Ostatni Sekret Poliglotów - prosty TRIK do nauki języka, o którym NIKT nie mówi...

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 พ.ค. 2016
  • Jak w 30 dni zacząć mówić płynnie po angielsku: szybkanauka.pro/lodolamacz-yt
    W wideo zacytowaliśmy fragment debaty z World Innovation Summit for Education 2014: • Exploring the Learning...
    Źródło wspomnianych badań: Papagno C, Vallar G. Verbal short-term memory and vocabulary learning in polyglots, Quarterlly Journal of Experimental Psychology, 1995; 48(1), s. 98-107.
    www.researchgate.net/profile/...
    ==============================================
    Zobacz nasze playlisty na TH-cam:
    » Szybka Nauka Języków Obcych
    • Poliglota - odkryj jak...
    » Szybkie Czytanie
    • Szybkie czytanie - czy...
    » Szybka Nauka
    • Jak się uczyć szybko, ...
    ==============================================
    Sprawdź niedostępne na TH-cam, darmowe kursy wideo:
    ✔ Strategie Nauki Języków Obcych
    szybkanauka.pro/jezyki-yt
    ✔ Strategie Efektywnego Czytania
    szybkanauka.pro/czytaniefree
    ✔ Strategie Pamięci i Koncentracji
    szybkanauka.pro/strategie-pami...
    ✔ 7 Najlepszych Narzędzi Szybkiej Nauki
    szybkanauka.pro/strategie-nauki
    ==============================================
    Interesuje Cię rozwój kariery oraz możliwości umysłu? Trafiłeś idealnie!
    SzybkaNauka.pro
    - Od amatora do profesjonalisty 3x szybciej

ความคิดเห็น • 300

  • @matimozg
    @matimozg 8 ปีที่แล้ว +86

    Ok, będę więcej słuchał i przekonałaś mnie. Ale nie zabierzesz mi moich książek które mam zamiar jeszcze przeczytać :P

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +6

      Mam propozycję: połącz czytanie z jednoczesnym słuchaniem :D (wtedy masz kombo jeśli chodzi o efektywność)

    • @matimozg
      @matimozg 8 ปีที่แล้ว +1

      SzybkaNaukaPro A jak będę czytał na głos? Później jak przeczytam cykl tych 9 książek to będę sobie od początku słuchał na audiobookach.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +2

      hmmm... spróbuj, ale założę się, że co 3-5 słowo będziesz się zastanawiał czy dobrze wymawiasz :P

    • @matimozg
      @matimozg 8 ปีที่แล้ว +2

      SzybkaNaukaPro Nie prawda, swobodnie sobie czytam na głos i nie mam żadnej obawy że coś przekręcam. Ale wolę czytać oczami bo wtedy szybciej lecę sobie z tekstem. A jak myślisz który sposób byłby lepszy? Czy czytanie na głos sprawi, że później łatwiej będę zapamiętywał kwestię i będę lepiej i szybciej mógł się wysłowić. A odnośnie tego sposobu poliglotów to np. mam sobie słuchać audiobooka, stopować i powtarzać poprzednie zdanie?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +1

      To cieszę się ze swojej pomyłki :)
      Czytanie na głos jest generalnie dobrą strategią na przyzwyczajenie się do mówienia na głos... pod warunkiem, że jest się osłuchanym i wymowa nie sprawia większych trudności. Ale na tym etapie o wiele lepszą techniką jest słuchanie, pauzowanie i powtarzanie z pamięci.

  • @davidpassalacqua91
    @davidpassalacqua91 4 ปีที่แล้ว +24

    Cześć wszystkim, nazywam się David. Jestem pół Węgrem i pół Włochem.
    Pamiętam, jak zaczynałem się uczyć polskiego 6 lat temu, to pierwszą rzeczą, której się nauczyłem była gramatyka. Chciałem znać wszystkie końcówki, na podstawie których będzie mi łatwiej odmieniać. A skoro w języku polskim te końcówki są bardzo logiczne, okazało się to dobrą decyzją, bo później ułatwiły mi odmianę rzeczowników. Słuchałem też dużo muzyki, np. Wilków, Edyty Górniak, Feela i jednocześnie rozmawiałem z byłą dziewczyną.
    Po roku nauki przeprowadziłem się do Polski. Pamiętam, że z kolegami z pracy bardzo ciężko mi było rozmawiać po polsku, więc z perpektywy czasu mogę powiedzieć tyle, że przez prawie 2 lata w większości czasu głównie słuchałem i dopiero po drugim roku zaczynałem więcej mówić. Było to dziwne poczucie, bo miałem wtedy już 24 lata, a wyrażałem się, jak czteroletnie dziecko. No ale po nauce czterech języków wiedziałem, że na początku zawsze tak jest, szczególnie w przypadku polskiego, który jest najtrudniejszym językiem, którego się kiedykolwiek uczyłem.
    Najwięcej nauczyłem się rozmawiając z ludźmi, którzy na moje szczęście zawsze byli do mnie mili i cierpliwi. Wspierali mnie. Dobrze się dogaduję z wami, Polakami. Jesteście fajnym narodem. (;

    • @paulinab.7665
      @paulinab.7665 4 ปีที่แล้ว +6

      Piękna polszczyzna, niesamowite!

    • @mariaprzybylska8089
      @mariaprzybylska8089 3 ปีที่แล้ว +4

      Brawo moje gratulacje. Pięknie napisane 🌞

  • @slawekwnuk2137
    @slawekwnuk2137 4 ปีที่แล้ว +7

    Pewien młody Ukrainiec pracujący w Polsce, który mówił biegle kilkoma językami powiedział że trzeba dużo słuchać i się nauczysz. A kiedy już się osłuchasz, sprawdzasz sobie w słowniku ci to słowo znaczy - i już wiesz. Dla niego nauka języka to nie był żaden problem

  • @riotpay2076
    @riotpay2076 5 ปีที่แล้ว +9

    Najwięcej i najszybciej nauczyłam się słuchając piosenek i śpiewając je. To były czasy bez TH-cam i testowo. Brało się książeczkę z kasety czy płyty, słownik i tłumaczyło słowo po słowie. Potem próbowało się coś zaśpiewać. Efekt: niezły angielski, niemiecki, podstawy francuskiego i rosyjskiego.

  • @renatamatwiejczuk4555
    @renatamatwiejczuk4555 5 ปีที่แล้ว +41

    Znam 5 języków. Tak trzeba ćwiczyć najpierw mówienie i słuchanie a dopiero później ślęczyć nad zasadami gramatyki t.z. robić tak, jak to robią dzieci. Dziecko rodzi się bez znajomości jakiegokolwiek języka, ale obserwując dorosłych kopiuje go (notabene homo sapiens właśnie tak się rozwinął). Dzieci z mieszanych kulturowo małżeństw lub rodziców którzy po migracji do innego kraju używając 2 języków: rodzimego i języka kraju w którym żyją, zazwyczaj zaczynają mówić później ale za to kiedy już pojmują jakie słowo do jakiego języka należy stają się mini :) poliglotami. Nigdy nie stosowałam żadnych systemów nauki języków obcych, tak się złożyło że podróżując lubię nie być oszukaną uczę się języka kraju w którym jestem, i potwierdzam że słuchanie i zapamiętywanie i mówienie, czasami powtarzanie słówek jak przysłowiowa papuga jest w tym przypadku nr 1 a dopiero potem gramatyka i reszta pomocy. Podobny system nauki języków wykorzystuje się w systemie Callana. P.S. poznałam kiedyś cudowną osobę z Chin, która znała gramatykę angielską na poziomie najlepszych uczelni angielskich dla elit ale jej mówienie było tragiczne, gorsze od mojego w tamtym okresie. Czemu tak? bo metody stosowane w Chinach do nauki języków obcych było ślęczenie nad książkami i wkuwania zasad gramatyki i zero mówienia. Paradoks wiedzy :)

    • @protauk
      @protauk 4 ปีที่แล้ว +1

      Ciekawe. Tez to same myslem: trza uczyc sie jezykow jak dzieci

    • @lukaszchojnowski659
      @lukaszchojnowski659 4 ปีที่แล้ว

      ok. słuchać i uczyć się na pamięć. a co rozumieniem ?? kiedy uczyć się słówek. w między czasie ??

    • @goddessgenertion1872
      @goddessgenertion1872 3 ปีที่แล้ว +1

      Dopiero potem, jak dojdzie do ślęczenia nad gramatyką to gramatyka będzie już dawno opanowana 🤣

    • @ErtixPoke
      @ErtixPoke 2 ปีที่แล้ว

      Tylko zapominasz o tym, że dzieci mają kontakt z językiem cały czas i odsłuchują się z nim w sposób naturalny. My musimy jeszcze uczyć się wymowy, zapisywać usłyszane rzeczy i uczyć się zasad gramatycznych.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  2 ปีที่แล้ว +2

      Nie musimy uczyć się wymowy, ani zapisywać niczego, ani tym bardziej uczyć się zasad gramatycznych aby opanować mówienie i rozumienie. Możemy mówić z nieczystym akcentem i praktycznie każdy będzie nas w stanie zrozumieć.
      Dodatkowo - my jako dorośli tak samo jak dzieci możemy stworzyć sobie "środowisko językowe" i osłuchiwać się nawet znacznie intensywniej i bardziej obficie niż dzieci. Mózg nie traci zdolności i przyswajania z kontekstu (osłuchiwania się), gdy dorastamy. To jest kompetencja konieczna i możliwa do wykorzystywania przez całe życie.

  • @bejano
    @bejano 7 ปีที่แล้ว +96

    Obejrzałem ten filmik i w zasadzie nie dowiedziałem się niczego nowego. Od dawna już wiadomo, że najlepszą nauką jakiegokolwiek języka, to nauka aktywna, czyli taka, która zmusza do mówienia kreatywnego, opisywania sytuacji własnymi słowami, do dialogu z inna osobą. Ideałem jest przebywanie w obcym kraju, którego języka się uczymy i załatwianie tam różnych spraw związanych z pobytem. Bez komunikacji z tamtejszymi ludźmi niczego się nie załatwi, więc zmuszeni jesteśmy do mówienia w ich języku, choćby po to, aby np coś kupić w sklepie. Aby przeżyć zmuszeni jesteśmy do szybkiej edukacji. Ale nie zawsze można wyjechać do kraju, którego języka się uczymy. Na szczęście jest internet. Możemy rozmawiać przez internet z ludźmi z danego kraju, którego języka się uczymy. Nie należy się zrażać trudnym początkiem, bo początki zawsze są trudne. Z mojego doświadczenia wiem, że rozmawianie z ludźmi, najlepiej nieznajomymi, w języku, którego się uczymy, to najszybsza metoda nauki. Umysł wtedy działa na najwyższych obrotach, a lekki stres z tym związany sprzyja zapamietywaniu słów i zwrotów. Większość ludzi uczy się języka obcego biernie, czyli czyta książki, uczy się gramatyki, wykonuje pisemnie ćwiczenia. Tak się uczy w szkołach. Na początek ta metoda może jest i dobra, bo daje pewne zaznajomienie się z językiem no i ma się pewne podstawy. Potem należy już porzucić tę metodę i przejść na wyższy stopień wtajemniczenia, czyli tak jak napisałem, rozmawiać z ludźmi. Im więcej , tym lepiej.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว +10

      Większość ludzi niestety jest przekonana o tym, że języka obcego należy uczyć się wzrokowo i jedynie jak są zmuszeni na kursie to otwierają buzię :D
      Jednocześnie osoby, które rozumieją, że mówienie w języku obcym to przede wszystkim domena dźwięków, a nie wzroku nie mają pojęcia o tym jak łatwo i przyjemnie jest trenować mówienie bez wyjeżdżania za granicę, a nawet konieczności szukania partnera do rozmów przez internet. Rozmowa to wisienka na torcie całego procesu nauki.

    • @ulubieniipies
      @ulubieniipies 6 ปีที่แล้ว +2

      Adam Novak. Niby wiekszosc to wie ale czy wiekszosc stosuje ?

    • @katarzyna896
      @katarzyna896 5 ปีที่แล้ว +5

      Aby zacząć mówić musisz mieć jakaś podstawę bo nieznającej słówek i prostych zdań nie zbudujesz dialogu

  • @TheSarda2010
    @TheSarda2010 6 ปีที่แล้ว +14

    Super babka z Ciebie Kasiu nie dość że przekazujesz super wiedzę to jeszcze w fajny zabawny sposób. Dobra robota.

  • @ktsumxu
    @ktsumxu 6 ปีที่แล้ว +13

    Zgadzam się z Tobą. Podczas pobytu na wczasach, byłem zmuszony posługiwać się "moim" angielskim. Było więc słuchanie i mówienie przez tydzień. I ten krótki czas dał mi kopa, który przeniósł mnie na kolejny poziom - nie do osiągnięcia w polskiej codzienności przez miesiąc.

    • @ArturZygmunt
      @ArturZygmunt 6 ปีที่แล้ว

      Do osiągnięcia jak najbardziej z kursami od SzybkaNaukaPro.

  • @basaltourist9435
    @basaltourist9435 5 ปีที่แล้ว +13

    Zgadzam sie calkowicie. Bardzo dobry i przydatny filmik. Dziekuje bardzo 😍

  • @krzysztofsmykla8973
    @krzysztofsmykla8973 5 ปีที่แล้ว +12

    One of the biggest problem when learning languages, especially in Poland (where I'm currently living) is that the teachers in schools often don't speak the language during lessons. And if they do, it's usually with an accent, which makes it difficult for students to learn the language properly.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว +1

      Most of english language worldwide is spoken with local accents. So it's not very useful to teach english only in clean british accent. But yes... you are absolutely right that our way of teaching foreign languages is problematic.

  • @moshix2888
    @moshix2888 3 ปีที่แล้ว +2

    Nie do konca sie zgodze książki po angielsku są świetną metoda nauki języka wystarczt ze przeczytalem 50 stron dowolnej ksiazki i pisania szło mi z górki oraz rozumienie z tekstu czytanego ktore równiez jest bardzo wazne. Filmiki po angielsku rowniez ćwiczą twój słuch a przy okazji są przyjemne wiec nie nalezy ich wykluczac. Audioobooki, podcasty mogą byc dodatkiem do nauki ale samo sluchanie nie wystarczy :)

  • @joannak463
    @joannak463 4 ปีที่แล้ว +1

    Przypominam sobie książkę o poliglotach - pamiętam o takich metodach: uczenie się całych książek na pamięć, nieustanne mówienie do siebie na głos, tworzenie pisemnych wypowiedzi, całych opowiadań (które były sprawdzane przez nauczyciela). Uczenie się na pamięć pomaga wytworzyć automatyzmy, aby np. nie zastanawiać się z jakim przyimkiem łączy się dane słowo, uczymy się wtedy całych konstrukcji zdaniowych, całych wyrażeń.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  4 ปีที่แล้ว

      W dzisiejszym świecie są już lepsze metody niż nauka książki na pamięć... np. nauka audiobooka na pamięć :D

  • @UserUser-dx1cw
    @UserUser-dx1cw 3 หลายเดือนก่อน

    Rafał jesteś fantastyczny. Oczywiście Wasza metoda uczenia też. 20 lat uczyłam się angielskiego na różnych kursach. Biernie kumam, ale bałam się mówić. Od 2 lat gdy uczę się mówić Waszą metodą wreszcie mówię i kumam gramatykę czyli te nieszczęsne czasy angielskie. Dziękuję Rafał❤😂

  • @szatanowska
    @szatanowska 6 ปีที่แล้ว +8

    fajnie jest obejrzeć ten film po mieszkaniu w kilku krajach za granicą i wielu wyjazdach ihihih natomiast juz znam odpowiedz jak nauczyłam sie jezykow od zera za granica i zapamiętalam wszystkie słowa mimo że na kartce nie zapisałam ani jednego słowa!! a znam osoby które maja zapisane całe grube kajety samymi słówkami

  • @andx4024
    @andx4024 5 ปีที่แล้ว +3

    bardzo dobra porada. dzieki

  • @libitina4476
    @libitina4476 7 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki!

  • @urszulaa.5984
    @urszulaa.5984 4 ปีที่แล้ว +5

    Znam pięć języków obcych, więc można mnie nazwać poliglotką. Nie wiem jak u mnie jest z pamięcią krótkotrwałą. Zdania w nowym dla siebie języku nie powtórzę. Z jedną rzeczą się jednak zgodzę - kiedy się uczę języków, to słucham, mówię, tworze swoje własne zdania, po prostu zanurzam się w tym języku korzystając ze wszystkich zmysłów faktycznie. Kiedyś uczyłam się na przykład koniugacji w języku greckim przy każdym słowie skacząc do góry w morzu (akurat byłam w Grecji). Najważniejsze jednak w uczeniu się nowych języków jest podejście (nie takie, które daje nam szkoła, ale odwrotne) -by POPEŁNIAĆ BŁĘDY, czyli zrozumieć, że język służy do komunikacji, że nikt z nas nie będzie się nigdzie śmiał, kiedy będziemy próbować coś powiedzieć, bo naszym celem jest się z kim porozumieć, przekazać swoją myśl, a nie wypowiedzieć idealne zdanie w obcym języku i zostać za nie ocenionym, najlepiej na szóstkę. Kiedt będziemy skupieni na komunikacji, nie będzie ważne, że nie przypomnimy sobie słowa, które nam pasuje po polsku -będziemy korzystać z zasobów, którze już posiadamy i do których możemy łatwo i szybko dotrzeć, by wypowiedzieć jakąś konkretną myśl. Kiedy uczę języków, to na początku moim najważniejszym zadaniem jest sprawić, by uczeń odrzucił tę, wyćwiczoną latami przez szkołę, potrzebę mówienia idealnie i bezbłędnie, i by pozbył się strachu przezd mówieniem, czyli przed oceną. Lekcje muszą być też przyjemne, wesołe i radosne. Bo uczenie się języków to super zabawa! :)

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  4 ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak jak piszesz. Metoda Callana oraz generalnie metoda bezpośrednia bazują na treningu słuchowo-mówionym.
      Poza kopiowaniem dźwięków jest jeszcze możliwość konstruowania zdań ze zrozumieniem. Niestety, gdy uprzemy się na to, że chodzi o kopiowanie to czasem może umknąć nam, że ważne jest zrozumienie struktury.
      Nasza własna metoda Aktywnego Mówienia także opiera się całkowicie na treningu mówienia ze słuchu, ale umożliwia łatwe zrozumienie i zapamiętanie struktur gramatycznych oraz jako jedyna umożliwia trening zdalnie, bez nauczyciela.
      Pozbycie się perfekcjonizmu to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw i genialnie, że masz to na uwadze.
      Gdy nauka zaczyna być czymś "cool", przyjemnym wyzwaniem, kojarzy się z luzem i zabawą... chęć do kolejnych lekcji jest automatyczna :D
      Serdecznie pozdrawiamy Cie Urszulo z całym zespołem i gratulujemy zrozumienia sedna nauczania dowolnej umiejętności :)

  • @kamilr8528
    @kamilr8528 8 ปีที่แล้ว +1

    czekam na następny filmik ;)

  • @raabanna2532
    @raabanna2532 7 ปีที่แล้ว +19

    Cd. Naukowcy zbadali ze centrum mowy jest w stanie nauczyc sie mowic bez akcentu tylko do 12 roku zycia. Ja mialam 20!! a mimo to mowie bez akcentu. Wladam kilkoma dialektami i czuje sie jak rodowita niemka. Obecnie poza praca w roli pedagoga udzielam prywatnych lekcji i pomagam innym opanowac niemiecki. A wszystko bo mi zalezalo i chlonelam jak gabka !! Wladam jeszcze plynnie angielskim oraz wloskim. Moja metoda, to sprobuj wylaczyc na pewien czas swoj jezyk ojczysty ( zero pl tv, czasopism, ksiazek) zastap je tymi w jezyku ktory chcesz opanowac!!!

  • @karenw.3828
    @karenw.3828 7 ปีที่แล้ว

    Dzięki. Faktycznie moja pamięć słuchowa bardzo kuleje.

  • @oceanmilosci8284
    @oceanmilosci8284 7 ปีที่แล้ว +2

    genialne

  • @Martynqaa97
    @Martynqaa97 6 ปีที่แล้ว +3

    Uwielbiam Panią! 💕

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  6 ปีที่แล้ว +2

      czuję się zaszczycona!
      Dziękuję!

  • @mikekobyliatskyi6298
    @mikekobyliatskyi6298 5 ปีที่แล้ว

    Ciekawy film. Poszedłem sprawdzić się na znajomość języka polskiego i jeszcze raz posłuchać pięknej wymowy. Jak się okazało, znałem kilka słów i rozstałem się z połową tego, co zostało powiedziane, a druga połowa zrozumiała kontekst. To znaczy wyglądałem jak film naukowy na temat pamięci, którego nie mam najlepiej.)))

  • @watpiewiecmysle-myslewiecj7102
    @watpiewiecmysle-myslewiecj7102 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo przydatna wiedza, dziękuję

  • @patrykignaczak5549
    @patrykignaczak5549 4 ปีที่แล้ว +2

    Moim zdaniem jezeli ktoś jes wzrokowcem albo ma dobry słuch to lepiej spróbować to połączyć razem. Moje zdanie jest takie jezeli ktos ma szanse wyjechac za granice i się uczyć jak ma rodzine i ma moźliwości to jest idealny pomysł

  • @_deadaccount_620
    @_deadaccount_620 7 ปีที่แล้ว +2

    Genialny filmik! ^^
    Możliwe, że spróbuję tej metody xD

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker 4 ปีที่แล้ว

    Dzięki!!

  • @czajkowsky
    @czajkowsky 5 ปีที่แล้ว

    Obecnie uczę się języka szwedzkiego od podstaw, bo nigdy wcześniej nie miałam z nim styczności. Czy na moim etapie (nic nie rozumiem ze słuchu), zacząć słuchać audiobooków, bez wcześniejszych znajomosci jakichkolwiek słówek? Proszę o odpowiedz.

  • @raabanna2532
    @raabanna2532 7 ปีที่แล้ว +23

    Ja nauczylam sie mowic perfekcyjnie po niemiecki w ciagu jednego roku zyjac w Niemczech i obcujac przez caly czas wylacznie z niemcami. Nie mialam zadnej metody. Poprostu baaaardzo !!!! chcialam wladac tym jezykiem tak dobrze jak ojczystym. Wylaczylam na ten czas praktycznie do zera myslenie i kontakt z j polskim !! Bylam zaledwie 3 mies na kursie na ktorym troszke nauczylam sie gramatyki, reszta ze sluchu i powtarzania na glos. Sluchalam uwaznie jak oni to mowia, sama korygowalam bledy ktore zauwazalam. Uczylam sie jak dziecko !!! Duzo nauczylam sie z tv oraz radia ! Uslyszane nowe slowa sprawdzalam w slowniku czesto nie wiedzac jak je napisac ale wlasnie ta " praca " sprawiala ze moj umysl zapamietywal bo kojarzyl/ laczyl juz znane z nowym... gdy nie wchodzilo jakies slowko tworzylam obrazy, skojarzenia... z czym lub kim mi sie to slowo kojarzy??? To funkcjonowalo! Obecnie nikt nie rozpoznaje we mnie cudzoziemki bo nie mam obcego akcentu co jest niebywale zadkie.

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 6 ปีที่แล้ว +3

      Gratuluję :)

    • @malgorzatamakowska9910
      @malgorzatamakowska9910 5 ปีที่แล้ว

      jestes za granica? unikaj Polakow bedziesz zmuszony nauczyc sie szybciej pracujac w gronie tubylcow tez to przyspiesza w Polsce natomiast szlam do kina na filmy w wersji oryginalnej czyli wiekszosc a we Wloszech czytalam ksiazki dla dzieci i czSopisma dla dzieci typu Topolino . faktem jest ze co innego jezyk literacki (mowie o Wloszech) co innego mowiony w kraju gdzie sa roznice w wymowie miedzy jednym miastem a drugim a newet miedzy dzielnicami

    • @alad3641
      @alad3641 5 ปีที่แล้ว

      Raab Anna - wiele lat temu uczylam sie tego jezyka tak samo jak pani. Efekt? Podobny do pani efektu. Pozdrawiam serdecznie.

  • @michakarczmarz1318
    @michakarczmarz1318 5 ปีที่แล้ว

    Witaj dopiero odnalzalem Twoj kanal i filmik, Czyli jezeli bede wkolo sluchal radia np i telewizji angielskiej to zaczne po jakims czasie rozumiec znaczenie bez brania slownika do reki? czy jednak zle rozumiem? Pozdrawiam

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      Nie potrzebowałeś słownika, aby pojąć znaczenie pierwszych 5 tys słów języka ojczystego jako 4-5 latek. Tak samo słownik nie jest konieczny aby opanować podstawy innego języka.
      Ale to jest ekstremalna wersja. Ja nie mówię, żeby w ogóle nie używać słownika.
      Mówię, żeby mniej pisać, czytać i rozwiązywać zagadek gramatycznych w podręcznikach, a więcej słuchać i oglądać.
      Metody szkolne i często też prywatne kursy wyrabiają w nas przekonanie, że czytanie czytanek i rozwiązywanie zadań gramatycznych to główny (czyt. najlepszy) sposób nauki języków.
      Nie ma nic bardziej mylnego.
      Najpierw słuchanie i mówienie, potem rozbudowa słownictwa a na końcu jeśli ktoś potrzebuje certyfikat to ćwiczenia z podręcznika gramatyki.

  • @misscameroon8062
    @misscameroon8062 5 ปีที่แล้ว +1

    tak,to prawda,poligloci maja specjalny zmysl;rozumieja,ze jezyk to dzwiek,muzyka,i poprostu to ich kreci,te cudowne egzotyczne,fantastyczne dzwieki jak magia kryjace w sobie tajemnice innego swiata!I jeszcze jedno,co nas fascynuje jest to,ze te rozne dzwieki mowy opisuja swiat,ktory przeciez jest naszym wspolnym domem.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      bez przesady :) nie specjalny zmysł, tylko co najwyżej specjalny rodzaj motywacji - motywację wewnętrzną do samego procesu poznawania nowego języka.

  • @krystianpytlewski7555
    @krystianpytlewski7555 4 ปีที่แล้ว +1

    Film Bardzo przydatny na pewno skorzystam z tej wiedzy , przynajmniej nie mówi pani tego samego co każdy. Mam bardzo słaba pamięć i chciał bym spróbować tego eksperymentu , napewno udzielę się po jakim czasie jak mi poszło :) dziękuje

    • @borowik6912
      @borowik6912 2 ปีที่แล้ว

      Tak daj znać, jak Ci poszło, chętnie przeczytam..Sa ludzie którzy potrafią nauczyć się kilka języków i jeszcze grać na instrumencie., a innym jeden język trudno przychodzi .Metoda wydaje się łatwa w obsłudze, tylko czy jest s skuteczna. Na pewno wzrok można sobie zaoszczędzić, skoro nie trzeba siedzieć w książce.

  • @zenekkorwin9437
    @zenekkorwin9437 8 ปีที่แล้ว +1

    A czy wizualny detoks pomaga także na samym początku nauki języka? I jeszcze drugie pytanie czy jak jestem np na średnim poziomie z angielskim i stosuję wizualny detoks to mam zwracać uwagę na to że czegoś nie rozumiem i szukać tłumaczenia?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +1

      Na początku nauki proponujemy trochę "oszukaną" wersję detoksu. Mianowicie słuchanie z jednoczesnym czytaniem. Szczegóły opisujemy w darmowym kursie "Strategie Nauki Języków": szybkanauka.pro/jezyki/darmowe-strategie/

  • @Urwiszon
    @Urwiszon 7 ปีที่แล้ว +1

    ciekawe!

  • @bartomiejryszka1423
    @bartomiejryszka1423 5 ปีที่แล้ว +2

    Świetne 😎😂

  • @anetam.8446
    @anetam.8446 5 ปีที่แล้ว +2

    Dokładnie uczyłam się wzrokowo 😋💗🌼

  • @sraczka12
    @sraczka12 4 ปีที่แล้ว

    Prawda, ja gadam do siebie ciagle po angielsku i niemiecku, rosyjsku i hiszpansu, mysle po angielsku, jak czytam cos po polsku zaraz tlumacze to na angielski i w przeciwienstwie do swoich znajomych nie zastanawiam sie zbyt nad tym co chce powiedziec, po prostu mowie, a jak nie znam jakiegos slowa to zaraz znajduje jakis inny sposob zeby obejsc to slowko :D

  • @raijapiettrzak8321
    @raijapiettrzak8321 5 ปีที่แล้ว +1

    Jesteś super.

  •  5 ปีที่แล้ว +1

    Z językiem obcym (czy nawet ojczystym) jest tak, że jak go nie używasz to zapominasz. To nie jazda na rowerze.😎 Uczyłam się kiedyś rosyjskiego i potem przez wiele lat go nie używałam, niedawno wzięłam książkę na poziomie podstawowym i nawet nie pamiętałam jak to się czyta ( akcentowane i nieakceptowane o itd). Język się też zmienia, są różne trendy, odmiany( różne kraje, regiony - każdy mówi "po angielsku po swojemu", slang itd ) trzeba być na bieżąco. To nie tylko same słowa, trzeba kojarzyć kontekst, kulturę danego kraju, żeby np. wiedzieć co znaczy " Uncle Sam". ;)

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว +2

      I tak i nie. Duża część znajomości języka to umiejętność używania struktur gramatycznych oraz ciągów słów (fraz). Ta część opiera się mocno o pamięć mięśniową, która wytrenowana nie znika, a jedynie przestaje być automatyczna.

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      @@SzybkaNaukaPro Aha, dobrze wiedzieć. 🐱

  • @JolajnaLoja
    @JolajnaLoja 4 ปีที่แล้ว

    Dobrze mi się Ciebie słuchało :D

  • @emgie4387
    @emgie4387 8 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry. Świetny kanał, jest Pani rewelacyjna, życzę jak najwięcej pomysłów na kolejne odcinki. Mam pytanie czy jest możliwe w miesiąc czasu (ucząc się codziennie) przyswoić w stopniu podstawowym język angielki? Jaki kurs by mi Pani poleciła?Pozdrawiam M.

    • @emgie4387
      @emgie4387 8 ปีที่แล้ว

      ...zaczynając praktycznie od zera. Czy lodołamacz to dobre rozwiązanie?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว

      Jest to możliwe, ale wymaga to kilku godzin dziennie, dobrego planu i wsparcia z zewnątrz (trening mówienia z żywą osobą jest najszybszy jeśli chodzi o umiejętność... mówienia) :)
      Jeśli chodzi o kursy to do opanowania podstaw w miesiąc polecam Akcelerator + Lodołamacz + trening mówienia z coachem językowym

  • @magdalenazak7997
    @magdalenazak7997 5 ปีที่แล้ว

    Tak pamięć!

  • @paul-ij7tf
    @paul-ij7tf 8 ปีที่แล้ว +1

    Witam! :) Oglądam zawsze z ciekawością każdy odcinek o nauce języków. Mam pytanie z tym związane. Jestem w drugiej klasie LO, obejrzałem ten odcinek i zastanawiam się czy od teraz do maja 2017 roku będę wstanie opanować tak dobrze angielski, żeby móc wstanie zbudować luźną wypowiedź ustną na maturze z angielskiego(wypowiedź ustna obowiązkowa nawet na podstawie z ang.). Jak Pani myśli? Czy jeśli teraz dam sobie postanowienie, że zacznę słuchać angielskich audiobooków po 1-2h dziennie(ze spontanicznym powtarzaniem od czasu do czasu) to czy zdołam tak rozwinąć umiejętność rozumienia i płynnego mówienia, żeby być wstanie zdać część ustną na wysokim poziomie? Dodam, że aktualnie rozumiem w 85% jeśli osoba mówi wolno , jeśli mówi w normalnym tempie to rozumiem tylko 40-60% a jeśli mówi bardzo szybko to wyłapuję tylko niektóre słowa i nie składa mi się to na ogólny sens wypowiedzi. Będę bardzo wdzięczny za poradę. ;)

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +1

      Spontaniczne powtarzanie po lektorze audiobooka to fajny start, aby się przełamać. Jednak do 5 na maturze może nie wystarczyć.
      Tak samo typowe słuchanie (bez pracy aktywnej) będzie cały czas poprawiać Twoje zrozumienie za słuchu i będzie to bardzo przyjemne, ale może nie wystarczyć. Aktywne produkowanie języka (pisanie, mówienie, czytanie na głos, powtarzanie z pamięci, budowanie pytań i odpowiedzi z użyciem słówka, które chcesz zapamiętać) jest ważnym elementem zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz się przygotować do egzaminu.

    • @paul-ij7tf
      @paul-ij7tf 8 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za bardzo cenną poradę, na pewno skorzystam z niej, żeby lepiej się przygotować do egzaminu. A mam jeszcze pytanie odnośnie kursów: czy w lodołamaczu językowym są te ćwiczenia i porady jak ćwiczyć aktywne produkowanie języka(ćwiczenia płynności mówienia, zadawanie pytań itd.)? Zastanawiam się nad kupnem tego kursu, bo mam taką możliwość tylko chciałbym się dowiedzieć czy ten kurs pomoże mi przygotować się do egzaminu.
      I drugie: Czy lodołamacz jest częścią akceleratora językowego? Bo może uda mi się kupić akcelerator tylko chciałbym wiedzieć czy w akceleratorze jest wszystko to co w lodołamaczu. :)

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +2

      Tak, w Lodołamacz jest poświęcony wyłącznie metodom treningu poprzez "produkowanie" czyli mówienie. Jak najbardziej pomoże w przygotowaniach do egzaminu (dowolnego, w którym jest część ustna)... ale nie zastąpi treningu skoncentrowanego specyficznie na zadaniach egzaminacyjnych.
      Lodołamacz jest kontynuacją Akceleratora i zawiera inne metody. W wypadku jednej techniki w Lodołamaczu pokazujemy jak trochę inaczej z niej korzystać, aby efektem była poprawa pamięci.

  • @rafaszwaja280
    @rafaszwaja280 4 ปีที่แล้ว +3

    Idea super! Świetny materiał! Mam tylko uwagę techniczną (choć w pewnym sensie i merytoryczną :) - cytowany "doktor Papagno" to pani doktor Costanza Papagno :) Nazwisko pani doktor czyta się nie "Papagano" tylko "PAPAŃO" (zbitkę spółgłosek 'gn' czytamy jak coś, co w j. polskim przypomina 'ń') To taka drodna uwaga, która może pomóc podnieść jeszcze bardziej poziom profesjonalizmu filmu! :) Powodzenia!

  • @sylwiahakansson9820
    @sylwiahakansson9820 4 ปีที่แล้ว

    To prawda ja dodatkowo nowe slowo powtarzam na glos obrazuje i ukladam z nim kilka zdan moze dosc dziwne ale dziala samo sluchanie tez ale z napisami

  • @juhal2008
    @juhal2008 7 ปีที่แล้ว +8

    gdy moja kobieta Holenderka wciaz poprawiala mnie jak mowie poztanowilem ze bede uczyl sie sam ! uczylem sie tylko w pracy powtarzajac sobie slowka po okolo 7 mies stwierdzilem ze to nie mozliwe ze po tak intesywnej nauce nie jest mozlwe komunikowanie sie w tym jezyku poniewaz uczylem sie 6 godzin dziennie systematycznie gdy z czasem zaczalem grac w gre edukacyjna i powtarzalem tekst to po 3 dniach po 18 godzinach intesywnej gry przestawilem mysli na holenderski i bez trudu od tak zaczalem ze wszystkimi gadac a moja kobieta nie mogla w to uwierzyc ja z reszta tez

  • @swiatpauli8998
    @swiatpauli8998 5 ปีที่แล้ว +6

    Ja sie kiedys bawilam w nagrywanie na you tube xd siedzialam \ lezalam w wannie i gadalam do siebie : hi guys ! Welcome back to my channel ! Today we gonna talk about ...... Po paru tygodniach takiego godonia gdy spotkalam raz amerykanke - kate tak sobie gadalysmy i tak nawijalam ze gdyby nie te pare slow co ich nie znalam xd nikt by sie nie skapnal ze nie jestem z usa xd moja mama na siedzeniu naprzeciwko siedziala i sie usmiechala a wmyslach jej bylo jedno slowo :WOW !!!

  • @angelika6984
    @angelika6984 6 ปีที่แล้ว +2

    thank you

  • @motivatehoy
    @motivatehoy 4 ปีที่แล้ว +3

    Warto uczyć się jezyków

  • @prezesgustaf7268
    @prezesgustaf7268 4 ปีที่แล้ว +1

    Odnośnie detoksu wizualnego mam słuchać audiobooki i ewentualnie powtarzać usłyszane zdania. Jednak nie rozumiem jak miałbym się nauczyć języka skoro nic nie będę rozumiał? Chodzi o to że powinienem już znać podstawowe słownictwo powiedzmy 1000 najpopularniejszych słówek a potem słuchać i starać się "rozumieć" z kontekstu?

  • @raijapiettrzak8321
    @raijapiettrzak8321 5 ปีที่แล้ว

    Podoba Mi sie konkret filmiku.

  • @strazniczkacieni1686
    @strazniczkacieni1686 8 ปีที่แล้ว +2

    Mam tylko jedno pytanie: czy słuchanie audiobooka można łączyć z równoczesnym czytaniem tekstu, czy powinno być to jednak tylko i wyłącznie słuchanie + mówienie?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +1

      Zależy na jakim poziomie jesteś i na czym się chcesz skoncentrować. Czytanie ze słuchaniem silnie wzmacnia zrozumienie i ułatwia nabywanie słownictwa. Jeśli chcesz mocno uruchomić mówienie to odpuść czytanie na przynajmniej miesiąc i ćwicz samo słuchanie z mówieniem.

    • @strazniczkacieni1686
      @strazniczkacieni1686 8 ปีที่แล้ว +2

      W takim razie mam już plany na wakacje. Na tę chwilę bardziej przyda mi się zrozumienie i słownictwo( w przyszłym roku mam egzamin gimnazjalny), ale w sierpniu spróbuję skupić się na samym słuchaniu i mówieniu. :)

  • @polowanko
    @polowanko 5 ปีที่แล้ว +4

    DZIĘKUJĘ

  • @galiogallonimus3075
    @galiogallonimus3075 4 ปีที่แล้ว

    Cenny film

  • @_deadaccount_620
    @_deadaccount_620 7 ปีที่แล้ว +12

    Serio mi się przyda xD
    Pani na angielskim: To, jesteś gotowa na odpowiedź ustną?
    Ja: Yyy... Emm... Bo... Bo mi się łatwej pisze niż mówi, i... I mogłabym zamiast tego... Umm... Napisać jakąś... kartkówkę?

    • @moshix2888
      @moshix2888 3 ปีที่แล้ว

      Skad ja to znam XDD

  • @babayaga4801
    @babayaga4801 7 ปีที่แล้ว +41

    lubię pani wystąpienia, ale muszę słuchać na szybkości 1.5; jestem ciekawa dlaczego mówi pani tak bardzo powoli? :)

    • @ArturZygmunt
      @ArturZygmunt 6 ปีที่แล้ว +2

      Bo nie da się właczyć spowolnienia w odtwarzaczu youtube :D

    • @wadekskalny364
      @wadekskalny364 5 ปีที่แล้ว

      Sprawdzone ! :D świetne tempo :D

    • @xiaomi8706
      @xiaomi8706 5 ปีที่แล้ว

      Żebyś się skupić

    • @mklimu
      @mklimu 4 ปีที่แล้ว +3

      Jezeli mòwimy do nieznanych odbiorcow, musimy zalożyć, że znajduja sie w tej grupie rowniez małe dzieci.

  • @ewalivonius9416
    @ewalivonius9416 5 ปีที่แล้ว +3

    nauczylam 65 letnia odobe (pracowala cale zycie fizycznie)w 3 tygodnie plynnie mowic po niemiecku. To szkoly maca ludziom w glowach. Nie ludzie sa winni

    • @thomassabac4382
      @thomassabac4382 5 ปีที่แล้ว +1

      Polecam zapoznac sie z definicja plynnego jezyka...

  • @martasiemasz209
    @martasiemasz209 7 ปีที่แล้ว +5

    Przekonałaś mnie, spróbuję

    • @jeniab1379
      @jeniab1379 4 ปีที่แล้ว +1

      Jak progress?

  • @didi_gyal
    @didi_gyal 5 ปีที่แล้ว +1

    Prosto w sedno, bardzo dobra rada poparta nauka. Moim zdaniem jednak filmy czy ogladanie youtube w obcym jezyku rowniez dzialaja na sluch i mnie to bardzo pomaga. Mowie w 3 jezykach obcych i polecam ogladanie materialow z napisami w danym jezyku.

  • @olazalewska1613
    @olazalewska1613 7 ปีที่แล้ว +4

    Znaczy że nigdy nie będę poliglotka. Moja pamięć jest przede wszystkim wzrokowa.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว +1

      Ciekawy wniosek, ale chyba niezbyt użyteczny dla Ciebie?
      Każdy mózg ma zdolność zapamiętywania zarówno obrazów jak i dźwięków (jak wszystkich innych bodźców).
      Jedyne czego potrzebujesz to po prostu skoncentrowanie na zapamiętywaniu dźwięków (słów, zdań) podczas nauki dużo bardziej niż zapamiętywanie obrazów wyrazów.
      Gdyby problem był nie do obejścia to w ogóle nie publikowalibyśmy na jego temat wideo :D

    • @olazalewska1613
      @olazalewska1613 7 ปีที่แล้ว

      Jeśli chodzi o użyteczność w zakresie języków to raczej kiepsko. Ale teraz próbując zmieniać swoją pamięć pozbawiając ją zmysły wzrokowego, albo ograniczenie go raczej nie odbije się dobrze na pozostałych przedmiotach.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว +2

      Nie da się powiedzieć, że Twoja pamięć jest przede wszystkim wzrokowa. Gdyby tak było, to nie nauczyłabyś się ani mówić ani czytać. Te czynności bazują na pamięci słuchowej.
      Teraz wystarczy, że zrobisz to samo w języku obcym - oprzesz swoją naukę o pamięć słuchową.
      Olu, masz skoncentrować się na zmyśle słuchu TYLKO podczas nauki języka obcego.

  • @dejot4051
    @dejot4051 6 ปีที่แล้ว

    Jesteś świetna :)

  • @artreemusic2646
    @artreemusic2646 5 ปีที่แล้ว

    Ciekawe. A powiedz, co myślisz o apkach, które w dużym stopniu opierają się na wzroku ? Jest gro ludzi którzy dzięki nim uczą się skutecznie. Pozdrawiam

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      Osoby, które osiągają efekty i korzystają z tych aplikacji używają ich jako dodatku, a nie podstawowe narzędzie nauki.

  • @johnkowalsky3078
    @johnkowalsky3078 8 ปีที่แล้ว

    Tutaj Pani podała jedną z zasad treningu wizualny detoks. To znaczy, że podczas słuchania mam nie patrzeć na tekst?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +1

      Wizualny detoks trwa 21 dni. W tym czasie zawsze, gdy to możliwe słuchaj bez czytania i oglądania.

    • @johnkowalsky3078
      @johnkowalsky3078 8 ปีที่แล้ว

      +SzybkaNaukaPro Dziękuję, jakoś mi to umknęło przepraszam za zawracanie głowy.

  • @TheZone0
    @TheZone0 5 ปีที่แล้ว +2

    dlatego metoda callana dziala..bez ksiazek ,bez zbednego pisania,tylko zapamietywanie I powtarzanie na glos bez strachu,polecam

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      Dokładnie dlatego Metoda Callana i inne mocno skoncentrowane na komunikacji działają.
      Jeśli chodzi o Callana to jedyny kłopot polega na tym, że zdania są wyrwane z kontekstu i spora część jest mało użyteczna. Minusem jest też brak dobrych materiałów do nauki samodzielnej.

  • @annakarabin-kuss526
    @annakarabin-kuss526 6 ปีที่แล้ว +5

    JAK to tylko sluchac? Wydaje mi sie, ze skoro widze goscia, ktory mowi po angielsku, to slysze go wyrazniej i moge zrozumiec pojedyncze wyrazy (niektore), a jesli kogos nie widze, jak przez telefon - prawie nic nie rozumiem!

    • @peerelka9328
      @peerelka9328 6 ปีที่แล้ว +2

      Mam to samo :). I gdy w ogóle jestem w tym obcym kraju - też jakoś lepiej rozumiem...
      W Polsce natomiast rozumiem gorzej. Ogarnia mnie tu intelektualne totalne lenistwo ???
      Wyłączam się na ten język obcy???

    • @ArturZygmunt
      @ArturZygmunt 6 ปีที่แล้ว +1

      No właśnie taki jest wynik nauki, w której zbyt dużą rolę przywiązujesz do bodźców wizualnych.

    • @7Marioxs7
      @7Marioxs7 6 ปีที่แล้ว +1

      Pudło Artuś. Gdy rozmawiasz w ojczystym języku ale nie masz kontaktu wzrokowego to gorzej "rozumujesz" co do ciebie się mówi. A skoro język jest obcy jest jeszcze gorzej.

  • @k.mazurkiewicz7642
    @k.mazurkiewicz7642 8 ปีที่แล้ว +70

    Dlaczego polscy nauczyciele nie chcą zmienić edukacji szkolnej w przyjemną, relaksacyjną rzecz?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +17

      Bo generalnie mają niewielki na nią wpływ... mamy system: ministerstwo ustala program, a dyrektorzy wymagają ciągłego raportowania od nauczycieli z "wdrażania" systemu na lekcjach.
      Na prawdę odpowiedzialność nauczycieli za stan rzeczy to jest jakieś 10-20%.

    • @k.mazurkiewicz7642
      @k.mazurkiewicz7642 8 ปีที่แล้ว +1

      Sądzę,że nauczyciele mogliby prowadzić dodatkowe zajęcia lub po prostu dawać porady np(skuteczny kurs językowy).

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว +7

      mogliby... gdyby sami się rozwijali...

    • @adikab
      @adikab 7 ปีที่แล้ว +4

      Program programem, ważniejsze jest to w jaki sposób nauczyciel wiedzę potrafi i chce przekazać. Większość obecnie idzie na lekcje byle ją odklepać. Ja miałem w technikum nauczycielkę od niemieckiego która prowadziła każde zajęcia w grupkach 3-5 osobowych (w klasie było nasz 30-tu) i w tych grupkach mieliśmy tematy na które przygotowywaliśmy materiał i prowadziliśmy konwersację. Niestety tylko półtora roku z całych 5 lat, bo pani urodziła i poszła na urlop. Dostaliśmy w zastępstwie "nauczycielkę" która zadawała po 30 słówek do wykucia i na następnej lekcji robiła z tego kartkówkę. Czyli coś co przekłada się na znane 3xz (zakuj, zdaj, zapomnij). Poziom w klasie spadł i tak na prawdę niczego nas nie nauczyła i do tego zniechęciła.

    • @k.mazurkiewicz7642
      @k.mazurkiewicz7642 7 ปีที่แล้ว +2

      ciekawa historia. u mnie w klasie nasz nauczyciel zadawał nam po 8 stron zadań gramatycznych. Bardzo rzadko mówiliśmy po angielsku na lekcji.

  • @Papajagameing004
    @Papajagameing004 6 ปีที่แล้ว +1

    Powiem szczerze, że jestem "typowym matfizem", więc można się domyśleć, że mówienie w językach obcych sprawia mi problem, uczę się wzrokowo, mam też bardzo dobrą wzrokową pamięć. Czy przerzucenie się z niej na rzecz słuchowej sprawi, że tamta ulegnie pogorszeniu? Ponieważ tego można się przez to domyślać. Z góry dzięki za odpowiedź, a poza tym bardzo dobry materiał :)

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  6 ปีที่แล้ว +1

      Pamięć jest generalnie powiązana z tematem. Pamięć słuchowa ćwiczona podczas nauki języka będzie się poprawiać generalnie w obszarze mówienia - a już nie przełoży się np. na naukę grania na instrumencie.
      Analogicznie jak przestaniesz ćwiczyć pamięć wzrokową podczas nauki języka obcego, to nie znaczy, że pogorszy Ci się pamięć wzrokowa podczas nauki i rozwiązywania zadań matematycznych.

  • @marcin6330
    @marcin6330 4 ปีที่แล้ว +1

    6:23 💗

  • @teensyquirks3293
    @teensyquirks3293 7 ปีที่แล้ว +2

    a co osobami z niedosluchem? jak maja sie uczyc jezyka obcego?

  • @adamz004
    @adamz004 5 ปีที่แล้ว +2

    łooo... zaraz, zaraz.. końcówka mnie mocno zaskoczyła.. :O Myślałem, że chodzi o to żeby postawić główny nacisk na słuchanie i mówienie - a tu tak zupełnie odciąć się od obrazów ? :O (film, ksiazki, ilustraje). A co z tym słynnym multisensorycznym uczeniem sie czy jakos tak? Z tym, że im wiecej zmysłów na raz zaangażujemy, im lepiej wczujemy się w sytuacje itp., to tym szybciej i trwalej zapamiętamy..? Zdębialem, bo myślałem że jeżeli będę miał dobry film i będę aktywnie z niego korzystał (stopował, cofał, powtarzał na głos, robił notatki, konotował to w pamięci z emocjami i sytuacja zdanej sceny, obserwował mimike i mowę ciała osób mówiących) to, że będzie to co najmniej tak samo dobre jeśli nie lepsze od podcastu... :O JEstem normalnie "lost" i "confused"... Naprawdę sam tylko słuch lepszy...?

  • @markz9444
    @markz9444 7 ปีที่แล้ว

    A czy slyszalas o kursach Pimsleur? Jest to amerykanski system prowadzony dokladnie wg tego co mowisz. Uczy tylko sluchac (a wiec rozumiec) i powtarzac (a wiec mowic). Nie ma pisania i czytania. Ciekawi mnie Twoja opinia na ich temat

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli opiera się na pamięci słuchowej to generalnie powinna być bardzo pomocna w treningu mówienia. Nie testowaliśmy jej póki co, ponieważ nie mają oferty skierowanej bezpośrednio na polski rynek.

  • @jokefeller886
    @jokefeller886 5 ปีที่แล้ว +3

    Smiałe teorie, tylko jak wyjasnic to ze od jakis 50-60 lat mamy mase kursow jezykowych ze sluchu w roznej formie, kaset, plyt, gier video, lekcji w szkolach jezykowych i jak dotad z nikogo poligloty w miesiac nie zrobily? :)

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      Ciekawe pytanie. Moja pierwsza odpowiedź jest taka, że wcale nie mamy aż tak dużo tych kursów do treningu ze słuchu. Właściwie to nie znam ani jednego kursu na polskim rynku, który uczy ze słuchu (poza własnym). Druga część odpowiedzi to to, że jeśli już jest coś takiego to jest tego ZA MAŁO i ZA NUDNE, żeby kursant "wkręcił się" na 100 godzin i porządnie przetrenował całe fundamenty języka.
      Do tego należy dodać, że większość osób korzystająca z kursów zapomina o słuchaniu obcego języka, co jest jeszcze bardziej podstawową rzeczą niż trening mówienia.
      PS Poligloci (Ci z dużym doświadczeniem) potrzebują zazwyczaj przynajmniej 2 miesięcy, żeby spójnie powiedzieć o sobie - ok mogę spokojnie dogadać się na ulicy w nowym języku...

    • @user-tw2gc3ot1q
      @user-tw2gc3ot1q 5 ปีที่แล้ว

      @@SzybkaNaukaPro а не может быть такого, что возрастание объема кратковременной памяти полиглотов происходит на определенном, не первом этапе изучения языка?

    • @newtexas66
      @newtexas66 5 ปีที่แล้ว +1

      bo nikt tych kursów nie "słucha". Kupujemy je niczym książki kucharskie, a potem odkładamy na półkę.

  • @bazangol1973
    @bazangol1973 7 ปีที่แล้ว +13

    A jeśli ktoś nie zna w ogóle danego języka to w jaki sposób otrzyma on zrozumienie słów? Czy przez samo osłuchiwanie otrzymamy kiedyś jakieś cudowne zrozumienie? Idąc przykładem dzieci możemy zaryzykować stwierdzenie, że nauka gramatyki jest nie potrzebna, ale co ze światem wizualnym? Po co ten detoks wizualny? Przecież dzieci wypowiadają słowa, głównie rzeczownik na samym początku swojego życia patrząc na nie, a my według Ciebie jesteśmy pozbawienie obrazu, więc w jaki sposób od samego słuchania nabędę zrozumienie. Moim zdanie oglądania filmów jest bardziej odpowiednie, jednak mogę się mylić. Proszę o wyjaśnienie nam wszystkim jak patrząc w książkę i słuchają audiobooka możemy otrzymać dar zrozumienia? A drugie pytanie jak mam powtarzać tego audiobook'a? Czy mam przesłuchać kilka razy zdanie zanim powtórzę poprawnie? Czy iść na żywioł i mówić to co usłyszałem i słuchać dalej?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว +1

      Znam tylko jedną dziwną metodę na osłuchiwanie z językiem obcym z jednoczesnym wysokim zrozumieniem i opowiadam o niej w kursie dostępnym po zapisie na newsletter.
      Powtarzanie audiobooka zrób na oba sposoby, które opisałeś i sprawdź który z nich Ci się podoba bardziej. Oba angażują i silnie ćwiczą pamięć słuchową.

    • @robaczeklittleworm4095
      @robaczeklittleworm4095 6 ปีที่แล้ว +5

      +Bazangol Normalnie. Ty jak się urodziłeś też Polskiego nie rozumiałeś/znałeś. Nauczyłeś się kilku pierwszych słów, potem kolejnych i zacząłeś budować proste zdania. Błędnie sądzi się, że trzeba mieć akcent czy gramatykę, bo tego się sam nauczysz. Ja do dziś nie rozumiem gramatyki żadnego języka, a na egzaminach rozwiązywałam poprawnie testy z gramatyki. Znam mnóstwo ludzi, którzy wydawali ciężkie pieniądze na naukę gramatyki i słówek, a potem nie potrafili sklecić zdania. Ja na początku mówiłam "Kali mówić, Kali chcieć", ale mogłam porozmawiać o wszystkim i nie musiałam ciągle zastanawiać się jakiego czasu użyć czy słówka, bo tego uczyłam się samoistnie.

    • @Unionleto
      @Unionleto 6 ปีที่แล้ว +1

      Robaczek ale wykorzystywać wszystkie zmysły by przypisać słowu daną czynność czy sens. Jedną z najwaleczniejszych zasad nauki jeśli nie najważniejszą jest to że my nijako doklejamy nowe informacje do tych które już znamy - jeśli język uczony z audiobooka nie ma podobieństw w ojczystym....Słuchanie audiobookow ma inna genialną zaletę o której nikt nie powiedział. W nauce jakiekolwiek nowej czynności odczuwamy częściową niechęć ze względu na to że to się mieści po za strefa co znamy. Wiec nijako wchodzimy na nowe niezbadane tereny - może nasz tygrys w dżungli nie zaatakuje aby my sobie książką po głowię strzelimy albo się tak skomplementujemy że później to nic nam się nie będzie chciało. Słuchając zaś bez celu zapamiętywania bez celu powtarzania po 1sze to jest bardzo proste i nieobciążające po 2gie przyzwyczajamy nasz mózg i siebie samych z obcowaniem w dziwnym środowisku w tym kontekście np. jerzykiem niemieckim. Po 500 godzin odsłuchania jeżyka nie ucząc się go aktywnie... naprawdę nie będzie to już tak wielkim strachem jak na początku - a twoja cała robota to było zamiast MTV włączyć jakiś podcast w telefonie wracając do domu.

  • @patrykignaczak5549
    @patrykignaczak5549 4 ปีที่แล้ว

    Owszem można sie uczyc jezyków w szkole w domu ale co z tego jak tak musisz sie posługiwać swoim jezykiem. Najlepiej zagrac na jedną karte .... tak jak nasi przodkowie

  • @swiatpauli8998
    @swiatpauli8998 4 ปีที่แล้ว

    Po Roku nauki francuza I chinola na duosiu nie mialam problemu z powtorzeniem drugiego zdania . Czy to znaczy ze moj mozg zmienil sie na taki jaki Maja poligloci ?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  4 ปีที่แล้ว

      To znaczy, że Twoja pamięć słuchowa jest całkiem nieźle rozwinięta i zdecydowanie zachęcamy do dalszego treningu :)

  • @daria2433
    @daria2433 4 ปีที่แล้ว

    Na samym poczatku nauki nowego jezyka jednoczesnie sluchac i czytac?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  4 ปีที่แล้ว

      Nie. Jak ktoś czyta tobie na głos (lektor) to ty starasz się tylko podążać w tekście. Nie czytasz jednocześnie w głowie.

  • @KasiaWesoek
    @KasiaWesoek 5 ปีที่แล้ว

    A co z językami do których prawie nie ma kontaktu? filmów, ksiąźek, itp., np. taki język khmerski albo serbski, rzadko kiedy znajduję coś do nauki tych języków.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว +1

      Niestety w takich wypadkach zostaje szukanie native speakerów np. przez internet i pytanie ich o tego rodzaju materiały i wymianę językową.

    • @KasiaWesoek
      @KasiaWesoek 5 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za odpowiedź. Niestety, znalezienie takiej osoby też jest trudne. W ciągu kilku miesięcy napisałam do kilkuset osób. Większość z nich nie odpisywała, reszta zazwyczaj "umierała" po paru dniach. I z tych kilkuset osób został mi tylko kontakt z dwiema osobami. Nie rozumiem po co ludzie zakładają sobie konta na portalach do wymiany językowej, skoro potem z tego nie korzystają.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      Niestety w tej sytuacji najlepiej jest się wybrać na 2-tygodniową wycieczkę do takiego kraju, żeby zdobyć materiały źródłowe i kontakty.

    • @pontox2x
      @pontox2x 5 ปีที่แล้ว +1

      Mam podobnie w przypadku Suahili. Język, którym posługuje się ponad 100 milionów ludzi na świecie ma bardzo słabo rozwinięty system służący do nauki, brakuje dobrych słowników itd. Uczę się więc przy pomocy filmów wstawianych przez różnych youtuberów z Kenii czy Tanzanii, kanałów oficjalnych (typu Kenya news in Kiswahili ecc). I tak łapię po kawałku nowe wyrażenia i słowa gdzie popadnie. Zresztą, sam język też jest chaotyczny, pełen kontrastów (od miłych dla ucha słów jak takataka czy pikipiki do dosyć trudnych i ostro brzmiących słów arabskich, do tego jeszcze przeplatany często angielskimi wyrażeniami i zwrotami). Taki groch z kapustą, ale bawi mnie poznawanie go, więc brnę dalej. Pozdrawiam.

  • @rafataszkin814
    @rafataszkin814 4 ปีที่แล้ว

    😍

  • @EinfachEineKatze
    @EinfachEineKatze 6 ปีที่แล้ว +1

    wow! ja nie sadzilam ze az takie bledy robie..;)

  • @AnnaMaria-wn3fb
    @AnnaMaria-wn3fb 5 ปีที่แล้ว

    Wszystko sie zgadza,jesli chcemy opanowac jezyk obcy na poziomie komunikatywnym. Jednak,jesli chcemy nauczyc sie czytac i pisac bez ksiäzek sie juz nie obejdzie. Ale filmik i tak bardzo ciekawy 👍

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      Pisanie i czytanie to tzw. umiejętności wtórne - naturalne jest uczenie się ich później, po opanowaniu swobodnego rozmawiania. Nie tylko naturalne, ale i zdecydowanie łatwiejsze. Większość szkół i metod uczy wszystkich tych umiejętności jednocześnie, co bardzo spowalnia opanowanie tych podstawowych (słuchania i mówienia)

  • @beawyso6404
    @beawyso6404 6 ปีที่แล้ว +1

    a co jest z tymi tzw. "wzrokowcami"? sa podobno wzrokowcy i sluchowcy....i tym pierwszym jest pewnie strasznie ciezko tylko sluchac...? no i nauczywszy sie tylko ze sluchu po francusku np. nic nie przeczytam...pozdro

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  6 ปีที่แล้ว +1

      dobrze, że napisałaś "podobno" :D
      podział społeczeństwa na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków jest bardzo dużą generalizacją i w wielu przypadkach jest bez sensu.
      właśnie w przypadku nauki języków jest bez sensu. Pomyśl, czy do nauki śpiewania potrzebujesz wzroku? Nie za bardzo. Uważając się za wzrokowca, który potrzebuje "widzieć, aby się uczyć" doszłabyś do wniosku, że nie jesteś w stanie nauczyć się śpiewać, bo nie istnieje wzrokowy sposób nauki śpiewania...
      I w drugą stronę.
      To, że istnieje możliwość czytania i rozwiązywania zadań pisemnych podczas nauki języka obcego nie oznacza, że to jest najlepszy sposób nauki. I jednocześnie nie oznacza, że będąc "wzrokowcem" szybciej nauczysz się języka poprzez czytanie i patrzenie.
      W tej chwili możesz myśleć, że jesteś wzrokowcem i świetnie zapamiętywać obrazowo, ale to nie oznacza, że nie posiadasz umiejętności zapamiętywania dźwięków, a jedynie, że ćwiczyłaś tę umiejętność znacznie mniej. I tyle. To wyłącznie kwestia treningu.
      I nie chodzi o to, żeby nigdy więcej nie czytać nic w języku obcym. Chodzi o to, aby przywrócić naturalne proporcje podczas nauki umiejętności. Podstawową funkcją języka jest mówienie i słuchanie. Te dwie umiejętności są kluczowe dla przetrwania naszego gatunku i mają swoje własne ośrodki w mózgu. Czytanie i pisanie są umiejętnościami pochodnymi i uczymy się ich znacznie później i generalnie z większą trudnością niż mówienia.
      Jeśli mało słuchamy i mówimy w języku obcym to bardzo spowalniamy przyswajanie języka. Wręcz powiem inaczej im mniej poświęcasz na słuchanie i mówienie tym trudniej i wolniej będziesz przyswajać umiejętność czytania i pisania.
      Podsumowując... wzrokowcom nie jest ciężko słuchać (przecież słuchają całe swoje życie) :)
      Nie masz uczyć się wyłącznie ze słuchu - wystarczy, że większość czasu nauki poświęcisz na słuchanie i mówienie zamiast na czytanie i pisanie.

  • @martaszymanska5484
    @martaszymanska5484 7 ปีที่แล้ว

    A co jeśli chcę uczyć się języka (za darmo, w domu) czytać książki lecz w ogóle ich nie rozumiem. Co chwila muszę zaglądać do słownika ?

    • @nataliaturlej7470
      @nataliaturlej7470 7 ปีที่แล้ว

      Ja tak mam i tłumaczę te cholerne słówka. Mój angielski poprawia się. Jak chcesz niby się nauczyć angielskiego nie ucząc się słówek. Załóż sobie zeszyt i wypisuj te słówka. Tłumaczenie, wymowa. Polecam kanał Arleny Witt na youtubie. Trening nie talent czyni mistrza to w 1000% prawda

    • @ArturZygmunt
      @ArturZygmunt 7 ปีที่แล้ว +1

      Właśnie zaglądanie co chwilę do słownika uniemożliwia cieszenie się lekturą i po 3 minutach motywacja spada do zera (u większości osób w każdym razie).
      Lepiej czytać bez konieczności rozumienia każdego słowa i brać zrozumienie z kontekstu.
      Możesz nie rozumieć wielu słów, a i tak będziesz rozumiała z kontekstu kluczowe rzeczy - zwłaszcza to działa w przypadku prostych tekstów oraz tekstów fabularnych - opowieści.
      Dodatkowo jak w trakcie czytania będziesz aktywnie analizować i intuicyjnie domyślać się co może znaczyć słowo, którego nie znasz to okaże się, że w bardzo wielu przypadkach zgadniesz idealnie lub będziesz wystarczająco blisko, aby zrozumieć dane zdanie (dodając też kontekst).
      To są metody na piechotę. Jak chcesz coś sprytniejszego to sprawdź to: szybkanauka.pro/jezyki/darmowe-strategie/

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว

      A jak niby nauczyłeś się polskiego nie ucząc się słówek? :P
      Bo przecież nie wypisywałeś sobie na kartce nieznanych Ci słówek z tłumaczeniem i wymową (w wypadku 2-latka obrazków)...

    • @bazangol1973
      @bazangol1973 7 ปีที่แล้ว +3

      no tak ale zamiast słówek, żył w świecie kolorowych obrazków, żył w rzeczywistym świecie i pokazując np. palcem na drzewo mówił drzewo i uzyskiwał aprobatę od rodziców, więc zamiast słówek miał obrazki! coś tu śmierdzi:P

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว +4

      Tak, widział realne obiekty i wymawiał słowa, które miały te obiekty reprezentować - najbardziej naturalna wersja nauki podstawowych rzeczowników. Jednak poza rzeczownikami jest mnóstwo innych słów, których znaczenie musiał zrozumieć z kontekstu i sytuacji.
      Więc de facto nie miał obrazków tylko kontekst wielozmysłowy.

  • @goslawski100
    @goslawski100 7 ปีที่แล้ว

    macie jakiś kurs szybkiego norweskiego?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  7 ปีที่แล้ว +1

      Nie mamy, ale nasze kursy "Akcelerator Językowy" oraz "Lodołamacz Językowy" są kursami uniwersalnymi do różnych języków (zwłaszcza europejskich)

  • @rafagooglemaster7619
    @rafagooglemaster7619 5 ปีที่แล้ว

    Łapka w górę za film. Uczę się już drugiego języka na własną rękę i wiem, że to co pani mówiła jest prawdą. Trzeba zmienić metodę uczenia. Ta w szkołach jest zła, niestety. Szkoły państwowe nie potrafią nauczyć języka. Tylko wkuwanie słówek, pisanie po tablicy, masa gramatyki. Skutek taki, że po 3 latach nic z tego nie pamiętasz i wysiłek jest zmarnowany. PS. to już teraz wiem dlaczego w prywatnej szkole nie było na lekcjach rzutnika ani żadnych obrazków. Pozdrawiam

  • @micha-fc6oz
    @micha-fc6oz 8 ปีที่แล้ว

    Czy ten wizualny detoks dotyczy też filmów po polsku ?
    Można w tym czasie słuchać piosenek w różnych językach ?
    Trzeba zrezygnować z facebooka i youtuba?

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  8 ปีที่แล้ว

      Z jednej strony nie dotyczy polskich filmów (lub w ogóle filmów, które oglądasz czysto rekreacyjnie).
      Z drugiej strony... jeśli naprawdę zależy Ci na skutecznym opanowaniu angielskiego to: a) rezygnujesz z polskich filmów na rzecz oglądania po angielsku (anglojęzyczne filmy są zdecydowanie lepszym sposobem na osłuchiwanie się z j. angielskim niż polskie). Idąc konsekwentnie dalej - skoro już oglądasz filmy po angielsku to równie dobrze zamiast tego możesz słuchać anglojęzycznych audiobooków... patrząc z tej perspektywy sam widzisz, że także dotyczy polskich filmów :)
      Piosenki w różnych językach - jak najbardziej pod warunkiem, że znacznie więcej słuchasz utworów zamiast oglądać wideo klipy.
      Nie musisz rezygnować z niczego. Pytanie polega na tym jak bardzo zależy Ci na opanowaniu angielskiego skutecznie i szybko. Im bardziej Ci zależy, tym bardziej potrzebujesz detoksu wizualnego i treningu pamięci słuchowej... Ty decydujesz. Odpowiadając bardziej bezpośrednio - czy korzystasz z FB do nawiazywania kontaktów i czatowania z anglojęzycznymi znajomymi? Jeśli tak, to nie ma sensu całkowicie rezygnować. Jeśli nie to zwróć uwagę czy "siedzenie na fejsie" nie zużywa Ci zbyt dużo czasu. Jeśli nie to nie musisz rezygnować bo i tak nic nie tracisz na fb. Jeśli chodzi o YT - wszędzie tam gdzie możesz słuchać po angielsku zamiast oglądać zrób to. Jeśli trafisz na wyjątkowo fajny materiał to możesz najpierw obejrzeć, żeby mieć szerszy kontekst zrozumienia, a potem puścić sobie wideo jeszcze raz, ale bez obraz - tylko słuchając (najlepiej na słuchawkach).
      To jest pasywny sposób osłuchiwania się. Aby efekty były widoczne w krótkim czasie musisz także trenować aktywnie (czyli "produkować" język angielski). O aktywnym treningu szczegółowo opowiadamy w kursie Lodołamacz Językowy.

  •  8 ปีที่แล้ว +2

    Dobry filmik. Rzadk ot orobię, ale dałem +.

  • @gregory1074
    @gregory1074 4 ปีที่แล้ว

    Uzależniłem się od czytania e-booków. Przeczytałem już z 70 książek po angielsku i ciągle mi mało.
    Czuję że żadna siła nie oderwie mnie od mojego Kindla. W tym teście tutaj zaliczyłem tylko pierwszy.
    Z drugiego połowę : (

  • @annakoakowski5005
    @annakoakowski5005 ปีที่แล้ว

    😊

  • @iw4038
    @iw4038 5 ปีที่แล้ว +1

    Uczenie się ze słuchu jest dobre dla kogoś kto dobrze słyszy. Ale co zrobić gdy słuch nawala? Ja jestem wzrokowcem i lepiej mi się zapamiętuje gdy coś zapiszę. A słuchanie 1sprawnym uchem nie jest dobre do nauki obcego języka ze słuchu. Tak że ten film i metoda nie dla mnie.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว

      Nie znam nikogo, kto nauczyłby się rozmawiać w języku obcym jedynie za pomocą czytania i pisania...
      Natomiast znam osoby, które rozmawiają, a nie potrafią pisać i czytać.
      Najpierw słuchanie i mówienie (nawet jeśli tylko jednym uchem), a potem czytanie i pisanie.

  • @Serafielus
    @Serafielus 5 ปีที่แล้ว

    Trochę się nie zgodzę z tym, że wzrokowa nauka języka zbyt wiele nie wnosi. Oczywiście, wszystko zależy też od predyspozycji każdego z nas, jednemu wystarczy tylko jeden zmysł do nauki, a ktoś potrzebuje używać kilku plus serii skomplikowanych ćwiczeń... W moim przypadku akurat najlepsze było wykorzystanie 3-4 zmysłów przy nauce języka, na samym słuchu niczego bym się nie nauczył. Potrzebne mi było zarówno patrzenie na wyraz (wzrok), czytanie go na głos z jednoczesnym słuchaniem (mowa i słuch) i zapisaniem gdzieś po chwili (wzrok+dotyk). Więc to też nie jest tak, że wzrok jest bezużyteczny w procesie nauki. Problemem jest raczej to, że uczący się często nie przejawiają większej kreatywności w swoim procesie nauczania (w ramach pracy własnej) i w momencie kiedy ich aktualna metoda nie przynosi skutków, nie sprawdzają swoich predyspozycji oraz nie tworzą sobie nowych technik uczenia siebie... Ważne moim zdaniem jest najpierw poznanie siebie, swoich mocnych stron i potrzeb i na tej podstawie pracować z sobą i uczyć się :)

  • @HeadhunterzScII
    @HeadhunterzScII 6 ปีที่แล้ว +3

    Dobra, trafiłem tutaj i mam zamiar nauczyć się płynnie angielskiego. We'll see.

    • @Magulka100
      @Magulka100 6 ปีที่แล้ว

      Heady ScII hej :) i jak Tobie idzie nauka ?

    • @pawemadej94
      @pawemadej94 6 ปีที่แล้ว

      Magulka100, dobrze, a jak tobie? :)

  • @marektofik5994
    @marektofik5994 5 ปีที่แล้ว +26

    Pani ciekawie mówi, ale za bardzo gestykuluje.

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  5 ปีที่แล้ว +7

      Dziękujemy. Czasem wolimy przesadzić z gestykulacją niż być jak posągi. Taki temperament.

    • @tomeksarnexki7943
      @tomeksarnexki7943 4 ปีที่แล้ว +1

      To slyluchaj nie patrz

    • @ukaszs4597
      @ukaszs4597 3 ปีที่แล้ว

      @@tomeksarnexki7943 hahah i gut :)

  • @bartoszbrak4440
    @bartoszbrak4440 8 ปีที่แล้ว +86

    Dobra z Ciebie babka.

  • @lks5356
    @lks5356 3 ปีที่แล้ว

    Ok, good

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  3 ปีที่แล้ว

      ok, good that it was good... try more of our videos :)

  • @mzawadzk
    @mzawadzk 6 ปีที่แล้ว

    Mylenie przyczyny ze skutkiem...
    Pamięć słuchowa jest wynikiem a nie skutkiem nauki.
    Aby nauczyć się szybko czytać należy czytać.
    Aby nauczyć się dobrze mówić - należy mówić..

    • @SzybkaNaukaPro
      @SzybkaNaukaPro  6 ปีที่แล้ว

      Czy pamięć słuchowa jest przyczyną czy skutkiem nie ma to żadnego znaczenia dla wniosków z tego wideo.

  • @danutahachlica9318
    @danutahachlica9318 ปีที่แล้ว

    No tal 🤔🤔

  • @patrykf524
    @patrykf524 8 ปีที่แล้ว +1

    Great video ,thank you😂

  • @sarnastar
    @sarnastar 5 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie tylko szkoly w Polsce jeszcze nikt nie zmienil. I jal zwykle szkola do odklepania kilkanascie lat a jak chcesz umiec to ucz sie sam.

  • @JD-zy8sn
    @JD-zy8sn ปีที่แล้ว

    Hej❗️To było ciekawe 😃A po zastanowieniu logiczne i aż dziwne ze od tego nie zaczyna się nauka w szkole😉
    Przecież dzieci uczą się języka efektywnie poprzez słuch i powtarzanie na głos a nie … pisanie i czytanie 😂
    Dzięki 🤗

  • @adamz004
    @adamz004 5 ปีที่แล้ว +2

    Dobre...! :D a myślałem, że to będzie clikbite ;)