Tanuld meg a fényképezőgéped bármilyen helyzetben jól beállítani, és az összes funkcióját használni - legyen az Canon, Nikon vagy Sony, tükrös vagy tükörnélküli. Mindezt a saját tempódban, bárhonnan: ez a Fényképezőgép kezelés tudatosan című online tanfolyamom: www.fotostanfolyamok.hu/fenykepezogep-kezeles-tanfolyam/ Helyes utómunkával hihetetlen sok kihozható egy fotóból - ebben az online kurzusban az Adobe Lightroom Classic használatán keresztül mutatom meg a különféle szerkesztéseket, rendszerezéseket: www.fotostanfolyamok.hu/lightroom-tanfolyam/
Szia Miklós. Nagyon tetszett a videód. A szokásos tömör, lényegretörő, érthető stílus. Nagyon szemléletes, hogy mindent megmutatsz élőképben, többféle gépen is, sőt a lényeg ki is van nagyítva + kis nyilak, lakat, magyarázó felirat, stb., szóval szuper. Gratulálok !
Köszönöm Róbert! Mindenki a fénymérést kérdezi tőlem, mintha annak akkora szerepe lenne :) De ez egy újabb videótéma, szóval kösz, hogy feldobtad! Az AF működéséről már régóta tervben van egy videó. A "hová helyezzük a fókuszt" alatt mit értesz pontosan?
@@mayermiklos elég összetett dolog ez a fotózás. Szóval a "hová helyezzük a fókuszt" kérdésemmel a tájkép fotóra gondoltam ugyanis míg egy portré fotónál elég egyértelmű addig itt elég sokszor vannak gondok vagy az előtér éleségével vagy a háttér éleséggel. Köszönöm
Nagyon jók a videóid, teljesen részletesen és érthetően magyarázod a dolgokat ami sokat segít a tanulás gyorsaságában! Így tovább, várunk még sok tartalmat :D
Nagyon hasznos volt a videód! Én épp az általad említett "manuál csapdába" estem. Ezt ajánlották nekem is kezdőként és kezdett elmenni a kedvem a fotózástól, mert szinte minden esetben a beállításokra koncentráltam és elveszett a fotózás öröme. Így viszont, párhuzamosan a videóval próbálgatva a módokat igazat adok neked én is. Sokkal jobb ezen szempontok alapján használni az automatát, vagy a manuált.
Örülök, hogy Te is felismerted ezt! Persze, manuálban hasznos lehet fotózni, ha kifejezetten az expó beállítás tanulása a célunk, de sok esetben sokkal egyszerűbb A vagy Av módban fotózni - így több figyelmünk marad komponálni.
Kedves Miklós! Üdítően "embernyelvre" fordítod az a sok információt ami rámáradt. Könyv a kezdő fotózásról ✔️ a felénél már semmit sem értettem 😅 Egy fotós képzés (céges- közművelődési szakembereknek) ✔️ szép milliós gépe volt az előadónak 😅 Online fotós kihívás közösségi oldalon - elvesztem a részletekben hogy "komponáljak" 😢 visszváltottam mobilfotózásra. 4 gyermekes anyuka vagyok, egy viszonylag jó bridge geppel (erre tellett amikor megkaptam nagyon boldog voltam) a célom annyi csupán hogy az emlékeinket megörökítsem... utazás családi és munkahelyi események, és hogy az vállalható legyen. Szóval a célom nem a professzionális fotózás. Megmondom őszintén most először értettem meg az összefüggéseket a gép működésében. Nagyon hálás vagyok érte! Szóval ismét félreteszem a mobilt, és a nyakamba teszem a "nagygépet" Hátha nagyobb sikerélményem lesz :) köszönöm 😊
Szia Miklós. Jól sikerült a videó. Mintha gondolat olvasó lennél. Pont most rágtam át magam kb. 100 oldalnyi anyagon az expozíciós módokról. Így nagyon jól jött most ez a kis illusztrált magyarázat.
Üdv. Jók a videóid, és ahogy látom képminőségben is egyre jobbak. Teljesen érthető ahogy elmagyarázod a dolgokat. Láttam a rekesz előválasztós videódat és nem olyan rég újra kezdtem barátkozni a fotózással. Most csak egy Bridge gépet vettem mert még pontosan nem tudom melyik irány ami a legjobban érdekel. Bár a régi tükrösöm jobb volt, újra belerázódni ez is tökéletes. Összefoglalva: informatívak a videóid és érthetőek is. Csak így tovább!
Köszönöm a bátorítást László, örülök, ha a videóim ennyit segítenek! A képminőség azért jobb, mert vettem két frankó lámpát szoftboxszal, és a hang is nagyságrendekkel élvezhetőbb, ez pedig egy Zoom H1n mikrofonnak köszönhető, amit sokkal közelebb tudok helyezni magamhoz, mint a gépen lévő mikrofont. És most már sokkal jobban megtervezem a mondanivalómat, ami pedig a beszédben és kevesebb vágásban segít.
Szia! Régen fotóztam és imádtam(14 éve) de el kellett adnom a gépet... Most kaptam a páromtól egy Nikon d3400-at, és még fogalmam sincs miket lehet vele csinálni, de Te sokat segítesz! Köszönöm a videóid!
Szia! Nagyszerűek a videóid! Köszönöm! Messze felülmúlsz mindenkit a témában, (Budai Petur még aki melletted szintén tökéletes) mert semmi sallang, bohóckodás és felesleges ismétlés. Nagyon érthető vagy és ezt v. így kell csinálni v. sehogy! Üdvözlettel: Tivadar
Szia Miklós, Nagyon tetszett a videód. Kezdő,hobby fotósként nagy segitég számomra megértni miként is kell használni a gépen,mert sajnos nem igazán találni értehető és részletes magyarázatot az interneten. Mindenképpen folytatom az általad megosztott videók megtekntését. Köszönjük a videók készitését.
@@mayermiklos igazán nincs mit 😊 szívesen venném, ha lenne egy részletes videó a RAW és hasonló lehetőségek képkészitéséről,és, hogy miben is különböznek egymástól. Sajnos még nem találtam rá ilyen videóra 😔
Szia Miklós! Alaposan elmagyarázod, de azért nekem még kinai kicsit. Lakás belső fotózásra volna szükségem, tudsz ajánlani valami belépő szintő gépet (most Lumix fz 38 van), szettet? üdv Imre
Szia Imre! Lakásfotózáshoz biztosan széleslátószögű obi fog kelleni, szóval egy alapszintű Canon DSLR-t, vagy a Canon M50-t ajánlom, és hozzá valamelyik széles látószögű zoom obit, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM. Vagy az M50-hez: Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM A másik kommentedben írod a 200 ezret, annyiba sajnos nem fog beleférni (bár használtan esetleg).
Szia Miklós, most kezdtem el hobbinak kitanulni mit is tud egy igazi fényképezőgép, Canon Eos 2000D 18-55mm obival, nagyon jól magyarázol és tökéletesen érthető minden, örülök hogy rá találtam a csatornádra, ahogy időm engedi a többit is át tanulmanyozom 🙂 Köszönöm 🤘
Sokáig az "A" módot használtam az ajánlottak szerint. Pár hónapja viszont átszoktam a "P" módra. A fényképező kiválasztja a rekeszértéket és ha nekem is megfelel már kattintok is, ha nem értek egyet akkor állítok rajta. Szerintem lelkes amatőr fotózáshoz jobb, mint az "A" módban szükséges állandó tekergetés. :-)
Szia Miklós! Jó a videó! Ismersz... Sok mindent tanultam már a videóidból, a tanfolyamaidból, és a különböző kérdéseimre adott válaszaidból. Valamiért én az évek során ösztönösen(?) a Nikonom "A" állásánál ragadtam le. :) Viszont van egy kedves ismerősöm, aki az "Auto" módba állította a gépét, és nem nagyon meri (tudja) a többit használni. Elküldöm Neki a videódat, miután megnézte, biztosan lesz kedve más beállításokkal is fotózni. Üdv: HoL
Szia Laci! Én köszönöm, hogy ilyen sok helyre velem tartasz! Nagyon jól tetted, hogy az A módnál ragadtál le :) Ezt a videót pont azért csináltam, hogy el tudjuk küldeni azoknak, akik most kezdik a fotózást.
Szia Miklós! Nagyon jok a videoid...megneztem mar egx pàrat, sokat tanulok belole. Igaz van amit tobbszor megkell néznem. En most vallalkozas indítasara keresek gepet, tudnal nekem ajanlani? Portré, csalàdi, kiskedvencfotozas studioban es szabadban. Elore is koszonom a valaszod.
Szia, köszönöm! Nem tudom, mennyire vagy képzett fotózás terén, milyen fényképezőgépeket használtál eddig. Egy fényerős 50-s vagy 85-s fix és egy full frame gép jó, ha van.
Szia! Attól függ, milyen gyorsan mozog az állat, és milyen gyújtótávú obival fotózol. Azt kell megállapítanod, mi az a záridő, aminél nem lehetsz lassabb (vagy az állat mozdul be, vagy a kezed). Ha ez megvan, akkor vagy: - A vagy Av módban fotózol Auto ISO-val, ami a fenti záridőnek megfelelően van beállítva - vagy A vagy Av módban te tartod szemmel a záridőt, és ha nem elég gyors, emelsz az ISOn. - vagy fotózol Manuális módban, és Te állítasz be mindent. Mindenesetre tág rekeszt használj.
Telefon fotoról tértem át a gépre , mert egy idő után már ....szégyeltem a mobilos fotózást 😊. De azért NEM írom le ! Ugyanis így , ezáltal jutottam el a fényképezéshez 😂😂😂. Mi az SCN mód ? Ugyanis az Olympuson man ilyen is . Itt szerintem hasonlít az auto üzemmódra , mivel a gép áklít be paramétereket külömböző esetekhez . Ha nem igy lenne írd meg kérlek . Köszike 😊, jó klipp volt ez is 🎉!
Szia! Az SCN a "Scene" mód rövidítése, itt ki tudod választani, milyen esetet szeretnél, aztán a gép ahhoz igazítja automatikusan a beállításokat. Aztán vagy jól eltalálja mit akartál, vagy nem :) Hátránya az SCN módoknak, hogy szinte minden esetben JPG képet ad csak, rawot nem.
Szoval ahogy növeled az Iso-t csökken a záridő, hogy ha kézből fotózol stabilabb. Ha jól értem. De ránézek a többi videodra is. Most tanulom a témát. Még csak telefonnal kattintgatok de alakul a dolog 😊
Szia Miklos, very nicely done. Looking forward to when we can both go out and shoot the blue hour again. Can't wait to be able to travel again, I really need to go to Budapest.
Szerintem nem szabad leírni a Tv/S módot. Sportmérkőzések fotózása közben esélytelen mindig M-ben fotózni , viszont a Tv/S móddal el lehet kapni a tökéletes pillanatot!
Ezt meg tudod tenni úgy is, hogy a Auto ISO-t használsz rekesz előválasztás módban, és úgy állítod be, hogy a leghosszabb záridő ne legyen mondjuk 1/1000. Vagy Manuális módban beállítod a megfelelő záridőt, rekeszt, és ott használsz Auto ISO-t
Szia Miklós! Nagyon tetszenek a videóid! Nagyon érthetően elmagyarázod a beállításokat, meg a fotózás alapjait! Vettem egy Canon eos 1100d gépet alap objektívvel + van hozzá egy nagyobb, ami 75-300 mm objektív. Szerinted mennyire jó gép ez kezdőként? Januárban pedig szeretnék nálad befizetni egy online tanfolyamra! Üdv.: Zoli
Többször meg kell majd néznem a videóidat mert sok információt próbálsz rövid idő alatt átadni, de ez inkább az én hibám mert az alapokat még nem látom át...amúgy én is vélhetően így beszélek az informatikáról! Köszi! Feliratkozva!!! :)
szia en is kezdő vagyok, de így már sokkal érthetőbb, távolra zoomolok 18-55mmes lencsével, es akárhogy tartom elmosódott lesz a kep? mitol lehet? megmozdult a a gép?
Szia Miklós. Nagyon örülök, hogy rátaláltam a videóidra. Nagyon köszönöm, sokat segítenek, érthetően elmagyarázod, bemutatod. Én csak amatőr szinten fotózom, viszont imádom, folyamatosan tanulom. Volna egy kérdésem. Sokat fotózom (és videózom) koncerteken, ami nem éppen könnyű, az álandóan változó fények, mozgó téma stb. Szeretném megkérdezni, hogy szerinted milyen expó beállitások lennének megfelelőek ? Néha kell külsö vakut használnom, ha sötét a színpad, viszont igy nincs meg a koncert "hatása". Előre is köszönöm a válaszod.
Szia Erika! Ezt örömmel hallom! Innen távolról elég nehéz okosat mondani koncertekre - függ attól, hogy mozog-e a téma, milyenek a fények (és mennyire erősek). Mindenesetre én rekesz előválasztás módban fotóznék, és Auto ISO-t használnék, aminél a minimum záridőt úgy konfigurálnám, hogy semmi ne mozduljon be. Itt találsz róla videót: th-cam.com/video/5fKfOGoR_js/w-d-xo.html És általában érdemes picit aláexponálni, és persze RAWben fotózni a jobb utómunka lehetősége miatt
Szia! A II-s verzió nagyon régi, és nem hiszem, hogy komoly érdeklődés lenne iránta, szóval erről nem fogok videót készíteni. Az A7 III már más tészta, ez máig nagyon népszerű (és korszerű) gép, ennek a kezeléséről van külön videó a Fényképezőgép kezelés tanfolyamomban.
A legtöbb gépen van ilyen U mód - ez csak annyit tesz, hogy a felhasználható által beprogramozható üzemmód. Pl. beállítjuk a gépet A módba, Auto ISO-ba, Portré képstílusba, sorozatfelvételbe és AF-C módba, majd ezt hozzárendeljük valamelyik U módhoz (több gépen U1, U2, sőt U3 is van), akkor utána bármikor előhívhatjuk ezeket a beállításokat azzal, ha az adott U módra megyünk. Szóval ez lehet manuális, A vagy S mód is, és tengernyi más beállítás kombinációja.
SZia Miklos, tettszett a videod ,es lenne egy kerdesem panasonic dmc fz1000es fenykepezogepem van hogy allitsam be hogy feher a hatter es megis sottet hatter portrait kepet akkarok csinalni , koszonom ha tudsz segiteni. koszi.
Szia Klára! Mármint arra gondolsz, hogy fehér háttér előtt csak egy fekete sziluett legyen? Ez esetben az alanyra ne essen fény, de a háttérre minél több. A gépen pedig az expókompenzációval tudsz játszani.
szia.Tudnál abban segíteni,hogy a sony A 6000 nél hol kell azt beállítani,hogy ne fekete/fehérben fotózzon? (kezdő vagyok :-( ismerkedem még csak a géppel) de eddig szines volt.Lehet akaratomon kívül valamit elállítottam...
Szia! Valószínűleg a Képstílus fekete-fehérre van véve. A Sony Képeffektnek hívja, ezt állítsd át. Itt találsz bővebb infót: helpguide.sony.net/ilc/1940/v1/hu/contents/TP0002680506.html
@@Kiki091 Attól függ, milyen messze vannak tőled, milyen gyújtótávú obival fotózol, leköveted a mozgásukat vagy sem, milyen napszak van, mennyi fény van, stb.
Kedves Miklós, tudnál kérlek segíteni? Egy Sony A 7s gépem van, egy Sony 70200G Obival. És meglehetősen kezdő vagyok :) Nos, a videód alapján A módban vagyok, és ISO autón van, ahogy mondtad... És most lesz érdekes: tekerem a kereket az F állításához: 4 ről felfele, egészen 8, 10, 22re, de a záridő végig 1/80on marad... nem értem... Fixáltam a záridőt, vagy mi ? Kösziiii !! Update: visszaállíottam a gyári beállításokat, mintha segített volna valamit, de ez is okoz fejtörést: ha ISO auton van, F=4, akkor 1/10 // F=5,6 nál 1/6 // F=8nál pedig olyan, amit eddig még nem láttam nálad: 0.4" // aztán F=13nál már 1"... Lassan az az érzésem, hogy ez az obimtól függ... Köszii !!
Szia! Kérlek nézd meg a videómat az Auto ISO-ról, az okozza az első bekezdésben leírtakat: th-cam.com/video/5fKfOGoR_js/w-d-xo.html Az egész jelenség megszűnik, ha kézzel állítod be az ISO-t. Egyébként az Auto ISO arra van, hogy ha kézben tartod a gépet, akkor a gép gondoskodik arról, hogy a záridő mindig elég rövid legyen (hogy a kezedtől ne rázkódjon be)
Hello Miklós,ha egy colos szenzoros bridgét nézünk ami ff600-on f4 fényerővel bír(sony rx10 m4)és egy 4/3-os milcet aminek a tele végén csak 6.3 a fényereje,biztos,hogy akkor is a milc lesz jobb képminőségben?Pl erdei vadfotónál.
A 4/3-os szenzorok kb 1,5x akkorák, mint a Sony RX10-ben lévő szenzor, szóval biztosan kisebb zajt, és jobb háttérelmosást produkálnak. De ez esetben lehet, hogy a rekesz különbség miatt nagyjából azonos minőséget kapsz. Vad fotózásnál azonban nagyon fontos az AF sebessége, és az is, hogy mennyire tudod megtartani kézben a 600 mm-t. Minél kisebb a gép (Sony RX-10), annál nehezebb rezgésmentesen megtartani. Azt is érdemes nézni, hogy melyik optika mennyire éles ebben a tartományban - merthogy ezek azért nem arról híresek, hogy a tele végükön is szuper jók volnának.
Szia!nagyon szépen köszönöm ezt a videot nagyon sokat segitett mint ahogy nontad én is a telefonomal fotoztam egész idáig nekem a fényképezö az egy utvesztö volt. de mostmár 2 szer is meg fogom gondolni hogy mivel fotozzak.nagyon tetszik amit csinálsz ,igy tovább.(ha lehetséges majd egyszer beszélsz egy videoban a lumix gépekröl?)
Nagy szerencse a videóid miatt visszajött a kedvem, hogy újra a kezembe vegyem a fényképezőgépet....mert ki voltam akadva a jo géppel semilyen kép nem sikerült mar azt hittem összetöröm, hogy ne is lássam :))) !!! Szoval hasznosak a videoid és rájöttem sok dologra!
Ezt nagyon jó hallani, ezek szerint volt értelme megcsinálni a videót :) Ajánlom az Auto ISO-s videómat, ha azt a trükköt használod, még könnyebb dolgod lesz.
Kedves Miklós üdvözöllek. Nagyon jó a magyarázatot mutatsz be. De nekem többször kell, hogy meghallgassam, hogy alkalmazni is tudjam. Nagyon szeretném, a záridő, a rekesz, és az ISO értékének a manuális beállításait megérteni, és gyakorolni. Üdvözlet, Judit
Nem vagyok profi. de én vagyok az a elmebeteg csak hobbi street fotósként, hogy imádok full manuálba fotózni? :D Valahogy sose bízok a gépem méréseibe. Jobb szeretek a saját szememre hagyatkozni. Aki összeszokik a gépével az már a kis tárcsát úgy pörgeti hogy tudja lényegében fejből hogy hol áll iso vagy a rekes előválasztó. leglábbis én így vagyok vele. :D
Így van, aki nagyon össze szokott már a gépével, annak jól megy pörgetés, és neki tényleg jó a Manuál mód :) De szerintem a többség (én is) nagyon szereti a félautomata dolgokat, és ha ezzel eggyel kevesebb dolog vonja el a figyelmünket a komponálásról, akkor miért ne használnánk? ;)
Így van! A Fujikról külön videót kéne készíteni, annyira más ott minden :) Egyszer 20 percembe telt rájönni, hogy hogyan lehet 1 mp-nél hosszabb záridőt beállítani.
Szia Miklós! Szerintem azért kicsit beszélhetnél az intelligens módokról is, ha nem is ebben a videódban de csinálhatnál ezekről is egyet. Gondolni való hogy az intelligens módoknak is meg vannak a saját paraméterei. Például a portré módnak gondolom én nagyon tág rekesze van és automatikusan az arcra irányítja a fókuszt, a tájkép mód pedig szűk rekeszű hogy minél nagyobb mélységélessége legyen. De ami még jobban érdekel engem az a custum módok melyek ha nem tévedek Nikon esetében a U1, U2, U3.... Beszélhetnél egy videódban ezekről és ezek beállításairól. Gondolom ezek a U módok is beállíthatók portré, tájkép stb. módokba. Válaszodat előre is köszönöm.
Szia! Szerintem az intelligens módokról nincs értelme sokat beszélni, eléggé adja magát, és a gyártók általában ki is írják a gép menüjében, hogy mit csinál. Custom módok - ez minden márkánál úgy működik, hogy egy adott módot, és minden létező beállítást fel tudsz programozni egy custom (U, mint user) módba. Tehát pl. Nikon gépen A mód, tág rekesz, Auto ISO - ha ezt elmented, az nagyjából jó lesz portréra. És utána bármikor portrézni akarsz, csak betekered U1 módba.
Tanuld meg a fényképezőgéped bármilyen helyzetben jól beállítani, és az összes funkcióját használni - legyen az Canon, Nikon vagy Sony, tükrös vagy tükörnélküli. Mindezt a saját tempódban, bárhonnan: ez a Fényképezőgép kezelés tudatosan című online tanfolyamom:
www.fotostanfolyamok.hu/fenykepezogep-kezeles-tanfolyam/
Helyes utómunkával hihetetlen sok kihozható egy fotóból - ebben az online kurzusban az Adobe Lightroom Classic használatán keresztül mutatom meg a különféle szerkesztéseket, rendszerezéseket:
www.fotostanfolyamok.hu/lightroom-tanfolyam/
Te vagy az első, aki ezt az egészet úgy tudta elmagyarázni, hogy végre meg is értettem! Köszi!
Köszönöm Sándor, ez jól esett :)) Pár nap múlva lesz egy hasonló videó a különböző fényképezőgép kategóriákról, hogy mit miért érdemes vásárolni
Nagyon hasznosak számomra ezek a videók.teljeden érthetően mondod el köszönöm 😊
Köszönöm a visszajelzést, örülök neki :)
nagyon szuper és hasznos videokat készitesz.Tetszik,hogy szépen és érthetöen elmagyarázod a dolgokat,egy kezdö számára ez nagyon fontos.
Köszönöm szépen a visszajelzésed, örülök neki!
Annyira szuper, köszönöm
Szívesen
Szia Miklós. Nagyon tetszett a videód. A szokásos tömör, lényegretörő, érthető stílus.
Nagyon szemléletes, hogy mindent megmutatsz élőképben, többféle gépen is, sőt a lényeg ki is van nagyítva + kis nyilak, lakat, magyarázó felirat, stb., szóval szuper.
Gratulálok !
Köszönöm Attila, igyekszem mindig a legjobbat adni :)
Szuper ahogy elmagyarázod
Köszönöm 🙂
Szia Miklós, gratulálok jóra sikeredet. Egy hasonlót megnéznék a fényméréssel illetve "hová helyezzük a fókuszt" témával kapcsolatosan is.
Köszönöm Róbert!
Mindenki a fénymérést kérdezi tőlem, mintha annak akkora szerepe lenne :) De ez egy újabb videótéma, szóval kösz, hogy feldobtad! Az AF működéséről már régóta tervben van egy videó.
A "hová helyezzük a fókuszt" alatt mit értesz pontosan?
@@mayermiklos elég összetett dolog ez a fotózás. Szóval a "hová helyezzük a fókuszt" kérdésemmel a tájkép fotóra gondoltam ugyanis míg egy portré fotónál elég egyértelmű addig itt elég sokszor vannak gondok vagy az előtér éleségével vagy a háttér éleséggel. Köszönöm
Nagyon jók a videóid, teljesen részletesen és érthetően magyarázod a dolgokat ami sokat segít a tanulás gyorsaságában! Így tovább, várunk még sok tartalmat :D
Köszönöm Richárd, öröm ezt hallani! Holnap jön az újabb videó, de erről még csak Te tudsz ;)
Ez nagyon jó. Eddig Auto vagy M módban fotózgattam, de ezután kipróbálom az Av módot és alá fölé exponálást, mert azt sosem állítottam sehová :)
Szívesen! Én nappal, kézben fogva a gépet, szinte mindig ezt használom.
Nagyon hasznos volt a videód! Én épp az általad említett "manuál csapdába" estem. Ezt ajánlották nekem is kezdőként és kezdett elmenni a kedvem a fotózástól, mert szinte minden esetben a beállításokra koncentráltam és elveszett a fotózás öröme. Így viszont, párhuzamosan a videóval próbálgatva a módokat igazat adok neked én is. Sokkal jobb ezen szempontok alapján használni az automatát, vagy a manuált.
Örülök, hogy Te is felismerted ezt!
Persze, manuálban hasznos lehet fotózni, ha kifejezetten az expó beállítás tanulása a célunk, de sok esetben sokkal egyszerűbb A vagy Av módban fotózni - így több figyelmünk marad komponálni.
köszönet a videoidért. Nagy segítség számomra. Világos jól érthető. Csak így tovább.
Örülök neki, nagyon szívesen!
Kedves Miklós!
Üdítően "embernyelvre" fordítod az a sok információt ami rámáradt.
Könyv a kezdő fotózásról ✔️ a felénél már semmit sem értettem 😅
Egy fotós képzés (céges- közművelődési szakembereknek) ✔️ szép milliós gépe volt az előadónak 😅
Online fotós kihívás közösségi oldalon - elvesztem a részletekben hogy "komponáljak" 😢 visszváltottam mobilfotózásra.
4 gyermekes anyuka vagyok, egy viszonylag jó bridge geppel (erre tellett amikor megkaptam nagyon boldog voltam) a célom annyi csupán hogy az emlékeinket megörökítsem... utazás családi és munkahelyi események, és hogy az vállalható legyen. Szóval a célom nem a professzionális fotózás. Megmondom őszintén most először értettem meg az összefüggéseket a gép működésében. Nagyon hálás vagyok érte! Szóval ismét félreteszem a mobilt, és a nyakamba teszem a "nagygépet"
Hátha nagyobb sikerélményem lesz :) köszönöm 😊
Már megérte megcsinálnom ezt a videót, nagyon örülök neki, hogy kedvet kaptál újra, hogy a nagygéppel fotózz!
Szia Miklós. Jól sikerült a videó. Mintha gondolat olvasó lennél. Pont most rágtam át magam kb. 100 oldalnyi anyagon az expozíciós módokról. Így nagyon jól jött most ez a kis illusztrált magyarázat.
Ennek örülök! :)
Üdv. Jók a videóid, és ahogy látom képminőségben is egyre jobbak. Teljesen érthető ahogy elmagyarázod a dolgokat. Láttam a rekesz előválasztós videódat és nem olyan rég újra kezdtem barátkozni a fotózással. Most csak egy Bridge gépet vettem mert még pontosan nem tudom melyik irány ami a legjobban érdekel. Bár a régi tükrösöm jobb volt, újra belerázódni ez is tökéletes. Összefoglalva: informatívak a videóid és érthetőek is. Csak így tovább!
Köszönöm a bátorítást László, örülök, ha a videóim ennyit segítenek!
A képminőség azért jobb, mert vettem két frankó lámpát szoftboxszal, és a hang is nagyságrendekkel élvezhetőbb, ez pedig egy Zoom H1n mikrofonnak köszönhető, amit sokkal közelebb tudok helyezni magamhoz, mint a gépen lévő mikrofont. És most már sokkal jobban megtervezem a mondanivalómat, ami pedig a beszédben és kevesebb vágásban segít.
Szia!
Régen fotóztam és imádtam(14 éve) de el kellett adnom a gépet...
Most kaptam a páromtól egy Nikon d3400-at, és még fogalmam sincs miket lehet vele csinálni, de Te sokat segítesz!
Köszönöm a videóid!
István, én köszönöm ezt a pozitív megerősítést!
Csak ennyi...KÖSZÖNJÜK :)
Én is :)
Szia! Nagyszerűek a videóid! Köszönöm!
Messze felülmúlsz mindenkit a témában, (Budai Petur még aki melletted szintén tökéletes) mert semmi sallang, bohóckodás és felesleges ismétlés.
Nagyon érthető vagy és ezt v. így kell csinálni v. sehogy!
Üdvözlettel: Tivadar
Köszönöm szépen Tivadar :)
Szuper!🤩
Köszönöm Kornél! :)
Szia Miklós,
Nagyon tetszett a videód. Kezdő,hobby fotósként nagy segitég számomra megértni miként is kell használni a gépen,mert sajnos nem igazán találni értehető és részletes magyarázatot az interneten.
Mindenképpen folytatom az általad megosztott videók megtekntését.
Köszönjük a videók készitését.
Nagyon köszönöm, jó ezt hallani :)
@@mayermiklos igazán nincs mit 😊 szívesen venném, ha lenne egy részletes videó a RAW és hasonló lehetőségek képkészitéséről,és, hogy miben is különböznek egymástól. Sajnos még nem találtam rá ilyen videóra 😔
Köszi épp most vettem gépet és sokat segítetel
Köszi, és gratulálok! Érthető, világos, lényegretörő.:-)
Köszönöm :)
Szia Miklós! Alaposan elmagyarázod, de azért nekem még kinai kicsit. Lakás belső fotózásra volna szükségem, tudsz ajánlani valami belépő szintő gépet (most Lumix fz 38 van), szettet? üdv Imre
Szia Imre! Lakásfotózáshoz biztosan széleslátószögű obi fog kelleni, szóval egy alapszintű Canon DSLR-t, vagy a Canon M50-t ajánlom, és hozzá valamelyik széles látószögű zoom obit, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM.
Vagy az M50-hez: Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM
A másik kommentedben írod a 200 ezret, annyiba sajnos nem fog beleférni (bár használtan esetleg).
Szia Miklós, most kezdtem el hobbinak kitanulni mit is tud egy igazi fényképezőgép, Canon Eos 2000D 18-55mm obival, nagyon jól magyarázol és tökéletesen érthető minden, örülök hogy rá találtam a csatornádra, ahogy időm engedi a többit is át tanulmanyozom 🙂
Köszönöm 🤘
Köszönöm szépen a dicséretet, üdv itt nálam! :)
Sokáig az "A" módot használtam az ajánlottak szerint. Pár hónapja viszont átszoktam a "P" módra.
A fényképező kiválasztja a rekeszértéket és ha nekem is megfelel már kattintok is, ha nem értek egyet akkor állítok rajta.
Szerintem lelkes amatőr fotózáshoz jobb, mint az "A" módban szükséges állandó tekergetés. :-)
Kinek hogy esik kézre :)
Szia Miklós! Jó a videó! Ismersz... Sok mindent tanultam már a videóidból, a tanfolyamaidból, és a különböző kérdéseimre adott válaszaidból. Valamiért én az évek során ösztönösen(?) a Nikonom "A" állásánál ragadtam le. :) Viszont van egy kedves ismerősöm, aki az "Auto" módba állította a gépét, és nem nagyon meri (tudja) a többit használni. Elküldöm Neki a videódat, miután megnézte, biztosan lesz kedve más beállításokkal is fotózni. Üdv: HoL
Szia Laci! Én köszönöm, hogy ilyen sok helyre velem tartasz!
Nagyon jól tetted, hogy az A módnál ragadtál le :) Ezt a videót pont azért csináltam, hogy el tudjuk küldeni azoknak, akik most kezdik a fotózást.
@@mayermiklos Hihi...az ismerősöm már géppel a kezében ül a videóid előtt.... :D
Szia Miklós. Nagyon tetszett a videód. Meg szabad kérdezni hogy melyik városban születtél?
Szia Miklós! Nagyon jok a videoid...megneztem mar egx pàrat, sokat tanulok belole. Igaz van amit tobbszor megkell néznem. En most vallalkozas indítasara keresek gepet, tudnal nekem ajanlani? Portré, csalàdi, kiskedvencfotozas studioban es szabadban. Elore is koszonom a valaszod.
Szia, köszönöm! Nem tudom, mennyire vagy képzett fotózás terén, milyen fényképezőgépeket használtál eddig. Egy fényerős 50-s vagy 85-s fix és egy full frame gép jó, ha van.
Szia!
Azt szeretném kérdezni ,hogy mozgó állatot milyen móddal fotózzak ?
Szia! Attól függ, milyen gyorsan mozog az állat, és milyen gyújtótávú obival fotózol. Azt kell megállapítanod, mi az a záridő, aminél nem lehetsz lassabb (vagy az állat mozdul be, vagy a kezed).
Ha ez megvan, akkor vagy:
- A vagy Av módban fotózol Auto ISO-val, ami a fenti záridőnek megfelelően van beállítva
- vagy A vagy Av módban te tartod szemmel a záridőt, és ha nem elég gyors, emelsz az ISOn.
- vagy fotózol Manuális módban, és Te állítasz be mindent.
Mindenesetre tág rekeszt használj.
Telefon fotoról tértem át a gépre , mert egy idő után már ....szégyeltem a mobilos fotózást 😊. De azért NEM írom le ! Ugyanis így , ezáltal jutottam el a fényképezéshez 😂😂😂.
Mi az SCN mód ? Ugyanis az Olympuson man ilyen is . Itt szerintem hasonlít az auto üzemmódra , mivel a gép áklít be paramétereket külömböző esetekhez . Ha nem igy lenne írd meg kérlek . Köszike 😊, jó klipp volt ez is 🎉!
Szia! Az SCN a "Scene" mód rövidítése, itt ki tudod választani, milyen esetet szeretnél, aztán a gép ahhoz igazítja automatikusan a beállításokat. Aztán vagy jól eltalálja mit akartál, vagy nem :)
Hátránya az SCN módoknak, hogy szinte minden esetben JPG képet ad csak, rawot nem.
Szoval ahogy növeled az Iso-t csökken a záridő, hogy ha kézből fotózol stabilabb. Ha jól értem. De ránézek a többi videodra is. Most tanulom a témát. Még csak telefonnal kattintgatok de alakul a dolog 😊
Hajrá, jó fotózást kívánok!
Szia Miklos, very nicely done. Looking forward to when we can both go out and shoot the blue hour again. Can't wait to be able to travel again, I really need to go to Budapest.
Thanks for that Joseph! We have to be patient, so it seems now...
Nagyon szépen köszönöm ezt a videót, én most kaptam egy Canon gépet, nagyon sokat segítesz a videóiddal, hálás vagyok:)
Nagyon szívesen! ;)
Szerintem nem szabad leírni a Tv/S módot. Sportmérkőzések fotózása közben esélytelen mindig M-ben fotózni , viszont a Tv/S móddal el lehet kapni a tökéletes pillanatot!
Ezt meg tudod tenni úgy is, hogy a Auto ISO-t használsz rekesz előválasztás módban, és úgy állítod be, hogy a leghosszabb záridő ne legyen mondjuk 1/1000.
Vagy Manuális módban beállítod a megfelelő záridőt, rekeszt, és ott használsz Auto ISO-t
Szia Miklós! Nagyon tetszenek a videóid! Nagyon érthetően elmagyarázod a beállításokat, meg a fotózás alapjait! Vettem egy Canon eos 1100d gépet alap objektívvel + van hozzá egy nagyobb, ami 75-300 mm objektív. Szerinted mennyire jó gép ez kezdőként? Januárban pedig szeretnék nálad befizetni egy online tanfolyamra! Üdv.: Zoli
Köszönöm a visszajelzést Zoli, örülök, ha segíthettem!
Persze, kezdőként ez bőven elég, én is hasonlókkal kezdtem 2009-ben
Többször meg kell majd néznem a videóidat mert sok információt próbálsz rövid idő alatt átadni, de ez inkább az én hibám mert az alapokat még nem látom át...amúgy én is vélhetően így beszélek az informatikáról! Köszi! Feliratkozva!!! :)
Köszönöm Albert! :)
Majd megpróbálom lelassítani az információ átadást ;)
@@mayermiklos Dehogy!!!! majd én gyorsítom fel az információ feldolgozását! Köszi.....nézlek tovább!!! :) Jó munkát!!! :)
szia en is kezdő vagyok, de így már sokkal érthetőbb, távolra zoomolok 18-55mmes lencsével, es akárhogy tartom elmosódott lesz a kep? mitol lehet? megmozdult a a gép?
Szia, valószínűleg túl hosszú a záridő, azért elmosódott. De okosabbat akkor tudok írni, ha megírod, hogy milyen paraméterekkel készült.
Szia Miklós. Nagyon örülök, hogy rátaláltam a videóidra. Nagyon köszönöm, sokat segítenek, érthetően elmagyarázod, bemutatod. Én csak amatőr szinten fotózom, viszont imádom, folyamatosan tanulom. Volna egy kérdésem. Sokat fotózom (és videózom) koncerteken, ami nem éppen könnyű, az álandóan változó fények, mozgó téma stb. Szeretném megkérdezni, hogy szerinted milyen expó beállitások lennének megfelelőek ? Néha kell külsö vakut használnom, ha sötét a színpad, viszont igy nincs meg a koncert "hatása". Előre is köszönöm a válaszod.
Szia Erika! Ezt örömmel hallom!
Innen távolról elég nehéz okosat mondani koncertekre - függ attól, hogy mozog-e a téma, milyenek a fények (és mennyire erősek).
Mindenesetre én rekesz előválasztás módban fotóznék, és Auto ISO-t használnék, aminél a minimum záridőt úgy konfigurálnám, hogy semmi ne mozduljon be. Itt találsz róla videót:
th-cam.com/video/5fKfOGoR_js/w-d-xo.html
És általában érdemes picit aláexponálni, és persze RAWben fotózni a jobb utómunka lehetősége miatt
@@mayermiklos nagyon köszönöm. Igen, ezt a videót láttam, sőt már mindet megnéztem. Nagyon hasznos mindegyik és várom a következőt. 🙂
Szia Miklos most vettem egy sony a7ii tudsz videot cainalni es vèlemènyt Rola?
Szia! A II-s verzió nagyon régi, és nem hiszem, hogy komoly érdeklődés lenne iránta, szóval erről nem fogok videót készíteni.
Az A7 III már más tészta, ez máig nagyon népszerű (és korszerű) gép, ennek a kezeléséről van külön videó a Fényképezőgép kezelés tanfolyamomban.
Kedves Miklós, az én gépemen (Nikon Coolpix) van még egy U (User setting) mód. Erről mi a véleményed?
A legtöbb gépen van ilyen U mód - ez csak annyit tesz, hogy a felhasználható által beprogramozható üzemmód.
Pl. beállítjuk a gépet A módba, Auto ISO-ba, Portré képstílusba, sorozatfelvételbe és AF-C módba, majd ezt hozzárendeljük valamelyik U módhoz (több gépen U1, U2, sőt U3 is van), akkor utána bármikor előhívhatjuk ezeket a beállításokat azzal, ha az adott U módra megyünk.
Szóval ez lehet manuális, A vagy S mód is, és tengernyi más beállítás kombinációja.
@@mayermiklos Nagyon köszönöm a választ. Te szoktad ezt a módot használni?
@@kacsasult Én nem programoztam fel egyik U módot se, szóval nem használom őket.
SZia Miklos, tettszett a videod ,es lenne egy kerdesem panasonic dmc fz1000es fenykepezogepem van hogy allitsam be hogy feher a hatter es megis sottet hatter portrait kepet akkarok csinalni , koszonom ha tudsz segiteni. koszi.
Szia Klára!
Mármint arra gondolsz, hogy fehér háttér előtt csak egy fekete sziluett legyen? Ez esetben az alanyra ne essen fény, de a háttérre minél több.
A gépen pedig az expókompenzációval tudsz játszani.
szia.Tudnál abban segíteni,hogy a sony A 6000 nél hol kell azt beállítani,hogy ne fekete/fehérben fotózzon? (kezdő vagyok :-( ismerkedem még csak a géppel) de eddig szines volt.Lehet akaratomon kívül valamit elállítottam...
Szia! Valószínűleg a Képstílus fekete-fehérre van véve. A Sony Képeffektnek hívja, ezt állítsd át. Itt találsz bővebb infót:
helpguide.sony.net/ilc/1940/v1/hu/contents/TP0002680506.html
Nagyon köszönöm. Igazad volt! Nem tudom mikor sikerült elállítanom, de valóban az volt amit írtál. KÖSZÖNÖM a segítséget.
Szia Miklós.
Teljesen kezdő vagyok és épp gép vásárlás előtt állok. Tudnál nekem ajánlani egy olyan gépet ami egy kezdő számára megfelelő?
Köszönöm
Ajánlom, hogy nézd meg ezt a videómat, ez részben választ ad a kérdésedre:
th-cam.com/video/kP00IzSO2xQ/w-d-xo.html
Köszönöm szépen a segítséget ✅🏆🥊
Helló,Most kezdem érdeklődni a fenykepezéshez, Szeretnék kérdezni tőled? Üdv
Persze, kérdezz! Itt is lehet, vagy a hírlevelemre válaszolva. Csak kérlek ne facen meg instán írj.
Pontossaban hol tudok kérdezni tőled ha nem ott szeretnék?
Én érdeklődők a repülök fenykepezéshez szeretnék tanácsot kérni tőled. Hogy milyen beállításokkal érdemes fényképezni?
@@Kiki091 A "Névjegy" oldalon ott van az emailcímem.
@@Kiki091 Attól függ, milyen messze vannak tőled, milyen gyújtótávú obival fotózol, leköveted a mozgásukat vagy sem, milyen napszak van, mennyi fény van, stb.
Kedves Miklós, tudnál kérlek segíteni? Egy Sony A 7s gépem van, egy Sony 70200G Obival. És meglehetősen kezdő vagyok :)
Nos, a videód alapján A módban vagyok, és ISO autón van, ahogy mondtad... És most lesz érdekes: tekerem a kereket az F állításához: 4 ről felfele, egészen 8, 10, 22re, de a záridő végig 1/80on marad... nem értem... Fixáltam a záridőt, vagy mi ?
Kösziiii !!
Update: visszaállíottam a gyári beállításokat, mintha segített volna valamit, de ez is okoz fejtörést: ha ISO auton van, F=4, akkor 1/10 // F=5,6 nál 1/6 // F=8nál pedig olyan, amit eddig még nem láttam nálad: 0.4" // aztán F=13nál már 1"... Lassan az az érzésem, hogy ez az obimtól függ...
Köszii !!
Szia! Kérlek nézd meg a videómat az Auto ISO-ról, az okozza az első bekezdésben leírtakat: th-cam.com/video/5fKfOGoR_js/w-d-xo.html
Az egész jelenség megszűnik, ha kézzel állítod be az ISO-t.
Egyébként az Auto ISO arra van, hogy ha kézben tartod a gépet, akkor a gép gondoskodik arról, hogy a záridő mindig elég rövid legyen (hogy a kezedtől ne rázkódjon be)
Hello Miklós,ha egy colos szenzoros bridgét nézünk ami ff600-on f4 fényerővel bír(sony rx10 m4)és egy 4/3-os milcet aminek a tele végén csak 6.3 a fényereje,biztos,hogy akkor is a milc lesz jobb képminőségben?Pl erdei vadfotónál.
A 4/3-os szenzorok kb 1,5x akkorák, mint a Sony RX10-ben lévő szenzor, szóval biztosan kisebb zajt, és jobb háttérelmosást produkálnak.
De ez esetben lehet, hogy a rekesz különbség miatt nagyjából azonos minőséget kapsz. Vad fotózásnál azonban nagyon fontos az AF sebessége, és az is, hogy mennyire tudod megtartani kézben a 600 mm-t.
Minél kisebb a gép (Sony RX-10), annál nehezebb rezgésmentesen megtartani.
Azt is érdemes nézni, hogy melyik optika mennyire éles ebben a tartományban - merthogy ezek azért nem arról híresek, hogy a tele végükön is szuper jók volnának.
Üdv.
Érdeklődni szeretnék,hogy privátban hol lehet felvenni veled a kapcsolatot
Szia!
Ezen az oldal alján találsz elérhetőséget: tisztaegtisztafold.hu/rolam/
Szia!nagyon szépen köszönöm ezt a videot nagyon sokat segitett mint ahogy nontad én is a telefonomal fotoztam egész idáig nekem a fényképezö az egy utvesztö volt. de mostmár 2 szer is meg fogom gondolni hogy mivel fotozzak.nagyon tetszik amit csinálsz ,igy tovább.(ha lehetséges majd egyszer beszélsz egy videoban a lumix gépekröl?)
Szia! Köszönöm a visszajelzésed, jól esik :)
Mostanában nem hiszem, hogy Lumix gépes videót készítenék - de persze ki tudja?
@@mayermiklos rendben köszi
Nagy szerencse a videóid miatt visszajött a kedvem, hogy újra a kezembe vegyem a fényképezőgépet....mert ki voltam akadva a jo géppel semilyen kép nem sikerült mar azt hittem összetöröm, hogy ne is lássam :))) !!! Szoval hasznosak a videoid és rájöttem sok dologra!
Ezt nagyon jó hallani, ezek szerint volt értelme megcsinálni a videót :) Ajánlom az Auto ISO-s videómat, ha azt a trükköt használod, még könnyebb dolgod lesz.
Kedves Miklós üdvözöllek. Nagyon jó a magyarázatot mutatsz be. De nekem többször kell, hogy meghallgassam, hogy alkalmazni is tudjam. Nagyon szeretném, a záridő, a rekesz, és az ISO értékének a manuális beállításait megérteni, és gyakorolni. Üdvözlet, Judit
Köszönöm Judit! Ajánlom a másik "alapozó" videómat is e témában: th-cam.com/video/TAbfy5jM6fg/w-d-xo.html
Nem vagyok profi. de én vagyok az a elmebeteg csak hobbi street fotósként, hogy imádok full manuálba fotózni? :D Valahogy sose bízok a gépem méréseibe. Jobb szeretek a saját szememre hagyatkozni. Aki összeszokik a gépével az már a kis tárcsát úgy pörgeti hogy tudja lényegében fejből hogy hol áll iso vagy a rekes előválasztó. leglábbis én így vagyok vele. :D
Így van, aki nagyon össze szokott már a gépével, annak jól megy pörgetés, és neki tényleg jó a Manuál mód :) De szerintem a többség (én is) nagyon szereti a félautomata dolgokat, és ha ezzel eggyel kevesebb dolog vonja el a figyelmünket a komponálásról, akkor miért ne használnánk? ;)
A fujinál meg elég csak a tárcsákat állítani módválasztás nélkül 😁📷
Így van! A Fujikról külön videót kéne készíteni, annyira más ott minden :) Egyszer 20 percembe telt rájönni, hogy hogyan lehet 1 mp-nél hosszabb záridőt beállítani.
Szia Miklós!
Szerintem azért kicsit beszélhetnél az intelligens módokról is, ha nem is ebben a videódban de csinálhatnál ezekről is egyet.
Gondolni való hogy az intelligens módoknak is meg vannak a saját paraméterei. Például a portré módnak gondolom én nagyon tág rekesze van és automatikusan az arcra irányítja a fókuszt, a tájkép mód pedig szűk rekeszű hogy minél nagyobb mélységélessége legyen.
De ami még jobban érdekel engem az a custum módok melyek ha nem tévedek Nikon esetében a U1, U2, U3.... Beszélhetnél egy videódban ezekről és ezek beállításairól. Gondolom ezek a U módok is beállíthatók portré, tájkép stb. módokba.
Válaszodat előre is köszönöm.
Szia!
Szerintem az intelligens módokról nincs értelme sokat beszélni, eléggé adja magát, és a gyártók általában ki is írják a gép menüjében, hogy mit csinál.
Custom módok - ez minden márkánál úgy működik, hogy egy adott módot, és minden létező beállítást fel tudsz programozni egy custom (U, mint user) módba. Tehát pl. Nikon gépen A mód, tág rekesz, Auto ISO - ha ezt elmented, az nagyjából jó lesz portréra.
És utána bármikor portrézni akarsz, csak betekered U1 módba.