Malinowego nosa. Widać że człowiek ma wieloletnie doświadczenie. Myślałem że jak kupię wiaderko ze sklepu który Pan promuje będzie idealnym narzędziem do tworzenia swoich win. Niestety wiaderko jest nieszczelne, a mi pozostało tylko rozczarowanie...
Mój Malinowy Nosku Śliczny Kochany!Zdejm ten piękny berecik i pokazuj swoje wspaniałe włosy w całej krasie!
Lucyna LeKos Ty podrywasz Malinowego :)
miło oglądać jak ktoś przekształcił swoją pasję w codzienną pracę, człowiek najlepiej pracuje jak lubi coś robić
Gratuluję przycisku, 👍
Malinowy dziś w berecie
Nową serię rozpoczyna
Nie wiem ludzie czy wy wiecie
Będą tu nie tylko wina.
Luźno będzie w tych odcinkach
Ja uważam, że bez spiny
Zrobi nam tu degustacje
I jak robi się wędliny.
Będzie dużo ciekawostek
Będzie dużo też humoru
Malinowy rób odcinek
Choćby codzien, co wieczoru.
łapa w górę !!
no i znowu nie pokazałeś jak myjesz beczki ;/
P.S. może warto te beczki opisać bo za kilka lat będzie dochodzenie co w nich jest...
Witaj Malinowy Nosie, z wielkim zainteresowaniem ogladam Twoje filmiki , w tym roku obrodzily u mnie na dzialce jablka, zrobilam cydr, wino . Obrodzily tez winogrona, mam ciemne, zrobilam tez nalewke z pigwowca i aronii. Zamierzam jeszcze sprobowac zrobic pestkowke. Korzystam z Twoich przepisow, sa bardzo dobre. W przyszlym roku musze sprobowac zrobic cydr z jablek i dodatkow , tak zeby byl kolor tak jak w tym filmiku. Pozdrawiam, zycze zdrowka i gratuluje sukcesow.
13:59 (...i niech się hibiskus starzeje jeszcze kolejne 5 lat...) Przypomniał mi się stary artykuł (już z 30 lat minęło - od dawna GW nie czytam) o starych winach, który może ktoś zweryfikuje pod kątem wiarygodności. Podobno odbyło się wtedy spotkanie najzacniejszych winiarzy i jednego dziennikarza. Każdy z winiarzy przyniósł swoją najlepszą flaszkę. Próbowali po kolei. Jedno wino było z czasów Napoleona, drugie kilkusetletnie z piwnic Watykanu, itp. itd. - wszystkie zalatywały i smakowały 'kobylim potem'. Ostatni z winiarzy rozlał swoja flaszkę i zdziwienie: ładnie pachnie, kolor śliczny i cudowny smak. Winiarz wyjaśnił: To z mojego zeszłorocznego zbioru.
Może to było z przed dwóch lat - nie pamiętam niestety.
Panie Marecki, zawsze rozcinaj bagi z sokiem nad fermentatorem, a dokładniej w jego wnętrzu. Wystarczy uciąć dolny róg, a grawitacja zrobi całą resztę.
Witam
mampytanko według cidru
czy robił cidr jablko z pomaranczowym sokiem?
Jerzeli tak to w jakich proporcjach?
Zawczas dzęki.
Cześć🖐
Ładny !!!
Jeszcze raz gratuluję 👌
Było pite i leci z rąk :D
Podróże w czasie cudowne :)
bardzo mi się podoba ten sposób nagrywania z widoku z perspektywy oczu. Z chęcią obejrzałbym więcej takich materiałów
Prędzej z perspektywy klatki ;)
@@krychu90pl może i tak ale wiadomo o co chodzi :D
ZAPYTANIE!! Wino z jabłek, po dwóch miesiącach zlalem jabłka i wino przestało pracować. Jak myślicie dodać jeszcze drożdże?
A ja się nadal dopytuję o kawałek w niektórych filmikach, który towarzyszy szybkim akcjom np.przelewania, (którego tu nie słyszę), ale jest zarąbisty. Będę mega wdzięczna za podpowiedź jakąkolwiek. Pozdrawiam serdecznie 🤗 Dziękuję za inspiracje i objaśnienia "na chłopski rozum". Szacunek i udanych nastawów 🍷🍾🍀👍
dinosaur jugnot - perfect mystery
@@Vielenberg Dziękuję bardzo 😊👍
@@edytaros2081 Proszę bardzo. 😆
Cześć mam 2 pytania. Oglądam wszystkie filmiki, ucze się, ale nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi na te pytania, prosze o pomoc.
1. Czy jeżeli przykładowo mam drożdże wytrzymałe do 16 %, ale przykładowo postanowię jednak, że chce żeby było już takie jakie jest powiedzmy 13% a cukier jest już cały zjedzony i fermentacja stoi, to czy ja muszę teraz je jakoś zabijać, aby później opadły na dół do osadu i póxniej oczywiście zlewać nad osadu, czy po prostu mogę to tak zostawić i na przykład po 3 miesiącach wypić z tymi drożdżami ? Czy drożdże, jak jakiś czas nie bedą miały cukru to jednak też padną i spadną na dół, czy będą sobie tak "wegetować" non stop" i czy tak można je wypić ?
2. Ocet z wina robią bakterie tlenowe, a z tego co widzę na samym początku natlenienie wywaru nie powinno szkodzić. Czy jest jednak możliwe, że podczas burzliwej fermentacji już np. po paru dniach może się robić ocet, czy raczej jest to niemożliwe i dopiero w czasie cichej fermentacji później zbytnie natlenie może dopiero zaszkodzić. Pytam, gdyż moje parodniowe wino tak pachnie dziwnie (zrobiłem złe totalnie proporce wody do owoców), ale w sumie nie wiem czy zapach jest bardziej kwaskowaty, czy wchodzi leeeciutko w ocet, dlatego się zastanawiam czy to możliwe w ogóle, żeby już np. po 3 dniach robił się ocet?
Ps. Pojawi sie jeszcze zestaw do winka z hibiskusu, bo dziś chciałem zakupić, a już koniec :((( ?
dzień dobry, Nie boi się Pan ze te beczki znajdą się na półce poniżej i na podłodze ? ja bym +/- 20kg na płycie wiórowej nie stawiał ;] pozdro
W tej chwili też nastawiam winko z różowych winogron ze100 l 🤪tego będzie
wino z żyta może? było kiedyś w beczułce na kanale
Też mi się tak wydaje. Kiedyś malinowy je na kanale pokazywał i mówił że co jakiś czas będzie sprawdzać co się dalej z nim dzieje.
Dostałem to winko w gratisie przy zakupie zestawu do zrobienia wina z hibiskusa 🤤 dzięki Marek 🤗
W drugiej miałeś wino z żyta jeśli dobrze pamiętam :D
Potwierdzam, chciałem to właśnie napisać :)
Witam.Zrobiłem wino gronowe żółte wedłóg Twojego przepisu.Po miesiącu wino jeszcze pracowało ale dolałem do 10 litrowego gąsiora 0,5 l syropu malinowego i przestało fermentować.Co z tym dalej robić?Pomożesz?
Hej ile trza czekać aż się nagazuje cydr? Mam w butelce już dwa tygodnie i nic, robiłem jak ty.
Gratulacje Marku za przycisk jestem z tobą od dawna 👍👍👍
Witam, mam pytanie. Nastawiłem wino 2 tyg temu, jest aktualnie proces burzliwej fermentacji. Można teraz dodać wode z cukrem? Czy to dopiero po wyciągnięciu owoców zrobić? Pozdrawiam.
Szybki odcinek, także nie było czasu na cięcie faila z workiem ;) podobało się. Chcemy więcej
Jak by się nie ulało to by nie wyszło. Gratulacje i dzięki za filmy.
Mam jedno pytanie : Czy podczas robienia wina z czerwonych slodkich winogron (20lbg) można dodawać podczas fermentacji co jakiś czas dodatkowo tych samych winogron zamiast cukru i jak to wpłynie na samo wino?
Witam. Worki otwiera się przez wypchnięcie plastikowego korka, możesz je wykorzystać na wino i umieścić w kartonach po winopaku, te kartony są przystosowane do właśnie takich worków , pozdrawiam
Takie worki nie nadają się do przechowywania alkoholu.
Ciekawe bo ja kupuje takie worki w sklepie do produkcji win , Są też zalecane do kartonów powinno parku
Hahah tak czułem że rozlejesz;)
Malinowy dajesz do miliona
🖐️
Brawo super 👍
Wszystko leci🤣👍👍👍
Te beczki są lakierowane albo tylko tak się wydaje bo światło tak się odbija? :D
Btw, mi też pigwa obrodziła bardzo, zrobiłem nalewkę z samogonu z moich jabłek, bardzo dobrze się zapowiada.
Witam. Mam pytanie odnośnie wina. Jest już zlane, klaruje się, oczywiście jeszcze od czasu do czasu pracuje. Ale od wczoraj zauważyłem że zaczęło mi zasysać powietrze.
Czy coś się dzieje, coś zrobić?
Ja się wybieram w nadchodzącym tygodniu na głóg. Jestem ciekawa co mi wyjdzie, bo wina robię od zeszłego roku. Zrobiłam wiśniowe i z ciemnych winogron. Do winogron nie dawałam drożdży bo czytałam że wystarczą te które są naturalne na skórkach (owoców nie myłam) W tym roku nastawiłam znów z wiśni i kwiatów czarnego bzu. A teraz jeszcze głóg i winogrono ale w tym roku dodam drożdże bo zeszłoroczne jakieś słabe...
Pozdrawiam
Taki urok dzikich drożdży, nie wiadomo co z nich wyjdzie 🤷🏼♂️
No to powodzenia życzę. Ja dziś zbierałem. Masakra.
Serwus malinowy kiedy test piwa no chyba że był a ja przeoczyłem 😉
Jak to jest? Kiedyś w filmikach mówiłeś żeby uważać żeby nie zakazić nastawu a teraz drożdże i pożywkę zsuważ palcem do wiadra z sokiem
Fajny od odcinek:), mozna ta pigwe zjadac jak jablko?
Mareczku a czemu asortyment na malinowym nosie taki słaby? Znowu sezon na winogrona a na stonce pustki :/ będę musiał gdzieś indziej się zaopatrzyć
Co z winem z borówki amerykańskiej, które robiłeś w zeszłym roku?
Czy będzie jeszcze film z naszą testerką w roli głównej?
Chętnie zamieszkałbym w piwniczce malinowego 😋
Poszedł by chłopak z torbami xD
Gratulacje!
Pozytywny kanał.
Malinowy, a mam pytanie rolnicze 😀 Da radę zrobić wino z kukurydzy ? Może by mauser z kuku ? Tani składnik, łatwo dostępny, a nie znalazłem na yt, żeby ktoś zrobił :)
Z kukurydzy to zacier pod destylat
@@mirasx9815 masz rację wino nie wyszło
A z takiego kupnego soku wyciskanego da radę zrobić cydr?
Spaniały film boży. Olkoholik całe te
Kolega widze że już nie po jedym winku😆
@@737dan a ja widzę,że jeśli myślisz ,że on się gdzieś tu niecelowo pomylił,to nie byłeś w mordorze polskiego YT
@@737dan ja od maleńkości nie spożywam olkoholu
juz kilka razy robiłem cydr i za każdym razem gdy już sobie postoi w piwniczce, przy odtworzeniu butelki i nalaniu do szklanki niestety ale zaczyna się odklejać od denka ten osad po refermentacji a u ciebie jest piękny kryształ a nie jak umnie zmętnienie czy ja coś źle robie?? Wszystko robię tak jak Ty, przed butelkowaniem zlanie z nad osadu jest piekny kryształ a po staniu w butelce już nie :( chyba że przyczyną jest za dużo cukru dodanego do refermentacji 4g na 0,5 bodajże, w każdym bądź razie tyle samo jak podawałeś na filmach, bo 2 partie mi chciały przy otwieraniu uciec z buteli może to jest przyczyną mętnienia
Użyj glukozy do refermentacji zamiast sacharozy, drożdże łatwiej to trawią i nie robi się tyle osadu.
Malinowy przyhamuj bo juz wszystko z rency leci 🤣 pozdro byku
Macie jeszcze w ofercie destylatory?
Hahahah pierońskie soki jakieś żywe czy cuś😂🍷🍷🍷
Macie jakiś dobry patent na tą uszelke w deklu żeby bokiem nie uciekało powietrze
Wstawiłem pigwę z cukrem w dużym słoju na sok. Można dodać troszkę piro żeby nie ruszyła fermentacja?
Pewnie można i nie ruszy ale ciekawe czy smaku nie zmieni. Teoretycznie jak jest wysokie blg to fermentacja nie powinna ruszyć z powodu zbyt wysokiego ciśnienia osmotycznego. Cukier to konserwant i osobiście bym nie dał piro dopóki nic się nie zacznie dziać niepożądanego. Jedynie obracaj słój co dziennie żeby owoce z góry słoja były na dnie zalane syropem.
@@piotrszczygie4442 dziękuję, bardzo pomocna rada. Wino też będę robił bo pigwa w tym roku na bogato. Jednak w tym przypadku potrzebuję sok 😉
Panie Malinowy pierwszy raz robiłem wino z owoców dzikiej róży i żeby je dokwasić użyłem kwasek cytrynowy. Znów planuje zrobić to winko tylko tym razem zamiast kwasku planuje dodać soku z kwaśnych jabłek... czy ma to sens? czy nie zabiję tym jabłkiem smaku róży? Pozdrawiam
Nie dokwaszam wina z dzikiej róży a i tak jest bardzo kwaśne. Najlepiej robić je z suszonej róży. Nie ma porównania do surowej. Całkiem inny smak i kolor.
@@didek_b213 jak na mój gust to wolę troszkę kwaśniejsze więc jak pierwszy raz robiłem to po zalaniu trochę kwasku dałem bo dla mnie było za mdłe. Dodam że owoce zbieram sam więc mam tylko surowe a suszyć ich raczej mi się nie chce, dzięki za odpowiedź być może w zimie kupię gdzieś suszonej róży i zrobię nastaw;) jak robisz z suszonych owoców?
@@konrad2419 Na 10l wina dałem 3 kg róży. Tylko ważyłem ja przed suszeniem. Ile było suszonej trudno powiedzieć. Potem z tych owoców nastawiłem jeszcze raz ale na 5l i jak dla mnie lepsze niż pierwsze . Mniej kwaśne. W tym roku spróbuję rozgnieść i zasypać cukrem wg przepisu pana Marka K
Kup pan kwasomierz z biowinu np i można badać kwasowość czy ma prawidłową wartość.Jesli sok jabłkowy jest kwaśny to można .
Może to wino z kompotów?
A może teraz jakaś destylacja ?
Półka utrzyma?
Jaki czas można użytkować taką beczkę? Chodzi mi o to czy po którymś roku drewno odda do trunków wszystko co ma do zaoferowania? I nie będzie już wtedy wpływać na to co w nim jest?
Pewnie wkońcu oddadzą ale też i naciągną aromatów z wina i wtedy się leżkauje w takich beczkach inne trunki...
Lepiej bym nie przykleił, ale diament......🐗🐗🐗
Lubiłem oglądać filmiki Malinowego nosa. Widać że człowiek ma wieloletnie doświadczenie. Myślałem że jak kupię wiaderko ze sklepu który Pan promuje będzie idealnym narzędziem do tworzenia swoich win. Niestety wiaderko jest nieszczelne, a mi pozostało tylko rozczarowanie...
Tak "śmiało" zlewasz, napowietrzenia się nie boisz?
ale te beczki ...drogie...