Naprawdę rewelacyjny fachowiec, który wie co z czym się je. Janku oby więcej filmów w takiej tematyce z tak pozytywnymi ludźmi. Czekam z niecierpliwością na Twój projekt 😁
Akurat wczoraj członkowie zarządów ponad tuzina marek rowerowych, od BMC przez Schwalbe po Raphę i Specialized, ogłosili list otwarty z okazji szczytu COP26, a w nim znalazła się taka krytyczna refleksja nt. pędu branży, by wypuszczać coraz to nowsze innowacje, zamiast tworzyć produkty umożliwiające ich wieloletnie użytkowanie oraz recyrkulację materiałów: We operate in a linear economy that doesn't place value on the recirculation of materials, and too often, our customers are left with incompatible and redundant parts and products. We recognise the enormity of the challenge of meeting the UN Paris Agreements’ targets, and we will only be able to do so if we innovate together to: - Reduce emissions related to production - Create products that will last longer - Work with customers on maintenance and lifetime extension - Develop a closed loop system to recover materials
Jeśli chcecie sprawdzić czy spoina jest peknieta a rama jest z aluminium to najprościej i najtaniej użyć penetrantow. Są do kupienia w prawie kazdym sklepie spawalniczym. Pozdrawiam
Jeszcze tańszy stary warsztatowy sposób to olej i kreda. Odnośnie odsłaniania spoiny nie należy szorować zbyt mocno papierem lub szczota. Lepiej użyć chemii bądź piaskowania lub śrutowania. Szorowanie może zatrzeć pęknięcie.
Panowie jak chcecie sprawdzić spoiny i samą ramę pod kątem pęknięć to istnieją odpowiednie do tego metody. Badania nieniszczące połączeń spawanych (NDT) w tym przypadku jeżeli jest podejrzenie pęknięcia to można penetrantami (PT) lub radiografia (RT) ew. któraś z metod ultradźwiękowych (UT). Co do spawania aluminium to jak najbardziej można tylko potem taką ramę trzeba wstawić do pieca i wykonać odpowiednią obróbkę cieplna, ewentualnie liczyć się ze spadkiem wytrzymałości w strefie wpływu ciepła (nie w samej spoinie) o jakieś 20-30%
Dodałbym jeszcze to że Pan powinien usunąć lakier nie papierem ściernym bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo że zamknął ewentualną rysę - pęknięcie. Potwierdzam że badaniem PT jesteśmy w stanie zbadać takie złącze lub materiał. RT jest drogie w wykonaniu.
Aha no i zapomniałem dodać ze pęknięcie może być całkowicie niewidoczne w momencie kiedy konstrukcja jest nieobciążona, a otwiera się dopiero pod działaniem odpowiedniej siły
Ciekaw jestem jak Ci docelowo się ta rama stalowa, robiona na wzór geometrii tego Speca, będzie podobała. Inna w końcu będzie charakterystyka, elastycznośc tego roweru, inna waga. Ciekawa zabawa:)
A co z ramą tytanową ? Czy jest ona tak samo podatna jak rama stalowa ? Po drugie jaki koszt takiej stalowej ramy na wzór Allez’a Specialized i ile ona waży względem karbonu i aluminium ? Ps super odcinek
Kurcze chyba bym nie jeździł na takiej ramie ale ja to strachliwy jestem. Pomysł ze stalową ramą świetny i już gotowy odcinek kiedy dojdziemy do litery S.
TAK NAPRAWDĘ to fajny ten Karramba, dobrze mu z oczu paczy ;))) A tak serio to mega projekt, otwierajacy nowe mozliwosci personalizacji roweru, calkowicie inny poziom! POZDRO
Lubię alu dobrej jakości, ten Allez jeździłby lata! widać, ze jest został po prostu uszkodzony przez poprzedniego gościa. Mam Cannondale Caad 13 i jeśli ktoś szuka dobrych alu szosówek to chyba tylko Caad i Allez.
czyli diagnoza taka jak sądziłem, ale widzę że od samego początku był pomysł z tą ramą stalową i widelec z allez ;P, ja bym chyba jednak próbował ratować tą ramę, wyciąć obydwie rurki żeby było symetrycznie i wspawać zwykłe, oryginału już nie będzie przypominać ale wyglądało by estetycznie
W końcu znalazłeś rower dla siebie. W specu R Rozgięty trójkąt, czyli jeszcze szersze opony. Od razu zamów dodatkowe mocowanie na bidon. Będzie raj🙂. Tylko żeby były pełoprawne. Te bezprawne trzeba zalegalizować. Nowomowa rowerowa bksh.
Początek wygląda zabawnie, większość filmików się wydzierasz do kamery bo nagrywasz w trakcie jazdy, a tu nagle mówisz cicho i spokojnie jak w kościele, widać że Cię to męczy :D
Ostatnio się złapałem na tym, ze z przyzwyczajenia do nagrywania w plenerze i podczas jazdy to za każdym razem mówię za głośno do mikrofonu krawatowego/studyjnego😄
Polecam, jeżdżę od marca na alu ramie spawanej na zamówienie, choć nie w Rzeszowie. Rama jest wykonana w jakości niedostępnej zwykle u producentów masowych.
@@baki4803 We Wrocławiu u Hultaja. Tyle, że obecnie robią tylko ramy stalowe. Naczekałem się sporo, bo zleciłem w październiku, a ramę dostałem pod koniec lutego, ale warto było. Za frameset alu rama i w pełni węglowy wideł, plus zacisk tylnego koła, plus dodatkowy hak, plus stery zapłaciłem ok. 2,6 tys. zeta.
@@baki4803 Tylko ja cenę ustalałem rok temu, teraz może być drożej. Kupił, nie kupił, zapytać warto. Najlepiej w kilku firmach i sobie wybrać to co będzie najbardziej pasowało.
Bardzo ciekawy komentarz , miałem jedna ramę Właśnie z takim rozwiązaniem ze tylne widełki były z karbonu. Trzeba pojechać do jakiegoś specjalisty od karbonu.
Jak Ci Janku tak dobrze na tej ramie Speca, i jeśli używasz w zimie trenażera, to świetnym pomysłem jak ją można byłoby wykorzystywać, i tym samym uratować, jest jej użycie właśnie do trenażera. Ja właśnie tak bym uczynił. Niebezpieczeństwa używania jej, które jest na szosie, w tym wypadku nie będzie, a pozycja do trenowania bardzo wygodna.
No dobra, to kupuję drugą taką ramę Allez Sprint, uszkodzoną z dobrą rurką tylnego trójkąta, wycinam i chcę wspawać, da się w końcu, czy się nie da, bo tak średnio to było powiedziane jeśli chodzi o alu. Ta rama powstała z myślą o kryteriach ulicznych, jeśli mnie pamięć nie myli, bo jest tania, teoretycznie częste gleby powinna nieźle znosić, a jak się rozpadnie to nie szkoda tych 1.5tys. euro na nową. Może można upolować drugą taką uszkodzoną, za jakieś grosze, choćby za granicą?
Ale ta rama nijak nie jest tania - w tej chwili frameset kosztuje 7-8k. Jest w dodatku produkowana w bardzo małej ilości, więc używanych na rynku jest BARDZO mało, używanych i uszkodzonych w zasadzie nie ma. To o czym mówisz jest w teorii wykonalne, w praktyce nie da się tego zrobić, bo nie ma tych ram i finalnie całość wyjdzie Cię więcej niż zakup nowej, albo zakup innej, dobrej, karbonowej ramy:)
3 ปีที่แล้ว
Jestem ciekaw czy dałoby się wykonać na zamówienie ramę pod napęd Pinion i do tego full suspension. Hardtaila pewnie jest dużo łatwiej zrobić
Czy bedzie kontynuacja dot. tego co omowiles na koncu (wlasciwie czego oczekiwalem po tym filmie) na temat ram stalowych, ich wlasciwosci etc? Bo nie ukrywam ze po to glownie ogladalem ten odcinek, a tylko w podsumowaniu wspomniales, ze rozmawiales na ten temat, ale co sie dowiedziales juz sie nie podzieliles)
Jeździłem na ramach stalowych, aluminiowych i karbonowych. Stal pęka, karbon pęka, aluminium się gnie. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zdecydowanie aluminium, jeśli chodzi o obróbkę przy produkcji to zdecydowanie aluminium i stal, jeśli chodzi o wagę ramy, zdecydowanie karbon. Łatwo jest naprawić stal i karbon, aluminium trudniej, ale też się da. Największy komfort - moim zdaniem daje jazda ramą stalową na karbonowych kołach, z karbonową sztycą. Największe bezpieczeństwo daje rower aluminiowy. Każdy rower powinien mieć mostek i korby aluminiowe.
Czym się tak naprawdę różnią niby firmowe koła karbonowe od tych sprzedawanych przez polskie firmy? Nie wiem czy kupić coś od dt swiss w aluminium czy dwa razy droższe karbonowe koła - żaden ze mnie zawodnik, a i może takiej różnicy nie odczuje?
@@andredo4880 nie ma czegoś takiego jak polskie carbonowe koła. Masz koła z Azji z naklejka lokalnej firmy, plus marża za gwarancje, którą oferują. Dobre aluminiowe DT Swiss do szosy to koszt około 3000. Rzuć okiem na ofertę light bicycle, myśle, ze za tyle będziesz miał kompletne koła na bardzo dobrych obręczach z węgla.
Też upraszczasz. Firmy które w Polsce sprzedają dużo (i od dłuższego czasu) składanych przez siebie kół (Evanlite, Dandy Horse nie wiem czy też nie Falcon) nie kupują już na obecnym etapie "gotowych" produktów na które tylko naklejają swoje naklejki, a produkują zaprojektowane przez siebie obręcze na wynajmowanych im przez fabrykę w Azji (Tawjan) liniach. Jest to jednak istotna różnica od kupowania gotowca z katalogu;)
Bartek to ma fach w łapie. Planowałem u niego mufę suportu w tytanowej ramie jakieś dwa lata temu. Przed zabiegiem kasowało łożyska jak głupie. Po planowaniu jak ręką odjął.
Miałem przyjemność jechać na rowerze z ramą od Pana Karamby 🚲 i krótko mówiąc jest to dzieło sztuki Był to rower MTB Gięcie rurek tylnego trójkąta obłędne podobnie jak detale, chociażby idealnie gładkie spawy A co do ram stalowych to jeżdżę rowerem na stali Columbusa i jeśli chodzi o komfort i przyjemność z jazdy to mogę beż wahania polecić
Ja b zrobiłem z tej ramy dekoracje, odciął ten uszkodzony element i powiesiłem na ścianie w przedpokoju i dodałem korby jako wieszak, a do środka główki ramy dodałem sliatla i było by epicko. Rozciąłem siodło na pół i naniby pół siodła wmurowane w ścianie. Kombinacji jest masa
Odcinek wartościowy merytorycznie co do ram stalowych. Tylko nie rozumiem dlaczego rower z aluminium ogląda gość od stalowych. Trzeba znaleźć speców od alu.
Fajnie będzie w końcu zobaczyć na Twoim kanale ramę pospawaną na zamówienie 🙂Rurkę można uformować a na miękkim spawie bez problemu wytrzyma. Przecież się ją odpręża w piecu później i na końcu lakieruje. Biorąc pod uwagę cenę ramy zdecydował bym się na twoim miejscu na naprawę. Akurat kolega Karamba słynie z co prawda nie taniej ale bardzo porządnej roboty.
Wyciac rure z innej ramy w miare podobnej i wspawac. Jezeli to teraz jezdzi, nie ma pekniec, to olac temat i jezdzic dalej, proba prostowania moze byc gorsza opcja, wtedy jesli nie peknie nalezaloby ja wzmocnic np wiekszym przekrojem czy stalowym elementem, mega druciarstwo...
Nie wiem dlaczego nie było nic mowy o rodzaju aluminium z którego została wykonana rama, Np takie aluminium: 6061 z którego bardzo często robione są ramy (i w tym przypadku najprawdopodobnie takie jest) po zespawaniu wymaga obróbki termicznej. Cała rama powinna być wygrzana w piecu, jeżeli tego nie zrobimy rama obok spawów traci swoje właściwości, z tego co pamietam traci około 50% wytrzymałości. Z kolei aluminium 7005 uzywane w tanich ramach nie wymaga obróbki termicznej.
Jak miałem podejrzenie że pęka mi górny spaw na tylnym trójkącie to w nocy wsadziłem mocne źródło światła i zasłoniłem od góry ile się dało..... Światło było widać przez szczelinę i rama poszła na śmieci (amelinowa). Karbon naprawiałem w szosie i jedynym "minusem" może być to że w tym miejscu inaczej pracuje (jest twardsza). Bezpiecznie śmigam i problemu nie ma.
Dużo zalezy od tego, jakie rurki. Ja nie ukrywam, że chcę podejść zdroworozsądkowo do kosztów, więc może być nieco ciężej, bo Allez jest dość lekką ramą. Ale finalnie - zobaczymy;)
Zastanawia mnie czemu poprzedni właściciel nie skorzystał z „ lifetime warranty “ od Speca, oczywiście jeśli był pierwszym właścicielem tego roweru. Pozdrawiam :)
Już druga osoba o to pyta więc daje mi to do myślenia, że faktycznie wiele osób tego nie ogarnia - jak właściciel miał skorzystać z gwarancji po rozjechaniu ramy samochodem/dzwonie?:) Gwarancja to nie jest ubezpieczenie:)
To nie jest kwestia nie ogarniania, ja doskonale wiem jakie są różnice. Ta odpowiedz daje do myślenia, że wiele spraw w zależności od kraju jest załatwiane zupełnie inaczej :)
Tutaj musiałby być jakiś crash replacement, ale nic mi nie wiadomo o tym, żeby główni producenci rowerów oficjalnie taką usługę oferowali. Chociaż coraz częściej pojawia się np. przy odzieży, cześciach (jak chociażby koła).
Jest różnica między spawaczem a spawalnikiem Spawacz pospawa wszystko, ale osoba która zna sie na tym wie ze stop ma znaczenie Wytne pispawam i pęknie D9brze ze trafiłeś na osobę ktora zna sie na technologi spawania a nie spawacza. Po szlifowaniu lakieru mozna wytrawić miejsce. Jesli jest pekniecie wyjdzie Sa to "proste metody diagnozy"
Trochu nie tego oczekiwałem. Zatachac rame aluminiową do naprawy do goscia co robi ramy stalowe troche nie ta idea. Znaczy zerknie ale zaproponuje to na czym się zna. Spersonalizowany rower ok ale troche nie ten temat. No chyba że polecamy kupić uszkodzone ramy ktore nam pasują geometrią by na ich wzor zrobic cos swojego...tylko po co jak geometrie są podane na stronie producenta.
Gość chyba z nerwów rzucał tym rowerem, bo inaczej trudno wyobrazić sobie kolizję drogową, która w ten sposób mogłaby się przyczynić do takiego uszkodzenia ramy.
@@bikeshowcc Poruszony temat zainspirował mnie. Napisałem do Rzeszowa i zobaczę, co mi odpowiedzą w sprawie ramy do gravela. Mam nadzieję, że z pozostałymi częściami sobie poradzę i w końcu złoże sensowny rower. Pozdrawiam
Bo takiego nie ma w przypadku aluminium;) Od 50 zł za spaw u spawacza wydechów po parę tysięcy złotych za odbudowę połowy ramy. Jedno i drugie bez gwarancji powodzenia:) W przypadku stali wszystko zależy od tego co się stało, z jakich rurek, co trzeba zrobić. Nie da się tego określić w teorii, to zawsze jest indywidualna wycena.
Nie zgadzam się z opinią pańskiego eksperta sam pracuje w metalu i moim zdaniem rama jest do uratowania . Żeby nie byś gołosłownym Plan działania Wycioł bym uszkodzony odcinek rurki tyko w połowie średnicy tak by można go było wyklepać delikatnie od środka jeśli wygięcie jest w stronę zewnętrzną ramy to była by to zewnętrza strona . Następnie usztywnił bym ramę na płaskiej powierzchni tak by można ją było wyklepać delikatnie od środka do pierwotnego kształtu . Potem dopasował bym odpowiedni kawałek aluminium tak by dokładnie wpasował się w kształt rutki . Jeśli było by to możliwe to mógłbym także spasować dwa kawałki aluminium tak by po połączeniu był trochę dłuższe niż wycięty element . Powiedzmy że wycinam 5cm a wstawiam dwa elementy o długości 4cm każdy .tak by po wsunięciu ich razem były troszkę dłuższe niż wycięty element . To dodatkowo usztywniło by łączony kawałek ramy. Potem spawanie a właściwie to fachowo napawanie . Najlepiej dwa sprawy od środka spawanego elementu na zewnątrz tak by zmniejszyć naprężenia materiału . Potem tylko szlifowanie polerowanie i lakiernik . Radzę skontaktować się z jakimś zakładem specjalizującym się w spawau drobnych rzeczy z aluminium lub metali kolorowych np: meble Napewno jest coś takiego w Krakowie . Mnie naprawa tej ramy zajęła by od 2 do 4 godzin. Tak wstępne to widzę
Panowie czy taka malusieńka dziurka wielkości szpilki ledwo widoczna dla "normalnego" człowieka w miejscu spawu w ramie aluminiowej ramy i "siodełka" w rowerze jest wadą? Nowym rowerze. Czy w jakikolwiek sposób może to wpłynąć na trwałość ramy lub czy woda może dostawać się do środka ramy i coś zrobić? Pozdrawiam.
I dlatego bałbym się używanego roweru karbonowego, bo wyglądać może, taki klejony rower, super, jakby nic nigdy mu się nie stało, a co tam się dzieje w strukturze materiału nie wiadomo. Nie przekonuje mnie zapewnienie, że taki klejony będzie na pewno bezpieczny. Moim zdaniem, nie ma szans, by była taka pewność.
Dlatego dobrze, że są też osoby na tym swiecie, które mogą się wypowiedzieć z perspektywy eksperta i powiedzą z całą pewnością, że naprawione włókno to nie jest tykająca bomba.
Robercie masz wiele racji, nigdy nie masz pewności co do jakości używanego roweru z karbonu ALE też nie ma pewności co do używanego roweru w ogóle. To jest odwieczny dylemat zakupu używanego roweru, nigdy nie wiadomo co się tam w ogóle wydarzyło i nie ma tu znaczenia z czego ten rower jest. Siedzę w kompozytach w sumie od dzieciaka, rowery z węgla są fajne, ale nie są to kompozyty wysokiej jakości (porównuję to z tym z czym mam do czynienia zawodowo w lotnictwie ). Nie brzmi to zachęcająco, ale! jest to jakość wystarczająca! Karbonowe ramy są łatwe w naprawie, ponieważ technologie są proste. Według mnie, jeżeli naprawa jest przeprowadzona zgodnie ze sztuką to nie ma się czym martwić. Dużo bardziej bałbym się naprawianego aluminium. Oczywiście co nowy rower to nowy, ale i w tych zdarzają się przecież reklamacje z powodu pęknięć ramy, i to nie tylko w przypadku karbonu.
@@kamiliwankiewicz1800 Tylko mając rower ze karbonu sprzedający może naprawiając go ukryć przed Tobą poważniejsze zdarzenie, które miało miejsce. W wypadku alu i stali raczej to nie jest możliwe. Przykładem jest omawaiany Spec. Każdy jednak ma prawo robić co chce. Ja roweru karbonowego, używanego od nieznanej osoby nie kupię, ale nikomu też przeszkód by to czynić nie robię 😉
No i zrobili tak, żeby kupić od nich nową ramę. Poszukałbym jeszcze kogoś, kto naprawia rurki alu nie twierdzę, że się da ale przecież to nie prom kosmiczny.
Film o niczym niestety. Mógłby się nazywać „prezentacji twórcy nowego projektu”. Spodziewałem się, że chociaż przedstawiony będzie kosztorys, albo majster opowie o projekcie takiej ramy, która po naprawie jeździ już n-ty sezon. Zero konkretów.
Ale kosztorys czego?:> Możemy bez problemu powiedzieć, że taka naprawa to od 300 zł do 10 000, tylko nic nikomu to nie da. Każda naprawa i każdy proces to kwestia totalnie indywidualna - zależy co jest uszkodzone, z jakiego stopu, jaki element, co właściciel chce z tym zrobić. Niestety - to nie jest typ usługi jak wulkanizacja opony.
🤖 Jeszcze więcej materiałów na Instagramie->>>instagram.com/bikeshow.cc/
🤖 Nasze trasy i treningi na Stravie->>>www.strava.com/athletes/4094495
Więcej filmów z takimi szpecami od roboty!
Naprawdę rewelacyjny fachowiec, który wie co z czym się je. Janku oby więcej filmów w takiej tematyce z tak pozytywnymi ludźmi. Czekam z niecierpliwością na Twój projekt 😁
Świetny materiał. Też jestem zdania, że najwyższy czas zacząć naprawiać a nie tylko produkować.
Akurat wczoraj członkowie zarządów ponad tuzina marek rowerowych, od BMC przez Schwalbe po Raphę i Specialized, ogłosili list otwarty z okazji szczytu COP26, a w nim znalazła się taka krytyczna refleksja nt. pędu branży, by wypuszczać coraz to nowsze innowacje, zamiast tworzyć produkty umożliwiające ich wieloletnie użytkowanie oraz recyrkulację materiałów:
We operate in a linear economy that doesn't place value on the recirculation of materials, and too often, our customers are left with incompatible and redundant parts and products.
We recognise the enormity of the challenge of meeting the UN Paris Agreements’ targets, and we will only be able to do so if we innovate together to:
- Reduce emissions related to production
- Create products that will last longer
- Work with customers on maintenance and lifetime extension
- Develop a closed loop system to recover materials
Jeśli chcecie sprawdzić czy spoina jest peknieta a rama jest z aluminium to najprościej i najtaniej użyć penetrantow. Są do kupienia w prawie kazdym sklepie spawalniczym.
Pozdrawiam
Jeszcze tańszy stary warsztatowy sposób to olej i kreda. Odnośnie odsłaniania spoiny nie należy szorować zbyt mocno papierem lub szczota. Lepiej użyć chemii bądź piaskowania lub śrutowania. Szorowanie może zatrzeć pęknięcie.
Panowie jak chcecie sprawdzić spoiny i samą ramę pod kątem pęknięć to istnieją odpowiednie do tego metody. Badania nieniszczące połączeń spawanych (NDT) w tym przypadku jeżeli jest podejrzenie pęknięcia to można penetrantami (PT) lub radiografia (RT) ew. któraś z metod ultradźwiękowych (UT). Co do spawania aluminium to jak najbardziej można tylko potem taką ramę trzeba wstawić do pieca i wykonać odpowiednią obróbkę cieplna, ewentualnie liczyć się ze spadkiem wytrzymałości w strefie wpływu ciepła (nie w samej spoinie) o jakieś 20-30%
Dodałbym jeszcze to że Pan powinien usunąć lakier nie papierem ściernym bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo że zamknął ewentualną rysę - pęknięcie.
Potwierdzam że badaniem PT jesteśmy w stanie zbadać takie złącze lub materiał. RT jest drogie w wykonaniu.
Aha no i zapomniałem dodać ze pęknięcie może być całkowicie niewidoczne w momencie kiedy konstrukcja jest nieobciążona, a otwiera się dopiero pod działaniem odpowiedniej siły
Dobrze kolega prawi! Szybkie PT i byłoby wszystko jasne. Szukanie pęknięć na oko jest mało skuteczne!
Ciekaw jestem jak Ci docelowo się ta rama stalowa, robiona na wzór geometrii tego Speca, będzie podobała. Inna w końcu będzie charakterystyka, elastycznośc tego roweru, inna waga. Ciekawa zabawa:)
Byłem w Rzeszowie , piękne miasto.
Panie Janie, dzięki za materiał. Oni robią, mowa o Karamba, cudeńka na kółkach. To poddało mi pewien pomysł na przyszły rok. 😀
Filmik super , fajny gość , pomijając totalnie ,źle sprawdzone potencjalne pęknięcie, to reszta super
A co z ramą tytanową ? Czy jest ona tak samo podatna jak rama stalowa ? Po drugie jaki koszt takiej stalowej ramy na wzór Allez’a Specialized i ile ona waży względem karbonu i aluminium ? Ps super odcinek
Kurcze chyba bym nie jeździł na takiej ramie ale ja to strachliwy jestem. Pomysł ze stalową ramą świetny i już gotowy odcinek kiedy dojdziemy do litery S.
TAK NAPRAWDĘ to fajny ten Karramba, dobrze mu z oczu paczy ;))) A tak serio to mega projekt, otwierajacy nowe mozliwosci personalizacji roweru, calkowicie inny poziom! POZDRO
Dzieki za odcinek. Jak strzeli mi zintegrowany hak w mojej stalówce będę wiedział gdzie się udać. Może zmienię nawet mocowanie koła na sztywne osie 😊👍
Lubię alu dobrej jakości, ten Allez jeździłby lata! widać, ze jest został po prostu uszkodzony przez poprzedniego gościa. Mam Cannondale Caad 13 i jeśli ktoś szuka dobrych alu szosówek to chyba tylko Caad i Allez.
Kiedyś podczas dosyć mocnej gleby noga weszła mi pomiędzy kolo a rurkę tylnego trójkąta i właśnie tak to wygladalo jak tu
A noga też jak ta rurka tylnego trójkąta? 🧐
@@krzyzuuu złamać się nie złamała ale ze stopą do tej pory mam problemy a to już 2 lata od tej sytuacji
Tak naprawdę 🤣, podobał mi sie materiał 😂
Mega koleś!!!
No tak jak mówiłem że da rade
czyli diagnoza taka jak sądziłem, ale widzę że od samego początku był pomysł z tą ramą stalową i widelec z allez ;P, ja bym chyba jednak próbował ratować tą ramę, wyciąć obydwie rurki żeby było symetrycznie i wspawać zwykłe, oryginału już nie będzie przypominać ale wyglądało by estetycznie
Aj Karrambaaaaaa!!! Weltklasse projekty.
Ile waży orientacyjne taka rama stalowa, którą chcesz zbudować?
W końcu znalazłeś rower dla siebie. W specu R
Rozgięty trójkąt, czyli jeszcze szersze opony. Od razu zamów dodatkowe mocowanie na bidon. Będzie raj🙂.
Tylko żeby były pełoprawne. Te bezprawne trzeba zalegalizować. Nowomowa rowerowa bksh.
Bardzo fajny odcinek :) dzięki 👌
b.dobry materiał.... wnioski się same nasuwają..
Początek wygląda zabawnie, większość filmików się wydzierasz do kamery bo nagrywasz w trakcie jazdy, a tu nagle mówisz cicho i spokojnie jak w kościele, widać że Cię to męczy :D
Ostatnio się złapałem na tym, ze z przyzwyczajenia do nagrywania w plenerze i podczas jazdy to za każdym razem mówię za głośno do mikrofonu krawatowego/studyjnego😄
Już czuje ze mój rondo Rut ST1 idzie w górę 😁
bardzo ciekawy materiał
Dlatego się cieszę, że mam stalowego eskera :)
Ciekawy odcinek. Od dłuższego czasu myślę nad swoim projektem ramy. Na pewno się odezwę do chłopaków i pomyślimy :)
Polecam, jeżdżę od marca na alu ramie spawanej na zamówienie, choć nie w Rzeszowie. Rama jest wykonana w jakości niedostępnej zwykle u producentów masowych.
@@zdyboo Gdzie spawałeś ramę? Może będzie bliżej bo do Rzeszowa mam 300km. Jaki koszt takiej zabawy ?
@@baki4803 We Wrocławiu u Hultaja. Tyle, że obecnie robią tylko ramy stalowe. Naczekałem się sporo, bo zleciłem w październiku, a ramę dostałem pod koniec lutego, ale warto było. Za frameset alu rama i w pełni węglowy wideł, plus zacisk tylnego koła, plus dodatkowy hak, plus stery zapłaciłem ok. 2,6 tys. zeta.
@@zdyboo Chcę właśnie stalówkę, aluminium już mam :) Spodziewałem się takiej kwoty za samą ramę. To zdziwiłeś mnie pozytywnie
@@baki4803 Tylko ja cenę ustalałem rok temu, teraz może być drożej. Kupił, nie kupił, zapytać warto. Najlepiej w kilku firmach i sobie wybrać to co będzie najbardziej pasowało.
Swego czasu na rynku były ramy alu z elemantami carbonu, chyba nawet w widełkach tylnich. Nie dałoby się tam wkleić rurki carbonowej?
Bardzo ciekawy komentarz , miałem jedna ramę Właśnie z takim rozwiązaniem ze tylne widełki były z karbonu. Trzeba pojechać do jakiegoś specjalisty od karbonu.
Z pewnością by się dało
Na jaką kwotę została by wyceniona wymiana takiej rurki?
Jak Ci Janku tak dobrze na tej ramie Speca, i jeśli używasz w zimie trenażera, to świetnym pomysłem jak ją można byłoby wykorzystywać, i tym samym uratować, jest jej użycie właśnie do trenażera. Ja właśnie tak bym uczynił. Niebezpieczeństwa używania jej, które jest na szosie, w tym wypadku nie będzie, a pozycja do trenowania bardzo wygodna.
No dobra, to kupuję drugą taką ramę Allez Sprint, uszkodzoną z dobrą rurką tylnego trójkąta, wycinam i chcę wspawać, da się w końcu, czy się nie da, bo tak średnio to było powiedziane jeśli chodzi o alu. Ta rama powstała z myślą o kryteriach ulicznych, jeśli mnie pamięć nie myli, bo jest tania, teoretycznie częste gleby powinna nieźle znosić, a jak się rozpadnie to nie szkoda tych 1.5tys. euro na nową. Może można upolować drugą taką uszkodzoną, za jakieś grosze, choćby za granicą?
Tak, jak dla mnie też brakowało tematu odpuszczania ramy po spawaniu.
Ale ta rama nijak nie jest tania - w tej chwili frameset kosztuje 7-8k. Jest w dodatku produkowana w bardzo małej ilości, więc używanych na rynku jest BARDZO mało, używanych i uszkodzonych w zasadzie nie ma. To o czym mówisz jest w teorii wykonalne, w praktyce nie da się tego zrobić, bo nie ma tych ram i finalnie całość wyjdzie Cię więcej niż zakup nowej, albo zakup innej, dobrej, karbonowej ramy:)
Jestem ciekaw czy dałoby się wykonać na zamówienie ramę pod napęd Pinion i do tego full suspension. Hardtaila pewnie jest dużo łatwiej zrobić
Polska górą 👍
Czy bedzie kontynuacja dot. tego co omowiles na koncu (wlasciwie czego oczekiwalem po tym filmie) na temat ram stalowych, ich wlasciwosci etc? Bo nie ukrywam ze po to glownie ogladalem ten odcinek, a tylko w podsumowaniu wspomniales, ze rozmawiales na ten temat, ale co sie dowiedziales juz sie nie podzieliles)
Jeździłem na ramach stalowych, aluminiowych i karbonowych. Stal pęka, karbon pęka, aluminium się gnie. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zdecydowanie aluminium, jeśli chodzi o obróbkę przy produkcji to zdecydowanie aluminium i stal, jeśli chodzi o wagę ramy, zdecydowanie karbon. Łatwo jest naprawić stal i karbon, aluminium trudniej, ale też się da. Największy komfort - moim zdaniem daje jazda ramą stalową na karbonowych kołach, z karbonową sztycą. Największe bezpieczeństwo daje rower aluminiowy. Każdy rower powinien mieć mostek i korby aluminiowe.
Czym się tak naprawdę różnią niby firmowe koła karbonowe od tych sprzedawanych przez polskie firmy? Nie wiem czy kupić coś od dt swiss w aluminium czy dwa razy droższe karbonowe koła - żaden ze mnie zawodnik, a i może takiej różnicy nie odczuje?
@@andredo4880 nie ma czegoś takiego jak polskie carbonowe koła. Masz koła z Azji z naklejka lokalnej firmy, plus marża za gwarancje, którą oferują. Dobre aluminiowe DT Swiss do szosy to koszt około 3000. Rzuć okiem na ofertę light bicycle, myśle, ze za tyle będziesz miał kompletne koła na bardzo dobrych obręczach z węgla.
Co jest bezpiecznego w aluminium?
Też upraszczasz. Firmy które w Polsce sprzedają dużo (i od dłuższego czasu) składanych przez siebie kół (Evanlite, Dandy Horse nie wiem czy też nie Falcon) nie kupują już na obecnym etapie "gotowych" produktów na które tylko naklejają swoje naklejki, a produkują zaprojektowane przez siebie obręcze na wynajmowanych im przez fabrykę w Azji (Tawjan) liniach. Jest to jednak istotna różnica od kupowania gotowca z katalogu;)
Bartek to ma fach w łapie. Planowałem u niego mufę suportu w tytanowej ramie jakieś dwa lata temu. Przed zabiegiem kasowało łożyska jak głupie. Po planowaniu jak ręką odjął.
To jakieś Podkarpackie Centrum Chorób Rowerów? Mam wrażenie że widzę na filmie rowerowego Zbigniewa Religę 😉
Panie, jeździć i obserwować. Ale z głową jak zawsze.
Miałem przyjemność jechać na rowerze z ramą od Pana Karamby 🚲 i krótko mówiąc jest to dzieło sztuki
Był to rower MTB
Gięcie rurek tylnego trójkąta obłędne podobnie jak detale, chociażby idealnie gładkie spawy
A co do ram stalowych to jeżdżę rowerem na stali Columbusa i jeśli chodzi o komfort i przyjemność z jazdy to mogę beż wahania polecić
Ja b zrobiłem z tej ramy dekoracje, odciął ten uszkodzony element i powiesiłem na ścianie w przedpokoju i dodałem korby jako wieszak, a do środka główki ramy dodałem sliatla i było by epicko. Rozciąłem siodło na pół i naniby pół siodła wmurowane w ścianie. Kombinacji jest masa
Odcinek wartościowy merytorycznie co do ram stalowych. Tylko nie rozumiem dlaczego rower z aluminium ogląda gość od stalowych. Trzeba znaleźć speców od alu.
Fajnie będzie w końcu zobaczyć na Twoim kanale ramę pospawaną na zamówienie 🙂Rurkę można uformować a na miękkim spawie bez problemu wytrzyma. Przecież się ją odpręża w piecu później i na końcu lakieruje. Biorąc pod uwagę cenę ramy zdecydował bym się na twoim miejscu na naprawę. Akurat kolega Karamba słynie z co prawda nie taniej ale bardzo porządnej roboty.
A wycięcie uszkodzonej rury oraz tej po drugiej stronie i wstawieni dwóch nowych symetrycznych, okrągłych rur 🤔. Wtedy pracować będą tak samo.
Również o tym pomyślałem. Warte rozważenia.
czekam na M jak malowanie ramy :)
Wyciac rure z innej ramy w miare podobnej i wspawac. Jezeli to teraz jezdzi, nie ma pekniec, to olac temat i jezdzic dalej, proba prostowania moze byc gorsza opcja, wtedy jesli nie peknie nalezaloby ja wzmocnic np wiekszym przekrojem czy stalowym elementem, mega druciarstwo...
Jaka jest różnica wagowa ramy stalowej i nowoczesnej aluminiowej?
Proponuje następny temat B jak bezpieczeństwo na rowerze i jego granice.
Nie wiem dlaczego nie było nic mowy o rodzaju aluminium z którego została wykonana rama, Np takie aluminium: 6061 z którego bardzo często robione są ramy (i w tym przypadku najprawdopodobnie takie jest) po zespawaniu wymaga obróbki termicznej. Cała rama powinna być wygrzana w piecu, jeżeli tego nie zrobimy rama obok spawów traci swoje właściwości, z tego co pamietam traci około 50% wytrzymałości. Z kolei aluminium 7005 uzywane w tanich ramach nie wymaga obróbki termicznej.
Zważyłeś ten rower? Ciekawe, jak wyjdzie porównanie wagi aluminium - stal.
Plus minus 700-800 gram na niekorzyść stali. Warto dołożyć te pare dekagramów. To są rury columbusa są mega sztywne
mozna prosic o namiar na pana mechanika
Jak miałem podejrzenie że pęka mi górny spaw na tylnym trójkącie to w nocy wsadziłem mocne źródło światła i zasłoniłem od góry ile się dało..... Światło było widać przez szczelinę i rama poszła na śmieci (amelinowa). Karbon naprawiałem w szosie i jedynym "minusem" może być to że w tym miejscu inaczej pracuje (jest twardsza). Bezpiecznie śmigam i problemu nie ma.
Są plusy dodatnie i plusy ujemne: przez to skrzywienie wejdzie szersza guma :D
Szersza z jednej strony;D
Jaka może być różnica w wadze tej oryginalnej alu a zrobionej na wzór stalowej?
Dużo zalezy od tego, jakie rurki. Ja nie ukrywam, że chcę podejść zdroworozsądkowo do kosztów, więc może być nieco ciężej, bo Allez jest dość lekką ramą. Ale finalnie - zobaczymy;)
Czy w karambie można zamówić sobie ramę tytanowa
Pytanie zasadnicze: dlaczego pierwszy właściciel nie skorzystał z legendarnej gwarancji Speca i nie wymienił ramy na nową ?
W jaki sposób właściciel roweru po dzwonie/rozjechaniu go samochodem miałby korzystać z gwarancji?
Zastanawia mnie czemu poprzedni właściciel nie skorzystał z „ lifetime warranty “ od Speca, oczywiście jeśli był pierwszym właścicielem tego roweru. Pozdrawiam :)
Już druga osoba o to pyta więc daje mi to do myślenia, że faktycznie wiele osób tego nie ogarnia - jak właściciel miał skorzystać z gwarancji po rozjechaniu ramy samochodem/dzwonie?:) Gwarancja to nie jest ubezpieczenie:)
To nie jest kwestia nie ogarniania, ja doskonale wiem jakie są różnice.
Ta odpowiedz daje do myślenia, że wiele spraw w zależności od kraju jest załatwiane zupełnie inaczej :)
Tutaj musiałby być jakiś crash replacement, ale nic mi nie wiadomo o tym, żeby główni producenci rowerów oficjalnie taką usługę oferowali. Chociaż coraz częściej pojawia się np. przy odzieży, cześciach (jak chociażby koła).
czemu nie wymiana samej rury sterowej tylko całego trójkąta ?
Jakiej rury sterowej?
Szkoda że o ramach tytanowych nic. Jestem ciekaw jak to się naprawia, czy to się łamie???
Cześć Jan👍🚵🏻♂️☕️
Tak naprawdę every fuckin' second! :-)
Sprzedający nie powiedział co się stało z tym rowerem?
Jest różnica między spawaczem a spawalnikiem Spawacz pospawa wszystko, ale osoba która zna sie na tym wie ze stop ma znaczenie Wytne pispawam i pęknie D9brze ze trafiłeś na osobę ktora zna sie na technologi spawania a nie spawacza. Po szlifowaniu lakieru mozna wytrawić miejsce. Jesli jest pekniecie wyjdzie Sa to "proste metody diagnozy"
A pytanko mam Naprawia mi ramę Garego Fishera
Panie węz wyjmij koło nadepnij w tym miejscu wyprostuj dodatkowo wzmocnić i wspawać dodatkowy element . Jak ma isc na śmietnik to nie pójdzie .
👏👏👏🚴👍
Trochu nie tego oczekiwałem. Zatachac rame aluminiową do naprawy do goscia co robi ramy stalowe troche nie ta idea. Znaczy zerknie ale zaproponuje to na czym się zna. Spersonalizowany rower ok ale troche nie ten temat. No chyba że polecamy kupić uszkodzone ramy ktore nam pasują geometrią by na ich wzor zrobic cos swojego...tylko po co jak geometrie są podane na stronie producenta.
Gość chyba z nerwów rzucał tym rowerem, bo inaczej trudno wyobrazić sobie kolizję drogową, która w ten sposób mogłaby się przyczynić do takiego uszkodzenia ramy.
Mamy teorię pt. garaż, cofanie i samochód z hakiem;]] Ale z drugiej strony jest tych kilka śladów na całej ramie, więc coś więcej musiało się dziać.
@@bikeshowcc
Poruszony temat zainspirował mnie. Napisałem do Rzeszowa i zobaczę, co mi odpowiedzą w sprawie ramy do gravela. Mam nadzieję, że z pozostałymi częściami sobie poradzę i w końcu złoże sensowny rower. Pozdrawiam
Zabrakło mi przedziału cenowego naprawy ram.
Pozdrawiam
Bo takiego nie ma w przypadku aluminium;) Od 50 zł za spaw u spawacza wydechów po parę tysięcy złotych za odbudowę połowy ramy. Jedno i drugie bez gwarancji powodzenia:) W przypadku stali wszystko zależy od tego co się stało, z jakich rurek, co trzeba zrobić. Nie da się tego określić w teorii, to zawsze jest indywidualna wycena.
Widziałem ten rower na OLX I się zastanawiałem ile będzie kosztować naprawa.
Ile kosztował?
@@BIKE-PLUS w sumie to nie pamiętam okładnie ale chyba 1700
@@marcindruzgala To spoko cena, pewnie do zbicia jeszcze . Dzięki!
Nie zgadzam się z opinią pańskiego eksperta sam pracuje w metalu i moim zdaniem rama jest do uratowania .
Żeby nie byś gołosłownym
Plan działania
Wycioł bym uszkodzony odcinek rurki tyko w połowie średnicy tak by można go było wyklepać delikatnie od środka jeśli wygięcie jest w stronę zewnętrzną ramy to była by to zewnętrza strona .
Następnie usztywnił bym ramę na płaskiej powierzchni tak by można ją było wyklepać delikatnie od środka do pierwotnego kształtu .
Potem dopasował bym odpowiedni kawałek aluminium tak by dokładnie wpasował się w kształt rutki .
Jeśli było by to możliwe to mógłbym także spasować dwa kawałki aluminium tak by po połączeniu był trochę dłuższe niż wycięty element .
Powiedzmy że wycinam 5cm a wstawiam dwa elementy o długości 4cm każdy .tak by po wsunięciu ich razem były troszkę dłuższe niż wycięty element . To dodatkowo usztywniło by łączony kawałek ramy.
Potem spawanie a właściwie to fachowo napawanie . Najlepiej dwa sprawy od środka spawanego elementu na zewnątrz tak by zmniejszyć naprężenia materiału .
Potem tylko szlifowanie polerowanie i lakiernik .
Radzę skontaktować się z jakimś zakładem specjalizującym się w spawau drobnych rzeczy z aluminium lub metali kolorowych np: meble
Napewno jest coś takiego w Krakowie . Mnie naprawa tej ramy zajęła by od 2 do 4 godzin. Tak wstępne to widzę
Spaw a spoina to tak różniąca jak nie przymierzając kosmonauta i astronauta
Wszystko można. Nie takie zwłoki łebkom na aledrogo się sprzedawało😂🤣😆.
Panowie czy taka malusieńka dziurka wielkości szpilki ledwo widoczna dla "normalnego" człowieka w miejscu spawu w ramie aluminiowej ramy i "siodełka" w rowerze jest wadą? Nowym rowerze. Czy w jakikolwiek sposób może to wpłynąć na trwałość ramy lub czy woda może dostawać się do środka ramy i coś zrobić? Pozdrawiam.
I dlatego bałbym się używanego roweru karbonowego, bo wyglądać może, taki klejony rower, super, jakby nic nigdy mu się nie stało, a co tam się dzieje w strukturze materiału nie wiadomo. Nie przekonuje mnie zapewnienie, że taki klejony będzie na pewno bezpieczny. Moim zdaniem, nie ma szans, by była taka pewność.
Dlatego dobrze, że są też osoby na tym swiecie, które mogą się wypowiedzieć z perspektywy eksperta i powiedzą z całą pewnością, że naprawione włókno to nie jest tykająca bomba.
@@ukaniex Hmm, a gdzie ta wypowiedź eksperta? 😉
Robercie masz wiele racji, nigdy nie masz pewności co do jakości używanego roweru z karbonu ALE też nie ma pewności co do używanego roweru w ogóle. To jest odwieczny dylemat zakupu używanego roweru, nigdy nie wiadomo co się tam w ogóle wydarzyło i nie ma tu znaczenia z czego ten rower jest. Siedzę w kompozytach w sumie od dzieciaka, rowery z węgla są fajne, ale nie są to kompozyty wysokiej jakości (porównuję to z tym z czym mam do czynienia zawodowo w lotnictwie ). Nie brzmi to zachęcająco, ale! jest to jakość wystarczająca! Karbonowe ramy są łatwe w naprawie, ponieważ technologie są proste. Według mnie, jeżeli naprawa jest przeprowadzona zgodnie ze sztuką to nie ma się czym martwić. Dużo bardziej bałbym się naprawianego aluminium.
Oczywiście co nowy rower to nowy, ale i w tych zdarzają się przecież reklamacje z powodu pęknięć ramy, i to nie tylko w przypadku karbonu.
@@kamiliwankiewicz1800 Tylko mając rower ze karbonu sprzedający może naprawiając go ukryć przed Tobą poważniejsze zdarzenie, które miało miejsce. W wypadku alu i stali raczej to nie jest możliwe. Przykładem jest omawaiany Spec. Każdy jednak ma prawo robić co chce. Ja roweru karbonowego, używanego od nieznanej osoby nie kupię, ale nikomu też przeszkód by to czynić nie robię 😉
@@EverydayMaverick to jest właśnie ryzyko kupowania używanego roweru w ogóle.
Wiedzialem ze sie nie da tego naprawic, takie ,,rowery" to jedynie w cenie osprzetu sie kupuje.
Sa goscie ktorym gdy dasz dwie metalowe kulki to jedna zgubia a druga zepsuja. Takim gosciom 'pękają ramy'.
Po kopciuchu w tle, widać że nie Kraków
No i zrobili tak, żeby kupić od nich nową ramę. Poszukałbym jeszcze kogoś, kto naprawia rurki alu nie twierdzę, że się da ale przecież to nie prom kosmiczny.
Za chęć sprzedaży takiej ramy to do paki
A co jest złego w sprzedawaniu uszkodzonej ramy nie ukrywając faktu, że jest uszkodzona? Samochodów po stłuczce też nie wolno sprzedawać:>
Film o niczym niestety. Mógłby się nazywać „prezentacji twórcy nowego projektu”. Spodziewałem się, że chociaż przedstawiony będzie kosztorys, albo majster opowie o projekcie takiej ramy, która po naprawie jeździ już n-ty sezon. Zero konkretów.
Ale kosztorys czego?:> Możemy bez problemu powiedzieć, że taka naprawa to od 300 zł do 10 000, tylko nic nikomu to nie da. Każda naprawa i każdy proces to kwestia totalnie indywidualna - zależy co jest uszkodzone, z jakiego stopu, jaki element, co właściciel chce z tym zrobić. Niestety - to nie jest typ usługi jak wulkanizacja opony.
Panie, nie pomalujesz. To jest amelinium. 😀
Czy jest to odcinek o polskim uczciwym katopisoludku ? Nieogarniam, o co tutaj chodzi ?
Chyba Ci się filmy pomyliły 🤣
a co to jest,,katooopisooooludkuuuu,,
@@adamlewicki9836 Janisz jest fanatykiem Tuska albo Korwina