Vaše § ve škole HODNOCENÍ ZA 1.POLOLETÍ 2020/21

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ส.ค. 2024
  • Jaký je rozdíl mezi hodnocen nedostatečně (5) a nehodnocen vůbec? Jak od sebe oddělit hodnocení v docházkové výuce a v dálkové výuce? Školní řád a nastavení poměru.
    Výklad vychází z ustanovení: §184a školského zákona, § 14 vyhlášky 48/2005 Sb.

ความคิดเห็น • 33

  • @martinavancurova8178
    @martinavancurova8178 2 ปีที่แล้ว

    Vážená paní Michaelo. Moc Vás zdravím. Děkuji za Vás a za vše, co děláte pro učitele, děti i rodiče. Děkuji za Váš srozumitelná a čitelný

  • @martinavancurova8178
    @martinavancurova8178 2 ปีที่แล้ว

    ...a čitelná sdělení i jejich formu podání, živou, vyplývající z mnoha zkušeností, znalostí, a především z Vás samotné, z Vaší duše a velkého, laskavého srdce. S velkou úctou k Vám.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  2 ปีที่แล้ว +1

      Dobrý den, děkuji za zpětnou vazbu a již máme mnoho nových dalších projektů, z nichž některé jsou i videa. S pozdravem MV

    • @martinavancurova8178
      @martinavancurova8178 2 ปีที่แล้ว

      @@spolecnekbezpeci9721 Vážená paní Michaelo. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Vážím si toho, mj. proto, že tuším, že jste velmi vytížená. Slyšela jsem Vás poprvé díky konferenci Covidcon 2. Jsem zdravotní sestra. Ale také druhou část konference jsem sledovala se zájmem. Moje práce je můj život. Není mi vůbec jedno, co se dělo a děje s lidmi, dětmi, mladými, starými, nemocnými i zdravými, s kýmkoli....., díky naprosté neschopnosti, nekompetentnosti a aroganci naší vlády. Jsem moc vděčná za to, že díky Vám smím dostávat vhled i do světa učení a vzdělávání. Je pro mne povzbuzující, že někdo, tedy Vy a Vaši kolegové, to máte podobné, jako já, ať už se to týká celé té cividové zrůdnosti, tak práce s lidmi a pro ně ..... Jsem moc vděčná, že díky covidu, jsem mohla, byť z dálky, poznat několik vzácných lidí z oblasti medicíny, i dalších, a také Vás. Děkuji za Vás, za příklad Vaší služby.... Jste v mých očích velmi vzácný a statečný člověk.
      Ráda se podívám na stránky Společně k bezpečí, snad videa najdu..... Mám na Vás osobní dotaz. Kam bych Vám, prosím, mohla napsat? S úctou. Martina Vančurová

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  2 ปีที่แล้ว

      @@martinavancurova8178 vesmich@post.cz

  • @janadrdova9698
    @janadrdova9698 3 ปีที่แล้ว +2

    Dnes jsem na vaše video narazila v diskuzi o hodnocení na vysvědčení. A musím říct, že SKVĚLÝ 👏👏👏 i jsem se dokonce zasmála. Zjistila jsem, že synovi pisemky, které psal v prosinci při krátkém návratu do školy nejsou úplně ok a že naše škola si v ŠŘ trošku zjednodušila cestu tim, že je tam zmíněno, že hodnocení z normálního řadu platí. A určitě jdu rozporovat známky z DÚ, neodevzdaných, ze kterých synové dostali za 5. Dokonce přemýšlím, že napíšu paní učitelce, která dneska vyhrožovala synovi, za nízkou aktivitu, napsáním neomluvené hodiny.
    Děkuju za rady i za příjemně strávený čas nad ne příliš příjemnými tématy.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +1

      Děkujeme za zpětnou vazbu, pro mě osobně má vždycky velkou hodnosti, když je nějak popisná, pomáhá mi to upravit videa i texty víc tak, aby to bylo užitečné. .Podle mě má cenu se nápravou prostředí zabývat vždycky. Hodnocení má prostě dvě úrovně. První úroveň je odevzdal/neodevzdal, případně má/nemá nebo je/není, tedy pouhá kvalitativní základní úroveň v kategorii ano/ne a teprve kdo postoupí do druhé úrovně, může být hodnocen kvantitativně. Protože i když odevzdal, může to stát za starou belu. Nízká aktivita je tvrzení, které musí být opřené o nějaké dopředu jasně stanovené indikátory, které ovšem mají žáka vést k cíli. Tedy na začátku má být jasně řečeno, k jakému smysluplnému a v RVP stanovenému cíli, má koho přivézt to, že bude někde nějak aktivní. Mnoho aktivních (určitým způsobem) je neproduktivních a mnoho neaktivních je prostě produktivních...

    • @janadrdova9698
      @janadrdova9698 3 ปีที่แล้ว

      @@spolecnekbezpeci9721
      K vašim videím se vracím v průběhu roku opakovaně. Jste pro mě ( a věřím, že nejen pro mě) velikým přínosem.
      Když hodnotím celou situaci, přijde mi hrozně smutné, že se vlastně jedná stále o ty samé problémy. Viz hodnocení neodevzdané práce. Dokonce jsem se setkala s postojem učitelky, že ona to ví jak hodnotit, ovšem dát pětku je jednodušší a pro ní asi efektivnější a bude si to tak dělat dál.
      Synovi teď k zadání DÚ rovnou přiskočila info, že kdo neodevzdá dostane za 5 .
      Je to pořád dokola a mně coby rodiči, dochází síla a ochota to řešit.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +1

      @@janadrdova9698 děkujeme velmi pěkně za zpětnou vazbu. Čas hodnocení se znovu blíží a s ním i čas napětí. Znovu za tím účelem připravujeme ukázky postupů.

  • @YN-ok1dv
    @YN-ok1dv 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, děkuji za velmi praktické informace. Mám otázku k dodatku ŠŘ. Škola mého dcery publikovala dodatek 4.11.2020 avšak s odkazem na vyhlášku č. 211/2020. Když se podívám, čím se vyhláška zabývá, tak se jmenuje: Vyhláška o hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019/2020. Což mě vede k otázce, jak je dodatek, viz níže, relevantní k hodnocení prvního pololetí 20/21. Ve školním řádu školy o distanční výuce není ani slovo. Co řeším je, že dcera je v 8.třídě, takže vysvědčení má následně následky na přihlášku na SŠ v dalších letech. Teď vynechám informace o tom, že vím koho mám doma, víme kde máme rezervy a nevynucuji jedničku tam, kde je relevantní trojka. Ale jsem v situaci, kdy nastalo "zakleknutí" za jediný týden, kdy se žáci objevili ve škole. Tam dcera nachytala 5 a 4 k 1 a 2 na distančním zkoušením. Když se dívám na Vaše video, chtěla bych požádat učitele, zda by zohlednil, právě Vámi vysvětlenou situaci. Myslíte, že mám nějakou šanci, Vámi uvedené paragrafy uplatnit, když nebyl žádný relevantní dodatek školou vydán? Mám pocit, že se budu odvolávat na něco, co v dokumentech školy prostě neexistuje. Děkuji za radu.
    Dodatek zní:
    Dodatek č. 1 ke školnímu řádu platného od 1. 2. 2020
    Pravidla hodnocení v průběhu distanční výuky
    1. Pravidla a podklady pro hodnocení žáků uvedená ve školním řádu a schválená školskou radou, která nelze pro svou povahu uplatnit při distanční výuce se nepoužijí.
    2. Hodnocení v době distanční výuky bude na doporučení vyhlášky č. 211/2020 Sb., vycházet z:
    a) pokud je to možné vychází vyučující ze znalosti konkrétních žáků
    b) při hodnocení bude zohledněna aktivní účast na distanční výuce (je důležité oddělit možnosti žáka a jeho závislost na součinnosti jeho rodinného zázemí, za které nelze žáka činit zodpovědným)
    c) u zadávaných úkolů je třeba ověřit správné pochopení, při vypracování se hodnotí: užívání správných postupů, správné používání pomůcek, míra splnění, správnost, případná ochota opravit a doplnit připomínkované nedostatky, nebo úkol zopakovat
    3. Přednostně bude využíváno formativní hodnocení, které bude poskytovat zpětnou vazbu nejen o kvalitě splnění zadání, ale i o dosaženém pokroku, upozorní na nedostatky a napoví cestu ke zlepšení, případně upozorní na budoucí upotřebitelnost a návaznost pro kterou je užitečné současný úkol zvládnout
    .
    Děkuji.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +1

      Dodatek školního řádu k hodnocení, který škola používá, neříká vůbec nic a nemá žádnou vypovídací hodnotu. Dodatek se mám zabývat přesně poměrem v závěrečném hodnocení = docházkovou formou tato třída měla odučeno X hodin, dálkovou výukou Y hodin. Znalosti a dovednosti získané v docházkové formě ověřujeme TAKTO, znalosti a dovednosti získané v distančním způsobu vzdělávání TAKTO. Na vysvědčení by poměr celkového hodnocení měl odpovídat poměru X:Y. Dovednosti a znalosti získané v období, kdy žák má zakázáno docházet do školy, je třeba hodnotit dopředu jasně deklarovaným způsobem, na který se může žák jasně připravit. Takže: "až se vrátíte do školy, budete celý týden, kdy tu budete fyzicky, dělat zkoušky a testy. Zde máte testy, které budete psát. Vidíte zkušební test a vidíte 10 testů. Jeden z nich to bude." Tímto způsobem lze transparentně něco ověřovat. Navíc tak, že žák se na to ověřování může připravit a ovlivnit tak své hodnocení. S tím pracujte, až budete se školou jednat. Ověřování znalostí a dovedností způsobem, kdy v jednom týdnu žák skládá zkoušky a píše testy jeden za druhým, přičemž dopředu ví akorát to, že TO BUDE ZE STŘEDOVĚKU...nedává jednak smysl, ale ani to nenaplňuje nároky vyhlášky 48/2005 Sb., která jediná je v případě hodnocení výsledků vzdělávání v případě žáků plnících PŠD relevantní. Vedle samotného školského zákona samozřejmě.

    • @YN-ok1dv
      @YN-ok1dv 3 ปีที่แล้ว

      @@spolecnekbezpeci9721 Dobrý den, děkuji za odpověď. Ráda bych se ještě zeptala na hodnocení tělesné výchovy. Dcera (profesionální smlouva o sportovní činnosti pro tenis) má jednu známku 2 z výuky a nehodnoceno, které bylo zadáno 27.1., zřejmě tedy již po pedagogické radě. Celkově má tedy nehodnoceno na vysvědčení. Myslíte, že bych uspěla při podání Žádosti o přezkum, když bych chtěla, aby jí hodnotili z té dvojky? Viz výše, dodatek ŠŘ o hodnocení v distanční formě neexistuje. Můj dotaz ještě zní, Žádost o přezkum se podává až se někdy objeví ve škole a dostane fyzicky vysvědčení nebo již nyní, protože výsledky byly elektronicky zveřejněny. Děkuji.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +1

      ​@@YN-ok1dv Nevybavuji si, co je to za předmět, ale chování to nebude. Takže do 3.pracovních dnů od vydání vysvědčení nebo od chvíle, kdy se o hodnocení prokazatelně dozvěděl (letos ta lhůta bude velmi dlouhá, protože začíná běžet ve čtvrtek 28.1. a končí 3 dny potom, co fyzicky žák vysvědčení obdrží, což nikdo neví, kdy bude) podá oprávněná osoba řediteli žádost o přezkoumání výsledků. Důvod tam uvádět netřeba, nicméně ve vašem případě by to bylo na místě. Že žák byl nehodnocen, přestože ho hodnotit šlo. Ředitel to buď uzná a hodnotit ho škola bude, anebo neuzná a potom nařídí komisionální přezkoušení. To se koná do 14 dnů od podání žádosti, anebo prostě NĚKDY...Jedná-li se o nějaký výchovný předmět, tak se to jen přezkoumá, nepřezkušuje se. Za situace, kdy žák není hodnocen vůbec, nařídí ředitel hodnocení v náhradním termínu a to do dvou měsíců. Podle mě jde tedy hodně o to, co je to za předmět. Ve vašem případě se ještě nabízí možnost podat stížnost na postup při hodnocení, kdy podle vás, žáka hodnotit šlo. Když bude stížnost vyhodnocena jako důvodná, pak hodnocen (dcera) žák bude, když ne, můžete ještě i tak podat žádost o přezkum, protože, jak píšu, ta lhůta bude letos dlouhá.

  • @CeoJiri
    @CeoJiri 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den , chtěl bych se zeptat k poslední části videa . Jak postupovat proti tomu pokud střední škola kam chodím sice nedá pětku na přímo za to co neodevzdám ale dá pětku pokud neodevzdám jako postoj k předmětu ? Předem moc děkuji za odpověď . Bělohlávek. Díky za to co děláte💪👍

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว

      Postoj k předmětu je k hodnocení dost složitá disciplína a k tomu obtížně měřitelná. Už proto, že vynikajících výsledků lze dosahovat i bez budovatelského nadšení, stejně jako mizerných výsledků lze dosahovat i při ohnivém postoji. Jestliže učitel hodnotí i POSTOJ, potom by měl dopředu oznámit, jak velkou váhu postoji přikládá. Kolik z celkové "známky" tvoří postoj, kolik znalosti, kolik dovednosti. Protože kdyby měl POSTOJ mít nějakou extra váhu, potom by se vám vyplatilo chovat se budovatelsky a nic u toho neumět ani nedělat.

  • @vokyscarpfishing8718
    @vokyscarpfishing8718 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, na pololetí jsem byl z jednoho předmětu hodnocen N. Dostal jsem termín doklasifikování. Co se stane, když úlohy do daného termínu neodevzdám? Projdu do druhého pololetí, nebo budu muset opakovat ročník? Děkuji za odpověď.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +1

      Předpokládám, že jde o střední školu a nejste maturant. Postupuje se podle §69 dost. 5) školského zákona. Jestliže nebudete hodnocen ani v náhradním termínu a nejedná se o předmět, který se vyučuje pouze v prvním pololetí, tak se nestane prostě nic. Budete mít v pololetí na vysvědčení u toho předmětu napsáno místo známky nehodnocen, ale vliv na postup do dalšího ročníku to nemá.

  • @kjak543
    @kjak543 3 ปีที่แล้ว

    Naše škola nemá ve školním řádu hodnocení v rámci distanční výuky. Žádný takový dodatek tam není a nikdo se nezmínil, že hodnocení má být jinak. Pokud tedy chápu správně, tak je nesmysl, když jsme dnes psali dvě písemky na učivo z distanční výuky? Z jakého paragrafu vycházíte? Děkuji.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +2

      §184a školského zákona zakotvil ve výjimečných situacích povinnost vzdělávat (škole) a se vzdělávat (žákovi) distančním způsobem. Jakmile vznikne povinnost se vzdělávat jiným způsobem, než je uvedený v §25 školského zákona, je nutné upravit ve školním řádu nejméně dvě věci: 1) dokládání důvodů nepřítomnosti a 2) pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání,. Jestliže škola nemá upravena nijak pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání v době, kdy vzdělávání probíhá podle předmětného ustanovení (§184a), potom touto dobou nemůže výsledky vzdělávání hodnotit nijak. V tomto smyslu byly školy informovány ústředním orgánem státní správy v srpnu.

  • @mlok512
    @mlok512 3 ปีที่แล้ว

    Může mi učitel dát 5 za aktivitu v hodině, když mu neodpovím na dotaz? Podle jakého zákona vůbec vznikají pravidla pro hodnocení? Pokud má škola tak volnou ruku, může si dát do pravidel hodnocení, že budou dávat 5 za podepírání hlavy? V mém případě jsem dostal 5 za to, že jsem neodpověděl na dotaz při hodině a nevím jak se bránit. Děkuji.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว

      Pravidla pro hodnocení vznikají na základě školského zákona a příslušné vyhlášky. Jestliže je to střední škola, potom se jedná o §69 ŠZ a §4 vyhlášky 13/2005 Sb., jestliže základní, potom §§51,52 ŠZ a §§14 a 15 vyhlášky 48/2005 Sb. Pravidla hodnocení podléhají schvalovacímu procesu, protože jsou součástí školního řádu a má na ně tedy vliv školská rada. Je potřeba jejím prostřednictvím regulovat přístupy, které se vám zdají nepřiměřené nebo svévolné. MV

  • @dilatator007
    @dilatator007 2 ปีที่แล้ว

    Dobrý den,
    Mohu poprosit, kde přesně je stanoveno, že neodevzdal = nehodnocen ? Nemohu nikde najít. Děkuji.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  2 ปีที่แล้ว

      Zednodušeně - když NIC není, těžko to NĚJAK hodnotit. Hodnotit PRODUKT jakýkoliv lze pouze za předpokladu, že v nějaké podobě existuje. Jestliže není a být má, pak můžete pouze hodnotit to, že být má a není. Hodnotíte jednotlivé kroky - nejprve má odevzdat do ...odevzdal? Ano/ne. A to, co je odevzdáno, je hodnoceno. Co odevzdáno není, hodnoceno není, když to není. Proto je to nehodnoceno. Když bude nehodnocen stále a dokola, potom se hodnocení NEHODNOCEN chová v konečném důsledku stejně jako hodnocen NEDOSTATEČNOU, ale je to potřeba od sebe oddělit, protože jsou dvě věci.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  2 ปีที่แล้ว +1

      Ono to přesně takto stanoveno nikde být ani nemůže, to je potřeba si dovodit z vyhlášky 48/2005, §14 - hodnocení vychází z posouzení míry dosažení výstupů - když nic není, tak nevíte jaká je míra dosažení očekávaného výstupu a když nevím, nemám podle čeho tu míru hodnotit. Proto to prostě nehodnotím. Učitel tím vyjadřuje, že prostě nemůže hodnotit, protože nemá co a ve vztahu k čemu hodnotit.

    • @dilatator007
      @dilatator007 2 ปีที่แล้ว

      @@spolecnekbezpeci9721 děkuji moc

  • @petrarezacova5012
    @petrarezacova5012 3 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, moc děkuji za podnětné video. Chápu, že když žák práci neodevzdá, hodnotím N. Mám zkušenost, že to se žáky "nic neudělá". Když ale ohodnotím neodevzdanou práci známkou 5, ihned buď práci pošlou či se zajímají o to, z čeho tu 5 dostali a ti snaživější si ji chtějí opravit. Zatím mám dojem, že známka 5 je pro žáky mnohem více motivující k činnosti a hlavně o to mi jde. Proto, prosím, o radu, jak pracovat s N, aby to žáky více motivovalo.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +2

      Rozumím tomu úmyslu, akorát se tím to hodnocení prostě dostává do hodnotově normativní role. Jednička = PRÍMA, pětka = FUJ a v důsledku toho dochází k těm bojům o známky. že tomu žákovi je pak jedno, jestli něco umí/neumí, ale bojuje o tu známku. Důsledky u N přijdou prostě později, takže to s ním hned "nic nedělá" a pak si stěžuje, že nebyl dostatečně motivován ranou klackem. Já to budu ukazovat JAK to dělat teď 26.2. ve stravovaném semináři Distanční výuka krok za krokem. MV

  • @m.z.408
    @m.z.408 3 ปีที่แล้ว

    me by zajmalo jak se odvolat proti znamkovani kteres zkousi latku vyucovane distancne
    vdim tam hlavni problem v tom ze latka nebyla ucitelem dostatecne vysvetlena.
    znamka preci odarazi i to jak ucitel danou latku naucil. Vysvetleni latky je na pdagogovi a ne na rodicich, kteri tomu casto sami nerozumi.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +1

      Jednou možností je stížnost: popíšete přesně na co si stěžujete a čeho chcete stížností dosáhnout. Kupříkladu to, že učitel zkouší něco, co sám neučil. Druhou je odvolání se proti hodnocení na vysvědčení, což je ale zatím brzy. Stížnost podáváte danému učiteli, případně řediteli školy. Odvolání řediteli školy.

  • @patrik8641
    @patrik8641 3 ปีที่แล้ว

    Dostal jsem 5, protože jsem neodevzdal sešit. Má smysl mému učiteli něco říkat?

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +2

      Má smysl se ho zeptat, co přesně to hodnocení vyjadřuje. Rovněž se ho zeptat, k čemu přesně můj sešit potřebuje. Jestliže byla v sešitě nějaká práce, pak to bude jiný příběh, než když mám odevzdávat v sešit, ve kterém jsou prostě moje záznamy.

    • @patrik8641
      @patrik8641 3 ปีที่แล้ว +1

      @@spolecnekbezpeci9721 Děkuji za odpověď. Máte pravdu. Zeptám se ho jelikož je to pětka v rámci kontroly mých zápisků, což mi přijde jako naprostá zbytečnost na střední škole vzhledem k tomu, že mám poměrně dobré známky.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  3 ปีที่แล้ว +2

      @@patrik8641 Prostě se orientujte na CÍL a svého učitele k tomu také veďte. Mým (Patrikovým) cílem v tomto předmětu je toto....vaším cílem podle zákona je provázet mě cestou k mému cíli...jak přesně mě kontrola sešitu, kam si dělám zápisky, posouvá k mému cíli..protože jestli posouvá, tak nevím jak a jestli neposouvá, pak je to neproduktivní činnost (odvádějící mě od cíle, nikoliv mě k němu vedoucí) a na takové věci nemám čas.