Super filmik i Twoja centrala wyglada imponująco mam dom od 2008 roku i jak patrzę w Swoją rozdzielnie w domu to jakbym się cofnął w czasie o 30lat w porównaniu z Twoją.Pozdrawiam.
Dzięki. 20 lat temu nie było takich możliwości, jak ktoś dał 3x2,5 to był gość. Mentalność żon też była inna i nie każda by się zgodziła na pomieszczenie techniczne :)
Super zorganizowane!!! Ciekawy materiał.Wszyscy żyjemy /@/ A z tym przełączaniem ręcznym.. cóż , walczę i ja żebym nie musiał przy swoich solarach biegać po schodach i cykać przełącznikami. Zresztą ja jeszcze mógłbym, lecz damska obsługa prądu może niezły bałagan zrobić , czego już miałem dowody. Pzdr.
@@augustmichal Korzystam równolegle z prądu z sieci a kiedy jest słońce i baterie się napełnią prądem to przełączam cały dom na zasilanie z baterii. No i to wymaga ręcznej obsługi. Ale już próbuję zaprowadzić automatykę, żeby samo się wszystko robiło.
Zrobiłem sobie podobnie, ale dodałem jeszcze jeden element - "bipper", który zaczyna krzyczeć, kiedy pojawi się zasilanie sieciowe, aby nie trzeba co chwilę biegać do skrzynki i patrzeć, czy kontrolki faz się palą.
@@kura12heniek Są takie uniwersalne, np. do maszyn. Kupisz to w elektrycznym, lub na Allegro za 20-30 zł. Głośne jak diabli i jeszcze miga. Na Allegro szukaj pod nazwą "buzzer 230v" Kupuj z tych powyżej 20zl
Aby agregat przenośny mógł być wykorzystany w sieci domowej(domyślnie nie może) to należy po pierwsze uziemić agregat (może być uziemiony do GSU uziemienia domu). Wyjście agregatu musi być dodatkowo zabezpieczone np. różnicówką 30mA(ochrona przeciwporażeniowa) i bezpiecznikiem nadprądowym (dopasowanie pętli zwarcia agregatu), przy twoim agregacie to powinien być bezpiecznik B10A (najlepiej dać RCBO). Po trzecie przed róznicówką jeden z przewodów agregatu musi być "uziemiony" (zwarty) do PE aby układ IT(L1, L2, PE) "zmienić" w układ TNS(L, N, PE), jest to konieczne aby poprawnie działały różnicówki (petla uziemienia musi się jakoś zamykać od agregatu do dotkniętego przewodu, jeśli agregat nie jest uziemiony to pętla zamyka się przez impedancje agregatu i powierzchni na której stoi - impedancja może być wtedy za wysoka dla zadziałania różnicówek). Niektóre urządzenia elektroniczne wymagają tzw. "stałej fazy" np. ładowarki samochodowe czy czujniki płomienia w piecach gazowych. A tak przy okazji to twój agregat jest inwerterowy a nie AVR ;-)
@@augustmichal Najłatwiej jest to wykonać zwierając N i PE we wtyczce którą podłączasz agregat, oczywiście przy założeniu że PE przewodu agregatu masz podłączone do szyny uziemiającej w rozdzielnicy. Bardziej "profesjonalnie" jest dodanie różnicówki B10A 30mA przed przełącznikiem "agregat-0-sieć" i na jej "wejściu" podłączenie "N" agregatu do szyny uziemienia, wyjście różnicówki na przełącznik "agregat-0-sieć" z rozłączanym "N" (ale to masz już zrobione). U ciebie w tej chwili tak na "szybko" to najprościej było by na przełączniku "agregat-0-sieć" na jego wejściu od strony agregatu połączyć "N" agregatu z PE rozdzielnicy, nie da to pełni bezpieczeństwa ale spowoduje że niestabilny fazowo układ IT zmieni się w TNS i kontrolka faz będzie świecić tylko po włożeniu do L ;-). Ale w prawidłowo wykonanym układzie zasilania awaryjnego to w miejscu zainstalowania/postawienia agregatu powinno się mieć osobne, dedykowane uziemienie agregatu i w tym miejscu powinna być też wykonana zwora jednej z faz agregatu do tego uziemienia (tak zwane "zerowanie") i tu też powinna też być zainstalowana różnicówka(RCBO) aby cała "sieć" od agregatu była już zabezpieczona. Oczywiście jeśli twój agregat stoi za ścianą rozdzielni to można by przyjąć że takie warunki są spełnione ;-) (oczywiście przewód do agregatu powinien być odporny mechanicznie na uszkodzenia, tzw. gumowy albo budowlany)
Ja zrobiłem trochę prościej. Mam przełącznik sieć- agregat na głównym zasilaniu przed wyłączniki RCD. Jeden biegun z agregatu na stałe podłączony do linii N a z niej do PE, drugi biegun rozdzielony na 3 fazy na wejściu do przełącznika sieć agregat. Agregat mam prosty chińczyk Power mat. Jednorazowy bez stabilizacji częstotliwości 2.5kw Max. Oprócz tego mam obwód ups, po jednym gniazdku w każdym pomieszczeniu,w tym w kotłowni, dodatkowo światło w korytarzu, napęd bramy. Za ups służy mi przetwornica volt pure sine 1500E z funkcją ups. Akumulator samochodowy 82 Ah (wcześniej miałem AGM, ale wytrzymał 3 lata więc szkoda kasy). Układ sprawdzony przez 12 lat użytkowania. Podczas zimy i pracy kotła na ekogroszek wytrzymał 7-8 godzin. Dla większych przerw używam agregatu. Tutaj uwaga: nie wszystkie przetwornice współpracują z agregatem bez stabilizacji częstotliwości (bez inwertera). Z voltem nie ma problemu. Np. Chińskie przetwornice solarne easysun, nie współpracują z takim agregatem-trzeba mieć agregat inwerterowy. Jedna jeszcze uwaga: jeżeli masz fotowoltaikę uważaj na pracę na agregacie na zwartych fazach. Niektóre modele inwerterów nie uruchomią się np. Huawei, ale niektóre jak Foxess próbują pracować na zwartej fazie, bo widzą 3 fazy na zasilaniu. Efektem jest wybijanie RCD. Jeżeli komuś przyszło do głowy żeby podłączyć agregat trójfazowy i wymusić pracę inwertera fotowoltaicznego wspomaganego tym agregatem, to jest to możliwe ale: 1. Agregat musi mieć możliwość pracy że słaba siecią (np Huawei) 2. Ta opcja musi być włączona 3. Agregat musi mieć stabilną częstotliwość 50Hz+- 0,2 Według mnie do awaryjnego zasilania domu używanie agregatu trójfazowego jest niepotrzebne-lepiej zawrzeć fazy na wyłączniku. Testowałem chiński agregat 3 fazy i obciążenie jednej fazy powoduje wzrost napięcia na pozostałych. Często elektronika wyłącza się e takich warunkach.
Mam jednofazowy agregat. Instalacja z lat 70 tych. Licznik w domu 3 fazowy. Posiadam UPS , volt 700 plus akumulator agm 100. Co mam zakupić i jak to podłączyć w skrzynce elektrycznej ?
U siebie mam taki agregat 1F ,tyle że model 4001ise podłączony do zasilania całego domu i garażu wolnostojącego przez przełącznik siec-agregat. Wiadome ,aby mieć w całym domu zasilanie ,musiałem zmostkowac na nim fazy . Wszystko działa jak należy. Dom posiada uziemienie PE które jest wiadomo stałe i N . Rozłączane są tylko fazy. Agregat wtedy sobie przejmuje zero ( neutralny) z domowego zasilania.Fazerka na niepodłączonym agregacie pokazuje fazę w gniazdku po dwóch stronach,po podłączeniu z domem ,tylko w jednym otworze gniazdka
@@boguszx9895 A niby dla czego ?Przecież jak agregat nie pracuje to w niczym nie przeszkadza ,a jak pracuje to na N i tak nic nie przepuści ,nie ma takiej siły 😉
@@grzesgrzes6170 o jakiej sile mówisz... Widziałeś kiedyś warunki przyłączenia zespołu prądotwórczego do sieci? Masz zapewnić rozłączenie wszystkich torów czynnych ze względu na to, że nie możesz nic wpuścić do sieci. Energetycy podczas naprawy sieci, mogą odpiąć przewody od punktów zdrowych w celu naprawy i wtedy na tych przewodach pojawi się twoje napięcie z agregatu.
@@boguszx9895 Agregat jest na jedną fazę,dom posiada własne uziemienie ,więc z agregatu mógłby pracować nawet po całkowitym odpięciu od sieci energetycznej . Ustalenie przewodu neutralnego też wtedy jest tak jak przy pracy z siecią. Uziemienie budynku 1.7 ohm. A w sensie "siły " miałem na myśli ,że nie ma takiej opcji aby puścić jakie kolejek napięcie na sieć. Po pierwsze jak nie miałeś do czynienia z energetyka zawodowa ,to wyjaśnię Ci że taki agregat ,nawet gdybyś chciał puścić na sztywno z siecią ,bez przełącznika siec-agregat ,nie ma opcji aby pociągnął kilkanaście budynków to po pierwsze. A po drugie jak masz takie uziemienie i przerwę na przełączniku,jak chcesz uzyskać zamknięcie obwodu aby kogoś poraziło ?
Czy dobrze rozumiem ze z agregatu podłączyłeś tylko jeden kabel zgniazda ? mam identyczny agregat i juz kupiłem przełącznik 3-f ale dodam jeszcze odłaczanie przewodu zerowego czyli N i jeden kabel z gniazdka agregatu zmustkuje z 3 fazami domu a drugi kabel z agregatu podłącze do N bydynku, nie wiem czy trzeba odłączać PE od sieci zewn ? Wbiłem szpilke 3mery do podłączenia uziemienia agregatu.
Witam. Ciekawy materiał pokazujący sens zastosowania UPS i generatorów do zasilania awaryjnego. Ale muszę wnieść jedną uwagę. Wieszanie jakichkolwiek urządzeń elektrycznych, tym bardziej tego zastosowania pod instalacją wodną/c.o. to kardynalny błąd. Mówię to jako elektryk.
Witam, jak pan rozwiązał problem z piecem który zapewne ma czujnik jonizacji? Mi na takim zestawie piec nie działa z UPS a mam identyczny. Ups musi być włączony do gniazdka sieciowego żeby miał przewód neutralny i uziemienie z sieci. Natomiast na agregacie też piec nie działa mi po odpięciu 3faz i Nki z sieci ponieważ agregat daje w 2 dziurkach napięcie. Obszedłem to uziemiając jedną fazę agregatu z ziemią jednak u pana nie widzę czegoś takiego a widzę że działa wszytko. Pozdrawiam
Dzień dobry Posiadam agregat DAEWOO 7500 - jednofazowy, podłączony przez DAEWOO ATS 15-230 GDA , na wyjściu ora wejściu za zastosowałem zabezpieczenie rocznicowo-prądowe, oraz nadprogramowe. Wyjście jest odseparowane od instalacji domowej. Agregat jest uziemiony (oczko uziemienia na obudowie, szpilka w ziemi). agregat jest w garażu przy domu (garaż ogrzewany), wylot spalin przez ścianę garażowa na wysokości ok 1 m do wyjścia tłumika, rura ocieplona wełną . Mam pytanie na wyjściu gniazda w trakcie pracy agregatu pojawiają się dwie fazy (sprawdzane próbnikiem elektr.). Próbnik świeci na kablu brązowym oraz niebieskim - czy to nie wpłynie na pracę urządzeń np : pralka , lodówka lub podłączonego małego ups-a. Czy takie uziemienie agregatu wystarczy? pozdrawiam
Kiedyś kupiłem kabel 3x2.5 z Firmy Kaczmarek po podłączeniu go od puszki do puszki . W pierwszej puszcze było okej , a drugiej wszyskie L1 ,N,PE świeciły bardzo szybko oddałem ten przewód i kupiłem z innego sklepu i teraz tylko faza jest na L1 .
Dlaczego kontrolki (lampki) nie są zabezpieczone? Rozłacznik izolacyjny ("wyłącznik głowny") to nie jest bezpiecznik nadprądowy! W przypadku zwarcia w lampce kontrolnej rozdzielnica może pójść z dymem? :-)
Czesc. Nie myslales aby zamiast manualnego przełącznika siec agregat, dac stycznik ktory automatycznie nam przelacza pomoedzy siecia a agregatem?? A moze sa jskies przeciwwskazania??
Myślałem, ale trzebaby mieć agregat ze zdalnym odpalaniem z rozusznika. A tu cena jest razy dwa. Może gdyby sytuację były częste to możnaby tak zrobić,ale i tak wolę mieć nad tym kontrolę.
Ahh, chciałbym mieć taką rozdzielnicę i możliwość takiego przełączania, chyba jednak pozostanie mi działać na przedłużaczach w razie "w". Instalacje mam jeszcze starą na topikach podzieloną na piwnice,1-wszy poziom, 2-gi poziom. Takie uroki 30-paro letnich "kwadratowych domków" ;)
Mam pytanie , mieszkam w bloku i chciał bym podpiąć awaryjne zasilanie z przetrwoenicy akumulatorowej do sieci . Wyłączam całe zasilanie przełącznikiem w rozdzielni i wpinam przetrwoenice do gniazdka , będzie to działało ?
Supre! Orientuje się ktoś jaki koszt mniej więcej takie przeróbki do istniejącej instalacji by wynosił? Obecnie mam tylko zasilanie z sieci. Pozdrawiam serdecznie
Ponieważ to nie jest film instruktażowy tylko prezentacja mojego rozwiązania/inspiracja dla innych. Nie ma uniwersalnej porady jak podłączyć agregat do domowej instalacji.
Mam taki sam kocioł gazowy i w związku z obecną sytuacją i możliwością częstych wyłaczeń prądu, planuje zakup generatora prądu. Niestety nie jestem elektrykiem i potrzebuję porady. Jaki generator i jakie urządzenia muszę zamontować ażeby układ zasilania awaryjnego był bezpieczny za równo dla domowników jaki i całej instalacji elektrycznej wraz z kotłem gazowym. Jaki jest obecnie koszt takiego przedsięwzięcia licząc wszystkie urządzenia, generator i robociznę elektryka? Pozdrawiam
Ceny zmieniaja się bardzo, a zakres prac zależy od tego jak wygląda instalacja. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie niestety. Dobry generator 2-3 tys., ups z 500zł, akumulator 100-1000zł.
Super materiał. Dzięki za inspirację. Zastanawiałem się jak ugryźć ten temat. Wyjaśnij proszę tylko temat faz. Czy dobrze rozumiem, że cały dom podczas zasilania z sieci działa na jednej fazie pomimo tego, że dostępne masz 3 fazy? Czy głównym zadaniem selektora faz jest puszczenie na każdy obwód fazy zasilania z generatora? Prośba o wyjaśnienie tego tematu.
Nie do końca tak. Dom działa na 3 fazach. Obwody krytyczne (światło, alarm, IT, kuchnia i kotłownia...) są na wspólnej fazie, podłączone przez selektor faz, więc jeśli zniknie L1 to przełącza te obwody na L2, lub L3. Przełącznikiem mogę wspomniane obwody przełączyć na agregat. Nie mam potrzeby zasilania całego domu z agregatu w krytycznej sytuacji. Lodówka i ogrzewanie są najważniejsze.
@@augustmichal U mnie jest to tak zrobione że z agregatu wychodzi jedna faza a podpinam się do gniazda siłowego w domu gdzie we wtyczce mam wszystkie fazy połączone. Oczywiście przed podpięciem sieci domowej do pracy z agregatu rozłączam się z siecią zewnętrzną bezpiecznikiem obok licznika na zewnątrz.
Mikrofali nie mam, ale przy obciążeniu szlifierką lub wiertarką nie zauważyłem spadków. Reakcja jest szybka. No chyba że włączony jest tryb oszczędzania paliwa przy małym obciążeniu, wtedy słychać że agregat jest zaskoczony zmianą obciążenia. Ale coś za coś.
Mam w rozdzielni przełącznik sieć agregat i wyprowadzone gniazdo do podłączenia agregatu. Jak to podłączyć skoro w agregacie są gniazda wtykowe i w tym gniazdku dedykowanym również. Trochę niebezpiecznie bawić się z kablami i tworzyć przewód z 4 bolcami pod napięciem na każdej stronie
Tam gdzie może się pojawić napięcie nie może być odkrytych bolców. W agregacie są gniazda żeńskie, w kablu który podpinasz do agregatu również na końcu są żeńskie. W rozdzielni, lub na ścianie - gniazdo dedykowane agregatowi ma bolce - ale tam napięcia nie ma bo właśnie dlatego podłączamy tam agregat.
@@damianswierczewski8215 no to masz to niestety źle wykonane. W żadnym wypadku nie może się pojawiać napięcie na odsłoniętych stykach. Od strony źródła zasilania (agregatu) muszą być przyłącza żeńskie. Od strony rozdzielni są bolce, ale nie podłączone do sieci, tylko rozpięte przez przełącznik siec/agregat.
A jak wygląda sprawa podłączenia agregatu inwerterowego do instalacji i domu dwużyłowej, gdzie w gniazdkach bolec jest połączony z przewodem neutralnym? Bo wtedy mam jeden biegun agregatu podłączony prosto do obudowy np lodówki. Można tak? Czy zabije mnie prąd?
@SuperRychu26 tak, ma stałą fazę. Zauważyłem że czasem na wejściu pokazuje 240V, a na wyjściu np. 212V. Nie wiem od czego to zależy, ale nie było sytuacji, żeby coś się wyłączyło.
Musi być przełącznik sieć-agregat o którym mowa w filmie. W tym przypadku 4 pozycyjny. L1, L2, L3 i N. Jeszcze trzeba zwrócić uwagę jaki to agregat, bo nie każdy daje takie napięcie jak z sieci i można sobie uszkodzić bardziej wrażliwe urządzenia.
Przełącznik ma dwa podwójne wejścia i jedno podwójne wyjście. Do wejść podłącza się fazę i neutralny z sieci, oraz "fazę i neutralny" z agregatu. Do wyjścia odbiorniki w instalacji domowej.
Jeśli agregat nie jest stałą częścią instalacji, a przełącznik sieć-agregat odpina naszą instalację od sieci, razem z N to nie trzeba do tego niczyjej zgody. To tak jakbyś na swojej działce podłączył betoniarkę do agregatu przedłużaczem.
Hehe, dokładnie tak jak napisałeś można też zrobić wolno stojącą tylko na kółkach np. w ogrodzie instalację fotowoltaiczną z inwerterem. Celowo napisałem na kółkach, żeby w razie kontroli z energetyki udowodnić że nie jest stałą częścią instalacji, bo może się przemieszczać. :) W odróżnieniu do większości naiwnych ludzi, nie mam zamiaru rozliczać się za inwestycję w foto. z złodziejami jakimi jest energetyka. Mam to w planach na wiosnę. :)
Bardzo dziwaczne rozwiązanie bo czemu przełącznik jednofazowy a nie 3 fazowy z odcięciem neutralnego ? Przepisy w przypadku podłączenia agregatu nakazują odcięcie całej sieci od układu a więc tak faz jak neutralnego Dla zasilania z agregatu jednofazowego realizuje się to mostkując fazy po stronie wejścia przełącznika od strony agregatu natomiast w pozycji zasilania z sieci układ jest w pełni 3 fazowy
Wydaje mi się że nie zrozumiałeś jak to jest u mnie zrealizowane, albo przewjnąłeś fragment w którym o tym mówię. Zasilam tylko obwody krytyczne, z jednej fazy (przez selektor faz). To nie jest zasilanie całego domu. Przewód neutralny jest również przełączany agregat/sieć.
Czy ten sposób podłączenia był projektowany przez kogoś z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami? Chcę zrobić coś podobnego u siebie, ale z tego co czytałem to problematyczna jest kwestia przewodów fazowego i neutralnego, w tego typu generatorze w szczególności nieuziemionym prąd jest w obu przewodach co może powodować ryzyko porażenia prądem w pewnych sytuacjach.
Bardzo dobre pytanie. Standardowo w gospodarstwie domowym jest sieć w układzie TN-C-S. Podpinając własny generator, musimy odpiąć od sieci L i N, tworząc sieć typu IT. W moim przypadku to chyba UPS wymusza w jakiś sposób że L i N zostają w swoich miejscach niezależnie czy jesteśmy na sieci czy agregacie. Nie sprawdzałem jeszcze działania różnicówek, ale zrobię to niebawem.
Ja zastosowałem całkowite rozłączenie od sieci, także i zera i ziemi./ przełącznik 4-biegunowy/ . Musiałem zrobić dodatkowe uziemienie które włączam tym przełącznikiem / agregat-sieć/
@@bogdanborys536 z tego co wiem to PE nie powinien być rozłączany. U mnie PE jest podłączony do uziomu fundamentowego, a ze skrzynki w granicy działki przychodzi instalację 4-przewodowa. L1, L2, L3 i PEN.
@@augustmichal Odłączam się całkowicie od instalacji sieci energetycznej / to w przypadku korzystania z aku/ ponieważ obawiam się jakichkolwiek niepożądanych wpływów , nawet przez PE . Zbyt drogie urządzenia solarne aby ryzykować . One są niby zabezpieczone przed np . zwarciem czy prądem zwrotnym, mają kupę bezpieczników . Ale niestety to nie działa do końca - jak się ostatnio przekonałem, te zaprogramowane ich zabezpieczenia.
no dobrze, super masz to zrobione oprócz jednej sprawy według mnie. Cały dom podłączyłeś pod relatywnie słaby agregat. Czy to nie za mało ok 1800W na wszystko w domu? Wystarczy czajnik, żeby rozłożyć to zasilanie na łopatki. A wiadomo jak się tak fajnie podłączy, że np żona się zapomni i sobie wodę na herbatkę zagotuje🙂
Też da się to zrobić. Trzeba dać przełącznik sieć/agregat odpinający całkowicie zasilanie sieci od instalacji domowej. Pytanie czy da się sensownie rozwiązać zasilanie agregatem części instalacji.
Kurła jest sobota. Możecie kielicha wychylilem. Krótkie pytanie i na temat. Do czego wy przygotowujecie? Kto jesteście ze takie programy edukacyjne proeadzicie? A co powiedzą starzy ludzie którzy nie mają drobnych na leki a co dopiero na jakieś tam agregaty? Kto tu kogo steruje????? 😱😱😱😱😱
Super filmik i Twoja centrala wyglada imponująco mam dom od 2008 roku i jak patrzę w Swoją rozdzielnie w domu to jakbym się cofnął w czasie o 30lat w porównaniu z Twoją.Pozdrawiam.
Dzięki. 20 lat temu nie było takich możliwości, jak ktoś dał 3x2,5 to był gość. Mentalność żon też była inna i nie każda by się zgodziła na pomieszczenie techniczne :)
@@augustmichal u mnie dali 3x2.5...jeden obwód na cały dom 😁
To nie ma znaczenia wszystko można sobie zmieniać jak Wujek woli, ja tam lubie po sttaremu i fajowo retro, ale łapke w górę dałem, pozdrawiam.
Super zorganizowane!!! Ciekawy materiał.Wszyscy żyjemy /@/
A z tym przełączaniem ręcznym.. cóż , walczę i ja żebym nie musiał przy swoich solarach biegać po schodach i cykać przełącznikami. Zresztą ja jeszcze mógłbym, lecz damska obsługa prądu może niezły bałagan zrobić , czego już miałem dowody.
Pzdr.
Dzięki. Co powoduje, że musisz przełączać solary?
@@augustmichal Korzystam równolegle z prądu z sieci a kiedy jest słońce i baterie się napełnią prądem to przełączam cały dom na zasilanie z baterii. No i to wymaga ręcznej obsługi. Ale już próbuję zaprowadzić automatykę, żeby samo się wszystko robiło.
Zrobiłem sobie podobnie, ale dodałem jeszcze jeden element - "bipper", który zaczyna krzyczeć, kiedy pojawi się zasilanie sieciowe, aby nie trzeba co chwilę biegać do skrzynki i patrzeć, czy kontrolki faz się palą.
Co to za tzw biper .
Prosze o linka lub nazwe
Z gory dzięki
@@kura12heniek dzwonek może być
Na wyłączniku oczywiście, bo cały czas by dzwonił :)
@@ukaszs.2943 Dokładnie.
@@kura12heniek Są takie uniwersalne, np. do maszyn. Kupisz to w elektrycznym, lub na Allegro za 20-30 zł. Głośne jak diabli i jeszcze miga. Na Allegro szukaj pod nazwą "buzzer 230v" Kupuj z tych powyżej 20zl
Aby agregat przenośny mógł być wykorzystany w sieci domowej(domyślnie nie może) to należy po pierwsze uziemić agregat (może być uziemiony do GSU uziemienia domu). Wyjście agregatu musi być dodatkowo zabezpieczone np. różnicówką 30mA(ochrona przeciwporażeniowa) i bezpiecznikiem nadprądowym (dopasowanie pętli zwarcia agregatu), przy twoim agregacie to powinien być bezpiecznik B10A (najlepiej dać RCBO). Po trzecie przed róznicówką jeden z przewodów agregatu musi być "uziemiony" (zwarty) do PE aby układ IT(L1, L2, PE) "zmienić" w układ TNS(L, N, PE), jest to konieczne aby poprawnie działały różnicówki (petla uziemienia musi się jakoś zamykać od agregatu do dotkniętego przewodu, jeśli agregat nie jest uziemiony to pętla zamyka się przez impedancje agregatu i powierzchni na której stoi - impedancja może być wtedy za wysoka dla zadziałania różnicówek). Niektóre urządzenia elektroniczne wymagają tzw. "stałej fazy" np. ładowarki samochodowe czy czujniki płomienia w piecach gazowych.
A tak przy okazji to twój agregat jest inwerterowy a nie AVR ;-)
Dzięki za porcję wiedzy. Na razie przeczytałem 2 razy, ale muszę jeszcze kilka. Na razie coś dzwoni, ale jeszcze nie wiem w którym kościele. :)
@@augustmichal Najłatwiej jest to wykonać zwierając N i PE we wtyczce którą podłączasz agregat, oczywiście przy założeniu że PE przewodu agregatu masz podłączone do szyny uziemiającej w rozdzielnicy. Bardziej "profesjonalnie" jest dodanie różnicówki B10A 30mA przed przełącznikiem "agregat-0-sieć" i na jej "wejściu" podłączenie "N" agregatu do szyny uziemienia, wyjście różnicówki na przełącznik "agregat-0-sieć" z rozłączanym "N" (ale to masz już zrobione). U ciebie w tej chwili tak na "szybko" to najprościej było by na przełączniku "agregat-0-sieć" na jego wejściu od strony agregatu połączyć "N" agregatu z PE rozdzielnicy, nie da to pełni bezpieczeństwa ale spowoduje że niestabilny fazowo układ IT zmieni się w TNS i kontrolka faz będzie świecić tylko po włożeniu do L ;-).
Ale w prawidłowo wykonanym układzie zasilania awaryjnego to w miejscu zainstalowania/postawienia agregatu powinno się mieć osobne, dedykowane uziemienie agregatu i w tym miejscu powinna być też wykonana zwora jednej z faz agregatu do tego uziemienia (tak zwane "zerowanie") i tu też powinna też być zainstalowana różnicówka(RCBO) aby cała "sieć" od agregatu była już zabezpieczona. Oczywiście jeśli twój agregat stoi za ścianą rozdzielni to można by przyjąć że takie warunki są spełnione ;-) (oczywiście przewód do agregatu powinien być odporny mechanicznie na uszkodzenia, tzw. gumowy albo budowlany)
@@technik87 przewód n agregatu w sieci it? To w sieci it jest przewód neutralny?
@@tkaninymeblowe8613 "IT" - układ sieci ;-)
I - isolate (ang.) - izolować;
T - terre (franc.) - ziemia;
@@technik87 no właśnie odizolowany od ziemi. Brak przewodu neutralnego. Oba fazowe. Ewentualnie pe.
Profesionalna rozdzielnica
Dzięki! Jeszcze będzie bardziej wypchana.
Ja zrobiłem trochę prościej. Mam przełącznik sieć- agregat na głównym zasilaniu przed wyłączniki RCD. Jeden biegun z agregatu na stałe podłączony do linii N a z niej do PE, drugi biegun rozdzielony na 3 fazy na wejściu do przełącznika sieć agregat. Agregat mam prosty chińczyk Power mat. Jednorazowy bez stabilizacji częstotliwości 2.5kw Max. Oprócz tego mam obwód ups, po jednym gniazdku w każdym pomieszczeniu,w tym w kotłowni, dodatkowo światło w korytarzu, napęd bramy. Za ups służy mi przetwornica volt pure sine 1500E z funkcją ups. Akumulator samochodowy 82 Ah (wcześniej miałem AGM, ale wytrzymał 3 lata więc szkoda kasy). Układ sprawdzony przez 12 lat użytkowania. Podczas zimy i pracy kotła na ekogroszek wytrzymał 7-8 godzin. Dla większych przerw używam agregatu. Tutaj uwaga: nie wszystkie przetwornice współpracują z agregatem bez stabilizacji częstotliwości (bez inwertera). Z voltem nie ma problemu. Np. Chińskie przetwornice solarne easysun, nie współpracują z takim agregatem-trzeba mieć agregat inwerterowy. Jedna jeszcze uwaga: jeżeli masz fotowoltaikę uważaj na pracę na agregacie na zwartych fazach. Niektóre modele inwerterów nie uruchomią się np. Huawei, ale niektóre jak Foxess próbują pracować na zwartej fazie, bo widzą 3 fazy na zasilaniu. Efektem jest wybijanie RCD. Jeżeli komuś przyszło do głowy żeby podłączyć agregat trójfazowy i wymusić pracę inwertera fotowoltaicznego wspomaganego tym agregatem, to jest to możliwe ale:
1. Agregat musi mieć możliwość pracy że słaba siecią (np Huawei)
2. Ta opcja musi być włączona
3. Agregat musi mieć stabilną częstotliwość 50Hz+- 0,2
Według mnie do awaryjnego zasilania domu używanie agregatu trójfazowego jest niepotrzebne-lepiej zawrzeć fazy na wyłączniku. Testowałem chiński agregat 3 fazy i obciążenie jednej fazy powoduje wzrost napięcia na pozostałych. Często elektronika wyłącza się e takich warunkach.
Mam jednofazowy agregat. Instalacja z lat 70 tych. Licznik w domu 3 fazowy. Posiadam UPS , volt 700 plus akumulator agm 100. Co mam zakupić i jak to podłączyć w skrzynce elektrycznej ?
Witaj, Jak taki agregat wpiąć do sieci TNC? Który z biegunów agregatu wpiąć jako N do przełącznika agregat/sieć?
Fajnie zrobione. GZ
U siebie mam taki agregat 1F ,tyle że model 4001ise podłączony do zasilania całego domu i garażu wolnostojącego przez przełącznik siec-agregat. Wiadome ,aby mieć w całym domu zasilanie ,musiałem zmostkowac na nim fazy . Wszystko działa jak należy. Dom posiada uziemienie PE które jest wiadomo stałe i N . Rozłączane są tylko fazy. Agregat wtedy sobie przejmuje zero ( neutralny) z domowego zasilania.Fazerka na niepodłączonym agregacie pokazuje fazę w gniazdku po dwóch stronach,po podłączeniu z domem ,tylko w jednym otworze gniazdka
Ale wiesz że tak nie można? Tor N również musi być rozłączony
@@boguszx9895 A niby dla czego ?Przecież jak agregat nie pracuje to w niczym nie przeszkadza ,a jak pracuje to na N i tak nic nie przepuści ,nie ma takiej siły 😉
@@grzesgrzes6170 o jakiej sile mówisz...
Widziałeś kiedyś warunki przyłączenia zespołu prądotwórczego do sieci?
Masz zapewnić rozłączenie wszystkich torów czynnych ze względu na to, że nie możesz nic wpuścić do sieci.
Energetycy podczas naprawy sieci, mogą odpiąć przewody od punktów zdrowych w celu naprawy i wtedy na tych przewodach pojawi się twoje napięcie z agregatu.
@@boguszx9895 Agregat jest na jedną fazę,dom posiada własne uziemienie ,więc z agregatu mógłby pracować nawet po całkowitym odpięciu od sieci energetycznej . Ustalenie przewodu neutralnego też wtedy jest tak jak przy pracy z siecią.
Uziemienie budynku 1.7 ohm.
A w sensie "siły " miałem na myśli ,że nie ma takiej opcji aby puścić jakie kolejek napięcie na sieć.
Po pierwsze jak nie miałeś do czynienia z energetyka zawodowa ,to wyjaśnię Ci że taki agregat ,nawet gdybyś chciał puścić na sztywno z siecią ,bez przełącznika siec-agregat ,nie ma opcji aby pociągnął kilkanaście budynków to po pierwsze. A po drugie jak masz takie uziemienie i przerwę na przełączniku,jak chcesz uzyskać zamknięcie obwodu aby kogoś poraziło ?
Czy dobrze rozumiem ze z agregatu podłączyłeś tylko jeden kabel zgniazda ? mam identyczny agregat i juz kupiłem przełącznik 3-f ale dodam jeszcze odłaczanie przewodu zerowego czyli N i jeden kabel z gniazdka agregatu zmustkuje z 3 fazami domu a drugi kabel z agregatu podłącze do N bydynku, nie wiem czy trzeba odłączać PE od sieci zewn ? Wbiłem szpilke 3mery do podłączenia uziemienia agregatu.
Witam.
Ciekawy materiał pokazujący sens zastosowania UPS i generatorów do zasilania awaryjnego. Ale muszę wnieść jedną uwagę. Wieszanie jakichkolwiek urządzeń elektrycznych, tym bardziej tego zastosowania pod instalacją wodną/c.o. to kardynalny błąd. Mówię to jako elektryk.
Tak, masz rację. Wodna powinna być niżej niż urządzenia, ale w tym momencie nie mam jak inaczej tergo zorganizować.
Witam, jak pan rozwiązał problem z piecem który zapewne ma czujnik jonizacji? Mi na takim zestawie piec nie działa z UPS a mam identyczny. Ups musi być włączony do gniazdka sieciowego żeby miał przewód neutralny i uziemienie z sieci. Natomiast na agregacie też piec nie działa mi po odpięciu 3faz i Nki z sieci ponieważ agregat daje w 2 dziurkach napięcie. Obszedłem to uziemiając jedną fazę agregatu z ziemią jednak u pana nie widzę czegoś takiego a widzę że działa wszytko.
Pozdrawiam
Dzień dobry Posiadam agregat DAEWOO 7500 - jednofazowy, podłączony przez DAEWOO ATS 15-230 GDA , na wyjściu ora wejściu za zastosowałem zabezpieczenie rocznicowo-prądowe, oraz nadprogramowe. Wyjście jest odseparowane od instalacji domowej. Agregat jest uziemiony (oczko uziemienia na obudowie, szpilka w ziemi). agregat jest w garażu przy domu (garaż ogrzewany), wylot spalin przez ścianę garażowa na wysokości ok 1 m do wyjścia tłumika, rura ocieplona wełną . Mam pytanie na wyjściu gniazda w trakcie pracy agregatu pojawiają się dwie fazy (sprawdzane próbnikiem elektr.). Próbnik świeci na kablu brązowym oraz niebieskim - czy to nie wpłynie na pracę urządzeń np : pralka , lodówka lub podłączonego małego ups-a. Czy takie uziemienie agregatu wystarczy? pozdrawiam
Kiedyś kupiłem kabel 3x2.5 z Firmy Kaczmarek po podłączeniu go od puszki do puszki . W pierwszej puszcze było okej , a drugiej wszyskie L1 ,N,PE świeciły bardzo szybko oddałem ten przewód i kupiłem z innego sklepu i teraz tylko faza jest na L1 .
Dlaczego kontrolki (lampki) nie są zabezpieczone? Rozłacznik izolacyjny ("wyłącznik głowny") to nie jest bezpiecznik nadprądowy! W przypadku zwarcia w lampce kontrolnej rozdzielnica może pójść z dymem? :-)
Czesc. Nie myslales aby zamiast manualnego przełącznika siec agregat, dac stycznik ktory automatycznie nam przelacza pomoedzy siecia a agregatem?? A moze sa jskies przeciwwskazania??
Myślałem, ale trzebaby mieć agregat ze zdalnym odpalaniem z rozusznika. A tu cena jest razy dwa. Może gdyby sytuację były częste to możnaby tak zrobić,ale i tak wolę mieć nad tym kontrolę.
wow, ładnie to wszystko wygląda. Jednak koszt..... żeby to wszystko zrobił fachowiec 50k z materiałem wystarczy?
Mozesz rozpisać dokladnie jak to zrobić poproszę. Chodzi mi o agregat i przełączanie.
bardzo dobrze.
Ahh, chciałbym mieć taką rozdzielnicę i możliwość takiego przełączania, chyba jednak pozostanie mi działać na przedłużaczach w razie "w". Instalacje mam jeszcze starą na topikach podzieloną na piwnice,1-wszy poziom, 2-gi poziom. Takie uroki 30-paro letnich "kwadratowych domków" ;)
Tak się kiedyś robiło :)
Hej kolego Aten rozdzielacz co to na 3 obiegi grzejnikowe czy podłogowe ciekawe czy musieli założyć to sprzeglo ?
Hej. 100% podłogówka, trzy kondygnacje. Sprzęgło musi być.
Fajnie
Mam pytanie , mieszkam w bloku i chciał bym podpiąć awaryjne zasilanie z przetrwoenicy akumulatorowej do sieci . Wyłączam całe zasilanie przełącznikiem w rozdzielni i wpinam przetrwoenice do gniazdka , będzie to działało ?
Cześć czy ten FF 431 masz podłączony bezpośrednio pod obwody czy przez styczniki? jeżeli styczniki to jakie? Pozdrawiam Piotr
Cześć. Bezpośrednio. On ma wbudowane przekaźniki 16A, u mnie to w zupełności wystarcza.
Supre! Orientuje się ktoś jaki koszt mniej więcej takie przeróbki do istniejącej instalacji by wynosił? Obecnie mam tylko zasilanie z sieci. Pozdrawiam serdecznie
Sam ups i aku można zamontować przy kotle. Podłączenie agregatu to już grubsza sprawa i trzeba zobaczyć jak wygląda instalacja.
mowa o wszystkim i o Niczym, chciałem wiedzieć co potrzebuje aby podłączyć sie do sieci domowej agregatem
Ponieważ to nie jest film instruktażowy tylko prezentacja mojego rozwiązania/inspiracja dla innych. Nie ma uniwersalnej porady jak podłączyć agregat do domowej instalacji.
Mam taki sam kocioł gazowy i w związku z obecną sytuacją i możliwością częstych wyłaczeń prądu, planuje zakup generatora prądu. Niestety nie jestem elektrykiem i potrzebuję porady. Jaki generator i jakie urządzenia muszę zamontować ażeby układ zasilania awaryjnego był bezpieczny za równo dla domowników jaki i całej instalacji elektrycznej wraz z kotłem gazowym. Jaki jest obecnie koszt takiego przedsięwzięcia licząc wszystkie urządzenia, generator i robociznę elektryka? Pozdrawiam
Ceny zmieniaja się bardzo, a zakres prac zależy od tego jak wygląda instalacja. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie niestety. Dobry generator 2-3 tys., ups z 500zł, akumulator 100-1000zł.
@@augustmichal Dziękuję za odpowiedź.
Super materiał. Dzięki za inspirację. Zastanawiałem się jak ugryźć ten temat. Wyjaśnij proszę tylko temat faz. Czy dobrze rozumiem, że cały dom podczas zasilania z sieci działa na jednej fazie pomimo tego, że dostępne masz 3 fazy? Czy głównym zadaniem selektora faz jest puszczenie na każdy obwód fazy zasilania z generatora? Prośba o wyjaśnienie tego tematu.
Nie do końca tak. Dom działa na 3 fazach. Obwody krytyczne (światło, alarm, IT, kuchnia i kotłownia...) są na wspólnej fazie, podłączone przez selektor faz, więc jeśli zniknie L1 to przełącza te obwody na L2, lub L3. Przełącznikiem mogę wspomniane obwody przełączyć na agregat. Nie mam potrzeby zasilania całego domu z agregatu w krytycznej sytuacji. Lodówka i ogrzewanie są najważniejsze.
@@augustmichal a czy mógłby Pan powiedzieć w jaki sposób jest połączony agregat z instalacją; mam na myśli kwestię kable / wtyczek?
@@SlawoNT zrobię cześć drugą i pokażę dokładnie jak to jest u mnie podłączone.
@@augustmichal U mnie jest to tak zrobione że z agregatu wychodzi jedna faza a podpinam się do gniazda siłowego w domu gdzie we wtyczce mam wszystkie fazy połączone. Oczywiście przed podpięciem sieci domowej do pracy z agregatu rozłączam się z siecią zewnętrzną bezpiecznikiem obok licznika na zewnątrz.
Co to za przekładniki prądowe masz tam na dole ? Jakiś analizator/rejestrator parametrów sieci masz do tego czy tylko amperomierz w tej rozdzielni ?
Tylko taki miernik panelowy. Pokazuje prądy, napięcia i częstotliwości. Chciałem mieć na szybko wskazanie i żeby szafa nie była nudna :)
Mam ten sam agregat. Czy u Ciebie występują tez duże spadki napięcia jak odpalisz np mikrofale 1000w ?
Mikrofali nie mam, ale przy obciążeniu szlifierką lub wiertarką nie zauważyłem spadków. Reakcja jest szybka. No chyba że włączony jest tryb oszczędzania paliwa przy małym obciążeniu, wtedy słychać że agregat jest zaskoczony zmianą obciążenia. Ale coś za coś.
Super ale trochę kosztowne pozdrawiam
Mam w rozdzielni przełącznik sieć agregat i wyprowadzone gniazdo do podłączenia agregatu. Jak to podłączyć skoro w agregacie są gniazda wtykowe i w tym gniazdku dedykowanym również. Trochę niebezpiecznie bawić się z kablami i tworzyć przewód z 4 bolcami pod napięciem na każdej stronie
Tam gdzie może się pojawić napięcie nie może być odkrytych bolców. W agregacie są gniazda żeńskie, w kablu który podpinasz do agregatu również na końcu są żeńskie. W rozdzielni, lub na ścianie - gniazdo dedykowane agregatowi ma bolce - ale tam napięcia nie ma bo właśnie dlatego podłączamy tam agregat.
@@augustmichal no właśnie tylko elektryk zrobil mi takie zwykłe gniazdko żeńskie gdzie normalnie jest prąd sieciowy.
@@augustmichal chyba że agregat do siły podlaczac
@@damianswierczewski8215 no to masz to niestety źle wykonane. W żadnym wypadku nie może się pojawiać napięcie na odsłoniętych stykach. Od strony źródła zasilania (agregatu) muszą być przyłącza żeńskie. Od strony rozdzielni są bolce, ale nie podłączone do sieci, tylko rozpięte przez przełącznik siec/agregat.
A jak wygląda sprawa podłączenia agregatu inwerterowego do instalacji i domu dwużyłowej, gdzie w gniazdkach bolec jest połączony z przewodem neutralnym? Bo wtedy mam jeden biegun agregatu podłączony prosto do obudowy np lodówki. Można tak? Czy zabije mnie prąd?
Niestety nie jestem na tyle mocny w temacie by coś doradzić w tym przypadku :(
Bardzo dobre pytanie. Doszedłeś już do odpowiedzi?
@@piotrteslak1056 Doszedłem. Połączyłem jeden z biegunów agregatu z jego uziemioną obudową. Działa. Żyję. Sprzęt również ma się dobrze.
Ciekawe rozwiązanie... Mam pytanie, czy ten ups Kemot sprawdza się u Pana? Dobry to produkt?
Zdarzyło się dwa razy, że po przeciążeniu trzeba było rozłączać akumulator bo nie chciał wznowić pracy, ale ogólnie daje radę, mogę polecić.
@SuperRychu26 tak, ma stałą fazę. Zauważyłem że czasem na wejściu pokazuje 240V, a na wyjściu np. 212V. Nie wiem od czego to zależy, ale nie było sytuacji, żeby coś się wyłączyło.
Mam agregat 3kw w domu mam 3 fazy Czy mogę go podłączyć do zasilania fazy i będę miał prąd czy muszę jeszcze w coś zainwestować?
Musi być przełącznik sieć-agregat o którym mowa w filmie. W tym przypadku 4 pozycyjny. L1, L2, L3 i N. Jeszcze trzeba zwrócić uwagę jaki to agregat, bo nie każdy daje takie napięcie jak z sieci i można sobie uszkodzić bardziej wrażliwe urządzenia.
W jaki sposób podłączony jest przełącznik faza sieć a faza generator?
Przełącznik ma dwa podwójne wejścia i jedno podwójne wyjście. Do wejść podłącza się fazę i neutralny z sieci, oraz "fazę i neutralny" z agregatu. Do wyjścia odbiorniki w instalacji domowej.
@@augustmichal może warto by nagrać filmik z tym podłączeniem
Witam, czy podłączenie agregatu do sieci domowej z manualnym przełącznikiem sieć-0-agregat wymaga zgody lub zgłoszenia do zakładu energetycznego?
Jeśli agregat nie jest stałą częścią instalacji, a przełącznik sieć-agregat odpina naszą instalację od sieci, razem z N to nie trzeba do tego niczyjej zgody. To tak jakbyś na swojej działce podłączył betoniarkę do agregatu przedłużaczem.
Hehe, dokładnie tak jak napisałeś można też zrobić wolno stojącą tylko na kółkach np. w ogrodzie instalację fotowoltaiczną z inwerterem. Celowo napisałem na kółkach, żeby w razie kontroli z energetyki udowodnić że nie jest stałą częścią instalacji, bo może się przemieszczać. :) W odróżnieniu do większości naiwnych ludzi, nie mam zamiaru rozliczać się za inwestycję w foto. z złodziejami jakimi jest energetyka. Mam to w planach na wiosnę. :)
Ile kosztuje instalacja ?
Zależy o czym mówimy. UPS 600 zł , akumulator 600zł, agregat 3000zł, przełącznik z 50zł.
Czy przy pracy z agregatu działa wyłącznik różnicowo-prądowy?
Będę to niebawem tesował i dam znać.
Bardzo dziwaczne rozwiązanie bo czemu przełącznik jednofazowy a nie 3 fazowy z odcięciem neutralnego ?
Przepisy w przypadku podłączenia agregatu nakazują odcięcie całej sieci od układu a więc tak faz jak neutralnego
Dla zasilania z agregatu jednofazowego realizuje się to mostkując fazy po stronie wejścia przełącznika od strony agregatu natomiast w pozycji zasilania z sieci układ jest w pełni 3 fazowy
Wydaje mi się że nie zrozumiałeś jak to jest u mnie zrealizowane, albo przewjnąłeś fragment w którym o tym mówię. Zasilam tylko obwody krytyczne, z jednej fazy (przez selektor faz). To nie jest zasilanie całego domu. Przewód neutralny jest również przełączany agregat/sieć.
Czy ten sposób podłączenia był projektowany przez kogoś z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami? Chcę zrobić coś podobnego u siebie, ale z tego co czytałem to problematyczna jest kwestia przewodów fazowego i neutralnego, w tego typu generatorze w szczególności nieuziemionym prąd jest w obu przewodach co może powodować ryzyko porażenia prądem w pewnych sytuacjach.
Bardzo dobre pytanie. Standardowo w gospodarstwie domowym jest sieć w układzie TN-C-S. Podpinając własny generator, musimy odpiąć od sieci L i N, tworząc sieć typu IT. W moim przypadku to chyba UPS wymusza w jakiś sposób że L i N zostają w swoich miejscach niezależnie czy jesteśmy na sieci czy agregacie. Nie sprawdzałem jeszcze działania różnicówek, ale zrobię to niebawem.
Ja zastosowałem całkowite rozłączenie od sieci, także i zera i ziemi./ przełącznik 4-biegunowy/ . Musiałem zrobić dodatkowe uziemienie które włączam tym przełącznikiem / agregat-sieć/
@@bogdanborys536 z tego co wiem to PE nie powinien być rozłączany. U mnie PE jest podłączony do uziomu fundamentowego, a ze skrzynki w granicy działki przychodzi instalację 4-przewodowa. L1, L2, L3 i PEN.
@@augustmichal Odłączam się całkowicie od instalacji sieci energetycznej / to w przypadku korzystania z aku/ ponieważ obawiam się jakichkolwiek niepożądanych wpływów , nawet przez PE . Zbyt drogie urządzenia solarne aby ryzykować . One są niby zabezpieczone przed np . zwarciem czy prądem zwrotnym, mają kupę bezpieczników . Ale niestety to nie działa do końca - jak się ostatnio przekonałem, te zaprogramowane ich zabezpieczenia.
no dobrze, super masz to zrobione oprócz jednej sprawy według mnie. Cały dom podłączyłeś pod relatywnie słaby agregat. Czy to nie za mało ok 1800W na wszystko w domu? Wystarczy czajnik, żeby rozłożyć to zasilanie na łopatki. A wiadomo jak się tak fajnie podłączy, że np żona się zapomni i sobie wodę na herbatkę zagotuje🙂
Masz rację. Jest już to zmienione. Są wydzielone gniazda awaryjnego zasilania. Niedostępne dla szerokiej publiczności :) Nagram nowy film jak skończę.
Do czego podłączony jest pracujący agregat
Do świateł, lodowki, gniazd usb, całej infrastruktury IT, zapalarki do gazu, napędów servo w szafkach itp. :)
Nieprawidłowy moduł przełącznika sieć-0-agregat.
Ten nadaje się do przełączania grup silników etc.
Czy ktoś z uprawnieniami może się do tego odnieść?
A jak ja mam licznik ze starymi korkami?
Też da się to zrobić. Trzeba dać przełącznik sieć/agregat odpinający całkowicie zasilanie sieci od instalacji domowej. Pytanie czy da się sensownie rozwiązać zasilanie agregatem części instalacji.
a gdzie uziemienie agregatu??????
Rozdzielnica bo rozdzielnia to budynek
KLAMOT(R)
Kurła jest sobota. Możecie kielicha wychylilem. Krótkie pytanie i na temat. Do czego wy przygotowujecie? Kto jesteście ze takie programy edukacyjne proeadzicie? A co powiedzą starzy ludzie którzy nie mają drobnych na leki a co dopiero na jakieś tam agregaty? Kto tu kogo steruje????? 😱😱😱😱😱
Proszę zadać pytanie na trzeźwo.