Ta maź o ktorej mowisz to efekt pirolizy drewna - spalania drewna w niskiej temperaturze - a to istna tablica Mendelejewa i to w absolutnie negatywnym kontekscie - wlasnie dlatego warto miec odstojnik na wyjsciu dyszy. Mam dymiarke podobna konstrukcynie do tej z poczatku filmu, rurka do wedzarki idzie "pod gore", odstojnik ( zrobiony ze sloiczka na zlaczce typu T) w ciagu 10 godzin wedzenia wylapuje jakies 30-50ml smoły. Naprawde smoły. Na poczatku mojej przygody z wedzeniem stosowalem tacki na ktorych zrebki tlily sie w komorze wedzarniczej. Caly szit osadzal sie na miesie, a teraz grawitacyjnie splywa do odstojnika. Po dniu wedzenia mieso doslownie sie kleilo ( parzenie wedzonego miesa usuwa ten gnoj ale mentalny niesmak pozostaje ). Odstojnik temu zapobiega. Jezeli moge jeszcze jedna sugestia - pompka w komplecie to zazwyczaj tanie barachlo - jak ta na filmie. Ja zainwestowalem w pompke mocniejsza, z plynnie regulowana moca strumienia wyjsciowego i DWOMA wyjsciami( tez jak na filmie - ale MOCNIEJSZA ). Jedno do stworzenia podcisnienia w obszarze spalania ( wymusza obieg dymu ) , drugie do ewentualnego podniesienia ilosci powietrza tloczonego do wejscia komory spalania. To NAPRAWDE ZMIENIA ZASADY GRY jezeli chodzi o jakosc dymienia tego urzadzenia ( w zaleznosci od dnia mamy rozna temperature, wiatr i wilgotnosc powietrza. Duzo zalezy tez od wielkosci i stopnia wysuszenia zrebkow drewna ktorymi dymimy ). Uwierzcie mi lub nie - dla tego typu dymiarki pompka ma KLUCZOWE znaczenie..
@@bartekkowalski6408 Czesc, nie - nie wykonuje. Ja swoj kupilem na ebay'u, musialem sie nauczyc jak z niego najlepiej korzystac metoda prob i bledow. To co napisalem wyzej to po prostu wnioski z moich doswiadczen. W moim przypadku wyjscie dymiarki to rurka fi18mm ( tu prawdopodobnie tez 18 lub 22 - dwa najpopularniejsze standardy ). Na tej rurce na szybkozlaczkach hydraulicznych zainstalowlwem sloiczek ( jako odstojnik ), a potem miedziana rurka idze do wedzarki wedzarka stoi na podwyzszeniu, dymiarka jest nizej. Dziala.
Super filmik, konkretny i rzeczowy. Przymierzam się do kupna wędzarni... Artur z Twoimi poradami myślę że będę bardzo dobrze przygotowany do przygody z wędzeniem. Pozdrawiam
Ja mam samoróbkę nadmuchową. I pochwalę się Panu, przekroju... Kwadratowym 😁 jestem bsrdzo zadowolony. Mam tylko drobną uwagę. Maź która eycieka rurką to substsncje dmoloste które nsturslnie znajdują się w drewnie i wytwarzają się podczas procesu spalania. Po zmieszaniu z wilgocią skapuje do miseczki dzięki czemu wędzonka jest czysta i pachnąca. Zawartość miseczki to w pewnym sensie ekstrat w którym moczy się wędliny w przemysłowych pseudo wędzarniach 😉 Dziękuję za Pana filmy i wkład w edukowanie wędzarniczej braci.
Ja w tym roku przerobiłem swoją drewniana wedzarnie na dymogenerator ale produkcji dymboxu, bo ma regulacje ilosci powietrza, do tego grzałka elektryczna i termostat, w końcu proces wędzenia jest prosty jak gotowanie czy pieczenie chleba, wystarczy czekać. Jedna z lepszych, chociaż nie najtańszych modyfikacji. Do co gradacji zrębki to polecam klasy 10, klasa 8 jest trochę mała i czasem zatrzymuje spadek zrębki. Niemniej jednak gorąco polecam tego typu modyfikacje, wybarwienie i smak wędlin bajka, a do tego powtarzalność procesu, jedyny minus to konieczność czyszczenia wylotu co 3-4 wędzenia.
Jak zobaczyłem tą pompkę to padłem :P bo w zeszłym roku sprzedałem akwarium 300 litrów z taką samą pompką do napowietrzania wody, dwa wyloty powietrza dla dwóch kamieni napowietrzających wodę.
Warto pompke położyc na górnej czesci tej rury wsypowej ( w czasie pracy, wytwarza wibracje ktore powoduja to, ze nie zatrzymuja sie zrębki w podajniku)
Panie Arturze. W filmikach o dymogeneratorach wspomina Pan o ilości dymu. Jak zrozumiałem dużo dymu nie znaczy do dobrze. Ile tego dymu - jaka gęstość jest odpowiednia. Mam drewnianą wędzarnię z grzałką i dymboxa. Pozdrawiam. Ireneusz.
Na podstawie własnych doświadczeń z różnymi generatorami mogę stwierdzić iż dla mnie tylko Borniak nic innego pod każdym względem Obsługi czyszczenia itp. Nawet do zimnego wędzenia wystarczy przystawka raz na 6-7 godzin dosypać zrębki i 0 problemów .Żadnego opukiwania biegania co chwilę sprawdzania popychania patykiem bo się zawiesiło zakleiło albo zajeło ogniem bo i tak miałem czy mycia detergentami po każdym wędzeniu bo się zrębka klei i nie opada grawitacyjnie . Wystarczy sporadycznie oczyścić sprężynkę i generator jak nowy np. w tym roku tylko 2x czyściłem a wędzę co 2-3 tygodnie
Dzień dobry Mam pytanie , podczas wędzenia w Borniaku uwdt 70 v1.4 generator dymu podnosi mi temperaturę zadaną o ponad 10 stopni .Jak utrzymać np.temp.60 stopni zadaną przy włączonym generatorze dymu. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Jarek
Poziom i jakość izolacji jest w Borniakach błogosławieństwem - bo oszczędności elektryczne, oraz problemem, bo sam generator dymu potrafi podnieść temperaturę wyżej niż oczekiwana. Wyjściem jest przystawka do wędzenia zimnego wraz z rurą łączącą. Jeżeli jej użyjemy to źródło ciepła i dymu wynosimy poza wędzarnię i dym, który dociera do wędzarni jest chłodniejszy. W ten sposób przywracamy termostatowi władzę nad temperaturą w wędzarni. sklep.nomart.pl/6836197-przystawka-do-zimnego-wedzenia
Dziękuję bardzo za podpowiedź rozwiązania, a czy na przykład jeżeli generator dymu podniesie temperaturę o 12 stopni a na sterowniku obniżę temperaturę zadaną o właśnie te 12 stopni to załatwi to sprawę ?
@@jarosawmis2334 Nie, bo sterownik ma tylko kontrolę nad grzałkami, a nie kontroluje ciepła palącej się zrębki. Po prostu w tym przypadku grzałki się uruchamiają tylko na początku, a później już nie pracują, bo generator dymu dostarcza wręcz za dużej ilości ciepła.
Panie Arturze jaka zrębka według Pana jest najlepsza do kiełbas chodzi o rodzaj drewna, ja używam olchy, ale wędliny potem mocno czuć dymem aż za mocno
Nomart, czy próbowałeś kiedyś używać zrębek własnej produkcji tzn. drobnych gałęzi przepuszczonych przez rozdrabniacz do gałęzi? Kupne zrębki mogą być zrobione z drzew rosnących przy drodze lub w innych miejscach niezbyt ekologicznych. Czy mógłbyś zrobić test wędzenia swoimi, pewnymi zrębkami? Pozdrawiam.
Nie - nie mam sprzętu. Poza tym nie o samo rozdrobnienie chodzi, a o minimalizację ilości mchów, porostów i grzybów na drewnie. Z kawałkiem drewna do wędzarni ogniowej łatwiej sobie poradzić - wystarczy ociosać.
mam pytanie odnośnie wędzarni borniak ,zastanawiam się nad zakupem ,jest różnica w smaku wędliny z tradycyjnej wędzarni a borniak,super film pozdrawiam
To jest dyskusja w stylu wyższości świąt wielkanocnych na świętami bożonarodzeniowymi. Jedne i drugie są ważne. Wędzenie na wędzarni ogniowej i wędzarni elektrycznej jest tak samo dobre mimo że są różne poglądy na ten temat.
Bardzo ciekawy materiał 😉 ostatnio zbudowałem sobie wędzarnię w oparciu właśnie o taki rurowy dymbox. Niestety mam wrażenie, że denerwuje bardzo mało tego dymu (w stosunku do tego co widzę na Pana filmach, w mojej wędzarni dymu jest trochę i z komina tak lekko kurzy). Już samo dmuchnięcie w rurkę powoduje, że jest dużo lepiej. Czy coś jest nie tak że zrębkami, czy może pompka jest za słaba? Czy może Pan dokładniej opisać na przykładzie ile tego dymu powinno być?
Generatory typu dymbox (nawet małe) powinny na maksymalnym nadmuchu dawać zdecydowanie więcej dymu niż borniaki. Może więc problem z przepływem powietrza. Jeżeli jednak to fabryczny zestaw to raczej problem jest gdzieś indziej.
@@NomartPl zestaw jest fabryczny dlatego tym bardziej mnie to dziwi. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak napisać do producenta 😉 W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂
Moim zdaniem jeden i drugi porażka , pierwszy jest za waski dlatego zrebka sie zawiesza brak odstojnika na skropliny smola kapie do komory , drugi faktycznie nadaje sie tylko do ich wedzarni wielkosci szafki na buty , kosztuje tyle co dwa typu dymbox, ograniczenie w wyborze zrebek , trudny w utrzymaniu czystosci , slabej jakosci grzalka jedyny plus to taki ze wolalbym juz nim wedzic jak widze ludzi którzy wedza na tych tackach zasypowych to jest juz calkowita porażka, ale to jest tylko moje zdanie kazdy lubi co innego . Ogólnie bardzo fajny kanal czesto ogladam . Pozdrawiam
Najczęściej używam borniaka i na moje potrzeby wystarczy. Utrzymanie czystości to zerowy problem. Oczyszczenie sprężyny zajmuje minutę przed kolejnym wędzeniem. Końcówka, która jest w wędzarni daje się też łatwo na bieżąco oczyszczać. Fakt że jego wydajność nie jest wielka, ale jedna z miejscowych firm zajmująca się hotelarstwem i agroturystyką zbudowała sobie własną komorę wędzarniczą do której zamontowali aż 6 generatorów borniaka, bo w zasadzie nie wymagają większego nadzoru. Potem się okazało że po 30 minutach i wypełnieniu komory dymem pracują już tylko 3, bo więcej nie trzeba. Produkcję mają prawie ciągłą i zrębki biorą workami z naszego sklepu. Są różne rozwiązania i dobieramy je względem potrzeb 😁
Witam mistrzu. Niestety opowiada Pan bzdury. Wielkosc dymboksa nie ma znaczenia jesli chodzi o ilosc wytwarzanego przez niego dymu. Czym większy dymboks tym dluzsza jego bezobslugowosc. Ilosc dymu reguluje się ilością wtlaczanego powierza. Prosze nie wprowadzac ludzi w błąd. Pozdrawiam
Tu się nie zgodzę. Widziałem już rury wysokości wędzarni do której były podłączone według zasady " duży może więcej" . Jak przepływ powietrza był tak ograniczony by ilość dymy była odpowiednia to reakcja spalania nie była się w stanie sama podtrzymać i po jakimś czasie przestawał dymić. Zwiększony przepływ powietrza - to za dużo dymu. Ten problem nie wystąpi w generatorach wyposażonych w grzałkę podtrzymująca spalanie.
@@lukasztr6983 To w takim razie ma Pan na myśli nie duży, a wysoki, czyli rurka dymna taka sama jak w małym generatorze, a tylko zasobnik wysoki. Ja - mówiąc duży mam na myśli generator, który służy do komór wędzarniczych o pojemności kilku metrów sześciennych, a nie wędzarni o pojemności do kilkuset litrów. :-)
Ta maź o ktorej mowisz to efekt pirolizy drewna - spalania drewna w niskiej temperaturze - a to istna tablica Mendelejewa i to w absolutnie negatywnym kontekscie - wlasnie dlatego warto miec odstojnik na wyjsciu dyszy. Mam dymiarke podobna konstrukcynie do tej z poczatku filmu, rurka do wedzarki idzie "pod gore", odstojnik ( zrobiony ze sloiczka na zlaczce typu T) w ciagu 10 godzin wedzenia wylapuje jakies 30-50ml smoły. Naprawde smoły. Na poczatku mojej przygody z wedzeniem stosowalem tacki na ktorych zrebki tlily sie w komorze wedzarniczej. Caly szit osadzal sie na miesie, a teraz grawitacyjnie splywa do odstojnika. Po dniu wedzenia mieso doslownie sie kleilo ( parzenie wedzonego miesa usuwa ten gnoj ale mentalny niesmak pozostaje ). Odstojnik temu zapobiega.
Jezeli moge jeszcze jedna sugestia - pompka w komplecie to zazwyczaj tanie barachlo - jak ta na filmie. Ja zainwestowalem w pompke mocniejsza, z plynnie regulowana moca strumienia wyjsciowego i DWOMA wyjsciami( tez jak na filmie - ale MOCNIEJSZA ). Jedno do stworzenia podcisnienia w obszarze spalania ( wymusza obieg dymu ) , drugie do ewentualnego podniesienia ilosci powietrza tloczonego do wejscia komory spalania. To NAPRAWDE ZMIENIA ZASADY GRY jezeli chodzi o jakosc dymienia tego urzadzenia ( w zaleznosci od dnia mamy rozna temperature, wiatr i wilgotnosc powietrza. Duzo zalezy tez od wielkosci i stopnia wysuszenia zrebkow drewna ktorymi dymimy ). Uwierzcie mi lub nie - dla tego typu dymiarki pompka ma KLUCZOWE znaczenie..
Można kontakt do Ciebie, jeśli sam takie wykonujesz, lub masz namiary?
@@bartekkowalski6408 Czesc, nie - nie wykonuje. Ja swoj kupilem na ebay'u, musialem sie nauczyc jak z niego najlepiej korzystac metoda prob i bledow. To co napisalem wyzej to po prostu wnioski z moich doswiadczen. W moim przypadku wyjscie dymiarki to rurka fi18mm ( tu prawdopodobnie tez 18 lub 22 - dwa najpopularniejsze standardy ). Na tej rurce na szybkozlaczkach hydraulicznych zainstalowlwem sloiczek ( jako odstojnik ), a potem miedziana rurka idze do wedzarki wedzarka stoi na podwyzszeniu, dymiarka jest nizej. Dziala.
Bardzo ważny materiał, dziękuję za film.
Dziekuje bardzo, Wspaniale wytlumaczenie,
Na wiosnę trzeba znów odwiedzić Pana sklep.Lista robi się coraz dłuższa...serdecznie pozdrawiam z Holandii,Przemek
Zapraszamy serdecznie :-)
Super filmik, konkretny i rzeczowy. Przymierzam się do kupna wędzarni... Artur z Twoimi poradami myślę że będę bardzo dobrze przygotowany do przygody z wędzeniem. Pozdrawiam
Pozdrawiam Mistrza 👊
Dziękuje i pozdrawiam :-)
Witam Panie Arturze ✋ Pozdrawiam serdecznie
Witam. Miłego dnia :-)
Piotr i tak nie będziesz używał
Ja mam samoróbkę nadmuchową. I pochwalę się Panu, przekroju... Kwadratowym 😁 jestem bsrdzo zadowolony. Mam tylko drobną uwagę. Maź która eycieka rurką to substsncje dmoloste które nsturslnie znajdują się w drewnie i wytwarzają się podczas procesu spalania. Po zmieszaniu z wilgocią skapuje do miseczki dzięki czemu wędzonka jest czysta i pachnąca. Zawartość miseczki to w pewnym sensie ekstrat w którym moczy się wędliny w przemysłowych pseudo wędzarniach 😉
Dziękuję za Pana filmy i wkład w edukowanie wędzarniczej braci.
No proszę. Mam potwierdzenie, że kwadratowe też są :-) pozdrawiam :-)
Właśnie kupiłem wędzarnie Bradley i w sobotę odbieram 😁. Mam nadzieję że będzie działać tak jak pokazują na filmach yt. Pozdrawiam
Powodzenia i smacznego :-)
@@NomartPl Dziękuję. To akurat pańska zasługa i jednego z kanałów łączyć wędkarstwo i wyroby wędliniarskie. Pozdrawiam
Ja w tym roku przerobiłem swoją drewniana wedzarnie na dymogenerator ale produkcji dymboxu, bo ma regulacje ilosci powietrza, do tego grzałka elektryczna i termostat, w końcu proces wędzenia jest prosty jak gotowanie czy pieczenie chleba, wystarczy czekać. Jedna z lepszych, chociaż nie najtańszych modyfikacji. Do co gradacji zrębki to polecam klasy 10, klasa 8 jest trochę mała i czasem zatrzymuje spadek zrębki. Niemniej jednak gorąco polecam tego typu modyfikacje, wybarwienie i smak wędlin bajka, a do tego powtarzalność procesu, jedyny minus to konieczność czyszczenia wylotu co 3-4 wędzenia.
Do czyszczenia dymogeneratora a w szczególności rurki wylotowej polecam wodorotlenek sodu, np. kreta z wodą.
Tenzi Gran Smog też sobie dobrze radzi :-)
Jak zobaczyłem tą pompkę to padłem :P bo w zeszłym roku sprzedałem akwarium 300 litrów z taką samą pompką do napowietrzania wody, dwa wyloty powietrza dla dwóch kamieni napowietrzających wodę.
😁😁😁
używam Borniaka juz około 3 lat ale dopiero teraz dowiedziałem sie ze jest tam ten wichajster na dole :D
😁😁😁
Warto pompke położyc na górnej czesci tej rury wsypowej ( w czasie pracy, wytwarza wibracje ktore powoduja to, ze nie zatrzymuja sie zrębki w podajniku)
To prawda :-)
Elegancko wytłumaczone ;) można podać ile zajmuje pełny obrót sprężyny? 🙏🤔👍
O ile dobrze pamiętam 2,5 obrotu na minutę.
@@NomartPl dziękować ;) ;)
Panie Arturze. W filmikach o dymogeneratorach wspomina Pan o ilości dymu. Jak zrozumiałem dużo dymu nie znaczy do dobrze. Ile tego dymu - jaka gęstość jest odpowiednia. Mam drewnianą wędzarnię z grzałką i dymboxa. Pozdrawiam. Ireneusz.
Na podstawie własnych doświadczeń z różnymi generatorami mogę stwierdzić iż dla mnie tylko Borniak nic innego pod każdym względem Obsługi czyszczenia itp. Nawet do zimnego wędzenia wystarczy przystawka raz na 6-7 godzin dosypać zrębki i 0 problemów .Żadnego opukiwania biegania co chwilę sprawdzania popychania patykiem bo się zawiesiło zakleiło albo zajeło ogniem bo i tak miałem czy mycia detergentami po każdym wędzeniu bo się zrębka klei i nie opada grawitacyjnie . Wystarczy sporadycznie oczyścić sprężynkę i generator jak nowy np. w tym roku tylko 2x czyściłem a wędzę co 2-3 tygodnie
Słabe jest to że samemu zrębki nie ma możliwości sobie zrobić bo wymagany jest ściśle określony "kaliber" .
Dzień dobry
Mam pytanie , podczas wędzenia w Borniaku uwdt 70 v1.4 generator dymu podnosi mi temperaturę zadaną o ponad 10 stopni .Jak utrzymać np.temp.60 stopni zadaną przy włączonym generatorze dymu.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Jarek
Poziom i jakość izolacji jest w Borniakach błogosławieństwem - bo oszczędności elektryczne, oraz problemem, bo sam generator dymu potrafi podnieść temperaturę wyżej niż oczekiwana. Wyjściem jest przystawka do wędzenia zimnego wraz z rurą łączącą. Jeżeli jej użyjemy to źródło ciepła i dymu wynosimy poza wędzarnię i dym, który dociera do wędzarni jest chłodniejszy. W ten sposób przywracamy termostatowi władzę nad temperaturą w wędzarni. sklep.nomart.pl/6836197-przystawka-do-zimnego-wedzenia
Dziękuję bardzo za podpowiedź rozwiązania, a czy na przykład jeżeli generator dymu podniesie temperaturę o 12 stopni a na sterowniku obniżę temperaturę zadaną o właśnie te 12 stopni to załatwi to sprawę ?
@@jarosawmis2334 Nie, bo sterownik ma tylko kontrolę nad grzałkami, a nie kontroluje ciepła palącej się zrębki. Po prostu w tym przypadku grzałki się uruchamiają tylko na początku, a później już nie pracują, bo generator dymu dostarcza wręcz za dużej ilości ciepła.
witam czy jest mozliwosc testu producenta wedzarni thermowind
Nigdy nie miałem kontaktu z tym producentem, ani też jego wędzarni w ofercie sklepu. Nie złożyło się jakoś. Może kiedyś ?
@@NomartPl szkoda moze kiedys pozdrawiam
Ja to mam pytanie gdzie w takiej dużej wędzarni drewnianej montuje się wentylator i do czego on właściwie służy?
Wentylator montuje się na samym dole wędzarni od boku lub w jego podstawie. Służy on do przyspieszenia procesu suszenia przed wędzeniem.
Panie Arturze jaka zrębka według Pana jest najlepsza do kiełbas chodzi o rodzaj drewna, ja używam olchy, ale wędliny potem mocno czuć dymem aż za mocno
Można mniej dymy dać lub krócej wędzić. Moje ulubione - olcha, buk czereśnia.
@@NomartPl generator z podajnikiem mechanicznym jak wyglada jego czyszczenie po wedzędzeniu?Jak dbac o spiralę?
@@dv06121977 Czyścić z zalegających zrębek oraz kruszyć nagar gromadzący się na sprężynie poprzez zgniatanie szczypcami lub opukiwanie.
@@NomartPl dziękuję za odpowiedź
jakiego modelu wędzarni aktualnie Pan prywatnie używa?
Mam kilka - głównie borniki, ale co jakiś czas testuję produkty, które mamy zamiar wprowadzić do oferty sklepu.
@@NomartPl a z tych borniaków, według Pana model budżetowy to jaki to by był?
Nomart, czy próbowałeś kiedyś używać zrębek własnej produkcji tzn. drobnych gałęzi przepuszczonych przez rozdrabniacz do gałęzi? Kupne zrębki mogą być zrobione z drzew rosnących przy drodze lub w innych miejscach niezbyt ekologicznych. Czy mógłbyś zrobić test wędzenia swoimi, pewnymi zrębkami? Pozdrawiam.
Nie - nie mam sprzętu. Poza tym nie o samo rozdrobnienie chodzi, a o minimalizację ilości mchów, porostów i grzybów na drewnie. Z kawałkiem drewna do wędzarni ogniowej łatwiej sobie poradzić - wystarczy ociosać.
mam pytanie odnośnie wędzarni borniak ,zastanawiam się nad zakupem ,jest różnica w smaku wędliny z tradycyjnej wędzarni a borniak,super film pozdrawiam
To jest dyskusja w stylu wyższości świąt wielkanocnych na świętami bożonarodzeniowymi. Jedne i drugie są ważne. Wędzenie na wędzarni ogniowej i wędzarni elektrycznej jest tak samo dobre mimo że są różne poglądy na ten temat.
Bardzo ciekawy materiał 😉 ostatnio zbudowałem sobie wędzarnię w oparciu właśnie o taki rurowy dymbox. Niestety mam wrażenie, że denerwuje bardzo mało tego dymu (w stosunku do tego co widzę na Pana filmach, w mojej wędzarni dymu jest trochę i z komina tak lekko kurzy). Już samo dmuchnięcie w rurkę powoduje, że jest dużo lepiej. Czy coś jest nie tak że zrębkami, czy może pompka jest za słaba?
Czy może Pan dokładniej opisać na przykładzie ile tego dymu powinno być?
Generatory typu dymbox (nawet małe) powinny na maksymalnym nadmuchu dawać zdecydowanie więcej dymu niż borniaki. Może więc problem z przepływem powietrza. Jeżeli jednak to fabryczny zestaw to raczej problem jest gdzieś indziej.
@@NomartPl zestaw jest fabryczny dlatego tym bardziej mnie to dziwi. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak napisać do producenta 😉
W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂
Czy znasz niemieckie heneratory smokie?
Pozdrawiam,jesteś super
Nie spotkałem się.
Witam . Ile ma wat taka pompka ? Pozdrawiam
To zależy od generatora. W prezentowanym modelu (według producenta) 4 W.
myslalem, ze to sprytny mechaniczny zabojca gryzonii a to jeszcze zadymi okolice!
4:00 Zwężka Venturiego
Nie 😁
👍👍👍🚁👨✈️
Moim zdaniem jeden i drugi porażka , pierwszy jest za waski dlatego zrebka sie zawiesza brak odstojnika na skropliny smola kapie do komory , drugi faktycznie nadaje sie tylko do ich wedzarni wielkosci szafki na buty , kosztuje tyle co dwa typu dymbox, ograniczenie w wyborze zrebek , trudny w utrzymaniu czystosci , slabej jakosci grzalka jedyny plus to taki ze wolalbym juz nim wedzic jak widze ludzi którzy wedza na tych tackach zasypowych to jest juz calkowita porażka, ale to jest tylko moje zdanie kazdy lubi co innego . Ogólnie bardzo fajny kanal czesto ogladam . Pozdrawiam
Najczęściej używam borniaka i na moje potrzeby wystarczy. Utrzymanie czystości to zerowy problem. Oczyszczenie sprężyny zajmuje minutę przed kolejnym wędzeniem. Końcówka, która jest w wędzarni daje się też łatwo na bieżąco oczyszczać. Fakt że jego wydajność nie jest wielka, ale jedna z miejscowych firm zajmująca się hotelarstwem i agroturystyką zbudowała sobie własną komorę wędzarniczą do której zamontowali aż 6 generatorów borniaka, bo w zasadzie nie wymagają większego nadzoru. Potem się okazało że po 30 minutach i wypełnieniu komory dymem pracują już tylko 3, bo więcej nie trzeba. Produkcję mają prawie ciągłą i zrębki biorą workami z naszego sklepu. Są różne rozwiązania i dobieramy je względem potrzeb 😁
W takim razie jakaś alternatywa będzie?
Witam mistrzu. Niestety opowiada Pan bzdury. Wielkosc dymboksa nie ma znaczenia jesli chodzi o ilosc wytwarzanego przez niego dymu. Czym większy dymboks tym dluzsza jego bezobslugowosc. Ilosc dymu reguluje się ilością wtlaczanego powierza. Prosze nie wprowadzac ludzi w błąd. Pozdrawiam
Tu się nie zgodzę. Widziałem już rury wysokości wędzarni do której były podłączone według zasady " duży może więcej" . Jak przepływ powietrza był tak ograniczony by ilość dymy była odpowiednia to reakcja spalania nie była się w stanie sama podtrzymać i po jakimś czasie przestawał dymić. Zwiększony przepływ powietrza - to za dużo dymu. Ten problem nie wystąpi w generatorach wyposażonych w grzałkę podtrzymująca spalanie.
Mam inne doświadczenia a przerabialem juz różnej wielkości dymboxy. Szanuję Pana wiedze ale akurat w tym przypadku wielkosc nie ma znaczenia :)
@@lukasztr6983 To w takim razie ma Pan na myśli nie duży, a wysoki, czyli rurka dymna taka sama jak w małym generatorze, a tylko zasobnik wysoki. Ja - mówiąc duży mam na myśli generator, który służy do komór wędzarniczych o pojemności kilku metrów sześciennych, a nie wędzarni o pojemności do kilkuset litrów. :-)
W takim razie źle się zrozumielismy :) pozdrawiam i szanuje Pana robotę
Ten borniak jakiś lipny mało dymu w porównaniu
mikrofon zewnętrzny zalecam