Üdv. Én eddig már kínosan éreztem néha magam, amikor a szerelőknek mondtam gepkonyvvel a kezemben, mit kérek. Persze a 200L-es olajos hordóban biztos olcsóbb a 10w40et kapni... Nos építettem inkább egy fa rámpát, vettem dugó kulcs készletet, és kizárólag a gyári ajanlast (még márkát is) betartva cserélek. Van egy öreg golfom is abba is valaki 10w40et locsolt és télen hallhatóan több másodpercig kalimpált a motor, sebaj már ez is a gyári előírást kapja. Sajnos tényleg igaz ha azt akarod, hogy jó legyen, magadnak kell megcsinálni.
Ahányszor Péter zsebreteszi a kezét igyunk egy felest! :D Viccet félretéve köszönjük szépen, érdekes előadás volt! (Egy párezer Ft-os kis távirányító nagy segítség lett volna..)
Érdekes volt, köszönjük az előadást! Sajnos a felvétel technikai oldalról vérzett el. A prezentációs laptopot bele kellett volna kötni a video keverőbe, hogy be lehessen vágni a prezi képét teljes méretben. Hátha a videót megtekintő is lát belőle valamit. A főkamera minek nyit akkorát, hogy be lehessen látni a színpad alá? Az első üres székek is rosszul festenek. A hang sajnos rossz minőségű lett. Látom az igyekezetet, több kamera, video vágó, vezeték nélküli miki, színpad, de rettentően szakmaiatlan volt. Legközelebb a kivitelező kicsit ráerősíthetne a minőségre.
Mindenkitől bocs, ha rosszul gondolom (közel sem vagyok mérnök) és nyugodtan javítsatok ki, de 1 dolog nem áll össze számomra: Adott mondjuk egy sima szívó benzines 1.6 literes Ford Focus hagyományos olajpumpával ami halad mondjuk sík terepen egyenletes sebességgel. A motor fordulatszáma legyen percenként 4000. Ennél a fordulatszámnál a könyvében szereplő/specifikációkat teljesítő 5w30 motorolajjal felépülő olajnyomás új vagy jó állapotú motornál legyen mondjuk X bar. Ezt gondolom valaki valamikor kiszámolta, hogy mi az elvárt érték és ennek biztos, hogy vannak határértékei/tűrése. Eddig ok. Ha az előbb említett motorolajat lecseréljük 5w20-ra (ügyesebbek menet közben) és teljesen azonos körülmények között hajtjuk tovább az autót akkor az új olajjal mért olajnyomásnak kevesebbnek kell lennie mint X bar, ugye? A motor/pumpa fordulatszáma nem változik, a keresztmetszetek nem változnak, viszont a ,,vékonyabb" olaj szabadabban áramlik tovább. Ez ha nem tévedek többek között azért jó, mert több hőt tud ,,elszállítani" a csapágyak felületéről, gyakrabban cserélődik stb... És itt jönnek képbe a csapágyak amikről a videóban is többször esett szó. Viszont a motor nem csak csapágyakból áll. Mi a helyzet azokkal a komponensekkel amelyek szintén X bar olajnyomáshoz vannak kitalálva adott fordulaton? Olyan alkatrészekre gondolok mint hidraulikus szelepemelők, láncfeszítő, változó szelepvezérlés állító stb...stb... Ezeknek esetleg nagyobb a tűrése és nem változik negatív irányba a működésük egy 5w20-as olajra és ezzel egy alacsonyabb olajnyomásra történő átálláskor?
Ha már Fordos példa, nagyon vártam a WSS-M2C948-B specifikáció táblázatba helyezéset. Jelenleg kizárólag 5w20 olaj tudja teljesíteni, és rendkívül alacsony az elvárt HTHS viszkozitása. Ennek ellenére visszamenőleg is ez lett az ajánlott olaj oda, ahol korabban mondjuk 5w30 WSS-M2C913-C A5/B5 olaj volt a gyártói elvárás. A csapágyak, hézagok, felületi megmunkálas nem változott az akár 10+ éves motorokban... Illetve változott, csak nem a gyártósoron hanem a hétköznapi kopás következtében. :)
Köszönöm. Mérnök vagyok de nem műszaki (kert), műszaki technikus vagyok de nem gépész (gázipari), de első szakmám mezőgazdasági gépszerelő, s van autónk, kismotorunk, így pláne nagyon érdekelt és néhány tekintetében fel is nyitotta a szemem. Ezután SOHA nem fogok autósboltosok, szerelők, s főleg magyar szakbarbárok olajügyi, gépkönyvtől eltérítő szándékú okoskodâsainak helyt adni. Igen, a növények is érzékenyek még az öntözővízre is, meg száz más dologra. A motorok meg pláne az olajra is... Tanulság : akármit használni, birtokolni csakis ama a dolog igényei optimális kielégítése mellett érdemes. Talán ez lehet a köznapi minimális proffeszionalizmus. Még egyszer: köszönöm.
Ez egy teszt is lehetne mielőtt szerelőhöz viszi a kocsit az ember bármilyen okból. Meg kell kérdezni mit javasol olajfogyasztásra, ha sűrűbb olajat javasol azt a szerelőt hanyagolni kell minden téren.
Én magamnak cserélek olajat, évi 2x, mert tartom a 10.000 km-t vagy ha az olaj már elég szennyezett. Autópàlya, vàros, de azért vidéken néha poros földúton is megyek a suzukimmal (sx4) :D meg ott van a swift is... az autónak megfelelő mannol általában a befutó, esetleg castrol, shell helix... a hűtőfolyadékot is le lehet cserélni, apósom segített, megmutogatta a dolgokat, meg a youtube és tudom mi kerül bele. A használt olajat meg vagy leadod, vagy felhasználod valamire. Egyszer valami szutykot raktak bele, egyszer meg húzták a szájukat, hogy vittem az olajat a jó tapasztalat után... amúgy meg aki szeret ilyesmivel foglalkozni, annak jó kis program :D
Én egyszer a Skoda S100-ba tettem 15W40 helyett 10W40-et és nyáron Pesten alapjáraton bevillogott az olajnyomás lámpa. Kicsi fordulat hatására elaludt, de sürgősen lecseréltem, mert a skoda blokk csak 3 helyen van csapágyazva és érzékeny az olajra.
@@gyuridosa5188 Nagyon, nagyon régen, még kezdő autósként én is úgy jártam a 120-sal, hogy kivillant az olajnyomás lámpa. Akkor már közel voltam az otthonomhoz, de azért még bent a városban, piros lámpánál. Na én lepadlóztam, el is aludt a lámpa. Haza is értem vele. Akkoriban még azt sem tudtam, hogy milyen olaj van a motorban, mert rábíztam a szerelést "egy autószerelőre". Na ez az "autószerelő" rosszul tekerte fel az olajszűrőt. S bizony szép lassan elcsöppent a motorból úgy 2 liter. Annyit kellett utánatölteni. Na ott még ezután kerestem másik szerelőt, de ő meg a fékrendszert nem tudta normális állapotba hozni. Abból is lett ám dolog! Akkor az a szerelő is ugrott. Ez már jó negyedévszázados történet. Szóval akkoriban még javában szaladgáltak ilyen Skodák az úton. A szerelők mégsem tudták megugrani még ezt a lécet sem. Azóta szépen lassan elmerültem az autófenntartás és karbantartás témában és már nem nagyon járok szerelőhöz, hanem megcsinálom magam vagy a barátommal, aki szintén nem autószerelő. Viszont ellenben nagyon is ért az autókhoz. Most is Skoda van csak Fabia. Szerencsére nem túl problémás darab. A karbantartásos szerelések könnyen elvégezhetők rajta.
Látom, hogy 2 éves a kérdésed, de még választ nem kaptál. Igen, mehet. Pontosan úgy van, ahogy írtad. Azonos HTSH, de kevesebb hamu. Talán annyi megjegyzés még, hogy a C3-ban nem csak a hamu szokott kevesebb lenni, hanem az adalékok is. A motor utáni kipufogógáz tisztítórendszer tisztasáságak megóvása okán. Azaz DPF, FAP, EGR, SCR, katalizátor. Ezek miatt a C3-as olajok adalékolása szegényesebb szokott lenni, mint az A3/B4-eseké. Többnyire elhagyják a molibdént, de kevesebb foszfor, cink és kálcium szokott még bennük lenni. A lényeg, hogy az olajcsere periódust adott esetben rövidíteni kell. Egy hozzávetőleges támpont lehet, hogy egy Peugeot 407 HDI 70% autópálya és 30% város mellett, 7500 km-es olajának tesztjét láttam. Ott a mérések után ~12500 km-es élettartam lett predesztinálva az olajra. Szóval 10000km de maximum 15000km-nél ajánlott a csere ilyen olaj használatánál. Nyilván ebben a kérdésben sokat számít az autópályás szakaszok aránya, meg a motor állapota. Mert egyébként bár jól hangzik, hogy a C3-mal kevesebb szulfáthamu keletkezik. Valójában sokkal többet számít még mindig, hogy mennyi a városi szakasz. S akkor inkább 10000km a biztosabb. Remélem tudtam segíteni. Tényleg csak érdekesség gyanánt írom, hogy 0.8 a bűvös szám a szulfáthamu kérdésben. Szóval 1.3-mal is lehet A3/B4-es olajat találni. De 0.85-tel is lehet A3/B4 olajat találni, viszont 0.78 már C3-as kategória. Sőt láttam már olyan vadi új C3-as olaj tesztjét is, ahol 0.86 volt a valós laboratóriumi tesztérték. Szóval nagy csodát azért nem kell ettől várni. 🙂A lényeg, hogy A3/B4 helyett valóban jó a C3 is és az olajcsere periódusra odafigyelni. 😉
Tényleg jó lett volna kifejteni, mi van, ha egy kocsihoz nincs megadva ACEA követelmény, ha már ez tényleg ennyire fontos. Benzines G4EE Kia motor, API SM vagy jobb API besorolású olaj a követelmény. Itt van előttem két Mobil olaj, az egyik SN és ACEA A5/B5-nek felel meg, a másik API SN és ACEA C3-nak. Most akkor melyiket válasszam...?
@@czzoli16 Benzineshez A5/B5, dízelhez inkább a C3. Aki azt hiszi, hogy ugyanaz az olaj jó ehhez is, ahhoz is, az téved. A C-s besorolást alapvetően dízel motorokhoz találták ki (részecskeszűrő és társai).
@@robertnagy2456 azóta ezt már nagyon bennem ragadt, sikerült kiokítanom magam alap szinten az olajokból 😁
3 ปีที่แล้ว +4
Örültem volna, ha 3 mondatban kitért volna arra, hogy a youngtimerekkel hogyan lehet a legjobbat tenni kenőolaj (+hűtőfolyadék) szinten. Pl.: sok 80' évek beli VAG csoportos kocsi szaladgál, benzinesben el lehet-e jutni büntetlenül az ACEA A3 API SJ 15W40 501.01/500.00-tól az ACEA C3 API SN 502.00 5W40-ig . (Fagyállóban G11-től a G12+ -ig). Ha igen, milyen előnyókre és kockázati tényezőkre számíthat a tulajdonos (kopásvédelem/kenőfilm megszakadás/láncreakció szerű olajsár kimosódás/stb.). Olajszűrők (kommersz, papír) összehasonlítása mérnöki szemmel; szűrő felület nagysága, bypass szelep nyitási nyomás és az esetleges második (visszacsapó) szelep meglétének jelentősége a motor védelmének szempontjából. Mi a véleménye a youtube csatornával rendelkező pjotrtester nevű, független tesztelő elsősorban kopásvédelemmel összefüggő méréseivel kapcsolatban? (Ecxel táblában a mért eredményei; néhàny kmagaslóan jó eredményű -itthon kommersz kategóriás- olajjal)
Eddig azt hittem ,valamelyest képben vagyok az olajokkal kapcsolatban, de ez a "mesterkurzus" még azt is összezavarta amit eddig tudtam. Én értem, hogy érti, de előadni is úgy kellene, hogy más is megértse. Arról pl. nem esett szó (igaz gyorsítva néztem) , hogy miért van az, amikor 5w30 helyett teszek egy 0w30 olajat (API, JASO és miegymás ugyanaz) melegen mégis jelentősen más az olajnyomás?
Ez azért lehetséges, mert a 30-as ketegória az egyik legbosszantóbb és átverősebb viszkozitási kategória. Amíg egy 40-es olajnál nem különösebben fontos, hogy a 100°C-on mért viszkozitás értéke 14.8 vagy éppen 12.7. Sőt mivel a legtöbb német márkánál még az 5W30 és az 5W40 között is van átjárás. Szóval egy 30-as olaj, ami 100°C-on 11.8-as viszkozitást produkál. (12.5 a határszám) Ha megfelelő HTHS számmal rendelkezik az olaj, akkor baj nem lehet. De! És most jön a bosszantó rész. Van olyan 0W30-as olaj, ahol a 100°C-os viszkozitás 11.8. Viszont van olyan 5W30-as olaj is ahol 10.1 vagy akár 9.7. És ez az átverés! És ez már nagyon nem mindegy. Főleg úgy, hogy ritkán, de bele lehet futni olyan olajba ezek közül, ami még ACEA C3-as minősítést is kapott. Mert nyilván ha C3 vagy C5-ről van szó az egészen más kávéház megint csak. Azért én nem szívesen pörgetnék ilyen olajjal autópályán 4000rpm-mel egy motort 2 órán át. Nem vagyok biztos benne, hogy állandó és biztonságos lenne mindenhol a kialakult olajfilmréteg. S ezt nem a kisujjamból szoptam ki, hanem ezzel foglalkozó szakember(ek), ez irányú aggodalmát is fogalmaztam meg. A 30-as osztály egy nagy katyvasz. Alapvetően azt tudom mondani, hogy ha nem csak light-osan van vezetve az autó és néha meg van lőve itt-ott akár pályán, akár városban. Meg úgy egyébként is. Érdemes utána olvasni, és keresni egy olyan olajat, ami 11.8 környékén van valahol. S ha beválik, azaz csendesen, selymesen jár a motor magas fordulaton is. Akkor azt használni és nem váltogatni. Mert a 30-as kategória egy nagy katyvasz és könnyű mellényúlni. Nyilván most az ACEA C3-as kategóriáról írtam, mert a C2 meg C5 az alapból más. Ott eleve kisebb a HTHS szám is. Azt most nem részletezem.
5W30 helyett 5W40-et kapott a kocsi. Opel Astra H 1.6 Twinport. Nem en ontottem bele. Velemenyek? Ezek szerint jobban fog kopni mivel kevesbe folyekony az olaj.....
Pont, hogy kevésbé fog kopni, mert nagyobb terhelésen, hőmérsékleten sem fog megszakadninaz olajfilm, cserébe többet fogyaszt, mert nehezebben fröcsögtetibaz olajat a motor, nagyobb az ellenállása. A rallybannnem véletlen használnak 10w40 helyett 10w50 et, ott a fogyasztás nem téma.
Tisztelt Péter! Szeretném kérni a véleményét a következő olaj választáshoz. Az autóm egy Seat Cordoba 2004 1.4 16V 55kW BBY motorkód. A szerelőm a legutóbbi olajcserénél a Total Quarz Ineo Longlife, C3, 5W 30, vw 502.00 505.00 típusú olajat rakott bele,átadta nekem a dobozt,erről írtam a paramétereket. Kérdésem,ön szerint ez megfelelő az autóhoz?Sajna nincs meg a gépkönyve. Nagyon szépen köszönöm előre is a választ, további szép napot. Üdvözlettel Zoltán
1 éves a kérdésed, de csak most olvasom. Igen, megfelelő. Amennyiben betartod a 10000km vagy 1 év olajcsere periódust, akkor mindjárt leírom mik a specifikációk. Ez ugyanis gyakorlatilag a VW 502.00 505.00 előírásnak felel meg. A másik az a VW 504.00 507.00. De én ezt nem eröltetném. Ez egy hosszított és/vagy rugalmas olajcsere periódus kombinációja. Amúgy ezt is engedi a gépkönyv. A használtolaj analíziesek alapján és az ezzel foglalkozó szakemberek véleménye alapján. 8500km vagy 1év csereperiódust tartok én megfelelőnek, bármennyire is kevésnek tűnik ez a szám. Ekkorra ténylegesen el tud használódni az olaj, ha sokat van városban, rövid utakra használva. ACEA: A3/B4 vagy C3-as besorolású olaj a megfelelő, ehhez a motorhoz. API: SN Viszkozitási osztály: alapvetően:5W30 de 0W30, 0W40, 5W40 is beletölthető Azaz a szerelő nagyon jó kis olajat töltött bele. Üde színfolt, hogy egy szerelő a megfelelő olajat tölti a motorba. Nekem a Skoda Fabia-ban van ez a motor csak BKY néven. Én most 0W40-es olajat használok, de volt már benne 5W40-es is. S szeretném kipróbálni legközelebb a SHELL egyik 0W30-as olaját is.
Lehet én nem értem jól, de itt nem pont fordítva van? th-cam.com/video/sio937cRV9s/w-d-xo.html Vagyis ha a C3-ast tesszük a Fordba akkor a Ford motor megy tönkre, hiszen a C3 olaj viszkozitása magasabb az ajánlottnál, viszont ha az A5/B5-öt tesszük a Volkswagenbe akkor várható olajfogyasztás.
Ha az autómnak a motorolaj ajánlása 5w-20, 5w-30, 10w-30, 15w40, akkor melyiket érdemes választani? API SL vagy felette és acea szabvány nincs. Külön kitérnék a hths viszkozitás témára, ahogy a videóban mondta ha túl alacsony nincs megfelelő kenés és tönkremegy a motor ha túl magas, akkor elnyírja az olajat(ahogy mondta) De mint tudjuk az 5w-20 olajak hths viszkozitása 2,6 vagy 2,9, az 5w-30-ból van 2,9 vagy 3,5 (ugye a5/b5 és a3/b4) ezek felett pedig mindegyik 3,5 vagy a-feletti hths viszkozitással rendelkezik. Ez esetben mi a helyes választás?
Bármelyik a helyes válasz. Általában látsz egy ábrát az éghajlattal kapcsolatos min/max hőmérsékletekről és ahhoz ajánlott viszkozitási osztályokról. Egy a3/b4 5w-30-cal nehéz hibázni szerintem egy ilyen motornál. "De mint tudjuk az 5w-20 olajak hths viszkozitása 2,6 vagy 2,9, az 5w-30-ból van 2,9 vagy 3,5" Sávok/minimumok vannak megadva. Egy A5/B5 minimum 2.9 HTHS-ű. Ez lehet 3.4 is simán.
Nem. Ha jó állapotban van a motor, a gyári előírás a mérvadó. Ha kopott a motor, vagy egyéb hibája van, akkor a vastagabb olaj csak elodázza a problémát, miközben az súlyosbodik. A hibát kell(ene) megszűntetni és a gyári előírást betartani. Mindig.
És a nagy kérdések egyike. Szabad e visszalépni 10w-ről 5w-re vagy 5w-ről 0w-re? Urbán legendák szerint nem. Mert a hígabb olaj leszedi a szennyeződéseket és gondokat okozhat a motorban.
A hideg oldalon szabadon mehetsz lefelé, amíg tartod a gyártói előírásokat. Annyi a mellékhatása, hogy nagy hidegben könnyebben indul a motor. Az olaj akkor a leghígabb, ha a lehető legmelegebb. Így ott csak a melegoldali viszkozitás számít.
MAJD jött az Opel huszár vágása ami köztudott, hogy sosem kop el és kezdett egy új bejegyzést a "használati utasításban" amiben NEM fejti ki, hogy miért 1000km/1 liter a megengedett motorolaj ""fogyasztás"". Problem solved, csrász mí àj'em ENDZSINER. 😂
Ha többnyire városban használod az autót rövid távokon akkor 7500 km- ként érdemes lecserélni az olajat mer nagyobb terhelésnek van kitéve az olaj a sok hideginditás miatt ha sokat mész pályán akkor olyan 10000-15000 Között
Egyre gyengébb minőségü olajakat csinálnak. Ezzel van a baj. Lehet hivatkozni gyártói specifikációkra, persze, meg viszkozitásra de az olajok sza*ok. Teljes szintetikus olaj meg nincs! Azt felejtsétek el. Az annyira költséges lenne, hogy megfizethetetlen lenne. A nagy csere intervallumos olajokat meg betíltatnám, mert tönkre mennek a motrol időnap előtt. Zsebredugott kézzel előadni... na az "szép"..
@@salamonsalamon4881 Amikor bejöttek a 0W40-es olajok, akkor azt hitték, hogy megtalálták a szent grált. Megszórták jó sok foszforral, kálciummal, meg cinkkel, adtak hozzá egy kis molibdént oszt lehetett nyomatni a 30000km-es periódus dumát. Na ez már szép lassan a múlté. Mert a kálcium nem jó az LSPI hatás miatt. Ezt mondjuk még ki lehet váltani magnéziummal. De összességében ma a fogyasztáscsökkentés és a károsanyagkibocsátás csökkentés a fő szempont. Ezért jönnek a kikasztrált, "alig" adalékolt C3, C2, C5, C6, C7 olajok. A 0W40-et meg szép lassan el lehet felejteni, mint ahogy a 30000km-es csereperiódust is. Ma már nem a motort kell védeni első sorban, hanem a kipufogógáztisztító rendszert. Amúgy a motor így is kap elég védelmet, mert ugyan kevésbé van megszórva adalékokkal, de jobbak az alapolajok, meg azért csak van még bennük adalék. Épp csak annyi, hogy sűrűbben kell cserélni őket. pl 8500km-ként. Vagy még ennél is sűrűbben. Ez megy most és ez is lesz az irány.
Hang silány.Kép utólag szerkeszthető lenne, hogy a diák láthatósága jobb legyen.Előadónak egy távirányító? Péter jó szakember,bár Unixos páylafutása megdöbbentően szint alatti szerecsenmosdatássá fajult. Ez nem a legütősebb feltöltésetek volt.
Én azt kérdeztem volna, hogy mi van a többi gyártóval? Tök jó, hogy van WV, meg Ford, PSI meg Mercedes, stb... gyári ajánlás, de sokkal több gyártó létezik... Azokkal mi a helyzet? Szóval érdemes lett volna az API-ra és az ILSAC-ra is kitérni, és azokat is összehasonlítani az ACEA-val...
@@vadkacsa20 Szerintem legtöbb embernek nincs kezelési könyve, pláne a használt fronton, a különböző olajkeresők meg mindent feldobnak egyszerre. Szóval káosz van itt, nem kicsi.
@@vadkacsa20 Hol? Mi a hiteles forrás? Kokrét példa: Toyota Yaris 2 - 2007 1.3 benzin, 2SZ-FE motorral 87 LE. Gyártónál nem találtam semmit, az olajkeresők meg 10-félét ajánlanak. 5W30 kell bele, jelenleg API SL/CF van benne, ACEA nincs, ILSAC van. amiről mai napig sem tudom, hogy eszik-e vagy isszák?
@@vadkacsa20 Az olajkeresők általában a legdrágább olajaikat ajánlják, holott sokkal olcsóbb verzió is bőven megfelel az autónak. Profit mindenek felett.
Juj! Kb. A harmadánál tartok, de olyan vontatott...és annyira nem mondott eddig semmi újat, hogy fogalmam sincs hogy végig tudom-e nézni. Úgy leszek ezzel a videóval, mint a rossz magyar filmekkel. Megnézem végig. Hátha lesz valami poén benne. ...de nem tudom.
Én mindent értettem -mert mondjuk úgy, szakmabéli vagyok-, de mint évtizedeken keresztül szintén előadó tanácsolom, a zsebre tett kéz rendkívül tiszteletlen a hallgatóság felé. Gondolom, ez csak a zavar jele -mint az állandó visszanézés a saját képeinkre, miközben nem váltottunk-, de aki nem szokott az élő előadáshoz, az gyakoroljon akár otthon tükör előtt, megfelelő önkritikával... Maga az előadás hasznos volt egy laikusnak, amennyiben követni tudja, köszönet érte. :)
Na meg van ez az általános közfelfogás, hogy a mérnökök hülyék, csak fölöslegesen bonyolítanak mindent. De nem csak itt, ugyan ezt látni pl. az építőiparban is, az egyszeri melós mindig mindent jobban tud mint a tervezőmérnök. Agyrém.
3 ปีที่แล้ว +7
Konkrétan rosszul tudják, szinte mind. Szerintük 0W-s olajat tilos beleönteni bármibe, mert akármi is zabálni fogja. Miközben pont 0W-ből fogyna a legkevesebb. Aztán akkor még nem is kerültek szóba a 10W50 és 20W60 olajok, amiket előszeretettel tesznek pörgős erős motorokba azzal a felkiáltással, hogy azokkal stabilabb az olajfilm, közben pedig az igazság az, hogy ezekkel túl nagy lesz az olajnyomás, és emiatt a megkerülő szelep kinyit és magas fordulaton egyáltalán nem lesz elégséges kenés, mert túl kevés olaj fog keringeni a rendszerben (tehát pont a pörgős motoroknak a legrosszabb, ha túl vastag az olaj). Nekünk a szerelő konkrétan nem akarta a 0W30 VW 504/507 minősítésű olajat a 2010-es 2.0 TDI Sciroccoba önteni, merthogy meg fogja zabálni. Ők 5W40 olajat szoktak használni, mert szerintük az tök jó. Ettől a szerelőtől vettük az autót és 5W40 volt benne, amikor megvettük, és azt bizony ette rendesen. Végülis belerakta a 0W30-at, egyelőre a 3ezer km-en nem mozdult el az olajszint a maximumról (konkrétan Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 - ez nagyon sokféle autóba jó, és kiemelkedően jó minőségű olaj).
Nekem ez kicsit túl bonyolultra sikeredett. Pedig szeretném tudni mit töltessek az opelembe,mert Szergény régi opelem megette az olajat, mert mindent locsolt minden szerelő bele. De Az 1,6 opel mokkám szeretném nem megölni.
Hallgathatatlan. 10 perc utan kikapcsoltam, pedig nagyon erdekel a téma. Szétcseszi a fülem a recsegés és ciccenés egyszerre, mintha magas hertzen küldenétek a téritőhullámokat. :/
Üdv. Én eddig már kínosan éreztem néha magam, amikor a szerelőknek mondtam gepkonyvvel a kezemben, mit kérek. Persze a 200L-es olajos hordóban biztos olcsóbb a 10w40et kapni... Nos építettem inkább egy fa rámpát, vettem dugó kulcs készletet, és kizárólag a gyári ajanlast (még márkát is) betartva cserélek. Van egy öreg golfom is abba is valaki 10w40et locsolt és télen hallhatóan több másodpercig kalimpált a motor, sebaj már ez is a gyári előírást kapja. Sajnos tényleg igaz ha azt akarod, hogy jó legyen, magadnak kell megcsinálni.
Ahogy mondod szépöcsém! (Y)
Ahányszor Péter zsebreteszi a kezét igyunk egy felest! :D Viccet félretéve köszönjük szépen, érdekes előadás volt! (Egy párezer Ft-os kis távirányító nagy segítség lett volna..)
Érdekes volt, köszönjük az előadást! Sajnos a felvétel technikai oldalról vérzett el. A prezentációs laptopot bele kellett volna kötni a video keverőbe, hogy be lehessen vágni a prezi képét teljes méretben. Hátha a videót megtekintő is lát belőle valamit. A főkamera minek nyit akkorát, hogy be lehessen látni a színpad alá? Az első üres székek is rosszul festenek. A hang sajnos rossz minőségű lett. Látom az igyekezetet, több kamera, video vágó, vezeték nélküli miki, színpad, de rettentően szakmaiatlan volt. Legközelebb a kivitelező kicsit ráerősíthetne a minőségre.
Nagyon hasznos volt az előadás, sok mindent tisztázott a témában. Köszönjük szépen!
Mindenkitől bocs, ha rosszul gondolom (közel sem vagyok mérnök) és nyugodtan javítsatok ki, de 1 dolog nem áll össze számomra: Adott mondjuk egy sima szívó benzines 1.6 literes Ford Focus hagyományos olajpumpával ami halad mondjuk sík terepen egyenletes sebességgel. A motor fordulatszáma legyen percenként 4000. Ennél a fordulatszámnál a könyvében szereplő/specifikációkat teljesítő 5w30 motorolajjal felépülő olajnyomás új vagy jó állapotú motornál legyen mondjuk X bar. Ezt gondolom valaki valamikor kiszámolta, hogy mi az elvárt érték és ennek biztos, hogy vannak határértékei/tűrése. Eddig ok.
Ha az előbb említett motorolajat lecseréljük 5w20-ra (ügyesebbek menet közben) és teljesen azonos körülmények között hajtjuk tovább az autót akkor az új olajjal mért olajnyomásnak kevesebbnek kell lennie mint X bar, ugye? A motor/pumpa fordulatszáma nem változik, a keresztmetszetek nem változnak, viszont a ,,vékonyabb" olaj szabadabban áramlik tovább. Ez ha nem tévedek többek között azért jó, mert több hőt tud ,,elszállítani" a csapágyak felületéről, gyakrabban cserélődik stb... És itt jönnek képbe a csapágyak amikről a videóban is többször esett szó.
Viszont a motor nem csak csapágyakból áll. Mi a helyzet azokkal a komponensekkel amelyek szintén X bar olajnyomáshoz vannak kitalálva adott fordulaton? Olyan alkatrészekre gondolok mint hidraulikus szelepemelők, láncfeszítő, változó szelepvezérlés állító stb...stb... Ezeknek esetleg nagyobb a tűrése és nem változik negatív irányba a működésük egy 5w20-as olajra és ezzel egy alacsonyabb olajnyomásra történő átálláskor?
Ezért van a nyomásszabályzó szelep. Sőt manapság több lépcsőben állítják a szabályzást adott fordulatszámhoz igazítva.
@@dzsiniusz91 Mik azok a lépcsők, Megkérdezhetem?
Ha már Fordos példa, nagyon vártam a WSS-M2C948-B specifikáció táblázatba helyezéset. Jelenleg kizárólag 5w20 olaj tudja teljesíteni, és rendkívül alacsony az elvárt HTHS viszkozitása. Ennek ellenére visszamenőleg is ez lett az ajánlott olaj oda, ahol korabban mondjuk 5w30 WSS-M2C913-C A5/B5 olaj volt a gyártói elvárás. A csapágyak, hézagok, felületi megmunkálas nem változott az akár 10+ éves motorokban... Illetve változott, csak nem a gyártósoron hanem a hétköznapi kopás következtében. :)
RAVENOL 1111115 FO 5-30 nem teljesiti? Gyari adatai szerint igen.
@@adamvas8104 Én a gyári adatokban nem találtam WSS-M2C948-B szabványt. (nem tudok hivatkozni)
Köszönöm. Mérnök vagyok de nem műszaki (kert), műszaki technikus vagyok de nem gépész (gázipari), de első szakmám mezőgazdasági gépszerelő, s van autónk, kismotorunk, így pláne nagyon érdekelt és néhány tekintetében fel is nyitotta a szemem. Ezután SOHA nem fogok autósboltosok, szerelők, s főleg magyar szakbarbárok olajügyi, gépkönyvtől eltérítő szándékú okoskodâsainak helyt adni. Igen, a növények is érzékenyek még az öntözővízre is, meg száz más dologra. A motorok meg pláne az olajra is... Tanulság : akármit használni, birtokolni csakis ama a dolog igényei optimális kielégítése mellett érdemes. Talán ez lehet a köznapi minimális proffeszionalizmus. Még egyszer: köszönöm.
Ez egy teszt is lehetne mielőtt szerelőhöz viszi a kocsit az ember bármilyen okból. Meg kell kérdezni mit javasol olajfogyasztásra, ha sűrűbb olajat javasol azt a szerelőt hanyagolni kell minden téren.
Még végig se néztem, de már tetszik. Gratulálok.
Jól követhető, érthető előadás volt! Köszönöm!
Én magamnak cserélek olajat, évi 2x, mert tartom a 10.000 km-t vagy ha az olaj már elég szennyezett. Autópàlya, vàros, de azért vidéken néha poros földúton is megyek a suzukimmal (sx4) :D meg ott van a swift is... az autónak megfelelő mannol általában a befutó, esetleg castrol, shell helix... a hűtőfolyadékot is le lehet cserélni, apósom segített, megmutogatta a dolgokat, meg a youtube és tudom mi kerül bele. A használt olajat meg vagy leadod, vagy felhasználod valamire. Egyszer valami szutykot raktak bele, egyszer meg húzták a szájukat, hogy vittem az olajat a jó tapasztalat után... amúgy meg aki szeret ilyesmivel foglalkozni, annak jó kis program :D
Ha viszel olajat, ne hagyd ott, mert másba töltik simán. Ha biztos akarsz lenni abban, hogy mi kerül a kocsidba, cseréld ki magadnak az olajat.
A kopottabb motorba vastagabb olajat mentalitású szerelők nagy része a KGST-s csodákon tanultak szerelni...
Megkérdeztem volna, hogy a KIA sok CRDI motorjánál, hogy lehet hogy C2 és C3 is egyszerre ok a gépkönyv szerint.
4:08-kor kezdődik. Jó vontatottan beszél az ürge.
Veteránokba ásványi helyett van értelme szintetikusnak? Én ezt kérdeztem volna.
Én egyszer a Skoda S100-ba tettem 15W40 helyett 10W40-et és nyáron Pesten alapjáraton bevillogott az olajnyomás lámpa. Kicsi fordulat hatására elaludt, de sürgősen lecseréltem, mert a skoda blokk csak 3 helyen van csapágyazva és érzékeny az olajra.
@@gyuridosa5188 Nagyon, nagyon régen, még kezdő autósként én is úgy jártam a 120-sal, hogy kivillant az olajnyomás lámpa. Akkor már közel voltam az otthonomhoz, de azért még bent a városban, piros lámpánál. Na én lepadlóztam, el is aludt a lámpa. Haza is értem vele. Akkoriban még azt sem tudtam, hogy milyen olaj van a motorban, mert rábíztam a szerelést "egy autószerelőre". Na ez az "autószerelő" rosszul tekerte fel az olajszűrőt. S bizony szép lassan elcsöppent a motorból úgy 2 liter. Annyit kellett utánatölteni. Na ott még ezután kerestem másik szerelőt, de ő meg a fékrendszert nem tudta normális állapotba hozni. Abból is lett ám dolog! Akkor az a szerelő is ugrott. Ez már jó negyedévszázados történet. Szóval akkoriban még javában szaladgáltak ilyen Skodák az úton. A szerelők mégsem tudták megugrani még ezt a lécet sem.
Azóta szépen lassan elmerültem az autófenntartás és karbantartás témában és már nem nagyon járok szerelőhöz, hanem megcsinálom magam vagy a barátommal, aki szintén nem autószerelő. Viszont ellenben nagyon is ért az autókhoz.
Most is Skoda van csak Fabia. Szerencsére nem túl problémás darab. A karbantartásos szerelések könnyen elvégezhetők rajta.
A3/B4 ajánlásuba C3 as mehet? Nem dpf es dizelbe? Ahogy nèzem azonos hths csak kevesebb hamu..
Látom, hogy 2 éves a kérdésed, de még választ nem kaptál. Igen, mehet. Pontosan úgy van, ahogy írtad. Azonos HTSH, de kevesebb hamu. Talán annyi megjegyzés még, hogy a C3-ban nem csak a hamu szokott kevesebb lenni, hanem az adalékok is. A motor utáni kipufogógáz tisztítórendszer tisztasáságak megóvása okán. Azaz DPF, FAP, EGR, SCR, katalizátor. Ezek miatt a C3-as olajok adalékolása szegényesebb szokott lenni, mint az A3/B4-eseké. Többnyire elhagyják a molibdént, de kevesebb foszfor, cink és kálcium szokott még bennük lenni. A lényeg, hogy az olajcsere periódust adott esetben rövidíteni kell. Egy hozzávetőleges támpont lehet, hogy egy Peugeot 407 HDI 70% autópálya és 30% város mellett, 7500 km-es olajának tesztjét láttam. Ott a mérések után ~12500 km-es élettartam lett predesztinálva az olajra. Szóval 10000km de maximum 15000km-nél ajánlott a csere ilyen olaj használatánál. Nyilván ebben a kérdésben sokat számít az autópályás szakaszok aránya, meg a motor állapota. Mert egyébként bár jól hangzik, hogy a C3-mal kevesebb szulfáthamu keletkezik. Valójában sokkal többet számít még mindig, hogy mennyi a városi szakasz. S akkor inkább 10000km a biztosabb. Remélem tudtam segíteni.
Tényleg csak érdekesség gyanánt írom, hogy 0.8 a bűvös szám a szulfáthamu kérdésben. Szóval 1.3-mal is lehet A3/B4-es olajat találni. De 0.85-tel is lehet A3/B4 olajat találni, viszont 0.78 már C3-as kategória. Sőt láttam már olyan vadi új C3-as olaj tesztjét is, ahol 0.86 volt a valós laboratóriumi tesztérték. Szóval nagy csodát azért nem kell ettől várni. 🙂A lényeg, hogy A3/B4 helyett valóban jó a C3 is és az olajcsere periódusra odafigyelni. 😉
Tényleg jó lett volna kifejteni, mi van, ha egy kocsihoz nincs megadva ACEA követelmény, ha már ez tényleg ennyire fontos. Benzines G4EE Kia motor, API SM vagy jobb API besorolású olaj a követelmény. Itt van előttem két Mobil olaj, az egyik SN és ACEA A5/B5-nek felel meg, a másik API SN és ACEA C3-nak. Most akkor melyiket válasszam...?
Ezt jó lenne tudni...
Felmész valamelyik szimpatikus olajgyártó weboldalára és a keresőjükkel megkapod az ajánlásukat.
@@czzoli16 Benzineshez A5/B5, dízelhez inkább a C3. Aki azt hiszi, hogy ugyanaz az olaj jó ehhez is, ahhoz is, az téved. A C-s besorolást alapvetően dízel motorokhoz találták ki (részecskeszűrő és társai).
@@mgoogyi Az olajgyártók mindig a legdrágább olajat fogják javasolni.
@@robertnagy2456 azóta ezt már nagyon bennem ragadt, sikerült kiokítanom magam alap szinten az olajokból 😁
Örültem volna, ha 3 mondatban kitért volna arra, hogy a youngtimerekkel hogyan lehet a legjobbat tenni kenőolaj (+hűtőfolyadék) szinten.
Pl.: sok 80' évek beli VAG csoportos kocsi szaladgál, benzinesben el lehet-e jutni büntetlenül az ACEA A3 API SJ 15W40 501.01/500.00-tól az ACEA C3 API SN 502.00 5W40-ig . (Fagyállóban G11-től a G12+ -ig). Ha igen, milyen előnyókre és kockázati tényezőkre számíthat a tulajdonos (kopásvédelem/kenőfilm megszakadás/láncreakció szerű olajsár kimosódás/stb.). Olajszűrők (kommersz, papír) összehasonlítása mérnöki szemmel; szűrő felület nagysága, bypass szelep nyitási nyomás és az esetleges második (visszacsapó) szelep meglétének jelentősége a motor védelmének szempontjából. Mi a véleménye a youtube csatornával rendelkező pjotrtester nevű, független tesztelő elsősorban kopásvédelemmel összefüggő méréseivel kapcsolatban? (Ecxel táblában a mért eredményei; néhàny kmagaslóan jó eredményű -itthon kommersz kategóriás- olajjal)
Nagyon jó volt köszönöm!
Tehát akkor összefoglalva azt kel belerakni amit a gyártó előirt. Na ehhez nem kel olajdoktor, és 1,5 óra, oszt jónapot kívánók.
Így igaz. Viszont ő el tudja neked magyarázni, hogy miért kell ragaszkodni a gyári előíráshoz, bármit is mond az okos szomszéd, vagy kedvenc szerelőd.
Csak futás során romlik az olaj a gépjárműben vagy állás során is tehát futástól függetlenül indokolt az időszakos csere?
Mindenképpen! --max évente!
Pontosan így van, " a buta ember nem olvassa el először a használati utasítást".
Eddig azt hittem ,valamelyest képben vagyok az olajokkal kapcsolatban, de ez a "mesterkurzus" még azt is összezavarta amit eddig tudtam. Én értem, hogy érti, de előadni is úgy kellene, hogy más is megértse. Arról pl. nem esett szó (igaz gyorsítva néztem) , hogy miért van az, amikor 5w30 helyett teszek egy 0w30 olajat (API, JASO és miegymás ugyanaz) melegen mégis jelentősen más az olajnyomás?
Ez azért lehetséges, mert a 30-as ketegória az egyik legbosszantóbb és átverősebb viszkozitási kategória. Amíg egy 40-es olajnál nem különösebben fontos, hogy a 100°C-on mért viszkozitás értéke 14.8 vagy éppen 12.7. Sőt mivel a legtöbb német márkánál még az 5W30 és az 5W40 között is van átjárás. Szóval egy 30-as olaj, ami 100°C-on 11.8-as viszkozitást produkál. (12.5 a határszám) Ha megfelelő HTHS számmal rendelkezik az olaj, akkor baj nem lehet. De! És most jön a bosszantó rész.
Van olyan 0W30-as olaj, ahol a 100°C-os viszkozitás 11.8. Viszont van olyan 5W30-as olaj is ahol 10.1 vagy akár 9.7. És ez az átverés! És ez már nagyon nem mindegy. Főleg úgy, hogy ritkán, de bele lehet futni olyan olajba ezek közül, ami még ACEA C3-as minősítést is kapott. Mert nyilván ha C3 vagy C5-ről van szó az egészen más kávéház megint csak. Azért én nem szívesen pörgetnék ilyen olajjal autópályán 4000rpm-mel egy motort 2 órán át. Nem vagyok biztos benne, hogy állandó és biztonságos lenne mindenhol a kialakult olajfilmréteg.
S ezt nem a kisujjamból szoptam ki, hanem ezzel foglalkozó szakember(ek), ez irányú aggodalmát is fogalmaztam meg.
A 30-as osztály egy nagy katyvasz. Alapvetően azt tudom mondani, hogy ha nem csak light-osan van vezetve az autó és néha meg van lőve itt-ott akár pályán, akár városban. Meg úgy egyébként is. Érdemes utána olvasni, és keresni egy olyan olajat, ami 11.8 környékén van valahol. S ha beválik, azaz csendesen, selymesen jár a motor magas fordulaton is. Akkor azt használni és nem váltogatni. Mert a 30-as kategória egy nagy katyvasz és könnyű mellényúlni.
Nyilván most az ACEA C3-as kategóriáról írtam, mert a C2 meg C5 az alapból más. Ott eleve kisebb a HTHS szám is. Azt most nem részletezem.
5W30 helyett 5W40-et kapott a kocsi. Opel Astra H 1.6 Twinport. Nem en ontottem bele. Velemenyek? Ezek szerint jobban fog kopni mivel kevesbe folyekony az olaj.....
Nem!
Pont, hogy kevésbé fog kopni, mert nagyobb terhelésen, hőmérsékleten sem fog megszakadninaz olajfilm, cserébe többet fogyaszt, mert nehezebben fröcsögtetibaz olajat a motor, nagyobb az ellenállása. A rallybannnem véletlen használnak 10w40 helyett 10w50 et, ott a fogyasztás nem téma.
Érdeklődni szeretnék ,hogy hol lehet kérdezni Olajdoktortól?
TALÁN A TOTALCAR . HU
Hol lehet kerdest feltenni a doktor urnak? Van ilyenre lehetoseg?
Van. Totalcar oldalán olajdoktorként megtalálod.
Tisztelt Péter!
Szeretném kérni a véleményét a következő olaj választáshoz.
Az autóm egy Seat Cordoba 2004 1.4 16V 55kW BBY motorkód.
A szerelőm a legutóbbi olajcserénél a Total Quarz Ineo Longlife, C3, 5W 30, vw 502.00 505.00
típusú olajat rakott bele,átadta nekem a dobozt,erről írtam a paramétereket.
Kérdésem,ön szerint ez megfelelő az autóhoz?Sajna nincs meg a gépkönyve.
Nagyon szépen köszönöm előre is a választ, további szép napot.
Üdvözlettel Zoltán
1 éves a kérdésed, de csak most olvasom. Igen, megfelelő. Amennyiben betartod a 10000km vagy 1 év olajcsere periódust, akkor mindjárt leírom mik a specifikációk.
Ez ugyanis gyakorlatilag a VW 502.00 505.00 előírásnak felel meg.
A másik az a VW 504.00 507.00. De én ezt nem eröltetném. Ez egy hosszított és/vagy rugalmas olajcsere periódus kombinációja. Amúgy ezt is engedi a gépkönyv.
A használtolaj analíziesek alapján és az ezzel foglalkozó szakemberek véleménye alapján. 8500km vagy 1év csereperiódust tartok én megfelelőnek, bármennyire is kevésnek tűnik ez a szám. Ekkorra ténylegesen el tud használódni az olaj, ha sokat van városban, rövid utakra használva.
ACEA: A3/B4 vagy C3-as besorolású olaj a megfelelő, ehhez a motorhoz.
API: SN
Viszkozitási osztály: alapvetően:5W30 de 0W30, 0W40, 5W40 is beletölthető
Azaz a szerelő nagyon jó kis olajat töltött bele. Üde színfolt, hogy egy szerelő a megfelelő olajat tölti a motorba.
Nekem a Skoda Fabia-ban van ez a motor csak BKY néven. Én most 0W40-es olajat használok, de volt már benne 5W40-es is. S szeretném kipróbálni legközelebb a SHELL egyik 0W30-as olaját is.
Jól gondolom hogy a Hyundai i30-as kérdést félreértette, és egy i3-as BMW-re vonatkozóan válaszolt?🤔
Pont erre gondoltam én is.
Az i3 az villany taliga.
@@csicsorobi Igen. És mégis van olyan változata amelyikben benzinmotor is van. Range Extender. Szóval kijelentő mondat előtt illik tájékozódni!
Lehet én nem értem jól, de itt nem pont fordítva van? th-cam.com/video/sio937cRV9s/w-d-xo.html
Vagyis ha a C3-ast tesszük a Fordba akkor a Ford motor megy tönkre, hiszen a C3 olaj viszkozitása magasabb az ajánlottnál, viszont ha az A5/B5-öt tesszük a Volkswagenbe akkor várható olajfogyasztás.
A kép fele nem látszik de az elöadás hiánypótló!
Ha az autómnak a motorolaj ajánlása 5w-20, 5w-30, 10w-30, 15w40, akkor melyiket érdemes választani? API SL vagy felette és acea szabvány nincs.
Külön kitérnék a hths viszkozitás témára, ahogy a videóban mondta ha túl alacsony nincs megfelelő kenés és tönkremegy a motor ha túl magas, akkor elnyírja az olajat(ahogy mondta)
De mint tudjuk az 5w-20 olajak hths viszkozitása 2,6 vagy 2,9, az 5w-30-ból van 2,9 vagy 3,5 (ugye a5/b5 és a3/b4) ezek felett pedig mindegyik 3,5 vagy a-feletti hths viszkozitással rendelkezik.
Ez esetben mi a helyes választás?
API SJ, SL SAE 5W-20, 5W-30
or ABOVE, SAE 10W-30 (ABOVE -18°C)
ILSAC GF-3 SAE 15W-40 (ABOVE -13°C)
or ABOVE SAE 20W-50 (ABOVE -7°C)
Bármelyik a helyes válasz. Általában látsz egy ábrát az éghajlattal kapcsolatos min/max hőmérsékletekről és ahhoz ajánlott viszkozitási osztályokról. Egy a3/b4 5w-30-cal nehéz hibázni szerintem egy ilyen motornál.
"De mint tudjuk az 5w-20 olajak hths viszkozitása 2,6 vagy 2,9, az 5w-30-ból van 2,9 vagy 3,5"
Sávok/minimumok vannak megadva. Egy A5/B5 minimum 2.9 HTHS-ű. Ez lehet 3.4 is simán.
Sziasztok kérdésem az lenne hogy egy sok km futott autóban sem érdemes vastagabb olajat használni mint a gyári
Nem. Ha jó állapotban van a motor, a gyári előírás a mérvadó. Ha kopott a motor, vagy egyéb hibája van, akkor a vastagabb olaj csak elodázza a problémát, miközben az súlyosbodik. A hibát kell(ene) megszűntetni és a gyári előírást betartani. Mindig.
És a nagy kérdések egyike. Szabad e visszalépni 10w-ről 5w-re vagy 5w-ről 0w-re? Urbán legendák szerint nem. Mert a hígabb olaj leszedi a szennyeződéseket és gondokat okozhat a motorban.
A hideg oldalon szabadon mehetsz lefelé, amíg tartod a gyártói előírásokat.
Annyi a mellékhatása, hogy nagy hidegben könnyebben indul a motor.
Az olaj akkor a leghígabb, ha a lehető legmelegebb. Így ott csak a melegoldali viszkozitás számít.
Csak nálam recseg a hang?
akkor nekem a fordomnál ez okozhatja az olajfogyasztást?? 5w30 helyett 5w40 van benne előbbiből létezik acea a5b5 utóbibból nem :/
MAJD jött az Opel huszár vágása ami köztudott, hogy sosem kop el és kezdett egy új bejegyzést a "használati utasításban" amiben NEM fejti ki, hogy miért 1000km/1 liter a megengedett motorolaj ""fogyasztás"". Problem solved, csrász mí àj'em ENDZSINER. 😂
Nekem pont 1 litert "eszik" 10.000 km alatt a focus mk1 Fl 1,4 benzin ! :D
A Volvóimba A3/B3 kell és 0W-40-es Mobil 1-et teszek bele. Most akkor milyen kell az A3/B3 helyett? A3/B4?
A tied milyen, Benzines (A) vagy Dízel (B)? Ha benzines akkor jó.
@@salvatoresalvataggio Igen, benzines turbók.
10Ekm-enként csere szívó benzinesen,kivéve Honda v-tec,mert azon 7Ekm,turbós benzinesen 5Ekm.😆
0w-16-os olajról csak annyit, hogy azt tesznek gyárilag Swiftbe (vagy legalábbis már 2 éve azt tették)
Jobb a szintetikus olaj mint a kőolaj alapú?
Mennyire érdemes betartani a 30.000-es olajcsere periódust?
Mennyire érdemes lecsökkenteni?
Full szintetikus a best. A 30 ezret semennyire, maximun 15 ezrenként le kell cserélni az olajat.
A szintetikus is kőolaj alapú.
Ha többnyire városban használod az autót rövid távokon akkor 7500 km- ként érdemes lecserélni az olajat mer nagyobb terhelésnek van kitéve az olaj a sok hideginditás miatt ha sokat mész pályán akkor olyan 10000-15000
Között
@@msx86able
Városban is teljesen jó a max 15 ezrenkénti csere. Persze csak jobb a motornak, ha minél sűrűbb a csereperiódus. Pénztárca válogatja.
@@karolynagy5110 Ez nem teljesen igaz. PL a Shell földgázból állítja elő full szintetikus alap olaját.
Ez egy nagyon jó témájú eladás volt ,de sajnos ugyan olyan szétszórt, csapongó és nehezen követhető, mint a design témájú. :(
Mondanám, hogy Gődény Úr, de csak a hang és megjelenés :)
Mi a helyzet a C2/C3 as gyártói ajánlással? Abba jó a C2 és a C3 is? Mert van ilyen is olyan is sőtt C2/C3 as is van.
Igen, ha a gépkönyv engedi, akkor mindkettő jó.
Jó kis mesterkurzus, jobb mint az előző.
De a lakóautós Doki nagyon hianyzik , pedig ő is olajos…
Egyre gyengébb minőségü olajakat csinálnak. Ezzel van a baj. Lehet hivatkozni gyártói specifikációkra, persze, meg viszkozitásra de az olajok sza*ok.
Teljes szintetikus olaj meg nincs! Azt felejtsétek el. Az annyira költséges lenne, hogy megfizethetetlen lenne.
A nagy csere intervallumos olajokat meg betíltatnám, mert tönkre mennek a motrol időnap előtt.
Zsebredugott kézzel előadni... na az "szép"..
@@salamonsalamon4881 Amikor bejöttek a 0W40-es olajok, akkor azt hitték, hogy megtalálták a szent grált. Megszórták jó sok foszforral, kálciummal, meg cinkkel, adtak hozzá egy kis molibdént oszt lehetett nyomatni a 30000km-es periódus dumát. Na ez már szép lassan a múlté.
Mert a kálcium nem jó az LSPI hatás miatt. Ezt mondjuk még ki lehet váltani magnéziummal. De összességében ma a fogyasztáscsökkentés és a károsanyagkibocsátás csökkentés a fő szempont. Ezért jönnek a kikasztrált, "alig" adalékolt C3, C2, C5, C6, C7 olajok. A 0W40-et meg szép lassan el lehet felejteni, mint ahogy a 30000km-es csereperiódust is.
Ma már nem a motort kell védeni első sorban, hanem a kipufogógáztisztító rendszert. Amúgy a motor így is kap elég védelmet, mert ugyan kevésbé van megszórva adalékokkal, de jobbak az alapolajok, meg azért csak van még bennük adalék. Épp csak annyi, hogy sűrűbben kell cserélni őket. pl 8500km-ként. Vagy még ennél is sűrűbben. Ez megy most és ez is lesz az irány.
Hang silány.Kép utólag szerkeszthető lenne, hogy a diák láthatósága jobb legyen.Előadónak egy távirányító? Péter jó szakember,bár Unixos páylafutása megdöbbentően szint alatti szerecsenmosdatássá fajult. Ez nem a legütősebb feltöltésetek volt.
Én azt kérdeztem volna, hogy mi van a többi gyártóval? Tök jó, hogy van WV, meg Ford, PSI meg Mercedes, stb... gyári ajánlás, de sokkal több gyártó létezik... Azokkal mi a helyzet?
Szóval érdemes lett volna az API-ra és az ILSAC-ra is kitérni, és azokat is összehasonlítani az ACEA-val...
@@vadkacsa20 Vegyél Toyotához olajat ACEA besorolás alapján. Erre akartam utalni... Csak az ACEA-t nézni önmagában kevés.
@@vadkacsa20 Ez világos, csak ez az előadás így ebben a formában eléggé hiányosra sikeredett.
@@vadkacsa20 Szerintem legtöbb embernek nincs kezelési könyve, pláne a használt fronton, a különböző olajkeresők meg mindent feldobnak egyszerre. Szóval káosz van itt, nem kicsi.
@@vadkacsa20 Hol? Mi a hiteles forrás? Kokrét példa: Toyota Yaris 2 - 2007 1.3 benzin, 2SZ-FE motorral 87 LE.
Gyártónál nem találtam semmit, az olajkeresők meg 10-félét ajánlanak.
5W30 kell bele, jelenleg API SL/CF van benne, ACEA nincs, ILSAC van. amiről mai napig sem tudom, hogy eszik-e vagy isszák?
@@vadkacsa20 Az olajkeresők általában a legdrágább olajaikat ajánlják, holott sokkal olcsóbb verzió is bőven megfelel az autónak. Profit mindenek felett.
Juj! Kb. A harmadánál tartok, de olyan vontatott...és annyira nem mondott eddig semmi újat, hogy fogalmam sincs hogy végig tudom-e nézni. Úgy leszek ezzel a videóval, mint a rossz magyar filmekkel. Megnézem végig. Hátha lesz valami poén benne. ...de nem tudom.
Skodánál 5 ezer volt Ladánál 10 ezer volt a csereperiódus, persze lehet sarkomként is cserélni, de tök fölösleges.
Legközelebb egy presentert adjatok neki
Én mindent értettem -mert mondjuk úgy, szakmabéli vagyok-, de mint évtizedeken keresztül szintén előadó tanácsolom, a zsebre tett kéz rendkívül tiszteletlen a hallgatóság felé.
Gondolom, ez csak a zavar jele -mint az állandó visszanézés a saját képeinkre, miközben nem váltottunk-, de aki nem szokott az élő előadáshoz, az gyakoroljon akár otthon tükör előtt, megfelelő önkritikával...
Maga az előadás hasznos volt egy laikusnak, amennyiben követni tudja, köszönet érte. :)
Én leszartam hogy a zsebében van a keze, Észre sem vettem őszintén szólva. Brutálisan örülök hogy te mindent értettél nagyon nagy király vagy
Nem tudják rosszul a szerelők ,csak simán nem foglalkoznak vele .
Mikor tart az 10 féle olajat? Nem fogalkozik az vele.... 1et benzineshez, 1et dízelhez aztán jóvanazúgy.
@@catcharmy4426 olyat adok amilyen van 😁😁😁
Igazából, ez még megvetendőbb, mint ha rosszul tudná.
Na meg van ez az általános közfelfogás, hogy a mérnökök hülyék, csak fölöslegesen bonyolítanak mindent. De nem csak itt, ugyan ezt látni pl. az építőiparban is, az egyszeri melós mindig mindent jobban tud mint a tervezőmérnök. Agyrém.
Konkrétan rosszul tudják, szinte mind. Szerintük 0W-s olajat tilos beleönteni bármibe, mert akármi is zabálni fogja. Miközben pont 0W-ből fogyna a legkevesebb. Aztán akkor még nem is kerültek szóba a 10W50 és 20W60 olajok, amiket előszeretettel tesznek pörgős erős motorokba azzal a felkiáltással, hogy azokkal stabilabb az olajfilm, közben pedig az igazság az, hogy ezekkel túl nagy lesz az olajnyomás, és emiatt a megkerülő szelep kinyit és magas fordulaton egyáltalán nem lesz elégséges kenés, mert túl kevés olaj fog keringeni a rendszerben (tehát pont a pörgős motoroknak a legrosszabb, ha túl vastag az olaj).
Nekünk a szerelő konkrétan nem akarta a 0W30 VW 504/507 minősítésű olajat a 2010-es 2.0 TDI Sciroccoba önteni, merthogy meg fogja zabálni. Ők 5W40 olajat szoktak használni, mert szerintük az tök jó. Ettől a szerelőtől vettük az autót és 5W40 volt benne, amikor megvettük, és azt bizony ette rendesen. Végülis belerakta a 0W30-at, egyelőre a 3ezer km-en nem mozdult el az olajszint a maximumról (konkrétan Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 - ez nagyon sokféle autóba jó, és kiemelkedően jó minőségű olaj).
Nekem ez kicsit túl bonyolultra sikeredett. Pedig szeretném tudni mit töltessek az opelembe,mert Szergény régi opelem megette az olajat, mert mindent locsolt minden szerelő bele. De Az 1,6 opel mokkám szeretném nem megölni.
Huu volt aki végig birta nézni ??
Hallgathatatlan. 10 perc utan kikapcsoltam, pedig nagyon erdekel a téma.
Szétcseszi a fülem a recsegés és ciccenés egyszerre, mintha magas hertzen küldenétek a téritőhullámokat. :/
aki a kamerát kezeli negyven perc körül, körmöst érdemel.
össze lehetne foglalni 5 percben? borzalmas, hogy 2x sebességen is 40 perc.
Rakj olajat a kocsiba. Jól összefoglaltam, volt időd végigolvasni? 🤣
Motorolaj.
@@JustUploads "Mindig a gyártó által előírt szabványnak megfelelő olajat tegyél a motorba." Talán ennyit még el tud olvasni. :)
marha bonyolult, es a fene se erti...... minnel ujab motor annal fosabb, orult az egesz....
Bchchrrrr… bchrrrrr. Elaludtam. 😂
Kritikán aluli hangminőség....
Gyenge ,,előadás"...