Ciekawy odcinek i dobrze prawi proste -ilość śmigieł to kompromis jaki miedzy tarciem i momentem obrotowym + nisko czy wysoko obrotowa prądnica i wychodzi nam ogólna sprawność czekam na kolejny odcinek może coś postawie przy domu aby się kręciło i w zimie dawało prund 👍
Witam . Fajny odcinek.. ! ;) Identyczną turbinkę ma Pan Edward ze Złotowa ! ;) Silnik cieplny Sterlinga , fajna sprawa , myślę zastosować - do swego pieca rakietowego + generator i mamy generator prądowy z ciepła ... ! ;) Jest to ciekawa alternatywa , prądu z ciepła ! ;) Pozdrawiam serdecznie z Podhala - PP . Hej !
Sam wiesz doskonale, że każdy kto ma żyłkę konstruktora, wynalazcy chce sprawdzić, rozebrać, poprawić a co ile i w jakim stopniu to już każdy sam wie najlepiej. Bardzo dziękuję za docenienie pracy Artura, kawał solidnej roboty :) Pozdrawiam serdecznie :) 😀
@@DobryProjekt 😁👍👍👍. Już dawno w tym obracam się. Od roku jestem całkiem niezależny energetycznie(elektryka). Sam krok po kroku dochodziłem do optymalnych rozwiązań. Dla tego szanuję wiedzą i informacje która dajecie wszystkim.
No, nie właśnie odwrotnie. Większa ilość łopat to mniejsza prędkość obrotowa prądnicy. W przypadku prądnicy chcemy mieć większą prędkość obrotową właśnie ze względu na słabe wiatry w Polsce. W przypadku samolotu chcemy uzyskać większą siłę nośną przy jak najmniejszej prędkości obrotowej silnika, stąd większa liczba łopat.
Nie chcę się wychylać, ale w Ameryce w XVIII wieku , posiadali turbiny wiatrowe wzmocnione obręczą po średnicy zewnętrznej , ich zastosowanie do pompowania wody z studni do zasobnikia umieszczonego na wierzy , częsty widok na westernach. Aktualnie używa się śmigła nie turbiny wiatrowe , śmigła trzy lub maksymalnie pięcio płatowe , na chłopski rozum może rozchodzić się o sprawność pracy przy dużych prędkościach obrotowych, bo turbiny wiatrowe na pewno są wysokiej sprawności przy małych obrotach bo przy dużych pomiędzy płatami tworzą się duże zawirowania i wydajność momentu obrotowego do prędkości obrotowej bardzo spada i odwrotnie jest z śmigłami czym większe obroty tym większy moment obrotowy. No tak to działa w samolotach to jest logiczne , ale turbiny wiatrowe nie muszą pracować na wysokich obrotach jak śmigła , to dlaczego w elektrowniach wiatrowych powszechnie stosuje się śmigła a nie wielo-płatowe turbiny wiatrowe? P.S. apropo nie rozumiem dlaczego przyjęto nazywać konstrukcję śmigłową turbiną wiatrową w wiatrakach , czy zatem w odkurzaczach turbiny powinniśmy zacząć nazywać śmigłami, czy to bez znaczenia i śmigło czy turbina to to samo , dla mnie to jakiś żart ale wszyscy to zaakceptowali to co mi tam, pozdrawiam.
Tutaj chodzi o prędkość końcówki łopaty. Dla mikro elektrowni i dla dużych wiatraków jest podobnie 220-280 km/h. To skrzydła od szybowca, tylko kręcą się wokół osi więc im bliżej osi to prędkość obwodowa mniejsza więc profil bardziej ostry.
@@Artur-Free-Energy-User z tym szybowcem to nie rozumiem , jeżeli wykonuje korkociąg to szybowiec cały spada po tak zwanym korkociągu. Ale w aerodynamice są napędy śmigłowe lub turbinowe, czyli ogólnie stosuję się albo układ śmigłowy : wentylatory , niegdysiejsze młyny wiatrowe czyli wiatraki , śmigła w samolotach i t. p. albo układy turbinowe: w odkurzaczach w turbosprężarkach w turboodrzutowcach i t.p.
Fizyki sie nie oszuka. 3 lopaty to optimum. Nie przypadkowo w dyzych wiatrakach przemyslowych są właśnie 3.😂 Zreszta nie tylko ilosc a dlugosc lopat się liczy no i ich ksztalt...różnice predkosci na koncu i poczatku lopaty sa naprawde ogromne a to tez daje znaczny moment obrotowy. Zreszta wiecej jak 45% sprawnosci cieżko osiągnąć. Dla ciekawskich....kto napisze ze ma wiecej jak 53% ten traba bo wtedy bedzie samo sie hamować...spadnie różnica ciśnień💪
A czy można więcej szczegółów o samym wiatraku? Czy to gotowy model z handlu, czy zmodyfikowany? Jak wygląda sterowanie? Czy kąt natarcia łopatek jest zmienny?
Bardzo fajny materiał. Wiedza na temat wiatraka jest. Natomiast co do nadsprawności przy grzaniu za pomocą magnesów - prądami wirowymi -nie oczekiwał bym jej. Moim zdaniem nie dojdzie nawet do 100% bo będa straty. Nadsprawności nie można oczekiwać bo energii nie pobierze np z otoczenia a zamieni elektryczną w cieplną. Jesli będzie po testach to chętnie zobaczę materiał z tego.
Nie zgodze die kolego .ilość piór zmniejsza obroty na wiatraku ale zwieksza moment obrogowy i odwrotnie mniej piór wiecej obtotów ale spada moment obrotowy .I tutaj zaczyna sie zabawa więc kąstruujemy śmigla do generatora nie odwrotnie.Wiec jesli mamy generator super wolny i nominalną osiąga już przy 250obr/m to 3 pióra bedą miały problem obróić taki generator do 250obr/m.I mamy kilka rozwiązań 1- albo wzrośnie predkość wiatru (co wykluczzmy bo tskich wiatrów mamy mało) 2-zwiekszyć długość piór wiatraka co zwiekszy moment obrotowy ,ale większy wiatrak to fochodza inne problemy kyórych nie chcemy(turbukdcje ,bardxiej skomplikowana konstrukcja masztu woatraka itp.) 3-dodajemy wiecej śmigiel co zwieksza nam moment obrotowy ,ale spadaja obrody . I teraz w zależności od tego jaki mamy generator musimy dopasować do niego śmigla.
Ja zawsze powtarzam zanim zainstalujecie wiatrak należy w tym samym miejscu zainstalować stacje pogodową która określi kierunki oraz siłę wiatru niech ona postoi sobie przez rok i wtedy łatwo policzyć czy warto kupić wiatrak.
To się zgadza. Robiłem takie, w sumie kilkuletnie pomiary - w dwóch lokacjach. Takie jednolite, ciągłe i dłuższe pomiary dają bardzo dużo, ale da się to oszacować nawet bez pomiarów - o ile ogarnia się Excela. Wyniki wychodziły bardzo zbieżne - różnica w wynikach na poziomie 8% w skali roku (pokazuję jak to mierzyłem i liczyłem). Jednak wyniki jednodniowe czy dwudniowe nie napawają wielkim optymizmem. Bo produkcja jest "duża" jak wieje, a w większości czasu wiatru niemal nie ma, albo jest taki, że produkuje 0,1kW. Mała "stabilność" źródła energii to największy kłopot.
Nie sprzedajemy, aczkolwiek wybór turbin na rynku ogromny :). Szkoda tylko, że z jakością jest hmmm ale się kręcą i ładnie dla oka wyglądają, tak ekologicznie ...
Jeżeli chodzi o ilość łopat to 3, są optymalne. Dodanie czwartej, zwiększy moc jednak będzie to w granicach 0,5-1% (można tak zrobić, moc będzie większa, jednak zyski do poniesionych kosztów są zbyt niskie, żeby to było opłacalne)
Niema czegoś takiego jak optymalna ilość . Facet ma 4 łopaty bo turbina szybciej startuje przy słabszym wiatrze. Co stego że wiatrak ma dużo mocy jak przy wiatach 25m/s . 4 łopaty mają gorszą sprawność przy wyższych predkosciach
@@marcinkazimierz1 Sprawność turbiny zależy od tego, w jaki sposób zostały zaprojektowane łopaty. Można zaprojektować turbinę z jedną łopatą, która będzie pobierała taką samą moc z wiatru jak taka z 2, 3, 4, 5 przy zachowaniu tej samej średnicy. To nie ilość, a sam design łopat decyduje o tym ile Energi z wiatru, zostanie przekształcane w prace. "Engineering with Rosie" na tym kanale są dokładniejsze informacje na ten temat.
Tu nie chodzi o sprawność tylko. Zakres pracy optymalnej im więcej łopat tym szybciej startuje turbina ale przy mocniejszym wietrze traci sprawność. Zobacz pompy do wody w USA wielokolorowe.
Ja jestem pilot samolotowo-szybowcowy. Przede wszystkim śmigło samolotu ma inne zadanie niż śmigło wiatraka. Śmigło samolotu ma wytwarzać siłę ciągu. Nie mieszaj śmigieł turbiny i samolotu. Do tego śmigło w samolocie ma zmienny kąt natarcia w locie jak i na ziemi w przypadku małych samolotach (tzw. ULM). Lepiej nie wypowiadaj się na temat śmigieł samolotowych jak nie wiesz o co chodzi w aerodynamice. Twoja wypowiedź przypomina mi trochę oszołoma z TH-cam, który nic nie pokazuje, a na wszystkim się zna. Dobry projekt, to ciekawy kanał. Pokazuje różnych ludzi z mniejszą lub większą wiedzą, ale zakręconych na tle taniej lub nawet darmowej energii. Bardzo cenię sobie praktyków, co mogą coś swojego pokazać. Nawet jeśli to nie całkiem działa. Zawsze jakaś wiedza i wnioski z tego wychodzą. Pozdrawiam. Również tego Pana z turbiną. Szacunek wielki dla niego za pracę, mimo drobnych luk w wiedzy.
Skoro jesteś pilot samolotowy to wytłumacz widzom które śmigło daje większy ciąg oraz ciąg wsteczny. To że zdobyłeś uprawnienia na kierowanie statkiem lotniczym z twoich wypowiedzi wynika że pilot to nie konstruktor samolotowy i nie potrafi go zbudować. Domniemywam że jesteś wspaniałym kierowcą roweru ale czy masz świadomość albo rozumiesz jak działa rower? Dlaczego posiada dwa koła i się nie przewraca? Wytlumacz nam widzom skoro nie jesteś YT ekspert.
@@Artur-Free-Energy-User Tak jak napisałeś, "to, że zdobyłeś .... ....wynika, że pilot to nie konstruktor". Ale zdobywając uprawnienia (na co kolwiek) szkoli się człowieka również z budowy takiej czy innej maszyny. Domyślam się, że masz tylko kartę rowerową, bo gdybyś miał chociaż prawo jazdy, to byś wiedział, że również tam szkoli się z budowy samochodu. No chyba, że już nie szkolą. Są trzy rodzaje śmigieł stosowanych w samolotach. Śmigło że stałym kątem natarcia np. W motolotniach i małych samolotach, śmigła że zmiennym kątem natarcia nastawiane na ziemi w zależności od potrzeby lotu, (ja takie miałem) I śmigło o zmiennym skoku regulowane w locie np w Zlin 142 na którym się szkoliłem. Śmigła o zmiennym skoku mają również możliwość wytworzenia ciągu wstecznego (niektóre samoloty) np Herkules C 130. Nie jest to miejsce abym Ciebie uczył i pisał, bo szkoda mojego czasu, ale mam nadzieję, że troszkę wyjaśniłem. Może byś nie był taki leniwy i poszukał w internecie to co Ciebie interesuje?
@@off-grid1307 Słabiutko, a gdzie definicja ciągu wstecznego? Gdzie różnice ciśnień i wektor siły nośnej? Co z tym rowerem czemu się nie przewraca ? Który z rowerzystów potrafi to wytłumaczyć? Skoro nie wiesz to nie czepiaj się prostych przykładów i prostych zdań używanych w filmie bo kierowane są do prostych ludzi aby zrozumieć. Wiedza internetowa sorry za niski poziom. Pozdrawiam i życzę udanych startów i lądowań.
@@DobryProjektod niedawna zgłębiam temat off-gridu, w szczególności temat prądnic i turbin wiatrowych. Własną prądnice już zbudowałem, ale potrzeba niewielkiej modernizacji i będzie śmigać, jeszcze turbina mojego pomysłu do kompletu i można podbijać świat😂 Co prawda u mnie będzie turbina pionowa przez niektórych traktowana na równi z krasnalem ogrodowym w produkowaniu prądu, ale jeśli moje założenia są słuszne to może być bardzo ciekawie :) Pozdrawiam
@@jakubiskra523 konstrukcja pionowa, 3m szeroka i 2m wysokości. Skupiłem się na osiągnięciu jak najwyższej sprawności przy jak najmniejszym wietrze. Jestem w trakcie spawania konstrukcji i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to zaprezentuje ją na YT w przeciągu 2-3tygodni. Więcej nie mogę zdradzić. Pozdrawiam
To akurat nie jest głupie. Sam zastanawiałem się nad "magazynowaniem" (na czas sekund!) części energii w postaci energii kinetycznej. To bardzo dobrze wpływa na mechanikę, bo moment bezwładności obrotowej zapewnia bardziej równomierną pracę generatora. Na YT zresztą jest filmik jakiegoś Pakistańczyka czy Hindusa który to liczy i dość ładnie pokazuje wykres momentu obrotowego. Natomiast problemem jest to, że kontrolery chcą "odebrać wszystko co się da" obciążając w pełni turbinę - a powinny tylko do pewnej wartości. Zapewne niezależny od turbiny pomiar wiatru i dopasowanie obciążenia do jego wartości byłby w stanie pomóc.
Witam. Czy mozesz polecic jakis dobry sterownik do obslugi, ladowania aku 48V. Mam wiatrak Enervin mocy 3,3 kv. Stoi on juz od kilku lat zablokowany bo caly czas byl problem za sterowaniem. Ten niby oryginalny to kompletna porazka. Co wiekszy wiatr to spalony.
To jest autorski projekt Artura Dobry Projekt:) Niestety większość tego co działa to składaki i Projekty własnego autorstwa :/ Aczkolwiek to już coś... może to też podniesie poprzeczkę
@@DobryProjekt , szkoda, bo wyglada obiecująco i wiele osób na pewno chętnie złożyłoby zamówienie. Jakby co to mnie proszę wpisać na listę. Maszt i montaż bym sobie zorganizował. Potrzebny działający produkt. Większość to lipa na rynku.
Ilość łopat odpowiada za moment obrotowy oraz prędkość obrotową maksymalną. Większa ilość łopat da większy moment obrotowy, ale mniejsze obroty maksymalne. Mała ilość łopat da mniejszy moment obrotowy, ale większe obroty maksymalne przy tej samej prędkości wiatru.
Śmigła samolotowe i śmigła wiatraków mają inne profile i ich praca ma inny charakter - bo jedne odbierają(!) energię wiatru a drugie produkują(!) ciąg. I nie widzimy turbin które wyglądają jak np. turbina odrzutowca. Duże elektrownie wiatrowe najczęściej stosują 3 śmigła a nie 4 z powodu ceny (dla wielkich - np. 3MW elektrowni) oraz przede wszystkim wibracji które powodują szybsze zużycie mechaniki. Przy projekcie DIY i samodzielnych naprawach jest to mniej istotne, bo nie trzeba milionowych nakładów na naprawę / wymianę łożysk i można to zaakceptować. Podoba mi się umiejscowienie wiatraka - "puste pole", dość wysoki maszt. Bardzo dobrze! Dlaczego - to tłumaczę przy okazji w kilku bardzo nudnych filmach.
Szkoda,ze nikt nie chce dzielic sie informacjami jak dobra pradnica powinna byc zbudowana zeby nie stawiala oporow,pradukowala prad itd.Ja rozumiem tajemnice producentow itd.ale moim zdaniem trzeba dzielic sie dobra ,sprawdzona wiedzą zeby wyeliminawac chinski badziew
Szkoda, aczkolwiek jak nie rozumieć tych, którzy przez 10 lat pracują nad rozwiązaniami... Dziękuję za komentarz i refleksję :) Domyślam się, że wszystkie odcinki z playlisty Wiatrak off grid zaliczone hmm 🤔
@@DobryProjekt też z ciekawości, jeśli wirnik jest z magnesów neodymowych to wystarczy wyrzucić z stojana żelazo i będzie się płynnie kręcił, ale szybciej będzie nawinąć na nowo same uzwojenia
@@DobryProjekt niestety nic co do tej pory posiadałem z chin nie spełniało definicji słowa super. A koledze proponuję przeczytanie książki gen. Roberta Spaldinga pt. " Niewidzialna wojna". Otwiera ona oczy wszystkim piewcom złodziei technologii z komunistycznej partii chin. W związku z tym, że większość towarów na naszym rynku pochodzi z tego siedliska zła nie oznacza, że to oni wypracowali techologie niezbędne do wytwarzania danego produktu. Mamy tu do czynienia z krótko wzrocznym pchaniem inwestycji w miejsce taniej, niewolniczej siły roboczej oraz z wykradaniem jej na miejscu i w krajach, które goszczą studentów jak i zwykłych pracowników na swoim terenie, którzy są zmuszani przez aparat państwa do wykradania technologii z terenu innych państw, w których się znajdują. Powiem tak, jako naród jesteśmy kombinatorami ale bez tego byśmy pewnie nie przetrwali tych wszystkich złych rzeczy jakie na nas spływały w historii. Chińczycy robią to systemowo ponieważ tego wymaga od nich opresyjne państwo. Państwo które w dzisiejszych czasach posiada na swoim terenie obozy koncentracyjne, obozy pracy w których również rozbierają ludzi ma części i także z tego robią biznes. Nie mam nic do narodu chińskiego tylko do władzy, która poprzez zalewanie nas swoimi podróbkami i innymi nawet markowymi produktami, dąży do tego żeby przejąć kontrolę nad całym światem. Długo by o tym opowiadać więc na początek polecam lekturę. Pozdrawiam.
@@DobryProjekt i żeby nie było, lubię i oglądam systematycznie kanał nie po to żeby się wyładować z jakichś swoich frustracji. Uważam jednak, że wspieranie opresyjnego państwa choćby poprzez przemilczanie swojej opinii na jego temat jest tym samym co zgadzanie się w czasach hitlera na Oświęcim i inne obozy tego chorego systemu. komunistyczne chiny (celowo pisane z małej litery) biją adolfa na głowę w swojej podłości i okrucieństwie.
Panie Arturze niech Pan uruchamia interes i montuje takie zestawy. Będę Pana pierwszą klientką. Czekam !!!!!
Proszę stanąć w kolejkę:) 😇
@@DobryProjekt starsze kobiety mają pierwszeństwo :))
Pozdrowienia ze Zlotowa. Wypowiedź szczera do bólu.Sadze ze wielu ludziom uruchomi wyobraźnię i zmusi do czynu.Gratulacje
Serdeczne pozdrowienia dla Ciebie i dziękuję za komentarz I docenienie pracy Artura:)
Super gość, dzielić sie wiedza to bezcenne. Zachecam do krecenia filmikow jak bedzie pan tworzył nowe projekty.
Bardzo dziękuję za uwagę i zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info
Dobry wieczór fajny film czekam na ciąg dalszy
Bardzo dziękuję, może jakieś specjalne życzenia? Sugestie ? ;) 😉 Pozdrawiam
Ciekawy odcinek i dobrze prawi proste -ilość śmigieł to kompromis jaki miedzy tarciem i momentem obrotowym + nisko czy wysoko obrotowa prądnica i wychodzi nam ogólna sprawność czekam na kolejny odcinek może coś postawie przy domu aby się kręciło i w zimie dawało prund 👍
No po tym odcinku to kolega na 100% zarazi się wiatrakami ;) 😉 Pozdrawiam
Nie bez powodu największe turbiny na świecie są poziome z 3 śmigłami
Witam . Fajny odcinek.. ! ;) Identyczną turbinkę ma Pan Edward ze Złotowa ! ;)
Silnik cieplny Sterlinga , fajna sprawa , myślę zastosować - do swego pieca rakietowego + generator i mamy generator prądowy z ciepła ... ! ;) Jest to ciekawa alternatywa , prądu z ciepła ! ;)
Pozdrawiam serdecznie z Podhala - PP . Hej !
Sam wiesz doskonale, że każdy kto ma żyłkę konstruktora, wynalazcy chce sprawdzić, rozebrać, poprawić a co ile i w jakim stopniu to już każdy sam wie najlepiej. Bardzo dziękuję za docenienie pracy Artura, kawał solidnej roboty :) Pozdrawiam serdecznie :) 😀
Ktoś musi być pierwszy i torować drogę 👍👍👍
Kolega taki aktywny ostatnio :) Miło Miło:)
@@DobryProjekt 😁👍👍👍.
Już dawno w tym obracam się.
Od roku jestem całkiem niezależny energetycznie(elektryka).
Sam krok po kroku dochodziłem do optymalnych rozwiązań.
Dla tego szanuję wiedzą i informacje która dajecie wszystkim.
No, nie właśnie odwrotnie. Większa ilość łopat to mniejsza prędkość obrotowa prądnicy. W przypadku prądnicy chcemy mieć większą prędkość obrotową właśnie ze względu na słabe wiatry w Polsce.
W przypadku samolotu chcemy uzyskać większą siłę nośną przy jak najmniejszej prędkości obrotowej silnika, stąd większa liczba łopat.
Kolega czuje co w trawie piszczy, dedukcja idzie w dobrym kierunku ;) 😉
Nie chcę się wychylać, ale w Ameryce w XVIII wieku , posiadali turbiny wiatrowe wzmocnione obręczą po średnicy zewnętrznej , ich zastosowanie do pompowania wody z studni do zasobnikia umieszczonego na wierzy , częsty widok na westernach. Aktualnie używa się śmigła nie turbiny wiatrowe , śmigła trzy lub maksymalnie pięcio płatowe , na chłopski rozum może rozchodzić się o sprawność pracy przy dużych prędkościach obrotowych, bo turbiny wiatrowe na pewno są wysokiej sprawności przy małych obrotach bo przy dużych pomiędzy płatami tworzą się duże zawirowania i wydajność momentu obrotowego do prędkości obrotowej bardzo spada i odwrotnie jest z śmigłami czym większe obroty tym większy moment obrotowy. No tak to działa w samolotach to jest logiczne , ale turbiny wiatrowe nie muszą pracować na wysokich obrotach jak śmigła , to dlaczego w elektrowniach wiatrowych powszechnie stosuje się śmigła a nie wielo-płatowe turbiny wiatrowe?
P.S.
apropo nie rozumiem dlaczego przyjęto nazywać konstrukcję śmigłową turbiną wiatrową w wiatrakach , czy zatem w odkurzaczach turbiny powinniśmy zacząć nazywać śmigłami, czy to bez znaczenia i śmigło czy turbina to to samo , dla mnie to jakiś żart ale wszyscy to zaakceptowali to co mi tam, pozdrawiam.
Tutaj chodzi o prędkość końcówki łopaty. Dla mikro elektrowni i dla dużych wiatraków jest podobnie 220-280 km/h. To skrzydła od szybowca, tylko kręcą się wokół osi więc im bliżej osi to prędkość obwodowa mniejsza więc profil bardziej ostry.
@@Artur-Free-Energy-User z tym szybowcem to nie rozumiem , jeżeli wykonuje korkociąg to szybowiec cały spada po tak zwanym korkociągu. Ale w aerodynamice są napędy śmigłowe lub turbinowe, czyli ogólnie stosuję się albo układ śmigłowy : wentylatory , niegdysiejsze młyny wiatrowe czyli wiatraki , śmigła w samolotach i t. p. albo układy turbinowe: w odkurzaczach w turbosprężarkach w turboodrzutowcach i t.p.
Dobrze że jesteś robisz dobrą robotę
Bardzo dziękuję za tak fajny, miły komentarz:) Pozdrawiam serdecznie
Fizyki sie nie oszuka.
3 lopaty to optimum.
Nie przypadkowo w dyzych wiatrakach przemyslowych są właśnie 3.😂
Zreszta nie tylko ilosc a dlugosc lopat się liczy no i ich ksztalt...różnice predkosci na koncu i poczatku lopaty sa naprawde ogromne a to tez daje znaczny moment obrotowy.
Zreszta wiecej jak 45% sprawnosci cieżko osiągnąć.
Dla ciekawskich....kto napisze ze ma wiecej jak 53% ten traba bo wtedy bedzie samo sie hamować...spadnie różnica ciśnień💪
Kolega od dawna w turbinach ?
Silnik w stringach jestem ciekawy projektu
Styrlinga
@@DobryProjekt
Silnik Sterlinga - silnik cieplny ;) Łoj Panowie.. ;) Pan inżynier ... pewnie się przejęzyczył. .. ! ;)
Brawo można współpracować z takim człowiekiem
A czy można więcej szczegółów o samym wiatraku? Czy to gotowy model z handlu, czy zmodyfikowany? Jak wygląda sterowanie? Czy kąt natarcia łopatek jest zmienny?
Dzień dobry 😉
Pozdrawiam serdecznie kolegę:) Odcinek Dobry ? 🤔
@@DobryProjektbardzo ciekawy jak zwykle aż miło się oglądało
Bardzo fajny materiał. Wiedza na temat wiatraka jest. Natomiast co do nadsprawności przy grzaniu za pomocą magnesów - prądami wirowymi -nie oczekiwał bym jej. Moim zdaniem nie dojdzie nawet do 100% bo będa straty. Nadsprawności nie można oczekiwać bo energii nie pobierze np z otoczenia a zamieni elektryczną w cieplną. Jesli będzie po testach to chętnie zobaczę materiał z tego.
Oj myślę, że na takie testy czeka jeszcze nie jedna osoba bo Artur też jest ciekawy ;) 😉
Nie zgodze die kolego .ilość piór zmniejsza obroty na wiatraku ale zwieksza moment obrogowy i odwrotnie mniej piór wiecej obtotów ale spada moment obrotowy .I tutaj zaczyna sie zabawa więc kąstruujemy śmigla do generatora nie odwrotnie.Wiec jesli mamy generator super wolny i nominalną osiąga już przy 250obr/m to 3 pióra bedą miały problem obróić taki generator do 250obr/m.I mamy kilka rozwiązań
1- albo wzrośnie predkość wiatru (co wykluczzmy bo tskich wiatrów mamy mało)
2-zwiekszyć długość piór wiatraka co zwiekszy moment obrotowy ,ale większy wiatrak to fochodza inne problemy kyórych nie chcemy(turbukdcje ,bardxiej skomplikowana konstrukcja masztu woatraka itp.)
3-dodajemy wiecej śmigiel co zwieksza nam moment obrotowy ,ale spadaja obrody .
I teraz w zależności od tego jaki mamy generator musimy dopasować do niego śmigla.
gdzie kupić taki wiatrak bez oporów żeby sie łatwiej kręcił? Nagrajcie może filmek o tym jak mieć taki wiatrak. kupić czy zrobić.
Ja zawsze powtarzam zanim zainstalujecie wiatrak należy w tym samym miejscu zainstalować stacje pogodową która określi kierunki oraz siłę wiatru niech ona postoi sobie przez rok i wtedy łatwo policzyć czy warto kupić wiatrak.
Niech kolega dalej tak powtarza bo to racja :) Pozdrawiam serdecznie kolega od dawna w wiatrakach ?
To się zgadza. Robiłem takie, w sumie kilkuletnie pomiary - w dwóch lokacjach. Takie jednolite, ciągłe i dłuższe pomiary dają bardzo dużo, ale da się to oszacować nawet bez pomiarów - o ile ogarnia się Excela. Wyniki wychodziły bardzo zbieżne - różnica w wynikach na poziomie 8% w skali roku (pokazuję jak to mierzyłem i liczyłem). Jednak wyniki jednodniowe czy dwudniowe nie napawają wielkim optymizmem. Bo produkcja jest "duża" jak wieje, a w większości czasu wiatru niemal nie ma, albo jest taki, że produkuje 0,1kW. Mała "stabilność" źródła energii to największy kłopot.
@@DobryProjekt od dość dawna, wiele osób myśli, że jeśli wiatrak się kręci to cokolwiek produkuje, kolejna pułapka.
Chetnie kupie cały zestaw, szczególnie że u mnie na Warmii pizga od ruskich i morza, cały rok jest wiatr średnia roczna 5m/s, jaki koszt?
Nie sprzedajemy, aczkolwiek wybór turbin na rynku ogromny :). Szkoda tylko, że z jakością jest hmmm ale się kręcą i ładnie dla oka wyglądają, tak ekologicznie ...
@@DobryProjekt do ładowania akumulatorów jakiś wiatrak 24 V ? Poszukuję
Jeżeli chodzi o ilość łopat to 3, są optymalne. Dodanie czwartej, zwiększy moc jednak będzie to w granicach 0,5-1% (można tak zrobić, moc będzie większa, jednak zyski do poniesionych kosztów są zbyt niskie, żeby to było opłacalne)
Niema czegoś takiego jak optymalna ilość . Facet ma 4 łopaty bo turbina szybciej startuje przy słabszym wiatrze. Co stego że wiatrak ma dużo mocy jak przy wiatach 25m/s . 4 łopaty mają gorszą sprawność przy wyższych predkosciach
@@marcinkazimierz1 Sprawność turbiny zależy od tego, w jaki sposób zostały zaprojektowane łopaty. Można zaprojektować turbinę z jedną łopatą, która będzie pobierała taką samą moc z wiatru jak taka z 2, 3, 4, 5 przy zachowaniu tej samej średnicy. To nie ilość, a sam design łopat decyduje o tym ile Energi z wiatru, zostanie przekształcane w prace. "Engineering with Rosie" na tym kanale są dokładniejsze informacje na ten temat.
Tu nie chodzi o sprawność tylko. Zakres pracy optymalnej im więcej łopat tym szybciej startuje turbina ale przy mocniejszym wietrze traci sprawność. Zobacz pompy do wody w USA wielokolorowe.
@@marcinkazimierz1 Co ma Pan na myśli pisząc, że szybciej startuje turbina?
Pozdrawiam Panów
Bardzo dziękujemy również pozdrawiamy
Mogę wiedzieć coś więcej o maszcie? jaką długość, średnica i ile w ziemi jest usadowine..
Wiecej info jest zapraszam na playlistę Wiatrak off grid. Kolega chce coś takiego u siebie ?
Ja jestem pilot samolotowo-szybowcowy. Przede wszystkim śmigło samolotu ma inne zadanie niż śmigło wiatraka. Śmigło samolotu ma wytwarzać siłę ciągu. Nie mieszaj śmigieł turbiny i samolotu. Do tego śmigło w samolocie ma zmienny kąt natarcia w locie jak i na ziemi w przypadku małych samolotach (tzw. ULM). Lepiej nie wypowiadaj się na temat śmigieł samolotowych jak nie wiesz o co chodzi w aerodynamice. Twoja wypowiedź przypomina mi trochę oszołoma z TH-cam, który nic nie pokazuje, a na wszystkim się zna. Dobry projekt, to ciekawy kanał. Pokazuje różnych ludzi z mniejszą lub większą wiedzą, ale zakręconych na tle taniej lub nawet darmowej energii. Bardzo cenię sobie praktyków, co mogą coś swojego pokazać. Nawet jeśli to nie całkiem działa. Zawsze jakaś wiedza i wnioski z tego wychodzą. Pozdrawiam. Również tego Pana z turbiną. Szacunek wielki dla niego za pracę, mimo drobnych luk w wiedzy.
Drobne luki w wiedzy to brzmi jak zacne wyróżnienie. Artur uważa z dnia na dzień, że wie mniej choć wie wiecej i tak to już w życiu bywa ;) 😉
Zapraszam na inne filmy z playlisty Wiatrak off grid
Skoro jesteś pilot samolotowy to wytłumacz widzom które śmigło daje większy ciąg oraz ciąg wsteczny. To że zdobyłeś uprawnienia na kierowanie statkiem lotniczym z twoich wypowiedzi wynika że pilot to nie konstruktor samolotowy i nie potrafi go zbudować. Domniemywam że jesteś wspaniałym kierowcą roweru ale czy masz świadomość albo rozumiesz jak działa rower? Dlaczego posiada dwa koła i się nie przewraca? Wytlumacz nam widzom skoro nie jesteś YT ekspert.
@@Artur-Free-Energy-User Tak jak napisałeś, "to, że zdobyłeś .... ....wynika, że pilot to nie konstruktor". Ale zdobywając uprawnienia (na co kolwiek) szkoli się człowieka również z budowy takiej czy innej maszyny. Domyślam się, że masz tylko kartę rowerową, bo gdybyś miał chociaż prawo jazdy, to byś wiedział, że również tam szkoli się z budowy samochodu. No chyba, że już nie szkolą. Są trzy rodzaje śmigieł stosowanych w samolotach. Śmigło że stałym kątem natarcia np. W motolotniach i małych samolotach, śmigła że zmiennym kątem natarcia nastawiane na ziemi w zależności od potrzeby lotu, (ja takie miałem) I śmigło o zmiennym skoku regulowane w locie np w Zlin 142 na którym się szkoliłem. Śmigła o zmiennym skoku mają również możliwość wytworzenia ciągu wstecznego (niektóre samoloty) np Herkules C 130. Nie jest to miejsce abym Ciebie uczył i pisał, bo szkoda mojego czasu, ale mam nadzieję, że troszkę wyjaśniłem. Może byś nie był taki leniwy i poszukał w internecie to co Ciebie interesuje?
@@off-grid1307 Słabiutko, a gdzie definicja ciągu wstecznego? Gdzie różnice ciśnień i wektor siły nośnej? Co z tym rowerem czemu się nie przewraca ? Który z rowerzystów potrafi to wytłumaczyć?
Skoro nie wiesz to nie czepiaj się prostych przykładów i prostych zdań używanych w filmie bo kierowane są do prostych ludzi aby zrozumieć.
Wiedza internetowa sorry za niski poziom. Pozdrawiam i życzę udanych startów i lądowań.
Jedna łopata 20kg, jak się rozbuja ten wiatrak to już energia kinetyczna robi wrażenie :)
Kolega fan off grid? Czy temat wiatraków szczególnie bliski hmmm 🤔
@@DobryProjektod niedawna zgłębiam temat off-gridu, w szczególności temat prądnic i turbin wiatrowych. Własną prądnice już zbudowałem, ale potrzeba niewielkiej modernizacji i będzie śmigać, jeszcze turbina mojego pomysłu do kompletu i można podbijać świat😂 Co prawda u mnie będzie turbina pionowa przez niektórych traktowana na równi z krasnalem ogrodowym w produkowaniu prądu, ale jeśli moje założenia są słuszne to może być bardzo ciekawie :)
Pozdrawiam
@@lospatentos Jakie założenia i jaka konstrukcja?
@@jakubiskra523 konstrukcja pionowa, 3m szeroka i 2m wysokości. Skupiłem się na osiągnięciu jak najwyższej sprawności przy jak najmniejszym wietrze. Jestem w trakcie spawania konstrukcji i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to zaprezentuje ją na YT w przeciągu 2-3tygodni. Więcej nie mogę zdradzić. Pozdrawiam
To akurat nie jest głupie. Sam zastanawiałem się nad "magazynowaniem" (na czas sekund!) części energii w postaci energii kinetycznej. To bardzo dobrze wpływa na mechanikę, bo moment bezwładności obrotowej zapewnia bardziej równomierną pracę generatora. Na YT zresztą jest filmik jakiegoś Pakistańczyka czy Hindusa który to liczy i dość ładnie pokazuje wykres momentu obrotowego. Natomiast problemem jest to, że kontrolery chcą "odebrać wszystko co się da" obciążając w pełni turbinę - a powinny tylko do pewnej wartości. Zapewne niezależny od turbiny pomiar wiatru i dopasowanie obciążenia do jego wartości byłby w stanie pomóc.
Witam.
Czy mozesz polecic jakis dobry sterownik do obslugi, ladowania aku 48V.
Mam wiatrak Enervin mocy 3,3 kv. Stoi on juz od kilku lat zablokowany bo caly czas byl problem za sterowaniem. Ten niby oryginalny to kompletna porazka. Co wiekszy wiatr to spalony.
Pozwolę sobie być szczerym, NIE ... Pozdrawiam serdecznie
Tak myslalem😅
Można zamówić taką turbinę, czy to tylko mowa o prototypie ?
To jest autorski projekt Artura Dobry Projekt:) Niestety większość tego co działa to składaki i Projekty własnego autorstwa :/ Aczkolwiek to już coś... może to też podniesie poprzeczkę
@@DobryProjekt , szkoda, bo wyglada obiecująco i wiele osób na pewno chętnie złożyłoby zamówienie. Jakby co to mnie proszę wpisać na listę. Maszt i montaż bym sobie zorganizował. Potrzebny działający produkt. Większość to lipa na rynku.
Witam szukam wiatraka 24v do 2000zl szału się nie spodziewam ale żeby coś działała
Niestety nie pomogę, tam jest duży problem pewnie kolega się zruentował?
Siemka, czy mogę jakoś skontaktować się z Arturem?
Czasami zagląda w komentarze, jest bardzo zajęty, ma mało czasu ....
Powinny być 3 śmigła ( łopaty). Przez to że ma 4 traci moc wiatraka. Zaden duży wiatrak nie ma więcej niz 3 łopaty.
Kolego łopaty to ciąg ? Czy dobrze dedukuje?
Ilość łopat odpowiada za moment obrotowy oraz prędkość obrotową maksymalną. Większa ilość łopat da większy moment obrotowy, ale mniejsze obroty maksymalne. Mała ilość łopat da mniejszy moment obrotowy, ale większe obroty maksymalne przy tej samej prędkości wiatru.
@@DobryProjekt łopaty, pióra, śmigła - co region to słownictwo a jedno i to samo
@@xents zobacz na duże wiatraki - wszystko Ci to powinno powiedzieć
@@xentsZgadza się, to podstawy jeżeli chcemy coś takiego budować albo nawet o tym rozmawiać.
Jakiej to firmy wiatrak?
Składak
@@DobryProjekt prądnica samoróbka?
Gdzie można kupić taki wiatrak jak ma pan Artur
Trzeba samemu złożyć, czyżby była chęć na energię z wiatru ? Darmową
Śmigła samolotowe i śmigła wiatraków mają inne profile i ich praca ma inny charakter - bo jedne odbierają(!) energię wiatru a drugie produkują(!) ciąg. I nie widzimy turbin które wyglądają jak np. turbina odrzutowca. Duże elektrownie wiatrowe najczęściej stosują 3 śmigła a nie 4 z powodu ceny (dla wielkich - np. 3MW elektrowni) oraz przede wszystkim wibracji które powodują szybsze zużycie mechaniki. Przy projekcie DIY i samodzielnych naprawach jest to mniej istotne, bo nie trzeba milionowych nakładów na naprawę / wymianę łożysk i można to zaakceptować. Podoba mi się umiejscowienie wiatraka - "puste pole", dość wysoki maszt. Bardzo dobrze! Dlaczego - to tłumaczę przy okazji w kilku bardzo nudnych filmach.
Bardzo dziękuję za komentarz, oczywiście jeśli kolega ma doświadczenie a wnoszę, że ogromne zapraszam na priv i kontakt email:) Pozdrawiam serdecznie
Szkoda,ze nikt nie chce dzielic sie informacjami jak dobra pradnica powinna byc zbudowana zeby nie stawiala oporow,pradukowala prad itd.Ja rozumiem tajemnice producentow itd.ale moim zdaniem trzeba dzielic sie dobra ,sprawdzona wiedzą zeby wyeliminawac chinski badziew
Szkoda, aczkolwiek jak nie rozumieć tych, którzy przez 10 lat pracują nad rozwiązaniami... Dziękuję za komentarz i refleksję :) Domyślam się, że wszystkie odcinki z playlisty Wiatrak off grid zaliczone hmm 🤔
E panie zamontuj te prądnice w aucie zmniejszysz pobór prądu przez akumulator rzadziej wymienisz akumulator :)
Super pomysł, że ja sam na niego nie wpadłem
W tym roku stawiamy 30 elektrowni na turbinach 10kW.
To zapraszam na priv ;) 😉 Kolega nie od dziś w temacie ?
Poleci ktoś taki wiatrak prądnice 24 v ?
Szczerze nie polecę nic
@@DobryProjekt dzięki za odpowiedź 👍
gdzie i za ile kupił ten chiński badziew alternator?
Wow to teraz jestem pod wrażeniem, skąd pomysł na ten alternator ? Nie wiem gdzie jak itd ...
@@DobryProjekt też z ciekawości, jeśli wirnik jest z magnesów neodymowych to wystarczy wyrzucić z stojana żelazo i będzie się płynnie kręcił, ale szybciej będzie nawinąć na nowo same uzwojenia
th-cam.com/video/P8rDPq8tZF4/w-d-xo.htmlsi=eGAHW6YjDK0nb0C6 a co powiecie na taki projekt
Jak by co przetestujemy ... Kolega widział ją w akcji ?
Tylko na video, mam wyzwanie: mam problem z wyobrażeniem sobie jak przenieś ruch ala śmigieł na ruch obrotowy generatora.
Film dla blondyna z Hiszpani xD
Blondyn ma bardzo dużo racji w tym co mówi
Blondyn z Portugalii a nie Hiszpanii
My pokazujemy co mamy 1 do 1 tylko 100% tego co sprawdzone przetestowane i działające, chyba to plus ? ;) 🤔
@@adamkluska356 No nie wiem chciałbym to zobaczyć w praktyce
@@DobryProjekt i to się ceni
Cop .... 0.5. 🤣
Cały odcinek na TH-cam playlista wiatrak off grid
A ja tam popieram Artura. To jest chińskie gówno którym nas zalewają.
Mam pytanie a czy używa kolega czegoś co jest super i pochodzi z Chin?
@@DobryProjekt niestety nic co do tej pory posiadałem z chin nie spełniało definicji słowa super. A koledze proponuję przeczytanie książki gen. Roberta Spaldinga pt. " Niewidzialna wojna". Otwiera ona oczy wszystkim piewcom złodziei technologii z komunistycznej partii chin. W związku z tym, że większość towarów na naszym rynku pochodzi z tego siedliska zła nie oznacza, że to oni wypracowali techologie niezbędne do wytwarzania danego produktu. Mamy tu do czynienia z krótko wzrocznym pchaniem inwestycji w miejsce taniej, niewolniczej siły roboczej oraz z wykradaniem jej na miejscu i w krajach, które goszczą studentów jak i zwykłych pracowników na swoim terenie, którzy są zmuszani przez aparat państwa do wykradania technologii z terenu innych państw, w których się znajdują. Powiem tak, jako naród jesteśmy kombinatorami ale bez tego byśmy pewnie nie przetrwali tych wszystkich złych rzeczy jakie na nas spływały w historii. Chińczycy robią to systemowo ponieważ tego wymaga od nich opresyjne państwo. Państwo które w dzisiejszych czasach posiada na swoim terenie obozy koncentracyjne, obozy pracy w których również rozbierają ludzi ma części i także z tego robią biznes. Nie mam nic do narodu chińskiego tylko do władzy, która poprzez zalewanie nas swoimi podróbkami i innymi nawet markowymi produktami, dąży do tego żeby przejąć kontrolę nad całym światem. Długo by o tym opowiadać więc na początek polecam lekturę. Pozdrawiam.
@@DobryProjekt i żeby nie było, lubię i oglądam systematycznie kanał nie po to żeby się wyładować z jakichś swoich frustracji. Uważam jednak, że wspieranie opresyjnego państwa choćby poprzez przemilczanie swojej opinii na jego temat jest tym samym co zgadzanie się w czasach hitlera na Oświęcim i inne obozy tego chorego systemu. komunistyczne chiny (celowo pisane z małej litery) biją adolfa na głowę w swojej podłości i okrucieństwie.
Do dupy z tymi napisami
To wylacz😉
😂😂😂