Co najzabawniejsze, kleje do tkanek są najczęściej na bazie agaru lub kolagenu + składniki wspomagające regenerację/antyspetyczne. Ake faktycznie sprawa jak działa sklejanie rzeczy została troszkę potraktowana po macoszemu. (Pewnie ze względu na możliwości i czas odcinka)
Z białka z mleka "kazeiny" robi się właśnie Wikol 🍶🐮🥛 acha, klej cyjanoakrylowy typu "kropelka" reaguje z wodą, dlatego, tak łatwo klei palce. Zwróćcie uwagę na to, że jak chucha się na klejone tym klejem rzeczy, szybciej schnie. To dzięki parze wodnej ♨️
Hej, odnośnie filmu mam parę pytań. 1) Nie wspomniałeś nic o oparach kleju, a część z nich jest (bardzo) trująca. Jak to wygląda w praktyce? 2) Co w przypadku dostaną się kleju do jamy ustnej lub błon śluzowych, np. przetarcie nosa ręką ubrudzoną klejem cyjanoakrylowym? 3) Jak wygląda "żywotność" różnych klei? Złuszczają się, utleniają, pękają? 4) Czy jest jakaś zasada, jakich substancji unikać przy miejscu klejenie danym rodzajem kleju? Wiadomo, są specjalne rozpuszczalniki do kleju, ale czy sok z cytryny lub ocet może uszkodzić klejoną warstwę noża z rękojeścią?
Generalnie od niedawana subskrybuje kanał i staram się oglądać również nieco starsze filmy. Absolutnie doskonały przekaz nauki. Bardzo przyjemnie się ogląda.
Warto dodać stare powiedzenie stolarzy i szewców - "tam klej trzyma, gdzie go nima". Innych oglądających ten wspaniały kanał zachęcam do wytłumaczenia o co w tym powiedzonku chodzi. eee, eee, bez zaglądania do internetów :P
@@malleusmaleficarum9248 Ano o to, że klej wiąże się adhezyjnie z klejonymi powierzchniami. I właśnie oddziaływania klej-materiał klejony są najsilniejsze. Oddziaływania klej-klej są znacznie słabsze i osłabiają spoinę. Dlatego kleju musi być jedynie tyle aby stworzyć ciągłą warstwę pomiędzy materiałami klejonymi. Chociaż nie zawsze! Są kleje, które ze względu na rozkład naprężeń wewnątrz spoiny muszą mieć odpowiednią grubość technologiczną. Tak jest z niektórymi klejami silikonowymi. Gdzie zbyt cienka warstwa nie stworzy silnej i wytrzymałej spoiny. W tym przypadku spoina musi mieć grubość około 2-3 milimetrów. Podobnie sprawa wygląda dla żywic epoksydowych. Zbyt cienka warstwa żywicy spowoduje iż ta nie spenetruje właściwie obu powierzchni przed usieciowaniem i spoina która się utworzy będzie bardzo nietrwała. Z kolei zbyt duża jej ilość spowoduje iż energia powierzchniowa nie pozwoli na zwilżenie powierzchni i żywica usieciuje w postaci kropli przylegającej do materiału. Tu znów, spoina powinna mieć około 1mm grubości zaś klej powinien delikatnie oblać klejone elementy.
Ooooo napewno nie. Czegoś takiego nie było. On nie wacha ani kleju ni rozpuszczalników nic. Ooo a właśnie ksiek ma w pokoju pochowane ile całe rozpuszczalnika.
Imponujący jest profesjonalizm z jakim są tworzone Twoje filmu Tomaszu. To przejście kamery na koniec ukazujące członków ekipy realizacyjnej i sprzęt sprawia wrażenie jakby powstawał godzinny, a nie 10 minutowy film, co przyprawiło mnie o pewien opad szczeny :D Chciałbym byś wraz z Twoją ekipą stworzyli coś dłuższego.
Uwielbiam ten kanał i go subskrybuje. Skoro były już filmy o grupach głównych w układzie okresowym to może teraz będą też o grupach pobocznych lub jeden film o tych grupach pobocznych plis.
Pro Tipp: jeśli chcecie skleić urwane mocowania w plastikach samochodowych lub zabawkach zrobionych z tworzywa ABS, to nie wydawajcie pieniędzy na jakikolwiek klej. Nanieście parę kropel acetonu (rozpuszczalnik do zmywania lakieru do paznokci Waszych piękniejszych połówek) na oba elementy, poczekajcie kilka sekund i mocno dociśnijcie. Wiązanie będzie bardzo mocne. Generalnie mocnymi klejami zawsze będą rozpuszczalniki danych substancji.
1. Aceton nie jest zmywaczem do paznokci od lat. Jest nim octan etylu. 2. Klejenie poprzez rozpuszczanie powierzchni jest efektywne, ale nieestetyczne. Żeby to klejenie miało sens, powierzchnia musi zostać nie tylko rozwinięta, ale spora część materiału musi się rozpuścić, co z kolei powoduje brak estetyki spoiny. Do ABSu najlepiej użyć kleju cyjanoakrylowego, tylko należy uważać na dymienie, lub metakrylanu gdy estetyka jest niezwykle ważna.
@@telecaster1951 aceton stosuje się jako rozpuszczalnik do paznokci "hybryd". Estetyka przy klejeniu? Nie rozpuszczamy 1 cm powierzchni, tylko dziesiątki milimetra, żeby powierzchnia była lekko nadtopiona. Estetyka na najwyższym poziomie. Tak się profesjonalnie klei chociażby plexi.
@@sp0kojnypl Do hybryd tak, ale zmywacze do paznokci od lat mają w składzie głównie octan etylu, ze względu na to, że aceton absorbuje wodę i wysusza skórę i paznokcie. Nie dziesiątki milimetra a setki. Spoina nie będzie estetyczna i musi być polerowana. Pleksi profesjonalnie nie klei się acetonem. Pleksi klei się klejami metakrylowymi które wiążą się kowalencyjnie z materiałem. Spoina przez rozpuszczenie zawsze będzie słabsza niż materiał klejony. Wytrzymałość na zginanie jest znikoma, wytrzymałość na ścinanie i skręcanie podobnie. Jedyne naprężenia która jako tako wytrzymuje, to naprężenia rozciągające. Spoina metakrylowa posiada większą wytrzymałość na zginanie, ścinanie, skręcanie i rozciąganie niż klejony materiał.
Czemu takich rzeczy nie mówi się na lekcjach chemii w szkole, przecież to jest ciekawe, a zwłaszcza to, że już pracuje się nad tym, aby móc kleić kości
nie wiem czy wiesz ale sila kleju klazeinowego zalezy proporcjonalnie do zmiejszania ilosci tluszczow w kazeinie czyli najsilniejszy klej jest na kazeinie wolnej od tluszczu, pozdrawiam
Czy cytrynian sodu może służyć jako klej? Bo jak mieszałem kwas cytrynowy z sodą to powstała ciecz która po wyschnięciu zostawiała silnie klejące plamy.
Odnośnie klejów mogę powiedzieć coś o klejach używanych w drukarniach produkujących opakowania do artykułów spożywczych. Używane są tam 3 rochaje klejów 1. Cold Sile używany między innymi do zamykania opakowań od batonów tj. Mars czy Snickers 2. klej laminacyjny jedno komponentowy mający bardzo podobny skład do klejów takich jak np. Kropelka 3. Klej dwu komponentowy czyli klej jedno komponentowy z dodatkiem utwardzacza powodującego szybsze wiązanie się kleju. Oba kleje laminacyjne powodują trwałe i nie rozerwalne połączenie dwóch warstw materiału z którego zrobione jest opakowanie danego produktu takich jak folia polietylenowa, folia metalizowana, folia aluminiowa czy papier w dowolnych kompilacjach i ilościach warstw.
W latach 90 kiedy na Polskim rynku nie bylo jeszcze tak wiely klejow ja robilem klei do modeli z wypraski pozostalosci plastiku ora rozpuszczalnika nitro.Wystarczylo wszystko zalac w sloiku i odczekac klikanascie godzin do 24h.Klej byl niesamowicie mocny oraz trwale laczyl plastikowe elementy.
W zasadzie łączyłeś dwa plastikowe elementy plastikiem, rozpuszczalnik sprawiał tylko że ten trzeci plastik po między dwoma klejonymi był plastyczny, płynny, odparowanie nitro utwardzało go.
Ja osobiście klejenie ran kropelką znam bardzo dobrze Aczkolwiek ma to swoje plusy i minusy nie radzę robić takich zabiegów na oczach innych ludzi, bo krytyki nie będzie końca A co do samego klejenia ran to miejsce musi być suche, jeśli krew cały czas się sączy to klej nie złapie, w przeciwieństwie do palca, którym dotkniemy ranę, a przy próbie oderwania go rozdzieramy ranę jeszcze bardziej
Klejów hirurgicznych jest już wiele i faktycznie od lat stosuje się niektóre z nich np do złączania skóry w hirurgii plastycznej. Po takim zabiegu powstaje czrwona kreska (w miejscu klejenia), którą następnie poddaje się zabiegom miejscowej odbudowy tkanek i po jakimś czasie prawie nie ma śladu. Kleje o których mowa mogą kosztować nawet dziesiątki tysięcy dolarów za 1 gram w zakupie. O dostępności takich zabiegów hirurgicznych decyduje portfel klienta.
Kleje poliuretanowe są bezrozpuszczalnikowe. Utwardzają się dzięki wilgoci występującej w porach klejonej powierzchni oraz tej występującej w powietrzu. Nie nadają się do szczelnego powlekania dużych powierzchni (bo brakuje im wystarczająco wilgoci żeby całkiem przereagować). Nie zawsze też klejenie polega na wytworzeniu wiązań chemicznych z powierzchnią. Jednoskładnikowy klej poliuretanowy reagując z wilgocią może się lekko spienić i dzięki temu świetnie wypełnia pory klejonego materiału, np drewna - zachodzi zespajanie fizyczne. Pracuje z takimi klejami, dlatego chciałem poszerzyć nieco poruszoną w filmie tematykę. Pozdrawiam.
Czy ten klei na wojnie jak slejali kropelka rany to czy to się nie babrało? Chodzi o to czy np w awaryjnych bardzo awaryjnych sytuacjach lepiej użyć kleju i zachamowc krwawienie czy lepiej uciskać np koszulka
jak dziadek pokazywal mi jak nakleić łatę na dentkę, to bardzo dziwiło mnie to że najpierw jeździł po dziurze brzeszczotem :D Teraz wiem czemu tak robił.
Kleje niepozorne i tanie bywają całkiem wytrzymałe. Na przykład BCG, jak ktoś ten skrót rozwinął - Badziewny Chiński Glut. Klej na bazie wody, mocno łączący papier, podobno też papier do metalu ( nie sprawdzałem) i jest wodoodporny.
Za granicą już od dość dawna stosuje się klejenie ran w powiedzmy ośrodkach zdrowia wszelkiego rodzaju, a superglue nadal na wyposażeniu żołnierzy jadących na misję.
A ja wciąż nie wiem jakiego kleju użyć do ...sklejenia drobnej części która odpadła od deski klozetowej.nie mam pojęcia z czego ona jest zrobiona ale "kropelka" nie działa. I dwuskładnikowy też nie.
Dlaczego starszego typu. Butapren to rozpuszczony kauczuk naturalny. Znakomity klej do wszelkich gum, skór, skór sztucznych czy niektórych tworzyw sztucznych. Elastyczny i wytrzymały.
Klejenie ran i złamań? Ciekawe, ale czy zranienie, sklejone takim klejem może się zasklepić? Klej chyba musi się wchłonąć, zanim dojdzie do odbudowania uszkodzonej tkanki.
No i właśnie w tym rzecz. Klejenie rany Kropelką spowoduje to co mówisz. Klej musi być nie tylko biozgodny ale i biodegradowalny. To znaczy że w warunkach organizmu musi ulec rozłożeniu pod wpływem np. enzymów (zawartych w kleju bądź wydzielanych przez organizm). Kleje medyczne właśnie takie są. I to wcale nie jest śpiew przyszłości. Tubka takiego kleju kosztuje 60zł. Klej ten używa się do klejenia nacięć chirurgicznych, poendoskopowych, perforacji naczyń krwionośnych itp.
Kleje chyba dzielą się na 1 składnikowe 2skłasnikowe i pozornie 1skłanikowe czyli takie które nie mają rozpuszczalnika w strukturze tylko reagują z tlenem w powietrzu i dlatego się utwardzają czyli 2 składnikowe tylko że drugi składnik jest w powietrzu
Panie Tomku a co z trzecią częścią trylogii? Miała być po roku od ukazania się książki "człowiek", a to już chyba więcej minęło... a niektórzy czekają :)
Przepraszam ale ja chciałam zrobić klej bo dzisiaj nie pojedziemy do sklepu a tutaj co pan mi tłumaczy o jakiś jakieś kurde nie wiadomo co i skąd się wziął klej
Rozkminiam sobie temat klejenia tkanek, ale czegoś mi tu brakuje lub umknęło mi coś podczas oglądania. Załóżmy, że chcemy skleić rozcięcie, które zostało zrobione na kurczaku i przyjmijmy, że jest to żywa tkanka. Przyrównując to do zszycia różnica polega na tym, że szwy zbliżają uszkodzone tkanki do siebie i dzięki temu mogą powstać nowe komórki/połącznia, które zasklepią ranę. Potem szwy zostaną usunięte i dziurki po nich również się zasklepią. Jeśli na obie rozcięte strony tkanki nałożymy klej, to klej z klejem zwiąże, ale co z tkanką znajdującą się pod warstwami kleju? One chyba nie będą mogły się zespoić ze sobą (wytworzyć naturalne połączenia). Można by pomyśleć, że ma takiej potrzeby, bo przecież klej trzyma. Nie chodzi jednak o to, by tkanki były ze sobą zespolone bez żadnych "stałych pośredników"? Nić z czasem się usuwa, a co z klejem, odparowuje lub w jakiś inny cudowny sposób jest wydalany z organizmu?
Oczekiwałem bardziej profesionalnego odcinka, powinienes na „wizji” rozdrobnic ten ser i zostawić do wysuszenia i podać dokladne proporcje (gr., ml) jakich użyłeś
Człowiek tak ogląda i nie był świadomy ile ludzi potrzebne jest aby stworzyć odcinek o kleju. Jak zawsze na wysokim poziomie, pozdrawiam.
Co najzabawniejsze, kleje do tkanek są najczęściej na bazie agaru lub kolagenu + składniki wspomagające regenerację/antyspetyczne. Ake faktycznie sprawa jak działa sklejanie rzeczy została troszkę potraktowana po macoszemu. (Pewnie ze względu na możliwości i czas odcinka)
Uwielbiam Pana filmy - gratuluję przystępnej formy, wysokiej wartości produkcyjnej, profesjonalnego wykonania i ciekawe treści. Tak trzymać!
Z białka z mleka "kazeiny" robi się właśnie Wikol 🍶🐮🥛 acha, klej cyjanoakrylowy typu "kropelka" reaguje z wodą, dlatego, tak łatwo klei palce. Zwróćcie uwagę na to, że jak chucha się na klejone tym klejem rzeczy, szybciej schnie. To dzięki parze wodnej ♨️
Łał, jakie zaplecze filmowe. Robi wrażenie.
Może film z doświadczeniem ''burza w probowce''
Hej, odnośnie filmu mam parę pytań.
1) Nie wspomniałeś nic o oparach kleju, a część z nich jest (bardzo) trująca. Jak to wygląda w praktyce?
2) Co w przypadku dostaną się kleju do jamy ustnej lub błon śluzowych, np. przetarcie nosa ręką ubrudzoną klejem cyjanoakrylowym?
3) Jak wygląda "żywotność" różnych klei? Złuszczają się, utleniają, pękają?
4) Czy jest jakaś zasada, jakich substancji unikać przy miejscu klejenie danym rodzajem kleju? Wiadomo, są specjalne rozpuszczalniki do kleju, ale czy sok z cytryny lub ocet może uszkodzić klejoną warstwę noża z rękojeścią?
Generalnie od niedawana subskrybuje kanał i staram się oglądać również nieco starsze filmy. Absolutnie doskonały przekaz nauki. Bardzo przyjemnie się ogląda.
Warto dodać stare powiedzenie stolarzy i szewców - "tam klej trzyma, gdzie go nima".
Innych oglądających ten wspaniały kanał zachęcam do wytłumaczenia o co w tym powiedzonku chodzi.
eee, eee, bez zaglądania do internetów :P
Wszyscy to wiedzą - powierzchnie klejone należy mocno ścisnąć
@@Lechoslowianin
Ty piszesz o metodzie, a ja pytam o przyczynę :)
@@malleusmaleficarum9248 Ano o to, że klej wiąże się adhezyjnie z klejonymi powierzchniami. I właśnie oddziaływania klej-materiał klejony są najsilniejsze. Oddziaływania klej-klej są znacznie słabsze i osłabiają spoinę. Dlatego kleju musi być jedynie tyle aby stworzyć ciągłą warstwę pomiędzy materiałami klejonymi. Chociaż nie zawsze! Są kleje, które ze względu na rozkład naprężeń wewnątrz spoiny muszą mieć odpowiednią grubość technologiczną. Tak jest z niektórymi klejami silikonowymi. Gdzie zbyt cienka warstwa nie stworzy silnej i wytrzymałej spoiny. W tym przypadku spoina musi mieć grubość około 2-3 milimetrów.
Podobnie sprawa wygląda dla żywic epoksydowych. Zbyt cienka warstwa żywicy spowoduje iż ta nie spenetruje właściwie obu powierzchni przed usieciowaniem i spoina która się utworzy będzie bardzo nietrwała. Z kolei zbyt duża jej ilość spowoduje iż energia powierzchniowa nie pozwoli na zwilżenie powierzchni i żywica usieciuje w postaci kropli przylegającej do materiału. Tu znów, spoina powinna mieć około 1mm grubości zaś klej powinien delikatnie oblać klejone elementy.
@@telecaster1951
Brawo Adam! :)
Dziękuję za prawidłową odpowiedź i bardzo duży ładunek wiedzy.
Nawet po 3 latach chętnie to powtórnie obejrzałem 🙂
Film powstał przy współpracy z Majorem Wojciechem Suchodolskim
Ooooo napewno nie. Czegoś takiego nie było. On nie wacha ani kleju ni rozpuszczalników nic. Ooo a właśnie ksiek ma w pokoju pochowane ile całe rozpuszczalnika.
Obeku jwbany
On rozpuszczalniki wącha
Imponujący jest profesjonalizm z jakim są tworzone Twoje filmu Tomaszu. To przejście kamery na koniec ukazujące członków ekipy realizacyjnej i sprzęt sprawia wrażenie jakby powstawał godzinny, a nie 10 minutowy film, co przyprawiło mnie o pewien opad szczeny :D Chciałbym byś wraz z Twoją ekipą stworzyli coś dłuższego.
Chciałbym usłyszeć trochę o reakcjach chemicznych jakie zachodzą podczas eksperymentów :) Czuję niedosyt.
To nieważne
Nie lubię chemii ale też czuję niedosyt że nie ma wytłumaczenia jak zachodzi reakcja.
@Witold Jaszczak
Reakcje chemiczne polegaja na wymianie elektronow pomiedzy atomami.
@@powerzx tak
Uwielbiam ten kanał i go subskrybuje. Skoro były już filmy o grupach głównych w układzie okresowym to może teraz będą też o grupach pobocznych lub jeden film o tych grupach pobocznych plis.
Majo rozmach s*** xD No wierzyć mi się nie chce jakie dobre te filmiki i jaka jakość :)
Pro Tipp: jeśli chcecie skleić urwane mocowania w plastikach samochodowych lub zabawkach zrobionych z tworzywa ABS, to nie wydawajcie pieniędzy na jakikolwiek klej. Nanieście parę kropel acetonu (rozpuszczalnik do zmywania lakieru do paznokci Waszych piękniejszych połówek) na oba elementy, poczekajcie kilka sekund i mocno dociśnijcie. Wiązanie będzie bardzo mocne. Generalnie mocnymi klejami zawsze będą rozpuszczalniki danych substancji.
1. Aceton nie jest zmywaczem do paznokci od lat. Jest nim octan etylu.
2. Klejenie poprzez rozpuszczanie powierzchni jest efektywne, ale nieestetyczne. Żeby to klejenie miało sens, powierzchnia musi zostać nie tylko rozwinięta, ale spora część materiału musi się rozpuścić, co z kolei powoduje brak estetyki spoiny. Do ABSu najlepiej użyć kleju cyjanoakrylowego, tylko należy uważać na dymienie, lub metakrylanu gdy estetyka jest niezwykle ważna.
@@telecaster1951 nie prawda. Do dziś można bez problemu kupić rozposzczlnik z acetonem w sklepie
@@telecaster1951 aceton stosuje się jako rozpuszczalnik do paznokci "hybryd". Estetyka przy klejeniu? Nie rozpuszczamy 1 cm powierzchni, tylko dziesiątki milimetra, żeby powierzchnia była lekko nadtopiona. Estetyka na najwyższym poziomie. Tak się profesjonalnie klei chociażby plexi.
@@sekyy3521 Rozpuszczalnik tak, zmywacz do paznokci nie.
@@sp0kojnypl Do hybryd tak, ale zmywacze do paznokci od lat mają w składzie głównie octan etylu, ze względu na to, że aceton absorbuje wodę i wysusza skórę i paznokcie.
Nie dziesiątki milimetra a setki. Spoina nie będzie estetyczna i musi być polerowana.
Pleksi profesjonalnie nie klei się acetonem. Pleksi klei się klejami metakrylowymi które wiążą się kowalencyjnie z materiałem. Spoina przez rozpuszczenie zawsze będzie słabsza niż materiał klejony. Wytrzymałość na zginanie jest znikoma, wytrzymałość na ścinanie i skręcanie podobnie. Jedyne naprężenia która jako tako wytrzymuje, to naprężenia rozciągające. Spoina metakrylowa posiada większą wytrzymałość na zginanie, ścinanie, skręcanie i rozciąganie niż klejony materiał.
Czemu takich rzeczy nie mówi się na lekcjach chemii w szkole, przecież to jest ciekawe, a zwłaszcza to, że już pracuje się nad tym, aby móc kleić kości
nie wiem czy wiesz ale sila kleju klazeinowego zalezy proporcjonalnie do zmiejszania ilosci tluszczow w kazeinie czyli najsilniejszy klej jest na kazeinie wolnej od tluszczu, pozdrawiam
tak i jest to takze silna chemia ktura cichutko szkodzi zdrowiu
Kozak są te końcowe wstawki :D
Co tu gadać, trzeba oglądać 😉Pozdrawiam
Czy cytrynian sodu może służyć jako klej? Bo jak mieszałem kwas cytrynowy z sodą to powstała ciecz która po wyschnięciu zostawiała silnie klejące plamy.
piękne studio
Można też skleić palce
Kleju kazeinowego używałem przy renowacji starych mebli.
Odnośnie klejów mogę powiedzieć coś o klejach używanych w drukarniach produkujących opakowania do artykułów spożywczych. Używane są tam 3 rochaje klejów 1. Cold Sile używany między innymi do zamykania opakowań od batonów tj. Mars czy Snickers 2. klej laminacyjny jedno komponentowy mający bardzo podobny skład do klejów takich jak np. Kropelka 3. Klej dwu komponentowy czyli klej jedno komponentowy z dodatkiem utwardzacza powodującego szybsze wiązanie się kleju. Oba kleje laminacyjne powodują trwałe i nie rozerwalne połączenie dwóch warstw materiału z którego zrobione jest opakowanie danego produktu takich jak folia polietylenowa, folia metalizowana, folia aluminiowa czy papier w dowolnych kompilacjach i ilościach warstw.
Ciekawy odcinek :) Pozdrawiam serdecznie :)
W latach 90 kiedy na Polskim rynku nie bylo jeszcze tak wiely klejow ja robilem klei do modeli z wypraski pozostalosci plastiku ora rozpuszczalnika nitro.Wystarczylo wszystko zalac w sloiku i odczekac klikanascie godzin do 24h.Klej byl niesamowicie mocny oraz trwale laczyl plastikowe elementy.
W zasadzie łączyłeś dwa plastikowe elementy plastikiem, rozpuszczalnik sprawiał tylko że ten trzeci plastik po między dwoma klejonymi był plastyczny, płynny, odparowanie nitro utwardzało go.
Ja osobiście klejenie ran kropelką znam bardzo dobrze
Aczkolwiek ma to swoje plusy i minusy nie radzę robić takich zabiegów na oczach innych ludzi, bo krytyki nie będzie końca
A co do samego klejenia ran to miejsce musi być suche, jeśli krew cały czas się sączy to klej nie złapie, w przeciwieństwie do palca, którym dotkniemy ranę, a przy próbie oderwania go rozdzieramy ranę jeszcze bardziej
Mądre......Dałam subskrypcje😊
Klejów hirurgicznych jest już wiele i faktycznie od lat stosuje się niektóre z nich np do złączania skóry w hirurgii plastycznej. Po takim zabiegu powstaje czrwona kreska (w miejscu klejenia), którą następnie poddaje się zabiegom miejscowej odbudowy tkanek i po jakimś czasie prawie nie ma śladu. Kleje o których mowa mogą kosztować nawet dziesiątki tysięcy dolarów za 1 gram w zakupie. O dostępności takich zabiegów hirurgicznych decyduje portfel klienta.
kocham te afterki :D
Gdzie stara muzyczka z intra? Dodawała uroku!
Podbijam :)
Dziękuję :)
Początek najlepszy
Prosty klej - do rozpuszczalnika np. zmywacza do paznokci dodać styropian. Klei gumę plastik i T. P.
Kleje poliuretanowe są bezrozpuszczalnikowe. Utwardzają się dzięki wilgoci występującej w porach klejonej powierzchni oraz tej występującej w powietrzu. Nie nadają się do szczelnego powlekania dużych powierzchni (bo brakuje im wystarczająco wilgoci żeby całkiem przereagować). Nie zawsze też klejenie polega na wytworzeniu wiązań chemicznych z powierzchnią. Jednoskładnikowy klej poliuretanowy reagując z wilgocią może się lekko spienić i dzięki temu świetnie wypełnia pory klejonego materiału, np drewna - zachodzi zespajanie fizyczne. Pracuje z takimi klejami, dlatego chciałem poszerzyć nieco poruszoną w filmie tematykę. Pozdrawiam.
Czy cyjanoakrylany w ludzkiej tkance są nieszkodliwe i rozłożą się?
Czy ten klei na wojnie jak slejali kropelka rany to czy to się nie babrało? Chodzi o to czy np w awaryjnych bardzo awaryjnych sytuacjach lepiej użyć kleju i zachamowc krwawienie czy lepiej uciskać np koszulka
Klej ranę zamyka praktycznie od razu a kawałek koszulki może nie zadziałać, albo zanim zasklepi ranę dużo krwi taki żołnierz traci.
Fajny odcinek
Panie Tomaszu a czym należy skleić klocki Lego (ABS).
Pozdrawiam serdecznie.
Zwykła kropelka złączy go na lata
Świetny materiał
Ja używam klej "Pronikol". Klei praktycznie wszystko :)
jak dziadek pokazywal mi jak nakleić łatę na dentkę, to bardzo dziwiło mnie to że najpierw jeździł po dziurze brzeszczotem :D Teraz wiem czemu tak robił.
może tylko pokazywał, a nie tłumaczył co z czego wynika
5:12 fajny NKŁ :D
Kleje niepozorne i tanie bywają całkiem wytrzymałe. Na przykład BCG, jak ktoś ten skrót rozwinął - Badziewny Chiński Glut. Klej na bazie wody, mocno łączący papier, podobno też papier do metalu ( nie sprawdzałem) i jest wodoodporny.
Za granicą już od dość dawna stosuje się klejenie ran w powiedzmy ośrodkach zdrowia wszelkiego rodzaju, a superglue nadal na wyposażeniu żołnierzy jadących na misję.
A co z klejem do sztucznych rzęs?
Kiedyś było laboratorium Wiktora Niedzickiego a dziś jest Pan Rożek:)
Fajny odcinek. 😉
A mleko w proszku do tego kleju by się nadawało?
A ja wciąż nie wiem jakiego kleju użyć do ...sklejenia drobnej części która odpadła od deski klozetowej.nie mam pojęcia z czego ona jest zrobiona ale "kropelka" nie działa. I dwuskładnikowy też nie.
Materiał ciekawy, jak zwykle.
Szkoda, że zamiast "The end" nie wykleiliście po prostu "Koniec".
Koniec nie jest oby czasem tak ciut bardziej po polsku?
@@Jonasz69 zapewne o to dokładnie chodziło
ale czy skleisz tym pionę?
Czemu wykleiliście koniec po angielsku?
A co pan sądzi o starszych typach kleju typu butapren?
Dlaczego starszego typu. Butapren to rozpuszczony kauczuk naturalny. Znakomity klej do wszelkich gum, skór, skór sztucznych czy niektórych tworzyw sztucznych. Elastyczny i wytrzymały.
Tapeciaka nazywać skalpelem, no ładnie :D
Polecam żywicę z utwardzaczem
Klejenie ran i złamań? Ciekawe, ale czy zranienie, sklejone takim klejem może się zasklepić? Klej chyba musi się wchłonąć, zanim dojdzie do odbudowania uszkodzonej tkanki.
No i właśnie w tym rzecz. Klejenie rany Kropelką spowoduje to co mówisz. Klej musi być nie tylko biozgodny ale i biodegradowalny. To znaczy że w warunkach organizmu musi ulec rozłożeniu pod wpływem np. enzymów (zawartych w kleju bądź wydzielanych przez organizm). Kleje medyczne właśnie takie są. I to wcale nie jest śpiew przyszłości. Tubka takiego kleju kosztuje 60zł. Klej ten używa się do klejenia nacięć chirurgicznych, poendoskopowych, perforacji naczyń krwionośnych itp.
W życiu nie skleję rany klejem.
Klej się nie wchłonie. Zostanie przez organizm odrzucony w formie "strupa" nie ma lepszej metody na łączenie ran ;)
Cyjanoakryl w otwartej ranie bardzo piecze
Jaka nazwę ma ten klej?
0:04 xD myślałem,że się powiesił,toż to w modzie ostatnio jest ;p
xdd ja też
Ten klej powstał przy robieniu opatrunku miał służyć do szycia ran tylko że powstał klej zamiast szwów
Początek wyglądał jak byś się powiesił
Bo się powiesił na kleju
Kleje chyba dzielą się na 1 składnikowe 2skłasnikowe i pozornie 1skłanikowe czyli takie które nie mają rozpuszczalnika w strukturze tylko reagują z tlenem w powietrzu i dlatego się utwardzają czyli 2 składnikowe tylko że drugi składnik jest w powietrzu
Widziałem cię ostatnio w Tvp jak się wypowiadałeś na temat Polski w misjach kosmicznych
Trochę wstyd ze akurat w tvp ale od czegoś trzeba zacząć
Pewnie nie sklamał że jesteśmy kosmicznymi liderami, potęgą hehe
Taki serowy klej nie capi później?
Klejem może też być mąka pszeniczna zmieszana z wodą.
steropian sklei?
Klejem z mąki uszczelniałem kiedyś okna zaklejając je taśmami z papieru. Dobry klej ... słabe okna 😁
Zdradzcie mi sekret jak to robicie ze cienie na filmie sa takie błękitne?
Panie Tomku a co z trzecią częścią trylogii? Miała być po roku od ukazania się książki "człowiek", a to już chyba więcej minęło... a niektórzy czekają :)
Ale pojawiła się Sonda2. Chyba muszę wylecieć z TVP, żeby napisać ;-)
Rozumiem... Tego nie będę Panu życzyć :) ale proszę pamiętać, że czekamy :) pozdrawiam
Tysięczny like B)
Którego kleju użyć żeby skleić moje pęknięte serduszko?
👏🏻
Masz dwie kamery, więc częściej pokazuj zbliżenia rąk.
Zabrakło reakcji chemicznych, poza tym super powiedziane ;) Mógłbym oglądać Pana filmiki zamiast czytać instrukcję na laby 🙈
teflon ??
Ale frajda!
Może warto pomyśleć nad serią z bogatszym/trudniejszym materiałem dla osób których ciekawi coś więcej niż nauka dla początkujących.
chętnie, zawsze jest tylko jeden problem... ;-)
tylko po co kleić kurczaka jak i tak będzie zjedzony ?
Dlaczego w Tv publicznej niema już Pana programów ? To niezgodne z polityczną linią oglupiania społeczeństwa :-)?
Za szyko znikaja przypisy :(
0:50 wystarczy szara taśma👍
Wiesz co powiem ci jedną rzecz taśma to nie klej
Przepraszam ale ja chciałam zrobić klej bo dzisiaj nie pojedziemy do sklepu a tutaj co pan mi tłumaczy o jakiś jakieś kurde nie wiadomo co i skąd się wziął klej
4:27 tu masz przepis
Zwykły styropian+ rozpuszczalnik nitro = fajny klej ,ta sama mieszanka co do sklejania modeli .
Nie mówimy "kartki papieru". Kartki mogą być tylko papieru a nie szkła, wody, cegły.
Zdecydowanie nie wykorzystany potencjał odcinka
najbardziej kleiste są ręce złodzieja
Witam zostawiam pierdoły 👍
Pozdrawiam z Olkusza 🙋
łokieć pięta dwa kalosze daj serduszko bardzo proszę
Łokieć pięta śliczna bajka
Nie dam serca, tylko lajka
Łokieć pięta Zeta w trawie, ja mój uśmiech tu zostawię,😊
Nigdy nie powinno klieic się polaczen obciążanych siłami rozciągania - wyłącznie siłami ścinania.
Eee, nie było wibuchów... ;(
Błagam... zwykła mąka żytnia z wodą. Jeszcze krótko po wojnie, tak właśnie tapetowano mieszkania !!!
Rozkminiam sobie temat klejenia tkanek, ale czegoś mi tu brakuje lub umknęło mi coś podczas oglądania.
Załóżmy, że chcemy skleić rozcięcie, które zostało zrobione na kurczaku i przyjmijmy, że jest to żywa tkanka. Przyrównując to do zszycia różnica polega na tym, że szwy zbliżają uszkodzone tkanki do siebie i dzięki temu mogą powstać nowe komórki/połącznia, które zasklepią ranę. Potem szwy zostaną usunięte i dziurki po nich również się zasklepią.
Jeśli na obie rozcięte strony tkanki nałożymy klej, to klej z klejem zwiąże, ale co z tkanką znajdującą się pod warstwami kleju? One chyba nie będą mogły się zespoić ze sobą (wytworzyć naturalne połączenia). Można by pomyśleć, że ma takiej potrzeby, bo przecież klej trzyma. Nie chodzi jednak o to, by tkanki były ze sobą zespolone bez żadnych "stałych pośredników"? Nić z czasem się usuwa, a co z klejem, odparowuje lub w jakiś inny cudowny sposób jest wydalany z organizmu?
Dzieci się wkurza jak się obudzą a zabawek nie będzie 😀
Oczekiwałem bardziej profesionalnego odcinka, powinienes na „wizji” rozdrobnic ten ser i zostawić do wysuszenia i podać dokladne proporcje (gr., ml) jakich użyłeś
Aceton (zmywacz do paznokci) i styropian i klej gotowy do klejenia modeli z plastiku....
Czemu zmieniłeś muzkę z intra?? jest okropna! Kojarzy mi się z grą 60 seconds
ja jak czasem potrzebuje cos skleic to uzwyam najczesciej takiego kleju w sztywcie
No w przedszkolu to tylko się kleju w sztyfcie używa. Zastanawiam się czy ci o tym mama powie bo sama nie przeczytasz
A jak w domu zrobić beton? Wiem wapień suchy i paisek łaczys z wodą
Czy ktoś jeszcze myślał, że ten początek to scena powiżeszenia 😂😂
Takkk dokładnie 😹😹😹