Żegluga śródlądowa w Polsce - droga donikąd

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น •

  • @krzysztofkwiatkowski1667
    @krzysztofkwiatkowski1667 3 ปีที่แล้ว +55

    Gratuluję, Piotrze, pasji, jakości materiałów, zasięgu i wsparcia. Śledzę Cię (i wspieram) prawie od początku i pod Twoim wpływem zmieniłem o 180° swoje zapatrywania na ochronę rzek, hydroenergetykę, ochronę przeciwpowodziową i zapobieganie suszy. Tak trzymaj!

    • @yodason1717
      @yodason1717 ปีที่แล้ว +5

      Hmm krytyka , krytyka i zero proponowanych rozwiązań choćby z świata ....świat nie kończy się na eurokołchozie !. Dostrzegam następnego fana pudrowania zapuszczonych rzek przede wszystrkim Wisły programami typu Natura 2000 . Bardzo płykie podejście do tematu wrecz schematyczne dodtakowo rachinek ekonomiczny sprzed 20 lat. Szybkość dostawy w 24 h 1? :):):) Brak omówienia rodzajów statków i barek śródlądowaych ich tonazu i wymiarów, napędów :) Postęp jest ogromny w tej materii a co pokazują rachunki ekonomiczne mniejsze jednostki znaczy lepsze / wydajniejsze o czym lobby wielkich armatórów nie chce słyszeć :) Ponadto po choćby niderlandach widać jak ogomne wpływy do kas miast przynosi turystka śródlądlodowa takze dla tych w głebi lądu. Pomijam już kwestie militarne nadal cieki wodne stanowią świetną linię obrny i kanalizują działania wroga i ich przewidywalność a jeszcze jedno po dunaju płynął w tej chwili barki wyładowane czołgami itp. :) Ale dam twórcy zadanie niech policzy jaki koszt trnasprtu 8 tirami 40" konteneró a jaki jest koszt barką typu katamaran z własnym napędem na 8 tego typu konternów na trasie Kraków - Gdańsk uwzględniają ze Wisła ma jedynie tor wodny udrożniony o głebokości 2 m :)? I jesczszce jedno w Chinach jednym z najbardziej ekologicznch wbrew narracji euro nazi bolszewków z Brukseli/Berlina kraju na świecie trwają ogomne inwestycje w kanały nawet równoległe do rzek który od wspomanianych w/w mają także role zbiorników queasi retencyjnych i nawadniających utrzymując wodę słodką na śródlądziu jak w największym stopniu a nie odprowadzaniu do mórz/ocenaów

    • @pietruszka509
      @pietruszka509 ปีที่แล้ว

      @@yodason1717 sklej nos

    • @yodason1717
      @yodason1717 ปีที่แล้ว

      @@pietruszka509 :) spizgana/ny?

    • @TheJacekr
      @TheJacekr 4 หลายเดือนก่อน

      Co to zapuszczone rzeki?

    • @portbankok
      @portbankok 16 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @yodason1717 jak to takie niksie koszty to czemu te barki nie pływają? ludzie są tak głupi ze nie potrafią dostrzec i zrobic biznesu? a może to żaden interes i łatwiej pisać bzdury niż sprawdzić jak to naprawdę wygląda?

  • @marekbosak7508
    @marekbosak7508 3 ปีที่แล้ว +31

    Bardzo dobrze że ktoś porusza takie tematy! Wiele osób nie ma o nich pojęcia, pzdrw

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน +1

      szkoda że ten, co porusza też niestety nie ma pojęcia...

  • @rnghwdbcs
    @rnghwdbcs 3 ปีที่แล้ว +13

    Nie ujmując nic głównej tezie, "stworzenie modelu hydrologicznego Wisły" brzmi jak jedna z sensowniejszych części całego tego projektu :)

  • @portbankok
    @portbankok 3 ปีที่แล้ว +31

    Odra jest dobrym przykładem bo ma duże tradycje żeglugowe. Zacznijmy od transportu ponadgabarytowego, który ma się się dość dobrze, w zeszlym roku nawet rekordowo np trwała duża akcja przewozu olbrzymich generatotrów lub innych części, bez najmniejszych kłopotów zadanie zrealizowano. Kapitanowie czekali na dobre warunki i wozili. Sa tacy, którzy twierdzą, a mają wiedzę, że tak dobrego roku w tej materii jak ubiegły nie było od dawna. Więc się jednak da bez tych wszystkich inwestycji. Jest jeszcze transport węgla. Wrocławska elektropciepłowania potrzebuje jego regularnych dostaw. Mimo że Odra jest na odcinku Śląsk- Wrocław rzeką już skaskadyzowaną, wydaje się więc że barki powinny śmigać, bo warunki są zawsze, no i są podobo takie tanie. Ale jakoś nie pływają, a węgiel wozi się koleją i mimo kompletnej drogi wodnej, przeobrażonej rzeki, regularnym dostawom, ect i wielkich biznesów łodziarskich jakoś nie widać. Dolna Odra również pływa. bezproblemowo, choćby regularny Bielinek ze żwirem do Szczecina i kierunek Szczecin- Berlin. Wszystko jest tylko pływać. Kto zna realia wielkich pieniędzy w to nigdy nie włoży.. Tyle że w planach przecież nie o żeglugę chodzi, a o lanie betonu.

    • @melanzwkuchni4393
      @melanzwkuchni4393 2 ปีที่แล้ว +4

      Żegluga śródlądowa w Polsce się nie rozwinie przez najbliższe dekady, bo jest zbyt silne lobby tirowców. Oni mają świetny wpływ na rządzących. Pan ekolog w tym filmiku brzmi jak naczelny lobbysta branży.

    • @MrMessiah44
      @MrMessiah44 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@melanzwkuchni4393Pan podaj twardego liczby i statystyki. Obal to argumentami bo bez tego to to co napisales jest zwyklym pierdololo.

    • @melanzwkuchni4393
      @melanzwkuchni4393 5 หลายเดือนก่อน

      @@MrMessiah44 ale co mam Ci obalić i jakimi liczbami? Chyba sam coś obaliłeś przed napisaniem.

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 2 หลายเดือนก่อน

      @@MrMessiah44 masz tu kilka liczb: jedna barka wioząca 1000 t ładunku (ok 20-30 kontenerów) ma 1 silnik diesla 300km. żeby przwieźć tą samą ilość kontenerów trzeba albo 20-30 tirów (każdy ma silnik 300KM) albo 1 pociąg (typowa lokomotywa spalinowa ma ok 1400kW) czego ekolodzy nie mogą tutaj zrozumieć??? TAK, JEST TO NAJTAŃSZY I NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNY TRANSPORT!!!

    • @piotrhurej6422
      @piotrhurej6422 8 วันที่ผ่านมา

      Dlaczego we Wrocławiu zlikwidowano w 2002 Technikum Żeglugi Śródlądowej? Dlatego barki nie pływają. Jak wygląda stan barek i statków transportowych? Dlaczego zamykano i niszczono Polski przemysł stoczniowy? Kto na tym zyskał, kto stracił. Gdzie wykwalifikowana siła robocza szukała pracy? Czy nie w Hamburgu czy Devonport?

  • @michaltab688
    @michaltab688 3 ปีที่แล้ว +21

    Wygonił cię ochroniarz ? myślę że to dobra miejscówka dla pana Audytora th-cam.com/users/audytobywatelski :)

    • @andrzejduda2618
      @andrzejduda2618 2 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie, też się zastanawiałem gdzie tam jest zakaz wywieszony, i czy przeganiali tylko z obiektu czy z ulicy też

    • @motoriderkk
      @motoriderkk ปีที่แล้ว +1

      Sam teren obiektu często jest planem do filmów i seriali, pan ochroniarz wniósł się na wyżyny intelektu

  • @grzegorzrutkowski1733
    @grzegorzrutkowski1733 2 หลายเดือนก่อน +3

    I tu się kierunkowo zgadzam. Aczkolwiek część argumentów, to niestety czysty populizm (o tym, że na drogach wodnych zarobią "przyjaciele królika"). Przecież to populistyczny slogan, który można rzucić do każdego działania państwa. Więc to ma się nijak do oceny tego działania.
    Zgadzam się z aspektem ekologicznym, który Pan podnosi. Jednak tutaj kluczowa nie jest ekologia, tylko zasoby wody słodkiej PL oraz tzw. "stopa zwrotu". Szkoda "przepalania" kasy na "użeglowienie" Wisły, Bugu czy Sanu. Ważniejszy Atom, CPK, terminale kontenerowe i kolej. A dla wód polskich powinno być mniej ważne niż poziom wód gruntowych i zabezpieczenie przeciwpowodziowe.
    Żegluga śródlądowa to inwestycje na poziomie Przekopu Mierzei Wiślanej. Fajne, ciekawe, jednak gospodarczo znaczące tylko dla Województwa, nie państwa. Co nie znaczy, że państwo nie powinno w coś takiego inwestować. Jednak nie powinno robić z takiej inwestycji priorytetu. I nie powinno się czegoś takiego robić wszędzie, gdzie można coś takiego zrobić.
    By była jasność, żeglugę można rozwijać. To można zrobić na Odrze. Z uwagi na działania realizowane "za Niemca", na przełomie XX-XIX w. (głównie roboty ziemne), które można wykorzystać. Do tego ogólne uwarunkowania tej rzeki (połączenia z centrami produkcyjnymi, ogólnie jej szerokość, głębokość, rolnictwo w zlewisku itd.). Do tego jest względnie "podpięta" pod infrastrukturę RFN, która posiada rezerwę w transporcie (która generalnie zdycha stopniowo od 1945 r.). Jeszcze z uwagi na potencjał rozbudowy Świnoujścia. Jednak żegluga na Odrze tylko jako jeden element transportu intermodalnego, a nie jego główny element (Odra to nie Ren, i nawet jak byśmy wydali dziesiątki mld PLN, Renem nie będzie). To sprawia, że można inwestować w Odrę. Jednak te działania na Odrze powinno poprzedzić zabezpieczenie retencji wody i poziom wody gruntowej dla Wielkopolski, by tam rolnictwo nie padło.
    Infrastrukturę rzeczną to na zachodzie przeważnie rozwijano gdy królowały parowozy a o zbrojonym żelbecie czy strunobetonie nikt nie marzył poza futurystami. Ostatni spory kanał to RFN zbudował w latach 60.-80. XX w. I to było zastąpienie XIX-wiecznego Kanału Ludwika nową drogą wodną. U nich rozbudowa żeglugi śródlądowej to lata między 40. XIX w., a 30. XX w. (budowano kanały np. do transportu węgla, coś co w XXw., nikt się nie bawił z uwagi na możliwości kolei, których w XIX w. nie było).
    Aby to mogła wykonać w PL żegluga śródlądowa, trzeba by naprawdę ogromnej kasy i dekad inwestycji. A budując infrastrukturę trzeba patrzeć w przyszłość, nie w przeszłość. Obecnie kolej może przewozić przeważnie więcej, szybciej i planowo. Taka kasa może iść na kolej czy ogólnie transport intermodalny. A w nim żegluga stanowić może co najwyżej lokalne uzupełnienie (kilku województw). Żegluga pozwoli na stopę zwrotu tylko na wybranych rzekach (praktycznie tylko Odra). Większą stopę zwrotu daje kolej, lotnictwo. Zwłaszcza przy układzie geopolitycznym jaki się kształtuje to trzeba budować torowiska i "suche porty" z UA do Gdańska czy Świnoujścia. Ponieważ coraz większy wolumen towarów będzie pochodził z pominięciem Stambułu. Oczywiście sporo z tego przejmie Dunaj, jednak coś można uczknąć z tego tortu obrotu towarów (UA będzie poszukiwało dywersyfikacji).
    Bardzo opłacalny jest terminal kontenerowy i nowa droga żeglugowa na Bałtyku do Świnoujścia, jednak nie ze wglądu na żeglugę Odrą, tylko na Nadodrzankę i trasę E20 oraz trasy prowadzące do UA (tu potrzebna modernizacja). I ogólnie ruchy PKP PLK zmierzające do tego, by transport towarów koleją nie znajdował się ostatni w kolejce przy wytyczaniu i modernizacji infrastruktury.
    Do tego dzisiaj poza transportem gabarytów transport rzeczny "przegrywa" z transportem kolejowym. Czego dowodem jest np. spadek rok do roku wolumenu tonażu towarów na kanałach w RFN (w sytuacji gdy 60% obrotu to Ren i kanały do Dunaju, które hydrologicznie to autostrady, których zrobienie w PL jest niemożliwe ze względów naturalnych). Więc barka za barką płynie po Renie, i pomimo, że tonażowo w stosunku do RFN jesteśmy "100 lat za..." (290 mln ton vs. 1,6 mln ton). Jednak transport rzeczny obecnie RFN wynosi część tego co w latach 80. Podczas gdy obrót tonażu towarów w RFN wzrósł od tego czasu. Spada pomimo nakładów na infrastrukturę. Najbardziej symptomatyczne to zjawisko jest widoczne dla kanału Dunaj-Ren (Ren-Men-Dunaj). Który jest najmłodszym, dużym kanałem w niemieckiej sieci (więc hydrologiczna perełka). Zarazem jednym z bardziej obłożonych. Jednak w stosunku do lat 90., obrót towarów spadł o kilkadziesiąt procent. Dobrze się ma za to transport w Holandii, gdzie kanały zapewniają transport na stosunkowo krótkich odcinkach i o dużej przepustowości (u nas nieosiągalnej, ponieważ jest dalej od ośrodków produkcji do portów). To wszystko sprawia, że żegluga wodna wydaje się ryzykownym przedsięwzięciem z punktu widzenia rachunku ekonomicznego.
    Dodatkowo u nas przepływ towarów to oś wschód-zachód, nie północ-południe (to mogły by zapewniać drogi wodne). Co istotniejsze oś północ-południe posiada alternatywę w postacie linii kolejowych towarowych, a my mamy bardzo rozbudowany tabor kolejowy (nawet po restrukturyzacji PKP Cargo będzie posiadało dalece większe moce przerobowe niż reszta przewoźników w UE). Użeglowienie Odry może sprawić, że transport rzeczny w PL skoczy kilkukrotnie. Jednak to będzie ułamek ogólnego wolumenu towarów. Dodatkowo zdarzy się tak, jeżeli obok rewitalizacji kanałów i regulacji odcinków rzek, odbudowane zostaną porty śródlądowe (te upadły w latach 80. i 90. XX w.) oraz zbudowane zostaną jednostki nawodne. Ponieważ tego również u nas nie ma.
    A trzecim, najważniejszym, argumentem by nie szaleć z Wisłą i Bugiem, to zasoby wody słodkiej. Nie ma u nas uzasadnienia by zwiększać tempo przepływów wody na Wiśle czy na Bugu, Warcie lub Narwi (co oznacza wzrost szybkości przepływu wody na ich dorzeczach i ogólnie obniżenie poziomu wody gruntowej). U nas kasa do budżetu to eksport płodów rolnych. Więc poziom wód gruntowych i unikanie suszy, powinno być priorytetem. A z tym kłóci się rozbudowa przepustowości zdolności do transportu towarów rzekami.
    Co oznacza, że nie będzie dość wody, by zarazem zapewnić ją dla rozwoju rolnictwa, zarazem zwiększenia poziomu lustra wody i ilości wody, która przez rzeki i kanały przepływa, by można było zrobić "wodne autostrady".
    Dlatego rozbudowa dróg wodnych, poza Odrą będzie jak budowa kanałów dla Morza Aralskiego. Za kasę z własnych podatków, zrobimy sobie gospodarczo "ku-ku". I to nie z powodu na ekologię, tylko rachunek ekonomiczny zysków i strat.

  • @th-uh2oo
    @th-uh2oo 5 หลายเดือนก่อน

    To była bardzo szybka odpowiedz. :)))

  • @STRACHU100
    @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน +11

    8:15- coooo??? przecież żeby zbudować autostradę to rzeczywiście ten obszar musi być wyrwany naturze- las wycięty, teren pokryty asfaltem! przystosowując Wisłę do żeglugi nie niszczysz nic! nadal będą w niej żyły ryby, a na jej brzegach ptactwo wodne!! Polecam Ci (i wszystkim tym którzy są wrogami regulacji rzek) wycieczkę po "Kanale Elbląskim". Jest to całkowicie sztuczny twór! jednak ani kilometr tej drogi wodnej nie jest zabetonowany, a na całej długości akwenu swoje tereny lęgowe znalazły setki gatunków ptaków. można tam nawet spotkać Zimorodka i Orła Bielika!

  • @jarosawrzepecki
    @jarosawrzepecki 3 ปีที่แล้ว +14

    Wprowadźmy w Polsce w XXI wieku rozwiązanie, które sprawdzało się w Niemczech w XIX wieku. Co może pójść nie tak? A tak serio to chyba kolej i szybka kolej jest kolejnym sensownym programem inwestycyjnym w Polsce. Budowa autostrad i ekspresówek przekroczyła półmetek, więc wyszliśmy z totalnej zapaści. Już dekady temu Austriacy przekierowywali dalekobieżny ruch towarowy drogowy na platformy kolejowe.

  • @allmypassionsallmylife
    @allmypassionsallmylife 3 ปีที่แล้ว +11

    W 2014 spływając Wisłę mijaliśmy tzw. "ponton" Maximus z pchaczem KH-200 w okolicach Kazimierza Dolnego. Płynął na pusto, a załoga pchacza i tak męczyła się żeby jakkolwiek to płynęło w dół rzeki. Podobno taki pchacz ma zanurzenia 80cm, a pusty ponton 30cm. Jak pamiętam "poradził" sobie z nami dopiero na zalewie Włocławskim ale śluzy nie przepływał bo była wówczas w remoncie.

  • @Herlrzax
    @Herlrzax 3 ปีที่แล้ว +7

    Żeby coś zmieniło się na lepsze, trzeba byłoby zmienić obecny rząd. Żeby zmienić obecny rząd potrzebni są bardziej światli i lepiej wykształceni obywatele. Chciałbym się mylić, ale w przyszłości raczej nic się nie zmieni - ludzie nie zagłosują na ugrupowania, które zgodziłyby się na potrzebne i niepopularne reformy.
    Tak się składa, że mieszkam w Ostródzie, gdzie rozpoczyna się kanał Elbląski (znana atrakcja turystyczna) :)
    Dziękuję za nowy film.

    • @dominik262
      @dominik262 3 หลายเดือนก่อน +1

      no i co, zadowolony z nowego rządu? :) Siostra-rzeka jest wiceministrą klimatu i co? JAJCO

  • @ukaszdamian9271
    @ukaszdamian9271 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo dobry materiał 👍 pozdrawiam

  • @pawetrzcinski6392
    @pawetrzcinski6392 3 ปีที่แล้ว +13

    "Geomorfologia fluwialna" - pięknie powiedziane 😆

  • @JarekKordalewski
    @JarekKordalewski ปีที่แล้ว +1

    Bardzo merytoryczny materiał !

  • @dariuszkorczak7099
    @dariuszkorczak7099 2 หลายเดือนก่อน

    Brawo,świetny materiał.

  • @wojtekbleka8867
    @wojtekbleka8867 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję Przyjacielu za Twój film

  • @STRACHU100
    @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน +1

    przepływy zależą też od szerokości rzeki, Wisła z całąpewnością nadaje się na rzekę żeglowną. żadna wartość przepływu nie pomorze jeśli woda ta nie jest zatrzymywana na stopniach wodnych. i dlatego na Renie Dunaju czy Odrze (po niemieckiej stronie) żegluga kwitnie- bo są one uregulowane. (właśnie- nie podałeś przepływów dla Odry a jakoś po Odrze barki też śmigają)

  • @grzegorzflorek508
    @grzegorzflorek508 3 ปีที่แล้ว +2

    Super robota i tak trzymać 👍👍👍

  • @ppkbtb
    @ppkbtb 3 ปีที่แล้ว +14

    5 lat temu na przełomie czerwca-lipca, płynąłem kajakiem spod Goczałkowic do morza. Jeśli co chwilę zdarzały się przypadki że wody w Wiśle było do kostek, to ja się pytam jaki ruch towarowy ?

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 2 หลายเดือนก่อน

      no właśnie to trzeba zmienić!!! (samo się nie zrobi) nawet nie trzeba kopać pogłebiarkami, zazwyczaj wystarczą główki kierujące nurt na środek, wówczas rzeka sama stworzy tor wodny. Nie ma drugiego kraju w Europie który by tak jak Polska nie dbał o swoje rzeki

  • @sailingphantom
    @sailingphantom 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobry materiał .

  • @izabellapileska3249
    @izabellapileska3249 2 ปีที่แล้ว +2

    NISZCZENIE TOTALNE NASZYCH RZEK

  • @farmaBonaCapra
    @farmaBonaCapra 2 ปีที่แล้ว +2

    Taaa jest kogo się pytać, co możemy u siebie robić.

    • @MrMessiah44
      @MrMessiah44 5 หลายเดือนก่อน

      Taa, lepiej cos bezmyslnie zniszczyc a efektu oprocz zniszczenia nie bedzie.

  • @sawekprzebierado1135
    @sawekprzebierado1135 3 หลายเดือนก่อน

    Fajnie że odpisujesz ..na stare filmy. Ja tak naprawdę też jestem przeciwny regulacji Odry,z tą Odrą to chyba nigdy nie będzie spokoju,i.., zostawmy ją ekologom roślinom faunie i florze ale uważam że powinniśmy wybudować równoległy z S3 szlak żeglugowy od Czech do Szczecina, tak jak jest w Holandii wzdłuż bardzo pokręconych i zawiłej Mozy.. równocześnie, traktując go jak wielki zbiornik retencyjny. Myślę że Czesi by nam się dołożyli do tego projektu oni bardzo od dawna chcieli i chcą umieć bezpośrednie połączenie morskie. Ja wiem że to może abstrakcja nikt nawet nie podejmie takiego tematu po koszty.. ale co o tym myślisz

  • @Julo_161
    @Julo_161 3 ปีที่แล้ว +5

    Beton w siedzibie, beton w umysłach, beton w rzekach ;) #StopSiarzewo

  • @arturzajac6270
    @arturzajac6270 3 ปีที่แล้ว +2

    Jak zwykle super. Podglądając duże kanały na YT, to chyba lepiej dla zasięgów wrzucać materiały w sobotę / niedzielę o 18:00.

  • @garbi7248
    @garbi7248 3 ปีที่แล้ว +11

    W zeszłym roku na odcinku warszawskim słabiutko było z Sandaczem. Za to mnóstwo małego Suma. No i mało wody. Stop regulacjom rzek.

  • @armagedon1008
    @armagedon1008 3 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał. Oby takie filmy pomogły w budowaniu świadomości narodu. Pozdrawiam.

  • @jacekstepienteam-woblery8281
    @jacekstepienteam-woblery8281 3 ปีที่แล้ว +6

    Dzięki za materiał. Takie osoby jak Ty powinny obowiązkowo wchodzić w skład grup ekspertów doradzających właściwym ministrom. Nie wyobrażam sobie, aby przy planowaniu czegokolwiek nie korzystać/nie brać pod uwagę takiej wiedzy. Ale rządowe priorytety są chyba zupełnie inaczej postawione...

  • @kasiakowalska500
    @kasiakowalska500 2 ปีที่แล้ว

  • @adamkosz93
    @adamkosz93 3 ปีที่แล้ว +6

    Dzięki za materiał, który rozwija wcześniej wrzucony filmik. Teraz nie mam już żadnych wątpliwości, że transport rzeczny w Polsce nie ma racji bytu : )
    Pozdrawiam : )

    • @yodason1717
      @yodason1717 ปีที่แล้ว +1

      Hmm krytyka , krytyka i zero proponowanych rozwiązań choćby z świata ....świat nie kończy się na eurokołchozie !. Dostrzegam następnego fana pudrowania zapuszczonych rzek przede wszystrkim Wisły programami typu Natura 2000 . Bardzo płykie podejście do tematu wrecz schematyczne dodtakowo rachinek ekonomiczny sprzed 20 lat. Szybkość dostawy w 24 h 1? :):):) Brak omówienia rodzajów statków i barek śródlądowaych ich tonazu i wymiarów, napędów :) Postęp jest ogromny w tej materii a co pokazują rachunki ekonomiczne mniejsze jednostki znaczy lepsze / wydajniejsze o czym lobby wielkich armatórów nie chce słyszeć :) Ponadto po choćby niderlandach widać jak ogomne wpływy do kas miast przynosi turystka śródlądlodowa takze dla tych w głebi lądu. Pomijam już kwestie militarne nadal cieki wodne stanowią świetną linię obrny i kanalizują działania wroga i ich przewidywalność a jeszcze jedno po dunaju płynął w tej chwili barki wyładowane czołgami itp. :) Ale dam twórcy zadanie niech policzy jaki koszt trnasprtu 8 tirami 40" konteneró a jaki jest koszt barką typu katamaran z własnym napędem na 8 tego typu konternów na trasie Kraków - Gdańsk uwzględniają ze Wisła ma jedynie tor wodny udrożniony o głebokości 2 m :)? I jesczszce jedno w Chinach jednym z najbardziej ekologicznch wbrew narracji euro nazi bolszewków z Brukseli/Berlina kraju na świecie trwają ogomne inwestycje w kanały nawet równoległe do rzek który od wspomanianych w/w mają także role zbiorników queasi retencyjnych i nawadniających utrzymując wodę słodką na śródlądziu jak w największym stopniu a nie odprowadzaniu do mórz/ocenaów

  • @tomzuraw
    @tomzuraw 3 ปีที่แล้ว +2

    Ale sprawdzałeś czy na pewno są stopnie wodne na Renie? Czy myślałeś o Menie?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 ปีที่แล้ว +3

      Tak, sprawdzałem ;) Na Renie są stopnie wodne.

    • @a1p9i5s2
      @a1p9i5s2 3 ปีที่แล้ว +1

      @@WolneRzeki - Gdzie i ile?

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 3 ปีที่แล้ว +2

      Czekałem na wpisy kolegów z "żeglugi śródlądowej wczoraj dziś i jutro.." :) nie można tych "opowieści dziwnej treści" zostawić bez komentarza...

    • @a1p9i5s2
      @a1p9i5s2 3 ปีที่แล้ว +5

      @@STRACHU100 - na Renie są aż(!) cztery stopnie wodne: trzy we Francji i jeden w Niemczech. "Opowieści dziwnej treści" snuje raczej autor filmu i jego klakierzy. Po oczach bije brak elementarnej wiedzy na temat, który porusza. Chętnie służę pomocą :)

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 3 ปีที่แล้ว +2

      @@a1p9i5s2 Chyba mnie źle zrozumiałeś... właśnie to miałem na myśli- Bywam na Waszym forum regularnie i wiem, że jeśli ktoś może podjąć merytoryczną dyskusję z tym "twórcą" to właśnie Ty. Ja już pod jednym filmem podjąłem próbę, kolega youtuber nie podchwycił tematu.

  • @robuzytkownik7505
    @robuzytkownik7505 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za wyjaśnienia, dotąd myślałem o transporcie rzecznym i energii uzyskiwanej z rzek, jako o "zielonych" źródłach.
    A tu proszę. "Nic bardziej mylnego".
    Pozdrawiam. Robisz dobrą robotę.
    Wspomnij nieraz w filmach o instalacji aplikacji Barrier Tracker, dawno nie przypominałeś.
    Pozdro.

    • @nieznamnieznam5678
      @nieznamnieznam5678 ปีที่แล้ว

      Ten pan się myli, proszę wziąć kalkulator a nie wierzyć na słowo

    • @MrMessiah44
      @MrMessiah44 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@nieznamnieznam5678Zobacz ile pradu produkuje Wloclawek a ile kosztuje jego utrzymanie.

  • @grzegorzpuszynski1963
    @grzegorzpuszynski1963 2 ปีที่แล้ว +6

    Aby zapobiec erozji trzeba wybudować całą kaskadę a nie tylko 1 czy 2 stopnie,
    Transport jest mało opłacalny no bo jak ma się opłacać jeśli warunki pozwalają na załadowanie 1/4 dopuszczalnej ładowności , to tak jak by samochody ciężarowe woziły ok 7 ton zamiast 26

  • @CommanderM2
    @CommanderM2 3 ปีที่แล้ว

    Czy mógłbyś powiedziec cos o drodze wodnej oświęcim skawina? Może nakrecisz tu film ? Zapraszam do siebie na nocleg! Byloby super uslyszec Twoje zdanie co z tym zrobic teraz? Czy skłoniłbyś sie zeby jskos to sktywowac no bo w koncu juz jest i generuje koszty

  • @luleklucjan7110
    @luleklucjan7110 2 ปีที่แล้ว

    A może byś nagrał ja została zatruta Noteć od Inowrocławia do Pakości i wszystkie ryby zdechły bo zakłady sodowe Kulczyka w Inowrocławiu spuściły jakąś truciznę

  • @tomasz_
    @tomasz_ ปีที่แล้ว +7

    8’25’’ - 500 km autostrady jest lepsze niż 500 km rzeki bo przy autostradzie też jest jakieś życie (nie zająknąłeś się nawet nad faktem, że rzeki już są a ten minimum 100 m pas lasu pod autostradę trzeba po prostu wyrżnąć i w części zalać betonem) - jesteś Sympatycznym Facetem - ale tego się już nie da dalej słuchać.
    Czy każdy argument, który potwierdza Twoją tezę jest dobry nawet jeśli jest naciągany?
    Uważasz, że to co robisz jest OK? - jak można twierdzić, że autostrada, której szkodliwy wpływ na środowisko sięga minimum kilkaset m od jej granic jest lepsza od rzeki będącej drogą wodną (nawet jeśli ma ostrogi), nad którą może tętnić życie (i w niej samej, jeśli tylko kopalnie lub inne zakłady nie wprowadzą zanieczyszczeń) !!!
    Rozumiem konieczność ochrony środowiska - jednak albo popełniamy zbiorowe samobójstwo i zostawiamy gospodarkę wodną bobrom, a rolnictwo dzikom - albo staramy się w jak najmniejszy sposób przekształcać to środowisko jednocześnie mądrze korzystając z niego.
    Pozdrawiam i życzę refleksji.

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 2 หลายเดือนก่อน

      Co ciekawe właśnie mieliśmy doskonały przykład skutków takiej propagandy - powódź. mam nadzieję że teraz za te szkodliwe tezy i ludzi, któzy je głoszą któś się może weźmie

  • @knedel
    @knedel 3 ปีที่แล้ว +2

    *donikąd, proszę o poprawienie błędu ;)

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 ปีที่แล้ว +5

      wiedziałem że coś mi tu nie pasuje ;) dzięki!

  • @MaciejHW
    @MaciejHW 3 ปีที่แล้ว +7

    Czy ma sens udział w tych konsultacjach osoby prywatnej, laika w dziedzinie hydrologii? Zabierając w nich głos, chyba niewiele więcej mógłbym wskazać niż argumentacje z Pana filmów.

  • @HJ61Bluesmobile
    @HJ61Bluesmobile 3 หลายเดือนก่อน

    Na pewno droga donikąd?
    Wystarczy zająć się Odrą.
    Z dzisiejszej perspektywy jak pan teraz widzi ten przypadek?
    Jak to zrobić?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 หลายเดือนก่อน

      Po ponad 2 latach od nagrania tego filmu przewozy towarów na barkach spadły o kolejne kilkadziesiąt %. W tym czasie Odra była regulowana, ostrogi brzegowe naprawiane. Nikt nikomu nie zabrania pływać - ja też nie.

    • @HJ61Bluesmobile
      @HJ61Bluesmobile 3 หลายเดือนก่อน

      @@WolneRzeki no przecież nic nie zrobiono. To, o czym pan pisze, to kosmetyka.
      Ja pytam o konkretne rozwiązania, które mogłyby być kompromisem. Odra żeglowna, woda ujarzmiona, część terenów zalewowych oddana rzekom. Nie napiszę pan, że nie da się takiego projektu zrealizować, bo rewitalizacja jaką proponuje zielony Einstein - Zielińska to utopia.
      Dlaczego nie mamy korzystać gospodarczo przy tym z Odry?
      Wisłę bym już zostawił w spokoju ale zadbał w jej zlewni o to, by podnieść w niej poziom wody. Być może f-cznie likwidując stopień we Wlocławku lub go modernizując.

  • @Lubon7
    @Lubon7 3 ปีที่แล้ว +5

    Dawać łapki !!!

  • @dominika_koprowska
    @dominika_koprowska 3 ปีที่แล้ว +7

    ,,zostawmy jednak na boku geomofologię fluwialną..." :D
    Super film! Piotr Bednarek na ministra środowiska! To by było coś.

    • @annapodwyszynska7571
      @annapodwyszynska7571 ปีที่แล้ว

      Hello Dominika, poznalysmy się kiedyś. Pozdrawiam, mama Tymka.

  • @newtexas66
    @newtexas66 5 หลายเดือนก่อน

    te pociągi to dobry pomysł, jeszcze tylko ten prąd "niskoemisyjny"

  • @sabinapiotrowska7195
    @sabinapiotrowska7195 ปีที่แล้ว

    Edukacja jeszcze raz edukacja od ucznia od profesora

  • @STRACHU100
    @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน +3

    jedna barka wioząca 1000 t ładunku (ok 20-30 kontenerów) ma 1 silnik diesla 300km. żeby przwieźć tą samą ilość kontenerów trzeba albo 20-30 tirów (każdy ma silnik 300KM) albo 1 pociąg (typowa lokomotywa spalinowa ma ok 1400kW) czego ekolodzy nie mogą tutaj zrozumieć??? TAK, JEST TO NAJTAŃSZY I NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNY TRANSPORT!!!

    • @dominik262
      @dominik262 3 หลายเดือนก่อน +1

      no i do każdego sklepu dopłynie ta barka?

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@dominik262 naprawdę?

    • @STRACHU100
      @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@dominik262 a pociąg do każdego sklepu dojeżdża? Czy rozładowują go na terminalu kontenerowym? (Że też muszę tłumaczyć takie rzeczy...)

    • @dominik262
      @dominik262 3 หลายเดือนก่อน

      @@STRACHU100 no tam gdzie te twoje barki. Nie ma znaczenia, czy w porcie przeładują od razu na pociągi/tiry/statki do mniejszych portów przeładunkowych. Dużo taniej i lepiej wyjdzie nam rozbudowa mniejszych portów nad morzem niż rozorywanie całego kraju.

  • @karolwtorek1045
    @karolwtorek1045 3 ปีที่แล้ว

    Nie mogę znaleźć linku o którym mówiłeś. A co do filmu, to dopóki nie przekonamy możnowładców, że łosoś jest równie warty co cegła (w cudzyslowie) to nie ma bata. A przy tej władzy nie przekonamy. Smutne, ale,jak uważam, prawdziwe.

  • @STRACHU100
    @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน +1

    "żeby mogły po nich pływać jednostki nieprzystosowane do pływania po rzekach" co ty bredzisz? właśnie jednostki przystosowane do pływania po rzekach nie mogą po naszych pływać!!! mówimy o barkach śródlądowych i pchaczach. jedne i drugie specjalnie budowane na rzeki! mamy świetny projekt pchacza "Łoś" o zanurzeniu zaledwie 70 cm i śrubie schowanej w kadłubie. budowany specjalnie na Wisłę. ale jak rzeka jest nieuregulowana to woda zniej spływa (brak stopni wodnych) i nie ma nawet 70 cm! jednostki nie przystosowane do pływania po rzekach (statki morskie) mają zanurzenie 9 do 15 m!! przestań mącić ludziom w głowach!

  • @zygmuntzarkiewicz6297
    @zygmuntzarkiewicz6297 2 ปีที่แล้ว +4

    Najwięcej CO2 emitują krowy a najmniej prywatne odrzutowce

  • @Larkin-916
    @Larkin-916 4 หลายเดือนก่อน +1

    Przecież to jest tendencyjny felieton pod tezę. Porównywanie powierzchni rzeki do powierzchni autostrady zamiast porównywania wpływu użeglowienia na gatunki z wpływem np przecinania autostradą czy torami szlaków wędrówki zwierząt, hałasu, śmierci zwierząt pod kołami. Przecież można by to porównać zamiast przyjmować że 1m2 rzeki ma taki sam wpływ na środowisko jak 1m2 autostrady. Słucham dalej - politycy kupują sobie poparcie hasłami o użeglowieniu rzek. A autostradami czy kolejami to niby nie? Kolejny dowcip - jakieś biuro wzięło dużo pieniędzy za model hydrologiczny Wisły i trwało to dwa lata. A Autorowi się wydaje, że planowanie autostrad czy kolei to społecznie robią umiarkowanie wykształceni stażyści? Jak się postawi stopień wodny i przewidzi i przygotuje w jego sąsiedztwie objętość retencyjną - to tak dokładnie jest to bezpośrednio związane z przeciwdziałaniem suszy oraz powodzi. Straszenie Chinami urwane z choinki. Wstyd. Miałem ten kanał za rzetelny.

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  4 หลายเดือนก่อน

      Wpływ użeglowienia czyli m.in. budowy stopni wodnych na gatunki jest jasny i doskonale udokumentowany - wymierają, bo w przeciwieństwie do organizmów lądowych przecięcie szlaku migracji w jednym miejscu wpływa na cały system, tak jak zapora we Włocławku. Jedna budowla dramatycznie wpływa na tysiące kilometrów ekosystemów, żadna autostrada temu nie dorówna.

    • @Larkin-916
      @Larkin-916 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@WolneRzeki Jeśli Autorowi się wydaje, że nie jest mi znane urządzenie przepławki, że pisze o przecięciu szlaku migracji - to oświadczam że pudło. Proszę taki kit wciskać komuś innemu.

    • @Larkin-916
      @Larkin-916 4 หลายเดือนก่อน

      @@WolneRzeki A z tego co czytam to przepławka we Włocławku umożliwiłaby ponownie migracje właśnie gdyby zbudowano SW Siarzewo.

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  4 หลายเดือนก่อน

      @@Larkin-916 gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem ;) Przepławki + zarybianie to znana od dziesięcioleci sztuczka na greenwashing, znikoma skuteczność i wymieranie całych ekosystemów z ładną otoczką.

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@WolneRzeki - są jakieś badania na temat tego, że przepławki nie działają?

  • @maciekinder
    @maciekinder 2 ปีที่แล้ว +1

    dobra robota fajnie ze jest ktoś kogo interesuje interes rzeki xD

  • @arturrobaczewski7381
    @arturrobaczewski7381 ปีที่แล้ว

    W Polsce jest taki problem, że decyzje zapadają odgórnie a potem do tych decyzji trzeba jakoś dopasować rzeczywistość. A gdzie jakaś debata ? Moim zdaniem powinien powstać nowy model regulacji rzek. Akurat nie interesuje mnie żegluga śródlądowa poza tą turystyczną. Ale uważam, że należy dostosować się do istniejących warunków. Mamy totalnie różne okresy pod względem opadów i przy niskich stanach spiętrzanie rzeki ma sens a raczej spowolnienie jej pływu. Z jednej strony mamy problemy z wodą w rolnictwie z powodu braku małej retencji a planuje się budowę wielkich stopni wodnych. Niedocenianym cudem jest delta Odry. Tu natura pokazuje nam jak rzeka powinna wyglądać. I tu naprawdę da się pływać. A nie ma stopni wodnych. Czy takie warunki można stworzyć wyżej ? Tak aby wzbogacać rzekę i okolice przyrodniczo. Narracja , że żegluga śródlądowa nam jest potrzebna dominuje w Polsce. A ten film mi uświadomił, że nie jest nam potrzebna. Może w przyszłości będą jednostki, które ładunki gabarytowe będą w stanie transportować po rzece takiej jaka jest.

  • @nicolasrestif347
    @nicolasrestif347 3 ปีที่แล้ว +1

    🤗

  • @andrzejmaek5590
    @andrzejmaek5590 ปีที่แล้ว

    Tylko trzęsienie ziemi może nas uratować przed głupimi urzędnikami

  • @SuperMaciula
    @SuperMaciula 3 ปีที่แล้ว +2

    PAnie pańszczyzna była do powstania konstytucji 3 maja, a pozaborach tylko w Rosji, po części może w Prusach. a że u nas nie było za bardzo faktorii handlowych czy związków czy też potężnych miast to zawdzięczamy rządom szlachty od około 1550. tak to Wisłą płynęły barki, statki o płaskim dnie i inne ta żegluga zamarła, ale głównie po II wojnie światowej. jeżeli dobrze pamiętam na obrazach i pocztówkach z różnych miast Polski z XIX w jeszcze widać jak po tych parkowych stawach pływają masowo łódeczki.

  • @kamilkacpura759
    @kamilkacpura759 3 ปีที่แล้ว

    Komentarz dla zasięgów. Pozdrawiam

  • @rolandvege7696
    @rolandvege7696 2 ปีที่แล้ว

    Jest w ogóle szansa na zlikwidowanie tych wszystkich tam?

  • @remigiusznadolski6818
    @remigiusznadolski6818 2 ปีที่แล้ว

    Sokojnie oni problem mają z budowa promu.

  • @Andrzej2499
    @Andrzej2499 3 ปีที่แล้ว

    O ironio , unia naszym sprzymierzeńcem .

  • @pietruszka509
    @pietruszka509 ปีที่แล้ว

    Kasa powinna iść w pociągi to najlepsza forma transportu, w USA zabili wszystkie formy transportu na rzecz samochodów i odbija im się to potężną czkawką nie mam pojęcia jak nasi politycy muszą być durni żeby powtarzać te same błędy i robić po drodze jeszcze nowe

  • @infernus1963
    @infernus1963 2 ปีที่แล้ว

    Potrzebne nam to wszystko jak wrzód na 4 literach.

  • @STRACHU100
    @STRACHU100 3 หลายเดือนก่อน

    Rzeki nie są tak zatłoczone jak Ren czy Dunaj bo mamy mało taboru i stary???? Tabor jet stary i mało bo nie ma gdzie pływać!!!!! gdyby transport rzeczny był tabor by się zbudowało!!! nadal mamy kilka niezłych stoczni rzecznych np tą w Płocku.

  • @andrzejzeglarz4409
    @andrzejzeglarz4409 3 ปีที่แล้ว +5

    Czy oznacza to że nie będzie wolno zbliżać się do rzeki pod karą grzywny, ograniczenia wolności czy karą pozbawienia wolności? Pływam jachtem żaglowym turystycznie i wkurza mnie, że we Włocławku w sezonie trudno pokonać stopień wodny. Nie można przepłynąć oficjalną drogą wodną do Augustowa z np. Łomży. i inne przykłady. I te elektrownie, Państwo w niepańswie. Horror!!!

  • @KowalskyLeon
    @KowalskyLeon 11 หลายเดือนก่อน

    Miejmy nadzieję, że pomyły na uregulowanie polskich rzek skończyły się wraz z ministrowaniem tego gawędziarza Gróbarczyka. Mam nadzieję, że raz na zawsze.

  • @agnieszkacz2669
    @agnieszkacz2669 2 ปีที่แล้ว

    Na pewno spodoba wam się też film th-cam.com/video/tCLT9mDBR-M/w-d-xo.html

  • @martinbruckner4741
    @martinbruckner4741 3 หลายเดือนก่อน +1

    tobie płaci schoIz czy putin?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 หลายเดือนก่อน

      Ty mi płacisz, skąd te pomysły?

  • @michalmichal5267
    @michalmichal5267 2 ปีที่แล้ว +2

    Jako marynarz mam sprzeczne uczucia... No ale za to znów się potwierdza, lepiej gdyby politycy nic nie robili - mniej wtedy szkodzą niż poprzez swoje jakiekolwiek działanie ;)

  • @socjalistycznynawoz5759
    @socjalistycznynawoz5759 3 ปีที่แล้ว +4

    Stopień, stopniem pogania...
    Z dużo mamy wydrukowanej kasy... Trzeba to utopić w rzekach.
    Świetny materiał.
    Żegluga będzie kajakowa 😁i będzie odtrąbiony sukces. A

  • @happylena2915
    @happylena2915 ปีที่แล้ว

    "Przypominam o jutrzejszym (14.03) proteście ws. zapory w Siarzewie! 12:00, Skwer im. Sue Ryder w Warszawie. " prekażcie dalej!!!

  • @wampx3419
    @wampx3419 ปีที่แล้ว

    I RP upadła w 1795 roku, pańszczyzna istniała wówczas w Prusach, Austrii, nie wspominając o Rosji. Gdyby nie klęska powstania roku 1794, Kościuszko, Kołłątaj, Staszic, etc. uwłaszczyliby chłopów szybciej i na lepszych warunkach niż Niemcy i Rosjanie. :D Zapewne wzięliby się także za budowę śluz i dróg wodnych. Taka dygresyjka.

  • @ABAK212
    @ABAK212 3 ปีที่แล้ว +2

    Dlatego bo po naszych żelach nie da się pływać i Pan o tym wie są za płytkie brak szlaków żeglownych wieczne łachy i wypłacenia. Przepłyniecie z Puław do Kazimierza graniczy z cudem aby nie wylądować na płyciźnie i to łódką 5m tam tylko kajak.

  • @cybermbebe
    @cybermbebe 3 ปีที่แล้ว +2

    Może celem jest próba obniżenia kosztów działalności niektórych wielkich zakładów poprzez przeniesienie transportu na wodę i zmniejszenie śladu węglowego w ramach CBAM? Ostatecznie emisyjność CO2 na potrzeby transportu znajdzie swoje miejsce w wyliczeniach emisyjności dla końcowego produktu (na potrzeby CBAM). Może jakieś cementownie czy zakłady papiernicze?

    • @Miczu1984
      @Miczu1984 3 ปีที่แล้ว

      Co Pan chce transportować wodą?

    • @cybermbebe
      @cybermbebe 3 ปีที่แล้ว

      @@Miczu1984 Gdybałem ogólnie- cementownie potrzebują surowców sypkich w ogromnych ilościach. Może taki jest zamysł?

  • @jdjdjsjcnfksnsjfnsjdnsd2868
    @jdjdjsjcnfksnsjfnsjdnsd2868 ปีที่แล้ว

    Może zrobić ograniczony transport rzeczny na Odrze, a Wisłę zostawić w pełni dziką? Odra częściowo jest już przystosowana, może da się tam to ogarnąć bez niszczenia przyrody?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  ปีที่แล้ว

      Tak to od lat działa bez żadnych ograniczeń, a Odra i Wisła są cały czas regulowane. Mimo to każdego roku spada wielkość tego transportu o kilka-kilkadziesiąt % rok do roku.

  • @izabellapileska3249
    @izabellapileska3249 2 ปีที่แล้ว +3

    PLANY ANISZCZENIA PRZYRODY POLSKIEJ

  • @ryszardgiebutowicz7393
    @ryszardgiebutowicz7393 3 ปีที่แล้ว +1

    Ceny energii z Stalowowolskiej turbinki jest strasznie drogi a zobaczysz Przyjacielu ile pójdzie w górę CO. Oby z tych rzek nie zrobiono szamba.

  • @majkizbajki8032
    @majkizbajki8032 3 ปีที่แล้ว +1

    Rzeczowo i na temat 👍.
    Może to niewiele ale kliknąłem we wszystkie reklamy ruskich naciągaczy na Twoim filmie, więc trochę dołożą się do tworzenia Twojego kanału.

  • @tomekkk2963
    @tomekkk2963 3 ปีที่แล้ว +8

    Też uważam że to droga do nikąd i często o tym dyskutuje że znajomymi którzy naczytali się że to najtańszy, najczystszy sposób transportu....

    • @arturzajac6270
      @arturzajac6270 3 ปีที่แล้ว

      No no, Szczególnie jak się wsadzi miliardy w zrujnowanie rzek.

  • @arturzajac6270
    @arturzajac6270 3 ปีที่แล้ว +2

    Pozwoliłem sobie kliknąć up z góry. Czekam na materiał....
    A, jesteś w wawie jeszcze?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 ปีที่แล้ว

      Zimuję tutaj ;)

    • @arturzajac6270
      @arturzajac6270 3 ปีที่แล้ว +2

      @@WolneRzeki Super. Może jakiś spacer z 🐕, z przybiciem piony za to co robisz dla wód w tym kraju nad Wisłą?
      Hm, Mogło dziwnie zabrzmieć.
      Chodzi mi o dni otwarte dla fanów "Wolnych Rzek".

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 ปีที่แล้ว +2

      @@arturzajac6270 chodzi mi to po głowie, może, może :)

    • @arturzajac6270
      @arturzajac6270 3 ปีที่แล้ว +1

      @@WolneRzeki Super.

    • @yodason1717
      @yodason1717 ปีที่แล้ว +1

      Hmm krytyka , krytyka i zero proponowanych rozwiązań choćby z świata ....świat nie kończy się na eurokołchozie !. Dostrzegam następnego fana pudrowania zapuszczonych rzek przede wszystrkim Wisły programami typu Natura 2000 . Bardzo płykie podejście do tematu wrecz schematyczne dodtakowo rachinek ekonomiczny sprzed 20 lat. Szybkość dostawy w 24 h 1? :):):) Brak omówienia rodzajów statków i barek śródlądowaych ich tonazu i wymiarów, napędów :) Postęp jest ogromny w tej materii a co pokazują rachunki ekonomiczne mniejsze jednostki znaczy lepsze / wydajniejsze o czym lobby wielkich armatórów nie chce słyszeć :) Ponadto po choćby niderlandach widać jak ogomne wpływy do kas miast przynosi turystka śródlądlodowa takze dla tych w głebi lądu. Pomijam już kwestie militarne nadal cieki wodne stanowią świetną linię obrny i kanalizują działania wroga i ich przewidywalność a jeszcze jedno po dunaju płynął w tej chwili barki wyładowane czołgami itp. :) Ale dam twórcy zadanie niech policzy jaki koszt trnasprtu 8 tirami 40" konteneró a jaki jest koszt barką typu katamaran z własnym napędem na 8 tego typu konternów na trasie Kraków - Gdańsk uwzględniają ze Wisła ma jedynie tor wodny udrożniony o głebokości 2 m :)? I jesczszce jedno w Chinach jednym z najbardziej ekologicznch wbrew narracji euro nazi bolszewków z Brukseli/Berlina kraju na świecie trwają ogomne inwestycje w kanały nawet równoległe do rzek który od wspomanianych w/w mają także role zbiorników queasi retencyjnych i nawadniających utrzymując wodę słodką na śródlądziu jak w największym stopniu a nie odprowadzaniu do mórz/ocenaów

  • @tytus88888
    @tytus88888 3 ปีที่แล้ว +1

    super film te konkrety mogą co nie których zaboleć

  • @mateuszgorzelanczyk9671
    @mateuszgorzelanczyk9671 3 หลายเดือนก่อน

    Komentarz dotknął czule miejsce skoro bluźnimy . Naiwnym jest myśleć że hydrologia to nauka 😂😂

  • @robertkrzeski4712
    @robertkrzeski4712 3 ปีที่แล้ว

    .........👍.......

  • @januszwalczak3564
    @januszwalczak3564 3 ปีที่แล้ว +4

    Jestem tego zdania co Ty Piotrze i cała KE pójdę nawet dalej Po co nam energia ze stopnia wodnego w Siarzewie ( to około 0,5 % wytwarzanej obecnie w Polsce Kilka takich stopni zastąpiło by Turoszów ) po co nam elektrownie węglowe i jądrowe Po co nam drogi i autostrady które zajmują tak istotną powierzchnię naszego kraju bezsensowne też są koleje bo nie dość że trzeba stworzyć cały emisyjny przemysł ciężki to taka ich sieć żeby dotarły do każdego zakładu zniszczyła by nasz piękny kraj a energii też potrzebują ! STOP dewastacji planety przez człowieka !

  • @jessemarch4528
    @jessemarch4528 2 ปีที่แล้ว +1

    Polakom to nic się nie opłaci,to tak jak dawniej z sejmem w Polsce za polskich królów i pijanej szlachty,upił się jeden z drugim poszli na sejm i krzyczano weto a polski król nigdy nie powiedział ten kto powie weto a będzie śmierdział gożałką,jego weto jest nie ważne,i tak sajm zbierał się a pijani zdrajcy rujnowali wszystkie dobre postanowienia na szkodę polski i zysk wrogów tej że polski.

  • @marekgawin5802
    @marekgawin5802 2 ปีที่แล้ว

    Marzy im się druga Holandia

    • @ziaba2027
      @ziaba2027 2 ปีที่แล้ว

      To by trzeba było najpierw usypać tak ze dwa razy wyższe góry niż mamy, żeby mogły się w nich utworzyć lodowce zasilające nasze rzeki dzięki czemu byłyby one znacznie większe i miały stabilniejszy przepływ. Następnie należałoby tę naszą Polskę wykopać i przenieść gdzieś bliżej oceanu, tak abyśmy mieli bardziej oceaniczny klimat: wilgotniejszy i z łagodniejszymi zimami, dzięki czemu rzeki by nie zamarzały.
      Albo można prościej: przyjąć do wiadomości, że nie mamy warunków do żeglugi śródlądowej, i przestać żyć odklejonymi od rzeczywistośc mrzonkami.

  • @idziegrzesprzezlas5439
    @idziegrzesprzezlas5439 3 ปีที่แล้ว +4

    W 15 minut wyłożyłeś praktycznie wszystko co najistotniejsze w temacie. Wszystko przemawia za tym, że projekt zniszczenia (do celów żeglugi) rzek jest całkowicie poronionym pomysłem. Jestem pewny, że ludzie odpowiedzialni za projekt nie mieliby nawet jednego sensownego argumentu przeciwko twojemu filmowi, a mimo to i tak (prędzej czy później) zrobią z naszych rzek kanały, to przerażające...

  • @andrzejmacura2965
    @andrzejmacura2965 3 ปีที่แล้ว

    Super argumenty tylko czy dotrą do decydentów decydujących o wodach.

  • @adambochniak9724
    @adambochniak9724 2 ปีที่แล้ว

    niskoemisyjnym prądem z węglu

  • @jangrzyb1026
    @jangrzyb1026 2 ปีที่แล้ว

    Tu.nioplaca.sie.nic.roskrasc.trzeba.ten.kraj

  • @piotrlobodziec4117
    @piotrlobodziec4117 2 ปีที่แล้ว

    To trochę brzmi jak religia.

  • @maksium7120
    @maksium7120 3 ปีที่แล้ว +12

    Wybacz , ale takich bzdur naprawdę dawno nie słyszałem... po pierwsze wypadałoby do tego wywodu nie używać 500km A2 i odnosić tego do 500km drogi wodnej, tylko >8000km dróg A/S tak jak jest to planowane i w znaczącej mierze już zrealizowane, oraz do planowanej sieci dróg wodnych - bo potencjalna długość dróg wodnych w Polsce jest mocno ograniczona i więcej ich po prostu nie będzie , w przeciwieństwie do dróg A/S, który w zależności od dostępnych środków można w zasadzie pobudować dowolną ilość. Wtedy jednak twój wniosek jakoby autostrady (i drogi ekspresowe , ok których zapomniałeś) miały być bardziej ekologiczne od dróg wodnych (co samo w sobie jest absurdem biorąc pod uwagę hałas i zanieczyszczenie powietrza generowane przez samochody, naruszenie stosunków wodnych, i poszatkowanie kraju barierami niczym murem chińskim), tak łatwo by się nie sprzedał - oj, nie ładnie tak manipulować publiką.
    Jaką to dramatyczną zmianą w środowisku miałoby wywołać spiętrzenie wody na rzece, do poziomu umożliwiającego żeglugę , jak to nazwałeś jednostek nieprzystosowanych do pływania ...? - kolejnych absurd , czy raczej zabrzmiało to inaczej niż planowałeś ?
    Regulacja koryta rzeki - to są rzeki uregulowane (aczkolwiek zaniedbane, podobnie zresztą jak flota , w którą nie inwestowano ze wzglądu na brak perspektyw rozwojowych co z kolei było efektem nieodpowiedzialnej i szkodliwej polityki prowadzonej przez kolejne rządy), ich bieg nie jest naturalny i wbrew temu co powiedziałeś w zaborach (poza rosyjskim), a i później bardzo mocno w te koryta rzeczne zaingerowano (na szczęście ich nie wybetonowano, ale to inna kwestia).
    No tak, ale po co nam śródlądowe drogi wodne , skoro są w Niemczech - prawie to powiedziałeś, a na pewno dałeś do zrozumienia, brawo!
    Ogólnie rzecz ujmując brzydko pogrywasz, rozumiem - nie za darmo, a w końcu klient nasz pan. Nie mam jednak nic przeciwko , że prowadzisz kampanie wyrażając takie czy inne poglądy, ale to że wpisujesz się swoimi manipulacjami w ten ohydny atak mający na celu powstrzymanie inwestycji infrastrukturalnych i uczynienie z Polski kraju bagien i mokradeł, no przynajmniej do czasu kiedy to jakiś zachodni biznes dopatrzy się możliwości zarobienia w Polsce potężnych pieniędzy - jak chociażby na budowie dróg A/S. No cóż, smutek …

    • @wrobi73
      @wrobi73 3 ปีที่แล้ว +3

      Ubodło dojną zmianę?

  • @Stormclaud
    @Stormclaud 2 ปีที่แล้ว +1

    Jeżeli coś będzie pływać to jachty. Gdyby polskie rzeki nadawały sie do wielkiej żeglugi to już dawno by zostały zagospodarowane jak we Francji, Niemczech czy Rosji

  • @menel1368
    @menel1368 3 ปีที่แล้ว +5

    Wychodzi na to że blokowanie autostrady przez Rospudę było bez sensu.

  • @januszchmiel8139
    @januszchmiel8139 2 ปีที่แล้ว

    Przypomnę, że ORP "Nieuchwytny" został samozatopiony, bo Wisła była płytka. Tak właśnie jest jak brak dobrego gospodarza.

  • @sznyrek
    @sznyrek 2 ปีที่แล้ว

    Dlaczego w Niemczech i Niderlandach promują transport rzeczny bo zużywa 70% mniej energii od transportu samochodowego

    • @ziaba2027
      @ziaba2027 2 ปีที่แล้ว +1

      No przecież stoi w filmiku jak byk: Ren, którym odbywa się większość transportu rzecznego w Niemczech i Niderlandach, już w Szwajcarii ma większy przepływ niż nasza największa rzeka przy ujściu do morza. Tak więc abstrahując od kwestii środowiskowych, w Polsce najzwyczajniej w świecie nie ma warunków do sensownej żeglugi śródlądowej.

  • @krzysieksz4571
    @krzysieksz4571 2 ปีที่แล้ว +1

    Oby te plany nie doszły do skutku .Lepiej zlikwidować progi wodne i pozwolić na powrót łososia i jesiotra

  • @Adampio777
    @Adampio777 3 ปีที่แล้ว

    Szanowne Rzeki odkryły tajną siedzibę Ministerstwa? Bo według dostępnych mi danych MI jest nadal na Chałubinskiego i i tylko coś wynajmuje w w tym budynku od Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat” S.A.

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 ปีที่แล้ว +3

      Nie ma co snuć teorii spiskowych, adres Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury: ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa.

    • @yodason1717
      @yodason1717 ปีที่แล้ว +2

      Hmm krytyka , krytyka i zero proponowanych rozwiązań choćby z świata ....świat nie kończy się na eurokołchozie !. Dostrzegam następnego fana pudrowania zapuszczonych rzek przede wszystrkim Wisły programami typu Natura 2000 . Bardzo płykie podejście do tematu wrecz schematyczne dodtakowo rachinek ekonomiczny sprzed 20 lat. Szybkość dostawy w 24 h 1? :):):) Brak omówienia rodzajów statków i barek śródlądowaych ich tonazu i wymiarów, napędów :) Postęp jest ogromny w tej materii a co pokazują rachunki ekonomiczne mniejsze jednostki znaczy lepsze / wydajniejsze o czym lobby wielkich armatórów nie chce słyszeć :) Ponadto po choćby niderlandach widać jak ogomne wpływy do kas miast przynosi turystka śródlądlodowa takze dla tych w głebi lądu. Pomijam już kwestie militarne nadal cieki wodne stanowią świetną linię obrny i kanalizują działania wroga i ich przewidywalność a jeszcze jedno po dunaju płynął w tej chwili barki wyładowane czołgami itp. :) Ale dam twórcy zadanie niech policzy jaki koszt trnasprtu 8 tirami 40" konteneró a jaki jest koszt barką typu katamaran z własnym napędem na 8 tego typu konternów na trasie Kraków - Gdańsk uwzględniają ze Wisła ma jedynie tor wodny udrożniony o głebokości 2 m :)? I jesczszce jedno w Chinach jednym z najbardziej ekologicznch wbrew narracji euro nazi bolszewków z Brukseli/Berlina kraju na świecie trwają ogomne inwestycje w kanały nawet równoległe do rzek który od wspomanianych w/w mają także role zbiorników queasi retencyjnych i nawadniających utrzymując wodę słodką na śródlądziu jak w największym stopniu a nie odprowadzaniu do mórz/ocenaów

  • @maciejbonk1113
    @maciejbonk1113 3 ปีที่แล้ว +2

    Z tą fragmentacją to nie do końca tak, bo zależy dla kogo ta fragmentacja jest rozpatrywana. Co innego dla ryb, co innego dla zwierząt lądowych, dla których żegluga na rzece, czy dostosowanie do żeglugi może niewiele zmieniać (choć szeroki i głęboki kanał może być mniej drożny niż rzeka z odsypami itp.), a autostrada zmienia drożność środowiska drastycznie. Ale ogólnie jest i tak cała masa argumentów przeciw żegludze, choćby to, że sieć drogową i kolejową już mamy. Wystarczy zmiana podejścia.

  • @andrzejmaek5590
    @andrzejmaek5590 3 ปีที่แล้ว +1

    jak Pan Bóg nie wróci ludziom Rozumu to głupki chytre na kasę dalej będą niszczyć.

  • @a1p9i5s2
    @a1p9i5s2 3 ปีที่แล้ว +8

    Argumentem, który należy podnieść w kwestii rzekomej "nieskoemisyjności kolei" jest przede wszystkim fakt, że zarówno w Polsce jak i w Niemczech znakomita większość energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych, a te zeroemisyjne nie są i transport kolejowy po nich to dziedziczy. Lokomotywy z napędem dieslowskim już są pod względem emisji tożsame ze statkiem rzecznym, a biorąc pod uwagę zainwestowaną moc w stosunku do wiezionego ładunku nawet gorsze. Hałas jest również czynnikiem "zaśmiecania" środowiska a o tym ani słowa. Przemilcza się też stosowanie herbicydów w zwalczaniu zbędnej roślinności na podtorzu. Chemikalia poprzez wibracje i wstrząsy bardzo łatwo przenikają do wód gruntowych a potem do rzek, a linii kolejowych jest w Polsce więcej niż dróg wodnych. Kto więc truje środowisko bardziej? Ponadto żegluga porusza się po drodze, w której życie biologiczne POZOSTAJE a statki nie rozjeżdżają kołami saren, zajęcy czy ludzi - czego nie da się powiedzieć o kolei. I ostatnia rzecz - wypadki. W żegludze śródlądowej niemal nie występują a ekstremalne przypadki takie jak wykolejenie się cystern z niebezpiecznymi materiałami (np. chlorem) zdarzały się w Polsce i Europie. Dlaczego we wszystkich krajach europy kolej z żeglugą śródlądową WSPÓŁPRACUJE a w Polsce wszelkiej maści "zieloni" usiłuja te gałęzie zantagonizować choć obydwie są pozbawione znaczenia przez lobby paliwowo-samochodowe?

    • @wrobi73
      @wrobi73 3 ปีที่แล้ว +8

      Prąd nie będzie wiecznie produkowany z węgla. Poza tym, tory już mamy, podobnie jak sieć dróg samochodowych. Utrzymywać je trzeba tak czy siak. A dostosowanie rzek do wymogów żeglugi to kolosalne nakłady, w tym paliwa, materiałów budowlanych, ciężkich maszyn. Wszystko po to, żeby uzyskać niepewne, powolne drogi, uzależnione od klimatu, a także od sezonowych zjawisk pogodowych. Koncept jest totalnie absurdalny, zarówno pod kątem ekologii, jak i ekonomii.

    • @a1p9i5s2
      @a1p9i5s2 3 ปีที่แล้ว +5

      @@wrobi73 "Koncept", że drogi wodne to kolosalne nakłady jest wyssany z palca. Wybudowanie kilometra autostrady czy torowiska jest o wiele wyższy i o wiele bardziej obciążający środowisko niż kilometra drogi wodnej. Droga wodna wcale nie odbiera przestrzeni życiowej organizmom (kolej droga kołowa niszczy je bezpowrotnie) a poprzez budowanie zbiorników i kanałów jeszcze je powiększa a przecież ŚRODOWISKO wodne jest tak samo dobre jak leśne czy łąkowe. Aby te wychwalane linie kolejowe czy autostrady był dla środowiska obojętne (prawie) - musiałyby w całości biec po estakadach ponad ziemią. Ponadto drogi wodne też już mamy a kto twierdzi, że trzeba je dopiero budować nie odrobił lekcji i tkwi w legendach o "ostatniej dzikiej rzece w Europie". Trzeba je jedynie zmodernizować - podobnie jak modernizuje się linie kolejowe i drogi kołowe.

    • @arturzajac6270
      @arturzajac6270 2 ปีที่แล้ว +7

      ​@@a1p9i5s2 Kolega nie widzi że się przez lata zweryfikowało, co się komu opłaca, a co nie?
      Jak by kolej jeździła średnio z prędkością 17 km/h, to też by była bardziej ekologiczna.
      Są na twoje teorie jakieś badania? A, i nie chodzi mi o badania z poprzedniego wieku.

    • @yodason1717
      @yodason1717 ปีที่แล้ว +2

      Hmm krytyka , krytyka i zero proponowanych rozwiązań choćby z świata ....świat nie kończy się na eurokołchozie !. Dostrzegam następnego fana pudrowania zapuszczonych rzek przede wszystrkim Wisły programami typu Natura 2000 . Bardzo płykie podejście do tematu wrecz schematyczne dodtakowo rachinek ekonomiczny sprzed 20 lat. Szybkość dostawy w 24 h 1? :):):) Brak omówienia rodzajów statków i barek śródlądowaych ich tonazu i wymiarów, napędów :) Postęp jest ogromny w tej materii a co pokazują rachunki ekonomiczne mniejsze jednostki znaczy lepsze / wydajniejsze o czym lobby wielkich armatórów nie chce słyszeć :) Ponadto po choćby niderlandach widać jak ogomne wpływy do kas miast przynosi turystka śródlądlodowa takze dla tych w głebi lądu. Pomijam już kwestie militarne nadal cieki wodne stanowią świetną linię obrny i kanalizują działania wroga i ich przewidywalność a jeszcze jedno po dunaju płynął w tej chwili barki wyładowane czołgami itp. :) Ale dam twórcy zadanie niech policzy jaki koszt trnasprtu 8 tirami 40" konteneró a jaki jest koszt barką typu katamaran z własnym napędem na 8 tego typu konternów na trasie Kraków - Gdańsk uwzględniają ze Wisła ma jedynie tor wodny udrożniony o głebokości 2 m :)? I jesczszce jedno w Chinach jednym z najbardziej ekologicznch wbrew narracji euro nazi bolszewków z Brukseli/Berlina kraju na świecie trwają ogomne inwestycje w kanały nawet równoległe do rzek który od wspomanianych w/w mają także role zbiorników queasi retencyjnych i nawadniających utrzymując wodę słodką na śródlądziu jak w największym stopniu a nie odprowadzaniu do mórz/ocenaów

    • @a1p9i5s2
      @a1p9i5s2 ปีที่แล้ว +1

      @@arturzajac6270 - 50% energii elektrycznej w Niemczech produkowane jest z węgla, który w znakomitej większości wozi się statkami rzecznymi, bo tak ulokowane są elektrownie. Bardzo podobnie z tym ulokowaniem jest u nas. Mimo dobrze rozwiniętej sieci kolejowej i autostradowej w Niemczech rozwija się i modernizuje sieć połączeń wodnych. To nie są fakty z poprzedniego wieku. Raczej rozumowanie, że transport wodny jest "przestarzały" zakrawa na myślenie kategoriami z XIX wieku...

  • @michaprojects9844
    @michaprojects9844 2 ปีที่แล้ว +3

    Myślałem, że jakiś fajny kanał, a to psełdoekologia. Czyli Polska jako skansen, a gospodarkę to najlepiej żeby mieli Niemcy.

    • @w-kski7229
      @w-kski7229 ปีที่แล้ว +1

      Panu TVP weszło za głęboko. Radzę skonsultować z lekarzem.

  • @mateuszgorzelanczyk9671
    @mateuszgorzelanczyk9671 3 หลายเดือนก่อน

    Kolejny zielony, pytanie kto cie zwerbował i kto ci płaci

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  3 หลายเดือนก่อน

      Ty mi płacisz naiwniaku.

  • @elzbietakonopka1266
    @elzbietakonopka1266 2 ปีที่แล้ว

    Antypaństwowy bełkot ekoterrorysty. Inwestycje państwowe są zdaniem tego lobbysty źródłem strat, korupcji itd. Za to Komisja Europejska to zdaniem naszego mędrca grono bezbłędnych ascetów, którzy z troską pochylają się nad losem kraju priwiślańskiego. Na transporcie rzecznym i hydrologii się nie znam, ale znam się na informacji i teorii podejmowania decyzji i wiem z całą pewnością, że korzystne jest by decyzje dotyczące Polski i Polaków podejmowała centrala w Polsce, a nie w Brukseli. W rozumowaniu tego lobbysty, agitatora wyłania się niechęć do państwa polskiego więc jego głos powinien być kompletnie ignorowany.

    • @w-kski7229
      @w-kski7229 ปีที่แล้ว +2

      Pani to niech odstawi TVP, a weźmie lekarstwa, powinno się wtedy poprawić.