Ładna mi "zabawa" ;) Gratulacje. Jakby ktoś chciał się przyczepić, to zwróciłby uwagę na brak porównania po o wiele dłuższym wygrzewaniu np. normalna praca przez miesiąc.
Tak, będą ok takie gradacje, chociaż my chyba pominęliśmy niektóre pośrednie, albo używaliśmy ich bardzo krótko, najważniejsze to się przyglądać jak procek wygląda i wtedy decydować o zmianie - jak widać, że cała powierzchnia została zeszlifowana daną gradacją to można zmieniać na wyższą - najwięcej czasu zajmuje najniższa gradacja. Na capie proca jest taka mała dziurka, dobrze trzeba to zakleić izolacją, razem z resztą proca, której nie szlifujemy, tak jak u nas na filmiku.
o właśnie, dobrze wytłumaczone :) Jeszcze mnie kusi, żeby przeprowadzić jakiś test z tym związany w kontrolowanych warunkach, żeby sprawdzić tę różnicę, ale to po sesji na studiach :)
Teoretycznie powinien sprawować się nawet lepiej niż z użyciem pasty, niestety nie miałem czasu tego sprawdzić, ale chyba będę zmieniał kompa na coś nowszego niedługo to przed wymianą chętnie postaram się sprawdzić, też mnie to ciekawi.
No i pewnie zeszlifowaliśmy jeden bok troszkę bardziej.. ale to nie ma znaczenia, bo o ile obie powierzchnie są płaskie to będą idealnie przylegać dzięki temu, że lepsze chłodzenia mają mocowania na silnych sprężynkach równomiernie dociskających radiator do procesora. Zresztą równość powierzchni widać na zaprezentowanym na koniec eksperymencie - sprawdzeniu występowania adhezji między powierzchniami. Dzięki za konstruktywną uwagę :)
Pasta też ma znaczenie, tutaj używaliśmy chyba tej co z Noctuą była dostarczona. Tak jak z kimś już niżej pisałem - po szlifowaniu można też bez pasty, ale trzeba to przetestować, a nie miałem na to czasu niestety jeszcze - ale wakacje idą, więc kto wie :)
Chodziło o porównanie przed i po w identycznych warunkach, równie dobrze mogło to być robione w obudowie. Chociaż nie zgodzę się z Tobą, że w obudowie będzie cieplej - miałem Silverstone Raven 2 i przy włączonych na maksa wentylatorach z dołu było kilka stopni mniej niż na filmie - ale to rozwiązanie wyłącznie testowe, bo trochę wtedy głośno :) Odpowiednio wentylowana obudowa potrafi być zarówno wydajna jak i cicha, coś w stylu np Fractal Design R2 i kilka wentylatorów NF-S12B
Mieliśmy tego świadomość nakładając pastę, ale mimo wszystko postanowiliśmy to zrobić tak na wszelki wypadek niedoróbek w naszej pracy :) Kusiło mnie później jeszcze, żeby zrobić porównanie - z pastą i bez, ale już nie starczyło na to czasu niestety.
Najlepiej w kształcie X. Jeśli masz pastę przewodzącą prąd to nie za dużo, żeby jak wypłynie na bok nie zrobiła jakiegoś kuku przypadkiem. Kładziesz pastę, dociskasz chłodzenie, lekko nim obracasz w prawo i w lewo (jakieś max 30st.) nadal dociskając i na koniec dokręcasz mocowanie radiatora. Zwykle tak robię i przy zdejmowaniu wygląda na bardzo równomierne rozłożenie.
W praktyce właśnie opłacalne, przynajmniej jak dla moich przewrażliwionych uszu - zawsze to szansa na kilka dB mniej w codziennym użytkowaniu :) Co do temperatury powietrza to było około 18-20 stopni. Komp początkowo pracował w Silverstone Raven RV02, a teraz mam go w Fractal Design R2, w tej drugiej niestety już nie jest tak chłodno jak na testach.
W overclockingu 5 stopni to jakieś 100-150 mhz wiecej na procku, zawsze to coś daje, a napewno opłacalne za papier i dobrą pastę nie dasz tyle co za pastę pokroju liquid pro
Nadają się również :) Tylko trzeba uważać, żeby pinów nie powyginać. Można też w ten sposób GPU polerować, ale jest to trochę bardziej skomplikowane, ze względu na jego stałe zamontowanie w PCB.
Jeśli chodzi o opłacalność trzeba policzyć cenę zestawu chłodzącego + koszt "dodatków" (papiery, pasty - niewiele zł) + koszt pracy 2 ludzi. Czyli koszt jest duży. Są gotowe produkty w których słychać z bliska lekkie bzyczenie samej pompki (chłodnica na zewnątrz obudowy) lub pompkę z wentylatorem działającym na kilkaset obr./min. które chodzą na ludzkie ucho podobnie cicho. A testowaliście może jak wyglądają temperatury z chłodzeniem tradycyjnym box-owym do Xeonów i jakieś lepsze?
Miałem nadzieję, że właśnie użycie radiatora Noctua, pozwoli pokazać wpływ szlifowania właśnie na elementy, które powinny być możliwie dobre jakościowo prosto z fabryki. Wnioski z eksperymentu są takie, że na temperaturę miała wpływ albo nierówna powierzchnia jednego z elementów, albo powłoka galwaniczna na IHS, bo jednak pomiary wykonane w możliwie identycznych warunkach pokazały zmianę temperatur. Możliwe, że bez pasty termoprzewodzacej byłoby jeszcze lepiej (sprawdzę kiedyś :) ).
Nie wiem z czego to wynika szczerze mówiąc, ale tak jak mówisz - procesory są z reguły nierówne, było tak ze wszystkimi, z którymi miałem do tej pory styczność przy polerce, więc jakieś kilka sztuk, ale jest to już jakaś tam grupa kontrolna - wszystkie lekko wypukłe, tak jak ten pokazany na filmie - co widać po tym, że najpierw ścierał się środek proca, a później reszta. Tak samo widać było lekką wklęsłość chłodzenia po śladach na procesorze. Najwyraźniej gładkość usprawnia przewodność o -5st ;)
ładnie się świeci mi by było tylko szkoda gwarancji stracić na proca a kiedy już ona się skończy to będzie lepiej kupić nowy parę razy szybszy :) Ale gratulacje za wygraną kartę ktoś docenił waszą krwawice :D Drobne pytanko szkło musi być grube? bo wiadomo że też się ugina bo stół też idealnie prosty nie jest :D
Czy warto to kwestia osobistych upodobań - moim zdaniem warto, ale nie tylko ze względu na temeperaturkę, ale też na ciekawość efektu, zrobienie czegoś 'fajnego' i inne takie zamozaspokajanie :)
No dobra, szlifowanie na lustro (jeśli zrozumiałem) ma na celu powiększenie powierzchni styku, co daje lepszą przewodność cieplną, okej. Ale co z powierzchnią styku radiatora? Ją też można/trzeba szlifować? :)
zastanawiam sie jakie temperatury mial by ten zestaw jesli w ogole nie nalozylo by sie pasty. Skoro procesor "przykleja" sie do radiatora to znaczy ze po miedzy nimi nie ma powietrza ktore izolowalo by CPU od radiatora.
Temperaturka ... Szkoda że nie mierzycie temperatury odniesienia bo: -szlifowaliście, szlifowaliście, przyszła zima i temperatura spadła... -szlifowaliście, szlifowaliście tak zawzięcie że temperatura w pokoju poszła w górę 10stopni i cholera wie ile tak na prawdę uzyskaliście. -zaczął wiać halny i babę spod chłopa wywiało :D Fajnie że przeszły mi takie zapędy po zobaczeniu tego filmu, niepotrzebnie bym tipsy stracił.
Oczywiście :) Ale do dziś proc działa i ma się dobrze. Jeszcze nigdy nie miałem przypadku reklamacji procesora, a przeszło mi przez ręce bardzo wiele sztuk szczerze mówiąc, także jeżeli się czegoś nie uszkodzi przy samej zabawie to później już z górki. Chociaż ostatnio musiałem mu delikatnie obniżyć taktowanie, bo coś odmówił współpracy na 4GHz niestety.. ale 3,8GHz też jest spoko :)
Komp służy do dziś, o sprzedaży nie myślę, także póki co tych wad nie zauważam :) Szkło miało gdzieś 6mm, stół ze sklejki, więc w miarę równy, nie zauważyliśmy żadnych niepokojących zjawisk.
Mam do was pytanie, jak dobrze zabezpieczyć procesor przed szlifowaniem ? Czy takie zaklejenie taśmą izolacyjną napewno wystarczy i czy nie dostanie sie tam woda ? A po zeszlifowaniu gdy sciagaliście tą taśmę to nie zostało tam dużo kleju na pinach ? Jak się wtedy tego pozbyć, sory za pytania ale boje sie to robić a potem żałować.
Jesteście z radzyna podlaskiego ?? fajnie ! ja mieszkałem w Wrzosowie teraz mieszkam w holandii jak bd na wakacjach i bd kupować nowy sprzęt to do was zajde i mi zrobicie lustro :P oke ?:P
Spotkałem - raz była to uszkodzona płyta główna, raz procek, a innym razem karta graficzna :) Jeśli jest podłączony do płyty głównej buzzer to powinien sygnalizować kod błędu, na podstawie którego możnaby zidentyfikować problem.
Każdy lubi spędzać swój wolny czas inaczej :) Poza tym wygraliśmy tym filmem kartę graficzną, wartą wtedy jakieś 1600zł, nie najgorzej jak na łącznie jakieś 10 godzin pracy.
Używaliście kierunkowego papieru czy standardowego? i ile konkretnie godzin to zajęło? Poza tym Ciekawe jak by było po szlifowaniu 2000-2500 bez polerki i z pastą.
Jasne, samo polerowanie to już tylko taki trick, żeby ładnie wyglądało i żeby się przykleiło do radiatora jak to widać na końcu filmu. Chodzi właśnie o wyrównanie elementów w tym całym zabiegu. Dalej to już myślę, że obojętnie czy powierzchnia jest błyszcząca czy matowa (to masz na myśli pisząc porowata?) - ale nie testowałem tego. Dlaczego uważasz, że matowa lepiej może odprowadzać ciepło?
Taśma się sprawdziła, nie został klej, procek od razu zadziałał bez problemu, a jak by zostało trochę kleju na stykach to małą ilością benzyny ekstrakcyjnej na szmatce można przetrzeć i powinno być wszystko ok (tylko go nie kąpać w tej benzynie:)).
Kusiło :) ale nie robiłem tego wcześniej, a z tego co wiem to nieraz z tym problemy bywają - w wolnej chwili może uda się poćwiczyć na jakimś tańszym procku :)
Wydaje mi się że szlifowanie i polerowanie daje efekty tylko gdy kapelusz procesora jest krzywy albo radiator bo trochę to dziwne że w większości coolerów podstawki są własnie chropowate a to raczej nie przypadek najwyraźniej chropowatość zwiększa powierzchnię przewodności. @scootstunt dla mnie 5 stopni C to dużo
wydaje mi się że jeśli całość siedziałaby zamknięta w budzie temperatura podeszłaby nieco do góry, chyba nikt kogo znam nie trzyma kompa rozłożonego na blacie...
tak sądze ze matowa lepiej odprowadzi ciepło. Tzn nie mam co do tego pewności ale kiedyś polerowałem żebra silnika (na lustro) chłodzonego powietrzem i co się okazało( silnik się przegrzewał) pod dużym obciążeniem.
Było już trochę dyskusji na ten temat poniżej. Kilka stopni przy podkręcaniu to całkiem sporo. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeszcze nie trafiło mi się uszkodzenie procesora nigdy i zwrot na gwarancję pod odczekaniu około miesiąca od pierwszego uruchomienia (zwykle to ten pierwszy okres jest najbardziej awaryjny). Dodatkowo jak się lubi majsterkować to fajny sposób na spędzenie dnia :) (i jeszcze jednego, albo dwóch na składanie filmiku)
Nie miałem wtedy akurat do niej dostępu, ale teoretycznie lapping powinien dać lepsze rezultaty, w praktyce nie spodziewałbym się dużej różnicy w codziennym użytkowaniu - ewentualnie przy pomiarach np. schłodzenia rdzeniu z maks. temp. do minimum, albo przy podkręceniu np ze 2 stopnie różnicy - ale to tylko domysły, bo niestety nie miałem jeszcze czasu nigdy się tak pobawić - ale może już niedługo :)
Tak, możliwe, że efekty były by jeszcze lepsze niż z tą nałożoną pastą - ale szczerze mówiąc to potrzebowałem kompa do użytku 'na zaraz' (trzeba było na czymś ten filmik poskładać przed zakończeniem konkursu, a oczywiście wszystko było robione na ostatnią chwilę :) ) i żeby było pewnie to jednak pasta tam wylądowała. Następnym razem postaram się wykonać pomiary bez pasty i jeszcze jak qwert1190 pisał wyżej z pastą Liquid Metal przed i po szlifowaniu na przykład.
Dla ciebie 5 stopni to może zero różnicy ale w elektronice, a szczególnie ultraczułej(np. taki procesor) to wybawienie. zobacz sobie: w stanie spoczynku miał 20 stopni, ale w stresie już 60 a to już jest dosyć wysoka temperatura, przy takiej temperaturze procesor staje się mniej stabilny co przekłada się na efekty pracy i zużycie procesora. Taki zeszlifowany procesor na pewno będzie dłużej służył niż fabryczny.
i5 2500k @4.2ghz i noctu`e nh d14 taka sama jak wasza i w stressie 57 stopni. Wypoleruje tak samo swoje "malenstwa" i zobaczymy o ile spadnie. ale powiem wam szczerze ze w szoku bylem jak pokazaliscie ze powierzchnie nie sa idealnie rowne.
Szkoda uszu na drugi wiatraczek, kompa ma być nie słychać, albo głośność ma być minimalna - przynajmniej ja mam zawsze takie założenie. Kolejnym filmikiem jak znajdę czas będzie robienie z kompa rafandynki (zatopienie w oleju :) ).
Tak, co kilka ruchów chłodzenie/proc było obracane, no i tak jak Marcin na filmie wspomina - tylko w jedną stronę robimy ruch, a nie w obie, bo może wyjść z tego 'kołyska'
wszystko fajnie pięknie ALE pasta termo służy własnie do wypełnienia nierówności na obu elementach aby połączyć je w całość. Gdyby udało się wam wykonać idealnie gładka powierzchnie pasta była by zbędna, Do scootstunt, miedzy procesorem a radiatorem chodzi o przewodnictwo ciepła a nie odprowadzanie do powietrza. metale maja lepszą przewodność cieplną od powietrza czyli im mniej go pomiędzy prockiem a radiatorem tym lepiej. Polerowanie żeberek to jak ucinanie ich bo zmniejszasz powierzchn
5 stopni i tyle godzin pracy? W praktyce nieopłacalne... Jeśli chodzi o konkurs gratuluję wiedzy, pomysłu, ręki i cierpliwości. Pamiętacie może temperaturę, wilgotność powietrza? Są obudowy co się da włożyć taki "kaloryfer"?
nie ma problemu :) Jak by gdzieś na boki troszkę uciekło to całkiem wygodnie się to zbiera patyczkiem do uszu albo wykałaczką. Tylko ostrożnie, żeby jeszcze bardziej nie napaćkać - jak zwykle 'lepsze jest wrogiem dobrego'
Muzyki nie pamiętam jakiej użyłem szczerze mówiąc, poszukajcie '8-bit songs', zajęło mi to może z godzinkę razem z podłożeniem pod film, także powinny być gdzieś na wierzchu :)
Miałem kiedyś problem z temperaturą i wyłączał mi się komp. Zauważyłem że między prockiem a chłodzeniem straciłem połączenie (klej\pastę). Jako nowy przekaźnik użyłem sreberka od czekolady i jest git :)
@GMZooM Mógł byś mi napisać jak nałożyć odpowiednio pastę na AMD Phenom II X6 1045T 2.7 Ghz, 3.2 Ghz Turbo Core Socket AM3 Bo chcę wymienić na świeża ale nie wiem jak odpowiednio nałożyć pastę aby niczego tradycyjnie nie spieprzyć. Procesora nie podkręcałem a temperatura w stanie spoczynku w chwili obecnej wynosi 25-26*C.
Standardowego wodnego papieru, zajęło nam to we dwóch jakieś 3-4h o ile dobrze pamiętam. Bez polerowania nie byłoby lusterka po prostu tylko gładka matowa powierzchnia :)
Czy to jest warte tej zabawy dla kilku stopni mi się wydaje że nie a pszy tym traci się gwarancie więc moim zdaniem takie coś wogule nie jest opłacalne
W ostatniej fazie jak najbardziej, ale zajęła ona jakieś 5 min przy użyciu pasty i szmatki. Wcześniej musisz i tak powierzchnię wyrównać papierem ściernym.
To wszystko zależy od jakości radiatora. Jeśli technologicznie dobrze wykonany nie potrzebne jest szlifowanie. A nawet jesli są jakieś nierówności to właśnie od tego jest pasta termoprzewodząca, która niweluje te nierówności (przyleganie radiatora do procesora).
@GMZooM prędzej Chiptune będzie o wiele trafniejsze. Co do wałeczków to zaczynający się w 5:50 to Unreal Superhero 3 watch?v=o52goCHmrE8 do ściągnięcia tutaj keygenmusic(.)net/music/others/DYNAMITE-Winamp5(.)0RC8crk(.)rar Także na tej stronie KEYGENMUSIC(.)NET znajdziemy wszystkie, a jak nie to 99% kawałków z intr, keygenów etc. Chipmusic 4 evah :D (pozbyć się nawiasów w linkach)
Nie żebym się czepiał ale pragnę podkreślić, iż początkowe obciążenie przez program OCC wynosiło wyraźnie po 62-63% przy temp. 63-64 C'. Natomiast ost. pomiar wynosił przy obciążeniu 35-37% przez program OCC 60-61 C'. Więc troszkę słaby wynik : /, ale mimo tego gratuluję wytrwałości i efektu. Jest co podziwiać
Osz... Nienawidzę Was, jutuba i w ogóle siebie za to, że znalazłem ten filmik ! Za kilka dni odbieram nowego PC, nic szczególnego, ale strasznie nie lubię wysokich temperatur... Kombinuje jak mogę z nimi i teraz, aż będzie mną trzęsło żeby proca szlifować - radiatory polerowałem, ale na proca nie wpadłem... Myślicie, że warto szlifować phenoma II x4 955 przy chłodzeniu Freezer 13 Pro ? Sprawdzaliście ile ta metoda daje przy normalnym (czyt. nie pasywnym) chłodzeniu w budzie? Daje plusa za film.
Nie, przydałoby się np jeszcze 800 po drodze przynajmniej i 1500 też nie zaszkodzi na pewno, kosztuje to niewiele, czasu zabiera też niespecjalnie dużo, a można mieć pewność, że będzie gładko bardzo
Ładna mi "zabawa" ;) Gratulacje. Jakby ktoś chciał się przyczepić, to zwróciłby uwagę na brak porównania po o wiele dłuższym wygrzewaniu np. normalna praca przez miesiąc.
Dobre rady z tym szlifowaniem u siebie zrobię to samo.
Z kręceniem idt. to właśnie tyle nam zajęło, samo polerowanie pewnie sporo mniej by było. Elegancki zestawik tam masz, ładna robota :)
Świetne! Nie wiedziałem iż z Xenona można zrobić lustro!
Chciałem jeszcze dopisać że was podziwiam za to na jak drogim sprzęcie "eksperymentujecie". Szacun :)
Filmik bardzo mi się podoba, praca, która się opłaciła. Nawet do domu te 5-10*C to dość dużo.
Papier toaletowy na biurku, podejrzane :) Poza tym dobry pomysł z tym szlifowaniem i procesor o temp. pokojowej :o
Tak, będą ok takie gradacje, chociaż my chyba pominęliśmy niektóre pośrednie, albo używaliśmy ich bardzo krótko, najważniejsze to się przyglądać jak procek wygląda i wtedy decydować o zmianie - jak widać, że cała powierzchnia została zeszlifowana daną gradacją to można zmieniać na wyższą - najwięcej czasu zajmuje najniższa gradacja. Na capie proca jest taka mała dziurka, dobrze trzeba to zakleić izolacją, razem z resztą proca, której nie szlifujemy, tak jak u nas na filmiku.
o właśnie, dobrze wytłumaczone :) Jeszcze mnie kusi, żeby przeprowadzić jakiś test z tym związany w kontrolowanych warunkach, żeby sprawdzić tę różnicę, ale to po sesji na studiach :)
Satysfakcja z powiedzenia tego po zrobieniu tego wszystkiego - bezcenna :)
Zawód: Informatyk-ślusarz.
Teoretycznie powinien sprawować się nawet lepiej niż z użyciem pasty, niestety nie miałem czasu tego sprawdzić, ale chyba będę zmieniał kompa na coś nowszego niedługo to przed wymianą chętnie postaram się sprawdzić, też mnie to ciekawi.
fajny filmik, drobiazgowe podejście i precyzja, podoba mi się :]
No i pewnie zeszlifowaliśmy jeden bok troszkę bardziej.. ale to nie ma znaczenia, bo o ile obie powierzchnie są płaskie to będą idealnie przylegać dzięki temu, że lepsze chłodzenia mają mocowania na silnych sprężynkach równomiernie dociskających radiator do procesora. Zresztą równość powierzchni widać na zaprezentowanym na koniec eksperymencie - sprawdzeniu występowania adhezji między powierzchniami.
Dzięki za konstruktywną uwagę :)
Pasta też ma znaczenie, tutaj używaliśmy chyba tej co z Noctuą była dostarczona. Tak jak z kimś już niżej pisałem - po szlifowaniu można też bez pasty, ale trzeba to przetestować, a nie miałem na to czasu niestety jeszcze - ale wakacje idą, więc kto wie :)
Chodziło o porównanie przed i po w identycznych warunkach, równie dobrze mogło to być robione w obudowie. Chociaż nie zgodzę się z Tobą, że w obudowie będzie cieplej - miałem Silverstone Raven 2 i przy włączonych na maksa wentylatorach z dołu było kilka stopni mniej niż na filmie - ale to rozwiązanie wyłącznie testowe, bo trochę wtedy głośno :) Odpowiednio wentylowana obudowa potrafi być zarówno wydajna jak i cicha, coś w stylu np Fractal Design R2 i kilka wentylatorów NF-S12B
Mieliśmy tego świadomość nakładając pastę, ale mimo wszystko postanowiliśmy to zrobić tak na wszelki wypadek niedoróbek w naszej pracy :) Kusiło mnie później jeszcze, żeby zrobić porównanie - z pastą i bez, ale już nie starczyło na to czasu niestety.
Ciiiichooo, bo się wyda :P Mam nadzieję, że żaden z nich nie wpłynął jakoś znacząco na przeprowadzone pomiary :)
Zajebista muzyka z Key-gena ! do Sony Vegas !
Najlepiej w kształcie X. Jeśli masz pastę przewodzącą prąd to nie za dużo, żeby jak wypłynie na bok nie zrobiła jakiegoś kuku przypadkiem. Kładziesz pastę, dociskasz chłodzenie, lekko nim obracasz w prawo i w lewo (jakieś max 30st.) nadal dociskając i na koniec dokręcasz mocowanie radiatora. Zwykle tak robię i przy zdejmowaniu wygląda na bardzo równomierne rozłożenie.
Działa bez najmniejszych problemów do dzisiaj :) Cały czas na 3,8GHz.
Podziwiam za cierpliwość
Ok, dzięki za wskazówkę :) Może będę miał okazję to sprawdzić, to podzielę się obserwacjami :)
Fajny Efekt 5/5
a co ta muza w tle co leci od początku?
Spoko, wpadnij po drodze na trasie do Danii, bo tam właśnie jestem większość czasu obecnie ;)
W praktyce właśnie opłacalne, przynajmniej jak dla moich przewrażliwionych uszu - zawsze to szansa na kilka dB mniej w codziennym użytkowaniu :)
Co do temperatury powietrza to było około 18-20 stopni. Komp początkowo pracował w Silverstone Raven RV02, a teraz mam go w Fractal Design R2, w tej drugiej niestety już nie jest tak chłodno jak na testach.
może i dużo czasu ale liczą się też nowe doświadczenia :P
Ok. Dzięki za pomoc. Mam pastę Arctic Silver 5 a z tego co wiem jest możliwość że będzie przewodziła prąd więc będę ostrożny. Jeszcze raz dzięki.
W overclockingu 5 stopni to jakieś 100-150 mhz wiecej na procku, zawsze to coś daje, a napewno opłacalne za papier i dobrą pastę nie dasz tyle co za pastę pokroju liquid pro
Nadają się również :) Tylko trzeba uważać, żeby pinów nie powyginać. Można też w ten sposób GPU polerować, ale jest to trochę bardziej skomplikowane, ze względu na jego stałe zamontowanie w PCB.
Jeśli chodzi o opłacalność trzeba policzyć cenę zestawu chłodzącego + koszt "dodatków" (papiery, pasty - niewiele zł) + koszt pracy 2 ludzi. Czyli koszt jest duży.
Są gotowe produkty w których słychać z bliska lekkie bzyczenie samej pompki (chłodnica na zewnątrz obudowy) lub pompkę z wentylatorem działającym na kilkaset obr./min. które chodzą na ludzkie ucho podobnie cicho.
A testowaliście może jak wyglądają temperatury z chłodzeniem tradycyjnym box-owym do Xeonów i jakieś lepsze?
Miałem nadzieję, że właśnie użycie radiatora Noctua, pozwoli pokazać wpływ szlifowania właśnie na elementy, które powinny być możliwie dobre jakościowo prosto z fabryki. Wnioski z eksperymentu są takie, że na temperaturę miała wpływ albo nierówna powierzchnia jednego z elementów, albo powłoka galwaniczna na IHS, bo jednak pomiary wykonane w możliwie identycznych warunkach pokazały zmianę temperatur. Możliwe, że bez pasty termoprzewodzacej byłoby jeszcze lepiej (sprawdzę kiedyś :) ).
Nie wiem z czego to wynika szczerze mówiąc, ale tak jak mówisz - procesory są z reguły nierówne, było tak ze wszystkimi, z którymi miałem do tej pory styczność przy polerce, więc jakieś kilka sztuk, ale jest to już jakaś tam grupa kontrolna - wszystkie lekko wypukłe, tak jak ten pokazany na filmie - co widać po tym, że najpierw ścierał się środek proca, a później reszta. Tak samo widać było lekką wklęsłość chłodzenia po śladach na procesorze. Najwyraźniej gładkość usprawnia przewodność o -5st ;)
ładnie się świeci mi by było tylko szkoda gwarancji stracić na proca a kiedy już ona się skończy to będzie lepiej kupić nowy parę razy szybszy :)
Ale gratulacje za wygraną kartę ktoś docenił waszą krwawice :D
Drobne pytanko szkło musi być grube? bo wiadomo że też się ugina bo stół też idealnie prosty nie jest :D
Czy warto to kwestia osobistych upodobań - moim zdaniem warto, ale nie tylko ze względu na temeperaturkę, ale też na ciekawość efektu, zrobienie czegoś 'fajnego' i inne takie zamozaspokajanie :)
No dobra, szlifowanie na lustro (jeśli zrozumiałem) ma na celu powiększenie powierzchni styku, co daje lepszą przewodność cieplną, okej. Ale co z powierzchnią styku radiatora? Ją też można/trzeba szlifować? :)
zastanawiam sie jakie temperatury mial by ten zestaw jesli w ogole nie nalozylo by sie pasty. Skoro procesor "przykleja" sie do radiatora to znaczy ze po miedzy nimi nie ma powietrza ktore izolowalo by CPU od radiatora.
Temperaturka ...
Szkoda że nie mierzycie temperatury odniesienia bo:
-szlifowaliście, szlifowaliście, przyszła zima i temperatura spadła...
-szlifowaliście, szlifowaliście tak zawzięcie że temperatura w pokoju poszła w górę 10stopni i cholera wie ile tak na prawdę uzyskaliście.
-zaczął wiać halny i babę spod chłopa wywiało :D
Fajnie że przeszły mi takie zapędy po zobaczeniu tego filmu, niepotrzebnie bym tipsy stracił.
Oczywiście :) Ale do dziś proc działa i ma się dobrze. Jeszcze nigdy nie miałem przypadku reklamacji procesora, a przeszło mi przez ręce bardzo wiele sztuk szczerze mówiąc, także jeżeli się czegoś nie uszkodzi przy samej zabawie to później już z górki. Chociaż ostatnio musiałem mu delikatnie obniżyć taktowanie, bo coś odmówił współpracy na 4GHz niestety.. ale 3,8GHz też jest spoko :)
Komp służy do dziś, o sprzedaży nie myślę, także póki co tych wad nie zauważam :) Szkło miało gdzieś 6mm, stół ze sklejki, więc w miarę równy, nie zauważyliśmy żadnych niepokojących zjawisk.
Mam do was pytanie, jak dobrze zabezpieczyć procesor przed szlifowaniem ?
Czy takie zaklejenie taśmą izolacyjną napewno wystarczy i czy nie dostanie sie tam woda ?
A po zeszlifowaniu gdy sciagaliście tą taśmę to nie zostało tam dużo kleju na pinach ?
Jak się wtedy tego pozbyć, sory za pytania ale boje sie to robić a potem żałować.
Jesteście z radzyna podlaskiego ?? fajnie ! ja mieszkałem w Wrzosowie teraz mieszkam w holandii jak bd na wakacjach i bd kupować nowy sprzęt to do was zajde i mi zrobicie lustro :P oke ?:P
5 stopni tu, 5 tam i mama krzyczy żebyś wyłączył komputer bo się zimno w domu robi
Spotkałem - raz była to uszkodzona płyta główna, raz procek, a innym razem karta graficzna :) Jeśli jest podłączony do płyty głównej buzzer to powinien sygnalizować kod błędu, na podstawie którego możnaby zidentyfikować problem.
Każdy lubi spędzać swój wolny czas inaczej :) Poza tym wygraliśmy tym filmem kartę graficzną, wartą wtedy jakieś 1600zł, nie najgorzej jak na łącznie jakieś 10 godzin pracy.
Używaliście kierunkowego papieru czy standardowego? i ile konkretnie godzin to zajęło?
Poza tym Ciekawe jak by było po szlifowaniu 2000-2500 bez polerki i z pastą.
Noctua nh-d14 ftw!
Ciekawy pomysł, ale ja bym bał się wprowadzić go w życie, bo chyba narusza to warunki gwarancji, co?
Jasne, samo polerowanie to już tylko taki trick, żeby ładnie wyglądało i żeby się przykleiło do radiatora jak to widać na końcu filmu. Chodzi właśnie o wyrównanie elementów w tym całym zabiegu. Dalej to już myślę, że obojętnie czy powierzchnia jest błyszcząca czy matowa (to masz na myśli pisząc porowata?) - ale nie testowałem tego. Dlaczego uważasz, że matowa lepiej może odprowadzać ciepło?
Taśma się sprawdziła, nie został klej, procek od razu zadziałał bez problemu, a jak by zostało trochę kleju na stykach to małą ilością benzyny ekstrakcyjnej na szmatce można przetrzeć i powinno być wszystko ok (tylko go nie kąpać w tej benzynie:)).
a tak z ciekawości,
Biorąc pod uwage zjawi8sko adhezji, myślicie, że cooler spełniałby w miarę swoje zadanie bez pasty termoprzewodzącej?
Mogę prosić o tytuł muzy, która leci w tle.
I ogólnie tytuły wszystkich kawałków w tym fimliku, ponieważ są extra.
Kusiło :) ale nie robiłem tego wcześniej, a z tego co wiem to nieraz z tym problemy bywają - w wolnej chwili może uda się poćwiczyć na jakimś tańszym procku :)
dla mnie to czarna magia ;D
Temperaturke w pokoiku tez zmierzyliscie? :D
chodzi o to aby obnizyc temperature. Przy podkrecaniu jest to bardzo potrzebne.
Temperatura otoczenia pewnie około tyle wynosiła, a była to o ile pamiętam minimalna zanotowana zaraz po uruchomieniu kompa. Była zima :)
Wydaje mi się że szlifowanie i polerowanie daje efekty tylko gdy kapelusz procesora jest krzywy albo radiator bo trochę to dziwne że w większości coolerów podstawki są własnie chropowate a to raczej nie przypadek najwyraźniej chropowatość zwiększa powierzchnię przewodności. @scootstunt dla mnie 5 stopni C to dużo
wydaje mi się że jeśli całość siedziałaby zamknięta w budzie temperatura podeszłaby nieco do góry, chyba nikt kogo znam nie trzyma kompa rozłożonego na blacie...
tak sądze ze matowa lepiej odprowadzi ciepło. Tzn nie mam co do tego pewności ale kiedyś polerowałem żebra silnika (na lustro) chłodzonego powietrzem i co się okazało( silnik się przegrzewał) pod dużym obciążeniem.
Było już trochę dyskusji na ten temat poniżej. Kilka stopni przy podkręcaniu to całkiem sporo. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeszcze nie trafiło mi się uszkodzenie procesora nigdy i zwrot na gwarancję pod odczekaniu około miesiąca od pierwszego uruchomienia (zwykle to ten pierwszy okres jest najbardziej awaryjny). Dodatkowo jak się lubi majsterkować to fajny sposób na spędzenie dnia :) (i jeszcze jednego, albo dwóch na składanie filmiku)
Nie miałem wtedy akurat do niej dostępu, ale teoretycznie lapping powinien dać lepsze rezultaty, w praktyce nie spodziewałbym się dużej różnicy w codziennym użytkowaniu - ewentualnie przy pomiarach np. schłodzenia rdzeniu z maks. temp. do minimum, albo przy podkręceniu np ze 2 stopnie różnicy - ale to tylko domysły, bo niestety nie miałem jeszcze czasu nigdy się tak pobawić - ale może już niedługo :)
Tak, możliwe, że efekty były by jeszcze lepsze niż z tą nałożoną pastą - ale szczerze mówiąc to potrzebowałem kompa do użytku 'na zaraz' (trzeba było na czymś ten filmik poskładać przed zakończeniem konkursu, a oczywiście wszystko było robione na ostatnią chwilę :) ) i żeby było pewnie to jednak pasta tam wylądowała. Następnym razem postaram się wykonać pomiary bez pasty i jeszcze jak qwert1190 pisał wyżej z pastą Liquid Metal przed i po szlifowaniu na przykład.
Dla ciebie 5 stopni to może zero różnicy ale w elektronice, a szczególnie ultraczułej(np. taki procesor) to wybawienie. zobacz sobie: w stanie spoczynku miał 20 stopni, ale w stresie już 60 a to już jest dosyć wysoka temperatura, przy takiej temperaturze procesor staje się mniej stabilny co przekłada się na efekty pracy i zużycie procesora. Taki zeszlifowany procesor na pewno będzie dłużej służył niż fabryczny.
i5 2500k @4.2ghz i noctu`e nh d14 taka sama jak wasza i w stressie 57 stopni. Wypoleruje tak samo swoje "malenstwa" i zobaczymy o ile spadnie. ale powiem wam szczerze ze w szoku bylem jak pokazaliscie ze powierzchnie nie sa idealnie rowne.
Był też taki pomysł przez chwilę, ale obecnie na tyle solidnie są one zwykle przyklejone, że wydało się to zbyt ryzykowne
Mam pytanie jak przechodzić z wartością papieru? z 320 do 2500 od razu ?
Szkoda uszu na drugi wiatraczek, kompa ma być nie słychać, albo głośność ma być minimalna - przynajmniej ja mam zawsze takie założenie. Kolejnym filmikiem jak znajdę czas będzie robienie z kompa rafandynki (zatopienie w oleju :) ).
Tak jak widać na filmie - szlifowane są obie powierzchnie, aby zmaksymalizować bezpośredni kontakt pomiędzy nimi.
Tak, co kilka ruchów chłodzenie/proc było obracane, no i tak jak Marcin na filmie wspomina - tylko w jedną stronę robimy ruch, a nie w obie, bo może wyjść z tego 'kołyska'
Niestety nie wnikałem w ten temat, wiec nie pomogę.. ale jak byś znalazł informacje na ten temat to chętnie się czegoś nowego nauczę :)
Z jakiego keygena to muzyka?
wszystko fajnie pięknie ALE pasta termo służy własnie do wypełnienia nierówności na obu elementach aby połączyć je w całość. Gdyby udało się wam wykonać idealnie gładka powierzchnie pasta była by zbędna,
Do scootstunt, miedzy procesorem a radiatorem chodzi o przewodnictwo ciepła a nie odprowadzanie do powietrza. metale maja lepszą przewodność cieplną od powietrza czyli im mniej go pomiędzy prockiem a radiatorem tym lepiej.
Polerowanie żeberek to jak ucinanie ich bo zmniejszasz powierzchn
Można wiedzieć, czy obracaliście CPU i Chłodzenie o 90 stopni przy szlifowaniu i polerowaniu? Czy ciągle tak samo?
5 stopni i tyle godzin pracy? W praktyce nieopłacalne...
Jeśli chodzi o konkurs gratuluję wiedzy, pomysłu, ręki i cierpliwości.
Pamiętacie może temperaturę, wilgotność powietrza? Są obudowy co się da włożyć taki "kaloryfer"?
ile daliście za pastę polerską ?
Czyli w jaki sposób byś to widział dokładnie? Dłuższe przejazdy robić?
nie ma problemu :) Jak by gdzieś na boki troszkę uciekło to całkiem wygodnie się to zbiera patyczkiem do uszu albo wykałaczką. Tylko ostrożnie, żeby jeszcze bardziej nie napaćkać - jak zwykle 'lepsze jest wrogiem dobrego'
Muzyki nie pamiętam jakiej użyłem szczerze mówiąc, poszukajcie '8-bit songs', zajęło mi to może z godzinkę razem z podłożeniem pod film, także powinny być gdzieś na wierzchu :)
Najlepiej dedykowanej do miedzianych chłodzeń tj. Zalman STG2
Min 17*C ? Jakim cudem na pasywnym chłodzeniu?
Miałem kiedyś problem z temperaturą i wyłączał mi się komp. Zauważyłem że między prockiem a chłodzeniem straciłem połączenie (klej\pastę). Jako nowy przekaźnik użyłem sreberka od czekolady i jest git :)
@GMZooM Mógł byś mi napisać jak nałożyć odpowiednio pastę na
AMD Phenom II X6 1045T
2.7 Ghz, 3.2 Ghz Turbo Core
Socket AM3
Bo chcę wymienić na świeża ale nie wiem jak odpowiednio nałożyć pastę aby niczego tradycyjnie nie spieprzyć.
Procesora nie podkręcałem a temperatura w stanie spoczynku w chwili obecnej wynosi 25-26*C.
Znasz jakiś lepszy i łatwiejszy sposób na uzyskanie takiego rezultatu? ;)
JA to jestem tylko ciekaw jaki realne temp. były by gdyby ten zestaw znalazł się w budzie zamknięty :)
Następnym projektem będzie zatopienie kompa w oleju mineralnym, w sumie może właśnie tego znów pomęczę :)
Standardowego wodnego papieru, zajęło nam to we dwóch jakieś 3-4h o ile dobrze pamiętam. Bez polerowania nie byłoby lusterka po prostu tylko gładka matowa powierzchnia :)
Czy to jest warte tej zabawy dla kilku stopni mi się wydaje że nie a pszy tym traci się gwarancie więc moim zdaniem takie coś wogule nie jest opłacalne
W ostatniej fazie jak najbardziej, ale zajęła ona jakieś 5 min przy użyciu pasty i szmatki. Wcześniej musisz i tak powierzchnię wyrównać papierem ściernym.
Przetestuj, udowodnij :) Wg naszych pomiarów nastąpiła zmiana mierzonych temperatur. Na kreatywną dyskusję zawsze jestem otwarty, także zapraszam
To wszystko zależy od jakości radiatora. Jeśli technologicznie dobrze wykonany nie potrzebne jest szlifowanie. A nawet jesli są jakieś nierówności to właśnie od tego jest pasta termoprzewodząca, która niweluje te nierówności (przyleganie radiatora do procesora).
Na PcLabie otwierali Ivy Bridga bo niestety ma pastę pod IHSem.
A muzyka do keygenow jest z Amigi :).
@GMZooM prędzej Chiptune będzie o wiele trafniejsze. Co do wałeczków to zaczynający się w 5:50 to Unreal Superhero 3 watch?v=o52goCHmrE8 do ściągnięcia tutaj keygenmusic(.)net/music/others/DYNAMITE-Winamp5(.)0RC8crk(.)rar Także na tej stronie KEYGENMUSIC(.)NET znajdziemy wszystkie, a jak nie to 99% kawałków z intr, keygenów etc. Chipmusic 4 evah :D (pozbyć się nawiasów w linkach)
Nie żebym się czepiał ale pragnę podkreślić, iż początkowe obciążenie przez program OCC
wynosiło wyraźnie po 62-63% przy temp. 63-64 C'.
Natomiast ost. pomiar wynosił przy obciążeniu 35-37% przez program OCC 60-61 C'.
Więc troszkę słaby wynik : /, ale mimo tego gratuluję wytrwałości i efektu. Jest co podziwiać
Ja to bym polerował filcem + pasta polerska + miniszlifierka (grawerka) - całość 30 zł. Efekt o wiele lepszy i dużo mniej czasu straconego.
Niestety nie.. przeoczyliśmy ten istotny parametr. Było około 16 stopni, wynikałoby tak z minimalnej temperatury odczytanej podczas testów.
niezłe chłodzenie :D
Osz... Nienawidzę Was, jutuba i w ogóle siebie za to, że znalazłem ten filmik ! Za kilka dni odbieram nowego PC, nic szczególnego, ale strasznie nie lubię wysokich temperatur... Kombinuje jak mogę z nimi i teraz, aż będzie mną trzęsło żeby proca szlifować - radiatory polerowałem, ale na proca nie wpadłem... Myślicie, że warto szlifować phenoma II x4 955 przy chłodzeniu Freezer 13 Pro ? Sprawdzaliście ile ta metoda daje przy normalnym (czyt. nie pasywnym) chłodzeniu w budzie? Daje plusa za film.
Nie, przydałoby się np jeszcze 800 po drodze przynajmniej i 1500 też nie zaszkodzi na pewno, kosztuje to niewiele, czasu zabiera też niespecjalnie dużo, a można mieć pewność, że będzie gładko bardzo
dobre wariaty zeszlifowali procesor i radiator na lusterko :DDD