Hume'a krytyka związku przyczynowego
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
- W materiale omawiam pokrótce jedną z najbardziej wpływowych analiz w historii filozofii, czyli Davida Hume'a krytykę związku przyczynowego, która wybiła wielu filozofów z ich dogmatycznych drzemek. Jaka jest geneza naszych przekonań o zachodzeniu relacji przyczynowo-skutkowych między zdarzeniami? Czy przekonania te są racjonalne? Czy kiedykolwiek racjonalne jest oczekiwanie, że np. uderzona kula bilardowa zacznie się poruszać?
Patronat medialny: dwumiesięcznik i portal internetowy "Filozofuj!" (filozofuj.eu/).
Piękna fryzura
Pana logorea jest cudowna i piękna.
Tak na moją amatorską głowę to problem przyczyny Hume'a dotyczy tego samego co problem wiedzy naukowej, czyli biorąc pod uwagę, że nauka się rozwija i podlega ciągłej weryfikacji w gruncie rzeczy wiemy, że nic nie wiemy. I tak samo w przypadku przyczyny nigdy nie wiemy co jest przyczyną, ale ta prowizoryczna przyczyna pozwala nam znaleźć oparcie i punkt wyjścia do poszukiwania lepszej, również prowizorycznej.
nie, tu bardziej chodzi o to, że sama idea przyczyny jest niezrozumiała. co to znaczy "powodować coś", jak to działa, etc. wg Hume'a widać tylko współwystępowanie, ale przyczynowość jest poza naszym zrozumieniem.
Nie rozumiem jak można twierdzić takie rzeczy, doświadczając nieustannie związków przyczynowo-skutkowych w świecie.
Bardzo dobry film, subik
👍
Komentarz dla statystyk
my też 😃
Tę skłonność wykorzystują iluzjoniści