Tulejowanie i porting YAMAHA YZ490 2T

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2023
  • Tulejowanie i porting YAMAHA YZ490 !
    Porting to nie koniecznie powiększanie kanałów, czasem modyfikujemy cylinder po to silnik był bardziej bezawaryjny, ciszej pracował lub miał łagodniejszą charakterystykę.
    W przypadku tej YZ490 po konsultacji z klientem wykonałem zmianę czasoprzekroju okna wydechowego wraz z wstawieniem mostka dzielącego okno na dwa ze względu na jego ogromne wymiary. Oczywiście podparłem również okno dolotowe wstawiając tam mostek, z tej strony wymagało to znacznego portingu całego gniazda membrany, tak żeby uzyskać maksymalny przepływ i powierzchnię okna dolotowego w odpowiedniej pozycji tłoka.
    Trzeba pamiętać, że dzieląc okno wydechowe musimy KONIECZNIE podeprzeć tłok z drugiej strony - na dolocie.
    W odwrotną stronę może to działać - podparty dolot i centralne okno wydechowe, ale nigdy nie może być tak, że macie centralny dolot a dzielony wydech - wtedy tłok będzie kładł olbrzymi nacisk na mostek okna wydechowego i zawsze tam będzie się zacierał.
    Taki błąd często widzę w budowanych od zera cylindrach na rynku do simsona czy wsk.
    W silnikach z membraną w cylinder gdzie mamy centralne okno wydechowe i dolotowe, tłok bardziej kiwa się niż w silnikach z membraną w karter, gdzie cała strona dolotowa stanowi pełną ścianę i daje podparcie dla tłoka. Żeby zapewnić mu prawidłowe prowadzenie stosuje się mocno jajowate okno dolotowe płynnie zawężające się ku dołowi i bardzo mocne fazy wręcz promienie na jego krawędziach.
    Tłok to nic innego jak ciężarek zawieszony mniej więcej na środku własnej osi, jeśli z jednej strony go podeprzemy to nie przechyli się w drugą i mamy możliwość rzeźbić większe okna od strony niepodpartej.
    W tym tkwi cała tajemnica umieszczania membrany w karterze, nie w cylindrze (oprócz maksymalnego napełniania skrzyni korbowej) . Uzyskujemy pełne podparcie tłoka od strony dolotu, przez co możemy znacznie powiększyć okno wydechowe, którego średnica w dzisiejszych silnikach użytkowych (motocross) doszła do 80% średnicy tłoka.
    Śledząc fora internetowe widziałem, że jeszcze całkiem nie dawno wielu początkujących tunerów powoływało się na artykuły p. Tomasza Sałka tłumaczące, że maksymalna szerokość okna wydechowego to 60% średnicy tłoka.
    Później wraz z nadejściem wiedzy ze świata przyjęto 70 a nawet 75% średnicy tłoka.
    A silniki z membraną w karterze + tłoki z stalowymi pierścieniami pozwalają zrobić 80% średnicy tłoka dla silników użytkowych - czyli takich które robią nie małe motogodziny bez awarii.
    Silniki wyścigowe - przeznaczone na jeden bieg wyścigowy mają jeszcze dalej przesuniętą granicę szerokości okien w tulei. Na dzień dzisiejszy są to silniki na 1/4 mili - gdzie często startuje ostro dokoksowany silnik Yamahy Banshee 350. 😎
    Starczy tej wiedzy na dziś.
    Przypominam że dopinamy temat szkoleń 2T prowadzonych osobiście przeze mnie.
    Szkolenia będą teoretyczno-praktyczne - 2 dniowe.
    1 dzień - teoria na sali
    2 dzień - praktyka na hamowni
    Nie długo otwieram rejestrację miejsc i podam terminy spotkań.
    Pozdrawiam Patryk Wojtala

ความคิดเห็น • 20

  • @kuba.animeamv1322
    @kuba.animeamv1322 ปีที่แล้ว

    Czy Yamahy Banshee 350 lub suzuki lt500 była już u ciebie robiona

  • @PaganiniPagani
    @PaganiniPagani ปีที่แล้ว

    Cześć a zajmujesz się wyważaniem wałów? W sensie odchudzania

  • @Glosny_b6
    @Glosny_b6 ปีที่แล้ว +1

    Cześć mam pytanie, od zawsze jeżdżę na nicasilu i nigdy nie miałem żadnych problemów, motor był odpowiednio zestrojony. O tulejach różne rzeczy się słyszy, nicasil jak wiemy rozszerza się wraz z temperaturą silnika przez co mimo że tłok rozszerza się od temperatury to cały ten zestaw "nie puchnie" i chodzi dalej. I tu mi się pojawia pytanie z czego robicie te tuleje, czy to z czystego żeliwa? Bo żeliwo generalnie nie rozszerza się tak jak nicasil. Nie raz się słyszało że komuś kto ma tuleje spuchnął tłok tuleja stoi w miejscu nie rozszerza się i sprzęt się zatarł. Pozdrawiam

    • @Glosny_b6
      @Glosny_b6 ปีที่แล้ว

      No chyba że poprostu bardzo luźno pasujecie zestaw , chociaż za luźno też dać nie można, a tłok jednak przy wzroście temperatury się rozszerza

    • @wojtalagarage1148
      @wojtalagarage1148  ปีที่แล้ว +3

      Jestem pierwszą i jedyną firmą w Polsce, której tulejowane cylindry startują w zawodach i niejednokrotnie je wygrywają.
      A używam tego samego materiału co wszyscy. :)
      Jak to jest zrobione? Wielokrotnie pokazuje na fanpage.
      Dlaczego działa - to moja tajemnica.
      Liczy się efekt końcowy - jeśli Twój silnik wygrywa zawody, to jest dobrze zrobiony.
      Czy tam jest nicasil, żeliwo czy inne ustrojstwo to nie ma znaczenia jeśli działa.
      To że większość tulejowanych cylindrów na rynku to złom - to nie mój problem.
      Wielokrotnie pokazywałem na filmach jak wygląda rynkowa robota, a jak nasza.

    • @Glosny_b6
      @Glosny_b6 ปีที่แล้ว +1

      @@wojtalagarage1148 dzięki za odpowiedź, robicie kawał dobrej roboty tak dalej trzymać 👌👍

  • @defender1426
    @defender1426 ปีที่แล้ว

    Jaka cena takiej usługi? Mam yz490 cylinder nie spawany i nie kombinowany.

  • @Silence_of_North
    @Silence_of_North 10 หลายเดือนก่อน

    Czy może ktoś z fachowców potwierdzić bądź zaprzeczyć w kwestii tankowania silnika 2T. Wiele riderów przygotowuje mieszankę do silnika 2t w domowym zaciszu mieszając benzynę z olejem w karnistrze i dopiero ja wlewając do baku. A co w sytuacji gdy robimy dłuższą jazdę na Moto (enduro) i np. Musimy dotankowac się na stacji, czy może dolać mieszankę bezpośrednio do baku na stacji ? Np. Najpierw mieszanka potem paliwo, albo na odwrót ? Wiele teorii mówi że mieszanka się nie wymiesza, inni mówią że się wymiesza nawet bez potrząsania motocyklem itp... jaka jest prawda w kwestii tankowania i mieszania mieszanki przy wlewaniu jej bezpośrednio do baku na stacji ???

  • @BANANvanDYK
    @BANANvanDYK ปีที่แล้ว

    Podważasz autorytet tunerów którzy zęby zjedli na Simsonach:
    1. Dzielone okna ssące i wydechowe BEZ PODPARCIA w ożebrowaniu (wspawania przedziałki). Nawet jeśli tuleja żeliwna jest bardzo gruba. Bez tego będzie się zacierać/deformować/pękać przedziałka.
    2. Dolot 360° zamiast boost portingu (duży ale ograniczony kąt OWK). Chociaż, nie pokazałeś tłoka. Tłok jest z okienkami? Bo internet pokazuje mi tłoki z dużym półkolistym wycięciem w płaszczu od strony dolotu.

    • @wojtalagarage1148
      @wojtalagarage1148  ปีที่แล้ว +1

      1. Nie prawda.
      2. Również nie prawda, można tym w różny sposób zasterować.
      Dlatego autorytety o których mowisz zostali na simsonach... 👍

    • @BANANvanDYK
      @BANANvanDYK ปีที่แล้ว

      @@wojtalagarage1148 No widzisz, pypu wspawał podparcia w dolot i wydech, w cylku który ma tuleję o grubości 5 mm. To ten cylek którego przywiozłem dla Ciebie, ale nie chciałeś przyjąć.
      A co do drugiego pytania, to jaki jest tłok od strony dolotu? Też powtarzałem że membrana musi mieć 360° kątu otwarcia, ale jak niektórzy wyczytali z książki Bella że przy niepełnym kącie otwarcia dolotu jest mocniejszy rezonans, tak powtarzają w dalszym ciągu.

    • @wojtalagarage1148
      @wojtalagarage1148  ปีที่แล้ว +1

      ​@@BANANvanDYK Piotrek zdejmij sobie klapki z oczu - książki o 2T z lat 80-90tych to prehistoria. Powoływanie się na fakty zawarte w książce Grahama Bella to bezsens, choć w Polsce dalej spotykam ludzi, którzy nawet teraz testują rozwiązania T. Sałka hehe :)
      Takich ludzi nie spotkasz na zawodach, tacy ludzie nie robią silników dla zawodników bo to po prostu nie działa.
      Większość istniejących programów, książek i opracowań do 2T nijak ma się do dzisiejszych silników... baa do silników mających 10-15 lat !
      Nie trzeba być geniuszem - można to udowodnić na każdym kartingowym silniku od 10 lat. Wyspawaj sobie dyfuzor wyliczony w dowolnym programie i wmontuj do shifter karta - na dzień dobry tracisz 1/3 mocy. Ja to zrobiłem, testowałem na hamowni i sobie na to pytanie odpowiedziałem.
      Do nas na hamownie przyjeżdża wielu tunerów. Nie mogę tego opublikować to oczywiste.
      Ale gwarantuje Ci, że nawet najmocniejszy rynkowy świetnie wyliczony dyfuzor do Aprili RS125 nie przebija odblokowanego seryjnego.
      To co dalej chcesz się powoływać na ksiązki ?
      Po czym zamontuje Ci Jolly moto corse P0115 i nagle gada tak, że buty Ci spadną.
      Można ? Można, ale w latach 80-90tych nie było tej wiedzy.
      Także dalsza dyskusja nie ma sensu, bo po co mam Ci rujnować światopogląd. :)
      No dobra jeszcze odpowiem odnośnie przedziałek - co drugi karting ma tak zrobiony cylinder i bierze udział w zawodach oczywiście bezawaryjnie.
      A jeśli się chcesz upierać, że w dużej pojemności jest inaczej to MAICO 500-600cc ma tak samo fabrycznie i też u mnie jest na facebooku pokazane.
      Możesz napisać do producenta i go uświadomisz, że źle zrobili silnik. :)
      Zamykam dyskuje, bo na tym poziomie wiedzy byłem ale mając 15 lat i wtedy wypowiadaliśmy się na forum o simsonach.
      Ty zostałeś tam dalej, a świat idzie do przodu i silniki są coraz mocniejsze.
      pozdrawiam Patryk Wojtala

    • @BANANvanDYK
      @BANANvanDYK ปีที่แล้ว

      ​@@wojtalagarage1148 James, ja tylko zwracam uwagę na te dwa punkty, że to co zrobiłeś odbiega od przyjętej normy w świecie polskich miłośników rzeźbienia dremlem w cylindrach. Tymczasem Ty łapiesz triggera i niepotrzebnie się produkujesz pisząc tak długą odpowiedź. Doskonale rozumiem że książki Bella, Jenningsa i paru innych to lata '70 i '80 oraz że należy je traktować ogólnikowo. Pozostałe książki które posiadam, w języku niemieckim i francuskim to też wiedza oparta o rozwiązania fabryczne i amatorski tuning. Opracowania te sięgają roku 2003, czyli czasów kiedy los dwusuwów był już przesądzony (koniec drogowych japońskich 125 i 250 2T), kiedy weszły systemy wtrysku pośredniego i bezpośredniego, kiedy pojawiły się silniki z ładunkiem uwarstwionym.

    • @Silence_of_North
      @Silence_of_North 10 หลายเดือนก่อน

      Pytanie poboczne. Chce kupić enduro 2t (Sherco 125 my2023) pytanie czy mieszankę olejowa można wlać bezpośrednio na stacji do baku czy trzeba niestety mieszać w karnistrze ? Pytam ponieważ motocykl chciałbym użytkować też w czasie dłuższych jazd gdzie będę potrzebował zatankować na stacji .... Widziałem filmy zarówno jak riderzy tankują na stacji i potrząsają motocyklem aby mieszanka się wymuszała ...inni twierdząc że taka mieszanka miesza się bardzo dobrze i nie ma potrzeby potrząsania motocyklem wystarczy ją wlać do zbiornika paliwa ....pytanie istotne ponieważ wiadomo że jak coś będzie nie tak z mieszanką to będzie łatwo przytrzeć. Silnik 2t....czy można zatem tankować silnik 2t na stacji i bezpośrednio do baku wlewać mieszankę czy należy to robić jednak z ksrnidtrem i taka mieszankę wlewać do baku??? Serdeczna prośba o odp. Będę bardzo wdzięczny ....😊

  • @wiesiuwiesiu8017
    @wiesiuwiesiu8017 ปีที่แล้ว

    Kurde jakieś 15 lat temu przywiozłem z Niemiec taka niesprawna Yamahę i sprzedałem za coś koło 1000zl🤒