Architektura na zgliszczach: czy Gdańsk został odbudowany? | Architecture is a good idea

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 130

  • @fishslappr
    @fishslappr 2 ปีที่แล้ว +10

    Czesc, jestem inzynier budowy z anglii and a tourist who recently visited Gdansk. I'm very impressed by the beauty, the care in rebuilding to match history, and also the planning department's evident insistence on following local forms like massing and matchjng gables for new buildings while allowing some innovation from the architects.
    It's a beautiful city, I'm very glad to have visited.

  • @solara2
    @solara2 10 ปีที่แล้ว +31

    Jestem milosnikem Gdanska, dziekuje Panu za wiele interesujacych informacji

  • @adamkzuwitz171
    @adamkzuwitz171 4 ปีที่แล้ว +12

    U mnie na podlasiu wszystko praktycznie po za kościołami i ratuszami było drewniane. W moim mieście przed wojną całe centrum było zabudowane pięknymi drewnianymi budynkami z ornamentami, gdzie nie gdzie jeszcze po ruskich wioskach takie ozdobione domy można spotkać. Duża część miasta była zniszczona w '45 bo drewno jest łatwopalne i na zdjęciach tylko świecą kikuty kominów. Dużo też było własności pożydowskiej do której po wojnie nie miał kto wrócić, zasiedlić ich nie było kim i ludzie o nie później nie dbali i do lat 70-tych to było tylko próchno. No i właśnie, duża część drewnianej zabudowy przez 30 lat spróchniała i w jej miejsce w większości pobudowano bloki z wielkiej płyty. Szkoda bo miasto miałoby ten kresowy klimat a tak to taki betonowe bezduszne miasto.

  • @MrKatrijn
    @MrKatrijn 10 ปีที่แล้ว +18

    Bardzo ciekawy ocinek. Odbudowa miasta po zniszczeniach wojennych to ogrom prac budowlanych, ale przede wszystkim koncepcyjnych. Przedstawiony przez Pana przykład odbudowy miasta Gdańska dokoskonale zobrazował ten drugi aspekt, aspekt o którym często się zapomina :)

  • @Capral90
    @Capral90 8 ปีที่แล้ว +16

    Oglądam ten odcinek już chyba z czwarty raz :) Mieszkam w Gdańsku i większość moich znajomych również tutaj przebywa więc akurat ten filmik jest najlepszy aby zaprezentować im ten kanał ^^

  • @justyna_rudzinska
    @justyna_rudzinska 10 ปีที่แล้ว +4

    No w końcu! Długo czekałam na taki kanał. Uwielbiam architekturę Gdańska, teraz poproszę Sopot! :) Oczywiscie proponuję zagłębić się w boczne uliczki Sopotu :)
    Prowadzący jest ujmujący swoją jeszcze świeżością i niepewnością przed kamerą. :)

  • @racibo_pl
    @racibo_pl 10 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki za bardzo sprawny filmik. Świetne są te wszystkie animacje i plansze. Będę ten filmik puszczał dzieciakom po wycieczkach po Głównym Mieście dla utrwalenia wiadomości.

  • @Daniosek94
    @Daniosek94 10 ปีที่แล้ว +6

    Super opowiedziane. Ciężko mnie zainteresować jakimś tematem ,a twoim filmikom się tu udało. Dobra robota ! :)

  • @PolskiMK
    @PolskiMK ปีที่แล้ว +1

    Obejrzałem materiał po przeszło 9 latach od jego publikacji - największy kontrast można chyba odczuć w kwestii Wyspy Spichrzów, która w 2014 roku była ruiną, dziś jest przykładem jak nowoczesna i minimalistyczna architektura może perfekcyjnie nawiązywać do otaczających jej zabytków, nie będąc przy okazji kiczowatą podróbką swojego otoczenia. Film mający opowiadać o historii, sam posiada już wartość nieco historyczną.

  • @TheFranek50
    @TheFranek50 5 ปีที่แล้ว +12

    Nie byłem świadomy, że Gdańsk w którym mieszkam, nie jest tym samym co przed wojną. Świetny materiał!

  • @OlejowyYT
    @OlejowyYT 10 ปีที่แล้ว +62

    Gdańsk i tak miał duże szczęście. Pomimo tak ogromnych zniszczeń został może nie idealnie ale odbudowany przynajmniej od frontu.
    Mi zawsze na myśl przychodzi Legnica, która co ciekawe prawie wcale nie ucierpiała w wyniku działań wojennych, została jednak już po wojnie solidnie przeszturchana przez armię czerwoną która świętowała zwycięstwo np. podpalając domy. Pomimo że zniszczenia nie były duże to w latach 60., 70. zaczęto wyburzać stare miasto i teraz jego większą część zajmują urocze punktowce.
    Jeszcze gorzej sprawa wygląda w Głogowie, tam do odbudowy doszczętnie zniszczonego miasta przystąpiono dosyć późno i cały czas coś się buduje, jednak trudno nazwać te budowle ładnymi.
    Ale są jeszcze miejsca w Polsce gdzie od czasów wojny nie przystąpiono do odbudowy, np Kostrzyn nad Odrą, gdzie całe stare miasto to sieć uliczek i pozostałości po fundamentach. Muszę przyznać że w porównaniu z widokiem na przedwojennych pocztówkach robi wrażenie, to jak takie miasto można było całkowicie zrównać z ziemią.

    • @lukaszw3021
      @lukaszw3021 5 ปีที่แล้ว +8

      Dlatego nigdy więcej wojny . Serce się kraje jak człowiek patrzy na powojenne gruzy miast . Ile historii przepadło bezpowrotnie . Szacunek dla tych którzy odbudowywali jak najlepiej potrafili.

    • @brunodrweski3689
      @brunodrweski3689 4 ปีที่แล้ว +13

      Polska byla wtedy biedna i całkowicie zniszczona, nawet duzo bogatsi Niemcy (zachodni lub wschodni) nie zdobyli sie na bardzo kosztowna całkowitą odbudowe swych flagowych miast zabytkowych, Norymberga, Drezno, itd.To na co zdobyla sie wtedy Polska ludowa jest wiec szczytem na miare calego swiata. Zadne spoleczenstwo sie nie zdobylo na taka swiadomosc i żadne panstwo sie nie zdobylo na taki az wysiłek finansowy (Niemcy, Japonia, Koree, Francja, Austria, Wegry, ZSRR, itd.) mimo bardziej czesto sprzyjających warunków. To co dokonano w Legnicy czy Glogowie (częściowe umocowanie zachowanych zabytków a ignorowanie ruin lub uszkodzonych budynków), to reguła na caly kontynent (Hamburg, Brest, Caen, Saint Malo, Minsk, Kijow, Berlin, Frankfurt, Seul, Pjongjang, Tokyo, itp.). Polska (ludowa) byla jedynym krajem ktora zupelnie ignorowała calkowicie zasady rynkowe i kult nowoczesności, co mialo miejsce nawet w ZSRR i NRD.

    • @grzegorzkowalewski6394
      @grzegorzkowalewski6394 3 ปีที่แล้ว +5

      Ja na skromne możliwości finansowe PRL, to co udało się odbudować zasługuje na wieli szacunek. Bogate RFN też nie odbudowało w całości swoich miast. Całkowita rekonstrukcja byłaby bardzo kosztowna.

  • @TheDaniell2
    @TheDaniell2 7 ปีที่แล้ว +3

    fajnie się dowiedzieć czegoś o swym mieście :)

  • @agnieszkabrunka7234
    @agnieszkabrunka7234 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy film. Liczę na więcej podobnych o architekturze i historii Gdańska :)

  • @niux919
    @niux919 3 ปีที่แล้ว +4

    A wiara i tak dalej narzekają na trójmiejskich portalach nt zabudowy i ewentualnych renowacji/zmian które zachodzą w centrum, nie zdając sobie sprawy z tego, ze to co dzisiaj widzimy na Starym Mieście to cud jak wygrana w euromilion. Jako gdańszczanie powinniśmy być wdzięcznym ze to, ze Stare Miasto zostało odbudowane tak jak sie tylko dało a nie zrównane z ziemią i zaorane. Ludzie zapominają też, że jakby nie patrzeć, to właśnie skończył się najbardziej krwawy konflikt w historii świata 🤷🏼‍♂️

  • @TheMM1928
    @TheMM1928 5 ปีที่แล้ว +2

    Serdeczne dzięki za film o odbudowie Gdańska, ponieważ spotykam ludzi, którzy absolutnie nie wierzą w wojenne zniszczenia tego miasta i są przekonani, że starówka jest oryginalna.

    • @JamesBond-tj8bn
      @JamesBond-tj8bn 5 ปีที่แล้ว +2

      Do przedszkola w latach piecdziesiatych chodzilam po gruzach.

    • @tylkotel3273
      @tylkotel3273 4 ปีที่แล้ว +2

      W Gdańsku nie ma starówki

  • @rambobambo1881
    @rambobambo1881 10 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy odcinek, aż szkoda, że taki krótki. Ogólnie tematyka odbudowy miast jest interesująca i z chęcią bym zobaczył kolejne odcinki traktujące o niej :) Bardzo dobry kanał, z niecierpliwością czekam na więcej :)

  • @kubashowtv
    @kubashowtv 10 ปีที่แล้ว +33

    Genialny materiał! Subskrybuję! ;)

    • @MrDranzer
      @MrDranzer 10 ปีที่แล้ว

      No Kuba, nieźle. Jestem tutaj dzięki Twojemu linkowi na FB. Bardzo ciekawy kanał. Życzę powodzenia na polskim YT. Idzie SUB :)

    • @podlasie2012
      @podlasie2012 6 ปีที่แล้ว +3

      Gdańsk jest pięknym miastem za to w Słupsku jak w dupsku -bród,smród i nędza.Obywatel Biedroń doprowadził miasto do ruiny.

  • @brunodrweski3689
    @brunodrweski3689 4 ปีที่แล้ว +4

    Duma Pierwszej Rzeczypospolitej i duma Polski Ludowej !

  • @M3SPL
    @M3SPL 10 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo ciekawy filmik. Zwiedzając starówkę Gdańska można poczuć się, jakby przeniosło się w czasie. Szkoda tylko, że nie zrekonstruowano tych kamienic do końca. Niektóre kamienice to cuda architektury, a niektóre wyglądają trochę szarawo i mają plamy, zacieki, niektóre mają nieszczęsne satelity na fasadach lub reklamy. Dziedzińce nie zawsze są zadbane, można by było skosić trawę (lub ją zasiać) i przyciąć ładnie drzewa. A najgorsze, że wszędzie widać jakieś bohomazy a la graffiti. Wiem, że tam mieszkają ludzie, ale widziałem nie jedno osiedle blokowisk bardziej zadbane. Jedynie kamienice przy Długim Targu są odpicowane, choć tam też jest parę wyjątków. Gdańsk to perełka wśród polskich miast i gdyby trochę się postarać mogła by ona zalśnić pełnym blaskiem :-)

    • @horsefish2525
      @horsefish2525 5 ปีที่แล้ว

      W przeszłych czasach domy miały tez zacieki: pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w_Pary%C5%BCu_w_1839#/media/Plik:Boulevard_du_Temple.jpg

    • @zesepo
      @zesepo 4 ปีที่แล้ว +2

      Gdańsk nie ma Starówki.

  • @piotr00001
    @piotr00001 7 ปีที่แล้ว +5

    Prawdę mówiąc, w przypadku Gdańska wybrano chyba rozwiązanie optymalne, biorąc pod uwagę ówczesne warunki. Trudno sobie wyobrazić, żeby w przypadku tak dużego i ważnego historycznie i politycznie miasta czekać z odbudową, tak jak to się stało w Elblągu. Niestety, o ile Główny Targ i ulice Piwna i Mariacka mogą jeszcze sprawiać wrażenie w miarę autentycznych, o tyle np. Ogarna robi wrażenie blokowiska (o czym była mowa) z historyzującymi fasadami. Jest to bardzo smutne, szczególnie gdy zna się stare zdjęcia Gdańska i gdy człowiek sobie uświadomi ogrom strat.

  • @zofiazyta7010
    @zofiazyta7010 5 ปีที่แล้ว +12

    Miasto, z którego pochodzę przed wojną było piękne. Dziś wokół ślicznego barokowego ratusza z 1776r. i dwóch zaniedbanych zabytkowych domków stoją brzydkie bloki z wielkiej płyty i stokrotka.

  • @quantumceo
    @quantumceo 4 ปีที่แล้ว +8

    Dom Uphahena to nie jedyna kamienica z oficyną, jest jeszcze jedna na Mariackiem 21/22 :)

  • @adamz004
    @adamz004 7 ปีที่แล้ว

    Świetny, jak zawsze, materiał. Dziękuję bardzo..! :)

  • @adamzwoinski472
    @adamzwoinski472 10 ปีที่แล้ว +1

    Ja również subskrybuję, ciekawy wykład, brawo

  • @miszak32
    @miszak32 9 ปีที่แล้ว +18

    kamienica Uphagena i HWDP na ścianie :P

    • @irekkur3210
      @irekkur3210 7 ปีที่แล้ว

      W Gdańsku jesteś !

  • @fankazika
    @fankazika 2 ปีที่แล้ว

    ja pomagałęm w remoncie w mieszkaniu na ul piwnej 16, dla mnie to to nowa historia powojenna bo budynek jest powojenny a meble w środku był z czasów prl i życie mieszkańców też, wartburga miał z lat 50 właściciel mieszkania, i gazetę dziennik bałtycki z 31 sierpnia 1980, w szafie znaleziono tą gazete, mieszkanie wyremontowano i podwynajem po smierci właściciela i kilka gratów i gazeta ja posiadam.

  • @ejcojestt
    @ejcojestt 10 ปีที่แล้ว

    Jak zawsze SUPER!! :D

  • @Kaliterka
    @Kaliterka 7 ปีที่แล้ว +10

    Wyspa Spichrzów już zmienia swe oblicze. Może czas na nowy filmik o tym :)? (nie przejrzalam doglebnie jeszcze calego kanału, dopiero zaczęłam subskrypcję, jeśli zrealizowaliście to nie bylo pytania ;D a jeśli nie to będę zachwycona, gdy się kiedyś pojawi).

    • @adrianwitkowski2999
      @adrianwitkowski2999 3 ปีที่แล้ว

      Pozdro z 2021 z Sexy Bulla na Wyspie Spichrzów :D

  • @GromKuba
    @GromKuba 10 ปีที่แล้ว +8

    I właśnie dlatego UNESCO nie chciało wpisać gdańskiej starówki na listę dziedzictwa - uznali że jest to najwyżej estetyczna rekonstrukcja ale ze zbyt dużymi zmianami.

  • @ejkej0407
    @ejkej0407 7 ปีที่แล้ว +1

    Perełek architektury w Gdańsku jest mnóstwo, mnie się marzy odcinek o gmachu Politechniki Gdańskiej :)

  • @maciejszymanski2386
    @maciejszymanski2386 6 ปีที่แล้ว +17

    W moim miasteczku jeszcze w latach siedemdziesiątych rozwalano na terenie historycznego starego miasta poniemieckie kamienice, zwane pogardliwie ruderami, na ich miejsce stawiając bloki z wielkiej płyty. I "głupi lud" to kupował. Szkoda...
    Gdyby nie odbudowa Gdańska, to pies z kulawą nogą by tu nie zawitał. A dziś turystom szczeny opadają do samej Motławy!

    • @doktorpapago4305
      @doktorpapago4305 2 ปีที่แล้ว

      Prawda jest taka, że ludzie nie dbali o te budynki po wojnie. Ich stan był koszmarny, dlatego ludzie np. umyślnie uszkadzali czy rozkradali pomieszczenia w starych domach, żeby dostać przydziały na nowe bloki z łazienkami i kaloryferami.

  • @bardossa46
    @bardossa46 10 ปีที่แล้ว

    Radku, super!

  • @FLEKKECOOK
    @FLEKKECOOK 6 ปีที่แล้ว

    Super materiał !!!

  • @jerzyboj3570
    @jerzyboj3570 5 ปีที่แล้ว +1

    Trzeba pamiętać, że film powstał w 2014 roku. W 2019 roku część zdjęć nie pokazuje stanu aktualnego. Natomiast informacje w nim zawarte są bardzo interesujące.

  • @kingaczescik7961
    @kingaczescik7961 3 ปีที่แล้ว

    pamiętam jak w latach 90 odbudowywano Dom Uphagena - w tym miejscu gdzie Pan stoi było nasze boisko

  • @kingaczescik7961
    @kingaczescik7961 3 ปีที่แล้ว

    czy można prosić o ciekawostki o ul. Ogarnej?

  • @DominikRoszkowski
    @DominikRoszkowski 10 ปีที่แล้ว +1

    Świetnie zrealizowany film. Zastanawia mnie, czy pan Radosław sam zajmuje się montażem, czy ma kogoś do pomocy?

  • @DH-vm8cm
    @DH-vm8cm 4 ปีที่แล้ว +4

    Odbudowa Gdańska jednak pokazuje, że po wojnie dało się zrekonstruować historyzyjący styl. W Monachium na starówce i wielu miastach w rfn postawiono tylko obrzydliwe modernistyczne klocki lat 50tych bez dopasowanego frontu.

  • @danieljaniszewski7209
    @danieljaniszewski7209 ปีที่แล้ว

    Dokładnie większość Kamienic na rynku w Opolu na rynku we Wrocławiu i placu solnym we Wrocławiu ma szatę 18 to wieczną

  • @magdalenazykowicz9798
    @magdalenazykowicz9798 2 ปีที่แล้ว

    Moim zdaniem Gdańsk to cudowne miasto. W głównej mierze jestem powiązana zawodowo z Gdańskiem, bo współpracuję z przedsiębiorcą Polzen (zarządzanie nieruchomościami), jestem zadowolona. Ale ogólnie miasto jest piękne, jest co robić, co zwiedzać, iść się pobawić.

  • @AivanderWoods
    @AivanderWoods 9 ปีที่แล้ว +1

    widziałeś może nową koncepcje zabudowy Wyspy Spichrzów ?
    Co o nich sądzisz ?

    • @fredoslaw
      @fredoslaw 9 ปีที่แล้ว +1

      +Radosław Gajda Historia zatacza koło, gęstość tam będzie jak w średniowieczu, będziesz musiał nakręcić Postscriptum do tego odcinka ;)

  • @sebanpl
    @sebanpl 10 ปีที่แล้ว

    Skoro jesteśmy już w Gdańsku to co sądzi Pan o nowym wyglądzie ulicy Ogarnej?

  • @Dedis87
    @Dedis87 5 ปีที่แล้ว

    na powojennych zdjęciach widać bardzo wiele zabezpieczonych fasad budynków. Pozostawiano je i do nich dobudowywano "nowe" budynki, czy rozbierano i stawiano od nowa?

  • @Clistes
    @Clistes 10 ปีที่แล้ว +25

    Gdyby ktoś chciał zobaczyć oryginalne XIX kamienice to chyba tylko w Łodzi, bo reszta, cóż odbudowane. Swoją drogą chętnie zobaczył bym odcinek o miastach przemysłowych - a o Łodzi w szczególności, bo to moim zdaniem fenomen urbanistyczny na skale kraju - 250 mieszkańców w 1807 roku i 300 tys. w 1900.

    • @Arc1VEVO
      @Arc1VEVO 8 ปีที่แล้ว +7

      +Clistes Polecam jeszcze Szczecin. Tam zachował się w dużej mierze, pierwotny układ urbanistyczny śródmieścia, z gwieździstymi placami na wzór Paryża i wiele fasad kamienic jest w pierwotnej formie.

    • @grzegorzskibicki4120
      @grzegorzskibicki4120 6 ปีที่แล้ว

      Clistes

    • @henrykosmy1415
      @henrykosmy1415 6 ปีที่แล้ว +3

      Czy ty byłeś w Gdańsku, czy tylko znasz go z filmu ? owszem, najstarsza część miasta była niemalże zrównana z ziemią, ale nie dotyczy to znacznej części Wrzeszcza, Oruni czy Biskupiej Górki i Dolnego Miasta , tam jeszcze zachowały się oryginalne kamienice i takież fasady łącznie ze starymi napisami. Uważny obserwator zauważy także resztki instalacji oświetlenia gazowego ...

    • @doktorpapago4305
      @doktorpapago4305 2 ปีที่แล้ว

      @@henrykosmy1415 Ale większość architektury XIX-wiecznej została po wojnie zburzona lub nieodbudowana, przede wszystkim w osi Podwala, Wielkiej Alei i Grunwaldzkiej.

  • @djk
    @djk 5 ปีที่แล้ว +2

    Proponuje temat odbudowy starego miasta Elblaga.

    • @aleksanderpski3310
      @aleksanderpski3310 5 ปีที่แล้ว +1

      Janie Kazimierzu- chyba zrobie jakiś reportaż z Elbląga i wrzucę na jutuba.Starówka elbląska jest przykladem jak sensownie i dobrze należy dokonywać odbudowy (rekonstrukcji). Gdańsk jest przykładem (Stare Miasto) kiedy kupa niekompetentnych, leniwych pierdzistołkówbierze się za coś o nczym nie ma POjęcia. Adamowiczanie ma ale pierdzistołki mają się dobrze.

  • @lechiagdansk7387
    @lechiagdansk7387 5 ปีที่แล้ว +2

    moja miłość!!!!!!!!

  • @karolmietkiewicz9815
    @karolmietkiewicz9815 4 ปีที่แล้ว +1

    Hej kocham Architekture. Jestem po Sztukach. Mega kanał. Prosze!!! Błagam powiedz coś o brutalizmie lub bauhaus. :) plis plis. A gdyby jeszcze uswiadomic ludzi o tym jak wygladaja style na osi czasu to juz w ogole byloby przepiekne. Kocham pozdrawiam. Dobra robota♡

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa! O Bauhausie mamy playlistę: th-cam.com/video/XMw1U8Qbr3U/w-d-xo.html Oś czasu ze stylami mamy w tym odcinku: th-cam.com/video/TLaCN355r5M/w-d-xo.html Zapraszamy!

    • @karolmietkiewicz9815
      @karolmietkiewicz9815 4 ปีที่แล้ว +1

      @@goodidea_archi ohhh nie wiem jak mnie to ominęło. Bardzo dobre jak zwykle. Merytorycznie jestescie nie do przebicia. Dziękuję wam bardzo no i szerze wszystkim. Dumny jako Designer, ze takie kanały istnieją. Pozdrawiam

  • @Serafielus
    @Serafielus 4 ปีที่แล้ว +1

    Czy planują Państwo omówienie w podobny sposób Wrocławia?

  • @podlasie2012
    @podlasie2012 6 ปีที่แล้ว +5

    Gdańsk jest piękny za to w Słupsku jak w dupsku -bród,smród i nędza.

  • @marcinerdmann5110
    @marcinerdmann5110 7 ปีที่แล้ว +3

    The most adorable cities in Poland:
    1. Toruń (UNESCO Heritage List)
    2. Gdańsk (the most stunning architecture)
    3. Jelenia Góra (the most beautuful market place)
    4. Poznań (the most charming Old Town)
    5. Bydgoszcz (the nicest "Venice of Poland")
    6. Grudziądz (the smallest city with trams)
    7. Tarnów (the lovliest city in Little Poland)
    8. Inowrocław (the most beautiful park)

    • @Obsydianowa
      @Obsydianowa 6 ปีที่แล้ว

      A niby gdzie Wrocław? Gdzie tak piękne, zarazem rozwinięte miasto, nazywane Wenecją Południa? Powinien być na 1 lub 2 miejscu... Tarnów? :) Serio??

    • @BolesawPiast
      @BolesawPiast ปีที่แล้ว

      Na pierwsziem miejsce Warszawa)

  • @JamesBond-tj8bn
    @JamesBond-tj8bn 5 ปีที่แล้ว +1

    Z Dlugiego Targu zniknely np.takie piekne kamianne lwy z przed kamienic.Zastanawialam sie gdzie one teraz sa?

  • @adwest68
    @adwest68 4 ปีที่แล้ว +1

    Wow....!

  • @hallynme4893
    @hallynme4893 7 ปีที่แล้ว

    Na dwór czy na pole? Skąd to się wzieło?

  • @katarzynabiel8798
    @katarzynabiel8798 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy program i fajny jego scenariusz. Jednak pan prowadzący musi poprawić dykcję. Mówi niewyraźnie i dziwnie akcentuje słowa w zdaniach.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  3 ปีที่แล้ว

      To jest film sprzed 7 lat, może teraz jest lepiej?

  • @procurepro
    @procurepro 3 ปีที่แล้ว

    Wyspa spichrzow juz nie w ruinie. Juz zostala zabudowana wiec material nie do konca rzetelny jesli chodzi o pozostawienie ruin dla potomnych.

  • @pvught390
    @pvught390 2 ปีที่แล้ว

    Danzig !

  • @franciszekzielony
    @franciszekzielony 6 ปีที่แล้ว +2

    To jedynie tylko Kraków się ostał?

  • @grzegorzgrabowski2963
    @grzegorzgrabowski2963 3 ปีที่แล้ว

    WO SAMO WIEM

  • @jaon5243
    @jaon5243 3 ปีที่แล้ว

    Szybciej nie można?

  • @drzazgi666
    @drzazgi666 7 ปีที่แล้ว +1

    Strasznie szybko pan mówi... gdzie się Pan tak śpieszy?

    • @hanias8352
      @hanias8352 6 ปีที่แล้ว

      Przynajmniej dużo powie w krótkim czasie.

    • @bezet6166
      @bezet6166 6 ปีที่แล้ว

      to prawda, zbyt szybkie tempo mowienia

  • @TheYannek
    @TheYannek 10 ปีที่แล้ว +3

    Autor poszedł dość mocno po łebkach a w części wchodzimy w zakres manipulacji i grę niedopowiedzeń czy wręcz insynuacji. Nieco szokujące jest przejście z tezy, najbogatsze miasto Rzeczpospolitej, niemal wprost do marca 1945. Zupełnie pominięto okres rozbiorów, wyjątkowo ciężkiej kontrybucji wojennej za czasów Napoleona, panowania biedy pruskiej i wreszcie ustanowieniem miasta stolica prowincji, z jednoczesną silną militaryzacją. Autor ani słowem nie zająknął się w temacie wyburzeń i prześwietlania miasta za czasów burmistrza Wintera, który chciał wyburzyć niemal wszystkie przedproża a jedynie udało mu się to skutecznie, na Ogarnej i Trakcie Królewskim.

    • @TheYannek
      @TheYannek 10 ปีที่แล้ว +1

      c.d. Zabudowa Głównego Miasta była w sporej części zabudową z końca XIX w., natomiast większość kamienic tych starszych była straszliwie przekształcona, np. poprzez wbudowanie na poziomie parteru olbrzymich witryn szklanych. Co do zabudowy trzytaktowej oraz oficyn i łączników, to autor nie zająknął się nawet przez chwilę, że dopiero w roku 1895, łaskawie zezwolono na niwelację bastionów obronnych, tak bardzo ograniczających rozwój miasta. Że to właśnie wówczas w końcu XIX i początku XX wieku, spartolono powstanie CENTRUM miasta z prawdziwego zdarzenia. Po marcu 1945 r. przystąpiono do odbudowy Głównego Miasta ale tylko tej części miasta. Nie ruszono niemal zupełnie, poza pojedynczymi przypadkami, odbudowy Starego Miasta czy Starego Przedmieścia. Dolne Miasto czy Dolna Brama niemal nietknięte, wyburzeniami dotknięte zostały dopiero w ostatnich 20 latach.

    • @TheYannek
      @TheYannek 10 ปีที่แล้ว +1

      c.d.2. Przykład odbudowy przedproży na ul. Mariackiej czy fragment o ul. św. Ducha jest na pograniczu manipulacji i mistyfikacji. Owszem dokonano takowej ale autor zupełnie pominął fakt odtworzenia przedproży w południowej pierzei Długiego Targu czyli tego co zlikwidował 70 lat wcześniej Leopold von Winter. Co do ostatniej osoby, to można być pewnym że gdyby to za jego kadencji usuwano by wały obronne, to z pewnością dopuściłby do znaczącego prześwietlenia Głównego Miasta. Warto zerknąć na jego idee centrum tkanki miejskiej i jak to widział w Gdańsku. Co do samej odbudowy, polecam książkę śp Izabeli Trojanowskiej (nie piosenkarki) pt Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta.jak też wydaną 20 lat później kontynuację wspomnień piórem p. Greczannik-Filipp. To wielce pouczająca lektura, która i mnie unaoczniła, że pewne rzeczy tylko z pozoru są łatwe.

    • @wojw4032
      @wojw4032 9 ปีที่แล้ว +14

      +roko58
      no dobrze, jak ktoś chce poznać wyczerpującą historię urbanistyki Gdańska to poświęca kilka weekendów i zagłębia się w książkach. A jak ktoś chce poświęcić kilka minut i nie interesuje go niwelacja bastionów obronnych w 1895 i co zrobiłby burmistrz Winter, to ogląda film Pana Gajdy, z którego dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy w pigułce, po czym daje lajka.

  • @rafatomaszewski6110
    @rafatomaszewski6110 6 ปีที่แล้ว +3

    Wiele miast zostało poswieconych na odbudowe warszawy i gdanska. Duza liczba pieknych zabytkowych budynkow ledwo uszkodzonych w wyniku dzialan wojennych zostalo rozebranych, a cegly przeznaczone na odbudowe wlasnie gdanska. Takiej informacji, waznej i zasadniczej zabraklo w tym filmie.

    • @jarekzegarek8660
      @jarekzegarek8660 4 ปีที่แล้ว

      taa z gdyni ze stadionu arki zapierdalali z cegła aby odbudować stadion Lechii

  • @pingu13.
    @pingu13. 5 ปีที่แล้ว +5

    Nasi "bracia" Rosjanie spalili Gdańsk gdy nie było w nim już ani jednego Niemca

    • @carvinieri5217
      @carvinieri5217 3 ปีที่แล้ว

      Byli.. Pod gruzami w piwnicach... Leżą tam do dziś.

  • @klapaucyusz
    @klapaucyusz 9 ปีที่แล้ว +5

    Dobra, dość tego! To nie może być. Taki arcyciekawy kanał, tyle włożonej pracy i profesjonalizmu w wykonaniu. Wy nawet błędów językowych nie robicie! I wszystko to na polskim you tube? Terefere. Grajmy w otwarte karty: z której planety jesteście i jaką metodą pierzecie nam mózgi? :P

    • @OrangoXVR
      @OrangoXVR 6 ปีที่แล้ว +1

      Wspominasz o błędach językowych a sam je robisz. ;) ,,na polskim YOUTUBIE!''

  • @Skansener
    @Skansener 10 ปีที่แล้ว

    2:50 Właśnie te zielone dziedzińce są okropne :( Gdańsk traci na tym swój cały urok bo z jednej reprezentacyjnej ulicy, skręcając, przechodzi się w nim do jakichś pustych placów, który wydają się przeczyć z całą ideą urbanistyczną miast sprzed kilkuset lat. Chciałbym aby w XXI wieku stopniowo odbudowywano ten prawdziwy Gdańsk, myślisz, że istnieją taka możliwość?

    • @nessundorma11111
      @nessundorma11111 6 ปีที่แล้ว

      To JEST prawdziwy Gdańsk.

    • @thomaskwiatkowskiesq.328
      @thomaskwiatkowskiesq.328 6 ปีที่แล้ว

      Tak jak pisano za komuny: "nadalismy Gdanskowi swoje ksztalty!" Czytaj: nie zrekonstruowano nic co powstalo podczas czasow rzadow pruskich. Nawet kamieniczki, ktorych przeciez w olbrzymiej wieszosci ksztalty powstaly w tamtych czasach, zostaly zbudowane jak Frankenstein. Ale w porzadku, miasto jest piekne, tylko nieco disneyowskie.

    • @nessundorma11111
      @nessundorma11111 6 ปีที่แล้ว +2

      Kamieniczki w olbrzymiej większości powstały w czasach I RP. Rządy pruskie to dla Gdańska był upadek cywilizacyjny.

    • @thomaskwiatkowskiesq.328
      @thomaskwiatkowskiesq.328 6 ปีที่แล้ว +1

      @@nessundorma11111 Nie koniecznie. Tak pisali historycy za komuny (np. skadinad swietna Historia Gdanska). Ale przeciez wiekszosc zabodowan w miejscu dawnych Walow czy Starego Miasta powstalo wlasnie za czasow pruskich i nie zostalo nigdy zrekonstruowane. Osobiscie wolalbym repliki XIX wiecznej zabudowy pruskiej na Starym Miescie niz obecnie istniejace 4 pietrowe komunistyczne potworki.

    • @nessundorma11111
      @nessundorma11111 6 ปีที่แล้ว +1

      Stare Miasto, Stare Przedmieście i Główne Miasto to zabudowa z okresu I RP. Był to rdzeń miasta w okresie jego największej świetności. Pruskie czynszówki to wianuszek wokół tego np. okolice Łąkowej. Oczywiście po wojnie odbudowano tylko Główne Miasto ale powody były prozaiczne. Nie było na nic więcej kasy. Zabudowę z XIX uważano za bezwartościową, nie tylko w Gdańsku ale wszędzie w Polsce i Europie.

  • @el_quba
    @el_quba 7 ปีที่แล้ว +1

    Żyje człowiek tyle lat w Gdańsku i nie miał nigdy pojęcia o takich szczegółach odbudowy. Stara zasada, że mieszkaniec najgorzej zna historię swojego miasta się sprawdza, niestety.

    • @tomcioraj1464
      @tomcioraj1464 4 ปีที่แล้ว

      Śmieszne, co piszesz. Nie znam takiej zasady.

  • @Grahamgusbull
    @Grahamgusbull 5 ปีที่แล้ว +2

    Beautiful city,but it’s still Danzig on my Atlas!

    • @jabon9617
      @jabon9617 4 ปีที่แล้ว +4

      Then your atlas seems to be expired. I advise buying a new one, which is accurate when concerning modern times.

    • @Grahamgusbull
      @Grahamgusbull 4 ปีที่แล้ว +1

      Jabłoń ...you’ve sussed me Jablon,so I’ll put it another way...it’s still Danzig in my 79 year old mind!

    • @jabon9617
      @jabon9617 4 ปีที่แล้ว +4

      @@Grahamgusbull I respect that. Personally speaking, in my 16 year old mind it is home, and formally speaking, it is Gdańsk and belongs to Poland. No matter how people call it, it is still an amazing, beautiful city. Have a nice day!

    • @hansguenter6263
      @hansguenter6263 3 ปีที่แล้ว

      @@jabon9617 Yes it is a fantastic former german City ;!It was transfered to Poland by Russia, therfor Poland lost their easterly territories;

  • @Artur-uf5cj
    @Artur-uf5cj ปีที่แล้ว

    czyli obecny Gdańsk to marna kopia tego co było .

  • @rejmons1
    @rejmons1 6 ปีที่แล้ว

    Gdańsk w układzie jaki powstał po 1918 r. stracił rację bytu, bo w sumie to wtedy wściekle antypolskie miasto było założone by obsługiwać polski handel. A skoro nie chcieli go obsługiwać to z czego mieli żyć? A już szczególnie po 1926 r., kiedy Gdynia stała się polskim "oknem na świat". Obsługa Prus Wschodnich była raczej kiepskim interesem. Zwłaszcza, że wielki konkurent - Kunigsberg/Królewiec miał z racji na swoją rolę historyczną "rządowe preferencje". Gdańsk jako ośrodek był skazany na nieuchronne "porastanie mchem". Myślę, że gdyby tak dalej poszło jak szło w latach 30-tych XX Gdańsk stałby się już w latach 50-tych lub 60-tych XX wieku ośrodkiem upadłym. Dopiero II Wojna Światowa, nawet jeśli przyniosła zniszczenie substancji zabytkowej miasta, była w sumie dla niego wybawieniem przed podzieleniem losu miast, które nieuchronnie chylą się ku upadkowi.

  • @twingnol
    @twingnol 10 ปีที่แล้ว +1

    Niestety brakuje w Gdańsku a w szczególności w Głównym Mieście nowej architektury. Prawdziwie szczerej i odwołującej się do historii jedynie skalą.

    • @BulldozerJack
      @BulldozerJack 10 ปีที่แล้ว +19

      Nie, nie, nie, 1000x nie!

    • @tylkotel3273
      @tylkotel3273 4 ปีที่แล้ว

      @@BulldozerJack nie denerwuj się, przecież to pisał idiota.

  • @michaelave2149
    @michaelave2149 5 ปีที่แล้ว +1

    Drezno w 1945 po nalotach zostalo prawie 99% zniszczone ,za nrd wygladalo biednie bardzo
    a wyglada lepiej niz nie jedno miasto w Polsce po wojnie i tak samo niz Gdansk
    jak to mozliwe ?

    • @BolesawPiast
      @BolesawPiast ปีที่แล้ว

      Drezno wygląda jak dupa w porównaniu starego miasta w Warszawie i Gdańska.

  • @24sell
    @24sell 9 ปีที่แล้ว

    hehe zielone dziedzince i zastawic blachozlomem hehe ;)

    • @robertr3529
      @robertr3529 8 ปีที่แล้ว

      najczęściej potrzeby dzieci (piaskownice, 'trzepaki') i starszych (ławeczki) przegrywają z potrzebami 20+ (miejsca parkingowe) !

  • @MrJoker5140
    @MrJoker5140 10 ปีที่แล้ว +2

    WY CHUJE NIE WIECIE MIASTO CO ZOSTAŁO TERAZ ZBUDOWANE NIE MA DUSZY. MOJA RODZINA CO ŻYŁA W TYCH CZASACH PRZED WOJNĄ I CZERWONYCH KUREW MIASTO BYŁO PIĘKNE KAMIENICE, SKLEPY, PARKI ,MIASTO ŻYCIA

    • @horsefish2525
      @horsefish2525 5 ปีที่แล้ว +4

      Co babcia sie nie zalapala na Gustloffa?

  • @konicz1
    @konicz1 5 ปีที่แล้ว +1

    Może Danzig bywał najbogatszym miastem Polskim, tylko że Polacy byli tu zawsze 3% mniejszością. Czy taka garstka mieszkańców może świadczyć o polskości tego Miasta?

  • @carvinieri5217
    @carvinieri5217 3 ปีที่แล้ว

    To miasto jest niestety karykaturą tego co było.To imitacja i reanimacja trupa. Gdańsk to już przeszłość.