Po tym filmie przestaniecie słodzić

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ส.ค. 2022
  • Czy to prawda, że cukier to jedna z najbardziej zabójczych i uzależniających substancji do jakich mamy dostęp? Postanowiłem sprawdzić, co na ten temat mówi nauka. Szczerze mówiąc, jest gorzej niż myślałem.
    * Subskrypcja kanału: th-cam.com/users/naukatolubie?sub_c...
    * Sklep Fundacji Nauka To Lubię: sklep.NaukaToLubie.pl
    * Odcinek powstał dzięki wsparciu Widzów: zrzutka.pl/NaukaToLubie
    Źródła:
    www.nfz.gov.pl/aktualnosci/ak...
    pr.princeton.edu/news/02/q2/0...
    pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26794...
    lighthouse.mq.edu.au/article/...
    pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35057...
    #cukier
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 3.1K

  • @naukatolubie
    @naukatolubie  ปีที่แล้ว +168

    Dzień dobry, cześć!
    Pozwólcie, że odpowiem na komentarze i pytania, jakie pojawiły się po moim ostatnim filmie o zgubnym działaniu diety z dużą ilością cukru.
    Na wstępie wybaczcie, że odpisuję dopiero teraz. Ostatnie dni to był czas wytężonej pracy nad odcinkiem o zatruciu Odry. Sprawa jest bardziej złożona niż mi się wydawało na początku, więc zajmuje mi sporo czasu monitorowanie tematu i kontaktowanie się z mądrzejszymi ode mnie w tej sprawie.
    Nie tylko tutaj (w komentarzach) ale także na kilku profilach dietetycznych pojawiło się wiele pytań i uzupełnień do mojego materiału. Pod poniżej podanym linkiem odpisuję zbiorczo, bo odpisanie każdemu z Was z osobna przekracza moje możliwości czasowe.
    naukatolubie.pl/wojna-o-cukier

    • @peci6766
      @peci6766 ปีที่แล้ว +5

      ja jem miesięcznie około 30 kg "cukru" i dobrze się czuję a mam 50 lat. Pan Rożek powinien posługiwać się naukowym pojęciem węglowodanów a nie "cukru"

    • @bonk9623
      @bonk9623 ปีที่แล้ว +20

      @@peci6766 jesz 30kg węglowodanów, a tu mowa jest o cukrze :p

    • @Diegorrr3
      @Diegorrr3 ปีที่แล้ว +1

      Dej cukier bo nie mogę się skupić

    • @szankony6276
      @szankony6276 ปีที่แล้ว

      @@peci6766 Dzisiaj wypiłem w robocie 2.25L PEPSI.. ilke to cukru? Kompletni emnie to nie interesuje bo w weekend.... atakuję Wielkii Szyszak w Karkonoszach od strony czeskiej rowerem z okolic czeskiego Liberca, a to jest jakieś 50km w jedną stronę i do podjechania ponad 2500m w obi estrony... dlaczego rowerem.. bo nie będę kupował ropy do aut ai sponsorował wojny Putlerowi... wystarczy cukier trzcinowy miód i cytryna bo z miodem lepiej smakuje... samej wody nie kupuje bo lepsza mamam wkranie... gorską.. czeską :D

    • @yeLLow__MAN
      @yeLLow__MAN ปีที่แล้ว +17

      TH-cam też uzależnia i wykańcza.

  • @pannahanna4206
    @pannahanna4206 ปีที่แล้ว +2240

    "Produkt ekologiczny, to nie znaczy że to produkt zdrowy" - można materiał na ten temat? Myślę, że byłby ciekawy.

    • @LeszekSlowinski
      @LeszekSlowinski ปีที่แล้ว +51

      Produkt nie może być określany jako "zdrowy", bo to może sugerować że inne zdrowe nie są. Więc producenci wymyślili sobie etykietę "ekologiczny" która tak naprawdę niczego nam nie mówi.
      Ekologiczny czyli zgodny z naturą, tak? Sacharoza jest z prawdziwych buraków, nie syntetyzowzna, tak? Zatem jogurt z sacharozą jest naturalny, tak?
      No, jednak (!#) NIE.

    • @Oczael
      @Oczael ปีที่แล้ว +56

      Ale tu nie ma czego rozwijać . On tu po prostu mial na mysli ze produkty ekologiczne tez są z cukrem. Nie chodzi mu o rozwijanie tematu produktów ekologicznych , tylko tych ekologicznych z cukrem .

    • @krystynaczubowna9091
      @krystynaczubowna9091 ปีที่แล้ว +60

      Skojarzyło mi się to z koleżanką, która kupiła słodkie pasty wege (typu nutella) i była bardzo dumna z siebie, że przyniosła nam takie pyszne i ZDROWE produkty. A skład oczywiście składał się głównie z cukru i tłuszczu i nie było w nim nic zdrowego. No, ale wege znaczy zdrowe :)

    • @statusquo1473
      @statusquo1473 ปีที่แล้ว +16

      Dokładnie, w średniowieczu nie było nawozów, a też ludzie chorowali..

    • @browardomowykaliniec6267
      @browardomowykaliniec6267 ปีที่แล้ว

      Cukier ekologiczny.

  • @cornet1529
    @cornet1529 ปีที่แล้ว +1033

    Witam mam 15 lat i do momentu napotkania pańskiego filmu nie zdawałem sobie sprawy że cukier jest tak niebezpieczny od tej pory postaram się go ograniczyć

    • @Drakio95
      @Drakio95 ปีที่แล้ว +57

      Bardzo dobrze trafiłeś młody. Cukier jak i kilka innych tematów szczególnie teraz jest ''ciężkimi'' tematami i prawie o tym się nie mówi, a efekty potrafią być zatrważające i dewastujące.
      Trzymaj tak dalej i edukuj się. Przyszły Ty podziękuje Tobie i to bardzo :)

    • @rrrsaw1414
      @rrrsaw1414 ปีที่แล้ว +42

      Ale się zgrało z twoim nickiem o kurde haha xD

    • @voombat1990
      @voombat1990 ปีที่แล้ว +68

      Najgorsze jest to że cukier jest w produktach w których się go nie spodziewamy typu chleb, jogurt, sosy (bbq potrafi zawierać nawet 50gcukru/100g. Cukier ukryty jest pod różnymi nazwami: glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, z agawy, klonowy, daktylowy, ryżowy, kukurydziany, miód, karmel, cukier: buraczany, inwertowany, trzcinowy, brązowy, winogronowy, sok owocowy, zagęszczony sok owocowy, koncentrat soku. Praktycznie każdy produkt spożywczy oprócz wody niesmakowej ma jakiś dodatek tych cukrów żeby polepszyć smak produktu. O tym zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę..

    • @rrrsaw1414
      @rrrsaw1414 ปีที่แล้ว +53

      @@voombat1990 ja cukru jako takiego nie używam, słodkich napojów nie pijam prawie wcale, ale po obejrzeniu filmiku sobie zdałem sprawę że jestem uzależniony i muszę codziennie zjeść a to jakiś batonik i jogurt, a to jakieś ciastko, loda i będąc w trasie tak sobie myślałem, że stanę w sklepie batona zjem, a akurat włączyłem ten film i zdałem sobie sprawę, że jestem uzalezniony od tego.
      Masakra

    • @voombat1990
      @voombat1990 ปีที่แล้ว +15

      @@rrrsaw1414 ja to samo dużo w trasie , ograniczam słodkie alkohol głównie z powodu kalorii. Po drodze kupowałem 7daysa traktując jak szybką przekąskę nieszkodliwą - przestałem jak doczytałem że ma 500kcal 😐

  • @magdass1
    @magdass1 ปีที่แล้ว +161

    Z własnego doświadczenia: przez lata chodziłam okrutnie zmęczona, dosłownie czasamo miałam problem by ręke unieść. Lekarze mówili, że to zmęczenie+stres. Dopiero fizjoterapeuta zalecił odstawienie cukru. Powoli, najpierw przestać słodzić herbate, jak się oswoje z tym, to odstawić słodkie batoniki itp. i krok po kroku. Zmęczenie minęło!! Poczułam się jak nowonarodzomy człowiek. Ale muszę przyznać, że byłam w szoku że w niesłodzonej herbacie dopiero po 4msc poczułam smak... Nagle owoce, warzywa mają intensywniejszy smak. Nie zdawałam sobie sprawy, że aż tyle cukru spożywam.

    • @justynapawlak8621
      @justynapawlak8621 ปีที่แล้ว +7

      Mogłabym cukieru wcale nie kupować, ani słodyczy, ani słodzonych napojów. Ale herbata musi być z miodem. Nie ma innej opcji 😁

    • @rafalbanan3056
      @rafalbanan3056 ปีที่แล้ว +3

      @@justynapawlak8621 wtedy się tego miodku daje bardzo mało bo jest lepiej wyczuwalny . Ja mieszam herbatę np. z sokiem z jagód np 2 garscie na dzbanek ;P

    • @victoriagromniak
      @victoriagromniak ปีที่แล้ว +4

      Ja miałam tak samo z odstawieniem cukru. I mija też najgorsze - czyli ochota na biały cukier :)

    • @victoriagromniak
      @victoriagromniak ปีที่แล้ว +4

      Jak się nie je tyle cukru to się nawet cierpką pigwę doceni 🤣

    • @AmbiPL
      @AmbiPL ปีที่แล้ว +7

      To super że trafiłaś na takiego mądrego fizjoterapeutę. Przekonuję się, że warto spróbować zredukować cukier w mojej diecie i zobaczyć jak to na mnie podziała. Twój komentarz utwierdził mnie, że warto. Dzięki :)

  • @TheBurbush
    @TheBurbush ปีที่แล้ว +123

    Odstawiłem słodycze na rok jako postanowienie noworoczne. Jeszcze kilka miesięcy przed końcem wyzwania byłem pewny, że nigdy już do cukru nie wrócę bo czułem się przecudownie bez tego narkotyku. 1 styczeń na sylwestrze było tofifi. Mówię sobie "W sumie już mogę. Poczęstuje się" i nagle kompletny zwrot. Przez cały styczeń zjadłem dosłownie z tone słodyczy. Nie mogłem się oprzeć, tak jakby mój mózg był sterowany przez ten cukier.
    To jest coś gorszego niż narkotyki a bandyci w postaci producentów żywności faszerują nas by mieć nad nami kontrolę a w rezultacie my oddajemy im wszystkie pieniądze. Przykre, że za 1g kokainy która nie jest tak zła jak cukier idziesz siedzieć na kilka lat a masowo producenci faszerują nas narkotykami i nawet się z tym nie kryją

    • @serek4454
      @serek4454 10 หลายเดือนก่อน +2

      Kokaina nie jest zła??? a powiedz mi kogo to wina, że kupiłeś tonę słodyczy, TYLKO I WYŁĄCZNIE CIEBIE. Idź się lecz i nie gadaj głupot. Kokaina to zło i diabelskie narzędzie

    • @Adam-ku8bt
      @Adam-ku8bt 10 หลายเดือนก่อน +10

      @@veronicast4652 Cukier psychoaktywny? Jesteś poważny?

    • @Swirl_Girl
      @Swirl_Girl 5 หลายเดือนก่อน +12

      Kokaina dobra xd nie osmieszaj sie czlowieku, jeszcze napisz ze papierosy nie sa takie szkodliwe hahahaha

    • @KatarzynaCzapinska
      @KatarzynaCzapinska 4 หลายเดือนก่อน +5

      Mam to samo, nie ma gorszego narkotyku. Schudłam 45 kg odstawiłam cukier , po 10 miesiącach bez cukru zjadłam batona i to był koniec waga wróciła i tak już wiele razy w życiu takie wahania potężne wagi

    • @makskolanko6974
      @makskolanko6974 4 หลายเดือนก่อน +10

      to chyba zjadłaś kilka kartonow batonów, od jednego +45kg sie nie robi@@KatarzynaCzapinska

  • @TheAndriu21
    @TheAndriu21 ปีที่แล้ว +760

    7 lat temu przestałem jeść rzeczy typowo cukrowe. Potwierdzam przedstawione przez Pana dane. Zęby przestały boleć, przestałem podjadać, koncentracja i pamięć poszła w górę, stabilność emocjonalna wzmocniona. Coś niesamowitego. Polecam mocno ale ważne jest by mieć wsparcie kogoś w okresie odstawienia. U mnie 2 miesiące detoksu nie były łatwe bo czasem emocje dawały o sobie znać ale myślałem, że będzie gorzej :). Polecam mocno. Potem będziecie dziękować tym co Was do tego namawiali :)

    • @-przetypprzemek1710
      @-przetypprzemek1710 ปีที่แล้ว +100

      Zgadzam się, też bardzo polecam odstawić takie produkty, ja je odstawiłem bardzo prosto, jestem biednym studentem i wolałem kasę wydać na melanż niż cukier, teraz podczas wakacji pracuję i nie mam czasu na melanże i alkoholu nie piję od początku lipca. Finalnie nie pije alkoholu i nie jem słodyczy, czuję sie lepiej niż kiedykolwiek.

    • @z.u.i.5987
      @z.u.i.5987 ปีที่แล้ว +65

      Kiedyś jadłam bardzo dużo cukru. Potrafiłam zjeść tabliczkę czekolady na raz. Potem, nie wiem dlaczego, zmienił mi się smak. Cukru praktycznie nie jem, no słodzę tylko kawę 😁 Herbata bez cukru smakuje jak herbata a nie jakieś słodkie ulepy. Wszystkie słodzone napoje poszły w odstawkę, batoniki, cukierki itp. mogą leżeć. Wyostrza się smak jak się nie je cukru - polecam spróbować.

    • @peidbfs5061
      @peidbfs5061 ปีที่แล้ว +4

      Ile gram dziennie zjadasz obecnie cukru ? Licząc że wszystkich produktów

    • @halinagaj6970
      @halinagaj6970 ปีที่แล้ว +35

      Cukier można odstawić jeśli się chce ale do tego trzeba mieć w sobie silną wolę żeby to zrobić mnie się to udalo

    • @waldemargruenenberg6351
      @waldemargruenenberg6351 ปีที่แล้ว +5

      @Miki np.cukier w cukrze

  • @RosaBurzaMozgow
    @RosaBurzaMozgow ปีที่แล้ว +367

    Najgorsze jest to że informacje o szkodliwości cukru nas bombardują a my i tak nie jesteśmy w stanie go odstawić.
    Walczę z tym problemem u siebie od 2 lat. Doskonale wiem, że cukier jest szkodliwy. Wiem co powinienem z tym zrobić a i tak nie potrafię go odstawić. 1.5 roku temu ważyłem 117 kg, teraz ważę 104 kg. Jestem zmotywowany na redukcję, uprawiam sport i stosuje diety, ale i tak mam momentu słabości jak kokainista na głodzie. Cukier to narkotyk wyjątkowo zdradliwy. Na pierwszy rzut oka nie niszczy nam życia, ale po głębszej analizie uświadamiamy sobie że jest gorszy od mefedronu. Jest gorszy bo daje nam się uzależnić po cichu, bez awantur w rodzinie i zawalonych dni w pracy. Życzę nam wszystkim żebyśmy potrafili go ograniczyć. Trzymajcie za mnie kciuki 🙃

    • @kacha4696
      @kacha4696 ปีที่แล้ว +17

      Hello Trzymaj sie , trzymam kciuki,

    • @Ambr0ktn
      @Ambr0ktn ปีที่แล้ว +27

      Miałem ten sam problem. Przeszedłem na diete ketogeniczną bo z natury bardzo lubię mieso i nabiał. Nie brakuje mi cukru w żaden sposób wręcz przeciwnie.

    • @AbcAbc-ok7rr
      @AbcAbc-ok7rr ปีที่แล้ว +8

      Trzymam kciuki, na pewno dasz radę! 😎

    • @ArekTheBoss
      @ArekTheBoss ปีที่แล้ว +1

      Jeśli ciągnie cię do słodyczy to rozważ suplementację chromu. Mi pomaga.

    • @melisa_melisa123
      @melisa_melisa123 ปีที่แล้ว +8

      Odstaw ten cukier w cholerę... To teucizna, tyle badan, tyle programów ukazuje że jest to trucizna.

  • @swiadomosc_porazki
    @swiadomosc_porazki ปีที่แล้ว +65

    Nawet Pan nie wie jak ja Pana szanuję za to co Pan robi. Otwiera oczy i udowadnia że "można" inaczej. Dziękuję.

    • @loxenix7108
      @loxenix7108 3 หลายเดือนก่อน +1

      wie

  • @Imagine922
    @Imagine922 ปีที่แล้ว +31

    Zgadzam się. Od dziecka jestem uzależniona od cukru, ponieważ mój tato przywoził z za granicy bardzo duże ilości słodyczy. Gdy myślę jak wtedy się odżywiałam, to bardzo smuci mnie ten fakt. Dziecko nie myśli, czy coś jest zdrowe, tylko z chęcią sięga po coś dobrego i słodkiego.

    • @asta7874
      @asta7874 ปีที่แล้ว +2

      Bo wtedy słodycze to byl luksus! Ja topilam mleko i cukier na patelni jak bylam dzieciakiem i jadłam,, krowki,, rodzice zero reakcji, tez nie mieli świadomości

    • @dorota2630
      @dorota2630 หลายเดือนก่อน

      Ja jak byłam dzieckiem, a były to lata 80 te, był deficyt wszystkiego i słodyczy też brakowało, teraz po latach wcale tęgi nie żałuję, bo byliśmy wtedy zdrowsi. Do dziś nie mam mani objadania się słodyczami, dzięki temu nie narzekam na sylwetkę. Pozytyw z PRL. Tak jak ktoś przywiózł coś z zagranicy to było święto🙂

  • @pawekrawczyk6625
    @pawekrawczyk6625 ปีที่แล้ว +396

    Byłoby super jakby powstał materiał o cukrze na kanale dla dzieci.

    • @xaxaszaposznikow175
      @xaxaszaposznikow175 ปีที่แล้ว +62

      Na razie musi wystarczyć na kanale dla rodziców. Choć na kanale dla dziadków, też by się przydał. Niestety dziadkowie często stosują wzmocnienie przekazu "kocham cię wnusiu" używając słodyczy

    • @wzsakul
      @wzsakul ปีที่แล้ว +28

      Najlepiej to jakby go TVP raczyło wyemitować zamiast tej propagandy którą pokazują.

    • @daniellskii
      @daniellskii ปีที่แล้ว +3

      To musiałoby być w formie bajki, bo one to taka dziecięca propaganda

    • @pawekrawczyk6625
      @pawekrawczyk6625 ปีที่แล้ว +5

      @@daniellskii Na kanale Nauka to Lubie Junior właśnie w formie dobrej dla dzieci są filmiki

    • @KetoZdrowie
      @KetoZdrowie ปีที่แล้ว +6

      A raczej na kanale dla rodziców - to oni na tą trutkę im przyzwalają :(

  • @rbc521
    @rbc521 ปีที่แล้ว +485

    Bardzo zaciekawił mnie temat żywności pobudzającej tworzenie nowych ścieżek w mózgu. Czy można dowiedzieć się więcej na ten temat?

    • @adamprzedniczek9200
      @adamprzedniczek9200 ปีที่แล้ว +15

      Interesujący temat, może odcinek włączący tę tematykę i nootropy?

    • @eRzoloPL
      @eRzoloPL ปีที่แล้ว +16

      Polecam również zapoznać się z treściami publikowanymi przez dr Joannę Podgórską :)

    • @marcinhezychasta9676
      @marcinhezychasta9676 ปีที่แล้ว +2

      Też jestem za poruszeniem tego tematu.

    • @krzysiekk109
      @krzysiekk109 ปีที่แล้ว +1

      +

    • @eleffollow
      @eleffollow ปีที่แล้ว +2

      dobry temat na film!

  • @izabelaszeibelis-deskiewic4587
    @izabelaszeibelis-deskiewic4587 ปีที่แล้ว +17

    Odstawienie cukru i przejście na jasną stronę mocy (czyli zdrowego odżywiania oraz regularnej, zróżnicowanej aktywności fizycznej) było jedną z najlepszych decyzji w moim życiu.
    Dziękuję za ten materiał, przesyłam go mojej rodzinie i znajomym!

    • @marcomarco5056
      @marcomarco5056 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się, ja do tego lece na Biotad Plus dla mnie to ogień💪💪

  • @majewskimusic
    @majewskimusic 5 หลายเดือนก่อน +46

    Mnie najbardziej to ludzie wykańczają, czym mniej ludzi dookoła to tym lepsze i spokojne jest życie etc.

    • @alvertosguzoskulos8773
      @alvertosguzoskulos8773 4 หลายเดือนก่อน +3

      Nikt nie pytał

    • @Abmafatima
      @Abmafatima 4 หลายเดือนก่อน +3

      Zgadzam sie

    • @Abmafatima
      @Abmafatima 4 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@alvertosguzoskulos8773a ciebie nikt nie prosił o komentarz

    • @krzysztof7898
      @krzysztof7898 2 หลายเดือนก่อน +1

      Największym wrogiem człowieka jest inny człowiek.

  • @hubertohb227
    @hubertohb227 ปีที่แล้ว +98

    Właśnie rok temu sobie zdałem sprawę jaki negatywny wpływ ma cukier na mnie. Mniejsza koncentracja, większe zmęczenie oraz ogólne gorsze samopoczucie

    • @Radoslaw1986xx
      @Radoslaw1986xx ปีที่แล้ว +7

      A cukier jak faktycznie czytam jest nawet w kabanosach 😱 też jestem ciągle zmęczony i taki ciężki. Nie jem słodyczy itp, a jednak wszędzie mi się wpycha cukier na siłę 😡

    • @43romantyk
      @43romantyk ปีที่แล้ว +1

      @@Radoslaw1986xx Ano, znaczy się to wcale nie jest miłe.

    • @xpert7090
      @xpert7090 ปีที่แล้ว +8

      @@Radoslaw1986xxDodaj do tego sport np: bieganie, jeżdżenie na rowerze, ćwiczenia siłowe, czy jogę jak zmęczysz organizm lepiej się poczujesz wystarczy co 3 dni robić, znaleźć czas na to i wyrobić nawyk (polecam).

    • @lechulechu503
      @lechulechu503 ปีที่แล้ว

      Kiedyś było takie haslo: cukier krzepi.

  • @Atheist190
    @Atheist190 ปีที่แล้ว +147

    Pół roku temu rzuciłem cukier i czuje się lepiej. Dzięki za niezwykle potrzebny film. Ludzie nie mają świadomości jak bardzo to szkodzi.

    • @mateusz8644
      @mateusz8644 ปีที่แล้ว +1

      Oj tak, uświadamianie ludzi to bardzo szlachetny cel, w końcu to od tego zależy czy coś się zmieni czy wręcz przeciwnie

    • @rafaszmuda669
      @rafaszmuda669 ปีที่แล้ว +4

      Kurde szacun ja też próbowałem chociaż częściowo wycinając same tylko słodycze póki co) ale jakiś czas temu miałem nawrót i kółko się zamyka.

    • @mateusz8644
      @mateusz8644 ปีที่แล้ว +7

      @@rafaszmuda669 wiem miałem tak samo, ale powiem ci tak. Bo ja ogólnie tydzień temu rzuciłem media społecznościowe, gry słodycze tv. Jest metodą która w sumie działa na wszystko. To pewność siebie w połączeniu z działaniem. Musisz bardzo mocno uwierzyć że rzucisz słodycze, musisz być tego pewien, wtedy przestanie cię ciągnąć do nich bo twój mózg będzie wiedział że nie jesz tego i kropka. Mi to działa na każdej sferze życia ale wiadomo im większy cel tym więcej czasu/samozaparcia/środków potrzeba
      Edit: a dodam że jeszcze tydzień temu zarlem ciastka na paczki i mówiłem sobie że nigdy tego nie pokonam

    • @rafaszmuda669
      @rafaszmuda669 ปีที่แล้ว

      @@mateusz8644 dzięki za wsparcie acz jak mówiłem na parę miesięcy się udało ale znowu jest dół choć poza ostatnim okresem urodzinowym chociaż średnie spożycie nieco niższe niż wcześniej. Z czasem może się uda ogólnie mam "szczęście" że mam wyraźną namacalna motywację (mam niską tolerancję do wysokich temperatur i moja nadwagą robi za dodatkowe ogrzewanie co jest koszmarnie nieprzyjemne latem). Cóż nie zostaje nic jak przeć dalej i w miarę możliwości unikać zbędnych okazji (pomaga jak teraz pomyśle fakt że zatrudniłem się do pomocy w magazynie więc mam ostatnio więcej aktywności fizycznej)

    • @mateusz8644
      @mateusz8644 ปีที่แล้ว +1

      @@rafaszmuda669 Wałcz, ja 5 lat męczyłem się z nadgarstkiem odkąd uwierzyłem nagle znalazłem ćwiczenie które świetnie mi leczy mój problem więc to jest dowód na to że nawet jeżeli będziesz długo walczył to w końcu się uda, trzymam kciuki

  • @Antyweszka
    @Antyweszka ปีที่แล้ว +18

    Cieszę się, że taki film powstał❤️ Wreszcie coś, co rozpuszcza tę cukrową aferę👏

  • @weronikamieczkowska1956
    @weronikamieczkowska1956 ปีที่แล้ว +48

    Super, że wreszcie ktoś o tym mówi, ja w 2015 roku zaszłam w pierwszą ciążę, szybko okazało się, że mam cukrzycę ciążową, byłam zaskoczona, jeszcze bardziej byłam zaskoczona gdy badając sobie poziom cukru odkryłam, co tak naprawdę jemy! Gdy zauwazyłam że ciemny chleb karmelizują, albo do ogórków kiszonych czy kiełbasek z drobiu dodają cukier, złapałam się za głowę. Zaczęłam bardziej uważniej czytać składy produktów. I dziś uświadamiam moją dwójkę dzieci jaki mamy problem.

  • @pawemiszczuk8401
    @pawemiszczuk8401 ปีที่แล้ว +415

    Musiałem kilka lat temu rzucić cukier, bo wywoływał u mnie swędzenie skóry. Zacząłem czytać skład każdego produktu. Produkty bez cukru to rzadkość. Nawet w głupich kabanosach je można spotkać... Każdy sos, wszelkie przetwory (nie licząc ogórków kiszonych) - wszystko ma w składzie cukier...

    • @JA.n.KA.
      @JA.n.KA. ปีที่แล้ว +19

      Do ogórków kiszonych też często się dodaje cukier, sama taki przepis długie lata stosowałam 😁 no cóż 😄

    • @Mateusz__P93
      @Mateusz__P93 ปีที่แล้ว +36

      bo cukier to dobry konserwant i jest stosunkowo tani

    • @tcechowski
      @tcechowski ปีที่แล้ว

      Stosuj Erotrytol. Slodko i bez konsekwencji

    • @vivvpprof
      @vivvpprof ปีที่แล้ว +13

      Że ketchup ma to rozumiem, ale kabanosy? Niepojęte. Muszę czytać etykiety.

    • @bbliberator1615
      @bbliberator1615 ปีที่แล้ว +14

      wiesz dlaczego wywoływał swędzenie i z czego dokładnie się to brało?

  • @MaciejStelmach
    @MaciejStelmach ปีที่แล้ว +56

    Kiedyś ważyłem ponad 100 kg, aktualnie ważę 67 kg. Udało mi się to nie tyle wielkim wysiłkiem fizycznym, co ograniczeniem cukrów w mojej diecie. Odrzuciłem słodzone napoje, słodycze, chleb i wypieki, a żywiłem się głównie mięsem, owocami i warzywami. W 2 lata zrobiłem dość dużą przemianę. Trzeba mieć tylko świadomość, jak bardzo szkodliwy jest cukier i wytrwale trzymać się diety bez niego. Tomku, genialny materiał jak zawsze!

    • @jojo-oi3hd
      @jojo-oi3hd ปีที่แล้ว +3

      nie > głównie mięso >- arterioskleroza + ...

    • @Pomidorek130
      @Pomidorek130 ปีที่แล้ว +3

      mięso wystarczy raz na tydzień.

    • @matylda13
      @matylda13 ปีที่แล้ว +2

      Wow, gratulacje, podziwiam Pana wytrwałość

    • @cloudi7782
      @cloudi7782 7 หลายเดือนก่อน

      Kto pytał

    • @phillyleotardo4343
      @phillyleotardo4343 5 หลายเดือนก่อน

      nice

  • @qprzygodzie
    @qprzygodzie ปีที่แล้ว +6

    Jak wszystkie dzieci my też lubimy słodycze, ale już nie jemy słodyczy po tym filmie.
    Dziękujemy :)
    Rodzice też się ucieszyli

  • @radoslawruszniak3779
    @radoslawruszniak3779 ปีที่แล้ว +6

    Konkretnie i rzeczowo - jak zwykle.
    Zabrakło mi jedynie jednej rzeczy - jak na wspomniane problemy, o których wspomniano - wpływają sztuczne słodziki (poza tym, że jest dużo mitów na ich temat i/lub wpływają na inne rzeczy).

  • @PawelJackowski
    @PawelJackowski ปีที่แล้ว +140

    Dobry content. Zostawiajcie komentarze dla podbicia ekspozycji tego materiału. Pisze to ten, który zgubił 30 kg i zmienił swoje życie 👍😎

  • @CorkaKrola
    @CorkaKrola ปีที่แล้ว +118

    Dziękuję za ten film. 🙂❤️ Kiedy ja mówię znajomym o tym, że cukier uzależnia to patrzą na mnie jak na wariatkę. 🤪🙃 Mi mogli nie wierzyć, ale Panu muszą. 😀 Szach i mat. ♟️

    • @magorzatajanuszewska9064
      @magorzatajanuszewska9064 ปีที่แล้ว +11

      O ja jestem totalnie uzależniona i staram się z tym walczyć, ale to jest bardzo trudne.

    • @julianzielonka
      @julianzielonka ปีที่แล้ว +10

      Podobno uzależnia bardziej niż kokaina.

    • @CorkaKrola
      @CorkaKrola ปีที่แล้ว +3

      @@magorzatajanuszewska9064 Kibicuje Ci żeby walka została przez Ciebie wygrana. 🙂❤️ Też zmagam się z tym problemem i wiem jakie to trudne. Powodzenia!

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey ปีที่แล้ว +6

      Ograniczyłem cukier wiele lat temu. Jest dobrze, szczupła sylwetka, dużo energii do życia.

    • @AuroraResmer
      @AuroraResmer ปีที่แล้ว +8

      Ja mam to samo ,jak mówię znajomym o szkodliwości cukru ,to mówią a co dziś nie jest trucizną.... No i już dalej im nie tłumaczę.

  • @szadams
    @szadams ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ważny temat! Ograniczenie cukru przyzwyczaja nas do spalania tłuszczu co pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze

  • @skrzysztof1
    @skrzysztof1 ปีที่แล้ว +3

    Mądre i prawdziwe. Udostępniłem swoim dzieciom. PS robienie z Panem czegoś pożytecznego daje możliwość podsumowania: profesjonalnie i z przygotowaniem.

  • @mrcnjedynak
    @mrcnjedynak ปีที่แล้ว +190

    Ważny temat lecz niestety zabrakło mi kluczowej kwesti - jak sie przed tym bronić? Niby odpowiedź jest prosta nie kupować produktów słodzonych ale jak wspomniano w materiale cukier dodawany jest juz niemal do wszytskiego. Osobiście mam przez to trudności ze zrobieniem zwykłych zakupów spożywczych. Mam wrażenie że detoks cukrowy wiązałby sie z usunięciem 90% produktów które na codzień wkładamy do koszyka.

    • @barbarawojcik6707
      @barbarawojcik6707 ปีที่แล้ว +36

      To prawda: należy zrezygnować z produktów przetworzonych. Doskonale to tłumaczą na swoim kanale Bracia Rodzeń, wspaniali lekarze, którym się chce czytać publikacje i wprowadzać w życie tak zdobytą wiedzę. Dzięki nim odchudziło się mnóstwo ludzi, wiele osób mogło odstawić leki na nadciśnienie, u wielu udało się wycofać cukrzycę t.2.

    • @Anna_Rozanska
      @Anna_Rozanska ปีที่แล้ว +42

      Sprawdziłam mój jogurt naturalny, Pilos - nie ma dodanego cukru. Zawiera cukier, owszem, 4,8g na 100g, ale jak mniemam, jest to naturalny cukier mleczny (laktoza). Trzeba czytać etykiety... Tak, dodatkowa praca na zakupach... I gotować ze świeżego (kupować świeże warzywa i owoce, nie w puszkach / przetworach).

    • @stronghands7774
      @stronghands7774 ปีที่แล้ว +26

      polecam diete keto

    • @szaman7747
      @szaman7747 ปีที่แล้ว +44

      Bronić trzeba przede wszystkim dzieci przed dorosłymi którzy zapychają je batonikami, czipsami, lizakami, soczkami, lodami, czekoladkami, ciasteczkami itd.
      Dorosła osoba robiąca samodzielnie zakupy może kupować produkty nieprzetworzone (świeże owoce i warzywa). Wszystko inne ma etykiety, które po prostu trzeba czytać. Warto skorzystać z aplikacji do liczenia kalorii w posiłkach, bo przeliczają też makroskładniki, czyli między innymi węglowodany, a w tym cukry. Mając jasno wyliczone ile cukru już "wpadło" danego dnia łatwiej będzie zrezygnować ze słodkiej przekąski i odłożyć ją na inny dzień, a w zamian zjeść garść orzechów albo pestek dyni.

    • @BBoySewo
      @BBoySewo ปีที่แล้ว +23

      Tylko ketoza

  • @marcsmithsonian9773
    @marcsmithsonian9773 ปีที่แล้ว +113

    Bardzo dobry material. Widze ze uprawia Pan prawdziwy " science" rzetelny research, fakty i informacje. Pan Tomasz Rozek okazał sie prawdziwym następcom Sondy, ciesze sie że ma odwage i siłę mówić prawdę. Łącząc wyrazy szacunku. M.

    • @karolinaa.2126
      @karolinaa.2126 ปีที่แล้ว +2

      @MarcSmithsonian dołączam się do twojej opinii👌🏻
      Panie Tomaszu czekam na dalsze ciekawe filmy👏🏻 Pozdrawiam🙋🏻‍♀️

    • @FELDMAN4163
      @FELDMAN4163 ปีที่แล้ว +2

      Nie wiem gdzie tutaj potrzebna jest odwaga do przedstawiania faktów xD Ale również doceniam i chylę czoła przed Panem Tomaszem 😉

    • @rafalxyz7054
      @rafalxyz7054 ปีที่แล้ว +5

      tak samo jak rzetelnie podchodził do sprawy c0vidow.ej ;)

    • @loczek.6417
      @loczek.6417 ปีที่แล้ว +2

      @@rafalxyz7054 najwyraźniej wszyscy zapomnieli ;)

    • @monikac.4829
      @monikac.4829 ปีที่แล้ว +3

      Poprawna pisownia: następcą (nie ,,następcom”😫)

  • @polapola3896
    @polapola3896 ปีที่แล้ว +8

    Ja nie jem slodyczy od kilku lat i widze, jak to na mnie wplynelo - mniejsze zmeczenie, mniejszy problem z jelitami (np. wzdecia), praktycznie brak problemow "kobiecych" i rzadkie przeziębienia. Odzwyczailam sie do tego stopnia, ze zjedzenie batona wywoluje u mnie mdlosci. Polecam, to wszystko kwestia przyzwyczajenia. No i liczy sie tez podejscie do jedzenia czyli pokarm ma mi dostarczac wartosci odzywczych, bo w sumie dlatego w ogole jemy :D

    • @wzsakul
      @wzsakul ปีที่แล้ว +2

      Dobrze napisane.
      Niestety większość ludzi jedzeniem dostarcza sobie przyjemność a nie paliwa dla ciała i umysłu.

  • @stanewstanew
    @stanewstanew หลายเดือนก่อน +2

    Pan specjalista od wszystkiego. Cpk, cukru, lotów w kosmos, wojny na bliskim wschodzi. Człowiek wykształcony, humanista - poeta doctus.

  • @ArmatekPL
    @ArmatekPL ปีที่แล้ว +307

    👍Czekam na drugą część o słonych produktach

    • @AndrzejDunowski
      @AndrzejDunowski ปีที่แล้ว +22

      Tylko, że sól jest nam niezbędna i wcale nie jemy jej za dużo. Osoby zdrowe nie muszą bać się soli, chore z insulinoopornością owszem, ale mają też inne zmartwienia. Za to cukier jest nam całkowicie zbędny, nasz organizm potrzebuje go w ilości zero.

    • @a.s.6685
      @a.s.6685 ปีที่แล้ว +9

      ​@@AndrzejDunowski Oj, przyda się ten zapowiedziany odcinek.

    • @sylwuniap4951
      @sylwuniap4951 ปีที่แล้ว

      ​@@AndrzejDunowski ciosy już niekoniecznie są niezbędne 🤣

    • @a.s.6685
      @a.s.6685 ปีที่แล้ว

      Szczególnie nietrafne

    • @AndrzejDunowski
      @AndrzejDunowski ปีที่แล้ว +16

      @@a.s.6685 Jeszcze mi powiedz, że od nadmiaru soli/sodu, można mieć nadciśnienie 🤣
      Jestem na Keto, mój organizm przy marginalnych węglowodanach nie ma takiej retencji sodu, jak u przeciętnego człowieka i muszę dbać o to, by dużo solić. Nadmiar sodu odprowadzają nerki.
      Powszechna wiedza o tych sprawach to dno i metr mułu. Czasem mam wrażenie, że trzeba robić wszystko na odwrót.

  • @Radek.68
    @Radek.68 ปีที่แล้ว +156

    Komentarz dla zasięgów. Merytorycznie w 100%, w pełni się zgadzam.
    Dodam tylko, że wiele rzeczy nam szkodzi, niestety nawet posiadając tę wiedzę, nadal chętnie po nie sięgamy.

    • @jojo-oi3hd
      @jojo-oi3hd ปีที่แล้ว +4

      jest wiedza, tyż wiedza i gównowiedza.

    • @tadeuszw7792
      @tadeuszw7792 ปีที่แล้ว +8

      Wszystkie rzeczy w nadmiarze bardzo szkodzą.......🤔😁

    • @Tongpooo007
      @Tongpooo007 ปีที่แล้ว +1

      Wiedza a mądrość to jak Jezus i Szatan. Każdy ma wiedzę, każdy widział Boga lecz ostatecznie wybieramy za każdym razem sami

    • @rafaszmuda669
      @rafaszmuda669 ปีที่แล้ว

      Bolesna prawdą

    • @PLTommia
      @PLTommia ปีที่แล้ว

      Z papierosami jest tak samo, tak działają właśnie uzależniające subtancje

  • @kuerwski3371
    @kuerwski3371 ปีที่แล้ว +2

    W zasadzie u zdrowej osoby zalecenia dietetyczne można sprowadzić do tego, żeby jeść nieprzetworzone produkty (lub przetworzone samodzielnie), z wysoka zawartością białek, zdrowych tłuszczy i węglowodanów złożonych. Oczywiście w ilościach dostosowanych do masy i aktywności. No i oczywiście na koniec dołożyć sporą dawkę aktywności fizycznej

  • @Steallar
    @Steallar ปีที่แล้ว +4

    Dziękuję Panu ślicznie za bycie mega ciekawie opowiadającym o różnych kwestiach człowiekiem, a przy tym pozostającym totalnie zrozumiałym i takim "zwyczajnym" człowiekiem! Pozdrawiam i dziękuję za poruszenie tematu!

  • @FormerRock9424
    @FormerRock9424 ปีที่แล้ว +191

    Nie ma to jak oglądać film o cukrze jednocześnie jedzą ciastka z cukrem

    • @silentassassin8603
      @silentassassin8603 ปีที่แล้ว +5

      Jedz więcej błonnika i na zdrowie :) haha

    • @sylwuniap4951
      @sylwuniap4951 ปีที่แล้ว +8

      Nie ma się czym chwalić

    • @FormerRock9424
      @FormerRock9424 ปีที่แล้ว +1

      @@silentassassin8603 chyba będę musiał

    • @FormerRock9424
      @FormerRock9424 ปีที่แล้ว +3

      @@sylwuniap4951 no nie

    • @FormerRock9424
      @FormerRock9424 ปีที่แล้ว

      @@marcinraczkowski963 co?

  • @adrianr.6933
    @adrianr.6933 ปีที่แล้ว +8

    Sądzę że bardzo ciekawy byłby cały cykl o żywieniu. Bardzo wartościowe materiały byłyby również o tłuszczach (szczególnie różnicy pomiędzy nasyconymii i jedno/ wielonienasyconymii), nawet o historii jak tłuszcz stał się kiedyś wrogiem numer 1 i zaczęto wszędzie zwiększać ilość cukrów.

  • @FaraXPLNono
    @FaraXPLNono ปีที่แล้ว +9

    Obejrzałem, przemyślałem i dalej będę słodzić tyle ile słodziłem. Wszystko jest dla ludzi ale trzeba znać umiar ;)

  • @maciekgajwer5508
    @maciekgajwer5508 8 หลายเดือนก่อน +11

    Polecam spozywanie cukru z głową plus aktywność fizyczną niż calkowite odstawienie cukru. Jeżeli ktoś nadużywa czegokolwiek, to problem nie leży ani w substancji ani w ilosci, tylko w emocjach. Szukamy nadal świętego graala dla naszego chronicznego zmęczenia, lęków czy depresji, a takie materiały zapędzają społeczeństwo w jeszcze głębsze bagno, ponieważ tylko znikoma ilość ludzi na tej planecie dostała w genach uklad nerwowy, ktory pozwoli na calkowite odstawienie używki, ktora jest nieodłączną częścią życia w społeczeństwie. Pragnę tylko przypomnieć, że samo spożywanie cukru nie powoduje cukrzycy. Spożywanie duzych ilosci cukru, przy niskiej aktywności, moze spowodować, że spozywamy wiecej kalorii niz zużywamy, co powoduje otyłość. OTYŁOŚĆ, NADWAGA PROWADZI DO CUKRZYCY. NIE SPOŻYWANIE CUKRU. Pozdrawiam

    • @beatasupa1149
      @beatasupa1149 3 หลายเดือนก่อน +2

      5:07

    • @Beatacuprys-lf8nk
      @Beatacuprys-lf8nk 2 หลายเดือนก่อน +1

      Zgadza sie, jeden organizm jest bardziej slodki, drugi bardziej slony. Ja na przyklad tyje jedzac owoce, czyli po fruktozie, a po ciasteczkach ktore uwielbiam chudne.
      Mieszacie ludziom w glowach, i nazywacie narkomanami?!😮

  • @kotkaa22
    @kotkaa22 ปีที่แล้ว +36

    6:32 To prawda! Kilka miesięcy temu zaczęłam stopniowo ograniczać cukier. Teraz czekolada gorzka bez dodatku cukru jest dla mnie za słodka. Inne potrawy też bardziej mi smakują

    • @koobah
      @koobah ปีที่แล้ว +1

      Chyba masz na mysli z 15% cukru zamiast 50% ;) Czekolada bez cukru to po prostu gorzkie kakao

    • @kotkaa22
      @kotkaa22 ปีที่แล้ว +1

      @@koobah W wartościach odżywczych ma mniej niż 1g cukru na 100g produktu

    • @koobah
      @koobah ปีที่แล้ว +1

      @@kotkaa22 no to brawo, dla mnie to jest zbyt nieslodkie😝

  • @ukaszpobocki470
    @ukaszpobocki470 ปีที่แล้ว +84

    Przestałem w zasadzie kupować cukier, po tym jak nauczyłem się pić kawę bez cukru, a to już oho z 15- 20 lat temu i tak stopniowo doszedłem do etapu, gdzie przez ostatnie pól roku kupiłem , no nie wiem dokładnie ,ale chyba tylko raz jeden -max 2 kilogramy.
    Prowadzę w miarę aktywny tryb życia, w pracy spalam olbrzymie ilości energii, bo pracuję na budowie już ze 20 lat, codziennie jeżdżę na rowerze, często chodzę na spacery- co pomaga mi i mojemu kręgosłupowi.
    Ale wcale nie jestem okazem zdrowia, co to to nie.
    Nie wiem, co by trzeba było robić, aby nim być, moi rodzice nie wpoili mi zbyt dużo pozytywnych wartości, a i sam sporo błędów życiowych popełniłem.
    Ale jakoś staram się z tym żyć, no bo co...

    • @kasiamarzycielka7193
      @kasiamarzycielka7193 ปีที่แล้ว

      Podobno nie ma ludzi zdrowych😉
      Osobiście w tym roku odkryłam fizjoterapeutów. Oni traktują człowieka całościowo, bo przecież człowiek składa się z wielu komórek, tkanek i narządów, które ze sobą współpracują i kiedy coś nie domaga, to zaczynają kuleć kolejne elementy. Przemyśl to! Serio! Nawet jeśli boli Cię głowa, to jest to już objaw czegoś innego i trzeba szukać przyczyny. Poszukaj dobrego fizjoterapeuty w swojej okolicy, naprawdę warto. Nasi fizjo są najlepsi w Europie😀 Co możesz stracić po jednej wizycie? Kasę😂 Ale zyskasz dużo więcej. Ja jestem na etapie "naprawiania" siebie i widzę efekty. Tobie też życzę, abyś doszedł do tego momentu. Pozdrawiam😊

    • @2kMario
      @2kMario ปีที่แล้ว +3

      Najlepiej zacząć od zaprzestania słodzenia kawy i herbaty , od wielu lat tak czynię a słodzoną mocną herbatę z cytryną pijam tylko okazjonalnie zimą .

    • @niebylekto4282
      @niebylekto4282 ปีที่แล้ว +3

      Zobacz w gotowych produktach ile jest cukru

    • @ukaszszurgot1624
      @ukaszszurgot1624 ปีที่แล้ว +1

      jak nauczyłeś się pić kawę bez cukru?

    • @mariomastah
      @mariomastah ปีที่แล้ว +5

      @@ukaszszurgot1624 Polecam systematycznie zmniejszać ilość dodawanego cukru. Ja zacząłem od herbaty, później przyszedł czas na kawę. I powiem szczerze że teraz nie jestem w stanie wypić herbaty czy kawy z cukrem bo mi po prostu nie smakuje

  • @RogdushTheMystic
    @RogdushTheMystic ปีที่แล้ว +7

    Przestane słodzic herbate i kawe, bede chwalil sie wszystkim jaki to ja jestem pro, a potem opierdole 5 pączków bo zassie mnie. Historia kazdego grubasa. Jak zawsze, nadmiar szkodzi a nie cukier. Wszystko kwestia porcji.

    • @Tomkow_80
      @Tomkow_80 ปีที่แล้ว +4

      Ktoś w końcu myślący. Popieram.

    • @tekil100
      @tekil100 ปีที่แล้ว +1

      Najlepsza dieta to dieta ŻP.

  • @pjanpkowalski3686
    @pjanpkowalski3686 ปีที่แล้ว +2

    Ładnie Pan to przygotował. Przyjemna forma, rzeczowe treści. Profeska 👍

  • @Atunad27
    @Atunad27 ปีที่แล้ว +21

    Cały czas mówię że drogi cukier to nie problem tylko błogosławieństwo,niech trują się bogaci ;) .Pozdrawiam.

    • @Blejk_Karington
      @Blejk_Karington ปีที่แล้ว +3

      Bo cukier od zawsze był produktem dla zamożnych, biedota tylko to co z naturalnych źródeł słodkości czerpała i była zdrowsza 😁

    • @hannajastrzebska504
      @hannajastrzebska504 ปีที่แล้ว +1

      A najwięcej marudzą ci, którzy jeść go nie powinni 😉

    • @balcerzaq
      @balcerzaq ปีที่แล้ว

      Tylko ze teraz cukrem sie truja biedni. Biedni na calym swiecie sa grubi.

    • @Blejk_Karington
      @Blejk_Karington ปีที่แล้ว

      @@balcerzaq przez naturalne produkowanie była bardzo niska wydajność przez co przetworzona żywność była bardzo droga, niedobory i głód były normą. Grubi byli tylko burżuje bo np. żarli białe pieczywo i cukier😁

    • @homoxymoronomatura
      @homoxymoronomatura ปีที่แล้ว +3

      Bogaty to jakiś gorszy, że chcesz żeby się truł?

  • @sawomirmizerski2245
    @sawomirmizerski2245 ปีที่แล้ว +16

    N o i problem braku cukru w sklepach rozwiązany, jeszcze o tym jak węgiel nas zabija i po kłopotach na zimę :D

    • @mikoajtom26
      @mikoajtom26 ปีที่แล้ว

      A jaka alternatywa za węgiel?

  • @MrMarrekkk
    @MrMarrekkk ปีที่แล้ว

    Jak zawsze świetny i rzetelny materiał, cukru nie kupuję i nie słodzę od lat i to już zostało jako styl życia od którego nie odejdę.

  • @MxN23
    @MxN23 10 หลายเดือนก่อน

    Rok temu zacząłem unikać cukru, po kilku dwóch tygodniach się przyzwyczaiłem i dalej już było tylko lepiej. Polecam

  • @JanBartnik
    @JanBartnik ปีที่แล้ว +22

    Z tego co pamiętam, to te badania ze szczurami, kokainą i cukrem były poddawane powtórnej recenzji i nie wytrzymały próby czasu (sugeruje się, że badacze źle zinterpretowali wyniki).

    • @WujekUfi
      @WujekUfi ปีที่แล้ว +26

      Te badania, a raczej wnioski z nich wyciągnięte są już na pierwszy rzut oka absurdalne. Szczury wybierały cukier, zamiast kokainy, czyli cukier uzależnia bardziej. Ja rano piję wode, zamiast walić koks, więc woda uzależnia bardziej niż koks, więc jest niezdrowa. Dochodzimy tutaj do podwójnie błędnych wniosków: tego że woda uzależnia oraz że z tego powodu jest niezdrowa. Możnaby powiedzieć że po prostu jedzenie uzależnia, bo wśród ludzi którzy kiedyś kokainy próbowali, większość z nich je śniadanie niż wali koks z rana, a odstawienie jedzenia daje efekty podobne jak odstawienie przez osobe uzależnioną narkotyków.

    • @pawewyszkowski199
      @pawewyszkowski199 ปีที่แล้ว +3

      Ten film jest absurdalny, takie bzdety na kanale fizyka.

    • @michasmarzewski3670
      @michasmarzewski3670 ปีที่แล้ว +2

      @@pawewyszkowski199 Absurdalny jest Twój komentarz. Nawet jeśli okazałoby się, że cukier tak bardzo nie uzależnia to jego szkodliwość jest udowodniona.

    • @pawewyszkowski199
      @pawewyszkowski199 ปีที่แล้ว +1

      @@michasmarzewski3670
      Szkodliwości?
      Woda i tlen też sa szkodliwe.
      Sprawdź sobie rekomendacje spożycia cukru przez pzh i ochłoń.

    • @michasmarzewski3670
      @michasmarzewski3670 ปีที่แล้ว +1

      @@pawewyszkowski199 przykłady godne trolla i chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego? Sprawdziłem sobie rekomendacje pzh i jeszcze bardziej utwierdziłeś mnie w tym co napisałem.

  • @adnynick4604
    @adnynick4604 ปีที่แล้ว +8

    Prawie wszystko oglądam 3 razy zanim kupię, teraz będę ogląda wszystko 5 razy. Dziękuję za informację. Oczywiście, że jestem uzależniona od cukru i chociaż mocno ograniczyłam jego spożycie, to i tak na pewno niewystarczająco.

  • @jadwigaukomska8130
    @jadwigaukomska8130 ปีที่แล้ว

    Cieszę się, że starannie przeczytałam odpowiedź Autora na nasze pytania i krytyczne komentarze. To było bardzo przydatne!
    Czekam na następne filmy - zgodne z sugestiami komentujących.

  • @beatabecia6213
    @beatabecia6213 9 หลายเดือนก่อน

    Podziwiam Pana, uwielbiam wszystkie programy,tematy które Pan porusza.Jeśli chodzi o cukier....dwa tygodnie temu moje 50-te urodziny. Jestem dzieckiem czasów komuny.Cukier w czasach mojego dzieciństwa był na codzień.Wtedy nie mówiło się o tym ,że jest zły...czy dopiero teraz naukowcy odkryli,że ma tak zły wpływ na nasze zdrowie.W latach 80-tych był powszechny.Pozdrawiam panie Tomku.

  • @Matthew_080
    @Matthew_080 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję za filmik! Świetna praca, proszę Pana!

  • @LechPiotrTarnawczyk
    @LechPiotrTarnawczyk ปีที่แล้ว +33

    Dlatego między innymi warto wspierać ten kanał i udostępniać jak najszerzej prezentowane treści.

  • @krzyskom5687
    @krzyskom5687 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo doceniam Pana twórczość stąd pozwalam sobie przypomnieć że szansa jest na powodzie a ryzyko na porażkę. Stąd mówimy ryzyko choroby a nie szansa na zachorowanie na cukrzycę. Pozdrawiam

    • @krzyskom5687
      @krzyskom5687 หลายเดือนก่อน

      *powodzenie

  • @sylwiapiskorz6375
    @sylwiapiskorz6375 ปีที่แล้ว +13

    Super by było obejrzeć film na temat teoretycznie zdrowszych zamienników cukru jak ksylitol, erytrytol czy stawia, dlatego, że wydają się za piękne żeby było prawdziwe a jak coś się wydaje za piękne to zazwyczaj tylko się wydaje :p Pozdrawiam :)
    PS. Zawsze wiedziałam, że cukier uzaleznia ale nie zdawałam sobie sprawy, że jedząc cukier nie odczuwamy sytości i przez to często kończy się na jedzeniu do oporu. Naprawdę dziękuję za ten materiał, znając taktykę wroga łatwiej z nim walczyć :)

    • @Humanityisoverrated........
      @Humanityisoverrated........ 10 หลายเดือนก่อน +2

      Apropo erytrytolu, pobudza on płytki komórkowe co z kolei zwiększa ryzyko powstania skrzepu w naczyniach krwionośnych co z kolei zwiększa ryzyko udarów niedokrwiennych czy zawałów serca.

    • @patryks.5229
      @patryks.5229 3 หลายเดือนก่อน

      Zamienniki wydają mi się gorszym złem bo dalej zastępują słodki smak ale chodzi mi o słodziki wszelkiego rodzaju do których spożywania nie jesteśmy przyzwyczajeni od wieków

  • @pony999
    @pony999 ปีที่แล้ว +5

    Alkohol zawiera bardzo dużo cukru. Zazwyczaj osoby pijące regularnie spożywają wydawałoby się mniej słodyczy. Wystarczy odstawić alkohol na kilkanaście dni i nagle czekoladki i placuszki stają się bardziej atrakcyjne.

    • @czernm20
      @czernm20 ปีที่แล้ว

      Alkohol jest przetwarzany przez wątrobę na ATP w podobnych wartościach, ale tak samo tłuszcz nie jest on maganyzowany przez organizm. Jest to wynik raczej słodu jęczmiennego i zakąsek typu chipsy, które są ze skrobii: cukru.

  • @pokrec
    @pokrec ปีที่แล้ว +7

    Na szczęście mamy drożdże. One zamieniają cukier w substancję o wiele mniej uzależniającą od kokainy i dodatkowo nie podnoszącą poziomu cukru we krwi. A jej spożywanie jest również bardzo przyjemne. Drożdże najlepszym przyjacielem człowieka! Wadą jest, że niszczy ona wątrobę dokładnie tak samo jak fruktoza, ale nie powoduje cukrzycy.
    A z fruktozą jest tak, że soki owocowe, naturalne sa jeszcze bardziej szkodliwe od coli. Bo cukru mają tyle samo (ok. 10%), ale w coli połowa tego cukru to glukoza - o wiele mniej szkodliwa od fruktozy.
    Syrop glukozowo - fruktozowy z kolei to dla człowieka to samo, co biały cukier, który jest przetwarzany na syrop glukozowo - fruktozowy już w żołądku pod wpływem kwasu solnego i dalej już idzie tak samo. Sacharoza to dwucukier złozony z glukozy i fruktozy, który w kwaśnym środowisku hydrolizuje bardzo łatwo na glukozę i fruktozę. Dla nas nie ma znaczenia, czy w jogurcie, jaki spożywamy jest syrop G-F, czy sacharoza. Podobnie jak w coli, która jest kwaśna jak mało co i sacharoza dodana tam rozpada się na syrop G-F w obecności kwasu ortofosforowego.
    I wiadomość, która zaszokuje pewnie z 99% ludzi: miód pszczeli, nawet taki z leśnych, ekologicznych pasiek po pierdylion cebulionów za słoiczek to jest dokładnie syrop glukozowo - fruktozowy z minimalnym dodatkiem "substancji rozgrzeszających". Owych substancji jest tam na tyle mało, że spożywanie miodu pszczelego jest netto szkodliwe równie mocno jak jedzenie cukru białego albo syropu G-F łyżeczką. Minerały, substancje przeciwzapalne i Bóg wie, co jeszcze zawarte w miodzie jest w tak minimalnych ilościach, że żeby w ogóle zauważyć jakikolwiek ich wpływ na organizm człowieka, należałoby sobie najpierw cukrem z tego miodu rozwalić kompletnie organizm. Zamiana cukru na miód (załóżmy, że ktoś godzi się na poniesienie wyższych kosztów) do słodzenia herbaty czy kawy ma tylko jeden efekt: wyższe koszty. Poza tym wszystko jest tak samo. DOKŁADNIE tak samo. Miód to jest po prostu drogi syrop glukozowo - fruktozowy o specyficznym smaku i zapachu miodu. Tak, jak zegarek Rolex jest takim samym zegarkiem jak Casio, tylko 100 razy droższym.
    Brązowy cukier trzcinowy jest brązowy, bo zawiera minimalne (ułamiek %) resztki naturalnych zanieczyszczeń dające mu taki brązowy odcień. Z punktu widzenia organizmu człowieka jest to nadal cukier biały, rafinowany.

    • @renatafaferek6650
      @renatafaferek6650 ปีที่แล้ว +1

      O nie a ja codziennie rano z rodziną 3 łyżeczki miodu z wodą i cytryną, żeby było zdrowo to kompoty słodzę miodem , do tego kocham ciasto ☹️

    • @pokrec
      @pokrec ปีที่แล้ว +2

      @@renatafaferek6650 Kanał "Okiem chemika", tam jest film o miodzie. Albo "Pod mikroskopem", też jest podobny film. Ja tego nie zmyśliłem...

  • @magorzatasuchodolska9668
    @magorzatasuchodolska9668 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry! Bardzo lubię pana słuchać, dziękuję za bogaty w wiedzę, jak zwykle, program. Pozdrawiam! 👏👍😃

  • @maciejz3947
    @maciejz3947 3 หลายเดือนก่อน +3

    Moja babcia żywiła się głównie ciastkami,połowa jej zakupów i diety to były słodkie rzeczy .Żyła 94 lata.Dziadek 96

  • @WODZIO1988ns
    @WODZIO1988ns ปีที่แล้ว +27

    Trzeba być bardzo ostrożnym na zakupach. Słysząc to co Pan powiedział tutaj będę 10 raz wszystko oglądał zanim kupię

    • @wiolajanecka5854
      @wiolajanecka5854 ปีที่แล้ว +1

      Ilość cukru niezbędna do osiągnięcia zadowolenia rośnie i z czasem potrzebujemy coraz większych dawek. Dokładnie jak z alkoholem i narkotykami. A nawet bardziej, bo jak wynika z badań przeprowadzonych na szczurach laboratoryjnych, cukier uzależnia osiem razy mocniej niż kokaina!6 kwi 2020CUKIER TO BIALA SMIERC NIE STOSUJE GO OD 35 LAT.POZDRAWIAM

    • @JadwigaLudwicka
      @JadwigaLudwicka ปีที่แล้ว +2

      Niestety, w spisie skladnikow nie podaja ich ilosci, a to tezjest wazne i dla cukru idla soli i dla wielu innych produktow

    • @klaudia8323
      @klaudia8323 ปีที่แล้ว +1

      @@JadwigaLudwicka zawsze jest tabelka z ilością węglowodanów na każdym produkcie, czasem z podziałem:” w tym cukry”. Na to trzeba patrzeć, poza tym dobrze się wyedukować jakie cukry się trawią a jakie nie, np erytrytol nie, dlatego jest świetnym zamiennikiem cukru, chociaż i tak warto przejść na zdrowszy tryb żywienia i ograniczyć spożywanie wszelkich cukrów

    • @wiktoriajaszcza2710
      @wiktoriajaszcza2710 ปีที่แล้ว

      Naprawdę. Gdy potrzebowałam odstawic (do badan) na 3 miesiace produkty bez cukru, to lista dostepnego jedzonka bardzo sie skrocila :) zycze wytrwalosci.

  • @halinapretka5194
    @halinapretka5194 ปีที่แล้ว +5

    Odstawiłam cukier ponad rok temu. Byłam uzależniona zwłaszcza od lodów, jadłam je prawie codziennie. Nie miałam nadwagi ale problemy ze stawami. Teraz moja glukoza na czczo jest poniżej 80 a stawy nie puchną. Czytam etykiety i wybieram te produkty, które mają najmniej węglowodanów w składzie ponieważ nawet te zdrowe np. kefiry, jogurty, sery też zawierają cukry. Czasami pozwalam sobie na zjedzenie słodkiej przekąski np. sernik na zimno lub lody ale robę je sama z dodatkiem niewielkiej ilości erytrytolu, który nie podnosi poziomu glukozy we krwi i przelatuje przez organizm nie wyrządzając szkody.

    • @piotrl9114
      @piotrl9114 ปีที่แล้ว

      Przestań kłamać!!!

  • @Bezprawie
    @Bezprawie ปีที่แล้ว +9

    Takie rewelacje zawsze musze przegryźć czymś słodkim.

  • @otruta7
    @otruta7 ปีที่แล้ว +1

    Super materiał, aż miło posluchać wartosciowe treści ;)

  • @adrianstupski234
    @adrianstupski234 ปีที่แล้ว +73

    Panie Tomaszu super materiał. A może w tej samej dziedzinie "cukrowej" może by się Pan wypowiedział o wadach i zaletach miodu, czym się różni od zywklego cukru. Pozdrawiam 👍

    • @twojstary7623
      @twojstary7623 ปีที่แล้ว +15

      Ma te same wady, ale w odróżnieniu od cukru białego, ma tez parę korzyści

    • @michawesoy2728
      @michawesoy2728 ปีที่แล้ว +11

      W miodzie dominuje fruktoza, glukoza i inne cukry proste, więc jest tak samo źle jak z białym cukrem ze sklepu czy syropem glukozowo-fruktozowym. Na pocieszenie, miód ma też trochę witamin i mikroelementów, więc tragedii nie ma.

    • @adrianstupski234
      @adrianstupski234 ปีที่แล้ว +2

      Jestem ciekawy z punktu widzenia naukowego. Może te parę korzyści jest warte zjedzenia łyżeczki dziennie 😁

    • @balcerzaq
      @balcerzaq ปีที่แล้ว +22

      Kanadyjskie zrzeszenie producentow miodu zlecilo badania - wyszlo, ze jest tak samo szkodliwy jak cukier a zalety prozdrowotne sa wyolbrzymione.

    • @TheKondiko
      @TheKondiko ปีที่แล้ว +20

      Jak się przyjrzeć zawartościom tych zdrowych witamin w łyżeczce miodu to nie wychodzi tak kolorowo. Będę podawał ile jest w łyżeczce (10 g)/dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.
      Witamina C: 0,05mg / 80mg
      Witamina B6: 0,0024mg / 1,4mg
      Witamina B2: 0,0038mg / 1,4 mg
      Witamina B3: 0,0121mg / 16mg
      Potas: 5,2mg / 2000 mg
      Fosfor: 0,2mg / 700mg
      Wapń: 0,6mg / 800mg
      Magnez: 0,2mg / 375 mg
      To tylko wybrane składniki a wychodzi że łyżeczka miodu nie dostarcza nam nawet 1% dziennego zapotrzebowania na witaminy.

  • @RejverPL
    @RejverPL ปีที่แล้ว +7

    Ja polecam zrezygnować przynajmniej z tego cukru, który dostępny jest w sklepach. Do niesłodzonej herbaty czy kawy naprawdę można się przyzwyczaić, a ze swojego doświadczenia powiem, że jak dawniej słodziłem 2 łyżeczki, to teraz nie byłbym w stanie wypić herbaty słodzonej choćby połową łyżeczki. Licząc, że ktoś pije np. jedną kawę i jedną herbatę dziennie i słodzi je 2 łyżeczkami cukru, co wagowo wynosi jakieś 10g, to w ciągu tygodnia spożywa dodatkowe 140g cukru, w ciągu miesiąca 560g, a w ciągu roku prawie 7 kg. Może to nie jakoś dużo ale w połączeniu z cukrem z innych produktów robi się już całkiem spora ilość, a co dopiero w przypadku osób, które piją kilka kaw i herbat w ciągu dnia i słodzą dużo więcej niż 2 łyżeczki.

    • @KrystynaM1971
      @KrystynaM1971 ปีที่แล้ว +1

      Oj tam na coś trzeba umrzeć.Zyc krótko a dobrze .Co to za życie jak mamy zapieprzac ,a wszystkiego sobie odmawiać.Ja lubię piec a jeszcze bardziej jeść i tak już zostanie.

  • @fira3381
    @fira3381 ปีที่แล้ว +5

    Problem tylko polega na tym, że nawet jak będziesz chciał ograniczyć cukier, to w specjalnie duzym stopniu ci się to nie uda, bo produkty spożywcze bez cukru są rzadkością, jak nawet do chleba się go dodaje

    • @grzegorzwieczorek3703
      @grzegorzwieczorek3703 6 หลายเดือนก่อน

      pieczywo to jest praktycznie to samo co cikier w cukiernicy - ostawiając cukier trzeba zmienić całą dietę, aczkolwiek samo niesłodzenie herbat/kaw odstawienie słodyczy i słodzonych napojów już daje bardzo duży pożytek dla zdrowia.

  • @rastinack
    @rastinack ปีที่แล้ว +2

    Doskonały materiał, wielkie dzięki! :)

  • @juliakonowrocka9564
    @juliakonowrocka9564 ปีที่แล้ว +15

    6 dni temu postanowilam odstawic cukier. Pierwsze 3 dni bolala mnie glowa, jak wychodzac z ulaleznienia. Nadal nie jest calkowicie dobrze, ale z kilku slodyczy dziennie spozywam teraz

    • @justynka2894
      @justynka2894 ปีที่แล้ว +12

      cukier to energia i również potrzebny składnik, to że jest szkodliwy w DUŻYCH ilościach nie oznacza że należy go eliminować całkowicie z diety :-) glukoza i tlen to GŁÓWNE pożywienie mózgu i neuronów. Ludzie lubią popadać w skrajności w skrajność, a chodzi o to żeby zachować równowagę.

    • @malgorzatashawket9983
      @malgorzatashawket9983 ปีที่แล้ว

      U

    • @kinora3661
      @kinora3661 ปีที่แล้ว +4

      Jeśli w składzie nie ma dodatku cukru, to w cukier znajdujący się w produktach mlecznych jest cukrem naturalnie tam występującym: laktoza i produkty jej fermentacji (w przypadku produktów fermentowanych). Takich cukrów nie trzeba unikać. Głównie problemem jest cukier dodawany, np. w jogurtach, kefirach smakowych.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin ปีที่แล้ว +10

    - mózg odżywia się cukrem, a pszczoły jedzą tylko cukier. Nawet koń go lubi

  • @piotrm2865
    @piotrm2865 ปีที่แล้ว

    Kolejny świetny materiał. Dziś obejrzę odcinek z dzieciakami i wspólnie ustalimy strategię jak stopniowo odchodzić od produktów z duża ilością cukru.

  • @TalibowyPL
    @TalibowyPL ปีที่แล้ว +15

    Chciałbym zobaczyć solidny materiał na temat słodzików - erytrytolu, ksylitolu itd.

    • @magdalasandia3177
      @magdalasandia3177 ปีที่แล้ว +1

      To są alkohole

    • @piotrsoyga9686
      @piotrsoyga9686 ปีที่แล้ว

      To nie słodziki!

    • @magdalasandia3177
      @magdalasandia3177 ปีที่แล้ว +1

      Jedz normalny cukier. Każda komórka człowieka pracuje na cukrze, każdy organ człowieka. Bez tego to depresja.

    • @victoriagromniak
      @victoriagromniak ปีที่แล้ว

      @@magdalasandia3177 Cukier już mamy naturalnie występujący w różnych produktach i nie musimy uzupełniać go dodatkowo. Kiedyś nie było tak łatwego dostępu do takiej ilości węglowodanów. Cukrzyca jest problemem odkąd wyizolowano cukier i zaczęto go częsciej spożywać (jakiś XIX-XX wiek). Organizm cukrzyka nie jest zdolny poradzić sobie z taką ilością cukru we krwi! Część trafi do komórek, dzięki insulinie, ktora jeszcze jest lub zewnętrznie podanej, a co z pozostałym cukrem? Powikłania: Można np stracić ręce, nogi albo mieć udar… Bardzo zdrowe, faktycznie!
      Depresja się pojawia, jeśli ktoś był uzależniony od słodyczy (w przeciwnym razie są wyższe priorytety takie jak własne zdrowie, ręce, nogi…). A to o czym mówisz nazywa się hipoglikemią reaktywną - u osób zdrowych po zjedzeniu słodkiego bez obstawienia tego inną żywnością, np mięsem, nabiałem, tłuszczem - kilka godzin po posiłku cukier spada gwałtownie, tak jak wzrósł od razu po spożyciu (dlatego czuliśmy się lepiej, a potem jak już o tym zapomnimy - gorzej). Dlatego warto unikać cukrów prostych i postawić na węglowodany złożone (żywność o niższym indeksie glikemicznym). Wówczas samopoczucie idzie do góry, bo glukoza nie skacze, a norma utrzymuje się :) Po obiedzie człowiek nie jest np już tak senny i ma ogólnie więcej energii. Co nie znaczy, że to jest mniej kalorii. Polecam.

  • @hrremi2316
    @hrremi2316 ปีที่แล้ว +29

    Dla mnie muzyka w tle jest zbyt głośna. Poza tym film super!

  • @MsbPL
    @MsbPL ปีที่แล้ว +7

    Bardzo wartościowy materiał! Takich potrzeba :)

    • @Ilidan243
      @Ilidan243 ปีที่แล้ว +2

      Przestań mu słodzić, przecież o tym jest cały film

  • @user-sy2mv6my8l
    @user-sy2mv6my8l ปีที่แล้ว +2

    Nareszcie wartościowy materiał a nie jak to co było publikowane w 2020! :)

  • @timshelinbabilon
    @timshelinbabilon ปีที่แล้ว

    Dziękuję za ten odcinek!!! Coraz więcej mądrych i odważnych ludzi głośno mówi o tym, że cukier, w ilościach w jakich go pochłaniamy, jest po prostu trucizną. Zabija powoli, ale skutecznie.

  • @inheritedy1435
    @inheritedy1435 ปีที่แล้ว +5

    Dzień Dobry, jestem 14 letnim internautą i byłem wręcz przekonany, że w płatkach nie znajdują się tak ogromne liczby cukru. Dziękuję bardzo za tę informację. Na pewno przyda mi się w życiu. Pozdrawiam :)

    • @simmade4243
      @simmade4243 ปีที่แล้ว +1

      Polecam wyrobić sobie nawyk czytania składu produktów. Czasem można się mocno zdziwić, szczególnie jak się przeczyta skład produktów "fit", "eko" i "light"

    • @inheritedy1435
      @inheritedy1435 ปีที่แล้ว

      @@simmade4243 dziękuję za radę. Na pewno przyda się w przyszłości

    • @Helumis
      @Helumis 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@inheritedy1435 Zobacz ile cukru ma takich Ketchup, możesz się zdziwić 😉

  • @klakierson
    @klakierson ปีที่แล้ว +10

    Tyle ciekawych tematów jest zawartych w tym odcinku, że z odcinka można tworzyć kolejne odcinki

    • @SzatixM
      @SzatixM 8 หลายเดือนก่อน

      U mnie BIOTAD PLUS robi robote💪

  • @lynggra
    @lynggra ปีที่แล้ว

    W kontekście szkodliwości cukrów prostych polecam zapoznanie się też z zagadnieniem powstawania produktów zaawansowanej glikacji (AGEs). Bardzo skutecznie przekonało mnie to do ograniczenia słodyczy.

  • @jedrek112233
    @jedrek112233 ปีที่แล้ว

    Przekazywanie informacji z artykułów naukowych, tłumaczenie ich na polski, genialna sprawa proszę jak najwięcej. Takie filmy to skarb, ponieważ ludzie szukając informacji/odkryć medycznych korzystają ze stron, które swoim piśmiennictwem sprawiają że Wikipedia wygląda jak poważna strona naukowa, a patrząc w opis tego filmu już na pierwszy rzut oka widać pubmed i artykuły na nim jak ten z Cambridge czy raporty rządowe.
    Świetna sprawa takim filmom można ufać!

  • @patrykmn5729
    @patrykmn5729 ปีที่แล้ว +65

    👍 za wykład dziękujemy serdecznie

  • @ziuber18
    @ziuber18 ปีที่แล้ว +8

    Ja tylko dodam, że jak ktoś ma problem z ograniczeniem cukru czy czegokolwiek to można świadomie "nabrać" mózg żeby nagradzał te zdrowsze nawyki. Ja robię tak, że jak mam ochotę na np. cole to piję wodę z myślą, że to dla mnie dobre i będę dzięki temu zdrowszy. Po pewnym czasie mózg bez aktywnej inicjatywy z naszej strony będzie nagradzał takie zachowanie.
    Pro tip: jak macie ochotę na coś słodkiego zastanówcie się, czy po prostu nie jesteście głodni. Często mam tak, że jak się najem to odechciewa mi się słodkich przekąsek.

  • @corina217
    @corina217 ปีที่แล้ว +1

    Święta prawda. Poznałam fatalne skutki nadmiaru cukru na własnej osobie. Ospałość i drażliwość to były najmniejsze problemy, z którymi się zmagałam. 😁

  • @maksymilianbugaj7911
    @maksymilianbugaj7911 ปีที่แล้ว +8

    Jestem zażenowany poziomem rzetelności tego materiału.
    Absolutnie nie można wyrzucać negatywnych skutków w tym filmie zawartych bez choćby wspomnieniu o bilansie kalorycznym, a raczej nadwyżce kalorycznej. To ona w połączeniu z dużym spożyciem cukru (który ułatwia dojście do owej nadwyżki, ale nie jest powoduje jej bezpośrednio) jest odpowiedzialna za za polowe tych negatywnych skutków. Dodatkowo, nalezy rozdzielić kwestie smakowitości i jej potencjału uzależniającego od samego cukru. Naprawdę nie ma sensu żebym sie rozpisywał dlaczego, gdyż komentarze to nie jest najlepsze miejsce na edukowanie ludzi, ale uważam ze materiał ten jest karygodny. Żeby bylo jasne, nie staje w obronie cukru, bo spożycie go (zwłaszcza w nadmiernych ilościach) ma na pewno więcej wad niz zalet, ale życzyłbym sobie z Pana strony więcej rzetelności.

    • @Wolf-tf9ct
      @Wolf-tf9ct ปีที่แล้ว

      Nie do końca. Kalorie łatwo się liczy u osób zdrowych, np przy insulinooporności 1800kcal przy jedzeniu cukrów/wegli nie jest równe 1800kcal z niskim ŁG. Cukier w takich wypadkach może być traktowany jako główny winowajca

  • @shadowandpain7855
    @shadowandpain7855 ปีที่แล้ว +4

    Kiedyś nie wyobrażałem sobie kawy czy herbaty bez cukru. Obecnie, już paru lat, nie używam białego cukru w ogóle. Okazyjnie dodaję trochę cukru trzcinowego do deserów. Produkty też w miarę możliwości staram się brać z mniejszą ilością cukru. Czuję się kompletnie inaczej niż kiedyś, gdy cukru używałem na potęgę. Wszystkim to polecam :)

    • @lzybekzybek
      @lzybekzybek ปีที่แล้ว

      Czujesz się inaczej czyli jak? Jaka różnice zauważyłeś po zaprzestaniu używania białego cukru?

    • @Radoslaw1986xx
      @Radoslaw1986xx ปีที่แล้ว +1

      @@lzybekzybek ja po całkowitym odrzuceniu słodyczy, ciast deserów, napojów słodzonych po pewnym czasie zacząłem czuć się zupełnie inaczej. Tak jakby lżej, mam więcej energii, mogę jeść znacznie więcej normalnych posiłków i nie tyć. Ogólnie taki lżejszy, ale nie dosłownie, tylko wewnętrznie. Nie wiem jak to wyjaśnić ☺️

  • @teresaciecharowska8816
    @teresaciecharowska8816 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawe informacje,od lat staram się zerwać z tym nalogiem ale bezskutecznie I zdaję sobie sprawę że mogę się zasłodzić na śmierć.Dziękuje za film.

  • @active_lifestyles
    @active_lifestyles ปีที่แล้ว

    To lubię. Dzięki. Konkretne info totalny brak siania paniki. Pozdrawiam

  • @lukaszJB
    @lukaszJB ปีที่แล้ว +9

    O zgrozo jak będzie za kilkanaście lat wyglądało pokolenie dzisiejszych nastolatków które w jednej ręce trzyma "energetyka" w drugiej e papieros... Przecież to jest dramat i nikt nic z tym nie robi. Druga sprawa, producenci żywności, tu też żadnej reakcji decydentów. Ludzie zwariowali na punkcie wirusa, a zabija nas przysłowiowe żarcie.

    • @embraj2533
      @embraj2533 ปีที่แล้ว +1

      Zombie..

    • @Mia199603
      @Mia199603 ปีที่แล้ว

      Nie ma dowodów na szkodliwość e-papierosów, a nawet są badania które wskazują że nikotyna nie uzależnia (w papierosach uzależniają inne substancje i sam nawyk palenia papierosa czy epapierosa jest uzależniający, jako codzienny rytuał), i obecnie stosuje się ją terapeutycznie, w leczeniu chorób neurologicznych oraz w profilaktyce. Radzę się doszkolić zanim zaczniesz demonizować temat którego nie rozumiesz. A co do energetyków - tu się zgadzam, lepiej pić czarną kawę albo z niewielkim dodatkiem mleka - niskokaloryczne a delikatniejszy smak. Zresztą jedne z najzdrowszych narodów piją kawę na potęgę - w krajach skandynawskich statystycznie piją po 6 kaw dziennie.

  • @kmiecik789
    @kmiecik789 ปีที่แล้ว +71

    Słodzić to ja przestałem, bo nigdzie cukru nie było :D

    • @hannajastrzebska504
      @hannajastrzebska504 ปีที่แล้ว +4

      No widzisz, ile pozytywów 💪😂

    • @Koki1oki
      @Koki1oki ปีที่แล้ว +12

      Ja mam tak samo. Jak ten rząd o nas dba :)

    • @ewar.2013
      @ewar.2013 ปีที่แล้ว +1

      Już się cieszę swoim szęścien 🍀🥴. Ostatnie kg naruszene 😁.Koniec 🚧 Zwycięstwo 🗽🌿

  • @pasja1987
    @pasja1987 3 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za kolejny, wartościowy materiał. 😊

  • @annalesko9688
    @annalesko9688 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam Pana omowienia tematów naukowych w takim "miękkim" stylu bez przynudzania "branżowymi" słówkami. Czy będzie może omawiany temat aktualnego skażenia na Odrze? Dziwnie że nie jesteśmy w stanie nawet zidentyfikować toksyny. Interesuje mnie jakie substancje , ktore najpewniej są gdzieś odpadem przemysłowym, w tak małych stężeniach że nie da się ich ustalić mogą wywołać taki skutek. Przecież zatruć dużego karpia nie jest tak łatwo. Zwierzeta tę żyją nie tylko w wodach najwyżej klasy czystości ale w stawach chodowlanych w których wody są różnej jakosci (ich tolerancja ekologiczna nie jest więc taka mała).

  • @rupiik
    @rupiik ปีที่แล้ว +10

    Ja zamiast cukru polecam dojrzałego arbuza ze względu na mało kalorii i słodki smak. Ponad to jedzenie zdrowego tłuszczu (ryby, avokado, masło orzechowe, orzechy i migdały) + białka (pierś kurczaka, pierś indyka) i błonnika (warzywa) syci na tyle, że automatycznie chce się mniej słodkiego.

    • @hannajastrzebska504
      @hannajastrzebska504 ปีที่แล้ว

      Zacząłeś dobrze ale ten koniec powala na łopatki (twoja nie wiedza i brak uświadomienia)

    • @rupiik
      @rupiik ปีที่แล้ว +1

      @@hannajastrzebska504 Rozumiem. Co jest błędnego w moim komentarzu?

  • @piotrzbElblag
    @piotrzbElblag ปีที่แล้ว +8

    Świetny materiał, pokrywa mi się z 2 publikacjami o "odstraszających" tytułach: Kod otyłości i Głodówka krok po kroku, otworzyły mi oczy na mechanizmy działania człowieka, ale od wiedzy do praktyki długa droga, niestety ogromny wpływ na odżywianie ma otoczenie - rodzina, znajomi, słodkie prezenty. Ale na pewno warto o zdrowie swoje i bliskich zawalczyć. Powodzenia dla odważnych!

  • @azeriati5659
    @azeriati5659 ปีที่แล้ว

    Obejrzałem film i nadal będę korzystał z cukru, pozdrawiam.

  • @zbigniewiksinski
    @zbigniewiksinski ปีที่แล้ว

    dzieki pan twarozek, nigdy nie spodziewalem sie ze cukier szkodzi. dobrze ze o tym powiedziales w 21 wieku. dobrze tez ze rzad nie rekomenduje juz cukru jak w latach 80/90 aka "cukier krzepi" bo wtedy krzyczalbys jaki jest zdrowy. pozdrawiam cieplutko

  • @lechmucha1036
    @lechmucha1036 ปีที่แล้ว +3

    Szanowny Panie Doktorze!
    Kolejny bardzo ciekawy materiał. Z filozoficznego punktu widzenia cukier, a ściślej jego rafinacja, czyli pozyskiwanie cukru z trzciny cukrowe lub buraków cukrowych, czy kukurydzy, to przykład na to, że postęp nie zawsze jest dobry. Albo, mówiąc inaczej, efekty postępu naukowego, rozwoju umiejętności, może przynosić ewidentnie szkodliwe skutki. W omawianym przypadku to, że ludzkość posiadła umiejętność rafinacji cukrów na skalę przemysłową, powoduje te właśnie niekorzystne skutki, o jakich Pan mówi w filmie. Bez rafinacji cukrów nie tylko, że byśmy się całkiem dobrze obeszli, ale wręcz, bylibyśmy w znacznie lepszej kondycji niż jesteśmy! Właściwie, przychodzi mi do głowy tylko jedno zastosowanie cukru, które jest dla ludzkości korzystne. Jest to możliwość podawania ludziom cukrów dożylnie w pewnych stanach chorobowych, na przykład w żywieniu pozajelitowym osób, które z powodów chorobowych mają „wyłączony” układ pokarmowy. Mówi Pan pod koniec filmu, że: „...cukier jest jedną z najbardziej szkodliwych i najbardziej uzależniających substancji jakie znamy”. I to jest według mnie szczera prawda. A tymczasem, jeśli pójdziemy do kina z dzieckiem, to przed wyświetleniem filmu my i nasze dziecko zostaniemy zaatakowani przez kilka, kilkanaście reklam słodyczy... Wszystkie te reklamy są świetnie, kolorowo zrobione i powtarzają jeden schemat. Mamy zbiór ludzi, którzy są szarzy, smutni i zniechęceni. I nagle pojawia się talerz z ciastkami/cukierkami/słodyczami (niepotrzebne skreślić, a właściwie, to nic nie skreślamy, bo wszystko to występuje po kolei...). I wtedy wszystko się zmienia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Cały świat jest nagle kolorowy, wszyscy są szczęśliwi, nawet pies i kot! Ten schemat odpowiada dokładnie temu, co Pan powiedział - to narkotyk. Póki jest się „na głodzie”, świat jest szary i smutny. Ale jak już „wciągniemy kreskę” cukru, wszystko staje się lepsze... Oczywiście pozornie lepsze...
    Czyli sytuacja wygląda tak, że w świetle prawa, regularnie, w kinach, telewizjach, platformach cyfrowych producenci narkotyków reklamują swoje wyroby dzieciom, od najwcześniejszych lat, wtedy, kiedy mózg ludzki jest najbardziej wrażliwy na reklamę, ale też na uzależnienia... Wydaje mi się, że najwyższy czas coś z tym zrobić. Uważam, że podobnie, jak reklamy alkoholu, czy papierosów, reklamy cukrów i jego wyrobów, powinny być zakazane lub ograniczone!
    Z poważaniem
    Lech Mucha

    • @kasskath3578
      @kasskath3578 2 หลายเดือนก่อน

      Pewnie, wprowadźmy zakazy na wszystko albo najlepiej opodatkujmy. Nic nie zwalnia nas od myślenia a nasze zdrowie to ostatnia rzecz jaką martwi się polityka idącą reka w rękę z wielkim biznesem.
      Najlepszy obywatel, to ten który nie mysli, najlepszy konsument to ten, który kupuje wiele i bez zastanowienia, najlepszy pacjent to ten przewlekle chory a zdrowy pacjent to najgorszy pacjent.
      Najniebezpieczniejszy człowiek to ten, który trzeźwo i krytycznie myśli.

    • @lechmucha1036
      @lechmucha1036 2 หลายเดือนก่อน

      @@kasskath3578 reklama podprogowa skierowana do dzieci jest chwytem poniżej pasa. I daleko jeszcze do "zabraniania wszystkiego" i tym bardziej wszystkim...

  • @jeremiwisniowiecki321
    @jeremiwisniowiecki321 ปีที่แล้ว +5

    Świetny film 👍

  • @sotinatural
    @sotinatural ปีที่แล้ว

    Super materiał, z tego powodu właśnie stworzyliśmy napoje z liści bio herbaty zupełnie bez cukrów, naturalnych, dodanych, bez słodzików, bez kalorii które nie są gorzkie a naturalne w smaku i zachowują naturalne antyoksydanty - fajnie że takie materiały powstają ! Nadal wiele osób nie wie dlaczego warto wybierać napoje bez fruktozy, cukrów.

  • @lukaszpala6141
    @lukaszpala6141 ปีที่แล้ว +1

    Sprawa cukru w produktach innych niż słodycze powinna być załatwion ustawowo. Jak można dosładzać produkty mięsne czy płatki którymi odbiorcami są dzieci. Dziś przy śniadaniu sprawdziłem co jemy i jestem w szoku. Jogurt naturalny dosładzany, płatki kukurydziane dosładzane, serek topiony dosładzany, chleb pewnie też choć etykiety brak. MASAKRA

  • @ebnyaa
    @ebnyaa ปีที่แล้ว +3

    Jesteś super i robisz kawał dobrej roboty. Jako naukowiec (matematyka, starystyka) uważam, że starasz się dogłębnie rozpatrywać tematy:))

  • @kapix2641
    @kapix2641 ปีที่แล้ว +4

    Super odcinek 🖐️👍

  • @wzsakul
    @wzsakul ปีที่แล้ว +1

    Wreszcie po tylu latach materiał o szkodliwości cukru, niech się niesie.
    Chociaż wydaje mi się, że dla naszego społeczeństwa jest już za późno - 80% społeczeństwa nie radzi sobie z alkoholem a co dopiero z cukrem. Będziemy w przyszłości płacić za leczenie cukrzyków.

  • @pawel9276
    @pawel9276 ปีที่แล้ว +5

    Najbardziej szkodzą badania mądrali którzy co chwila zmieniają poglądy ze względu na trendy .. najbardziej szkodzi stres