Zapraszam do dyskusji i przemyÅleÅ w komentarzach â CzÄsto zapominamy, Åže nasze Åžycie to nie tylko nasza indywidualna podrÃģÅž, ale takÅže podrÃģÅž wÅrÃģd innych ludzi. DzielÄ c siÄ z nami Waszymi doÅwiadczeniami oraz przemyÅleniami, dajecie nam dostÄp do nieskoÅczonej iloÅci moÅžliwoÅci i inspiracji. Dlatego zachÄcam Was do subskrybowania kanaÅu i stworzenia spoÅecznoÅci do naszej dalszej nieskoÅczonej podrÃģÅžy poznawania Åžycia w peÅni.
4:17 sÄ pewne nieporozumienia jeÅli chodzi o powiÄ zania filozofii Nietzschego i nazizmu ktÃģre to poruszyÅ jakiÅ czas temu prof Wielomski (link na koÅcu) ale bardziej dziwi mnie nie to Åže o tym nie wspomniano tylko ze nie poruszono tutaj filozofii Petera Wessela Zapffego autora ''Ostatniego mesjasza'' oraz antynatalizmu ktÃģry wywodzi siÄ z filozofii pesymizmu chociaÅž jego wÄ tki znajdujemy teÅž w rÃģÅžnych religiach np buddyzmie oraz starym Testamencie (KsiÄga Koheleta)? th-cam.com/video/ut4NxHxkCwI/w-d-xo.html
@@maciejlublin829 DziÄki Maciej. Niestety mogÅem omÃģwic tylko tych, ktÃģrych dzieÅa znaÅem. MoÅže i dobre dopasowanie do tematyki ale nie natknÄ Åem siÄ na P W Zapffego w trakcie studiÃģw z psychologii czy hobbistycznie coÅ czytajÄ c. Stricte filozofowie/pisarze jeszcze nie trafili na mojÄ pÃģÅkÄ. JeÅli chodzi o filozofiÄ to zaczÄÅa siÄ z mojÄ przygodÄ ze stoicyzmem a reszta zwiÄ zana jest z psychologia. ChoÄ np. w tym filmie jest filozofia Absurdzmu Camusa, ktÃģry byÅ pisarzem to najpierw musiaÅem siÄ natknÄ Ä na jego dzieÅa.
@@nowyrozdzial Wiem Åže twÃģrczoÅÄ Zapffego ciÄÅžko znaleÅšÄ w polsko jÄzycznym internecie (jak zwykle wiÄcej info jest w jÄzyku angielskim) to samo dotyczy przedstawicieli antynatalizmu chociaÅž na polskim rynku ponoÄ wydano jedna z ksiÄ Åžek Davida Benatara ''Najlepiej - nie urodziÄ siÄ. Istnienie jako ÅšrÃģdÅo krzywdy'' wydane przez towarzystwo naukowe StanisÅawa Anderskiego ale teraz nie moÅžna tego kupiÄ podobnie jak z esejem Ostatni mesjasz na ktÃģry natknÄ Åem siÄ na YT w formie audiobooku. Sam natknÄ Åem sie na to stanowisko na Wikipedii gdzie spore kawaÅki w formie cytatÃģw moÅžna znaleÅšÄ takich autorÃģw jak wyÅžej wspomniani ale teÅž Julio Cabrera czy Karim Akerma itd.
DziÄkuje :). Staram siÄ zebraÄ rÃģÅžne punkty widzenia i upchaÄ w piguÅkÄ pozostawiajac wybÃģr - czerwona czy niebieska? Zapraszam wszystkich do dyskusji i przemyÅleÅ w komentarzach.
NiektÃģrzy w Åžyciu nigdy tego nie doÅwiadczyli. Victor E. Frankl po 5 latach przebytych w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych napisaÅ ksiÄ ÅžkÄ o jego wysiÅkach aby znaleÅšÄ powody do Åžycia - czÅowiek w poszukiwaniu sensu. WierzyÅ, Åže najwiÄkszym popÄdem czÅowieka jest wÅaÅnie poszukiwanie sensu i celu. Uznawana jest za jednÄ z najbardziej wpÅywowych ksiÄ Åžek z dziedziny psychologii. SÄ ludzie, ktÃģrzy dla przeciÄtnego czÅowieka mieli wszystko, sÅawÄ, pieniÄ dze, wyglÄ d, miÅoÅÄ a jednak wybrali rozwiÄ zanie ostateczne dla swoich problemÃģw i juÅž z nami ich nie ma. JeÅli cel istnieje tylko dlatego, Åže wydaje siÄ nam, Åže gdy go osiÄ gniemy to w koÅcu bÄdziemy szczeÅliwi ale w rzeczywistoÅci ten cel, sÅawa i pieniÄ dze wcale nie zmieniÅy poczucia pustki w Åžyciu i nie przyniosÅy oczekiwanego poziomu szczÄÅcia czasem koÅczy siÄ to tragediÄ . Osoba, ktÃģra odnalazÅa swÃģj sens nawet w obliczu smutku, otaczajÄ cej jej beznadziejnoÅci jest w stanie brnÄ Ä do przodu.
Zawsze w wyborach bÄdziemy czuÄ Åžal. Odkrywanie i pielegnowanie tego, co dla nas najwaÅžniejsze. Zycie to wyjatkowa podrÃģÅž, ktÃģra tworzymy razem. I. Nihilizm: nic tu nie ma sensu (polityczny, egzystencjalny, etyczny) II. Absurdyzm: Åžycie jest peÅne paradoksÃģw. (Dlaczego nie?) (Paradoks: pracujesz, aby zyc. A nie masz czasu, zsby cieszyc sie wolnym czasem) Mit o syzyfie, Albert Camus Ukojenie w religii WÅasne wybory, nie cudze myÅlenie, kierowanie wÅasnym sercem i intuicjÄ I. Sztuka/ filozofia II. Asceza SÅuchanie siebie i swoich potrzeb.
SpoÅšniona odpowiedÅš, dziÄki za oglÄ danie. WypuÅciÅem trochÄ nowych materiaÅÃģw, nie wiem jak tam algorytm czy coÅ proponowaÅ wiÄc zapraszam do ponownego tutaj zerkniÄcia.
SpoÅšniona odpowiedÅš, cieszÄ siÄ, Åže film siÄ podobaÅ. WypuÅciÅem trochÄ nowych materiaÅÃģw, nie wiem jak tam algorytm czy coÅ proponowaÅ wiÄc zapraszam do ponownego zerkniÄcia na ten kanaÅ..
MoÅžna przynajmniej byÄ bohaterem wÅasnego filmu i odgrywaÄ gÅÃģwnÄ rolÄ. ChoÄ nie zawsze scenariusz jest ciekawy a niektÃģrzy majÄ pecha i grajÄ przez caÅe Åžycie w tragedii.
Chetnie posÅuchaÅ bym coÅ na temat, czy warto sÅuchaÄ osÃģb obÅÄ kanych np. OSHO oglÄ daÅem dokument o nim oraz czytaÅem ksiÄ ÅžkÄ. MÃģwiÅ caÅkiem ciekawie ale w Åžyciu dÄ ÅžyÅ to utworzenia czegoÅ w rodzaju sekty ð§
Jedyny postÄp i cel ewolucji czÅeka to miÅoÅÄ bezwarunkowaâĪ inaczej siÄ zaoramy i zginiemy.. A potem znÃģw przyjdziemy by do tego dochodziÄ.. Chyba
MiÅoÅÄ bezwarunkowa moÅže byÄ kluczowym elementem w ewolucji czÅowieka, ale wtedy kiedy doprowadzi do spojrzenia na Åžycie z perspektywy wiÄkszej caÅoÅci, a nie tylko z punktu widzenia naszych indywidualnych doÅwiadczeÅ.
@@KristoJ trochÄ zabawne, Åže istnieje teoria symulacji jak w matrix , ale kaÅždy i tak jest zamkniÄty w matrixie swojego mÃģzgu. Wszystko tam przetwarzamy, ÅwiatÅo, odczucia fizyczne etc. 2 osoby w tym samym miejscu w tym samym czasie a jednak doÅwiadczenie dla nich nie bÄdzie takie samo. Jeszcze uwzglÄdniajac jeszcze rÃģÅžne poziomy neurotransmiterÃģw, bÅÄdy w przetwarzaniu sygnaÅÃģw, inaczej skonstruowane poÅÄ czenia neuronowe = 2 rÃģÅžne Åwiaty. KaÅždy Åžyje w matrixie swojego mÃģzgu.
Co byÅo pierwsze ?.To pytanie obecnie staje siÄ miaÅždÅžÄ cÄ , jednak tylko obecnie...Poza tym ,w ÅrÃģd NAS- przypuszczam Åže , pewien procent naszych wspÃģÅ lokatorÃģw , Åže tak powiemââ po prostu wiedzÄ jak to dokÅadnie jest ...ð
UwaÅžam, Åže zamiast pytaÄ o to, co byÅo pierwsze, co moÅže byÄ bÅÄdne bo oparte na zaÅoÅženiu, Åže czas i przestrzeÅ sÄ absolutnymi i nieodÅÄ cznymi elementami rzeczywistoÅci\, powinniÅmy zrozumieÄ, (chyba - nie na 100% wiÄc warto poznaÄ inne poglÄ dy) Åže wszystko jest nierozerwalnie ze sobÄ zwiÄ zane i Åže caÅy wszechÅwiat jest jednym, nieskoÅczonym i wiecznym procesem. Watts uwaÅžaÅ, Åže wszechÅwiat jest w ciÄ gÅym ruchu i przemianie, a wszystkie rzeczy i zjawiska sÄ ze sobÄ poÅÄ czone i wzajemnie zaleÅžne, i powinniÅmy skoncentrowaÄ siÄ na teraÅšniejszym momencie, poniewaÅž to wÅaÅnie teraÅšniejszy moment jest jedynÄ rzeczywistoÅciÄ , jakÄ mamy.
Nie jesteÅmy bezmyÅlnym dronem z odgÃģrnie nadanym celem i sensem. Idea wolnej woli jest dominujÄ ca w wiÄkszoÅci religii. Nawet w podstawowej idei w hinduizmie czy w buddyzmie kryje siÄ wolna wola. ÅđrÃģdÅo tego wszystkiego, wszechÅwiata, wielki wybuch ktÃģrego czÄÅciÄ jesteÅmy bo skÅadamy siÄ z tej samej materii, ktÃģra rozpierzchÅa siÄ po wszechÅwiecie ÅšrÃģdÅo teÅž musiaÅo podlegaÄ wolnej woli a Åže my jesteÅmy jego fragmentem teÅž pewnie jÄ mamy. Nawet ta 1 osobliwoÅÄ, ÅšrÃģdÅo musiaÅa podjÄ Ä decyzjÄ, pustka albo wola Åžycia istnienia. Nie twierdzÄ Åže to inteligÄtny design, ale wydaje mi siÄ, Åže jest coÅ w nas co moÅžna nazwaÄ wolÄ Åžycia, poprostu wola do istnienia, przetrwania i replikowania siebie. Dlatego wydaje mi siÄ Åže podejmujemy decyzjÄ.
@@nowyrozdzial SkÄ d wiesz Åže nie jesteÅmy dronem z odgÃģrnie nadanym celem i sensem? Nie interesuje mnie to jak inne religie czy wiary to rozpatrujÄ bo to chyba nic nie wnosi do dyskusji skÄ d wiesz Åže ÅšrÃģdÅem tego wszystkie jest wielki wybuch i co z hipotezÄ Åwiata ktÃģry siÄ rozszerza a potem kurczy? Dlaczego jÄ od razu obalasz i na jakiej podstawie? skÄ d wiesz Åže ÅšrÃģdÅo wszechÅwiata podlegaÅo wolnej woli i skÄ d wiesz Åže 1 osobliwoÅÄ istniaÅa? Dla mnie rÃģwnie dobrze moÅžemy nie mieÄ wolnej woli a to Åže podejmujemy decyzje to moÅže byÄ zÅudzenie
Przepraszam byÅem na wakacjach i przegapiÅem jakoÅ twÃģj komentarz. Tu chyba odnosisz siÄ do nihilizmu egzystencjalnego, ktÃģry neguje normy moralne, gÅosi brak sensu, celu, wartoÅci. Jest wiele wersji nihilizmu, nie jestem w stanie powiedzieÄ ktÃģra jest twoja. Ale brzmi mi bardziej jak absurdyzm Alberta Camusa, ktÃģry czÄsto jest ewolucja nihilisty. Åŧe pomimo braku inherentnego sensu i podrÃģÅžy od sali porodowej do krematorium w tej podrÃģÅžy nadajesz sobie sam sens. Nie pochodzi on od Boga, wszechÅwiata etc, ale teÅž absurdem jest Åže rodzisz siÄ i umierasz, gdzie ÅmierÄ przekleÅla twÃģj sens nawet jak go znajdziesz. StÄ d absurd.
Nihilizm to worek rÃģÅžnych odÅamÃģw i rÃģÅžnych jego przedstawicieli przedstawiaÅem. Min. Moralny, egzystencjonalny i inne trochÄ bardziej pesymistycznej wywodzÄ ce siÄ np. z dekadentyzmu.
Nie ma sensu uniwersalnego. KaÅždy czÅowiek nadaje swemu Åžyciu sens tu i teraz. JesteÅmy tylko Åwiadomymi zwierzÄtami. WiÄkszoÅÄ ludzi funkcjonuje na autopilocie ktÃģry realizuje siÄ w ramach danej kultury. Nieliczni siÄgajÄ gÅÄbiej.
Zapraszam do dyskusji i przemyÅleÅ w komentarzach â
CzÄsto zapominamy, Åže nasze Åžycie to nie tylko nasza indywidualna podrÃģÅž, ale takÅže podrÃģÅž wÅrÃģd innych ludzi. DzielÄ c siÄ z nami Waszymi doÅwiadczeniami oraz przemyÅleniami, dajecie nam dostÄp do nieskoÅczonej iloÅci moÅžliwoÅci i inspiracji. Dlatego zachÄcam Was do subskrybowania kanaÅu i stworzenia spoÅecznoÅci do naszej dalszej nieskoÅczonej podrÃģÅžy poznawania Åžycia w peÅni.
Szacun. Ja juÅž wybraÅem kolor piguÅki. Nie mam za bardzo potrzeby o tym dyskutowaÄ, ale polecam kanaÅ. MyÅlÄ, Åže szybko siÄ rozwinieð
No to lecimy ...ððð
4:17 sÄ pewne nieporozumienia jeÅli chodzi o powiÄ zania filozofii Nietzschego i nazizmu ktÃģre to poruszyÅ jakiÅ czas temu prof Wielomski (link na koÅcu) ale bardziej dziwi mnie nie to Åže o tym nie wspomniano tylko ze nie poruszono tutaj filozofii Petera Wessela Zapffego autora ''Ostatniego mesjasza'' oraz antynatalizmu ktÃģry wywodzi siÄ z filozofii pesymizmu chociaÅž jego wÄ tki znajdujemy teÅž w rÃģÅžnych religiach np buddyzmie oraz starym Testamencie (KsiÄga Koheleta)?
th-cam.com/video/ut4NxHxkCwI/w-d-xo.html
@@maciejlublin829 DziÄki Maciej. Niestety mogÅem omÃģwic tylko tych, ktÃģrych dzieÅa znaÅem. MoÅže i dobre dopasowanie do tematyki ale nie natknÄ Åem siÄ na P W Zapffego w trakcie studiÃģw z psychologii czy hobbistycznie coÅ czytajÄ c. Stricte filozofowie/pisarze jeszcze nie trafili na mojÄ pÃģÅkÄ. JeÅli chodzi o filozofiÄ to zaczÄÅa siÄ z mojÄ przygodÄ ze stoicyzmem a reszta zwiÄ zana jest z psychologia. ChoÄ np. w tym filmie jest filozofia Absurdzmu Camusa, ktÃģry byÅ pisarzem to najpierw musiaÅem siÄ natknÄ Ä na jego dzieÅa.
@@nowyrozdzial Wiem Åže twÃģrczoÅÄ Zapffego ciÄÅžko znaleÅšÄ w polsko jÄzycznym internecie (jak zwykle wiÄcej info jest w jÄzyku angielskim) to samo dotyczy przedstawicieli antynatalizmu chociaÅž na polskim rynku ponoÄ wydano jedna z ksiÄ Åžek Davida Benatara ''Najlepiej - nie urodziÄ siÄ. Istnienie jako ÅšrÃģdÅo krzywdy'' wydane przez towarzystwo naukowe StanisÅawa Anderskiego ale teraz nie moÅžna tego kupiÄ podobnie jak z esejem Ostatni mesjasz na ktÃģry natknÄ Åem siÄ na YT w formie audiobooku. Sam natknÄ Åem sie na to stanowisko na Wikipedii gdzie spore kawaÅki w formie cytatÃģw moÅžna znaleÅšÄ takich autorÃģw jak wyÅžej wspomniani ale teÅž Julio Cabrera czy Karim Akerma itd.
PeÅen profesjonalizm. Nie mam pytaÅ i czapki z gÅÃģw. Progress niesamowity. Z przyjemnoÅciÄ wysÅuchaÅem :)
DziÄki :) motywuje mnie to do dalszej pracy i zapraszam na kolejny tedtalk ;)
Fajne te filmy. Wiedza w piguÅce. Dobra, konkretna baza do przemyÅleÅ. ðMISZCZ
DziÄkuje :). Staram siÄ zebraÄ rÃģÅžne punkty widzenia i upchaÄ w piguÅkÄ pozostawiajac wybÃģr - czerwona czy niebieska? Zapraszam wszystkich do dyskusji i przemyÅleÅ w komentarzach.
@@edisprawiedliwy8861 MISZCZ to forma ekspresji. To znacznie wiÄcej niÅž mistrzð
Sens Åžycia zaleÅžy od samoÅwiadomoÅci ale wedÅug mnie sens Åžycia to tylko doÅwiadczenie szczÄÅcia, radoÅci i miÅoÅci nic wiÄcej...
NiektÃģrzy w Åžyciu nigdy tego nie doÅwiadczyli. Victor E. Frankl po 5 latach przebytych w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych napisaÅ ksiÄ ÅžkÄ o jego wysiÅkach aby znaleÅšÄ powody do Åžycia - czÅowiek w poszukiwaniu sensu. WierzyÅ, Åže najwiÄkszym popÄdem czÅowieka jest wÅaÅnie poszukiwanie sensu i celu. Uznawana jest za jednÄ z najbardziej wpÅywowych ksiÄ Åžek z dziedziny psychologii. SÄ ludzie, ktÃģrzy dla przeciÄtnego czÅowieka mieli wszystko, sÅawÄ, pieniÄ dze, wyglÄ d, miÅoÅÄ a jednak wybrali rozwiÄ zanie ostateczne dla swoich problemÃģw i juÅž z nami ich nie ma. JeÅli cel istnieje tylko dlatego, Åže wydaje siÄ nam, Åže gdy go osiÄ gniemy to w koÅcu bÄdziemy szczeÅliwi ale w rzeczywistoÅci ten cel, sÅawa i pieniÄ dze wcale nie zmieniÅy poczucia pustki w Åžyciu i nie przyniosÅy oczekiwanego poziomu szczÄÅcia czasem koÅczy siÄ to tragediÄ . Osoba, ktÃģra odnalazÅa swÃģj sens nawet w obliczu smutku, otaczajÄ cej jej beznadziejnoÅci jest w stanie brnÄ Ä do przodu.
Zawsze w wyborach bÄdziemy czuÄ Åžal.
Odkrywanie i pielegnowanie tego, co dla nas najwaÅžniejsze.
Zycie to wyjatkowa podrÃģÅž, ktÃģra tworzymy razem.
I. Nihilizm: nic tu nie ma sensu
(polityczny, egzystencjalny, etyczny)
II. Absurdyzm: Åžycie jest peÅne paradoksÃģw. (Dlaczego nie?)
(Paradoks: pracujesz, aby zyc. A nie masz czasu, zsby cieszyc sie wolnym czasem)
Mit o syzyfie, Albert Camus
Ukojenie w religii
WÅasne wybory, nie cudze myÅlenie, kierowanie wÅasnym sercem i intuicjÄ
I. Sztuka/ filozofia
II. Asceza
SÅuchanie siebie i swoich potrzeb.
JesteÅmy elemtwmi wiÄkszej caÅoÅci.
PodrÃģÅž wÅrÃģd ludzi
DziekujeâĪïļðâĪïļ
DziÄkuje za obejrzenie :)
CieszÄ siÄ, Åže na Pana trafiÅem ðâĻ
SpoÅšniona odpowiedÅš, dziÄki za oglÄ danie. WypuÅciÅem trochÄ nowych materiaÅÃģw, nie wiem jak tam algorytm czy coÅ proponowaÅ wiÄc zapraszam do ponownego tutaj zerkniÄcia.
O chÅopie! DziÄkujÄ Ci! ð
SpoÅšniona odpowiedÅš, cieszÄ siÄ, Åže film siÄ podobaÅ. WypuÅciÅem trochÄ nowych materiaÅÃģw, nie wiem jak tam algorytm czy coÅ proponowaÅ wiÄc zapraszam do ponownego zerkniÄcia na ten kanaÅ..
To tak jak z ziemiÄ w centrum, kaÅždy czÅowiek myÅli o sobie Åže jest gwiazdÄ .
MoÅžna przynajmniej byÄ bohaterem wÅasnego filmu i odgrywaÄ gÅÃģwnÄ rolÄ. ChoÄ nie zawsze scenariusz jest ciekawy a niektÃģrzy majÄ pecha i grajÄ przez caÅe Åžycie w tragedii.
@@nowyrozdzial Pech i co z nimi?
@@romankomar8619 Pechowcy mogÄ siÄ zapoznaÄ z ksiÄ ÅžkÄ Viktora E. Frankla âCzÅowiek w poszukiwaniu sensu", gÅos nadziei z otchÅani holokaustu.
Chetnie posÅuchaÅ bym coÅ na temat, czy warto sÅuchaÄ osÃģb obÅÄ kanych np. OSHO oglÄ daÅem dokument o nim oraz czytaÅem ksiÄ ÅžkÄ. MÃģwiÅ caÅkiem ciekawie ale w Åžyciu dÄ ÅžyÅ to utworzenia czegoÅ w rodzaju sekty ð§
Hah, tydzieÅ juÅž siedzÄ nad tematem Osho. MÃģj kolejny materiaÅ. Pewnie bÄdzie juÅž w tym tygodniu.
@@nowyrozdzialno to czekam. Ciekawi mnie twÃģj punkt widzenia na jego temat
Nowy odcinek na temat OSHO: th-cam.com/video/-jDk7JIvDIc/w-d-xo.html Mam nadziejÄ, Åže siÄ spodoba.
rozczarowaÅem sie do nihilizmu ð
Jedyny postÄp i cel ewolucji czÅeka to miÅoÅÄ bezwarunkowaâĪ inaczej siÄ zaoramy i zginiemy.. A potem znÃģw przyjdziemy by do tego dochodziÄ.. Chyba
MiÅoÅÄ bezwarunkowa moÅže byÄ kluczowym elementem w ewolucji czÅowieka, ale wtedy kiedy doprowadzi do spojrzenia na Åžycie z perspektywy wiÄkszej caÅoÅci, a nie tylko z punktu widzenia naszych indywidualnych doÅwiadczeÅ.
To nie ewolucja tylko Jezus
@@nowyrozdzial tylko i wyÅÄ cznie indywidualnie bo wszystko dzieje siÄ w iluzji umyslu
@@lukakot8415 o tak, Chrystus wspaniale pokazaÅ skrÃģt ewolucyjny czyli odpuszczenie i nie utoÅžsamianie ðĪ
@@KristoJ trochÄ zabawne, Åže istnieje teoria symulacji jak w matrix , ale kaÅždy i tak jest zamkniÄty w matrixie swojego mÃģzgu. Wszystko tam przetwarzamy, ÅwiatÅo, odczucia fizyczne etc. 2 osoby w tym samym miejscu w tym samym czasie a jednak doÅwiadczenie dla nich nie bÄdzie takie samo. Jeszcze uwzglÄdniajac jeszcze rÃģÅžne poziomy neurotransmiterÃģw, bÅÄdy w przetwarzaniu sygnaÅÃģw, inaczej skonstruowane poÅÄ czenia neuronowe = 2 rÃģÅžne Åwiaty. KaÅždy Åžyje w matrixie swojego mÃģzgu.
Co byÅo pierwsze ?.To pytanie obecnie staje siÄ miaÅždÅžÄ cÄ , jednak tylko obecnie...Poza tym ,w ÅrÃģd NAS- przypuszczam Åže , pewien procent naszych wspÃģÅ lokatorÃģw , Åže tak powiemââ po prostu wiedzÄ jak to dokÅadnie jest ...ð
UwaÅžam, Åže zamiast pytaÄ o to, co byÅo pierwsze, co moÅže byÄ bÅÄdne bo oparte na zaÅoÅženiu, Åže czas i przestrzeÅ sÄ absolutnymi i nieodÅÄ cznymi elementami rzeczywistoÅci\, powinniÅmy zrozumieÄ, (chyba - nie na 100% wiÄc warto poznaÄ inne poglÄ dy) Åže wszystko jest nierozerwalnie ze sobÄ zwiÄ zane i Åže caÅy wszechÅwiat jest jednym, nieskoÅczonym i wiecznym procesem. Watts uwaÅžaÅ, Åže wszechÅwiat jest w ciÄ gÅym ruchu i przemianie, a wszystkie rzeczy i zjawiska sÄ ze sobÄ poÅÄ czone i wzajemnie zaleÅžne, i powinniÅmy skoncentrowaÄ siÄ na teraÅšniejszym momencie, poniewaÅž to wÅaÅnie teraÅšniejszy moment jest jedynÄ rzeczywistoÅciÄ , jakÄ mamy.
5:00 skÄ d wiesz Åže w ogÃģle podejmujemy jakieÅ decyzje?
Nie jesteÅmy bezmyÅlnym dronem z odgÃģrnie nadanym celem i sensem. Idea wolnej woli jest dominujÄ ca w wiÄkszoÅci religii. Nawet w podstawowej idei w hinduizmie czy w buddyzmie kryje siÄ wolna wola. ÅđrÃģdÅo tego wszystkiego, wszechÅwiata, wielki wybuch ktÃģrego czÄÅciÄ jesteÅmy bo skÅadamy siÄ z tej samej materii, ktÃģra rozpierzchÅa siÄ po wszechÅwiecie ÅšrÃģdÅo teÅž musiaÅo podlegaÄ wolnej woli a Åže my jesteÅmy jego fragmentem teÅž pewnie jÄ mamy. Nawet ta 1 osobliwoÅÄ, ÅšrÃģdÅo musiaÅa podjÄ Ä decyzjÄ, pustka albo wola Åžycia istnienia. Nie twierdzÄ Åže to inteligÄtny design, ale wydaje mi siÄ, Åže jest coÅ w nas co moÅžna nazwaÄ wolÄ Åžycia, poprostu wola do istnienia, przetrwania i replikowania siebie. Dlatego wydaje mi siÄ Åže podejmujemy decyzjÄ.
@@nowyrozdzial SkÄ d wiesz Åže nie jesteÅmy dronem z odgÃģrnie nadanym celem i sensem?
Nie interesuje mnie to jak inne religie czy wiary to rozpatrujÄ bo to chyba nic nie wnosi do dyskusji
skÄ d wiesz Åže ÅšrÃģdÅem tego wszystkie jest wielki wybuch i co z hipotezÄ Åwiata ktÃģry siÄ rozszerza a potem kurczy? Dlaczego jÄ od razu obalasz i na jakiej podstawie?
skÄ d wiesz Åže ÅšrÃģdÅo wszechÅwiata podlegaÅo wolnej woli i skÄ d wiesz Åže 1 osobliwoÅÄ istniaÅa?
Dla mnie rÃģwnie dobrze moÅžemy nie mieÄ wolnej woli a to Åže podejmujemy decyzje to moÅže byÄ zÅudzenie
jestem nihilistÄ i nie twierdzÄ Åže Åžycie nie ma sensu a nihilizm nie jest destrukcyjny
Przepraszam byÅem na wakacjach i przegapiÅem jakoÅ twÃģj komentarz. Tu chyba odnosisz siÄ do nihilizmu egzystencjalnego, ktÃģry neguje normy moralne, gÅosi brak sensu, celu, wartoÅci. Jest wiele wersji nihilizmu, nie jestem w stanie powiedzieÄ ktÃģra jest twoja. Ale brzmi mi bardziej jak absurdyzm Alberta Camusa, ktÃģry czÄsto jest ewolucja nihilisty. Åŧe pomimo braku inherentnego sensu i podrÃģÅžy od sali porodowej do krematorium w tej podrÃģÅžy nadajesz sobie sam sens. Nie pochodzi on od Boga, wszechÅwiata etc, ale teÅž absurdem jest Åže rodzisz siÄ i umierasz, gdzie ÅmierÄ przekleÅla twÃģj sens nawet jak go znajdziesz. StÄ d absurd.
â@@nowyrozdzial w filmie mÃģwisz o nihilizmie a nie o nihilizmie egzystencjalnym o ile siÄ nie mylÄ
Nihilizm to worek rÃģÅžnych odÅamÃģw i rÃģÅžnych jego przedstawicieli przedstawiaÅem. Min. Moralny, egzystencjonalny i inne trochÄ bardziej pesymistycznej wywodzÄ ce siÄ np. z dekadentyzmu.
@@nowyrozdzial dlatego bardzo prosiÅbym ÅžebyÅ w filmie mÃģwiÅ Åže czÄÅÄ nihilistÃģw tak twierdzi
MoÅže najpierw sprÃģbowaÄ odpowiedzieÄ czym jest sens Åžycia, a dopiero potem postaraÄ siÄ go odnaleÅšÄ?
Nie ma sensu uniwersalnego. KaÅždy czÅowiek nadaje swemu Åžyciu sens tu i teraz. JesteÅmy tylko Åwiadomymi zwierzÄtami. WiÄkszoÅÄ ludzi funkcjonuje na autopilocie ktÃģry realizuje siÄ w ramach danej kultury. Nieliczni siÄgajÄ gÅÄbiej.