Najbardziej niedoceniane atrakcje Polski | GOOD IDEA

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 พ.ค. 2020
  • Dołącz do Strefy Konesera! kursy.goodidea.archi/
    Seminarium o Lubiążu: kursy.goodidea.archi/product/...
    Zapisz się na nasz NEWSLETTER: www.subscribepage.com/aiagi
    ZAMÓW naszą książkę: bonito.pl/k-1334132-archistor...
    Obserwuj nas także na Instagramie:
    / architectureisagoodidea
    / natalia_aiagi
    Dołącz do Patronów: patronite.pl/aiagi
    Subskrybuj kanał: th-cam.com/users/rgajda?su...
    Odwiedź nas na / architectureisagoodidea
    Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika. Jeśli doczytałeś opis do końca, to dziękujemy! Aby to uczcić, napisz w komentarzu: "Jajko z dwoma żółtkami"

ความคิดเห็น • 537

  • @MexiErol
    @MexiErol 4 ปีที่แล้ว +373

    Najbardziej niedocenianą atrakcją Polski jest ten kanał

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +10

      💚💚❤

    • @112moneta
      @112moneta 2 ปีที่แล้ว

      Ziast budować od ZERA Pałac Saski w Warszawie lepiej byłoby wyremontować zespół klasztorny w Lubiążu. I forsy poszłoby mniej i efekt byłby prawie natychmiastowy. Ale frajerstwo pisiorskie woli ładować kasę w "Warsiawke" tak jakby nie było pilniejszych wydatków.

    • @AleksanderJanus.
      @AleksanderJanus. ปีที่แล้ว +2

      To prawda!!!

    • @ricardomatuszewski2835
      @ricardomatuszewski2835 6 หลายเดือนก่อน

      racja......drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''

  • @emiliawisniowska
    @emiliawisniowska 4 ปีที่แล้ว +150

    Moim zdaniem powinna powstać cała seria o niedocenianych atrakcjach.

    • @mariapiekutowska2570
      @mariapiekutowska2570 4 ปีที่แล้ว +2

      Zapomnieliśmy już, że sami jesteśmy osobną kulturą na mapie świata. :)

  • @Monika-uc5zk
    @Monika-uc5zk 4 ปีที่แล้ว +310

    Obraz Memlinga jest perełką malarstwa, a Wasz kanał jest perełką na Youtubie ❤️👌

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +7

      Dziękujemy! :)

    • @jerzyna1768
      @jerzyna1768 3 ปีที่แล้ว +2

      obraz Memlinga jest teraz na cenzurowanym, bo jest niepoprawny politycznie. Tęcza uwiera rządzącym, więc lepiej go nie chwalić publicznie :-)

    • @muza9015
      @muza9015 3 ปีที่แล้ว +3

      @@jerzyna1768 chyba nie uwiera skoro go jeszcze nie ocenzurowali, a jak by chcieli to by mogli . Chyba ma Pan jakieś urojenia, albo o 100 kroć wyolbrzymia Pan jakaś propagandę co trafiła do Pana. .

    • @wieslawmrozinski9347
      @wieslawmrozinski9347 3 ปีที่แล้ว +5

      @@jerzyna1768 na kanale tym w politykę się nie bawimy....rozkoszujemy się tym,co proponują nam pomysłodawcy,za co im bardzo dziękuję.

    • @alicja2230
      @alicja2230 2 ปีที่แล้ว +1

      @@goodidea_archi wiele stracił obraz Memlinga przez zamknięcie go w puszce z pancernego szkła. Widziałam go wcześniej wielokrotnie bez szyby. Cóż współcześnie tak musi być, nawet nie ze względu na potencjalnie możliwe akty wandalizmu ale na warunki wilgotnościowe i temperaturę.

  • @lanvin1982
    @lanvin1982 4 ปีที่แล้ว +45

    Jak bylem dzieckiem w latach 80-tych i 90-tych rodzice zabierali mnie i moje siostry do miast, zamkow, palacow, klasztorow i miejsc ogolnie pieknych. Miejsc wartych zobaczenia poprzez architekture jak i nature. Teraz, jako dorosly czlowiek powiem to, co rodzice mowili: "Zanim zaczniesz podziwiac zagranice, zobacz, co jest w Polsce".

  • @wojciechkobylinski7021
    @wojciechkobylinski7021 4 ปีที่แล้ว +12

    Moja lista najbardziej niedocenianych miejsc i zabytków:
    1. Stare Miasto w Lublinie (piękne, ale podobnie jak Lubiąż strasznie zapyziałe),
    2. Tykocin k. Białegostoku (senne i mało komu znane miasteczko z zachowaną architekturą sztetlową, pięknym kościołem i synagogą),
    3. Pałac w Radzyniu Podlaskim (jeden z największych i najpiękniejszych założeń pałacowych w Polsce - stan jak dla mnie fatalny),
    4. Biecz - świetnie zachowane średniowieczne miasteczko w Małopolsce,
    5. Pałac w Kozłówce (może nie największy, ale najpiękniejszy i jeden z lepiej zachowanych pałaców w tym kraju).

  • @mariaawaria6123
    @mariaawaria6123 4 ปีที่แล้ว +53

    Super..powinniście być sponsorowani przez Ministerstwo Kultury , i wtedy z większym
    rozmachem....macie wielki talent !!! tylko rozwijać

    • @mirkap5865
      @mirkap5865 11 หลายเดือนก่อน +1

      Minister woli sponsorować Bąkiewicza ( i jemu podobnych).

  • @aleksanderolaf8911
    @aleksanderolaf8911 4 ปีที่แล้ว +61

    Muzeum Narodowe w Gdańsku leży jakieś 500 metrów od Długiej, więc ta wyprawa to raptem 10 min. spacerkiem. Problemem jest chyba psychologiczna bariera w postaci konieczności przekroczenia ruchliwej ulicy (Podwale przedmiejskie) i przejścia przez raczej mało estetyczną dzielnicę jaką wciąż jest Przedmieście. Notabene autor pomysłu by przeciągnąć ekspresówkę przez środek historycznego centrum zasługuje na najwyższy wymiar kary ;)

    • @conradsz
      @conradsz 3 ปีที่แล้ว +3

      "Takie czasy" . To samo zadziało się na przykład we Wrocławiu.Niestety.

    • @prkp7248
      @prkp7248 3 ปีที่แล้ว +3

      @@conradsz stety niestety. Nie ma co porównywać. Jeszcze w XIX wieku obecna Kazimierza Wielkiego (trasa W-Z) była wielkim ściekiem nazywanym "czarną Oławą". Po zasypaniu jej ze względów sanitarnych Niemcy niezbyt kwapili się do zabudowania tego terenu. Kiedy za Gierka wyznaczono W-Z, to oprócz ówczesnego samochodowego spojrzenia na miasto, chodziło o to by usunąć samochody z rynku, placu solnego i centrum starego miasta. Bez W-Z nie byłoby ani dogodnej drogi dla tramwajów (które przecież w tym miejscu spotykają się z różnych części miasta), ani nie byłoby wyłącznej strefy pieszej na rynku, świdnickiej, kuźniczej, placu solnym itd. Dzięki tej zmianie, przechodząc przez tylko jedno przejście podziemne, możesz przejść spod Opery na drugi koniec starego miasta, do Uniwersytetu.

    • @redcezet3505
      @redcezet3505 2 ปีที่แล้ว +2

      można tą wycieczkę urozmaicić odwiedzeniem Biskupiej Górki, która jest nieco dalej niż Muzeum Narodowe. Dlaczego warto?Podejście ulicą Biskupią, gdzie kamienice zawierają przedwojenne napisy. do tego dziedziniec przed budynkie: Gdańska Szkoła Wyższa. Słowem - powrót do przeszłości. warto

    • @Tessali666
      @Tessali666 2 ปีที่แล้ว +1

      Osobiście mam duży problem z Muzeum Narodowym w Gdańsku bo jest ono w gruncie rzeczy jednym z najgorszych w Polsce. Kolekcje w Poznaniu, Wrocławiu, nawet w Toruniu są zdecydowanie bogatsze. Wynika to między innymi z podziału muzeum na kilka oddziałów, z których ten ze sztuką dawną nie jest nawet najbardziej interesujący :)

  • @jackaubrey2357
    @jackaubrey2357 4 ปีที่แล้ว +45

    Na Dolny Śląsk można przeznaczyć pół życia, a i tak nie odkryć wszystkiego. Najbardziej niedoceniane obiekty: katedra w Świdnicy, Międzygórze, pijalnie zdrojowe dolnośląskich uzdrowisk, bazylika w Trzebnicy, wieża w Siedlecinie, architektura Łużycka i Karkonoska, Kamieniec Ząbkowicki, Dolina Pałaców przy Jeleniej Gorze... Ech i dużo więcej.

    • @hannaszura6368
      @hannaszura6368 2 ปีที่แล้ว +1

      No i Krzeszów,Kolorowe jeziorka,Czy muzea w Kamiennej Górze

  • @neriah.5605
    @neriah.5605 4 ปีที่แล้ว +5

    Nie wiem, na ile to się zalicza to "niedocenianych" atrakcji Polski, bo wg strony internetowej 60-80 tys. zwiedzających rocznie, ale super jest muzeum w Sanoku. Przepiękny zbiór ikon prezentowanych chronologicznie, galeria Mariana Kruczka, o którym szczerze mówiąc wcześniej nie słyszałam, ale mnie zachwycił, no i duży zbiór dzieł Zdzisława Beksińskiego - na żywo to robi zupełnie, ZUPEŁNIE inne wrażenie, niż przeglądając jego prace w książkach czy internecie. Ta mnogość szczegółów, której nie widać. Mogłabym z tego muzeum przez tydzień nie wychodzić.

  • @jakubcichocki79
    @jakubcichocki79 4 ปีที่แล้ว +26

    Pochodzę z Bytomia, wychowałem się dosłownie 1 km od elektrowni Szombierki. Potęga i ogrom tego zespołu budynków zawsze mnie przytłaczała no i przypominala piękno architektury przemysłowej. Teraz mieszkam od lat Zagłębiu Ruhry i tutaj kultywuje się z wielką troska industriakny charakter miast... Szkoda naszych pięknych i nie tylko slaskich pereł architektonicznych. Pozdrawiam serdecznie

  • @basiahandzel1839
    @basiahandzel1839 4 ปีที่แล้ว +86

    Polecam odwiedzić pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

    • @macicowata
      @macicowata 4 ปีที่แล้ว +5

      Polecam! Bylam tam 11 lat temu i 3 lata temu, przez ten czas bardzo dużo się zmieniło (na lepsze). Pałac jest piękny

    • @pizmak6268
      @pizmak6268 4 ปีที่แล้ว +2

      Oh tak! Jest to istne neogotyckie cudo! Polecam ją także.

    • @mecx7322
      @mecx7322 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Ten wspanialy palac byl ogalacany w czasach PRL przez "ludowa" wladze. Cudowne marmurowe posadzki sa dzis w Warszawie w Palacu Kultury i Nauki oraz w Urzedzie Rady Ministrow przy Alejach Ujazdowskich.

  • @annamorawska2824
    @annamorawska2824 4 ปีที่แล้ว +8

    Proponuję pałac w Pszczynie na Śląsku. Zachowany z prawie całym wyposażeniem w stanie prawie idealnym. Nigdy nie zrabowany, wg mnie mógł by obdarzyć kilka zamków i pałaców.

  • @namedesired
    @namedesired 4 ปีที่แล้ว +63

    Muszę przyznać, że w ogóle nie przeszkadza mi, że nie wychodzicie w miasto :) "Gadająca głowa", a gadająca mądrze i rzeczowo, też jest super :)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +6

      Dziękujemy! Brakuje nam "wyjściowych" odcinków, ale jakoś nagrywanie w maseczkach nam się nie uśmiechało. Może teraz spróbujemy jakoś ruszyć w teren :)

  • @isalum9308
    @isalum9308 2 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję za przekaz...bardzo interesujący...pozdrawiam...

  • @AgnieszkaOlga
    @AgnieszkaOlga 4 ปีที่แล้ว +25

    bardzo niedoceniane jest wczesne średniowiecze w Polsce - może dlatego, że takie "niewyględne", skromne, często niezachowane w całości albo poddawane renowacji dopiero współcześnie - na przykład kościoły i klasztory cysterskie w Sulejowie, Koprzywnicy, Wąchocku (żywej duszy nie widzieliśmy!), romańskie kościoły w Kruszwicy, Inowrocławiu, Tumie pod Łęczycą; no i chyba najbardziej niedoceniany - boć to ruina - a tak ważny w historii, historii sztuki i historii architektury w Polsce Ostrów Lednicki...
    Poza tym wielkie podziękowania za ten kanał, jesteśmy fanami! :-)

    • @maciejkoszyk3093
      @maciejkoszyk3093 4 ปีที่แล้ว

      O tak! Dorzuciłbym mniejsze perełki jak kościółek w Tropiu czy przedpańswowe grody, np. wspomniany Ostrów Lednicki, ale także Giecz czy ogromny Stradów, Naszacowice czy Zawadada Lanckorońska na południu Polski - te też są bardzo "niewyględne", ale ogromem robią duże wrażenie.

    • @mieszkogulinski168
      @mieszkogulinski168 3 ปีที่แล้ว

      I prawie w ogóle nieznane romańskie kościoły w rejonie Stargardu.

    • @asheekk
      @asheekk 2 ปีที่แล้ว

      dorzuciłabym romański kościółek św. Idziego w Inowłodzu w Łódzkiem. Położony na wzgórzu z widokiem na piękną Pilicę. Perełeczka. :)

  • @maciejjuncewski1692
    @maciejjuncewski1692 4 ปีที่แล้ว +11

    Gratuluję programu, bo nie tylko uczy, ale jest świetnie prowadzony. Jest ta charyzma w tym vlogu. 👍🇵🇱❤🏠

  • @Rezydentow_para
    @Rezydentow_para 4 ปีที่แล้ว +74

    Przepraszamy Państwo ale wykorzystujemy niektórą wiedzę z waszych filmów w odcinkach na naszym kanale opowiadając o Polsce w języku rosyjskim.

    • @orkako
      @orkako 4 ปีที่แล้ว +32

      Wątpię aby się ktoś za to gniewał. Szerzenie wiedzy to wspaniała rzecz, i pewnie autorzy czują satysfakcję, że inspirują innych, ale wypada, aby w odcinkach podać link do tego kanału.

    • @Rezydentow_para
      @Rezydentow_para 4 ปีที่แล้ว +11

      @@orkako tu się zgadazm, zrobimy to następnym razem

    • @aleksanderolaf8911
      @aleksanderolaf8911 4 ปีที่แล้ว +6

      Robią Państwo dobrą robotę popularyzując nasz kraj ale materiał o Zamościu , aż się prosi o właściwy przypis z podaniem źródła.

    • @Rezydentow_para
      @Rezydentow_para 4 ปีที่แล้ว +8

      @@aleksanderolaf8911 tak jest własnie w tym odcinku korzystaliśmy z informacji od Pana Radoslawa i Natalii, w reszcie tego nie bylo. Trzeba dodac info o kanale Good Idia zgadza sie.

    • @Rezydentow_para
      @Rezydentow_para 4 ปีที่แล้ว +19

      @@aleksanderolaf8911 Dodane! Done :-)

  • @monikamonika1055
    @monikamonika1055 4 ปีที่แล้ว +13

    Mój ulubiony Kościół Pokoju w Świdnicy! Tajemnicza atmosfera.... i zapach drzewa..... Obraz Memlinga - zróbcie film, proszę 💗....?

  • @edynovac2991
    @edynovac2991 4 ปีที่แล้ว +33

    Proponowalabym zwrocic uwage na Grudziadzkie Spichrze z 14 wieku, a Nasze Miasto jest z13 wieku; z piekna historia, zabytkami i architektura. Przyroda w Dolinie Dolnej Wisly i szlaki turystyczne-cymes-polecam! Gora Zamkowa, Gora Garnizonowa, Cytadela itd...

    • @MsRockAndRollQueen88
      @MsRockAndRollQueen88 4 ปีที่แล้ว +1

      Miałam okazję odwiedzić i byłam pozytywnie zaskoczona :) Wcześniej Grudziądz mi się w niczym specjalnym nie kojarzył, a jest to naprawdę bardzo urokliwe miasto 👌

    • @bartekwaw5273
      @bartekwaw5273 4 ปีที่แล้ว +1

      też marzę o odcinku o grudziądzkich spichlerzach :)

    • @wiktorzydak9342
      @wiktorzydak9342 3 ปีที่แล้ว

      Ogólnie cała dolina dolnej wisły jest pełna niesamowitych budowli

  • @tomaszcichosz
    @tomaszcichosz 4 ปีที่แล้ว +11

    Każdemu kto odwiedza Wrocław polecam wybrać się do wsi Żórawina (jakies 5-10 minut jazdy samochodem od granicy miasta) i zobaczyć unikatowy manierystyczny Kościół Świętej Trójcy. Na wikipedii znajdziecie zdjęcia.

    • @pusiasoft
      @pusiasoft 4 ปีที่แล้ว +2

      Ze zdjęć wynika, że to rzeczywiście jest piękna perła.

    • @ryszardadamski
      @ryszardadamski 4 ปีที่แล้ว +1

      To prawda. Ten kościół jest fenomenalny. Nawet można by pod UNESCO podejść z wpisem.

  • @panjaca5697
    @panjaca5697 4 ปีที่แล้ว +37

    Może Chełmno? Zdominowane przez pobliski Toruń i właściwie puste. Można się przenieść w czasie, a jak się trochę powłóczyć, to można znaleźć prawdziwie magiczne miejsca.

    • @danielwlazo5922
      @danielwlazo5922 4 ปีที่แล้ว +2

      Stare miasto jest piękne, ale mocno zaniedbane. Poza ratuszem (który jest spektakularny) czuć, że to wszystko mogłoby być piękne, ale podupadło.

    • @panjaca5697
      @panjaca5697 4 ปีที่แล้ว

      @@danielwlazo5922 Tak, tłumy turystów nie będą nam przeszkadzały. Ten wielki kościół gotycki jest wart obejrzenia (tylko musi być otwarty), mury, park. Później można skoczyć do Świecia na zamek..

    • @wlodekkrajewski5826
      @wlodekkrajewski5826 4 ปีที่แล้ว +4

      Chełmno popieram, ale jak chwaląc je można nie wspomieć o relikwiach św. Walentego w kościele Wniebowzięcia NMP :-O

    • @panjaca5697
      @panjaca5697 4 ปีที่แล้ว +2

      @@wlodekkrajewski5826 Nie można. Nie jestem z Chełmna i nawet o tych relikwiach nie wiedziałem. Dobrze,że pan o tym wspomniał. Stąd pewnie to miasto zakochanych..

    • @mm-rz9wr
      @mm-rz9wr 4 ปีที่แล้ว +2

      Chełmno to jedno z najpiękniejszych miast na skalę europejską i równe Toruniowi choć mniejsza skala oczywiście!

  • @patrykstaruch9170
    @patrykstaruch9170 4 ปีที่แล้ว +15

    Zachęcam do odwiedzenia zasługującego na uwagę Mauzoleum Piastów śląskich w Legnicy. Pracowałem przy konserwacji wnętrz rok temu.
    Wspaniały odcinek!
    Jajko z dwoma żółtkami!

  • @leonboss8147
    @leonboss8147 4 ปีที่แล้ว +43

    Odcinek jak zawsze świetnie wykonany. Ale pozwolę dodać że w przypadku niedocenionych zabytków należało by wymienić nie samo opactwo w Lubiążu a cały Dolny Śląsk, bo tak naprawdę ten region to jedno WIELKIE muzeum (niestety niszczejące), osobiście uważam że państwo mogliby nagrać jednego dnia film tylko o Dolnym Śląsku, gdzie został by wytłumaczony szerszej publice ten niepojęty skarb, ale chodzi mi tutaj bardziej o niezliczone pałace które popadają w ruinę (ponieważ państwo już nagrali film o zabytkach, które mimo wszystko były w dobrym stanie technicznym). Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów.

    • @mlodykonieczko5770
      @mlodykonieczko5770 4 ปีที่แล้ว +2

      było i dzięki kanałowi poznałem Krzeszów :)
      th-cam.com/video/pcAOSeRgjRw/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/NCbkIzXJ1S8/w-d-xo.html

    • @a.n.416
      @a.n.416 4 ปีที่แล้ว +4

      Na Dolnym Sląsku: Krzeszów, Henryków, Zagań, Swidnica (kościół Pokoju i Katedra), Kłodzko, Lwówek Sląski, Nysa, Trzebnica, Brzeg, Zamek Ksiąź, Bystrzyca Kłodzka, Strzegom..i cała masa innych najstarszych miast w Polsce zakładanych na prawie magdeburskim.

    • @rudolfolma2783
      @rudolfolma2783 4 ปีที่แล้ว

      Bez komentarza.
      Wybierz w Google hasła:
      " ZNIKAŁY ZABYTKOWE DZIELNICE A NAWET CAŁE MIASTA "
      " WROGIE PAŁACE SZŁY Z DYMEM NA GÓRNYM ŚLĄSKU "
      " 10 ZNISZCZONYCH PAŁACÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU -- 10 POWODÓW DO WSTYDU "
      " JAK PLĄDROWANO GROBOWCE. O cmentarnym szabrze na poniemieckich ziemiach "
      " SZABER ZIEM " ODZYSKANYCH "
      Tak Polacy niszczyli dziedzictwo kulturowe Śląska dlatego wiele miast na Śląsku nie ma historycznych śródmieści.
      " ZIEMIE ODZYSKANE...GWAŁTEM "
      Nie oszczędzili kilkuletnich dzieci i nie były to przypadki rzadkie.
      OLMA von Sankt Gallen

    • @robertlewandowski9162
      @robertlewandowski9162 4 ปีที่แล้ว +3

      zdecydowanie! jestem z wielkopolski ale obiektywnie musze przyznac ze Dolny Slask to napiekniejszy region Polski. ogrom zamkow i palacow przytlacza (pozytywnie oczywiscie)

    • @112moneta
      @112moneta 2 ปีที่แล้ว +1

      Wiecie dobrze ze "zawdzięczamy" ten stan rzeczy zwycięskiej Armii Czerwonej która lupiła, szabrowala i wywoziła wyposażenie całych zamków, pałaców i innych zabytków kultury do SOJUZA, A to co zostało było palone lub wysadzane w powietrze. Reszty rabunków dokonali "centralacy" tj szabrownicy z centrum Polski. To było prawdziwe Eldorado dla wszelkiej maści zuli i bandytów z Polski Srodkowej. Nieźle obłowili się też różni kacykowie partyjni i ubecy.

  • @joannabrochocka-peka2529
    @joannabrochocka-peka2529 4 ปีที่แล้ว +11

    Zachęcam twórców AIAGI i wszystkich fascynatów sztuki do odwiedzenia katedry we Fromborku i Fromborka w ogóle. Architektura zapiera dech w piersiach!

  • @DrukarzPL
    @DrukarzPL 4 ปีที่แล้ว +1

    Drewnianą architekturę sakralną można też spotkać na Górnym Śląsku - w Katowicach jest kościół parkowy w Parku Kościuszki, przeniesiony tam ze Syryni jeszcze za czasów pruskich, w Gliwicach kościół parafialny w pw. Wniebowzięcia NMP w Parku Kozielskim, przeniesiony również za czasów pruskich, z Olesna, w Mikołowie-Borowej Wsi kościół pw. św. Mikołaja, w Bieruniu kościół pw. św. Walentego, w Ćwiklicach koło Pszczyny kościół pw. św. Marcina i wiele, wiele więcej. Polecam obejrzeć jak najwięcej z nich, większość jest zachowana w doskonałym stanie, ponieważ są ciągle używane. Plusujcie komentarz, jeżeli uważacie, że warto by było, żeby Radek z Natalią zainteresowali się tym tematem, na pewno dla wielu byłoby dużym zaskoczeniem, że na Górnym Śląsku oprócz kopalni i post-komunistycznych blokowisk można znaleźć również takie parełki :D

  • @berlineczka
    @berlineczka 2 ปีที่แล้ว +2

    Rogalin pod Poznaniem. Z jednej strony późnobarokowy/klasyczystyczny Pałac Raczyńskich ze wspaniałymi zbiorami malarstwa, z drugiej najstarsze dęby w Polsce w starorzeczu Warty, w tym słynne Lech, Czech i Rus.

  • @HenioKrzem
    @HenioKrzem 4 ปีที่แล้ว +15

    Może Bazylika w Wambierzycach. To jest fajny rarytasik. Albo trochę szerzej znane - wiadukty w Stańczykach :)

  • @MikeG-dc2sz
    @MikeG-dc2sz 4 ปีที่แล้ว +17

    bardzo lubię,wręcz uwielbiam was oglądać,chociaż przyznam, ze nigdy się nie interesowałem tym tematem. zaszczepiliście mi swoja pasje do architektury . Fajni z was ludzie pozdro z Londynu

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +2

      Dziękujemy serdecznie! To dla nas bardzo ważne słowa! Pozdrawiamy!

  • @tomekm.4979
    @tomekm.4979 4 ปีที่แล้ว +14

    Takie miejsce niedocenione to dla mnie kaplica świętej Trójcy na zamku w Lublinie z freskami zamówionymi przez Jagiełę. Prawdziwe pogranicze Wschodu i Zachodu.

    • @tatandvlog8192
      @tatandvlog8192 4 ปีที่แล้ว +2

      I chyba jedyny prawdziwy portret króla Jagiełły.

  • @skkrawczyk
    @skkrawczyk 4 ปีที่แล้ว +22

    Byczyna w woj. opolskim - niesamowite miasteczko otoczone średniowiecznymi murami miejskimi, zachowanymi w prawie oryginalnym stanie.

    • @ryszardadamski
      @ryszardadamski 4 ปีที่แล้ว

      Zabudowa niestety wybrakowana, plomby brzydkie, część domów źle remontowana, nieudolnie albo się sypią.

  • @mecx7322
    @mecx7322 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Na Pomorzu Zachodnim tez jest co nieco. W Stargardzie ( Szczecinskim ) jest ogromna gotycka katedra Najswietszej Marii Panny, jeden z najwiekszych kosciolow w Polsce; najwyzsze sklepienie nawy glownej i najwyzsze kolumny w calym kraju.

  • @szymonj8830
    @szymonj8830 4 ปีที่แล้ว +1

    Z architektury drewnianej serdecznie polecam kościół św. Marcina w Grywałdzie w Małopolsce, blisko Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy, na granicy Pienin i Gorców. Kościół jest położony na wzgórzu, pięknie oświetlony w nocy, a wnętrze zapiera dech (piękne polichromie!)

  • @annajakobiec7856
    @annajakobiec7856 3 ปีที่แล้ว +2

    Dla mojej rodziny wielkim odkryciem była twierdza Wisłoujście w Gdańsku. Polecam to niesamowite miejsce. Sami jesteśmy pasjonatami zwiedzania Polski i staramy się zaszczepić tą pasję dzieciom. Dziękujemy za wszystkie inspiracje płynące z kolejnych filmów.

  • @annajakubowska584
    @annajakubowska584 4 ปีที่แล้ว +14

    Byłam w Lubiążu, po tym jak obejrzałam jeden z Waszych odcinków o zabytkach Dolnego Śląska. Potwierdzam, robi niesamowite wrażenie.

    • @Kulawy_Zdzisiu
      @Kulawy_Zdzisiu 4 ปีที่แล้ว +2

      Także odwiedziłem po tym odcinku. Przerażające, że jedyne źródło utrzymania klasztoru to wpływy z biletów. Oby turystów było jak najwięcej - jak przyjechałem, to parking był pełen. Widocznie wasz film robi tu dobrą robotę :)

  • @marekpyzowski8585
    @marekpyzowski8585 4 ปีที่แล้ว +4

    A ja dopisałbym Zamek Piastów Śląskich w Brzegu leżący podobnie jak Lubiąż na przepięknym Dolnym Śląsku. Perła renesansu w tej części Europy z bogato zdobioną bramą wjazdową, która obok kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu zaliczana jest do najcenniejszych szesnastowiecznych dzieł sztuki w Polsce. W dodatku w przyzamkowych kościele mieszczącym książęce mauzoleum pochowanych jest co najmniej 43 przedstawicieli dynastii piastowskiej. To największa nekropolia tej królewskiej rodziny w Polsce 🙂

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +2

      O zamku w Brzegu mamy sporo w naszym filmie o Dolnym Śląsku: th-cam.com/video/pcAOSeRgjRw/w-d-xo.html Zapraszamy! :)

  • @anitablondi3615
    @anitablondi3615 4 ปีที่แล้ว +5

    Polecam sam Dolny Śląsk jako krainę pałaców, a tam szczególnie dwie perełki, pod wrażeniem których pozostaję, odkąd je zobaczyłam i zwiedziłam parę lat temu: pałac w Gorzanowie (aktualnie odnawiany, moim zdaniem ewenement na skalę europejską) oraz pałac w Bożkowie (zamknięty, ale przy odrobinie szczęścia i spotkania stróża da się zwiedzić, w środku cudownie). Warto tez odwiedzić położony niedaleko dwór Sarny ze zjawiskową kaplicą Jana Nepomucena.

  • @anielka333
    @anielka333 4 ปีที่แล้ว +23

    Wiem, że Podlasie kojarzy się źle w Polsce, ale mamy perełki architektury jak mechet w Kruszynianach, cudowne drewniane cerkwie i domy w okolicach Hajnówki. Nie pomijając serca Podlasia samego Białegostoku. Serdeczne pozdrowienia!

    • @7quercus77
      @7quercus77 3 ปีที่แล้ว +1

      Mi kojarzy się dobrze. Co więcej, dla mnie jako dolnoślązaka, jest nawet nieco egzotyczne.

  • @bartekjanusz9715
    @bartekjanusz9715 4 ปีที่แล้ว +7

    Od razu do głowy mi przyszła niedoceniana i w świadomości Polaków niestety mało znana kaplica św. Trójcy na zamku w Lublinie. A z mojego regionu czyli z Galicji ciągle nie docenia się zespołu 400 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, nie ma drugiego takiego zespołu nekropolii w Polsce.

  • @Kuba9559
    @Kuba9559 4 ปีที่แล้ว +14

    kiedyś w gimnazjum zobaczyłem ten obraz w jednym z podręczników, dzięki temu filmikowi na pewno pójdę odwiedzić ten obraz

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +3

      Super! ;) życzymy miłych wrażeń!

  • @archeowoodcraft36
    @archeowoodcraft36 4 ปีที่แล้ว +7

    od siebie polecę coś o czym słyszałem, ale dopiero kilka dni temu zdałem sobie sprawę jak jest piękne - synagoga w Tykocinie.

  • @kfiatooshek
    @kfiatooshek 4 ปีที่แล้ว +25

    A wiecie z czym mi sie kojarzy Polska? Z wiejskimi kapliczkami przy drodze. Jak wrocilam z kilkuletniego pobytu za granicą, zobaczylam tego typu maleńkie cudenka przy drogach w Małopolsce bylam jakoś wzruszona.

    • @xccxcc
      @xccxcc ปีที่แล้ว

      Mnie akurat one denerwują... jestem z lubelskiego i są one na kazdy rogu w miateczkach i wsiach

  • @pusiasoft
    @pusiasoft 4 ปีที่แล้ว +4

    Moja lista to:
    - Kłodzko
    - Leśnica we Wrocławiu
    - Kalisz
    - Rynek w Bytomiu Odrzańskim
    - Stare miasto w Oleśnicy
    - Zespół klasztorny w Henrykowie
    - Bazylika w Bardzie Śląskim
    - Estakada kolejowa w Strzegomiu (została właśnie wyremontowana)
    - Dworzec Wrocław Główny
    - Hala peronowa na stacji Legnica
    (Ogólnie hale peronowe w Polsce są tylko 3, trzecia w Gliwicach)
    - Kaplica bł. Czesława w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu
    - Frombork (np. w katedrze jest tiara Piusa II)
    - Wiadukt nad Świdnicką we Wrocławiu
    - Park Południowy we Wrocławiu
    No i Krakowiacy powinni się wypowiedzieć co do wielu swoich kościołów, które pewnie nie są już zbyt znane z nazwy, raczej odwiedzane przypadkowo jak: kościół na Skałce, Bożego Ciała, Przemienienia Pańskiego, św. Krzyża, św. Anny czy Piotra i Pawła.

    • @kubakuba1112
      @kubakuba1112 4 ปีที่แล้ว

      Ta hala peronowa jest w Bytomiu, w Gliwicach nigdy nie było hali.

    • @pusiasoft
      @pusiasoft 4 ปีที่แล้ว

      @@kubakuba1112 A to niby co jest?
      upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/Dworzec_kolejowy_w_Gliwicach%2C_widok_na_perony.jpg
      Ale dobrze wiedzieć, że są cztery w Polsce.

  • @just-xis
    @just-xis 3 ปีที่แล้ว +1

    Obiektem o ciekawej historii i chyba mało popularnym w Polsce jest na pewno Wieża Książęca w Siedlęcinie na Dolnym Śląsku. Na szczególną uwagę zasługują malowidła na jednym z pięter wieży, ale i sam budynek jest bardzo interesujący. Swoją drogą chętnie zobaczyłbym serię na temat dolnośląskich zamków, albo zapory w Pilchowicach i pięknego mostu w jej okolicy. Pozdrawiam!

  • @marti160
    @marti160 4 ปีที่แล้ว +3

    W ogóle mi się wydaje że w Polsce mamy problem z dobrym marketingiem. Ludzie po prostu o wielu miejscach nawet nie slyszeli, więc dobrze że jesteście! Zgadzam się z innymi że przydałaby się cała seria o perełkach z różnych zakątków Polski :)

  • @mariannaczekala5447
    @mariannaczekala5447 4 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję Wam za ten kanał!

  • @jerzyna1768
    @jerzyna1768 3 ปีที่แล้ว +1

    p.Radku bardzo polecam mało znany kościółek w Klępsku k.Swiebodzina, Jadąc z nad morza na wakacje w góry skręciliśmy trochę z głównej drogi, ale warto było. Takich polichromii nie mamy wiele w Polsce, a tym bardziej w małym kościółku na wsi. Aż cud że to się zachowało do dzisiaj. Sam kościółek jest z XIV w. ale polichromie powstały ok 1600r. Polecam, bo warto promować takie perełki

  • @grzegorzfilipowicz3788
    @grzegorzfilipowicz3788 4 ปีที่แล้ว +3

    Mógłbym prosić o odcinek o przepięknej, ale dość mało znanej katedrze ormiańskiej we Lwowie? Ma cudowny klimat i wprost zachwyca mozaikami J. Mehoffera i malowidłami J. H. Rosena

  • @goschka25
    @goschka25 4 ปีที่แล้ว +2

    Super odcinek.!!muszę przyznać,że dzisiajszą niedzielę spędziłam z razem z Wami studiując w skupieniu kurs z historii sztuki ze strefy konesera i czekam na ciąg dalszy.!!osobiście polecam zwiedzanie Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie znajdują się prawdziwe perełki z okresu średniowiecza.Sąd Ostateczny Hansa Memlinga absolutnie must have- w ubiegłym roku oglądałam to dzieło ponownie w absolutnym odosobnieniu i byłam bardzo zdziwiona ,że praktycznie przez 2 godziny byłam sama.Obraz i sama jego historia to gotowy scenariusz na film sensacyjny!!polecam też książkę profesora Jerzego Jankau- Chirurg plastyk patrzy na obraz Hansa Memlinga.love Memling!!

  • @mieszkogulinski168
    @mieszkogulinski168 4 ปีที่แล้ว +1

    Z mniej znanych miejsc, które miałem okazję odwiedzić, wymieniłbym:
    - sanktuarium w Chwalęcinie (woj. warmińsko-mazurskie, niedaleko Ornety) - bogato zdobiony kościół w bardzo drobnej wsi.
    - muzeum w Woli Gułowskiej (na północny wschód od Dęblina) poświęcone bitwie pod Kockiem. Małe ale niesamowicie dobrze wykonane.
    - Bydgoszcz, bazylika i secesyjne kamienice
    - klasztor w Leżajsku - ogromny i bogato zdobiony.
    - opuszczone wsie w Bieszczadach - świadectwo tragicznej historii. Na przykład Łopienka, gdzie odbudowano ruiny cerkwi.
    - może nie jest to jakiś szczególny obiekt pod względem architektury, ale zamek w Reszlu (woj. warmińsko-mazurskie). Z zamku widać przede wszystkim stare miasto i okoliczne pola, i nie widać dużo nowoczesnych budynków, przez co można się poczuć, jakbyśmy przenieśli się do średniowiecza.
    - nie wiem jak bardzo to jest znany obiekt, ale - muzeum przemysłu naftowego w Bóbrce.

  • @bartek.poplawski
    @bartek.poplawski 4 ปีที่แล้ว +27

    Pani Natalio uwielbiam jak pojawia się Pani w filmach! Odcinek pierwsza klasa (jak zawsze) ❤

  • @kacperczajka9196
    @kacperczajka9196 3 ปีที่แล้ว +2

    Super kanał! Dopiero dzisiaj go odkryłem. Wspaniała robota! Bardzo ciekawie prowadzone! Dziękuję

  • @dorotahukisz1027
    @dorotahukisz1027 3 ปีที่แล้ว +1

    Pod Poznaniem w Puszczy Zielonce jest Szlak kościołów drewnianych. Zobaczenie tych pięknych obiektów, w tak przepięknym otoczeniu zachwyci każdego wrażliwego człowieka. zapraszamy

  • @grazynab5663
    @grazynab5663 4 ปีที่แล้ว

    Pani Natalio i Panie Radku, proszę przedstawić, - kiedyś to były piękne budowle, a dzisiaj w ruinie, nikt o nich nie myśli, nie dba, to smutne. Zauważyłam takie w zachodniej części Polski np w Żarach, jest ich przecież w Polsce jeszcze wiele. Bardzo interesujące są Wasze programy,

  • @lolipop13n
    @lolipop13n 2 ปีที่แล้ว +1

    Muzeum Narodowe we Wrocławiu też ma kiepskie godziny otwarcia (aktualnie to nawet mniej korzystne dla zwiedzających niż te w Gdańsku), a w 2019 roku wszystkie oddziały muzeum zaliczyły łącznie prawie 600 tys. zwiedzających. chyba chodzi tu o to "bycie frontem do klienta" :) Bo we Wrocławiu dzień darmowego zwiedzania wystaw stałych to sobota, dużo jest ciekawych wystaw czasowych, które mogą przy okazji przyciągnąć kogoś na wystawy stałe. Nie wiem, jak Gdańsk radzi sobie w mediach społecznościowych i reklamie, ale Wrocławiowi czasem udaje się całkiem nieźle wypromować (np. obraz portret "Roberta de Niro" czy jesienne zdjęcie, które jakoś się wiralowo rozeszło w internecie któregoś roku). No i odnoszę takie wrażenie, że wrocławskie muzeum też stawia na ofertę dla mieszkańców miasta, a nie tylko turystów. Mnie samej zdarzyło się obejrzeć kilka wystaw po dwa razy :)

  • @izabellaossolinska9914
    @izabellaossolinska9914 3 ปีที่แล้ว +1

    O obrazie Memlinga w Gdańsku nawet nie wiedziałam, a to miasto jest jednym z celów moich przyszłych podróży. Dzięki za polecenie, na pewno zajrzę! I dziękuję za ten świetny kanał. Od kilku dni chłonę wasze odcinki i bardzo podoba mi się przekazywanie wiedzy w tak przyjemny w odbiorze sposób :)

  • @elenasopocko1094
    @elenasopocko1094 4 ปีที่แล้ว +13

    W 2019 roku byłam w muzeum narodowym w Gdańsku- wspaniały muzeum! Pozdrawiam z Białorusi.

  • @wlodekkrajewski5826
    @wlodekkrajewski5826 4 ปีที่แล้ว +8

    Gdańsk, MN - miałem to samo poczucie, w zeszłym roku w lecie dotarliśmy z rodziną do muzeum sporo przed piątą, aby pocałować klamkę, do głowy nam nie przyszło, że w cywilizowanym kraju, w środku lata i sezonu muzeum jest czynne do 17:00. Obraz Memlinga i inne eksponaty obejrzeliśmy następnego dnia, ale niesmak pozostał. Miejscowy wyjaśniał nam, że muzeum nie jest dla zwiedzających, tylko jest miejscem pracy dla obsługi, tzw. kustoszy, którzy lubią być wcześnie w domu :-(
    PS. Na szczęście dotarliśmy tego dnia do pewnego pubu na Straganiarskiej, który był otwarty do 23:45, a właściwie, jak przyznała obsługa, dopóki są goście. No, ale to inna cywilizacja .... a piwo wzbogacałem jajkiem z dwoma żółtkami.

    • @danziger3434
      @danziger3434 4 ปีที่แล้ว

      Niestety ten miejscowy chyba nie był za dobrze zorientowany w funkcjonowaniu muzeów. W żadnym muzeum kustosze nie są zaliczani do obsługi, nie siedzą i nie pilnują ekspozycji, a od ich czasu pracy nie zależą godziny otwarcia instytucji. Ale zgodzę się, że w Narodowym w Gdańsku mogłyby być inne godziny otwarcia. Szkoda też, że to muzeum jest tak nieudolnie promowane, bo znajdują się w nim bardzo ciekawe zbiory.

    • @wlodekkrajewski5826
      @wlodekkrajewski5826 4 ปีที่แล้ว

      Miejscowy był ironiczny, kustoszami nazywam personel, który dba, aby nie podchodzić zbyt blisko arcydzieł, przy czym tabliczki z informacjami są wypełnione maleńkimi literkami, ja słabo widzę, więc cały czas słyszałem: - Proszę nie podchodzić tak blisko -. Noszszsz ....
      OK, pewnie te panie pracują na stanowiskach typu: operator obsługi sali, generator ruchu muzealnego, animator obsługi pozamuzealnej itp. Duża szkoda, ta nieudolność bije w oczy :-(

  • @meluzyna55
    @meluzyna55 4 ปีที่แล้ว +17

    Chociażby nieznane Bejsce, a tam perełki- kaplica Firlejów + pałac Jakuba Kubickiego wybudowany dla Badeniego. I jeszcze jedno, stare cmentarze i sztuka funeralna o której tak mało się mówi, wielka szkoda.

    • @girlfromarthistoryschool
      @girlfromarthistoryschool 4 ปีที่แล้ว +4

      Zgadzam się, że sztuka funeralna w Polsce jest bardzo niedoceniana! A wielka szkoda, bo jest piękna i wzruszająca.

    • @monikamonika1055
      @monikamonika1055 4 ปีที่แล้ว +4

      Ja bym jescze dodała stare kapliczki z których niejedna ma swoją własną historię.

    • @jakubzawadzinski2532
      @jakubzawadzinski2532 4 ปีที่แล้ว +1

      Odcinek o najpiękniejszych Polskich cmentarzach, poczynając od naszych pięknych Krakowskich Rakowic :D

    • @AnnaMammaMia
      @AnnaMammaMia 4 ปีที่แล้ว

      Tak, cmentarze to miejsca kryjące tysiące ciekawostek i perełek rzeźbiarskich, choć ze względu na specyficzny, użytkowy (zwykle też sakralny) charakter i skojarzenia horrorowo-haloweenowe stosunkowo rzadko odwiedzane. A nawet na zupełnie współczesnych, komunalnych, wiele nagrobków intryguje formą lub inskrypcją.
      Odwiedziny na lokalnym cmentarzu w miejscowości odwiedzanej podczas wakacji wiele razy dostarczały nam spostrzeżeń, pomagających wiele zrozumieć z lokalnej historii i "sąsiedzkiej mikrokultury".
      Fascynującą przygodą było dla mnie odkrywanie miejsc pochówku w nieistniejących często wioskach Beskidu Niskiego. Czasami zupełnie dosłownie trzeba było odnaleźć nagrobki z krzyżami od prawosławnych po łacińskie wśród zarośli lub pokrzyw wyższych od nich. Albo daty od ledwo czytelnych z XIX w. po współczesne na tym samym cmentarzu, także z całą różnorodnością form krzyża.
      Zresztą, także przydrożne krzyże i kapliczki to ciekawy materiał na przegląd lokalnej historii sztuki z elementami ogólnej (np. kapliczki upamiętniające zarazy czy niecodzienne wydarzenia).
      A z tematów bardziej architektonicznych, polecam uwadze Autorów zespoły dworskie: nie tylko dworki, ale też budynki gospodarcze, a przy okazji założenia ogrodowe i parkowe. Oprócz dobrze zachowanych i wyeksponowanych, jak Kozłówka, wiele jest częściowo podupadłych, które potomkowie właścicieli lub pasjonaci mozolnie odrestaurowują. Podejrzenie tego procesu, spojrzenie na zniszczoną elewację z widocznymi jednak dawnymi zdobieniami, układ budynków, ciekawe rozwiązania (np. pasaż-tunel z kuchni w bocznym budynku do windy gospodarczej - w górę do kredensu obok jadalni) - pozwalają pobawić się w odkrywców i detektywów, zrozumieć, jak kiedyś budowano i jak żyli nasi pra-pradziadkowie. A porównanie np. architektury Kaszub i dawnej Ordynacji Zamojskich może okazać się także interesujące.

  • @malgorzatatomal5160
    @malgorzatatomal5160 3 ปีที่แล้ว +2

    Jesteście cudowni! Wasza pasja to świeży powiew energii!!

  • @Zysku23456
    @Zysku23456 4 ปีที่แล้ว +6

    W Polsce jest mnóstwo pięknych, mało znanych miast/miasteczek, niestety wiele z nich jest dość zaniedbanych, obdrapane kamienice na rynku, starym mieście, czasem nawet zrujnowane.
    Olsztyn, Elbląg, Grudziądz, Przemyśl, Sanok, Krosno, Tarnów, Nowy Sącz, Rzeszów, Cieszyn, Gliwice, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Zielona Góra, Pszczyna, Świdnica, Lwówek Śląski. Sporo tego jest.

    • @paulinajoda3588
      @paulinajoda3588 4 ปีที่แล้ว

      oh, Kłodzko jest przepiękne!!!

    • @przasnik4141
      @przasnik4141 4 ปีที่แล้ว

      @@paulinajoda3588 o tak!!

  • @martawalicka269
    @martawalicka269 4 ปีที่แล้ว +12

    Bojary w Białymstoku :) Piekne drewniane domy!

  • @jovi
    @jovi 4 ปีที่แล้ว +1

    Długo wybieram się, żeby zobaczyć Memlinga, w tym roku może się to wreszcie udać :)
    Cały czas czekam na Łódź na waszym kanale - zwłaszcza na więcej szczegółów o Księżym Młynie i okolicy, bo warto tu zajrzeć!

  • @m.w.3321
    @m.w.3321 3 ปีที่แล้ว +1

    Panie Radosławie dzięki Panu odwiedziłam dziś Lubiąż, za co dziękuję.
    A 'Good Idea' to jest pierwszy kanał ba YT, który subskrybuje i to dzięki mojemu 6-letniemu siostrzeńcowi, który Pana uwielbia, z resztą ja też :)

  • @robydj5289
    @robydj5289 3 ปีที่แล้ว

    Wasz kanał jest naprawdę wspaniały, próbujecie dać zastrzyk kultury ludziom, z których wielu się od niej odzwyczaiło i nie mają jej na liście swoich codziennych potrzeb... Nie jest łatwo.. w dzisiejszych czasach. Dzięki i szacun za to co robicie! Jestem Waszą fanką! Tak trzymać! I jeszcze raz dziękuję!

  • @aleksandrawiss755
    @aleksandrawiss755 4 ปีที่แล้ว +5

    Dziękuję że jesteście, każdy odcinek to uczta dla mnie. Pozdrawiam🌹

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa!

  • @Kruflewna
    @Kruflewna 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo lubię Wasz kanał, szczególnie gdy opowiadacie o sztuce. Chciałabym obejrzeć film o samym niezwykłym obrazie Memlinga. Niestety nie udało mi się go zobaczyć na żywo z racji tych nieszczęsnych godzin otwarcia. Ale kiedyś obejrzałam dokument o nim i od tamtej pory utkwił mi w pamięci.

  • @kedzior1991
    @kedzior1991 4 ปีที่แล้ว +2

    Czekam z nadzieją i niecierpliwością, aż pojawi się coś z mojego rodzinnego Lublina. Bardzo chciałbym Was tam zobaczyć, bo moim zdaniem jest piękny i niedoceniony! S17 w większości gotowe, więc zapraszam. ;)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว

      Jeżeli lubelski Urząd Miasta chciałby podjąć z nami współpracę, to my jesteśmy bardzo chętni! Jedne z naszych najlepszych i najbardziej popularnych filmów powstały w ramach współpracy z władzami samorządowymi: choćby film o Katedrze Gnieźnieńskiej albo o zamkach na Podkarpaciu. Bardzo chętnie pokazalibyśmy w naszym programie także skarby Lublina! :)

    • @kedzior1991
      @kedzior1991 4 ปีที่แล้ว

      Zapytałem ich w "Skrzynce Dialogu" na oficjalnej stronie, co o tym sądzą. Dowiem się jednocześnie, czy czytają i odpisują. :D

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว

      Świetny pomysł! Dziękujemy! :)

  • @Rezydentow_para
    @Rezydentow_para 4 ปีที่แล้ว +4

    Dziękuję bardzo za filmik, jak zwykle fajny materiał.

  • @JanKowalski-rs4ev
    @JanKowalski-rs4ev 4 ปีที่แล้ว +1

    Dobrze, że jest taki kanał jak Wasz. Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego!

  • @IgorPilutkiewicz
    @IgorPilutkiewicz 4 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek! Dziękuję!

  • @donpasquale3187
    @donpasquale3187 2 ปีที่แล้ว +1

    Dużo turystów jedzie do zamku Czocha na Dolnym Śląsku. Nie wymaga on reklamy. Tuż obok jest Gryfów Śląski a w nim kościól parafialny. W kościele tym jest coś moim zdaniem niesamowitego. To kaplica nagrobna rodu Schaffgotschów. Stanięcie oko w oko z postaciami naturalnej wielkości to duże przeżycie.

  • @MissTraitresse
    @MissTraitresse 4 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek, zapisuję sobie te miejsca na moją listę do odwiedzenia!

  • @AnNa-of7wu
    @AnNa-of7wu 4 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za odcinek. Cieszę się bo byłam z moimi Dziecmi w Gdańsku i oglądaliśmy to Cudo. Architektura drewniana w tym Dębno też zobaczyliśmy. Wszystko pięknie. Jeszcze przed nami mnóstwo do odkrycia ale może wracając z wakacji uda się zwiedzić Chełmno. Polecam.

  • @jacekszpiler9966
    @jacekszpiler9966 4 ปีที่แล้ว +6

    Byłem ostatnio w Bramie Poznania jeszcze przed epidemia.Jest to muzeum multimedialne o historii Polski naprawdę ciekawe połączenie starych murów z nowoczesnością.Polecam.

    • @bogumilstelmach7903
      @bogumilstelmach7903 4 ปีที่แล้ว +1

      Proponuję odwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim, gdzie znajduje się odkopana część murów z twierdzy Mieszka I.

  • @usiebiewdomu
    @usiebiewdomu 4 ปีที่แล้ว +11

    W jednej z cerkwi wpisanych na listę UNESCO w maju... w czasie pandemii braliśmy ślub

  • @s3quel
    @s3quel 3 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki wielkie za podpowiedzi co zwiedzić tego lata! Jesli można to ze swojej strony dorzucę budynek sanatorium w Trzebiechowie (lubuskie) projektu Henry’ego van de Velde. Tak naprawdę nawet niewielu miejscowych zdaje sobie sprawę jaką secesyjną atrakcję mają pod nosem ;)

  • @AleksanderJanus.
    @AleksanderJanus. ปีที่แล้ว +2

    Proszę o zrealizowanie off-topicu o "Sądzie ostatecznym" Hansa Memlinga. :) Pozdrawiam! :D

  • @joannamadej2657
    @joannamadej2657 4 ปีที่แล้ว +1

    Muzeum Narodowe w Gdańsku ma jeszcze jedną perełkę w postaci obrazów Andreasa Stecha. Zawsze zachwycam się i podziwiam godzinami ;) koronki przy ubraniach, jakie mają postaci na jego obrazach. Mistrzostwo.
    Jajko z dwoma żółtkami.

  • @joannarudzka371
    @joannarudzka371 2 ปีที่แล้ว

    Wspaniale filmy! Mimo, że z architekturą i sztuką mam niewiele wspólnego nie mogę oderwać się od kolejnych odcinków. Dziękuję za Waszą pracę !

  • @rafadaszkiewicz175
    @rafadaszkiewicz175 4 ปีที่แล้ว +1

    Dzieki !!! Super film

  • @nataliazalesska7942
    @nataliazalesska7942 3 ปีที่แล้ว +1

    Super film, dziękuje ))

  • @katarzynagnyp626
    @katarzynagnyp626 4 ปีที่แล้ว +2

    Jestem przeszczęśliwa, że powiedzieliście parę słów o architekturze drewnianej. Zawsze proszę o to w komentarzach! Może kiedyś o świdermajerach? Niedaleko mnie jest pałacyk myśliwski w Julinie który misi zostać wyremontowany ale z racji małego zainteresowania niestety śridków brak

  • @flisak79
    @flisak79 4 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za film!

  • @adamczerniawski8585
    @adamczerniawski8585 4 ปีที่แล้ว +4

    Chciałbym wam bardzo podziękować za ten kanał. Dzięki niemu chcę być architektem i miałem nadzieję, że spotkam na warszawskiej polibudzie pana Radka, jednak okazało się, że Pana tam już nie ma

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว

      Radek nie pracuje na Politechnice już od ponad sześciu lat. :)

    • @adamczerniawski8585
      @adamczerniawski8585 4 ปีที่แล้ว +1

      Na Wikipedii cały czas jest napisane, że pracuje :)

  • @sylwesterpruski7698
    @sylwesterpruski7698 4 ปีที่แล้ว +8

    Wybudowany na planie pięciolistnej róży drewniany kościół św. Anny w Oleśnie, woj. opolskie.

  • @matthewlinden7648
    @matthewlinden7648 4 ปีที่แล้ว +2

    Po obejzeniu tego odcinka napewno odwiedzę kilka z tych miejsc.
    PS. Moglibyście nagrać film o wrocławskiej Wroclavii

  • @danusiaszymanska1787
    @danusiaszymanska1787 3 ปีที่แล้ว +1

    Jestem szczesliwa ze natknelam sie na Wasz kanal nie ma nic bardziej porywajacego

  • @przemekkowal6854
    @przemekkowal6854 4 ปีที่แล้ว +2

    Może druga część o architekturze drewnianej tym razem w Małopolsce, Lipnica Murowana, Binarowa i inne. A do zapomnianych zabytków dorzuciłbym klasztor Cystersów w Wąchocku i w Jędrzejowie. Filmy są super, czekam na następne, pozdrawiam.

  • @s.m.7809
    @s.m.7809 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam, uważam że na listę spokojnie możnaby dopisac parowozownię w Gnieźnie. Jest to największa parowozownia w Europie a jedną z największych na świecie. Obiekt z powodu braku funduszy niszczeje. Lokalni miłośnicy kolei próbują ratować ten obiekt, ale potrzeba dużo pieniędzy... Oczywiście jak dla wielu naszych niszczejacych zabytków. Niemniej parowozownia w Gnieźnie mogłaby uzyskać drugie życie i pokazać, że Gniezno to nie tylko początki Państwa Polskiego, ale też i technika kolejowa. Pozdrawiam

  • @FalkiPL
    @FalkiPL 4 ปีที่แล้ว +1

    Lubiąż jest rzeczywiście perełką, i to z wielu powodów. Po pierwsze odrestaurowana Sala Książęca, która robi wrażenie nawet na tle innych arcydzieł baroku. Po drugie, klimat tego kompleksu jest niesamowity, jakże inny od Krzeszowa czy Henrykowa... Te rzeźby stojące wśród dzikich traw, wielkie drzewa, których nikt nie pielęgnował od kilkudziesięciu lat, mury zabudowań pomocniczych, które stoją jak świadkowie dawnej chwały... To jest kawał historii Dolnego Śląska, burzliwej i w pewnym sensie obcej, bo przecież te tereny zostały włączone do Polski całkiem niedawno, co świetnie pokazuje Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Warto pojechać do Lubiąża i oprócz zwiedzania samego opactwa (trzymam kciuki, nam się udało, ale ledwo, bo z powodu pandemii musieliśmy mocno przekonywać pana z obsługi, że dwójkę turystów też warto oprowadzić...) koniecznie poświęćcie czas na spacer wokół kompleksu i w stronę pobliskiej rzeki.

  • @1Greypippin
    @1Greypippin 4 ปีที่แล้ว +2

    Jestescie moim wielkim odkryciem ! Dziekuje za kazdy odcinek. Ten jest juz moim 5 dzis jajkiem z dwoma zoltkami :)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za miłe słowa! 🍳🍳🐓🐔

  • @MS-tw3tj
    @MS-tw3tj 2 ปีที่แล้ว

    Cerkiew w Radróżu to jest dopiero sztos! I świetna przewodniczka :)

  • @chaosad4508
    @chaosad4508 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry program. Polecam wszystkim.

  • @anetasiwiec3641
    @anetasiwiec3641 2 ปีที่แล้ว

    Swietny kanal!!! Wspaniały zespol klasztorny cystersow w Henrykowie!

  • @grontek
    @grontek 2 ปีที่แล้ว

    Dziekuje Panstwu.

  • @paweb9005
    @paweb9005 4 ปีที่แล้ว +1

    Według mnie jedną z najbardziej niedocenianych atrakcji jest Centrum Nauki i Techniki "EC1" w Łodzi. Nie wiem dlaczego, bo atrakcjami jest porównywalna z Warszawskim "Kopernikiem", a znajduje się w ścisłym centrum Łodzi. Byłem tam kilka razy w 2019 i w kolejce po bilety czekaliśmy

  • @gustafna100q5
    @gustafna100q5 4 ปีที่แล้ว +10

    W przypadku Muzeum Narodowego w Gdańsku i jego najcenniejszego dzieła jeszcze jednym- moim zdaniem - elementem zmniejszającym frekwencję ( oprócz wymienionych przez Radka w filmie ) jest fakt, że w gdańskiej Bazylice Mariackiej- w samym sercu Głównego Miasta jest wierna kopia owego obrazu. Według mnie w naszym niestety dość prymitywnym i niezbyt interesującym się sztuką narodzie panuje przekonanie: "...a po co mam iść do Muzeum Narodowego, dodatkowo płacąc za wejście, żeby zobaczyć ten sam obraz, który tu mam za darmo...."
    Jak zwykle wielkie dzięki za film i pozdro znad morza :-)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  4 ปีที่แล้ว +1

      Ech :( no może tak być...

    • @FalkiPL
      @FalkiPL 4 ปีที่แล้ว +3

      Trudno to jednoznacznie ocenić, ale jako mieszkaniec Trójmiasta muszę stwierdzić, że wspomniany oddział Muzeum Narodowego sprawia wrażenie zatrzymanego w czasie, i to niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu... Nie wiem jaki jest organ prowadzący, czy komuś w ogóle zależy na większej liczbie zwiedzających, ale tak jak wspomniano w filmie - jest wielki potencjał samego obiektu, nawet jeśli zbiory nie są na poziomie Luwru, jeśli wiecie co mam na myśli. W kompleksie jest fajny dziedziniec, który kiedyś ujrzałem przypadkowo, bo obsługa otworzyła drzwi, żeby wywietrzyć korytarz... to są detale, które można wykorzystać, promować. Tuż obok jest ciekawy kościół, do którego warto zboczyć, ale też nie każdy wie o jego istnieniu. Tak to już jest w miastach, które mają swoje centrum przyciągania, a na peryferia (choćby oddalone o 10 minut) nie starcza już czasu...

  • @RROxanaSS
    @RROxanaSS 9 หลายเดือนก่อน

    W w.opolskiem są kościoły drewniane i nawet jest szlak turystyczny, ale odległość między zabytkami taka, że lepiej jechać samochodem; nawet rowerem może być zbyt daleko

  • @LsDaniel299
    @LsDaniel299 4 ปีที่แล้ว +1

    Witam, może w następnym podobnym filmiku zagości Nowy Wiśnicz, który ostatnio został uznany za Pomnik Historii. Historia Zamku oraz Klasztoru który stał się więzieniem na pewno zaciekawi wiele osób i go troszkę rozgłośni gdyż ludzie często w samej Małopolsce gdzie owe obiekty się znajdują nie mają pojęcia o ich istnieniu . Pozdrawiam

  • @andrzejgrzeskowiak3316
    @andrzejgrzeskowiak3316 ปีที่แล้ว

    Ten kanał jest wspaniały, polecam wszystkim 👏