Przemyśl czy odejście na ogród nie lepiej dać przed reduktorem. Na dom dasz np 2,5 do 3 bar. A na ogrodzie ciśnienia nigdy za wiele, nie wiem jaki masz model ale często reduktory też mocno ograniczają przepływ.
Cześć! Zaobserwowałem u nas przez ostatni czas maksymalne ciśnienie 3,6 bar. Do domu będę puszczał 3. Tam już nie ma czego redukować. Czasem nawet 2,8 bara. Podobno do domu powinno wchodzić 4 bary, wtedy jest idealnie. Podlewanie będzie ze zbiornika na deszczówkę, a odejście na ogród do dolewanie wody do zbiornika lub mycia aut czy czegoś tam. Jeśli wodociągom nie będzie przeszkadzać ta instalacja to tak zostanie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie jeśli będzie tylko dolewanie do zbiornika to ok. Możesz mieć tylko wiekszy problem z ciśnieniem w domu podczas dolewania wody. Dla swojego bezpieczeństwa zastosował bym przed licznikiem na ogród zawór zwrotny/antyskażeniowy abu uniknąć zanieczyszczenia wody w instalacji domowej.
Cześć, po pierwsze bardzo doceniam Twój wklad jako robisz tworzac te wszystkie filmy. Wiele się już od Ciebie nauczyłem a jestem kilka miesięcy za Tona w budowie. Możesz proszę podzielic się gdzies tym schematem, który zrobiłeś? Mam też pytanie czy wybierając armaturę (zawory itp.) celowałeś w jakąś konkretną markę? Pozdrawiam!
Cześć! Dzięki, niech filmy służą. Ten rysunek to nic ci za bardzo moim zdaniem nie da. Możesz równie dobrze zrobić zrzut ekranu tego co widać na filmie i rozrysować sobie nawet na kartce swój układ. To nie była też układ ostateczny, ale dosyć dobrze pozwoliło mi to wyliczyć pierwsze zamówienie i nakreślić ogólne rozwiązanie i to ile miejsca na ścianie potrzeba. Nie znam się na markach, zamawiałem co tam uznałem za słuszne.
@@ProgramistaNaBudowie Tego wkładu węglowego w 10 calowym korpusie starczy na kilka dni efektywnej pracy. Jak już to należy stosować stacje ze złożem węglowym i to dopiero ma sens. Do filtracji lepiej mieć korpusy 20 calowe. Sam mam w domu 10 calowe od Atlas Filtri, ale jak jest miejsce to lepiej mieć 20".
@@ProgramistaNaBudowie Ja mam 3 korpusy jeden z filtrem piankowym (który zbiera rdze i kamień a jest trochę tego) dalej trójnik i jeden na kuchnie węglowy (bojler,pralka,zmywarka) drugi węglowy na łazienkę (bojler) co pół roku wymieniałem a teraz już ponad rok są nie zmieniane , sprawdziłem twardość wody testem kropelkowym i z 18 stopni niem. twardość spada do 8 stopni z nowym wkładem węglowym ale po tygodniu twardość wraca z tą wydaję mi się że wkład musi być duży.
Superka sobie ogarniasz 🙂 Ja kończę działówki i biorę się za hydraulikę 😁 Podpowiesz w czym sobie tak fajnie rozrysowałaś schemat? Zakupy w necie czy w miejscowej hurtowni? 🙂
Cześć Bogusław! Rysowałem w zwykłym programie do grafiki wektorowej. Kwestia narysowania sobie symboli. Kształtki raz brałem lokalnie, a kilka razy z internetu. Jak mi tam pasowało. Teraz sprawdziłbym system Terrain SDP (polibutylen). Wychodzi całkiem podobnie kosztowo, może trochę drożej, ale można szybko skręcić instalację, każdy element jest śrubunkiem i ma oring, a rury można ciąć na wymiar. Mam na tym skręconą część instalacji do pompy ciepła przez instalatorów. Będę kiedyś pokazywał jak to tam u mnie wygląda, ale pewnie trzeba będzie poczekać. Na youtube można znaleźć jakieś materiały o tym systemie. Pozdrawiam!
@@bogusawwiecek3044 Nie czytałem. Czytałem, że nic się z nimi nie dzieje do 90 stopni, więc można je używać do CO i CWU, więc tak naprawdę nie ma znaczenia ich szkodliwość przy topnieniu czy innych takich sytuacjach. Chyba, że masz coś innego na myśli. Te rury używa się w profesjonalnych instalacjach.
Cześć! Mój reduktor ciśnienia Easy Filt-BP (ten czarny) jest jednocześnie filtrem wstępnym 100 nm bądź odwrotnie, filtr wstępny jest reduktorem ciśnienia. Raczej przed nim już nie ma sensu nic montować, a jednocześnie jest on zainstalowany przed niebieskimi filtrami 50 i 20 nm.
Jeszcze jedno pytanko, jak planujesz zrobić kran zewnętrzny na domu? W którymś momencie trzeba przejść z PEX na np. PP? I co z spuszczaniem wody na zimę (wypychanie powietrzem)? Zastanawiam się jak to dobrze rozwiązać :)
Cześć Daniel! Nie będzie kranu na ścianie domu. Krany będą: na ścianie wiaty samochodowej obok domu, w murowanym ogrodzeniu lub tuż przy ogrodzeniu wychodzące z ziemi eleganckim kranem w kilku miejscach na podwórku. Obecnie ze sciany domu wychodzę rurą PE w styropianie elewacji i styrodurze płyty fundamentowej, schodzę na -80 cm i dalej będę szedł tą rurą do wiaty samochodowej gdzie będzie zawór do odcięcia oraz zawór spustowy do przedmuchania instalacji (pierwszy zawór spustowy i zawór do odcięcia jest w spiżarni w domu skąd domowa instalacji wychodzi na ogrodową).
Hej :) Dużo nad tym myślałem i te krany wolnostojące w słupku wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak Ty zostawiłem sobie dodatkowy przepust na rurę PE. W naszym przypadku mamy dużą działkę i kilka takich punktów załatwiłoby sprawę. Nie wiem czy nawet nie lepiej byłoby samemu zrobić takie słupki dostosowane do własnych potrzeb (dobrej jakości słupki kosztują dość sporo). Fajny pomysł z kranem w murowanym ogrodzeniu, może również wykorzystamy. Widziałem też rozwiązania z ukrytą małą studzienką z rury tuż przy słupku - a w studzience zawór spustowy, takie już rozwiązanie premium :) Pozdrawiam
@antonistefann9538 Posiadam zmiękczacz Ecoperla Vita 25 (nabyty w ramach współpracy z firmę Ecoperla). Będzie o nim film za jakiś czas. Jestem zadowolony. Nie wiem co to kamień na armaturze, a wodę na wejściu do domu mamy o twardości 34 stopnie francuskie.
Właśnie składam u siebie już za licznikiem...czemu na kuchnie dałeś przed filtrem mechanicznym i tylko węglowy z sieci? Chodzi mi o to że w/g mnie byloby lepiej dac odejście na kuchnię też za mechanicznym. Kwestia czy jest sems filtrowac wodę z wodociagów to też pod dyskusję... My też pijemy kranówkę od ponad 20 lat ale filtrujemy w mieszkaniu tylko dzbankiem a bezpośrednio z kranu ok 20% spożycia.
Cześć! Rura do kuchni jest za filtrami mechanicznymi, nawet za filtrem węglowym. Do kuchni jest tez doprowadzona woda ze zmiekczacza, póki co nie używamy tej odnogi z filtrem węglowym, ale w planach mamy mieszanie wody twardej z miękka w kuchni o ile będzie to miało sens. Wszystko przygotowane tylko muszę dokupić wężyk i podłączyć. Póki co pijemy wodę zmiękczoną do 7 stopni francuskich. Przy zmiekczaczu dzbanek jest już raczej zbędny.
Cześć! Zabij mnie zapomniałem o tym! Wymienię go w przyszłości bo instalacje musiałem robić na szybko. Manometr wymienię na 10 bar. Na swoją obronę podam, że ciśnienie tutaj nie było ani razu większe niż 3,4 bara więc do 4,5 daleko. Pozdrawiam i dzięki za czujność!
Przemyśl dobrze początek instalacji. Moje wodociągi nie odbiorą takiego czegoś choćby przez obecność śrubunków (filtr mechaniczny) przed licznikiem wody (tutaj na ogród). Po wodomierzach wstawiaj sobie co chcesz, ale przed nim nic takiego, ewentualnie skontaktuj się ze swoim dostawcą wody. U mnie można tylko tak: zawór główny, wodomierz główny, antyskażeniówka, trójnik, po nim wodomierz ogród i reszta domu. Pomiędzy tymi elementami żadnych śrubunków, tylko te od wodomierzy. EDIT: Pomiędzy wodomierzem na ogród a rurą ogrodową niebieską nie może być żadnych śrubunków, trójników
Cześć! Instalację musiałem robić na już i zrobiłem w układzie jaki wydawał mi się w porządku. Zgadzam się, że jest tu pole do manewru nawet po zamocowaniu plomb przez wodociągi. Mam tutaj też te złączki-śrubunki od rur PE, tutaj też mogę magię robić, przedłużać, dawać miedź między PE i cudować. Ale dzięki za czujność. Zrobiłem zdjęcie, opiszę i wyślę do wodociągów. Najwyżej będę poprawiał. Pozdrawiam!
Tak, wodociągi mają ściśle określone wymagania co do instalacji przed wodomierzem, czyli ich własnością. Nawet wodomierz musi być od nich, albo o określonych parametrach jakie oni chcą. Za wodomierzem może się dziać co chce, ich to już nie interesuje.
@@dariuszgrabowski507 Tylko co to da ta nawiertka? Człowiek spisujący licznik wodomierza przy najbliższej okazji to zobaczy i sporządzi do tego odpowiedni protokół karny.
Spożywanie wody z sieci po jednym wkładzie węglowym to raczej słaby pomysł. Pamiętaj, że jeśli chcesz uzyskać poprawę jakości wody po takim bloku musiałbyś go wymieniać co 3 dni - co i tak nie zapewni wody pitnej dobrej jakości.
Cześć! Całe życie pijemy wodę z kranu. Tutaj dodatkowo wrzucamy filtr węglowy i tyle. Przed filtrem węglowym są filtry usuwające zabrudzenia jakieś większe. Taka woda i tak będzie lepszej jakości niż obecnie spożywana. Pamiętaj, że filtr węglowy jest tylko do kuchni. Reszta pomieszczeń nie będzie go używała. Co byś proponował żeby było dobrze według ciebie? Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie niektórzy całe życie palą papierosy i nic im nie jest co nie znaczy, że to zdrowe ;) Do wody spożywczej kup sobie filtr odwróconej osmozy kosztuje to nie wiele, a jakość wody jest na wysokim poziomie.
Polecam spróbować nici teflonowej, nie dość że czysta praca to patrząc na czas nawijania pakuły dużo szybsza a nitka też ma na sobie jakieś coś co dodatkowo uszczelnia. Odkąd pierwszy raz spróbowałem tak już nic innego, czysta szybka i przyjemna praca :)
Najwieksza hujnja zaraz po teflonie nadaje się najwyżej do białego montażu tylko konopia z reszty wynalazków zaraz zaczyna się lac jak potrafisz podwijać czas podobny nic napewno czystsze rozwiązanie ale napewno nie lepszd
@@pandzik dokładnie już trochę sie zajmuje hydraulika teflo wyeliminowałem odrazu bo ców ruszysz delikatnie i leje sznurek do podwijania też został wyeliminowany instalacja wykonana pruby ponabijane wszystko ok pul roku czy rok później przy napełnianiu instalacji wyciek tu wyciek tam i się skończyło tak jak mówisz tylko konopia
@@rafalus o wiele lepsze... robiłem na fermie drobiu gdzie przepływy wody były liczone w setkach tysięcy litrów miesięcznie, ferma powstała w 2016 to po 5 latach użytkowania trzeba było wymienić większość zaworów, trójników czy kolanek, oczywiście wszystko na pakuły poskręcane, cieknąć i tak zaczęło a odkręcić niektóre elem. instalacji to graniczyło z cudem, większość pękała i trzeba było wymieniać większą część instalacji niż tylko wcześniej uszkodzony element. Zaczęliśmy stosować nić do uszczelniania gwintów i jak się owinęło odpowiednią ilość to łatwo się skręcało i nic nie ciekło i trzymało dłużej niż element instalacji, a przy wymianie elementu łatwo szło go odkręcić...
@@Ziuta2013jak podwiniesz odpowiednio konopia i nie skręcisz na żywca to też bez problemy się odkręcą zawsze można posiłkować się palnikiem pracować trzeba mądrze a nie ciężko samo to że jest trudniej odkręcić pokazuje że jest to dużo trwalsze polaczenie w stajni to se możesz podwijac nawet izolacja do kabli ciekawe czy zastosował byś takie rozwiązanie w domu podwinol nicią czy teflonem coś co jest pod płytkami albo gaz piszez gupoty bo niejedno krotnie klient dzwonił że ma wyciek i zawsze albo na teflonie albo na nici na konopi niema takich sytuacji niektórzy mają do dziś instalacje stalowe podwijame konopia domy z lat 60 i nic się nie dzieje
Cześć! Gdybym miał imadło lub dwa oraz kogoś do trzymania przy przykręcania to pewnie tak. Całość wazy pewnie z 10-15 kg. Ciężko by utrzymać taką niewygodną do trzymania instalacje w powietrzu by wymierzyć miejsce na kołki montażowe. No i ciagle trzeba by kluczami się zapierać w powietrzu żeby kręcić, a tak skręcona instalacja na ścianie pomaga w dokręcaniu. Pozdrawiam!
Co sobie myśli hydraulik oglądając to a no myśli że trochę komicznie to wygląda ale bardzo zaradny gościu z cb najważniejsze żeby się nie lało dobrze jest zsiekac gwint brzeszczotem czyli tak zeskrobac żeby pozbyć się niedoróbek po tokarce i zwiększyć przyczepność konopi do gwintu z tego powodu nigdy nie smaruje gwintu Pasta tylko konopie jak chcesz mieć wodę zmiekczona na łazienki to pasuje wrzucić stacje uzdatniania tam jeszcze
@@rafalus mam nadzieję że nie wykonujesz pracy umysłowej. Hydraulik to gość z prlu, teraz są instalatorzy. Poza tym ta instalacja programisty wygląda lepiej, a na pewno dokładniej niż 50% wykonanych przez hydraulików. A widziałem sporo.
@@xxxl3xlxxxl inteligencja To ty nie grzeszysz komicznie wygląda jego podwijanie i upaćkane ręce bo odnośnie tego programista pytał i taka odpowiedź hahhah hydraulik to gość z prlu większej bzdury nie słyszałem ziemniaki to określenie polu teraz są kartofle hahahahahahaha ale ty jesteś gupi zablysneles gupota co do wykonania jego pracy 5+ większość robi na odjeb naucz się czytać ze zrozumieniem widać że nie skończyłeś nawet szkoły podstawowej bo tego tak uczyli a bd pisał hupoty że masz nadzieję że nie wykonuje pracy umysłowej
Instalator to określenie ogólne potoczne bo tak samo nazwiemy nim hydraulika elektryka czy gościa od werylacji każdy wykonuje instalacje następnym razem się zastanuw jak bd chciał zabłysnąć bo wykazales się apogeum gupoty
W takim razie hurtownie nazywając kolano mosiężne kolanem mosiężnym muszą się mylić bo właśnie taką rzecz kupiłem w internecie. Jak zatem nazywa się profesjonalnie ten element, który jest wg. mnie kolanem 90 stopni? A poza tym, to wszystko dobrze zrobiłem czy masz jakieś uwagi? Pozdrawiam!
Jak zwykle wszystko przygotowane na tip top. Pozdro.
Dzięki kolego, powoli do przodu z tą instalacją :) Pozdrawiam!
Niby odcinek długi a mi nadal za mało :D czekam na dalsze etapy :)
Cześć! Dzięki za komentarz :) Następny odcinek mam nadzieję w przyszłym tygodniu, będziemy skręcać dalej. Pozdrawiam!
Przemyśl czy odejście na ogród nie lepiej dać przed reduktorem. Na dom dasz np 2,5 do 3 bar. A na ogrodzie ciśnienia nigdy za wiele, nie wiem jaki masz model ale często reduktory też mocno ograniczają przepływ.
Cześć! Zaobserwowałem u nas przez ostatni czas maksymalne ciśnienie 3,6 bar. Do domu będę puszczał 3. Tam już nie ma czego redukować. Czasem nawet 2,8 bara. Podobno do domu powinno wchodzić 4 bary, wtedy jest idealnie. Podlewanie będzie ze zbiornika na deszczówkę, a odejście na ogród do dolewanie wody do zbiornika lub mycia aut czy czegoś tam. Jeśli wodociągom nie będzie przeszkadzać ta instalacja to tak zostanie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie jeśli będzie tylko dolewanie do zbiornika to ok. Możesz mieć tylko wiekszy problem z ciśnieniem w domu podczas dolewania wody.
Dla swojego bezpieczeństwa zastosował bym przed licznikiem na ogród zawór zwrotny/antyskażeniowy abu uniknąć zanieczyszczenia wody w instalacji domowej.
Cześć, po pierwsze bardzo doceniam Twój wklad jako robisz tworzac te wszystkie filmy. Wiele się już od Ciebie nauczyłem a jestem kilka miesięcy za Tona w budowie. Możesz proszę podzielic się gdzies tym schematem, który zrobiłeś? Mam też pytanie czy wybierając armaturę (zawory itp.) celowałeś w jakąś konkretną markę? Pozdrawiam!
Cześć! Dzięki, niech filmy służą. Ten rysunek to nic ci za bardzo moim zdaniem nie da. Możesz równie dobrze zrobić zrzut ekranu tego co widać na filmie i rozrysować sobie nawet na kartce swój układ. To nie była też układ ostateczny, ale dosyć dobrze pozwoliło mi to wyliczyć pierwsze zamówienie i nakreślić ogólne rozwiązanie i to ile miejsca na ścianie potrzeba. Nie znam się na markach, zamawiałem co tam uznałem za słuszne.
W domu mam 10" calowe korpusy z wkładem węglowym ale według mnie są za małe korpus big blue 20" były lepszy w tym przypadku.
Cześć! Czy te korpusy są na cały dom? Musisz często wymieniać filtr czy względem czego uważasz, że filtr jest za mały? Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Tego wkładu węglowego w 10 calowym korpusie starczy na kilka dni efektywnej pracy. Jak już to należy stosować stacje ze złożem węglowym i to dopiero ma sens. Do filtracji lepiej mieć korpusy 20 calowe. Sam mam w domu 10 calowe od Atlas Filtri, ale jak jest miejsce to lepiej mieć 20".
@@ProgramistaNaBudowie Ja mam 3 korpusy jeden z filtrem piankowym (który zbiera rdze i kamień a jest trochę tego) dalej trójnik i jeden na kuchnie węglowy (bojler,pralka,zmywarka) drugi węglowy na łazienkę (bojler) co pół roku wymieniałem a teraz już ponad rok są nie zmieniane , sprawdziłem twardość wody testem kropelkowym i z 18 stopni niem. twardość spada do 8 stopni z nowym wkładem węglowym ale po tygodniu twardość wraca z tą wydaję mi się że wkład musi być duży.
Superka sobie ogarniasz 🙂 Ja kończę działówki i biorę się za hydraulikę 😁 Podpowiesz w czym sobie tak fajnie rozrysowałaś schemat? Zakupy w necie czy w miejscowej hurtowni? 🙂
Cześć Bogusław! Rysowałem w zwykłym programie do grafiki wektorowej. Kwestia narysowania sobie symboli. Kształtki raz brałem lokalnie, a kilka razy z internetu. Jak mi tam pasowało. Teraz sprawdziłbym system Terrain SDP (polibutylen). Wychodzi całkiem podobnie kosztowo, może trochę drożej, ale można szybko skręcić instalację, każdy element jest śrubunkiem i ma oring, a rury można ciąć na wymiar. Mam na tym skręconą część instalacji do pompy ciepła przez instalatorów. Będę kiedyś pokazywał jak to tam u mnie wygląda, ale pewnie trzeba będzie poczekać. Na youtube można znaleźć jakieś materiały o tym systemie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Dzięki za podpowiedź 🙂 Powodzenia w dalszych pracach!
@@ProgramistaNaBudowie Czytałeś coś o szkodliwości tego plastiku? 😛
@@bogusawwiecek3044 Nie czytałem. Czytałem, że nic się z nimi nie dzieje do 90 stopni, więc można je używać do CO i CWU, więc tak naprawdę nie ma znaczenia ich szkodliwość przy topnieniu czy innych takich sytuacjach. Chyba, że masz coś innego na myśli. Te rury używa się w profesjonalnych instalacjach.
Witam. Producent zaleca montaz reduktora cisnienia przed filtrami. Zastanawiales sie na jego montażem, czy zbedny wydatek ? Pozdrawiam jak zawsze.
Cześć! Mój reduktor ciśnienia Easy Filt-BP (ten czarny) jest jednocześnie filtrem wstępnym 100 nm bądź odwrotnie, filtr wstępny jest reduktorem ciśnienia. Raczej przed nim już nie ma sensu nic montować, a jednocześnie jest on zainstalowany przed niebieskimi filtrami 50 i 20 nm.
Jeszcze jedno pytanko, jak planujesz zrobić kran zewnętrzny na domu? W którymś momencie trzeba przejść z PEX na np. PP? I co z spuszczaniem wody na zimę (wypychanie powietrzem)?
Zastanawiam się jak to dobrze rozwiązać :)
Cześć Daniel! Nie będzie kranu na ścianie domu. Krany będą: na ścianie wiaty samochodowej obok domu, w murowanym ogrodzeniu lub tuż przy ogrodzeniu wychodzące z ziemi eleganckim kranem w kilku miejscach na podwórku. Obecnie ze sciany domu wychodzę rurą PE w styropianie elewacji i styrodurze płyty fundamentowej, schodzę na -80 cm i dalej będę szedł tą rurą do wiaty samochodowej gdzie będzie zawór do odcięcia oraz zawór spustowy do przedmuchania instalacji (pierwszy zawór spustowy i zawór do odcięcia jest w spiżarni w domu skąd domowa instalacji wychodzi na ogrodową).
Sprawdź „kran ogrodowy wolnostojący”.
Hej :) Dużo nad tym myślałem i te krany wolnostojące w słupku wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak Ty zostawiłem sobie dodatkowy przepust na rurę PE. W naszym przypadku mamy dużą działkę i kilka takich punktów załatwiłoby sprawę. Nie wiem czy nawet nie lepiej byłoby samemu zrobić takie słupki dostosowane do własnych potrzeb (dobrej jakości słupki kosztują dość sporo). Fajny pomysł z kranem w murowanym ogrodzeniu, może również wykorzystamy.
Widziałem też rozwiązania z ukrytą małą studzienką z rury tuż przy słupku - a w studzience zawór spustowy, takie już rozwiązanie premium :)
Pozdrawiam
Podpowiesz jakie termometry zamontowałeś, jaki model? Jak szukam to znajduje tylko takie z długimi rurkami :)
Pozdrawiam
Cześć Daniel. Afriso 0-60. Ciężko dostać 0-40 czy 0-30 w normalnej cenie. No i znaleźć dostępne też trudno. Przynajmniej wtedy gdy ja szukałem.
Dokładnie model: Art.-Nr 63 868 4016203638687
Cześć! Ten korpus do filtra węglowego to gdzie kupowałeś? Na filmie widać, że to jakiś włoski.
Cześć! Ten jeden dostałem razem ze zmiękczaczem. To jest Atlas Filtri Sanic BX.
@@ProgramistaNaBudowie dzięki za szybką odpowiedź a zmiękczacz to jaki kupiłeś? I czy jesteś z niego zadowolony?
@antonistefann9538 Posiadam zmiękczacz Ecoperla Vita 25 (nabyty w ramach współpracy z firmę Ecoperla). Będzie o nim film za jakiś czas. Jestem zadowolony. Nie wiem co to kamień na armaturze, a wodę na wejściu do domu mamy o twardości 34 stopnie francuskie.
Instalacja wody nad prądem ciekawie będzie
Cześć! Tam jest puszka na przewód niskonapięciowy 24V DC. Cóż, tak wyszło, pozdrawiam!
Po to na zestaw węzła wodnego mocuje się przewód żółto-zielony wprowadzony z rozdzielni
Co za program uzywales do rozpisania ukladu rur, srubunkow itp - ten na tel?
Cześć! Sketch na Maka. To trzeba sobie rozrysować w czymkolwiek do rysowania. Na telefonie tylko plik do podglądania mam. Pozdrawiam!
Właśnie składam u siebie już za licznikiem...czemu na kuchnie dałeś przed filtrem mechanicznym i tylko węglowy z sieci? Chodzi mi o to że w/g mnie byloby lepiej dac odejście na kuchnię też za mechanicznym. Kwestia czy jest sems filtrowac wodę z wodociagów to też pod dyskusję...
My też pijemy kranówkę od ponad 20 lat ale filtrujemy w mieszkaniu tylko dzbankiem a bezpośrednio z kranu ok 20% spożycia.
Cześć! Rura do kuchni jest za filtrami mechanicznymi, nawet za filtrem węglowym. Do kuchni jest tez doprowadzona woda ze zmiekczacza, póki co nie używamy tej odnogi z filtrem węglowym, ale w planach mamy mieszanie wody twardej z miękka w kuchni o ile będzie to miało sens. Wszystko przygotowane tylko muszę dokupić wężyk i podłączyć. Póki co pijemy wodę zmiękczoną do 7 stopni francuskich. Przy zmiekczaczu dzbanek jest już raczej zbędny.
Reduktora nie montowałeś?
Cześć Bartku! Filtr mechaniczny z płukaniem wstecznym jest jednocześnie reduktorem ciśnienia. Pozdrawiam!
Cześć, jaki kupowałeś odpływ liniowy?
Cześć Grzegorz. Jeszcze nie kupiłem odpływu liniowego. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie ok dziękuję za odpowiedź:)
Robisz na 1" czy 3/4"?
Cześć! Robię instalacje calową tak jak w projekcie domu. Pozdrawiam!
Pisałem Ci kiedyś, żeby przed reduktorem ciśnienia dać manometr 10 barów. Teraz sobie przypomnij dlaczego.
Cześć! Zabij mnie zapomniałem o tym! Wymienię go w przyszłości bo instalacje musiałem robić na szybko. Manometr wymienię na 10 bar. Na swoją obronę podam, że ciśnienie tutaj nie było ani razu większe niż 3,4 bara więc do 4,5 daleko. Pozdrawiam i dzięki za czujność!
@@ProgramistaNaBudowie 👍
Przemyśl dobrze początek instalacji. Moje wodociągi nie odbiorą takiego czegoś choćby przez obecność śrubunków (filtr mechaniczny) przed licznikiem wody (tutaj na ogród). Po wodomierzach wstawiaj sobie co chcesz, ale przed nim nic takiego, ewentualnie skontaktuj się ze swoim dostawcą wody. U mnie można tylko tak: zawór główny, wodomierz główny, antyskażeniówka, trójnik, po nim wodomierz ogród i reszta domu. Pomiędzy tymi elementami żadnych śrubunków, tylko te od wodomierzy.
EDIT: Pomiędzy wodomierzem na ogród a rurą ogrodową niebieską nie może być żadnych śrubunków, trójników
Cześć! Instalację musiałem robić na już i zrobiłem w układzie jaki wydawał mi się w porządku. Zgadzam się, że jest tu pole do manewru nawet po zamocowaniu plomb przez wodociągi. Mam tutaj też te złączki-śrubunki od rur PE, tutaj też mogę magię robić, przedłużać, dawać miedź między PE i cudować. Ale dzięki za czujność. Zrobiłem zdjęcie, opiszę i wyślę do wodociągów. Najwyżej będę poprawiał. Pozdrawiam!
Nadgorliwość wodociągów, na rurce PE przed licznikiem można też założyć nawiertkę i obejściem licznika zasilić cały dom.
Tak, wodociągi mają ściśle określone wymagania co do instalacji przed wodomierzem, czyli ich własnością. Nawet wodomierz musi być od nich, albo o określonych parametrach jakie oni chcą. Za wodomierzem może się dziać co chce, ich to już nie interesuje.
@@EmiNetworks pamiętajmy że tu chodzi o drugi wodomierz który jest podliczniko. I tu już podejście wodociągów jest już różne.
@@dariuszgrabowski507 Tylko co to da ta nawiertka? Człowiek spisujący licznik wodomierza przy najbliższej okazji to zobaczy i sporządzi do tego odpowiedni protokół karny.
Spożywanie wody z sieci po jednym wkładzie węglowym to raczej słaby pomysł. Pamiętaj, że jeśli chcesz uzyskać poprawę jakości wody po takim bloku musiałbyś go wymieniać co 3 dni - co i tak nie zapewni wody pitnej dobrej jakości.
Cześć! Całe życie pijemy wodę z kranu. Tutaj dodatkowo wrzucamy filtr węglowy i tyle. Przed filtrem węglowym są filtry usuwające zabrudzenia jakieś większe. Taka woda i tak będzie lepszej jakości niż obecnie spożywana. Pamiętaj, że filtr węglowy jest tylko do kuchni. Reszta pomieszczeń nie będzie go używała. Co byś proponował żeby było dobrze według ciebie? Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie niektórzy całe życie palą papierosy i nic im nie jest co nie znaczy, że to zdrowe ;) Do wody spożywczej kup sobie filtr odwróconej osmozy kosztuje to nie wiele, a jakość wody jest na wysokim poziomie.
Polecam spróbować nici teflonowej, nie dość że czysta praca to patrząc na czas nawijania pakuły dużo szybsza a nitka też ma na sobie jakieś coś co dodatkowo uszczelnia. Odkąd pierwszy raz spróbowałem tak już nic innego, czysta szybka i przyjemna praca :)
Najwieksza hujnja zaraz po teflonie nadaje się najwyżej do białego montażu tylko konopia z reszty wynalazków zaraz zaczyna się lac jak potrafisz podwijać czas podobny nic napewno czystsze rozwiązanie ale napewno nie lepszd
Robisz dla siebie to robisz raz. Jakie znaczenie ma czas?Ja robiłem na teflonie to wszystko poprawiałem. Na pakulach robisz raz na wieki.
@@pandzik dokładnie już trochę sie zajmuje hydraulika teflo wyeliminowałem odrazu bo ców ruszysz delikatnie i leje sznurek do podwijania też został wyeliminowany instalacja wykonana pruby ponabijane wszystko ok pul roku czy rok później przy napełnianiu instalacji wyciek tu wyciek tam i się skończyło tak jak mówisz tylko konopia
@@rafalus o wiele lepsze... robiłem na fermie drobiu gdzie przepływy wody były liczone w setkach tysięcy litrów miesięcznie, ferma powstała w 2016 to po 5 latach użytkowania trzeba było wymienić większość zaworów, trójników czy kolanek, oczywiście wszystko na pakuły poskręcane, cieknąć i tak zaczęło a odkręcić niektóre elem. instalacji to graniczyło z cudem, większość pękała i trzeba było wymieniać większą część instalacji niż tylko wcześniej uszkodzony element. Zaczęliśmy stosować nić do uszczelniania gwintów i jak się owinęło odpowiednią ilość to łatwo się skręcało i nic nie ciekło i trzymało dłużej niż element instalacji, a przy wymianie elementu łatwo szło go odkręcić...
@@Ziuta2013jak podwiniesz odpowiednio konopia i nie skręcisz na żywca to też bez problemy się odkręcą zawsze można posiłkować się palnikiem pracować trzeba mądrze a nie ciężko samo to że jest trudniej odkręcić pokazuje że jest to dużo trwalsze polaczenie w stajni to se możesz podwijac nawet izolacja do kabli ciekawe czy zastosował byś takie rozwiązanie w domu podwinol nicią czy teflonem coś co jest pod płytkami albo gaz piszez gupoty bo niejedno krotnie klient dzwonił że ma wyciek i zawsze albo na teflonie albo na nici na konopi niema takich sytuacji niektórzy mają do dziś instalacje stalowe podwijame konopia domy z lat 60 i nic się nie dzieje
Nie można było skręcić tego zastawu najpierw wygodnie na stole a tylko na koniec dokręcić całość? (;
Cześć! Gdybym miał imadło lub dwa oraz kogoś do trzymania przy przykręcania to pewnie tak. Całość wazy pewnie z 10-15 kg. Ciężko by utrzymać taką niewygodną do trzymania instalacje w powietrzu by wymierzyć miejsce na kołki montażowe. No i ciagle trzeba by kluczami się zapierać w powietrzu żeby kręcić, a tak skręcona instalacja na ścianie pomaga w dokręcaniu. Pozdrawiam!
a licznik gdzie
Cześć! Licznik główny? W studzience wodomierzowej. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie to zobacz czy nie trzeba przeniesc
@@zbudowanynamiare Nie trzeba przenosić, a ogrodowy licznik mogę mieć gdzie chcę, bo to też radiowy jak ten główny.
@@ProgramistaNaBudowie w projekcie jest napisane przeważnie trzeba przenosić
@@zbudowanynamiare Nikt z sąsiadów nie przenosił, więc raczej nie w naszym przypadku.
Eee tam. Woda nie leci, znaczy nie działa.
Cześć! W mojej głowie woda leci elegancko i wszystko jest szczelne :) Niebawem poleci, pozdrawiam!
Siema. Ty jesteś jak złota rączka, wszystkiego po trochu ogarniasz widzę ;) . Pozdrawiam i zapraszam do mnie na kanał ;)
Cześć! Dzięki za komentarz :) Powoli coś tam ogarniam po trochu, trzeba sobie radzić, sam wiesz jak jest :) Pozdrawiam!
Co sobie myśli hydraulik oglądając to a no myśli że trochę komicznie to wygląda ale bardzo zaradny gościu z cb najważniejsze żeby się nie lało dobrze jest zsiekac gwint brzeszczotem czyli tak zeskrobac żeby pozbyć się niedoróbek po tokarce i zwiększyć przyczepność konopi do gwintu z tego powodu nigdy nie smaruje gwintu Pasta tylko konopie jak chcesz mieć wodę zmiekczona na łazienki to pasuje wrzucić stacje uzdatniania tam jeszcze
Hydraulik myśli, kurde lepszy ode mnie 😁
@@xxxl3xlxxxl mam nadzieję że hydraulika się nie zajmujesz albo napisałeś to żartobliwie bo inaczej sukcesu ci nie wruze
@@rafalus mam nadzieję że nie wykonujesz pracy umysłowej. Hydraulik to gość z prlu, teraz są instalatorzy. Poza tym ta instalacja programisty wygląda lepiej, a na pewno dokładniej niż 50% wykonanych przez hydraulików. A widziałem sporo.
@@xxxl3xlxxxl inteligencja To ty nie grzeszysz komicznie wygląda jego podwijanie i upaćkane ręce bo odnośnie tego programista pytał i taka odpowiedź hahhah hydraulik to gość z prlu większej bzdury nie słyszałem ziemniaki to określenie polu teraz są kartofle hahahahahahaha ale ty jesteś gupi zablysneles gupota co do wykonania jego pracy 5+ większość robi na odjeb naucz się czytać ze zrozumieniem widać że nie skończyłeś nawet szkoły podstawowej bo tego tak uczyli a bd pisał hupoty że masz nadzieję że nie wykonuje pracy umysłowej
Instalator to określenie ogólne potoczne bo tak samo nazwiemy nim hydraulika elektryka czy gościa od werylacji każdy wykonuje instalacje następnym razem się zastanuw jak bd chciał zabłysnąć bo wykazales się apogeum gupoty
0:53 to nie jest żadne kolano
5:30 zawór nie jest kształtką
W takim razie hurtownie nazywając kolano mosiężne kolanem mosiężnym muszą się mylić bo właśnie taką rzecz kupiłem w internecie. Jak zatem nazywa się profesjonalnie ten element, który jest wg. mnie kolanem 90 stopni? A poza tym, to wszystko dobrze zrobiłem czy masz jakieś uwagi? Pozdrawiam!